DAGBLAD VOOR Landingspoging aan Zee van Azof mislukt. VERRASSINGEN Steden Smolensk en Roslawl ontruimd. Mutaties in Britsch Kabinet. Sumner Welles afgetreden. Ongeregeldheden in Bengalen DE KERKCOMEDIE TE MOSKOU. Een rede van Quisling. KAARSEN VOOR STAL- EN VOERTUIGVERLICHTING. Verduister v. 19.157.30 u. De „Dag van den ouden Jeugdstorm". van den Voetbal-Zondag. Verbod van ongewenschte etalagereclame. O.S.V.Alcm. Victrix 4-2. VOETBALUITSLAGEN. Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche êditie; Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3390 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 27 SEPTEMBER 1913. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 225, 2 pagina's. Pt(js der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. ƒ1.40. elke V-U m.M. meer ƒ0.35. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. WEERMACHTSBERICHT Convooi bij Den Helder zonder succes aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Set. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een bolsjewistische landingspoging aan de kust van de Zee van Azof is er mede geëindigd, dat de geheele landingsgroep ter sterkte van ruim 800 man in de pan werd gehakt. Aan weerszijden van den Koeban mis lukten ook gisteren alle' met steun van tanks ondernomen vijandelijke aanvallen. Ook aan den jnidden-Dnjepr bleven nieuwe aanvallen der bolsjewieken op do Duitsche bruggehoofden vergeefsch. Vrij zwakke vijandelijke groepen, die in het onoverzichtelijke terrein op en kele plaatsen de rivier hadden over schreden, werden in tegenaanvallen teruggeworpen. In den centralen sector zette de vij and vooral in het gebied ten Westen van het spoorwegknooppunt Oenets ja en in het strijdgebied van Smolensk zijn aanvallen met sterke strijdkrach ten voort. Onder moeilijke weers- en wegenomstandigheden werden de aan vallen in hoofdzaak afgeslagen. Op eenige plaatsen duren de gevechten voort. Het luchtwapen heeft met geconcen treerde strijdkrachten vooral ten"Noor den van de Zee van Azof e*h ten Oos ten van den midden-Dnjepr vijandelijke troepenconcentraties aangevallen en ha r gevoelige verliezen toegebracht. Op 24 en 25 September werden aan het Oostelijke front 105 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Vijf eigen toe stellen worden vermist. In Zuid-Italië vielen Britsch-Ame- rikaansche strijdkrachten onze stel lingen tusschen de Golf van Saler no en de Baai van Manfredonia aan. De aanvallen werden afgeslagen, op nieuw ingenomen aanvalsposities werden doorf artillerievuur uiteen geslagen. Het luchtwapen heeft gisteren 'n het gebied van de Middellandsche Zee 6 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten en een vrachtschip van 3000 brt. met bomtreffers vernietigend geraakt. „In den nacht van 24 op 25 Septem ber hebben DuitscKe motortorpedoboo- ten aan de Engelsche kust Britsche be wakingsvaartuigen aangevallen, waar van er één tot zinken werd gebracht. Ter ontlasting van hun ernstig in het nauw gebrachte beveiligings strijdkrachten vielen Britsche mo- tortorpedobooten in. Een harer werd, terwijl het zicht plotseling slechter werd, door een Duitsche motortorpe doboot geramd. Zij werd door de ei gen bemanning tot zinken gebracht. Britsche torpedovliegtuigen en jacht- kruisers hebben ten Zuiden van Den Helder een Duitsch convooi vergeefs aangevallen. Zes der vijandelijke vlieg tuigen werden daarbij neergeschoten. Boven den Atlantischen Oceaan en bij-aanvallen van vrij zwakke Britsch- Amerikaansche luchtstrijdkrachten op de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand nog vijf vliegtuigen verloren. Afzonderlijk vliegende storingsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht in Westduitsch gebied blindelings ee nige bommen neergeworpen, waardoor slechts onaanzienlijke schade aan ge bouwen ontstond. WEERMACHTBERICHT VAN ZATERDAG 25 SEPTEMBER. