DAGBLAD VOO Het congres der Engelsche Arbeiderspartij. Keulen gebombardeerd. BEKENDMAKINGEN. Fusie mei de communistische partij afgestemd. -\ NIEUWE BONNEN. V1 Bezoldiging der res.-olficieren. Slachtoffer van politieke moord teraardebesteld. Terroristen gewaarschuwd. ,,Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weerd. Dr, Göbbels over „SPREKEN EN ZWIJGEN". KARL MEGERLE OVER TURKIJE. Veld en akker roepen! STAD EN OMGEVING. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 18 JUNI 1913. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 139. 2 pagina's. Hoofdredacteur A. R. JONKER, Alkmaar. (Aftv.) Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3*4 m.M. meer 0.36. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. S ets Naar de Britsche berichtendienst meldt is op de conferentie van de Labour- partij het verzoek der communistische partij tot fusie met de Labour-partij met 1.951.000 tegen 712.000 stemmen van de hand gewezen. Communisten blijven tot samen werking bereid. Naar Exchange Telegraph uit Londen meldt heeft de voorzitter van de com munistische partij, naar aanleiding van het voorstel tot fusie door de Labour- partij, een door den partijraad goedge keurde verklaring afgelegd, waarin o.a. wordt gezegd: „Wij betreuren het, dat de Labour-partij ons verzoek tot ^fusie verwerpt. Ondanks deze afwijzing zijn de Engelsche communisten ook verder be reid met de Labour-partij samen te wer ken en onderhandelingen met haar be stuur te voeren". De beteekenis van het congres. De drie voornaamste resultaten van het congres waren: 1. De bevestiging van de politiek van godsvrede door een overweldigende meerderheid. 2. De ver kiezing van den „Salonbolsjewist" Greenwood tot penningmeester van de partij en 3. De afwijzing van het com munistische'verzoek tot fusie. Dit laat ste vloeide geenszins voort uit de ver schillende wijze van wereldbeschouwing, doch uitsluitend uit de vrees van de leidende persoonlijkheden van de Ar beiderspartij, hun machtspositie te zul len verliezen en door de communisten te zullen worden uitgeschakeld. Dat de invloed der communisten op de Arbeiderspartij reeds zeer groot is, blijkt uit de vóór de fusie uitgebrachte stemmen en de pleidooien vóór de fusie. Van deze laatste werd die van den lei der der mijnwerkers Lawther minuten lang toegejuicht. Morrison, de minister van binnenlandsche zaken, noemde Stalin een groot man, die de Komintern in het belang van de Engelsch-Sovjet- Bussische vriendschap had ontbonden, doch verklaarde tevens dat de Engel sche communisten „onrein" zijn en de geheele arbeiderspartij zouden besmeu ren, wanneer zij zouden worden opge nomen. Hij verklaarde o.a. dat de Sov jet-Unie thans gelijk is geworden aan iedere kapitalistische wereldmogendheid Ook de redè van Morrison werd storm achtig toegejuicht. Het bleek, dat het congres geen bepaalde lijn volgde. Het eenige besluit dat naar de toe komst verwees, was de verkiezing van den fractievoorzitter van het Lagerhuis, Greenwood, tot penningmeester der partij, een functie, die algemeen wordt beschouwd als een springplank naar de leiding van de partij. Volgens de Zweedjche corresponden ten is de splitsing van de partij in een reformistischen en een radicalen, onder communistischen invloed staanden vleugel nog slechts een kwestie van tijd De ontbinding verworpen. De executieve commissie van de com munistische :partij-vair Engeland heeft in een speciale zitting,beraadslaagd over de verwerping der opneming van de communistische partij in de Labourpartij door het Labourcongres, zoo meldt Exchange Telegraph uit Londen. De ont binding van de communistische partij, zooals Morrison in zijn rede had ge- eischt, is met .algemeene stemmen ver worpen. Daarmede, zoo merkt Exchange Telegraph op, zijn de onderhandelingen tusschen de beide groote arbeidersorga nisaties van Engeland over samenwer king wederom mislukt. De meening van Berlijn over het