DE REDE VAN MUSSERT. Proclamatie van den Führer N Duitsche troepen handhaven zich in vastberaden afweer De strijd in Noord-Afrika. RADIOPROGRAMMA Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Vervolg van pagina 1. Voor de grootte dezer reusachtige worstelng verbleken alle andere ppiTpurtenissen, want wanneer de niéuw® bestorming vaii binnen Azië Europa succes zou hebben, zou te; enwoordige wereld precies "oo stukbreken als eens de oude fiiteengebroken is door de bestor- ZTjjjS der Hunnen. Een menschetUike ij-beid van meer dan duizend jaren „u daarmede weer vergeefs zijn ge weest, over de continenten der aar- je zou de chaos komen, in plaats van de cultuur ondenkbaar barba risme. Wat derhalve sedert 1933 gepres teerd werd, opj economisch, cultu reel of op politiek gebied, treedt ondanks alle grootheid op den ach tergrond tegenover de taak, die ons thans gesteld is. Wanneer het nati- onaal-socialisme niets tot stand zou hebben gebracht dan datgene, wat achter ons ligt, zou het reeds een der geweldigste verschijnselen der wereldgeschedenis zijn, maar Eu ropa zou desondanks verloren zijn. De grootste bedreiging van alle tijden. EEN, de wonderbaarlijke weg onzer beweging van de enkele mannen uit den eersten tijd tot op den dag der overneming van de macht en van toen tot heden is slechts dankbaar en be grijpelijk als een uitdrukking van den wil der voorzienigheid om het -Duitsche volk en bovendien geheel Europa de mogelijkheid te geven met succes het hoofd te kunnen bieden aan de grootste bedreiging van alle tijden. Het zal der halve slechts aan ons liggen den zin van dezen oorlog te begrijpen, den ons opgedrongen strijd zoo vastbesloten en zoo lang te voeren, tot dit vasteland kan worden beschouwd als definitief gered. Wat ons daarbij in het bijzonder aan noodlotslagen moge treffen, is niets vergeleken met wat allen zouden lijden, wanneer de .horden der barbaren van het Oosten over ons werelddeel zouden vermogen te rollen. Een trokken Duit sche ridders naar wijde verten om te strijden voor het ideaal van hun geloof, thans strijden onze soldaten in de ein deloosheid van het Oosten om Europa te behoeden voor de vernietiging. Ieder af zonderlijk menschenleven, dat in dezen strijd valt, zal aan generaties der toe komst het leven verzekeren. Ik heb zoolang ik het op eenigerlei wijze mogelijk achtte, de overige wereld steeds weer de hand toegestoken tot verzoening. In Juli 1940, na de verwer ping van mijn laatste vredesaanbod, werd bet echter duidelijk, dat iedere herhaling slechts als zwakheid zou wor den uitgelegd, aangezien de verantwoor delijke opruiers voor dezen oorlog onder geen beding den vrede wenschen. De samenzwering van internationaal kapitalisme en bblsjewisme is daarbij geenszins een krankzinnig verschijnsel, maar een natuurlijk feit, aangezien de drijvende kracht in beiden dat volk is, dat door zijn haat sedert duizenden jaren de menschheid steeds weer op nieuw verscheurd, innerlijk tot ontbin ding gebracht, economisch geplunderd en politiek vernietigd heeft. Het inter nationale Jodendom is het „Ferment der ontbinding der volken en staten", thans nog precies zoo als in de ouden tijd en zal het zoo lang blijven als niet de vol ken de kracht vinden om zich te ont doen van dezen ziekteverwekker. In dezen geweldigsten strijd aller tijden mogen wij niet verwachten, dat de Voorzieningheid de overwinning cadeau geeft. Ieder individu en leder volk wordt gewogen en wat te licht bevonden wordt, moet vallen. Ik heb derhalve reeds op 1 September 1839 verklaard, dat, volkomen onverschillig wat er ook moge komen, tijd noch wapengeweld de Duitsche natie zullen bedwingen. De achter ons liggende tien jaren zijn derhalve niet slechts vol geweldige prestaties op alle gebieden van vreed- zamen arbeid, valt cultureelen vooruit gang en sociale saneering, maar ook van militaire daden van unieke grootheid. Naast de overwinningen, die oe Duitsche weermacht en haar bondgenooten in dezen oorlog hebben bevochten, staat tot dusverre historisch niéts evenwaardigs. Alleen overlevenden of vernietigden. MET het oog op het inzicht, dat er in dezen oorlog geen