WESTFRIESCHE KRABBELS. ADSPIRABTEADAG STAD EN OMGEVING TABAKS-PLANTERS.... ATTENTIE! Films van deze week. PREDIKBEURTEN. Heer-Hugowaard. Schoort. Castricum. RADIOPROGRAMMA. IN- EN AFDRUKKEN UIT HET- VERLEDEN. Limmen. SPORT VAN GELD EN GOED. Amsterdamsche Beurs. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft benoemd tot Gemeente-Ontvanger den heer T. Faber, hoofdcommies-chef der •fd. Financiën ter gemeente-secretarie. Voorts heeft de Burgemeester de vol gende besluiten genomen: tot het instellen van beroep in cas satie tegen het arrest van het Gerechts hof te Amsterdam van 17 Juni 1943 tot vernietiging van het vonnis van de arrondissements-reehtbank te Haarlem van 16 Januari 1940, waarbij de* door de gemeente ingestelde vordering in zake levering van electrischen stroom door de provincie Noord-Ho'land was toegewezen: fc. tot reorganisatie van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken en tot vast- stelling van een verordening op den gemeentelijken dienst voor maatschap pelijk hulpbetoon: e. tot aanvulling van art. 1 der regelen m<;ti betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van den ontvanger en andere reken- plichtige ambtenaren der gemeente met de vermelding van den directeur van den gemeentelijken dienst' voor maat schappelijk hulpbetoon. reorganisatie maatschappelijk hulpbetoon. De burgemeester van Alkmaar* waar nemende de taak van den gemeenteraad' Overwegende, dat van de negen leden van de gemeentelijke instelling vuor maatschappelijk hulpbetoon er zes hun functio hebben neergelegd, terwijl te voren reeds twee vacatures waren ont staan wegens overlijden en periodieke altreding, in verband waarmede de door den burgemeester aangewezen tvethouder, die als lid en voorzitter fun geert, praktisch het geheele bestuur der instelling vormt; dat het onmogelijk, althans zeer moeilijk zal zijn in de ontstane vaca tures te voorzien door benoeming van leden uit verschillende categorieën van ingezetenen der gemeente; dat een bcfetuur voor de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulp betoon, zooals dit tot dusver bestond, minder goed strookt met het heden- daagscb bestuursrecht en het gewenseht is ook in dit bestuur het leidersbeginsel tot uitdrukking te breugon; dat het daarom gewenseht is de bur gerlijke armenzorg rechtstreeks door den burgemeester te doen uitoefenen; dat het belang van de armenzorg in deze gemeente onder deze omstandig heden de opheffing der gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbe toon vordert, mede in verband met de maatregelen, welke op het gebied van sociale voorzorg nog door de gemeente zullen worden getroffen; Besluit: op te heffen de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijk 'hulpbe toon en in te trekken het Reglement voor de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon te Alk maar, (gemeenteblad nr. 1218), zooals dit sedert is gewijzigd (gemeenteblad nr. 1442 en 1603); in te stellen een gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, welke belast is met de burgerlijke ar menverzorging in deze gemeente; den gemeentelijken dienst voor' maat schappelijk hulpbetoon op grond van artikel 252 dar Gemeentewat aan te wijzen als tak van clionst. waarvan be halve de ontvangsten en uitgaven, wel ke een- gevolg zijn van de geldelijke verhouding tusschen dezen tak van dienst en den algemeenen dienst der ge meente, alleen het geraamde voor- of nadeelig saldo in de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven wordt opgenomen; te bepalen, dat alle bezittingen en inkomsten van do gemeentelijke instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon ^vergaan naar de gemeente Alkmaar; te bepalen, dat dit besluit in werking treedt op een nader door den burge meester te bepalen dag nadat aan het besluit de door de wet vcreisehte goed keuring zal zijn verleend. WIJZIGING WERKLIEDEN REGLEMENT. De Burgemeester van Alkmaar, waar nemende de taak van den Gemeente raad; Overwegende, dat ingevolge het be paalde in artikel 42 van het Ambte narenreglement en art. 41 van het Werkliedenreglement de straffen aan ambtenaren en werklieden opgelegd niet kunnen worden ten uitvoer gelegd hangende het beroep en gedurende den beroepstermijn; dat het gewenseht is, dat van deze bepaling kan worden afgeweken ten aanzien van de lichtere straffen als schriftelijke berisping, onthouding van verlofdagen en verwijdering uit den dienst gedurende zekeren tijd, al of niet met behoud van bezoldiging, zoo