DAGBLAD VOOR tNTOORBEDIENDE. POSTEN RMANs Ritsevoort 26 Inter-Geallieerde controversen. Aanvallen en tegenaanvallen aan het Oostfront. In Februari 886 Sovjet-vliegtuigen vernield. kwade; ABED KENIA GERST OUD GERST DELAAR HAVER en Maalderij N.V. n Spinnewielen. jk 2 - Purmerend. iLTER. kNTEN-UITVOERING ZANG - MUZIEK. 2 uur openen wij vensmiddelen uit tot ecu bezoofc iTEIJN'S handel, Esmond, Alkmaar. indige haarbehandellng ADEL, Tel 3351. S. DRUIF. Al hmaar. Groot-Londen gebombardeerd. Polen en de Sovjet-Unie De Bolsjewistische verwachtingen van den wereldoorlog. East is east and west is west ant never the twain shall meet Britsche vlootverliezen zwaar. VJ Boeken voor landgenooten in Duitschiand. STAD EN OMGEVING. radjjs 6.20, bospeen (glas) bosselderij glas f 9.50, peter- kervel 10.50 p. 100 bos. Ap» zijn weer met de gewone be- jrgoeding verhoogd. icprogramma van Donderdag. ys: ..30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.» i, 19.45 (Hllv. n) en 21.45. I, 414,4 M. 7.15 Jungherr'a Ac- Bolisten (gr.) 7.40 Muziek voor 8.40 Wij brengen U heden..., hte ochtendkost (gr.) (9.309.31 van den dag opn.) 10.— Jack ideren. 10.30 Voordracht. 10.45 Ier Kinderen. 11.15 Omroep (opn.) 12.— Almanak. 12.CB den Masman en gr. 13.— Gerard evelen, soliste en gr. 14.— De Sangerknapen (gr.) 14.15 Maart- cabaretprogr. (opn.) 15.— ivoeding in een nieuwen tijd, 15.15 Kamerorkest „Ars Nova ]ua" en soliste. 16.15 Kerkorgel. 17.— KI. van Beeck. 17.30 Van en verre klinkt het nieuws, (mroep Harmonie-orkest. 18.40 rziek. 19.— Brandende kwesties. II, 301,5 M. 7.15-7.40 Zie Hllv. I. htendgymn. 7.50 BNO: Gespro- nenl. overz. (opn.) 8.— Een agrarische politiek, lezing. 8.15 rl. Phllharmoniker (gr.) 8.40 mposities van Franz Liszt (gr.) j tr. operaprogr. (gr.) (9.15—9.20 I huisvrouw). 10.— Godsd. uitz. I t, sopraan en piano. 11.— Kook- I 11.15 Omroep Jeugdkoor (opn.)I to Hendriks en gr. 12.30 Zeltl 13.— Progr.-overz. 13.05 Fluit, piano. 14.— Godsd. uitz. 14.30 Malando. 15.10 Willie Lindroth ta Serrano (gr.) 15.30 En hier is rgramofoon. 16.— Een kinder- n den Nederl. Omroep. 16.30 Lili opraan met orkest (gr.) 17.— jeugd. 17.15 Departementen 1 spreekuur. 17.30 Pianospel (gr.) degel van den dag en BNO: j rz. 18.— Wiener Sangfrknaben ?.15 De W.A. vriend der straat- 18.30 Omroepsymph.-orkest en Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 4 MAART 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 52. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs dei gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3J4 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. red.: A. B. Jonker, Alkmaar; plv. 1: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; j Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- roTfc, Stad: D. A. Klomp, Alkmaar; n^lechtsz.: J. Werkman, Alk- idv.: C. Boogaard, Alkmaar. Te koop gevr.: 1 kinder ledikant je i.gA., m. of g. bedje. J. RENOOIJ, K. v. 't Veerstraat 66. door geheel NEDERLAND (vanaf 1930) kan Incasso- Specialist nü nog voor U ontvangen Geenerlei kosten vooruit! Tallooze dankbetuigingen, óók uit Uw omgeving. Vlugge af werking. Er is veel ver diend; Uw geld is thans nog te ontvangen, mtts U uiet' langer afwacht. Brieven onder motto „SUCCES" aan Adv.-Bur. BOLREK, Koningsplein 1, Amsterdam. den de ioortens (lende soorten chten. - ALKMAAR. iaar vraagt iu van dit blad. K BOOT |RT a.s. in de HARMONIE, uur precies. 