KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK De rede van den Rijkscommissaris w1' Adelaar-Zeepfabrieken EXTRA ZEEP. STAD EN OMGEVING. SPORT BEKENDMAKING. AGENDA Clandestien slachters DE CLANDESTIENE HANDEL. Door den Ec. dienst van de politie Alkmaar is tegen een tweetal per sonen proces-verbaal opgemaakt, terzake van het clandestien verhan delen van een schapenhuid. Op ver- moeden, dat meer van dergelijke overtredingen zouden zijn gepleegd, werd bij één dezer personen een huiszoeking verricht, waarbij een drietal autobanden werden aange troffen. waarvan op onvoldoende wijze de herkomst kon worden aan gegeven. Na een streng verhoor viel de verdachte ten slotte door de mand en bekende bedoelde banden te hebben gestolen. PRIJSOPDRIJVING. Twee andere inwoners onzer ge meente zagen proces-verbaal tegen zich opgemaakt terzake van het te duur verhandelen van een tweetal ^autobanden. De banden werden in beslag genomen. COLLECTE WINTERHULP. De 5e lijstencollecte Winterhulp zal plaats vinden op Vrijdag 5 Februari, Zaterdag 6 Februari en Maandag 8 Fe bruari. Bus en lijsten moeten worden afgehaald op Donderdag 4 Februari kantoor Langestraat 87. Zij, die zich inderijd vrijwillig hebben opgegeven om te collecteeren op een van bovengenoemde dagen, worden verzocht eveneens op Donderdag 4 Februari een bus en eenige lijsten af te halen. DIERENBESCHERMING. Zwervend is op den Kennemer- straatweg aangetroffen een cypersch katertje. Adres Inspecteur C. Ver wer, Baanstraat, Alkmaar. GROENTENCULTUUR. De tuinbouwvereeniging „Groen tecultuur" hield Maandagmiddag haar 40ste algemeene jaarvergade ring in het lokaal van den heer C. Vijzelaar. De voorzitter, de heer H. Glas, heeft een terugblik geworpen op het tijdperk, sinds het 25-jarig jubileum. T.a.v. de bevordering van den afzet der producten onder de huidige omstandigheden, bepleitte spr. een prijsverhooging om de week en een grootere verhooging van de prijzen na Febr. Het ledental is 190, evenals verleden jaar. De rekening sloot op een totaal van f 1309.42 met een voordeelig saldo van 113.99. Het beginsaldo was 98.25. Het be zit der vereen, is met 131.87 toe genomen tot 960.15. In de plaats van den heer C. Wit, die niet her kiesbaar was, werd de heer G Strij- bis tot bestuurslid gekozen. Dé heer H. Glas werd herkozen als bestuurs lid van de L.G.C. De heer C. de Groot Jr. bracht hierna verslag uit van 't aardappelenproefveld, waar bij een vergelijking is gemaakt tus- schen Eersteling en eenige nieuwe soorten. De opbrengst aan 100 stam men Eersteling was 68 kg., van Frühbote 69 kg., Frühmölle 58 kg., en Magneto, die verleden jaar de laagste opbrengst gaf, nu 75 kg. grootg aardappelen. De heer Witte- veen, hoofd van de chr. lagere tuin bouwschool, gaf een overzicht van de op het observatieproefveld alhier uitgeplante aardappelrassen. Hij geeft Frühbote, die weinig ziek ver toont, wel eenige kans voor vervan ging van de Eersteling. Magneto is volgens spr. een aardappel, welke eens geprobeerd kan worden. Voor na de eerste paar weken is dit een aanbevelenswaardige aardappel, ook iri verband met de aardappelwrat- ziekte, waarvoor deze soort minder Vatbaar is. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van hetgeen op het ge bied van de uienteelt door de Uien- federatie wordt gedaan. Rijenzaai is te verkiezen boven breedwerpig zaaien. De secretaris deelde mede, dat 7 a 8% van den per 18 Januari geïnventariseerden voorraad kan worden aangeboden. De klompenmoeilijkheden waren hierop het onderwerp van het ge sprek. Al het mogelijke is er al aan gedaan en wordt er nog aan ge daan. Verscheidene heeren bespra ken de extra rantsoenen, waarvoor de tuinbouwers niet in aanmerking komen. HEILOO. Benoemd. - Onze vroegere plaatsge noot G. P. Bakker, thans kapelaan te Scheveningen, is benoemd tot pastoor te Koog aan de Zaan. Schoenenbeurs. - De schoenenbeurs, die zich in veler belangstelling mag ver heugen, wordt nog steeds gehouden in de Besognekamer van het raadhuis, lederen Vrijdag van 25 uur kunnen schoenen aldaar worden bezorgd. De ruiling heeft, na oproep door den leider van de beurs, plaats op Donderdag middag. Voetbal BERGEN—ZEEVOGELS 