Géén oorlogsoppositie in Duitschland. Moskou s aspiraties op den Balkan. DAGBLAD VOOR Gevechten aan den Dnjepr. Dr. Göbbels En ook geen honger! Kassei doelwii van de luchtterreur. Niet in het belang van Engeland. Regeling van het deviezenverkeer. Weigering van ziekengeld. Uitreiking nieuwe Bonkaarten. SfAD EN OMGEVING. Evert Smit. f DE NIEUWE VLEESCH- BONNEN. Metalen huishoudelijke artikelen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau Alkraaarsche editie: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm- 3320 - Red. 3330. Giro 187294. 11U r>\G 5 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 232, 2 pagina's. Prjjs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3l/e m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. twm* gelegenheid van den oogst- dankdag van het Duitsche volk is Zondag in het Sportpallast te Berlyn een raassabetooging gehouden, waar rijksminister dr. Göbbels en staatsse cretaris Backe het woord hebben ge voerd. Göbbels deelde ter inleiding mede. dat de Führer niet aan deze betouging deelneemt, omdat hjj in het hoofdkwar tier vertoeft. Hij, Göbbels, heeft van den Führer opdracht gekregen den dank en de waardeering van den Füh rer tot uitdrukking te brengen voor alle Duitsche boeren en boerinnen. Het doet bijna als een wonder aan, *©o ging spr. voort, dat Duitschland in het begin van het vijfde oorlogsjaar het broodrantsoen honderd gram hoo- ger heeft kunnen stellen dan bij het begin van den oorlog. De voedingspo- litieke situatie staat op hechten grond slag. Ook in het vijfde oorlogsjaar zal het Duitsche volk geen honger lijden Brood en wapens zijn de onmisbare voorwaarden voor een succesvolle oor logvoering. Het Duitsche volk is blootgesteld aan. buitengewonen druk, vooral in de „luchtnoodgebieden". Maar het eenige heil van Duitschland ligt in het bevechten van een zegevierenden vrede, die Duitschland de levens- en ontwikkelingsmogelijkheden geeft, welke in overeenstemming ;s met de grootte en de uitbreidingsbehoefte van het Duitsche volk. De luchtoorlog. In het verder verloop van zijn rede sprak Göbbels nog over eenige actueele problemen van den tegenwoordigen oorlogstoestand. Wat den luchtoorlog betreft zeide hij o.m., dat men ook in de toekomst nog aanvallen moet ver wachten. Vele achterwege gebleven aanvallen werden stellig door het weer tegengehouden. De Duitsche afweer is Intusschen zóó aanzienlijk versterkt en verbeterd, dat zij den vijand buitenge wone verliezen berokkent, die steeds grooter zijn geworden en nog grooter «uilen worden. De luchtoorlog, zoo zeide dr. Göb bels, is in vele opzichten een strijd der wederzij dsche techniek en op het Ogenblik komt de onze sterk op. Den vijand zullen in de toekomst ^teeds toe nemende enorme vérliezen aan perso neel en materieel toegebracht worden. Dan zal eenmaal het oogenblik komen, waarop het succes niet meer in over eenstemming is met de in den strijd gebrachte middelen aan menschen en materiaal/ Er kan en zal heelemaal niet tegengesproken worden, dat de lucht oorlog Duitschland groote moeilijkhe den bereidt. Die liggen echter óp heel ander gebied dan.de vijand beweert. In leder geval heeft de vijand de Duitsche bewapeningsindustrie geen schade toe gebracht, die de verdere zegevierende voortzetting van den oorlog ernstig in gevaar zou kunnen brengen. Verwacht moet worden, dat de ge troffen bevolking meer dan tot dusver de vijandelijke luchtterreur meester wordt. Over de omvangrijke verhuizings maatregelen in de groote steden zeide spr., dat die door de bevolking alge meen goedgekeurd worden. Bij één van de laatste aanvallen op Berlijn zijn slechts twee kinderen gedood, dank zij de evacuatie van kinderen en nxet-werkende kinderrijke moe ders. Over den duikbootoorlog zeide de minister, dat die in niet al te verre toe komst weer voor de Engelschen en Amerikanen zal staan. Ook hier heeft de Duitsche techniek den strijd niet op gegeven. De stryd in het oosten. Sprekende over den strijd in het oos ten, zeide Göbbels, dat de Duitsche weermacht beschikt over voldoende verdedigingskracht om het militante