DAGBLAD VOOR Hevige gevechten in het gebied ten Z. van Bjelgorod AANVAL OP C0NV00I .BIJ GIBRALTAR. Nieuwe terreuraanval op Milaan. Rome tot open stad verklaard. De besprekingen in de Ver. Staten. Verduister v. 21.15-6.15 uur. Keuringen voor de Waffen S.S- het Legioen en de Landwacht. Zware schade aan convooi toegebracht. STAD EN OMGEVING. Mensch en Maatschappij. Limmen. Heiloo. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voor dam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 16 AUGUSTUS. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 189, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. ƒ1.40, elke 31/2 m.M. meer ƒ0.35; Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT. Op verscheidene plaatsen bolsjewistische stormloopen afgeslagen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Aug. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Van den zuidelijken sector van het Oostelijke front worden slechts plaat- felijke gevechten gemeld. De groote worsteling in 't gebied ten zuiden van Bjelgorod duurt met on verminderde hevigheid voort. Over- x al, waar de bolsjewisten stormlie pen, werden zjj bloedig afgeslagen. Op enkele plaatsen gingen onze troepen tot den tegenaanval over en sloegen zij, gesteund dbor sterke formaties der luchtmacht, opgedron gen vijandelijke stootformaties uit een. In 'het gevechtsgebied ten zuiden van Orel en aan het front teiL zui den en zuidwesten van Wjasma mis lukten eveneens talrijke aanvallen der bolsjewisten in zware gevechten en met zware verliezen voor den vijand. Ook ten zuiden van het Ladogameer stortten gisteren alle aanvallen der bolsjewisten ineen. De bolsjewisten ver loren gisteren 86 vliegtuigen en 179 pantserwagens, waarvan alleen al 117 in den sector van een ten noordwesten van Jarzewo opereerend legercorps. De strijd op Sicilië. Op Sicilië leed de vijand bij vrij krachtige aanvallen in den noordelijken sector gevoelige verliezen. Een Duitsche duikboot jager bracht in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken. Boven Noord-Duitsch gebied versche nen in den afgeloopen nacht slechts enkele stoorvliegtuigen. Aan het Italiaansche legerbericht van 15 Augustus ontleenen wij het vol gende: „In de nieuwe stellingen aan het Si- Ciliaansche front bieden de Italiaansch- Duitsche troepen hardnekkig weerstand aan den vijandelijken aanval. Bij ge vechten met een numeriek sterkere Vijandelijke groep boven het slagveld •choten onze jagers zes Spitfires neer, vijf andere vliegtuigen werden door Duitsche jagers vernietigd. Formaties Italiaansche torpedovliegtuigen troffen in de Golf van Palermo een koopvaar der van middelbare tonnage en voor Bizerta een petroleumtankschip van meer dan 10.000 ton, dat, rechtstreeks getroffen, explodeerde. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op Milaan, waardoor talrijke huizen instortten en verscheidene branden uitbraken. Drie bommenwerpers werden neergeschoten door luchtdoelbatterijen, X doorftnacht- Jagers. Bij aanvallen met brandbommen op plaatsen in de provincie Catanzaro ver loor de vijand een vliegtuig. 