DE NIEUWE FASCISTISCHE REGEERING. DAGBLAD VOOR Frontverkorting in Z. en centralen sector van het Oostfront. [BERICHTEN. DE WEEK finnen en Buifen de Grenzen. Noworcrssijsk en Brjansk ontruimd. Nieuwe landingen bij Salerno. Oostelijk front in beweging. Oude getrouwen op de hoogste posten. Mussolini herneemt de leiding. Kesselring wini eersie ronde in slag van Salerno. Hopelooze positie der geallieerden. Tweede faze begonnen. Geallieerde scheepsverliezen. Moskou en de Balkan. De maatregelen in Albanië. Zevende Dagorder van den Duce, 350 dooden te Nantes. DE STEM DER S.S. MÜSSERTS OPROEP. Distributienieuws. HAGER MARKT. fokvee werd Donderdal verkocht. Er zijn prijzen hier voor pinken nof eerd, n.l. 1000 voor da izen liepen van 700— iurste graskalt ging voor iand, de handel was vlug. vee was weer duur prijs- jdkoeien liepen tot f 1300 Jeien tot 1200, beide n kalmen handel. Kalfs- in het geheel niet aan- ierom gebrek aan aan- gen. Da» bonnen golden was het groote aanta. was een voor dezen tijd mgekend gezicht zooveel [jes aan de markt te zien. en van 7001500. goeden handel, ntrale waren 60koeien clusief stieren en pin- ok voor de Centrale, 3 nuchtere kalveren en 7 Inmarkt was de handel lop de taxatieprijzen, nenmarkt was de handel jnen gingen niet hooger Itkonijnen 1 per kg en pr de slacht 0.90 per ïo. De jonge kippen kon- Ier prijs maken dan 15 vergeleken bij enkele I Sept. Kaasmarkt. 1* 7 st. fabriekskaas: 20 pL 56. 6 st. boerenkaas f5*. Sept. 43. Weekveemarkt: |700f 1500; 4 Tijdkoeien Ij Geldekoeien (mag.) f 1000 tn f 700—f 1000; 7 Graskal- J40; 153 Konijnen f 1 pejf ]n 30 Eenden 90 ct. per kg; latieprijs; 60 Geldekoeien [ere kalveren, 7 Schapen hskalveren centrale. d nog wel credlet, ten zeker nietl (jr. j.jas, 6-8 jr. 1 10; Jgenvacht f 15; een Ko- Iktoestel f 35, uittrekb. jjbn. Stationsweg 172. La.n. japon, wijnrood, ]jf 25; 2 vilthoeden, br.t f 8.50; zomerhoed d.bl. I. T. de Wit, Zocher- 18. dermayer stoel f 25; 5 totaal f 3.75; 1 trap, in f 5; 1 grenen trap, |n f 10. J. J. v. d Im- eilooërdijk B 29, na 7 u. h. kinderledik.» groote p5. Mulder, Van Hou- 18. ttang f 5. C. J. Blom, Jbornbloemfetr. 3, na 7 u. L Eng. ledikant met j bedstel f 85; k.-ledik. iositiecorset f 10; geh. L'omslagd. f 20. Köhler, Tveg 47. guet cost, f 75; 1 hooge [V; 1 kettingkast f 10; irdoos f 10. Wed. Snel, lanslaan 77, 3-4 uur. leurstel m. glaasjes f8; f 2; 1 vulpen f 5; 1 liebak f 4. Tasche, leg 179. hte 'huisk.stoelen f 3 p. mass, eiken theekast J 1 speeltafel f 3- "Koe- [•ashouderstr. 7, na 7 u. [Schemerlamp-standaard, ri eiken f 25; 1 jacquet (vest f -30; 1 kin derm a- (f 10. Tasche, Straat- fcketel 3 Itr. f 4: 1 kje f 2.50; 1 klnder- th. (Lewenstein) f 10. Gashoüderstr. 7, na tftje studieboeken f 10: dwerkmandje, staand Tasche, Straatweg 179. ^at t 10: machineta- 7; dominospel (been) dambord m. steensn (Kwast. statiQnsw. 132. bed, 2-oers. f 35; 1 Jidje f 3.50: w.c.-mat. If 4.50; kruideniers- of (mand, o. kw. f 15. J. r, Hopieskuil 72. handnaaimach. met |65. Komen, Westerweg fel-trombone 100; (eb el f 50: 4 stoelen. 2 70. Muller, Russen- 8. Bergen. fTiele wascbmach. f 70; Jienhokken f 8; glazen [Imp f 4. Winkel, Kin-, aat 41. zeilkano m. toebeh. |m2 zeil. 2 stel #fcddels pvens een schrijfbureau K. Wagenaars Wz., Ir. B 64, Noord-Schar- rgram. f 45: lamp met 7.50. Muller, Russen-: Bergen. [y. stoelen en 3 leun- rleten rug en 7-ltting d. Griend, J. v Sco- 11. iken sloflbak m- 125; kinderfic«zadfltie, If 5; box f 10: «teunrn- mt. 39 sfhovn f 150. i j*- v »t v^er.^raat 19. j,r. d.gymscb. mt. 38/39 |n "pr. h.gymsch. mt 42 |i Duyneveld, Ranonkel- te*. prachtige wagenvacht een mooie wollen ba- f 7.50 en 3 wollen lies. 1-2 jr. f 2.50. T. Overdiestraat 14'. toed onderh. mooie Go- tiel m. pijp f 80. Na 6 J Bakker. Zocherstr. 10. 60; prima kijker m. 180. L. J Glastra, B. |m nestra at 6?. Ihekjeskachel, i.z g.st. lm op geknokt worden. en. P C. Hooftstr. 13. ij vuurduvel 15: gas- 5: houten waschtafel- fers.1 f 3.50. Groot, Hof- >t 10 krledik. m. kapokmatr. nderbox m matr. f 20; (aard f 8. Führen, 59 _i. zw zijden schoen- eren zool, h hak, mt. Ji; pr. br leereh mol., (-11 jr. f 8 Groot, Hof- >t 10 >ren sigarenpers f 50; In idem f 15; 1 partij- Tiksmatten f 3. J "Dek- bvenweg 43. St.