bolsjewisme ver van de Duitsche gren zen geboeid te houden. Natuurlijk wer den in het oosten ruimtelijke voordee- len opgegeven, maar de daarmede ver bonden verliezen aan oorlogspotentieel vinden een tegenwicht in voordeelen van zuiver strategischen aard. ITALIË. Sprekende over de dertien punten %van de Italiaansche capitulatievoor waarden, verklaarde spr., dat die nog maals bewijzen, dat niemand zich met zwendel uit den oorlog kan losmaken. De oorlog is als een snel rijdende trein, wie onderweg wil uitstappen breekt den nek, wie de wapens neerlegt heeft verlQren. Het gaat in dezen oorlog niet om regime of opvatting, maar om vol ken, om hun leven, hun toekomst, hun bestaansrecht en bestaansmogelijkheid. Dat moge ieder zich voor gezegd hou den. Deze oorlog moet uitgevochten worden. Duitschland heeft niet de keu ze tusschen .oorlog of vrede, ma?" al leen tusschen overwinning of vernie tiging. D« Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, tijdens zijn rade op het oogstdankfeest te Groningen CNF/Otto/Pax m „Wy leven thans in het geweldigste drama der geschiedenis van ons volk," zoo besloot de minister woordelyk zijn rede, die steeds weer onderbroken werd door stormachtigen bijval, „mis schien wel van de geheele geschiedenis der menschheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve oplossing van het Europeesche probleem besloten. Het^ nationaal-socialistische rijk zal gebruik weten te maken van deze mo gelijkheid. De Führer is ons daarvoor het meest overtuigende voorbeeld. Toen ik kortgeleden weer verscheidene da gen in zyn omgeving vertoefde, werd in mij opnieuw het diepe en gelukbren gende gevoel bevestigd, in hem een man aan den top van het Rijk te zien, wiens innerlijke kracht en geloovigheid iedere moeilijkheid en iedere belasting- proef meester zal worden". UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Oct. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede; Verscheidene plaatselijke Sovjet- aanvallen op het verkleinde Koeban- bruggenhoofd werden bloedig afge slagen. Aan den Midden-Dnjepr leverden de eigen aanvallen op de vijan delijke gevechtsgroepen, die de - rivie^ waren overgestoken, in weerwil van den heftigen tegen stand goede resultaten op. In het gebied van de Pripetmonding en in het gebied ten westen,, van Smo lensk vielen de bolsjewisten ook gisteren met vrij sterke strijd krachten tevergeefs aan. In de overige sectoren van het Oos telijke front vonden daarentegen slechts plaatselijke, zij het soms ook levendige, gevechten plaats. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in het gebied ten noorden van Napels en ten noordwesten van Foggia eenige door pantserwagens ondersteunde aanvallen van Britsch- Amerikaansche gevechtstroepen af geslagen en daarbij verscheidene pantserwagens vernietigd. Op het eiland Corsica viel de vijand gisteren meermalen ae stellingen van onze achterhoede rondom Bastia aan. Hij werd echter na korten strijd terug geslagen. i Diverse benden vernietigd. Duitsche troepen zetten in Jetnie de operaties tot vernietiging van com munistische benden met succes voort. Na zuivering van het gebied ten oos ten van Görz werden thans de gebie den ten oosten en zuidoosten van Triest bevrijd en daarbij verscheidene ben- dengroepen tot den strijd gedwongen en vernietigd. Terreuraanvallen. Formaties vijandelijke vliegtuigen bombardeerden gisteren overdag plaat sen in het bezette gebied in het Wes ten. Er ontstonden verliezen aan men- schenlevens en aanzienlijke vernielin gen, vooral in de ^woonwijken van eenige Nederlandsche steden In den afgeloopen nacht vielen vij andelijke bommenwerpers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad, is aanzienlijk. De bevolking leed verliezen. f Luchtverdedigingsstrijdkrachten ver nietigden bij deze aanvallen 44 vijan delijke vliegtuigen. Twee andere, waar onder een viermotorige vliegboot, wer den neergeschoten boven de wateren ten westen van Engeland. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht vliegvelden en andere militaire installaties in Groot-Brittannië. Duitsche ver dragende batterijen beschoten in den afgeloopen nacht de Britsche kust en plaatsten treffers te Rams- gate, Deal, Dover en Folkestone. Amerikaansche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Maandagochtend zijn Amerikaansche formaties bommenwerpers, naar het DNB verneemt, bij zeer heiïg weer, West-Duitschland binnengevlogen. In felle luchtgevechten dreven de Duit sche jachteskaders de vijandelijke gol ven bommenwerpers uiteen. Afweer geschut greep eveneens met goed ef fect in de afweer in. De vijand leed verliezen aan vliegtuigen en aanzien- lijkewerliezen aan vliegend personeel. Verspreid uitgeworpen bommen ver oorzaakten eenige schade in woonge bieden en verliezen onder de bevol king. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ, f 1.000 11645 13983 16945 19305 f 400 19101 20301 f 200 7807 8316 17256 19472 f 100 4097 5160 6419 7314 9228 10733 13882- 14811 18607 20804 In de serie nieuwe postzegels, die geleidelijk verschijnt, zal op 16 Oc tober verkrijgbaar worden gesteld de zegel van 2 cent, waarop het zwanen- symbool is afgebeeld in donkerblauwe kleur, naar een geschilderd ontwerp van Pyke Koch. Zondagmorgen ontdekten buren in de Cornelis Frederikstraat te Leeuwar den dat het echtpaar Hamstra bewus teloos te bed lag. Een ontboden genees heer constateerde kolendampvergifti ging. De man was reeds dood en de vrouw is des avonds in het ziekenhuis overleden. De directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer P. W. van Vloten, heeft het Winterhulpseizoen 1943-1944 geopend. Een overzicht tijdens de rede van den heer Van Vloten CNF/Meijer/Pax m Het is beslist geen toeval, aldus de Berlijnsche ANP-correspon- dent, dat op een tijdstip, waarop door den strategischen terugtocht der Duitschers de Sovjet-Russische oorlogsmachine de Zuid-Oost-Euro- peesche Staten weder aanzienlijk is genaderd, Moskou klaarblijkelijk zijn druk op de Balkanlanden be langrijk heeft versterkt. Naast de militaire speelt de politieke oorlog voering een groote rol en Moskou maakt van dit wapen een ruim gebruik. Het richt zich den laat- sten tijd in het bijzonder tegen den geëmigreerden koning Peter van Joego-Slavïë en zijn regeering, daarnaast ook tegen Grieksche emigrantenkringen met koning George aan het hoofd. Vooral koning Peter is het doelwit van felle aanvallen van Moskou. Heip wordt verweten, dat hij geenszins zijn volk vertegenwoordigt, dóch de per sonificatie der reactie is. Het schijnt, dat Moskou op de Joegoslavische emigrantenregeering druk uitoefent, opdat deze ook vertegenwoordigers van de meer op de Sovjet-Unie georiën teerde partisanen groep van Tito op neemt. Meeningsverschillen tusschen Moskou en Londen. In bevoegde Duitsche kringen, en niet alleen daar, doch ook in neutrale kringen acht men het aan geen twij fel onderhevig, dat de aspiraties, die de Sovjet-Unie, naar uit zoovele feiten blijkt, ten aanzien van den Balkan koestert, tot conflicten met Engeland moeten leiden. Dit land kan het zon der twijfel weinig aangenaam zijn, wanneer Moskou Zuid-Oost-Europa als zijn invloedssfeer behandelt. Het ge brek aan eensgezindheid tusschen beide landen op dit punt blijkt o.a. hieruit, dat Benesj. die zich voor de onder- teekening van een Tsjechisch-Sovjet- Russisch verdrag naar Moskou zou be geven, na interventie van Londen zijn reis voorloopig heeft afgezegd. Ook de vaak weinig vriendelijke toon tusschen Londen en Moskou zegt op dit punt genoeg. De vertraging, die het streven naar een conferentie tus schen Engeland, Amerika en de Sov jet-Unie blijkbaar hoofdzakelijk van de zijde van laatstgenoemden partner on dervindt. kan eveneens als een teeken van vrij diepgaande verschillen van meening worden beschouwd, die, naar mag worden aangenomen, voor een be- 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. In de Ne derlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van de Secr -Gen. van de Dep. van Financiën en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betref fende de regeling van het deviezenreis- verkeer, waarmede de „Deviezenbeschik- king van 30 September 1940 en de wij zigingen en aanvullingen