DAGBLAD VOOR Zware afweerstrijd bij Bjelgörod duurt voort. Stalin en de Wereldrevolutie. HEVIGE LUCHTAANVALLEN OP TURIJN, MILAAN EN GENUAT BELANGRIJKE BESPREKINGEN IN HOOFDKWARTIER. VERDUISTER Ontmoeting Churchill, Roosevelt, Stalin Mensch en Maatschappij. Distributienieuws. STAD EN OMGEVING De onbewaakte overweg. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland NV. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Albmaarsche éditie; Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3330 - Red. 3330. Giro 187394. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1943. EA^-KMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAN 145e Jaargang, no. 183, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in t». éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3V4 m.M. meer J rfss. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2 63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT Geen groote gevechtshande lingen op Sicilië. Uit het HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Aug. Het opper bevel der weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggenhoofd her nieuwden de bolsjewisten met gebruik making van talrijke slagvïiegtuigen hun aanvallen. Zij werden in zware gevech ten afgeslagen. In het gebied van Bjelgorod duurt de zware afweerstrijd tegen de met sterke strijdkrachten aanvallende bolsjewisten voort. Ook in den tronisector van Orel viel de vijand met versch-aange- voerde troepen aan. Z\jn pogingen, ons afweerfront te doorbreken,mis lukten. Ten zuiden van het Ladogameer en aan 't Moermanskfront bleven plaatse lijke vijandelijke aanvallen zonder re sultaat. De luchtmacht greep met sterke es kaders duikbommenwerpers, gevechts vliegtuigen en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand doeltreffend in de gevechten te land in, vernietigde talrijke pantserwagens en voertuigen en verstrooide troepenconcentraties van den vijand. In luchtgevechten werden 91 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Nieuwe stellingen op Sicilië betrokken. Aan het front op Sicilië kwam het niet tot groote gevechtshandelingen. Onze troepen hebben, niet door den vij and gehinderd, in eenige sectoren nieuwe, voorbereide, stellingen be trokken. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuige'n heeft des nachts de haven van Bizerta .aangevallen. Een kruiser, alsmede een ander oorlogs vaartuig en 15 transportschepenwer den deels ernstig beschadigd. Ëoven de Straat van Messina en de kust van Sardinië schoten Duitsche jagers 4 vij andelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke stoorvliegtuigen een klein aantal brisantbommen op het Rijnland laten vallen. De schad j is onbelangrijk. Op Sicilië door de As nieuwe stellingen betrokken. Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij het volgende: De Italiaansch-Duitsche strijdkrach ten, die onder den toenemenden druk van den vijand genoodzaakt zijn ge-( weest terrein prijs te geven, bieden hardnekkigen tegenstand in haar nieu we stellingen in de streek van Caronia en de Etna. Formaties Duitsche vliegtuigen heb ben vijandelijke schepen langs de kust van Sicilië en in de wateren van Bi zerta aangevallen. Zij brachten een tor pedojager en twee koopvaardijschepen van middelbare tonnage tot zinken $n beschadigden andere oorslogsschepen en koopvaarders met een gezamenlijken inhoud vap meer dan 50.000 ton. Zware aanvallen. In den afgeloopen nacht zqn he vige luchtaanvallen gedaan op Tu rijn, Milaan en Genua. De schade is aanzienlek, vooral in de centra der beide eerstgenoemde steden. De ver liezen zijn nog niet vastgesteld. Te Milaan hebben de luchtdoelbatterijen twee vliegtuigen vernietigd. Een felle worsteling. In een aanvulling op het