I' li Herdenkingsavond der N.S.D.A.P. te Alkmaar. DE TECHNISCHE NOODHULP. Pro STAD EN OMGEVING AGENDA Inschakeling van de N.S.B. in hei openbaar besluur. Groepshuis geopend. KRUSCHEN Inlevering bonnen vaste brandstoffen bij evacuatie. hi fill ki Voor de herdenking van de machts overname door de nat-socialisten in Duitschland waren Vrijdagavond in de zaal van Het Wapen van Heems kerk vele leden der N.S.D.A.P., der N.S.B. en van den Jeugdstorm bij een; bovendien waren er militairen van verschillenden rang en diverse wapens aanwezig. De zaal was ge heel gevuld met belangstellenden, terwijl ook op de tribune velen nog plaats hadden gevonden. Een strijkj m de foyer gaf goede entre-acte-mu- ziek. Het tooneel was met planten en bloemen, vlaggedoek e.d. aardig versierd. Na een kort welkomstwoord van den heer M e ij e r, Stützpunktleiter ader N.S.D.A.P. te Alkmaar, was het woord aan den heer F i c k, Sozial- reférent beim Beauftragte des Reichskommissaris in Noord-Holland. Het is goed, zoo ving hij aan, om een dag als dien van heden te her denken en na te gaan wat er is ge daan en tot stand gekomen. Tien ja ren geleden, ging hij voort, waren er in Duitschland veertig partijen, er was onrust en wanorde, nood en oneenigheid. En dit alles stelde Adolf Hitler, als eenvoudig soldaat terug gekeerd uit den oorlog, zich voor om te' veranderen. Hij wilde het volk uit zijn oneenigheid wekken, en het rust geven. Veertien jaren had hij reeds gekampt om en voor het volk. totdat hij in 1933, vandaag tien jaren ge leden, aan de macht kwam en eerst recht kon toonen wat hii kon en wilde. En thans kunnen wij zeggen, dat het volk zijn eenheid heeft her- krs^sn. Dit nieuw verworven geluk paste den Joden al heel slecht, zij zouden het Duitsche volk liever nog langer geknecht hebben gezien. Spr. schet ste hierop boe de Joden samen met de bolsjewisten één lijn trokken tegen Hitier, hopende samen een maal de heele wereld te veroveren en te bolsjewiseeren. Hoe noodzakelijk het was, dat in 1941 Hitier zijn volk opriep voor den strijd tegen het bolsjewisme, weten we thans maar al te goed. Winnen de bolsjewisten dezen oorlog, dan is Europa verloren; in het tegenovergestelde geval is de grondslag gelegd voor een nieuw, foeter Europa. Alle volken, die daar toe behooren, hebben mee een bij drage te leveren voor dezen kamp. Het is wel hard, als men van vrouw en kinderen afscheid moet nemen, om als soldaat te vertrekken, maar men bedenke, dat aan het Oostfront reeds zoovele mannen hrrn leven heb ben gegeven voor hun volk en va derland. Niemand mag zich onttrek ken aan den plicht om mee te doen naar zijn vermogen om de zege te bevechten over de bolsjewistische legers, want niemand mag iets ont vangen als deel van de gemeen schap zonder daarvoor iets te hebben seeeven Op 30* Jan. 1933 is, zooals we heb- ben kunnen vaststellen, een nieuwe geschiedenis voor Europa aangebro ken en ieder zal beoordeeld worden naar de wijze waarop hij heeft mee gewerkt aan de toekomst van het nieuwe Europa. Ongehoord sterk is een volk, dat zich samentrekt op het nationaal denken, ook al heeft het geen goud. Dit ontbrak aan het Duitschland van vóór Hitiers revolutie, maar het had zijn arbeid en zijn intellect en daar door is het rijk geworden.-Uitvoerig weidde spr. hierover uit en hij con cludeerde. dat na den huidigen oor- og geen overschot aan arbeidskrach ten zal bestaan in Duitschland, zoo als na den vorigen oorlog, er zal in tegendeel w.erk genoeg zijn. Den oorlogstoestand van dit oogen- blik besprekende, ontkende de heer Fick, dat het met Duitschland op een eind zou loopen, al is het leger in het Oosten ook een stuk teruggetrokken. Het zal nooit mogelijk zijn het te verslaan en ook zal er nimmer onte vredenheid achter het front ontstaan met alle gevolgen van dien, zooals dat in 1918 kon gebeuren. Maar toen had men ook geen ware vaderlan ders, maar slechts politiekers aan het bewind. Thans is er Adolf Hitler, de grootste veldheer aller tijden, de Führer aller Germanen, de man die zijn volk kent als geen ander, de man die zijn volk vertrouwt en die door zijn -volk wordt vertrouwd in alle opzichten. Wij weten, dat de in het Oosten gebrachte offers niet vruchteloos zijn geweest, de helden hebben hun leven niet tevergeefs ge geven. De huidige kamp zal tot de laatste minuut een harde strijd zijn voor Duitschland en zijn bondgenoo- ten, maar de overwinning der Ger- maansche wapens staat vast, omdat wij weten waarvoor wij strijden. Wij twijfelen niet aan den uitslag: de zege zal aan Duitschland zijn! De kringleider der N.S.B. spreekt. De kringleider der N.S.B., de hëer Ouwerkerk, zag in den strijd van het Duitsche nat.