2 Vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der laatste twee dagen. In de afgeloopen week hebben onze vloot- eenheden en onze motorvlotten in de Straat van Messina elf vliegtuigen van verschillende types vernietigd". De aanval op Milaan. Over den nieuwen luchtaanval op Milaan wordt nader gemeld: De Britsche luchtmacht heeft gister nacht de stad Milaan op hetzelfde uur aangevallen als 'de vorige maal. De aanval was vooral gericht op het zuid westelijke deel der stad, alsmede tegen een voorstad, waar daklooze gezinnen een toevlucht hadden gezocht. Stefani voegt hieraan toe, dat uit alles bljjkt, „dat de vijand er uitsluitend naar streefde de bevolking te vermoorden en te terroriseeren' Zwaar getroffen werd de wijk tusschen het centrum en de Porta Ticinese. de Porta Genova, de Porta Magenta en de Porta Sempione. De rechtervleugel van het koninklijk paleis werd een prooi der vlammen. Voorts werden de ge heele Via Torine, de Corso Genova. de Piazzo Cordusio en de Largo Cairoli verwoest. Onder de getroffen^ zieken huizen en andere humanitaire instellin gen noemt .Stefani het instituut voor oorlogsinvaliden aan de Piazzo Giovan ni delle Hfmiipriprp De verliezen in Rome. Bekend is gemaakt, dat de verliezen die tot dusver zijn geteld onder de bur gerbevolking van het Vrijdag gebom bardeerde Rome, bedragen: 218 dooden en 560 gewonden. Het aantal slacht offers in Terni bedraggt: 304 dooden en 503 gewonden. Stefani deelt mede: De Italiaansche regeering had reeds op 31 Juli door be middeling van den H. Stoel haar be sluit medegedeeld om Home tot open stad te verklaren en was in afwach ting van de voorwaarden waarop deze verklaring kon worden aanvaard. Gezien de herhaling van de lucht aanvallen op Rome, het centrum van de katholièke wereld, heeft de Italiaan sche regeering h€* besluit genomen om zonder langer te dralen formeel en openlijk de verklaring af te leggen dat Home een open stad is en dat zij bezig is de noodzakelijke maatregelen te ne men in overeenstemming met het in ternationale recht. Churchill weer in Quebec. Churchill is, volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst, naar Quebec teruggekeerd. Hull over de besprekingen. „Alles wat ik over de houding van Stalin ten aankien van de besprekingen te Quebec kan zeggen, is, dat ik geloof dat Roosevelt en alle andere staatslie den der geallieerden elkaar over alle phases van hun houding- wederzijdsch op de hoogte hebben gehouden," zoo verklaarde minister Huil op de pers conferentie. Verwondering te Londen. Een communiqué van Tass, waarin gezegd wordt dat Stalin niet tot de conferentie tusschen Roosevelt en Churchill is uitgenoodigd, heeft te Lon den groote verwondering gewekt, zoo meldt de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen. In de Engelsche hoofdstad, zoo con stateert het blad, is ^nen den geheelen tijd ervan uitgegaan, dat Stalin, resp. de Sovjetregeering. tot deze conferen tie was uitgenoodigd. Beoordeelaars van den politieken toestand in Londen be stempelen in dit verband den toestand als uiterst onduidelijk en onbevredi gend. De conservatieve „Evening News?' schreef in dit verband: Op dïttijdstip van den oorlog is vooral voor Engeland een harmonische verhouding tot de Sovjetunie van de grootste beteekenis Daarom kan de onduidelijkheid die over de' conferentie Churchill-R'oosevelt hangt, eenvoudig niet over het hoofd gezien worden. De Manchester Guard ian schrijft als volgt: Ook het feit. dat he* voor Stalin, als onperbevelhebber bui tengewoon moeilijk is, zich gernimen tijd uit de Sovjetunie te verwijderen is nauwelijks een rechtvaardiging voor een ..dubbelzinnige verklaring" die de" indruk achterlaat, dat de Sovjetunie oo- zetteliik bij de Engelsch-A.merikaansche besprek?" «o-n vemraarloosd. Zal Churchill nog naar Moskou gaan? Uit- Lissabon wordt gemeld: In En gelsche kringen; die met de Brtische ambassade té Lissabon in contact staan, is men van meening, dat Churchill van Amerika uit naar Moskou zal gaan. Dit is 't eigenlijke doel van de heele Ame- rikaansehe reis. Het is noodzakelijk