Zware afweergevechten in het Dongebied. DAGBLAD VOOR Slecht weer belemmert de krijgsverrichtingen. De opvattingen in de Ver. Staten. Roosevelt en het Congres ENGELAND NIET OPTIMISTISCH GESTEMD. Weerstoestand aan het Oostfront, Een duikboot-tankschip der Duitsche marine. Hef persoonsbewijs als legitimatie-middel. Politiek in Noord-Afrika. Ontzettende sneeuwstorm teistert Canada. „De dag van het paard" te Amsterdam. STAD EN OMGEVING. Mislukte roofoverval. KEURINGEN Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. TeL Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. WOENSDAG 6 JAN. 19*3. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND l*5e Jaargang No. 3. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertentlën de. Editie 0.10 per m.M.. minim. It m.S 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.3L Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. üitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/b. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. hoofdkwartier van den FÜHRER, 5 Jan. - (D.n.B.) Het op- r bevel der weermacht maakt be- het ge- 14 In het Westen van den Kauka- sus is in een verrassende aan val een vijandelijk steunpunt genomen. Gevechtsvliegers vielen de haven installaties van Gelendsjik aan en dreven transportcolonnes langs den kustweg uiteen. Vijandelijke aanvallen in het gebied van den Terek werden afgeslagen. De zware afweergevechten m het Dongebied duren voort. Bi den centralen sector van front hebben de Sovjets bij de Vechten om Welikije Luki weer tanks verloren. Aanvallen van de vijandelijke in fanterie ten Zuidoosten van het II- monnieer en uitbraakpogingen van Vrij zwakke vijandelijke strijdkrach ten. die tijdens de afgeloopen ge vechten waren ingesloten, stortten ineen. Ook aan den Wolohof en voor Leningrad werden hier en daar Vijandelijke aanvallen afgeslagen.. Aan het Kandalaks ja-front zijn E vallen van de Bolsjewieken onder ïdige verliezen mislukt. Verschei- e vijandelijke gevechtsgroepen. Om. een skibataillon werden inge sloten en vernietigd. Talrijke wa pens werden als buit binnenge bracht. In Tams. Bi Tunis werden bij stoottroepon- derneimingen steunpunten van den vijand veroverd en Engelsche ge vangenen binnengebracht. Het lucht- wapen zette zijn aanvallen op vijan delijke luchtsteunpuntenvoort en Veroorzaakte daarbij omvangrijke vernielingen. Ter begeleidende be scherming in den strijd gebrachte Duitsche jagers schoten zonder eigen Verliezen acht vijandelijke vliegtui gen neer. Wederzijdsche luchtacties. Aanvallen van Britsche vliegtui- fen op West-Duitsch gebied veroor- aakten schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Vier meermotorige vliegtuigen werden neergeschoten. Snelle Duitsdhe gevechtsvliegtui gen hebben overdag militaire instal laties aan de Zuidoostkust van En geland aangevallen. Beveiligings- strijdkrachten der marine en afweer geschut der marine hebben voor de Fransche en de Nederlandsche kust op 3 en 4 Januari drie vliegtuigen neergeschoten. Vleeschdistributie in de Ver- eenigde Staten. - Uit Washington wordt gemeld, dat de vleeschdistri butie, welke op 1 Februari a.s. in de Vereenigde Staten zal worden inge voerd, het normale vleeschverbruik met ongeveer 15 pet. zal verminde ren. Aan het Italiaansche legerbericht van 5 Jan. ontleenen wij: Aan het front in de Syrte werd ook gisteren de bedrijvigheid te land en in de lucht belemmerd door het aanhoudende slechte weer. In de Zuid-Libysche woestijn nam de druk op onze vooruitgeschoven posten toe. In Tunesië wordt de versterking der onlangs veroverde stellingen voortgezet. Bij de gevechten van 3 Januari hebben wij 300 gevangenen gemaakt. In een geslaagden overval heeft een Duitsche stormtroep twee versterkingen vernield. Medegedeeld wordt, dat Roosevelt in zijn met Juli beginnend belas tingjaar de uitgaven od bijna 100 milliard dollar zal ramen. Er