DAGBLAD VOOR \anbod. Hevige afweergevechten in zuidelijk deel van het Oostfront. SCniLDERIJES- V E R Z E k E RI E ID R0TTERD.1.H ÏOÖPEN BIJ CLOECK OONLIJKHEID Zware aanval op Napels. Bolsjewistische politiek en propaganda. Waarschuwend Woord. Verloven uitgesteld. Sluiting Herlevend Nederland. HERDENKING STEREDAG PETER TON. Ambtenaar van O.M. staat terecht wegens verduistering STAD EN OMGEVING. Grossier voor een jaar gesloten. Verduisteren van 20.15-7.00 Max Blokzijl sprak te Oss. M. MAATSCHAPPIJ 1° 1720 Nederlandsch bedrijf lor de eeuwen heen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 209, 2 pagina's. Prfls der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/9 m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. beroep of ambt ook zullen DALMEIJER'S ;SEN u dingen leeren, oden en Oplossingen ;nnen, die aan uw euwe b.eteekenis en in- ven, uw levenslust en eugd vermeerderen en en de economische ran uw arbeid verdub- >ntwikkel qiet alleen enen, maar ook uw voor gratis brochures ïzen bon, voorzien van m en volledig adres, van 15 ct. postzegels Adm. van DAL CURSUSSEN, Ko- weg 182, Afd. NPC 943, am. bf) V' oruitbetaling. gator m. slang 3.50. nandje 3^-Wieg (pit- 10. Na 7*uur. Kooij- Landstraat 72. divankleed, pluché, Kort imit. bontjasje, 30. Kruiwagen voor 610 jaar 12.50. Fnidsen 59 A (bv. t.z. ijzeren ligstoel, ook v. ledik. 35. Nieuw- ;laan 53, G. Radema- i.n. khaki sportbroek- .50. De Groot, Spoorstr. renjas gevoerd met ƒ350. Jacquet m. vest Hooge hoed 10. Ta- ed 25. Schuitemaker, straat 91. ilderyen ƒ8, ƒ4, 2 Wagenvacht 15. oenen, pl. h., m. 39. Kooijman, Landstraa® 7 uur. in fornuis 30. Jb. Schermerhorn A 62. heerenfiets z. b. 20. Groen, OmVal 40. »te hang- of legkast l p. kindersch., m. 28, v. Haselt, Kennemer- 22. thtige damesmantel, o." kw., 1 maal gedr., Japin, E. de Wittestr. 2. vit-linnen zeilschoenen 15. Beers, Laarman- 183, Heiloo. cwagentje 7.50. rek v. sierkussen v. 7.50. Peereboom, msingel 10. i.n. wit-wollen baby- ƒ.10 en 20, z.g.a.n. damesbadpak, m. 44, Kracht, Krelagestraat 6 uur. d.-srhoenen, m. 38, en 12.50. Pauljéka, 79. ir. zijden ochtendpya-< z.g.a.n., m. 40, 15. zijden hoed 10. 3- ijzeren ledik. m. stroo- 10. teroen, Scherm g 99 A. n bloemenbak met z. 7.50. Eiken huiskamer 1 12.50. Rieten sch., ƒ5. Slikker, Kenne- raatweg A 16. •nfornuis m. ketel enz. Joz. Schurer, B 19, i. paar z.g.a.n. voetbal-» len, m. 36, ƒ10. Wed. t, Koedijk 139. ssoïr 75. J. Helder- Groenelaan 4 B. 78 Mechelsche stoelen en lil met pluche 25. 2 bloemtafels <a ƒ2. Hofdijkstraat 10. merlampen 10 en 5, lats snijboonenmolen Vleeschmölen 15. .2 vrijen, 5. Laan, Wes- 174 (naast ^barakken), lergramofoon met 20 25. 2 poppen, kun- apen, met echt„ "haar n 10. Dubbele pop- bbel ƒ10. Laan, Wes-- l 174 (naast barakken)» ltje met looper 2.50, passpiegel 2, zie- el ƒ5. Groot, Hofdijk- 10. suède pumps, m. 36, lerritsen, Plaggert, K.- veg 193. handwerk kinderledi- met 1 stel extra zij- in, gesch. tot 12 13 5. 2 lampekappen met en snoer a 5. Hofdijkstraat 10. oelen met prima zit- 50. P. v. d. Werf* *str. 2. speelgoed 10. 1 pr. ƒ2. Tromp, Achterw. Pancras. [ia koffergr. H.M.V. te koop, 295. De Spoorstraat 58. Britsche terreuraanval op München. Hoofdkwartier van den Führer, 7 Sept. (D. N. E.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede; In het zuidelijk deel van het Oos telijk front waren onze troepen gis teren in zeer hevige afweergevech ten gewikkeld met sterke Sovjet- Russische infanterie- en pantser strijdkrachten. Van het overige Oostelijk front wor- deft, behalve plaatselijke gevechtsactie aan' het Koebanbruggehoofd en in het hooge Noorden, geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. Eenheden van de marine sloegen in de Finsche Golf aan de Oostkust van de Lugabaai landingspogingen van Sovjet-Russische stoottroepen af en schoten daarbij twee kleine landings booten in brand. Tijdens een nachtelijk gevecht werd een vijandelijke motortorpedoboot in den grond geboord De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 144 pantserwagens en 59 vliegtuigen. Op Calabrië. Op het Calabrische schiereiland had den onze beveiligingstroepen slechts weinig gevechtscontact met den vijand Ten noorden van Palmi .werd een Brit- - sche aanval afgeslagen. Formaties vijandelijke bommenwer- pers drongen gisteren, begitnstigd door 't heiïge weder, het Zuidwest-Duitsch gebied binnen. Zij werden door jacht- vliégtuigen en luchtdoelartillerie uit een geslagen en kwamen daardoor niet tot een gesloten aanval. Verscheidene zwaar beschadigde vijandelijke vlieg tuigen landden op Zwitsersch gebied.