Europa niet terug naar de 17e eeuw. DAGBLAD VOOR Zware gevechten in bestaande brand punten van den afweerslag. De gebeurtenissen in Denemarken. VIER JAREN OORLOG. De toestand van dit oogenblik. De nieuwe Reichskarte für Urlauber. NIEUWE BONNEN Uitspraken Vredesgerechtshof. INVAL IN EEN SPEELHOL. Verduisteren van 20.26-6.53. Distributienieuws. DE NIEUWE BONNEN. Wat er op te verkrijgen is. Mussert bezoekt Drente. De Engelschen staan achter deze golf van sabotage. STAD EN OMGEVING Heiloo. Limmen. Uitgeest. Akersloot. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187394. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. HOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 205, 2 pagina's. Pr(js der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. ƒ1.40, elke 31/, m.M. meer ƒ0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. BERLIJN, 2 Sept. De plaatsver vangende perschef \j&n de Rijksregeering Stabsleiter Sündermann heeft ter gele genheid van den vierden verjaardag van het begin van den oorlog het wóórd gericht tot de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers. Stabsleiter Sündermann wees er met nadruk op, dat deze oorlog, historisch gezien, begonnen werd als Duitsche verdedigingsoorlog tegenover een een heidsfront, dat het Duitsche leven be dreigde en thans geworden is tot een verdedigingsoorlog van het geheele Eu- ropeesche continent. Uit militair oogpunt, zoo zeide spre ker, heeft het verloop van den oorlog tot dusverre den tegenstanders groote verliezen en slechts geringe successen opgeleverd. Politiek gezien staat te genover den waanzinnigen wil tot vernietiging der vijanden tegen Euro pa het doel tot zelfbehoud van de Europeesche politiek. Op het ideologische terrein van den greoten oorlog is duidelijk geworden, dat de strijd niet gevoerd wordt om parlementarisme of nationaal-socialis- me, maar om het algemeene beginsel nationalisme of internationalisme en zijn gevaarlijksten vorm: het bolsjewis me. De schuld aan den oorlog. Stabsleiter Sündermann sprak vervol gens over de kwestie van de schuld aan den oorlog en betoogde, dat in de zen oorlog niet de vraag behoeft te rijzen wie schuldig is aan den oorlog. Onbetwist is de rol van president Roo sevelt, die reeds in 1937 onder de leus eener „quarantaine" een "Westelijk front tegen Duitschland, Italië en Japan,heeft gepropageerd. De schuld van den tegen stander aan den oorlog is bovendien in het verloop van de veldtochten door talrijke officieele documenten,, die in Duitsche handen geraakt zijn, bewezen. Onbetwist en onbetwistbaar is evenzeer de agitatie van Churchill in de jaren, waarin een Duitsch-Engelsche toenade ring scheen te ontstaan en waarin deze „merkwaardige man" geen dag liet voorbijgaan zonder de oorlogstrompet te blazen waarvan hij de kans van zijn lev$n verwachtte. Onbetwist en onbe twistbaar is ten slotte het feit van het ontstaan eener bolsjewistische offensie ve macht tegen Europa in de twintiger jaren. Haar macht en haar vernietigen de plannen behoeven thans niet meer verduidelijkt te worden. Steeds is het de politiek van den Führer geweest ,om door een op politieke overeenstemming berustende nieuwe ordening ook Euro pa sterk te maken voor het door hem voorziene en onvermijdelijke conflict mét de grootste levensbedreiging van het continent: het bolsjewisme. Stabsleiter Sündermann sprak in het verdere Verloop van zijn rede over den toestand van dit oogenblik en zeide o.a., dat Duitschland zich in de vier oorlogsjaren een onvergelijkelijk sterkere positie verschaft hetft dan men in 1939 ook maar had durven droomen. Het Duitsche volk weet, dat door zijn superieure leiding het be staan der natie werd gered en ook voor de toekomst wordt gewaarborgd, want het ziet in, dat de besluiten van den Führer ver vooruit zagen en be slissend waren voor de ontwikkeling van den oorlog, hoe geweldig en verrassend