:n ding. filings DAGBLAD VOOR Zware afweerstrijd duurt voort. ISHANN Victrix". AUW IUYPER HO Zoon, URSUS Koning Boris van Bulgarije overleden. iOverheid fAG 31 AUG. RELINGEN IND. dwergen. XII en Q.j ;ex. EKTUIN MUZIEK. LANS ALKMAAR n heen Vo. 1 Terreuraanval op Neurenberg. Het weermachtbericht TAGANROG ONTRUIMD. van Zondag. Göbbels dankt Berlijn. ZWEEDSCHE SCHEPEN IN HET SKAGERRAK. Duitschland protesteert, Onrust in Denemarken. Militaire uitzonderingstoestand. Hij was een vriend van Duitschland. Zijn levensloop. Prins Simeon opvolger. Vleesch oo bon 35. Fraaie drafsport te Alkmaar. Middelkamp wint het Nederl. kampioenschap op den weg. Bekendmaking. In gen ngens \ND, EUS, HEILOO. AUGUSTUS I in het poppen sprookje Zangwedstrijd hi. Kennemerpark. SUS in teekenen, dames- en kinder nes, todevakbond, pnderdag v. 10-9 u. REEDS verven |oroorlogsche klee- dan de op verguti- [het druk. 10 tot 7.50, [>rd 98 hoek Hekelstraat. r Jr. TEL. 27409. E CURSUSSEN: Alkmaar. wenden tot den aat 28, Alkmaar. ioord. i. KRASSEN. T. aanbevelend, .EERING Gzn. erie mooie photo's de trouwplechtig- N N.H. :gtijdig bespreken. iirecteur. Alkmaar, ir M.O- Boekh. E CURSUSSEN IOEKHOUDEN A ivé- club- en aagt prospect!. tjes vanaf f 1.10 tellige MUZIEK, nr. I geopend. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C Bureau Alkmaarsche editie Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 3# AUGUSTUS 194». ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 201, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3l/2 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprys per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Ryk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 28 Aug. - Het opperbevel van (je weermacht maakt bekend: Aan het Mioesfront, in het gebied rondom Charkof en ten Zuidwesten van Orel voerden ook gisteren onze troepen een zwaren afweerstrijd tegen superieure bolsjewistische in fanterie- en pantserstrijdkrachten. De vijand leea wederom zware verlie- ifl. 161 Tanks werden stukgeschoten. Door energieke tegenaanvallen wer den doorgebroken vijandelijke for maties afgesneden en omsingeld. De luchtmacht viel aan het Mioesfront, ten Westen van Charkof en in het gebied ten Zuidwesten van Orel pantserformaties, infanterie- en ravi- tailleeringscolonnes van den vijand aan. Op 26 en 27 Augustus werden door formaties jagers 104 bolsjewisti sche vliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechten ten Zuidwes ten van Wiasma heeft zich de Ham- burgsche 20ste divisie pantsergrena diers bijzonder onderscheiden. In den nacht van 26 op 27 Augustus vielen zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen concentraties van schepen in het havengebied van Algiers aan en troffen een oorlogsschip en 7 transport schepen met bommen van elk kaliber. Boven Zuid-Ttalië-schoten Duitsche ja gers en de luchtdoelartillerie 8 vijan delijke vliegtuigen neer. Successen ter zee. Een Duitsche duikboot heeft in de Middellandsche Zee een krachtig be schermden kruiser der Aurora-klasse tot zinken gebracht; een andere duik boot beschadigde door torpedotreffers een anderen kruiser zwaar. Ten Wes ten van Kaap Finisterre werd van een vijandelijke vlootformatie een kruiser in brand gebombardeerd, terwijl een torpedojager na bomtreffers ontplofte en zonk. Bij aanvallen overdag van formaties Britsch-Amerlkaansche vliegtuigen op het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aanval op Neurenberg. Een terreuraanval van sterke for maties Britsche bommenwerpers op de stad Neurenberg In den afgeloo- pen nacht veroorzaakte verliezen on der de bevolking alsmede zware ver- woestingen in woonwijken, aan ker ken, ziekenhuizen en cultuur-histori sche waardevolle gebouwen. Volgens het totdusver ingestelde onderzoek vernietigenden strijdkrachten der luchtverdediging 60 der aanvallende bommenwerpers. De stad Taganrog is door