mede in zeer bijzondere gevallen en wanneer de ambtenaar of werkman het aan hem ten laste gelegde feit volledig heeft erkend; dat het voorts gewenseht is een ver duidelijking aan te brengen in de re dactie van art. 20 lid 1 van het Amb tenarenreglement, gelet op art. 40, 41 en 42 van het Ambtenarenreglement en art. 39, 40 en 41 van het Werklieden reglement; Gehoord het Nederlandsche Arbeids front; Besluit: I. vast te stelleh A. enz. B. de volgende Verordening tot wij ziging van het Werkliedenreglement. Het Werkliedenreglement wordt ge wijzigd als volgt: Artikel 41, lid 3. wordt vervangen door het volgende: „De opgelegde straffen met uitzon dering van die genoemd in artikel 40 eerste lid onder a, b en c, worden niet eerder ten uitvoer gelegd dan nadat zij onheroepelijk zijn gewordeh, behoudens in zeer bijzondere gevallen en wanneer de werkman het hem ten laste gelegde feit volledig heeft erkend"; II. te bepalen, dat de onder I genoem de Verordeningen in werking zullen treden op den dag harer afkondiging. De Burgemeester van Alkmaar, waar nemende de taak van den Gemeente raad heeft besloten vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging van het. Ambtenarenreglement. Het-Ambtenarenreglement wordt ge wijzigd als volgt: a. Artikel 20, lid 1, eerste volzin, wordt vervangen door den volgenden zin: „Overwerk wordt aanwezig geacht, indien de wekelijksche werktijd met meer dan 3 uren wordt overschreden, dan wel de werktijd over een week meer dan 48 uren bedraagt, een en ander onder het voorbehoud, dat ar beid, die geen regelmatig karakter draagt en gedurende korter dan een half uur aansluitend op den normalen werktijd wordt verricht, niet als over werk wordt aangemerkt." b. Artikel 42, lid 2, wordt vervangen door het volgende: AGENDA. Bioscopen, Eiken avond 7.30 uur voorstelling, 's Zondags doorloopend van 2 uur ai. Woensdag 2.30 u. Matinëe, Alkin, Bioscoop Theater: Operabal (operettefilm) 18 jaar (geprolongeerd uit Gin, Th.) Victoria-Theater: De Twee Weezen (rom. dram.) 18 jaar (geprolongeerd). Harmonie-Theater: Een nacht in Mei (rom. operettefilm) 18 jaar. Cinema-Theater: Immer nur Du (operettefilm) 14 jaar. Zondag 22 Aug. Adspirantendag NHVB Gem. Sport park en Alkm. Boys-terrein. 2 u. Zomerbad Jubileum*zwemwcd strijden (revanche kampioensoh.) DAW. 2.30 u. Gulden Vlies kindervoorstel ling: Doornroosje. 7.30 u. Gulden Vlies. Het Achtste Ge bod door de Haghespelers met Roosje Kohier. Maandag 23 Aug. 7.15 u. Gulden Vlies. Opvoering Boefje door Gem. Th. bedr. Amsterdam. Optreden Annie van Ees, „De opgelegde straffen, met uitzonde ring van die genoemd in artikel 41 eerste lid onder a, b en c, worden niet eerder ten uitvoer gelegd, dan nadat zij onherroepelijk zijn geworden, behou dens in zeer bijzondere gevallen en wanneer de ambtenaar het hem ten laste gelegde feit volledig heeft er kend." ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken. W. L. te Anna-Paulowna en P. K, te Schagen, diefstal, eisch 12 maan den gevangenisstraf, vonnis con form. S. B. te Zijpe, diefstal, eisch 8 maanden gevangenisstraf, vonnis 5 maanden. J.' M. en N. L. te Amsterdam, spoorwegdiefstal, eisch 15 maanden gevangenisstraf, vonnis conform. F. L. te Amterdam, heling, eisch "10 maanden gevangenisstraf, vonnis 6 maanden. B. de V. te Hoogkarspel, diefstal, eisch 15 maanden gevangenistraf, vonnis 1 jaar. A. J. te Oudkarspel, eisch 18 maanden gevangenisstraf, vonnis 15 maanden en F. A. te Lan- gedijk eveneens diefstal, eisch 15 maanden gevangenisstraf, vonnis 1 jaar. TOONEELWEEK GULDEN VLIES. De komende week zal in het Gul den Vlie de tooneelwéek zijn. De belangstelling is nu reeds buitenge woon. De voorstellingen voor Maan dag en Dinsdag (Boefje en Maria Stuart door het Gem. Theaterbe drijf van Amsterdam) zijn reecfs ge heel uitverkocht en ook de overige avonden zal het bij ter Hall's Re vue: „Koning Lach" (Woensdag en Donderdag) en Bou,wmeester's Va riété (Zaterdag en Zondag) wel niet minder zijn. RADIOTOESPRAAK Ds. RUIJS. De tweede Radiotoespraak van Ds. J. J. Ruys, gisteren van 4.15 4.30 was, zooals nader bleek, alleen bestemd voor Indië en was dus hier niet te beluisteren. Door geheel Indië heeft dus gis teren een Alkmaarsché stem ge klonken. NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. Plaatselijk Kantoor Alkmaar. Wij willen er speciaal nog eens de aandacht op vestigen dat het feest voor alle kinderen is. Wij raden de ouders aan zoo spoedig mogelijk de kaarten voor Uw kinderen