hierop zijn ver vallen. De voornaamste verandering in het nieuwe besluit t.a.v.' buitenlandsche rei zen van ingezetenen is, dat de bedragen, welke de deviezenbanken tot dusverre zonder vergunning mochten afgeven, be langrijk gereduceerd zijn n.l. tot f 7.50. Naar België mag men f 25 per persoon en per maand meenemen, terwijl ae de viezenbanken zonder vergunning voor België alle cheques en accreditieven voor reisdoeleinden tot een maximum van f 25 per dag per persoon en een maximum van f 200 per maand kunnen verstrekken, wanreer dat bedrag in de clearing wordt gestort. Voorts kon het publiek zich niet meer rechtstreeks tot de deviezenbanken wen den, welke op vrij ruime schaal devie zen konden verstrekken zonder vergun ning. Was het voorheen mogelijk vrijwel onmiddellijk bij een deviezenbank het aangevraagde bedrag voor reisdoelein den naar het buitenland uitbetaald te krijgen, thans zullen er enkele dagen verloopen, voordat de uitkeering kan plaats vinden, aangezien eerst toestem ming van de zijde van het deviezeninsti- tuut moet zijn verleend. Thans wordt slechts een bedrag van f 7.50 in guldens verstrekt, zoodat het reizen met guldens van de baan is. Het meebrengen van guldens naar Ne derland is beperkt tot f 7.50. Ook hier is voor België een iets soepeler regeling getroffen en werd hèt bedrag vastgesteld op f 25. Voor nadere bijzonderheden zij verwe zen naar de Ned. Stscrt. waarin ook ge regeld wordt het deviezengrensverkeer van Nederland met België. De voornaam ste verandering met het vroegere besluit is, dat het bedrag, dat per dag per per soon kan gorden meegenomen naar Bel gië is verhoogd van f 1 tot f 3 en het maximum bedrag per maand van f 10 tot f 30. langrijk deel den Balkan betreffen. O.a. zou Moskou volgens een te Ber lijn veel gehoorde opvatting zijn aspi raties zoover uitstrekken, dat het zich verzet tegen de landing van sterke geallieerde strijdkrachten in dit deel van Europa, daar het dit als een be dreiging van zijn belangen geschouwt. Britsche invloed vermindert. In de overplaatsing der Joego-Slavi- sche en Grieksche emigrantenregee- ringen van Londen naar Cairo ziet men van Duitsche zijde overigens reeds een teeken, dat de Engelsche invloed op deze emigranten \s verminderd ten gunste van dien van Moskou. Dat de houding van Engeland ten aan zien van den Balkan, op zijn minst gezegd, een open vraag is, is een fac tor, die ongetwijfeld de kans, dat een der met Duitschland verbonden Bal- kafllanden zich van zijn verplichtingen op grond van het bondgenootschap zal losmaken aanzienlijk vermindert. Van Duitsche zijde wordt niet nagelaten, dezen landen het voorbeeld van Italië voor oogen te stellei-. Een gunstiger regeling. AMSTERDAM, 1 Oct. De centra le persdienst van het N.A-F schrijft ons: Met betrekking tot de*~toepassing van art. 53, lid 1 onder a. der Ziektewet (weigering ziekengeld ingeval ziekte bestond bij den aanvang der verzeke- £ing)_ zijn door de Federatie van Be drijf svereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid nieuwe richtlij nen vastgesteld, welke een meer so ciale en voor den verzekerde gunstiger toepassing van dit artikel inhouden. Weigering van ziekengeld op grond van genoemd artikel zal plaats mogen vinden: a. Wanneer de arbeider te kwader trouw werk heeft aanvaard, met het oogmerk ziekengeld te trekken; b. wanneer de arbeidsongeschiktheid zich openbaart vóórdat arbeid van eenige beteekenis is verricht, ook al is de arbeider te goeder trouw; c. wanneer arbeid verricht is, doch de arbeider vóór den aanvang van zijn verzekering door of vanwege den ar beidsbemiddelaar was gewezen op het gevaar van den bedongen arbeid voor zijn gezondheidstoestand, of uit ande ren hoofde zoo goed als zeker wist, dat de arbeid, waartoe hij zich verbond, hem binnenkort arbeidsongeschikt zou maken, tenzij de arbeider sedert den aanvang van de verzekering zwaren arbeid gedurende een tijdvak van 8 op eenvolgende kalenderdagen, normalen arbeid gedurende een tijdvak van 15 opeenvolgende kalenderdagen, of lich ten arbeid gedurende een tijdvak van 30 opeenvolgende kalenderdagen heeft