-Pancras. (over) loop er f 2.50; J theetafel f 3.50; gr. laf el m 2 laden f 6. (Hofdiikstraat 10. )r. z.g.a.n. d.bl. pumps !hak) mt 39 f 15. Al- ri,yceumstraat 10 inregen jas f 47.50; 10 lang met rand f 17.50. torst. Ritsevoort 56 B. wollen kanten trouw- pt 40-42 f 55. Groene- Kennemerpark 16, 's a- B—8 uur. Jnmakersmach., Singer, lect f 65; 2 pr. d.sch. 38 f 5 p. pr. W. Sto- ibppelmanslaan 20. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar? Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 218, 4 pagina's. Pr^js der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 mJM. 1.40, elke SV® m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Wat in de thans achter ons liggende week in binnen- en buitenland de groot ste belangstelling heeft getrokken, is ieker de verrassende bevrijding van Mussolini geweest. Door den bondge noot, op wien men in -eerlijke wapen broederschap zijn volle vertrouwen ge steld had, smadelijk in den steek gela ten op een oogenblik, dat beider innige samenwerking meer dan ooit noodza kelijk was, heeft men 'van Duitsche zij de zeer terecht van een dolkstoot in den rug gesproken. De koning-keizer en maarschalk Ba- doglio, de twee belangrijkste Italiaan- sche figuren na het opzijAhulven van den Duce, hebben tot het laatste oogen- bik Italië's onwankelbare trouw verze kerd, terwijl zij wisten, dat op datzelf de moment de wapenstilstandsvpor- waarden reeds geteekend waren, dat Mussolini als „oorlogsmisdadiger" zou worden uitgeleverd en dat de luchtaan val op Napels, waarbij vrouwen en kin deren werden gedood, een schandelijke camouflagepoging was, uitsluitend be stemd om het verraad van den bond genoot zoo lang mogelijk te kunnen verbergen. Men rekende er op, dat het fascis tisch regieme zonder Mussolini geen beteekenis meer zou hebben en alles wat er na den overval op den Duce in Italië is voorgevallen, werd in het kamp der geallieerden begroet als de dage raad der vanzelfsprekend geachte groo te overwinning. Een volk, dat in zich zelf verdeeld was, een mogendheid, die op den drem pel van een burgeroorlog stond, een landing van geallieerde troepen, die, in overleg met den „vijand" geen bloe dige offers van beteekenis zou kosten en als verrassend slotstuk de Duce zelf als levend reclame-object in handen der geallieerden, voorwaar er was niet meer noodig om (76 Anglo-Amerikanen in den waan te brengen, dat de oorlog reeds als gewonnen kon worden be schouwd. Er schijnen groote plannen te zijn geweest om den intocht van Musso lini in Amerika tot een verbijsteren- den reclametocht voor Roosevelt en den oorlog te maken. Welk een schouwspel te midden van den strijd op leven en dood, den mili tairen leider en staatschef van een vij andelijk land als gevangene langs de oogen van millioenen belangstellenden te laten trekken, die daarin ongetwij feld een nieuwe aansporing zouden zien om den strijd met nog meer man nen en wapenen in hernieuwde aan- valspogingen voort te zetten. Echter wat de verwachtingen der geallieerden betreft dl' deze schoone droomen zijn in rook ver vlogen. De Führer heeft, zooals te ver wachten was, zijn wapenbroeder niet in den steek gelaten, hij heeft opnieuw bliksemsnel ingegrepen en de Duce werd door een handjevol doortastende mannen uit zijn schieronbereikbare gevangenis voor de oogen van zijn stomverbaasde bewakers weggehaald en overgebracht naar een plaats waar geen Brit of Amerikaan hem meer zal kunnen bereiken. En daarmede zijn in Italië de kansen gekeerd, daarmede staat vast, dat Mus solini aan het hoofd van een nieuwe, fascistische regeering de nadeelige go- volgen van Italië's verraad tot een mi nimum zal kunnen beperken. Trouwens, dat Italië voor de gealli eerden niet openligt als een terrein, dat men in vriendschappelijk overleg zal kunnen binnentrekken, hebben de bezettingstroepen bij Salerno de laat ste dkgen ondervonden. Snel en hard hebben de Duitsche troepen onder lei ding van de bekendste veldmaarschal ken reeds toegeslagen. Salerno is reeds grootendeels in Duitsche handen en de eenige hoop der geallieerden is nog slechts, dat een deel van het achtste