te koopen, daar uiterlijk Dinsdagmor gen de bonnen moeten worden ingele verd voor koek enz. Voor nadfere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit blad. Nieuw systeem van tabakswinning. Dezer dagen vervoegde zich in Den Helder op de redactie iemand, die me- dedeeling kwam doen van een systeem van tabaks-winning, dat zoo eenvoudig is, dat men kan spreken van het Ei van Columbus. Talloos zijn degenen, die momenteel een stuk tuin beplant hebben met het kostelijk tabakskruid, om daar straks als de blaren gerijpt en gedroogd zijn, hun tabaksdoos mede te vullen. Even wel, de moeilijkheden van deze eigen- oogst zijn gelegen niet alleen in het planten en verbouwen, het oogsten en droogen, doch juist in het werk, wat daarna komt. Het rookbaar maken dus; dit is een uitermate omslachtig werk, hetgeen velen laten verrichten door de fermenteurs, hetgeen echter een lang durige en vrij kostbare geschiedenis is. Te Den Helder heeft iemand een op lossing gevonden, zóó eenvoudig, zoo Rimpel, dat het eigenlijk verwonderlijk is, dat nog geen ander vóór hem op het idee gekomen is. Het systeem luidt als volgt: zoo dra de bladeren van de tabaksplant winddroog zijn, worden ze afgesne den, en verzameld. Vervolgens doet men de gedroogde tabak in een bus, waarin met een spijker of ander' scherp voorwerp een aantal gaatjes geprikt zijn. Deze bus, gevuld met de tabak, wordt bevestikd op een waterketel of iets dergelijks, en wel zoo, dat, wanneer het water in den ketel vei^hit wordt, de stoom vrij kan toetreden via de gaatjes in de bus. De tabak moet ongeveer een uur op deze wijze „gestoomd" worden, waarna men de vochtige substantie in den oven van de kachel of op papier in de zon te cirogen legt. Uiteraard dient de tabak, voor ze in de stoom-bus gaat, fijn-gesneden of -gehakt te worden, hetzij voor shag, hetzij voor de pijp. Het product wat men' verkrijgt is, de Heldersche rayon-rcdacteur kon zich diiarvan persoonlijk overtuigen, niet alleen zeer rookbaar, het is daarnevens belangrijk beter dan de tallooze soor ten surrogaten, die men in deze tabak- sehaarsche tijden letterlijk en figuur lijk onder-den-neus krijgt. In één opzicht is het bovenstaande onvolledig en wel: het gewonnen pro duct is ongesausd. De vriendelijke raadgever, die zyn systeem kosteloos en zonder patent ten dienste van alle lezers ste''"?, verzocht origineels gees ten en denkers er hun gedachte eens over te laten gaan, op welke wijze men een saus-mlddel kan aanwenden en wélk middel dat moet zijn. Inlichtin gen hierover kan men inzenden aan onze redactie, DE TWEE ^VEUZF.N. Victoria-Theater. De Italiaansche verfilming van „De Twee Weezen" is voor de tweede maal geprolongeerd en draait thans voor de derde week. Wel een bewijs, dat het schitterende geënsceneerde filmwerk in staat is, aller belangstelling te trek ken en ieder te boeien. EEN NACHT IN MEI. Harmonie-Theater. Een vlotte amusementsfilm, die ge heel beheerscht wordt door Georg Ja- cobi als regisseur en Marika Rökk en Victor Staal als hoofdvectolkers. Hoog tepunten zijn het groote tuinfeest waar Inge en Willy na de zonderlinge ken nismaking samen heengaan en allerlei vroolijke avonturen beleven en het feest bij Inge thuis, waarin Marika Rökk als actrice, zangeres en danseres op den voorgrond treedt. Victor Staal taont zich' opnieuw den vlotten sympa thieken acteur. Marika Rökk weet voort durend te boeien. Haar spel houdt steeds de belangstelling der toeschou wers, die ook gisteravond weer in groo- ten getale waren opgekomen en zich uitstekend met het verhaal van den Meinacht amuseerden, f Het voorprogramma bracht een goed Nederlandsch Nieuws, eèn uitgebreid Ufa-journaal en een tweetal be-ang- wekicende films uit de serie: Tijd in beeld. De eerste gaf een overzicht van hetgeen op gebied van beeldhouw- en schilderkunst te zien was op de groote tentoonstelling te München en de twee de deed kennismaken met de uitgebrei de methode van de bestrijding der tu berculose. G. C. van Gulik. IMMER NUR DU. Cinema-Theater. De wereldberoemde filmsterren Loni Carell en Will Hollers zullen samen als hoofdvertolkers optreden in de operette „Immer nur-Du. De kennismaking tus schen deze twee menschen is van dien aard, dat het zeker direct tot een hu welijk was gekomen, wanneer het ge wone stervelingen waren geweest Nu zijn concurrentievrees en eigenliefde groote belemmeringen voor een geluk kig huwelijk. Maai na hoogloopende ruzie en contractbreuk tusschen deze twee verliefden vindt