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Sept. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd zetten de bolsjewisten hun hevige aanvallen den geheelen dag zonder succes voort. Aan de Noordkust van de Zee-^van Azof leidde een eigen aanval tot resul taat. Er werden gevangenen en buit gemr akt. Aan den midden-Dnjepr deed de vijand op talrijke plaatsen vergeefsche aanvallen op bruggehoofden ten Oosten van de rivier. Eeh vrij groot aantal pantserwagens werd daarbij vernield. Ten Noorden van Tsjerkassy sloegen Duitsche pantserstrijdkrachten kleinere vijandelijke groepen uiteen. In den centralen frontsector kwam het ten Westen van het spoorweg knooppunt Oenetsja en ten Zuiden van Smolensk tot hevige afweergevechten, die nog voortduren. De steden Roslawl en Smolensk werden na volledige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke in stallaties volkomen ongehinderd door den vijand ontruimd. Ten Zuiden van het Ladogameer be reikte» een aanval van Duitsche jagers- &jvisies het bevolen aanvalsdoel. Door pantserwagens gesteunde tegenaanval len der bolsjewisten mislukten. In het hooge Noörden sloegen Duitsche trol pen in den sector-Kandalaksja en aan het Moermansk-front verscheidene vij andelijke aanvallen met verliezen voor den vijand af. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte ook gisteren een levendige gevechtsbedrijvigheid. De aanvallen van Britsche troepen in den sector Salerno werden na zware gevechten afgeslagen. Duikbommenwerpers hebben in het Middellandsche-Zeegebied een groote vijandelijke torpedoboot tot zinken ge bracht en twee vrachtschepen vernie tigend getroffen. In den afgeloopen nacht lieten en kele vijandelijke stoorvliegtuigen zon der uitwerking eenige bommen op Noordwest-Duitsch gebied vallen. Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrach ten schoten gisteren boven het bezette gebied in het Westen 10 vijandelijke vliegtuigen en boven Duitsch gebied een snel Britsch verkenningsvliegtuig Volgens den Britschen berichtendienst is door Downingstreet 10 de volgende verklaring gepubliceerd: „De Koning heeft zijn toestemming verleend voor de volgende mutaties in de regeering: Voorzitter van den kroonraad: Attlee; minister van financiën: Sir John An derson; minister voor dominions: Vis count Cranborne; lord-zegelbewaarder: Lord Beaverbrook; minister van Staat: R. "K. Law. De Engelsche regeeringswijziging Is naar het oordeel der Wilhelmstrasse in zoovere een verrassing, dat niet, zooals in Engeland algemeen verwacht werd, Morrison, maar Sir Jchn Ander son tot minister van financiën is be noemd. Dit feit, aldus zegt men, ver dient de aandacht, omdat Churchills positie in het kabinet versterkt lijkt te zijn door de benoeming van een oud vriend tot minister van financiën. An derson, een verstokt imperialist, heeft zijn sporen verdien in Britsch-Indië^ waar hij door zijn methoden in zekeren zin naam heeft gemaakt: Het is waar schijnlijk, dat hij, als onvoorwaardelijk aanhanger van den premier, de geheele belastihg- en oorlogsleeningspolitiek zal leiden volgens de beginselen van Chur chill. President Roosevelt heeft volgens den Britschen berichtendienst bekend gemaakt, dat Sumner Welles, onder staatssecretaris van het staatsdeparte- ment, is afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd Edward Stettinius. Roosevelt heeft verder verklaard, dat hij het verzoek om ontslag van Sumner Welles met „oprecht en diep betreu ren" heeft .aanvaard. De uit den diplo- matieken dienst voortgekomen Sum ner Welles heeft hem, Roosevelt, den wensch voorgelegd, wegens den ge zondheidstoestand zijner vrouw ont heven te worden van „zijn zware regeeringsplichten". Roosevelt merkte hierover op, dat hij dit kon begrijpen en derhalve rekening hield met den wensch van Welles. Volgens een1 aanwijzing