overwinnaars en overwonnenen, maar alleen overleven den of vernietigden kunnen zijn, zal der halve de nationaal-socialistische staat den strijd voortzetten met dat fanatisme, dat de beweging van het eerste oogen- blik af bezat. Toen zij begon de macht in Duitschland te veroveren. Ik heb der halve reeds op 30 Januari 1942 uitge sproken, dat ieder zwakkeling overwin ningen vermag te dragen, terwijl het lot met zijn slagen eerst den sterke be proeft. Reeds in den afgeloopen winter juichten in de plutocratieën de Jood- sche leiders over de in hun oogen onver mijdelijke ineenstorting van de Duit sche weermacht. Het is anders uitgeko men. Zij mogen in dezen winter weer hetzelfde hopen. Zij zullen weer beleven dat de kracht van de nationaal-socialis tische idee sterker is dan hun verlangen. Zij zal dit volk, hoe langer de oorlog duurt, des te meer samenvatten, met haar geloof vervullen en daardoor zijn prestaties opvoeren. Zij zal ieder manen to vervulling van zijn plicht en zij zal ieder vernietigen, die tracht zich aan zijn plichten te onttrekken. Zij zal dezen strijd zoo lang voeren tot als dui delijk resultaat een nieuwe dertigste Januari komt, n.l.: De ondubbelzinnige overwinning. ■W74NNEER ik op den dag van heden, w terugblikkende, de resultaten der Prestaties van den vrede in de achter ons liggende tien jaren overdenk, be hangt mij het gevoel van diepste dank baarheid jegens al degenen, die als •bedestrijders en medevormers aan dit Jerk een zoo rijk en beslissend aandeel nebben. Niet minder echter ook moet ik no Duitsche mannen en Vrouwen, die in W™rieken er- kantoren, op de boeren- steden nan al de ontelbare instellin- h,™ vï?. ons particuliere en staatsleden _„if,,ybW en hun bekwaamheid ter be- eJr.V 8 hebben gesteld. Sedert den pr,w en .September 1939 komt deze dank sniriot ln de eerste plaats toe aan onze SPT.„*n: d«i maarschalken, admiraals, eehS? en officieren, in het bijzonder linonI„aan de honderdduizenden en mil- soldaton °bbekende lagere leiders en i,,iWat ons leger, onze marine en btwapen aan trotsche daden van P^J^bben volbracht, zal door de vaa het onverganke omkranst !'ede?.is higaan. Wat de onbe kende grenadier heeft moeten dragen, kunnen heden en toekomst wel nauwe- hjks afmeten. Te beginnen bij het Hooge Noorden tot aan de Afrikaansche woestijn, van den Atlantischen Oceaan tot in de verten van het Oosten, van de Egeïsche Zee tot Stalingrad weerklinkt een heldenlied, dat duizenden jaren zal overleven. Dat het vaderland even waardig blijft aan deze unieke en juist in de huidige dagen zoo moeilijke dagen, is een gebod van zijn eer. Wanneer het tot dusverre in stad en land zijn ge weldige bijdrage leverde ter uitvoering van dezen strijd, moet, de totale a-beid der natie nu nog opgevoerd worden. De heldenstrijd van onze soldaten aan de Wolga moet voor ieder een verma ning zijn om het uiterste te doen voor den strijd om de vrijheid van. Duitsch land en de toekotnst van ons volk en daarmede in verdere beteekenis voor het behoud van ons geheele continent. De nationaal-socialistische partij echter heeft de plicht om, evenals haar leden iri alle wapendeelen onzer weermacht in voorbeeldige dapperheid onderling te wedijveren, ook de leidster van het vaderland te zien. De volkskracht ongebroken. TJTET was de wil van onze vijanden om 1 vreedzame ïteden en dorpen met de middelen der wreede vernietiging te be dreigen. Het is echter reeds thans be wezen, dat zij slechts huizen of men- schen vernietigen, maar den geest niet breken, doch slechts vermogen te sterken. Wat bij den aanvang van dezen oor log aan vele "Duitsche mannen en vrou wen 'nog onbekend was, is hun thans duidelijk geworden: De strijd, dien ons dezelfde vijanden als eens in 1914 opge drongen hebben, beslist over het zijn of de vernietiging van ons volk. De Al machtige zal de rechtvaardige rechter zijn. Onze taak echter is het onze plicht zoo te doen, dat wij voor hem als voor den Schepper aller werelden naar de door Hem gegeven wet den strijd om het leven vermogen te bestaan, dat wij zonder ooit te versagen, geen leven sparen en geen arbeid schuwen om het leven van