4 gevaar I PRODENT PRODENT STAD EN OMGEVING Alkm. Symphonie Orkest. Hosannah - kruisigt hem. FILMS VAN DEZE WEEK Kunst. SPORT DAMRUBRIEK. PUZZLE 0e sloopende invloeden van Onzuiver Bloed vreten hoe langer hoe dieper fnl KRUSCHEN lvan ONDERLINGE NEDERLANDSCHE H k'&at is ftoe*teei? m m 3de Abonnementsconcert. t Is altüd prettig om naar de kunstuiting van dit orkest te luiste ren. Toch is dit ni.ot, omdat alles onfeilbaar zou zijn; integendeel, er ziin vele fouten, en men behoeft niet te zoeken naar opmerkingen, maar het geheel doet zoo echt goed aan; wat er gegeven wordt is zoo eerlijk muzikaal, en de aandacht en ijver waarmede gemusiceerd wordt js zoo spontaan, en geeft zooveel blij ken van ernstige studie, dat men de fouten gaarne vergeeft. De symphonie van Js. Haydn leed helaas aan traagheid, vooral het tweede deel, dat daardoor ook veel moeilijker werd dan het is. Mej. Jeanne Honijk, de aanvoer ster van de strijkers speelde als viool-solo „Scènes de Ballet" van de Bériot. Zij beschikt over een rusti- gen, zekeren streek, en gemakkelijke techniek. Ook de begeleiding was hier te waardeeren, hoewel ook deze echt Fransche balletmuziek lichter had moeten zijn. De concert-wals „Geschichten aus dem Wienerwald" van Strauss, werd vlot gespeeld: den blazers en eer sten cellist een compliment. Tot slot „Piet Hein", Holl. Rhap- sodie van P. v. Anrooy. Wonderlijk toch, hoe een symphonie van Haydn, betrekkelijk licht van techniek, zoo zwaar werd gespeeld, en dit laatste werk, dat zeer zware eischen stelt aan dirigent en uitvoerenden, zoo buitengewoon goed werd gespeeld. Een woord van oprechte hulde is hier zeker op zijn plaats. Met hartelijke woorden werden er bloemen aangeboden aan de soliste, en de dirigent ontving voor al zijn goede zorgen een prachtige foto van het orkest. Welverdiend. Het talrijke publiek was het blijk baar hier volkomen mee eens. Een extra-concert volgt op 15 April. Het streven van dit orkest ver dient zeker de aandacht en den steun van het publiek. Jac. Jansen, „PROBEBETRIEB" Des Iiftschutz-Alarmsrerats (Si renen) tindet am Montag, 22. Fe- bruar 1P43 in der Zeit zwischen 11 und 13 Uhr statt. Es wird der lange Dauerton (Ent- warnungssignal) einmal (eine M'nuto) zn hömn sein. Findet der „Probetrieb" aus be sonderen Gründ°n nicht statt, so erfolge neue Bekanntgabe. De Ortliche Luftschutzleiter, B. A. v. d. SLUIJS. „PROEF AL ARM". Op Maandag den 22sten Februari 1943 zullen de luchtbeschermings sirenes tusschen 11 en 13 uur b ij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „lucht alarm geëindigd" (één minuut ge lijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou door gaan. volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendma king. De Burgemeester. Plaatselijk Luchtbeschermingsleider. B. A. v. d. SLUIJS. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hermanus z. van 'Her- manus J. J. Plas en H. A. C. Vogel poel. Elisabeth S. W. d. van Wil lem Postema en E. M. Blom. Ge- rarda M. d. van Bernardus Kaaij en C. de Goedp. ONDERTROUWD: Jan D. Frerichr en Joukje Wagter. Barend Bleiiervelcl en Aaltje van den Hof. Ty-tinis Kwakkel en AalieR°rta G. van Dükb"izen. Jacob Blok en Jmnetje H. Jongeian. Hendrik Kioim pi-, nT„ria -,,3T) W°elderen. OVEPLRUEN: Gerrit D. van Maa- nen, oud 67 jaar. DÏERENBES CHEEMING. In de omgeving van den Berger- weg zwerft sinds eenise dagen een jonve bouvier. Het