geworden om Stalin, wiens e^-hen steeds dringender worden, daar Rusland zich in den meest kritieken toestand bevindt sedert het uitbreken van den oorlog, te kalrqeeren. Aan den eenen kant worden de eischen van Stalin on politiek gebied steeds brutaler. Zoo heeft hij o.a. geëischt. dat een van zijr> vertrouwenslieden, waarschijnlijk een Ttaliaansch communist, met het burger lijk bestuur van Italië heiast zal wor den, zoodra dit land bezet is. Aan de" anderen kant heeft Engeland er "tuist belang bij, zoo verluidt in vertrouwe lijke gesprekken tusschen Engelsche journalisten onderling, dat Rusland in den oorlog tegen Duitschland leeg bloed! (Van 15—21 Aug.) 17 Aug.: Maan onder 8.18, op 22.09. Het öS-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dierst nemen bij de Landwaebkof bij bet SS-WachtbataUlon vin Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS ln Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 Jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. 17 Aug., 9—12.— uur, Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug., 15—18.— uur, den Bqsch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18 Aug., 9.—12.— üur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18 Aug., 15.—18.— uur, Arnhem, Café f Royal. 19 Aug., 9.—12.— uur, Hengelo. Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug., 15.—18.— uur, Zwolle, Hotel GU- tenbeek. 20 Aug., 9.—12— uur, Assen, Concert huis a/d Vaart. 20 Aug., 15.—18.— uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Aug., 9.—12.— uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. Bij ome Vrijwilliger». Een der Ban nen bij een veroverde tank. HQ hondt zijn hand in het gat, dat door oen granaat van den .Tijger" is geslagen SS PK Zscteckel-O-H-P m 22 Aug., 9.—14.— uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 9.—13.— uur, Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 24 Aug., 9.—14.— uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug., 9.—14.— uur, den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13, „Bobichon", berijder Van Leeuwenkamp, en „Boyke-Norton", berijder l v. d. Berg (recht»), in actie tijdens de groote jaariijksche draverijen, welke te Zaandam zijn gehouden CNF-J. Zeijlcmaker-Pax tn 170.000 br. ton vijandelijke scheepsruimte tot pinken gebracht. Vrijdagavond, zoo werd uit Madrid door het agentschap Efe gemeld, werd ter hoogte van Cabo de Palos aan de Spaansche Oostkust een gevecht waar genomen tusschen Duitsche bommen werpers en 'n Engelsch—Amerikaansch convooi,® dat werd begeleid door tor-^ pedojagers en andere oorlogsschepen." Men kon zien, dat van het convooi alleen al tien schepen tüt zinken wer den gebracht. Bijzonderheden. Uit Berlijn meldt men nog de vol gende bijzonderheden: Een groot vijandelijk conv.ooi is, zoo als in een extrabericht is bekend ge maakt, in de avonduren van 33 Augus tus, door een eskader Diiitsche torpedo vliegtuigen aangevallen en uiteengesla gen. Het convooi Was, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van den dag uit den Atlantischen Oceaan de Middelland" sche Zee' binnengeloopen. Het bestond uit ongeveer 70 volgeladen vrachtsche pen, transportvaartuigen en tankboo ten en werd zwaar beveiligd dpor tor- pedobootjagers en corvetten. Ongeveer 110 mijl beoosten Gibraltar, in de na bijheid van het Spaansche eiland Albo- ran, -^begorL nog vóór het invallen der schemering de aanval. Ondanks den buitengewoon feilen afweer vielen de Duitsche vliegtuigen aan, allereerst in scheervlucht, op de grootste vrachtsche pen en tankbooten, waarop de torpedo's werden