van het in Calcutta verschijnende Indische blad „Statesman" koestert men in kringen rond den dnderkoning te Delhi plan nen om in Bengalen den staat van be leg at te kondigen. Men motiveert dit door te wijzen op de toenemende hon gersnood waardoor Bengalen een groote haard van onrust is geworden, zoodat bijzondere noodmaatregelen genomen moestén worden om orde en rust te herstellen. Volgens andere berichten zijn de po litie en militairen in Bengalen in de afgeloopen veertien dagen aanzienlijk versterkt. In Engelsche regeerings- kringen verwacht men blijkbaar een opstand van de wanhopige hongerende bevolking. Ernstige onlusten in Jamboe. Tot ernstige politieke botsingen is het volgens den al-Indischen omroep gekomen in Jamboe in den staat Kasjmir. Volgens berichten uit Calcutta Is daar een groep studenten, die met con- gresvlaggen rondtrokken en propagan- da-materiaal voor het congres ver spreidden, gearresteerd. Bovendien werden 56 Indiërs wegens het voeren van niet-geoorloofde politieke onder handelingen 'in arrest gestelij. In politieke kringen in Bahgkrk ge looft men, dat de toenemende ongere geldheden in geheel Indië in verband staan met den 75sten verjaardag van Gandhi. Boa owwlaadstation midden ki «en bosoh fa het Oosten. Hier worden de goederen, die voor de hoofdstrijdlmm bestemd zijn, overgeladen en over do veldspoorwegen verder neer bet iront getransporteerd. Nehiurtijk oeereoht hfar steeds de grootste daifa Een scène met Elise Hoomans (zittend) en Marie Faassen uit .Het tehuis voor dames", een eomedie in 9 talreelen van den Deensellen schrgver Axel Breidahl, dat door het Amsterdamsch Tooneei in den Stadsschouwburg wordt opgevoerd CNF/Noske/Paz m Over de nieuwe kerkpolitiek van Sta lin sghrijft het Engelsche katholieke weekblad Tablet, dat het Cristendom zich allerminst verdraagt met het Marxisme. Bernard Shaw heeft terecht van het Communisme gezegd, dat het een religie is met het eerste deel van Marx' „Kapital" als bijbel. Men moet dan ook een duistere beteekenis hech ten aan de merkwaardige gebeurtenis in de Sovjet-Unie en zich afvragen, wat Stalin op het oog had, toen hij de nieu we kerkpolitiek begon. In de eerste plaats heeft hij de openbare meening in Engeland en de Vereenigde Staten willen misleiden, in de tweede plaats meent hij als „tolerant" beschermer der orthodoxe kerk bij de andere Sla vische volken beter aangeschreven te staan dan als onverbiddelijk voorvech ter van een militant atheïsme. De N herdenkingsplechtigheden van Nasjonal Samling naar aanleiding van den derden verjaardag van het over nemen van de macht bereikten haar hoogtepunt in een massabetooging en rede van ministerpresident Quisling. De minister-president stelde in zijn inleiding vast, dat Nasjonal Samlipg thans sterker is dan ooit tevoren. In zijn rede behandelde Quisling ook den militairen toestand in het Oos ten. Hij zeide daarbij, dat men zich steeds voor oogen dient te houden, dat de strijd in het Oosten een verdedi gingsoorlog van Duitschland en Euro pa is. Tenslotte sprak minister-president Quisling over den binnenlandschen toestand in Noorwegen. Hij noemde het onjuist van een uniforme binnenland- sche oppositie te spreken. In werkelijk heid, zoo zeide Quisling, .betreft het slechts enkele cliques en* belangen groepen, die met elkaar maat weinig te maken hebben. Quisling besloot zijn rede waarin herhaaldelijk het onwrikbare geloof aan de Duitsche en Europeesche over winning tot uiting kwam met een drin genden oproep tot alle Noren. DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN BIJ SALERNO. STOCKHOLM, 26 Sept. Volgens een communiqué van het Amerikaah- sche ministerie van oorlog bedragen de Amerikaansche verliezen bij Saler no tot en met 15 September 3.497 doo- den, gewonden en vermisten, zoo meldt de Britsche berichtendienst. VLIEGTUIG NEERGESTORT