Adempduze aan den Dnjepr verwacht DAGBLAD VOOR Purmerenders voor Deutsche Obergericht. 55 distributiezondaren berecht/ Mogelijk trekken de Duitsche troepen in den winter nog meer terug. Tegenstellingen in Oost-Europa. Inlevering Radiotoestellen. Sovjet-bruggehoofden verkleind. ZeStien schepen getroffen. Max Blokzijl's reis Ziekengeldverzekering. STAD EN OMGEVING. Dr. Korteweg overleden. Koeien en kalveren geslacht. Langdurige tuchthuisstraffen. Zetel der Italiaansche regeering. Waarom verplaatst? Drukke dag voor den Alkmaarschen Economischen Rechter. Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditi'e: Voordam C 9. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 7 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 234, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3Vo m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per' 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Uit de commentaren der Duitsche pers op het verloop van den strijd aan het oostelijke front blijkt, zoo vertelt de ANP-correspondent te Berlijn, dui delijk, dat de Duitsche legerleiding met het bereiken van de Dnjeprlinie een faze van den strijd afgesloten acht en dat men alles in het werk wil stel len om deze linie voorloopig te behou den. De. Dnjepr, langs wiens oevers zich op sommige plaatsen vrij breede moerassen uitstrekken, is voor de bolsjewisten een moeilijk te passeeren hindernis en de Sovjetrussische brug- gehoofden aan den Midden-Dnjepr en ten noordwesten van Dnjepropetrowsk schijnen voorshands van geen strate gische beteekenis te zijn, zoodat de Dnjepr, naar. men dan ook kan aanpe- men, voorloopig een verdere ontplooi ing van het Sovjetrussische offensief zal beletten, temeer daar de bolsjewis ten na de drie maanden, die het of fensief reeds geduurd heeft, ongetwij feld een adempauze noodig hebben om hun strijdkrachten te hergroepeeren. Slechts ten noorden van de Zee vans Azof, waar sterke Sovjetrussische troe penconcentraties zijn waargenomen, schijnen de bolsjewisten hun offensief nog niet te willen staken en van Duit- iche zijde verwacht men hier dan ook nog vóór het invallen der regenperiode nieuwe aanvallen. Ten zuiden van het Ladogameer is een toegenomen activi teit der bolsjewisten waar te nemen en hét is dan ook niet uitgesloten, dat ook in dezen sector, die geruimen tijd vrij rustig is geweest, nieuwe Sovjet russische aanvallen te verwachten zijn Nieuw Sovjetoffensief in den winter? Een offensief over de geheele linie, zooals de olsjewisten dezen zomer hebben ondernomen, verwacht men van Duitsche zijde evenwel pas nadat de winter zijn intrede heeft gedaan en de stijf bevroren grond weer operaties met zware pantserlegers mogelijk maakt. De komende winter kan, zoo meent men te Berlijn, in het oosten de beslis sing brengen en men houdt er te Ber lijn rekening mede, dat de Duitsche weermacht in dezen winter nog ver der terug zal moeten wijken, doch ver klaart. dat zulks de bolsjewisten geens zins nader tot de overwinning zou brengen, indien zij er niet in zouden slagen, door het Duitsche front te breken en dit te desorganiseeren. In tegendeel, zouden de Duitschers een doorbraak kunnen verhinderen, dan zou dit voor de bolsjewistische strijdmacht een slag zijn, dien zij aldus de Duit sche opvatting moeilijk te boven zou kunnen komen. De a-s. firiemogendheden- conferentie. Terwijl men dus, zooals uit het bo venstaande blijkt, in Duitsche kringen ten aanzien van de militaire vooruit zichten aan het oostelijke front een ze ker optimisme aan den dag legt, houdt men van Duitsche zijde ook nog uit drukkelijk de mogelijkheid open, dat politieke ontwikkelingen de situatie volkomen zullen wijzigen, zonder dat men literaard in bijzonderheden treedt Nu d^militaire operaties aan het oos telijke front, lat nog steeds het betrng- rijkste front irT Europa is, in de komèn- de weken aan beteekenis zullen verlie zen, kan het zwaartepunt meer op de politiek koipen te liggen'. In dit verband dient ookde c<mfe- rentie tusschen vertegenwoordigers van Londen, Washington en Moskou ge noemd te worden. De conferentie om trent den datum waarvan de geallieer den het nog steeds