DAGBLAD VOOR Onrustbarend. Alle vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen. Charkof opnieuw ontruimd. Keuringen voor de» Waffen S.S. het Legioen en de Landwacht. Pakjes voor vrijwilligers. Felle aanval op Salerno. Verduister van 20.456.30. Nachtelijke aanval op Berlijn. Hoe saust men tabak? STAD EN OMGEVING. De gruwelijke ontdekking in de Drebbelstraat. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditle: Voordara C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 143e Jaargang, No. 196, 2 pagina's. PrQs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 ra.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Bqk ƒ2.63. Losse' nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT Het opperbevel van de weermacht «laakt bekend: In voortdurende zware gevechten Werden ook gisteren in den Mioes-sec- tor alle vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen. Bij Isjoem vlamden de krijgsoperaties weer op. Sterke infan terie- en pantseraanvallen der bolsje wisten werden door onze troepen in een tegenaanval opgevangen en afge slagen. Alleen in den sector van één legercorps werden daarbij meer dan 130 Vijandelijke tanks stukgeschoten. Ook In het gebied van Charkof staan troepen vah het leger ert de Waffen-SS in een verbitterde .worsteling met for maties bolsjewistische infanterie en tanks. Charkof, dat tjjdens den veldtocht in het oosten reeds meerdere malen van bezitter is gewisseld en thans nog slechts een puinhoop is, is in het kader van een stelselmatige distancieerings- beweging opnieuw ontruimd. Ten noordwesten van Charkof gaat de zui vering van^het teraein. van een door Duitsche pantsergrenadiers omsingelde yjjandel^ke groep strijdkrachten bij stijgende gevangenencyfers en buit, yoort. Overal waar de bolsjewisten" in de overige sectoren van het front aanvie len, werden zij ondanks het in den strijd werpen van versche troepen met iware verliezen afgeslagen. Gisteren overdag verloren de bolsje wisten aan .het oostelijke front 409 tanks en 73 vliegtuigen. 'Boven de Golf van Salerno schoten Duitsche jagers 13 vijandelijke vlieg tuigen neer. In het kustgebied van de bezette ge bieden in het westen en bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan wer den "nog 11 andere vijandelijke vlieg tuigen, voor het meerendeel viermoto rige bommenwerpers, neergeschoten. West-Duitsch gebied gebombardeerd. Förmaties Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht lukraak West-Duitsch gebied aan. In verschei dene plaatsen werden voornamelijk openbare gebouwen, waaronder ker ken, ziekenhuizen en scholen, door bri sant- en brandbommen getroffen. De bevolking leed geringe verliezen. Vol gens de tot dusver ontvangen rappor ten werden 5 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 22 op 23 Au gustus het gebied ten noorden van Londen alsmede afzonderlijke doelen aan de zuidoostkust van het eiland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval overdag van Ameri- kaansche vliegtuigen op twee Zuid- Duitsche steden op 17 Augustus ver loor de vijand volgens het eerst thans afgeloopen onderzoek, niet zooals oor spronkelijk werd gemeld 56, doch 101 viermotorige bommenwerpers. Charkof stelselmatig ontruimd. De stelselmatige ontruiming van Charkof moet, naar de militaire correspondent van het D.N.B. ver klaart, beoordeeld worden vanuit het principe van de Duitsche oor logvoering in het Oosten, volgens hetwelk afzonderlijke gebieden en ook steden geenszins die beteekenis hebben, die dikwijls door de vijan delijke propaganda hieraan wordt gehecht. Het ss-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander ln den leef tijd van 17—45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tol de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om. bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij bet SS-Wachtbatanlon ln Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS ln Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 Jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den Arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kenringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den Ar beidsinzet vrijgesteld. - 21 Aug., 14.