Bloedige Sovjet-verliezen bij Bjelgorod DAGBLAD VOOR Engeland krijgt passend antwoord. UTER - Tel. 3641 [OORKLASSEN tuin Alkmaar. OBLIGATIE bij v. d. Idsert Dr. Göbbels: Alleen Spil kan hei Bolsjewisme weerstand bieden. feffl-9^gfaatWn 15'°Ö Wehr Hoe Charkof heroverd werd. Duiische duikbooten brengen 14 stoom schepen tot zinken. Steun aan stilgelegde bedrijven. Bij den dood van Neer lands grootsten dichter. Pakjes boter „verlicht". STAD EN OMGbVlNG. „SOUBRETTE". ïir hulppostkantoor. - fot van het hulppostkantoor benoemd de heer J. Van kzaam ten postkantore van er, zoodat thans in de va- elke 3 maanden heeft ge- voorzien. 1 programma van Dinsdag. 7.30, 8.30, 12.45, 16.45. 184» I 9.45 (Hilv. II) en 21.45. 414,4 M. 7.15 Tiroolsche I X.) 7.40 Morgen varia (gr,)| he taalcursus. 8.40 Wij ren. I len. 8.50 Symph. Marsch- es I k (gr.) (9.30—9.37 Spiegel I iag opn.) 10.— Het Syl-I 10.30 Rina Ketty en Tino I 10.45 Sylvestre Trio. 11.jj I lando. 12.— Almanak. 12.051 concert door Ernst van 't I Utr. Strijkkwartet. 13.30 Te-I no. 14.— Amusementsorkest I Filmliedjes (gr.) 15.— Lletdel ernis of Mijn harteklop. 15.131 est (gr.) 16.— Het Noord I ch pianokwartet, 17.Dn I 18.— Viool, altviool en I 18.40 Tabak, klankbeeld. 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. 1.1 ndgymn. 7.50 Pol. weekpr. Musiquette (opn.) Composi. I ■iool en piano (gr.) 9.— Gev. I eert (gr.) (9.15—9.20 Voor de I 10.— Godsd. uitz. 10.30 So-1 piano. 11.— Walsen (gr.) ll.il I de Krekels en de Mereli| Symph.-orkest (gr.) 12,- rt. 12.30 Wat doet de directie I indbouw. 13.Progr.-overzl /an Dijk en gr. 14.Godsd. I Solistenprogr. 15.30 Voor del Revida sextet. 17.— Vootl 17.30 Kinderkoor (opn.) 17.451 den dag en BNO: Binnen!, I 'erzicht, 18.— Kinderkoerl Neerlands stem van heil Kleine wenschen van grootel (gr.) 19.— BNO, Eng. uitz.T id the economie reorganisa.l de rad.-centr. koorzang, gijl .:A.R. Jonker, Alkmaar; piel 3. p. v. d. Aardweg, Alkmaarf Ij. N. Adema, Alkmaar; Bin| Stad: D. A. Klomp, Alkmaa Rechtsz.: J. Werkman, AiiJ C. Boogaard, Alkmaar. DONDERDAG (8 MAART 7.30 uur precies Prijzen f 2.40 en f 1.80 belasting inbegr Plaatsbespreking van Dinsdag af dagelijks van 113 uur, telefo nisch na 12 uur- Nico Akkerman), ivang 7 uur. 111 uur in 't Gulden i kaarten. Maart, aanvang 7 uur. □POD □QCO tel. 4293 - en Zanguitvöeringen, i, Clubs en Reisgezel- portvereenigingen, enz. lanbevelend, I. LEERING Gzru ÜPPPPPQPPPPODPPn ALKMAAR 1062.50, 1 X 850.—, vele kleinere bedragen- Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 16 MAART 1943. ALKMAiytSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 62. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A R. JONKER, Alkmaar. Prijs dei gewone advertenties in deze éditie 0.10 per mJM.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3'A m.M. meer 0.35. Tarieven voor de gebeelt oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Geallieerde verliezen 6en millioen brt. per maand. Ter gelegenheid van het tienjarig be- I riaan van het Rijksministerie van Pro- I aaganda heeft Rijksminister dr. Göb- I heis aan een aantal buitenlandsche I persvertegenwoordigers een interview I toegestaan, waarin verscheidene actu- I eele problemen werden behandeld. Het gesprek kwam reeds aanstonds I op de Bntsche luchtaanvallen. De tegenstander, zoo zeide de mi nister ten aanzien hiervan, gaat van ie verkeerde veronderstelling uit, dat de strijd in het Oosten onze lucht- macht volkomen in beslag neemt en dat wij dientengevolge in net Westen weerloos zijn. Hierin vergist hij zich. Wij zullen terugslaan op dezelfde wijze, waarop wij worden aangeval len. Ook bij een landing in Europa Zou, naar dr. Göbbels verklaarde, de tegenstander een passend antwoord krijgen en dezelfde slechte ervarin gen opdoen als indertijd bij Dieppe. Engelsche oorlogsdoelen. Den minister