Afweerslag in hei Oosten duurt voort. DAGBLAD VOOR Conferentie bracht geen afdoende oplossing. Idiotenclubs en Onderduikers. Treedt Summer Welles af? Quebec: Tal van verlangens blijven vrome wenschen. Verduister van 20.45fi.30. Pakjes voor vrijwilligers. STAD EN OMGEVING. Langedijk. Broek op Langendijk. Voor den Economischen Rechter te Alkmaar. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar» Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e [Jaargang, No. 198, 2 pagina's. P,r$Js der gewone advertentie! in dese éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3i/> m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2;10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTBERICHT Storingsvluchten boven Noord-Duitsch gebied. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; De groote afweerslag duurt met groote lievigheid voort. Waar de bolsjewisten met hun sterke infan terie- en pantsers'trijdkrachten onze stellingen aan Ren ^ioes, in het ge bied van Isjoem, Chai'kof en ten zui den van Sjisdra aanvielen, bleven zy met zware verliezen liggen. Alleen in den sector van één leger corps werden gisteren 116 tanks stuk geschoten. De luchtmacht steunde met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie de afweergevechten en sloeg gereedstaande bolsjewistische tanks en infanterie uiteen, 's Nachts werden belangrijke aanvoerverbindin- gen van den vijand en troepenkampen gebombardeerd. Gisteren overdag ver loren de bolsjewisten 263 tanks en 95 vliegtuigen, voor het méerendeel slag- Vliegtuigen. De Obergefreiter Typtz van een afdee- ïing pantserjagers schoot op 19 Augus tus tijdens de gevechten ten zuiden van Wjasma binnen 30 minuten van 32 aan vallende tanks er 11 stuk. Voor de oostkust van Sicilië plaatsten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag treffers van zwaar kaliber op een vijandelijk transport schip van middelbare grootte. Boven de bezette gebieden in het wes ten schoten Duitsche jagers gisteren 2 zware Amerikaansche bommenwerpers neer. Enkele lichte* vijandelijke bommen werpers ondernamen in den afgeloopen nacht storingsvluchten boven het Nrd.- Duitsche gebied. Door het "lukraak neerwerpen van enkele bommen ont stond geringë schade aan gebouwen. Vijandelijk convooi aangevallen. Aan het ïtaliaansche legerberieht van 25 Augustus ontleenen wij het volgende: Een vijandelijk convooi, dat be schermd werd do'or een sterk escorte van marinevaartuigen en vliegtuigen, is in he" centrale bekken van de Middellandsche Zee aangevallen door onze vliegtuigen, die een grooten torpedojager met torpe do's in brand schoten en twee vracht schepen troffen met een totalen inhoud van 15.000 ton. Deze vaartuigen werden ernstig beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben gis teren aanvallen ondernomen in de om geving van Napels en Salerno. „Onoverwinnelijke moeilijkheden.' GENEVE, 25 Aug. (D;N.B.) Uit New York wordt gemeld'; Ten aanzien van de betichten over het as. aftteden van Sumner Welles schrijft het New York- sche blad Star, dat dit een resultaat zou zijn van 'de „onoverwinnelijke moeilijkheden" die bestaan tusschen Welles en Cordell Huil. Zeer bijzonde re meeningsverschillen bestaan er tus schen beiden ten aanzien van de plan nen voor den tijd na den oorlog. Het blad wijst er- op, dat het a.s. aftreden van Welles zijn oorsprong vindt in een directe uitnoodiging van Roosevelt. ÏTALIAANSCHE AMBTENAREN EN DE POLITIEK. ROME, 25 Aug. (D.N.B.) Naar offi cieel wordt bekendgemaakt, is het den prefecten en ambtenaren van het bin- nenlandsch bestuur in Italië voortaan verboden, lid te zijn-van eenige poli tieke vereeniging of partij. Hetzelfde geldt voor leden vpn de ïtaliaansche politie en van de brandweer. Naar Stefani meldt, zijn Donderdag de Siciliaansc'he senatoren bij den mi nisterpresident ontboden om te beraad slagen over een uniforme organisatie der hulpmaatregelen voor de vluchte lingen uit Sicilië. 