OP WARENHUIS TE PARIJS. Zaterdagnacht vlogen boven de Fransche hoofdstad Anglo-Amerikaan- sche toestellen. Een daarvan, die door het bijzonder hevig vuur van het af weergeschut was getroffen, is neerge stort op de groote magazijnen van het, „Louvre", waar op de bovenste verdie pingen onmiddellijk brand uitbrak. De brandweer was aanstonds ter plaatse en is erin geslaagd den brand te blus- schen. Verbruikers van kaarsen voor stal- verlichting en verlichting van voertui gen kunnen de aanvragen .voor de eer ste periode voor het seizoen 1943-1944, loopende van 1 October 1943 tot en met 30 November 1943, bij de distributie- wensten van 27 September a.s. af tot en met 9 October a.s. indienen op for mulier MD 333-02 (voor stal verlichting) en MD 333-03 (voor voertuigverlich ting). De distributiediensten reiken bij het indienen van deze aanvragen aan verbruikers van kaarsen voor stal- verlichting de helft van de in het tijd vak van 1 October 1943- tot en met 30 November 1943 toe te kennen rantsoen- bonnen uit; hec reslant wordt uitge reikt, nadat de aanvragen aan een con trole zijn onderwerpen. Aan verbrui kers van kaarsen voor verlichting van voertuigen worden voor de eerste pe riode 3 rantsoenbonnen uitgereikt per voertuig, dat gedurende de duisternis wordt gebruikt. De bovengenoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat „Eén rantsoen kaarsen" zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koo- pen van 1 pak a 300 gram kaarsen? Voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen worden geen kaarsen verstrekt. EINDE VAN DÉN ZOMERTIJD. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. - De hui dige zomertijd eindigt in Nederland, evenals in het Groot-Duitsche Rijk, op 4 October 1943 des ochtends om drie uur. Op dat tijdstip worden de openbare uur werken van 3 op 2 uur achteruitgezet. Van het op 4 October 1943 daardoor dubbel voorkomende uur van twee tot drie uur des ochtends wordt het eerste uur aangegeven als 2a, 2a een minuut, enz. tot 2a 59 minuten, het tweede als 2b, 2b een minuut enz. tot 2t 59 minuten. 28 Sept. Maan op 6.05, onder 19 30 uur. Met groot enthousiasme hebben ook de Amsterdamsche Jeugdstormers. den „Dag van den ouden Jeugdstorrrf" ge vierd, welks hoogtepunt wel werd ge vormd door de groote bijeenkomst op het Museumplein. Reeds Zaterdagmiddag was de vie ring ingezet met een feestelijke bijeen komst in „Krasnapolski". Zondagochtend bracht de Jeugdstorm muziekkapel een bezoek aan het Luft- waffenlazarett, waar zij den daar ver pleegden Duitschen en Nederlandschen militairen een concert aanbood en ge schenken uitdeelde. Op het Museumplein waren tegen 3 uur ook zeer vele belangstellenden aan wezig. Als genoodigden bevonden zich hierbij o.m. Bannführer Peters van de Hitlerjugend, de Beauftragte für die Stadt Amsterdam, dr. Schroder, het hoofd van de afd. perswezen van het Dept. van Volksvoorlichting en Kun sten, Max Blokzijl, en o.a. stafleider van den Nat. Jeugdstorm, opperbanheer Quispel, opperstamheer Reinders en hoofdstormheer Ferney. Na marschmuziek werden de opgestel de formaties door de autoriteiten ge ïnspecteerd. De streekleider voor Amsterdam, op- perhopman E. Zilver uitte zijn voldoe ning over den groei van den Jeugd storm in de hoofdstad gedurende de laatste 121 maanden. Max Blokzijl vroeg zijn jeugdige toe hoorders allereerst eens na te denken over de plaats, in het hart van Am sterdam, waar zij bijeen waren: vóór zich het Rijksmuseum met zijn vele scheepsmodellen, oude, door kogels doorschoten vlaggen en vaandels, met zijn kunstschatten, alfe zoovele bewij zen van grootheid van ons voorgeslacht. Aan den anderen kant het Concertge bouw, waar de muziek van de grootste meesters ten gehoore wordt gebracht onder leiding van Willem Mengelberg. Dit alles bewijst, dat ons volk staat in de eerste rij der