verricht. Ten slotte zal vanwege de uitvoeren de organen voeling worden gehouden met de gewestelijke arbeidsbureaux om te bevorderen, dat arbeiders, die onge schikt voor het hun opgedragen werk zijn bevonden, passend werk wordt op gedragen. Met het volgen van deze nieuwe richtlijnen zal worden vermeden, dat voortaan een tydens het werk ziek ge worden arbeider zgn aanspraken op ziekengeld ziet afgewezen met de me- dedeeling, dat hg ongeschikt tot werken was, hoewel hg toch metterdaad had getoond, te kunnen werken. Voor de werkers in de werkverrui ming zal de nieuwe regeling zoodanig worden toegepast, dat zij geen nadeel ondervinden en ook in deze gevallen de uitvoerende organen anderzijds ge vrijwaard blijven tegen het doen van onverschuldigde uitkeeringen. BAKKERSARBEID EN -BEZORGING OP ZATERDAG. De secr.-generaal van het Dep. van Sociale Zaken heeft voor het tijdvak van 15 October 1943 tot 19 Maart 1944 een nadere regeling vastgesteld voor den bakkersarbeid en de broodbezor ging op den Zaterdag. Deze regeling, welke gelijkluidend is aan die van het overeenkomstige tijdvak van 1942-'43, komt in hoofd zaak hierop neer, dat op Zaterdag om 2 uur des ochtends met den bakkers- arbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodverzorging betreft, bepaald dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of op gewarmd is, gedurende het tijdvak, waarvoor deze regeling geldt, op Za terdag des ochtends van 8 uur af mogen vervoeren, terwijl de verkoop of aflevering om 9 uur mag beginnen. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappeienschillen voeden het vee. GEEF DE AARDAPPELEN- SCHILLEN AAN DEN OPHALER MEE. De vuilnisemmer is een gemak kelijk voorwerp in het huishouden. Alles wat afgedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen. Hoeveel aardappelschillen en groente-afval len zouden er vóór den oorlog wel niet verdwenen zijn in de vuilnis emmers van de Nederlandsche huis houdingen? Zeker, de „schillernan" kreeg er zijn deel van, maarheusch, het was maar een bescheiden deel Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in den vuilnisemmer veidwij- nen, dat ons nog van verder nut kan zijn. Dat is een Nederlandsch belang. De 5000 ton schillen, die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week wordeu opge haald, kunnen 30.000 koeien voeden. Dat is niet veel, zal men misschien zeggen, maar het is wel veel als men bedenkt, dat dit voedsel ten goede komt aan koeien d'e juist daar gehouden worden, waar het bijzonder te pas komt, namelijk in de buurt van de groote steden van ons land. Helpt de koeien en de koeien helpen u. Bewaart de aard appelschillen en geeft ze aan den ophaler toee. Van 4 tot en met 30 October. 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. - De Plaat selijke Distributiediensten reiken van 4 tot en met 30 October a.s. tegen over legging van de stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmid delen, uit, en wel aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 122; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 222; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 322; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 422. Zij, die geboren zijn tusschen 3 Oc tober en 1 November van de jaren 1922, 1929 en 1939. dienen hun inlegvel te ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is ingeschreven. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor schippers woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevol kingsregister), gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de -uitreiking der- kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenkomt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 12 der stam kaart een kruis geplaatst. Bij uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke 'gedurende deze periode eveneens plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 12 een aanteekening geplaatst. Mor, ten na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. La tere reclames worden niet in behande ling genomen. Maandagavond is plotseling overle den de heer Evert Smit, directeur van de Zaanlandsche Stoomdrukkerij te Koog aan de Zaan en o.m. ook presi dent-commissaris van het „Dagblad voor Noord-Holland". De heer Evert Smit, die 58 jaar oud geworden is, voerde op energieke wij ze de directie van het door hem van zijn vader overgenomen bedrijf, waar aan de uitgave van het bekende dag blad „De Zaanlander" was verbonden. Als pres.