1—0. Bergen zal thuis niet van Zee vogels kunnen winnen, luidde de voorspelling. Maar Bergen zorgde voor een verrassing en klopte zijn tegenstander met 10. Maar Zee vogels speelde met 9 man! Na ruim 5 minuten kreeg Niehaus een kans en de stand werd 10 voor Bergen. Wat de gastheeren ook probeerden, de stand bleef tot de rust onveranderd. Na de hervatting kreeg Zeevogels den wind mee; het doel van Bergen verkeerde eenige malen in groot ge vaar, maar het bleef 10. RK AFC-HELDER Hl 3-3. Het begin was al heel sensatio neel; van den aftrap nam Helder den bal mee en voordat de AFC-ers wisten wat er aan de hand was, lag de bal reeds achter ten Broeke, ter wijl spoedig daarop de stand 0-2 werd. Wel wist AFC daarna den achterstand te verkleinen, maar uit een strafschop doelpuntte Helder nogmaals, zoodat met 3-1 de rust in ging. Na de rust werd AFC allengs sterker, doch pas 10 min. voor het einde wist het den achterstand te verkleinen, om juist op tiid nog de balans weer in evenwicht te bren gen (3-3). Hoofdréd.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Adv.: C. Boogaard, Alkmaar. Zaterdag, 30 Januari j.L, dos avonds is m Haarlem een onder-offi cier der Duitsche weermacht rugge lings neergeschoten. Het terstond door de Deutsche Sicherheitspolizei ingestelde onderzoek heeft niet kun nen leiden tot opsporing van den dader, die echter waar het resul taat van het onderzeek op wijst in Joodsch-communistische kringen gezocht moet worden. In overeen- •stemming met den Wehrmachtsbe- fehlshaber Niederlande, General der Flieger F. Christiansen, zijn heden voor den eenen verraderlijk ver moorden Duitsehen soldaat als ver geldingsmaatregel de onderstaande 10, uit Joodsch-communistische krin gen afkomstige gijzelaars uit Haar- 4em en omgeving terechtgesteld, Bovendien is een vrij groot aantal communistische agitatoren uit deze streek naar een concentratiekamp gezonden. De namen der terechtgestelden luiden als volgt: 1. Drilsma, Herbert O., geb. 2.8.06 in Amsterdam, woonachtig te Haarlem. 2. Frank, Philipp, geb. 9.8.10 in Hilversum, woonachtig te Haar lem. 3. Chapon, Barend, geb. 4.8.84 in 'Amsterdam, woonachtig te Haar lem. 4. Zwanenbeek, Iwan, geboren 19.11.02 in Delft, woonachtig te Haarlem. 5. Reuman, Karei F., geb. 1.3.16 in Schoten, woonachtig te Haar lem. 6. de la Rie, Wijnand, geboren 30.9.99 in Leiden, woonachtig te Haarlem. 7. Lebbe, Johannes Th., geboren 16.12.78 in den Helder, woonachtig te Haarlem. 8. Warmenhoven, Simon, geb. 21.9.04 in Velsen, woonachtig te Velsen. 9. Weii, Pieter, geb. 22.11.03 in Velsen, woonachtig te Velsen. 10. Strengholt, Roelof, geboren 5.11.06 in Amsterdam, woonachtig te Velsen. DEN HAAG, 2 Febr. 1943. Der höhere SS und Polizeiführer Nordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswesen get. RAUTER. SS gruppenführer und General- leutnant der Polizei. 1000 400 200 100 HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 8762 17538 3198 11734 20320 4539 5842 15554 21338 1100 3728 7468 8226 9565 9704 10732 11225 11258 12771 13378 17446 17598 18290 19916 20835 21715 Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Woensdagmid. 2.30 u. matinée. Victoria-Theater, Wir machen Musik (muzik. film). 18 j. Harmonie-Theater, Heisses Blut (rom.) Alle leeft. Zaterdag- en Donderdagavond geen voorstelling. Cinema-Theater, Ik ben direct terug (hum.) Alle leeft. Alkm. Bioscoop-Theater, Het Testa ment (rom.-dram.) 14 j. Woensdag 3 Februari. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, opv. Maria Stuart. Donderdag 4 Februari. 