80 p. p. te verkrijgen bij at 5, W. Veldstra, Luttik dstraat 76. AAR Rsjef volgens plannen ontruimd. LHOO|DKWARTIERHeV'ANODEN hPt bruggehoofd aan den Koeban op desteliing aan de.Mxoes. De nvaiien werden bloedig afgesia- De Duitsche tegenaanval m het ..bied van Isjoem heeft over een Seed front den middenloop van »n Donetz bereikt. Ook ten Oosten an Slafiansk en in het gebied ten fibord-Westen van Charkof zetten nze divisies den wilkenden vuand ia sneden verscheidene vijandelijke fdeelingen af en hakten hen in de Terwijl ten Zuid-Westen van Orel de sterke druk van den riiand op ons front voortduurt, brachten Duitsche divisies inlan terie en pantserstrijdkrachten ii het gebied ten Noord-Westen van Orel een sterken aanval tot staan versloegen de vijandelijke strijd krachten die het voornaamste ge vechtsterrein waren binnenge' drongen en verdreven de Sovjets weer onder vernietiging van 16 xware en de zwaarste pantserwa gens. De stad Rzjef werd volgens de jn de plannen voorziene bewegin gen ter verkorting van het front ontruimd. Achterhoeden, die de stad sinds dagen nog slechts bezet hielden, maakten zich in den nacht van 2 op 3 Maart, na het' opblazen van de bruggen over den Wolga, ongemerkt van denN vijand los. In de overige sectoren van 't een. gale en in het Noordelijke deel van bet Oostelijke front verliep de dag, ifgezien van enkele plaatselijke lanvallen, over het algemeen kalm. nrichtingen van den Moermansk- .poorweg werden- door duikbommen werpers stevig vernield. In de maand Februari hebben de Sovjets 886 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 701 in luchtge- Fechten en 118 door luchtdoelartille- rie van de luchtmacht, alsmede 30 poor troepen van het leger neerge schoten. De overigen werden op den eganen grond vernield. Aan het front van Noordelijk 'unesië werden, ondanks krachtig vijandelijk verzet, nieuwe plaatselij ke successen behaald*. De luchtmacht bestookte batteriistellingen en ge motoriseerde formaties van den ïijand. Gevechtsvliegers vielen de aven van Tripolis aan. tEnkele vijandelijke stor.ingsvlieg- Juigett lieten in den afgeloopen sacht bommen vallen op West-Duit- :che plaatsen. Een Eritsch vliegtuig jrerd neergeschoten, twee andere «Stéllen werden aan de Kanaalkust eergehaald. VERDUISTER GOED. Heden van 18.237.21 Maan op 6.23. onder 15.55 6 Maart Nieuwe Maan 4, Bergen. end, P. J. BORST. en WONING-INRICHTING Giro 317IHS 's middag* om half bekende zaak aan de Alkmaar. de Egmonden steeds ge- is ook in Alkmaar waardig zullen we, als steeds, alle' Cliënten naar genoegen ortiment hebben in fruit' tuin- en rotiplante» efd aanbevelend, DE ITALIANEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT ROME, 2 Mrt. Naar aanleiding i den terugkeer van Italiaansche eelingen van het Oostelijke front, in Italië een tijd van riist zullen prbrengen en zullen worden aan- jUld, heeft Mussolini een dagor- tot de officieren, onderofficieren en manschappen van het achtste ahaansche leger gericht, waarin hij lilde brengt aan hun dapperheid en aoffermg. Hij zegt voorts in zijn ggorder: „Ontberingen en einde- e marschen hebben uw lichame- en geestelijk weerstandsvermo- ^op een buitengewoon zware 'd. Slechts door verheven -- en met het alomtegen- ordige beeld van het vaderland 3r oogen, konden deze moeilijk- aen worden overwonnen. Niet naer zwaar waren de verliezen, die strijd tegen het bolsjewisme' U gebracht. Maar het ging en '-„j- °-m verdediging van de Wnge Europeesche cultuur r-ji L Moskovietische barbaris- gij hebt zonder twijfel gevoeld, noeveel bewogenheid en met een verheven en onwrikbaar ii„-„aaP de eindoverwinning het vo^ .de fazen van de i ,w9rs,teling heeft gevolgd trotsch het op U is". De heer C f. Nleuwenhul, ,e Got, construeerde een tot in de k>7°! onderdeelen nauwkeurig „ageboot« M model van een stoomlocomotief on een schaal van 1:25. over welken ^«beid hij zeven jaar heeft gX* Met de hoogedrukketel van 5-7 atm kar deze locomotief een snelheid van van K"r "Ur br'kCn "n U" kj. 60 K'G voortbewegen. De heer leuwenhuis met zijn werkstuk, dat dïtdTeldnn "h °P Speciaal tot aat doel door hem i„ Ji|n tuln bouwden zpoorweg J. v. Rhijn-Paxro De Bolsjewisten ontwikkelen een groote activiteit rondom het spoorwegknooppunt Orel, (zie het kaartje). De strijd duurt