leger, dat uit Calabrië oprukt, tijdig genoeg zal verschijnen om een beslis sing ten gunste der landingstroepen te kunnen forceeren. Gezien het zeer moeilijk begaanbare terrein viaardoor dit leger zich een weg zal moeten ba nen, gezien ook het feit, dat de Britten in den Noordelijken sector van de Ame rikanen zijn gescheiden en deze laat- sten zich wanhopig verweren tegen de hevige aanvallen van de bekende tij gertanks, die reeds een wig in hun ge lederen hebben gedreven, is het de groote vraag of het achtste leger nog tijdig genoèg zal arriveeren ijm de hier strijdende troepen afdoende hulp te kunnen verzekeren. Wel hebben ter hoogte van Capn nieuwe landingen plaatsgevonden, wel steunt het scheepsgeschut de actie der geallieerde troepen, maar de Duitschers hebben een zeer sterke positie, drijven de landingstroepen voortdurend achter uit en grijpen, naarmate zij meer vlieg velden bezetten, steeds krachtiger iri om den vijand uit de reeds afgebrok kelde bruggehoofden zoo spoedig mo gelijk te verdrijven. Wanneer zij dezp troepen tot een haastige inscheping1 kunnen noodzaken, zullen de gevolgen daarvan, ook in mo reel opzicht, van de grootste beteekenis voor het verdere verloop van den oor log blijken. Wat de gebeurtenissen in het binnen land betreft, kan voornamelijk worden verwezen naar de bekendmaking van Mussert, waarin deze doet uitkomen, dat, dank zij zijn bemiddeling bij den Rijkscommissaris, tot dusverre en ook in de toekomst sluipmoord en brandstichting niet met Nederiandsch bloed gewroken zullen worden, maar vanzelfsprekend maatregelen worden genomen om hen,-.die dergelijke misda den toejuichen, tijdelijk uit het maat schappelijk leven té verwijderen en door geregelden, inspannenden arbeid hun uit het lood geslagen gedachtengang weer te kunnen ordenen. Wie misdaden als sluipmoorden onder alle omstandigheden afkeurt, zal de ko mende maatregelen die niet anders dan een beveiliging tegen moreel ont spoorde elementen beteekenen vol komen kunnen begrijpen en aanvaar den.- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRJJR, 17 September (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den afweerslag die sinds meer dan twee maanden in het oosten woedt, is het den sovjets ondanks hun groote numerieke superioriteit nergens ge lukt, ons front kapot te maken en ope ratieve successen te behalen. Waar onze troepen terrein hebben prijsgege ven, geschiedde dit altijd volgens de plannen, in volledige orde en met be houd van den samenhang van het front. In den zuidelijken en centralen sector van het oostelijk front, waar het zwaartepunt der vijandelijke aanvailen ligt, is een grootscheep- sche frontverkorting aan den gang, waardoor nienwe reserves gewonnen worden. In het kader van deze aftrek kende beweging werden de steden Noworossijsk en Brjansk na volko men vernietiging van aile belang rijke Inrichtingen volgens de plant nen ontruimd. Ten westen van Jelnja en ten zui den van Belyj werden aanvallen van sterke sovjet-strijdkrachten afgesla gen, gepaard gaande met zware verlie zen voor den vijand aan menschen en vooral met groote verliezen aan pant serwagens. Enkele bressen werden af gegrendeld. Ook ten zuiden van het La- dogatneer bleven den geheelen dag de voortdurende vijandelijke aanvallen zonder succes. Van het overige deel van het oostelijk front wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke gevechtsactie. Het jaehteskader 52 behaalde aan het oostelijke front eveneens zijn 7.000ste overwinning in de lucht. De verbitterde gevechten op het vijandelijke bruggehoofd in midden- Italië duren met onverminderde he vigheid voort. Bij Salerno gelukte het het vijandelijke bruggehoofd nog verder in te krimpen. In 't gebied van Eboli, waar het'vijande lijke verzet aanmerkelijk krachti ger werd, vernietigden onze troe pen afgesneden Amerikaansche ge vechtsgroepen en maakten daarbij gevangenen en buit. Vijandelijke val schermtroepen, die in den rug van ons gevechtsfront omlaagsprongen, werden vernietigd. Ter ontlasting van zijn afgeslagen landingstroepen heeft de vijand in 't zuidelijke deel van de Golf van Salerno nieuwe sterke strijdkrachten aan land gezet. Hier zijn hevige gevechten