zij op het eerste gezicht ook leken. De strijd tegen het bolsjewisme. In verband met den strijd tegen het bolsjewisme zette Stabsleiter Sünder mann uiteen, dat hier slechts een keu ze bestaat tusschen zich handhaven of vernietigd worden. Er bestaat slecats één macht, zoo^eide hij woordelijk, die paal en perk vermag te stellen aan den stormloop: dat is de Duitsche weer macht. Als zij er niet was, dan zouden de Sovjet-pantserwagens heel Europa onder den voet loopen en zij zouden noch halt houden voor de opgeheven wijsvinger van een hoogleeraar uit Oxford, noch voor de parlementaire vlag van generaal Eisenhower of voor de grenzen van eenigen Euro- peescheh staat. Stabsleiter Sündermann wees ver volgens op de uitgestrektheid van het door de Duitsche weermacht bezette ge bied, op de beproefde strijdkracht van den Duitschen soldaat en op den geor- ganiseerden arbeid van het Europeesche continent, op de steeds toenemende productie, de gewaarborgde voedselpo sitie enz. Dit alles, zoo zeide hij, is den vijanden bekend en zij probeeren thans om weer af te dalen van het in het wil de weg ontwikkelde optimisme, waartoe zij na de bedriegelijke successen in Tu nis en op Sicilië waren opgestegen. Ste vig en vastberaden staat Duitschland gereed en strijdt onverbiddelijk in het zekere bewustzijn dat de vijand op de zen tegenstand het hoofd bloedig kapot zal slaan zonder den muur der verde diging ernstig te kunnen doorbreken. Wie er op uit is, zoo zeide hij, de vol keren van Europa te vernietigen, on der bolsjewistisch regime, te dwingen, te vuur en te zwaard chaos in de landen te brengen, waarin sinds duizen den jaren de grondvésten van menschr,- lijke beschaving aanwezig zijn, die heeft zich een waanzinnig en onbereikbaar oorlogsdoel gesteld. Een nieuwe toekomst breekt b&an. Het zal in_ het verdere verloop van dezen oorlog met alle duidelijkheid aan het licht treden, zoo 'besloot Stabsleiter Sündermann, dat de vijanden zullen struikelen over hun eigen waanzinnige plannen. Europa kan en zal niet worden teruggeworpen in den toestand vaii de 17e eeuw. Het is (Jen langsten tijd de speelbal van vreemde machten geweest. Niet het verleden zal terugkeeren, neen een nieuwe toekomst breekt baan. De Duitsche overwinning veronderstelt niet de uitroeiing van vreemde volkeren, niet de onderwerping van verre conti nenten, niet de oprichting van een we reldheerschappij, ook niet de gedwon gen opstelling van internationale doc trines. De Duitsche overwinning zal na de tegenwoordige phaze der beproeving sneller naar voren komen, omdat die overwinning niet alleen gewaarborgd wordt door de kracht en den moed van een groot volk, dat vecht voor zijn le ven en door de dapperheid van zijn bondgenooten. die eveneens hun leven verdedigen, maar ook omdat haar doel stellingen in tastbare en bereikbare na bijheid zullen liggen op het gebied van menschelijkeT waardigheid, nationale vrijheid en* historische noodzakelijkheid. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 September (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de tot dusver bestaande brand punten van den afweerslag leverden onze troepen ook gisteren zware ge vechten. Door vastberaden tegenaan vallen werden op enkele plaatsen doorgedrongen vijandelijke strijdkrach ten opgevangen en deels met zware verliezen teruggeworpen. Geconcentreerde aanvallen van formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vijandelijke troepen ten zuidwesten van Wjasma. In het zeegebied van het Visschers- schiereiland boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch/ kustvrachtschip en een bewakingsvaar tuig in den grohd. Gisteren overdag werden aan het Oostelijk front 126 tanks stukge schoten. De luchtmacht vernietig de in de periode van 30 Augustus tot 1 September 127 bolsjewisti sche vliegtuigen. - Eerste luitenant Nowotny, comman dant van een groep jaehtvliegers, heeft gisteren tien overwinningen in de lucht behaald." Medertandsche Vrijwilliger, bij da Duitsche oorlogsmarine. Het eerste lendverlof. In de kleine stad k er altijd wat te zien. Met belangstelling staan eenige verlofgangers voor een boekenwinkel eprobeeren hun 'tsch, dat zij de laatste weken leerden, in de practijk W* «richter Anares/Stapf/Pa* m DE DUITSCHE LUCHTAFlStER. De A.N.P.