werd voorts verzocht, lijijti meening te geven over de door liden tegenstander verkondigde ooriogs- Idoelen. Terwijl Engeland zegt, dat in «Europa de oude politieke toestand van Balance of Power terugKeert en kiervoor de garantie op zich neemt, _j er, naar dr. Göbbels zeide, slechts liwee mogelijkheden: een nieuwe Euro- [peesche orde onder leiding van de Spilmogendheden, dan wel het bolsje- wisme. Niemand dan de Spil kan met I succes weerstand bieden aan het bols- [jewisme dat in Engeland reeds zijn vreemdelingenlegioen heeft. Wijzende op Amerika, Afrika en Oost- I Azië zeide de minister, dat de conti- neriten zich aaneensluiten en dat Europa dit ook moet doen. Dit moet niet langs militairen weg geschieden, I doch vrijwillig. De individualiteit der I verschillende landen mag niet vernie tigd worden. Tevens legde de minister I er den nadruk op, dat de oorlog met I name ook voor de bezette gebieden, harde wetten noodig heeft gemaakt, doch dat niet gezegd is, dat deze in I vredestijd zullen blijven. Er moet on- I derscheid gemaakt worden tusschen I oorlogs- en vredespraktijk. Duikbootoorlog. Ook de duikbootoorlog kwam in het [interview ter sprake. Terwijl de om- vang van den nieuwbouw der geallieer- I den moeilijk te beoordeelen is, staat I volgens dr Göbbels vast, dat zij thans maand ongeveer een millioen brt. verliezen. De voor den nieuwbouw noodige arbeiders worden aan andere I takken der bewapeningsinüustrie ont- I trokken. De duikbootooriog is naar het [oordeel van den minister de rendabel- [ste manier van oorlogvoering. Het be- I teekent voor den tegenstander minder I vlifg tuigen, minder pantserwagens, ninder munitie en ander oorlogsmate riaal. De door den duikbootoorlog ge- VERDV1STER GOED. Deze week van 18.46-06.52. Maan op 13.07, onder 4.20 22 Maart Volle Maan KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Nederland-che vrijwilligers in do Sovjc Unie SS PK Leict-O H-P ra [Nederlanders van Arisch bloed, in 5,J®®^Ud.van 17-45 jaar (ook ge- die lichamelijk zoowel als i oil ?°,ed ontwikkeld zijn en ilm j. kunnen geven aan de i™/ die de opleiding hun stelt, i vo-.S by de senoemde adres- :den teneinde gekeurd te hkUot °°k de m°eel«k- ~llihz ii? v ng en dienstver- al tMrhth ,er,1.ant1, een spe ler vJ». -Jl?taljon- Gezinsleden ■"«"echteniiKerJ hebben gelijke Ren in a]s degenen, die die- tioenf Waffen-SS of het Le- fos'elooze .f^twmnersvergoeding, ■eyensmici^l^n^rpleging, extra rich oo!cSdieggen keuringen kunnen Germaansche sl .melden, die tot de len toetreden m Nederland wil- 19.3.43 9,00 p - Sfhes jflaus, We*?,» dam, Deut- Den Bosch kiïe?d«k en 15.00. Markt 45.' 1 Noord-Brabant. A.P0."''Swaimeratraat %i n d" N-s-D- «£.3.43 9 00 gerthuis. Poeiestr 0 n 1e e n, Con- *»ien P' en 15.00, Leeu- «raat n' Huize Schaaf. Breed- 23.3.43 9 nn a ibenweg ja' ®s'eti3am, school 24.3.43 10 00 TT 10.00, Amersfoort. Hout" Bezifin i? a a e' caf<? oezuidenhoutscheweg. schapen toestand was reeds van dien aard, dat volgens dr. Göbbels geen grootscheepsche invasiepoging van de geallieerden meer mogelijk is. Hierbij kjmt, dat de lijn der Duitsche duik bootsuccessen met de komst van beter weer een nieuwe stijging ondergaat. Het lengen der dagen is voor den Duit- schen duikbootoorlog een voordeel, evenals het door het korter worden der nachten voor Engelands luchtoor log een nadeel is. Het D. N. B. heeft een frontbericht ontvangen, dat een indrukwekkende be schrijving geeft van den strijd om Charkow. De Sovjets beschikten volgens dit frontbericht over een ideaal verdedi gingsterrein: slijk, moeras, bosch, ver sterkte stellingen, diepe mijnversperrin- gen, tankvallen, waterwegen en talrijke plaatsjes, die een welkom onderdak bo den. Twee factoren gaven den doorslag in het breken van den weerstand: de felheid van den aanval en het clan der grond troepen met het