de Duitsche troepen na verwoesting van alle mili taire installaties ontruimd in het kader van de elastische verdediging, waarme de de Duitsche leiding het hoofd biedt aan het bolsjewistisch offensief dat van de Sovjets steeds grootere offers in 'bloed vergt. Hot weermachtbericht van Zondag luidt: In den Zuidelijken en Centralen Sector van het Oostelijke front duren de hevige gevechten, die vooral voor den vijand met groote verliezen ge paard gaan, voort, terwijl zij in het bijzonder op de brandpunten door, groot gebruik van pantserwagens en luchtstrijdkrachten aan beide zijden «tot de grootste hevigheid zijn opge voerd. In de Westsiberische Zee schoten Duitsche duikbooten uit kleine con- vooien drie schepen weg met een ge- zamenlijken inhoud van 12.000 brt. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten bij een aanval overdag op de haven van Augusta bomtreffers op vier schepen van middelbare grootte. In het -strijdgebied van Napels alsmede voor de Zuidkust van Sardinië scho ten Duitsche jagers gisteren 11 vijan delijke vliegtuigen neer. Onze afweer van jagers en luchtdoelgeschut boven den Atlantischen Oceaan, boven de be zette Westelijke gebieden en aan de Noorsche kust haalde nog vier andere machines omlaag. Duitsche onderzeebooten brachten ln 'de Middellandsche Zee drieschepen tot zinken met een gezamenliiken in houd van 20.000 brt. en beschadigden een groot troepentransportschip ernstig door tornedotreffers. Kaniteln Rail, leider van een groep laditvllegers, behaalde op 28 Augus tus zijn 200e overwinning in de lucht BERLIJN, 28 Aug. - Rijksminister Göbbels heeft in een schrijven aan de Berlijnsche bevolking uitdrukking ge geven aan zijn dank en waardeering voor haar houding en gezindheid bij de laatste Britsche terreuraanvalleh op de Rijkshoofdstad. Het aantal bij den laatsten luchtaanval gevallen slacht offers is betrekkelijk gering gebleven, aldus de oproep van den Rijksminister, aangezien de sinds weken steeds weer gecontroleerde luchtbescherming en de voorzorgen op evacuatie gebied een goed effect hebben gehad. Dit heeft getoond, dat de Berlijnsche bevolking vastbesloten is, de Rijkshoofdstad moe dig en standvastig tegen de Britsche luchtterreur te verdedigen. BERLIJN, 29 Aug. - Duitsche zee- strijdkrachten hebben den 25sten Augustus in het voor dg visscherij verboden waarschuwingsgebied van het Skagerrak verscheidene vis- schersvaartuigen ontdekt. De vaar tuigen werden door waarschuwings schoten opmerkzaam gemaakt, dat zjj zich in het waarschuwingsgebied bevonden. Zij verwijderden zich daarna. Des avonds werden de vaar tuigen wederom op dezelfde plaats midden in het Duitsche waarschu wingsgebied aangetroffen. De Duit sche zeestrijdkrachten constateerden bovendien, dat van de den nacht te voren gelegde zeven lichtboeien er nog slechts één brandde en dat de overige hetzij ontbraken of onbruik baar gemaakt waren. Bij de aan komst van de Duitsche oorlogsvaar tuigen trachtten de visschersbooten snel te ontkomen. Zjj werden be schoten en twee ervan werden tot zinken gebracht. Een onderzoek van den Zweedschen marine-attaché heeft bevestigd, dat in derdaad sprake geweest is van Zweed- sche vaartuigen. Het optreden van de Zweedsche boo ten vormt een directen steun voor de vijanden van Duitschland. De Duitsche gezant te Stockholm heeft dan ook ernstig geprotesteerd en de verwach ting van de Rijksregeering uitgespro ken, dat dg Zweedsche regeering de schuldigen op gepaste wijze ter ver antwoording zal roepen. De beschieting van de Zweed sche visschersvaartuigen. Evenals in verschillende andere ge vallen heeft ook in de kwestie der be schieting van Zweedsche visschers vaartuigen een deel van de Zweedsche pers, zonder een opheldering van het gebeurde af te wachten, in tamelijk vijandigen vorm tegen Duitschland positie gekozen. De thans van Duit sche zijde gepubliceerde mededeeling over het gebeurde en de daarin ver vatte mededeeling, dat het optreden [van de Zweedsche booten in strijd is met de neutraliteit, wordt in politieke kringen alhier met des te grooter vol doening ontvangen. DE LUCHTAANVALLEN OP ITALIë. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag meldt p.m.: Tarente. Cosenna en Terni alsmede eenlge plaatsen in de provincies Na pels en Cosenza werden door sterke formaties vliegtuigen aangevallen. De vijandelijke formaties. die terstond werden aangevallen door jagers die ter beschikking waren opgestegen, verloren tijdens herhaalde hevige luchtgevechten 24 machines. 16 Toe stellen werden door Italiaansche iagers en 8 door Duitsche jagers neergehaald. Het luchtdoelgeschut haalde nog 5 toe stellen omlaag. In het luchtruim boven Sardinië heb ben Duitsche jagers 3 Amerikaansche jachtvliegtuigen neergeschoten. UIT HET WEERMACHTBERICHT VAN 27 AUGUSTUS 1943: „Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkow heeft de SS-pantser- grenadierdivisie „Das Reich" In den aanval zoowel als bij den afweerslag bijzonderen roem verworven. De divisie schoot in 35 gevechtsdagen 1000 vtjandel/Üke gevechtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europ$. Waar blijft uw daad? Meldt n vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkommando. Den Haag, Korte Vijverberg, Amsterdam, Dam 4. Door den bevelhebber 'van de Duitsche troepen in Denerparken is de militaire uitzonderingstoestand 6 voor heel Denemarken afgekondigd. De in de vroege ochtenduren van Zondag uitgegeven bekendmaki van den bevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken luidt als volgt: De jongste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat de Deensche,autoritei ten niet meer bij machte zijn, rust en orde in Denemarken te handhaven. De door vijandelijke agenten aangestichte onlusten zijn rechtstreeks gericht tegen de Duitsche weermacht. Ik kondig der halve in den zin van de artikelen 42 tot 56 der Haagsche Conventie voor den landoorlog den militairen uitzonderings toestand af voor heel Denemarken Met onmiddellijke inwerkingtreding decre teer ik: 1. de ambtenaren en het personeel in overheidsdienst moeten hun. taak loyaal voortzetten. Zij moeten de in structies uitvoeren van de daartoe aan gewezen Duitsche controleerende per sonen. 2. samenscholingen van meer dan vijf personen in het openbaar zijn ver boden, eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet openbare, verboden. 3. het sluitingsuur van café's e.d. wordt vastgesteld op het intreden tTan de duisternis. Vanaf dat tijdstip is ook elk verkeer op straat verboden. 4. elk civiel berichtenverkeer is voorloopig verboden'. 5. elke staking is verboden. Ophit sing tot staking-, ten nadeele van de Duitsche weermacht, Is begunstiging van den vijand en wordt in den regel met den dood gestraft. 6. overtredingen van de hiervoor ge noemde bepalingen worden door de Duitsche „Standgerichten" gevonnist. 7. tegen het gebruik tan geweld, sa menscholing enz. wordt zonder pardon van de waf ens ggbruik gemaakt. 8 aan eiken bewoner van Denemar ken, die zich schikt naar de op het vol kenrecht berustende „Kriegsanord- nung", wordt in het kader der wetten veiligheid van persoon en van bezit verzekerd. Na afkondiging van den uitzonde-, ringstoestand in Denemarken, zoo meldt de Deensche zender Kalundborg heden avond, hebben de straten het gewone VA°r^omen behouden. Het Deensche volk heeft den maatregel kalm ontvan gen. Bevolking en jeugd begrijpen hem en schikken zich. De godsdienstoefenin gen vonden zooals gewoonlijjc plaats.