dier is in goede conditie, middelmatig groot en heeft staande ooren. Adres:inspecteur Dierenbescher ming C. Verwer, Baanstraat, alhier. STIERENKEURING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat de voorjaarskeuring van stieren (ver plichte keuring ingevolge het Stie renreglement Noord-Holland van stieren voor den publieken delt- dienst) voor de gemeenten Alk maar, Heiloo, Oudorp, St. Pancras. Koedijk (Zuid), Heerhugowaard (Zd. gedeelte) en Egmond-Binnen zal worden gehouden op Dinsdag 16 Maart 194 3, 8.45 op de Kaas markt. Aangifte van de stieren voor de keuring ingevolge genoemd regle ment moet geschieden uiterlijk op den tienden dag tevoren bij den se cretaris van de Prov. Commissie tot bevordering van de rundveefokkerii in Noord-HoUand, Landbouwhuis te Alkmaar, onder vermelding van de plaats waar de stier ter keu ring zal worden aangeboden; naam, voornamen en woonplaats van den stierhouder; leeftijd, bijzondere kenteekenen van den stier en de plaats waar hij gestald is; de productiegegevens der moeder en verdere vrouwelijke voorouders van den stier, voorzoover deze gege vens kunnen blijken uit een afstam mingsbewijs, afgegeven door een door de commissie erkende fokkerij- organisatie. Behoudens gegronde redenen, ter beoordeeling van den secretaris of vertegenwoordiger der commissie, worden nadien geen aangiften meer aangenomen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat stieren welke niet overeen komstig het bepaalde in artikel 3 van bet Stierenreglement Noord- Holland 1938 ziin aangegeven, niet zullen worden gekeurd en dat, ten bewijze dat vorenbedoelde aangifte hêeft plaats gevonden, bij de aan gifte van de stieren voor de keuring behoort te worden overgelegd het door den Eurgemeester afgegeven bewijs der aangifte. De stierenhouders kunnen zelf de keurin gsplaatsén kiezen, waar zii hun dieren wenschen voor te bren gen. Bij 'de aangifte voor keuringen moet worden opgegeven van welke keuringsplaats gebruik zal worden gemaakt. De Burgemeester voornoemd. B. A. VAN DER SLUIJS. INGEKOMEN PERSONEN. J. J. Meurer, Ger.K., Rijksarb. be middelaar, van Enkhuizen naar Ree kerstraat 53. C. Kooiman, N.H., ambtenaar ter secretarie, van Pur- merend naar Rozenstraat 39. R Kok, geen, monteur, van Schagen naar Polderstraat 2. C. Koopman, N.H., hulp in de huish., van Eist naar Westerweg 91. C. A. de Keijzer, N.H.. bankwerker, van Zijp© naar Andoornstraat 3. G. Bakker, R.K., echtg. v. C. Machielse, z. b., van Hoorn naar Wognumschebuurt 24. J. H. M. Huiskes, R.K.,. dienstbode, van Blaricum naar Costerstraat 24. M. A. Stuifbergen, R.K., z. b., van Haarlem naar Van der Woddestraat 32. A. Hoefnagel^ Ger.K., echtg. van A. F. Wit, naaister, van Den Helder naar Geest 19. G. L. W. van. der Loo, geen, boekhouder, van Den Helder naar Parkstraat 14. J. C. M. Corino, R.K., wed. v. Chr Goes, z. b., van Den Helder naar Verdronkenoord 18. G. J. van Woerkens. N.H., echtg. v. J. J. Meurer, z. b., van Hoorn naar Ree kerstraat 53. A. M. Nijman, R.K., dienstbode, van Wognum naar Pa- uaverstraat 12. A. Kuperus, Ger. K., kantoorbediende, en gezin, van Castricum naar 'Kennemerstraatweg 36. W. J. IJpelaan. R.K., wed. van P. Boontjes, z. b., en kinderen, van Castricum naar Baanstraat 10b. W. Schotten, R.K., schilder, en echtg., van Akersloot naar Nieuwstraat 6. P. Jongbloed, geen, boerenknecht, van Beemster near Groot Nieuwland 74. H. W. Mulder, N.H., z. b„ van Bloemendaal naar Waerdendelstr. 