komt. dit jaar een nieuw belastingvoorstel en men verwacht, dat Roosevelt het congres volmachten zal vragen om de douanetarieven en de immigra- tiewetten buiten werking te stellen, wanneer zulks in het belang der oorlogvoering verantwoord is. Men meent evenwel, dat het nieuwe con gres wat de douanetarieven en de immigratiepolitiek betreft, den pre sident slechts zeer beperkte vol machten zal geven. Uit Washington wordt gemeld, dat Roosevelt de vorming van een bij zonder oorlogskabinet zou over wegen, bestaande uit een kleine commissie van zijn naaste raad' gevers. Van andere zijde meent men, dat ook hooge militairen daarin zou den worden opgenomen. Er wordt zelfs gesproken over een commissie van vier, waartie Burnes, Hopkins, admiraal Eahy en de productiechef Bernhard Baruch zouden behooren. Wat willen de republikeinen? Ter voorbereiding van de heden plaats vindende opening van het congres heeft de republikeinsche partij een vergadering gehouden. De richtsnoeren voor de oppositie tegen Roosevelt zouden reeds vastgesteld zijn. Men zal een onderzoek verlan gen naar het leen- en paehtprogram, dat in Juni afloopt, naar de weder zijdsche handelsovereenkomsten en naar de uitgaven die niet voor den oorlog bestemd zijn. Deze zullen moeten verdwijnen of sterk besnoeid moeten worden. Men zou, ook van democratische zijde, Roosevelt er toe willen bewegen voorloopig nog geen nieuw plan van sociale verzekering te verlangen. Roosevelt zal in het congres geen gemakkelijke taak hebben. Het meerendeel der Britsche pers ia wat den strijd aan het^ Oostfront betreft, allesbehalve optimistisch ge stamd. Een blad als de Daily Mail verwacht niet, dat de Russen hun vijanden kunnen terugslaan en dan in het voorjaar nog een machtig offensief kunnen ontketenen. Zoo lang de gevechten in Tunis voort duren, is de vorming van een tweede front door de geallieerden onmoge lijk. Duitschland heeft kostbaren tijd' gewonnen, wanneer er in het voorjaar in Noord-Afrika nog ge vochten wordt. Wanneer de geal lieerden de Spilmogendheden willen overwinnen, moeten zij eerst de con trole hebben over de Middellandsche Zee en vóór dat deze controle kan plaats hebben, moeten zij de Spil uit Tunis verdrijven. De leveranties aan de Spilmogendheden moeten via Kaapstad gaan zoolang de Spilmo gendheden in Tunis zijn en duizen den tonnen seheepsruimte zijn nooaig om de Angelsaksers in Noord-Afrika te kunnen ravitailleeren. Zoolang de Spil in Tunis is, zal de scheepvaart- positie iedere grootere operatie in Europa onmogelijk maken. De Noord-Afrikaansehe acties hebben daar onvoldoende Duitsche strijd krachten gebonden. Het weer aan het Oostfront. Volgens den militairen correspon dent van het D.N.B. zwijgt de opper ste Duitsche legerleiding, om de tegenpartij geen aanwijzingen te geven over de standplaats van ver schillende geïsoleerd zijnde Sovjet eenheden. Men zwijgt daarom ook waar de Sovjets over successen spreken en daarbij allerlei plaats namen vermelden. Het vorig jaar begon de winter in het Oosten reeds in November en was er in Januari een kou van 50 graden onder het vriespunt. Thans is er aan bijna het geheele front over dag een temperatuur rond het vries- Sunt en worden regen, sneeuw en ooi geconstateerd, zoodat de enkele wegen in de eindelooze vlakten ware modderbeken zijn geworden, die s nachts met een dun ijslaagje bedekt worden. Van het grootste belang is thans het vraagstuk van den aan voeg. De Europeesche legers zijn dezen winter wat hun uitrusting be treft beter voorbereid, zoodat ook de pantserwagen in actie blijft. Alleen in de laatste anderhalve maand zijn nog 5000 pantserwagens der Sovjets vernield en men verklaart daaruit het feit, dat de onrust, welke men overal aan vijandelijke zijde aantreft, aan Duitsche zijde niet te vinden is. 80.000 filmopnamen per seconde. - Een nieuwe vinding op het gebied van filmapparaten maakt het moge