DAGBLAD VOOR De breuk tusschen Moskou en de Poolsche regeering. De toestand in Tunis. In 16 dagen 193 pantser wagens vernietigd, Yereenigde Staten bereiden bombardement van Japan voor. Britsche vliegtuigverliezen bij den aanval op Duisburg. Portugal vervult zijn plichten. Radiorede van Salazar. STAD EN OMGEVING. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9 Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3330 - Red. 3330. Giro 187394. WOENSDAG 38 APRIL 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 97. Z pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prils der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3 y, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Men wilde een lastigen vragensteller verwijderen. Inzake het verbreken der betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en de poolsche emigranten te Londen heeft de woordvoerder der "Wilhelmsstrasse een officieele verklaring afgelegd, •waaraan het volgende wordt ontleend: Het Duitsdie antwoord op de vraag, waarom Stalin dezen stap heeft gedaan, luidt: 1. Stalin wil met den z.g. Poolschen ambassadeur te Moskou een lastigen vragensteller verwijderen, die niet al leen naar de dooden van Katyn, doch ook naar de andere 1 millioen weg gevoerde en verdwenen Polen zou kun nen vragen. De Poolsche krijgsgevan genen, die in Duitsche handen gevallen zijn 694.000 man zijn allen nog in leven. Waar zijn de 1% millioen Pool sche soldaten en burgers, die in bolsje wistische handen vielen? 2. Stalin wil zich door deze breuk onttrekken aan iedere verdere bespre king over territoriale kwesties aan de W. grens der Sovjet-Unie. Hij be schouwt Polen als te liggen binnen de strategische grenzen der Sovjet-Unie en denkt er niet aan een of ander ver drag of een overeenkomst na te komen. Door deze breuk wil hij ook den En- gelschen en Amerikanen zeer duidelijk elk debat over territoriale kwesties in Oost-Europa beletten. Van een propagandistisch uitbuiten der misdaden door Duitschland en Sikorski is geen sprake. De z.g. regeering der Poolsche emi granten moest uit den weg geruimd worden, omdat klaarblijkelijk reeds een bolsjewistische regeering voor geheel Polen naar het voorbeeld van Kuusinen is voorbereid. Nu moeten Engeland en ook de Ver. Staten hun protégé in den steek laten omdat de bolsjewistische bondgenoot zulks wil. Een nieuw be wijs voor de machteloosheid en onkun de van Engeland om zijn wil aan de Sovjet-Unie op te dringen. Wanneer het erop aankomt, den bolsjewistiscben t-mdenzen den voet dwars te zetten, faalt Engeland, zelfs daar waar het diengene betreft ter wille van wien het dezen oorlog heeft ontketend. United Press meldt uit Londen, dat de Sovjet-regeering het besluit om de betrekkingen met de Poolsche emi granten te verbreken, genomen heeft zonder van te voren overleg te plegen met de andere geallieerden met inbe grip van Groot-Britannië. In een commentaar op de verbreking der betrekkingen door de regeering te Moskou met de uitgeweken Poolsche regeering wijst de Popoio di Eoma er op, dat de leiders van het Kremlin generaal Sikorsky in verlegenheid had den kunnen brengen door een onder zoek van het Internationale Roode Kruis naar de identificatie der lijken van Katyn te aanvaarden. Maar dat zou te normaal en politiek correct zijn geweest. Zij hebben er de voorkeur aan gegeven verontwaardigd te zijn, hetgeen veel gemakkelijker is, wanneer men de zekerheid heeft ongelijk te hebben voor de rechters. Intusschen is het volkomen duidelijk, dat de verbre king der diplomatieke betrekkingen tusschen Moskou en een regeering, die beschermd wordt door' Londen, geen feit is, dat het Engelsch-Sowjetrussische bondgenootschap versterkt. Of wel En geland verklaart zich solidair