onvermoeide, bijna on afgebroken optreden van het lucht- wapen. De slag om Charkow begon met tank- aanvallen in het Z.W., terwijl vliegtui gen een bres sloegen in den ring der vijandelijke fortificaties. In tangbewe ging werden afzonderlijke sectoren af gesneden en uit het Sovjetfront gebro ken. Steeds verder trokken de Duitsche troepen op, zwaar gesteund door hun luchtwapen. Met gjroote kracht drongen SS-tanks uit het Zuiden door tot den Westelijken rand van de stad, waar een moorddadig vuur hen tegemoetkwam, zoodat zij terug moesten. Den volgenden dag trokken de SS-tanks naar het Noor den, braken door stellingen en versper ringen, trokken in breeden boog om de stad en legden een stalen greep op den weg, die den bolsjewieken de verbin ding met het Oosten moest verzekeren. Ook hierbij verleende het luchtwapen doorslaggevenden steun. In de stad stieten de SS-formaties op verbitterden tegenstand. Huis voor huis moest veroverd worden. Maar Zondag- r iddag bereikten de Duitsche troepen ook de laatste voorsteden in het Zuid oosten van Charkow en werd de laatste tegenstand der bolsjewisten gebroken. DUITSCH-FÉNSCHE ONDER HANDELINGEN. Goederenverkeer ook met Nederland geregeld. Van 3 tot 13 Maart zijn in Helsinki nderhanclelmgen gevoerd tusschen -iè Duitsche en Finsche regeerings- commissie, die tot een volledige overeenstemming geleid hebben. Ais resultaat van de onderhandelingen is een overeenkomst aangegaan over het goederenverkeer tusschen Duitschland en Finland in 1943, be nevens aanvullende overeenkomsten over het goederenverkeer tusschen de bezette Belgische, Nederland se he en Noorsche gebieden aan den eenen en Finland aan den anderen kant. Regeling babypakketten uitgebreid. De bijzondere vergunning voor een baby-pakket, waarvoor tot dusver in aanmerking kwamen de a.s. moeders die haar eerste baby verwachten, wordt thans ook ter beschikking ge steld van a.s. moeders, die aan de hand van een uittreksel uit het Be volkingsregister aantoonen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der bevalling ten minste 5 jaar oud is. Deze regeling geldt met terugwer kende kracht van 1 Maart 1942 af, zoodat de vergunning ook kan wor den aangevraagd door moeders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind tenminste 5 jaar oud was. De waardeloosverklaring der bankbiljetten van f 1000.- en f 500.-, 's-Gravenhage, 15 Maart. - In het Ver ordeningenblad van 14 Maart 1943 is de uitvoerige verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende waardeloosver klaring der bankbiljetten van 500 en 1000 opgenomen. Volgens deze verordening verliezen de in omloop zijnde bankbiljetten van 500 en 1000 met ingang van 13 Maart de hoedanigheid van betaalpiiddel. De Nederlandsche Bank is slechts ver plicht deze bankbiljetten in te wisselen voorzoover deze uiterlijk tot en met 1! April door de rijksbelastingkantoren welke bevoegd zijn t.a.v. de inning van de inkomsten- of vennootschapsbelasting, dan wel door den Rijkscommissaris (ge volmachtigde voor de Nederlandsche Bank worden overlegd. Zijn geen belastingen opvorderbaar en is ook niet aan te nemen, dat in den loop van het jaar 1943 belastingen op- vorderbaar worden, dan wordt de tegen waarde aan den persoon, 3ie de biljetten heeft ingeleverd, slechts vergoed, wan neer naar het oordeel van de adminis tratie der belastingen geen redenen be staan tot het instellen van een onder zoek naar de fiscale omstandigheden van bovengenoemden persoon. Bestaan wel redenen tot het instellen van een onderzoek, dan dient de" tegenwaarde te worden ingehouden tot dekking van eventueel na te vorderen belastingen, onkosten, straffen en kosten en het eventueel overblijvende deel na beëin diging van het onderzoek te worden ge restitueerd. Het voor restitutie in aan merking komende bedrag kan eveneens worden gebruikt tot delging van andere schulden van den persoon, die de bil jetten heeft ingeleverd, aan den staat. 