lijk 80.000 opnamen der seconde te doen, waardoor een kogel in een geweerloop kan worden verfilmd. Tot dat doel is in den loop een spleet aangebracht, waardoor de camera in staat is het voorbijvlie gende projectiel vast te leggen. De vertooning van deze 80.000 opnamen vergt 44 minuten. Steeds weer wordt door de OKW- berichten de nadruk gelegd op da hevige gevechten, welke ïicb ten Zuidoosten vao het Ilmenmeer af spelen en waarbij de Sovjets zware verliezen lijden. Onze foto van dezen sector toont een «waren granaat werper bij het beschieten van bolsje wistische stellingen PK PosptschlU-Sch-F-P m Verleden jaar zijn in steeds toene mend aantal duikboot-tankbooten overal op den Atlantiscben Oceaan verschenen. Zij voorzien de duik- booten van brandstof of proviand, varen van boot tpt boot, en zoeken als een „drijvende herberg" hun „klanten" op. Kunstig uitgedachte constructies maken het mogelijk ook bij hooge zee een snelle verbinding tusschen tankschip en duikboot tot stand te brengen. Urenlang loopt dan het kostbare vocht door de slangen in het oorlogsvaartug. Dreigt cr gevaar dan ziin beide booten in den korst mogelijken tijd van de oppervlakte der zee verdwenen. Geen vijand vermoedt dat zich vele meters onder hem een steunpunt bevindt van de Duitsche oorlogvoering ter zee. Tot op zekere hoogte kan dit vaar tuig ook herstelplaats zijn. Een vrij groote werkplaats maakt herstel werkzaamheden mogelijk, die net oorlogsvaartuig zelf niet altijd kan verrichten. Verder controleert een marinedokter den gezondheidstoe stand van de leden der bem..nning van alle bezochte vaartuigen en neemt het vaartuig zieken en ge wonden aan boord, om deze naar het vaderland over te brengen. Tenslotte neemt het tankschip ook de post mede. Aldus kunnen de duikbooten zich wekenlang vele duizenden zee mijlen van het vaderiand ophouden. Tl Vierentachtig jaar geleden, toen het eiland Schokland werd ontruimd, I braken de eiland bewoners hun huizen af en bouw den die voor een deel op in de Schokker buurt te Kampen. Het eiland Schokland bestaat reeds lang niet meer en thans is ook deze laatste herinnering eraan gedoemd te ver dwijnen. De Schokker buurt zal namelijk worden afgebroken. (VNP-Terpstra- Pax m) Waarvoor hét kan dienen. Den laatsten tijd is eenig misverstand gerezen omtrent het gebruik dat van het persoonsbewijs kan of mag worden ge maakt. Aan een desbetreffende uiteen zetting van den heer J. L. Lentz, hoofd van de Rijksinspectie der Bevolkings registers, ontleenen wij het volgende: Het persoonsbewijs is indertijd inge voerd met een tweeledig doel. Ten eerste moest het dienen als middel tot identi ficatie tegenover politieambtenaren enz., ten tweede kon het dienst doen als iden tificatiemiddel in het maatschappelijk verkeer. Het feit, dat de verplichting tot het verstrekken van inzage tegenover opsporingsambtenaren werd vastgelegd in art. 3 van het Besluit Persoonsbe wijzen, sluit de mogelijkheid hiervan in het maatschappelijk verkeer op soort gelijke wijze gebruik te maken immers niet uit. Integendeel, de Rijksinspectie wenscht zulks te bevorderen. Velerlei mogelijkheden. In de verordening vindt men b.v. aan logiesverstrekkenden personen de ver plichting opgelegd van onderdak vra- genden inzage van het persoonsbewijs te eiscben. Een belangrijk gebruik van het per soonsbewijs wordt thans gemaakt bij de evacuatie. De geëvacueerde kan zich er mee als zoodanig legitimeeren op dis tributiekantoren, uitbetalingsbureaux, en bijv. tegenover leveranciers. Weliswaar is men niet verplicht aan een des betreffend verzoek van deze laatsten te voldoen, doch in bepaalde omstandig heden is het hun „goed recht" inzage te verlangen. Het aantal gevallen, waarin van het Persoonsbewijs een nuttig ge bruik kan worden gemaakt, is legio. Zoo verlangt men tegenwoordig inzage ervan voor het verleenen van toegang tot Rijksbureaux, bij sollicitaties, bij het afhalen van aan- geteekende stukken en het innen van cheques op postkantoren, het uitbetalen van gelden door bank instellingen enz. Voorts kan het in café's en bioscopen ter inzage wor den gevraagd voor het nagaan van de afstamming of den leeftijd van bezoekers, dit in verband met de voor deze instellingen geldende voorschriften. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke verzoeken zich tot het noodzakelijke moeten beperken. Het po"t natuurlijk niet aan iedereen zonder aanleiding zijn Persoonsbe wijs te vragen. Een nuttig gebruik van het Per soonsbewijs kunnen particulieren verder maken voor het geval perso nen voor een of ander doel toegang vragen tot hun woning. Zoo bijv. colporteurs, installateurs, enz. Ook voor den winkelier is het van be lang precies te weten, wien hij goé deren op zicht zendt. Ook voor andere doeleinden. Den laatsten tijd ziin eenige tram maatschappijen er toe overgegaan, door invoeging van een abonnement- kaart, van het persoonsbewijs ge bruik te maken. Deze handelwijze heeft de volle instemming der Rijks inspectie. Zij heeft dit bevorderd omdat hierdoor het publiek behoed wordt voor onnoodige extra kosten voor foto's enz. Het persoonsbewijs kan voor tal van legitimatiedoelein den, waarvoor vroeger een afzonder lijk bewijs geëischt werd, door in voeging van een kaartje of het op plakken van een zegel; geschikt worden gemaakt. Toestemming- hier voor dient echter te worden aange vraagd bii het hoofd van de Rijks inspectie voor de bevolkingsregisters te 's-Gravenhage. Dezie verstrekt tevens advies om trent de wijze, waarop een en ander dient te worden uitgevoerd. Naar de heer Lentz mededeelde, zullen zoo binnenkort de persoons bewijzen van beroepsbrandweerlie den worden voorzien van een z.g. „brandweerzegeltje." VERDUISTER GOED ZON 6 Jan. onder: 16.40 7 Jan. op: 8.45 MAAN 6 Jan. op: 8.18 onder: 16.59 13 Jan. Eerste kwartier. Volgens den Britschen berichten dienst heeft De Gaulle gelijk, wan neer hij den politieken toestand in Noord-Afrika verward noemt. Er wordt door diverse partijen een hef tige strijd gevoerd, niet alleen om de politieke beheersching van Noord- Afrika, maar vooral om die van Frankrijk na den oorlog. Het voo-stel va i De Gaulle om een tijdelijk uitgebreide centrale re geering in Noord-Afrika te vormen, waaruit alle aanhangers van Vichy geweerd zijn, wordt in Washington een eisch naar een politieke omwen teling genoemd, welke van invloed zou zijn op de militaire ooeraties en daarom door Giraud niet geaccep teerd zou kunnen worden. Deze is evenmin tevreden over de voorwaar den welke De Gaulle voor zijn me dewerking heeft gesteld. Het zou onjuist zijn wat de Gaullisten geloo- ven, namelijk, dat Washington Gi raud kan voorschrijven wat hij te doen en te laten heeft. Naar eerst thans uit Ottawa wordt gemeld, is Canada tijdens de Kerst dagen en de jaarwisseling door een sneeuwstorm geteisterd, zooals sinds menschenheugenis niet is voorge komen. In het gebied van Toronto en Montreal woedde de storm het hevigst. Tot nu toe zijn nog vrij groote steden en dorpen aan de St. Laurensrivier volkomen van de bui tenwereld afgesneden. Het geheele treinverkeer is in de meeste gebie den van Canada totaal lamgelegd en hetzelfde geldt voor de diep onder de sneeuw bedolven liggende wegen. Door gebrek aan arbeidskrachten kan zelfs geen begin kan worden gemaakt met de noodzakelijkste op- ruimings- en reddingswerkzaamhe den. De verliezen aan menschen- levens en de schade schijnen hoog te zijn. Pas wanneer de verbindin gen met de ingesneeuwde en geïso leerde plaatsen hersteld zijn, zal het mogelijk zijn een nauwkeuriger beeld te geven. J Op Zaterdag 9 Januari zal te Am sterdam „de dag van het paard" worden gehouden. De heer Frits Rolff van „het Ruiterhuis" te Amsterdam, die reeds vele tentoonstellingen in de hoofd stad heeft georganiseerd, heeft het ini tiatief