met ge neraal Sikorsky en dan zullen de En- gelsche betrekkingen met de Sowjet- unie er ernstig door getroffen worden, of wel Engeland aanvaardt het besluit van Moskou en dan zal het ermee eindigen de Polen uit te leveren aan de genade der Sowjets. Ook in het Noorden van het Ooseclljk bont heeit het voorjaar zijn intrede gedaan. De eerste lenteboden In den vorm van modder en smeltwater hebben loopgraven en bunkers over stroomd en met een slijkkorst over dekt Met behulp van een oude waterpomp wordt het water uit de loopgraven verwijderd SS PK Slapak-Atl-H-P m Het oordeel van Berlijn. Berlijiische militaire kringen ken schetsen den toestand in Tunesië als .volgt: 1. Het geheele front is op dit oogen- blik verdeeld in talrijke gevechtssec tors van plaatselijk belang. Tot op he den heeft de vijand nergens een noe- menswaardigen vooruitgang weten te verwezenlijken en het Duitsch opper bevel houdt er zich thans mede bezig de verdedigingslijnen te verbeteren, waar zich plaatselijke doorsijpelingen hadden voorgedaan. De uitvoering van deze bewegingen heeft dikwijls geleid tot de omsingeling van vijandelijke eenheden, welke werden vernietigd. Men doet te Berlijn vooral het buiten gewoon verbitterd karakter van de aanvallen en tegenaanvallen uitko men. 2. De Britten vallen overal aan met colonnes, die op groote diept* van af stand tot afstand zijn opgesteld. 3. Men onderstreept de activiteit van het luchtwapen en vooral van de stuka's, die zich verwoed op de Brit- sche colonnes werpen, welke zich ach ter het front verplaatsen en waaraan zij zware verliezen toebrengen. Te' Berlijn wacht men met gerust heid het verder verloop der operaties af en men doet opmerken, dat de doel matige weerstand, die sinds zes dagen door de Duitsch—Italiaansche troepen wordt geboden, vergemakkelijkt wordt door de gunstige stellingen van de Spiltroepen. In verband met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat de pauze, die thans aan de meeste recto ren in Tunesië is ingetreden, te Berlijn als een nieuwe stilte voor een nieuwen storm beschouwd wordt. De sprekei van het opperbevel van de weermacht verklaarde gisteravond: „Wij verwach ten binnenkort een nieuwen grooten aanval van de Britten en wel van het eerste en van het achtste leger. De rol van de Amerikanen is uitgespeeld. Zij nemen niet meer aan de gevechten deel." Britsche terreuraanval op steden in W.-Duitschland. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 April. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Van het Oostelijke front wordt we- derzijdsche bedrijvigheid van verken ners en stoottroepen gemeld. Ook de tweede faze van den grooten Britsch—Amerikaanschen aanval op het Tunesische front is mislukt door den wil tot afweer van de Duitsch—Italiaansche troe pen. Gisteren overdag ondernam de vijand slechts nu en dan hevige aanvallen en opmars chen. Zij werden ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. In den tijd van 20 tot 26 April werden 193 vijande lijke pantserwagens door formaties van het leger en de luchtmacht vernietigd of defect geschoten. De bloedige verlie zen van den vijand zijn ernstig. Bij de zware afweergevechten hebben zich de Ital. divisies „Pistoia" en „Trieste" bij zonder onderscheiden. In trouwe wa penbroederschap met de daar opgestel de Duitsche formaties sloegen zij tal rijke met groote overmacht onderno men vijandelijke aanvallen af. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in West-Duitschiand aan, waaronder de steden Duisburg, Oborhausen en Muelheim. Woonwijken, ziekenhuizen en andere openbare gebouwen werden getroffen. De bevolking leed verliezen. 