7 b DAGBLAD VOOR Doorgedrongen Sovjet-troepen in slag aan den Mioes verslagen. Geslaagde Westfriezendag te Purmerend. Alle N.-Amerikaansche doorbraakpogingen op Sicilië mislukten. De strijd op Sicilië. Verbitterde strijd op Sicilië. De houding van hel Vaticaan. Duitschers ontruimen Orel. Commentaar Bekendmaking. VERDUISTERD GOED. 1 BESCHIKKING WAAR BLIJFT UW DAAD? De nieuwste truc. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche êditie; Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 180, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in dese éditie 0.10 per m.M.; min. 14 mJVI 1.40, elke ZV, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER V. D. FÜHRER, 4 Augustus (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den slag aan den Mioes hebben formaties infanterie en pantserstrijd- krachten van het leger en van de Waffen S.S. onder leiding van gene- raal-veldmaarschalk Von Manstein en van den generaal der infanterie Hollidt met voorbeeldige ondersteu ning van de formaties der lucht macht onder leiding van den gene raal der vliegers Dessloch, herhaal de doorbraakpogingen van sterke vijandelijke strijdkrachten verijdeld en ln een gioedvollen tegenaanval den ten noorden van Koeibysjewo doorgedrongen vijand verslagen. Tot 2 Augustus werden in deze ge vechten 17.895 gevangenen gemaakt, 730 pantserwagens, 763 stukken ge schut en 398 granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens en omvangrijk oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernie tigd. De verliezen van den vijand aan dooden bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan het front van den Donetz en in het gebied van Bjelgorod probeerde de vijand met verscheidene divisies infan terie en formaties pantserstrijdkrachten bij krachtige ondersteuning door de luchtmacht het front t,e doorbreken. Terwijl de doorbraakpoging aan den Donetz opgevangen en de sovjets in een onverwijlden tegenaanval werden ver dreven zijn de felle gevechten bij Bjelgorod nog niet afgeloopen. Aan het front van Orel zetten de bolsjewieken hun hevige aanvallen met het zwaartepunt ten zuid-wes ten van de stad voort. Zij werden onder vernietiging van vele pant serwagens overal bloedig afgeslagen. Sterke formaties van de luchtmacht grepen tezamen piet Hongaarsche ge vechtsvliegers in den strijd van het le ger in en bombardeerden dag en nacht spoorwegdoelen alsmede losplaatsen in het achterwaartsche gebied van den vijand. Ook ten zuiden van het Ladogameer stortten vijandelijke aanvallen met on dersteuning van pantserwagens ,en slag vliegers voor onze stellingen ineen. Vliegende formaties en luchtdoelartille rie van de luchtmacht vernietigden gis teren aan het oostelijk front een groot aantal sovjet-pantserwagens en schoten 118 vijandelijke vliegtuigen omlaag. De beide laatste dagen werden aan het oostelijk front alleen door eenheden van het leger en van de Waffen S.S. 261 pantserwagens vernietigd. In de wateren van Moermansk brachten snel le Duitsche gevechtsvliegtuigen twee vijandelijke kustvrachtbooten en een sovjet-motortorpedoboot tot zinken. Op Sicilië hebben Duitsche en Itali- aansche troepen opnieuw in dagenlan ge zware gevechten tegenover een veelvuldig superieuren tegenstander en onder uiterst moeilijke omstandigheden van terrein en klimaat een groot af- weersucces behaald. Noord-Amerikaansche divisies probeerden steeds weer den centra- len sector van het front te door breken. Alle aanvallen mislukten echter onder de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal. In den tijd van 10 tot 31 Juli werden v door onze te land strijdende troepen 309 Britsch—Noord-Amerikaansche pantser wagens vernietigd. Vliegende formaties, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en