- Op de steden Stu^gart en Straatsburg uitgeworpen bommen veroorzaakten verliezen aan menschen en richtten «chade aan. Luchtaanval op München. In den afgèloopen nacht hebben Brit sche bommenwerpers het gebied van München aangevallen. Ook deze-werden reeds vóór het bereiken van het doel uiteengeslagen. Er ontstond sëhade in woonwijken en aan openbare gebouwen der stad, alsmede in e'enige plaatsjes in Zuid-Beieren. De bevólking leed- ver liezen. Tijdens de aanvallen gisteren overdag en des nachts hebben luchtver dedigingsstrijdkrachten volgens tot nu toe*ontvangen onvolledige rapporten 53 viermotorige Britsche en Amerikaan- sche bommenwerpers vernietigd. Formaties der luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg sterk bezette luchtsteunpunten van,den vijand in de omgeving van Cambridge aangevallen Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigverliezen boven Duitschland. Maandag verloren de Ameri kanen minstens 45 bommen werpers. De formaties Amerikaansche bom-' menwerpers. die Maandag overdag bo- Yen Zuid-Duitschland verschenen, stier ten, naar het D. N. B. verneemt, op sterken Duitschén jachtafweer, welke reeds boven Noord-Frankrijk de in ver scheidene golven naderende Amerikaan sche formaties aanviel en energiek be stookte. Steeds weer trachtte de vijand de Duitsche jagers te ontwijkep, waarbij hij zijn gesloten gevechtsfor matie moest opgeven. De vijandelijke formaties vèrsnipper- den zich over een zeer groot gebied, zoodat het niet tot een gècorïcentreer- den aanval op Duitsch gebied kwam De op meer dan 4000 meter hoogte vliegende Amerikanen hadden het voor deel van een zeer heiig weer. Toen dé eerste Amerikaansche bommenwerpers na wanhopige verdediging in brand geraakten en neerstortten, liet het mee- rendeel der vijandelijke vliegtuigen zijn bommen lukraak Nvallen en zócht een toevlucht in de wolken. Verstrooid vlo gen de afzonderlijke bommenwerpers naar het Westen terug. Een aantal der vliegtuigen, welken de terugtocht door de Duitsche jagers was afgesneden, zet te koers na/v het Zuiden en vloog over Zwitsersch gebied. Daar moesten, zooals reeds gemeld. 4 vliegtuigen, die door den Duitschén afweer zwaar be schadigd waren, een noodlanding ma ken, terwijl eefi vijfde bommenwerper in het Meer van Constanz viel. Zoo verloren de Amerikanen öp 6 •September minstens 45 bommenwerpers, waarbij nog eenige neergeschoten vij andelijke jagers komen. Het Italiaansche weermachtbericht lyidt: „Tydens de ordelijke, langzame terugtrekkingsmartoeuvre in 't kust gebied, van Zuid-Calabrië hebben zich tusschen vijandelijke voorhoe den en achterhoeden van de verde diging levendige gevechten ontwik keld. In de wateren van Sicilië is eefi schip door onze vliegtuigen getorpedeerd. Duitsche vliegtuigen hebben boven de haven van Bizerta talrijke bomrpen uit* geworpen. Een groot aantal viermotorige vijan delijke vliegtuigen heeft het centrum van de stad Napeis aangevallen'en ern stige schade veroorzaakt. 