beschaafde volkeren. Spreker bracht vervolgens In herin nering de gesneuvelden uit de rijen van den Jeugdstorm. Wellicht zullen dege nen, die ons thans nog als verraders schelden, later, wanneer wellicht eens een eerezaal van het museum de na men van onze dappere jongens voor het nageslacht zal bewaren, den hoed afne men, als zij den onderdoorgang van het Rijksmuseum zullen passeeren. Achter den Jeugdstorm staan honderd duizenden mannen en vrouwen, onder leiding van Mussert. Alleen moed be slist over het leven en sterven van een volk. Als voorbeeld haalde spreker het optreden aan van die dappere Duit- schers, dig Mussolini hebben bevrijd. Onze strijd, zoo vervolgde Max Blok zijl, is niet vergeefsch. Wei trachten thans laffe sluipmoordenaars de besten onder ons weg te knallen hetgeen hun helaas zoo nu en dan ook gelukt maar de leege plaatsen zullen worden ingenomen door de Jeugdstormers. Met een heil voor den Führer en een drie werf houzee op den Leider besloot de spreker zijn bezielende toespraak. Tenslotte sprak stafleider Quispel uit naam van den hoofdstormer een woord van opwekking. Nadat het zesde couplet van het Wil helmus was gezongen, marcheerden de ongeveer 1500 Jeugdstormers langs de genoodigden, die zich hiertoe vóór het Rijksmuseum hadden opgesteld en ver volgens naar den Dam, waar, na het zingen van eenBe liederen, de stoet Werd ontbonden.™ DANS- EN AMUSEMENTS- ORKESTENBESLUIT. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. De Ne. derlandsche Staatscourant van 2 Sep tember j.l. bevat een aanvullend be sluit van den Secr.-gen. van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, waarin wordt bepaald, dat art. 3 van het per 4 Nov. 1942 in de Ned. Staats courant gepubliceerde amateur dans en amusementsorkestenbesluit vervalt, evenals het woord „amateur" in art. 5 van genoemd besluit. Dit heeft tot gevolg, dat alle dans en amusementsorkesten, 'zoowel be roeps- als amateurorkesten, in het be zit dienen te zijn van een vergunning van genoemden Sec.-gen. om in het openbaar muziek ten gehoore te brengen. Het besluit treedt op 2 Octo ber in werking. In verband hiermede deelt het be trokken Departement mede, dat de or kestleiders een verzoek om een vergun ning kunnen indienen tot uiterlijk 2 October 1943 bij de afdeeling muziek van genoemd Departement, dr. Kuyper- straat 3, Den Haag. Tegen orkesten, die na 31 October niet in het bezit zijn van een vergunning, zal worden opgetreden krachtens de strafmaatregelen, wélke genoemd besluit behelzen en welke zijn bepaald op een boete van max. 1000 subs. 6 maanden hechtenis. Overtredingen van de voorwaarden, welke bij het verleenen der vergunnin gen worden gesteld, kunnen worden ge straft met een geldboete van ten hoog ste 500 of drie maanden hechtenis. RADIOTOESTELLEN IN KONIJNEN HOKKEN. Bij het poiitie-onderzoek naar het on rechtmatige bezit van radio-ontvangtoe stellen is geconstateerd, dat de radio toestellen, die in strijd met de beschik king van den Höheten SS- und Polizei- führer van 13 Mei 1943 niet zijn inge leverd, voor het grootste deel steeds op dezelfde wijze verstopt zijn. Zoo wer den b.v. radiotoestellen gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voer- kisten, konijnenhokken, op zolders, on der den vloer, in waschmanden, onder bedden en bekleede meubelen, in ka chels en haarden, in leege, toegedekte tuinvijvers, in prieeltjes, in niet-ge- bruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in inge bouwde kasten, waarvoor tapijten wa ren gehangen, in bloemstukken in waterdichte kisten in den tuin begra ven, in lichtinstallaties en ten deele zelfs in sanitaire inrichtingen of ande re, nog minder geschikte bergplaatsen. In vele gevallen waren de bezitters der toestellen ten zeerste -verrast, als zij tot de ontdekking moesten komen, dat het ondoelmatige verbergen der toe stellen had geleid tot aanzienlijke be schadigingen, en zelfs tot onbruikbaar heid. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl heden over Hilver sum 1, om 18.45 uur, luidt: „Inlichtin gen voor Londen". De jongste Zondag heeft een aan tal klinkende verrassingen opgeleverd. Niet alleen werden ADO, DWS en BI. Wit geklopt, sterke clubs als Ensche dé en Quick konden evenmin den voll. buit behalen en zelfs Willem II moest met een gelijk spel genoegen nemen! Maar dat was niet alles. In de 3e kl. verloren Zaandijk op eigen terrein, moest HRC in Den Helder het onder spit delven tegen Schagen, sneuvelde HFC in Oudkarspel Zoo zouden we verder kunnen gaan. Maar laten we alles even nader be kijken. De kampioensploeg ADO heeft in Haar lem onverdiend verloren. Het was een ruwe wedstrijd, waarin EDO spoedig de leiding nam. Daarna had ADO het beste van het- spel, maar goed verdedigen van EDO bracht de zoo verdiende gelijkmaker niet. DWS, dat tot gisteren ongeslagen was, liet zich op eigen veld door het onbe rekenbare HBS kloppen en waar zoowel Volewijckers als Hermes wonnen, resp. haar uitwedstrijd tegen Stormvogels en Sparta, staan deze twee clubs met 6 pnt. uit 3 wedstrijden fraai aan den kop. DFC is nog steeds niet op dreef en moest ge noegen nemen met een gelijk spel tegen Xerxes. In afdeeling n werd Blauw Wit geklopt door VUC, dat nu met het maximum aantal punten aén den kop gaat. Ajax herstelde zich en sloeg het lang niet zwakke RFC met 51. 't Gooi blijft ook dit jaar weer zeer zwak en verloor gis teren op eigen terrein van Haarlem, ter wijl DHC thuis van Emma verloor. Er komt dus al eenige teekening in de situatie in de Westelijke afdeelingen. Hetzelfde is echter ook met het Oosten het geval, waar Go Ahead naar het schijnt een nieuwe bloeiperiode tegemoet gaat. De Deventer club wist in Nijmegen van NEC te winnen tot gisteren nog ongeslagen, zoodat Go Ahead thans alleen aan den kop gaat. Enschedé moest in Zwolle tegen PEC met een gelijk spel ge noegen nemen en Quick liet zich door Tubantia radicaal verrassen: 40! In het Zuiden staat -Eindhoven fraai aan den kop. Dank zij een 10 zege op BW heeft deze ploeg thans 10 punten uit 5 wedstrijden. Ze wordt op den voet ge volgd door Willem II, dat tegen MW gelijk speelde. Ook NAC, dat met 4—1 van Spekholzerheide won, zal deze competitie meetellen. Overigens waren hier de uit slagen vrij normaal. In het Noorden liet Be Quick zich over donderen door Heerenveen. De Gronin gers hadden met de rust al een 04 ach terstand en hadden na de thee heelemaal niets meer in te brengen. Pas toen het 100 stond werd de eer gered.. Ook met GVAV is het mis: gisteren werd van Achilles verloren en 'waar Velocitas het ook maar heel matig doet, ziet het er voor de stad Groningen niet al te best uit. ZFC en KFC spelen gelijk. In de tweede klasse A werd in Zaan dam de groote strijd tusschen ZFC en KFC gespeeld. Ofschoon KFC op papier heel wat sterker was, moest de Groote Koogsche met een gelijk spel genoegen nemen. Verraseend goed kwam WFC voor den dag. De lastige wedstrijd tegen West Frisia werd met 21 gewonnen, zoodat de Wormerveerders nog heusch niet zoo'n ongunstige plaats op de ranglijst inne men. OSV wil blijkbaar opnieuw Kampioen worden. Gister klopte ze in Oostzaan Alc. V. met 42, zoodat de Oostzaners al weer fraai aan den kop staan, 't Was overi gens een slechte dag voor de Alkmaar sche clubs, want ook de Alkm. Boys ver loren. Het waren de Kennemers, die met hun enthousiast spel een royale 3—0 zege behaalden. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. De huidige goederenschaarschte heeft de verhouding tusschen verbruiker en win kelier volkomen gewijzigd. Dat de winkelier zich veelal te wei nig de moeilijkheden van den consu ment indenkt, blijkt uit de steeds meer gevolgde methode om goederen in de etalage uit te stallen, die niet of niet in voldoende hoeveelheid in den winkel voor onmiddellijken verkoop beschik baar zijn, waarbij dan door aanduidin gen als: „model", „verkocht" of „ver koop van geëtaleerde goederen alleen bij verandering van etalage" aan het publiek kenbaar wordt gemaakt, dat deze goederen niet kunnen worden ge kocht. Op grond van de overweging, dat de ze handelwijze geacht kan worden in strijd te zijn met de belangen van den detailhandel hebben de voorzitters van de betrokken vak- en ondervakgroepen in den detailhandel aan de bedrijfsge- nooten een aanwijzing gegeven, waar bij het verboden wordt in etalages han delsgoederen uit te stallen, die niet in den winkel voor onmiddellijken verkoop beschikbaar zijn, noch ledig verpak kingsmateriaal van góederen, die niet voor onmiddellijken verkoop beschik baar zijn in etalages uit te stallen, ten zij dat materiaal voorzien is van de dui delijk leesbare aanduiding „ledig" of „uitsluitend verpakking". Door deze laatste toevoeging blijft het voeren van herinneringsreclame dus nog op beperk ten schaal mogelijk. Deze aanwijzingen zijn op 15 Septem ber j.l. van kracht geworden, zoodat thans alle winkeliers aan bovenstaande bepalingen de hand moeten houden. Bij niet-ngleving kan een tuchtrechtelijke boete van maximaal 200.opgelegd worden. Met de controle op de nale ving der aanwijzigingen is reeds een aanvang gemaakt. Dat Santpoort van HBC verloor, lag ia den lijn dei/verwachtingen. 3e Klassers. In de 3e klasse A liet het sterke Zaan dijk zich op eigen veld verrassen door Beverwijk. Met 2—1 wonnen de gasten, die daarmee een fraaie prestatie verricht te. Ook Schagen deed prachtig werk door in Den Helder HRC te kloppen. En waar QSC uit van Succes won, ook al met 2-0, staan QSC en Schagen gezamenlijk aan den kop! DEM tenslotte verloor van KW met 1-2. In 3 B waren althans op papier alleen de uitslagen van Kinheim—Helder en Zandv!meeuwen Bloemendaal vrij normaal. Helder won met 6—3 en de Zandv.meeuwen klopten de gasten met 5—1. Maar wat te zeggen van Schoten, dat zich door TYBB met 5—2 liet klop pen? En van Halfweg,,dat zoo zwaar de Terrasvogels versloeg met 3—0. En dan als klap op den vuurpijl de fraaie zege van DTS op HFC! Dat zullen slechts weinigen verwacht hebben! In 3 D schoot Hollandia weer uit haar slof en de Germaan werd met een kans- looze 6-0 nederlaag huiswaarts gestuurd. TOG schijnt Hollandia's eenige concur rent te zijn: gister won deze A'damsche club van JHK met 5—0. Purmersteijn is een der zwakke zusjes en liet zich Zon dag op eigen veld zelfs met 04 kloppen door SDW. De vierde klasse. In de 4e klasse A ook al eenige ver rassingen: Atlas bestond het, om het sterke L.SVV met een 01 nederlaag naar den Langedijk terug te zenden, terwijl Vrone thuis van het niet zoo'sterke Ou- desluis met 1-2 verloor. Wieringerwaard klopte. N. Niedorp na een spannenden strijd met 1—0. In 4 B moest de kampioen, MFC, op nieuw genoegen nemen met een gelijk spel. Sijbekarspel wist haar dat af te dwingen. De andere wedstrijd in deze klasse, SEWAndijk, eindigde eveneens in een punten verdeeling. In 4 C blijkt CSV een vooraanstaande rol te willen spelen. Als bewijs daarvan klopte ze Zondag in den uitwedstrijd VS VU met 61. ADO '20 begon ook al uit stekend door den uitwedstrijd tegen VVB met 2-0 te winnen. Zou het hier soms gaan tusschen CSV en ADO? Overigens verwijzen we naar de uitsla gen. Tn een zeer goed gespeelden wedstrijd» waarin OSV meer geluk had dan Alc- maria, zijn de beide winstpunten in Oostzaan gebleven. Alcmaria heeft uitstekend ge speeld, en ware de doelman van OSV niet zoo fortuinlijk geweest en de Alcmaria-achterhoede wat minder on gelukkig, de stand zou met rust 4-0 voor Alcmaria geweest zijn. Het sterk ste deel van het A.