aan den gang. De luchtmacht viel fde vijandelijke scheepsconcentraties herhaaldelijk aan, Daarbij kregen een groot oorlogsschip en een torpedojager zoo zware bom- treffers, dat zij als vernietigd be schouwd kunnen worden. Een aantal andere schepen werd beschadigd. Een groep Duitsche motortorpedobooten bracht onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse Schmidt eenige da gen geleden in de Adriatische Zee een torpedoboot, 2 mijnenvegers en een be- wakiDgsvaartuig van de regeering Ba- doglio tot zinken. Voorts hebben de boo ten het troepentransportschip „Leopar- di", dat op zijn eerste reis was en dui zend Italiaansche soldaten aan boord had, alsmede drie andere schepen opge bracht. Na het binnenloopen in een groote haven aan de Adriatische Zee dwongen zij den bevelhebber en den stadsprefect aldaar de wapens neer te leggen. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de kust van westelijk Noorwegen een aanvallende Britsche motortorpedoboot tot zinken en schoten een torpedovliegtuig om laag. Bommen op Fransch en Duitsch gebied. BritschAmerikaansche formaties bommenwerpers vielen, gisteren weer west- en zuid-Fransch gebied aan. Voor al in de binnenstad van Nantes werden door brisantbommen hevige verwoes-i tingen aangericht. De bevolking leed aanzienlijke verliezen. Enkele vijandelijke storingsvliegtui gen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op het noordelijke rijks gebied, die geen schade aanrichtten. Door luchtmacht en marine werden gisteren 28 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermotorige zware bom menwerpers, neergeschoten. Duitsche jagers voor den langen afstand schot.en midden boven den Atlantischen Oceaan een groote vijandelijke vliegboot om laag.' De Berlijnsche ANP-correspondent meldt: Het geheele Oostelijke front is op het oogenblik in beweging en bolsjewistische aanvallen wisselen af met Duitsche tegenaanvallen, zoodat de strijd voortdu rend heen en weer golft. Van de bols jewistische aanvallen zijn die in het centrale deel van het front op het oogen blik wel het belangrijkst. Hier zetten de aanvallers er blijkbaar alles op, de Oekrainsche hdofdstad Kiew te berei ken, waartoe zij een wig in de Duitsche linie trachten te drijven. Meer haar het noorden schijnen de bolsjewisten naar Smolensk te willen doorbreken, terwijl als derde zwaartepunt van het bolsjewis tische offensief het Koebangebied ge noemd moet worden. De Sovjét-P"Ssi- sche legerleiding zet, naar men te Ber lijn verklaart, haar aanvallen voort zon der te letten op de enorme verliezen aan menschen en materiaal, die deze kosten. Van Duitsche zijde verklaart men daarentegen, de voorkeur eraan te geven ter vermijding van al te hobge offers het front te verkorten, waartoe men desnoods ook economisch belang rijk terrein wil prijsgeven. Van officieele Duitsche zijde heeft men dan ook reeds meermalen doen doorschemeren, dat men ei rekening mede houdt, nog meer ter rein te moeten prijsgeven. In dit licht bezien komen de ontruiming van Brjansk en Noworossijsk niet onver wacht. De levende have van den Haagschen dierentuin, welke zijn poorten heeft gesloten, is naar Artis te Amsterdam overgebracht, hetgeen een mooie aanwinst voor de hoofdstedelijke diergaarde beteekent, Het jacht luipaard en .Sambo" wachtend op hun transport CNF/Schimmeipenningh/Pax m I BERLIJN. 17 Sept. (CD). Zij het dan ook zonder daar vooralsnog com mentaar aan te verbinden, legt' de Du'tsche pers toch grooten nadruk op .het feit, dat de „Partito Nazionale Fascista" door Mussolini opnieuw is opgericht nadat zij, gelijk bekend, door de regeering-Badoglio was op geheven onder den naam „Partito Republicano Fascista". De fascistische partij krijgt op deze wijze haar oor spronkelijk karakter terug, daar Mus solini en zijn medestrijders aanvanke lijk eveneens op een republikeinsch standpunt stonden. Het ziet er naar uit, dat Mussolini eerst tijdens en voor al onmiddellijk na den cpmarsch naar Rome van dit standpunt heeft afgezien en wel om verschillende redenen. In de .eerste plaats kon hij door een goede verstandhouding met den koniijg een st.