3 vijandelijk ke vliegtuigen Werden door Italiaansch -^Duitsche jagers neergeschoten. Een ander toestel werd vernield door de artillerie van een convooi." „De Paus is staatsvijand Nr. 1". Jaroslawski is de propaganda-minis ter op den achtergrond. Tot voor kort gold zijn voornaamste strijd de religie en hij was de eigenlijke inspirator der godloozenbeweging, aldus de Schweizer Illustrierte Zeitung in een onlangs ge publiceerd artikel over de Bolsjewis tische politiek en propaganda. Dwars door zijn bureau is een enormp afbeelding van de St. Pieter te Rome aangebracht, waaronder vet ge drukt de woorden staan: „De macht der duisternis, die wij moeten bestrij den". Overal vindt men soortgelijke op schriften en slogans. „Onze goden zijn Lenin en Stalin," zoo wordt op een muur verkondigd en op een anderen muur staat „Prediken tegen de religie is heilige plicht". De onverbiddelijke Jaroslawski noemt den Paus „Staats vijand nr. 1" der Sovjet-Unie. Doch ondanks alle propaganda had de godloozenbeweging in de laatste jajren steeds minder succes en het aantal harer leden liep sedert het uit breken van den oorlog snel terug. Nu is den bedrijvigen propaganda minister een nieuw arbeidsterrein ten deel gevallen: Hij gaf de leuze uit van het „Roode Patriottisme" en wekt bij de Russen de geestdrift op voor den „Hei ligen Oorlog" Hiertoe neemt hij den roem en de glorie van het geheele oude tsarenrijk te hulp, graaft hij alle heili gen en helden uit het verledeft op en maakt door een opsomming van hun daden de. massa geestdriftig. De thea ters geven bijna uitsluitend alleen stukken over heiligen en helden, de muren vertoonen afbeeldingen van tsaren, generaals,- prinsen, maarschal ken en heiligen en een reusachtige staf van schrijvers en journalisten is per manent aan het werk om groote daden der geschiedenis op te sporen. Op ad vies van Jaroslawski werden in het Roode Leger weer epauletten en orde- teekenen ingevoerd en als drie hooge onderscheidingen gelden nu de Soewa- rów-, Roetöesow- en de Alexander- Newskij-sterren. y' De Sovjets en het Vaticaan. Vólgens het Zweedsche blad Social - demokraten hopen de katholieke krin gen in Amerika en Engeland' op een prompt herstel van de diplomatieke be trekkingen tusschen het Vaticaan en de UDSSR. De Sovjet-Unie zou zelfs al enkele voelhorens in Zwitserland uit gestoken hebben. De Heilige Stoel echter spreekt zeer formeel dez'e tendentieuze berichten te gen: „De ontbinding van de Komin tern beteekent niet, dat de UDSSR het communisme afgezworen heeft. De Hei lige. Stoel heeft het - communisme steeds verfoeid en er bestaat1 derhalve geen mogelijkheid de diplomatieke betrek kingen met de Sovjets te herstellen". DE KINDERVERLAMMING, ons van deskundige Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Middags gaat men weer naar buiterTvoor de beoefening «ran spel en sport Dat verkwikt en geeft aan het dienstplan de noodige afwisseling. Naast voetbal worden alle takken van sport beoefend Bildberichter Andres/Recla/Pax m Luchtaanval op Brussel. Vrij sterke formaties van het Britsch- 'Amerikaansche luchtwapen hebben, 1 naar £et D.N.B. verneemt," in de och tenduren :van gister, de stad Brussel aangevallen. Zij wierpen talrijke bri sant- en brandbommen op de dicht bevolkte woonwijken der stad, zoodat de bevolking zware verliezen leed. Het aantal dooden en gewonden kan op het ©ogenblik nog niet overzien N worden, aangezien het bergingswerk nog aan den gang is. •Nader wordt gemeld^ Bij den aanval is ook een der be kendste kerkhoven der stad geteisterd. De' begraafplaats werd door talrijke treffers omgewoeld. Vele graven bieden een afschuwelijken aanblik van ver woesting. Waar eerst 'graven waren is op vele plaatsen nog slechts een bom- trechter te zien. CHURCHILL TERUG IN WASHINGTON. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Churchill gisterochtend naar Washington teruggekeerd. Roosevelt's secretaris, Early, deelde mede, dat de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill voortduren. Early weigerde, zich over den vermoedelijken duur van Churchill's verblijf in de Ver. Staten uit te laten. Alleen merkte hij op, geen dringende reden te zien voor Chur chill's terugkeer naar Engeland. (No pressing reason for Churchills return to England.) Op de Amsterdamsche stntofbaan heeft mevr. Fanny BI ankers - Koen bet ed. record 100 nieter hardloop®* verbeterd Een bewonderende en aar haar handteekenïng hunkerende schare volgt de recordhoudster fiti 'ederen sU" CNF/NoskWPax Aangezien in