weermacht- bericht wordt gezegd: het is vandaag de achtste dag van den beslissenden Anglo-Amerikahnschen aanval op het Italiaansch-Duitsche froht op Sicilië. Wat door den vijand, na zijn aanvan kelijk succes een militaire "wandeling was genoemd, is veranderd in een felle worsteling, die, als zij eenerzijds den door den vijand gebruikten overvloed van strijdmiddelen doet uitkomen, an derzijds een schitterend licht werpt op den moed der Italiaansch-Duitsche troepen, die van iedere oneffenheid in het terrein een versterking makend, on vermoeid vechten en vastbesloten zijn, den vijand zeer duur te laten betalen voor iederen duim gronds. Geallieerde plannen vertraagd. Terwijl aan de vleugels, in de zóne ten noorden van Catania en bij. Marina di Caronia, de aanvallen zijn afgeslagen, hebben in het centrale deel van het front de strijdkrachten en pantserwa gens, welke de vijand voortdurend in den strijd heeft geworpen, de Italiaan sche en Duitsche afdeelingen gedwon gen terrein prijs te geven, om op meer achterwaarts gelegen stellingen een hieuwen tegenstand te bieden, die steunt pp het Etnamassief en de Caro- nische bergen. Hier zijn de laatste acht dagen verbitterde gevechten geleverd, doordat de vijand wel alles moest doen om den tegenstand onmiddellijk te bre ken. Doch de Italiaansch-Duitsche troe pen hebben den vijand zware verliezen toegebracht aan menschen en materiaal en eèn aanzienlijke vertraging in de verwezenlijking van zijn plannen ge bracht. De aanval op Milaan. De luchtaanval op Milaan in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, naar „Stefani" meldt, in woonwijken cSr stad zware schade aangericht. Hij was ditmaal ook weer gericht op woon wijken, in h'et bijzonder het' centrum der stad en den rand van de stad. On- .der de door hommen getroffen gebou wen bevindt zich het ziekenhuis der Barmhartige Broeders. De in behande ling zijnde 600 zieken moesten geëvacu eerd worden. Voorts werden het Wees huis, het Sophiaklooster, waar drie nonnen werden gedood, het Stedelijk Museum van Milaan en de oude Schouwburg getroffen. De bevolking behield, naar „Stefani" zegt, volkomen rust en discipline. Eén vijandelijk vlieg tuig stortte, door afweervuur getroffen, bij Nonforte neer- De bemanning kwam om het leven. Nog twee vijandelijke vliegtuigen zijn waarschijnlijk neerge schoten. Alle vooraanstaande per soonlijkheden bijeen. Naar men te Berlin verneemt, von den de laatste dagen in het Hoofdkwar tier van den Führer een reeks belang rijke besprekingen plaats van militair en politiek karakter. Dit blijkt ook uit eenige heden in de Berlijnscbe bladen gepubliceerde foto's, alsmede uit de jongste film van de „Deutsche Wo- chenschau." Naar men hierover te Berlijn ver neemt, hebben aan deze besprekingen o.a. deelgenomen Rijksmaarschalk Her mann Goring, de minister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop, mi nister Speer, de R-eischführer SS Himmler, minister dr. GÖbbels en Reichsleiter Bormann. Van de zijde der Duitsche militaire leiding worden als aanwezigen o.a. genoemd generaal-veld- maarschalk Keitel, groot-admiraal Dö- nitz, van de luchtmacht generaal-veld- maarschalk Milch en generaloberst Jeschonek, voorts de chef van den generalen staf van het leger, de gene raal der infanterie Zeitzler', en de chef van de Wehrmachtführungsstab, de ge neraal der artillerie Jodl. GöRINGS BEZOEK AAN HAMBURG. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft Hamburg bezocht-en zich bij zijn bezoek aan Hambrug door gouwleider Kaufmann rc-pport laten uitbrengen over de maatregelen voor de bevolking en over dè stappen, die -zijn gedaan voor de verzekering van Harrfburgs medewerking aan de taken van den oorlog. Hij heeft vervolgens den gouw leider en diens medewerkers, den ver tegenwoordigers der partij, het bestuur en de weermacht zijn dank betuigd voor wat zij geprestèerd hebben. Hij legde er den nadruk op, dat het steeds zijn'overtuiging is geweest, dat de Han zestad Hamburg ook in den zwffarsten strijd haar man zou staan, niettemin zijn zijn verwachtingen door de hou ding dér stad nog overtroffen. Daarna bracht de Rijksmaarschalk een bezoek aan verschillende plaatsen, waar schade was aangericht. De be volking begroette hem hartelijk. De Rijksmaarschalk was zichtbaar onder den indruk van den opbouwwil der Hamburgers, die op alle vernielde plaatsen merkbaar was. Na een uitvoe rige bespreking van alle hulpmaatrege len voor de bevolking van Hamburg nam de Rijksmaarschalk afscheid van den gouwleider met de verzekering, dat alles wordt gedaan om den vijand te vergelden, wat hij aan menschelijk leed en stoffelijke vernieling over de Hanzestad Hamburg heeft gebracht. van 7n Augustus 21.505.49 uur. De Maan: Op 9 Aug. 15.02 u. Onder 10 Aug. 0.54 u. 9 Aug. E. K. «B Onder leiding van soldaten, die aan het front hebben gestaan, worden de Jongens in de weersportkampen vertrouwd gemaakt met een voornaam, onderdeel van de sport, dat si) van tevoren nog niet kenden, de weer- tport. Van hen leeren si) met een geweer omgaan en er mee schieten, kaart lezen, verkennen, telefoonverbindingen aanleggen. Wilt gij dit avontuurlijke leven gedurende vlet weken meemaken. Meld je dan direct: Utrecht, Koningslaan 9 Stapf-Pax el .Het Oosten a.s nieuw zwaartepunt der Europeesche Industrie". Rond 2/3 der^Russische Ijzer- en steenkoolwinning bevindt zich in Duitsche handen. De fabrieken dezer zware industrie der Sovjets werken thans voor de verdediging van Europa. Haar geweldig potentieel rechtvaardigt de bewerng: Europa ls sterkerl Geweldige Russische hoogovenbedrijven, die het erts tot metaal Verwerken en in de aangrenzende staalfabrieken tot het beste staal omzetten, zij allen werken thans, om Europa sterker te maken Atl-H-P m Een weg in drie étappen. Er is èën geheim bevel van Stalin aan het Roode Leger gevonden, dat door een ironische speling van het lot in handen van diens meest consequente tegenstanders is geraakt. De Ned. corr. dienst noemt dit een leerrijk document. De eerste étappe van den Duitsch Sovjet-Russischen oorlog ziet Stalin als de onderbreking, door wapengeweld van „den vreedzamen opbouw in het eenige land, dat het ware socialisme verwezenlijkt heeft"; hij noemt deze étappe dien van den terugtocht. Door Duitschland's grooten veldtocht in het Europeesche Oosten werd inderdaad een bolsjewistische „opbouw" op zeer afdoende wijze onderbroken. Wat dit voor een opbouw was, bleek overduide lijk uit de veel omvattende militaire voorbereidingen,, wojke -de bolsjewisten hadden getroffen om ons werelddeel t.z.t. onder den voet te loopen. Dat de machthebbers uit het Kremlin geen succes bereikten, was louter te danken aan 't schérpe inzicht van Duitschlands leider, die zich door bolsjewistische ca mouflagemethoden niet om den tuin liét leiden. Hoe het overigens met de ver werkelijking van het social^me in de Sovjet-Unie was gesteld, daarover heeft wel niemand zich ooit eenige illusies gemaakt. Nimmer in de wereld historie heeft een kleine groep van raddraaiers een volk zoo geterrorisêer l en voor machtsdroomen uitgebuit als Stalin en de zijnen. Europa moet zich gelukkig prijzen, dat deze eerste-strijd- étappe inderdaad, dank zij de -Duitsche legers, er één van catastrophale Sovjet terugtochten geworden is. De tweede periode. Stalin's tweede periode meent hij te kunnen bestempelen als die der bolsje wistische overwinningen. Hij achtte te "kunnfen zeggen, dat de „heilige" Sovjet- aarde binnenkort geheel van