DAGBLAD VOOR Nieuwe doorbraakpogingen ten Z.W. van Orel. Strijd van man tegen man bij het Ladogameer. AANVALLEN OP NAPELS EN OMGEVING. Bekendmaking. De toestand in Portugal. Roosevelts voorwaarden aan Italië. De toestand in Italië. Beschikking Uitkeeringen bij bevalling aan niet-verplicht verzekerden. BEKENDMAKING. Voorschriften bij het veranderen van betrekking. Nederlanders onder elkaar. STAD EN OMGEVING Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. N.T. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3339. Giro 187294. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 179, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3V£.m.M. meer J 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor bet geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT Zware afweergevechten op Sicilië. HOOFDKWARTIER V. D. FüHRER, 3 Augustus (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Koebanbruggehoofd werden verscheidene aanvallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. De eigen aanval ten noorden van Koeibisjewo wend met succes voortgezet. Aan 't Donetsfront stortten verschei dene met tamelijk zwakke strijdkrach ten gevoerde vijandelijke aanvallen in een. In den eentralen sector van het front, vooral ten zuidwesten van Orel, zette de vijand zyn door braakpogingen voort, waarbij hij nieuwe sterke infanterie-, pantser en luchtstrijdkrachten in den strijd wierp. Onze heldhaftig strijdende troepen sloegen alle vijandelijke aanvallen af en wonnen, door de luchtmacht gesteund, tijdelijk ver loren gegaan terrein in een tegen aanval terug. Opnieuw werd een groot aantal bolsjewistische tanks vernietigd. Ook ten zuiden van het Ladogameer gingen de bolsjewisten na hevige voor bereiding door de artillerie met krach- tigen steun van vliegtuigen opnieuw tot den aanval over. Zij werden in hevige gevechten van man tegen man en deels in een tegenaanval met zware verlie zen afgeslagen. Aan het Oostelijk front verloren de bolsjewisten op 1 en 2 Augustus in luchtgevechten en door den afweer der luchtdoelartillerie 227 vliegtuigen. De strijd op Sicilië, Op Sicilië leverden onze troepen, in het bijzonder in den eentralen sector van het front zware afweer gevechten. Met zeer zware bloedige verliezen en een aanzienlijk verlies aan materiaal stortten de aanvallen deels in gevechten van man tegen man ineen. Een tijdelijk in een heuvelstelling bin nengedrongen v vijandelijke gevechts groep werd in een tegenaanval terug geslagen. Ook in den zuidelijken sector van het front is de gevechtsactiviteit weer aanzienlijk gestegen. Snelle Duit- mef.gu'.n zie. in de gevechten op den grond en bo *1- bardeerden concentraties van tanks en auto's van den vijand in bet gebied van Nicosia. De vijand - ^rloor gisteren in het Middellsndsche Zee-gebied 21 vlieg tuigen. Hamburg opnieuw ge bombardeerd. Na enkele aanvallen overdag van vij andelijke luchtstrijdkrachten op de be zette gebieden in het western en op de Noorsche kust bombardeerden de Brit ten in den afgeloopen nacht opnieuw het stadsgebied van Hamburg en verde re omgeving. Opnieuw ontstonden ver liezen onder de bevolking en aanzien lijke vernielingen. Volgens de tot dus verre ontvangen rapporten werden bij deze aanvallen 27 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Bij een overval van Britsche torpe- 'dovliegtuigen en borrimenwerpers op 'n Duitsch convooi schoten bewakings vaartuigen en de luchtdoelartillerie op de koopvaardijschepen tien vliegtuigen neer. Vier andere vijandelijke vliegtui AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN SCHENDEN TURKSCHE NEUTRALITEIT. .Naar thans blijkt, zijn de Anglo-Ame- rikaansche bommenwerpers, die twee dagen geleden doelen op den Balkan hebben aangevallen, zoowel op den heen- als op den terugtocht over Turksch gevlogen. Op dén terugtocht hebben niet minder dan acht vliegtui gen een noodlanding gemaakt op sph i* gek*ed, klaarblijkelijk wegens v/orif aan brandstof. Dit optreden scho in Dui»e Politieke kringen be- liteitsWvl als een nieuwe grove neutra- dat "ending. Er wordt op gewezen, weg rs-Weg over Turkije de kortste ling^en?