7.30 uur, Harmonie, optr. Peter Pech Vervolg van pagina 1. Uit de gelederen van onze tegen standers hooren wij altijd weer, dat zij zich verzetten tegen de plannen van het Duitsche ,volk tot overheer- sching van de wereld en tegen den door het nationaal-socialisme uitge- oefenden gewetensdwang. Terwijl wij de spilmogendheden niets anders dan onze leefruimten willen organiseeren, die volkomen bereid en in staat zijn om een economische en cultureele uitwisseling aan te gaan met alle andere leefruimten en economische gebieden en, terwijl voor ons het nationaal-socialisme of het fascisme of de Japansche levens ordening op duidelijke, wijze opge bouwd schijnen te zijn op de eigen schappen des bloeds van ons volk en geen export-artikel zijn, spreken thans de verantwoordelijke mannen van de Ver. Staten er in alle toon aarden over, dat de Ver. Staten tot taak hebben, een wereldordening tot stand te brengen en voor alle tijden te waarborgen, en tevens de demo cratie en het christendom, zooals zij het bedoelen, over de geheele wereld uit te voeren. Zij zijn het dus, die, met hun wereld-imperialisme alle organische levensmogelijkheden in het nauw brengen en bedreigen, ter wijl zij niets anders hebben aan te bieden' dan him inter-nationalismen, die alle met elkaar uiteindelijk slechts dit resultaat geven, dat zij de volksche waarde-ordening, waarop wij Europeanen ons heele cultureele leven hebben opgebouwd, ontbinden en vernietigen. Want alleen dit Euro- peesche continent bracht de bonte veelvuldigheid, der volkeren en stam men als eigen persoonlijkheid te voorschijn, die de grondslag en het uitgangspunt is van den rijken bloei en van het bijzondere karakter der Europeesehe beschaving. Zij kunnen niets aanbieden. \M AT kunnen echter onze tegen standers als resultaat van dezen strijd, die de offers daarvan wel de moeite waard doet schijnen, anders aanbieden dan slechts hun verbur gerlijkte materialistisch geworden wereld en maatschappij en mensche- lijke betrekkingen, die nergens een sprank van hoop tot nieuwe ont plooiing laten opkomen, doch altijd slechts het teeken dragen van aan geleerde routine. De mogelijkheid, ons met hun geest- en zielloozen levensvorm gelukkig te maken, hebben de Westelijke mogendheden zich zelf echter ontnomen, door met een ongekend misdadige frivo liteit het Europeesehe midden en daarmede Europa krachtens een verdrag aan het bolsjewisme uit te leveren. Het gevolg van deze belofte van uitlevering trad met een niet meer te ontkennen duidelijkheid te voorschijn ter gelegenheid van een gebeurtenis der laatste dagen. Roosevelt en Churchill wilden met Stalin confereeren om de militaire en politieke gevolgen, die uit dezen wereldoorlog ontstaan, te bespreken en vast te leggen. Roosevelt en Churchill waren bereid, Stalin op elke door hem te noemen plaats te ontmoeten. Stalin wees dit van de hard. Hij wil geen besprekingen, die ZIELIG SLACHTOFFER DER OMSTANDIGHEDEN. Een jongeman van 23 jaar. Zieke lijk, lijder aan gewrichtspijnen. Ge huwd met een vrouw, die voortdu rend onder doktersbehandeling is, Vader van een- kind, dat nauwelijks genezen is van een ziekteHij moest naar Duitschland om te wer ken, ging er heen en werd drie we ken later afgekeurd. Keerde zonder een cent op zak naar zijn dorp te rug. Kreeg toen werk in den Helder bii de organisatie Todt. Werd op nieuw afgekeurd en zat zonder een cent op zak in den Helder, ver van zijn woonplaats. "s Avonds vóór zijn vertrek werd de verleiding hem te machtig: in de barak, waar hij met zijn kameraden verblijf hield, zag hii een polshorlo ge en een vulpen liggen en nam die weg. Om te verkoopen en zoo toch met eenig geld thuis te komen bij zijn gezin, dat armoede leed. Werd echter gesnapt en moest Maandag verantwoording afleggen voor zijn daad. Natuurlijk was het verkeerd, wat hij deed. Dat begreep hii volkomen. Dat begreep mr. Mulder, ziin raads man, ook en deze schetste, nadat de Officier drie maanden had geëischt, uitvoerig den toestand, waarin ver dachte verkeerde. De politierechter begreep de bi- zondere omstandigheden ook en strafte den jongen man met drie maanden, verminderd met twee maanden voorarrest. OPPOSITIE I-CAISSA L De Zondag gespeelde wedstrijd te Heiloo had het volgende resultaat: P. Oooikaas-W. Haanstra 1-0, F. C. Laas-C. Moeiies Sr. A-A, C. Mohr- J. J. Sleutel %-A. K. P. Greuter-W. Aay 1-0, J. Zander-G. J. Haring A-A, N. D. Otter-J. S. Bergsraa A-%, J. P. Bastiaanse-P. Koning -0,0 C. D. v. d. Watering-A. Erkens A-A, J. v. Westrienen-J. W. Mole naar 0-1, G. Franse-C. J. Ooiiman 1-0. Oppositie won dus met 6A-3A. Caïssa speelde aan de oneven borden met wit en kwam uit met 2 inval lers. Schaken. D.O.S. I—SCHAAKMAT I 3—7. Zondag speelde D.O.S. een compe titiewedstrijd tegen Schaakmat uit