congres. Het is naar Duitsche opvatting uiter mate typeerend, dat Morrison om Stalin te verheerlijken de ontbinding der Komintern probeert voor te stellen als een heugelijke gebeurtenis, te-wijl hij tegelijkertijd het revolutionaire karakter van de communistische partijen van doorslaggevende beteekenis acht voor het weigeren van het. verzoek der com munisten om opgenomen te worden in de Labourpartij. Toch verklaren de Engelschen, dat de ontbinding der Komintern de Duitsche propaganda haar beste wapen uit han den heeft geslagen, n.l. het spook van de communistische revolutie. Als niet minder belangwekkend be schouwen politieke kringen te Berlijn het feit, dat de Sovjet-Unie van een Britschen Labour-minister den ridder slag tot kapitalistische groote mogend heid gekregen heeft. Sovjet-aanvallen aan het Noord-Finsche front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 17 Juni. Het opperbevel van de Weermacht deelt mede: Van het Oostelijk front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. In den zuidelijken sector werden gisteren 24 Sovjet-Russische vliegtuigen, twee daarvan door Hongaarsche jachtvlieg tuigen, neergeschoten zonder eigen ver liezen. Aan het Noord-Finsche front sloe gen Duitsche troepen verscheidene Sovjet-Russische aanvallen af. De luchtmacht trof voor Pantelleria een koopvaardijschip van middelbare grootte en tijdens gewapende verken ning boven het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan een vracht schip met zware bommen. Beide sche pen liepen zoo ernstige schade op, dat zeker is, dat zij vernietigd zijn. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan en veroorzaakten door het werpen van bommen op woon wijken, vooral te Keulen, verliezen onder de bevolking en schade aan gebouwen. Vier ziekenhuizen en drie kerken werden getroffen. Tegelijkertijd maakten afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen storingsvlu ch- ten boven (Noord-Duitschland. Er werd niet waargenomen dat bommen ge worpen werden. Nachtjagers en lucht doelartillerie der luchtmacht vernie tigden veertien bommenwerpers. Vier andere vijandelijke vliegtuigen werden gisteren, zonder eigen verliezen, boven de bezette gebieden in het Westen neergeschoten. ZWEEDSCHÈ* VOLK HULDIGT KONING GUSTAAF. De 85ste verjaardag van koning Gustaaf van Zweden heeft zijn hoog tepunt gevonden in een huldiging door negenduizend vertegenwoordi gers van Zweden, o.m. van de regee ring. den rijksdag, de weermacht, de geestelijkheid het ambtenarencorps, het zakenleven, de Studenten en tal- looze .organisaties en bonden in het koninklijk paleis in Stockholm Uit naam van allen richtte minister-pre sident Hansson een toespraak tot den koning, waarin hij uitdrukking gaf aan de diepe liefde en vereering van het Zweedsche volk Onder de re geering van Gustaaf V heeft Zweden ziin gelukkige ontwikkeling beleefd. In de tegenwoordige groote wereld crisis heeft hij het als zijn onafwijs- baren plicht beschouwd door per soonlijk ingrijpen bij verschillende gelegenheden het land uit de moei lijkheden van het oogenblik te hel pen. Dat is tot dusver gelukt, maar het gevaar is nog niet voorbij Wan neer het Zweedsche volk ook in de toekomst eensgezind blijft, bestaat er hoop de stormachtige tijden te overwinnen. Steeds weer klonk het gejuich, wanneer de koning op het balkon verscheen, uit de duizendkoppige menigte Drie jonge mannen gedood. Bij demonteeren van projectiel. Dinsdagmorgen inspecteerde een drie tal personen uit Leende (N.