^ te Berlijn met belangstel- ring tesp houding de Turksche regee- souverS?v-?r deze schending van haar ^eit zal aannemen. gen werden door eenheden van de ma rine boven het West-Europeesche kust gebied vernietigd. Een groot échec. De op 2 Augustus gemelde vijandelij ke luchtaanval op het Roemeensche petroleumgebied blijkt meer en meer een groot echec te zijn. De verliezen van den vijand zijn tot dusverre met zekerheid tot 52 vliegtuigen gestegen. Vijftien vijandelijke bommenwerpers hebben volgens berichten uit het bui tenland op neutraal gebied een nood landing gemaakt. Hierdoor is volgens onze berekeningen alleen al meer dan de helft van de vertrokken formatie niet teruggekeerd. Het werkelijke ver lies van Ret eskader Amerikaansche bommenwerpers zal nog wel veel hoo- ger zijn. HET BRANDPUNT OREL. De voornaamste gevechtssector van het Oostelijk' front, waar de krijgsope raties in sterkte toenemen, is de egel stelling Orel. Het kaartje geeft de strategische pun ten rondom deze stelling weer. kaart van Rett DE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT. In aansluiting op het weermachtsbe- richt verneemt het DNB: Sedert vier weken loopen de bolsjewisten thans in massa's storm tegen het Duitsche Oos telijke front. Als het Sowjetcommando thans de balans van deze eerste vier weken van zijn groot zomeroffensief opmaakt, moét het, tot de conclusie ko men, dat tot dusverre alle offers aan menschen én materiaal vèrgeefsch zijn geweest. De vurig verlangde door braak is op geen enkel punt van het 2000 kilometer lange front gelukt en zelfs op de plaatsen, waar de bolsje wisten, er in slaagden, éven binnen te dringen, werden de kleine aanvanke- ijke Sow jet-successen door krachtige Duitsche tegenaanvallen teniet gedaan. .Teekenend is het, dat zelfs de Brit sche berichtendienst thans spreekt van een „stationnair karakter" van den slag in den sector-Orel en daarmede toegeeft, dat de bolsjewisten hun ope ratief doel niet hebben bereikt. Het Xtaliaansche weermachtsbericht meldt o.m.: Op Sicilië heeft de vijand zijn aan vallen uitgebreid tot den Zuidelijken sector van het front, waar felle ge vechten geleverd worden. In de wate ren van Zuidelijk Calabrië hadden on ze motortorpedobooten een ontmoeting met gelijksoortige vijandelijke eenhe den, die werden afgeslagen. De stad en de omgeving van Napels alsmede talrijke plaatsen op Sicilië en Sardinië waren het voorwerp van vij andelijke luchtaanvallen. Zes bommen werpers werden door de batterijen luchtdoelgeschut neergehaald. Voorts werden 2 Spitfires neergeschoten door Duitsche jagers op Sicilië. Boven Sar dinië hebben de vijandelijke formaties 12 tweemotorige toestellen verloren tij dens herhaalde luchtgevechten met dappere jagers van ons 51e regiment der luchtmacht onder bevel van gene raal Ambrosio. NIEUW ACHTERKLEINKIND VOOR ZWEEDSCHEN KONING. STOCKHOLM, 4 Augustus. (DN.B.) Naar T.T mel'dt, hééft prinses Si bylla, de gemalin van den erfprins Gustaaf Adolf een zoon van den kroonprins het leven geschonken aan een gezonde dochtex. De nieuwe prinses is het vierde kind van het erf- prinselijke paar. De laatste »eek In htt wetr,p0rti;lmp worden de proeven afgelegd .oor «n K K 9?' het H.J -sebiet-iniigne Meer dan de helt. dat i C cmcrs *en van belde insignes behaald. Wel een bewijs, m jongens met volle aandacht den dienst hebben gevolgd. Elke Koninl i o n?Wl |0n«*M «la kampen bevolken. - Aanmelding: Koning,laan 9. Utrecht p E„BkcBlUBt,B.St»pM>« m Od grond van de od 29 April 1943 in de dagbladen bekend gemaakte mededeeling van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsge vangenschap van de voormalige Ne- derlandsche weermacht, worden bii deze, on Dinsdag, den lOden Augus tus 1943. tusschen 8 en 12 uur. voor melding in het Wehrmachtlager