1 Nieuwe cultureele schade te Milaan. De ïtaliaansche bladen melden, dat onder dè cultuurgoederen, die tijdens luchtaanvallen op Milaan verniel! zijn, zich ook het gebouw ran de wei- bekende, cude muziekuitgeverij Ricor- di bevindt. Meer dan 300.000 muziek werken. het resultaat van 135 laar ■handwerk van lithografen en graveurs, zijn to-'.aal verc'ver.er Generaloberst Hans Jeschonnek, de ehef *ai» den generalen staf van het luchtwapen, is Jn den ochtend van den 19den Augustus in het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van de luchtmacht aan een ernstige kwaal overleden Het Duitsche lóchtwapen verliest In hem een uitstekende solda- teske persoonlijkheid en den weg bereidervan groote militaire successen tl vele veldtochten leanwc eri/F e Ui nga^rm Kalme houding van B^rlijnsche bevolking. BERLIJN, 25 Aug. De A.N.P.-cor- respondent meldt: De aanval der Britsche bommenwer pers op de Duitsche hoofdstad in den nacht van 23 op 24 Augustus is door de Berlijnsche b%evolking met kalmte opge nomen. Een rondgang door de getroffen stadsdeelen bewees, dat de luchtbescher mingsmaatregelen, zooals deze in den laatsten tijd van hoogerhand zijn voor geschreven en georganiseerd, inderdaad een nuttig effect hebben gehad. Overal waar woonhuizen getroffen zijn, hebben de luchtbeschermingsdienst, n bestaande uit de leden van den Duitschen Lucht- beschermingsbond, de politie, de huisge meenschappen en de politieke leiders onmiddellijk alle maatregelen genomen, die noodig waren om het gevaar te kee- ren. Hierdoor is het mogelijk geweést veel schade te voorkomen. In Quedlinburg werd dezer dagen de tweede Rijkswedstrijd der Flieger- HJ beëindigd, waarbij* talrijke eeregasten waaronder als vertegenwoor diger van den Rijksmaarschalk, Generalmajor Galland, de Rijksjeugdleider Axmann e.a. aanwezig waren. Generalmajor Galland en de Rijksjeugd leider Axmann complimenteeren den winnaat in den zweefvliegwedstrijd, den Hitlerjongen Se«tz (Helmarshausen) uit het gebied Kurhessen Atlantic/Emede-Holland/Pax m De humbug van Quebec! Dat de conferentie te Quebec geen belangrijke resultaten heeft opge leverd, mag men concludeeren uit een artikel van de New York He rald Tribune, waarin o.a, gezegd wordt, dat „de tooneelachtige omlijs ting, van deze ontmoeting door groo te scharen reclame-agenten is ver zorgd, Ongetwijfeld zoo gaat het arti kel verder wordt achter de cou lissen belangrijke arbeid verricht, doch de Amerikanen kunnen er ze ker van zijn, dat het resultaat enkel en alleen een groot aantal mooi klinkende, maar ontbelangrjjke ver klaringen zal zijn". .Ook de diplomatieke correspondent van het D. N. B., dr. Siegfried, meen', dat de conferentie tal van belangrijke punten niet heeft kunnen oplossen. Zoo schrijft hij o.m.: D,e over de besprekingen te Quebec yerstrekte formeele verklaring moet den indruk wekken, alsof in alle belangrijke kwesties een principieele overeenstem ming is bereikt tusschen Engeland en de Ver. Staten. Wie de kunst om tus schen *de regels door te lezen, ver staat, moet echter tot het in Duitsche politieke kringen reeds gevelde oordeel komen, dat de verklaring een rijkelijk verwrongen communiqué is, waarin niets nieuws staat. Wanneer de nadruk gelegd wordt op de noodzakelijkheid om met zeer korte tusschenpoozen dikwijls bijeen te ko men, dan is de conclusie gewettigd, dat de besprekingen te Quebec geenszins alle hangènde kwesties heeft opgehel derd, om van oplossen maar te zwijgen. Evenzoo moet de „volkomen doelstel ling en eenheid in de oorlogvoering" een vrome wensch blijven, zoolang niet aan bepaalde verlangens der Sovjets tot uiting komende in hun éisch naar een tweede front, is voldaan. Of Churchill en Roosevelt zich zoo met dit probleem hebben beziggehouden, dat hun,ook in de formeele verkla ring vermelden wensch naar een be spreking der drie mogendheden in Mos kou gehoor zal vinden, moet worden afgewacht. De politieke kant der besprekingen tusschen de "Anglo-Amerikaansche mo gendheden en de Sovjet-Unie van Sta lin wordt namelijk op gron<% van de hem gedane concessies als voor