alles toch een goed einde! Johan Heesters en Dora Komer vervullen op uitnemende wij ze de hoofdrollen. Vooraf Ufa- en Tobis-nieuws en een natuurfilm over de Noorsche fjorden. OPERABAU. Alkm. Bioscoop Theater, De film Operabal is in het A.B.T. geprolongeerd en deze alleraardigste film verdient dan ook bijzondere be langstelling. Paul Hürbiger, Marta Harell, Hans Moser en Theo Lingen zijn hier de hoofdpersonen in een amusante verwik keling waarin vrouwen haar mannen op de proef stellen en de mannen niet achttien karaats blijken. Er schijnen weinig mannen te zijn die alle verleidingen kunnen weerstaan, vooral als het mooie en charmante vrouwen betreft en in deze film komt het zelfs zoo ver. dat er een duel tus schen jaloersche echtgenooten zal olaats hebben, dat natuurliik op het laatste oogenblik verhinderd wordt waarna de geheele bonte geschiedenis een ieder bevredigend slot kriigt, Vooraf, o.a. een interessante film over het leven van forellen, alsmede vele le vende beelden van gebeurtenissen uit biqnen- en buitenland. Tj. N. Adema. IN MEMORÏAM MEVR. ZOETELIEF-DE LOOZE. Het gisteren door ons geplaatste ar tikel werd ingezonden door Mej. Z'r. A Hoogenbosch en niet door den heer A. Hoogenbosch. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 22 Augustus is de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat 47, geopend, welke in de week van 21 t.e.m. 27 Augustus tevens den nacht dienst-zal waarnemen. De apotheken zijn 's avonds na 7 uur gesloten. ALKMAAR, Groote Kerk, 10 u. ds. Kleyne; 7 u. Jeugddienst ds. Zwijnen- berg. Kapelkerk, 10 u. ds. P. M- Mentzel (i.p v. ds, Prins van Wijn gaarden.) Rem. geref. gem,, gepn dienst. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 u. ds. Mönnich van Maastricht. Doopsgezinde kerk, 9.30 u. vroegdienst ds. Kuiper. Herst. Ap. Gem., Tous- ,saintstraat, v.m. 9.30 u. en nam.- 4 u. dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, (Waakt en Bidt), Woensdagavond 8 u. Evangelisatie samenk. de hr. van Prat- tenburg v. Driebergen. Zaterdag 4.30 u. bidstond Oudegr 208. G.G. Het Leger des Heils, 10 u. Heiligingsdienst; 7.30 u. Verlossingsdienst; Donderdag 7.30 u. Hei ligingsdienst. Leiding Hr. en Mevr. Bergsma. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 3, 10 ui „In de gevangenis bekeerd" en 8 u. „Wachter, wat is er van den nacht?", telkens ds. Ruys; Woensdag 7.30 u. St. Jacobstraat 22. Rem. Gemeente, geen dienst. Groote Kerk, 10 u. ds. Kleyne, bedie ning H. Doop. (Verbeterde opgave.) BERGEN, 10 u. d.s. Bierman van bjpordwolde. Geref. kerk, v.m. 10 u. err n.m. 5 u. ds. v. Minnen. Mara- natha, 10.30 u. ds. Bakker van A'dam. HEILOO, 10 u. ds. Bloemhoff. Evang., 10 u. de hr. Broekman van Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK, 10 u. ds. Koole; 5 u. ds. Van Wiel v. Weesp. Chr. geref. kerk geen dienst. HEERHUGOWAARD, geref. kerk, 10 en 3 u. ds. Van Andel v. Katendrecht. NIEUWE-NIEDORP, doopsgez. kerk, geen dienst (verb, opg.) LIMMEN, 2 u. can'd. v. d. Winden. Leclqke val. - Donderdagmiddag ge raakte bij het opstappen het rijwiel van den polderbode de Vries onklaar. Gevolg was dat de V. ter aarde stortte en een zoodanige blessuur aan den schouder bekwam, dat dé ontboden ge neesheer overbrenging naar het Cen traal Ziekenhuis voor nader onderzoek noodzakelijk achtte. Poldervergadering. - De vergade ring van heemraden en Hoofdingelan den van den polder is uitgeschreven tegen Dinsdagmiddag half 3 in het ge meentehuis Diploma's behaald. - De heer H. Geerdink, die een paar jaar geleden de hoefsmederij van den heer Bode graven overnam, treedt in diens voetspoor. Nadat reeds- verschillende diploma's op het gebied der hoefsme derij werden behaald, is hem thans het diploma vakbekwaamheid in het sme- denbedrijf uitgereikt naar aanleiding van het 2—7 Augustus te'Utrecht ge-" houden examen. Bovendien is hem een medaille toegekend voor vakkundig hoefbeslag op de hoefbeslagkeuring, verbonden aan de premiekeuring van de V.L.N.K. te Alkmaar. Goed verduisteren. - Nu de nachten weer lengen, wordt een strengere con trole op de naleving der verduiste ringsvoorschriften wekelijks gehouden. Men zij dus gewaarschuwd ter voorko- mang van bekeuring. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna H., d. v. Jacóbus Kuijper en P. Gooijer. Laurentius C., z. v. Theodorus W. Glorie en E. C. Tiet. Maria J., d. v. Corn slis P. Nuijens en M. Hollenberg. Anna C., d. v Petrus A. van Kessel en A. van Wonderen. Jacoba M., d. v. Cornells P. Zonneveld en G. Pankras. Ondertrouwd: Hendrik C. S. Roo- zen te Egrpond-Binnen en Elisabeth D. M Hermes. GEMEENTELIJKE PUBLICATIE. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL TE ALKMAAR. Inschrijving van nieuwe leerlingen vpor den cursus 1943/1944 kan plaats hebben op MAANDAG 23 en DINSDAG 24 AUG. a.s., telkens des avonds van 19-20 uur, in het schoolgebouw Brillesteeg, hoek Laat, of schriftelijk aan den directeur, Brouwer straat 18, met opgave van naam en voor namen van de(n) candidaat(date), ge boorte-datum en -plaats, naam en adres van ouders of verzorgers, klasse, waarin plaats wordt gewenseht, en school en klasse, welke laatstelijk zijn bezocht. Tot de eerste klasse kunnen worden toegelaten leerlingen, die niet meer leer plichtig zijn. Toelating tot de hoogere klassen hangt af van genoten voorontwikkeling, Het onderwijs is zoodanif ingericht, dat de leerlingen te zijner tijd de kennis kun nen bezitten, vereischt voor het examen in algemeene handelskennis, bedoeld in de Vestigingswet Klein Bedrijf. Verzoeken om kostelooze verstrekking van boeken en leermiddelen, of van boe ken, moeten zoo spoedig mogelijk schrif telijk worden ingediend bij den Burge meester van Alkmaar. Voor hen, die niet voor kostelooze verstrekking van boeken in aanmerking komen, is, behalve het schoolgeld, voor ingebruikgeving van boeken door de school een vergoeding verschu1 digd. De directeur verstrekt gaarne inlich tingen. Alkmaar, 18 Aug. 1943. De directeur, A. PRINS. Burgerlijke Stand. Geboren: Christina H., d. v. N. J E. W. Herbschelb en C. E. Otto. Jozef, z. v. G Sprenkeling en A. A. Smit. Margaretha M., d. v. J Brakenhoff en J Burger. Jacobus J„ z. v. J. Duinmeijèr en M. Zonneveldt. Christiaan C., z. v. C. C. v. d. Wiingaart en A E. Miephout Maria H., d. v. P. C. Borst en C. M Rozing. Gehu.wd: Johannes J. Berkhout te Velsen en Cornelia Stengs. VACATURES IN DE NED. HERV. KERK. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk neemt de laatste jaren ge regeld. zij het dan ook langzaam, af. Wij laten hieronder de onderscheidene aantallen volgen: 1 Januari 1943 183; 1 Juli 1943 190; zooals men ziet is het aantal op het oogenblik weer iets hooger dan kort te voren. Over de verschillende pro vincies verdeeld is het aantal momen teel: Gelderland 22; Zuid-Holland 26; Noord-Holland 48; Zeeland 10; Utrecht 12; Friesland 26; Overijsel 11; Gronin- •gen 22; Drente 3; Noord-Brabant 7; Limburg 3. De provincie Noord-Holland slaat al jarenlang, ook nu weer, het record met 48 (1 Januari 1940 was het 45; 1 Janu ari 1943 was het 47). Drente is zoo goed als geheel bezet en in de beide zuidelijke provincies Limburg en Nrd.- Brabant is het aantal betrekkelijk hoog in verband met de weinig^ Herv. Ge meenten. ZONDAG 22 AUGUSTUS. HILV. I. 414.4 M. 7.30 Composities voor strijkork. (gr.) 8.00 De zin v. h. boer zijn. 8.15 Progr.-overz. 8.30 Melodieën v. Willy Richartz (gr.) 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10 00 Het kan verkeeren. 11.00 Omr. Volkszangk en org. 11.30 De Stem der SS. 11.45 Marschliederen (gr.) 1150 Neerlands stem v. h. front. 12.00 BNO: Act. praatje. 12.15 Paaschcantate (opn.) 12.45 Nederl. Verb. v. Sibbekunde, „Wie en wat waren onze voorouders?". 13.00 Pianovoordr. 13.30 De Schijnwerper. 14.00 Res. Ork. (opn.) 15.00 Het wekel. luisterspel: „Een gelukkig kap. v. 'n gelukkig schip". 15.45 Omr.-Ork. Cppn.) 16.30 Dick Willebrandts en dansorkT 17.00 Zondagmiddagcabaret 17.30 Arhus.-Ork. en solist. 18.15 Nederl. Volksklanken. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Sport v. d. dag. 19.30 Bandi Balogh en Hong. drk. 20.00 %a Bohème, Opera (gr.} 22.00 BNO: Act. beschouwing. Vanaf 22.15 alleen Radid centrales. 2215 Op rivieren en bergen (gr.) 23.15-24.00 Dansmuz. (gr.) 9.00, 12.00, 19.00 en 22.00 BNO: Nieuwsber HILV. II. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Orgel- conc. (opn.) 11.30 Strijkwartet (gr.) 12.00 BNO: Act. praatje. 12.15 Ork.conc. (gr.) 13.00 Toespr. d. J. Hollander. 13.15 Koor en ork. v d. N.A.D, (opn.) 14.00 Voor de jeugd 14.30 De Wiener Sangerknaber» 14.55 Musiquette (opn.) en gram.muz. 16.00 Symph. conc (gr.) 17.30 Strijd om den schat, luisterspel. 18.00 Walsen (gr.) 18.15 Zie Hilversum I. 19.10 Ork. v. Barnabas von Geczy (opn.) en gram.muz. 21.15 Mu sette Ork. en soliste (opn.) 21.45 Avond wijding. 2%00 BNO: Act. beschouwing. 12.00, 19.00 en 22.00 BNO: Nieuwsber. MAANDAG 23 AUGUSTUS. HILV. I. 414. 4 M. 6.45 Lichte Marschjes (gr.) 