niet eens schijnen te zijn, is ontegenzeggelijk van groote beteekenis. DE REGEERING-BADOGLIO. Het is duidelijk, dat de regeering van Badoglio door de Engelschen en Ameri kanen slechts erkend wordt als „voor- loopige oplossing om zich te behelpen", aldus heeft de zoojuist uit Italië in Lon den teruggekeerde Reuter-correspon- dent Gordon Waterfield verklaard. De correspondent constateerder dat de sa menwerking tusschen Badoglio, de En gelschen en de Amerikanen, „abnor maal" is. £e* karabijn schiet handgranaten. De granaat wordt in den schietbeker, die op het wapen is gezet, geplaatst. De karabQn wordt met een kardoes fnpiaats van met een patroon geladen. Daer de schietbeker een getrokken loop heelt, krijgt het projectiel na het afschiet#* een groote snelheid. Op korten afstand vervangt het 3 «-M. projectiel de handgranaten PK Schelm/PBZ/R/P n» Tusschen Engeland en Amerika eenerzij,ds en jle Sovjetunie ander zijds bestaan tegenstellingen, die, naar ook uit Engelsche bladen blijkt, hoofd zakelijk Oost-Europa betreffen. Deze tegenstellingen schijnen een verdere ontplooiing der geallieerde krijgsplan nen, o.a. wat den Balkan betreft, in den weg te staan. Zoo zou, naar men te Berlijn meent reeds een in-asie in Zuidoost-Europa hebben plaatsgevonden, indien Mos kou zich hiertegen niet had verzet ""-•k '*et zevende Amerkaansche le ger en het reeds 300.000 man tellende Fransche leger van Giraud, omtrent de verblijfplaats waarvan men slechts kan raden, staan ongetwijfeld voor nieuwe landingsoperaties gereed, doch men neemt te Berlijn aan, dat vóór afloop der conferentie tusschen de geallieerden geen ondernemingen op groote -haal te verwachten zijn. Uiteraard wordt het' uitstellen der conferentie van Duitsche zijde toege juicht, daar hierdoor tijd gewonnen wordt voor het nemen van verdedi gingsmaatregelen. Zouaen de besprekingen, die volgens de laatsta berichten te Moskou zouden plaatsvinden, de Sovjetrussische wen-' schen onvervuld laten, dan verwacht men hiervan in Duitsche kringen een verkoeling der betrekkingen tusschen- Moskou en zijn Anglo-Amerikaansche L-.idgenooten, die op ue geheele situa tie van grooten invloed zal zijn. Op 20 October loopt de termijn, binnen welken men alsnog ongestraft zijn radiotoestel kan inleveren, ten einde. Zij, die, om welke reden ook, tot dusverre verzuimden tot inleve ring over te gaan, zullen er goed aan doen, hiermede niet tot het laatste oogenblik te wachten, doch hiertoe terstond over te gaan. Zoo als bekend zijn voor hen, die na 20 October zonder de vereischte toe stemming in het bezit yan een radio toestel worden bevonden, de streng ste straffen in het vooruitzicht ge steld. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Oct. (DNB) Het op perbevel der weerfhacht deelt mede: Op het Noordelijke deel van het schier eiland Taman heerscht slechts plaatse lijke gevechtsbedrijvigheid. Een vijan delijke groep, die geland was ten Wes ten van den Koebanmond, werd in ver bitterde gevechten van korten afstand vernietigd. Aan den Midden-Dnjepr misluk ten vtfandeiyke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen werden de Sovjetbruggehoofden verkleind. Aan weerszijden van de Pripetmonding duren de zware gevechten voort. Ten Zuiden van Gomel en ten Wes- tèn van Smolensk bleven herhaal de doorbraakpogingen van den vij and zonder resultaat. IN ITALIË. Op verschillende punten van het Zd.- Italiaansche front viel de vijand ter sterkte van een compagnie tot een ba taljon onze achterhoede aan en werd hij overal met verliezen afgeslagen. De gevechten met de by Termoli gelande vyandeiyife gevechtsgroep duren nog voort. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen opereerden met sueces tegen concentraties van pant serwagens en voertuigen en bracht ten drie groote landingsbooten met een gezameniyken inhoud van meer dan 5000 ton tot zinken. Bij de zuiveringsgevechten in Istrië werden talrijke gevangenen en een om vangrijke buit gemaakt. De bandieten leden bovendien zware bloedige verlie zen. fi Zestien schepen getroffen. Bij den gemelden aanval op een vij andelijk convooi voor de Noord-Afri- kaansche kust plaatsten volgens defini tieve rapporten formaties der lucht macht bom- en torpedotreffers óp in totaal zestien sqhepen met »en geza- menlijken inhoud van 130.000 ton. Een deel der schepen kan als .vernietigd worden beschouwd. Sterke formaties der luchtmacht vie len een steunpunt van den vijand in het Oosten der Middellandsche Zee aan *en bombardeerden in de Egeïsche Zee een vrachtschip van middelbare groot te in brand. De vijand verloor gisteren in het Mid- dellandsche-Zeegebied en boven het be zette gebied in het Westen 21- vliegtui gen, voor het meerendeel iware vier motorige bommenwerpers. Bij de gevechten op het eiland Cor sica heeft een SS-stormbrigade zich bijzonder onderscheiden. Drie Sovjet-torpedojagers in den grond geboord. Het DNB meldt nog uit Berlijn: Duitsche duikbommenwerpers hebben op 6 October in de Zwarte Zee ten zuidwesten van de Krim drie Sovjet- tqrpedojagers in den^rond geboord Onderde tot zinken gebrachte torpe dojagers bevond zich de moderne torpe dojager Charkof, die in 1936/37 ge bouwd is. Het schip had een waterver plaatsing van 2200 ton en liep 43 knoopen. door Noord-Brabant. Als waarnemend propagandaleider der N.S.B. heeft Max Blokzijl met tusschenpoozen van eenige dagen de voornaamste Brabantsche steden be zocht, waar groote volksvergaderingen werden gehouden, die zeer druk wer den bezocht. Onder het gehoor be vond zich steeds een groot aantal po litieke tegenstanders. Dezer dagen werd de slot-vergadering te "'s-Hertogenbosch gehouden. Na korten tijd zal de heer Blokzijl een bezoek brengen aan vele Branbants,che fabrieken. Het plan hiervoor is in bewerking. Op de vraag hqe de Brabander in net algemeen staat tegenover „.het Na- tionaal-Socialisme, antwoordde' de heer Blokzijl, dat hij in dat gewest een sterke neiging tot den nieuwen tijd had ^ntmoet. Hoewel er tegenwerking bestaat van geestelijke en andere con servatieve elementen, zou de positie van de beweging veel beter zijn. Ook thans is er in het Zuiden een duidelij ke stemming tot „meegaan" merkbaar. Bovendien heeft hij daar veel waarde volle elementen aangetroffen. Voorts sprak de heer Blokzijl zijn voldoening uit, over de energie en wils kracht der industrie in dat gewest. De heer Blokzijl verzekerde, dat hij zeer aangename ervaringen aan zijn Bra- bantschen tocht had. Van de ziekengeldverzekering werd in den laatsten tijd in toenemende mate misbruik gemaakt, zooösft het noodzakelijk werd om diegenen, die eens een paar dagen thuis willen ijlij-N ven, omdat het werk hun niet aln- stfiat^te laten gevoelen,* dat zulk een spijbelen zich wreekt in een belang rijke vermindering van inkomsten. Daartoe is in de Ziektewet een wijzi ging aangebracht. De tot dusver gel dende voorschriften kenden aan de verzekerde arbeiders bij ziekte gedu rende 26 weken 'een ziekengeld van 80 pet. van het dagloon toe, waarftj geen onderscheid werd gemSakt tus schen ziekten van korteren of lan- geren difïïr. Onlangs is echter een bepaling in gevoerd, op grond waarvan na het verstrijken, van drie verplichte wacht- dagen, gedurende de eerste zes dagen, waarover uitkeering wordt verstrikt, een ziekengeld van 50 pet. van het loon wordt gegeven. Daarna heeft de normale uitkeering van 80 pet. van het loon plaats. Indien evenwel de ongeschiktheid tot werken langer duurt dan vier weken, verkrijgt de verzekerde achteraf nog een uitkee ring, waarbij hem het gedurende de eerste zes dagen minder betaalde wordt vergoed. De bedoeling van dezen maatregel is om het in den laatsten tijd opgeko men verschijnsel van te lichtvaardige ziekmeldingen te beteugelen, zofider dat daarbij de werkelijk ernstige pa- Na een ongesteldheid van 6 weken, die zich pa's de laatste dagen in ongun- ^igen zin ontwikkelde, overleed alhier dr. A. J. Korteweg. Dr. Korteweg werd 29 December 1883 te Amsterdam, als ■oon van den bekenden professor Kor teweg, geboren. Hij studeerde in Leiden en deed in 1909 Zijn artsexamen.Van 1910 tot 1912 was hij inwonend-assistent van prof. Nolen. In 1912 vestigde hij zic^i als arts te Heerlen,, waar hij tot 1920 verbleef. In 1S13 promoveerde hij cum laude tot dokter op het proefschrift „Arhythmie door Atrium-Fibrilldiê". In tal van