formaties van het leger schoten in het zelfde tijdvak in 't gebied v. d. Middel- landsche Zee 199 vliegtuigen omlaag, waarvan alleen 132 boven Sicilië. Bij aanvallen overdag van vrij zwak ke vijandelijke luchtstrijdkrachten bo ven de bezette westelijke gebieden werden negen vliegtuigen neergehaald. Bewakingsstrijdkrachten van de ma- brachten in gevechten, die ver- iene uren duurden, ten noorden Rebelling, zonder zelf verliezen hnnta örie Britsche motortorpedo- a 1 zinken en beschadigden een vp i e b°ot zoo ernstig, dat deze als viifri^K geschouwd moet worden. Een oot werd in brand geschoten. DE BESTORMING VAN DE ETNA-FRONTLINIE IS BEGONNEN. Aan het front in Sicilië is een nieuwe fase ingetreden. De vijand heeft zijn aanvallen uitgebreid tot de Etna-front- linie. Het kaartje geeft deze linie weer. -SPOORWEGEN RANDAZZO KAART VAN PCLT Aan het Italiaansche legerbericht ont- leenen wij het volgende: De hevige gevechten, die sinds 4 dagen aan het Siciliaansche front woeden^ hébben in den centralen sector tusschen Regalbuto en Cen- turipe een bijzonder verbitterd ka rakter aangenomen. In dezen front- sector zyn door den vastberaden te genstand van de astroepen ver scheidene met sterke strijdkrachten uitgevoerde doorbraakpogingen van den vijand met succes afgeslagen. De luchtmacht van de As heeft aan de gevechten te land deelgenomen en vijandelijke doelen te land alsmede schepen aangevallen. Onder het opschrift „Het Vaticaan op dit oogenblik" bespreekt het ka tholieke blad .,1'Italia" de geruchten, die thans in omloop zijn over het op treden van het Vaticaan. Het blad haalt daarbij een uitlating aan van het katholieke instituut voor de pers. Dit vestigt er de aandacht op, dat de bui- tenlandsche pers vaak de fundamen- teele beginselen vergeet, die de hou ding van het Vaticaan op het gebied van de internationale politiek, en wel niet pas sinds heden, inspireeren. Voorts wijst het instituut erop, dat de veelvuldigheid der bezoeken en be sprekingen van ambassadeurs en ge zanten alsmede van _den apostolischen nuntius bij het Quirinaal niemand mag brengen tot het uiten van slecht ge fundeerde vermoedens óf het doen van eenzijdige speculaties. Het Vaticaan blijft vasthouden aan een houding van waakzame verantwoordelijkheid en ac tieve onpartijdige samenwerking, die erop gericht is, aan de wereld de rust en orde weer t% geven. Met het oog op de huidige gebeurtenissen spreekt het vanzelf, dat de Paus en de instanties van het Vaticaan meer dan ooit hun aandacht aan den toestSnd wijden. In ieder geval is het duidelijk, dat het Vaticaan ten aanzien-van den toestand van dit oogenblik, niet onverschillig kon blijven. BERLIJN, 5 Augustus. (DNBIn het bestek van den soepel gevoerden af- weerslag in het midden van het Ooste lijke front werd door de Duitèche troe pen overeenkomstig het bevel de ver vooruitspringende frontbocht van Orel overeenkomstig de plannen ontruimd. Dg Duitsche troepen, hebben voor ont ruiming van de stad alle belangrijke militaire installaties vernield en mate riaal en voorraden in veiligheid ge bracht. - BIJ LANGE NA NIET SCHERP GENOEG'. 's-GRAVENH 4 GE, 5 Augustus. He denavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in de serie „Brandende kwesties" over het onder werp: „Bij lange na niet scherp genoeg". DISTRIBUTIENIEUWS. Bonaanwijzing petroleum voor kook- doeleinden. -"■s GRAVENHAGE, 5 Augustus. Van 6 Augustus tot 27 September 1943 geeft elk der bonnen „11" en „12" van de bon kaart „U 215" voor kookdoeleinden recht op het koopen van een liter petrolêum, .Het Oosten al, nieuw «waartepunt der industrie". Rond 2/3 der Ru.sl- sche l)«r- en steenkoolwinning oevindt zich In Duitsche handen. De fabrieken dezer zware industrie der Sovjets werken thans voor de verdediging an huropa_Haar geweldig potenti.ei rechtvaardigt de bewering: Europa is sterker! Enorme Russische hoogovenbedrijven. die het erts tot metaal verwerken en er In de aangrenzende staalfabrieken het beste staal van maken zij allen weiken thans, om Europa sterker te maken Atl-H-P a .Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vieesehvoorzienlng der Sovjets en bijna de geheele suiker- voorziening opgebracht. Millfoenen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver raar minder vruchtbare gebieden det Sovjetunie werden ver zonden. komen thans da verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw ia het Oosten welke |aar na jaar hoogere opbrengsten oplevert. Een vleeschconservenfabrfek niet in de U.S.A. doch in het Oosten van Europa Atl-H-P ra op de beschikking van den Commissaris-generaal voor de Veiligheid over een ver- blijfsverbod in de Noorde lijke en Oostelijke provin ciën des lands. In de maand Juli van dit jaar hebben er in de vijf vorengenoémde provin ciën eenige overvallen plaats gehad op distributiebureaux resp. op transpor ten van levensmiddelenbonnen van de distributiekantoren naar de plaatsen van uitreiking Deze incidenten werden verwekt door elementen uit de groote steden, die niet thuis hoorden in de streken, waar de misdrijven werden gepleegd. Met pistolen gewapende ban dieten overvielen dergelijke transporten en beroofden ze. Bovendien hebben voornamelijk communistische elemen ten uit de groote steden in deze pro vinciën een aantal pogingen tot moord gedaan en moorden bedreven, waarvan burgemeesters, leiders van distributie kantoren en ambtenaren van de Neder- landsche politie het slachtoffer zijn ge worden. Deze communistisch besmette elementen probeeren hun roofdaden ook nog te omgeven met een nationa- listischen mantel, aan deft anderen kant echter verkoopen zij de geroofde levensmiddelenbonnen tegen ongehoor de sluikhandelsprijzen, drijven daar mede een levendigen handel en verrij ken zich. Terwille van persoonlijke voordeelen schrikken zij daarbij voor moerden niet terug. De Höhere SS- und Pólizeiführer heeft reeds sinds dagen politieregi- menten opgeroepen, die stelselmatig de vorengenoemde provinciën door zoeken. Een vrij groot aantal gewa pende bandieten kon daarbij gegrepen worden. Een aantal personen, dat zich door de vlucht aan de arrestatie wilde onttrekken, werd daarbij doodgescho ten. Ten einde de in deze landelijke pro vinciën thuishoorende bevolking tegen deze terroristen in bescherming te ne men en ten einde represaillemaatrege len van de bezettende overheid tegen de in deze provinciën thuishoorende be volking te vermijden, heeft de com missaris-generaal voor de veiligheid zich genoodzaakt gezien bovenstaande beschikking 9t te kondigen. Door deze beschikking wordt het groote aantal der mannelijke Nederlanders boven de 16 jaar, die in die provinciën niet thuis hooren en zich daar tijdens de zomer maanden ophouden, gedwongen om binnen vijf dagen tijds deze gebieden te verlaten. t Transporten worden beschermd. De commissaris-generaal voor de Veiligheid heelt tevens een beschikking afgekondigd voor het directoraat-gene raal van de Nederlandsche politie, vol gens welke voortaan transporten levénsmiddeienbonnen van de distribu tiekantoren naar de plaatsen van uit reiking van deze kantoren slechts mo gen plaats hebben onder een dienover eenkomstige bescherming van de poli tie. Voorts is aan den leider van den Centralen Distributiedienst opgedragen het aantal plaatsen van uitreiking dezer distributiekantoren zoo te verminderen, dat de Nederlandsche politie een doel treffende politioneele bescherming kan verleenen Gestolen distributiebescheiden worden niet vervangen. De