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Musette wijsjes (gr.) 7.40 Sportn. 7.50 Progr.-overz. 8.10 Sol.plaatjes. 8.30 Orgelconc. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Soli.plaatjes" 9.00 Godsd. uitz. 9.15 Alt, hobo en piano. 9.45 Otto Hendriks en ork. 10.15 Voordr. 10.30 Zie 9.45. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Viool en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman en dansork. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melodisten en org.spel 14,00 Het Plukkerkw. en sol.conc. (opn.) 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat Wils. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Amus.-ork. en Sol. 18.00 BNO: Friesch praatje. 18.05 Bach- conc. 18.45 Politiek weekpraatje. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Piano, viool en cello. 20.00 Omr.-Symph. Ork. en polist. 20.45 Voordr. 21.15 Zie 20.00 22.00 BNO; Act; beschouwing. Vanaf 22.15 Alleen Radio Centrales. 22.15 Pianosoli (gr.) 22.33 Omr.-Op. Ork. en solist (opn.) 23.15-24.00 Internationaal dansenprogramma. (gr.) 7.00, 8.00, 12.45, 16.45, 19.00 en 22.00 BNO: Nieuwsberichten. HILV. II. 17.00 Operette Varia (gr.) 18.00 Orkest Malando (opn.) en gram.muz. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Zigeunerspel en sterrenzang (gr.) 20.15 De beteekenis van de zijdeteelt in oorlogstijd. 20.30 Bonte AVond (opn.) 21.45 Avond wij ding. 22.00 BNO: Act. beschouwing. 19.00 en 22.00 BNO: Nieuwsberichten. Em. pastoor J. Peeperkorn 60 jaar priester. Donderdag herdacht de zeereew. heer J. H. M Peeperkorn. emeritus.pastoor van Limmen, in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar, zijn 60-jarig priesterfeest. Om half tien droeg de jubilaris in de kapel een plechtige H. Mis op met assistentie van Deken P. J. Simons van Beverwijk als diaken en pastoor C. Heijgeman als sub-diaken. Presbyter-assistens was De ken J. Jacobs, die tevens de predicatie hield. Na de H. Mis kwam Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, pastoor Peeperkorn persoonlijk zijn ge- lukwenschen aanbieden. Des middags werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. (De Tijd.) Waarn iioofdredkunst en wetenschap pen: H P v d Aardweg. Alkmaar; chet van dienst TJ N Adema. Alkmaar: bui tenland: Jae Broersen, Hoorn; binnen land en rayon Alkmaar: D A Klomp: sport en rechtb. J Werkman. Alkmaar Rayonredacteuren- Den Helder A C van Kampen te Alkmaar: Schagen: A. Eriks Alkmaar: Kennemerland J Belterman te Beverwijk: Zaanstreek W. J Harwijne te Zaandam; West-Friesland Jac. Groot te Enkhuizen. Adv. W. Ragetlie, Koog a. d. Zaan, Ik zouw zoo zegge, nag ientje en den is 't wel deries welletjes; din kompt 'n aar maar weer 'rs an de beurt om de krant vol te skroiven. Ik hew der nou vier dein, nouw den- ze voifde d'r nag bovenop en din gaan ik maar weer 's 'n tukkie neme. Ik had 't vleejen keer over de hurries, maar deer kom je niet gouw over uit praat, hoewel d'r in 'n durp ok nag heel wat aare titelarisse binne, weer je nag wel d'rs 'n praatje over houwe kon en d'r binne nag 'n brat onder- wurpe, die zoo bai je opkomme en weer je nag 'n hartig woordje over zegge kon. Ik dink zoo bevoorbeeld an de skouw over de sloöte en 't landzoo'n gastdag, wat kon 't deer gezellig wezeik dink an al dat wat van de kerk isde diakens bevoorbeeldnouw, je wasze ok niet gelukkig in de ouwe toid en nou ok nag niet wanneer je deer mit je hand open nei toe moste. Ik weet er nag best van, dat ze op ien van de durpe zoon opperhoufd van de dia kens „de lange bandiet" noemde en den hew ik niks meer te zegge. Asze de arreme minse vroeger d'rs 'n daalder voor de huur van d'r weu- ning en wat voor 'n weuning krege, dan was 't puur veul, maar wat was 'n arrem mins in die dage waard? 'k Moet nag wel d'rs dinke an me buurvrouw, die d'r eivendstikke gien- iensens opat, maar ze meenam nei huis, onder d'r poepenboezel want din konne ze allemaal 'n end van 't stik kroige en deer wasze din bai wat keisrande en 'n emmerke mit zoet wai. Ja ja, asze ze din vroeger zatte te koolbladeren in de Lange'doik, zoo sei- Vèns van zluvenen tot negenen, din hadde ze per uur twaalf-en-'n-halle- ve cent verdiendkinne jullie je begroipe datte de minse wel d'rs in opstand kwammeMaar in de ouwe toid waster voor ös krantenminse ok wel d'rs aardighoidik moet nag denke aan de dage, dat Otto Bramer van de Alkmaarsché, Jan van Leverink van de Zoiper en Piet Trapman van de Skager en ikke zelf den bai burrege- meister Blom van