Duitschland een ^nieuwe verlofregeling in voorberei ding is, zoo meldt „Het Volk," zijn alle verloven der Nederlandsche arbeiders uitgesteld tot na 15 Oct. a.s. Familieleden in ons land, die in de komende dagen vader of zoon thuis verwachten, behoeven zich dus niet ongerust te maken wan neer hun mannen wegblijven. EGYPTE EN DE SOVJET-UNIE HERSTELLEN BETREKKINGEN. LISSABON, 7 Sept. Naar de Britsche berichtendienst uit Cairo meldt, heeft het Egyptische mi nisterie van buitenlandsche zaken me degedeeld, dat de diplomatieke betrek kingen tusschen Egypte en de Sovjet- Unie sedert den 26en Augustus 1943 als officieel hervat worden beschouwd. Deze maatregel werd genomen na de besprekingen tusschen den Egyptischen minister-president en minister van bui tenlandsche zaken Nahas Pasja, en den voormaligen Sovjet-Russischen ambas sadeur te Londen. Maisky. De uitwisse ling van gezanten zal binnenkort ge schieden. DE VOORBEREIDING DER CONFERENTIE MET STALIN. President Roosevelt heeft volgens een bericht van den Britschen nieuws dienst uit Washingtont verklaard, da, vooral de laatste paar dagen sedert de conferentie van Quebec vorderingen gemaakt zijn in de aangelegenheid ee- ner conferentie tusschen Stalin, Chur chill en hemzelf. Roosevelt heeft hier aan toegevoegd, dat verdere vorderin gen in de eerste 24 of 48 uur verwacht kunnen worden. Men deelt zijde mede; Het mag als bekend aangenomen worden dat in den laatsten tijd het aantal gevallen van kinderverlam ming toeneemt. Herhaaldelijk wordt ons de vraag gesteld welke midde- len aangewend kunnen worden om het gevaar dezer ziekte te'ontgaan. Er bestaat ndg geen volkomen ze kerheid omtrent de wijze van het overbrengen der kinderverlamming; wel weet men dat de ziektever wekkende oorzaak in den neus, de keel en het speeksel der patiën ten aangetroffen wordt en ook in het stof kan voorkomen. Hoewel een overdreven angst voor besmetting niet noodzakelijk is, kunnen enkele waarschuwingen, nu de zffekte een ernstigër en epidemisch karakter aanneemt, en niet alleen jonge, doch ook oudere kinderen en jonge volwassenen aantast, van nut zijh. In de allereerste plaats zou ik willen wijzen op het gevaar van volksophoopingen, met name in de tegenwoordig zoo overvolle publie ke vervoermiddelen. Het reizen met jonge kinderen naar of via haarden van besmetting (Amsterdam) moet ten stelligste ontraden worden. In dit verband doet men goed kleine kinderen het bezoeken van biosco pen enz. te verbieden. Ook gezonde menschen, die geen enkel verschijnsel der ziekte ver toonen, kunnen dragers zijn van de smetstof der kinderverlamming. Te intensief contact van kinderen met anderen en voornamelijk ook met personen uit gebieden, waar veel menschen aangetast werden. dient vermeden te worden. De genoemde maatregelen zijn van het meeste belang omdat de over dracht van 'mensch tot mensch de voornaamste verspreidingswijze /der infectie is. Daarnaast zal men door het niet gebruiken van ongeschild fruit enz., doör reinheid van het .lichaam en door het rondkruipen van kinderen op stoffige vloeren te voorkomen, de besmetting door middel van het stof zooveel mogelijk tégengaan. Naar United Press meldt, is de expresstrein New YorkWashington van de Pennsylvanische Spoorweg maatschappij Congressional Ltd? ont? spoord. Daarbij zijn 150 tot 200 men schen om het .leven gekomen en vele gewond. Op Zondag 12 September a.s. zal te Arnhem de tentoonstelling Herlevend Nederland gesloten worden met een groote openluchtdemonstratie op' het Velperplein. Des morgens om 11 uur zal op 't Velperplein een muziek- en zanguitvoering worden gegeven, waar na om ongeveer 14 uur de waarnemend propagandaleider der N.S.B., de heer C. Thoen, het woord voert. Tot slot wordt om 17 uur in Musis Sacrum door den heer Max Blokzijl de "tentoonstelling officieel gesloten. Tevens zal dezer da gen de 100.000ste bezoeker van de ten toonstelling worden verwacht. Gisterochtend werd op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag de sterfdag van {'eter Ton her dacht. 