'In het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar is het draverij-seizoen geopend. De openingsprijs werd gewonnen door Freddy Scott voor Calumet Don Juan. De spannende eindstrijd om de eerste plaats CNF-Sager»-Pax m HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Maart. (D.N.B.) - Het op perbevel der weermacht deelt mede: Zooals in een extrabericht is ge meld, is de tegenaanval, waarin de legergroep-Zuid na wekenlange ge vechten den vijand teruggeworpen heeft over de Donëtz, gisteren door een belangrijk succes bekroond. Na dagenlange zware gevechten heb ben formaties der Waffen-SS. met kraebtigen steun van de luchtmacht de stad Charkof in een omsinge- lingsaanval uit het Noorden en Oosten heroverd. De verliezen van den tegenstander aan menschen en materiaal zijn nog niet te overzien. Ten Z.O. en ten N. van de stad tot in het gebied van Bjelgorod wierpen onze aanvallende divisies den vijand verder naar het Oosten terug. Ten W. van Bjelgorod trachtten de bolsjewis- t-.i, den voortschrijdenden Duitschen aanval met versch-aangevoerde strijd krachten tot staan te brengen. De vijandelijke tegenaanval mislukte met zware, bloedige verliezen. Daarbij vernietigde de infanteriedivisie Gross- Deutschland in samenwerking met de luchtmacht 44 van de 60 aanvallende pantserwagens. In den centralen sector mislukten talrijke zonder onderling verband ondernomen vijandelijke aanvallen. In het gebied van Staraja Roessa ging de vijand na krachtige artillerie- jorbereiding en gesteund door pant serwagens en slagvliegtuigen op nieuw tot den aar val over. De aan stormende bolsjewisten werden in verbitterde gevechten teruggeslagen. De luchtmacht heeft aan het Ooste- jke front 64 Sovjetvliegtuigen vernie- ,gd tegen een eigen verlies van slechts 2 toestellen. Duitsche vlootstrijdkrach- ten hebben aan de Kaukasische kust voor Toeapse een Sovjettarkschip van 7000 ton tot zinken gebracht. Bij vijandelijke aanvallen op de kust van het bezette gebied in het Westen werden in luchtgevechten 4 Spitfires, bij afzonderlijke nachtelijke vluchten boven het Ruhrgebied 4 andere vlieg tuigen neergeschoten. De luchtmacht heeft overdag met snelle gevechtsvlieg tuigen militaire doelen aan de Britsche Oostkust aangevallen en in den-afge- loopen nacht met een formatie snelle gevechtsvliegtuigen een krachtigen aanval op het scheepsbouwcentrum TELEGRAM VAN HACHA AAN HITLER. President dr. Hacha heeft ter gelegen heid van den vieiden verjaardag van de stichting van het protectoraat den Führer een telegram doen toekomen, waarin hij verklaart, dat het geheele Tsjechische volk bereid is aan de zijde der andere volken van Europa alle krachten, die noodig zijp voor de totale Duitsche oorlogvoering, tot het uiterste in te spannen. DE LEIDER WENSCHT MOOYMAN GELUK. In een persoonlijk schrijven heeft Leider den Ridderkruisdrager 'erardus Mooyman gelukgewenscht met zijn onderscheiding. N.S.K.K.-vrijwilligers in België beëedigd. De pl.v. leider der NSB, Van Geel kerken, heeft een bezoek aan België gebracht en daarbij de 300 Neder landsche vrijwilligers van de motor- gruppe Luftwaffe van het NSKK toegesproken,- die daar na voleinding hunner opleiding in een kazerne op den Führer werden beëedigd. Hij werd begeleid door den Oberführer van het NSKK Hegendörfer, die de elangen van deze organisatie in 'ederland behartigt, alsmede door anleider Eman, inspecteur van de otor-W.A. der NSB. De gelederen der Nederlanders arden geflankeerd door NSKK-for- aties, bestaand uit Duitschers, Vla- ïingen, Walen en Franschen. Nadat de Obergruppenführer de •nannen had toegesproken, richtte Van Geelkerken tot hen het woord. Nadat hij de mannen had opge wekt hun Nederlandsche bloed niet te verloochenen, beskot hij zijn toe spraak: „Gedenkt uw volk én uw Vaderland, weest trouw aan den Leider en volgt den Führer in over- wninen of sterven." BATTERIJEN VOOR ZAKLANTAARNS. Door het Rijksbureau voor ver werkende industrien is aan de Ne derlandsche Kultuurkamer een be perkt aantal z.g. baby-staaf-batte- rijen voor zaklantaarns ter beschik king gesteld. Hierdoor zal het mogelijk zijn de aangesloten musici, tooneelartisten, regisseurs, cabaret- en variété-artis te.. die uit hoofde van hun werk zaamheden veelvuldig van verblijf plaats veranderen, van een batterij te voorzien. Een aanvraag dient zoo spoedig mogelijk te worden gericht tot de Nederlandshe Kultuurkamer. 2e v. d. Boschstraat 44. te 's-Graven hage, onder duidelijke vermelding van naam adres en woonplaats van betrokkene. Sunderland ondernomen. Een Duitsch vliegtuig is niet teruggekeerd. Zooals in een extrabericht gemeld is, hebben onze duikbooten opnieuw toegeslagen. Zij hebben aan de Oost kust van Zuid-Amerika een sterk be veiligd convooi aangevallen. Zeven stoomschepen van tezamen 49.000 brt. werden tot zinken gebracht, een schip getorpedeerd, waarvan het zin ken door sterken afweer niet kon worden waargenomen. Bovendien werden zeven andere schepen van tezamen 43.000 brt. in de overige operatiegebieden van den At- lantischen Oceaan tot zinken gebracht Aldus zijn weder in totaal veertien schepen van tezamen 92.000 brt., die voor Engeland voeren, op den bodem van de zee terecht gekomen. In de Ned. Staatscrt. van 15 Maart is een nieuwe regeling opgenomen f.a.v. de steunverleening aan stilge legde bedrijven. Hierin heeft -de secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverh. en Scheepv. bepaald, dat ter verkrijging van de middelen voor genoemde steunverleening de Mij. voor Industriefinanciering (Ma- vif) aan alle werkende ondernemm- efi (leden van de hoofdgroep In.- austrie voorzoover niet werkzaam op het gebied van de voedselvoor ziening) een heffing kan opleggen, zulks na overleg met de hoofdgroep .xdustrie en onder goedkeuring van den secr.-generaal. Een onderneming met een samen- lesteld grondbedrag van minder dan 50 is van de verplichting vrij gesteld. Indien de uit deze heffing verkre gen middelen ontoereikend blijken te zijn, kan de „Mavif" na overleg met de hoofdgroep en onder goed keuring van den secr.-generaal een tweede voorloopige heffing opleg gen. MEVROUW MUSSERT BEZOEKT GEWONDEN. De Nederlandsche gewonde vrij willigers van Legioen en Waffen-SS, die in de lazaretten te Breda, Til burg en Den Bosch worden ver pleegd, werden j.L Vrijdag blij ver rast door het bezoek van de echtge- noote van den Leider, mevrouw Mussert. Voor allen had mevrouw Mussert een persoonlijk woord van erkente lijkheid: zij reikte eiken strijder een pakje over, verzorgd door Frontzorg. Mevrouw Mussert werd vergezeld door de leidster van Frontzorg der N.S.B., mevrouw Kröller, en de or ganisatieleidster van Frontzorg, me vrouw Ouwerling. FOKSCHAPEN OF SLACHT SCHAPEN? De puzzle opgelost! Verleden week hebben we een merkwaardige zaak, welke voor den plv. economischen rechter te Alk maar diende, verslagen, 't Ging om de kwestie, of fokschapen aange merkt konden worden als slacht schapen en volgens den marktver- tegenwoórdiger te Beemster was dat, het geval. 't Gevolg was, dat eenige Beem ster boeren en handelaren, die fok schapen verhandeld hadden. Maan dag voor een week een flinke geld boete tegen zich hoorden eischen. Mr. Krabbe beloofden toen, een week later uitspraak te zullen doen en hij heeft gisteren inderdaad de puzzle opgelost. De verdachten werden ver oordeeld tot betrekkelijk lage geld boeten en zulks, omdat nir. Krabbe oordeelde, dat fokschapen als slacht schapen aangemerkt konden worden omdat fokschapen geschikt ziin voor de slacht! Op gezag van den marktvertegen- woordiger te de Beemster nam mr. Krabbe aan, dat slechts