ons volk voor de toekomst te behouden. Dan zal in dezen strijd eens bet groote oogenblik komen, waarop ons volk bevrijd zal zijn van den vijand van buiten. Uit de offers der dooden en de ruïnes onzer steden en dorpen zal dan een nieuw leven opbloeien, om den staat verder te vormen, waaraan wij gelooven, waarvoor wjj strijden en -arbeiden: den Germaanschen staat der Duitsche natie, als eeuwig en gelijk vaderland van alle mannen en vrouwen van ons volk: het natio naal-socialistische Grootduitsche rijk. Daarin echter zal dan voor alle tijden die kracht aanwezig zjjn, die noodig is, om ook in de toekomst de Europeesche volkcrenfamilie te be schermen tegenover de gevaren van het Oosten. Het Grootduitsche rijk en de daarmede verbonden naties zullen zich bovendien eohter ook nog die leefruimten gemeenschappelijk moeten verzekeren, die voor het be houd van het materieele bestaan dezer volkeren onontbeerlijk zijn. HOOFDKWARTIER. 30 Jan. 1943. w.g. ADOLF HITLER. Ter gelegenheid van den lOden verjaardag van het overnemen der macht in Duitschland door Adolt Hitier werd Vrijdagavond j.l. in den Haagschen Dierentuin een groote bijeenkomst gehouden van de N.S.D.A.P. en N.S.B. Gedeeltelijk overzicht van de zaal tijdens de rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart Arbeitsber. der NSDAP-Stapf-Pax ra Vervolg van pagina 1. En toen dat gebeurd was, kwam het tweede bedrijf van het groote drama van wereldhistorische beteekenis, waar van wij getuige zijn en waaraan wij medewerken. Toen kwam van 1933 tot 1939 de voorbereiding, een koortsachtig maar vastberaden en doelbewust zich gereedmaken tot afweer van wat komen moest: de stormloop der reactionnairen en de storrriloop vn het communisme. En in dien tijd van 1933 tot 1939 heeft Adolf Hitler het klaargespeeld om alle Duit- schers te vereenigen in een Rijk volgens de beginselen van het nationaal-socia- lisme, het Grootduitsche Rijk, en daar naast, daarmede vast verbonden, het verbond van Mussolini en zijn zwart- hemden, het fascisme. Het was ook in dezen tijd, in 1935, dat wij hier in Den Haag ongevraagd en ongeweten toe traden tot dat groote verbond van Europa, dat eens zal omvatten alle nationaal-socialisten en fascisten, die begrijpen dat het continent van Europa ons aller vaderland is. Een onderhoud met den Führer. IN 1935 stonden wij hier dan in Den Haag en wij hebben ons hierbij aan gesloten. Het was in dien tijd, dat ik voor het eerst een onderhoud mocht hebben met den Führer. Wij bleken te zijn een van geest en nooit vergeet ik dat onderhoud. En dan komt het derde bedrijf dat begon ln 1939, het bedrijf om er voor zorg te dragen dat het communisme en het Amerikanisme Europa niet zouden verpletteren. Dit is het hoogtepunt van het groote drama van dezen tijd. Wij spreken allen dit jaar over het commu nisme in Rusland, maar wjj vergeten een ding. Rusland Is niet zoo iets als Mexico. Rusland is een continent, grooter, veel grooter dan Europa en het eerste continent dat onder „Einheltlicher Führung" is gekomen en jaren lang van 1917 af maar een doel had, de over- heersching van het communisme over dat continent en over de gansche we reld. Die afweer is het grootste, wat in dezen tijd bestaat. De afweer en ver nietiging van het enorme communisti sche gevaar is de historische roeping, die de Führer met Mussolini niet alleen volvoert voor het Duitsche en Italiaan- sche volk, maar voor alle volkeren van Buropa. Voor gansch Europa. Midden in den strijd. ZIJ staan nu, mijne kameraden, te midden van dien strijd, en eigenlijk moest het toch zoo zijn, dat alle vol keren van Europa daarin ten volle zouden meeleven, maar dat doen zij nog niet, omdat zij verblind zijn en het niet kunnen zien. Maar wél kunnen en moeten het zien alle nationaal-socialis ten en fascisten. Zij doen dit dan ook, en hetzelfde doen wij dan ook, jran- neer het moeilijk is. Het is gemaKKelijk om het te zijn, wanneer het eenvoudig is, maar van ons wordt verwacht als kern der natie, als drijvend element in de volkeren, dat wij het ten volle be grijpen en dat wij ons ten volle inzetten en dat wij onsi onder geen beding, on der welke