commissarisgeneraal voor Finan ciën en Economie heeft voorts bepaald, dat aan een gemeente, waar de distri butiebescheiden zijn ontvreemd, in de daaropvolgende maand geen vervan ging voor geroofde kaarten kan wor den verleend, daar zulks de voedings positie in Nederland niet tpelaat. Ge meente- en politieautoriteiten alsook de bevolking zelf moeten in hun eigen belang medewerken aan het onschade lijk maken van deze terroristen. Vrij grqote afdeelingen van de Duit sche Ordnungspolizei en de instanties van de Nfederlandsche politie hebben opdracht gekregen de uitvoering van deze beschikking terstond te contro leeren. De bureaux van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in de afzonder lijke provincies worden gemachtigd om in bijzonder dSngende gevallen waarbij slechts sprake kan zijn van belangrijke beroeps- of zakenreizen van enkelen uitzonderingsvergunnin gen te verstrekken. De genomen maatregel zal zoo lang gehandhaafd blijven als de terreur aanslagen duren. Zouden in de andere provinciën van Nederland dergelijke verschijnselen zich voordóen, dan zou ook in die provinciën op dezelfde wijze worden opgetreden. GOED NIEUWS VOOR DEN AMATEUR-TABAKSVERBOUWER 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. In het w'ekelijksche praatje van de directie /hn den landbouw wordt Vrijdagavond 6 Augustus van „18.4518.55 uur over den zender Hilversum I een vraaggesprek gehouden,getiteld „Goed nieuws voor den amateur tabaksverbouwer". Hierbij wordt een nieuwe regeling inzake de verwerking van amateurs-tabak aange kondigd. Op grond van de od 29 April 1943 in de dagbladen bekend gemaakte mededeeling van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden. betreffende terugvoering in krijgsge vangenschap van de voormalige Ne derlandsche weermacht, worden bii deze. op Dinsdag, den lOden Augus tus 1943. tusschen 8 en 12 uur. voor melding in het Wehrmachtlager te Amersfoort. Zonnebloemstraat, on geroepen het geheele militaire perso neel (officieren inbegrepen) van de Koloniale Reserve voor zoover het in Mei 1940 in w.erkeliiken militairen dienst was. alsmede alle militairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bii de melding moet worden over gelegd het Persoonsbewijs, de Dis tributiestamkaart met Inlegvel en. voor zoover mogelijk, militaire iden titeitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen be kendgemaakte mededeelingen van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden. betreffende terugvoe ring in kriigsgevangenschap. Deze week van 21.52—5.38 'Maan op 8.13, onder 22.38 ROOSEVELT STELT SCHEPEN BESCHIKBAAR. Churchill heeft gisteren in het Lager huis een brief voorgelezen van Roose velt, waarin de president der Ver. Sta ten zich bereid heeft verklaard aan En geland voor den duur van den oorlog een aantal koopvaardijschepen ter be schikking te stellen, waarbij hij als motief opgaf, dat de Engelsche scheeps- ruimte aanzienlijk geslonken is en dat derhalve een groote reserve aan ge schoolde zeelieden ter beschikking staat, waarmede thans de in Amerika gebouwde schepen gemakkelijker be mand kunnen worden. De brief van Roosevelt onthult, zoo verklaart men in Duitsche politieke kringen, met een totdusver ongekende duidelijkheid de zwakheid van Groot-Britannië als zee varende natie en geeft bovenden blijk van een cynisme, waarmede de Ame rikanen profiteeren van den precairen toestand van Groot-Britannië als zee varende mogendheid. /djrawttrrarr- Toen er een brandbom msbeg. Mas de heek fomi/ie nodeloos. en daardoor alles reddeloos „CNF-Voorl. actie H. Inspect, luefatbeseb. "-Paz m NEDERLANDSCH OOST-INSTIUUT OPGERICHT. Door'den Secretaris-generaal van het departement van bijzondere economi sche zaken is gesticht een Nederlandsch