broodma gere schapen en ,'rachtige ooien geen slachtschapen waren. Waarmee de puzzle dus (voor- loopig) is opgelost. INSTALLATIE JEUGDSTORM- LEDEN DOOR HOOFDSTORMER VAN GEELKERKEN. Hoofdstormer van Geelkerken zal Zaterdag 20 Maart a.s. des middags om 4 uur op het Binnenhof te 's- Gravenhage jongens en meisjes in- stalleeren als lid van den Nationalen Jeugdstorm. Bij deze plechtigheid vindt tevens de installatie plaats van de Meta's. De Meta's is een organi satie van "meisjes van 18 tot 22 jaar, die een onderdeel vormt van den Jeugdstorm. Beperht hel eleclrici- teilsverbruih, hel is uw eigen belang. Wie de goden liefhebben, nemen zij jong tot zich, leert ons een ovér- oud gezegde. Maar ook de goden zelf kunnen zich een enkelen keer verlustigen in den aardschen arbeid van hen, die zij zéér liefhebben en denzulken gunnen zij een lang le ven. En zoo één moet Boutens ge weest zijn. Hij werd drie en zeven tig jaar en tot bijna den laatsten tocht is zijn ademen juichen geweest om het wonderschoone leven, dat hij aanbad en om den lieven dood, dien hij niet vreesde. „Hoe schijnt van avondstrand dood's overkant lich ter dan heel dit land van leven", heeft hij, eens gezongen. Men kan aan de baar van Dr. Boutens met een ontroerd hart ge tuigen, dat hij ons land voor alle eeuwigheid door schoonheid gered heeft. Het stellen van het dichter schap als de centrale functie van den menschelijken geest wat, naar het woord van Roel Houwink, een groote figuur als Albert Verwey slechts theoretisch verwerkelijkte heeft Boutens volbracht in een feil loos en schier wonderbaarlijk mees terschap. En büna tot aan het oo- genblik, waarop zijn ziel de verre reis ging wagen, is l.ii de gave, gou den vruchten bliiven schenken van zijn mild talent. Als ondoofbaar edelgesteente schitteren Boutens' klare verzen voor altijd, en zii zul len ook in de dichtste misten, die over dit land trekken kunnen, hun glans behouden. Met zijn hooge kunst heeft Boutens een magischen draad gesponnen, die eiken dag groeien en zich door komende ja ren heenslingeren zal. Wanneer Boutens geen wiisgeer geweest ware, zou hem het schrij nendst leed des kunstenaars niet be spaard zijn gebleven. Er is een tijd geweest, dat men zijn, uit de diep ste diepten gewelde en op de hoog ste hoogten ontsprongen verzen mis kende en als koud en verstandelijk verwierp. Die dagen ziin voorbij. Naar het diepste der aarde moet men graven en naar den hoogsten bergtop stiigen. Dat eischt tijd, in spanning en toewijding, en men heeft sedert lang geleerd, dat het gevaarlijk is halverwege stil te hou den en uit te roepen, dat men het beloofde en het verwachte nog niet heeft aanschouwd. En och, mis- ■schien heeft Boutens het leed wel gekend wie zal het ons z»Tgen? want heeft hij ook niet geleerd: „Tranen, lief, zijn enkel voor de dooden, die het leven nam"? Het is een wet, die de Goddelijke Grootheid accentueert, dat op aarde het absoluut volmaakte niet gevon den wordt. En ook het werk van Boutens, als oeuvre bezien, was dit niet. Ook dit mogen wij aan zijn baar zeggen. Want hij is evenzeer de schepper van een aardsche Vol maaktheid en een schoonheid, die beide ruimschoots voldoende zijn een eeuwigheid te vullen. De dich ter is gestorven. Zijn hart heeft den laatsten klop gegeven en ziin ruste- looze handen zijn nu tot stilte ge bannen. Maar hii zal uit zijn werk verrijzen, eiken dag en duizendvou- dlg' H. P. VAN DEN AARDWEG. Enkhuizer boterboer zwaar gestraft. Eenige maanden geleden stond voor den politierechter te Alk maar terecht de Enkhuizer melk boer C. J. Roos, die een volko men nieuwe truc had toegepast, om een extraatje te „verdienen". Hij was n.l. tot de ontdekking gekomen, dat sommige pakjes boter een tikje te zwaar waren en sneed daarom van de ver pakte boter dunne reepjes af, varieerende van 1024> gram. Maar de melkboer