-iia tusschen republikeinen en ko- ningsgezinden vermijden, wat vooral in een tijd, dat de opbouw van een hieuw Italië dringend noodzaak was, groote beteekenis had. Niet in de laatste plaats omdat vooral in Midden- en Zuid-Italië het Huis van Savoye bij de bevolking zeer gezien was. Voorts zag het er naar uit, daf de koning eeh fascistisch Italië goed gezind was, daar het aan zijn ingrijpen te danken is, dat de nationale revolutie niet in een bloedbad ontaardde. Merkwaardiger wijze was Het de latere maarschalk Badoglio, die koning .Victor Emanuel aanbood de fascisten, die Rome om singeld hadden, met een enkel regi- tbent de bergen in te jagen Op dien gedenk waardigen Octoberdag in 1922 luisterde Victor Erhanuel niet naar Badoglio, maar benoemde hij Benito Mussolini tot minister-president. Mussolini weer chef der nieuwe fascistische regeering. In het eerste decreet, dat Mussolini heeft uitgevaardigd, verklaart hij, de hoogste leiding van het Fascisme wee^ cp zich te nemen. Bijna automatisch wordt hij op die manier ook weer de chef der nieuwe Fascistische regeering. Dat hij daarop minder den nadruk legt, is kennelijk van voorbijgaanden aard, daar hij en natuurlijk niemand anders door Duitschland en Japan als het hoofd der regeering erkend zal worden, zoodra de Fascistische regeering zelf er kend wordt. Nu die nieuwe Fascistische regeering een Italiaansche republiek na streeft, rijst de vraag, of het ook in de bedoeling ligt, een staatshoofd te kie zen, dan wel of Italië in navolging van Duitschland een „Führer-staat" zal wor den. Zoowel in Italië als in Duitschland stelt men Zich op het standpunt, dat er momenteel andere dingen dan deze tenslotte zuiver formeele aangelegen heden te regelen zijn, zoodat deze vra gen voorloopig onbeantwoord moeten blijven. Hetzelfde geldt voor de kwes tie, of Mussolini weer het opperbevel van de Italiaansche strijdkrachten op zich zal nemen, of dat de Italiaansche troepen, die zich aan de zijde van de Duitsche weermacht hebben gesteld, bok onder den generaal-veldmaarschalk Rommel en Kesselring zullen ressor teeren. Zooals men zich herinnert, wer den bij geruchte de namen van Farinac- ci, Ricci en Pavolini genoemd als de le den van het triumviraat, dat die nieuwe Fascistische regeering vormde. Zijde lings schijnt dit bevestigd te worden door het feit, dat Mussolini zijn vroege- ren jeugdleider Ricci thans tot comman dant van de Fascistische militie en zijn vroegeren minister van propaganda, Pa volini, tot secretaris-generaal van de partij heeft tenoemd. Dit zijn de twee hoogste posten, die Mussolini aan zijn oude medestrijders kon toevertrouwen. De eerste secretaris-generaal van de partij, Roberto Farinacci .is weer terug gekeerd naar de hoofdredactie van het sinds de oprichting door hem geleide strijdorgaan „Regime Fascista". date on- oer het bewind van Badoglio was opge heven. Het lijdt wel nauwelijks eenigen twijfel, of Mussolini werkt met Farinac- Naar in militaire kringen verluidt, kan na zeven dagen van verbitterde gevechten in het gebied van Saler no thans geconstateerd worden, dat de eerste ronde van den slag door maarschalk ^Kesselring gewonnen is. Generaal Cïttrk heeft een* zware nederlaag moeten incasseeren en heeft bij die operaties het grootste deel der gelande formaties en van zijn materiaal verloren. Op het critieke oogenblik zijn kenne lijl; niet alleen militaire, doch ook po litieke gezichtspunten beslissend ge weest voor het tot eiken prijs handha ven van het bruggehoofd Salerno. De tweede faze, die thans begint, zoo verklaart men, staat in het teeken van wederztjdsche versterkingen. Hoe hopeloos de positie der geal lieerde strijdkrachten is, blijkt wel uit het feit, dat zij, om verlichting te brengen aan de op het bruggehoofd strijdende troepen, een deel' der for maties van Montgomery hebben moe ten inschepen om die zoo spoedig mogelijk naar het gebied van Salerno te brengen. Naar. men tot dusver heeft kunnen nagaan, schijnen de in het zuidelijke deel van de Golf van Salerno gelande formaties voorloopig ongeveer een divisie uit te maken. 