1 Behalve de moeder en zuster van Peter Ton waren aanwezig de waarne mend heerbancommandant, banleider A. F. Henken, J. J. van der Hout van het stafkwartier der W.A., stamheer Van Hamond en ondervluchtleidster Van Resteren, van den Jeugdstorm. Nadat kransen van den commandant van de W A. van het vendel Peter Ton, den kring Centrum en den Nationalen Jeugdstorm op het graf waren gelegd, nam banleider Henken het woord. Spr. bracht den dood van Peter Ton in her innering als eerste bloedoffer der be weging. Ook thans tiert de sluipmoord welig, zoo zeide banleider Henken, maar als men denkt hiermede de kracht van de beweging te breken of verwar ring te stichten, dan vergist men zich. Wij blijven onversaagd, wij blijven trouw. Wij hebben slechts te denken aan offers, door anderen in hun over tuiging voor het ideaal gebracht, aldus besloot banleider Henken. Vervolgens sprak banleider Van der Hout. Hij hekelde scherp den sluip moord, die thans door verblinde volks- genooten wordt aangewend om de "kracht van de beweging te breken. Wat ook moge gebeuren, de kameraden aan het oorlogs- en thuisfront zullen blij ven staan. Moord noch iets anders zul len ons, kunnen breken, zoo besloot banleider v. d. Hout. Hierna werd het appèl gehouden, waarna langs het graf .werd gedefi leerd. DE LUCHTAANVALLEN ÓP HAMBURG. STOCKHOLM, 8 Sept. (D:N.B\) Volgens een bericht uit New-York van „Stockholms Tidningen" heeft de Amerikaansche minister van .financiën. Morgenthau, verklaard, dat "de -lucht aanvallen op Hamburg, met inbegrip van de voorbereidingen,, den Anglo- Amerikanen in totaal 346 millioen dol lar hebben gekost. N DRIE JAAR GEVANGENIS STRAF GEëlSCHT. „Het is wel een buitengewoon treu rige zaak, welke deze rechtbank thans teberechten krijgt, n.l. die van een ambtenaar van het openbaar ministerie die zich aan de gelden van den staat heeft vergrepen. Wat moet het Ne derlandsche volk wel denken van per^ sonen, die op zulk een tragische wijze den goeden naam van de rechterlijke macht in Nederland door het slijk halen". Deze woorden, gesproken door den president van de Utrechtsche recht bank, mr. Loef, waren gericht tot den 27-jarigen verdachte, mr. dr. C. H. Pas- -toor, laatstelijk ambtenaar van het 'openbaar ministerie bij het kantonge recht te Utrecht, thans in deze functie geschorst, aan wien ten laste was ge legd het verduisteren van gelden van den staat. De verdachte was sinds eenige weken gedetineerd. Als verdediger trad op mr. Wierda uit Utrecht. I Groote belangstelling. Voor deze zaak bestond een groote belangstelling. In de dagvaarding stond vermeld, dat verdachte in de maanden Juni en Juli van dit jaar bedragen, wélke den staat toebehoorden, zich we derrechtelijk had toegeëigend. Ver dachte liet als ambtenaar verschillende personen, die iets hadden misdreven, bij zich op het parket komen, om eens nader over een of andere overtreding te spreken. Wanneer het zoover was, be paalde mr, P. de straf van de voor hem verschenen personen, zoogenaamd om hun zaak met geld af te koopen. In plaats dat de kwestie van de schikking, als te doen gebruikelijk is, werd ge regeld via de griffie, inde de ambtenaar van het O.M. zelf het bedrag dat hij als boete had opgelegd, stortte daarvan een klein gedeelte op de giro van de griffie, en stak de rest, zoowel groote als kleine bedragen in zijn eigen zak. Verdachte erkende in groote trekken het hem ten laste gelegde en vertelde, onderbroken door hevig gesnik, van zijn moeilijke jeugd. Na het getuigenverhoor nam de of ficier van justitie, jhr. mr. Quintus. zijn requisitoir. Z. i. was de verantwoordelijkheid van verdachte nog zwaarder, daar hij sympathiseerend lid van de N.S.B. was en als drager val) en strijder voor de nieuwe orde de bijzondere aandacht had van dat deel van ons volk, dat vij andig staat tegenover die orde. Aan het einde van zijn requisitoir eischte de officier van justitie een ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaar. met aftrek van de voorloopige hechtenis, ontzegging van het recht, om eenig