16 der vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche bommen op Itaiiaansch gebied. Aan het Italiaansche legerbericht van 27 April ontleenen wij nog 't volgende: Gistermiddag Rebben 4-motorige vlieg tuigen de stad Grosseto gebombar deerd en met mitrailleurvuur be stookt. Aan' burgergebouwen. o.m. het Roode Kruis-hosnitaal en de kinderbewaarnlaats werd aanzien lijke schade veroorzaakt. 2 vlieg tuigen werden door den afweer op den grond vernield. Meermotorige vijandelijke vliegtuigen hebben San Antioco (Cagliari). Augusta, Bari en Trani aangevallen. De afweer od den grond bracht drie bommenwer pers ten val: Eén in Sant Antioco. één in Augusta en den derden boven de woonwijk van Bari. Nader wordt gemeld: Het aantal slachtoffers, dat gevallen is onder de burgerbevolking door de vijandelijke aanvallen, waarvan mel ding is gemaakt in het weermachtbe- richt van heden, bedraagt 74 dooden en 177 gewonden te Grosseto, 10 dooden en 12 gewonden in totaal in Sant An tioco en Bari. Het aantal slachtoffers tengevolge van den aanval op de streek van Cagliari is beperkt tri 18 gewon den. HET MASSAGRAF VAN KATYN. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. wijst in verband met de door de ontdekking van het massagraf van Katyn tusschen Moskou en de Londensche Polen ontstane spanning op een nota van de Poolsche afdeeling van het vroegere Fransche ministerie an Buitenlandsche Zaken, gedateerd 15 Mei 1940 en aldus luidende: „De am bassadeur van Gr. Britannië heeft aan de leiding van de Poolsche Afdeeling meegedeeld, dat de Poolsche regeering aan de Britsche regeering de publica tie eener gemeenschappelijke Engelsch Fransch—Poolsche verklaring heeft voorgesteld, waarin geprotesteerd woidt tegen de door de Russen in Polen be gane wreedheden. Het Foreign Office ach| in de huidige omstandigheden der gelijke voorstellen niet geschikt, daar zij geen practische beteekenis hebben en aan den anderen kant politieke moeilijkheden met zich mee zouden kunnen brengen." Op de wielerbaan van het Utrechcsche stadion hadden den eersten Paasch- dag de openingswedstrijden plaats. Tijdens het criterium over 8 K.M. in 20 baanronden CNF-De Haan-Pa* m DE ONDERGANG VAN DE RANGER, De ondergane van het Noord- Amerikaansche vliegtuigmoederschip „Ranger" beheerschte gister de frontpagina'svan de Duitsche och- tendpers. De „Völkische Beobachter" legt den nadruk op de beteekenis van de ze militaire actie, waardoor de oor logsvloot van de geallieerden even als het stelsel van hun handels scheepvaart zwaar zijn getroffen. u I?", dat.het Noord-Amerikaan- sche Ministerie van Marine weigert een standpunt in te nemen ten over staan van het Duitsche extra-be richt. accentueert, naar het blad op merkt. de hevigheid van den slag. welken de viiand heeft moeten op vangen. Japansche luchtaanvallen op bases in Tsjoengking-China. Te Tokio kent men groote beteekenis toe aah de nieuwe aanvallen van de Japansche luchtmacht op de Amerikaan sche luchthavens in de Chineesche pro vincies Hoenan en Foekien. Deze aan vallen bewijzen, dat Japan niet van plan is de Ver. Staten ongestoord voort te laten werken aan de uitbreiding der luchtstrijdkrachten, wier taak het zal zijn het Japansche moederland te bom bardeeren. Washington heeft voor dit doel twee luchtgroepen opgericht, waarvan de eene gestationeerd is in Tsjoenking- China en de andere in Alaska. De Japansche vliegers slaagden er in startbanen en militaire inrichtingen on bruikbaar te maken, maar wisten slechts vier vliegtuigen te vernielen, waarvan één op den grond. Dit beschiden resul taat is vooral te wijten aan de Ameri- kaansche taktiek om den strijd tegen de Japansche vliegers systematisch te ver mijden. Zoodra Japansche vliegtuigen gemeld worden, plegen de Amerikaan- sche bommenwerpers terstond te starten om zich diep in het binnenland in vei