gericht. In steeds nieuwe aan vallen zochten de Duitsche toestellen telkens nieuwe doelen voor^hun torpe do's. Reeds kort na het begin van den aanval waren gevoelige bressen gesla gen in het convooi. Talrijke schepen stonden in lichterlaaie. Intusschen was de schemering aangebroken, echter zon der dat de Duitsche vliegtuigen van hun aanval aflieten. In het licht der brandende schepen zetten zij den strijd voort, die weer bemoeilijkt werd door de zware rookwalmen. Latere verken ning wees uit, dat in totaal 32 vijande lijke scheepseenheden met tezamen 170.000 bruto ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen waien. Latere verkenningen. Het succes van den aanval is, naar het D.N.B. verneemt, door verken ningsvliegers, die den volgenden dag EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de avonduren van den 13den -Augustus heeft een eskader Duit sche torpedovliegtuigen onder bevel van majoor Kluemper ten Oosten van Gibraltar een groot convooi, dat de Middellandsche Zee binnenvoer, bij verrassing aangevallen. In kloekmoedig ondernomen aan ballen plaatsten onze bemanningen luchttorpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en vier groote, volgeladen koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zonken onmiddellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het lucht doelgeschut kon het lot van de ove rige getorpedeerde schepen aan vankelijk niet worden waargeno men. De voortdurend verrichte verkenningen hebben echter beves tigd. dat van dit convooi tenminste 170.000 ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. over de rest van het convooi hebben gevlogen, geheel bevestigd. Met onge veer 70 eenheden was het convooi op 13 Augustus de Straat van Gibraltar ge passeerd. Op 14 Augustus constateerden de Duitsche verkenners dicht bij de Noordafrikaan^che kust nabij Kaap Te- nes tusschen Oran en Algiers nog slechts 40 varende schepen. Nabij Albo- ran lagen nog schepen te branden. Niet minder dan 21 groote eenheden konden hier geteld worden. Groote olievlekken lagen op het water ZUIDELIJK DEEL VAN NANKING OVERSTROOMD. Een taifoen met daaropvolgende wolk breuken heeft den stand van het grond water in Nanking zoo sterk doen stij gen dat het zuidelijk deel van de stad overstroomd is. Ook de stand van de Jangtse is tot dusver meer dan een meter gestegen en bedreigt de voorstad van de haven. Daar het water van de Jangtse voortdurend stijgt, hebben de autoriteiten last gegeven dat de dijken onverwijld moeten worden verhoogd. De laatste groote overstrooming van de Jangtse was in den herfst van 1933. VAKKUNDIGE KRACHTEN VOOR SCHOUWBURGEN EN ORKESTEN IN DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Dq Beau^ragte van de .Reichskulturkam- mer für die Niederlande" deelt mede: De Duitsche schouwburgen en orkes ten in Duitschland kunnen vakkundige krachten gebruiken. Orkestmusici, too- neelspelers, zangers, dansers, ensce- neer^ers alsmede technisch personeel, tooneelmeesters en tooneelwerklieden, die in hun beroep in Duitschland te werl^ willen worden gésteld, kunnen zich daartoe aanmelden bjj de Nederl. Kultuurkamer in Den Haag, 2e v. d. Boschstraat 44. HOOGLEERAAR BENOEMD. 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den com missaris der provincie Zuid-Holland, mr. dr. R. van Genechten, benoemd tot gewoon hoogleeraar in het strafrecht aan de rijksuniversiteit van Leiden. VRIJSTELLINGSBEWIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Van ge zaghebbende zijde werd heden medege deeld, dat de bruine bewijzen, volgens welke de houder van den arbeidsinzet in Duitschland is vrijgesteld, niet bij den patroon behooren te berusten doch door den vrijgestelde zelf bij zich moeten worden gedragen. Deze bewijzen immers gelden als het ware als een paspoort voor alle moge lijke gevallen. GELDIGHEIDSDUUR EXTRA-VERSNAPERINGSBON MET TWEE WEKEN VERLENGD. 