J 1ANDAG USTUS Regeeringswisseling zonder revolutie of staatsgreep. Bolsjewisten vallen tevergeefs aan. Aanbod. DAGBLAD VOOR Slechts grondwettelijke crisis opgelost Churchill voldaan over den Mussolini. DER 12°E ?EKKING IR TON CO." De toestand in Italië. Rede van Church van het ill en commentaar D.N.B. RUST IN HET GEHEELE LAND. Reeks /van maatregelen getroffen. Het karakter der nieuwe regeering. Geen valsche illusies. De oorlog wordt voortgezet. „val van Duitschland is vijand nummer één van de geallieerden. Commentaar van het D.N.B. De nieuwe Staatsleening overteekend. WEERMACHTBERICHT Duitsche steden opnieuw gebombardeerd. 30 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Chantage gepleegd op caféhouder. 'r'. TOESTAND OP SICILIë ONGEWIJZIGD. Zware geallieerde verliezen op Waf bindt. STAD EN OMGEVING FLOX MET VRUCHTENSAP Maak kennis met Flox, de voe- dingsvlokken, die een maaityd opleveren, waaruit u reserve kracht put. (Vele smakelijke combinaties zijn mogelijk., o.a. met vruchtensap!) Reserveer 2 maizena-bonnen voor het reuzenpak Flox. GAAR IN HET PAK II SUIKER NIET NOODZAKELIJK Verkoopsprijs; 20 cent per groot pok W.A. Scholfen's Fobrieken N.V. VERKOOP. P. C VIS Co. POSTBUS 489 - AMSTERDAM peelmfen. 20.15 Gron. Ock. ver. 5 Pianovoordr. 21.45 Zang en piano. :t. beschouwing. Radio-Centrales AnTinding: 2215 Klaas v. Beeck. 00 Van de eene melodie in de an- I II. 17.00 Peter Kreuder en George er. 17.30 Lichte Koorzang. 18.00 ote Omr. orlc 19.10 Even een ver voor bedtijd I9.15 Van liefde en ja- 20.15 Wenken v. zelf tuinders en iliefhebbers. 20.30 Theo Uden Mas- 00 Rosita Serrano en Evelyn Kün- .15 Org. cone. 21.45 Avondwijding, t. beschouwing. hoofdred., kunst en wetenschap- P. v. d. Aardweg. Alkmaar; chef nst Tj. N. Adema, Alkmaar; bui- Jac. Broersen, Hoorn; binnen- rayon Alkmaar: D. A. Klomp; 1 rechtb. J. Werkman, Alkmaar, dacteuren: Den Helder A. C. van te Alkmaar; Schagen: A. Eriks Kennemerland J. Belterman te k; Zaanstreek W. J. Harwijne idam; West-Friesland Jac. Groot uizen. Adv. j. Visser te Den trekking zullen BLAD verschijnen. itend bjj v. orultbetaling. Een parapluiebak ƒ5; wa sketel 5. Van Rijn, Van eeuwenhoekstraat 23. Een oublietang ƒ5; micro- leter 10. C. Bom, Akker- oornbloemstr. 3, na 7 uur. Naaimachine 35, Vader, :hip Geertruida, Victorie ark. 1 Jacquet (jas en vest) 50. Burger Touissantstr. 9. Mecanodoos 10. W. Ren- nk^v. Reenenpark' 27, Ber- »n. Een markies, 365 x 120, 25. De Veye, Bergerw. 143. Een keukentafel 10; een aschtafel m. stel 10. V. Wetering, Corfstraat 50. Grys colb. met flan. pant. 70; regenjasje v. meisje 16 25. Karssen, Verdron- moord lila. Pl.m. 100 kpekblikken a et. Kuiper, Pr. Hendrik raat 5. Pracht kinderauto, z.g.a.n xoomlijn) met electr. lamp bavagebak, 4 tot 8 iaar, 75. J. Brouwer, Ooievaar raat 13. SeSl bontmantel 1200. viep, Hofdijkstraat 11. Een groote inmaakpot 8; ne echt kanten mutsjes. 3 en 12. Wed. Rezelmafl? etiusstraat 12. Zwarte zomermantel 12. y, Uitenboschstraat 9. Een beste d.blauwe da- esmantel, mt. 42-44, ga- rdine (Falcon) 55 en zw. trakan (iamesjasje 20. C. igel, K. van 't Veerstr. 40. Mooi, voll. theeservies, o. ral. 40 en .een stel z.g. witte lancaster gordij- n m. franje'. 1.60 bij 1 m, 10. D. Klomp, Westerlicht, n 25 uur. lort, glad veulen bontjas- maat 38/40, 85; 3^ eedjas, getaill. 30. Bak- r, Brouwerstraat 2. Sen pr. gummilaarzen, fl. 12; een pr. beenpijpen 10. C. Bom, Akkerhoorn- emstraat 3, na 7 uur. liken dressoir 100; eiken schemerlamp met kap 40. Brand, Hoogeweg 78 B, Heiloo. i.g.a.n. koffer 22.50; gr. npeertent z. st. 35. J. ■man, Eikeienbergstr. 39. )en eiken kapstok 10; inzen ganglamp 8; een ir eiken tafeltjes 2.50 it. J. van Rijn, Van Leeu- ihoekstraat 23. 'eder ontvangen voeder- nalen voor kippen en kens; moeten 24 u. ont- t worden, ad. f 12.50 per van pl.m. 50 kg. J. F. uwpoort, Hoorn. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland NV Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie; Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 28 JULI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang. No. 173, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties In deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3 V9 m.M meer J 0 35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk f 2 63. Losse nrs. 5 ets. Dinsdag werd van bevoegde Ita- liaansche zijde hét volgende ver klaard: De regeeringswisseling was geen revolutie en evenmin een staats greep; zij was een grondwettelijke crisis, welke grondwettelijk is opge lost. Op grond van de stemming, uitge bracht door den Grootén Fascisti- schen Raad, had het hoofd der re geering bij den koning zijn ontslag ingediend. De koning nam op grond van het voorstel* der groote meer derheid van den Fascistischen Raad grondwettelijke maatregelen ten aan zien van de overneming van het opperbevel over de weermacht en met het opperste regeeringsgezag. De buitenlandsche politiek van Italië blijft onveranderd. Overeenkomstig den oproep van Badoglio wordt de oorlog voortge zet. Italië houdt zijn gegeven woord. De buitenlandsche apolitieke koers is door de gebeurtenis niet beïnvloed. Italië gaat voort op den ingeslagen weg en de gebeurtenissen in den grooten Fascisti schen Raad hebben uitsluitend betrek king op de binnenlandsche politiek. De afgetreden minister-president blijft als ridder der orde van Annunziata de hem toekomende rechten genieten. We gens verkeerde gegevens over arrestaties is het Romeinsche avondblad „Tribuna" gisteren in beslag genomen. De Fascistische partij. Omtrent het voortbestaan van cle Fas cistische Partij is geen officieel besluit beschikbaar. Demonstraties in don nacht van Zondag tegen insignes en ze tels van de Fascistische Partij werden gekenmerkt als onbeteekenende uit spattingen, die reeds volkomen onder drukt 2$jn. In alle Italiaansche steden heerscht volmaakte rust en orde. Het leven neemt weer zijn normalen gang. In het huidige beslissende oogenblik van den Italiaanschen afweerstrijd tegen den opdringenden vijand worden con flicten of revanchemaatregelen tegen 't verleden als onwaardig van de hand gewezen. Het gansche Italiaansche volk staat als één man achter den koning in dieDste verknochtheid mét den Italiaanschen bodem en kent slechts één parool: ko ning en vaderland. Het gansche volk wil zich als één man volledig geven om het vaderland te redden. De hervatting van het gecensureerde telefoonverkeer is op komst. De vereischte samenwerking van alle officieele instanties met de pers is toegezegd. Er worden geen nieuwe cou ranten toegelaten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Blijkens berichten uit Rome heeft maarschalk Badoglio een reeks maat regelen getroffen ter beveiliging van de openbare rust en orde in het land. Alle onderdeel en van de weermacht, van'de gewapende militie, de politie en de'bur gerwachten staan onder -zijn bevel.^Tot chef van de politie is dr. Carmine Senise benoemd. Tusschen zpnsondergang en zonsop gang mag de burgerbevolking zich niet op straat begeven eii overdag moeten allen, die zich op straat bevinden van een persoonsbewijs voorzien zijn. Dé deuren van 'alle openbare gebouwen moeten dag en nacht geopend blijven, de vensters moeten daarentegen gesloten zijn en volgens de voorschriften verduisterd blijven. Het is verboden met meer dan drie personen in het openbaar 'samen te scholen en te spreken. Alle openbare instellingen, "theaters, variété's, biosco pen en sportterreinen blijven in den tijd tusschen zonsondergang en zonsopgang gesloten voor het 'publiek. Het verspreiden van propagandama teriaal, vlugschriften of andere ge schriften is verboden. Bij het niet op volgen van dezè voorschriften zal even tueel van wapengeweld gebruikt ge maakt worden. Alles functionneert normaal. Na de betoogingeri van geestdrift over het aan het bewind komen van het nieuwe regime heeft het leven zijn nor male cadenz hérvat in'de Eeuwige Stad. Alle openbare diensten, die trouwens Maandag geen pnkele onderbreking