genomen. Juist nu het paard weer in het verkeer is ingeschakeld en eigenlijk „in eere hersteld" is, heeft de heer Rolff gemeend, dat het tijd is be langstelling te wekken voor het paard. Vele bedrijven hebben vrachtauto's in de garages moeten zetten en weer paarden in dienst moeten stellen. Dat heeft tot gevolg gehad dat chauffeurs plotseling koetsier zijn geworden. Oorspronkelijk bestond het plan tot het organiseeren van een groote tentoon stelling, waar behalve paarden, ook wagens, ploegen, tuig enz. getoond zou den worden. Verder .zouden dan lezin gen worden gehouden en zou een echt paarden-circus worden ingericht, waar het niet ging om dressuur, maar louter om de schoonheid van het paard. De tijdsomstandigheden hebben uit voering van deze plannen wat geremd. „De dag van het paard" op Zaterdag 9 Januari is in elk geval een inleiding. In „Bellevue" nemen dien dag voordrach ten van deskundigen een aanvang. Op 16 en 23 Januari eveneens. Om 2 uur worden over het paard daar voor drachten gehouden. Het tooneel is dan als stal ingericht en levende paarden staan in de boxen. Zoodat het geen dorre lezingen worden, doch interessante en bevattelijke uiteenzettingen, waarbij men een duidelijk inzicht kan krijgen. Op „de dag van het paard" op 9 Ja nuari hoopt de heer Rolff op de alge- meene medewerking, die hierin zou be staan dat de koetsiers hun paarden met een bloempje of een strikje sieren, dat de onderwijzers op de scholen een kort verhaaltje vertellen over het paard en dat de ouders hun kinderen een wor teltje of een ander stukje lekkernij voor het paard meegeven, dat zij op straat aan den koetsier overhandigen of zelf het paard voeren kunnen. ZOO MOET U DE HOOIKIST GEBRUIKEN. Ter besparing op brandstof, stroom of gas. De hooikist is een uitstekend mid del om te besparen op het brand- stoffenverhruik, op stroom of gas, maar men moet dan met kennis van zaken met dit nuttige huishou delijke voorwerp omgaan. In de eerste plaats dient men een pan met een goed sluitend deksel te gebrui ken en ervoor te zorgen, dat zij in de kist of mand past. Blijft er eenige ruimte over, dan vullen men deze op met proppen papier of houtwol. De pan moet voor minstens driekwart gedeelte gevuld zijn, daar de inhoud anders teveel afkoelt. Voorts neme men iminder vocht dan voor een ge wone bereiding noodig is. De spijzen dienen een zesde van den normalen kooktijd te worden voor gekookt en driemaal den gewonen kooktijd in de hooikist te worden gehouden. Gerechten met een langen kook tijd kunnen het beste na twee tot drie uur nog eens worden doorge kookt om ze daarna weer in de hooi kist te plaatsen. Zoo voorkomt u overschrijding van uw electriciteits- of gasrantsoen. ONTHEFFING LUISTER BIJDRAGE. Eigenaars van een radio-ontvang toestel, die ontheffing van de luister bijdrage 1943 willen vragen, moe ten in de maand, waarin de luister vergunningen van hun naamletter worden omgewisseld, aan het post kantoor een aanvraagformulier af halen en dat inzenden bij het ge meentebestuur van hun woonplaats. In afwachting van de beslissing moeten de voor 1942 uitgereikte vrij- stellingsluistervergunningen niet worden omgewisseld. Aangeslotenen op Rijksradiocen- trales ontvangen de aanvraagformu lieren thuis. Nadere inlichtingen verstrekken de postkantoren en de kantoren dier radiocentrales. Koopman op den Westerweg door een onverlaat neerge slagen. Een argeloos uitziend mansper soon uit Wormerveer maakte gister middag alhier kennis met iemand, afkomstig uit Limmen en het ge sprek, dat zij voerden, liep natuur lijk over.... den zwarten handel. De man uit Limmen wist weldra aan den Wormerveerder mede te deelen, dat hij een prachtpartijtje smokkelwaar wist te zitten. Men diende alleen over voldoende con tanten te beschikken en dan kon men op zijn beurt weer schatten verdienen. Natuurlijk had ons arge loos handelaartje hier veel ooren naar en