-correspondent meldt: De Duitsche bladen geven uitvoerige be schouwingen over het succes van de nieuwe Duitsche verdedigingswapens tegen de aanvallen uit de lucht. Ook in militaire kringen van de Rijks hoofdstad vormt de nieuwe tactiek der nachtjagers en zoeklichten het onder werp der besprekingen. De militaire woordvoerder deelde onder meer me de, dat bij den laatsten aanval der ge allieerde bommenwerpers op Berlijn minstens een gelijk aantal nacht jagers de aanvallers tegemoet gevlogen is. Ver vóór Berlijn werd een groot deel der vijandelijke machines opgevangen en uiteengedreven. Het aantal neergescho ten vliegtuigen noemt men, procentuaal gerekend, zeer hoog. 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. - Met in gang van 3 September 1943 wordt de nieuwe Reichskarte für Urlauber in ge bruik genomen, welke in de plaats komt van de destijds ongeldig verklaarde kaart. De nieuwe kaart is uitgevoerd in groene kleur. Op eiken bon daarvan komt een schildje voor, hetwelk de waarde van den bon aangeeft. Rondom dit schildje is de letter „U" gedrukt in geel-witte kleur. De bonnen van de nieuwe Reichskarte für Urlauber ge ven recht op het koopen van de daarop vermelde artikelen tot de daarbij ver melde hoeveelheden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen uitsluitend geldig zijn. wan neer zij zich bij aanbieding in den win kel of het restaurant aan de kaart be vinden. De winkelier of restaurateur moet dus de bonnen van de kaart ver wijderen. Bovendien moet de kaart voorzien zijn van naam en adres van den gerechtigde." Indien aan de genoem de vereischten niet wordt voldaan, zijn de bonnen niet geldig. De bonnen van de thans in omloop gebrachte Reichs karte lür Urlauber zijn geldig tot 14 November a.s., hetgeen blijkt uit de daarop voorkomende woorden: „Gültig 14/11/43". De detaillisten kunnen dus bovenbe doelde bonnen, geplakt op opplakvellen MD 147/03 bij de Distributiedienstën in leveren. Zij moeten daarbij een afzon derlijk ontvangstbewijs gebruiken. Detaillisten en instellingen die niet voldoende bonnen van/ de Reichskarte für Urlauber ontvangen om daarop een toewijzing te verkrijgen, kunnen deze bonnen bij de Distributiediensten rui len tegen rantsoenbonnen. van 5 Sept. tot en met 18 Sept. Brood: 37A en 38 A, elk 4 rants. 37 B en 38 B, elk 1 rants. Beschuit: 37 en 38, 1 rants. Brood, bloem of gebak: 646 en 647, 1 rants. Havermout: 648, 125 gr. Gort: 649, 125 gj". Vermicelli, 650, 100 gr. Kindervoedsel: Gort: 37 A, 250 gr. Rijst of gort: 37 B, 250 gr. Vleesch: 37 A en 38 A, elk 1 rants. 37 B en 38 B, elk ^4 rants. Boter: 37 A, Vrrants. boter, 37 B rants, marg. 40 A, 3-2 rants, boter', 40 B, V: rants, marg. Kaas: 651, 150 gr. Melk: 37 en 38 <1% 1). Taptemelk: 37 en 38 (1% 1). Aardappelen' 37 en 38, 2 kg. 37 en 38 toeslag 1 kg."® Jam: 652, 250 gr. Suiker: 653, 500 gr. Versnaperingen: 37, 100 gr. choco lade, 38: 100 gr. suikerwerken. Tabak: 37 en 38, 1 rants, tabaks waren. Bijzondere rantsoenen: 3—55, 3-55, 4-55, Y, rants, marg. Met uitzondering van de bon nen voor vleesch en aardappelen, mag op deze bonnen reeds op 4 Sept. worden gekocht. Het koo pen na 18 Sept. op al deze bon nen is niet geoorloofd. Bon 32 bo ter blijft geldig tot en met 7 Sept. Het Vredegerechtshof te 's-Gravenha- ge, heeft o.a. de volgende arresten ge wezen. Adrianus Groenewegen te 's-Graven- hage had in Mei 1941 een Vova-colpor- teur. door wien hij meende lastig ge vallen te worden, de beleediging „land verrader" toegevoegd. Het Hof overwoog, dat