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. De gel digheid van bon Algemeen 621, welke recht geeft^op het koopen van een ex tra rantsoen van 100 gram chocolade of suikerwerk, is verlengd tot en met 28 Augustus a.s. „FRUIT UITVERKOCHT". Om hali één Zaterdag verscheen aan het politiebureau het bordje met het opschrift „Fruit uitver kocht". Twee dagen is de politie in touw geweest, de in beslag Heno men 6000 kg peren zoo rechtvaardig mogeliik tegen normalen Driis aan het publiek te distribueeren en zeker verdient de politie dank voor dit ongewone in dienst van de gemeen schap verrichte werk. Toch moet de opgedane ervaring hebben geleerd, dat deze wijze van distribueering niet de gewenschte is. Het groot aantal gegadigden had tengevolge, dat slechts eén kg. per eeaadi/de verstrekt kon worden. Vele uren hebben honderden daarvoor in de rii gestaan, w.o vele kinderen, wier ouders over het lange uitblij ven in ongerustheid verkeerden. Wanneer men bedenkt, hoeveel ar beidsuren verloten gingen dan is dit fruit duurder betaald dan in den zwarten handel. Het kan anders. Het komt ons daarom noodzakelijk voor, dat de Voedselcommissaris meerdere fruitwinkels voor den verkoop van het in beslag genomen fruit inschakelt en dat daarvoor wijksgewijze gegadigden worden ODHeroeDen. Aan de indeeling voor het inleveren van de radio-toestellen heeft men een goede handleiding voor "de wijkindeeling. Het zal wel nimmer voorkomen, dat men een zoo groote partij in beslag neemt, dat men alle inwoners er mede ter- wille kan zijn. Dé politie is de dienaresse van de geheele bevolking en volgde daarom het oude principe „Wie het eerst komt, het eerst maalt." De rechtvaardigheid komt echter niet in het. gedrang, wanneer bij den verkoop aan de gegadigden uit de verschillende wijken om beur ten de gelegenheid tot koopen wordt gegeven. Dan voorkomt men het droeve beeld honderden urenlang in de, rij te zien staan voor één kg. peren, bespaart men die honderden het wachten, met de kans om nog met niets naar huis te gaan en is de politie bovendien ontlast yan een taak, die de har£ niet is en waar van de~-praktijk bewezen heeft, dat men den omvang er niet van heeft voorziqn. Wij hebben een en ander ook met kapitein Diekman. den commandant van de politie besproken, die even eens van meening was, dat de prak- +iik seleen! hadXidat bit dezen ver koop van groote partijen meerdere fruithandelaren behooren tewor den ingeschakeld. De verkoop van kleinere partijen had geen moeilijk heden opgeleverd. li. Het definitieve en onverdelgbare ge luk der menschheid, waarin het begrip broederschap een volkomen levend be ginsel geworden zal zijn, verrijst aan den oever eener thans nog meetlooze zee van tijd. En gedurende den tocht over dien oceaan van eeuwen verkeert het menschdom in een ononderbroken evolutie en een gestadigen groei naar de rijpe bezonnenheid. Bij deze idealistische opvatting der toekomstige samenleving en ik merk, wellicht ten ovdtvloede, op, dat „idea listisch" hier allerminst begrepen mag worden als „onbereikbaar" zooals dik wijls gebeurt kan men zich uiteraard twee vragen stellen. Heeft deze groot- sche volgroeiing naar het goede plaats, omdat de opeenvolgende menschenge- slachten er meer of minder bewust naar gestreefd hebben, o f voltrekt zich