deed daarbij een domme zet: hij behandelde op deze manier 16 pakjes, die daardoor iets te licht werden. De fraude werd ontdekt door een klant, die het merkwaardig vond, dat een gekocht pakje boter kennelijk het teeken vertoonde van opengemaakt te zijn. Hij woog het pakje na, bevond dat het te licht was en deed aangifte. Roos werd toen in Alkmaar veroordeeld tot 150 gulden boete, ging daarna in hooger beroep en werd thans veroordeeld tot 1500 gulden boete, 1000 gulden pro ces-kosten en twee jaar sluiting van zijn zaak, terwijl hij in dien tijd zijn beroep niet mag uit oefenen! LEVERTRAAN VUUR KINDEREN Daar op het oogenblik wederom een hoeveelheid levertraan beschik baar is, kan de categorie personen die voor eventueele verstrekking daarvan in aanmerking komen, eenigszins worden uitgebreid. De behandelende geneesheer kan thans ook een aanvrage indienen voor kinderen tot en met 13 jaar, voor zoover hun gezondheidstoestand dit noodzakelijk maakt. OPENSTELLING WINKELS Met ingang van 1 April moeten de bakkers-, kruideniers-, melk-, groen ten- en fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur voor het publiek geopend ziin; voor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoormachine- winkels, geldt de verplichting tot openstelling op Maandag van 14.30 tot 18 uur en op de overige werkda gen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur. Deze regeling is tot 1 October 1943 van kracht. Regelingen, vastgesteld met toe passing van artikel 6 der winkel sluitingswet (sluiting van een groep van winkels gedurende een halven werkdag per week) bliiven onver minderd van kracht. De tot zulk een groep behoorende winkels moeten echter op Maandagmorgen geopend zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat alle winkels in het tijdvak van 1 April tot 1 October op de eerste vijf werkdagen der week nog tot 19 en des Zaterdags nog tot 20 uur voor het publiek geopend mogen zijn. Sterke voorstelling van Centraal Tooneel in 't Gulden Vlies. Het staat wel vast, dat Jacques Deval, de Fransche dramaturg, die o.a. ook „Vorstelijke Emigranten" schreef, voor zijn landsvrouwen een groote vereering bezit. Want in Èrangoise, het oolijke. dappere ka mermeisje (soubrette) moet men stellig méér zien dan enkel een aan trekkelijke tooneelfiguur: óók een symbool! Francoise, de kleine, watervlugge Parisienne, belandt op een wel zeer zonderlinge wiize als gedienstige in de torenhooge flat van de New- Yorksche familie Carrington, welker millioenen zoodanig geslonken zijn, dat de vader des huizes op een ge geven oogenblik voor een geopend raam staat en niet ver af is van den duizelingwekkenden doodensprong naar de zooveelste Avenue in de diepte. Maar Francoise houdt hem op veilige hoogte, zooals, mede door haar opofferende toedoen, de finan ciën ook weer op peil komen. De rol der soubrette kon voor Mary Dresselhuys geschreven zijn! Rank en vluchtig, en grappig in haar gebroken taal, bewoog zii zich op het tooneel. Gevoel, naïviteit, schalkschheid, laaiende vreugde en weggeslikt verdriet werden in dit kleine figuurtje tot een zeldzame harmonie. Zij trok door de gansche voorstelling een elegante arabesk. Ook de met ondergang bedreigde Amerikaan van Remmelts was zeer suggestief. Reeds dadelijk zijn op komst: een gemartelde kop, waarin het leed en de spanning gegrift stonden. Gijsbert Tersteeg was de vlotte zoon; Emmy van Swol een moedige, liefhebbende echtgenoote; Lies de Wind gaf de door weelde egoïstisch geworden dochter een goed relief. Uit het karakter van de verloofde- op-utiliteitsgronden, die Elly Weller uitbeeldde, viel echter moeilijk wijs te worden. De butler van Ko van Dijk was een gluiperig en hoogst onedel heerschap. De sjofele Dr. Cooch (Jos Liesting) zou doen be sluiten, dat New-York een gezonde stad is, die de medici maar weinig winstkansen biedt. Een opgerezen zaal heeft aan het slot der boeiende voorstelling de spelers, en vooral Mary Dresselhuys. die ook bloemen kreeg, een geest driftige ovatie gebracht. H. P. VAN DEN AARDWEG. 