DAGBLAD VOOR Doorbraakpogingen bij Saporosje afgeslagen. Binnen en Buiïen de Grenzen. Betrekl&lijke rust aan het Italiaansche front. Havenwerken van Napels vernield. DE SITUATIE AAN HET OOSTFRONT. Meer dan honderd kinderen gedood. BEKENDMAKING. Verduister v. 19.307.30 u. BEKENDMAKING. De moordenares van pólitie president Kerlen gegrepen. Denkt om de klok! Verduisteringsplicht. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voortjam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 18T294. ZATERDAG 9 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 230, 4 pagina's. Pr^js der gewone advertenties in dest éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3Vb m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Lósse nrs. 5 ets. DE WEEK IN een bewogei^ tijd als die, welken wij thans beleven, is slechts weinig bestendig van duur. Wat gisteren was wordt vandaag omver geworpen en wat morgen zijn zal, is bedekt met den sluier der duisternis. De voorbeelden, die deze stelling bewijzen, zijn voor het grijpen. Men denke eens terug om maar iets van reeënten datum te noe men aan het verraad van Italië, dat achter de coulissen werd gepleegd, ter wijl daarvoor een comedie werd ver toond van het zuiverste water. Een co medie overigens met een zeer tragi- schen inslag, waarvan bij voorbeeld de bevolking van Napels een woordje zou weten mee te spreken. Men denke maaf eens aan Stalin, den grootsten gooche laar aller tijden, die met één hocus-po cus het grandioos opgezette Komintern kasteel als een kaartenhuisje in elkaar liet storten en die met één voetstarrip een patriarch van Mosköh te voorschijn tooverde uit een bodem, vaarin de laatste tientallen van jaren slechts het zaad der godsdienstvervolging welig wortel wistte schieten Men denke aan zoovele andere feiten, die zich hier niet alle met name laten noemen, doch die even zoo vele bewijzen inhou den, dat een changement de décor op het wereldtooneel niet he^l veel meer moeite met zich brengt dan dit op het tooneel van den Amstefdamschen Stadsschouwburg het geval pleegt te zijn. Niets lijkt op dit ondermaansche bestendig van duur en al moge ook Josef Stalin als weergaloos manipulator en toovenaar, wanneer dit in zijn kraam te pas mocht komen, zijn Ko minternkasteeltje weer even snel voor de verbaasde oogen der volkeren doen verrijzen als het' thans' verdwenen is, men vraagt zich toch wel eens in ge rechten twijfel af, waaraan men nu nog in feite wèl hou-vast heeft. o BEZIET men de zaken in dit licht, dan verdient de rede, deze week door Von Ribbentrop gehouden, bijzon dere belangstelling, waar hierin nog eens nadrukkelijk werd gestipuleerd, dat het Pact van Drie, ondanks de stor men die hierover hebben gewoed, nog altijd onwrikbaar staat in den strijd. Dat het na drie jaren nog immer als een heilig bondgenootschap moet wor den beschouwd, gebaseerd op het le vensrecht van een aantal door dj his- 0 tor:-che ontwikkeling onrechtvaardig behandelde volken. Doch het was niet slechts om de constateering 'van dit feit, dat aan Von Ribbentrop's .ede een groote mate van belangrijkheid niet kaïi worden ontzegd. Deze dient ook te worden ofitleend aan het scherpe licht, dat de Duitsche Rijksminister heeft doen vallen op de motieven, welke vooral Amerika er toe hebben gebracht rriéh ?>c3e~ir> dejj. oorlog te. storten. „De tegenwoordige oorlog aldus Von Ribbentrop biedt een nooit terug- keerende gelegenheid om de Ameri- kaansche exportindustrie van de Euro- peesche,; concurrentie op de wereldmark ten te bevrijden." Om dit hooger doel te bereiken moeten de Europeesche industrieele- en havensteden kapot, jnoet alles met den grond gelijk, moet het eene werelddeel dood, opdat het andere leve. Voor Amerika is deze oor log een ,,zaken"-oorlog zooals alles wat men hier doet of nalaat op zake lijke overwegingen is gebaseerd. Deze conclusie, welke uit de rede kan wor den getrokken, zal velen, die in dit opzicht niet ziende waren, de oogen hebben geopend Men strijdt na tuurlijk voor vrijheid en voor recht maar business zijn óók 'lelangrijk. o TERWIJL