on dergaan hebben,functionneeren met de meest volmaakte regelmaat. Op alle De slag in het Oosten. De besetting van een vernietigden Russisehen pantserwagen werd gevangen ge nomen. Gewond ligt de bestuurder naast zijn uitbrandenden pantserwa gen. Een Duitsche grenadier laaft hem uit znn veldfle'sch SS PK Büsciie. i'rAnso F-P m bureaux, openbare zoowel als particu liere, wordt de arbeid intensief en ge disciplineerd voortgezet. Winkels, ver kooplokalen en markten zijn geopérid en de voorziening van het publiek van levensnliddelen geschiedt als gebruike lijk. De maatregelen, die genomen zijn door de autoriteiten ter handhaving van de openbare orde worden door het pu bliek met nauwgezette discipline in acht genomen. In de geheele stad wapperen nog de vlaggen. De Romeinsche ochtendbladen Mes- saggero en Popoio di Roma verschenen Dinsdag weer op den normalen tijd. ge woon opgemaakt pn in den gebruikelij- ken omvang. De leiding' van de Popoio di Roma heeft Corrado Alvaro op 2ich genomen. Alvaro was een bekend redacteur van de Resto der Carlino «alsmede, van de Corriere della Sera en de Mondo en was het laatste werkzaam als recensent van de Popoio di Roma. Hij is 48 jaar. In zijh eerste hoofdartikel schrijfts Alvaro: Wij hebben een regeering, aan wie wij rekenschap kunnen vragen, maar de regeering heeft het recht ons allen te gebruiken voor de redding van het vaderland. Nu de binnenlandsche twist zonder burgeroorlog is opgeheven, kunnen de Italianen de toekomst en de gevaren koelbloedig onder oogen zien, kunnen zij den vijand op Italiaansch grondge bied het hoofd bieden en kunnen zij het maatschappelijk leven, dat zijn evenwicht moet terugvinden, steunen om zoo aan Italië door arbeid en geloof de toekomende plaats in het Europa van morgen te waarborgen. Ook de Messaggero richt een oproep tot het Italiaansche volk, waariïï tot uiting komt, dat vrijheid ook een ver antwoordelijkheid impliceert van ieder individu afzonderlijk. Onder het opschrift „Het karakter y;der nieuwe Italiaansche regeering" "schrijft de Messaggero: De regecring Badoglio is aangekondigd als een regee ring van militair karakter en dat is zij. Haar voornaamste taak en de belang rijkste en dringendste vraagstukke^, waarvoor zij zich geplaatst ziet, zijn van militairen aard Zij betreffen den oorlog en de handhaving van de open bare orde. De maarschalk brengt in de nieuwe regeering een vastberaden wil mede. bekwaamheid om te organiseeren en zijn formaat als soldaat. De regee ring, die thans aan het bewind is. moet krachtig en zonder aarzelen overgaan tot de uitvoering van haar taalt. Radio-Rome verklaart: Buiten Italië moet men zich niet ovèrgeven aan valsche illusies over den'zin en de he- teekenis van de jongste ontwikkeling in Italië. Het is geen moreele ineen storting. Itólië heeft zich achter het fascisme geplaatst toen dit in de oogen van het Italiaansche volk een bewe ging scheen, die Italië na zijn verval weer tot wederopstanding kon bren gen. Het tot dusver bestaande regime is er echter niet in geslaagdvin oorlogs tijd de noodige concentratie van krach ten tot stand, te brengen en de aan dit regime gestelde taken te vervullen. Derhalve heeft het 't bestuur over het lot van Italië moeten leggen in dié handen, die alle krachten voor de red ding van Italië zullen concentreeren. In een commentaar cm de regee- ringswijziging in Italië neeft Radio- Rome verklaard, dat zoolang de vijand voor de poorten, van Italië staat het Italiaansche volk slephts het wachtwoord kent dat door maar schalk Ba^pglio is gegeven, "n.l.: de oorlog wordt voortgezet. i" Churchill heelt Dinsdag, naar de Britsche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis een verklaring afge legd over de regeeringswqziging in Italië. In deze "verklaring gal ehur- chill namens het Lagerhuis uiting aan zün voldoening over den „val" van Mussolini. Voorts verklaarde Churchill, dat de Italiaansche regee ring zich tot dusverre nog niet met de geallieerden in verbinding heelt