- Onze Arbeidsmannen aan den aardappeloogst Bijna 10.000 Arbeids mannen vertrokken dezer dagen uit hun arbeidskampen om in het Noordelijk deel van ons land behulpzaam te zijn bij het rooien van de aardappelen CNF/NAD/Molkenboer/Pax m SOFIA, 28 Aug. - Ministerpresident Filoff heeft voor den Bul gaarschen omroep bekend gemaakt, dat Z.M. Koning Boris III om 16 uur 22* minuten in het koninklijk paleis is ovferleden. Hij las om 20 uur de volgende proclamatie voor: „Z.M. de Koning, Tsaar Boris III, de Eenige, is na een korte en zware ziekte heden, op 28 Augustus om 16 uur 22 in den kring van zijn gezin overleden. Onmetelijk is de smart van Bulgarije en van het Bulgaarsche volk. Wij allen hebben den heiligen plicht zijn testament uit te voeren en uitsluitend en zonder af te dwalen den door hem aangegeven weg verder te bewandelen." DE DOODSOORZAAK VAN KONING BORIS. Het Bulgaarsche Telegraaf Agent schap heeft vandaag een uittreksel verstrekt uit een binnenkort in de Staatscourant verschijnende publicatie van den minister van justitie en een aanvulling daarop, gericht tegen de ver schillende geruchten door buitenland- sche agentschappen verspreid. In de overlijdensakte, door het Bul gaarsche ministerie van justitie naar, aanleiding van den dood van Zijne Ma jesteit Koning Boris den Derde gepubli ceerd, wordt gezegd: „De dood werd veroorzaakt door trombose in den linker hartslagader (trombosis artaeriae coronnariae simistrae), door een dubbele long ontsteking (pneumonia bilatcralib), door long- en hersenoedeem (oede ma pulmonum et cerebri)". Alle geruchten en berichten met betrekking tot de ziekte ep den dood van Zijne Maiesteit den Ko ning der Bulgaren, Bori# de Derde, die niet in overeenstemming zijn met de bovengenoemde gegevens uit de overlijdensakte van het Bul gaarsche ministerie van justitie, zijn van eiken grond ontbloot en volkomen uit de lucht gegrepen. Zoning Boris III is geboren op 30 Ja nuari 1894 in Sofia. In 1906 werd de troonopvolger benoemd tot luitenant van de Bulgaarsche weermacht^ in 1912 werd hij bevorderd tot kapitein en deed zijn intrede in de gelederen der weer macht. Aan de Balkanoorlogen van 1912 en 1913 en aan den wereldoorlog (1915-'18) heeft hij actief deelgenomen aan alle fronten. Voor zijn verdiensten tijdens den veldtocht in de Dobroedsja in 1916 kreeg, de toenmalige kroonprins de Orde Pour le Mérite. Toen koning Ferdinand de Eerste van Bulgarije in het najaar van 1918 na de ineenstorting van het Bulgaarsche front afstand deed van den troon, volgde ko ning Boris III hem op 3 October 1918 onder zeer moeilijke omstandigheden op. Het verdrag van Neuilly beroofde Bulgarije van vruchtbare^ gebieden, het in lange oorlogsjaren uitgeputte land stond economisch voor een ineenstor ting. Daarbij kwamen ernstige, door bolsjewistische agitatie ontstane onge regeldheden Op den koning zelf werden twee aanslagen genleegd. waarvan vooral de aanslag in de kathedraal van Sofia, die ruim 150 doodén en 200 ge wonden eischte, den ernst van den toe stand kenmerkte. De staatkunde van den jongen mo narch heeft de kroon door alle moei lijkheden en gevaren van de laatste 25 jaar heen geleid. Sedert 1936 leidde de koning onbeperkt de regèering, d.w.z. hij moet beschouwd worden als de be zieler en schepper van ail^ politieke denkbeelden in Bi^gan'ie. Zij" regime dat van zijn jeugd af bepaald werd door w vriendsehao voor Duitschland. heeft ook geleid tot het toetreden van Bulgarije tot het driemogendhedenpact. In 1940 gelukte het de door koning Bo ris geleide Bulgaarsche politiek langs vreedzamen weg de Zuidelijke Do broedsja voor'Bulgarije terug te krijgen en het volgende jaar gafMe positie van Bulgarije aan den khnt van de landen van het pact van drie het land de oude gebieden van Thracië, Macedonië en Moravië terug, een succes, waardoor het onrecht van het verdrag van Neuilly definitief werd opgeheven. HET LAND IN ROUW. SOFIA. 