Noordscharwoude. D.O.S. verloor rr.et 37. D.O.S. speelde aan de even borden met wit. 1. SchoutenKrijgsman 2. KooyStins 3. te BrakeKlinkert 4. MasereeuwKroon 5. Godijn—Hart 6. SlentersWitsmeer 7. MantéKoorn 8. VosKamper 9. PrangerOotjers 10. SlikkerGoudsblom Schaakmat maar) 64. Totaal n—v.v.v. m 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 0—1 Pï (Alk J. Overpelt, slager uit Egmond a. d. Hoef, slachtte in Oct. clan destien twee schapen. De Officier eiischte negen maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Mr. dr. Buiskool vroeg in zooverre cle mentie, dat hij verzocht de directe gevangenneming te laten vervallen, omdat deze slager uit noodweer ge handeld had en er gewerkt werd om gratie te verkrijgen. Vonni9: negen maanden. J. van Erkelens te Alkmaar kocht vorigen zomer in Alkmaar allerlei distributiebons op, leefde als het ware van dezen bonnenhandel. Eisch en vonnis 5 maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. J. v. Noort, tuinder te Heerhugo- waard, verkocht 2000 kg aardappe len buiten de veiling om. Eisch en vonnis twee maanden. P Groenveld, tuinder te Heerhu- gowaard, verkocht 9000 kg aardap pelen buiten de veiling om. Eisch en vonnis 3 maanden. SCHAGER SERVEERMEISJE INSINUEERDE. Marietje Willemientje N., een jon gedame van 21 jaar, sportief figuur tje, aardig gezichtje, licht blond, was serveuse in een café in Schagen en ze had het er lang niet slecht: 60 verdiende ze per week. naar ze zelf beweerde, verdeeld over vast loon, fooien en zoo.... Ze zou haar mevrouw bestolen hebben: een paar beddelakens ver dwenen uit de linnenkasten van mevr. Geel, toen deze ziek was en niemand begreep waar deze lakens gebleven waren. Haar buurvrouw, mevr. Zwak- man, bii wie het serveermeisje op kamers woonde, wist er naderhand meer van. Op zekeren dag toch nam ze eens een kijkje in het kastje van het meisje, want zij zelf miste al sinds eenigen tiid een paar kousen en zes stel lepels en vorken. En wat vond ze in het kastje?haar eigen kousen en.... twee lakens, waarvan er een de initialen droeg van mevr. Geel! Mevr. Zwakman ging naar mevr. Geel en toen beiden even later het kamertje van 't meisje doorzochten, vonden ze inderdaad de 2 lakens, die mevr. Geel pertinent als de hare herkende. Zoodat ze naar de politie ging. En toen deze kwam slechts even later waren de lakens ver dwenen. Na lang zoeken vond men ze terug onder het ledikant Het serveermeisje ontkende. Ze had nooit iets gestolen en ze kon een afdoende verklaring afleggen, waar uit haar onschuld zou kunnen blij ken. Maar ze zweeg. En toen de Of ficier vroeg naar het verhaal, wilde ze dat slechts vertellen, als mevr. Geel de zaal had verlaten. Wat na tuurlijk niet gebeurde. Tenslotte ging ze toch insinueeren: mevr. Zwakman zou haar er bij ge lapt hebben, omdat ze zelf lang niet zuiver was en wel, eens bezoek ont ving van Drie maanden luidde de eisch; twee maanden was het vonnis. Maar Marietje gaat in hooger be roep. BELANGRIJKE BENOEMINGEN IN DE N.S.B. In „Volk en Vaderland" van deze week zullen de namen alsmede ver dere bijzonderheden worden bekend gemaakt van de gemachtigden van den leider voor staatsaan gele genhe den en van de gemachtigden van den leider voor aangelegenheden van de volksgemeenschap. zijn plannen zouden kunnen rem men. Er zijn lieden, die zich er mede vergenoegen, thans te herinneren aan het jaar 1918. Dit soort vijan dige propaganda is ons niet onwel- kem. Zij zal. zoo eindigen als de bekende V-propaganda van het jaar 1941, die den tegenstanders zoo krachtig in het gelaat heeft terug geslagen, dat zij ijlings ermee opge houden hebben. Wanneer degenen die door de vijandige propaganda zijn misleid, aan het eind van dit jaar zullen constateeren, dat de spil mogendheden er in het geheel niet asn denken meen te storten, doch een uiterst krachtig verzet bieden dan zullen zij luist door deze pro paganda er over worden ingelicht, dat er toch geen herhaling komt en dat de tijd v-oor de spilmogendheden werkt. Misrekening van Stalin. STALIN zal wellicht op gelijke wijze, zij het lang niet zoo naïef, doch stellig uiterst consequent den ken. Wanneer er een 1918 zou kun nen ontstaan, dan moet ook de ge heele verdere ontwikkeling volgen, die het Duitsche volk tot 1932 heeft meegemaakt, evenwel zonder de mo gelijkheid, dat een Adolf Hitler en een nat.