-socialisme van vóór 1933 een voorspel van Wat het thans te strijden heeft met andere Germaansche volken tegen kapita lisme en bolsjewisme. Bij de machts overname door Hitier kon worden begonnen met den opbouw van het volk en het land, maar helaas moest die arbeid worden onderbroken voor een harden oorlog voor de bescher ming van gansch Europa. Dezen strijd voeren wij mede, om daarna ons te kunnen werpen op den strijd voor ons volk, dat achter den Führer Adolf Hitler gaat. Heil Hitier! Slotwoord. De heer M e ii e r constateerde in zijn slotwoord, dat het de wil van den Führer is Europa te bevrijden van bolsjewisten en Joden en dus zullen de Joden ook uit deze gebie den moeten verdwijnen. Wij kennen Hitier als voorvechter voor een nieuw Europa. Sieg Heil! Met net „Deutschland uber Alles 'evolgd door het Horst Wessellied en net zesde couplet van het Wilhelmus, werd de bijeenkomst gesloten. AFSCHEID HOOFDAGENT KOORD A, t Zooals te verwachten .was, heeft de hoofdagent van ^olitie L Roorda Zaterdag j.L ter degenheid van zijn pensionneermg duidelijk kun7 nen ervaren hoezeer zijn arbeicl öï.i de politie op prijs is gesteld. Des morgens werd hij door den bur ge- meester en den v.v. commissaris van politie in de werkkamer van laatst genoemde hartelijk toegesproken. Hem werd dank gebracht voor de vele goede diensten aan de gemeen te bewezen. Als blijk van waardee ring mocht hij een fraai album m, ontvangst nemen. Direct daarna vond in de agentenwacht het af scheid van het poütiecorps plaats. Bij monde van den inspecteur van politie F. J. M. ten Bensel werd den scheidenden politieman, namens het corps een prachtig schilderij aange boden. Zichtbaar getroffen door dit afscheid, heeft de heer Roorda met eenige welgekozen woorden dankge- zegel. Ook van de zijde van de burgerij mocht hij blijken van waardeering ontvangen. GROOTE KNOEIERIJEN MET VET. Reeds eenige dagen geleden heb ben wij vermeld, dat de economische afdeeling van de gemeente-politie nog een belangrijke zaak in behan deling had. Wij doelden hierbij op knoeierijen met vet, gepleegd door den slager C. A. Duin uit Oudorp. Deze man, die inmiddels is gearresteerd, heeft zich wel van een zeer slechte zijde doen kennen. Het was de politie op gevallen, dat het hem den laatsten tijd blijkbaar zeer goed ging en toen men eenige aanwijzingen had, is er direct toegeslagen. Uit het onderzoek is thans komen vast te staan, dat de gearresteerde gedurende de laatste weken niet minder dan 140 pond vet in den smokkelhandel had verkocht voor prijzen varieerende van 10 tot 15 per pond. Bij verschillende afnemers wist de politie nog belangrijke hoe veelheden vet te achterhalen en in beslag te nemen. Vanzelfsprekend zijn die koopers eveneens geverbali seerd wegens overtreding van distri butie- en priisvoorschriften. Volgens bewering van verdachte zou hij het vet hebben verkregen door het uitkoken van de beende ren van geslachte runderen en door het afsnijden en afkrabben van de vette randjes van het voor de klan ten bestemde vleesch. Een weinig fraaie methode dus. Op dit punt wordt het politie-onderzoek nog voortgezet. I BURGERLIJKE STAND. 'GEBOREN: Willem, z. van Gosse Wielenga en M. Strijbis. Trijntje, d. van Jan Prijs en J. Broek. Wilhel- mina, d. van Muus de Jongh en M. Schippers. OVERLEDEN: Klaas Jacobs, 16 jaar. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Advertenties; T. Bus, Alkmaar. de flamingo-revue. Onder bovenstaanden titel brengt de N.V. Gramac te Amsterdam een muzi kale revue, die gisteravond voor een uitverkochte zaal in 't Gulden Vlies werd vertoond. En met groot succes. Een bont en afwisselend programma werd in vlot tempo gebracht en de muziek stond in het middelpunt. Het Hammond-orgel, uitstekend bespeeld door Eddy de Jong, gaf bijzondere voldoening, terwijl het bekende orkest van John de Mol zijn reputatie handhaafde. Een bijzonder succes had de clown Fantasio, die in dwaze scènes en als muzikale fietsen maker verrassend werk deed, de toe schouwers deed lachen en inderdaad in zijn genre een uitstekende kracht is. In Jack der Kinderen vond men een prima violist, die een luidtoegejuichte Roe- meensche fantasio en Canari-polka liet hooren. Ook de zingende zwerver Frans van Schaik vond luiden bijval. Anny Xhofleer zong met het orkest verschil lende liederen, de