— uur, dén Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij onze Vrijwilligers. Onze fongtni hebben groóte verdienste bij het Op sporen vin storingen bij veldtelefoon en telegraaf SS PK Fiitsch-O-H-P Op 25 Octobeivl941 werd in Het kader van de groote operaties Charkof na hevigen strijd door de Duitsche troe pen stormenderhand veroverd en bezet. Van half Mei tot half 'Juni 1942 pro beerden de bolsjewisten door een par tieel offensief Charkof te heroveren. Ten Oosten van deze stad werd de vijand op een strategisch buitengewoon handige wijze misleid en kwam een omsingeling tot stand, die in haar ver dere verloop de vernietiging van groo te bolsjewistische legermassa's met zich medebracht. Waardoor de aanval der bolsjewisten op Charkof werd verijdeld. De bolsjewistische inspanningen in den winter van 1942-1943 brachten in 't ka der van de Duitsche distancieeringsbe- wegingen Charkof op 18 Februari 1943 weer in Sovjet bezit, nadat de Duit sche troepen de voor den oorlog be langrijke installaties vernield en de stad verlaten hadden. De in aansluiting hierop tot voorbij Charkof voortgezet te gevechten in de maand Maart met het Duitsche tegenoffensief brachten Charkof op 15 Maart weer in Duitsche handen. Wanneer nu de bolsjewisten in de afgeloopen dagen noch de ontruiming der stad, noch de andere bewegingen der Duitsche formaties hebben kunnen waarnemen en melden, dan is dit het bewijs voor de geslaagde distancieering van den vijand, d.w.z. een bewijs voor het feit, dat de Duitsche plannen zon der door den vijand beïnvloed te wor den konden worden uitgevoerd. Het prijsgeven van de stad was in het ka der van het gewijzigde front in dit ge bied volkomen natuurlijke maat regel, die een verkorting van het front en zoodoende een betere frontpositie met zich medebrengt. Mislukte Amerikaansche landingspoging. Door het moorddadige vuur van Ja- pansche troepen op het eiland Koelam- bangra is Zondag een poging van Ame rikaansche troepen om op het eiland te landen, mislukt. De vijandelijke strijdkrachten, die steeds weer hard nekkige tegenaanvallen ondernamen, trachtten met gebruikmaking van on geveer 15 landingsbooten en torpedo- booten vasten voet op het eiland te krijgen. Verscheidene landingsvaartui gen kapseisden door het welgericht Ja- pansche vuur, waarop de Amerikanen de vlucht namen. Bij een aanval van Japansche bom menwerper^ en jagers op de Ameri kaansche stellingen op het eiland Veile la Vella werden 14 Amerikaansche ja gers neergeschoten. Hoewel de Japan sche strijdkrachten door 30 vijandelijke jagers werden aangevallen, werden vij andelijke transporten bestookt, een vrij groot en een kleiner transportschip tot zinken gebracht, terwijl aan boord van twee vrij groote transportschepen en één van middelbare tonnage brand uit brak. Bovendien brak brand uit in vij andelijke installaties. De terugroeping van Litwinof. STOCKHOLM, 23 Aug. De terug roeping van Liwinof als sovjetambas sadeur te Washington wordt in een be richt van United Press uit Quebec als mede in een eigen bericht van Stock- holms Tidningen uit Londen bestem peld als een ^ernstigen schok" en een „zwaren slag"; De terugroeping heeft te Washington sensatie gewekt en ip di plomatieke kringen aldaar ingeslagen als een bom. Naar men zich in Was hington hierover uitlaat, zijn