in dit gebied reeds verscheidene dagen. GANDHI ZWAK MAAR IN GOEDE STEMMING. Radio Delhi meldde gister, dat de artsen van Gandhi over diens ge zondheidstoestand tevreden zijn. De mahatma is thans zwak, maar in goede stemming. In een mededeeling van heden ochtend van de Britsch-Indische re geering wordt gezegd, dat met het einde van Gandhi's vasten thans de verordeningen inzake de hechtenis van Gandhi en van de overige con gresleiders weer in werking treden, zooals vóór de vastenperiode. „De Indiërs in alle deelen der we reld zijn zeer verheugd over liet be richt uit Poona, dat de mahatma zijn vastentijd goed doorstaan heeft", zoo verklaarde Rasj Behari Bose. Sterke formaties vernietigden militaire doelen. De Duitsche luchtmacht deelde in den nacht van Woensdag op Donder dag harde slagen uit aan militaire doelen van Groot-Londen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen wier pen, vliegend in verscheidene golven, talrijke brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber, alsmede dui zenden brandbommen omlaag, die vernietigende verwoestingen aan richtten. Andere gevechtsvliegtuigen waren boven de Zuidkust van Groot- Brittannië in actie. Alle hierbij ge bruikte vliegtuigen keerden op hun basis terug. In Turksche kringen trekt het Poolseh Sovjet-Kussische verschil van mee ning over den loop der grenzen na den c.rlog en de Engelsche verontwaardi ging over deze discussie sterk de aan dacht. In de eerste plaats ziet men in de scherpe Sovjet-Russische reactie op de mededeelingen der PoUsche emi grantenregeering een nieuw bewijs voor den reeds altijd gevreesden drang der Sovjets naar uitbreiding naar het Westen. Elke Sovjet-Russische mede deeling is geschikt het Turksche wan trouwen jegens de politieke en mili taire doeleinden der Sovjets te ver sterken. Tegelijkertijd wordt in Turk sche kringen telkens de vraag naar de meening der Angelsaksische geallieer den hoorbaar. Kenmerkend is een artikel in de Ulus", waarin de afgevaardigde Esmer wijst op de onvereenigbaarheid van 4e Sovjet-Russische en Poolsche ziens wijzen en het stilzwijgen der Engelsche pers ten aanzien van dit onaangename thema. De schrijver wijst op de moeilijk heid der toepassing van het Atlantic Charter ten aanzien van de toekom stige gebiedsvorming van Polen en de Sovjet-Unie in geval van een overwinning der geallieerden. Zij verraadt de Turksche vrees ten op zichte vein de plannen der ScYj et- Unie, waaromtrent ook Churchill te Adana geen overtuigende gerust stelling kon geven. In den nieuwen wereldsmelt kroes zal de geheele. bourgeoisie in vlammen opgaan, precies zooals de Russische bourgeoisie door het vuur vernietigd werd. Worosjilof op 1 Mei 1938. (Van onzen Haagschen correspondent) Dat er tusscnen Engeland en Ame rika versciuuenae punten van geschil oestaan, is nu iangzamernanu. wel een algemeen erkenu feit. De ruziet in en om i-urika en meer speciaal iviarokko en Algerije zijn via pers en racuo gemeengoed, uer geheele wereld geworden en ae jacht op steunpun ten, cue Amerika m de Engelscne jungle houdt, trekt al eenigen tijd de algemeene aandacht. Minder beicena tot nog toe, doch minstens even fel zijn de tegenstel lingen tusschen Moskou en Londen en de voornaamste twistpunten zijn Polen en Yougo-Slavië. In September 1939 verklaarde En geland den oorlog aan het Duitsche Rijk, omdat het den Duitschen aanval beschouwde als een inbreuk op de garanties die .het Polen gegeven had. Nog tijdens den veldtocht tegen Polen bezette de USRR een groot gedeelte van het oostelijk Polen en hoewel het er later door de zegevierende Duitsche troepen zeer snel uitgesla gen werd, blijft het er, blijkens publi caties in de „Prawda", nog steeds aanspraak op maken na den oorlog en in geval van een overwinning dit stuk van Polen in te lijven. Trou wens, het betreffende artikel van de Prawda