29 Aug. De door den mi nisterraad bevolen nationale rouw zal 40 dagen duren. O.a. blijven alle inrich tingen van vermaak dien tijd gesloten De eerste 7 dagen mogen er ook geen films of tooneeJstukken vertoond of concerten gegeven worden. De Heilige Synode heeft besloten, dat er voorloo pig in het geheele land geen bruiloften gevierd mogen worden De Bulgaarsche sportleiding heeft gelast, dat alle wed strijden komen te vervallen. Zondagochtend is in de kathedraal* Alexander Levski een Mis opgedragen voor den overleden Tsaar Boris den Derden alsmede voor den nieuwen Tsaar Simeon den Tweeden Alle leden der re- gearing, het diplomatieke corps, het personeel van. den Tsaar, de generaliteit, de leden van het Pc^lement en hooge ambtenaren alsmede vele gelo.ovigen waren bij de godsdienstoefening 'tegen woordig. EEN WARM VRIEND VAN DUITSCHLAND. De Duitsche ^bladen wijzen er op, dat het bericht over den dood van koning Boris niet alleen het Bulgaarsche volk in diepe smart heeft gedompeld, doch dat ook het Duitsche volk in deze smart oprecht deelneemt, daar de overleden koning een warm vriend van Duitsch land was. De Führer heeft aan de Koningin-we duwe een telegram van rouwbeklag ge zonden en ook den Bulgaarschen minis ter-president telegrafisch zijn deelne ming betuigd. Naar aanleiding van het overlijden van Koning Boris van Bulgarije heb ben Rijksmaarschalk Göring en de mi nister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, telegrafisch hun leedwezen betuigd aan de Koningin-weduwe, Jo hanna, den broeder van den Koning, Prins Kyrill, en den Bulgaarschen mi- nister-president en minister van buiten landsche zaken, Filoff. Telegramwisseling tusschen Prins Kyrill en den Führer. Prins Kyrill van Bulgarije, de broe der van den overleden Koning Boris, heeft den Führer telegrafisch in ken nis gesteld met het overlijden van den monarch. De Führer heeft in een ant- woordtelegram zijn oprechte deelne ming betuigd. Roemenië en de dood van f Koning Boris. Het feit, dat Koning Boris persoon lijk heeft bijgedragen tot het tot stand- komen van een verhouding van goede nabuurschap tusschen Bulgarije en het naburige Roemenië is oorzaak, dat de tijding van het overlijden van den vorst met spontane deeineming is ont vangen. De blacfen publiceeren uitvoe rige berichten over de ziekte en den dood van den Koning en eeren in eigen artikelen de politieke persoonlijkheid van den monarch. In aansluiting op de proclamatie over den dood van koning Boris is de vol gende proclamatie aan het Bulgaarsche volk uitgegeven: „Bulgaren, heden. 28 Augustus 1943, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid troonopvolger Prins Simeon van Tir- novo, de lieveling en de hoop van Bulgarije, volgens paragraaph 34 van de grondwet, den troon bestegen on der den naam Simeon II van Bul- garye. Op grond vaii paragraaph 151 der constitutie zal de ministerraad toi de regeling van de regentschapskwes tie de leiding van Bulgarije op zich nemen. Op dit oogenblik roepen wij alle Bulgaren op zich nog hechter om den troon van den koning te scharen, teneinde in het ge^onf aan een geluk kige toekomst van Bulgarije' en in vertrouwen op God den ingeslagen weg verder te bewandelen. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Van 29 Augustus t.g.m. 4 September geeft bon „Vleesch 35A" recht op het koo- pen van 1 rantsoen vleesch en bon „35B vleesch" op het koopen van 1,4 rantsoen vleesch. Met ingang van 29 Augustus is het rantsoen paardevleesch verminderd van 150 gram tot 100 gram. zoodat men op een A-bon of rantsoenbon voor vleesch slechts 100 gram paardevleesch met been kan verkijgen. Tegen 'inlevering van één A-bon of één rantsoenbon voor vleesch kan men derhalve in den vervolge naar keuze koopen 100 gram rund-, kalfs-, paarde- of schapenvleè^qh, been inbegrepen (d.w.z. ten minste 75 gram vleesch en ongeveer 25 gram been) of 75 gram ge rookt of gekookt vleesch, gebraden ge hakt. corned beef of 75 gram gerookte worstsoorten of 100 gram gekookte worstsoorten of 125 gram lever-artike len, tongeworst, nierkaas of 150 gram zure zult of 300 gram bloedworst. Tegen inlevering van een B-bon voor vleesch kan men 14 gedeelte koopen van