de gevol gen v^n deze terugroeping thans nog niet te overzien. Men is geneigd, de betrekkingen der geallieerden tegen over- Moskou als slechter te beschou wen. Stalin's besluit wordt opgevat als een wenk aan de geallieerden, naar Moskou te komen, ingeval zij met het Kremlin willen, onderhandelen. In een ander bericht van United Press wordt gezegd: Indien Litwinof geen bijzonde re taak krijgt toegewezen, moet zijn terugroeping worden opgevat als een bepaald teeken voor Moskou's toe komstige houding tegenover de En- gelsch-Amerikaansche politiek. In Lon den wacht men derhalve in de groot ste spanning op elke mededeeling, die het geval-Litwinof kan ophelderen. Naar SVenska Dagbladet uit Moskou meldt,'; vat men in Britsch-Amerikaan- sche kringen te Moskou de 'terugroe ping van Litwinof op als een protest tegen het uitblijven van een tweede front. Stalin ontevreden? „United Press" meldt, dat de terug roeping van den Sovjefrussischem am bassadeur te Quebec als een bewijs wordt beschouwd, dat Stalin buitenge woon ontevreden is met resultaten van de conferentie, waaromtrent hij zeer goed op de hoogte is geweest. Men beschouwt haar tevens als een aandui ding, dat geen acht is geslagen op den Sovjetrussischen eisch van onmiddellij ke vorming, van een tweede front in West-Europa. Bovendien komt door de zen maatregel tot uitdrukking, dat Mos kou de .laatste vRrtien. dagen zoowel Churchill als Roosevelt duidelijk heeft gemaakt, dat niets dan een onvoor waardelijke erkenning van dezen eisch de Sovjetunie tevreden zou stellen. Naar ^én en ander te oordeelen is het de bedoeling van Stalin de beteekenis van de conferentie van Quebec te ba- gatelliseeren. Oproep van Mevr. Churchill. BERLIJN, 23 Aug. In een uit Quebec voor de radio tot het Britsche volk gerichjen oproep ten gunste van het sovjethulpfonds heeft mevr. Chur- chiü woorden van lof gebracht aan de/ „heldhaftige rol die het Sovjetrussi- sche volk ln dezen reusachtigen strijd speelt om te verhinderen, dat de be schaving door de nieuwe krachtender duisternis wordt weggevaagd". De Russen, zoo verklaarde mevr. Chur chill, strijden „voor' hun eigen léven, doch daarmede tevens ook voor het onze". Deze verklaringen worden in de Wilhelmstrasse beschouwd als een nieuw bewijs; dat Engeland bereid is een passenden prijs te betalen voor de -inspanningen die de sovjets zich ge troosten. Die prijs heet: Europa. Duitsche wacht op Kreta. Op eeo deorbraakplaats van een pantsermuur op Kreta is, goed „getarnt" tegen het licht van vijandelijke vliegen, een nantseratweerkanon in stelling gebracht PK Greiner-Transo-F-P m z' Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals drin gend op gewezen, dat de adres sen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten vworden en met het volledige adres van den afzen der. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando, Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpost nummer of adres: DUITSCHE PERS OVER DEN Z.G. ZENUWOORLOG. BERLIJN, 23 Aug. De door de ge allieerden aangekondigde z.g. zenuw oorlog tegen het Duitsche volk wordt door de Duitsche avondbladen geken merkt als een bij voorbaat tot misluk king gedoemde vijandelijke poging, om dat hierbij sprake is van dezelfde ma noeuvres die het Duitsche volk reeds van den vorigen wereldoorlog kent. De Deutsche. Allgemeine Zeitung noemt del agitatorische plannen van den vijand „een dwaze hoop" en schrijft verder: „Het Duitsche volk weet op grond van de ervaringen na 1914 voldoende, wat de woorden van zijn vijanden waard zijn, en ook de rest van de wereld is tot het inzicht gekomen, dat een woordenpropaganda weinig of niets beteekent, wanneer zij niet wordt gesteund door de natuurlij ke propaganda van feiten". De Nachtausgabe