vijanden zou gezuiverd zijn. De profetieën van den sovjet-dictator, in wiens mond het woord „Heilige aarde" vreemd felinkt dat is n.b. dezelfde aarde, welke de massagraven van Katyn en Winniza bevat zijn tot dusverre, dank zij, de dappere Duitsche weer macht, nóg niet in vervulling getreden. De derde étappe. De derde étappe zou aanbreken, „wanneer het Roode Leger diep in de landen van het fascisme binnendringt". Deze étappe zou zijn die van de „prole tarische wereldrevolutie", de étappe, van de vernietiging van het wereld- kapitaal", „wanneer tegen de ver wachting in de ontwikkeling van de tweede étappe zou worden vertraagd, dan zullen wij de hulp van onze tegen woordige bondgenooten noodig hebben, in het bijzonder door oprichting van het tweede front. Iéder wantrouwen bij hen tegen onze uiteindelijke doelstellingen zou deze hulpverleening in gevaar* brengen. De roep om een tweede front. Stalin schreef deze woorden op den 18en Februari 1943, op een tijdstip, toen hij meende te kunnen aannemen," dat de Sowjet-Unie haar zwaarste beproe vingen reeds had doorstaan. Sedertdien echter is de ropp om het tweede front dringender geworden dan ooit, De nood in het eenige land, „dat het ware socia lisme .verwerkelijkt heeft" en dit voor ons allen in petto hield, is inmiddels zóó toegenomen, dat het Rood£ Leger niet langer zijn onverkorte rantsoenen kan ontvangen. Hoe het er achter de fronten uitziet, welke gruwelijke ontbe ringen daar worden geleden, kan men gemakkelijk afleiden uit de wekenlange, wanhopige pogingen der bolsjewisten om zich weder van den graanrijkdom der Oekraine meester te maken. Zelfs zij, die jarenlang de harde leerschool der bolsjewistische ontberingen hebben gevolgd, geraken aan het einde van hun kracht! Overigens, aldus de corr.diénst, zijn wij de meening toegedaan, dat Stalin eigen sluwheid en overleg grootelijks over schat. Wij in Europa weten reeds lang, dat Moskou geen ander doel voor oogen staat dan de wereldrevolutie, welke de Sovjet-chaos uit de steppen tot de Westersche cultuurgebieden zou uitbrei den. In Washington en Londen moet men dit evenzeer hebben ingezien, doch het commercialisme en materialisme van Yankee en Brit denkt op gelijke manier van het bolsjewisme partij te kunnen trekken, als Stalin zqlks met 't kapitalisme en Amerikanisme hoopt - te kunnen doen. Niemand zal Europa voor dit laatste onheil kunnen behoeden dan ons werelddeel zelf. Zijn vastberaden heid om hiervoor ook het laatste te of feren moge uit'het besef van wat thans op het spel staat tot het uiterste wor den gesterkt. Het is goed, dat de werkelijke bedoe lingen van de machthebbers uit het land, dat de proletarische wereldrevolu tie wil doorvoeren zoo nu en dan eeris openbaar gemaakt kunifen woTden. Men kan er uit concludeeren wat ons we relddeel te wachten zou staan als de frontsoldaten in het Oosten niet zoo dapper stand hielden om Europa vooi deze verschrikkingen te beveiligen. Het oordeel van Berlynsche bladen. De Berlijnsche bladén noemen het in Duitsche handen gevallen bevel van Stalin aan de opperbevelhebbers van het 2de en het 6de Sovjetleger en van de groep-Popof een ondubbelzinnig be wijs voor het feit, dat de ontbinding der communistische internationale, wel ke eind Mei geschiedde, een schijnma noeuvre was. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat Stalins bevel een volledige bevesti ging is van ^et oordeel, dat in Duitsch- land. de verbonden staten en door vele neutralen geveld is over deze schijn- ontbinding. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat Stalin in dit bevel de ware hedoelingen van het bolsjewisme ont huld heeft. Het is een duidelijke oor logsverklaring aan de geheele wereld,- en geen land ter aarde zal tegenover deze plannen bescherming vinden" bij Churchill en Roosevelt. De jonge staten van Europa echter weten, dat hun strijd slechts kan eindigen met de volledige vernietiging van het bolsjewisme, dat een wereldgevaa? beteekent. Conferentie zou reeds aan den gang zijn. De correspondent van de „New- York Herald Tribune" te Washington meldt: men is alhier algemeen van meaning, dat Roosevelt en Churchill in de naaste toekomst weer bijeen zullen komen om de oorlogsvraag stukken te bêspreken. Ditmaal zal ongetwijfeld de niéuwe eisch der bols jewisten van vorming van e§n tweede front in Europa het voornaamste on derwerp van gesprek vormen. De ontmoeting reeds een feit? Uit uitlatingen van Engelsche en Amerikaansche kringen te Stockholm valt óp^fce maken, 'dat een ontmoeting tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin reeds aan den gang is of ieder oogen- blik kan plaats hebben. Men meent te weten, dat cte onlangs genubliceerde officieele mededeeling der Sovjets, dat Stalin zich op een insnectiereis langs het front begeven heeft en tijdens zijn afwezigheid door Molotof Vervangen wordt, wiens vertegenwoordiging, zoo als bekend, weer overgenomen is door Maiskv, den vroegeren ambassadeur te Londen, een camouflagebericht was. dat den werkelijken reden der afwezigheid van Stalin moest verdoezelen. De oude eisch. In dit verband is het ook opgeval len, dat de laatste dagen van de zijde der Sovjets opnieuw de eisch .gesteld is naar een tweede front en dat op nieuw nadrukkelijk critiek geoefend is op het feit, dat deze eisch nog al tijd niet is nagekomen. Zoo verklaar de heden weer radio Moskou: „De Sovjet-Unie draagt thans reeds het tweede jaar de geheele last alléén op haar schouders." Hieraan verbond radio-Moskou de verklaring, dat de numerieke sterkte van de Duitschers aan het Oostelijke front aantoont, dat de bondgenooten der Sovjet-Unie ook thans nog geen tweede front hebben opgericht. In dit opleven der agitatie vah de Sovjets over het oprichten van een tweede front meent men de begeleiden de omstandigheden te moeten zien voor de besprekingen van Stalin met Roosevelt en Churchill. Daarmede zou tevens aangeduid zijn. wat het hoofd onderwerp van bespreking der bijeen komst is, n.l. de verwijzing naar de volstrekte noodzakelijkheid van een krachtiger ondersteuning van Sovjet- Rusland door zijn bondgenooten in den vorm der eindelijke vervulling van de sinds lang gedane belofte, een tweede front op te richten, dat door de Sovjets als zoodanig kan woeden erkend en dat de positie van de Sovjet-troepen aan het front doeltreffend verlicht. DE PAUS OVFR DFN LTJCHT- AANyAL OP NAPELS. De Paus heeft tegenover den Aarts bisschop van Napels, kardinaal Asca- lesi, uiting gegeven aan zijn diepe smart ovefr de verwoesting van kerken bij -den luchtaanval van 4 Augustus en aan zijndeelneming met de zwaar- eetroffen bevolking. Hij heeft den kar dinaal een aanzienlijk bedrag doen toe komen voor de Napolitaansche arbei dersgezinnen, die door den terreuraan- val het zwaarst getroffen zijn. DE CONGRFSPARTTJ IN BRITS CH-ÏNDIë.- BANGKOK, 8 Aug. Ter gelegen heid van den eersten verjaardag der historische zitting van het Indische con grescomité, waarop den 9den Augustus de arrestatie der congresleiders volgde, hebben de Tndiërs in geheel Oost-Azië massa-bijeenkomsten en optochten ge- organiseert. Ook in Britsch-Indië zelf wordt deze dag overal gevierd met bij eenkomsten en betoogingen. De Brit- sche autoriteiten hebben uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. In de groote steden zijn de troepen gealar meerd; Tiet is kenmerkend voor de men schen dat zij, zoodra zij in een geor ganiseerde gemeenschap kwamen te leven, gestreefd hebben naar betere