een hoeveelheid vleesch of vleeschwaren welke verkrijgbaar is tegen inlevering van een A-bon. Het verdient aanbeveling bovenstaan de lijst uit te knippen en te bewaren, aangezien het niet mogelijk is die re gelmatig te publiceeren, Onder zeer groote belangstelling had den Zondagmiddag op het Alkm. Sport park de z.g. Kermisdraverijen plaats, met o.a. een Derby voor tweejarigen. Twee nummers werden in 2 afd. ge splitst, n.l. de heatdraverij met 15 deel nemers en de Derby met 11 deelnemers. Bij de tweejarigen toonden Intrepid en Ironsides zich beslist de besten. Absyrthus won het openingsnummer en leverde een flinke uitkeering op. Fleetness T won in twee heats de le afd. van de heatdraverij. De tweede afd. had drie heats noodig. Eduard Anvil won de eerste, maar Eddy.de tweede en derfle en keerde flink uit. De heerrijderscourse was weer voor J. Klarenbeek met Frits van Silladar na feilen strijd met Bleriot en Faust B Boyke Norton (J. M. v. d. Berg) won de 2700 m. course. In de kortebaan- draverij heeft Allouez schitterend ge- loopen en ondanks de 790 m. glansrijk gewonnen. Met drie overwinningen was het een succesdag voor J. de Vlieger. De uitslagen waren: I. Floris A. prjjs. 1. Absyrthus 2060 m. van C. v. Dam, rijder J. Vergay, tijd 3.25 (1.39 5 Toto winnend ƒ12.90, pl. ƒ2.80. 2. Generaal Watts pl. ƒ3.20. 3. Hans Gregor pl. 2.40. 4.. Donna M. Gediskw. 2e. aank. Edeldanpe wegens springen door de finish. II. Freddy Scott-prijs. Heatdraverij le ged. 7 paarden, le heat 1. Fleetness T 1740 m. van J. de Vlieger, rijder eig., tijd 2.41.4 ".32.8tot- winnend 2.70, pl. ƒ1.40. 2. Fanfare Edelbrewer pl. 2.3 Cavalcade 1.60. 2e heat (be slissing) 1. Fleetness T., tijd 2.42.8 (1.33.6) tot winnend 1.70, pl. 1.30. 2. Caval cade pl. 1.90. 3. Filly Guy. Toto def. w. 3.20, pl. 1.30, 1.50 en 1-50. II b. Freddy Scottprjjs. Heatdraverij 2e ged. 8 paarden, le heat 1. Eduard Anvil 1700 m. van P. Koster, rijder eig. tijd 2.42.8 (1.35.8 tot winnend 7.70, pl.' 2.30. 2. Carla Scott pl. ƒ1.70. 3.'Fred Mc. Klyo K pl ƒ--■> 2e heat 1. Eddy 1700 m. van C. T. Modderman, rijder J. M. v. d. Berg, tijd 2.41.6 (1.35.6). Toto winnend ƒ19.80, pl. ƒ5.90. 2. Carla Scott pl. 1.50. 3. Eduard Anvil. 3e heat (be slissing) 1. Eddy 2.43.2 (1.36 ƒ1.80. 2. Carla Scott. 3. Eduard' Anvil. Toto def. winnend: 10.70, pl. 3.10, 1.60 en ƒ2.—. III. Fred Mc. Klyo K.-prijs. Derby tweejarigen. Afd. I. 1. Intreped 1100 m. van stal Stormvogels, rijder J. Leeu wen, tijd 1.51.5 (1.41.4) toto winnend 1.70, pl. 1.40. 2. Ivan Hannover pl. ƒ2.90. 3. Iboya. 4. Irena Hannover. 5. Ingo Hannover. 2e afd. 1. Ironsides 1120 m. van J. de Vlieger, rijder eig., tijd 1.57.5 (1.44.9) to to winnend 1.40, pl. 1.20. 2. Ina Bas- com pl. 2.20. 3. Ipie Gregor. 4. Inspirit. 5. Ingomar Scott. IV. Faust B.-prjjs. Amateurrijders- course. 1. Frits van Silladar 2300 m. van P. v. Leeuwen, rijder J. Klaver beek, tijd 3.40.1 (1.35.7) toto winnend ƒ1.70, pl. ƒ1.40. 2. Bleriot pl. ƒ2.90 3. Faust B. 4. Colombine S. V. Francisca-prjjs. 2720 m. 1. Boyke Norton 2720 m. van H. 'de Buis, rijder J. M. V. d. Berg, tijd 4.10.6 (1.32.1) toto winnend ƒ6.40, pl. ƒ3.—. 2. Bobichon pl. ƒ3.—. 3. Casindra. 4. Elisabeth. VI. Fleetness T.-prjjs. Draverij korte- baan. 4 series, le serie 1. Bobichon,. tijd 1.09.8, toto winnend 5.10. 2e serie 1. Fleetness T., tijd 1.06.4, toto winnend 1.10. 3e serie 1. Bon Esprit tijd 1.09.8, toto winnend ƒ1.50. 4e serie 1. ilouez, Njd 1.09.5, toto winnend ƒ1.20. BeslL.ing. 1. Allouez 790 m. van J. de Vlieger, rijder eig., tijd 1.05.4, toto win nend 1.10, in stalv. met Fl. T. 2. Fleet ness T. 3. Bon Esprit. 