vooral bij de beoordeeling van een zeker soort van strafbare feiten, waartoe het onderha vige behoort, welke meer op domheid of gebrek aan inzicht dan op slechtheid of boosaardigheid duiden, met den ver zoenenden invloed van den tijd reke ning moet worden gehouden, mede in het belang van den politieken vrede, welken het Hof te dienen heeft, waar bij komt dat verdachte ter zitting van het Hof van beter inzicht heeft doen blijken. Het Hof volstond met de oplegging van een geldboete van f 15. Wouter den Hertog te Alphen a. d. Rijn wien ten laste was gelegd, dat aan zijn schuld te wijten was, dat op 13 Mei 1940 een NSB-functionaris door het mi litair gezag wederrechtelijk van zijn vrijheid was beroofd, doordat verdach te dezen persoon als zoodanig aan het militair gezag had aangewezen, werd door het Hof van rechtsvervolging ont slagen, omdat het Hof van oordeel was, dat de bevoegdheid van het militair gezag in oorlogstijd moet worden er kend om naar eigen inzicht te beslissen welke personen moeten worden aange houden en van hun vrijheid beroofd, zoodat in dit opzicht van geen weder rechtelijkheid sprake kan zijn, terwijl overigens niet is gebleken, dat ver dachte, de vorenbedoelde aanwijzing aan het militair gezag gevend, uit per soonlijke overwegingen gehandeld heeft, en de vrijheidsberooving niet met eeni ge strafbare handeling gepaard is ge gaan. SCHIEDAM. 3 September. Gistermiddag is een grootscheep- sche inval gepleegd in een speel hol, gevestigd in een café en slij terij van J. C. J. op den hoek van den Rotterdamschen Dijk en Buiten havenweg te Schiedam. Tien recher cheurs, die onder leiding van hoofd inspecteur Schotvanger en inspecteur Verhoeven eenigen tijd tevoren on opvallend in de omgeving waren samengekomen, bestormden om 5 uur als het ware het café. Dat was noodig, omdat de politie geen katls zag, op andere wijze binnen:.te ko men. De habitue's hadden een be paald geheim teeken en dan ging de deur, die overigens stijf gesloten was, open. - De bestorming bereikte haar hoog tepunt in het inslaan van een ruit, waardoor enkele rechercheurs naar binnen kropen. De revolvers kwamen te voorschijn, de handen gingen in de lucht, maar' aangezien enkele van de aanwezigen, onder wie zich uiter aard enkele „gehaaide jongens" be vonden. nog pogingen deden om te ontvluchten, moesten er nog meer ruiten aan gelooven en van alle kanten kwamen nu de politieman nen naar binnen. In totaal vond men er 24 personen, die hadden deelgenomen aan het dob- belspel 7 of 11, een blijkbaar bijzon der aantrekkelijk spel, dat, indien men er eenmaal aan begint, den spe ler zoozeer pakt, dat hij er zich niet meer van k&n losmaken. Inzetten van f 10 waren gebruikelijk. Een verlies op één avond van ongeveer 1000 was zeer normaal. Onder de deelne mers bevonden zich arbeiders, bur- germenschen en verder allerlei soort lieden van minder allooi tot de zwar- ste zwarthandelaar toe. De 24 man nen werden in twee politieauto's naar het hoofdbureau overgebracht. Daar werden de heeren gefouilleerd en uit hun zakken kwam in totaal een be drag van niet minder dan f 14000.—. In de étalage van het café werden nog enkele honderden guldens ver stopt gevonden en uiteraard werden de in het café gevonden ingrediënten zooals dobbelsteenen en bankbiljet ten, in beslag genomen. 19 Personen hebben een proces verbaal gekregen. De 5 overigen konden bewijzen, niets met het spel te maken te hebben. De eigenaar van het café is in arrest ge steld. De rest is vrijgelaten. Zat. 4 Sept.: Maan op 11.40, onder 22.30. Zondag 5 Sept.: Maan op 12.50, onder 22,57. Bonaanwijzing zeep. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Tot en met 30 September a.s. geeft bon „Algemeen 654" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „IJ een- heidszeep" van de aan kinderen bene den den leeftijd van acht jaar uitgereik te kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet., of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeëp 14, 15 of 21 pet. of op het doen wasschen van vijf kg. droge vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 655" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „IJ waschpoeder" van dé aan kin deren beneden den leeftijd van 8 jaar uitgereikte kaarten tot en met 30 Sep tember a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kg. droge vuile wasch. Bon „IJ toiletzeep" van de aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft t.e.m. meergenoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toi letzeep (oude samenstelling). Tenslotte geeft bon „Textiel 1 een" van de geel gekleurde textielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder tot en met 31 December 1943 recht op het koopen van een stukje scheerzeep van 45 gram of. voor zoover de winkelier deze nog voorradig heeft, van een tube of een pot scheercrême. 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. Zoo- als uit de heden gepubliceerde bon- nenlijst blijkt, wordt van 5 September af op elk der bonnen 37 en 38 Aard appelen wederom 2 kg aardappelen per bon beschikbaar gesteld. De hoeveel heid aardappelen, die men op elk der bonnen 37 en 38 Toeslag, alsmede op de rantsoenbonnen voor aardappelen kan betrekken, is niet gewijzigd, zoo dat deze nog 1 kg bedraagt. De extra boterbon voor jeug dige personen. Voorts wordt de zg. extra boterbon voor personen tot 21 jaar beschikbaar gesteld en wel op de bonnen 40 A en 40 B boter. Bon 40 A geeft recht op het koopen van 125 gram boter en bon 40 B boter op het koopen van 125 gram margarine. Zooals bekend, wordt dit rantsoen eens per 60 dagen beschikbaar gesteld. Hoewel deze bonnen dus voor het verbruik in een langere periode en weltot en met 6 Nov. bestemd zijn, kanop deze bonnen slechts tot en met 18 September a.s. boter worden gekocht. Na dezen datum zijn ze der halve niet meer geldig. Naast de bovenbedoelden bon wordt voor personen tot 21 jaar nog een rantsoen van 125 gram margarine op bonnen Reserve 255, 355 en 455 be schikbaar gesteld. Deze bonnen zijn evenals alle andere bonnen, die in de bonnenlijst bekend zijn gemaakt, na 18 September niet meer geldig. Voorts is de geldigheidsduur van de bonnen 35 vleesch verlengd tot en met 18 Sptember 1943. In enkele bladen is abusievelijk ver meld, dat op bon 40 B boter en de bon nen rserve 255, 355 en 455 boter verkrijgbaar is. Dit is niet juist en moet zijn margarine. Bon boter 38 A inleveren voor bak- en braadvet. Teneinde te verhinderen dat het bo- terrantsoen "tengevolge van het geldig- verklaren van de bonnen voor 14 dagen inplaats van voor 12 dagen verminderd wordt, wordt, zooals bekend, een maal per 6 weken een aanvullend rantsoen beschikbaar gesteld. I Voor de eerstvolgende periode van 6 weken, welke op 19 September aan vangt, zal hiertoe 100 gram bak- en braadvet verkrijgbaar zijn. Ten einde den handelaar in staat te stellen tijdig aan het publiek dit vet af te geven, dient men van Zaterdag 4 September tot en met Woensdag 8 September bon Boter 38 A bij zijn winkelier in te leve ren. Als bewijs van inlevering kan men afgifte van een ontvangstbewijs ont vangen. UTRECHT, 2 Sept. - Tijdens een tweedaagsch bezoek aan de provincie Drente heeft de Leider zich op "de hoogt^ gesteld van de in dit gewest tijdens de Meidagen van dit jaar en daarna gepleegde terreurdaden tegen het bezit van nat.