bestaansvoorwaarden Dichters, wijs- geeren, staatslieden en gewone bur gers hebben zich met geestdrift gewijd aan deze taak, die zoo oud is als de gebonden samenleving. Men zou deze pogingen kunnen bun delen onder den verzamelnaam „Socia lisme der Wereld". De uiterste grens in het Europeesche verleden ligt, ruw gerekend, bij den Griekschen filosoof Plato, die in de vierde eeuw vóór de geboorte van Christus theoretisch een staat ontwierp, welke volgens z ij n meening althans, ideaal genoemd moest worden wat deze intusschen, naar anderer opvatting, niet was. En sindsdien hebben de voorstellen en pleidooien ter verheffing van het le venspeil der gemeenschap zich in bonte Tij opgevolgd. Zij slingeren zich door de wereldgeschiedenis als een gouden guirlande, als een aaneenschakeling van edele vormen, en verleenen tegelijker tijd de menschheid in haar exponen ten onvernietigbare brieven van gdeï- dom. Want die pogingen en pleidooien vormen tezamen het, boven alle leed der - aarde uit. stralende getuigenis, dat de mensch op z ij n wijze en deze is uiteraard aan velerlei1 omstandighe den en inzichten afhankelijk geweest zijn hoogste roeping, namelijk vóór al les mensch te zijn, heeft willen ver vullen. Toen Solon, de wetgever van het oude democratische Athene, die nog ver vóór den wijsgeer Plato op trad, bepaalde, dat men wegens schul den zijn persoonlijke vrijheid niet meer verliezen kon, gaf hij daarmee blijk een van 's menschen hoogste goederen de persoonlijke vrijheid! te wil len eeren en verdedigen, evenals vele eeuwen na hem een Jean Jacques Rous seau dat deed, toen deze deernis eischte voor de verworpenen* der wereld. En zij, die pogingen en pleidooien, bewij zen tevens, dat de gang der wereld hoe vaak ook het tegendeel het geval schijnt een opwaartsche gebleven is. in dién zin, dat de mensohelijke wil naar'het betere zich heeft weten te handhaven en na elk tijdperk van in zinking weer doelbewust en glorieus is herrezen. Men kan beweren en het i s bij herhaling beweerd dat het resultaat van die goede en soms grootscheeps tot uiting gebrachte bedoelingen zeer ge ring is geweest. Maar het is toch, nood zakelijk, dat men bij een dergelijke uitspraak, die de kiem van een fataal pessimisme in zich draagt, de verhou ding niet uit het oog verliest. Er is ten bate van het geluk en den vrede van het menschdorn tot heden weinig bereikt' zonder twijfel doch daar toe heeft de menschheid ook nog niet voldoende den tijd gehad. Gods molens malen langzaam. Het was wellicht de grootste denk fout der hedendaagsche generaties die toeschouwers geweest zijn bij den geweldigen opbloei der wetenschappen en de schier fabelachtige ontplooiing der techniek om te gelooven, dat de ontwiJfkeling der menschheid met de intrede der twintigste eeuw haar hoog tepunt had bereikt. Het is mijn vaste overtuiging, dat de menschheid nog niet eens in haar kinderschoenen staat, doch het nog slechts tot de babysok jes gebracht heeft. Er zal nog heel wat tijd, schavëhd en opvoedend, door de wereld moeten stroomen voor eu aleer de menschheid tot den manne- lijken leeftijd, tot den leeftijd der be zonkenheid, gerijpt is. Hier telt men niet met honderden, maar met duizen den en tienduizenden jaren. En aan dien horizon, welken wij thans bij lange na nog niet kunnen aanschou wen, verrijst d e samenleving, waarin de voorspelling uit het slotkoor van Beethovens Negende Symfonie „Alle menschen worden broeders" verwerke lijkt zal zijn. Het lijkt mij voor den mensch, die met geopende oogen in de maatschappij staat, haast een onmoge lijkheid om verder te leven zonder een dergelijk geloof en ik zou, met een va riatie op Voltaire's onsterfelijk woord, willen zeggen: „Indien dat geloof er niet is, vind het dan uit!" Het is begrijpelijk, dat zoo'n wissel op een toekomst, waarin men zelf..niet meer zal leven, voor velen een armoe dige troost is. Een mensch kan nooit verloochenen, dat hij mensch is, en tot het „menschelijke" behoort het verlan gen naar wat persoonlijk geluk. 