eens en altijd geregeld beschouwd, zoodat eenbespreking hierover StaHn wel overbodig zal voorkomen. Afgewacht moet ook worden de vraag of inderdaad het front in het Verre Oosten binnenkort een grootere plaats in de Anglo-Amerikaansche oorlogvoe ring zal innemen. Of bepaalde Amerikaansche speciale ^enschen zijn vervuld, of dat het al leen maar een leege geste is jegens Tsjoenking, welks voortdurende ^hulp- kreten op deze wijze eenigszins getem perd worden, is de vraag. De mededeeling, dat een „overeen komst over de politieke kwesties" tot stand gekomen is. heeft blijkbaar be trekking op de niet-militaire middelen en wegen, met behulp waarvan het verloop van %den oorlog ten gunste der geallieerden beïnvloed kan worden Derhalve is een versterking der Anglo- Amerikaansche propaganda te verwach ten, waarvoor ook de door Roosevelt afgelegde verklaring pleit, dat legers alleen den oorlog niet kunnen winnen Over het algemeen wordt in de Wil- helmstrasse het resultaat van de con ferentie van Quebec beschouwd als uiting van een uitermate moeilijke po sitie. waarin de Anglo-Amerikanen door hun veraad aan Europa geraakt zijn Britsche kritiek. Naar de „News Chronicle" meldt heeft een officieele Britsche woordvoer der te Quebec verklaard, dat op de conferentie tusschen Roosevelt en Churchill „een bepaalde politiek voor het toekomstig bestuur van bevrijde gebieden" is uitgewerkt. „Het is duide lijk", zoo zeide de spreker volgens het blad, „dat men het politieke systeem dat thans op Sicilië met succes wordt toegepast, niet kan aanwenden in de gebieden, dié den geallieerden vriend schappelijk gezind zijn". De „News Chronicle" publiceert ver der een scherpen aanval op den Brit- schen' minister van voorlichting, Bren dan Bracken, door -het Canadeesche blad „Montreal Gazette". Daarin wordt gezegd, dat Bracken beslist niet het contact met de pers tot stand hééft wet ten te brengen. Zijn neerbuigendheid heeft gekrenkt. Hij heeft een record gevestigd in zinloos gezwets en bij de Canadeesche journalisten zeer gemeng de gevoelens van verwarring tot af schuw nagelaten. Het communistisch blad „Daily Wor ker" verklaart in een hoofdartikel, dat wanneer Churchill met -leege handen uit Quebec zou terugkeeren, de Brit sche regeering een storm van oppositie van de zijde van de Engelsche bevol king mag verwachten. Die zal niet slechts uit critiek en ontevredenheid bestaan, doóh ook uit den eisch de re- geering zoodanig te hervormen, dat de strategie aangepast wordt aan de eischen van het oogenblik WAARSCHUWING TEGEN KETTINGBRIEVEN. 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Het hoofdbestuur van 't Nederlandsche Roo- de Kruis waarschuwt nogmaals uitdruk kelijk en dringend tegen elke deelne ming aan de actie om door rmddel van kettingbrieven broodbonnen ;|n te zame len voor Nederlandsche krijgsgevange nen, Nederlandsche arbeiders in Duitschland, enz. Het staat Vast, dat deze actie, buiten voorkennis van het Nederlandsche Roode Kruis ingezet, gewetenlooze elementen gelegenheid biedt op groote schaal bonnen te verduisteren. Een ieder weigere dus met beslist heid op eenigerlei'wijze daaraan mede te werken. 27 Augustus: Maan op 3.07, onder 19.11 uur. EXTRA RANTSOENEN VOOR AAN STAANDE JONGE EN ZELF- VOEDENÈWE MOEDERS. 'S-GIIAVENHAGE, 25 Aug. - In den vervolge komen aanstaande moeders in plaats van gedurende 20 weken, gedu rende 26 weken voor den vermoedelij- ken datum der bevalling in aanmerking voor extra rantsoenen. Bovendien ont vangen zij nog extra rantsoenen gedu rende zes weken na de bevalling. Ter verkrijging van deze rantsoenen moeten zij, evenals tot dusverre, een attest van. den behandelenden arts of vroedvrouw overleggen. Moeders,'die hun kind zelf voeden, komen voorts gedurende ten hoogste 33 weken, beginnende zes weken na de bevalling en eindigende 39 weken na de bevalling, in aanmerking voor èxtra- rantsoenen. Zij moeten deze rantsoenen iedere, acht .weken opnieuw aanvragen onder overlegging van een attest van den behandelenden arts of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat zij hun kind nog zelf voeden. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. 's-GRAVÈNHAGE, 25 Aug. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester be noemd: den hypotheekbewaarder Mr. J. Best te Almelo tot burgemeester van Emmen den gemeentesecretaris H. v. d. Wel te Grubbenvorst tot burgemeester van Oostkapelle, den burgemeester J. H. Schreurs van Grevenbicht, Obbicht en Papenhoven tevens tot burgemees ter van Roosteren, den burgemeester J. .P. A. de Monye van Maarn tevens tot burgemeester van Woudenberg, den heer J. C. H. M. W Sassen te Breda tot burgemeester van Veghel, den heer I. G. Timmer te Ten Post tot burgemees ter van Bedum, Jhr. P. J. W. Coenen vpan den Oosterhoff tot burgemeester van Olst, den heer R. Brunsveld te Apel doorn tot burgemeester van Baren- drecht, den heer H. Homah te Warffum tot burgemeester van Uithuizermeeden, den heer C. P. Looijenga te Oldenzaal tot burgemeester van Workum, den heer D. ten Have te Zuidbroek tot burge meester van Zuidbroek, den heer G. H. -Trijbels te Kerkrade-Haanrade tot bur gemeester van Horn, en den heer J. H. H. Hermans te Utrecht tot burgemees ter van Wessem. REIZEN NAAR DE VERBODEN PROVINCIES, 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Aanvra gen om ontheffing van het verbod tot betreden van de vijf noordelijke en oos telijke provinciën dienen uitsluitend te worden gericht tot den politie-officier van den Beauftragte van de provincie waarheen men verzoekt te reizen. Bij deze aanvrage moet men opgeven naam en voornamen, volledig adres, ge boortedatum en nummer persoonsbewijs, benevens den duur van het voorgeno men verblijf. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals drin gend op gewezen, dat de adres sen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzen der. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando, Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: „EEN WEDUWE SCHRIJFT OVER WEERBAARHEID". 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Heden avond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 in de serie Brandende Kwesties over „Een weduwe schrijft over Weerbaarheid". SOCIALE VERZEKERING INWONENDE KINDEREN. 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Bij besluit van dan Secretaris-Geng- raal van het Departement van Sociale Zaken van 7 Mei 1943 is, te rekenen van 1 Januari 1943, wijziging gebracht in de bestaande regeling inzake de so ciale verzekering van Inwonende kinde ren. De verzekeringsplicht ls uitgebreid tot alle inwonende bloed- en aanver wanten. alsmede tot alle inwonende stief- en .pleegkinderen, ,die aan den bedrijfs- of beroepsarbeid plegen deel te nemen, behoudens, dat voor de inva liditeitswet een leeftijdsgrens geldt van 14 jaar en voor de ziektewet en de kin derbijslagwet van 21 jaar. Een overgangsregeling is getroffen inzake het beëindigen van loopende particuliere verzekeringen „KONING LACH." „Koning Lach" zwaaide gisteravond zijn scepter in 't Gulden Vlies en die scepter leek wel een tooverstaf, omdat in een minimum van tijd de heele zaal vol vroolijke menschen was. Zij waren gekomen om weer eens van een ter Hall-revue te genieten, maar zooals er tegenwoordig zooveel is, dat niet heelemaal „echt" is, zoo was ook deze revue een kunstproduct, waar aan de tijdsomstandigheden niet zonder meer waren voorbijgegaan. Evenwel, er zijn ook surrogaten die het echte zeer nabij komen en het kleine maar wakkere groeide heeft zijn best gedaan met zang en dgns, met jeugd en charme, met ernst en humor, costumes en décors een kijkspel te brengen waarbij men zich geen oogen- blik behoeft te vervelen. De rijk gec'ostumeerde tafereelen van de oude ter Hali's revues zijn in dezen tijd van textielnood niet voor het voet licht te brengen. Ben ter Hall is ook nog geen Henri, maar hij treedt al in de voetsporen van zijn grooten naam genoot en weet met kleur en lijn, met licht en leven al zoovéél te brengen, dat deze revue