sprak tevens van rechten op Finsche gebiedsdeelen, de Balti- sche Staten en Bessarabië. In antwoord hierop heeft de Poolsche emigranten- regeering bij monde van zijn leider Sikorski (die in 1920 een oog liet in den slag van Warschau, waar de bolsjewiki hun veldtocht tegen de Polen zagen teloor gaan) een vurig protest losgelaten. Aansluitend bij de garanties, die Engeland gegeven heeft, bepleit Sikorski thans zijn recht in Londen. Engeland is echter zoo goed ais machteloos en zijn regeering tracht dan ook zoo veel mogelijk bui ten dit conflict te blijven. In het ambtelijk orgaan van het Sovjet gezantschap te Washington zijn de bolsjewistische eischen nog eens uit voerig behandeld en op dit .artikel is de „New-York Times" dan nog eens teruggekomen met een betoog over de rechten der USSR. Een Asso- press telegram heeft daarop gemeld, dat er geen vooruitzicht bestaat op een overeenkomst tusschen Polen en de Sovjets. Trouwens, de kwestie Yuogo- Slavië is al even interessant. Zooals men weet vechten er hier en daar in Zuid-Slavië nog benden. Gedeel- De Britsche minister van Marine, Alexander, heeft bij het Indienen van de nieuwe marinebegrooting in het Lagerhuis verklaard, dat de vloot van Engeland en de Dominions sedert de indiening van de vorige begrooting de inspannendste en gevaarlijkste periode van haar geheele geschiedenis heeft doorgemaakt. De taak van de Britsche thuisvloot, aldus Alexander, bestaat in de eerste plaats in de bescherming der Engel sche kust. Bovendien moet zij de leve ranties van Engeland en de Ver. Staten aan de Sovjet-Unie beschermen. Deze operaties hebben Engeland behalve oorlogsschepen, vele koopvaardijsche pen en kostbare menschenlevens ge kost. In dit verband gaf hij toe, dat de ver liezen aan torpedojagers en duikbooten zwaar zijn. Ten slotte sprak Alexander over het Britsche scheepsbouwprogramma, dat, zooals hij zeide, moet worden be schouwd in samenhang met het pro gramma van de Ver. Staten en de an dere geallieerden. De hoeveelheid reparatiewerk is in dezen oorlog veel grooter dan in den vorigen. Men kan niet zeggen, dat het aantal vijandelijke duikbooten niet toe neemt. De duikbootproductie is grooter dan het aantal buiten gevecht gestelde diukbooten. telijk zijn dit nationalistische Ser ven, gedeeltelijk communisten. Mos kou heeft nu aan de Servische regee ring in Londen medegedeeld, dat zij den strijd1 der Serven officieel niet erkent en alleen den strijd der com munistische benden als „strijd" tegen de Duitschers beschouwt. Zij is, om dit te ondérstrepen, zelfs zoo ver ge gaan, dat zij de acties dezer commu nistische benden in haar weermachts- berichten vermeldt. Het is begrijpelijk, dat ten gevolge van al deze perikelen in Engeland thans een heerlijke familie-ruzie ont brand is. Minder begrijpelijk is het, dat er nog zoovelen zijn, die uit de machteloosheid van Engeland geen les willen leeren. Waneer reeds in het huidige stadium Engeland niet bij lachte is, paal en perk te stellen aan de eischen van zijn Ooster- sche bondgenooten, kan men op zijn tien vingers natellen, hoeveel succes het zou hebben bij een eventueelen zegevierend Moskou. Afgezien van het feit, dat (te USA hard op weg zijn het beetje macht en kracht, dat Engeland nog heeft, te beknotten. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. CHURCHILL EN ROOSEVELT HERSTELD De Engelsche nieuwsdienst meldt: Minister-president Churchill, die hersteld is van zijn ziekte, heeft gis teren in een vergadering van den kabinetsraad het voorzitterschap ge voerd. Ook President Roosevelt is van zijn ziekte hersteld. Woensdag heeft hij zijn ambtsbezigheden hervat. RANTSOENEERING IN AMERIKA. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, worden in de Ver. Staten met ingang van 1 April vleesch, kaas, boter, spijsolie en vet gerantsoeneerd. VARKENSFOKKERIJ. Vergadering Noordhollandsch Groot Yorkshire Varkens stamboek. Het NoordholL Groot Yorkshire Varkensstamboek hield zijn jaarver gadering o.l. van den heer W. Da vids uit de Pürmer in het „Gulden Vlies" te Alkmaar. Aan het uitgebreide verslag van den hoofdinspecteur, den heer J. Siip te Alkmaar, hebben wij ont leend, dat het aantal leden met plm, 600 tot ruim 1500 is gestegen. Ook het aantal ingeschreven dieren was grooter dan ooit te voren. Doorge gaan werd met het stationneeren van goede jonge fokbeeren. In 1943 hoopt men er 50 aan te koopen en te plaatsen. Deze jonge beeren zul len worden aangekocht tegen hoog stens 150 per stuk en kunnen dus een bedrag vorderen van f 7500. De selectiemesterii te Hoorn heeft in 1942 op volle capaciteit gewerkt. In vergelijking met de andere selectie mesterii en voor slagersvarkens in Nederland waren de uitkomsten zeer gunstig. Het aantal premiewaardige toornen bedroeg ruim 76 pet. wat als zeer goed kan worden beschouwd. De rekening der ver., sluitende op een bedrag van f 22.994.6854, werd op voorstel van de financieele commissie, bij monde van den heer N. Ruyter te Beemster, goedgekeurd. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren P. Rol Cz. te Stam- meer en J. B. van Kampen te Spier dijk. De financieele commissie rekening 1943 en begrooting 1944 werd samen gesteld uit de heeren C. Schuyt Kz. te St. Maarten, W. Schilder te Wii- de-Wormer, M. Slooten te Stompè- toren en K. Stapel te Schellinkhout. Door de in Duitschiand werkende Nederiandsche arbeiders wordt het gemis aan ontspanningslectuur sterk gevoeld. Dit is vooral het geval met die' arbeiders die in kampen ver van bewoonde streken te werk zijn ge steld. Jongens en meisjes van den Jeugd storm zuilen Zaterdag a.s. een huis aan huis-inzameling houden om in die behoefte te voorzien. Boeken en tijdschriften alleen in de Nederiand sche taal, doch niet van politieken aard, zijn welkom. Met vertrouwen wordt in dit geval een beroep ge daan op geheel ons volk, omdat de lectuur aan alle werkers, ongeacht hun godsdienstige of politieke ge zindte, verstrekt wordt. Men beden ke, dat de Jeugdstorm niets voor ziek zelf vraagt en onthoude onze zoo ver van huis en haard gedwon gen tewerkgestelde landgenooten dan ook niet de zoo begeerde ont spanningslectuur, omdat men den Jeugdstorm als zoodanig misschien niet sympathiek vindt. Hiervoor is het doel te sympathiek. Men zorge er voor, dat ook uit ons gewest kisten met boeken en tijdschriften naar onze landgenooten kunnen worden gezonden. Uw bijdrage wordt gaarne tege moet gezien bij de navolgende adressen: gewest, kwartier N.J.S. Spaarne 94 te Haarlem,, en Streek- kwartier N.J.S., Willemsparkweg 186 te Amsterdam. Het adres voor Alkmaar is de heer B. Schierbeek Westerweg 128. Een Duitsche lichte kruiser op hooge zee PK Fróhlich-DV-R-P m De moord te Oisterwijk. Voor het Bossche gerechtshof stond Woensdag terecht de 36-jari- ;e monteur Th. van B. uit Tilburg, lie er van verdacht was in de bos- schen te Oisterwijk het 13-jarig meise Annie Rumken uit Rotterdam te hebben vermoord. De Bredasche rechtbank had hem tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis zoowel de verdachte als het O.M., dat levenslang had ge- eischt, hooger beroep hadden aange- teekend. Met gesloten deuren werden vanmorgen enkele doctoren gehoord, die het lijkje hadden onderzocht en daarna in openbare zitting de chef veldwachter Verstappen uit Oister wijk, die het stoffelijk overschot had gevonden en in eerste instantie het onderzoek had geleid. Het Hof hield zich daarna gerui- men tijd bezig met verdachte, die ontkende iets met het misdrijf te maken te hebben en volhield, dat zijn fiets, welke bij het lijk was ge vonden, hem ontstolen was. Nadat na de middagpauze nog verschillen de getuigen de revue passeerden, die alle zeer belastende verklaringen