aan het zuidelijke front van Europa de toestand vrijwel be stendigd is; gebleven, houdt de situatie in het Oosten de volle aandacht op zich geconcentreerd. Hoewel de bolsjewisten zich nog steeds in den opmarsch bevin den en van Duitsche zijde de front verkorting voortduurt, is men te Ber lijn te dezen opzichte toch geenszins pessimistisch gestemd, al ontveinst men zich niet, dat de Sovjet-Russische druk vooralsnog wel zal blijven aan houden. Tegenover de voordeelen van. een eigen frontverkorting komt de vij and echter,* hoofdzakelijk door de lan gere ravitailleeringswegen in een over het algemeen onherbergzaam oord, wel zeer in het nadeel, wat nu aanstonds bij de aanhoudende regenperiode wel tot schier onoverkoombare moeilijk heden leiden moet. o Overal In het land worden thans de voorbereidingen getroffen voor de groote landelijke collecte tee bate van het Winterhulpwerk ven den Nederlandsehen Volksdienst, welke op 2 en 4 October a.s. xal worden gebonden. De vllnderspeldjes worden verpakt CNF/Meijer/Pax ra HET belangrijkste feit uit eigen land ligt in de mededeeling van Mus- sert, dat geleidelijk een aanvang is ge maakt met de uitreiking van wapenen aan het eene deel van ons voik. om zich tegen het andere deel te weer te stellen en wij zijn het volkomen eens met de uitspraak, dat dit in wezen als een zeer tragisch iet? moet worden be schouwd. Welke gevolgen deze maat regel zal hebben is iets, wat de naaste toekorhst zal moeten uitwijzen. Op het oogenblik kan men de omstandigheden, waardoor dit noodig is gemaakt, be treuren, waarbij dan verder commen taar overbodig is. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 1 Oct. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Aan het landfront van het Koeban- bruggehoofd sloegen onze troepen verscheidene krachtige aanvallen van de bolsjewisten af. Vijandelijke ge vechtsgroepen. die opnieuw poogden te landen, werden vernietigd. In het gevechtsgebied ten Zuidoos ten van Saporosje leverden de gevech ten van gisteren een volledig afweer- succes op. De met zeer sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten onderno men doorbraakpogingen van den vjjand werden afgeslagen. De bol sjewisten leden groote, bloedige verliezen; van 250 aanvallende pantserwagens werden er 140 ver nietigd. Aan den midden-Dnjepr zijn nog verbitterde gevechten gaande om afzonderlijke, vijandelijke brugge- boofden, In verschillende sectoren van het midden en Noorden van het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. De luchtmacht kwam met geconcen treerde formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en slagvliegtuigen op doeltreffende wijze in de gevechten ten Zuidoosten van Saporosje en aan den midden-Dnjeprtusschenbeide. Een duikboot bracht in de Zwarte Zee een vijandelijk stoomschip va -, 800 brt. tot zinken. Het Italiaansche front. Aan het Znid-Italiaansche front kwam het gisteren slechts ten Zui den van de Vesuvius tot noemens waardige gevechten. Aanvallen van Britsche pantserstrijdkrachten wer den daar afgeslagen, In de Middellandsche Zee plaatste de luchtmacht bomtrfeffers op twee vijandelijke oorlogsvaartuigen en be schadigde deze ernstig. Begeleidende jagers schoten daarbij drie vijandelij ke vliegtuigen neer. Tijdens de vijandelijke luchtaanval len op 29 September en in den'nacht van 29 op 30 September werden on danks het ongunstige weer boven West- Duitschland en 't Nederlandsche kust gebied veertien vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Wat iot zinken gebracht werd. Marine en luchtmacht brachten in September tot zinken; een slagschip, drie kruisers, twintig torpedojagers, drie torpedobooten, 13 motortorpedo- booten, 1 duikboot en verscheidene düikbooten van het kleinste type, twee mijnenzoekers, twee bewakings vaartuigen en twintig landingsbooten. Beschadigd werden; een slagschip, 18 kruisers, 17 torpedojagers, 1 torpedo boot, 8 motortorpedobooten, 15 lan- dingsboten en 5 andere oorlogsvaartui gen. Voorts werden 55 koopvaardij schepen met een gezamenlijken in houd van 315.700 brt. en een