gesteld. Derhalve zal de lawine Vau vuur en staal op alle doelen van militaire beteekenis in geheel Italië tot het maximum worden voort gezet. Men wil echter niet de mogelijkheid uitsluiten om met de Italiaansche natie lot een algemeen accoord te komen. Doch men dient de Italianen „een beetje in hun eigen vet te laten gaar smoren en het vuur tot het uiterste aan te wakkeren om het proces te verhaasten, totdat men van hun regeering of van diengene, die het noodige gezag bezit, de absoluut noodzakejijke voorwaarden voor (Je voortzetting van den oorlog tegen Duitschland krijgt". Churchill eischte vervolgens nogmaals de volle dige capitulatie van Italië, noemde Duitschland den eersten vijand der ge allieerden en verklaarde, dat Engeland wat betreft Italië in zeer nauwe over eenstemming met de Ver. Staten zal handelen, terwijl men de Sovjet Unie op de hoogte houdt. Nadat Churchill opnieuw een pleidooi gehouden had voor het voortzetten van de luchtterreur tegen Duitsche steden en een bezwerende formule gevonden had voor. de weer stijgende Duitsche duikbootsuccessen, verklaarde hij ten slotte, dat de taak, die den geallieerden wacht, nog geweldig groot is. te meer daar de Duitsche volkskracht zich steeds meer concentreert. Commentaar van den diploma- tieken correspondent van het D.N.B. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De Dinsdag van bevoegde Italiaan sche zijde verstrekte verklaring, dat de regeeringswijziging uitsluitend eeh gevolg is van binnenlandsche politieke redenen, dat de buitenlandsche politiek van Italië hierdoor niet getroffen wordt en dat Italië, trouw aan zijn ge geven woord, op den eens ingeslagen weg zal voortgaan en den oorlog zal voortzetten, wordt in Berlijnsche poli tieke kringen ?ls een nieuwe bevesti ging van de proclamatie van 25 Juli beschouwd. Deze verklaring is tevens een antwoord op de rede van den Brltsche'n minister-president in het Lagerhuis, die denkt, dat het Italiaan sche volk verslagen is en derhalve met cynische verachting kan worden be handeld. Ziin uitlating, men dient Italië in zijn eigen vet te laten gaar smoren," getuigt van een houding, die geen twiitel 1 over de be handeling, die Churchill het Ttaliaan- sche volk heeft toegedacht, welk volk echter ook onder zijn nieuwe leiding zijn wil tot zelfbehoud en ziin recht op vrije ontwikkeling verkondigt. De op chantage gelijkende Wch van Churchill, dat Italië zich als opbou wende factor zelf uitschakelt en tot een willoos object van de Anglo- Amerikanen wordt, met het daaraan vastgeknoopte dreigement, dat het in het tegenovergestelde geval met de meest barbaarsche middelen der oorlogvoering mishandeld zal wor den, kan niet treffender beantwoord worden dan met de verklaring van toonaangevende Italiaansche zijde, dat het geheele volk als één man bereid is alles in den strijd te wer pen voor de redding van het vader land." Overigens verdient de waarschu wing van Chuchill voor een onder schatting van het weerstandsvermogen en de militaire kracMa van Duitsch land, dat hij vijand nr. Pnoemde, daar om eenige aandacht, omdat in Engeland en dp Vereenigde Staten uit 'dé ge beurtenissen in Italië voorbarige con clusies zijn getrokken. Het door toe juichingen van het Lagerhuis verge zeld gaande hernieuwde pleidooi van Chu—hill voor de luc'reur wordt te Berlijn voor kennisgeving aangenomen met de vérklaring, dat de hierin tot uiting komende vernietigingswil den geest tot verzet van de voor de vrij' heid van Europa strijdende volken al leen maar kan aanwakkeren. Als belangwekkende bekentenis wordt voorts ook beschouwd de verkla ring van Churchill, dat de militaire vernietiging van Italië een geweldigen prijs aan bloed zou eischen. De erva ring, die de Anglo-Amerikanen bij de invasie vari Sicilië hebben kunnen op doen, maakt inderdaad den wensch van den Britschen minister-president om zich van het lta!ia:ébsche vasteland op een andere wijze dan langs militairen 5yeg meester te maken, zeer begrijpe lijk. Deze illusie is hem door de jong ste, Italiaansche verklaring ontnomen. -MAISKY PLAATSVERVANGEND VOLKSCOMMISSARIS. STOCKHOLM, 28 Juli. Volgens den Sowjet-berichtendienst heeft de Raad van Volkscommissarissen der Sow" jet-Unie Maisky benoemd tot plaats vervangend volkscommissaris van bui tenlandsche zaken. Uit het bericht blijkt niet, of Maisky, die op het oogenblik te Moskou ver blijft, deze nieuwe functie zal waarne men met behoud van zijn ambassa- deurspost te Londen dan wel niet meer naar Londen zal terugkeeren. Belangwekkend exposé van Mr. M. M. Rost van Tonningen. 