'Er wortelt nu eenmaal veel waars in het gezegde, dat het aantrekkelijker is een half ei op de levende hand te hebben dan tien heele eieren op de doode. Het „Pluk den dag!" blijft gelden, zonder dat men nog de egoïstische cynicus hoeft te zijn, die tot zichzelf de op merking maakt: „Waarom zal ik wat doen voor het nageslacht, want wat heeft het nageslacht voor mij gedaan?" Maar Wie den hartslag der eeuwigheid in zich voelt, weet dat hij ook na zijn dood deèl kan blijven hebben aan de eeuwigheid der wereld en dat dit deel grooter wordt naarmate hij meer heeft trachten bij te dragen tot het geluk en den vrede der toekomst. Wie zon doet is een bouwer en wie zal durven volhouden, dat de medebouwers aan de Egyptische pyramiden of aan het paleis op den Amsterdamschen Dam, ook al zijn hun namén verwaaid en vergeten, voor de eeuwigheid verloren gegaan zijn? De verbinding van het streven naar persoonlijk geluk en de wil beteekenis te hebben voor de toekomst de dich ter Bloem zegt terecht in één zijner teederste verzen: „De eenige drang van haar begeeren is haar hongeren naar "eeuwigheid" is met wat zelf overwinning voor elk mensch te berei- gen. Een ieder houde daartoe den blik' gevestigd op de kleine maatschappij der eigen omgeving. Wanneer elk mensch anderen behandelt, zooals hii zelf behandeld wil worden, doet hij reeds genoeg. Hij boort zich daarmede een bron aan van vreugde en rust want ik sta nog altijd op het stand punt, dat de zuiverheid van geweten 's menschen aardsche paradijs is en hij heeft tevens deel aan den groei naar een betere toekomst. Dit is geen kleurige frase, geboren in een roman tisch maar onpractisch brein. Ik weet om een enkel voorbeeld te noemen uit eigen ervaring hoe een nobele gestorven vrouw richting kan blijven geven aan het leven van haar achter gebleven man, dus deel heeft aan een toekomst, die haarzelf niet meer be schoren was. Albert Verwey, onz# Nederlandsche poëet-wijsgeer, heeft eens geschreven, dat als in den tuin elke bloem slechts haar eenvoudigen plicht van bloem verricht namelijk zoo goed bloeien als zij kan de gan- sche tuin een schoon aanzien krijgt. En wanneer men „bloem" door „mensch" en „tuin" door „maatschap pij" vervangt, blijft die waarheid on aangetast. H. P. v. d. AARDWEG. NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR EENIGE ARTIKELEN. 's-GRAVENHAGE. 7 Aug. - Met in- gang van 4 September geven de distributiediensten voor de artike len boter, margarine (voor één en half rantsoen), suiker (voor één en half rantsoen), tabak voor één rant soen), melk voor één rantsoen) en eieren (voor één ei), rantsoenbon nen van nieuw model uit. De thans in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voor de wisselbonnen voor .boter en melk, zullen geen riieuwe model len worden uitgegeven, zoodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven. In plaats van de thans in omloop zijnde bonnen voor een kwart rant soen suiker worden van 4 Septem ber af geen bonnen voor deze waar de meer uitgegeven. In verband hiermede zyn de bonnen voor een kwart rantsoen suiker eveneens na 27 November a.s. niet meer geldig. METALEN KEUKENGEREI EN SERVIESGOED. 