ligheid te brengen. Deze terugtocht wordt door jagers gedekt en de Japan ners konden dan ook uitsluitend enkele van deze jagers neerschieten. De Japanners wierpen strooibiljetten neer, waarin de Amerikaansche vliegers werden uitgedaagd om niet te vluchten, maar hun krachten in een duel met de Japansche piloten telneten. Bij de luchtaanvallen werd geconsta teerd, dat vooral op het vliegveld Kien- noo in Foekien de werkzaamheden reeds groote vorderingen maakten en dat de Amerikaansche luchtgroep in Tsjoen- king-China zich onafgebroken vooebe- reidt voor luchtaanvallen op het Japan sche moederland. mg JAVAANSCB LEGERCORPS IN OPRICHTING. Uit Batavia wordt bericht, dat op initiatief der Japansche militaire auto riteiten op Java een corps van inheem- sche strijdkrachten zal worden opge richt. Er is een groot aantal aanwer- vingsbureaux ingericht, die 29 April a.s., den verjaardag van den Keizer, hun deuren zal openen. Van Japansche zijde verwacht men, dat 10.000 Javanen zich voor 'dit corps zullen aanmelden. op Boter, margarine of vet boterbon 18. ■s-GRAVENHAGE, 28 April. Van 29 April 'tot en met 10 Mei geeft de bon „Boter 18A" recht op het koopen van 250 gram boter of margarine, dan wel van 200 gram rundvet of bak- en braad, vet. De bon „18B boter" geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine, dan wei 100 gram rundvet of bak- en braadvet. Men zal ook thans weer genoegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier in voorraad heeft. De geldigheidsduur van de bonnen „Boter 13A", „13B Boter", „Boter T7A" en „17B Boter" wordt verlengd tot en met 10 Mei. LICHAMELIJKE OPVOEDING VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Gymnastiek voor moeder en kind. Sinds korten tijd is als onderdeel van de Afd. Medische Zaken van den Ne- derlandschen Volksdienst opgericht een speciale afd. voor lichamelijke opvoe ding, welke zich ten doel stelt de licha' melijke opvoeding van moeder en kind te bevorderen. Zij tracht dit te berei ken door: A. Het bevorderen van den aanleg en de verbetering van speel- en sport terreinen voor de jeugd. B. Het wekken van meer belangstel ling voor lichamelijke opvoeding in den meest ruimen zin des woords zoo wel M de school ais daarbuiten. C. De mogelijkheid open te stellen voor alle moeders en kinderen, koste loos gymnastiek-onderricht te ontvan gen. Deze gymnastiek is speciaal bedoeld voor diegenen die aanleg vertoonen voor houdingsafwijkingen, spierslapte, platvoeten of andere stoornissen die door goede gymnastiek voorkomen of genezen kunnen worden. Aan deze lessen kunnen deelnemen kinderen van alle leeftijden en moeders tot 50 jaar. Men kan zich hiervoor opgeven bij de buurtschapshoofden en Plaatselijke Bu reaux en bij het Prov. Bureau voor Noord-Holland van den N.V.D., Afd. Medische Zaken, Kenaupark 1, te Haar lem, tel. 11915/11916. VERDUISTER GOED. Deze week van 21.156.15 uur Maan op: 4.61., onder 13.40. VOORSCHOTPREMIE ONGEVALLENWET 1921. De waarnemend secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat te rekenen vanaf 3 Januari 1943, de voorschot- premie. verschuldigd door werkge- "-rs. wier bedrijven verzekerings- plichtig zijn krachtens de Ongeval lenwet 1921. bedraagt per f 1.loon zooveel maal 0.0011 gulden als het gevarencijfer hunner bedrijven een heden bevat. Krachtens besluit van 16 Dec. 1929 was dat cijfer 0.0010. De ingevoerde verhooging bedraagt dus 10 pet. Zooals gemeld, heeft de Britsche ter reuraanval op Duisburg, Mülheim en Oberhausen wederom zware schade aan gericht aan ziekenhuizen, openbare ge bouwen en zuiverq woonwijken. Hoewel de krachtige .afweer een concentratie van het bombardement op een klein ge. bied verhinderde, bleek uit opzet en verloop van den aanval toch, dat het de