's. Gravenhage, 28 Juli. Met groote voldoening constateerde de waarnèmend secretaris-generaal van het departement van financiën, mr. M. M. Rost van Ton- ningn, in eén onderhoud, dat een re dacteur van het A.N.P. dienaangaande met hem had, dat de nieuweSV2 6/o Ned. Staatsleening, waarvan gisteren een bedrag van 700 millioen gulden ter inschrijving van het publiek was aan geboden, met niet minder dap 238 mil lioen gulden was overteekerïd. Hieruit concludeerde hij een gestegen vertrou wen van het publiek in overheidsobli- gatiën. Dit gestegen vertrouwen blijkt tevens uit de steeds groeiende bedra gen aan inlagen bij de spaarbanken, met name bij de Rijkspostspaarbank. Wij komen hierop nader terng. VERDUISTER GOED. Deze week van 225.30 uur. Heden: Maan ap 2.51, .onder 18.53 uur. Morgen: Maan op 3.33; onder 19.46 uur, 1 Aug.: nieuwe maan. Onder Nederhorst den Berg heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. De 44-jarige wachtmeester der marechaussee, de heer W. Colijn, die aldaar gestationneerd was, is bij het zwemmen verdronken. De slag in het Oosten Een der vele nieuwe pantserwagens der Bolsjewisten, die door de Duitsche wapens verslagen werden. Zij werden geleverd door hun Britsche bondgenooten, 52 ton zwaar, stammend van het type „Churchill". Tegen de Duitsche „tijgers" kon hij echter niets uit richten. Een welgemikt schot uit het zware kanon stelde hem buiten revecht SS PK-Büschel-PBZ-R-P m HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 27 Juli (D.NB-). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Het zwaartepunt van de gevechten in het oosten lag ook gisteren in het ge bied van Orel. Onze troepen, gesteund door sterke formaties van het lucht- wapen, sloegen verscheidene ten zui den, oosten en noorden van Orel on dernomen vijandelijke doorbraakpogin gen na wisselvallige gevechten bloedig af en vernielden talrijke tanks Aan het. overige oostelijke front kwam het. aan het Koeban-bruggehoofd* aan het Mioesfront en ten zuiden van het Ladogameer tot harde afweergevech- ten, terwijl aan de Donetz en in het gebied van Bjelg'orod slechts plaatselijke gevechtsactiviteit heerschte. Ten noord westen van Krymskaja en ten noord westen van Koeibsjewo zette.de vijand met sterke, door tanks, slagvliegers en artillerie gesteunde strijdkrachten nieu we aanvallen in. Zij werden in harde gevechten, -deels in succesvolle tegen aanvallen, afgeslagen. Ook ten zuiden van het Ladogameer bracht de vijand nieuwe strijdkrachten voor den aanval naar voren, welke met sterken steun van slagvliegers de Duitsche stellingen bestormden. De bolsjewieken werden in verbitterde gevechten op korten afstand en in herhaalde, terstond ondernomen tegenaanvallen onder zware verliezen afgeslagen. Aan het geheele oostelijke front „ver loor de vijand gisteren -213 tanks. In de maandenlange, zware afweer- gevechten aan het Koebanbruggehoofd heeft de Beiersche 97ste jagerdivisie zich bijzonder onderscheiden. Op en om Sicilië. Op Sicilië werden pok gisteren alle vijandelijke aanvallen'op de Duïtsch— Italiaansche stellingen afgeslagen. Aan vallen in scheervlucht van formaties Duitsche vliegers voor den strijd op kor ten afstand brachten .den vijand aan zienlijke verliezen toe. In de wateren ten noorden van het eiland plaatsten gevechtsvliegtuigen twee voltreffers met bommen op een zwaden vijandelijken kruiser \en troffen nog zes eenheden. Het haven gebied van La Valetta op