voorwaarde dan ook, wan kelmoedig zouden toonen of schijnen of nog minder zijn. Onze gedachten zijn daar, waar de strijd op het heitigst is. En mijne Duit sche kameraden, tot u zeg ik, toen eens de „Bismarck" strijdend ónderging, heb ben wij het gevoeld alsof het een oorlogsschip van ons was en nu Sta lingrad bedreigd is, zeggen wii Neder landsche kameraden tot u: het zijn onze kameraden, die daar zijn en wij staan met alles bij hen. Kameraden, het is moeilijk voor ons naar den top van een berg te klimmen. Wanneer wij bewo ners van de lage landen een berg in de verte zien, dan liikt het van beneden af zoo gemakkelijk om naar den top te komen Het eerste gedeelte is ook niet moeilijk. Maar men klimt hooger en hooger en eiken keer denken wij dat wij'bii het steilste gedeelte zijn. Maar dan plotseling komt er echter weer een stuk dat nog steiler is. Tenslotte is er echter de top en dan is het bereikt. Geen natioeaal-socialist despereert echter. Wii hejrinneren ons de woorden van J. P. Coent eens in Batavia gespro ken toen hii daar voor enorme moeilijk heden stond. Toen sprak hij: „ende despereert niet", wanhoop niet. Wij zijn hard geworden. f~)OK wij Nederlandsche natioriaal- socialisten zijn in den loop der jaren hard geworden. Onze strijd was zwaar. Wii waren eens in 1939 en in 1940 met 35,000 man te midden van, 9 miilioen gelijk een belegerde vesting. Wii heb ben niet gewankeld in dit derde bedrijf bij het bevechten van het communisme en het Amerikanisme. Dit derde bedrijf, waarin wij nu staan, ook dat komt eens tot een einde. En dan komt het vierde bedrijf, de rechtvaardige ordening van Europa. Men kan van den man, die het dictaat van Versailles heeft bestreden, jaar in jaar uit, niet verwachten, dat hii dit dictaat zal vervangen door een dic taat van Potsdam. De mogelijkheid tot ontplooiing van de volkeren van Europa zal gegeven worden, ieder volk naar zijn eigen aard, in al hun verschei denheid overkoepeld door deze groote gedachte: „samen zijn wij Europeanen. Samen is Noord-Europa Germaansch". En eerst dan, wanneer dit geschied is, dan komt het laatste, het vijfde bedrijf. Dan gaat de zon weer op boven Euro pa. het Europa van het nationaal-socia- lisme en het fascisme, waarin geluk zal zijn en de mogelijkheid tot leven en voorSpoed voor de honderden millioe- nen. die Europa telt. Ziedaar het drama in vijf bedrijven, de wereldgeschiedenis die gemaakt wordt nu in onzen tijd. Wij weten nu precies, dat wij staan in het midden van het derde bedrijf. Wij desperee- ren niet, maar worden integendeel ge dragen door vertrouwen en door geloof. Een getuigenis. P N. wii willen heden in deze groote bijeenkomst, die overvol is, getuigen daarvan, getuigen van ons onwrikbaar vertrouwen in de toekomst en zoo op deze wijze willen wij herdenken den dag. dat voor 10 jaar de Führer de re geering aanvaardde in het toenmalige Duitsche rijk. Dit inzicht in het groote gebeuren van dezen tijd doet ons sterk staan en het legt ons zware verplich tingen op van man tot man, van partij tot partij en van volk tot volk. Het legt ons de verplichting op dat wii Nederlandsche nationaal-socialisten zullen zijn goede Nederlanders met een zee van liefde voor volk en vaderland en het legt u, mijne Duitsche kamera den, de verplichting op, dat gij zult zijn goede en sterke Duitschers, even eens met een groote liefde voor uw land. Zoo zullen wii dan staan als goe de Germanen en als goede Europeanen. Het nieuwe Europa kan alleen opge bouwd worden door mannen met ka rakter, mannen die'zich inzetten voor hun volk en voor het groote geheel. Zoo zii onze verhouding van man tot man. En dan de verhouding van partij tot partij, van N.S.D.A.P. tot N.S.B. gij, mijn Duitsche kameraden, ver wacht terecht van onze Nederland sche Nationaal-Socialisten begrip voor den geweldigen strijd van de N.S.D.A.P. vanaf het jaar 1919 en ook gedurende de jaren van 1919 tot 1931, toen wij nog niet in het touw waren. Gij verwacht van ons, dat wij zien, welke groote offers het Duitsche volk gebracht heeft nu al bijkans 30 jaar. Reeds in 1914 is dat begonnen en sindsdien is het een en al offer geweest tot