schrijft: „Het ant woord op dit nieuwe „offensief" der oorlogsmisdadigers zullen de Duitsche soldaten, de Duitsche wapens geven aan het odktelijke front, aan het zui delijke front en overal, waar ook maar Britsche of Amerikaansche strijdkrach ten een slag tegen Duitschland zouden wagen. Het Duitsche volk houdt gedu rig voor opgen, dat de uitlevering aan de vijandelijke agitatie en aan de leu gens van Wilson twintig jaar werk loosheid, schattingen, een vloed van te leurstellingen heeft gebracht en ten slotte bijna het gevaar van een prooi van het bolsjewisme te worden. Het Duitsche volk staat thans in een van bovenaf en van onder-op gegarandeer de eenheid' tegenover zijn vijanden. Het is volkomen immuun voor leugenachti ge beloften en voor het gif der inwen dige ondermijning. Wie dit wapen te ken Duitschland gebruikt, onthult daar door zijn zwakte". AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU TERUGGEROEPEN? STOCKHOLM, 24 Aug. (D.N.6.) - Vol gens een door Stockholms Tidningen gepubliceerd bericht van United Preës heeft een officieele woordvoerder te Washington bekend gemaakt, dat de ambassadeur der Vgreenigde Staten te Moskou, Stanley, binnenkort van zijn post zal worden teruggeroepen. In het bericht wordt verder gezegd, dat daar door de verandering der wederzij dsche diplomatieke vertegenwoordigingen wordt „voltooid." vVLIEGENDE NONNEN. Als nieuwste aanwinst voor de ge allieerde strijdkrachten is thans in Lon den een amazonen-corps gevormd, dat, zooals Reuter pathetisch uitlegt, er op wacht, „te worden ir gezet voor de be vrijding van Europa". Dit corps moet uit 60 vrouwen bestaan, die zoo be weert men tenminste! stalen zenu wen hebben en zoo hard zijn als een elite-soldaat! Aan de andere zijde van den Atlan tischen oceaan probeert men ook nu weer de Engelsche neefjes te overtref fen en gaat zich te buiten aan het luid keels zingen van lofliederen op de da den van Amerikaansche nonnen, die zoo buitengewoon vooruitstrevend zijn, dat ze thans worden opgeleid voor pi lote. Mevrouw Eve Curie, de dochter van de ontdekster van het radium, gaat door voor een heldin-met-stralenkrans, omdat zij den wensch geuit heeft, dienst te mogen doen als vrachtauto- chauffeuse in de vrouwen-organisatie der z.g. „strijdende Franschen". (C.D.) NEDERLANDStpH «VRIJWILLIGER ONDERSCHEIDEN. De persdienst der N.S.B. meldt: De Leider heeft op het hoofdkwartier der N. S. B. den Nederlandschen vrij williger uit de divisie Viking, H. van Exel, ontvangen. Deze is namelijk kort geleden onderscheiden met de Nah- kampfspange in zilver. Van Exel is 'P.as 25 jaar oud en in den strijd bevorderd tot onderofficier. Hij was de tweede Nederlander, die on derscheiden werd met het IJzeren Kruis 2e klasse en is thans ook drager van het IJzeren Kruis le klasse, tevens van het Infanteriesturmabzeichen, het Verwundete-abzeichen en de Nah- kampfspange in zilver. Mussert wenschte den jongen Neder lander geluk met zijn onderscheidin gen en dankte hem voor hetgeen hij voor het Nederlandsche volk had ge daan. Vervolgens spelde de Leider hem het eere-draagteeken „Strijd en Offer" op de borst. Toelichting: De Nahkampfspange kan uitgereikt worden in brons, zilver en goud, resp. wanneer men 15, 30 en 50 dagen in handgemeen met den vijand is geweest en, zooals de formule luidt, al die feeeren het wit van 's vijands oog heeft gezien. ROME, 23 Aug. In zijn weer- machtbericht no. 11851 maakt het Itali- aansche opperbevel het volgende be kend: De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op de stad Sa lerno en gevoelige schade aangericht. Tijdens felle luchtgevechten, welke Duitsche jagers met de vijandelijke luchtmacht aangingen, gingen 13 vij andelijke vliegtuigen verloren. Tijdens een mitrailleuraanval, door vier vlieg tuigen, ondernomen op de haven Pre- vesa in Griekenland, heeft het vuur van den luchtafweer en van de mari ne-eenheden twee aanvallende vlieg tuigen vernietigd. In den nacht van 22 Aug. heeft de luchtafweer van Crotone twee bommenwerpers in de omgeving der stad neergeschoten en één hoven zee nabij Kaap Colonna. (w.g. Generaal Ambrosio). 