-socialistische Duitsche ar beiderspartij het stuur op het laatste oogenblik omgooien. Stalin rekent er blijkbaar op dat een door verlie zen van den oorlog teleurgesteld en door het uitmoorden van zijn lei ders naar Russisch model stuurloos geworden volk, des te spoediger tot het bolsjewisme zal vervallen naar mate het zich gaarne ertoe zal laten bepraten, mede aan te treden in een veldtocht van wraak tegen het Wes ten, voor welks bescherming het te vergeefs is leeggebloed. Welke moge lijkheid er echter voor dit Westen, en wel met inbegrip van de Engel- sche eilanden ontstaat, wanneer er van het Rijnland tot Kamsjatka een unie van socialistische Sovjet-repu blieken aanwezig is met de onver wijlde concentratie van mensehe- lijke, en economische krachten en grondstoffen, kan men afmeten aan hetgeen het bolsjewisme aan oor- logs- en menschenmateriaal na zijn twintig jaren van lijfeigenschap thans in het Oosten vermag op te brengen. Thans wordt Stalin echter van een niet meer te overtreffen duidelijk heid. Niet alleen dat hij zijn ip- vloed verlangt in het Zuid-Oostén en in Midden-Europa, doch hij eischt thans ook Petsamo en Narvik. De eischen inzake de Davdanellen, met welker prijsgave de Führer indertijd waarschijnlijk nog een nieuw uitstel ter onderwerping van Engeland had kunnen af-koopen, heeft hij stellig niet opgegeven. Zooals bekend, ver langen de bolsjewieken ook de vrije doorvaart door de Sont, het Kattegat en het Skagerak, militair door steun punten beschermd. Zijn dit de doelstellingen, die het bolsjewisme nog rechtstreeks in het kader van de militaire acties zich voor oogen houdt, zoo zal het bij het opnemen van het oude parool der wereldrevolutie „proletariërs aller landen, ver- eénigt u" niet rusten voordat hét zich in alle deelen der wereld genesteld heeft. Verschijnselen, die wij thans in Engeland en Amerika kunnen con stateeren en wellicht door de acteurs slechts als een soort spelen met vuur beschouwd worden, zouden .-op een schrikbarende wijze tot bloedige ernst worden. Een verschrikking zonder eind. DAT onze tegenstanders Europa zouden derhalve kunnen brengen is een verschrikking zonder eind, een eeuwige oorlog der con flicten tusschen de bolsjewistische en Amerikaansche wereldimperia- lismen, en Europa zou het blijvende slagveld zijn voor dit conflict. Daar om is het nat.-socialistische Duitsch land, getrouw aan de wet volgens welke het den binnenlandschen poli- tieken strijd tegen diezelfde tegen standers heeft aanvaard en roemvol beëindigd, thans aangetreden voor het bestaan en de toekomst van Europa. De nieuwe ordening van Europa, zooals wij haar ons indenken, heeft een doel, n.l. het bestaan en de levensmogelijkheid der Europeesehe volken te te waarborgen en hun in nerlijke vruchtbaarheid als ont plooiende kracht in werking te laten treden. Deze ordening streeft er niet naar een deel klein te houden ten gunste van het andere, doch heeft ten doel geen kracht verloren te laten gaan, geen vruchtbaarheid on gebruikt te laten. Elk der Euro peesehe naties moet komen tot de hoogste en beste ontwikkeling die aan haar eigen is. Daarom wijzen wij ook een liberalen statenbond naar het voorbeeld van den Volkenbond van de hand, daar deze slechts het gevaar in zich bergt van de over- Keersching door den numeriek Ster kere. Wij willen de nationale en so ciale ordening ook tusschen de naties, waarin elk de plaats in de gemeenschap moet innemen, die haar toekomt krachtens haar cultureele vermogen, haar bereidwilligheid tot militair optreden en haar economi sche prestatievermogen voor de ge meenschap. In deze ordening is het individu geen object naar subject van de ontplooiing. Het inzicht, dat de gebeurtenisgen die onvermijde lijk uit den gemeenschappelijker. uiterlijken nood de politieke en cul tureele toenadering en de vorming eener groote ruimte van bescherming en economisch leven in Europa be vorderen, niet toevallig deze uitwer king hebben, doch rechtstreeks ver band houden met den opbloei