Oost-Instituut. Doel van het instituut is de bestudee ring van alle vraagstukken in den ruimsten zin, welke verband houden met den Nederlandschen inzet in het Oosten, zoomede de cultureeleverzor ging der in het oosten werkende Ne derlanders en, voor zoover noodig, hun voorscholing. Alle werkzaamheden van niet-econo- mischen aard en die niet den recht- streekschen inzet betreffen, tot nu toe door de Nederlandsche Oost-compag nie verricht, zijn thans aan het Neder landsch Oost-instituut overgedragen. Na de noodzakelijke voorbereidingen kan de officieele opening in Septem ber tegemoet worden gezien. Tot direc teur van het instituut is benoemd drs. W. Goedhuy; van den Höheren S.S. und Pólizeiführer. Met het oog op de heerschende toe standen. wordt de bevolking in de be zette Nederlandsche gebieden nog maals gewezen op den bestaanden plicht, dat alle personen bo«n 15 jaar voortdurend hun persoonsbewijs bij zich moeten hebben. Ook worden de jongemannen gebo ren in de jaren 1924, 1923 en 1922, voor zoover zij van denarbeidsinzet zijn vrijgesteld, aangeraden de desbetref fende Bescheinigung van het Arbeids bureau voortdurend bij zich te dragen. Hetzelfde geldt voor studenten, die de loyaliteitsverklaring geteekend en van hun universiteittoestemming gekregen hebben om verder te studeeren. Bovendien moeten de vrijgestelde krijgsgevangenen de door den Wehr machtsbefehlshaber Niederlande uitge reikte „Rückstellungsbescheinigung" steeds bij zich dragen. Der Höhere SS- und Pólizeiführer RAUTER, SS-Obergruppenführer und General- Leutnant der Polizei. DE VRIJGEZELLEN IN ITALIë. Ddor een der eerste verordeningen der nieuwe regeering waren de specia le wettelijke bepalingen tegen de vrij gezellen opgeheven. Thans wordt er echter op gewezen, dat de bijzondere belastingbepalingen voor vrijgezellen blijven bestaan. OUD-STAADSRAAD, OUD-MINISTER VAN MARINE RAMBONNET OVERLEDEN. Op 79 jarigen leeftijd is te Rotter dam overleden de heer J. J. Rambon- net, oud-minister van marine en oud-lid van den Raad van State, Uit het weermachtbericht van 4 Augustus 1943: „In de laatste twee dagen werden aan het Oosteliik front 261" nantsers alleen door eenheden van de Waffen-SS en het leger vernietigd." Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche -kameraden voor een nieuw Europa. Waar bliift uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waf fen-SS Inlichtingen SS-Ersatzkomman- do Den Haag, Korte Vijverberg 5. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. DE BILT, 4 Aug. In het etmaal van Maandagavond 2 tot Dinsdagavond 3 Augustus is de weersgesteldheid in de streek tusschen Alkmaar en Enk huizen kritiek geweest voor het optre den van aardappelziekte. Het zeer doorzichtige spelletje, dat Moskou vóór eenigen tijd heeft ge speeld met de opheffing van de Komin tern heeft bij de bedrijvers ervan een grootere mate van naïveteit bij de Europeesche volkeren verondersteld dan in werkelijkheid aanwezig was. Al heel spoedig drong het bewustzijn door, dat door deze manipulatie aan. den feitelijken toestand niets was ver anderd en ook niets veranderen zou. Er was hier slechts sprake van een Sov jettruc, welke ten doel had het menschdom zand in de oogen te strooien en dit troef je, door het Kremlin uitgespeeld, werd wel volko men op zijn juiste waarde geschat door het Spaansche blad Alcazar, wanneer het er op wees, hoe de Sovjetregee- ring twintig jaar lang naar voren heeft gebracht, dat zij niets gemeen heeft met de Komintern Dit was veeP eer een internationale organisatite, die geheel toevallig haar zetel in Moskou had. Deze bewering is voor ieder als leugen onthuld, toen Stalin naar buiten last gaf tot ontbinding van de Komin tern. Aangezien het Kremlin echter met dit gebaar