-socialisten met name door middel van brandstichting in boerderijen en boerenschuren. De Lei der werd Vrijdagochtend aan de grens der provincie verwelkomd door eenige autoriteiten, die de verdere reis meemaakten. Den eersten dag werd een vijftal slachtoffers dezer terreurdaden in het Zuid-Westen dezer provincie bezocht. De Leider liet zich daarbij uitvoerig voorlichten over de aangerichte schade en de mogelijkheden tot herstel. Ook bezocht de Leider de nabe staanden van een drietal vermoorde nationaal-socialisten, namelijk de we duwe Bisschop te Oud-Schoonebeek, dé weduwe Oost-Indien te Hollandsche- veld en de weduwe Reilingh te Zuid- larqn, terwijl tevens een bezoek werd gebracht aan de familie de Vries te Klazinaveen, waarvan een zoon aan het Oostfront sneuvelde, terwijl drie anderen daar nog als soldaat hun plicht doen. Den tweeden dag bezocht de Leider nog een drietal slachtoffers van laffen brandstichtersarbeid in het midden der provincie, terwijl in den namiddag in het Concerthuis te Assen een groote besloten werkersvergadering werd ge houden, waar Mussert het woord voer de. Na afloop bracht hij een bezoek aan den Beauftragte van den Rijkscommis saris voor Drente. Tijdens de reis werd de Leider overal geestdriftig begroet en met groote vol doening namen de Drentenaren kennis van zijn verzekering, dat al het moge lijke zal worden gedaan om het geleden verlies te vergoeden. DE VERLIEZEN DER AMERIKAANSCHE WEERMACHT. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, hebben de Ameri- kaansche weermacht en koopvaardij volgens de jongste Woensdag gepubli ceerde officieele cijfers tot dusver meer dan 100.000 man verloren aan gesneuvel den, gewonden, vermisten en gevange nen. BERLIJN, 2 Sept. - Over de jongste gebeurtenissen in Denemarken, die geleid hebben tot de afkondiging van den staat van beleg, werden nog de volgende bijzonderheden bekend: Het aantal gevallen van sabotage in Denemarken was in de laatste weken vóór de afkondiging van den staat van beleg bedenkelijk gestegen. Deensche en Britsche valschermspringers waren naar Denemarken gezonden om bij de organisatie van de sabotage behulp zaam te zijn. Tevens werd van Enge land uit een hevige propaganda ge voerd. In de grootere steden van Denemarken, zooals Aalborg, Aarhus, Odensee en zelfs in Kopenhagen von den stakingen plaats. Voorbeeldig optreden van Duitsche soldaten. Ofschoon het optreden van de Duit sche soldaten door iedereen, zelfs van Deensche zijde, voorbeeldig werd ge noemd, werden dezen steeds meer door onverantwoordelijke provoca teurs lastig gevallen, waardoor zij zich tenslotte genoodzaakt zagen zich met de wapens te verdedigen. Het feit staat vast, dat de Engelschen achter Overeenkomstig de Bulgaarsche grondwet heeft op 28 Augustus j.l. troonopvolger Prins Simeon den Bul- gaarschen troon onder den naam Simeon H bestegen. Tot de regeling der regentschapskwestie zei de mi nisterraad de leiding van Bulgarije op zich nemen. Prins Simeon van Tirnovo werd op 16 Juni 1 937 in Sofia geboren. Volgens de grondwet wordt hij op 18 jaar meerderjarig. Tot zoolang worden de koninklijke rechten door drie regenten, die door de groote nationale vergadering worden aan gewezen, uitgeoefend. Deze mod speciaal worden gekozen en komt h) Tirnovo tezamen Atlantic/HoHancftfPax m deze golf van sabotage en de opruiing van de Deensche bevolking staan. In een bericht van radio-Londen van 29 Augustus wordt dit uitdrukkelijk met de volgende woorden bevestigd: „Het kan zijn, dat de Deensche revolutie de eerste van een zorgvuldig voorbereide serie opstanden in bezet Europa is, waarbij tijd en tooneel door het geal lieerde opperbevel is bepaaid." Het Londensche blad Star schreef in ver band met het mislukken van de actie,, dat men in Londen veelal van meening is, dat de Deensche opstand misschien te vroeg is gekomen. Niet ovdl het hoofd gezien mag worden, dat de Deensche regeering met goedkeuring van den koning pogingen in het werk heeft gesteld om door overeenkomstige op roepen het Deensche volk tot inkeer te brengen. Het resultaat van deze pogingen van Deensche zijde is helaas onbevredigend uitgevallen. De onrust zaaiers in het land traden steeds driester op en de Duitsche instanties in Denemarken zagen zich genood zaakt om van de Deensche regeering het nemen van passende maatregelen te eischen. De Deensche