van het Duitsche volk, vormt het punt van uitgang voor den wil tot leven en ontwikkeling van het jonge Euro pa, dat op de slagvelden zijn toe komst beschermt. De strijd om. het nieuwe Europa. LIET eerste deel van den strijd om AA het nieuwe Europa bracht als voorwaarde om de aanvallen van he+ Oosten en Westen te kunnen weer staan, de militaire aaneensluiting van het vasteland. Het tweede deel bracht het terugslaan van den in 20- arigen heer endienst voltrokken óolsjewistischen opmarsch en de uit breiding van de grenzen van Europa tot de noodige leefruimte. Thans, m het derde deel, gaat het er om tege lijk met de handhaving van den wal tegen het Oosten, den aanval der Westersche kapitalistische krachten af te weren. Daarmede zijn Wü ge treden in de beslissende phase van dezen strijd. Geweldig en nauwelijks te overzien' is het strijdtooneel, ge weldig en nauwelijks te begrijpen de afmeting van den strijd. In deze worsteling moet aan den overwin naar, die docr het lot is uitverkoren, een beproeving zijn opgelegd, zooals slechts toegedacht is aan hem die tot een machtig werktuig van toekom stige ontplooiing is uitverkoren. In dit geloof moeten wij ons wijden aan de taak die de strijd ons oplegt. Het thuisfront moet offers brengen. rIJ willen eerlijk zijn: werkelijk zware offers hebben aan het .huisfront tot dusver slechts zij ge bracht, die wat hun het dierbaarst was op het slagveld achterlieten, en naast hen degenen, die ondanks de afschuwwekkende aanvallen van vijandelijke bommenwerpers op de burgerbevolking zich in hun houding en in hun optreden niet op een dwaalspoor lieten brengen. Wat be merkten de anderen van de lasten van deze geweldige beslissing? Er v/as minder te eten, maar niet te weinig. Er viel minder te stoken, maar ook niet te weinig. Ons levens peil is in dit vierde jaar van een worsteling die de geheele wereld omvat en voor de wereld van beslis sende beteekenis is, aanzienlijk beter dan in het derde en vierde jaar van den eersten wereldoorlog en nauwe lijks veel slechter dan de levens standaard was die enkele generaties geleden onze voorvaderen vanzelf sprekend geacht hebben. Indien thans iemand te kort komt en een offer meent te bren gen, laat hij dan denken aan onze soldaten aan het Oostelijk front, laat hij dan denken aan Stalingrad. Laat hij er zich van bewust zijn, dat hij hier sym- pathiseerend getuige van een gebeurtenis is, die uniek is in de geschiedenis der menschheid en die in haar heldendom haars ge- lijke slechts vindt in die stand vastige volharding, die 'als een daad van de grootste heldhaf tigheid ons wordt overgeleverd uit de Grieksche geschiedenis in den strijd van Leonidas op den pas van Thermopylae. Daarom wordt voor ons de strijd van het zesde leger bij Stalingrad tot het symbool van het heldhaftige en den dood trotseerende optre den voor de overwinning tot de zelfopoffering toe, doch tevens een onafwijsbaar beroep op ons zelf om op een voorloopig on vergetelijk geringere maar even vastberaden wijze onze uiterste krachten voor de overwinning in te spannen. Wij zijn den Führer dankbaar dat hij thans in de beslissende phase an dezen strijd ons allen, man en vrouw en ook de daartoe reeds in staat zijnde jeugd oproept. Het alsof wij bevrijd en vastberaden adem halen, dat wij nu allen ons deel zullen bijdragen. De verorde ning over den „Einsatz" der mannen en vrouwen voor de taak der Rijks- verdediging zal eken Duitsehen man en elke Duitsche vrouw, kortom eiken mensch bij den strijd voor de toekomst van ons volk betrekken. Een machtige krachtsontplooiing zonder voorbeeld zal aan het jaar 1943, het vierde jaar van dezen wereldstrijd, haar kenmerk en haar beteekenis geven. derdrukken. Een beslissende taak der partij. DEZE „Einsatz" stelt de partij, die de Führer als zijn voornaamste en eerste werktuig van politieke wilsvorming en politieke leiding ge schapen heeft, voor een beslissende taak. De partij is er immers voor verantwoordelijk dat het Duitsche volk in blijde bewustheid en in on wrikbaar vertrouwen zijn weg der offers voor de toekomst opgaat. De partij is geroepen deze taak te ver vullen en zij kan haar vervullen, want zij