7. J. de Kraker, z.b., N.H., van Sint Pancras naar Emmastraat 3. N. L. Besse, winkelchef, geen, en gezin, van den Helder naar Oudegracht 140. D. Frederiks, wed. van W. Stuifbergen, z.b., R.K., en dochter, van Castricum naar Lindenlaan 79. W. Hartog, scheepstimmerman, geen, N.H., en echtg., van Castricum naar Molenbuurt 22a. J. Melchers, tuinder, R.K., van Gaasterland naar Kennemerstraatweg 40. J. J. Harp, wed. van K. de Beurs, z.b., N.H., en zoon, van Castricum naar Macl. Pontstraat 3. D. -M. Wilden berg, wed. van H. A. Ruhland, zon der beroep, R.K., van den Helder n. Nieuwlandersingel 70. H. H. Schipper, pianoreparateur, R.K., en echtg., van Heiloo naar St. Joseph- straat 16. E. C. Hartog, onderne mer kousenreperatie, geen, en echtg., van Castricum naar Fnidsen 88. C. Blokker, fabriekschef, R.K., en echtg., N.H., van Castricum naar Kennemerstraatweg 46. A. de Geus, wed. van A. Klomp, z.b., N.H., van Castricum' naar Macl. Pontstraat 32. J. P. M. Bieseman, kantoorbe diende, R.K., van Haarlem naar Lan- gestraat 88. B. C. van der Hoff, huishoudster, G.K., van Huizen n. Tuinstraat 19. C. de Roode, z.b., G.K., en dochter, van Velzen naar Rembrandtstraat 10. S. v. Westen, spoorwegarbeider, R.K., en gezin, van Bergen naar Eikelenbergstraat 16. C. M, Bleeker, h.i.d.h., R.K, van Anna Paulowna naar Verdron kenoord 99. H. van der Wal, ex peditiejuffrouw, N.H., van den Hel der naar Hoeverkade 4. J. P. Ouwens, kantoorbediende, R.K., van Nieuwe Niedorp naar Zeglis 5A AGENDA. Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7 uur. Harmonie-Theater 7.15 uur. Zondagm. van 2 u. af doorl. voorst. Alkraaarsch Bioscoop-Theater, Valsch geld (sens.) Ï8 j. Victoria-Theater, Tosca (operafilm.) (Geprolong-erd.) 18 jaar. Harmonie-Theater, Vorsteirtragedie (hist.-rom.) 18 jaar. Donderdag geen voorstelling. Cinema-Theater, Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden. Zaterdag 30 Februari. 2.30 uur, Harmonie, film Parijs voor de Volksuniversiteit. 5 uur, 't Gulden Vlies, uitv. tooneel- vereen. De Maskers. Zondag 21 Februari. 1.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. Sneeuw witje. 5 uur, 't Gulden Vlies, uitv. tooneel- vereen. De Maskeps. 7 uur, café Molenaar te Oterleek, uitv. Crescendo. Maandag 22 Februari. 6.45 uur, 't Gulden Vlies, optreden psychografoloog Indra. 7 uur, De Nachtegaal, Langestr., lezing dr. van Gelder voor S. N. S. S. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 21 Februari is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend, welke in de week van 20 t.e.m. 26 Februari tevens den nachtdienst zal waarnemen. HEILOO. Benoemd. - Met ingang van 1 Jan. j.l. is de heer N. Th. Mul be noemd tot adjunct-commies 2e kl. ter gemeentesecretarie, alhier. De heer Mul was tot nu toe tijdelijk als ambtenaar ter secretarie alhier werkzaam. Geboren: Petronella F., d. v. J. Wagenhar en A. Frans. Francis- cus A., z. v. A. Legdeur en M. Bes. Ondertrouwd: Hidde A. Marinus en Dirkje Regenboog. Getrouwd: Jan Hartog en Anna A. Rozing. Johannes C. Stok en Jeltje Hielkema. Overleden: Jan Dekker, 54 jaar, echtgen. van D. Zwaan, BERGEN. Gemeentebegrooting. - Blijkens de door den waarn. burgemeester vastgestelde gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1943, wijst deze begrooting aan: gewone dienst in komsten totaal ƒ208481.04, uitgaven totaal 277035.75, alzoo een nadeelig slot groot ƒ68554.71; kapitaaldiensf inkomsten totaal 3166.65, uitgaven totaal 16500.nadeelig slot groot 13333.35. Het in de begrooting op genomen batig saldo van de begroo ting van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf bedraagt 14.946.78; het subsidie aan het Burg. Armbestuur 40.000.