1 Het strijdgebied van Salérno wordt gekenmerkt door een driehoek, die ge vormd wordt door de steden Salerno- Eboli-Castellabate-Licosa. De belang rijkste plaatsen in het voorterrein worden door de Duitsche troepen be- heerscht, die in het noorden Salerno in bezit genomen hebben en in het Oosten Eboli, Altavilja en Albanelia beheersrhen. Uit militaire kringen der rijkshoofd stad verluidt, dat binnenkort cijfers zullen worden bekend gemaakt over de verhezen, die de Engelschen en Ame rikanen tot dusver geleden hebben. f In aansluiting op deze laatste alinea volgt hier een D.N.B.-bericht, dat mel ding maakt van de belangwekkende iijst van de scheepsverliezen, die de Engelschen en Amerikanen tijdens de gevechten om Sicilië en tot heden bij hun landingsoperaties in Zuid-Italië geleden hebben. In het gebied van Sicilië werden dbor de Duitsche strijd krachten in den grond geboord 290000 brt., beéchadiid 1.203050 brt. Bij de huidige landing in Zuid-Italië werden tot dusver tot zinken gebracht 94.000 brt., beschadigd 470000 brt. Aan oor- 'ogsbodems verloor de vijand bij de landing op Sicilië 25 in den grond geboorde schepen, terwijl 60 eenheden beschadigd werden. Bij de landing in Zuid-Italië werden 9 eenheden in den grond geboord en 11 beschadigd. In Berlijnsche politieke kringen wijst men op de toenemende agitatie van Moskou met betrekking tot de bolsje wistische aspiraties op den Balkan. Zoo heeft men bijzondere aandacht" besteed aan een oproep van Dimitrof, den vroegeren secretaris-generaal van de Komintern, aan Bulgarije, om thans 't voorbeeld van Itali.ë te volgen en met de As te breken. In het Kremlin acht men thans blijkbaar den tijd gekomen, zoo constateert men te Berlijn, om ge lijktijdig met de gebeurtenissen in Ita lië ook de Sovjet-aanspraken oi» den Balkan te ponsseeren. waarbij men ook voor het middel der bedreiging niet te rugschrikt. Deze* sterke politieke druk van Mos kou op Zuidoost-Europa vindt zijn aan vulling op militair terrein, want naar het goed ingelichte» Zweedsche blad „Aftontidningen" weet te melden, zijn er in het vroegere Joegoslavië reeds Sovjet-officieren aangekomen, die het opperbevel over de daar opereerende benden op zich zouden nemen. Deze duidelijke feiten, zoo verklaart men tenslotte in Berlijn, zouden ook den laatsten twijfelaar ten aanzien van de ware bedoelingen der; Sovjets in Euro pa moeten overtuigen. BERLIJN, 17 Sept. (DNB). Omtrent de stelselmatige tenuitvoerlegging van de noodzakelijke maatregelen in Albanië door Duitsche militairen, schrijft een oorlogsverslaggever: Het verraad van Badoglio kwam op volkomen verrassende wijze voor de Albaansche openbare meening. In Ita liaansche officierskringen was men er zeer terneergeslagen over, daar men op een afstand van de intriges van Rome geen helderen kijk op den wer- kelijken toestand had. Een niet on aanzienlijk deel van het officierscorps was fascistisch of had op den Balkan, ten deele ook aan het Oostelijk front, de kracht van de Groot-Duitsche weer macht uit eigen aanschouwing leeren kennen. Slechts zeer weinig Italiaan sche soldaten waren hier bereid het verraad van .Badoglio en van den ko ning door lage acties tegen de wapen kameraden te vergrooten. In elk geval bleven de Duitsche voor- ziphtigheidsmaatregëlen volkomen ge heim. De weinige cofnmando's, die af zonderlijke bureaux onderhielden naast den Duitschen verbindingssfaf bij de Italiaansche weermacht te Tirana, moesten wekenlang zeer zwaren ar beid verrichten, om alles zoo voor te bereiden, dat er nog slechts één bevel noodig was om binnen enkele uren alle strategisch belangrijke installa ties en punten in Albanië in handen te krijgen en elke vijandelijke of den vijand begunstigende actie onmogelijk te maken. Wie heeft meegemaakt met welk een nauwkeurigheid deze machi nerie afliep, begrijpt den diepen in' druk, dien de Duitsche opmarsch naar en het binnenrukken in Albanië op de Duitschgezinde bevolking maakte. ci,' thans zijn oudsten getrouwe, samen. Niettemin staat het geenszins vast, dat Mussolini zich evenals Farinacci te Cre mona bevindt, al loopen er geruchten van die strekking. Officieren ontslagen van den eed aan den koning. De Ducej heeft dagorder no. 7 uit gevaardigd,! die den volgenden tekst heeft: „De Fascistische Nationale Regeering ontslaat de officieren der weermacht van den eed, dien zij aan den koning hebben afgelegd. Door de onder de be kende voorwaarden voltrokken capitu latie en door Zijn vlucht heeft de koning de natie aan den vijand uitgeleverd en haar in schande en ellende gedompeld. w.g. MUSSOLINI. Het aantal dooden als gevolg van het bombardement van Nantes door En- gélschAmerikaansche vliegtuigen is volgens Ofi tot 350 gestegen. 