behoeft zich slechts de wet ten te herinneren krachtens welke zij is aangetreden en overwonnen heeft. Niet bevelen en gehoorzamen, maar leiden en volgen. Dat is de taak en dat is het doel dat elke partijgenoot zich stellen moet. Elkeen moet zich in zijn kring der volksgenooten be- schouwe nals een eeuwige prediker, adviseur en vriend. Stellig beteekent dit ten aanzien van de verdere oor logsinspanning nog een „meerarbeid die niet alleen tijd en lichaamskracht doch vooral geestelijke .inspanning opeischt, want elke partijgenoot en in bijzondere mate elke functionaris van blokleider tot gouwleider moet het zich tot taak stellen, den voor hem bereikbaren kring zijner volks genooten in menschelijk opzicht meer te benaderen en wel zorgend, hel pend en deelnemend, waarbij hij den aard van zijn medeleven niet zoo- Zeer moet zien in een verstrekken van materieele hulp, doch vooral in, woorden van bemoediging en kame raadschap. Hen moet alle volksge nooten van zijn kring kennen, hij moet hun omstandigheden hebben geconstateerd, opdat hij altijd kan bijspringen en hij moet in onver moeibare actie reeds weer dfen een na den ander tot zich trekken en hem den laatsten zin van dezen oorlog en de noodzakelijkheid van dezen „Einsatz" duidelijk maken. Vooral echter moet hij door het voorbeeld der eigen onwrikbare houding een goeden invloed uitoefenen. De Füh rer kan van het Duitsche volk de grooté lasten en offers, die deze wereldstrijd in ieder geval van den overwinnaar verlangt opeischen en verwachten, daar hij er op vertrou- wen kan dat de partij de taak, die haar als hoogste en uitsluitend aan haar gesteld is, n.l. leiding te geven aan menschen, zal vervullen. Onwrikbare lots gemeenschap met de partiféenooten in Ne derland. OK gij. partiigenooten in Nederland, w at voor dezen „einsatz die in de gegeven omstandigheden dubbel zwaar, maar ook dubbel succesvol kan zijn en dezelfde taak is gegeven aan u, kame raden van de 'N. S. B„ want de groot heid die deze tiid in zich verbergt, valt aan vele teekenen te bespeuren. Een ding heeft hii ons reeds gegeven. Hij heeft ons vereenigd in een onwrikbare lotsgemeenschap. Wii hebben hetzelfde lot te verwachten en wii moeten voor hetzelfde lot vechten en het bewust zijn van de gemeenschappelijkheid van dezen strïid zal alles als onwezenlijk in het niet laten verzinken, wat thans nog op eenigerlei wiize als onzekerheid en twijfel aan de eigen toekomst en aan het eigen behoud tusschen ons zou staan. Wie dezen striid met ons voert, heeft daarmede precies hetzelfde le vensrecht en precies dezelfde aan spraak als wii voof de toekomst ver worven. Juist de grootte van de eischen die deze tiid ons stelt, laat ons de duidelijkste en eenvoudigste verklaring geven voor onzen gemeenschappelijken strijd, n.l.: de meest geperfectioneerde organisatorische concentratie van onze krachten bii de meest vriie ontwikke lingsmogelijkheid daarvan. Dit beginsel, dat in den felsten striid goed gebleken is, zal de wegwijzer zijn voor de toe komstige'ontplooiing van onze politieke en economische gemeenschap. Concentratie van krachten in Nederland. LIET spreekt vanzelf dat thans in de- "zen striid om Europa, nu het Duit- scne volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa ziin dien overeenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aanspraak voor de toekomst te bewa ren. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Nederland plaats vinden. Bii de ze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen be roep duldt op eenigerlei vroegere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moe ten door allen strikt worden uitge voerd. In den huidjgen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet an ders kunnen worden opgevat dan als sabotage. Evenzeer is het dui- delnk dat wii meer dan ooit elk verzet, dat gericht is tegen den striid om het bestaan, moeten on derdrukken. O nl®ngs hebben de vertegenwoor- digers der kerken een schrij ven gericht tot den bevelhebber der weermacht en tot mij, waarin zij hun besvaren tot uiting brengen te gen het voltrekken der doodvonnis sen, waarover inmiddels in een be kendmaking van den weermachts