op den huidigen dag. Gij hebt het recht, mijne Duit sche kameraden, dat van ons te ver wachten, en gij die de N.S.D.A.P., onze oudere zuster, vertegenwoor- ^'§n wij .Nederlandsche Nationaal- Socialisten, wij verwachten van u, mijne Duitsche kameraden, dat gij ook de N.S.B. ziet als een jongere zuster. Van 1931 staan wij hier en waarlijk, de strijd in deze lage lan den bij de zee was niet eenvoudig. Toen de wereld gezien had, dat Adolf Hitler in 1933 niet alleen de macht had gekregen, maar ook deed wat in zijn program staat en dat het dus uit zou zijn met andere partijen en met de democratie, hebben zy overal door de gansche wereld ge zegd: „Wat daar in Duitschland ge beurt, kan maar eenmaal gebeuren, dat gebeurt niet in andere landen en met in Nederland." Tenslotte zei- de men, de democratie is alleen maar voor de democraten en niet .voor de Nationaal-Socialisten. Toen kwam terreur, die wij jarenlang hebben meegemaakt en waar wij doorheen moesten. Wij Nationaal- Socialisten hebben ons karakter be waard en wij hebben het Nationaal- Socialisme toch uitgedragen, totdat er zelfs 4000 kameraden in Neder- landsch-Indië stonden. Dat is het verste punt, waar het Nationaal-So- cialisme ooit is doorgedrongen. Ons Nederlandsche karakter verplicht ons zuiver te znn. Onze taak is het, het Nederlandsche volk te winnen voor het Nationaal-Socialisme. Het wederzijdsche respect van partij tot partij uit zich in dezen tijd, ook nu m deze zaal. Hoe kunnen wij praten over het nieuwe Europa, indien wij niet eens samen ouden kunnen werken in dit nieuwe Europa en wanneer Natio naal-Socialisten en fascisten niet eens samen ouden kunnen gaan. Wat moet dan van het nieuwe Europa terecht komen? Daarom is het goed dat onze verhouding is zooals zij is: gebaseerd op wederzijdsch vertrou wen. En ten slotte op onze verplich tingen van volk tot volk. Wederzijdsch begrip. WIJ Nederlanders, moeten begrip hebben voor alles wat het Duit sche volk doorgemaakt heeft sedert 1914, voor hun strijd, hun nederlaag, hun opkomst, hun groot-worden en hun heroische daden van heden. Van den kant der Duitschers verwacht ik, mijne kameraden, dat zij de enorme offers zullen zien. die het Nederlandsche volk in dezen tijd brengt. Ik zeg niet, dat het ze vrijwillig brengt, maar die offers worden gebracht in dezen tijd. Als gij, die lang 'hier zijt of die pas na Mei 1940 hier gekomen zijt, wilt we ten hoeveel offers gebracht worden, vergelijk dan Den Haag van Januari 1940 met dat van Januari 1943 en gij zult begrijpen wat het Nederland sche volk in dezen tijd geofferd heeft. Dan hebben wij onzen vrij- willigen inzet met duizenden daar naast en die honderdduizenden die werken in de oorlogsindustrie. De heele Nederlandsche industrie is oorlogsindustrie. En honderdduizen den staan daar buiten en doen daar hun werk in uw vaderland. Latd|p wij hier echter niet verder ingaan. Wanneer gij maar weet en beseft, dat het Nederlandsche volk voor dé zen gemeenschappelijken grooten oorlog zeer groote offers brengt, zelfs dan. wanneer men nog met eens denkt aan Indië. Maar kame raden, wat wij nimmer zullen af staan is ons eigen aard, ons karak ter en ons zelfrespect, want dan zouden wij geen Nationaal-Socialis ten zijn. Zooiets vraagt dan ook geen Nationaal-Socialist van een an deren Nationaal-Socialist. Gij ziet dikwijls om u heen, die voor deze dingen geen begrip hebben en die in deze jaren der bezetting de eer der natie aantasten en zijn eigen schappen probeéren' te verkwanse len. Dat is het Nederlandsche volk echter niet. Dat ijn wij Nationaal- Socialisten niet. Gij behoeft dus niet te denken, dat wij daarmede iets te doen hebben. Wij vinden deze men- schen gelijk gij ze vindt: schavuiten. En'wij zijn trotsch. op onze vrijwil ligers, dié nu in deze dagen in „Westland" van de S.S. in de Kau- kasus strijden. Wij zijn trotsch op ons legioen van vriiwilligers, die vorigen winter aan het Ilmenmeer gestaan hebben en waarvan de Duitsche regiments-commandant zei, dat zij even goed vochten als de beste Duitsche troepen. (Applaus). En wij zijn trotsch op onze N.S. K.K.