te Amersfoort. Zonnebloemstraat, op geroepen het geheele militaire perso neel (officieren inbegrepen) van de Koloniale Reserve voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. alsmede alle militairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bii de melding moet worden over gelegd het Persoonsbewijs, de Dis tributiestamkaart met Inlegvel en. voor zoover mogelijk, militaire iden titeitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen be kendgemaakte mededeelingen van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoe ring in krijgsgevangenschap. In verband met de nog voortdurende stakingen in het geheele land wijzen de bladen er opnieuw op, dal; het noodza kelijk is. dat alle Portugeezen eensge zind zijn. Zij wijzen op de gehouden pa rade, waarbij tot, uitdrukking kwam, dat het leger trouw is aan zijn leider, den president. Op dezelfde wijze moge zich de natie in zoo moeilijke oogen- blikken als de huidige om de regee- ring scharen, „Eensgezind bestaan wij, versplinterd vallen wij uiteen," zoo schrijft dé Voz in een artikel, waarin het blad vooral wijst op het communis tische gevaar: „Wij Portugeezen heb ben allen een gemeenschappelijke taak, wanneer de doodsadem van de steppen van Sovjet-Rusland haar ons over waait. Als een blok moeten wij schou der aan schouder sta'an en weerstand bieden." Algeheele capitulatie. RÓME, 3 Aug. De Popoio di Romi meldt in een correspondentie uit Geneve, dat Roosevelt Italië de volgende wapenstilstandsvoorwaar den heeft gesteld: 1. Het Italiaansche leger en de Italiaansche vloot staken élk verzet. 2. De samenwerking met de Dult- schcrs eindigt onmiddellijk. 3. De Italiaansche troepen in het voormalige Zuid-Slavië, alsmede in Griekenland, Albanië en Frankrijk moeten onmiddellijk teruggetrokken worden. 4. Het oorlogsmateriaal moet in tact aan de geallieerden worden overgegeven. j 5. Erkenning van een Engelsch- Amerikaansch-Sowjet militaire re geering over Italië tot het einde der operaties. 6. Arrestatie der zoogenaamde oorlogsschuldigen. 7. Vrijlating van alle geallieerde krijgsgevangenen, die zich op Itali- aanschen bodem bevinden. «Het Oosten als Eurepeesehe grond stoffen bron". Uitgestrekte gebieden, die zich voor den aanplant van katoen leenen, reusachtige bosschen met onuitputtelijke houtvoqrraden en gi gantische energie-installaties staan thane onder Duitsche bescherming in dienst van Europa. Zij vullen de Europeesche grond stoffen voorziening aan en maken hot Europeesche blok ook op dit gebied onoverwinnelijk. Reparatiewerkzaamheden aan de galerij in den dam van het Dnjepr- krachtstation Atl-H-P ns De ontwikkeling van den toestand in Italië, die weerspiegeld wordt in de Ita liaansche pers, wordt in toonaangeven de kringen in de Duitsche hoofdstad aldus gekarakteriseerd, dat het Italiaan sche volk meer en meer het voornemen inziet van den vijand om Italië te ver nietigen. Ook een zekere groep van il lusionisten, die de door den vijand ver strekte parolen serieus heeft willen aan vaarden, weet thans beter. De parolen, die een week geleden door den koning en maarschalk Badoglio zijn uitgege ven n.l. „de oorlog wordt voortgezet" zijn thans, naar men in Berlijnsche po litieke kringen meent te kunnen aan nemen qgeds gemeengoed geworden van het geheele Italiaansche volk. Alles ondergeschikt aan den oorlog! Onder het opschrift „Italië in het strategische kader van den oorlog" schrijft de Stampa, dat de binnenland- sche toestand van Italië onvermijdelijk ondergeschikt moet zijn aan de militaire situatie. Het oorlogvoerende Euiopa vormt meer dan ooit een strate^sch systeem en van militair oogpunt gezien een onlosmakelijk geheel, waaraan men zich onmogelijk kan onttrekken. De Ita liaansche weermacht strijdt niet alleen aan het Siciliaansche front, maar sterke contingenten staan ook naast de Duit sche troepen op den Balkan, in Grie kenland, in de Italiaansche Dodecane se en in het bezette Frankrijk. Het