Gramacoa's vormden een goed Hawaiian-ensemble en het Flamingo-ballet weerde zich dapper. Lee Astor bleek een fameuze stepdanser en het danspaar Anny Franzis en Capi gaf diverse temperamentvolle dansen, waarbij de lenigheid van Anny Franzis bijzonder de aandacht trok. Een luid applaus beloonde de uitvoerenden, voor al na de groote nummers Taboe, de Spaansche finale en het Flamingo-caba ret, die met aller medewerking in mooie costuums en fraaie décors van van Dijk en Vermeire ten tooneele werden ge bracht. De toeschouwers hebben in alle op zichten hun ingenomenheid betoond met het optreden van het Flamingo ensemble, dat zeker ook hedenavond bij zijn tweede optreden weer velen zal amuseeren met zijn boeiend programma. G. C. van Gulik. uitvoering turnlust. De Alkm. gymnastiekvereniging Turnlust gaf Zaterdagavond in de Har monie voor een tjokvolle zaal haar jaar- lijksche uitvoering, die als steeds een afspiegeling was van de lessen in de wekelijksche turnuurtjes. Behalve de kleuters, die een aparte uitvoering krij gen, zagen we alle leden van Turnlust op het tooneel, waar zij na een opmarsch door de zaal den vaandelgroet brachten en vervolgens om beurt hun beste beentje voorzetten. Er was van deze uitvoering veel goeds te vertellen en al kunnen we thans niet alle nummers bespreken, gaarne willen we even bizonder mel ding maken van de vrije oefeningen der meisjes B en C, het brugwerk der C- meisjes, dat zeer goed was, en de vrije oefeningen heeren. Maar dat was slechts een goed begin, want na de pauze kwamen de hoogtenummers: uit stekend werk aan het hoogrek door de heeren (beide afdeelingen) met bizonder geslaagde oefeningen naar keuze, de vrije oefeningen dames, alsmede het ringenwerk der dames en de hoepel oefeningen door dezelfde groep. Hier was het gebodene getuige van ernstige studie en oefening. Bij de opening werd de heer de Rie toegesproken door voorzitter Habicht die hem ter gelegenheid van zijn zilve ren lidmaatschap van Turnlust het NGV-speldje op de borst spelde, waar na de Rie in welgekozen woorden dank bracht en de hoop uitsprak, dat hij nog veel voor de gymnastiek en voor Turn lust in het bizonder zou kunnen doen. Zooals gezegd, een goede uitvoering, waarop Turnlust met volle tevredenheid kan terug zien. Bioscopen, Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Victoria-Theater, Wir machen Musik (muzik. film). 18 j. Harmonie-Theater, Heisses Blut (rom.) Alle leeft. Zaterdag- en Donderdagavond geen voorstelling. Cinema-Theater, Ik ben direct terug (hum.) Alle leeft. Alkm. Bioscoop-Theater, Het Testa ment (rom.-dram.) 14 j. Maandag 1 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, revue Flamingo. DE FRAUDE MET DE COKES EN DE KOLENBONNEN. Naar wij vernemen, is het 'politie onderzoek inzake den diefstal van cokes aan de Gasfabriek en het weg nemen en vervalschen van kolen- bonnen ten kantore van de Brand- stoffencommissie thans afgesloten. Een kapper en een melkhandelaar, die belangrijke hoeveelheden kolen- bonnen hadden verhandeld, zijn in deze zaak door de politie gearres teerd en na. eenige dagen ingesloten geweest te zijn, na beëindiging van het onderzoek weer op vrije voeten gesteld. Een zeer groot aantal processen- verbaal is door de politie in deze za ken opgemaakt. Verwacht mag wor den, dat de diverse verdachten bin nenkort ter terechtzitting zullen moeten verschijnen. s-GRAVENHAGE, 30 Januari. - In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, houdende inscha keling van het staatspolitiek secreta riaat der Nationaal-Socialistische Be weging der Nederlanden in het open baar bestuur. Het decreet luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak, raii door den Führer opgedragen, het Nederlandsche volk te betrekken bij de verantwoordelijke medebeslis sing in zake het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van hét Nederlandsche volk is de N. S, B. der Nederlanden. Ik heb derhalve gelast, dat ter waarborging van de harmonie tusschen het bestuur en de taak van de N. S. B. der Nederlanden alle aan mij ondergeschikte Duit sche instanties bij de uitvoering van belangrijke bestuursmaatrege len, maar vooral in alle personeels aangelegenheden overleg dienen te plegen met den leider der Na- tioneal-Socialistische Beweging der Nederlanden. In overeenstemming mèt miin bevelen zal deze harmonie worden gehandhaafd door mijn commissarissen-generaal bin nen het kader hunner bevoegdheid door Zondagmiddag is het groeps huis van de Technische Nood hulp, staande aan de Bleekers- laan, in den tuin van het belas tingkantoor, officieel geopend. Het ontving hii die gelegenheid den naam „De Spits". In de van Teylingenzaal van het hotel Proot waren Zondagmiddag een aantal dames en heeren bijeen ter gelegenheid van de officieele opening van de T. N. Er waren o.a. de burgemeesters van Alkmaar en Egmond, het districtshoofd van het P.W.N., de directeur der gem. licht- bedrijven, de chef van de personeel- oentrale alhier, de leider van het district UtrechtN.