-B.), allen in den leeftijd van ongeveer 25 jaar een half vernielden bom, die aldaar in een weiland gevallen was. Tijdens de onvoorzichtige werkzaamheden is de bom ontploft; alle drie mannen werden gedood Geen handel in geiten en bokken. Het is reeds bekend, dat het afleve ren, ontvangen en vervoeren van geiten en bokken verboden is, tenzij het ver voer geschiedt onder dekking van een geleidebiljet. Er worden thans ook geen geleidebiljetten meer afgegeven voor 't vervoer van het bedrijf naar een ander bedrijf en voor 't vervoer naar markten ALS RIJKSAMBTENAREN TROUWEN Naar wij vernemen is een wijziging aangebracht in het Bezoldigitigsbes'uit Burgerlijke Rijksambtenaren, Aan ar tikel 10 is n.l. een nieuw lid toe gevoegd, waarin bepaald wordt dat. wanneer een ongehuwde van 35 jaar of jonger in het huwelijk treedt, hij over den diensttijd, gedurende welken hij aan den ongehuwden-aftrek onder worpen is geweest, een uitkeering ont vangt v&n 3 pet per jaar, met een maximum van 15 pet. van de jaar wedde, welke hij genietop den dag. voorafgaande aan het huwelijk of aan het ontslag wegens huwelijk. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1942 Keuringen voor Waffen-S.S., het Legioen en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch blaed, in aen leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuw den), die lichamelijk zoowel als geeste lijk goed ontwikkeld zijn en zich ge heel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 19 Juni 9—12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 15—18 uur: Arnhem, café „Royal." 20 Juni 9—12 uur: Hengelo, café „Mo dern". Spoorstraat 18. 20 Juni 15—18 uur: Zwolle, hotel „Gei tenbeek," 21 Juni 9—12 uur: Assen. Concerthuis aan de Vaart. 21 Jnni 15—18 uur: Groningen. Con certhuis, Poelestraat. 22 Juni 9—12 uur: Leeuwarden, huis Schaaf. Breedstraat. 23 Juni 9—14 uur: Amsterdam. Dam 4 24 Juni 9—13 uur Utrecht, N V Huis. Oude Gracht 245 2f Juni 9—14 uur. Amersfoort. Poiizei- durchgangslager, Leusderweg. 2f Juni 9—14 uur: Den Haag, café ,Derj Hout", Bezuidenhoutscheweg. Ongeveer 200 landvrouwen brachten dezer dagen een bezoek aan Blokker, waar zij o m. het bedrijf van den provincialen boerenleider, C. Koeman, bezichtigden. Vol belangstelling slaan de gasten de vervaardiging van schapenkaas, welke dagelijks plaats vindt, gade CNF-Kuiper-Pax m (Uitknippen en bewaren). VAN 20 JUNI T.M. 26 JUNI: Brood 36A 4 rants., 26B 1 rants. Beschuit 26 1 rants. Aardappelen 26A 2 kg., 26B 1 kg. Tabak 26 1 rants. VAN 13 JUNI T.M. 26 JUNI: VIeesch 27A 2 rants., 27B '*4 rts. VAN,13 JUNI T.M. 10 JULI: Suiker 587 1 kg.; Jam 586 1 rants.; Gort 585 250 gr.; Havermout 584 250 gr.; Vermicelli enz. 583 100 gr. Brood, bloera of gebak: 590 t.m. 593 1 rants. Kaas: 594 t.m. 596 100 gr. Melk: 25 t.m. 28 (1% 1.); Tapte melk: 25 t.m, 27 (1% 1.), karne melk of taptemelk 28 (1% 1.). Kindervoedsel: Rijst 25B en 27B 250 gr. Gort: 25A en 27A 250 gr. Cacao met suiker: 3-34 en 4-34 150 gr. Versnaperingen: 25 (choc.), 26 en 27 (suikerwerk) elk 100 gr. VAN 13 JUNI t.m. 7 AUG.: Koffiesurrogaat 588, 250 gr. VAN 16 JUNI t.m. 27 JUNI: Boter: 25A 1 rants., 25B y. rants. VAN 9 JUNI t.m. 9 JULI: Boter 28A 1 rants, voor personen van 4 t.m. 20 jaar- 28B *4 rants voor pers. van 0 t.m. 3 jaar. VAN 13 JUNI t.m. 10 JULI: Sinaasappelen: 4-35 (stad) 300 gr. DIVERSE ARTIKELEN: Petroleum 09, 10 (I liter) 14 Juni t.m. 5 Aug. 1943. Brandstoffen 15 t.m. 19 B.V. 3 Mei t.m. 31 Dec. 1943. Brandstoffen 11-12 KF tot 30 April 1944. Eenheidszeep 578 Alg. en V. een- heidszeep 1 rants. Waschpoeder 579 Alg. en V. waschpoeder 1 rants. Toiletzeep V 1 rants. Scheerzeep S. Textiel mannen 45 gr. ONGELDIG: Na 19 Juni: 25 brood, besch., aardaop., tabak. 23, 24 vleesch. CONFERENTIE CHR. GER. PREDIKANTEN Te Apeldoorn is gister de jaarlijksche conferentie van Chr gereformeerde pre dikanten gehouden De opkomst was goed De leiding berustte bij prof. J J van der Schuit, van Apeldoorn. Er wa ren 45 predikanten aanwezig Prof. J. J. van der Schuit werd als voorzitter her kozen en prof J. W Geels, van Apel doorn als assessor Ds M W Nieuwenhuyse, van Den Haag, heeft gerefereerd over: „Heils historische of exemplarische prediking" Ds. W Ramaker, van Kampen, heeft gesproken over het evangelisatiewerk der kerk Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederlandsche weer macht, die zich in