Malta weru in den nacht door een sterke fornjatie Duitsche gevechtsvliegers met succes gebombardeerd en daarbij V werden 5 schepen getroffen Op de Middellandsche Zee werd een Duitsch convooi door ze ven Britsche torpedpvliegtuigen aange vallen. Beveiligingsvaartüïgen schoten vier der aanvallende toestellen neer. Het convooi bleef onbeschadigd. Luchtoorlog eischt nieuwe slachtoffers. Amerikaansche formaties bommen werpers hebben gisteren de steden Hannover en Hamburg, benévens eenige plaatsen in Noordwest-Duitsch kustge bied aangevallen. De bevolking, vooral in Hannover, leed verliezen Door ja gers en afweergeschut werden boven de aangevallen steden en op de vlucht heen en terug volgens voorloooige con- ^-stateering 30 zware viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Boven de bezette 'westelijke gebieden werden*nog 4 vliegtuigen vernield. AMBTENAAR LIEP IN DE VAL. Een ambtenaar van den Centralen Crisisdienst te Amsterdam bezocht Za terdagavond met zijn zwager een café in de omgeving van het Leidscheplein aldaar. Toen de heeren bij het bestellen van een glaasje likeur hoorden, dat dat 2.50 per stuk zou kosten, vroeg de ambtenaar den patroon te spreken en deelde hem mede. dat een proces-ver baal wegens overtreding der prijsvoor- schriften boven zijn hoofd hing. Waar schijnlijk zou dit den caféhouder op -een bojete van 2.000 komen te staan Maar-, er viel nog wel over te praten Dat gebeurde dan ook en het resultaat daarvan was, dat de. caféhouder den ambtenaar 1.500 zou betalen, dan zou deze de za^ verder blauw-blauw laten. Er was echter op het oogenblik niet meer dan 750 in kas en daarom zou de ambtenaar des Zondags terugkomen om de tweede helft in ontvangst te nemen. Aldus geschfedde. Maar intusschen had de caféhouder de politie gewaar schuwd en nauwelijks waren de bankje" in de portefeuille van den ambtenaar verdwenen, of hij voelde -de hand van een rechercheur op zijn schouder met de uitnoodiging mee te gaan naar het bureau Leidscheplein. De zwager, di» den ambtenaar ook ditmaal vergezelde werd eveneens gearresteerd. Hij bleeV f 100 van het chantagegeld ontvangen te hebben. In den afgeloopen nacht is de vijand slechts met weinig vliegtuigen naar Duitsch gebied vlogen, een hunner werd neergeschoten. Snelle Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Juli afzonder lijke doelen in het gebied van Londen aangevallen. Op den Atlfftitischen Oceaan bracht het luctitwapen van een zwaar beveiligd vijandelijk convooi een vrachtschip van minstens 8000 b.r.t. tot zinken en beschadigde ëen tweede groot schip' zwaar. VerKepningsvliegtuigen schoten boven deze Wateren een Brit schen bommenwerper neer. Het Italiaansche weermachtbericht meldt o.m.: De toestand is ongewijzigd op Sicilië, waar het vooral in den noordelijken sector vanhet front tot gevechtsactie is gekomen. Duijscne bommenwerpers hebben met succes talrijke koopvaardij- en oorlogs schepen voor de noord- en oostkust van het eiland aangevallen: zij brach ten zware schade toe aan vier trans portschepen, twee kruisers en een tor pedojager. In de haven van La Valetta werden vijf koopvaardijschepen getrof fen. De vijandelijke luchtmacht heeft aan vallen gedaan op de omgeving van Na pels en op de streek langs de Straat van Messina. De schade is niet ernstig. Het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. BERLIJN, 27 Juli. De Berlijnsche ANP-correspondent méldt: De Amerikanen en Engelschen heb ben het zwaartepunt van den strijd °P Sicilië naar het Noorden verplaatst, waar zij pogen den straatweg naar Messina in hun bezit te krijgen. Deze straatweg loopt van Palermo uit langs de kust naar de stad in het Oosten van Sicilië. De Duitsche en Italiaansche verdedi gingsstrijdkrachten slaagden erin de met zeer sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen van de Amerikanen tot staaft te brengen nog voor deze de eigenlijkehoofdverdedigingslinie berei ken konden. Deze linie bestaat uit eenige bergstellingen en ligt nog ver ten Oosten