over den verdachte en zijn gedra gingen op den dag' van den moord, aflegden, werd als laatste getuige gehoord een meisje uit Helvoirt, dat vertelde enkele dagen voor den be- wusten dag in de nabijheid van Oisterwijk door den verdachte aan gerand te zijn. Deze had haar van de fiets getrokken, en wilde haar in de boschjes sleuren onder bedrei ging met een mes, toen door haar gegil iemand was komen toeloopen, waarop de onverlaat de vlucht nam. De zaak werd vervolgens geschorst tot Woensdag 10 Maart. STAMSLABOONEN OF WITTE BOONEN? De economische rechter te Alk maar had Woensdagmorgen te be slissen, of stamslaboonen al dan geen witte boonen zijn; d.w.z. of stamslaboonen onder de peulvruch- tendistributiebeschikking vallen of niet. De zaak zat zoo: zekere Th. Broer- sen uit Harenkarspel had verleden jaar 350 kg stamslaboonen verkocht, gedroogd en gedorschen en hij had tengevolge daarvan een procesver baal gekregen terzake overtreding van bovengenoemde distributiebe schikking. Toen de zaak eenige we ken geleden behandeld werd. be streed mr. dr. J. Buiskool de dag vaarding, opmerkende, dat stamsla boonen geen witte boonen waren en daarom buiten de bepalingen vie len. De zaak werd toen aangehouden tot het hooren van een getuige-des- kundige. Woensdag werd de behan deling voortgezet met het hooren van dezen getuige en deze verklaar de, dat de stamslaboonen zeker niet als witte boonen beschouwd kunnen worden, dat de in beslag genomen boonen geschikt waren als pootgoed en dat zij veel minder zetmeelgehal- te bevatten dan witte boonen. Zij zouden wellicht in gedroogden vorm als consumptieboonen gebruikt kunnen worden, maar in de praktijk gebeurde zulks nooit. Bovendien is er een enorm prijsverschil tusschen stamslaboonen en witte boonen, wel ke laatste aan een bepaalde maxi mum is gebonden. Op grond van een en ander vroeg de Officier vrijspraak en luidde het vonnis van mr. Meijer conform. GEVONDEN VOORWERPEN. Poli iebureau: vele handschoenen, div. ceintuurs, sleutels, hoeden; pakje, inh. schrijfpapier; gymschoen; portemonnaie met inhoud; schoolrapport; postzegelal bum en postzegels; aardappelbonnen; dop van jiutowiel; pakje; handwarmer. Smit, Rippingstraat 17, groote en kl. sleutel; Erkamp, Popelmanslaan 9, vul pen; Koning, Zocherstraat 21, hand schoen 'auw); Kaandorp, Nieuwpoorts- laan 100, sleutelbos; v. d. Graaf, gekl. kinderdas; Visser, Reekerstraat 32, paar glacé handscoenen; Altenburg, Heilooër- dijk 142, R.K. kerkboek; v. Latum, Laat 7, gouden pen; Mw. Kramer, p/a Was- sink, Baanstraat 11, twee rozenkransen; Rijpma, Nic. Beetskade 51, vulpen in c-tui; Rijkenberg, Verdronkenoord 22, blauw wollen kinderwantje; 'Verberne, v. d. Woudestraat 30, knipportemonnaie met inhoud; Gevelaar, Spoorstraat 48a, blauw wollen kinderwantje; Smiers, Uitenboschstraat 2, zilverbon ad ƒ1; Dilling, Gr. Nieuwland 51, portemonnaie met inhoud; Nijdam, v. Everdingenstr. 1, donkerbruine portemonnaie; Kiewit, Eikeienbergstraat 7, zw. portemonnaie met inhoud; Hoed, Scharloo lb, hengsel mand; Smit, Koningsweg 68, bankbiljet ad 10; Butter, Kanaaldijk 75, Koedijk, bruinlederen tasch met inhoud (kleur- gereedschap); Snijders, Emmastraat 23, bruine want; Poorter, Langestraat 71, zwarte ceintuur; de Jong, Oudorperdijkje 6, bontwant; Brugwachter Vlotbrug, spie van wagenwiel; Venneker, Polderstraat 20, portemonnaie met inhoud; Brug wachter Omval, tafeltje; Stikker, Nieuwpoortslaan 104, blauwe want met bloemen; Smans, Koningsweg 50, speel goedhondje. v. Tilborg, Landstraat 21, 80 gas- penningen; Roucourt, Oudegracht 18, vijf zilverbonnen ad 1; Dekker, Oudegracht 58, bankbiljet ad 10; Ruiter, Dijkgraaf straat 17, etenske- tel; Frederiks, Ropjeskuil 34, porte monnaie met inhoud; Koning, Zo cherstraat 21, kinderwandelriem; Koenen, Lyceumstraat 24. vulpen Kuiper, Bruinvisstraat 16, klomp; Oost, Lindelaan 34, gebreide hand schoen; Driessen, Tesselschadestraat 6, hondenhalsband met penning; Lemmers, Nieuwpoortslaan 1061, witte want; Besteman, 2e Land- dwarsstraat 23, 1 paar wanten en 1 paar handschoenen; Kokkes, Lange straat 63, portemonnaie met inhoud Boslooper, Boomkampstraat 3, das gemerkt G.R. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina M., d. v. Jacob Zomerdijk en G. C. Bolten. Jannie, d. v. Jacob Groothuizen en A. Slot. Dirk P., z. v. Pieter Blokker en G. Spaander. Cornelia E., d. v. Martinus A. Klitsie en A. Bleeker. Gehuwd: Johannes C. v. Ber- kum en Elisabeth C. Hermes. Jacob Blok en Jannetje H. Jongejan. Jan D. Frerichs en Joukje Wagter. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Februari werden door de Wijkverpleegster 550 bezoeken af gelegd bij 45 patiënten, waarvan 388 bezoeken bij leden van het A.A.Z.A. en 162 bezoeken bij leden van het Wit-Gele Kruis. De wij kkr aam verpleegster legde 181 bezoeken af bij 15 patiënten en assisteerde vier maal den dokter. I VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Februari 105 patiënten en legden 1131 bezoeken af, waarvan 356 be talende bezoeken, 748 bezoeken voor A.A.Z.A. en 27 gratis bezoeken. Er werd elf maal de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster ver pleegde 13 patiënten, legde 178 be zoeken af en heeft vijf maal den dokter geassisteerd. LIMMEN Uit het zakenleven. - In het Han delsregister werd opgeheven de in schrijving van G. Meyer. Uitgeester- weg Wijk A 13, melkhandel. INSCHRIJVINGEN IN HET HAN DELSREGISTER VAN 22 FEBR. TOT X MAART 1943 Nieuwe inschrijvingen: Alkmaar: Accountantskantoor Chr. Vennik en C. van Westrienen, Gedempte Nieuwesloot 123, accoun tantskantoor. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland, Kerkplein 13, be vordering van de zuivelbelangen in het algemeen. Andere wijzigingen: Alkmaar: Fa. H. W. Holsmüller, Voordam 14, gross, in kol. waren enz., uit- en toetreding vennoot en uittr. proc. P. Hekket en Co., Ka naalkade 12, papierwarenfabriek; rechtsvorm gewijzigd. J. W. A. Heuseveldt, Langestraat 24. 76, 78, handel in verwannings-, luxe- en huish. artikelen, benoeming cheffin inkoopster. G. Kuijper, Hekelstr. 24 en 25, grossierderij in chocolade, suikerwerken enz., overgegaan aan J. Brouwer. Heiloo: Adviesbureau voor verze keringszaken Jac. van Exter, Heiloo, Frederikslaan 107, afsluiten van ver zekeringen voor diverse maatschap pijen enz., verplaatst naar St, Pan- cras, Benedenweg 60b. Gedeponeerde stukken: Alkmaar: N.V. Nassau Garage, Nassauplein 7, automobielverkoop enz.; plan van uitkeering ingediend. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. In de Dinsdagmiddag onder leiding van den heer S. de Boer Kz. gehou den bestuursvergadering van de Lan- gedijker Groenten Centrale werd medegedeeld, dat de heeren A. Quant, A. Hoogland en, P. de Geus Jz. her kozen zijn als bestuursleden van de L.G.C. De rekening 1942 werd hierna be handeld. Alles bleek accoord te zijn bevonden. Aan de aanvoerders zal een restitutie op het veilingpercen- tage worden verleend van 0.35 pet. De algemeene vergadering te Koe dijk zal op Woensdag 24 Maart 's morgens te halfelf worden ge houden. Voor de agenda van de algemeene vergadering werd een voorstel in gediend door Koedijk om het 1/10% korting voor de contante betaling in te trekken. Een gunstig prae-advies, waarin op overleg met de veilingen te Noord-Scharwoude en Warmen- huizen en de Koophandel wordt aan gedrongen, zal hierop worden uitge bracht. De West te Koedijk stelde voor bij moeilijk te breken ijs de vaart naar St. Pancras en Koedijk voor reke ning van de L.G.C. open te breken. Ook hierop zal een gunstig prae- advies worden uitgebracht. Het dagelijksch bestuur stelde voor, op het voorstel van Koedijk om stren ger de hand te houden aan het voor schrift om in het centrum