het proces ondanks de menschheid en dus in feite buiten haar om? Nam men het laatste als vaststaand aan, dan zou dan een, m.i. uiterst on- gewenscht, element van fatalisme niet zijn te ontkomen en zou het „Gods jvater over Gods akker laten stroomen" voor den denkenden en naar zelfstan digheid en vrijheid hakenden mensch een beangstigend karakter aannemen. Het behoort tot de groote en veelal aantoonbare levenswijsheden, dat de waarheid der dingen in het midden ligt, en dat zal ook hier het geval zijn. De ontplooiing der menschen tot de hoog ste en edelste waarden zal eenerzjjds verwezenlijkt worden door den bewus- ten en scherp-gerichten wil naar het goede ik sprak bij een vroegere ge legenheid reeds over de exponenten der menschheid, die er door alle tijden heen hun talenten en zelfs hun leven voor over gehad hebben om het bestaans- peil te vervolmaken 1) en anderzijds omdat die ontplooiing het natuurlijke doel der menschheid is, want ook als zóódanig kan begrepen worden het woord van den filosoof, die leeraarde: „De bestemming der menschen ligt bij God en niet in het slijk." De mensch wil, louter en alleen omdat hij mensch is, reeds het menschelijke, dat is: het goede. Het is dus duidelijk, dat de menschheid aan haar toekomst moet wer&en, moet bóuwen, eo dat eerst via tusschen vormen de eindvorm van geluk en vrede bereikt kan wor den. Wanneer men bereid is de ontwik keling der wereld in dit licht te zien, worden alle beproevingen, die menschen en volken opgelegd worden, ver boven zichzelf uitgeheven; zij worden als ra dium, dat een, op den #duur, genezen- den invloed uitoefent. Er is hier een merkwaardig parallelisme vast te stel len .tusschen den mensch en^e wereld, want ook 's menschen karakter wordt gevormd en geadeld in de eerste plaats door zijn smartelijke ervaringen; deze kunnen zijn .als harde, snijdende diamanten of als robijnen met donke ren gloed om het even, maar fon kelend en lichtend zijn zij steeds! De beroemde Fransche dichter Alfred de Musset zegt dan ook terecht in één zijner onsterfelijke „Nachten": „L'hom- me est un apprenti, la douleur est son maitre" (De mensch is een leerling, zijn meester is het lijden). Men kan den mensch ik bedoel het individu zien als een kleine wereld en de wereld kan men beschouwen als een mensch. De inhoud hunner ontwikkelingsgangen is, in wezen gelijk, alleen de tijdsduren verschillen. Wijsgeeren hebben het verkondigd dichters hebben het bezongen, menschen hebben het geloofd en gehoopt: aan den horizon der tijden ligt het paradijs on aarde! Maar dit aardsche paradijs waarin vrede en broederschap zullen heerschen. moet men z?ch nn ook ■"'eer niet verkeerd voorstellen. Het zal stel lig geen oord zijn, waar, volgens het Testamentisch beeld, al het gedierte des velds zich aan onze voeten zal neerleggen of, om wat moderner en huiselijker te spreken, de gebraden, kippen ons. in den mond zullen vliegen en de rozen driemaal per jaar in bloei zullen staan. Zóó is het niet. Ook. een eerlijk ideaalt heeft zijn grenzen, en tusschen een eerlijk ideaal en dwaze fantasterij gaapt een breede en onover brugbare* kloof. Wanneer het tijdstip der menschejijke voldragenheid, dat in een vèr verschiet ligt, aangebroken zal zijn, zal het toch nog steeds om men schen gaan. De aarde zal nimmer een hemel worden en de menschen zullen nooit in engelen veranderen. Wij kunnen slechts menschen worden in de allerbeste beteekenis van het woord. Omtrent de uitdrukking „aardsch pa radijs" dient men zich dus wel terdege rekenschap te geven. Van dit aardsche paradijs kan men zich echter een