-mhnnen, waarvan het tweede regiment nu in wording is en die ook in een harden strijd in het Oos ten staan en niet achteraan, maar vooraan. (Applaus). Dank aan den Führer. Wij verlangen van onze Duitsche kameraden terecht hier in Neder land, dat zij deze gevoelens deelen en respecteeren. Dat wederzijdsch respect, mijne kameraden, van volk tot volk. dat zal het cement moeten zjjn, waardoor een nieuw Europa wordt samengevoegd en in dat nieuwe Europa gelooven wii rots vast. In deze verbondenheid van man tot man, van partij tot partij en van volk tot volk is onze gezamen lijke dank aan den Führer en aan zijn medewerkers gelegd. Na Mei 1940 heb ik den Führer driemaal mogen ontmoeten. Nooit heeft hij iets gezegd dat kwetsend of deni- greerend zou zijn voor mijn volk. Integendeel, hij heeft gesproken over de groote en goede eigenschap pen van dit volk, omdat hij zelf zoo volkomen doordrongen is van de groote en goede eigenschappen van het Duitsche volk, dat hij toch in eerste instantie representeert. Hij heeft gesproken over de waar de van ons volk voor het nieuwe Europa en hij heeft mij gezegd: „Ik wil aan het Nederlandsche volk niets ontnemen". Woorden die met een stalen pen gegrift ziin in mijn geheugen en waarnaar ik de daden beoordeel. Wij toonen onze dankbaarheid door onzen inzet. Inzet in den arbeid en andere offers onder tal. Het Neder landsche volk daarvan ben ik overtuigd al ook een partner zijn op militair gebied, omdat ik overtuigd ben, dat onze menschen even goede soldaten zullen zijn wan neer net op vechten aankomt als de Duitsche soldaten, wanneer zij be hoorlijk ijn opgeleid en wanneer zij behoorlijk zijn voorbereid en zii een ideaal voor oogen hebben, waarvoor het de moeite waard is te strijden. Zoo staan wij dan onwrikbaar in ons geloof, ons geloof dat de oorlog gewonnen zal worden, dat Hitler en Mussolini de redders zijn van Europa, het geloof dat gij en wij met hen een histori sche roeping te vervullen heb ben en dat alle nationaal-socia listen en fascisten van Europa oen onwrikbaar blok zullen vor men, dat alle volkeren van Europa dit zullen erkennen en dat eens uw kinderen in een vernieuwd Europa de geschiede nis zullen leeren van de herrij zenis van Europa door den inzet van honderdduizenden die hun vaderland liefhebben en die daarvoor hun leven wilden ge ven. In een zee van bloed en tranen wordt het nieuwe Europa gevormd en wii Nederlandsche en Duitsche natio naal-socialisten hiér vereenigd, wij spreken nu op dit oogenblik tot den Eührer: „gij staat daar in het oosten in terreinsomstandigheden, die zwaar ziin. in moeilijkheden zonder tal. W weten het, uw leven is een en al zorg geweest van jaar tot jaar en uw gan sche leven zal wel van zorgen vervuld ziin. Gij staat aaar ik wee het, yoor het Duitsche volk, maar niet alleen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Jan. - (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In de hevig omstreden secto ren van het Oostelijke front handhaafden onze troepen zich in de gevechten en consolideer den den toestand. m öiaiingraa scuoof ue vyand zich eerst van aue Kanten tot aicnter oy ae aiweersteningen en viei vervol gens concéhtriscn aan. De onner tie jjersoomy ue reiaing van generaai- veiomaarscnaiK i-auius heicuiaitig stryo- -ae Kuideliike gevecntsgroep wera op een zeer Kiem geoiea oy- eengearongen en biedt in net Ge- peoegeoouw net laatste verzet, in net Noordelijke deel der stad sloe gen de 'verdedigers onder leiding van het elfde legercorps de aanval len van den vijand op het Westelij ke front van de tractoriabriek af. In het gebied tusschen Kaukasus en den benedenloop van den Don deden formaties Duitsche pantser wagens opnieuw tegenaanvallen en vernietigden ingesloten of afgesne den vijandelijke strijdkrachten. Een pantserdivisie maakte hierbij meer dan 1000 gevangenen. Aan de Donetz stortten we derom vijandelijke aanvallen en omsingelingspogingen onder - zware verliezen ineen. Ten W. van Woronesj werd in een te genaanval een hevig omstreden plaats op den vijand veroverd. De slag duurt met toenemende hevigheid voort. De luchtmacht bracht zware sla gen toe aan marcheerende colonnes, opeenhopingen van