—. Geboren: Cornelis P., z. v. C. P. Schotvanger en J. E. de Rover. Overleden: Jantje Eecen, 84 jaar, weduwe van J. Hansen. Getrouwd: Machiel H. Jansen te Haarlem en Anna M. Beentjes. Simon Witte te Alkmaar en Elisa beth C. Spangenberg. Pieter J. Nederveen en Maaike Buizer. Ja cob P. Nederveen en Johanna H. Buizer. SINT PANCRAS Onderlinge hulp. - Het zieken fonds „Onderlinge Hulp" hield zijn jaarvergadering onder leiding van den heer Schuur, in het lokaal van den heer Bouwstra. De voorz. open de de vergadering, mededeelende. dat de plaats van den penning meester onbezet is. Hij sprak zijn waardeering uit voor al het geen de heer Booii in het be lang van de vereen, heeft verricht, Uit het jaarverslag van den secre taris stippen wij aan, dat het leden tal stationnair is gebleven. Het pen ningmeesterschap werd tot heden vervuld door den secretaris, den heer D. Bruin.-Het fin. verslag gaf 'n ontvangst te hooren van >1676.36, uitgaaf 1666.75, saldo 9.61. Het bezit der vereen, bedraagt f 1711.77, een achteruitgang van ƒ289.96. De rekening, nagezien door de heeren Kriek en Tromp, is in orde bevon den. Gevraagd werd naar de winst belasting. Het is echter niet moge lijk hierin verandering te brengen. De contributie zal in het vervolg om de veertien dagen worden ge- ind. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren A. Schuur en P. Koning werden herkozen, in de ilaats van den heer Booij werd ge- :ozen de heer Jb. de Vries. Als blük van waardeering zal den heer Booii een blijvende herinnering worden aangeboden. Het bestuur zal dit ver der uitwerken. CASTRICUM. Geboren: Catharina M., d. v. J. Joor en A. Akse. Comelis G., z. v. P. Kuijs en M. J. de Zeeuw. Geertruida M. J., d. v. N. Kuijs en J. Zonneveld. Cornelis J. M., z. v. L. H Kuiiper en S Stuifbergen Ondertrouwd: Frederik H. Muller en Helena Stet. Beperkt het etectrici- teitsverbruih, het is uw eigen belang. HEERHUGOWAARD. Ongeval. - Een zoontje van den heer Beers, misdienaar in de paro chie van het H. Hart (Noord) al- bier, kwam in de kerk te, vallen. Hij kwam hierbij met het hoofd zoo danig op de steenen terecht, dat een hersenschudding geconstateerd werd. Pantsers stooten door. Stuka's vallen aan. Dietschers en Duitschers in den marsch vooraan. Leg. Schütze Melchert Schuurman schrijft ons van het Oostfront: „Als ik hier op wacht sta en mijn brandende oogen turen scherp naar voren in deze witte, hel, gaan mijn- gedachten zoo dikwijls uit naar u mijn stadgenooten van de aloude Victoriestad. Vlak voor mij liggen de stellingen der bloedlooze massa's, die bolsjewisten heeten. Wij, die hun gezichten, hun men taliteit, hun bandietenstreken ken nen, wij huiveren bij de gedachte dat deze wilde horden eenmaal over ons heilig Vaderland zouden kunnen stroomen. Ik weet dat gij roept: „Kruisigt hem" omdat gij geen respect kunt heben voor den soldaat, die de grenzen van Europa bevei ligt tegen de horden barbaren uit het gruwelijke land van vadertje Stalin. Ik weet dat hét voor vele blinden goed zou zijn eens met deze schurken kennis te mogen