ambf te bekleeden bij de rechter lijke macht gedurende acht jaar en verbeurdverklaring van het inbeslag- genomen rijksspaarbankboekje. Na een pleidooi van mr. Wierda werd de uitspraak bepaald op 21 Sept. DR. KESSLER OVERLEDEN. Te Bilthoven is na een korte onge steldheid. op 52-jarigen leeftijd overle den dr. mr. Johann Heinrich Hermann Kessler in de sportwereld beter bekend als Dé Kessler. De crematie zal plaats vinden te Velsen a.s. Vrijdag 10 Sep tember na aankomst van trein 12.49 hal te Driebuis-Westerveld. In totaal heeft hij 21 maal voor het Nederlandsche elftal gespedfd. INGEBRUIKNEMING ONROERENDE GOEDEREN VOOR VERDEDIGINGS WERKEN. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept. Door de Duitsche weermacht is in vele gevallen ten behoeve van den aan leg van verdedigingswerken beslag ge legd op onroerende goederen, zonder dat terzake een vergoeding op grond van Verord. 144-40 wordt toegekend Thans heeft de algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschade be sloten, dat in bedoelde gevallen de ge- ■heele huur- of pachtwaarde als be- zettingsschade zal worden beschouwd. Honderden kilo's suiker tegen zwarte handclprijzen verkocht. Onlangs is de Inspecteur voor de Prijsbeheersching opgetreden tegen een Alkmaarschen grossier, dip van de heers.chende schaarschte aan sui ker een schromelijk misbruik had ge maakt. Deze grossier, P. J. v. d. Hooff, Spoorstraat 95,» bracht in April j.l. de suiker bij balen van 50 kg. tegelijk in den zwarten, handel re^en prijzen, - varieerende van 450 tot 475 gulden per baal) de hoogst toelaatbare prijs pér kg. bedraagt f 0.55!) Gezien den ernst van het feit honderden kilo's suiker werden op deze wijze aan de normale distribu' tie onttrokken gelastte de Inspec teur sluiting van het bedrijf en stil legging der bedrijfsmiddelen voor dén tijd van één jaar. Bovendien werd v. d. Hooff tot een boete van 500 veroordeeld. BUREAU MEDISCHE SPORTKEURING. Het Bureau Medische Sportkeuring te Alkmaar kwam Dinsdagavond in buitengewone vergadering bijeen ten einde te beraadslagen over het be stuursvoorstel. dat verhooging van de contributie en de keuringsgelden in hield. De heer Uitenboogaard, voor zitter. gaf een uiteenzetting over de redenen van dit voorstel. Hij herin nerde er aan, dat de doktoren jaar in jaar uit steeds belangeloos hadden meegewerkt en dat nog altijd doen, Sinds geruimen tijd is het aantal keu ringen* echter zoo ewm gestegen, dat eiken Donderdagavond vier doktoren noodig zijn, om te keuren. Het bestuur meende, dat dit niet langer gratis mocht geschieden en was van oordeel, dat een kleine vergoe ding van f 5 per avond per dokter meer dan billijk was. Dat zou echter beteekenen, dat het Bureau elke week 20 gulden extra zou moeten betalen, hetgeen de kas niet toelaat zonder verhooging der contributie en keuringsgelden. Daarom werd voorgesteld, de con tributie per vereeniging te verhoogen van 5 tot 10 cent per lid met een mi nimum van 10 gulden per jaar per vereeniging (vroeger f 5) en de keu ringsgelden te verdubbelen, hetgeen zou neer komen op 'n keuringsgeld per kind van 80 cent en per volwas sene van f 1.50. - De heer Bonsema (Alcm. Victrix) was van oordeel, dat hier geen ge- dachtenwisseling rioodig was. De dok toren hebben al zooveel gratis ge daan. dat een kleine vergoeding als hier werd voorgesteld, volkomen op haar plaats is, temeer waar hier geen sprake is van een belooning, maar van een kleine attentie van de zijde van het Bureau en zijn leden, die de grootste waardeering hebben voor werk der doktoren. Ook de Halter stond geheel achtèr het bestuursvoorstel. De A.V.A. dacht er iets anders over. Wel was de heer Schuddeboom niet tegen de vergoeding, maar hij wees er op. dat verdubbeling der keurings gelden voor de athleten geen kleinig heid was, omdat deze zich elk jaar opnieuw moeten laten keuren, en om dat de athleten al zooveel andere on kosten hebben, welke andere sport- vereenigingen niet kennen. Waar echter geen andere oplossing gevonden kon worden, werd het be