toch menig alleraardigst ta fereeltje bood, waarbij de zeer goede décors voor een passenden achtergrond zorgden. Octave van Aerschot, Emmy Arbous, Rob Milton, Fred. Fagel, Gerda Gran, Lotte Barschat, Leny van den Bosch, Albert Heineman en zes charmante bal letmeisjes, alsmede de geniale jonge accordeonnist Kraft, zij brachten, wat men in dezen tijd van een revue mag verlangen en Willy Schootemeijer heeft met zijn ensemble aan dit alles de klank en het rhythme gegeven, die bij een bonten avond als deze onmisbare factoren zijn. Tj. N. Adema. ROOIVERBOD VAN FRUITBOOMEN. De directeur van het Staatsbosch- beheer maakt bekend, dat de aan vragen van vergunningen voor het vellen of rooien van fruitboomen, moeten worden ingediend bij' den Rijkstuinbouwconsulent, Korenmarkt 15 te Hoorn. De tiiervoor benoodigde formulieren zijn ten kantore "ver krijgbaar. v AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling, 's Zondags doorloopend van 2 uur af, Woen3dag 2.30 u. Matinêe. Alkni. Bioscoop Theater: Operabal (operettefilm) 18 Jaar (geprolongeerd uit Cin. Th.) Victoria-Theater: De Twee Weezen (rom. dram.) 18 jaar (geprolongeerd). Harmonie-Theater: Een nacht in Mei (rom. operettefilm) 18 Jaar. Cinema-Theater: Immer nnr Dn (operettefilm) 14 jaar. Donderdag 26 Ang. 7.30 u. Gulden Vlies, Ben ter Hall's Nieuwe Revue Koning Lach. Het zatte burgerdom levert de elementen, die gemeene zaak maken met het' nihilisme. HET HELLENDE VLAK. WIJZIGING BESLUIT BETREFFENDE DUITSCHE EFFECTEN. •s-GRAVENHAGE, 25 Aug. - Het Veror deningen blad van 24 Aug. bevat een be sluit van den secretarissen-gen. vap de departementen van financien en van han del, Nijverheid en scheepvaart, houdende wijziging van het besluit no. 150/1941 be treffende Duitsche effecten. Hierin wordt bepaald, dat aan artikel 3 van het besluit no. 150/1941 betreffende Duitsche effecten worden toegevoegd twee nieuwe leden, luidende als volgt: „(2) Ten aanzien van effecten, welke anders dan in onderling verkeer in het binnenland worden ontvangen, wordt de verklaring van geen bezwaar, bedoeld in het eerste ltd, geacht te zijp afgegeven, indien binnen veertien werkdageri nadaf de opgave van de nummers, voorgeschre ven in artikel 2, aan het deviezeninstituut is ingezonden, van dit instituut geen be richt is ontvangen, dat tegen het afgeven van zoodanige verklaring bezwaar be staat. (3) Ten aanzien van effecten, welke anders dan in onderling verkeer in het binnenland worden ontvangen, kan tot een handeling, als bedoeld in lid 1, ook reeds tijdens de in lid 2 genoemden ter mijn, evenwel niet na ontvangst van het daar bedoelde bericht, worden overge gaan, indien verzekerd is, dat ingeval later een zoodanig bericht wordt ontvan gen, de handeling en haar gevolgen onge daan kunnen worden gemaakt". Een der jongste maatregelen van den commissaris-generaal voor de open bare veiligheid, S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei, Rauter, de af kondiging van het verblijfsverbod in de provincies Groningen, Friesland. Drente, Overijssel en Gelderland voor alle mannelijke personen van Neder landsche nationaliteit, die den leeftijd van zestien jaar hebben bereikt en daar niet' hun woonplaats hebben, heeft een scherp licht geworpen op sinds langen tijd bestaande wantoestanden. In het zoo goede, nette, burgerlijke Nederland is het toch mogelijk geble ken. dat anarchistische benden het land onveilig maken. Allerlei verhalen uit den 30-jarigen oorlog worden bij het aanhooren van de praktijken der mis dadigers bij ons wakker geroepen. Ook in België schijnt de toestand al niet veel anders te zijn. Over het wezen en waarom van deze benden schreef een dezer dagen de „Essener National Zeitung" in een openingsartikel o.m. het volgende: ,Niet in den vorm der organisatie maar in haar wezenskenmerken is het dezelfde situatie, die de chef van net militaire bestuursapparaat in België kort geleden als volgt beschreef: „In het jaar 1942 werd de z.g. onafhanke lijkheidsliga gevormd, een mantelorga