zoo werd de afspraak ge maakt, dat men elkaar des avonds, als het flink donker was, weer zou ontmoeten. Nadat beide mannen weer bij elkaargekomen waren, toog mén opgewekt op weg t>m de begeerde waar op den kop te kun nen tikken. De Limmenaar bracht den adspi- rant-kooper al koutende den Wester weg op en wel zoover, dat men ge heel buiten de bewoonde wereld kwam; hij informeerde daarbij zoo vaak of laatstgenoemde 't geld wel bij zich had, dat de argeloosheid van den man uit Wormerveer allengs be gon te veranderen in zekeren arg waan. Op een gegeven oogenblik kreeg het handelaartje, de 32-jarige T. K., onverhoeds met een hard voorwerp een hevigen slag op het hoofd, waardoor hij bloedend verwond ge raakte. Hij bleef echter bij zijn posi tieven en zag tot zijn opluchting, dat zijn aanrander, wiens opzet mislukt bleek, de vlucht nam. De dienstdoende politiemannen keken niet weinig verwonderd, toen het slachtoffer in den laten avond van gisteren rood van het bloed het bureau kwam binnenstrompelen en vertelde wat hem was overkomen. Hem werd onmiddellijk geneeskun dige hulp verleend, waarbij bleek, dat zijn toestand niet levensgevaar lijk was. Met kracht werd daama een on derzoek ingesteld en het mocht de politie gelukken den dader, den 1'7- jarigen recidivist P. van II., die mo menteel als schippersknecht werkte, op een in het Kanaal liggend schip van zijn bed te lichten en te ar resteeren. Re man heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Aange zien bij nader onderzoek bleek, dat het feit zich juist even over de grens onder de gemeente Heiloo had afge speeld, werd hij heden ter beschik king -gesteld van den burgemeester dier gemeente, waarna hij naar het Huis van Bewaring zal worden over gebracht. KORTEBAANWEDSTRIJDEN VOOR BEROEPSRIJDERS. De Rijksgevolmachtigde voor de Sport maakt het volgende bekend: Aangezien nog geen landelijke organisatie in het leven is geroepen voor de regeling van de kortebaan- wed'strijden voor beroepsrijdfers op de schaats, zullen de provinciale or ganisaties, welke zich tot op heden bezig hielden met de kortebaanwed- strijden in haar provincies, zich ook nog in dit seizoen met deze wedstrij den belasten. Hangende de stichting van een landelijke organisatie is een com missie aangewezen, die toezicht houdt op het verloop van deze wedstrijden. Secretaris dezer com missie is de heer J. Werkman. Rippingstraat 33, Alkmaar, tel. 2491. RIJWIELDIE VEN GEARRESTEERD. Eenige dagen geleden werd aan het bureau van politie alhier aan gifte gedaan van diefstal van een rijwiel. Daar het de recherche ter oore kwam, dat in een café hier ter stede rijwielbanden verkocht wer den, welke vermoedelijk van dief- staf afkomstig waren, werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld, het welk tot resultaat had, dat deze dief stal tot klaarheid werd gebracht Het bleek, dat 'een 22-jarige los ar beider het rijwiel had ontvreemd. De man is ingesloten aan het bureau van politie. Hedenochtend werd door de Alk- maarsche recherche wederom een rijwieldief aangehouden. Bedoelde man trachtte een rijwiel te stelen een rijwielstalling, waarbij hij heeterdaad werd betrapt. Ookv zwijntjesjager werd ingesloten. BERGEN. Uitkeering uit opbrengst motor rijtuigen- en rijwielbelasting. - De uitkeering uit het aandeel van de provincie Noordholland in de op brengst van de motorrijtuigen- en rijwielbelasting over 1941 is door den Commissaris dezer provincie voor de gemeente Bergen bepaald op 12.059.19 (over 1940 16.144.29) Uitkeering uit Gemeentefonds. - Door den waarn. secr.