stuursvoorstel met algemeene stem men aangenomen en bepaald, dat de verhooging der contributie geacht wordt te zijn ingegaan over het loo- pende boekjaar en de verhooging der keuringsgelden van 1 Sept. j.l. af. KAPELKERK-ORGELBESPELING DOOR FEIKE ASMA. Wat is een orgel, in 't bijzonder een kerkorgel toch een instrument van zeer hooge kunstwaarde. Opgebouwd van zeer primitief uit de oudheid naar een I .instwerk van ingewikkelde constructie. Edel en grootsch van bin nen en van.b.uiten. Men vergelijkt een (Jrgel met een orkest. Inderdaad zijn zeer veie verschillende orkeststemmen daar dooreen geweven, maar het ge heel heeft een absoluut eigen'karakter. Een goed orgel eischt een uitstekend bespeler, een die een geweldige tech niek moet veroverd hebben; die bui tengewoon muzikaal moet zijn, die een geheel orkest vol stemmen In hoofd en hart moet hebben. Zoo iemand is Fei- ke Asma, die ons meesleept en ge spannen weet te houden van begin tot eind. Hij kent alle mogelijkheden op een mooi orgel, en weet ze er uit te halen. 't 6de programma was even interes- gant als alle vorige. 't „Fluitconcert" van Rinck, waar van 't Rondo vooral effectvol; „Sara bande", een ouderwetsche deftige dans, voornaam van tempo, „Allegro", dan send, vroalijk en toch melancholiek, an Leclair, een componist uit de eerste helft van 1700, beroemd door vole schoone vioolwerken; „Prélude et Fuque" van Dupré, componist van prachtige liederen. Dit was wel het belangrijkste werk van dit concert. Ademloos stil was het onder het spe len der prélude, die schitterde vol heer lijk licht van duizende lichtgevende paarlen, ais met handen vol uitgestrooid. Een werk van Karg Slest, een sonate van Tinei, die vol muzikale geestdrift zich uitzingt en tot slot „Fantasie-Toc- catine" van Jan Zwart, waar merk waardig bij de toccatine weder die ge heimzinnige stilte werd bereikt. Een groote menigte vulde het im- poneerende kerkgebouw, dat voor in nige aandacht en stemming zoo bijzon der geschikt is, dankbaar en met ver langen naar het volgende concert op 14 September, Jac. Jansen- HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. f 25.000 3999. f 5.000 2150. f 2.000: 21269. i f 1500: 8585, 19181. f 1.000: 13833, 14730, 19058. f 400: 1002, 4995, 10932, 19475. I 200: 2833, 20556. f 100: 10274, 13441, 15890, 16503, 18465, 9 Sept. Maan: onder 0.55, op 17.22 uur. Waarom hij naar Nederland kwam. Het hoofd van' de afdeeling perswe zen, de heer Max Blokzijl, heeft voor vele leden van de N.S.B. en eenige Duitsche genoodigden een rede gehou den te Oss, waarvan de „Noordbrabant- sche Courant" het volgende verslag geeft; Er wordt aldus spr. veel over pj^itiek gesproken en men heeft mij verweten, dat ik 25 jaar in Duitschland vertoefde en dus niet kan weten, wat er ln Nederland te koop is. Men vergeet echter, dat ik vanaf mijn jeugd een studie van het Ned. volk heb gemaakt, die af in 3907 begon, toen ik met een vriend als straatmuzikant een reis door Nederland maakte. Spr. heeft ook in Duitschland den strijd van Adolf Hitler voor het Nat. Socialisme meegemaakt en heeft daardoor een goede leerschool gehad. Van 1933 tot 1939 heeft hij het Nat. Soc. zien opgroeien en ongeloof lijk veel tot stand zien brengen. Als buitenlandsch redacteur heeft hij er veel over in de pers geschreven, totdat Hitier aan het bewind kwam ei> ook in Nederland het Nat. Soc. werd ge sticht door Mussert. Toen werden zijn artikelen ineens niet meer geplaatst. Dat was voor mij aldus spr. het sein om naar Nederland terug te kee- ren, waar ik nu voor de radio mijn be levenissen aan het Ned. volk kan ver tellen. In twee jaar tijd kwamen 64.000 brieven bij me binnen en wordt er dus in breeden kring geluisterd. Spr. be handelt enkele dezer brieven, waaruit blijkt, dat hem zeer veel verweten wordt. Vroeger hebben we terreur ge kend. Later heb ik ze zelf aan den lijve dhdervonden en het schijnt ik kan dat afleiden uit de vele bedreigingen van den laatsten tijd! dat ik dezer da gen moet gaan oppassen, 't Begint warm voor me te worden. Ik zal