mi litaire en het politieke systeem van de in oorlog zijnde Europeesche volten dringt hen zoo nauw samen, dat riet niemand meer geoorloofd is, zich van dit systeem 'afzijdig te, houden en de eventueele eigen belangen slechts uit eigen gezichtspunt te zien. Japansch-Italiaansche telegram wisseling. Naar het Japansche ministerie van buitenlandschè zaken mededeelt, heeft tusschen den nieuwen ItaliaanscheA mi nister van buitenlandsche zaken Gua- riglia en den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Sjigemitsoe een telegramwisseling plaatsgehad, waarin van belde zijden de wensch naar voort zetting van de samenwerking tusschen beide landen op de basis van het drie- mogendhedgnpact tot uiting werd ge bracht. De zetel der Italiaansche regeering. Als zetel van het nieuwe minister presidium is thans gekozen het Palazzo Viminale. waar het ministerie van bin- nenlandsche zaken is gevestigd, daar worden nu de bijeenkomsten van den ministerraad gehouden. In dit verband wordt er op gewezen, dat maarschalk Badoglio van het Palazzo Viminale uit de regeering leidt. van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid betreffende een verbod tot verblijf in de provincies Overijssel, Gelderland. Drenthe, Gro ningen en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de Verordening Openbare Orde '43 (no. 1-1943) bepaal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en vei ligheid: Artikel 1. (1) Het verblijf in de provincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Gro ningen en Friesland is tot nader order verboden aan alle mannelijke personen van Nederlandsche nationaliteit, die den leeftijd van 15 jaren hebben be reikt en aldaar niet hun vaste woon plaats hebben. (2) Dit verbod is niet van toepassing op: (1) Personen, die kunnen aantoonen, dat zij bij Duitsche instanties met inbe grip van instanties van de Duitsche weermacht en de Waffen-SS werkzaam zijn; (2) Personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evacuatie of van verplaatsing van overheids instanties in deze provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden; (3) Andere personen, die kunnen aan toonen, dat zij in dienst zijn van het rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechtelijke lichamen en om redenen den dienst betreffende in deze provincie verblijf houden. (3) De Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de betrokken provincie kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan. Artikel 2. Personen, die in strijd met de be palingen van artikel 1. vebliif hou den in de art. 1. eerste lid. genoem de provincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkondiging van deze beschikking verlaten. Artikel 3. (1) Hij. die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 en 2. dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste tweedui zend gulden of. met een dezer straf fen. Uitlokkers. medeplegers en medeplichtigen worden als daders ge straft. (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. Artikel 4. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid, w.g. RAUTER, SS-Obergrupnenführer und General der Polizei. êrOPZETTING ROODE KRUIS- TELEGRAMMEN VOOR NEDERLANDSCH-INDIë. 's-GRAVENHAGB, 4 Augustus, Hedenmorgen ontving het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis van het Comité International de la Croix-Rouge- te Genève het teleurstel lende bericht, dat sinds eenigen 'tijd het telegrafischverkeer van het Nederland sche Roode Kruis met Nederlandsch- Indië is stopgezet. Zij, wier telegrammen nog niet zijn doorgezonden vanuit Genève, zullen, zoo spoedig mogelijk hun gestorte geldeh terugontvangen per giro. DE TEXTIELKAART VOOR KINDEREN VAN 13 JAAR. 