Warmenhuizen te gast kwammeas je 't durp inkwam- me din zag je allereerst de rooie skoöl- 'meister Koenen, niet alliendig roöd ora- datte ze van 'm zoide dattie van de soós- jeliste hield, maar ok omdat ie 'n rooie beerd had en din had je al 'n goeie dag' want Koenen was altoid tevreejen, hai stak z'n hand houg in de lugt en d'r was gezellighoid om 'm en din gong ie 't raadhuis in, 'n heele groöte zaal mit heel an 't end de „raad", an 'n ronde tafeltoe 'k er de eerste keer kwam zocht ik de verslaggeverstafel, maar die was in velde nag wege te bekenne d'r was 'n hekkie,. vlak bai de trap. zoö'n meier of acht of tien bai de heere vandaan en deer kon je je skoêlskrift opleggeen din preuvelde de burric wat maar dat ton je nooit verstaan, .want as ie praaue had ie altoid 'nr end segaar uit z'n mond bengeleen as 't ofloupen was, din gonge we maar nei de „Moriaan" van Klaas de Geus om te vergloiken, de ien had dut en 'rt aar weer dat en zoo krege de lezers din 'n krant voor mekaarDat wier effies later puur beter. Otto Bramer die gong bai de Alkmaarse weg en toe kwam Dirrek Klomp op de vlakte.-..die was nagal astrantig en hillekendal niet op z'n mondje vallen. Die had 't al gouw mit' de burrie Blom en de sikkeretaris Pranger an de stok en hai begon al gouw van „nou man," zooas je dat teu- geswoordig ok nag van 'm hoore kinneNou man, din kroig je toch 'n veul.mooier verslag in de krant, asze wai maar 'n tafeltje van je kroige. En we krege 'n tafel, voor vier man stark. Of nou die flodderdas van Dirrek 't -m dein hebhai was nagal puur arte- stiekerig in die toidof z'n preuvele- mentje, dat weet ik niet, maar we sköte d'r toe puur aardig op, maar 't was nag groöter kunst om die zwiebe- rende segaar uit de burgemeisterleke mond weg te lcroigen, maar dat is ok luktNei, din kon je vroeger Gerard de Goede van Venes (Woi- denes) -beter hoore.... die had nag al d'rs de gewoonte om kommetee-ver- gaoring te houwenNouw, as ie in openbaar was, din praatten-ie zoo luid, dat 't op de wande ofketstemaar as ie kommetee had, din 'gong je nei be- neejen en din was 't net mooi, 't kras sende was weg en 't was net of je d'r gewoon bai zat en van 't gehoim bleef niet veul overO ja, we hadde d'r heel watik dink nag wel d'rs an Kooiman van Koedoik. die hield wel d'rs 'n vergaoring van zeuven menuite en din most je heel bai de Zes Wiele om deer nei toe, want 't fietspad deur de Daalmeer waster toe nag niet...N. en as bai Huisweerd de wind en de re gen teugen werkte, din was je bontof... En as je dr's niet over de burries en de rade prate wou, din bleve de veldwag- ters over, wat ok wel 'n houfdstik ap- part weze kondeer wasze ok soorte invan ientje erinner ik me nag wat wat ik nooit vergete zei. De ouwe Skerremerhorren was burgemeister van Sunte Maarten en dat was 'n gnappe skoóne mandfe hield niet van smurrie op streit en as 't din d'rs sneeuwt, eerst vrozen en din weer dooit had, din most de -proest weg. No.uw deed de krant nag gien dienst maar ieder had z'n burgerplicht te vervullen en de veldwagter. nag lang voordat He- ffëweer d'r was, die vertelde 't de minse wel mit bekkenslag, wat min stens zoo goed was as 'n awertenzie in de Sk3ger. en din kon je hoore, voor iederien best begroipelik: „Woib Sker remerhorren heb zoit, dat alle streite moete skrobt worre"en din wier 't dein okkom deer nouw teuges- woordig om, maar dat komt omdatte de minse toe wel wat aars wasze as nou.. En hiermee skoi ik er uitik hew asens nag wel d'rs 'n verhaaltje, wat ik jollie in ösze oigen taal vertelle wul. maar ik mot eerst 'is yitzakke. ZONDAG A.S. van den N.H.V.B. op het GEM. SPORTPARK. Entrée 25, jongens 10 cf. Waterpolo. DE D.A.W. DAMES KAftïPIOEN! Waterlelies na verlenging met 32 geslagen. Na een zeer spannenden strijd zijn de D.A.W. dames erin geslaagd den beslissingswedstrijd tegen Waterle lies te winnen. Nadat het D.A.W.