regeerjng verklaar de echter niet in staat te zijn de noodzakelijke maatregelen voor handhaving van orde en rnst in Denemarken te nemen, zoodat de' Duitsche bevelhebber in Dènemar- ken genoodzaakt was zelf de noodi- ge maatregelen te nemen en op 29 Augustus den militairen staat van beleg voor geheel Denemarken af te kondigen. De tekst van de be kendmaking van den bevelhebber der Duitsche troepen werd dienzelf den dag gepubliceerd. De Deensche regeering trad daarop af. Wat den verkeliiken toestand In Denemarken betreft, het resteerende deel van het Deensche leger Is ont bonden en ontwapend. Het verzet dat hier en daar geboden werd, werd ge makkelijk en met zeer geringe ver liezen gebroken. De koning en de kroonprins bevinden zich op hun kasteelen. Overal het werk hervat. Intusschen is overal het werk her vat. In het geheele land heerscht rust. Totdusver behoefde slechts een enkel standgereeht bijeen te komen, waarbij een man en een meisje wegens het af scheuren van een aanplakbiljet tot ge vangenisstraffen werden veroordeeld. Verzachting verschillende beperkingen. De berichten uit Denemarken doen uitkomen, zoo werd op een desbetref fende vraag In de Wilhelmstrasse ver klaard, dat de toestand als rustig en opgehelderd beschouwd lean worden. Dit komt ook tot uiting in de ver zachting van de verschillende beper kingen, die als gevolg van den staat van beleg waren afgekondigd. Met be langstelling wordt in Berlijn kennis genómen van de Engelsche uitlatingen, waaruit een teleurstelling spreekt over het feit, dat in Denemarken geen groote onlusten zijn uitgebroken en dat de Engelsche manipulaties niet tot het gewenschte resultaat d.w.z. tot een chaos in Denemarken hebben geleid. ADVIESBUREAU VOOR GEZINS- EN LEVENSMOEILIJKHEDEN. De spreekuren van bovengoenemd bureau, die gedurende de maand Aug. waren gestaakt, vangen hedenavond weder aan en worden ieder en Vrijdag avond gehouden van 7.308.30 uur op het Centraal Bureau voor Maatschap pelijk Werk, Langestraat 87 boven, DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 12.000 kg. In dezelfde week van 1941 was dit 45.000 en in die van 1922 25.000 kg. Ditmaal kon zoowel de fabriekskaas 40+ als de kleine boerenkaas de hoogste markt f 56 be sommen. Mer de 20+ kaas f 43,50 per 50 kg. was dat eveneens het geval. Gezien de melkpositie kon de aanvoer bevredigend worden genoemd. In de kofnende weken kan echter een sterk verminderde aanvoer verwacht worden. DIPLOMA MELKSLLJTER. Voor het Vakdiploma Melksïijter, uitge reikt door de Noordholl. Consumptiemelk- vereeniging, slaagden o.m.: N. H. Berger, J. Boots, mej. C. Braak, H. J. Licht, W. D. Groot, J. Haijtema, H. Meijer, L. v. d. Peet, G. Rentenaar, S. Vijzelaar qn J. Zwart, allen te Alkrrihar; R. Barneveld en W. J. Smit te Oudorp; W. A. Brand, C. de Graaf, G. J. Hergaarden, G. Kieft, C. Modder en J. B. de Wildt te Heiloo; K. Nadtstepad te Hensbroek; mevr. J. Smit—Dekker te Bergen; P. N. Struijfber- gen te Castricum; H. van Straten te De Rijp en A. L. Vlaar te Heer-Hugowaard. GEWIJDE KERKCONCERT. Tijdens het hedenavond in1' de Groote Kerk voor het Meubilëeringsfonds te ge ven Kerkconcert,'wordt voor het eerst het gerestaureerde kleine kerkorgel in gebruik genomen. Het orgel wordt door den organist Jo- han Zweers bespeeld. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Norma K. D., d. v. Raoul A. Kok en A M. C. Deutekom. Adriana G. M.. en C*rnelia M. A. drs. v. Gerardus Th. Jonkers en C. J. Donker. Nico- laas C., z. v. Nicolaas C. Poland en L. R. E. Smit. Ondertrouwd: Jacob N. Poppes en Adriana D. Blad. Leonardus J. M. Pe kelharing en Maria A. Hermes. Jacobus den Engelsman en Margien van der Velde. Gerrit Lover en Aagje Pol. Theodo- rus M. A. Pot en Elisabeth C. Bijl: AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 ur voorstelling; 's Zon dags doorloopend van 2 uur af: Woensdag 2.30 u. Matinée. Harmonie-Theater: Ik pas wel op je vrouw (kom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Wiener Plut (rom. operette-film). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Frau Luna (operette-film). 14 jaar. a Victoria-Theater: Zeven jaar geluk (kom.); geprolongeerd. Alle leeftijden. VRIJDAG 3 SEPTEMBER. 7.30 u., Groote Kerk, Alkmaar, gewijd concert t.b.v. meubileeringsfonds. ZATERDAG 4 SEPTEMBER. 2.30 u., 't Gulden Vlies, Kindervoorstel ling „Vreugde en Arbeid"; 7.30 u. specia— lteitenschouw van „Vreugde en Arbeid". Bloemententoonstelling te -•gchermer- horn. ZONDAG 5 SEPTEMBER. 7.30 u., 't Gulden Vlies, Ensemble Cor Ruys, opv. van „Het meisje met de negen punten." Bloemententoonstelling en volksspelen te ScheVmerhorn. DINSDAG 7 SEPTEMBER. 7.15 u., 't Gulden Vlies, opv. „De mooi ste oogen van de Wereld," door Gem. Theaterbedrijf te Amsterdam. E.H.B.O.-cursus voor onderwijzend per-* soneel. - Te beginnen Maandag 13 Sep tember a.s. zullen In de u.l.o.-school aan het Slempad wekelijks een tweetal cur susavonden worden gehouden voor de E.H.B.O. Deze cursus, die 26 lessen om vat, wordt speciaal gehouden voor het onderwijzend personeel uit de gemeenten IJeiloo, Limmen, Akersloat en de Eg- monden. Aan het einde daarvan zalgelegenheid bestaan tot het afleggen van een examen. Hoewel het aanvankelijk in de bedöeling lag dezen cursus eerder te laten aanvan gen, wat door bijzondere omstandig heden eenigszins is vertraagd, is het toe te juichen, dat men thans zoover is ge vorderd met de voorbereidende werk zaamheden, dat de eerste avond reeds kon worden vastgesteld. Geslaagd. - De heer J. Schenk, onder wijzer aan de o.l.-school, ^alhier, is ge slaagd voor de hoofdacte l.o. Ophaaldienst van huisvuil. - Met in gang van 1 September is de gemeente lijke vuilnisdienst in werking getreden. Op de navolgende dagen zal het huis vuil worden opgehaald: op Woensdag in den kring omvattende den Rijksweg- Oostzijde, Vischweg, Dusseldorperweg, Stetlaantje, Stët, Vischlaantje, School- weg, ZuideindePweg, Zuidkerkenlaan en alle binnen dezen kying gelegen we gen; op Donderdag: Rijksweg-West zijde, Vischweg tot den Vijfsprong, Hoogeweg vanaf Vischweg tot Rijks weg, Molenweg, Westerweg vanaf Lim- merbuurt tot Molenweg. uUit het politierapport. - De politie heeft de hand gelegd op 'een rijwieldief, die van een rijwiel de banden had afge nomen en deze te koop aanbood. Het rijwiel zelf was in de sloot langs den primairen weg gegooid en werd daaruit opgevischt. u25 jaar gemeente-ambtenaar.. Woensdag herdacht de heer A. J. van der Zee, gemeente-ontvanger alhier, het feit, dat hij vóór 25 jaar als ambtenaar in dienst der gemeente trad Gezien de tijdsomstandigheden, werd dit feit uit sluitend in den hulselijken kring her dacht. Ouderavond O.L.-School. - Op Donder dag 2 September had er voor het eerst een bijeenkomst plaats van de ouders der leerlingen van de openbare lagere school in het schoolgebouw. Het hoofd der school hield een rede, waarin hij uitvoerig de moeilijkheden de zer school besprak en hoe nu op de beste wijze het onderwijs gegeven kon worden. Hoewel In den laatsten tijd het leerlin genaantal iets gestegen is, is ten tweede male het verzoek om een extra leerkracht op grond van artikel 56 der L.O.-wet af gewezen., Het hoofd der school heeft nu in samenwerking met den burgemeester en den inspecteur van het L.O. een schooltijdenregeling ontworpen, die voor- loopig tot de Kerstvacantie zal gelden, waarbij de ieerlingen der hoogere *n lagere klassen beurtelings 's middags van half twee tot half vijf les ontvangen, ter wijl 's morgens de oude regeling van kracht blijft. Na afloop was er gelegqpheid tot het stellen van vragen. Betreurd werd hét, dat niet alle ouders opgekomen waren. Gevraagd werd over eenigen tijd weereen ouderavond uit te schrijven om een oudercommissie te kiezen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1