voor stelling maken wanneer men de beste, nobelste en verdraagzaamste menschen want de ééne mensch verkeert uiter aard reeds thans in een beter stadium van mensch-zijn dan de andere in hun doen en laten gadeslaat. Ik zóu op den voorgrond willen stellen, dat in den eindvorm der menschheid hetgeen, inmiddels niet zeggen wil, dat deze eindvorm verstard en voor geen ver dere ontwikkeling en vernieuwing vat baar zal zijn het geluk vooral ge legen is in samenleven en sa menwerken. Men kan het kort, doch allesomvattend aldus zeggen: „Al le burgers zullen voor- of tegenspoed ondervinden, wanneer één van hen voor- of tegenspoed onderVindt." Er moet gaandeweg een menschheid ko men en naar mijn overtuiging zal deze er ook komen waarin één lei dend motief de hoofdrol vervult: men schel ijkheid! En binnen de begrenzing dezer menschelijkheid vallen: weder- zijdsch begrip, vertrouwen, eerbied, verdraagzaamheid, arbeid, vrijheid, doch ook leed, al zou 't alleen reeds 't leed bij ziekte en sterven zijn, en dat is heel goed ook, want een samenleving zonder de veredeling van het leed dat a'ls een wel pijnlijke, \naar toch steeds verreinende vlam door ons hart slaat zou waarlijk niet ideaal genoemd kun nen worden Zoo ziet men, dat het aardsche para dijs een wereld bewoond door men schen, die een tot mondigheid gerijpte ziel bezitten weinig gemeen heeft met het traditioneele paradijs, dat het visi- onnaire genie van een Dante Alighieri ons in zulk.e betooverende verzen ge schilderd heeft. Ondanks het „idealis me," waarop sommigen zoo medelijdend neerzien, wordt dus geen vlucht in de wolken gemaakt, doch op den beganen grond eener gezuiverde wereld geble ven. Gij, lezer, zult mij thans onder meer kunnen vragen wqlke argumenten ik kan aanvoeren om de voorspelling dier komende maatschappij aannemelijk te maken. Mijn antwoord daarop is twee ledig. In de eerste plaats bestaat er een „weten," dat moeilijk onder woorden gebracht kan worden, omdat het uit bijzondere bronnen ik heb hiermede, en men houde mij de waarschuwing ten goede, natuurlijk geen „zwarte kunst" op het oog! geweld is en dat men alleen eenigermate zou kunnen benade ren met het citeeren van de fiere en bevrijdende getuigenis: „Mijn geloof is het bewijs voor de dingen, die ik thans nog niet kan aanschouwen." En in de tweede plaats zou ik U een Teeks uit de historie der menschheid geputte feiten kunnen noemen, die mijn voorgaande beweringen staven en naar mijn diepe overtuiging heenwijzen naar het \aaïd- sche paradijs, dat aan den einder van vele eeuwen in schoonen, menschelijken luister verrijzen gaat, Over die feiten spreek ik U in een volgend opstel. H. P. van den Aardweg. 1) Zie ons blad van 9 dezer. ALKMAAR KERNGEMEENTE VOOR HULPVERLEENING BIJ BRAND. De Secr.-G.en. van het Dep. van Bin- nenlandsche Zaken heeft in overeen stemming met de Verordening van den Rijkscommissaris bepaald, dat Alkmaar als kerngemeente is aangewezen voor hulpverleening bij brand voor de na volgende kringgemeenten: Akersloot, Avenhorn, Beemster, Beets, Bergen, Castricum, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Graft, Harenkarspel, Heemskerk, Heerhugowaard, Heiloo, Hensbroek, Hoogwoud, Koedijk, Kwa- dijk ,Langedijk, Limmen, Miüdelie, N.