'N SCHOONMOEDER UIT DUIZEND. Met het tooneel is het een wonderlijke zaak. Een stuk. geschreven door de ge niaalste geesten en gespeeld door de talentvolste kunstenaars, kan het pu bliek soms weinig doen voorbeelden te over! en een onbenulletje vermag meer dan eens de menschen te grijpen en vast te houden, mits het maar ap pelleert aan het menschelijk hart. Kri tisch en artistiek bekeken, is ..'n Schoonmoeder uit duizendeen, overigens goedmoedige, speculatie op de sentimentaliteit, die bijna in ieder een schuilt. De mensch kiest altijd partij voor den verdrukte, en wanneer die verdrukte dan nog een brave, oude vrouw is, zoo:als de schoonmoeder, die Roosje Kohier gevoelig uitbeeldde, zijn de toeschouwers al zonder slag ol stoot gewonnen. De mensch nu eenmaal zoo slecht niet en het goede zegeviert altijd over het kwade. „De Haghespelers" hebben Zondag avond met een vlotte voorstelling in 't Gulden Vlies een begrijpelijk succes geoogst. Roosje Kohier noemde ik al. Alex Hock speelde met het entrain der jeugd den goeden genius in de familie Verstraaten, waarvan Bram Boelé, de brave vader, Nelly Gijswijt de kattige kijverige maar tot inkeer gebrachte moeder, en "Willem Kouwenhoven de ondernemende zoon was. Van Charles Braakensiek zagen wij een caricatuur van een huisbaas, wat ook de bedoeling was; van Lea Snel een juffrouw-van twee-hoog, die op het laatst nog sym pathiek werd en van Riek Los een blo zend en lief hotelhouders dochtertje. De toeschouwers, die veel gelachen en ook af en toe een traan weggepinkt hebben, beloonden de spelers met warm en langdurig applaus. H. P. van den Aardweg. OPKOMENDE VRAGEN. De pl. propagandaleider van het N.A.F. schrijft ons: Het komt op ons werk zoo veel vuldig voor dat we met arbeidska- meraden sprekende over de groote gebeurtenissen welke we beleven al spoedig ook komen te praten over de sociale omwenteling op het gebied der vakvereenigingen. Vele vragen over verschillende problemen, waar we eigenlijk niet goed een antwoord voor weten komen bii ons op en dan is het zeker geen toeval wanneer we constateeren dat dezelfde gedachten over dezelfde onderwerpen ook bij anderen naar voren kwamen. Nu zal het Nederlandsche Arbeids front in samenwerking met den Ne- derlandschen Omroep een serie Vra- gen-kwartiertjes organiseeren, die ten doel hebben verschillende actu- eele vragen betreffende het N.A.F. te behandelen. Daarvoor is echter noodig dat ik de beschikking heb over materiaal en ik zou een beroep willen doen op mijn stadgenooten, de vragen die ze, naar hun eigen ervaring heb ben genoteerd als vragen van alge meen belang voor eiken Nederlan der, in te zenden. Het gaat er dus niet om vragen van particulier be lang op te nemen, doch uitsluitend die vragen, waarvan U kunt ver wachten dat deze ook voor andere menschen interessant zijn. Ze kun nen worden ingeleverd bii den plaat selijken propagandaleider: G. Hoo- gerwerf, Comansstraat 1, Alkmaar. Café te Zuidscharwoude in de asch gelegd. In den nacht van Zondag op Maandag om ongeveer 2 uur be merkten omwonenden, dat het in het café De Hoop alhier, eigendom van den heer M. P. J. Dieben, niet pluis was. Er werd een aanzienlijke rookontwikkeling geconstateerd, ter wijl aan de Noordzijde van het café de vlammen rechts uitsloegen. Ijlings alarmeerde men de vrijwil lige brandweer van Zuidscharwoude^ die zeer spoedig aanwezig was. Hef perceel brandde toen reeds als een fakkel. Met twee slangen op de mo torspuit en twee op de waterleiding werd het vuur bestreden. Men kon van het café echter niets meer red den. Het brandde tot den grond toe af.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1