-comm. was de heer Smit voor het bedrijf van het „Dagblad voor Noord-Holland" van groote beteekenis: zooals begrijpelijk kan worden geacht is hem het niet meer zelfstandig uit komen van zijn blad na aan het hart gegaan, maar de groote interesse wel ke hij aan den dag legde om ook nog in deze tuMep van de krant te maken, wat er van te maken was, deed welda dig aan. Als president-commissaris voerde hij op zeer rechtschapen wijze het algemeen beleid, waardoor dit zeer moeilijke bedrijf zijn functie in de maatschappij nog kon vervullen. Zijn plotselinge ziekte welke di rect reeds het ergste deed vermoeden heeft verslagenheid onder de wer kers aan dit blad gebracht. Naast tal van plaatselijke bestuurs functies vervulde de heer Smit ook mooi landelijk en provinciaal werk; zijn liefde voor natuur en historie was alom bekend, zoodat door deze groote belangstelling hiervoor zitting had in de besturen van „Heemschut", „De Hollandsche Molen" en „Het Noord- hollandsche Landschap", terwijl de Zaansche Oudheidkamer en de Vereeni ging „De Zaansche Molen" meermalen veel aan 2ijn interesse voor deze stich ting hadden te danken. Vrijdagmorgen zal de heer Smit te Koog aan de Zaan ter aarde worden besteld. VOOGDIJ-VEREENIGING „KINDERZORG". Aan het jaarverslag 1942 ontleenen wij het volgende: In 1942 werd door de Vereeniging „Kinderzorg" de tijdelijke voogdij aan vaard van 2 pupillen, van 1 pupil ein digde de Voogdij wegens meerderjarig heid, zoodat het aantal onzer pupillen met 1 /ermeerderde. Het was noodig, dat 1 der meisjes in een inrichting werd opgenomen, verder gaf het gedrag der pupillen alle rede nen tot tevredenheid. Overplaatsingen hoefden in het afgeloopen jaar niet te geschieden. De gezondheidstoestand van Van 5 October tot en met 16 October geven de met „vleesch 41A" en de met „vleesch 42A" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „vle'esch 41B" en de met „vleesch 42B" géihèrkte bonnen recht op het koopen 'van 1/4 gedeelte van voornoem de h'óévêelheid vleesch of vleeschwa ren. Nieuwe rantsoenbonnen voor brood en vleesch. Met ingang van 3 October zijn ook voor de artikelen brood (voor vier rantsoenen en voor één rantsoen) en vleesch (voor één rantsoen), de rant soenbonnen van nieuw model in ge bruik genomen. De thans voor deze artikelen in om loop zijnde rantsoenbonnen blijven gel dig tot 27 November a.s. voor de wla- selbormen voor een half en een kwart rantsoen brood en voor een kwart rant soen vleesch worden geen nieuwe mo dellen in omloop gebracht, zoodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven. (Reeds in een gedeelte in ons nummer van gister geplaatst.) Afleveringsverbod uitgebreid. Ingevolge bekendmaking in de Staats courant van 4 October 1943 is het be staande verkoop- en afleveringsverbod voor bepaalde metalen huishoudelijke artikelen, voor zoover het betreft ver koop en aflevering door fabrikanten en handelaren, met uitzondering van de detailhandelaren, uitgebreid tot de vol gende, geheel of gedeeltelijk van me taal vervaardigde artikelen: bakvor men, beugels voor weckflesschen. broodmessen, incl. broodzagen, draad treeften, draadzeven, fleschopeners, gieters, kachelpijpen incl. ellebogen, keukenmessen, koffiemolens, kolenkit ten, nachtpotten, pansponzen, paple pels, raspen, scheerapparaten, stofblik- ken, strijkijzers (niet elctrisch), trech ters, tuinharken en tuinschoppen (van kleine maat, bestemd voor gebruik door particulieren) voorraadbussen, vuilnis emmers, waschstampers. Te zijner tijd zullen nadere mededee- lingen worden gedaan omtrent de wij ze, waarop en de voorwaarden waar onder weder tot verkoop en aflevering van bovengenoemde artikelen mag worden overgegaan. de pupillen was over het algemeen goed. Door vertrek