voertuigen en rustende troepen. Aan het Ladoga- meer werden ook gisteren massale aanvallen, die de vijand met krach- tigen steun van artillerie en tanks ondernam, met zware verliezen voor den aanvaller afgeslagen of reeds in de kiem gesmoord. In Noord-Afrika. De vijand viel met steun van ster ke formaties artillerie en tanks de stelling van onze troepen in West- Tripolitariië aan. Hij werd met zwa re verliezen aan menschen, voertui gen en wapens afgeslagen. In Tunesië mislukten vijandelijke tegenaanvallen op onze in den afge loopen dagen veroverde stellingen. Duitsche jagers schoten in luchtge vechten acht vijandelijke vliegtui gen neer. Overdag heeft een gering aantal lichte Britsche bommenwerpers sto- ringsvluchten ondernomen boven Noord-Duitschland tot aan de hoofd stad, waarbij hier en daar zonder eenige uitwerking bommen werden neergeworpen. Hierbij verloor de vijand vijf vliegtuigen. Twee andere werden op volle zee neergeschoten. In den nacht vielen vijandelijke gevechtsvliegtuigen West-Duitsch- land en het Noord-West-Duitsche kustgebied aan. Woonwijken en openbare gebouwen werden getrof fen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten vijf bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen bombardeerden overdag een ha venstad aan de Britsche Kanaalkust. Duitsche duikbooten hebben in het N. deïl van den Atlanti schen Oceaan, in de Middelland- sche Zee en in de Noordelijke IJszee negen vijandelijke koop vaardijschepen met een geza- misnliiken inhoud van 45.000 brt. in den grond geboord. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. „GAAT HET GOED?" 's-GRAVENHAGE. 1 Februari. - He denavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 1. zijn politie weekpraatje uit, dat ditmaal tot titel draagt: „Gaat het goed?" voor het Duitsche volk; gij staat er voor gansch Europa en dus ook voor he Nederlandsche volk en wij Neder landers vergeetn dat nooit. Gij zijt belast en beladen met lasten en zorgen zonder tal. Gij lijdt door het lijden van uw kameraden in Stalingrad. Wees er zeker van, miin Führer, dat wij één in den geest met u zijn. Wij staan met u, wij vallen met u. Wij zijn bereid zoo noodig met u te sterven. Wii willen getrouwelijk onzen plicht vervullen, zooals gij uw plicht vertrouwelijk vervult, in een rotsvast vertrouwen in de toe komst van Europa. In de zekerheid van de overwinning en in het ver trouwen in de herrijzenis van het Nederlandsche volk, dank ik u voor al wat gH gedaan hebt in deze jaren van strijd, in deze ontzaglijk moei lijke jaren, die achter ons liggen. God zij met u en met ons. Houzee. Aan het Italiaansche weermacht- berieht van 31 Jan. ontleenen wij het volgende: Sterke vijandelijke, door tanks en hevig artillerievuur gesteunde for maties vielen onze stellingen in W.- Tripolitanië aan. Zij werden echter met zware verliezen afgeslagen. Aan het Tunesische front ontwik kelden zich de operaties van de stormtroepen der spil gunstig. Vijan- 'delijke tegenaanvallen op de bezet te stellingen werden afgeslagen. Boven de stad Messina werden brand- en brisantbommen neerge worpen, die aanzienlijke schade ver oorzaakten. Het aantal slachtoffers van den luchtaanval op dezen dag steeg tot 51. Het aantal gewonden bedraagt 105. In de Middellandsche Zee is een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. In den nacht van 29 op 30 Januari viel een langs de Algeriinsche kust opereerende duikboot een groot vijandelijk krachtig beschermd con- vooi aan, dat in Westelijke richting voer. De duikboot torpedeerde twee groote vijandelijke torpedojagers, die beide zonken en trof een derde. Na nauwelijks zes minuten viel de duikboot de formatie opnieuw aan en boorde een vierde groote eenheid in den grond. Een andere duikboot viel een be schermd convooi voor Bougie aan. ATTENTIE VOOR DUITSCHERS EN GEWEZEN DUITSCHERS. THANS ZONDER NATIONALITEIT. De „Polizei-Offizier" ten kantore van den Gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam en de provincie Noord-Holland maakt het volgende bekend: Met ingang van 1 Februari 1943 be vindt zich het bureau voor aan- en afmelding voor de stad Amsterdam (tot nu toe Museumplein 191 en voor de provincie Noord-Holland (tot nu toe Haarlem. Kenaupark. 