25 Aug.: Maan op 1.31, onder 17.42 uur. BERLIJN, 24 Aug. (DNB) - In den nacht van 23 op 24 Aug. hebben forma ties Britsche bommenwerpers eenige plaatsen-in Noord-Duitschland, vooral de stad Berlijn, piet brisant- en brand bommen aangevallen. Er ontstonden verliezen onder de' bevolking en er werd schade aangericht aan woon wijken Door luchtverdedigingsstrijd krachten werden volgens de voorloopige berichten ten minste 50 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. PRIJSVRAAG NEDERLANDSCHE 1 OMROEP. Op 27 Augustus a.s. zal des avonds van 20.4521.20 uur, als onderdeel van het programma „Van het één op het ander," een hoorspel worden uitgezon den van Jan de Kok, getiteld: „Maai- ke's ontrouw". Aan dit hoorspel, dat vol met ver wikkelingen is en waarin één der hoofdfiguren een gewelddadigen dood sterft, is een prijsvraag verbonden. De luisteraars worden n.l. uitge'noodigd een antwoord te geven op de vragen: Wie is Jonker Karei, alias Sinjeur Frank? Wat weet Sjanneke uit „De Gulden Vink," die den door elkaar ge- ihaalden inhoud van den koffer en het koordje vond? Wat ontdekte Berend in Bergen? De' meest geslaagde oplossing zal tot een luisterspel verwerkt worden en la ter worden uitgezonden. De Omroep heeft voor goede oplos singen een flink aantal prijzen in het uitzicht gesteld. STOPZETTING TOEWIJZINGEN GEMENGD ZANGZAAD. Voor zang- en parkietach tige vogels. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. De hui dige voederpositie maakt het noodzake lijk de toewijzingen voor gemengd zang zaad voor zang- en parkietachtige vo gels per 1 September stop te zetten. Voor ingeschreven papegaaien en tor telduiven is voorloopig nog een kleine hoeveelheid voeder beschikbaar, het welk op de gebruikelijke, wijze aan winkeliers-detaillisten zal. worden toe gewezen. Op de stopzetting kunnen geen uitzonderingen worden toegestaan. Correspondentie hierover zal dan ook door het bedrijfschap voor veevoeder niet worden beantwoord. GECONFECTIONNEERDE HUISHOU DELIJKE GOEDEREN, 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Op spe ciale HG-punten zijn verkrijgbaar alle geconfectionneerde huishoudelijke goe deren, inclusief alle soorten garens, la kens en sloopen, alsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte of gewatteerde dekens, welke op leverings vergunningen verkrijgbaar zijn). In te genstelling met het in het begin dezer maand gepubliceerde, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat op deze speciale HG-punten ook de stoffen voor de vervaardiging dezer artikelen ver krijgbaars zijn, terwijl garens kunnen worden betrokken zoowel op speciale HG-punten als op punten der textiel- en toeslagkaarten, als mede op speciale T-punten. Onlangs is door ons in een ar tikeltje over een nieuw systeem van tabakswinning de vraag op geworpen, hoe het gewonnen pro duct dient te worden gesausd. Ken lezer' is zoo vriendelijk ons hiervoor een recept aan de hand te doen, dat wjj hieronder laten volgen: Aan de benoodigde hoeveelheid water wordt per liter 25 gram stroop of glycerine toegevoegd, benevens 25 gram lavendelbloe sem. Dit mengsel laat men een uur koken, waarna het wordt ge filtreerd. De gefiltreerde vloei stof weer aan den kook brengen en de tabak hierin werpen. On geveer 20 minuten laten koken en de tabak daarna T& de vloeistof laten afkoelen. De tabak moet steeds met vloeistof bedekt