transport- zeilschip tot 'tinken gebracht of ver nietigd en 133 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 600.000 brt. beschadigd. De schade aan talrijke getroffen oorlogs- en koop vaardijschepen is zoo groot, dat ook 'een deel dezer schepen als vernietigd kan worden beschouwd. Een munitieschip ontploft. Met het oog op een eventueel nood zakelijke ontruiming van de stad zijn alle havenwerken en militaire installa ties van Napels, die den tegenstander van nut zouden kunnen zijn, door de Duitsche bezetting vernield. In de ha ven warea. door de Engelsch-Ameri- kaansche bombardementen *reeds groo te verwoestingen aangericht en wel in het bijzonder door het bombardement, dat ongeveer' drie maanden geleden h*e£t plaatsgevonden. Bij die gelegen heid v?erd een in de haven liggend schip getroffen, waardoor aan boord brand uitbrak. Een groote menschen- men'gte was naar de haven gestroomd om den brand gads^te slaan, .hoewel zich daardoor aan een groot gevaar blootstelden, daar het schip geladen was met munitie. Vergeefs trachtte de politie de menigte te verdrijven. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het schip ^vloog in de lucht en honderden werden het slachtoffer van de ontplof fing, die in de havenwijk geweldige schade heeft aangericht. Eerst thans heeft men de gebeurtenis van puitsche zijde kunnen onthullen, daar anders den tegenstander waardevolle gegevens in handen zouden zijn gespeeld. Rijksminister Speer ed Generaal veld maarschalk Milchin gesprek na een demonstratie van nieuwe wapens, welke plaats vopd töt besluit van een door den Rijksminister voor bewape ning en ooriogsproducüe bijeenge- De Dnjepr een gunstige ver dedigingslinie. BERLIJN, 1 Oct. De ANP-corres- pondent meldt: In het algemeen kan gezegd worden ddt de situatie aan het Oostelijke front de laatste dagen geen ingrijpende wij zigingen heeft ondergaan, pe bolsje wisten vallen met onverminderde he vigheid aan, doch groote successen blijven achterwege. Hoewel dit voor een deel een gevolg zal zijn van het feit, dat de Dnjepr de verdediging aanmerkelijk begunstigt, schrijft men van Duitsche zijde het succes bij de afweer van Sovjet-Russische aanvallen in hoofdzaak toe aan de gunstige uit werking van de toegepaste frontver korting. Wel zeer sterk is dit, volgens Duitsche berichten, tot uiting gekomen in den sector ten Z.O. van Saporosje. waaf de Sovjet-Russische legerleiding blijkbaar met alle geweld een door braak door het Zuidelijke front wilde forceeren, tot welk doel zij verscheide ne infanteriedivisies en gemotoriseer de brigades had geconcentreerd om al dus in dezen sector een zwaartepunt te vormen. Desondanks bleek de Duit sche afweer te sterk en de pogingen der bolsjewisten zijn dan ook, naar men van militaire zijde alhier ver klaart, voor honderd procent mislukt. De stad Saporosje is nog steeds in han den' der Duitschers. Daarentegen schijnt de positie van het ongeveer halverwege tusscher, Kiew en Dnjepro- petrowsk aan den Dnjepr gelegen Kre- mentsjoeg onhoudbaar geworden, doch tot dusver is de ontruiming der stad nog niet bekend gemaakt. Het aantal bruggehoofden. dat de bolsjewisten aan den W. oever van den Dnjepr hebben kunnen vormen, is nog gering en sterke strijdkrachten hebben zij niet over de rivier kunnen brengen Groote operaties op dezen oever van den stroom zijn dan ook voorshands niet te verwachten. Wat de weersgesteldheid aan het front betreft, wordt in het centrale deel zware regenval gemeld, doch aan de andere deelen van het front zijn de regens nog niet begonnen. Bij den aanval van Amerikaansche bommenwerpers op de 3000 inwoners tellende stad Esens in de middaguren van 27 September, zijn volgens de Bre mer Zeitung 102 kinderen gedood Esens, dat ver af ligt van iedere mili- falre of militair economische installa tie, werd door een op groote hoogte vliegende formatie aangevallen, die bij volkomen helder zicht haar bommen op de kern der stad wierp. In de na bijheid van het marktplein werden twee schoolgebouwen getroffen. In het eene waren 15- tot 16-jarige meisjes van een „Landjahrlager" onderge bracht, in het andere kregen 90 jon gens en meisjes onderwijs. De kinde ren waren bij het alarmsignaal ge vlucht naar den kelder van het Land- jahrheim en juist hier drongen de bommen meters diep in den weken moerassigen bodem. Daarbij kwamen 22 Landjahr-meisjes en 80 schoolkin deren om het leven. Blijkens de bekendmaking van den General-Kommissar für das Sicher- heitswesen d.d. 28 Augustus 1943 die nen zij (uitgezonderd Rijksduitschers, of burgers van het protectoraat Bohe- men en Moravië, en burgers in dienst van een binnen het afgesloten gebied iiggendé instantie van de weermacht, Waffen-SS, Duitsche politie, O.T. enz., voor wie een speciale regeling geldt), die het „Verteidigungsbereich Hoek van Holland" wenschen te betreden, daartoe vergunningen bij mij aan te vragen. Tot dat „Verteidigungsbereich" be hoort niet alleen Hoek van Holland maar ook het grootste gedeelte van de gemeente 's-Gravenzande en een deel van de gemeente Naaldwijk. Ik wijs erop, dat alleen aanvragen in be handeling worden genomen, welke naam en volledige voornamen, geboor tedatum- en -plaats, woonplaats en adres, alsmede het nummer van het persoonsbewijs van de(n)gene, te wiens (wier) behoeve de vergunning wordt aangevraagd, bevatten. Indien de4 gel digheidsduur van de eventueel ver leende vergunning is verstreken, moe ten de „Ausweise" oogenblikkelijk aan mij worden toegezonden. Indien op de aanvraag geen antwoord volgt, moet worden aangenomen, dat geen ver gunning is verleend. Rotterdam, 24 September 1943. De pólitiepresident J. J. BOELSTRA. Maandag 4 October hoopt te Drieber gen prof. dr. R. de Josselin de Jong oudleeraar in de ziektekundige genees kunde aan de universiteit te Utrecht, zijn 75sten verjaardag te vieren. 3 Oct. Maan op 10.53, onder 20.29. 4 Oct. Maan op 19.05, onder 213)6, Der Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Bij beschikking van 13 Mei 1943 is door den Höheren SS- und Polizei führer de inleveringsplicht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekon digd. De kring van personen die van den inleveringsplicht waren vrijge steld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het groot ste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk In de pers is gepubliceerd na een snel ingrijpen der Duitsche justitie ge straft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplicht zijn nagekomen, gelegen heid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan gevaar van bestraffing, deelt de Höhere SS- und Polizeiführer in over eenstemming met den Rijkscommissaris het volgende'mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio-ontvangtoestellen, moeten onverwijld schriftelijk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Rochus- straat 13. Bij deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opge geven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan, vindt geen enkele strafvervol ging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het be treffende bureau van de Nederlandsche politie, innilattelandsgemeenten bij den betreffenden burgemeester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termijn nog in het bezit zijn van een radio-ontvangtoestel zonder de officieele speciale toestemming te hebben, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden. Der Höhere SS- und Polizeiführer DEN HAAG, (w.g.) RAUTER. V 2 October 1943. SS- Obergrupppnführer und General der Polizei. Inzhke de vandaag gepubliceerde beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer, verneemt het A.N.P. nog het volgende: De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 inzake de inlevering van radio-ontvangtoestellen bepaalde, dat alle radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen onmiddellijk in gaande verbeurd verklaard werden. Van den dag der publicatie dezer beschikking af mocht derhalve noch de eigenaar noch de bezitter vrij over de verbeurdverklaarde voorwerpen beschikken. Deze voorwerpen moesten veeleer binnen de officieel medegedeelde termijnen ingeleverd worden, voorzoover de bezitter geen