-Holland, de Ortsgruppeleiters van Haarlem en Zaandam, vertegenwoordigers van dien te Amsterdam, de plaatsvervan ger Seitz van dr. Beek, leider van de Befehlstelle T. N. in N.-Holland, de Stützpunktleiter en de prop.leider der N.S.D.A.P. te Alkmaar, de plaats vervangende kringleider der N.S.B. en tal van vrouwen van leden der T. N Wat de T. N. is. De leider van de T. N. Alkmaar, de heer Sprenger, zette in een korte toespraak uiteen wat de T. N. wél en wat zij niet is. Zij is een or ganisatie voor het verleenen van technische hulp bij nood, zonder dat men haar kan indeelen bij brand weer of Schützdienst. Haar leden zijn Nederlanders en Duitschers in Ne derland, die hun vakkennis in dienst willen stellen van Nederlanders bij rampen van allerlei aard. Zij staan klaar voor het bouwen van bruggen na overstrooming, het stutten van huizen, het opruimen van fundamen ten en afbreken van na ontploffingen onbewoonbaar geworden woningen, het herstellen van kabels en gelei dingen, het verleenen van hulp bij brand, enz. Bij alles wordt samen werking gezocht met overheids diensten, zooals politie, brandweer, G.G.D., lichtbedrjjven en openbare werken. Het hoofdkwartier der T. N. is ge vestigd in Den Haag; het land is ver deeld in districten en die weer in plaatselijke groepen, die hulp ver leenen in eigen plaats en omgeving. De leden der T. N. worden niet be zoldigd; als hun hulp onder werk tijd wordt vereiseht krijgen zij van wege de T. N. hun loon doorbetaald. Bij hun toetreding wordt niet ge vraagd naar politieke gezindheid, maar slechts om bereidwilligheid om zich geheel ter beschikking te stel len ten behoeve van him volksge- nooten. Er heerscht militaire tucht en discipline in de T. N. Het materiaal, waarmee de mannen werken, is mo dem en in uitstekendenstaat. Voorts sprak de heer Sprenger van tegenwerking uit wanbegrip van verschillende zijden. Hij vertelde eenige staaltjes daarvan, ondervon den bij de inrichting van het groeps huis: eenige keeren werden ruiten ingegooid en zelfs ontzag men zich niet om de waterleiding op te breken en zóó te leggen, dat het gebouw geheel onder water kwam te staan, waardoor het opnieuw leggen van een betonnen vloer noodzakelijk werd. Ondanks alles was spr. over tuigd, dat met geduld en goede voorbeelden de tegenstanders zullen worden bekeerd. Een woord van dank richtte spr. tot de vrouwen der leden, die hun mannen 2 3 avonden per week moeten missen voor de T N. Hij wekte hen op dit offer met blijmoe digheid te blijven dragen, denkende aan de offers, die de vrouwen m Duitschland en andere landen heb ben te brengen. In dit verband deel de spr. mede, dat binnenkort een cursus voor E.H.B.O. zal worden geopend, waartoe ook een zestal vrouwen zal worden opgeroepen, die tijd en lust hebben om met en naast de mannen zich in te zetten ten nutte van het algemeen. De leden betalen naar draagkracht een kleine contributie, die geheel ter beschikking blijft van de groep waartoe zij behooren en waarvoor materialen kunnen worden aange schaft. De centrale geeft een bijdra ge voor huur van het gebouw e.d. De werkpakken en het schoeisel worden gratis verstrekt, maar voor onder goed moeten de leden zelf zorg dra- Se£n de behoefte aan financiën wordt voorzien door contributies van ge meentebesturen, industrieele onder nemingen en particulieren. Aanvankelijk waren er een hon derdtal aangiften voor lidmaatschap, maar omdat niet allen over den noo- digen tijd konden beschikken, was er een -kern van een veertigtal over gebleven. Ten slotte wees spr. op de uit werking van het goede voorbeeld, de beste propaganda; na het optre den van de T. N. bij de rampen m Zuid-Limburg, Emdhoven en Hen gelo nam het aantal leden der T. N. in die omgeving enorm toe. De officieele opening. Na nog eenigen tijd te hebben doorgebracht bij koffie en gebak (aangeboden door de dames der leden va» de T. N.). wandelde me» naar het nieuwe groepshuis aan het eind van de Bleekerslaan, op het terrein waarvan de