bedoeling was, bet zwaartepunt juist in burgerwijken te zoeken. Duitsche deskundigen verklaren, dat deze aanval de jlgemeene opvatting van het „terreurkarakter" der nachtelijke Britsche operaties heeft versterkt. Als van Britsche zijde de aanval op Duis burg een der meest vernielende der te gen Duitschland ondernomen operaties wordt genoemd, dan ligt dit, aldus wordt in kringen van de Duitsche luchtmacht gezegd, aan de mentaliteit van de Engel- sche oorlogvoering en aan de maatsta ven, die daar gebruikelijk zijn. In Enge land schijnt men het „vernielende" ka rakter van een luchtaanval af te meten naar de bommen, die terecht komen op de ruïnes van reeds getroffen woonhui zen, scholen, ziekenhuizen en arbeiders wijken. De Duitsche luchtmacht heeft andere maatstaven voor haar operaties, die gericht zijn op doelen van militair en industrieel belang en daardoor veel meer geschikt zijn, invloed op het ge heel van den oorlog te hebben dan de Engelsche nachtelijk bomaanvallen. Van dit standpunt bezien kan*het verlies van 17 viermotorige bommenwerpers bij den aanval op Duisburg vernield genoemd worden, aangezien dit meer dan 10 pro cent van de Engelsche formatie uit maakte en de Britsche luchtmacht, ge zien het slechte weer, zeker nog meer verliezen moet hebben geleden. LISSABON, 27 April. (D.N.B.) - Ter gelegenheid vanShet feit, dat Lij 15 jaar geleden zitting in de regeering nam, heeft minister-president Salazar een radiorede tot het Portugeesche volk ge houden. Hij zette de beteekenis van de nationale revolutie in Portugal uiteen en gaf een overzicht van den oorsprong >en het doel der Portugeesche politiek, waarbij hij vooral op het communisti sche gevaar wees. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide hij, dat de neutraliteit van Portugal aan zekere voorwaarden is gebonden, omdat boven haar het ge loof van het volk en het belang van het land staan. Ook het bondgenoot schap met Engeland, waarvan Portugal in een moeilijk oogenblik opnieuw ge tuigenis aflegt, mag men niet vergeten. De positie van Portugal is kwetsbaar, want het land heeft niet in alle kampen vriendschapsbetrekkingen, en boven dien zijn in den oorlog landen gewik keld, met welke Portugal verbonden is door sterke banden van politieke kameraadschap en door een zeer diep gevoelde sympathie, zooals Engeland en Brazilië. Vast staat echter, dat de neutraliteit behouden bleef in weerwil van de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. De vriendschap met Spanje heeft een waardevollen steun voor de buitenlandsche politiek gege ven. De neutraliteit van Portugal en Spanje heeft op het Iberische schier eiland een vredeszone geschapen. Al is Portugal ook niet bij het con flict betrokkeil, het staat geenszins on verschilling tegenover den afloop. Ook de landen, die niet vechten, verkeeren in zekeren zin in oorlogstoestand. Men verwacht een nieuwe ordening, die af hankelijk is van den afloop van den oorlog en waarbij ook Portugal belang heeft. Elke opbouw na den oorlog moet uitgaan van twee beginselen: ordening en internationale samenwer king. Salazar sprak vervolgens over den vernielenden invloed van het commu nisme. „Het communisme is naar mijn meening het grootste menschelijke pro bleem van alle tijden, een probleem van principieeleN beteekenis voor de menschheid en voor het individueele en sociale leven, en derhalve een ern stige bedreiging voor de Westersche of christelijke beschaving. Waar de Staat en de machine den mensch tot slaaf maakt, is geen ruimte meer voor men schelijke vrijheid." Tenslotte richtte Salazar een ernstige waarschuwing tot het Portugeesche volk. Zoolang het leger, dat de Portu geesche revolutie heeft verwezenlijkt, op zijn post staat, heeft het volk ook den plicht, zijn eenheid en kracht te bewijzen. Portugal is ook reeds eerder door de groote Europeesche oorlogen bedreigd. Thans echter kan men de regeering er niet van beschuldigen, dat zij haar plichten niet vervult. De opgeblazen bruggen op de sta- tlonsterreinen van Charkof worden weer hersteld Met een verplaatsbare kraan worden de afzonderlijke stukkeij opgeruimd PK Vorpahl-PBZ-R-P m „DE GOEDE POTSTEEG". Doelmatige bereiding van voe dingsmiddelen. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad te 's-Gravenhage heeft bij Vroom Dreesmann hier ter stede een bijzondere etalage doen inrichten, waardoor de aandacht wordt gevestigd op een aardig straatje, „De Goede Pot- steeg", dat is opgesteld in den winkel van genoemde firma. Dit Voorlichtings bureau vraagt op deze wijze aa'ndacht voor zijp wenken en raadgevingen op voedingsgebied, die op aantrekkelijke vouwbladen gedrukt, aldaar verkrijg baar zijn. Het straatje is bevolkt door levendig uitgebeelde poppen. Ook de kamers en keukens, waarin den beschouwer een kijkje wordt gegund, zijn door kleu rige, naar het leven uitgebeelde poppen bewoond. Het is de bedoeling van dezen stand zooveel mogelijk huismoeders te bren gen tot een goede en doelmatige be reiding en bewaring van de thans be schikbare voedingsmiddelen voor hun gezin, waarbij een economisch gebruik wordt gemaakt van de grondstoffen en alles, wat waarde heeft, ten volle wordt besteed. Een doel, dat in dezen tijd een ieders aandacht waard is. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J., d.v. J. V. Venneker en G. A. Stuifbergen. Ma ria G„ d.v. N. Dignum en E. Kraakman. Gehuwd: G. A. Pronk en C. J. Liefting.1 M. H. de Haan en M. Ch. A. Logger. Overleden: 'Cornells J. Koster, wedr. v. M. Jongkind, oud 68 j. Grietje Oort, wed. v. R. Sehurhof, oud 80 jaar. ALKMAARSCHE MIDDEN STANDS-AVONDSCHOOL. Op de Alkmaarsche Middenstands avondschool, opleidend voor het Mid denstandsdiploma Algemeene Han delskennis, werden de le naar de 2e klasse bevorderd: A. Bakker en mej. T. Weij te Bergen; C. Beets te Heer hugowaard; mej. M. Mooij, C. Jon ker en J. M. v. d. Zwan te Heiloo; C. v. Bodegraven en G. Jonker te St. Pancras; R. Barneveld, D. Brijer, W. Haasbroek, G. v. d. Hooff, M. Kle verlaan, J. Jonker, mej. N. J. Kra mer, R. W. Lamberts, C. Lusit, G. C. Moejes, H. v. Oostrom, H. Ott, H. Overtoom, E. Overdijk, F. Scheppers, J. Schipper, mej. G. T. Schot, H. Smit, W. H. Stoop, R, v. d Vliet, mej. J. T. de WaariL H. Wetterauw, mej. M. J. Wolzak, P. M. Zalm, H. Zand bergen en A. Zee, allen te Alkmaar. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER VAN 20—27 APRIL 1943. Nieuwe inschrijvingen: Alkmaar: Combinatie de Boer en Edelde Keiizer. Stationsweg 37 en Voormeer 28-30. groothandel in kaas. Wijzigingen: Alkmaar: J. H. de Jong en J. de Jong. Laat 2. winkelier in aardap pelen enz. overgegaan aan J. H. de Jong. Bergen: Fa. Goosen en Schild Ruïnelaan 12. winkelier in manu facturen enz. uitgetr. gevolmachtig de. Koedük: J. Molenaar Mzn.. Ka naaldijk A 187. aannemersbedrijf, rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar. Kleding magazijn Perfect, eis. E. den Hartog. Koningsweg 72. W. Prins. Houttil 32. sigarenwinkelier enz. WEER HANDEL IN KOEIEN MOGELIJK. Met ingang van 19 April is de han del in jongvee beneden 250 kg en stie ren toegestaan. Van 29 April af wordt nu ook de handel in vrouwelijk -rund vee van 250 kg of zwaarder op zeer be perkte schaal mogelijk gemaakt. Be langhebbenden kunnen zich tót den P.B.H. wenden. De markten blijven voorloopig gesloten. (Nadere mededee- lingen in off. publicatie.) NIEUWS IN 'T KORT. De vroegere Jap. minister van buitenl. zaken, Masayoeki, is benoemd tot Japansch ambassadeur in China. Door een grooten brand is de opslag plaats voor costuums en tooneelmate- riaal van de Titanus-Filmmaatschappij in Rome vernield. De schade wort ge raamd op 15 millioen lire. De wekelijksche uitzending „Wat doet de directie van den landbouw?", die tot dusverre des Dinsdags van 12.30 12.45 uur te beluisteren was, zal in den vervolge des Woensdags van 18.4519.