zijn. Hierna drogen en kerven. (Vari onzen Haagschen redacteur). Het is in deze oorlogsjaren het stre ven van de geallieerde propaganda de wereld ervan te overtuigen, dat Duitschland den oorlog moet verliezen, omdat het gebrek aan levensmiddelen zal krijgen en dus, evenals in 1918, door dit gebrek den strijd zal moeten,, opgeven. Het staat vast dat de Engel sche legerleiding deze meening even eens was toegedaan. Immers, direct na het uitbreken van den oorlog werd de blokkade ingesteld en verkondigde men in Engeland dat deze blokkade, mits lang genoeg volgehouden, Duitsch land opnieuw op de knieën zou dwin gen. Uit den aard der zaak liet het ook nu de Erigelschen volkomen koud of door deze blokkade Duitsche bur gers, waaronder vrouwen, kinderen en grijsaards, het slachtoffer zouden wor den. De Engelsche oorlogsmethode is er altijd op gericht geweest met on- menschelijke maatregelen t.o. van de burgerbevolking successen te bereiten. De hongerblokkade had in 1914/1818 bewezen een afdoende maatregel te zijn, dus ook ditmaal moest generaal Honger in samenwerking met generaal Tijd het werk voor de Engelsche oor- Iogshetzers doen. Het spreekt vanzelf dat de Anglo- Amerikaansche-propaganda direct be gon met het succes van de blokkade te voorspellen en in den loop van de vier jaren, die deze oorlog nu reeds duurt, niet moe werd de wereld kond te doen van symptomen die erop zou den wijzen dat ook nu weer het doel bereikt wordt, dat de ineenstorting van Duitschland ten gevolge van de hon gerblokkade nog slechts een kwestie van enkele weken zou zijn. Dat vele Iandgenooten het slachtoffer waren van de Anglo-Amerikaansche propa ganda pf misschien was het ook hier weer de wensch die de vader der ge dachte is bewezen .de geruchten dat de Führer de Nederlandsche weer macht uit de krijgsgevangenschap ont sloeg, omdater in Duitschland niet voldoende levensmiddelen zouden zijn. Of dat de Duitschers hier alles weg slepen, teneinde tenminste in eigen land over eenig voedsel te kunnen be schikken. Of dat véle Duitschers geen gebruik van hun verlof durven maken, omdat bijna in iedere plaats in Duitschland hongeroproeren uitgebro ken zijn. Niets was te dol of te on waarschijnlijk, of het werd gretig ge loofd. Hoe grooter de successen van de Duitsche weermacht en haar bond- genooten werden, hoe overtuigender de Anglo-Amerikaansche propaganda be toogde, dat dit alles in 't niet zonk bij de geweLdige successen die de hongerblokkade zou brengen; Ja, toen de Oekraine, de korenschuur van Eu ropa, in Duitsche handen viel en ook de productie v«n dit uiterst vruchtbare gebied eveneens Duitschland en zijn bondgenooten ten 'goede kwam, had ook dit, volgens de vijandelijke pro paganda, niets te beteekenen, omdat de geallieerden voor voldoenden aanvoer van levensmiddelen ten behoeve van de sovjets zorgden. Men ziet. de blok kade-verwachtingen bleven, alle ver lies van vruchtbare landstreken en al le torpedeeringen van geallieerde ton nage ten spijt, hoog gespannen. Dit zou ook nu nog het geval zijn, indien niet het volgend bericht roet in 't eten gooide. In dit bericht, uit onverdachte bron het werd in de New-York Ti mes als hoofdartikel afgedrukt -4 staat namelijk, dat de levensmiddelen situatie in Duitschland.,.. onrust barend goed is. De levensmiddelen situatie in de sovjet-unie daarentegen is catastrophagl. De ontoereikende Amerikaansche leveringen aan de sov jetunie verontschuldigt het blad door- vast te stellen, dat de loscapaciteit van de sovjet-havens onvoldoende is. Ziehier een Amerikaansch bericht, dat bevestigt, wat ai zoo vaak betoogd is, nml. dat er geen sprake van is dat Duitschland of Europa door een hon gerblokkade overwonnen kunnen wor den, eenvoudig omdat de veroverde gebieden