maken. Ik weet, dat, toen ik Önlangs mei Kerstverlof thuis was, het laffe zoontje van bakker G. mij nariep: „Ik dacht, dat je in Rusland was, zeker in Bussum hè En ik weet ook, dat vele stadgenooten de men taliteit van .dergelijke vodden- kereltjes bezitten. En toch, toch staan wij hier op onze posten, alle ontberingen trot- seerende ieder oogenblik met den dood voor oogen. Als wij voorwaarts stormen en links en rechts valt een brave kameraad, dan bijten wij de tanden op elkaar en blikken staal hard in de geweren van den vijand, Familiefoto. Goede wijn behoeft geen krans Het soldatenkoor o.l.v. Melcher/ Schuurman vvas af! dien wij zullen overwinnen, opdat ons volk, mijn kameraden, U en alles wat ons lief en heilig is, een maal in vrijheid en vrede zullen kunnen leven. i Hard en genadeloos slaan wij toe, want boven onze hooiden krijscht de zwarte raaf der onmenseheiijkheid, die over deze barre velden' naar hei Westen vliegen wil, doch wien dat nimmer, nimmer zal gelukken. Leg. Schütze MELCHERT SCHUURMAN, lm Felde. LangecSijker Koljvereeniging in actie. De stand van den wedstrijd van de Langedijker Kolfvereeniging is na de tweede ronde in de baan van den heer De Bakker te Noordschar- woude als volgt: Korpswedstrijd, le klasse: Volhar ding te Oudkarspel: P. Langedijk 260 Pt,; P. Gelder 297 en C. Vlug 249 pt. Totaal 806 pt. Gez. Samenzijn te Zuidscharwoude: Th. Rijper Cr. 310, G. Mettes 310 en Th. Rijper Jr. 266 pt. Totaal 886 pt. Vriendenkring te Noordscharwoude le korps: C. Langedijk Pz. 263, G. Deutekom 280 pt„ G. Hop 283 pt. Totaal 826 pt. Idem 2e korps: G. Langedijk 224, T. Pranger 301 pt. P. Kist onvoll.' 2e klasse: Vriendenkring te Noord scharwoude: G. Langedijk Cz. 273, M. Maars onv., C. Pranger 259 pt. Op Maat te Zuidscharwoude:- J. J. Reijne 248 pt., K. Ruiter 299 en P. v. d. Welle 233 pt. Totaal 685 pt. Ons Genoegen te Noordscharwoude: P. Jes 199 pt., C. Hopman 264 en A. Moeijes 232 pt. Totaal 695 pt. Gez. Samenzijn te Zuidscharwoude: W. Bergen 260 pt„ P. Bergen \268 en W. Kuin 204 pt. Totaal '732 pt. Op ftïSat te Zuidscharwoude: P. Toepoel 194,, bj. v. Twuijver 202 pt., J. du Burck n.g. Op Maat te Zuidschar woude 2é korps: M. Vlug 249 pt., P. Goet 224 pt. en J. Kramer 240 pt. Totaal 713 pt. 3e klasse: Op Maat te Zuidschar woude: P. Glas 192 pt., M. Wage naar 205 ,pt. en K. de Geus 175 pt. Totaal 572 pt. Volharding te Oud karspel: K. Dekker 156, F. Moeijes 186 en B. Drost 183 pt. Totaal 525 pt. Ons Genoegen te Noordschar woude: F. Blaauw 236 pt., H. Bek- ker 243 pt., D. Bakker 192 pt. Totaal 671 pt. Gezellig Samenzijn te Z.- scharwoude le korps: J. v. d. Ham 208 pt., J. Buiter 209 pt. en Jo Schuit 194 pt. Totaal 611 pt. Idem 2e korps: J. Koopman 184 pt., S. Bruin 219 pt. en J. Snijders 195 pt. Totaal 598 pt. Vriendenkring te Noord scharwoude sajet: G. Ens 199 pt., J. Blom 139 pt., H. Kuiper onv. ld. gummi: St. de Rijke 209 pt., C. Jongsma 204 pt en Jac. Prijs 238 pt. To+aal 651 pt. Persoonlijke spelers: Eerste klasse: F. Muileboom, Gez. Samenz., 260 p.; N. Rijper, idem, 264 p. Tweede klasse: J. Kostelijk, Vol harding. 163 p.; L. Mallekote, Vr.- kring, 253 p.; T. Kostelijk, idem. 238 p.; R. Blom, Ons Genoegen, 232 p.; J. Leeuwrik, O.M., 264 p. Derde klasse: Jasp. Glas. Op Maat, 119 p.; K. de Bakker, O.G., 225 p.: Groesbeek, O.G., 133 p.; C. v. Liempt onv. S. Timmerman, Vr.kring. 