leden ston den opgesteld. Hier was het, dat de heer Seitz na inspectie der in hun werkpakken gestoken mannen een korte toespraak hield ter officieele opening van het gebouw, dat hij nog gekend had in zijn vorig uiterlijk en over welks vernieuwing ,hij zich ten zeerste verheugde. In het groepshuis. Hierop werd het gebouw en zijn inrichting met belangstelling bezich tigd. Het los staande gedeelte, voor heen garage, is een bergplaats voor de materialen geworden: takelwerk, laarzen, bijlen, lantaarns en al waf verder gebruikt moet worden, is ordelijk en overzichtelijk geplaatst, terwijl ook in een paar kasten nog materialen zijn geborgen. Het „hoofdgebouw", de vroegere woning, is in- en uitwendig gemetamorpho- seerd1: de scheidingsmuren tusschen de kamers zijn uitgebroken, zoodat een zaaltje is ontstaan; nieuwe pla fonds zijn aangebracht, een beton- vloer is gelegd; een nieuw gemet selde schouw, waarin een tegel met het Alkmaarsche wapen (een heer lijk houtvuur vlamde lustig op) en lange tafels en banken, in frissche roode' kleur geschilderd maken het geheel tot een gezellige leszaal. Een paar groote föto's van het districts appèl in Hilversum, waar de Alk maarsche T. N. een zeer goed figuur sloeg, sieren' den schoorsteenmantel, terwijl voor deze gelegenheid eenige bloemen op de tafels stonden. De heer Sprenger feliciteer de de T. N.-ers met de totstandko ming van het gebouw en roemde hun ijver en zorg voor den ver bouw, waarmee vier maanden ge moeid waren geweest, d.i. eér. maand méér dan noodig was, maar was een gevolg van omstandig heden buiten den wil der werkers. Ook burgemeester van der S 1 u ij s bracht dank voor wat tot stand gekomen is uit hetgeen hij als een ruïne had gekend. Hij ver wachtte, dat de mannen, die hiervan hun beste krachten gaven, ook zul len weten van flink optreden, in dien ergens hun hulp noodig zal blijken, al zal dit, naar spr. hoopte, niét dikwijls gebeuren. Moge de T. N. groeien en bloeien. Het gebouw heeft een naam. De hoogste Hollandsche chef, de. heer d e R u w e, leider van het district UtredhtN.-Holland, herin nerde aan het districtsappèl en ver heugde zich erover, dat een heim als dit is tot stand gekomen door onder linge samenwerking. Dit was hem een waarborg, dat de mannen zich zoo noodig voor 100 procent zullen geven, als htm hulp wordt ingeroe pen. Omdat in deze omgeving veel moeilijkheden moesten en nog moe ten worden overwonnen, meende spr., dat de naam „De Spits" voor het nieuwe groepshuis zeer toepasse lijk zou zijn, met welken naam hii hét dan ook doopte. Ge hebt veel tegenwerking, maar zet u schrap; hoe meer tegenwerking hoe harder zal uw wil moeten worden en hoe méér overtuigd uw geest. Spr. overhandigde hierbij den heer Sprenger de betreffende oorkonde. Luide gaven de T. N.-ers hun in stemming met den naam te kennen. Cadeaus aangeboden. Namens de echtgenooten van de leden dier T. N. boden twee dames resp een fraaien grooten aschbak met'inscriptie aan en een mooie bloeiende azalea. De officieele plechtigheid was hiermee afgeloopen. Men bracht nog een uurtje door in hotel Proot, waar men om 8 uur weer bijeenkwam voor een gezellig avondje, met film, zang en voordrachten. NOORDSCHARWOUDE. Afscheid dr. Richel. Zondagmiddag heeft dr. P. J, Richel wegens vertrek naar Oosterbeek af scheid genomen van de gerei, gemeente alhier. Er bestond voor dit afscheid zeer veel belangstelling. Aanwezig wa ren verscheidene predikanten uit de omgeving, ds. Bosma namens de classis Alkmaar en burgemeester Schelhaas. Als tekst voor zijn predikatie had dr. Richel gekozen Hand. 9 :2630. Aan het einde van den dienst heeft de scheidende predikant een woord van dank gericht tot de leden van den kerkeraad. tot de gemeente en tot de catechisanten. Ook tot ds. Bosma, den vertegenwoordiger van de classis Alk maar. de collega's uit de omliggende gemeenten en den burgemeester heeft dr. Richel woorden van dank gespro- Namens de gemente heeft de heer Schuil den scheidenden leeraar dank gebracht. Ds. Bosma schetste'de samenwerking in de classis Alkmaar. Nadat de burgemeester nog het woord had gevoerd, werd de dienst gesloten met het zingen van gez. 241 en 4. Verscheidene personen hebben# van de gelegenheid gebruik gemaakt, in de zaal achter de kerk persoonlijk af- scheid te nemen van dr. Richel en zijn echtgenoot e. middel van het staatspolitie secreta-' riaat der N. S. B1. der Nederlanden. Door middel van het staatspolitiek secretariaat kan de N. S. B. der Neder landen voorstellen en ontwerpen in dienen. In aangelegenheden, waarin onder de gegeven omstandigheden noodzake lijkerwijze in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het stand punt der bezettende macht, behoud ik mii de eindbeslissing voor. RAEDER BENOEMD TOT ADMI RAAL-INSPECTEUR VAN DE MARINE. Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt gemeld: De Führer heeft in ziin hoofdkwar tier ontvangen den opperbevelhebber van de marine groot-admiraal Rader en heeft hem uit erkentelijkheid en uit respect voor zijn historische verdiensten t. a. v. den opbouw der nieuwe marine en t. a. v. de leiding daarover in den Groot-Duitschen vrijheidsstrijd, be noemd tot admiraal-inspecteur der ma rine van het óroot-Duitsche Rijk. De Führer heeft op ziin verzoek hiertoe besloten om hem te ontlasten van het dageliiksche werk in de leiding van de marine, doch hem tevens te be houden als ziin eersten adviseur in vraagstukken van de marinepolitiek. Tevens heeft de- Führer den be velhebber van de onderzeebooten admiraal Dönitz bevorderd tot groot-admiraal en benoemd tot op perbevelhebber van de marine. Beide admiraals hebben een dag order tot de marine gericht. De benoeming van admiraal Dö nitz tot opperbevelhebber van de Duitsche marine heeft in Londensche marinekringen sterk de aandacht getrokken. Dönitz, die ongetwijfeld in de ge schiedenis van de Duitsche oorlog voering de grootste deskundige is op het gebied van duikbooten, is benoemd op een tijdstip waarop de vap de Duitsche duikbooten komen de bedreiging voor de geallieerde oorlogsinspanningen zeer nadeelig kan zijn. In Londen wordt openlijk toege geven, dat het gevaar van de zijde der Duitsche duikbooten bijzonder groot is. ACHTUNG! Deutsche und Staatenlose deutscher Herkunit in Amster dam und Nordholland. Der Polizeioffizier beim Beauftrag- ten des Reichskommissars für die Stadt Amsterdam und Nordholland gibt be- kannt: Ab 1.2.43 befindet sich die - Melde- stelle für die Stadt Amsterdam (bisher Museumplein 19) und für die Provinz Nordholland (bisher in Haarlem. Ke naupark 19) in Amsterdam, van Miere- veldstr. 1. Gleichzeitig weise ich nochmals darauf hin, das ieder Deutsche und Staatenlose deutscher Herkunft ver- pflichtet ist. sich binnen 7 Tagen bei der vorbezeichneten Dienststelle anzu- melden falls sein Aufenthalt in den Niederlanden langer als 6 Wochen dauert. Beim Wohnungswechsel in den Niederlanden und beim Wegzug ins Reich usw. hat .sich ieder Deutsche bezw. Staatenlose deutscher Herkunft binnen 7 Tagen abzumelden. An- und Abmeldevordrucke sind bei den s.Zt. eingerichteten Hilfserfassungsstellen und bei der Dienststelle des Polizei- offiziers in Amsterdam, van Miere- VERDUISTER GOED Heden van 17.248.22. Maan op 4.52 onder 13.44. 5 Febr. N. Maan. HEILOO Doodelijk ongeval. - Het drie jarig zoontje van de fam. de K. ge raakte Donderdagmiddag op den Kennemerstraatweg, nabij de ma nege van den heer de Jager, onder een auto en werd zoodanig verwond, dat overbrenging naar het Centraal Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Vrij dag is de kleine aan de bekomen ver wondingen overleden. Wijziging uitreiking bonkaarten. - In verband met de vele mutaties, veroorzaakt door de evacuatie, heeft d'e leider van den distributiedienst besloten, dat de datum voorkomende op de bonkaart voor de 2e penode vervalt en de uitreiking van bon kaarten voor de 3e periode ten gerieve van de evacué's in alpha- betisohe volgorde zal plaats vinden. Voor nadere bijzonderheden zie men de in den loop der volgende week verschijnende oproeping. BROEK OP LANGENDIJK. Nieuwe veilingprjjzen. - Met ingang van Dinsdag 2 Februari zullen voor verschillende tuinbouwproducten nieuwe veilingprijzen gelden. Deze zijn voor koolrabi m. lof glas II boven 4 cm. 9 p. 100 st. Roode kool 7.30, savoye kool (geel) 6.80, groen 7, witte kool 5, peen zonder lof sort. II ongew. 