-gen. van het dep. van Financiën is de uitkee ring uit het Gemeentefonds inge volge art. 3 sub c der Financieele Verhoudingswet over het tiidvalc vanaf 1 Mei tot 31 Dec. 1941 voor de gemeente Bergen vastgesteld op 18.254.59. Ambtelijke mededeelingen. DE SCHOENENBEURS HEROPEND. Men verzoekt, ons te melden, Donderdag a.s. van 2y, -4 y. uur schoenenruilbeurs in het weer geopend zal zijn, dat de Stadhuis HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 29 Dec. 1942 —1 Jan. 1943. Wij zigingen: Alkmaar: D. Pesser, Scharloo E 10, dames- en heerenkapper, en sigarenwinkel, overgegaan aan wed. T. Pesser geb. Dol. Koedijk: Oud's Zaadhandel, eig. Wed. G. M. Oud geb. Groot, Bo- venweg D 63, overgegaan aan C. Oud. Gedeponeerde stuk- k e n: Bergen: Mij. tot exploitatie van de melkinrichting en stoomzui- velfabriek „Wilhelmina" N.V. inliq., Bergerweg 101, plan van uitkeering ingediend. HOOGDUITSCH L.O. Geslaagd de heer A. L. Remme te Beverwijk: geslaagd voor de hulp- acte de heeren J. W. Biesboer te Dirkshorn en J. C. de Boer te Alk maar. LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat schilders, die volgens hun Bewijs van Inschrijving van het Rijksbureau voor Verf in Januari m aanmerking komen voor lijnolie, aanvraagformulieren moeten afha len aan het Kantoor Ridderstraat. Deze formulieren moeten vóór 15 Januari 1943 ingediend worden. Alkmaar, 6 Januari 1943'. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. De hooikist bewaart de warmtej maakt er een nuttig gebruik van. LOUISE FLEURON. Na een korte ongesteldheid is te 's-Gravenhage overleden de vroeger zeer bekende variété-artiste mevr. Louise Fleuron, die vooral bij een vroegere generatie als „Neerlands eerste soubrette" bekend was en die in geheel ons land optrad, j SECRETARIE-AMBTENAAR VERDUISTERDE 3500 GLD. Op 23 Dec. heeft voor het Bossche gerechtshof terechtgestaan de amb tenaar ter secretarie B. L. v. H. uit Vlijmen. De verdachte, die uit de gemeente kas in totaal ruim 3500 gulden had ■weggenomen, was door de Bossche- rechtbank tot 10 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Het Hof heeft den verdachte, die reeds ruim 11 maanden in voorarrest heeft doorgebracht, veroordeeld tot een straf gelijk aan dit voorarrest. MOORD TE LUNTEREN. Te Lunteren is een oude man in. zijn woning vermoord geworden. Het slachtoffer, de 85rjarige alleen wonende A. Veenvliet, stond goed bekend. Hij was nog krachtig en fietste, ondanks zijn hoogen leef tijd, nog naar de nabij gelegen plaat sen Lunteren en Barneveld. V. stond niet bekend 'als iemand, die eenig bezit van beteekenis zou hebben. Zijn hoofdbezit was een koe. Hij trad vriendelijk en gastvrij op jegens menschen, die hem bezochten. De naaste buurman was de heer Spelt, die den moord heeft ontdekt. Zondag tegen twaalven vond deze buurman het vreemd, dat hij V. nog niet gezien had en ook kwam het hem verdacht voor, dat de verduis tering zich nog steeds bevond voor de ramen van V. Daarom stelde hij eens een nader onderzoek in. De achterdeur zag hij open staan en op zijn luid geroep werd geen ant woord gegeven. Verder gaande, zag S. de klompen van V. naar gewoonte in de keuken staan. Doorloopende naar de kamer, trof S. d'aor den be woner levenloos aan, waarbij alle teekenen van een moordaanslag aanwezig waren, zoodat hij oogen- blikkelijk de politie te Lunteren, waarschuwde. Het liik werd aangetroffen bij de trap. De beenen waren tezamen ge bonden, de schedel was op meerdere plaatsen ingeslagen. voor de Watten-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataijon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 7 Jan. 1943: 9 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15 uur, Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan. 1943: 9 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 14 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. 1943: 9 uur, Amsterdam, school, Iepen- weg 13. 10 Jan. 1943: 10 uur, Utrecht, Wehrms heim, Mariaplaats. 11 Jan. 1943; 10 uur, Amersfoort, Die* bouw, Leusderweg. 12 Jan. 1943; 10 uur, den Haag, café Bij onze Vrijwilligers. In looppas voorwaarts. Qrbis-Hollancl-Pax m Hout, Bezuidenhoutscheweg. I. r<3t'

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3