krijgsgevangen schap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgsgevangen schap af, bezoldiging worden toege kend, welke volgens de betrekkelij ke bezoldigingsregelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige xiitbe- taling zooveel mogelyk te bevorde ren, wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven vóór hun ver trek aan opgemelden commissaris (Lange Voorhout 7 te 's Gravenha- ge) schriftelijk te verzoeken de uit betaling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemen persoon e.q, met vermelding van hun postrekening- nummer. Ook verlofgangers moeten zich melden. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. - De Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden maakt bekend, zulks ten einde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betr. bekendmakin gen voor terugvoering in krijgsge vangenschap wordt gesproken van in werkelijken militairen dienst zijnde reserve-officieren en dienst- plichtingen (c.q. reserve-plichtigën)" daaronder ook worden begrepen de militairen, die in het genot waren van weermachtsindustrie verlof, stu dieverlof, zakenverlof, ziekteverlof, verlof in afwachting van ontslag o ander bijzonder verlof. Op het R. K. Kerkhof te Zwolle is Maandagmiddag het stoffelijk overschot van den aannemer Koopman ter aar de besteld, die, zooals wij gemeld heb ben, door politieke tegenstanders onder Heino werd vermoord. Aan het graf heeft de gemachtigde van den Leider, de heer Jager, het woord gevoerd. Gelooft niet, zoo zeide spreker o.m., dat de moordenaars de eigenlijke daders zijn. Neen het is dat kleine volksdeel, dat speculeert op het ploertendom om daden als deze te iaten volvoeren, daarmede trachtend de komst van het goede te weerhouden. Spreker waarschuwde er tegen de nieuwe orde te blijven terroriseeren. Wij zullen, zoo zeide hij, dan terreur met terreur wreken. Spreker richtte zich dan tot de zwaargetroffen familie, die hij allen mogelijken materieelen steun toezegde. Wij zullen voortgaan, zoo be sloot hij, op den weg waarop kameraad Koopman ons tijdens zijn leven is voor gegaan. Bij onze Vrijwilligers. Een melding wordt overgebracht SS PK Ahrens-O-H-P m III* Wat gaan we samenstellen ALS we de sibbekunde gaan be-' oefenen en onze bevindingen op papier zetten, moeten we er ons wel van bewust zijn, dat we dit op verschillende manieren kunnen doen. Men kan ten eerste bij den oudsten amvader beginnen. De kinderen worden genoteerd en met wie zij zijn gehuwd, vervolgens weer de kinderen, die uit deze echt verbintenissen zijn gesproten enz. De stamboom. Op deze manier ontstaat een „stam boom" Het is duidelijk, dat het vervaardi gen van zoo'n stamboom vele moeilijk heden met zich brengt, vooral als hij zich ove enkele eeuwen uitstrekt. Van een stamvader stammen ver schillende „takken" af; de eene krijgt veel nakomelingen, de andere sterft uit. Om dat alles op één blad papier weer te geven is dikwijls haast on doenlijk, omdat men dan zoo'n inge wikkeld samenstel van namen en lij nen krijgt, dat het geheel onoverzichte lijk wordt en men een stuk papier van geweldig groote afmetingen zou noodig hebben. Daarom is het verstandiger den stam- bodm te vervangen door een opstelling in lijstvorm. In den stamboom of stamlijst worden meestal uitsluitend de takken van de mannelijke afstammelingen verder uit gewerkt. Doet men dit ook in de vrouwelijke lijn, dus worden élle af stammelingen van den stamvader op genomen, dan noemt men deze ui'gc- breiden stamboom een „sibbetafel" of ..parenteel". Om een stamlijst op te stellen zijn verschillende systemen in gebruik, die wij niet alle zullen behandelen, doch slechts het meest practische. Daarbij nummert men den stam vader met een Romeinsche I. Laten we aannemen, dat deze vader drie zonen heeft, dan krijgen deze de nummers II, Ila en lib. Heeft II weer drie zonen, dan worden deze genum merd Hl, lila en Hlb. de vier zoons van Ha krijgen