-doel eenige be nauwde oogenblikken had doorge maakt, waarbij vooral Feem Sel- hort uitstekend werk deed, slaagde D.A.W. er in een doelpunt te ma ken. Na de rust zette Waterlelies alles op alles en het tegenpunt kwam vrij spoedig. De scheidsrech- ter, die uitstekend leidde, was ver plicht 2 dames van Waterlelies en ééri van D.A.W. het water uit te sturen!! Toen de verplichte speel tijd om was, werd de wedstrijd met 2 maal 3 .minuten verlengd. Truus de Rover en Tini Huiberts zagen toen kans samen met de uitstekend spelende Joop Oostwouder en E. v. d. Berg twee doelpunten te maken tegen Waterlelies één. Eindstand 3—2 voor D.A.W. Voetbal R.K. HSV TE HEILOO. Maandag j.l, heeft HSV het nieuwe seizoen reeds geopend met een medail le-wedstrijd tegen Stabilitas te Heiloo (met het 2e elftal), doch morgen ko men alle elftallen in het veld. HSV gaat naar Uudorp 1, HSV 2 ontvangt Kolping Boy.3 1, de a-adspiranten ne men deel aan het adspiranten-tournool te/Alkmaar op het Alkm, Boys-terrein, terwijl de Benjamins dei' HSV-familie op bezoek gaan bij Limmen a te Lim men. Het 2e elftal van HSV heeft tegen Sta. bilitas op Maandagavond a.s. haar re turnmatch. Nu op het I-ISV-terrein wordt gespeeld, zullen de HSV-ers .wel baas in eigen huis blijven. HSV, dat verleden jaar met drie elf tallen aan de competitie deelnam, zal het nieuwe seizoen met vijf elftallen aanvangen. Jammer voor de veroeniging is, dat zij nog steeds op een ongeëgali seerd terrein moet spelen. Het bestuur heeft reeds enkele malen geprobeerd eventueel met overheidssteun een en ander op te knappen, maar alle po gingen daartoe zijn steeds mislukt. Mo ge het deze bloeiende vereeniging waarvan het bestuur alles in het werk stelt om de sport in het algemeen, te doen beoefenen nog eens gelukken met succes <56k daarin verbetering aan te brengen. Reeds tegen het einde van de vorige week viel op de obligatiemarkt een betere stemming waar te nemen, en in den loop van deze week kwamen dan ook verschillende fondsen op hooger peil bij een uitgesproken vaste stem ming voor de meeste obligatiesoorten gedurende eenige dagen. Einde Juli voorspelden wij, dat de verschillende obligaties wel binnen afzienbaren tijd de tengevolge van de nieuwe staatslee- ning geleden koersverliezen zouden hebben ingehaald en voor de 4 Ne derland 1940 I en II blijkt dit nu inder daad het geval te zijn. Deze noteerden 19 Augustus 1051,4 en 102 9/16 tegen resp. 105 3/16 en 102 15/16 14 op 7 Juli j.l. Met de 3- en 3V2 leeningen gaat het wat minder vlot, want hier zijiv nog koersverschillen, varieerende van 14 tot lVi punt- te constateeren. Het zijn voornamelijk de 3 leeningen welke tot dusver de grootste koersverliezen blijven vertoonen. De nieuwe 3V2 leening blijft met 98 12/32 nog belangrijk onder den emissiekoers van 99 3/4 noteeren, maar de mjteeringen in twee en dertig sten van eèn punt wijzen er op, dat het aanbod begint af te nemen. Over de aandeelenmarkt valt niets bijzonders te melden. .Het blijft hier het gebruikelijke spelletje van toewijzen, waaraan uiteraard niet veel aardigheid verbonden is. De kunstzijdefondsen wa ren goed prijshoudend, terwijl van Ber- kel in den loop der week circa 4 punten kon verbeteren. De Amsterdamfche Ballast Mij. publi ceerde haar verslag over 1942. De in komsten vertoonen een, niet onbelang- "ïijken achteruitgang bij stijgende kosten, zoodat de netto-winst daalde van f 222.907f 153.936, waaruit een van 4 tot 3'/s verlaagd dividend zal wor den uitgekeerd. Ook het verslag van „W. Hoogen- straaten Co. Leiden" per 30 April j.l." kwam deze week bij ons ter tafel. Zoo als wij reeds eerder mededeelden, zal het dividend gepasseerd worden. De winst over 1942 bedraagt slechts 562,88. Het bedrijf ondervond moei lijkheden bij de voorziening met grond stoffen en materialen voornamelijk verpakkingsmateriaal terwijl de pro ductie van Carotine, een vitamine-A prneparaat, tot op de helft moest wor-" den teruggebracht. De verkoop daarvan zal in de toekomst slechts door middel van den pharmaceutischen tusschen- handel mogen geschieden. De balans maakt een gunstigen In druk. Evenals in voorgaande jaren is de kasliquiditeit niet ruim. v De varwachtingen voor de naaste toe komst zijn volgens de Directie niet gun stig. FONDS 4 Nederl. 1940 II 4 Nederl. 1941 3 K Nederl. 1941 sy, Nederl. 1942 3_3 y, Nederl. 1938 5 Ned.-Indië 1937 1 Amsterdamsche Bank Twentsche Bank Nederl. Handel Mij. Ned. Ind. Handelsbank Alg. Kunstz. Unie van Berkel Cert. Calvé Wilton Feijenoord Koninklijke Olie Amst. Rubber Ned. Scheepvaart Unie Vorstenlanden Ned. Ind Suiker Unie 3Arnh.sche Hyp. 3%'/» Haarl Hvp. 3Nat. Hvp. 3 N.H. Grondcred 3y2% Rotterd. Hyp. 3 Utrechtsche Hyp. 3'/> Westl. Hyp. 3'/i Zuider Hyp. Heden 1021V10 1021 o Ojp/lG 9815/m 031/8 141 153 173 129 18U/4 1571/e 191 2 5 161 202 172-/4 92 16s-4' 102-4 IO2-/4 102-/4 IO2-/4 IO2-/4 102-/4 IO21/4 IO2-/4 V k. 1U29/16 102-/4 98IE/„ 98'5/16 971/, 031/, 141 153 173 W/s 183 1587/g 191 231 361 202 112-/4 92 168'/, IO2-/4 IO2-/4 IO2-/4 IO2-/4 102-/4 102-/4 1c2-/4 102-/4

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2