150 perso nen liggen nog onder de puinhoopen bedolven. Het aantal gewonden bedraagt duizend, van wie er 300 zwaar gewond zijn. 10.000 menschén zijn dakloos. ONTPLOFFING IN NORFOLK. Tijdens een ontploffing van een petro- leum-tankwagen in een hall van het marinevliegstation in Norfolk in Vir ginia werden 17 menschen gedood en 257 gewond, waarvan 14 zwaar. Luistert op Zondag 19 sfept. van 11.3011.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 m. naar de Stem der SS, onderwerp: „Meine Ehre heiszt Treue." LIJSTEN VAN NIET-INGELEVERDE RADIOTOESTELLEN. 's-GRAVENHAGE, 18' Sept. Tij dens de zittingen in kort geding voor het Landesgerieht in verschillende deelen van het land gehouden, is ge bleken, dat vele bezitters van radio toestellen meenden, aan hun inieve- ringsplicht te kunnen ontkomen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtstein te leveren. Doordat de politie in het be zit is van de garantie-lijsten der Ne- derlandsche Radiohendelaren, kan ech ter in die gevallen en bij een syste matisch onderzoek in de' toekomst zon der meer worden vastgesteld of inder daad alle toestellen zijn ingeleverd. Op de zittingen worden beweringen, dat toestellen voor de uitvaardiging van de hand werden ge4aan, uitvoerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat tót opsporing van het toe stel leidt, niet kan wordeh geleverd volgt bestraffing overeenkomsig de be palingen. INBREKERS LIETEN HUN NAAMKAARTJE ACHTEK. In het afgelegen gehucht Vijfhuizen, onder het landelijke dorpje Riel, hebben twee kerels op klaarlichten dag zich toegang verschaft tot de boerderij van de gebrs. Gosens, terwijl een der bewo ners vlak daarnaast aan het werk was. De inbrekers schenen te weten, dat zich in de boerderij nogal veel geld bevond. Door verbreking van een raam ver schaften zij zich toegang. Toen de bewoner thuis kwam, vond hij op een stoel een actetasch met een schrijfbloc, van de ongewenschte bezoe kers afkomstig. Zoodoende gelukte het de marechaussee de dieven spoedig te arresteeren. BLOEMEND AALSCHE GROENTEN- HANDELAAR TOT BOETE VAN f 3000.— VEROORDEELD. Onlangs is in hooger beroep het vonnis, waarbij de Bloemendaalsche groentenhandelaar P. E. van Riessen, Bloemendaalscheweg 69, tot een for- sche boete was veroordeeld, bevestigd. Deze groentenhaidelaar had in de af geloopen jaren een vooraanstaande plaats in de categorie der onverbeter- lijken veroverd door na vier veroordee lingen doodleuk met het verkoopen te gen le hooge prijzen door te gaan. Zoo verkocht hij ondanks de opgeloopen straffen5- aardbeien voor f 0.90 i.p.v. f 0.56 per kg., zes bossen wortelen voor f 2i.p.v. f 0.96 enz. Gezien hef- „bewogen" verleden van dezen halsstarrjgen overtreder van prijs- voorschriften, legde de Inspecteur voor de Prijsbeheersching hem ëen boete van f 3000 op. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op den leef tijd van 17-45 jaar kan zidh vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, ünur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen In Nederland moeten blijven, kunnen dienst namen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon ln Amersfoort. Men zal moeten beamen, dat de op roep van den Leider van het Neder- landsche volk, zooals die dezer dagen in de dagbladen verscheen, de instemming kan en moet hebben van iedereen, die, ook in abnormale tijden, prijs stelt op het behoud van fatsoen en mensche- lijke waardigheid. In ons land begonnen sluipmoord en brandstichting langzamerhand aan de orde van den dag te komen. Een heele rij Nederlanders, dfe geen andere „zonde" op hun geweten hadden dan dat zij een-andere politieke overtuiging be zaten dan anderen, viel als slachtoffer van verraderlijke, en meestal in het duister gepleegde aanslagen. Sluipmoorden zijn, gelijk Mussert het terecht kwalificeerde, onder