-elftal beging nu een paar fouten, die evenzooveel doelpun ten voor de tegenpartij opleverden. De halflinie en de voorhoede hebben best voldaan. OSV beschikt over een zeer goed elftal, waarin vooral de voorhoede zeer actief is, terwijl de achterhoede moeilijk te passeeren is. Eén minuut na het begin, toen één der A.-spelers kwam te vallen, stond de middenvoor van OSV alleen voor den doelman en het was 1-0. Eenige aan-r vallen van A. volgden, doch de doel man was zeer gelukkig dc^ een paar zeer harde schoten te stoppen, terwijl de paal ook een keer redding bracht. Een goed doelpunt werd ten onrechte door den scheidsrechter afgekeurd. Een strafschop voor O. werd tegen de lat geschoten en de toeloopende midden voor maakte ongehinderd 2-0. Direct hierop een aanval van A., v. Wieringen geeft goed aan Godvliet en de stand is 2-1. v Ongeveer vijf minuten voor rust lost O. een schot op het ^doel. Brouwer zal den bal opvangen, doch via het hoofd van Maasen vlfegt het leder onhoud baar voor Brouwer in het doel. Hier- dóor niet ontmoedigd valt A. zeer sterk aan en het gelukt Swaerts nog vooiv rust den stand op 3-2 te brengen. Na rust zijn beide partijen zeer goed tegen elkaar opgewassen. Een zeer fraai doelpunt van Alcmaria wordt we derom afgekeurd. Aan den anderen kant heeft O. succes met een zeer laag schot (4-2). De A.-middenvoor faalt als hij alleen voor den O.-doelman tegen dezen aan schiet. Nog krijgt de A.-voorhoede eenige kansen, doch de doelman redt uitstekend. Het was een spannende en fraaie wedstrijd, waarbij O. meer kreeg daar haar toekwam. H.S.V.LIMMEN 3—3. Onsportieve houding van Limmen die wedstr^d staakt. Een aan" spanning rijke wedstrijd, waarin de partijen elkander niet veel toegaveh en waarin de scheidsrechter de touwtjes strak ih handen had, ein digde op geheel onverwachte wijze. On geveer twintig minuten voor het einde, kwam de HSV-er Bolten in aanraking met den Limmenspeler Bakker, waar na laatstgenoemde bleef liggen en van het veld moest worden gedragen. De wedstrijd werd in verband met dit on geval dat naar we vernemen tame lijk goed is afgeloopen tijdelijk ge staakt'. Het publiek wilde zich echter met de zaak bemoeien, doch het be stuur van HSV trad krachtdadig op en verwijderde iedereen van het speelveld en Limmen, dat het voorval vermoede lijk als moedwillig beschouwde o.i. een zeer verkeerde opvatting ver scheen, ook na herhaalde pogingen van den scheidsrechter, niet meer in het veld. De scheidsrechter kon toen niet anders doen dan den wedstrijd afflui ten. DISTRICT I. Sparta—Hermes DVS Stormvogels De Volewijckers EDO—ADO DFC—Xerxes DWS—HBS DISTRICT H. 't GooiHaarlem VUC—Blauw Wit DHCEmma Ajax—RFC DISTRICT III. Enschedesche Boys— AGOVV TubantiaQuick PECEnschede NECGo Ahead Wageningen— i Heracles DISTRICT IV. NACSpekholzerh. MauritsLONGA Willem II—MVV NOADDe Spechten EindhovenBW PSVRoermond 3—5 0—4 1—0 1—1 0—2 1—4 4—2 0—1 5—1 2—3. 4—0 1—1 0—1 0-O 4—1 2—2 1—1 1—1 1—0 2—1 DISTRICT V. HSC—LSC 4—2 VelocitasVeendam 20 GVAV—Achilles 2—3 Heerenv.Be Quick 121 SneekLeeuwarden 3—0 Tweede klasse A. De Kennemers Alkm. Boys 30 ZFC—KFC 2—2 WFC—West-Frisia 2—1 OSVAlcmaria 42 SantpoortHBC 46 Tweede klasse B. Hercules—De Spart. 15 Vriendenschaar Zeeburgia 53 VolenpamDOS 32 Watergraafsmeer— Hilversum 24 KFC—DWV 1—7 Derde klasse A. SuccesQSC 02 ZaandijkBeverwijk 12 DEM—KW 1—2 HRCSchagen 02 Derde klasse B. TIJBBSchoten 52 Zandvoortmeeuwen Bloemendaal 51 KinheimHelder 36 HalfwegTerrasv. 30 DTS—HFC 2—0 Vierde klasse A. Atlas—LSVV 1—0 Wieringerwaard— Nieuwe Niedorp 10 VroneOudesluis 12 TexelBKC onbek. Vierde klasse C. VVB—ADO '20 0—2 USVU—CSV 1—6 Zeevogels—IEV onbek. Reserve tweede klasse A. HFC 2—EDO 2 5—3 De Kennemers 2— Helder 2 3—1 AFC 3—WFC 2 3—3 Stormv. 2VSV 2 1—0 RCH 2—Alcm. V. 2 3—2 Reserve derde klasse A. KW 2—ZFC 3 3—1 OSV 2—Alcm. V. 3 3—0 A'delft 2—HRC 2 3—8 Alkm. B. 2—WFC 3 7—4

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1