- uur over den zender Hilversum 2 ge schieden. Op den len Paaschdag is bij Dordrecht een zeilboot omgeslagen, waarbij de 26-jarige uit Dordrecht, verdronk. Bij het maken van een groepsfoto tijdens een bijeenkomst in een hotel in Hengelo (O.), geraakte een vonkje in een flesch vol magnesiumpoeder. Een hevige ontploffing, gepaard met een groote steekvlam, ontstond. Zes perso nen werden gewond, waarvan 3 ernstig. De 19-jarige Iterson wonende in de St. Josephstraat te Almelo is in het kanaal Almelo—Nordhorn te water ge raakt en verdronken. Heden viert de liederencomponist en zanger Hendrik C. van Oort te Soest zijn 70sten verjaardag. Het verzamelen van eieren is thans, op grond van de verordening op den handel in eieren, slechts toegestaan aan hen, die in het bezit zijn van een door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren afgegeven vergunning om als verzamelaar op te treden. Een veertienjarige jongen uit Eind hoven kocht voor drie stuivers van een medescholier een projectiel, dat hij thuis demonteerde wkarpa het ont plofte. De jongen liep ernstige verwon dingen op. In een ziekenhuis moest zijn hand geamputeerd worden. Te Vlaardingen heeft de politie gis ter de 16-jarige dienstbode C. E. V. aangehouden, die getracht had met ver gif haar vader van het leven te beroo- ven. De grootste drijvende kraan ter we reld is in een Duitsche machinefabriek gebouwd. Het gevaarte heeft een hef vermogen van driehonderdvijftig ton bij een eigengewicht van vijfduizend ton. „GOUDHAARTJE EN DE TROUBADOUR" (Kuipers Koorklassen) Drie slagen op de gong. het licht wordt getemperd, gejuich van de kinderen, de dirigent verschijnt en plots is het stil in de eivolle zaal van het Gulden Vlies. Er is volle aan dacht voor wat zal gaan gebeuren óp en vóór het tooneel. On het too- neel zang en snel door de kinderen van de zangklassen van den heer Kuiper, vóór het tooneel een klein, maar goed samengesteld orkestje. Ondes de bezielende leiding van den dirigent, ik zou willen zeggen een leiding waar opgewektheid en „er plezier in hebben! van uitstraalt, is er een prettige eenheid op en voor het tooneel. Het orkestje speelt echt er een prettige ëid op en voor op elkander ingesteld, nooit te sterk of te bescheiden, deint steeds mede met wat boven gebeurt, en daar bo ven is de zang prima verzorgd, van iederen solist afzonderliik. en na tuurlijk geven de koren mooien. be schaafden zang te hooren. Het gegeven is maar heel simpel. Op het Lentefeest in het dorp ver schijnt de Troubadour, en wil een lief meisje uitzoeken met gouden haren. Zii is echter niet te vinden, de troubadour zal het volgend jaar terugkomen. Zeven meisjes gaan aan het Too- vervrouwtje vragen, wat ZÜ moeten do- om gouden haren te krijgen. Na een jaar is het één gelukt aan de voorwaarden te voldoen, door n.l. lief en hulpvaardig zijn voor ieder we zen. Als belooning mag zij met den Troubadour mee. Geertruida van Vladeracken schreef daarop eenvoudige liederen, echt voor kinderen en toch zeer muzikaal. Allen gaven blijk tevreden te zijn over deze, oogenschijnlijk zoo gemak- Het pleit voor de talenten van den dirigent, den heer Kuiper, dat deze indruk gewekt werd. Ook de heer Jean Robert Jr. ver dient alle hulde voor zijn kranig werk als regisseur. Tooneelaanklee- ding, costuums enz. waren goed ver zorgd. De jeugdige uitvoerenden zon gen en speelden met een groote vrij moedigheid, spraken zeer duidelijk en kenden hun tekst prima. A.s. Donderdag tweede uitvoering, zaal weer uitverkocht. Het gaat tegenwoordig toch maar prachtig. Hier is nu zeker belooning naar werk. Jac. Jansen. UITSPRAKEN RECHTBANK. De Alkmaarsche rechtbank deed Dins dag in de volgende zaken uitspraak: G. J. K. te Broek op Langendijk. Dief stal van tabakskaart. Eisch 1 jaar. Von nis conform. J. J. H. te Alkmaar. Diefstal. 