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. Van 8 Augustus 1943 af tot nader te bepalen, datum geven de bonnen Reserve 3-48, 4-48, 3-49 en 4-49 van de bonkaarten, voor Voedingsmiddelen voor kinderen tot en met 13 jaar, negende periode, recht op het koopen van serviesgoed of metalen keukengerei naar keuze tot een waarde van twee punten voor eiken bon. Ook de thana geldige bonnen blij ven tot nader te bepalen datum geldig. Evenals voorheen mogen handelaren slechts tegen gelijktijdige afgifte van serviesgoed of keukengerei punten in ontvangst nemen. „EEN MAN, DIE NIET WEERBAAB IS, IS GEEN MAN." 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. He denavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn po litiek weekpraatje over het onder werp: „Een man die niet weerbaar is, is geen man". 2 DOODEN TE BEVERWIJK. Zondagmiddag omstreeks 6 uur vond op een onbewaakten overweg onder de gemeente Beverwijk een ernstig onge val plaats. Vanaf den Pruimendijk in de richting Beverwijk fietsten de 1S- jarige R. en de 18-jarige mej. Z., bei den uit Heemskerk. Blijkbaar hebben zij bij den overweg niet voldoende op gelet, waardoor zij, toen zij dezen reeds vrijwel waren ,gepasseerd, door den uit de richting Uitgeest komenden trein werden gegrepen en tegen het ter plaatse staande hek geslingerd. Zwaar gewond zijn beiden naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar de jongeman spoedig na aankomst is overleden. Voor het leven van het meisje wordt ge vreesd. Later werd gemeld, dat ook dit slachtoffer, mej. Zonneveld, is be zweken. UIT DEN ZWARTEN HANDEL VOOR HET PUBLIEK. (Herplaatsing wegens misstelling). Het beeld, dat honderden queue maakten voor een groentenwinkel, was voor Alkmaar ongewoon, doch viel Zaterdag te constateeren voor den winkel van den heer Wester aan de Koor straat alhier. Een met krijt op een kar ton geschreven aankondiging dat Zater dag zoolang de voorraad strekte in be slag genomen appelen en peren verstrekt werden, was hiervan de oorzaak. De politie had n.l. bij den groentehandelaar Wolvers een groote partij fruit in be slag genomen. Met behulp van den be kenden Theo Bergen had"—Wolvers de partij, een 2000 kg., in Kesteren clan destien gekocht om ln den zwarten handel te brengen. Het gelukte de politie 'n groot deel van de partij, een 1800 kg. te achterhalen. Deze hoeveelheid werd Zaterdag op rechtmatige wijze ln de consumptie gebracht bij den door den voedselcommiss'aris aangewezen verkoo- per Wester. Voor 45 ct. kreeg iedere gegadigde een kilo prachtige appelen of peren, ter wijl aan groote gezinnen 2 kg. ver strekt werd. Door de activiteit van de politie kon den thans eenige honderden gezinnen, tegen een matigen prijs, ln het bezit van heerlijk fruit worden gesteld en ver vulde de politie haar taak als dienaresse van de orde en het publiek. Voor <ïe zwarte handelaren was het een som bere dag. Wie zich op dat pad be weegt loopt echter nu eenmaal het risi co het deksel op den neus te krijgen. ORGELBESPELING FEIKE ASMA, Morgenavond (Dinsdag) van 8-9 uur zal de bekende orgelist, de heer Feike Asma, zijn serie orgelconcerten voort zetten op het orgel der Kapelkerk al hier. Met verlangen zien we steeds uit naar deze avonden van diep kunstge- nielen en ook het programma van mor. genavond belooft .ons veel. Uitgevoerd worden: Ouverture van Handel, Con cert in C dur van Bach, daarna enkele koraalvoorspelen van Bach, de Toccata en Fuga van Reger, werken van Guil- mant, met tot slot een rfaspel met Koraal (Avondzang) van Asma. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frans H., z. v. H. E. van der Hilst en L. Dust. Adrianiis W., z. v. A. W. Vendel en J. A. van der Aar. Martien W., z. v. W. de Leeuw en D." de Reus. Gerardus L., z. v. M. Bakkum en M. A. Ottenbros. Getrouwd: Johannes W. Kieft en Lucia IJ. A. Stroomer. Overleden: Margaretha M. de Wijs 51 jaar. Neeltje van den Hooff 16 jaar. Relnoutje Verfaille 74 Jaar. Jacob Breek, gehuwd met T. Koning, 68 jaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1