van de veiling te lossen, een gunstig' prae- advies uit te brengen, met dien ver stande, dat producten voor fabriek matige verwerking hiervan vrij gesteld zijn boven een bepaald kwantum. De tuinders zullen zich hier zelf ook goed aan moeten houden. Van de vereenigingen De Scher mer en De Zuid waren voorstellen ontvangen om elke aangesloten ver- eeniging in het marktbestuur door minstens 2 leden te doen vertegen woordigen. Het bestuur kon zich er mee vereenigen, deze statutenwijzi ging aan te vragen. In de rondvraag werd het te wei nig gewicht afleveren door de tuin ders besproken. Er zijn nogal wat overtredingen geconstateerd. Aanbevolen werd de kooi zoo in de schuit te laden, dat vergissen onmo gelijk is, bijv. honderd kilo met de struik omhoog, de volgende met den kop omhoog. Serieus wegen is nood zakelijk. Britsche luchtaanval op treinen. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. - Gisteren werden bü uit militair oogpunt doellooze terreuraanval len van Britsche vliegers op spoortreinen, schepen en. auto s vijif Nederiandsche burgers ge dood, 5 zwaargewond en 11 licht gewond. EERSTE RABARBER Gister zijn a.d. veiling te Beverwijk de eerste bossen rabarber aange voerd door den tuinder A. van de Outenaar. Vorig jaar bracht „Ken- nemerland" deze primeur op 2 Maart. In 1941 kwam de eerste ra barber reeds op 8 Februari ter vei ling. 700 KINDEREN NAAR BADEN. Het vorige jaar zijn niet minder dan elfduizend Nederiandsche kinderen naar de mooiste deelen van Duitschiand geweest, zooals Wiirt- temberg, Sudetenland, Ostmark enz, Dit jaar zullen deze reizen weder worden voortgezet. Reeds is een aan tal kinderen naar tehuizen geweest en thans beginnen ook weer de groote transporten van den Ned. Volksdienst naar pleegouders. Vrij dag vertrekt het eerste naar de gouw Baden met 154 kinderen uit Noord-Holland, 103 uit Z.H., 265 uit Amsterdam, 144 uit Den Haag en 51 uit Rotterdam. In de fraaie streken van dezen gouw zullen deze jongens en meisjes gedurende zes weken nieuwe kracht en gezondheid opdoen. Inlichtingen over deelneming aan deze uitzendingen verstrekken de buurtschapshoofden en kantoren van den Ned. Volksdienst. TRAGISCH EINDE VAN ROOFTOCHT. Gisternacht werd door inwoners van Koog a.d. Zaan hulpgeroep ver nomen uit de richting van de Zaan. Toen men op onderzoek uittoog bleek dat»een roeibootje was omge slagen, waarin zich twee mannen be vonden. waarvan er één gered kon worden. De mannen waren op roof uitgeweest en hadden eenige pakken zeep gestolen, waarbij op de terug reis het bootje omsloeg. Van den tweeden persoon, den 21-jarigen Zaandammer A. de B„ werd niets meer'vernomen, zoodat wordt aan genomen, dat hij verdronken is. Duitsche kustbatterijen staan overal gereed, om de pogingen van den vijand, het vasteland te naderen, af te slaan. Proefalarmeeringen en schiet- oeteningen houden de strijdbaarheid der bedieningsmanschappen op het hoogste peil, Onze toto toont hoe de mannen in geval van alarm met razende snelheid naar het geschut stormen. PK Gebauèr-Transo-F-J? m RAZZIA TE VALENCIA. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie te Valen cia een razzia gehouden. Zij ar resteerde veertig personen, die col porteerden met het door de Britsche propaganda uitgegeven pamflet over de gebeurtenissen aan het front over de houding van Spanje. EGYPTISCHE DOUANE NEEMT OPIUM IN BESLAG. De Egyptische douane heeft, naar Radio-Lbnden bevestigt, een gewel dige hoeveelheid opium in beslag ge nomen, dat bestemd was voor de be zettingstroepen. De waarde van dit opium bedraagt naar -schatting 65.000 pond sterling. In een kolenmijn van de onderne ming Bethune te Annequin heeft een ontploffing plaats gehad. 13 mijnwerkers kwamen om het leven. Voorts werden tien werklieden ern stig en drie licht gewond.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1