19) te Amsterdam, van Miereveldstraat 1 Tegelijkertijd maak ik er nog eens op attent, dat voor lederen Duitscher en iederen gewezen Duitscher, thans zónder nationaliteit, de verplichting bestaat zich binnep 7 dagen bij de bovengenoemde instantie te melden, mits hii langer dan 6 weken in Neder land vertoeft. Bij verhuizing binnen Nederland en bii vertrek naar Duitsch land enz. is iedere Duitscher resp. ge wezen Duitscher, thans zonder natio naliteit, verplicht binnen 7 dagen nier van kennis te geven. De hiervoor be- noodigde formulieren ziin verkrijgbaar bii de destiids opgerichte bureaux van de N.S.D.A.P. alsmede ten kantore van den „Polizei-Officier" te Amsterdam, van Miereveldstraat 1. DINSDAG. Nieuws: 7.3», 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Coro Belmonte (gr.) 7.40 Ochtendmuz. (gr.) 8.05 Duitsche taaie. 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 Oskestrale operafragmenten (gr.) 9.30 9 37 Spiegel v. d. dag (opn.) 10.Amuse- 'mentsork. en sol., Het Vroolijke Klaver blad en het Damesk. „Aethercharme" (opn.) 10.30 Gr.muz. 10.45 Orgelconc. 11.15 Ork. Willy Eberlé. 12.— Almanak. 12.05 De Melodisten en sol. 13.Zang met pianobegel. en pianosoli. 14.— Otto Hendriks en zang met 2 vleugels. 15. Klankbeeld „Drie Liefdes". 15.20 Haarl. Ork.-vereen. en gr.muz. 17.De Lichte Toets, gevar. progr. 18.Zang en piano. 18.40 De Martelgang van Britsch Voor- Indië, lezing. 19.15 Trioconcert (gr.) 19.59 Duitsche Taalcursus. 20.15 Wat de pot schaft, gevar. progr. 22.Het Wiener Bohème ork (gr.) 22.2024.Van film en operette (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Pol. weekpraatje (opn.) 8.05 Wiener Philharmoniker spelen walsen van Joh. Strauss (gr.) 8.40 Piano en viool (gr.) 9.Klanken van J. Rixner (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Dirk. Boyd Bachmann (opn.) 10.Godsd. uitz. 10.30 Maria Lichtmis in de muziek en de beeldende kunst, voordr. m. gr.muz. 10.50 Orgelconc. (gr.) 11.Vrouwenmozaiek. 11.20 De Krekels en -de Merels (opn.) 11.30 Danssuites van oude meesters (gr.) 12.30 Wat doet de directie v. d. Land bouw? 13.Progr.-overz. 13.05 Frans Wouters en gr.muz. 14.Godsd. uitz. 14.30 Middagvariété (gr.) 15.30 Voor de zieken. 1§.— Zang en piano en pianosoli. 17.Voor de jeugd. 17.30 en kinderzang- klasse. 17.45 Spiegel v. d. dag en Binnenl. gesproken overz. 18.Een kinderzang klasse. 18.15 Néerl. stem v. h. Oost front. 19.Eng. uitz. Voor de Radio- centr.: Antonin Dvorak (gr.) 19.15 Erich Schneidewind en zijn musette ork. m. Duo Ja (gr.) 19.55 Eduardo Blan co (opn.) 20.15 Weensch Philharfn. ork. (gr.) 21.20 Avond- en nachtmuz. (gr.) 22.g- Act, beschouwing. 22.10 Avondw. 22.20— 24'.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. De Nederlandsche Votksdienst kent geen medelijden of barmhartigheid; hij kent alleen volksche plicht. Het SS-Ersatzkomman$o deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden. Bij onze vrijwilligers. Een onzer mannen aan het front SS PK Kemps-O H-P m Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te neme in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toe treden. 2.2 '43 Den Bosch, 15 u., Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 2.2.'43 Tilburg, 9 u., Lange Schijstr. 66. 3.2.'4.-' Roermond, 9 u., NSDAP, Swal- merstr. 61. 3.2.'43 Venlo, 15 u., Deutsches Haus, hoek Willemstr. 4.2.'43 Arnhem, 9 j., Weverstr. 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 u., Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 u., Hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 u., Dienstgeb. Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen, 9 u., Concerthuis, Poelestr. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 u., Huize Schaaf, Breedstr. 7.2.'43 Amsterdam, 9 u., School Iepenw. 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 u., Mariapl. Wehr- machtheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 u., Dientsgeb. Leusderw. 10.2.'43 Den Haag, 9 u.. Café Den Hout, Bezuldenhoutschew.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3