en andere omstan digheden moesten wij enkele leden ver liezen, maar het mocht ons gelukken, daarvoor weer nieuwe te noteeren. In verband met het moeilijke kleeding- vraagstuk, is in het afgeloopen jaar door de pleegouders meermalen een be roep gedaan Op onzen financieelen steun, en hebben wij, zoover het ons mogelijk was, daarin geholpen. Het be stuur kwam in 1942 vier maal bijeen, terwijl een ledenvergadering werd ge houden. In de ledenvergadering werd in de bestaande vacature voorzien door verkiezing van mevr. B. Kloos—Bok Overigens kwam geen verandering in de samenstelling voor, daar het aftre dende lid, de heer P. v. Ammers bij ac clamatie werd herkozen. Het verslag besluit met een hartelijk woord van dank aan de pleegouders, voor de zorg, in deze zoo moeilijke tijden, aan de pu pillen gegeven en aan allen, die de Vereeniging in het jaar 1942 wederom hun financieelen en moreelen steun hebben verleend. s»*t Gulden Vlies". DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD. Het prachtige, gevoelige stuk van Jean Sarment heeft gisterenavond weer een zeer groot succes behaald. En dat dit ge beurde voor een uitverkochte zaal, mag tot groote voldoening stemmen, omdat net bewast dat voor de ware kunst ook een groote belangstelling bestaat. In vergelijking met de vorige voorstel lingen mag geconstateerd worden, dat de opvoering aan innigheid en diepte heeft gewonnen. Het spel van Elise Hoomans heeft m de rol van Lucy thans een bijzon dere hoogte bereikt. Het was alles diep doorvoeld, vooral in de tweede acte, die prachtig slaagde en grooten indruk maak te. Broos en teer in het eerste bedrijf was deze Lucy, volop vrouw in het derde. Een uitbeelding, die de jeugdige actrice Elise Hoomans van het Gemeentelijk Theater bedrijf de grootste voldoening kan en mag schenken. Guus Hermus sloot zich op bij zondere wijze bij haar spel aan en zijn vertolking van Napoléon steeg in de be langrijke scène van het tweede bedrijf tot een groote hoogte. Kees Brusse, die sedert kort de rol van Arthur (eerst gespeeld door Fons Rademakers) heeft overgeno men, heeft zich reeds zeer goed aange past en deze moeilijke, maar minder dankbare rol met goed overleg vertolkt en het goede ensemble doen blijven. Cor Hermes, de regisseur, die veel eer had van zijn werk, speelde fijntjes den musiceerenden en verzamelenden „Admi raal". MarieFaassen deed zich zelfs in het kleine rolletje van de dienstbode als een geroutineerde artiste kennen. Het publiek, dat geheel meeleefde (een enkele maal werd wel eens onnoodig ge lachen) heeft na het tweede bedrijf en ook aan 't slot aan de spelenden een daveren de ovatie gebracht. Volkomen verdiend! Zij, die deze mooie opvoering nog niet konden bijwonen, mogen een volgende gelegenheid niet verzuimen. J G. C. v. Gulik. DE VERLOREN ZILVERBON. De 44-jarige Alkmaarsche broodbezorger J. J.' A. stond Maandagmiddag tegenover denm^jarigen Lide Hoekstra, die aan den PSÖ^lierechter, mr. Alblas, mededeelde, dat A. {zilverbon van J 1.—, die zij had gevóftden en door den 10-jarigen B. J. Leek wak verloren, van haar had afge nomen,1'bewerende, dat hij die had verlo ren. Het kleine ding was eerlijk en posi tief in haar verklaring en verzekerde, dat verdachte ten onrechte beweerde, dat zij de bon op zijn verzoek aan hem had af- gegeveq. Pe verdachte voerde tot zijn verweer aan, dat die bon aan het deksel van zijn broodwagen was blijven haken en op straat terecht was gekomen. Juist toen het meisje de bon opraapte, had hij dit willen doen. Al 6 jaar ging hij met de bonnen en veel geld om en, nimmer was er iets te*ort gekomen. Hij achtte he? absurd, dat men kon aannemen, dat hij voor J 1.oneerlijk zou hébbén gehan deld. Zoowel de officier, mr. de Brueys Tack, als de politierechter waren van oordeel, dat dit wel het geval was; Het O.M. vond de houding van verdachte zelfs dermate onsympathiek, daar het 3 weken gevange nisstraf vorderde. De politierechter maakte er, gezien het feit, dat verdachte nimmer met de justitie in aanraking was geweest, S 50 boete of 20 d. van

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1