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Ten behoeve van kinderen, die na 13 Juni 1943 den leeftijd van één jaar be reikt hebben, reiken de distributiedien sten op of na den datum van vol tooiing van het eerste levensjaar dier kinderen textielkaarten V 515 (100 punten, bestemd voor ki. deren van 1-3 jaar uit. Hiertoe dient de Textielkaart V 615, welke bestemd is voor kinderen tot den leeftijd Van één jaar, ingele verd te 'Worden, terwijl de stamkaart van het kind getoond moet worden. Bij uitreiking van de Textielkaart V515 zullen de diensten het vakje P 13 van' de stamkaart afkruisen. Krachtens besluit van den secretaris generaal van het Departement van So ciale Zaken, dat op 2 Augustus j.l. in werking is getreden, moeten de werk gevers. die, op grond van het besluit no. 113/1942 betreffende uitkéeringen bij bevalling aan niet verplicht verzekerde arbeiders en arbeidsters in den zin der Ziektewet, uitkeeringen hebben ver strekt hun declaraties indienen bij de Raden van Arbeid. De Raden van Arbeid zullen nadere aanwijzingen geven omtrent de wijze, waarop dit moet geschieden. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Het bureau van den Wehrmacht- befehlshpber in Nederland maakt bekend- Een aantal Nederlanders heeft zich in het bijzonder ook met deelneming van voormalige Nederlandsche officieren schuldig gemaakt aan begunstiging van den vijand, aan spionnage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens. Zij zijn derhalve door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de moge lijkheid van gratieverleening was onderzocht, aan de volgende per sonen door middel van den kogel voltrokken: 1. Jhr. Johan Schim- melpenninck, directeur, geboren 30 September 1887 te Rhenen. 2. Atfton Willem Marie Abbenbroek, voormalig cadet en student, gebo- •-ren 9 December 1917 te Den Haag, 3. Willem Theodore Cornells van Doorn, reserve eerste luitenant geboren 31 Mei 1911 te Den Haag. 4, Fritjof Dudok van Heel, student, geboren 19 April 1918 te Sema- rang N.l. 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, gebo ren 27 Juli 1901 te Arnhem. 6. Wil lem Hendrik Hertly, gemeente- -ambtenaar, geboren 2 Januari 1891 te Engwierum. 7. Salomon Vaz Dias, journalist, geboren 4 Juni 1904 te Amsterdam. 8. Rudolf Har- togs, textieltechnicus, geboren 3 October 1918 te Berlijn. 9. Johan nes van Straelen, vertegenwoordi ger, geboren 26 Augustus 1915 te Bussum. 10. Abraham Wijnberg, lasscher, geboren 17 October 1913 te Groningen. 11. Johan Frederik Henri des Jonge Melly, eerste lui tenant, geboren 16 October 1905 te Amsterdam. 12. Gerardus J. F. Vinkesteyn, binnenhuisarchitect, ge boren 22 Maart 1907 te Schiedam. 13. Eduard Alexander Lapperga, ka pitein der infanterie, geboren 9 April te Coetoes. 14. Adrianus Alo- ysius Felix Althoff, journalist, ge boren 12 September 1904 te Haar lem. 15 Antonius C. van Rijen, groentehandelaar, geboren 2 April 1913 te Utrecht. 16. Willem Mulder, onderwijzer, geboren 20 December 1886 te Amsterdam. Verschillende werkgevers en werk nemers blijken zich niet in voldoende mate rekenschap te geven van de ver plichtingen, welke de verordening ver anderen van betrekking voor hen in het leven heeft geroepen. Zoowel de werk gever als de werknemer moeten de toe stemming van het Gew. Arbeidsbureau hebben voor een opzegging van de dienstbetrekking. Eveneens is een ver gunning vereischt voor het in dienst nemen van personeel. Deze voorschrif ten gelden zoowel voor mannen als voor vrouwen, ongeacht den leeftijd van de betrokkenen. Voor het huishoudelijk personeel (mannelijk en vrouwelijk) geldt even wel een uitzondering. Hier is voor een opzegging der dienstbetrekking geen vergunning vereischt. Voor het in dienst nemen van huishoudelijk perso neel is wel vergunning vereischt, ter wijl een huishoudelijke kracht, die de dienstbetrekking verlaat zich aan stonds bij het naastbijzijnde Gew. Ar beidsbureau of bijkantoor daarvan moet melden. Deze laatste verplichting geldt trouwens voor alle werknemers, die hun dienstbetrekking verlaten. Wat betreft de op den werkgever rustende verplichting tot het vragen van een aanstellingsvergunning, deze geldt niet. wanneer het om werkkrach