4. Bobichon. Toto def. Allouez en Fleetness T. in stalweddenschap 1.40, pl. 1.10, 1.30, j 1.20, r 1.10. Wederom waren duizenden Zon dag getrokken naar het fraaie gebied van Zuid-Limburg om de fine fleur der Nederlandsche wegrenners elkander den nationalen kampioens titel op den weg voor beroepsren ners en onafhankelijken te zien be twisten. Het is een verrassende strijd geworden, verrassend, .omdat de sterksten onder de deelnemers, die immers steeds in vele opzichten het verloop van den wedstrijd beïn vloeden, door onvoorziene omstan digheden, zooals materiaalbreuk en bandenpech, ontijdig uitgeschakeld werden. Daardoor kregen mindere goden, die niet met een dergelijke pech te kam- pfen hadden, een kans, welke zij dan ook tot het bittere einde verdedigden. Onder hen viel vooral het goede rijden op van den Oostzaner en onafhanke lijke Jan Lust en den Rotterdammer de Ruiter, alsmede de prof. Pauwels en van der Zande. Van de weinige kopstukken, die uiteindelijk overble ven, was Middelkamp ongetwijfeld de sterkste, die zijn kans onmiddellijk greep, zoodra zijn rivaal van Amster dam met eenigen achterstand te kam pen kreeg. Met 100 meter voorsprong op het peloton bereikte Middelkamp met den Limburger, Joossen aan zijn wiel den top van <ien berg, waarna vooral bij de afdaling de voorsprong nog eersten lekken band. Hij wist evenwel werd vergroot tot bijna epn minuut. Braspenninx moest wegens bandenpech opgeven. Bij het opkomen van het Walramplein lag Joossen nog aan den kop, doch in de eindsprint over 50 meter werd hij door Middelkamp ge passeerd, clie daarop met klein ver schil won. De voornaamste kopstuk ken, waarvan men gedacht zou heb ben, dat zij zich geducht zouden weren in dezen strijd, moesten succes sievelijk het veld verlaten. Het begon al in de derde ronde toen Lakeman, de Zaandammer C. Bakker en de ren- vierde ronde kreeg Gerrit Schulte zijn spoedig wederom op de fiets te komen. Gerrit Boeyen verdween kort daarop eveneens uit het veld. In de 8ste ronde kwam het teleurstellende bericht, dat Schulte opnieuw bandenpech had. Dit was voor hem aanleiding om van den verderen strijd af te zien. In de 9e ronde trof Pellenaars hetzelfde lot. 1. Middelkamp 124 k.m. in 3 uur 45 min. en 8.6 sec.; 2. Joossen op drie lengten; 3. v. d. Zande op 1 min. 10 sec.; 4. de Ruiter op 1 min. 30 sec. Dit was de winnaar van de onafhankelij ken, die op een uitstekenden wedstrijd kan terugzien. 5. Pauwels 2 min. 20- sec.; 6. Schweitzer; 7. van Amsterdam; 8. Verschure.- Voor ,het betreden en verlaten van afgebakende en door verbods borden' aangegeven gebieden bij Den Helder, IJmuiden, Scheveningen en Hoek van Holland is op grond van een bevel van den bevelhebber^der weermacht in Nederland een bijzon dere vergunning noodig, die ver strekt wordt door den plaatselijken militairen bevelhebber of in uitzon deringsgevallen door den bevelheb ber der weermacht in Nederland- De vergunningen moeten tijdig en schriftelijk worden aangevraagd bij de plaatselijke Nederlandsche poli- tie-autoriteiten in het betreffende gebied en wel bij de politiepresiden- ten in Den Haag en Rotterdam resp. bij de burgemeesters van Velzen en Den Helder, waarbij de bewijsstuk - kèn welke de noodzakelijkheid mo- tiveeren, moeten worden Ingele verd of getoond. Rijksduitschers of burgers (Angehörige) van het Pro tectoraat Bohemen en Moravië moeten de vergunningen aanvragen bij den voor het gebied bevoegden gevolmachtigde van den Rijkscom missaris (politic-officier). Burgers, die in dienst zijn van ets binnen het afgesloten gebied lig gende instantie van de weermacht, Waffen-SS, Duitsche politie, O.T. enz, of werk moeten gaan verrich ten in opdracht van dezp instanties, mêeten tot deze instanties een aan vraag richten. Zij, die werkzaam zijn "bij grootere bedrijven, welke voor de bewapening werken, moe ten, alvorens zij hun aanvraag in dienen, bij hun bedrijfsleiding vra gen. of deze bevoegd is tot het in ontvangst nemen der aanvragen, Vergunningen kunnen slechts ver leend worden op dringende mili taire. algemeene economische, admi nistratieve of politieke gronden. Met persoonlijke redenen, zooals familie bezoek. kan in beginsel