18 maanden. Terugverwezen naar den rechter-commissaris. L. J. te Alkmaar. Diefstal. Eisch 18 maanden. Vonnis 15 m., door te brengen in jeugdgevangenis. J. P. te Alkmaar. Diefstal. Eisch 18 maanden. Vonnis 6 m. Door te brengen in jeugdgevangenis. H. J. A. te Alkmaar. Diefstal. Eisch 18 maanden. Vonnis 18 m. Door te brengen in jeugdgevangenis. LANGEDIJK. Nieuwe prijzen voor de groenten. Met ingang van Dinsdag 27 April zijn voor de onderstaande producten de daarachter vermelde nieuwe veüingprij- zen vastgesteld: komkommers I f 29, II f 21.80, III'f 14.50; kropsla "las I f 8, be lichte 8, koolrabi I f 11, II f 10, III f 4.50, kropsla II f 6, bloemkool I boven 20 cm. f 29, II van 16—20 cm. f 21.80, III van 1016 cm. f 14.50 per 100 stuks. Spinazie blad f 13, struik f 11, raapste len (glas) sort. I f 14, sort. II f 11, roode kool f 10.30, gele kool f 9.60,-witte kool f 7.40, savoye kool (schelk) f 15, schor- seneeren I f 19, II f 12, peen z. lof sort. 11 f 6.40, III f 5.30, IV f 4.50 (ongewas- schen); peen gewasschen sort. I f 10:60, prei boven 15 mm. f 11, tot 15 mm. f 7.80, koolrapen A f 4.50, B f 3.60, kroten sort. I f 6, II f 4.50, III f 3.50, postelein (glas) f 37, sla, dunsel- snij- en stoofsla f 26, rabarber (glas) f 15, witlof ten hoogste 15 st. per kg f 20, meer dan 15 st. f 15, tuinkers f 65, gekookte kroten 3 st. of meer per kg f 12.90, minder dan 3 st. f 10.70, knolselderij boven 6 cm. f 14.50, van 46 cm. f 11.50, witte uiten f 9.80, roode uien f 11, komkommersstek f 26, kasboonen f 180, peulen f 250, andijvie (glas) f 20, asperges sort. IA f 110, IB f 100, II A f 95, II B f 85, III A f 85, III B f 70, IV f 55, V f 65 per 100 kg. Radijs f 3, bospeen f 22, bosselderij f 4.40, peter selie en kervel f 5.40 per 100 bos. Ten aanzien van de rabarber wordt medegedeeld, dat aan alle rabarber ten hoogste 5 cm. blad mag blijven. Anders moet dit op kosten van den aanvoerder, voordat geveild kan worden, worden verwijderd. D kinderuitzending naar het buiten land. - Naar wij vernemen, zijn bij den Ned. Volksdienst alhier tot dusver reeds 12 kinderen opgegeven voor uitzending naar Duitschland 4' jongens en 8 meis jes in den leeftijd van 7 tot 12 jaar. Men kan nog opgaven doen aan het buurtschapshoofd, Oosterstraat 42 te Noordscharwoude. HEILOO Burgerlijke stand. Geboren: Johannes, z.* v. W. Zonneveld en M. Admiraal. - Ans, d. v. F. Venema en G. Schoen. - Maria Agatha, d. v. C. de Waard en E. Biersteker. - Maria Gornelia Johan na, d. v. C. Mulder en C. de Waard. Anna Geertruida Johana, d. v. J. Genet en J. M. Laas. - Minne, z. v. M. Heeringa en A. G. Salomons. Ikina Elisabeth, d. v. G. A. Kaan dorp en I. H. Morsch. - Alida Maria, d.v. T. Molenaar en J. Brakenhoff. - Jacques Maria, z. v. W. F. T. Cedee én C. E. Kanskens. - Johannes En- gelbertus, z. v. D. Pepping en A. F. M. van Veen. - Jozef Marcellus, z. v, P. Schouten en J. J. Lamboo. - Ma ria Guurtruida, <i v. M. J. Klaver en G. Kuijs. Ondertrouw!: J. van Eist en A. J. C. Baars. - A. Groen en G. van Kuilenburg. - A. Berkenpas en A. Vorst. Gtrouwd): W. Breeuwer en K, Bakker. G. H. Reddering en M. C, Viergever. - A. Berkenpas en A. Vorst. Overleden: Hendik J. de Gruij- ter e. v. R. Gelderblom, 29 jr. - Otto G. Sacker, wed. v. M. H. Hofman, 70 jr. •v

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1