van Gangi. Volgens te Ber lijn binnengekomen berichten leden de geallieerden zware bloedige verliezen bij hun vergeefsche pogingen om de verdedigers uit hun stellingen te^ver- drijven. De overmacht# der geallieerden is zeer groot. De situatie voor Catania is thans vriiwel eecon» tn.neer daar de Britten begonnen zijn met het aanleg- geh van loopgraven en het oprichten vr -ikkeldraadversperringen. Men maakt hieruit op, dat Montgomery be sloten heeft, althans voorloopig niet meer tot een directen en frontalen aan val op Catania over te gaah. Liddell Hart over den'strijd. Uit Londen wordt gemeld: De Engel- sche militaire criticus Liddell Hart schrijft in de „Daily Mail": De .werke lijke krachtproef op Sicilië staat den geallieerden nog te wachten. Men kan niet zeggen, dat de geallieerden op Si cilië de laatste acht dagen nader tot hun doel gekomen zijn. Zelfs de beslis sing is niet tastbaarder vóor hen gewor den. Reeds een week geleden heeft men mpeten inzien, dat de opmarsch van het achtste leger langs de kust van Sicilië naar Catania en op andere plaatsen definitief door den tegenstand van den vnand tot staan gebracht werd. Twee Duitsche divisies zijn daartoe voldoende geweest. Doordat de vijand nu ook zijn troepen uit West Sicilië op een/klein front bijeen heeft gebracht,, heeft hij zijn afweerstelling belang rijk versterkt. Er bestaat derhalve geen reden een hoogen dunk te hebben vip de snelle bezetting van Palermo en Marsala. De militaire gebeurtenissen aan het Oostelijk front zijn „problematisch en raadselachtig". De gewéldige strijd krachten zijn daar in verbitterde ge vechten verwikkeld. Van een strategi sche uitwerking van deze gevechtshan- öelineen valt hosneurert PLUK- EN VERZAMELVERBOD VAN BLADEREN. In de Ned Staatscourant van heden is opgenomen een pluk- en verzamel- verbod vari' bladeren, waarbij het pluk ken en verzamelen van bladeren, voor zoover deze geschikt zijn voor het be reiden van theesurrogaten aan voor waarden wordt verbonden. hoofdprijzen staatsloterij. f 1500: 10285. f 20.000: 6922. f 400: 4699, 11120, 14643. 1 200: 5175, 16053, 16580, 16874. f 100: 2169, 6274, 11459, 12500, 19138. 20473, 20733. Het Nederlandsche volk, dat in me nigerlei opzicht den stempel draagt van een grootsch verleden, is in Mei 1940 mét een schok tot de harde werkelijk heid der wereld ontwaakt. Wij-bevon den ons ongewild plotseling midden in het volle krijgsgewoel. Men praat thans dikwijls over de toe komst van ons volk. Er "zijn er die ge- looven, dat ons volk geen toekomst meer heeft. Maar zoo is- het niet. Over het algemeen waren wij hard werkende en goedwillende menschen, wien, na gedanen ajjpeid, de rust en het geluk in het gezin ter harte gingen. Wij waren eén volk, dat gelijk onze groote nationale paedagoog Jan Ligt- hart Het eens zoo treffend gezegd'heeft het vertrouwde schijnsel van de huiskamerlamp zocht en eerde. Zeker, een paradijs waren de Neder landsche jaren vóór het uitbreken van het groote wereldconflict evenmin als dit elders het geval was. De tegenstel lingen groeiden. Ons maatschappelijk bestel met zijn eindelooze rijen werkloozen en zijn steeds nieuw ver rijzende steunlok^len begon tenge volge der algemeene wereldontwrich ting een hoe langer hoe triester beeld te bieden. Maar bij de' vele verschillen, die ons verdeelden waren en bleven wij toch Nederlanders onder elkaar, en vooral na Mei 1940 zijn wij hoewel overtuigd, dat de wereld niet blijvep kon zooals zij was diep gaan beseffen wat dat beteekend heeft. Ons land is bezet door de Duitschers en dat is voor ons, Nederlanders, die door alle eeuwen heen de vrijheid lief gehad hebben en bereid zijn geweest er ^oed en bloed voor op te offeren, een hard ding eooals het dit voor elk volk is, welks land bezet wordt. Maat regelen v/c-den genomen, die ons een fel, en voor :!en onherstelbaar, leed heb ben beroi :end. Het moet echter erkend worden, dat veel ons hiervan bespaard had kunnen blijven, wanneer allen, doordrongen geweest waren van