de nummers IIIc, Illd, IHe en Illf enzoovoorts. Daarna kan men een lijst aanleggen van al deze menschen en daarop hun nummer, naam, geboorte- en sterf datum, tijdstip van huwelijk bijzon derheden over hun leven etc. invullen. Door de nummering kan men onmid dellijk zien in welken graad van bloed verwantschap zij tot elkaar staan. Voor de nos. I en II verwijzen wij naar ons blad van 10 Juni 1.1. HOLLANDSCHE VISSCHERS IN ENGELAND STAKEN! STOCKHOLM. - Naar de „Daily Mail" bericht is onder de naar Engeland ge vluchte Nederlandsche visschers een staking uitgebroken. Woensdagmiddag is te 's Graven- hage de 67-jarige voetgangster B. G.- v. d. W. door een vrachtauto aangere den. Het slachtoffer is aan de bekomen verwondingen overleden. Te Haarzuilen is het twee-jarig zoontje van den heer V. W. H. in een onbewaakt oogenblik in een der grach ten geloopen en verdronken. Behalve het rusthuis voor moeders te Hilversum zal nog een tweede tehuis worden ingericht in de omgeving van Maastricht. Ook de vijand luistert mee. In het artikel van Dr. Göbbels in „Das Reich" onder het opschrift „Van spreken an zwijgen" wijst deze op de noodzakelijkheid in den oorlog vaak positieve factoren te verzwijgen in het belang van het behalen van de overwinning. Onder omstandigheden zonden latere maatregelen tegen de Britsche luchtterreur een groot deel van hun uitwerking verliezen wanneer ze te vroeg werden aangekondigd. Vooral op die tijdstippen van den oorlog, waarop bepaalde fazen wor den afgesloten en nieuwe ingeleid, is zwijgen geboden. Men moet be denken, dat de vijand overal mee luistert. Psychologische factor. Bij de beoordeeling van den hui- digen toestand moet ook nog reke ning gehouden worden met een psy- chologischen factor, n.l. het feit, dat Duitschland tot September 1941 ge woon was eiken veldtocht, waarmede begonnen werd, in betrekkelijk kor ten tijd te beëindigen. Dit heeft niet alleen de Duitsche doch ook de niet- Duitsche openbare meening verwend. Zou de Duitsche oorlogsleiding de tot nu toe behaalde militaire succes sen. die den grondslag vormen van Duitschland's beslist gewaarborgde oorlogspositie, over vier oorlogsja ren hebben verdeeld, dan zouden de ze thans als het grootste wonder van de modernste krijgsgeschiedenis wor den beschouwd. Groot materieel voordeel. Het is natuurlijk van buitenge woon materieel voordeel, dat ze eerder werden behaald daar zij Duitschland in staat hebben ge steld zijn oorlogspotentieel reeds tijdig te vergrooten en den komen den materiaal-stormloop uit het Westen met kalmer gelatenheid te gemoet te zien. Bij een zoo ingrij- nend materieel oorlogsvoordeel kan men wel een psychologisch nadeel op den koop toe nemen. Over het geheel genomen is Duitschland echter ook in dit ge val de absolute winnaar. Berlijn volkomen accoord met Turksche buiten- landsche politiek. De Duitsche bladen schenken veel aandacht aan den verjaardag van het Duitsch-Turksche verdrag van 1941. Zij wijzen vooral op de neutraliteits politiek van Turkije, die een gunsti ge uitwerking heeft gehad. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsenzeitung," Karl Megerle, wijst op de voldoening der beide partijen, dat het vriendschaps verdrag aan zijn doel heeft beant woord en door de nadien voorgeval len gebeurtenissen irf richting en duurzaamheid is bevestigd. Ondanks de pogingen van geallieerde zijde de Duitsch-Turksche betrekkingen te vertroebelen is het vertrouwen van Turkije in het Duitsche woord ge rechtvaardigd en versterkt geworden. Duitschland heeft geen belangen in het Balkangebied. De strijd van Duitschland geldt naar de woorden van den Führer veeleer slechts den Engelschen vredesverstoorder. Het dreigende ootreden van het bolsje wisme in dit gebied heeft er toe ge leid, dat Duitschland nog meer dan tot nu toe belang heeft bij de paci ficatie en zelfstandige reorganisatie van dit gebied. De geallieerden hebben niet met dezelfde matiging