5.20, ÏII 4.10, IV 3.50, sort. I gew. 9.40, witte uien 7.80, B 6.20, schorseneeren I 18.50, II 11.80, knolselderij z. lof boven 6 cm. 11.50, spruitkool, onge- schoond 20, geschoond 30, prei boven 15 mm. 8.59, koolrapen A 3.10, B 2.50, veldsla 33, peen z. lof gele 3.40, kroten sort. I tot 1kg p. st. 5.80, van 1 kg 4.30, III van 1— V-I, kg 3.40 p. 100 kg. Sla (dunsel en snij) 60, raapstelen (glas) 45, spinazie (glas) 50, rabarber (glas) 45, andijvie (glas) 30, witlof ten hoogste 15 st. p. kg 26, meer dan 15 st. p. kg 22, boerenkool 7, sprui- tenkoppen 5, gekookte kroten 3 et. of meer dan 3 st. p. kg 12.60, minder dan 3 st. 10.40, prei, tot 15 mm 6.10, roode uien 9.30, sjalotten 11.60, rammenas 9.50, herfstknollen gewasschen f 3.50, ongewasschen 2.80, pastinaken 4.50, druiven,' groep III 90 per 100 kg. Kropsla sort, 14, II 12.50, III 7 p. 100 st.; radijs (glas) 7.50, bospeen (glas) 20 st. p. bos 0.4 kg peen 30, bos- selderij (glas) 11, peterselie en kervel 12 p. 100 bos. De prijzen der appelen zijn naar ge lang van de soort en de sorteering ver hoogd met resp. 3, 2, 1.50 en 1 per 100 kg, de peren met resp. 2.50, 2 en 1 per 100 kg. Gevonden voorwerpen. - Een heeren regenjas. Inl. bij de marechaussee Spoorstraat 82, alhier. OUDKARSPEL. Lijk opgehaald. - Het is nu ruim zes weken geleden, dat op een zeer donkeren ochtend de heer E. _D. naar zijn werk ging. maar daar niet aan kwam. Een ongeluk werd gevreesd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Men heeft verscheidene malen de heele omgeving afgedregd, maar zonder re sultaat. Zaterdagmiddag werd het lijk van den heer D. drijvende aangetroffen in de sloot achter ziin woning. Bestrijdt Uwe Rheumatische Pijnen t Duizende menschen hebben on zuiver bloed, waarvan rheuma tische pijnen, neerslachtigheid en daarmee gepaard gaande uitput ting en slapte het gevolg kunnen zijn. Wapen U daartegen jujst nu! Neem Kruschen. Met de dage- lijksche dosis Kruschen voert ge Uwe bloedzuiverende organen nieuwe levenskracht toe. Allengs voelt ge U weer de oude: vrij van pijn en tegen alles bestand. „Ik had ruim 10 jaren lang ondragelijke rheumaliek in armen en beenen. kon er 's nachts niet meer van slapen. Nu ik de laatste t'/j jaar gé- regeld Kruschen gebruik, ben ik van al mijn pijnen verlost Ik ben nu S3 jaar en heb tol mijn groote vreugde nergens de minste last meer van. Den Haag, 30/12 '40. Mevrouw M. K. - v. d V. By Apoth. en Drog. 0.41,0.76,147. N.V.Rowntree Verbruikers van vaste brandstoffen, die ten gevolge van de evacuatie opge houden hebben te behooren tot de groepen b, c of d (winkels, kantoren, openbare gebouwen etc.) alsmede tot de groep particuliere verbruikers met ruimten voor bijzondere doeleinden, zooals kantoren e. d., zijn verplicht de nog in hun bezit zijnde toewijzingen, periodebonnen en/of rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen'onverwijld bij den distributiedienst in het vluchtoord ter inlevering aan te bieden. EXTRA BONNEN OP BEWIJS VAN BERECHTIGLNG. Zij die op grond van de verorde ning van den Rijkscommissaris in het bezit zijn gesteld van een zoogenaamd „Bewijs van Be- recihtiging", zullen in den vervolge bij de vierwekelijksche uitreiking van bonkaarten voor voedingsmidde len op vertoon van het genoemde bewijs tevens een toeslagkaart voor langdurigen arbeid en rantsoen- bonnen voor tabak of versnaperin gen ontvangen. INLEVERING VAN BOTERBON „07". v Tot en niet Woensdag alleen nog bij den margarinehande laar mogelijk. Zij, die him boterbonnen ,,07" niet tusschen 28 en 30 Jan. j.l. bij hun slager of margarineleverancier heb ben ingeleverd, worden alsnog in de gelegenheid gesteld deze bonnen uit sluitend bij den margarinehandelaar in te leveren op Maandag 1, Dins dag 2 en Woensdag 3 Februari a.s. Schippers, woonwagenbewoners en dergelijke personen dienen hun bon nen „Boter 07" uiterlijk op Woens dag 3 Febr. a.s. bij de plaatselijke distributiediensten in te wisselen tegen rantsoenbonnen voor mar garine. Zij, die door bijzondere omstandig heden naar een andere plaats ver trekken en niet in staat zijn de bo vengenoemde bonnen tijdig in te leveren bij een handelaar in marga rine in de gemeente waar zij zich gaan vestigen, kunnen eveneens tot en met 3 Febr. a.s. hun bonnen „07" bij de plaatselijke distributie diensten inwisselen ter verkrijging van rantsoenbonnen voor margarine. Niet geldig in hotels, e.d. Personen, die gewoon zijn hun maaltijden in hotels e.d. te gebrui ken, dienen hun bonnen „Boter 07" uiterlijk Woensdag 3 Febr. a.s. bij de pl. distributiediensten in te wis selen tegen wisselbonnen voor 1/50 rantsoen boter. De bonnen „07" wor den n i e t in hotels e.d. aangenomen. Ook ondernemers en personeel van hotels e.d. dienen hun bonnen uiter lijk 3 Febr. a.s. bij een detaillist in te leveren. HET BRUGONGELUK BIJ ZALTBOMMEL. De Arnhemsche rechtbank heeft Zaterdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den directeur der Ned. Dokmaatschappij, ir. v. d. L. uit Bloemendaal, wien grove schuld ten laSJe was gelegd aan het onge luk met' de brugoverspanning op 30 Aug. 1940 bij Waardenburg (Zalt- bommel), waarbij 10 arbeiders den dood vonden. De officier van justitie, mr, J. Hustinx, gaf uitdrukking aan zijn deernis met de slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen. Meer dan waarschijnlijkheidsconclusies mogen niet verwacht worden, doch deze kunnen wel leiden tot juridische veroordeeling. Wanneer een groote- re nauwkeurigheid bij de voorbe reiding en de uitvoering van dit werk ware betracht, zou dit ont zettend ongeval niet hebben plaats gehad. Geen enkel argument maakt waar schijnlijk, dat andere factoren tot de ramp geleid hebben. Te veel heeft men zich op vroegere resul taten van de brug te Muiden verla ten, zonder zich de groote verschil len tusschen de voorbeelden en het werk te Waardenburg te realiseeren. Hoewel eenige omstandigheden in verdachtes voordeel pleiten, was mr. Hustinx van meening. dat het ern stige gevolg van dit ongeval het op leggen van 'n ernstige straf gebiedt. Hij eischte een hecntenisstraf voor den tijd van zes maanden. j Hierna vingen de pleidooien aan. Mr W. Baron van Haersolte uit Amsterdam concludeerde tot vrij- sprssk, Mr. N. J. Vonck onderwierp ten slotte de dagvaarding op juridische gronden aan critiek. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 11 Febr. des morgens 11 uur. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3U Nederl. 1941 99»/. 4 Nederl. 1941 102 4 Nederl. 1940II 102 3-3J4 Nederl. 1938 97*/, 3 Ned.-Indië 92 Amsterd. Bank 15614 Handel Mpil. Cert. v. 250 160 Koloniale Bank 192 Ned. Ind. Handelsb. 119 Als. Kunstz. Unie 173 Calvé Delft Cert. 175 Nederl. Ford 340 Lever Bros 291 Philips'GloeiL Gem. Bezit 359 99»/, 102 -102V, 97»/,. 92 15014 16014 19514 11914 176 179 341 297 367 Vervol Voor de gr worstelng. v< gebeur tenissei nieuwe bestor naar Europa de te.enwoo zoo stukbreke uiteengebroke jning ,der Hun arberd van m 20U daarmede weest, over d de zou de c van de culti risme. Wat derhal teerd werd, reel of op pc ondanks alle tergrond teger thans gesteld onaal-socialisn hebben gebrai achter ons lig der geweldig wereldgesched ropa zou desc De gro tjjden. Neen, de wo beweging uit den eersten overneming var tot heden ls slt grijpelljk als ee wil der voorzie: volk en bovend mogelijkheid te hoofd te kunnen bedreiging van halve slechts a van dezen oorlo opgedrongen str zbo lang te voe kan worden be gered. Wat ons aan noodlotslag, vergeleken met wanneer de -ho het Oosten over vermogen te rol. sche ridders naf strijden voor he thans strijden o: deloosheid van I behoeden voor d zonderlijk mens strijd valt, zal komst het leven Ik heb zoolanj wijze mogelijk a steeds weer de verzoening. In J ping van mijn werd het echter herhaling slecht den uitgelegd, a; delijke opruiers geen beding den De samenzwer kapitalisme en t geenszins een k maar een natuu; drijvende kracht dat door zijn 1 jaren de mensch nieuw verscheur ding gebracht, en politiek verni nationale Jodend ontbinding der v nog precies zoo zal het zoo lang ken de kracht v. doen van dezen In dezen gey tijden mogen w: de Voorziening] cadeau geeft. Iec volk wordt gew bevonden wordt derhalve reeds verklaard, dat, wat er ook mo wapengeweld de bedwingen. De achter ons 'derhalve niet prestaties op all zamen arbeid, ve gang en sociale s militaire daden Naast de overwir weermacht en 1 dezen oorlog heb dusverre historis et het oog c 1 dezen oorlog overwonnenen, r den of vernietigd halve de nation den strijd voortze dat de beweging blik af bezat. Tc in Duitschland te halve reeds op 3 sproken, dat iede ningen vermag te met zijn slagen proeft. Reeds in juichten in de i sche leiders over mijdelijke ineens sche weermacht, men. Zij mogen hetzelfde hopen, dat de kracht va tische idee sterke Zij zal dit volk, duurt, des te m: haar geloof verv prestaties opvoer to vervulling va ieder vernietigen zijn plichten te dezen strijd zoo 1 delijk resultaat i Januari komt, n. overwinning. Wanneer ik c terugblikkei Prestaties van de ons liggende tien yan8f mij het ge baarheid jegens medestrijders en een 200 rÜ: de £61?' Niet ™in de P? che man hnfS Peken er- 1 Een en aan al hun vmt°en hart echte? *TambC soldaten" Al ma echter 3lS MoeneV^ek1101 soldaten, wat cfns ons luchtwapen roem hebben vó lauweren van hP de geschiedenis i kende grenadier kunnen heden en lijks afmeten. Hooge Noorden t, woestijn, van de: tot in de verten - Egeïsche Zee tot een heldenlied, d overleven. Dat waardig blijft aai in de huidige dag is een gebod van tot dusverre In e

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2