181 p. Gez. Samenzijn: N. Bruin 166; K. Schuit 168; C. Bruin 198; J. Sneekes 178: J. Grootjes 136; A. Schipper 140: P. Hof 194; J. Rijper 200 p. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 FEBRUARI. G.G. Leger des Heils, 10 u. heili- gingsdienst, 7.30 u. verlossingsdienst. Donderd. 7.30 u. heiligingsdienst. Lei der de heer D. Bergsma. Ned. Chr. Gemeenschapsbond (in W. en B.), Woensdagav. 7.30 u. evang. samenkomst de heer v. Oostveen, Zat. 4.30 u. bidstond. Oudegracht 208. Victoria- Theater TOSCA. Geprolongeerd. Het groote succes, dat deze zeer ge slaagde Italiaansche fiim in de afge- loopen week heeft behaald, heeft tot gevolg gehad dat Tosca is geprolon geerd, wat te verwachten was. De Italiaansche film industrie heeft haar drama tot een indruk- beste krachten voor dat werk ingezet en Sardou's wekkend geheel gemaakt. Het spel der hoofdfiguren is meesterlijk. Wij herin neren nog even aan de Tosca van Imperio Argentina en den fameuzen ba ron Scarpia van Michel Simon. Zang en muziek verhoogen het effect, maar het spel boeit het meest. Een film die op nieuw velen tot zich zal trekken. ALCAZAR. Reeds eerder is in Alkmaar deze film van den Spaanschen heldenstrijd, ge voerd in Toledo in 1936, vertoond. Augusto Genina, de re gisseur van dit gewel dige drama, dat zich in de moeilijke dagen van den Spaanschen Burger oorlog in het machtige Alcazar in Zuid- Span je afspeelt, heeft een bijzonder werk geleverd. Enkele personen uit deze film vragen de bijzondere aan dacht n.l. Kolonel Moscardo, de held van het Alcazar, op schitterende wijze gespeeld door Rafaël Calvo. Verder Fosco Giachetti als kapitein Vela en Cinema- Theater Mireille Balin en Maria Denis in de beide vrouwelijke hoofdrollen. Het ge heel zal ook nu weer niet nalaten groo- ten indruk op de toeschouwers te ma ken door het weergeven van een strijd vol dramatische spanning. VORSTENTRAGEDIE. Voor de Zarah Leander-film: Vor- stentragedie die een prachtig stuk his torie uit den tijd van Maria Stuart en Elisabeth in beeld brengt, bestond op den eersten avond, dat de film weer in het Harmonie-Theater werd vertoond, zeer groote belangstelling. En het werk, dat speciaal het leven van Maria Stuart in Schotland behandelt, vanaf haar komst uit Frankrijk tot haar ge in Engeland, verdient door den grootschen Harmorie- f Theater vangenzetting die belangstelling, opzet en het uitnemende spel. Wij mo gen wel even herinneren aan de uit beelding van Maria Stuart, de door het noodlot achtervolgde vorstin, door Za rah Leander. Een vorstelijke figuur. En kele mooie zangnummers dezer artiste verhoogen den indruk. Sterk spel geeft Maria Koppenhöfer ais Elisabeth in enkele boeiende scènes. Willy Birgel als 'Bothwell mag ze£er ook genoemd, terwijl ook de figuren van Rizzio, Darnley, Olivier, Jacob Stuart en Jane Gordon ten zeerste de aandacht trek ken. De massa-regie komt in diverse scènes uitstekend tot haar recht. Wie de film nag niet zag, zal haar zeker willen zien, en wie haar reeds zag, zal er ook een tweede maal van genieten. ..Een goed Tobis-Holl. Nieuws en een uitgebreid Ufa-journaal gaan aan het hoofdnummer vooraf. G. C. van Gulik. VALSCH GELD. Vanuit Zwitserland stuurt een cen trale van valsche munters, haar masi nen over geheel Europa, om dit geld in omloop te brengen. Het gaat deze heeren echter niet voor de wind, want reeds enkele malen ach tereen is hun valsche geld ontdekt. De man die het geld graveert, wordt hierdoor zenuw- A. B.