en terughou dendheid den wensch van Turkije onder alle omstandigheden buiten den oorlog te blijven gerespecteerd en zij hebben door hun bondge nootschap met het bolsjewisme weinig rekening gehouden met de vitale belangen van een staat, die door de geschiedenis op een zoo belangrijke plaats is gezet als de uitgangen van de Zwarte Zee zijn. Het is derhalve te begrijpen, dat Turkije vastbesloten waakt voor zijn vrede en neutraliteit en alles doet om zich zoo sterk mogelijk te maken, teneinde iederen druk te kunnen weerstaan én zijn verplichtingen en vriendschap naar alle richtingen te kunnen gestand doen. Het defensieve karakter van de Turksche buitenlandsche politiek wordt, van het Duitsche standpunt uit gezien, zonder voorbehoud goedge keurd. Want Duitschland heeft in Turkije steeds een element van orde en stabiliseering gezien en ziet in welke groote taak Turkije heeft als bewaker van de zeeëngten. „Fugit irreparabile tempus" de tijd vliedt onherroepelijk heen. Dit woord houdt een waarschuwing in om den tijd goed te gebruiken, om hem niet onbenut voorbij te laten gaan. Zoo ooit, dan is het thans van toepassing, nu de oogst op de velden aanstonds weer rijpen gaat en alle hens aan dek moeten om dezen binnen te halen. In derdaad alle hens! Want nu de groene korenhalmen welig opschieten uit den bodem, nu de akkers met aard appelen op rijpen staan, nu het fruit zich allengs vormen gaat aan de boomen. wordt toch wel de vraag urgent, hoe zich aanstonds alles oogsten laat. Boe renleider Koeman heeft het vorige week reeds uitgesproken en het is ook absoluut geen geheim, dat. er een tekort is aan geschikte arbeidskrach ten. De bodemproductie is toegenomen: zij, die den bodem moeten bewerken en zijn rijke vruchten moeten binnen dragen, zijn in aantal verminderd. On getwijfeld schulit hierin een moeilijk heid, doch een onoplosbare geenszins. Toen er arbeidskrachten te veel wa ren, toen men in de stad bij duizen den én op het platteland bij tien- en honderdtallen optrok naar de stempel lokalen, toen de vruchten des velds te rotten stonden, omdat ze, naar geld ge meten, vriiwel waardeloos waren, leek er geen uitkomst meer. Thans, nu de rollen zijn omgekeerd, nu onze koste lijke zuivelproducten, ons goudge'-; graan, ons sappige fruit en onze ma - sehe groenten eerst worden geschat op wat ze waayd zijn en nu men welhaast handen tekort schiet om in oogsttijd den bodem van zijn rijke lading te ontlasten, is er slechts één devies, dat uitkomst brengen kan en dat is: aan pakken. Het is hierom, dat er een woord past bij den komenden oogst, een woord, dat zich niet slechts richt tot de boe ren, doch tot gansch het Nederland sche volk. dat ook uitgedragen dient te worden tot ver over onze grenzen. Want de Britten mogen er op uit zijn met hun brandplaatjes en andere brandbare stoffen den oogst te ver nietigen. Europa en dat zijn ook wij zal toch aanstonds moeten leven. Tot den Duitsehen boer zijn in dit verband tien geboden gericht, wij rich ten er tot den Nederlandschen boer. tot het Nederlandsche volk één: aan- oakken! Men zal, om te beginnen, de bakens moeten verzetten, waar het getij verloopt en enkele fijnere cul- tres, die omvangrijken arbeid ver- ischen, moeten prijsgeven voor an- i 'ere, men zal zoo min mogelijk pro ducten dienen te zaaien, welke tegelijk moeten worden geoogst en men zal elkaar moeten helpen. Men kan van den student, die met vacantle is. niet verlangen, dat hij zich onder de volle uiers plaatst, evenmin als men van het meisje van de H.B.S. verwacht, dat het zich morgen aan den dag zet tot aardappelrooien. Doch waarom zou men uit Leiden, Utrecht of Delft niet een handje laten meehelpen aan den hooioogst en waarom zou men de meis jes van onze middelbare- of huishoud scholen er niet voor een paar weken op uitsturen om druiven te krenten of kersen te plukken? Wij noemen hier slechts een enkel voorbeeld, dat demon streert, hoe veel mogelijkheden er zijn. En de jonge man of het meisje uit de stad zal er niet slechter van worden integendeel, zij zullen er eerder wél bij varen. Zij zullen, door de handen ujt de mouw te steken, iets van den adel van den arbeid leeren begrijpen. De tijd vliedt onherroepelijk heen en meer dan ooit is het zaak, hem goed te benutten. Moge ons volk deze waar schuwing verstaan en er naar hande len, dan kan het niet anders, of alles zal „reg kom," zooals de Zuid-Afri kaander het zoo typisch zegt. Daarom aan den slag allen, die van God han den hebben gekregen om te werken. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 20 Juni van 11*30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „De vlag op het Alcazar." MET MES IN HET HART GESTOKEN In het begin dezer maand heeft voor het Bossche Gerechtshof terechtgestaan de Tilburgenaar A. van O., die wegens zware mishandeling door de Bredasche rechtbank tot 9 maanden gevangenis straf was veroordeeld. Op een dag in October had de ver dachte ontdekt, dat een zekere G. B. een verhouding had met zijn vrouw. In zijn drift was hij den man met een mes te lijf gegaan en had hem in het hart getroffen. Het geval leek hopeloos, doch men slaagde erin de wonde te ■hechten en wonder boven wonder bleef de gestokene in het leven. De advocaat-generaal laakte keer het gedrag van het slachtoffer, die den an der tot het uiterste had getergd en vroeg een aanzienlijk lichtere straf, nl. vier maanden. Het Hof veroordeelde v. O. tot de ge- eisichte vier maanden, echter met toe passing van de gratieclausule. In het kader van de jeugduitzen dingen van den Ned. Volksdienst ver trokken gister 700 jongens en meisjes uit Noord-Holland naar Sudetenland- Daar zullen zij bij pleegouders een 6- weeksche vacantie doorbrengen. VERDUISTER 60ED. Deze week van 21.455.30 nar Maan op 22.14, onder 6.45 nar. 24 Juni: Laatste kwartier. SALARISVERORDENING AMBTENAREN. De Burgemeester van Alkmaar heeft vastgesteld de volgende verordening tot wijziging der Algemeene Salarisveror dening voor de ambtenaren. Artikel I. Artikel 4 der algemeene salarisver ordening voor de ambtenaren (gemeen teblad nr. 1786) wordt gewijzigd als volgt: a. aan groep III wordt toegevoegd de functie van: „fittersbaas gasfabriek" (vervalt in groep II). b. aan groep VI wordt toegevoegd de functie van: „opzichter distributiegasfa briek" (vervallen in groep V). c. tusschen groep VI en groep VII wordt toegevoegd: „groep VI A" Min. f 2650—, max. f 3410.— met één tweejaarlijksche verhooging van f 160. en 4 tweejaarlijksche van f 150.„fa- briekschef gasfabriek" (vervalt in groep VI). Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op I Januari 1943. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 18 Juni 1843. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 14 stapels, wegende 18000 kg, kaas aange voerd, waarvan soort en prijzen als volgt: Kleine Fabriekskaas f 43.50 en Kleine Boerenkaas f 55.50. Handel vlug, EXAMENS. Op de examens, welke gehouden werden te Rotterdam, uitgaande van de Vereenigde Modevakscholen in Ne derland, slaagden voor costumière- coupeuse mej. C. de Munnik te Alk maar en voor leerares le gedeelte mej. IJ Breeuwsma te Stompetoren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jannie H„ d. v, Jacob Boxma en C. C. Wijte. Ondertrouwd: Krijn Visser en Hermina Hulst. Francicus P. Heiblom en Renske G. Lodter. Jan Steenhuis én Cornelia Wessel. Arie van wierin- gen en Henriette E. van Apeldoorn. - Johannes Tromp en Maria C. Dolle. Ardianus Kooijman en Cornelia Sijs. August J. M. van Oorschot en Maria A. S. Landman; Johannes A. Steman en Elisabeth A. van Halem. Pieter Spie renburg en Grietje Termaat. Hubertus P. JacobI en Anna M. Mulder. Franz W. Koenen en Janna Miedema. Overleden: Sara van der Vlerk, oud 81 j. Dieuwertje Schermer, ge- liuwd m. G. de Groot, oud 40 j. Jacob Th. Hulskamp, oud 4 jaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1