jegens zijn kapitalisti sche bondgenooten geenszins zijn plan nen tot een wereldrevolutie heeft op gegeven, heeft het moeten uitkijken naar een vervanging. Men behoeft thans nog slechts de leden van da nieuwe, in Moskou ontstane „emigran- tenregeeringen" aan te kijken om goe de oude bekenden van de Komintern te ontmoeten, die thans onder een nieuwe vlag voor hun oude zaak verder wer ken en wroeten. In dit verband mag ongetwijfeld worden gewezen op de nieuwste true van Moskou, waarmede een z.g. „vrije Duitsche regeering" is te voorschijn getooverd. Dit geval is minstens even doorzichtig als het eerste. Met den schijndood van de Komintern is het bolsjewistisch gevaar voor Europa niet uitgebannen en wie een oogenblik zou gelooven in de macht van de nieuwa „vrije Duitsche regeering" is rijp om cum laude te promoveeren in den leer gang der naïveteit. „Stalin bereidt den oogst voor," heeft de Rijkscommissaris zeer duidelijk ge zegd in zijn laatst gehouden rede en wie zich deze waarheid voor oogen stelt, zal zich ook door de nieuwste truc van Moskou niet in slaap laten sussen. Integendeel hij houdt de oogen open en de ooren gespitst. Nb. DE TEXTIELKAART VOOR KINDEREN VAN 1—3 JAAR. 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Ten behoeve van kinderen die na 13 Juni 1943 deg leeftijd van één jaar be reikt hebben, reiken de distributïediën- sten op of na den datum van vol tooiing" van het eerste levensjaar dier kinderen textielkaarten V 515 (100 punten, bestemd voor ks deren* van 1-3 jaar uit. Hiertoe dient de Textielkaart V 615, welke bestemd is voor kinderen, tot den leeftijd van één jaar, ingele verd te worden, terwijl de stamkaart van het kind getoond moet' worden. Bij uitreiking van de Textielkaart V 515 zullen de diensten het vakje P 13 van de stamkaart afkruisen. Film, voordracht en historie. Ondanks de niet geringe reismoei- lijkheden waren gisteren eenige hon derden persoiten naar Purmerend ge togen ter bijwoning van den 18en Westfriezendag, georganiseerd door het Historisch Genootschap „Oud West- Friesland". Bij de opening der alge- meene vergadering, welke werd gehou den in „Amicitia", uitte de voorzitter, de heer G. Nobel, hierover zijn vol doening. Spr. deelde o.m. mede, dat het jjestuur groote plannen heeft voor de toekomst, waarvan de volvoering wachtte 'op betere tijden, die naar hij vertrouwde niet ver meer af zouden zijn. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een voorstel van den heer N. J. Groot te Binnenwijzend, dat het Genootschap een prijsvraag zou uitschrijven voor een ontwerp van een model Noordhollandsche boerderij, welke zaak, blijkens mededeeling door den voorzitter, reeds de aandacht heeft van de Commissie voor het Land- schapsschoon v. Holl. Noorderkwartier. De'heer Van Loenen vroeg de aan dacht voor den molen te Sint-Pancras, die in desolaten toestand verkeert; ook wilde hij in de diverse gemeenten een onderzoek doen instellen naar de aan wezigheid van oude tegeltjes. Voor dit Idhtste dacht het bestuur plaatselijke menschen te kunnen aan wijzen. Nog werd medegedeeld, dat in ver band met de papierschaarschte dit jaar de bundel niet kon verschijnen. Ledental van 60D bereikt. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer Th. P. H. Wortel, bleek o.m. een stijging van het aantal be- 'gunstigers van 10 op 11 en van het le dental van 534 op rond 600. Gewezen werd op samenstelling en doel van de Commissie voor het Landschapsschoon, waarin 4 leden uit het bestuur zitting hèBben. Als belangrijkste feiten stip pen wij voorts aan, dat de bekende boerderij van Koeman te Blokker zal worden gerestaureerd, dat Prof. Van Giffen opgravingen deed in de graf heuvels te Wervershoof en dat tevens opgravingen plaats vonden op het ter rein van het voormalige kasteel Mid delburg onder Oudorp. Met instem ming nam het bestuur kennis van de actie van het gemeentebestuur van Enkhuizen om het Zuiderzeemuseum aldaar gevestigd te krijgen, welke ac tie men gaarne zou ondersteunen. Ten slotte wefd nog de wenschelijkheid betoogd om in het komende wintersei zoen onder auspiciën van het Genoot schap, zoo noodig in samenwerking met andere vereenigingen, avonden te organiseeren, waarop aan het streven van „Oud West-Friesland" uiting zal wordengegeven. Een goede kas. De rekening van de penningmeeste- resse, mej. C. Ruyterman, werd goed gekeurd met een batig saldo van f 798.08 (vorig jaar 75.12). Dit groo te overschot houdt hoofdzakelijk ver band met het niet verschijnen van den bundel. Het Claes Barentszfonds bleek over een bezit te beschikken van f 767.12. De voorzitter kon voorts nog de verheugende mededeeling doen, dat het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming aan de verae- niging een bijdrage van f 600 had toe gestaan voor de opgravingen te Wer vershoof; het gemeentebestuur van Wervershoof verleende hiertoe reeds eerder een bijdrage van f 75. Nadat door burgemeester Kikkert van Purmerend een kort begroetings woord was gesproken, bij welke gele genheid hij een en ander mededeelde omtrent de historie van deze- stad, volgden de verkiezingen. De per. aftr. bestuursleden J. C. Kerkmeijer, Jb. Portegys en G. Nobel werden bij acclamatie herkozen, even als de heeren H. -Galis en J. C. Kerk meijer als leden van de Commissie voor Landelijk Schoon. Als nieuwe le den van deze commissie ter vervan ging van de heeren H. M. Honijk en P. C. J. Peters, die zich wegens druk ke werkzaamheden niet langer beschik baar konden stellen, werden benoemd de heeren W. H. Wessel en G. Nobel. Ais plaats voor de volgende alge- meene vergadering werd Alkmaar aan gewezen. Aan het einde der vergadering werd nog medegedeeld, dat zich voor de ex cursie naar Beverwijk op 18 Augustus reeds ruim 100 personen hadden aan gemeld. De grafheuvels te Wervershoof. Na den koffiemaaltijd vertelde prof. dr. A. E. van Giffen aan de hand van %en aantal lichtbeelden en een smal- filmpje een en ander over de onder zijn leiding plaats gehad hebbende af graving van de grafheuvels, waarvan men er onder Wervershoof een 20-tal aantreft. De overblijfselen van gecre meerde lijken en een enkele kraal, welke men hierbij heeft gevonden, duiden er op, dat men hier niet te doen heeft met Vikinggraven, doch dat deze heuvels reeds aateeren uit den z.g. bronstijd, d.i. plus minus 1200 jaar voor Christus. Een voortzetting van 't onderzoekingswerk ligt in het plan Een filmpje van geheel anderen aard, opgenomen door d^i heer G. Rhee, bracht den het vorig jaar te De Rijp gehouden Westfriezendag met de ou- derwetsche dansen, door de Spierdij- kers uitgevoerd, in beeld. Deze film werd door den heer Rhee aan het Ge nootschap in eigendom aangeboden. Het slot van de bijeenkomst werd op succesvolle wijze verzorgd door mevr. BuishandMolen, die veel bijval ver wierf met een door mevr. Smit—Pool van Midwoud vervaardigde voordracht, waarin de belevenissen van een drietal „waifkes" op den vorigen Westfriezen dag werd geschetst. De heer Nobel sloot hierop met een enkel dankwoord. Naar de Oudheidkamer. Reeds ter vergadering had mevr. Lieuwen in het kort het bezoek inge leid, dat in' den namiddag aan de zoo juist geopende Oudheidkamer werd ge bracht. De expositie „Oud en nieuw Purmerend", hier ingericht en waar van in de bladen reeds een korte be schrijving is werschenen, bleek zeer in teressant en had de volle aandacht. Zoo heeft ook dezen Westfriezendag de verwachtingen geenszins teleurgesteld. ji

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1