ten gaat, die in*bedrijven van den mijnbouw, van den land- en tuinbouw, bij de zee- en binnenvaart, bij de zee- of binnenvisscherij of op het gebied van de gezondheidszorg moeten worden aangesteld of tewerk gesteld. - KRUIDENIER REKENDE TE HOOGE PRIJZEN EN GAF TE WEINIG. De inspectie voor de prijsverhooging te Amsterdam verzoekt ons opname van het volgende: In April van dit jaar verkocht de kruidenier E. J. Totté te Winkel A 25 schokkererwten, losse gort en goftmout voor te hooge prijzen. Verder werd door nawegen geconstateerd, dat voor verkoop en aflevering gereedstaande zakken suiker 20 gram per kg te weinig bevatten. Een eenvoudige berekening leert, dat ook dit in feite prijsopdrijving is. Minstens even zwaar weegt echter de overweging, dat den klant een ge deelte van het tocl* al niet groote rant soen wordt onthouden. Totté werd door den Inspecteur voor de prijsbeheersching tot 150 boete veroordeeld. KANOVAARDER VERDRONKEN. Gisteravond is te Amsterdam een 16- jarige tuindersknecht, wonende te Vel- sen, bij het spelevaren met een kano in het water van den Amstel geraakt en verdronken. Zijn lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. Te Paterswolde ,is de 20-jarige Van der Velde uit Groningen, toen hij zich bij zijn arrestatie verzette, dood geschoten. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. In de persoonshaven te Rotterdam heeft zicheen ernstig ongeval voorge daan aan boord van een sleepboot. De ketel van het schip kwam n.l. tot ont ploffing en de explosie was zoo hevig, dat het schip oogenblikkelijk zonk en huizen in de omgeving door wegvlie gende onderdeelen werden beschadigd. Er waren drie personen op het schip werkzaam. Een van hen, de 60-jarige C. Stempels uit de Kruizemuntstraat, werd in het water geslingerd. Men miste hem eerst later en na geruimen tijd dreggen heeft de rivierpolitie zijn lijk opgehaald. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Berg weg gebracht. Twee andere personen, de 20-jarige J. de Man uit de Kool zaadstraat en de 20-jarige J. Bijl uit Gouda, werden gewond, de Man zoo zwaar, dat hij in het Zuiderziekenhuis ter verpleging moest worden opgeno men. De toekomst van Nederland blijft voor tallooze Nederlanders een dagelijksch onderwerp van bespreking uitmaken. Dat is begrijpelijk en verheugend te gelijk. Begrijpelijk omdat den besten on zer de toekomst van het vaderland na aan het hart ligt; verheugend om dat op de wijdheid der weerbarstige en verraderlijke zee waaraan de onze kerheid dezer tijden zoo dikwijls doet denken het vaderland verrijst als de richting-wijzende vuurtoren, wiens schijnsel de harten met nieuwe ver wachtingen vervult. Maar toch zou men wel wenschen, dat over het vaderland en zijn toekomst wat minder gepraat werd en dat men wat meer handelde, gelijk het eer lijke Nederlanders onder elkaar betaamt. Ik wT niet ontkennen dat er gelukkig nog vele Nederlanders zijn die niet al leen voor zich zelf leven doch er levens vréugde in vinden iets voor anderen té kunnen doen. En meestal zijn zij zoo, die zelve door het leven hebben geleden. Vaak echter is het beschamend, dat zij die altijd een goed gespreid bed hebben- gevonden, ondanks mooie woorden, er niets voor gevoelen anderen daadwer kelijk tot steun te zijn. Hoe dikwijls moet men en ik be paal mij hier tot enkele voorbeelden ervaren, dat er menschen zijn, die zich trotsch op de borst slaan en met fonkelende oogen uitroepen, dat zij, méér dan anderen, Nederland liefheb ben, maar die er een uur later niet tegen opzien om een landgenoot een paar 2de- handsch schoenent voor het bagatel van vijf en zeventig gulden aan te sme ren' Hoe herhaaldelijk ook komt het voor, dat boeren hun melk aan de levering onttrekken, zich dan als zoogenaamde echte vaderlanders voordoen, doch de onttrokken melk uitsluitend aanwenden om er boter van te maken die voor 25 en meer het pond verkocht wordt en hoe vaak komt het voor, dat lieden, die hoog