verzoek om vrijstelling had inge diend en in het bezit was van de behoorlijk géteekende en gestempelde, van een loopend nummer voorziene strook van het verzoek tot vrijstel ling. Van 13 Mei 1943 was derhalve zonder bijzondere,toestemming het afstaan of in bezit nemen en daarenboven ook het vervaardigen, doch ook het beschadigen van radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -on derdeelen verboden. Derhalve heeft iedereen, die een radio-ontvangtoestel verkocht, weg gegeven of uitgeleend heeft zich evenzeer aan een strafbaar feit schuldig gemaakt als diegenen, die een dergelijk toestel gekocht, geleend of als geschenk aangenomen heeft. De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inleveringsbureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een of andere reden niet op den vgstgestelden tijd op het betreffende inleveringsbureau heeft ingeleverd, heeft zich eveneens strafbaar gemaakt. Deze bepaling gold natuurlijk niet alleen voor de eigenaars, doch ook voor de bezitters of bewaarders van een dergelijk toestel, die in elk geval den plicht hadden voor de tijdige inlevering zorg te dragen. In het bij zonder was ook b.v. ieder gezinshoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de woning de beschikking tot inleve ring na te komen. Na het verstrijken van de vastgestelde inleveringstermijnen nebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven genomen en daarbij vastgesteld, dat' weliswaar verreweg het grootste deel van de bevolking aan de genoemde beschikking had voldaan, doch dat echter in-vele ge vallen uit wanbegrip, onbedachtzaamheids ten deele ook uit angst voor een financieel verlies of om het toestel voor later te behouden aan den inleveringspllcht niet was voldaan. Overeenkomstig de geldende bepalin gen moesten deze gevallen aan het Duitsche Landesgericht voor berec ting worden aangegeven, zooals het publiek ook door herhaalde berichten in de dagbladen heeft vernomen. Der Höhere SS- und Polizeiführer heeft thans besloten een naderen termijn voor de inlevering vast te stellen tot en met 20 October 1943, binnen weiken tijd de eigenaars en bezitters resp. bewaarders in staat zun tot inlevering over te gaan, zonder zich aan een strafvervolging bloot te stellen. Prineipieele voorwaarde voor vrijdom van straf is daarbij dat ae eigenaar,, bezitter en bewaarder van nog niet ingeleverde en niet uit drukkelijk vrijgestelde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onder deelen onverwijld, dab beteekent dus binnen den kortst moplijken ter mijn na het bekend worden der nieuwe beschikking, het feit van het be zit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking pnoemde bijzonderheden aan het aangegeven bureau der P.T.T. opgeeft. Over de tevoegde mieve ringsbureaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 r moeten worden ingeleverd, zullen nog plaatselijke b^®°fmakl?®e"latte: gen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsche politie- - -iaPlatte lands-gemeenten de burgemeester - geven op verzoek ook inlichtingen waar zich de inleveringsbureaux bevinden. Zooals reeds gezegd, zijn tot dusverre slechts stpkpoeven genomen. Na het verstrijken van den naderen mlpermgstermijnplen de b voegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk op de beschikking van 13 Mei 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar dan mema meer de mogelijkheid heeft te beweren, dat hij zich van-de draag wijdte van zijn handeling niet bewust geweest is. De bevoegde autoriteiten zijn in het bezit van de voormalige radio- luistervergunningen, de afleveringsbewijzen en garantielijsten van de radiohandelaren en van andere overeenkomstige bewijsstukken en zi j derhalve ook in staat om te controleeren of bepaalde, wat betreft het type en fabrieksnummer nauwkeurig bekende toestellen ook daadwer kelijk zijn ingeleverd Daarenboven mag het als bekend verondersteld worden, dat er voldoende mogelijkheden van technischen en politio- neelen aard zijn 'om elk radiotoestel op te sporen. Bii een beweerde ter beschikkingstelling van een