ervoor zorgen, dat Europa over de benoodigde grondstpffen en evensmiddelen beschikt. Hiermede is -dus de blokkade als middel om Europa te overwinnen van de baan. Maar er zijn meerdere ont wikkelingen, die voor de Anglo-Ame- rikanen onrustbarend zijn. Zoo zijn er Engelsche en Amerikaansche militaire critici, die zeer ontevreden zijn over den gang van zaken op Sicilië en die zich afvragen hoeveel offers aan men- sche'n en materiaal gebracht zullen moeten worden, gezien de ervaringen op dit eiland, indien de geallieerde le gers zouden trachten de As-mogend- heden op het vasteland van Europa aan te vallen. Dan is er de slijtageslag aan het Oostfront die de sovjets, behalve bij na 1 millioen man aan dooden, gevan gene/1 en gewonden, enorme hoeveel heden tanks, vliegtuigen en ander ma teriaal kostte. Dit is van geallieerd standpunt bekeken even onrustbarend als het feit dat de Duitsche lucht macht die immers danig verzwakt en hijna lamgeslagen heette te zijn in staat bleek Plymouth met een groot aantal vliegtuigen hevig te bombar deeren, terwijl juist dezer dagen 170.000 b.r.t. geallieerde scheepsruimte in de Middellandsche Zee door Duit sche torpedovliegtuigen vernietigd werd Het begint er echter op te lij ken, dat men in het geallieerde kamp gaat beseffen, dat met propaganda en terreur Europa niet overwonnen kan worden en men er zeer terecht aan begint te twijfelen of dit zelfs met de wapenen wel mogelijk zal zijn Hoe dan ook, de schrijver van het artikel in de New-York Times had gelijk toen hij schreef, dat de situatie voor de vijanden van Europa onrustba rend is! j Het bericht van gister over de gru welijke ontdekking in de Drebbelstraat, bevatte ten onrechte de mededeeling, dat IJ. in W.A.-uniform gekleed was. IJ. toch maakt geen deel uit van de W.A., is zelfs geen lid der N.S.B. Wij betreuren het, dat door dit be- ricRt, buiten onzen wil, ten onrechte een blaam op de N.S.B, kon worden geworpen. Het abuis Is waarschijnlijk ontstaan, doordat IJ., die bij de Weermacht werkt, in een bewakersuniform was gekleed. VERSTREKKING VAN GESTANDAARDISEERDE MELK OP SCHOOL. Het Schoolmelkcomité te Alkmaar verzoekt ons opname van het volgende: Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk de verstrekking van gestan daardiseerde melk aan leerlingen van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, (met uitzondering van de School voor centraal'7e en 8e leerjaar en de openbare U.L.O.-school) de open bare school voor B.L.O., de St. Willi- brorduschool en de R.K. school voor B.L.O., te hervatten. Mochten meer scholen bij de schoolmelkvoorziening worden betrokken, dan zullen de hoof den van deze soholen de leerlingen hiervan mededeeling doen. De wekelijksche bijdragen zullen voor de leerlingen," die in het vorige school jaar op school gestandaardiseerde melk hebben genuttigd, naar kan worden ver wacht, gelijk zijn aan die, welke zij in dat schooljaar voor het drinken van ge standaardiseerde melk hebben voldaan. De kinderen, die deel uitmaken van het gezin van een ondersteunden werk- looze, een ondersteunden vluchteling, of een door de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon on dersteunden armlastige en een school bezoeken, welke bij de schoolmelk voorziening is betrokken, zijn verplicht gestandaardiseerde melk op school te nuttigen; zij behoeven hiervoor geen bij drage te voldoen. Wij achten het wenschelijk hieronder eenige opmerkingen te laten volgen, be treffende het nut van het drinken van gestandaardiseerde melk op school. 1. Het is een bekend verschijnsel, dat vele kinderen na eenige uren op school te hebben doorgebracht de lessen min der aandachtig volgen, öf zich minder goed bij hun werkzaamhedenA kunnen bepalen. Toediening van eenig voedsel oefent te dezen een goede werking uit. Vooral wanneer het betreft een voe dingsmiddel, hetwelk zooveel nuttige bestanddeelen bevat, als melfe. 