opgeven over de nieuwe orde, op soortgelijke wijze optreden. Het zijn enkele gevallen, maar zoo zijn er honderdtallen te signaleeren! Ik zou de Nederlanders, die hun mond vol heb ben over vaderlandsliefde, doch intus- schen nog eiken dag beter worden aan de ellende van hun landgenooten, niet graag den kost willen geven! Men praat over de toekomst van ons volk. Bijna allen hopen wij vurig op een zelfstandig Nederland in een beter' Europa, waar voor iedereen, die werken wil, een behoorlijke boterham te ver dienen is Dit is een heerlijk ideaal, dat als een lichtbundel stralen kan door de duister nis der dagen. Maar laten wij toch in de eerste plaats naar dat ideaal leven en er dan pas over praten. Laten wij beginnen met ons jegens elkander als eerlijke men schen te gedragen, die er niet op uit zijn anderen uit te kleeden of de das om te doen. Hoeveel te meer kracht en glans zal dan later ons woord kunnen hebben, want het zijn niet,de theorieën, die de waarde van den mensch bepalen, maar zijn daden. H. P. van den Aardweg. BESLUITEN BURGEMEESTER. ..De Burgemeester van Alkmaar heeft: a. eervol ontslag verleend als ge meenteontvanger, in verband met zijn be noeming als zoodanig te Nijmegen, aan den heer R. J. Schierbeek; b. benoemd aan het Murmellius-Gym nasium voor het tijdvak van 1 September 1943 tot en met 15 Augustus 1944 tot tijde lijk conrector den heer J. C. Keijman, alhier, en tot tijdelijk leerares in Fransch mej. B. P. H. Esser te Amsterdam; c. aariïgegaan met den burgemeester van Opmeer een gemeenschappelijke re geling omtrent de toelating van leerlin gen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen te Alkmaar. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Juni werden door de Wijkverpleegster 601 bezoeken afgelegd bij 46 patiënten, waarvan 416 bez. bij leden van het A.A.Z.A., 166 bez. bij le den van het W.-G. Kr. en 19 bez. bij particulieren. In de maand Juli legde zij 602 bez. af bij 39 patiënten, waarvan 440 bez. bij leden van het A.A.Z.A. en 162 bez. bij leden van het W.-G. Kruis. In de maand Juni verleende zij 1 x laatste hulp. -De Wijkkraamverpleegster legde in de maand Juni 225 bez. af bij 17 pa tiënten en verleende 3 x assistentie bij den dokter. In de maand Juli legde zij 298 bez. af bij 21 patiënten en verleende 9 x assis tentie bij den dokter. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Mileen, d. v. F. ten Pas en M. Bootsma. Sonja d. v. C. de Grand en J. G. Snoeck. Gerardus, z. v. H. J. van der Kort en H. Karsebqom. An- thonia M., d. v. Th. Buijs en H. M. de Graaf. Cornells P., z. v. A. Mazereeuw en J. Visser. Jacob, z. v. C. Hoogmoed en A. H. L. Yfs. Johanna C. H., d. v. H. W. Holsmuller en D. J. vanp Amstel. Thomas A., z. v. H. J. Visser en C. Hoogvorst, Catharina, d. v. M. Denie ei- J. Soering. Maria J., d. v. H. F. Tuithof en M. de Raadt. Geertje, d. v. P. Honigh en N. Rijswijk. Bregje, d. v. J. van der Veen en 1&. Bakker. OVERLEDEN; Dieuwertje de Geus 08 jaar. Anna M. Blankemeijer, wed. van M. Vermeulen 80 jaar. Claslna van Wattingen, wed. van L. P. "Warnies, 67 j. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELS REGISTER. Van 27 Juli—3 Aug. 1943. Bestuurswijzigingen: Graft: Coöp. Boerenleenbank „West- Graftdijk W.Graftdijk 108. Andere wijzigingen: Alkmaar: Wed. Strooker en Zoon, Boe zemsingel 57, winkel' in comestibles enz., bedr. uitgebr. met grossierdersbedr. in kaas en melangefabricage. Langedijk: P. "Glazekas, B.o.L., Dorps straat 506, runderslager enz. overgegaan aan P. Glazekas Jr. t Limmen: J. Haansfra, Rijksstraatweg 123, verlof zaak en ijsKibriek, rechtsnorm gewijzigd. Schoorl: G: Minkema, Duinweg D 22, handel in brandhout aannemersbedrijf enz., rechtsvorm gewijzigd. St. Pancras: P. Vroegop, Heerenweg 177a, schoeribandel enz., bedrijf uitgebreid met "stalhouderij. Ursem: J. de Jong, Rustenburg B 53, kruideniersbedr. rechtsvorm gewijzigd.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1