radiotoestel aan een ander persoon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronkelijke kooper vanv het toestel moeten kunnen aantoönen aan wien hij het betreffende toe stel heeft gegeven. Ook die personen, die een radioontvangtoestel om iemand een pleizier te doen in bewaring genomen hebben of bij wie verpakte of gesloten voorwerpen zijn gedeponeerd, waarin zich een radio-ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te beseffen, dat zij zich dan ook door een niet-inlevering als medeplichtige of mede dader strafbaar maken, wanneer zij het nalaten zich te overtuigen van den werkelijken inhoud van *het bij hen achtergebleven voorwerp. Het spreekt vanzelf, dat een verbergen van voorwerpen die vallen onder den plicht tot inlevering, hetgeen herhaaldelijk op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen in huizen en tuinen is vastgesteld, alleen maar een dienovereenkomstige verzwaring van straf met zich moet medebrengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inleveren niet alleen betrekking heeft op één toestel van verscheidene toestellen in het bezit of eigendom v'an den betreffenden persoon, doch bok op alle niet uitdrukkelijk officieel vrijgestelde toestellen. Hij, die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen vergoeding heeft afgegeven, doet er goed aan eveneens onverwijld aan het in de nieuwe beschikking genoemde bureau van de PTT het feit van de afgifte van het toestel met nauwkeurige gegevens omtrent dengene aan wien men het heeft afgestaan met nauwkeurige omschrijving van het toestel op te geven. Hij kan, wanneer het toestel dan tijdig wordt ingeleverd, eveneens op vrijdom van straf rekenen. Om onduidelijkheden over verkregen vrijstellingen van toestellen te vermijden, wordt nadrukkelijk verklaard, dat alleen die toestellen als vrijgesteld kunnen worden beschouwd, waarvoor de bezitter het on derste strookje van het genummerde officieele vrijstelling-formulier voor het indienen van een verzoek tot vrijstelling bezit, dat door de daartoe gerechtigde instantie van handteekening en dienststempel moet zijn voorzien. Deze strookjes vormen de voorloopige vrijstelling, als definitieve gelden de .nieuwe radioluistervergunningen, die thans door de PTT worden verstrekt en die-nauwkeurige gegevens bevatten over den bezitter der vergunning en over het vrijgestelde toestel. Andere b.v. schriftelijke vrijstellingspapieren van een of andere in stantie zijn niet geldig. Alleen deze genoemde voorloopig of definitief vrijgestelde radio-ontvangsttoestellen, -toebehooren en -onderdeelen behoeven derhalve niet te worden ingeleverd. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 voorziet in gevangenisstraf of geldboeten tot een onbeperkt be drag, niet alleen voor den directen dader doch ook tegen iederen mede dader, aanstichter of medeplichtige. Daar na 20 Oct. 1943 tegen dè schuldigen met bijzondere strengheid zal worden opgetreden, is te verwachten, dat de strafmaat vergeleken met de tot dusver behandelde gevallen nog belangrijk zal worden verhoogd 's-GRAVENHAGE, 2 Oct/ - Officieel wordt bekend gemaakt, dat de moor--~ denares van, politie-president Kerlen uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheitspoli- zei in Amsterdam kon worden gear resteerd. De arrestatie kan pas nu openbaar worden bekend gemaakt, om dat anders het onderzoek inzake de personen op den achtergrond en de medeplichtigen van de moordenares ge vaar zou hebben geloopen. De moordenares is de 22-jarigë stu dente in de rechten Gfertruida van Lier. Zij is een half-Jodin. Bij haar arres tatie droeg zij drie geladen pistolen bij zich. Bij het verhoor door de politie heeftzij behalve het vermoorden van pólitiepresident Kerlen ook reeds de voorbereiding van andere moordaan slagen beken'd. Opmerkelijk is het feit, dat de moor denares met cynische openhartigheid verklaarde ook een belangrijk aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den moordaanslag op den kapitein van politie Woerts te Bussum. Aanvan kelijk heeft zij het voornemen gehad ook dezen aanslag zelf te plegen. De moordaanslag op den kapitein van politie Woerts in Bussum heeft, zooals bekend, reeds in de zitting van het Po- lizeistandgericht te Amsterdam op 30 September 1943 zijn vergelding gevon den. De medeplichtigen van de moordena res en de' personen op den achtergrond zijn inmiddels eveneens gearresteerd en gevonnist. In den nacht van Zondag op Maandag a.s. eindigt de Zomertijd. Men verzuime, niet Zondagavond a.s., voordat men zich ter ruste be geeft, de klok een uur achteruit of gedurende een uur stil te zetten. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid wijst er op, dat, nu de duis ternis vroeger intreedt, het .nauwlet tend inachtnemen der verduisterings voorschriften van nog meer gewicht is. Den laatsten tijd heeft men vaak moeten constatêeren, dat, in weerwil van alle vermaningen, door onvoldoen de inachtneming der verduisterings voorschriften. de veiligheid van de ge meenschap lichtzinnig in gevaar werd gebracht op een wijze, die gelaakt moet worden. Een strenger optreden der autoriteiten is daardoor onvermijdelijk. Terwijl totdusverre meestal slechts geringe boeten aan verduisteringszon daren werden opgelegd, waarbij men rekening hield met de omstandigheden, dat veelal vergeetachtigheid en nalatig heid de overtredingen tegen de ver duisteringsvoorschriften hadden ver oorzaakt, moet voortaan in alle geval len in beginsel een-minimum-boete van 25 gulden worden opgelegd. Bovendien zal in bepaalde gevallen, vooral bij herhaalde overtredingen, de stroomtoe voer bij den overtreder voor minstens veertien dagen worden afgesneden en tevens de verbeurdverklaring der gloei lampen wórden bevolen. In gevallen van bijzonder grove na latigheid en van herhaling zal de stroom toevoer voor nog langeren tijd worden afgesneden en bovendien door hei ge recht straf worden opgelegd. In dit ver band wordt er op gewezen, dat over tredingen van de verduisteringsvoor schriften tevens een delict tegen de al- gtmeene luchtbeschermingsplichten in den zin van par. 8 der Luchtbescher mingsverordening vormen, en dat dien overeenkomstig ook de in par. 15 der Luchtbeschermingsverordening bepaalde strenge strafmaatregelen (arrest en ge vangenisstraf, In gevallen, die als sabo tage moeten worden beschouwd, -nder omstandigheden ook strengere straffen) kunnen worden bevolen. Bovendien moet bij bijzonder veelvuldige en her haaldelijk op dezelfde plaats voorkomen de overtredingen worden overwogen, den stroomtoevoer voor meer huizen, onder omstandigheden voor geheele wij ken en plaatsen, af te sluiten, indien door afzonderlijke maatregelen het be oogde doel niet zou worden bereikt.. Men mag aannemen, dat met het oog op het gevaar, dat voor een rootere ge meenschap de stroomtoevoer zou worden afgesloten, alle belanghebbenden uit zichzelf door wederkeerige hulp en con ti ole zorg zullen dragen voor het juiste inachtnemen der verduisteringsvoor schriften. BABYKRUIKJE EN WASCHTEIL. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. On langs is gemeld, dat aanstaande moe ders in aanmerking kunnen komen voor speciale punten ter verkrijging van een baby-bedkruikje en 'n wasch- teil. N. a. v. deze mededeeling heeft de meening postgevat, dat thans ieder, die een baby verwacht, in aanmerking kan komen voor deze punten, in tegenstel ling met de tot nu ,toe geldende rege ling. Deze meening is echter niet juist. Slechts voor a.s. moeders die haar eer ste baby verwachten, dan wel een ba by, wiens geboorte vermoedelijk zal plaats hebben op het tijdstip, waarpp het laatstgeboren kind tenminste vijf jaar oud zal zijn, bestaat de mogelijk heid het bovenvermelde aan te vrageri. Dat de te verwachten baby het eerste kind is, moet blijken uit de schriftelij ke verklaring van den behandelenden arts of vroedvrouw. In het geval, dat de te verwachten baby een in leeftijd opvolgend /broertje of zusje heeft, dat op den vermoedelijken datum van jde bevalling ten minste vijf jaar oud us, moet zulks blijken uit een uittreksel uit het bevolkingsregister. l

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1