2. Aan lichaam en geest worden zwaardere eischen gesteld dan in nor male tijden: het verdient mitsdien ten zeerste aanbeveling, dat gebruik wordt gemaakt vin de mogelijkheid het kind op een daarvoor in Wet bijzonder ge schikt tijdstip melk te doen gebruiken. 3. Gebleken is, dat sommige kinde ren, die thuis geen melk 'willen drin ken, bij toepassing van den maatregel van verstrekking van melk op school melk leeren drinken. Aan alle ouders en verzorgers, die wensehen. dat een of meer leerlingen gestandaardiseerde melk op school nut tigen, wordt verzocht dit zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Zaterdag 4 Sep tember 1943, aan de(n) klasse-onderwij- zer(es) te laten weten. ,3"der™. 4,e.n aanzien van wie in het vorige schooljaar was bepaald, dat zij hlfri" gu va,n een verminderde bijdrage op school gestandaardiseerde melk konden nuttigen, kunnen dit thans eveneens doen, tenzij de financieele omstandigheden van hun ouders of v=r- zorgefs hiertoe naar ons oordeel geen aanleiding meer geven; hetzelfde geldt met betrekking tot leerlingen, die, hoe wel zij geen deel uitmaken van het ge zin van een ondersteunden werklooze, een ondersteunden vluchteling, of een ondersteunden armlastige, in het vori ge schooljaar voor rekening van de Ge meentelijke Instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon gestandaardiseerde melk op school konden nuttigen. Voor de leerlingen, die in het vorige schooljaar geen gestandaardiseerde melk hebben gedronken, en overigens niet vallen in een van bovenbedoelde groepen van leerlingen, zal het bedrag van de wekelijksche bijdrage zoo spoe dig mogelijk worden vastgesteld, indien zij den wensch te kennen geven ge standaardiseerde melk te nuttigen: de bijdrage zal bedragen 17, 15, 12 of 8 ct. per week, afhankelijk van de financi eele omstandigheden; in bijzondere ge vallen kan de bijdrage op een lager bedrag, dan 8 cent per week worden vastgesteld, terwijl diegenen van de hier bedoelde leerlingen, ten aanzien van wie hiervoor aanleiding bestaat, gratis melk zullen kunnen drinken. Per periode van twee weken zal een distributiebon voor gestandaardiseerde melk ter waarde van 18/ L. moeten worden ingeleverd (de eene week wordt 4 x 1/4 L., de volgende week 3 x 1/4 L.gestandaardiseerde melk verstrekt). VERDUISTERING. De commandant der gemeentepolitie te 'Alkmaar brengt de bevolking nog maals en met. klem in herinnering de plicht tot het verduisteren van wonin gen. gebouwen e.d. Den laatsten tijd zijn er verschijnselen waar te nemen, waaruit blijkt, dat het publiek zich van de verplichting weinig aantrekt. Hieraan dient onmiddellijk een einde te worden gemaakt. Daarom zal in de toekomst tegen overtreders van de verduisterlngsvoorschriften met de frroo'tste gestrengheid worden opgetre den, waarbij niet zal worden .ge schroomd straffen op te leggen, die de tot heden gebruikelijke'verre overschrij den. Bij geconstateerde overtredingen zal voorts de eleetriciteitstoevoer voor drie dagen worden afgesneden. Indien de verduisteringsmaatregelen tijdens de zen termijn op verzoek van de(n) be trokkene door de politie zijn gecontro leerd en in orde bevonden, zal na dien termijn wederom aansluiting plaatsvin den. Vindt geen controle plaats, of wordt de verduistering bij controle niet in orde bevonden, dan zal de afsnijding gedurende den tijd van zeven dagen ge- handlfeafd blijven. Het publiek wordt aangeraden deze waarschuwing ernstig ter harte te nemen en daarmade terdege rekening te houden. De Commandant der Gemeentepolitie, J. M. DIEKMANN.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1