- Theater achtig en gaat slechte gravures maken. Men gaat naar een nieuwe graveur uitzien en het oog valt op een jonge kunstenaar die in hun macht geraakt. Deze jongeman Herbert is verliefd op een meisje Hanna en door haar invloed geeft hij alles bij de politie aan. Nu volgt een spannende ontknooping van dit complot, waarbij alle misdadigers gepakt worden en hun verdiende loon ontvangen. Vooraf een aardige één- acter en Tobis- en Ufa-nieuws. TEEKENING VAN ALBRECHT DUERER GEVONDEN. In de burcht Rheinstein tegenover Assmannshausen bij Koblenz heeft men een teekening gevonden, die na de restauratie het jaartal 1486 en de handteekening van Albrecht Duerer vertoonde. De teekening stelt voor een portret van den ouden Duerer, den goudsmid, en is door den zoon gemaakt op diens 15-jarigen leeftijd NALATENSCHAP VAN ZWEEDSCHEN SCHILDER VOOR DEN STAAT. Overeenkomstig het testament, is de geheele nalatenschap van den in 1921 overleden bekenden kunst schilder Anders Zorn 'aan den staat vermaakt. Dit is een der grootste le gaten, die de Zweedsche staat ooit heeft verkregen. Behalve een aan zienlijk kapitaal, omvat het vier tot musea ingerichte huizen, waarvan het bekendste is het museum Zorn te Mora, de geboorteplaats van den kunstenaar, dat reeds door meer dan 100.000 personen bezocht is. Bij den dood van de vrouw van Zorn in 1941 werd de waarde van de gehee le nalatenschap geraamd op 5.7 mil- li oen kronen, met inbegrip van Zorns eigen werken en zijn collectie oude en moderne meesters. Het mu seum Zorn werd gebouwd in 1939. Anders Zorn, de Zweedsche kunst schilder, die in het buitenland de grootste vermaardheid heeft ver worven, heeft vooral fortuin en na^m gemaakt als portretschilder. A t h 1 e t i e k. JAARVERSLAG DER N. A. U. Dezer dagen is het jaarverslag ver schenen van de Nederlandsche Athle- tiek Unie, dat een zeer optimistisch beeld geeft van het athletiekjaar-1942. De secr.-penningmeester, de heer B. Wirtz, constateert in zijn inleiding, dat de belangstelling voor de athletiek veel grooter is geweest dan in 1941. De athletiek voor de jeugd heeft belang rijke vorderingen gemaakt, terwijl een langzame verbetering van het alge meen athletiekpeil valt waar te nemen. Er kwamen 22 nieuwe records tot stand, nl. 7 meisjes-, 6 dames-, 6 jongens- en heeren-records. In het middelpunt der belangstelling stonden de ontmoetingen tusschen de sprinters Osendarp en Spree, waarbij Osendarp op de 100 m. in den jeugdi gen Hagenaar zijn evenknie heeft ge vonden. De Unie onderging een groote uit breiding. Niet minder dan 175 vereeni- gingen met in totaal 7870 leden werden ingeschreven. Aan het eind van het jaar was het ledental tot ruim 13.000 gestegen. In 1942 werden twee sintelbanen geopend, nl. te Hilversum en te Roo sendaal, terwijl verschillende banen in aanleg zijn. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3% Nederl. 1941 99"/,. 100 Nederl. 1941 101 101K Nederl. 1940II, lOl»/* 101"/, 3-3)4 Nederl. 1938 98"/,„ 99 Ned.-Indië 1937 Amsterd. Bank Handel Mpli. Cert. v. 250 171 Koloniale Bank 211 Ned. Ind. Handelsb. 124 Alg. Kuristz. Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit 364 92V. 145 186 189 380 290 921/* 145 165 208 120 182 182 365 280 355 Oplossing- 1786 vorige rubriek. Stand. Zw. 9 sch. op: 8, 9, 11, 13, 19, 39. Wit 7 sch. op: 18, 22, 26, 32, 33, 36, 44. O p 1.: 1. 