even wel blijven doorwerken voor de toe komst van Europa. Het is onvermijde lijk, dat in dezen strijd enkelen eraan gaan. De Leider is vandaag naar Drente om zich daar persoonlijk op de hoogte te stellen van de terreurdaden, die daar den laatsten tijd zijn gepleegd. Velen van ons zijn gesneuveld. Vele boerde rijen vm NSB'ers zijn afgebrand en 't wordt tijd, dat er weer eens wat gaat gebeuren. Drie en een half jaar zijn we door de As-troepen schromelijk verwend, 't Liep prachtig met het ledental. Toen kwamen de berichten uit Italië, de har de strijd aan het Oostfront, tengevolge waarvan de Duitschers weer achter waarts gelegen stellingen gingen be trekken. En ineens krijgen velen een natte broek, kunnen zelfs hun NSB- insigne niet meer vinden. Tegen hen zegt spr.: „Ga gerust uit onze rijen, 't Helpt je toch* geen blik sem meer. Je hangt straks met ons mee. Je stéat al lang op de zwarte lijst." Spr'. vergelijkt den oorlog met een bokswedstrijd, 't Gaat hier om den hoogsten inzet. Wé moeten zien waarom 't gaat. Vooral de jeugd. Overal wordt gestreden. In dit verband herdenkt spr. den heer Reydon, dien hij dezen morgen naar zijn laatste rustplaats heeft vergezeld. Wij willen een Germaansche gemeen schap gaan vormen en zetten daarvoor ons leven in. Wij- moeten door dezen tijd heen. 't Zal misschien nog erger worden met de berichten. Spr.. heeft vreeselijke dingen gehoord. De luchtoorlog is-niet fraai. Engeland is op de burgerbevolking gaan gooien. In 't Rijnland en Roergebied met phos- for. Ik heb er mijn draai in aldus spr. dat in Engeland binnenkort zal ge beuren wat men nu op de Duitsche be volking heeft gedaan. Vele volksgpnooten zeggen: Wij heb ben Mussert niet gekozen. Laat ons zelf een Leider kiezen. Die hebben nog wei nig van dezen tijd begrepen. Een Leider komt er alléén als het een volk sieent gaat. Een die wenscht te leven voo* zijn volk. -DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD". Wederom heeft onze jongste too- neelgeneratie gisteravond alhier een opvoering gegeven van Jean Sar- ment's tooneelspel „De mooiste oogen van de wereld". De rolbezetting had ditmaal een kleine wijziging ondergaan, daar Kees Brusse de rol van Arthur ver tolkte. De jonge hoofdrolspelers Elise Hoomans en Guus Hermus hadden aan het slot een ovatie in ontvangst te nemen. Een hulde, waarin ook de ^gisseur Cor Hermus deelde. VEREEN. V.^ GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand Augustus 115 patiënten en legden 1245 bezoeken af waarvan 35f betalende be zoeken,846 bezoeken voor 't A.Z.A. en 48 gratis bezoeken. Er werd 7 keer de laatste hulp verleend bij het afleggen. De Wijkkraamverpleegster verpleegde 20 patiënten, legde 294 bezoeken af en heeft 7 keer den dokter geassisteerd. HËT WORDT BETER. In de laatste weken is op grond van de overtreding der verduisteringsvoorschrif ten bij 100 inwoners de lichtleiding afge sneden. Ruim honderd kregen een proces verbaal en bij 500 werd met een waar schuwing van f 1 volstaan. De controle is* dus wel noodig gebleken e:i heeft, naar de laatste avonden werd vastgesteld, de gewenschte uitwerking 0e- had. BURGERLIJKE STAND. GEBORENPetrus J. H. z. v. Petrus J. Coppens en L. P. J. de Bijl. Wil- helmina M. d. v. Cornelis P. Hoedjes en 1*. E. Schuijt. GEHUWD: Theodprus H. J. Liesting en Margaretha M. van Dijk. Jan D. Hegeman en Clementina M. D. Sa- vonije. OVERLEDEN: Aaltje v^p Dijk, geh. met A. Oudes. 65 j. Roejof de Vries, gehuwd met M. Kaper. 65 j. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 ur voorstelling;v 's Zon dags doorloopend van 2 uur af: Woensdag 30 u. Matinée. Harmonie-Theater: Ik pas wel op je vrouw (kom.) 18 jaar. Cinema-Theater: Wiener P^ut (rom. operette-film). 14 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Erau Luna (operette-film). 14 jaar Victoria-Theater: Zeven jaar geluk (kom.); geprolongeerd. Alle leeftijden. Donderdag 9 September. 7.30 uur, Harmonie-theater, optr. dans- orkest o.l.v. Theo Uden Masman.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1