- Niedorp, Obdam, Oosthuizen mmser, Oterleek, Oude-Niedorp, Oudendijk' Oudorp, St. Pancras, De Rijp, Scher- merhorn, Schoorl, Sijbekarspel, Span broek/ Uitgeest, Ursem, Warder, War- menhuizen, Zuid- en Noord-Schermer. DE VEELEVERING. Voor de levering aan de Centrale werden heden 162 runderen, 10 nuchtere kalveren en 21 schapen aangevoerd. EEN JUBILEUM. Vrijdag 13 dezer herdacht de heer E. G. Boots, hulpmonteur bij de Gemeen te Lichtbedrijven den dag. waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. In den voormiddag werden de jubi laris en zijn echtgenoote ten stadhui- ze ontvangen door den burgemeester, "die hem cptïiplimenteerde en met waar- deerende'"woorden hem de door de ge meente beschikbaar gestelde bronzen legpenning overhandigde. Daarna werd de jubilaris in het ad ministratiegebouw ontvangen door den directeur en het personeel, voor zoover de dienst zulks toeliet. De directeur ge tuigde van zijn waardeering voor de wijze waarop de jubilaris steeds zijn faak had opgevat en wenschte hem m zijn functie geluk op dezen voor hem geöenkwaardigen dag. DIERENBESCHERMING. Zaterdagmiddag is ter hoogte van de Frieschebrug aangereden een klein hondje. Signalement: zwart-wit-bruin, reu, witte streep over den kop: wordt thans verpleegd bij den Inspecteur. Zaterdag is zwervend aangetroffen in de Lyceumstraat een zwart poesje, rood lintje om. Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonio, z.v. S. Indri en R. J, Oosterkamp. Gerardus C., z.v. J. Kuijpers en P. J. Krane- veldt. Petronella p. M., d.v. J. H. Jansen en C. Buisman. Anna C. M„ d.v. P. Schuit en A. C. Zutt. Anieta, d.v. H. Jansen en C. D. de Bruijn. Overleden: Trijntje van Lienen, wed. v. Th. Snip, oud 75 j. Sophia W. de Looze, gehuwd met J. A. Zoete lief, oud 80 jaar. HOE BESTAAT HET. In de Harddraverslaan heeft de poli-? tie een dronken man aangehouden en ter ontnuchtering naar het politiebureau geleid. In dezen tijd waarin de stamgasten op het uur van de ontvangst van het drankrantsoen in het café aanwezig zijn om hun hartversterkertje in ontvangst te nemen, is het een prestatie om zoo veel van het begeerlijke vocht machtig te worden, dat men er dronken van wordt. Het is echter ook mogelijk, dat dit geval als een bewijs geldt, dat men niets meer kan verdragen. HET NEDERL. ARBEIDSFRONT. Plaatselijk Kantoor Alkmaar. Dienst Vreugde en Arbeid. Voor den komenden tijd gaat Vreug de en Arbeid weer uw volle aandacht vragen, en komt u het beste van het beste brengen, voor uw ontspanning. In voorbereiding is een groot kinderfeest, voor alle kinderen in den Muziektuin op Woensdag 25 Aug. Juist omdat de schoolkinderen hun schoolfeest moeten missen, heeft Vreug de en Arbeid gemeend dit feest te moe ten organiseeren. Zij krijgen een leuk programma te zien. Ook voor het in wendige wordt/bezorgd, zij krijgen koek, limonade en nog iets, maar dat is een verrassing. Omdat we niets bonloos krijgen, moet voor elke 2 kinderen een „B"-bon worden ingeleverd bij het koo pen van uw kaartjes. Nadere bijzonder heden volgen per advertentie in dit blad. „TURNLUST" WEER IN ACTIE. In verband met den afloop der va- canties zal ook de Alkmaarsche ver- eeniging^ „Turnlust" haar zomerslaap weerbeëindigen. Naar men ons mede deelt beginnen vanaf a.s. Woensdag de lessen weer op de gewone plaatsen en tijden. VERKEERD OVERSTEKEN. Een juffrouw werd Zaterdag bij het verkeerd oversteken in de Langestraat door een wielrijder aangebeden, met het gevolg, dat ze een lichte verwonding bekwajn. Bij *het oversteken van stra ten houde men zich aan de verkeersre gels. Diamanten priest:rfeest. Donderdag 19 Aug. a.s. herdenkt de zeereerw. heer Peperkorn, oud-pastoor der parochie, thans verblijvende in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar zijn diamanten priesterfeest. Onze plaatsgenoote mej. M. C. van Sambeek slaagde voor het examen hoofdonderwijzeres.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1