geen reke ning wdbden gehouden; slechts in bijzondere uitzonderingsgevallen (overlijden, ziekte, waarvan het le vensgevaarlijke karakter is aange toond) kan er acht op worden gesla gen. indien de omstandigheden het toelaten. Met nadruk wordt er op gew/zen, dat de bewoners der afgesloten ge bieden ook voor het verlaten der gebieden een vergunning nöbdig hebben. De vergunningen zijn slechts geldig, indien zij worden ge toond tezamen met een officieel le gitimatiepapier, waarop een foto van den houder voorkomt.v Personen. die in de toekomst nog uit deze gebieden geëvacueerd wor den. moeten de hun verleende ver gunningen bij het weggaan inleve ren bij de plaatselijke politie-auto- riteit. Den Haag. 28 Augustus 1943. Der General-Kommissar für das Sicherheitswesen RAUTER. SS.-Obergruppenführer und General der. Polizei. SPORT-ALCM. VICTRIX- COMB. 4-7. De Sporters hadden in de eerste helft tegen de zeer goed spelende Alcmaria- combinatle - waarin o.a. Wit en God- vliet meespeelden - weinig te vertellen, en aangezien het in' de achterhoede niet zoo ging als wij gewend zijn, was het met de rust 0-4. Daarna deden de ATcmarianen het wat kalmer aan, ter- Wijl Sport daarentegen met .nieuwen moed bezield scheen. Het eersfe tegen- punt kwam van het hoofd van een Alc- maria-back, en nadat de withemden nog eenmaal goed scoorden, haalden de Sporters, netjes op tot 5-4 Daarmede was jammer genoeg h£ kruit verscho ten, er kwamen wel eenige mooie kan sen, maar de doelpunten bleven uit. Alcmaria verhoogde haar voorsprong weliswaar tot 7-4 maar dit was, gezien de verhouding in het veld, wel wat' te veel van het goede. Scheidsrechter v. d. Koog leidde den wedstrijd natuurlijk weer prima'. Zwemmen. D.A.W. WINT DEN TWEEDEN PRIJS. Op den driekamp, die gistermiddag te Bilthoven tusschen H.V.G.B., Branden burg en D.A.W. werd gehouden, is D.A.W. erin geslaagd den tweeden prijs te be halen. De zwemnummers gingen voornamelijk tusschen H.V.G.B. en D.A.W. H.V.G.B. blqnk echter uit op de borst- en rug- crawl, terwijl D.A.W. superieur bleek op den schoolslag. Na de zwemnummers was de stand: H.V.G.B. 75 punten, D.A.W. 58 punten. Brandenburg 40 punten. Toen de polowedstrijden begonnen, kon er dus nog van alles gebeuren. Onze da mes verloren onverdiend door een fout van den scheidsrechter met 1—0 van H.V. G.B. en tegen Brandenburg bleef de stand dubbel blank. De heeren van D.A.W. speelden in een zeer spannenden wed strijd tegen H.V.G.B. gelijk, tegen Bran denburg waren ze de tweede helft vooral uitgespeeld en verloren volkomen ver diend met 3—1. De eindstand was nu: H V G.B. 105 punten, D.A W 68 punten, Brandenburg 60 punten. H.V.G.B. won 'den prachtigen beker, terwijl D.A.W. met een lauwerkrans de terugreis aanvaardde. D.A.W. II—NEPTUNUS III. Om( het kampioenschap van den kring Noord-Holland-Noord wordt Woensdagavond half acht in het Zomer- bad de wedstrijd DAW II—Neptuns III Zeilen. INVITATIEWEDSTRIJDEN A.R. EN Z.V. Op het Alkmaarder Meer werden Zondagmiddag zeilwedstrijden gehou den, uitgeschreven door de Alkm. Roei- en Zeilvereniging, waaraan de zeilers der Noordhollandsche zeilver- eenigingen deelnamen. De uitslagen waren: Draken: 1. Claas Compaan (v. d. Stadt, Z.Z.V2. Luchtlooper (P. Poorter, A.R. en Z.V.) Valken: 1. Buizerd (v. Wegen, Uit-i geest.) 16 M2. eenh. klasse: 1. Holl. Roem, (J. Roem, Onderlinge); 2. Squall (L. de Jong, Onderlinge); 3. Trewers (S. v. d. Meer, A.R. en Z.V.);'" 4. Unrect (de Vries, Onderlinge) 5. Het Spul (L. Rolff, A.R. en Z.V.) 16 M2. toerklasse: 1. Girl Patt (K, Erdsiek, A.R. en Z.V.); 2. Tempo (N. Starreveld, Uitgeest); 3. Allwina (C. Mantjes, Uitgeest.) I2-voets jollen: 1. Jenny (C. Amonds, Z.Z.V y, 2. No. 8 (R. Vink, Z.Z.V.)3. Hella, (de Jong, Z.Z.V.) Gemengde klasse: 1. Ping (G. Wulp, A.R. en Z.V.); 2. Wind en Water (Lan- gedijk, Uitgeest.) 1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1