nisatie onder direct^, zij het verkapte communistische leiding Hoe daze or ganisatie in werkelijkheid doo*1 de Ko mintern wordt gewaardeerd, blijkt uit het feit. dat zij in de rijen der com munisten „idiotenclub" wordt genoemd en haar leden worden ook als idioten misbruikt. De daders krijgen meestal van personen, die hun onbekend zijn de opdracht iemand, dien zij in den regel niet kennen, te dooden of te be- rooven. Na den gedanen arbeid ont vangen zij hun loon, alsmede een hoe veelheid geroofde levensmiddelenkaar ten en vieren dan dikwijls hun'helden daden. zooals uit de rechtszittingen blijkt, in groote gelagen." Welaan, zulk een „Idiotenclub" be staat zoowel in Nederland als in België en zoowel hier als daar zijn de leden geen joden en communisten, maar „in- tellectueelen" en „bourgeois". Zij lateri zich ophitsen. Vroeg of laat worejen zij gepakt en ter dood veroordeeld. Wat geeft Moskou daarom? Het is belachelijk en absurd tegelij kertijd, om deze daders als vaderlands lievende martelaren te beschouwen enkel omdat zij naar hun sociale positie gerekend, tot de bourgeoisie behooren. Het is een bekend feit, dat juist het' zatte burgerdom altijd weer elementen voortbrengt, die in een voor hen mate- rialistischen tijd gemeene zaak maken met het nihilisme Hoeveel Russen uit den burgerstand en. van adel hebben het bolsjewisme in het zadel geholpen! Dat zij ondanks dat als ..klassevijanden" werden ge liquideerd. schrikt hun precies zoo ver blinde epigonen niet af. om hun voet stappep te drukken. De hoop op de overwinning der democraten drijft hen...t in de armen der Komintern. Een aantal studenten, menige jonge arbeider, menigeen, die een intellectueel beroep uitoefent, heeft zich aan de loyaliteitsverklaring aan de tewerk stelling in Duitschland^ of aan een hem onredelijk schijnende bepaling door „o n de r te duiken" ont trokken. Zij deden dit in het vertrouwen op de s.p o e d ig e Anglo-Amerikaansche overwinning, die door de vijandelijke agitatie sedert jaar en dag telkens' weer voor de volgende maand als zeker in het vooruitzicht werd gesteld. De ondergédokene nam dan het on zeker bestaan der naamloozen voor eenige dagen of weken op den koop toe. Maar de verwachte overwinning is niet gekomen, komt niet en zal nooit komen, en de positie vin den „ondefrgedokene" wordt met den dag slechter. Voor een tijd is hij ergens op het land onderge bracht en verzorgd. Op een zekeren dag wordt hij den gastheer, die evenzéér door het uitblijven van de overwinning is teleurgesteld, te duur, te lastig of te riskant. Hij moet verder trekken, altijd op het hellende vlak, totdat hij zich op het laatst als landlooper moet trachten te handhaven. Tegen betaling van levensmiddelenbonnen en geld wordt hij bij kleine en later bij groote ryisdaden ingeschakeld. Deze misdaden komen in, den laatsten tijd in de vijf Noordelijke en Oostelijke provincies veelvuldig voor. Gewapende bandieten hebben distributiekantoren overvallen en leeggeroofd, burge meesters, gemeente-ambtenaren, post boden en politie-agenten doödgeschoten. Zelfs voor moorden op vrouwen deinzen zij niet terug. Patriotten? Nationale helden? Dit is slecht in overeenstem ming-té brengen met de ambitie de ge roofde bonnen in den sluikhandel tegen woekeroiizen te verkoopen, om op deze wijze rijk te worden De politie vond b.v. bij één dezer „patriotten" 160.000 gulden, die van roof stamden. De landelijke provincies worden1 nu grondig uitgekamd, omdat de crimineele elementen uit de groote steden hun oraktijk hierheen'hebben verplaatst. In hun vangarmen belanden de onderge- dokenen. Op aanstoken van de commu nistische bendeleiders terroriseeren zij de bevolking Om de kwaden en goeden te scheiden heeft de politie den vacan- tiegahgers het bevel gegeven naar huis ferug te keeren. De vertrekkenden zoowel als de bUJ- venden worden onder de loupe geno- mén De „idioten van Moskou" zullen geen verd* onheil kunnen aanrichten. Hun vadenand-lievende camouflage Is overigens precies zoo echt en eerlijk, als de opheffing van de Komintern zélfDe bedrijvigheid van de „idio tenclubs" r liet reeds duidelijk blijken in hoeverre het besluit tot opheffing camouflage of werkelijkheid was", al- dus Duitschg blad. GEMEENTELIJKE BEKENDMAKING. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN-IN- ONDERDEELEN ALKMAARDER HOUT EN OMGEVING. De Burgemeester .van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat van 27 Aug. tot 10 September 1943 voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage ls nedergelegd de bij zijn besluit van 26 Augustus 1943 vastgestelde herziening van het uitbreM^n' '^n-m-onderdeelen voor den Alkmaarder Hout en omgeving, be trekking hebbende op het gebied der ge meente, gelegen ten Zuiden van de Al gemeene Begraafplaats tusschen dqn Westerweg en de spoorlijn overeenkom stig de daarbij behoorende kaart en toe lichtende beschrijving. Alkmaar, 26 Augustufe 1943. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martin T., z. v. Jan Lam e» M- Kool. Jacobus G. M., z. v. Gerardus Hanraads- en J. M. Bestejjian. Gehuwd: Jacob de Meijere en Josepha J. van Zandbergen. Lolke Poorenspleet- en Anna Visser. Marten Bult en Maria Louter. Karei M. Klomp en Jansje Dek ker. Johannes Korver en Martha C. van Wonderen Overleden: Hendrika A. Jalink, 77 jaar. Willem F. J. Louwevsheimer 8 j^ar. Beter verduisteren. Naar ons van de zijde der politie wordt medegedeeld, wordt er a.n den Langedijk nog niet voldoende verduisterd. Verscheidene ingezetenen hebben dit reeds tot hun schade moeten ^rvaren. Er zijn al heel wat bonnetjes uitgereikt. Men doet dus goed, 's avonds eens even te con troleeren, o f men goed verduisterd heeft en zoo niet, de noodige verbete ringen aan te brengen. Èr zal door de politie streng worden gecontroleerd. Gesnapt. Alhier heeft een tweetal personen, dat voor een tuinbouwer diens kool moest veilen, schromelijk misbruik van vertrouwen gemaakt, door een ge deelte van de te veilen partijen achter te houden en ten eigen bate te verkoo pen. De daders zijn echter gesnapt en Zullen hun gerechte straf zeker niet ont- loopen. HET CLANDESTIEN SLACHTEN. Op aandrang van den chauffeur Jan' Dirk Joh. Gruten, had de Alkmaarsche veehouder Maarten Oussoren zich aan het slachten van schapen en varkens schuldig gemaakt. Hij had dit tegenover den agent J. van Duyvenvoorde bekend, omdat hij, na^r hij thans beweerde, door dezen met overlèvering aan de Duitschers, die hem zouden doodschieten, bedreigd was. De opperwachtmeester Bakker, samen met zijn collega Duyvenvoorde, bevestigde echter de bekentenis van den verd. en zeide, dat die verklaring uit vrijen wil was afgelegd. Hij was bij het verhoor tegenwoordig geweest en had niet gehoord, dat zijn collega ver dachte had gezegd van de Duitsche po litie te zijn. Verdachte hield vol, tegen getuige gezegd te hebben, dat het ver baal niet deugde, omdat hij bekend had onder de bedreiging naar Scheveningen te zullen worden gebracht en daar te zullen worden doodgeschoten. De officier begreep niet waarom ver dachte dan zijn paraaf op de dagvaar ding heeft gezet. Verdachte zeide, dat gedaan te hebben voor een toegezegde doorhaling, die echter niet was aan gebracht. De beide politiemannen handhaafden hun lezing, waarna de 17-jarige Eysinga uit Hoorh êehoord werd, die ver klaarde geholpen te hebben bij het koopen van de varkens en de schapen. Oussorn had «de schapen den nek afge sneden én getuige had, op aandrang van verdachte, geholpen. Daarna had hij ge zien. dat verdachte en Eysinga met de varkens bezig waren. Verdachte wees er op, dat de varkens een dag later geslacht zijn. Getuige handhaafde zijn verklaring, waarop de rechter hem er op wees, dat hij voor den R. C. verklaard heeft, dat de varkens den volgenden dag geslacht waren. Mr. Meyer wees verdachte er op, dat hij reeds 14 veroordeelingen achter den In de .Bangert" en omgevhg Is de pralmenpluk in vollen gant). Een pluk- •ter aan het werk CNF/Kulper/Pax m

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1