bevelhebber mededeeling gedaan is. Hieromtrent kan ik slechts het vol gende zeggen: Op een oogenblik, waarop onze mannen, vaders en zo nen met ijzeren vastberadenheid hun lot in het Oosten tegemoet zien en onwrikbaar en ongeschokt het hoogste offer brengen, is het onver draaglijk samenzweringen te dulden die zich ten doel' stellen den rug van dit Oostelijke front onveilig te maken. Wie dit waagt te onderne men, moet aan de vernietiging wor den blootgesteld. Hard zijn en nog harder worden tegen onszelf en te gen onze vijanden, dat is het gebod van een onverbiddelijken afloop'van noodzakelijke gebeurtenissen en dat is voor ons 'n wellicht menschelijke zware, maar toch heilige plicht, wij blijven menschelijk door onze te genstanders niet te kwellen, wü moeten hard blijven door hen te vernietigen. Overigens geloof ik, dat de kerken de beteekenis van dezen strijd moeten inzien. Zij bele ven het immers dat zij haar gods dienstoefeningen in weerwil van al le vijandelijke propaganda onder de bescherming eener Nat.-Socialisti- sche bezetting in elk opzicht kun nen verrichten. Maar pas het actie ve en verhelderende optreden der kerken bij haar geloovigen inzake de beteekenis van dezen strijd en de zedelijke verplichting dezen strijd althans niet te verstoren, zal "aar de mogelijkheid geven, een standpunt in te nemen ten aanzien van de maatregelen van de bezet tende macht. Het spreekt vanzelf, dat wü de Nederlandsche kust onder alle om standigheden verdedigen. U ziet de voorbereidingen en kunt er van overtuigd zijn, dat zij -volk©«ien ernstig gemeend zijn. Wü zullen eventueel het bewijs leveren, dat wü door het leveii in Nederland niet slap geworden zijn. Maar ook hier, wanneer het móet, zoo hard kunnen zijn als de strijders aan het Oostelijke front. De kustverdediging. Aan Nederlandsche zijde moet de wensch aanwezig zijn dat deze kust geen gevechtsgebied zal worden, want een strijd om de kust in het dichtbevolkte Ne derland zou niet alleen de bevol king en haar nederzettingen zwaar treffen doch zou tevens als gevolg van mogelijke storin gen en verwoestingen door den afloop van den strijd uitgestrekte gebieden van dit land in bevaar brengen. Wij als uitvoerders van de ons door het lot gegeven taak om den rug van onze strijders aan het Oos telijke front te dekken, schrikken voor den,strijd niet terug. Strijd en kunnen strijden, Strijd en kunnen strüden, dat is het levenselement der nationaal-so- cialisten. Wij hebben gestreden en wij hebben niet anders gekund dan strijden. Wij zijn geen weg gegaan, die niet strijd beteekende. En ik spreek het thans voor u allen uit: Wij zijn het lot dankbaar, dat het ons in dezen tijd heeft geplaatst. Als het nu eenmaal moet gaan om zijn of niet zijn van ons volk, dan willen wij dankbaar zijn, dat wij dezen strijd kunen uitvechten Wn kunnen het, want het lot heeft ons reeds eenmaal onwrikbaar gezien. Wij weten ons de dragers van de zedelijke orde in ons werelddeel. Daarom bezitten wij de besluitvaar digheid en de offervaardigheid om ons vechtend een gemeenschappe- pelijke gelukkige toekomst te ver overen. Wij willen de beslissing af dwingen en wij dwingen haar af, want vóór ons staat de Führer in zijn unieke grootheid. Hij heeft ons lot in zijn handen genomen. Dat is ons geluk en onze vervulling. Daarom, kameraden, geldt op den tienden verjaardag der over neming van de macht het parool voor de toekomst: Met Adolf Hitler ter overwinning". Hierna hief de Rijkscommissaris den ouden striidroep aan, welke met een herhaald Sieg Heil werd beanwoord. De bijeenkomst werd besloten met het zmgen der volksliederen. Kappers, practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verlos kundigen, wijkverpleegsters en per sonen, die vuilen arbeid" verrichten, komen wederom in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. De hiervoor benoodigde Aanvraag formulieren zün verkrijgbaar bij de plaatselijke Distributiediensten. Voor details wordt verwezen naar de publicaties van deze distributie diensten. Vraagt straks Uw leverancier naar Adelaar-Zeep van oude kwaliteit. Afd. Bonnenvoorlichting.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2