33—29 (zw. 39 x 50), 2. 32—27 (zw. 50 X 17), 3. 29—23 (few. 13 x 31), 4. 23 X 21. Zwart moet nu met schijf 31 spelen, omdat anders 36 x 27 volgt, dus 3137, dan wit 36—-31. Zwart 37-41 of 42 kan dan niet door 2117 en 3127 van wit met 26 x 46 of 48 tot slot, dus zwart 1116, wit 31 x 42, zw. 16 X 27 en wit 4238! Interessant om na te spelen. Leerzame Eindstahd. Wanneer zwart in den volgenden stand: Zw. 16, 23, 39. Wit 17, 22, 49 en dam op 38 aan zet is en 3943 speelt, wint wit verrassend door: 22—18 (23 x 21), 38—27 (21 X 32) en 49 x 27! Jammer is het, dat 38—33, zw. 43—48, 49-—43 en 22 x 33 ook wint en 2328 na 38—33 ook niet helpt. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1787 van I. Weiss. (Eindspel.) Zw. 44 en dam op 24. Wit 35, 40 en twee dammen op 34 en 49. Wit speelt en wint. Oplossing vol gende rubriek. ONZE TWEEDE FEBRUARI-OPGAVE. WELKE PLAATSEN? De tien bedoelde plaatsen waren de volgende: 1. Menaklum, 2. Ierseke, 3. Deventer, 4. Delfstrahuizen, 5. Ermelo, Loosduinen, 7. Borger, 8. Ulvenhout, Rijperkerk, 10. Genemuiden. In deze volgorde vormen de eerste letters den naam Middelburg. Een puzzle met vele goede oplossingen. ONZE NIEUWE OPGAVE. (No. 3 der Februari-serie). DE DEELING DER VIJVEN. Hieronder vindt men het diagram van een opgaande deel'ing. Deeler en quotient bestaan beide uit vijf cijfers en bevatten samen de cijfers van 0 tot en met 9. Verder zijn alle cijfers 5, die in de bewerking voorkomen, gegeven, xxxxx x5xxxx5xxx 5xxxx xxxxx5 xxxx55 xx5x5x xxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxx Welke som is bedoeld? óplossingen (2 p.), liefst zoo vroég- tijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 26 Febr. 12 uur aan den Puzzle-Redac- teur van het Dagblad voor Noord- Holland te Alkmaar. Nederlandsche VolKsdienst belooft I uiets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. Vandaar die ondragelijke rheumatl- sche pijnen door Uw heele lichaam, die schele hoofdpijn, die neerslach tigheid. Siel U teweer tegen deze sloopende kwaal. Neem Kruschen het zuivert Uw bloed en ver drijft Uwe pijnen. „Ik was reeds 10 faar ladend aan rheumatiek en niet in slaat mijn huishouden te doen. Niets hielp mij - tot ik Kru schen ging probeeren. Na het een jaar lang gebruikt te heb ben, was ik tot mijn groote blijd schap weer in staal self mijn huishouden te. doen.v Roermond, 18/3 '38. Mevr. A. R. - v. d W. dtzindhtid cio' per dop Btf Apoth. en Dro*. 0.41.0.78, L47. N.V.Rowntroo „„n, hominsl39 b'-'i» eBL oortog»- VoorschothefüngJÜl oinendommen te9e^ schade I half), slechts 60 ct.pei f 1000.- MOLESTVF.RZEKERING Mij. geVestigdHe Snoek Kantoor A'dam: Keizersgracht 399, Tel. 3031S 'n ADELAAR-PRODUCT.. DUS GOED! Die levert zijn Scheerzeep bon N in bij zijn leveran cier, want hij krijgt dan nog Adelaar-Scheerzeep van oude kwaliteit! Ik heb tie fijnproevers op m{jn hand! Ze zijn het met mij eens, dat iede/een de allerbeste kwaliteit bonbons en suiker» werken voor zijn „kostbare" snoepbon«» nen mag verlangen: De goede, oude Bensdorp-kwaliteitl zorgt voor Uw gezondheid I Een goed gebit is de e#rste eisch voor een goede gezond heid. 's Morgens en 's avonds (maar vooral 'savondsl) poetsen met Prodent tandpasta, welke het dispergon tegen tandsteen bevat, is van het grootste belang voor Uw tanden I da heerlijk schuimende tandpasta tur. KOBENIA 4iV

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2