alle om standigheden laf en gemeen. Een mensch,, die een eerlijke overtuiging be zit hétgeen tevens een zekere gesteld heid van ridderlijkheid veronderstellen doet zal er niet over denken om iemand, die staatkundig anders denkt dan hij, door middel van een onverhoed- schen dolkstoot of een ijlings gelost pistoolschot uit den weg te ruimen. Het Nederlandsche volk in zijn groote geheel is daartoe niet in staat. De ter reurdaden worden bedreven door en kele lieden, wien de spanningen van deze tijden te machtig geworden zijn en die zich willoos en weerloos tot moord en brandstichting laten ophitsen door eea kleine groep menschen, die onder iBn omstandigheden in sluipmoord en brand stichting begeerde doelen plegen te zien. Maar ook deze kleine groep van euveldaadbedrijvers moet een onverbid delijk halt worden geboden met lijde lijke toegevendheid afwachten, omdat deze misdadigers slechts de fractie van een percentage van het Nederlandsche volk uitmaken, zou een onvergefelijke, ja misdadige zwakheid beteekenen want zij zou op den duur het gansche volk in gevaar brengen. Nog méér zwakke en aan den norm ontschoten elementen zouden meegesleurd kunnen worden en ons vaderland zou allengs het karakter aannemen van een land van moordenaars, roovers en brandstich ters. En juist in een bezet land moeten vóór alles orde en regelmaat gehand-? haafd blijven. Ook al opdat n"'et anderen, onsehuldigen, voor misdaden van gewe- tenlooze en half-waanzinnigen krijgen te boeten. Het is dus duidelijk, dat een ieder den zedelijken plicht heeft de bedrijvers van sluipmoorden, roof en brandstichting te helpen vinden en aan de justitie over te leveren. En met te meer klem kan dit geëischt worden, waar ook thans nog bij de overheid een houding van groote telerantie te bespeuren valt. Immers, Nederlandsche levens zullen, zoo eenigszins mogelijk, gespaard blij ven; zij, die met de misdadigers heulen, zullen uit de maatschappij verwijderd en aan. harden, louterenden, arbeid gezet worden. VERLENGING VLEESCHBON. 's-GRAVENHAGE, 17 §ept. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 37 en 38 Vleesch niet, zoo als aanvankelijk werd medegedeeld tot en met 2 October worden verlengd, doch tot en met 25 September. WEER BATTERIJEN. ;s-GRAVENHAGE, 17 Sept. Blij kens een officieele mededeeling van den "directeur van het Rijksbureauvoor d? Metal en-Varwerkende Industrie kunnen gebruikers, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koopvergunningen, voorzien van het stempel „speciale toewijzing," mogen niet worden herhaald. GELDIGHEIDSDUUR DER BOTERBONNEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Zoo als bekend, kan men op die boterbon nen, welke eens per zes of acht weken worden aangewezen, slechts gedurende veertien dagen koopen. Aangezien bo ter en margarine niet onbeperkt houd baar zijn. is men daardoor gedwongen deze artikelen in betrekkelijk korten tijd te consumeeren. Ten einde dit be zwaar te ondervangen, is thans de re geling getroffen, dat de boterbonnen geldig zullen zijn gedurende de geheele verbruiksperiode'. In verband hiermede is de geldigheidsduur van de bonnon ,,40A Boter" en „40 B Boter" die res pectievelijk op het koopen van 125 gram boter en ,van 125 gram margarine recht geven verlengd tot en met 30 October 1943. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden Nwillen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tiMschen 18-30 Jaar, die aanmVldingspllch- tlg zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrlj- gesteld. 19.9.43 9-12 uur Henge lo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 9-12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 20.9.43 15-18 uur GrQningen, Concerthuis Poelestraat; 21.9.43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 22.9.43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4; 23.9.43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 9-14 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager. Leusderweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. i Bö onze Vrijwilliger*. Een granaatwerper wordt In stelling gebracht - "X Ify PK Schaar/O/H/P m J

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1