h$t feit, dat er oorlog over de wereld woedt en dat wij jegens onszelf, jegens hen, die ons .dierbaar zijn en niet het minst jegens ons vaderland de heilige ver plichting hebben loyaal samen te wer ken met dén bezetter, die de machts middelen in handen heeft en die telkens opnieuw blijk geeft van zijn onwrik bare vastberadenheid om te vechten tot aan de overwinning of tot den dood. Een kwaad en vernederend ding was ook de ervaring, dat wij door onze vroegere politieke leiders, die wij ver trouwden en in wier woorden wij ge loofden, omtrent verschillende belang rijke levensproblemen willens en wetens onjuist voorgelicht zijn. Zoo is over de aangeboren fierheid van den Nederlander in den loop der laatste drie jaren een sluier gelegd. Wij zijn en hef behoeft geen ster veling te verwonderen niet meer het opgewekte volk van4 weleer. Maar ondanks alles hebben wij één waarde behouden: de onwankelbare wil onszelf te zijn. Ook op het oogenblik heerscht er in Nederland verdeeldheid van opvatting, maar wij, Ne derlanders van hoog tot laag, van arm tot rijk, worden, ondanks alle inner lijke tegenstellingen, toch verbonden door de onuitroeibare wetenschap, dat wij Nederlanders z ij n en Neder landers willen b 1 ij v e n, en dat wij den beminden vaderl-andschen bodèm eenmaal weer onder eigen bestuur wenschente nemen.. Wij bezitten alle voorwaarden voor een zelfstan dig en krachtig volksbestaan en behoe ven daarom in geen enkel ander volk hoegenaamd ook te worden opgeno men. Onze harten staan, symbolisch gezegd, geschaafd om den troon der Nederlandsche v r ij h e i d. Dat kan niemand ons kwalijk nemen, ook de be zettende macht, die haar eigen land nameloos liefheeft en het de grootste offers brengt, zal dat niet doen. Wanneer men dit alles in smartelijke uren van ons volk kan blijven getui gen, voorwaar, dan beHoeft niemand aan onze toekomst te wanhopen. H. P. van den Aardweg. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. Niettegenstaande het prachtige zo merweer waren toch zeer vele muziek minnaars gekomen naar de Kapel- kerk, om ook deze orgelbespeling van den organist Feike Asma te beluisteren. De kunstzinnigheid ,-en bekwaamheid van den concertgever is alhier derma te bekend, dat we over zijn spel niet in bijzonderheden behoeven te treden. De programma's van de orgelbespe lingen komen nu wel allereerst op den voorgrond en wat er gespeeld wordt is wel een zeer belangrijke lac- tor. Na een devoot voorspel over Psalm 51 van Jan Zwart, begon het feitelijke concertprogramma met het Concert in C-moll van G. Telemann. Dit boeiende werk in vier beknopte gedeelten deed ons weer eens duide lijk hooren hoe een meester .met be trekkelijk vrij eenvoudig harmonisch materiaal een waar kunstwerk kan scheppen. Hierna volgde een uitne mende vertolking van- Joh. Bacb'S be roemde Fantasia en Fuga in G mol. Opvallend was, dat de organist het:' tempo niet al te snel nam en hier door de schoonheid van Bach's the matische werk niet opofferde aan eigen virtuositeit, maar het artistieke van het werk volledig tot zijn recht liet ko men, o.a. door keurige registratie Handel's Cpncert in F leent zich meer "voor éen virtuoze weergave en hiervan kregen we dan ook een schit terende en brillante reproductie te genieten. Na drie charmante werken van den Franschen meester Alex Guilmant was de serie meesterwer ken geëindigd en volgde nog als het ware een muzikaal- dessertje, n.l. Toccata van Bram Bruin, een werk waarvan geen bijzonders valt te ver melden, dan dat het sterke herinne ringen oproept aan de bekende Tocca ta van Dubois. Met een naspel van Asma werd deze orgelbespeling besloten. We zien al weer met verlangen uit naar de vol gende. Misschien brengt de concertge ver ons ook wel eens een modern werk. W. A. Schreurs. (ad Interim). STAATSEXAMEN KAPPERSVAK. Op het gisteren te Amsterdam ge houden staatsexamen voor het kappers vak slaagden onze stadsgenooten: A. Polman en J. Kraakman.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1