wetenschappelijke tijd schriften publiceerde Dr. Korteweg, die zich in 1920 te Alkmaar ais arts van in wendige ziekten vestigde, artikelen over medische onderwerpen. Dr. Korteweg was lid van de Provin ciale en Wetenschappelijke Malaria commissie, voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinder Vacantie- Kolonies en maakte deel uit van het be stuur van de Internistenvereeniging. De crematie van zijn stoffelijk over schot heeft Maandag op Westerveld plaats, na aankomst van trein 14.13. In dr. Korteweg verliest Alkmaar een hoogst bekwaam medicus en een hoog staand mensch, die zijn talrijken patiën ten, maari'ook velen anderen, tot zegen is geweest. Dr. Korteweg had groote belang stelling voor het cultureele leven van ons volk en, eerbied voor onze historie. Zijn aanhankelijkheid aan zijn studen tentijd kwam tot uiting in het Minerva- beeld in ziin werkkamer, omhangen met zijn corpslint en aan den voet zijn studentenpet. GASVERGIFTIGING. Bij de familie K. in de Landstraat heeft zich gistermorgen een ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan. Toen het dienstmeisje des morgens voor de woning verscheen, ontdekte ze een sterke gaslucht. Met behulp van buren werd een onderzoek ingesteld. De 13-jarige zoon werd in de keuken be wusteloos aangetroffen en dat was op de slaapkamer boven eveneens het ge val met den vader en een jongeren zoon. /Door den G.G.D. werden de slacht offers naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Door toepassen van kunst matige ademhaling gelukte het bij den vader en den oudsten zoon de levens geesten op te wekken. Het 7-jarig zoontje is helaas overleden. De toe stand van den vader en den 18-jarigen zoon is thans goed. tiënten, met een ziekte van Iangeren duur, worden getroffen. Deze immers krijgen later het aanvankelijk minder ontvangene uitbetaald. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de getroffen maatregel, die slechts noode werd. genomen, een tijdelijk karakter draagt.Het ligt in de bedoe ling hem ongedaan te maken, zoodra het verschijnsel, waartegen hij zich keert, een einde neemt. De landarbeider Bastiaan Versluis en de schilder Willem Cornells Sterk, bei den woonachtig te Spijk, hadden beslo ten, gezamenlijk door den handel In vleesch geld te verdienen. Te dien ein de kochten zij een aanzienlijk aantal schapen en slachtten die clandestien, waarop zij het vleesch met winst ver kochten. Met het oog op de hardnek kigheid, waarmede zij gedurende ge- ruimen tijd hun bedrijf voortzetten, ver oordeelde het Deutsche Obergericht Versluis tot een tuchthuisstraf van vijf jaar en Sterk tot drie jaar tuchthuis straf, beiden bovendien tot een boete van 300 gulden, subs, nog zes maanden tuchthuisstraf. Gewetenlooze Purmerender. Als bijzonder gewetenloos clan destien slachter moest zich de boer renknecht Antonius Molkenboer uit Purmerend met een aantal van zijn afnemers voor het Deutsche Oberge richt verantwoorden. Molkenboer heeft op de meest gewetenlooze wij ze een aanzienlijk aantal runderen en kalveren clandestien geslacht en bij den zwarten handel in vleesch een buitengewoon grooten omzet bereikt. Het Obergericht veroordeelde hem deswege op 30 September 1943 tot zes jaar tuchthuisstraf en een boete van twintigduizend gulden, subsidiair nog een maand tuchthuisstraf voor elke niet betaalde duizend gulden. Zijn voornaamste afnemers waren de melkhan daar Hei- Demmers, die BERLIJN, 6 Oct. (DNB). Met de verplaatsing van den zetel der Italiaan sche regeering uit Rome naar een stad in Noord-Italië is, naar de correspon dent van de „Berliner Börsenzeitung", dr. J. Schmitz Forst, meldt, een ver plaatsing van het politieke gewicht ten uitvoer gelegd, welke door dén oorlog noodzakelijk is geworden. Het besluit van de onder Mussolini staande nieuwe regeering om Rome als regeeringszetél op te geven is niét. a'dus de r-o«resoo'.- dent, een onder den druk van den vij and genomen maatregel, maar een vrij willig besluit van groote draagwijdte* De Republikeinsche regeering van Tta- lië gaat naar het noorden omdat daar, te»^n M'dden-'P'vroop den Duitschen bondgenoot, de arbeids- en strijdbasis van Italië ligt. Het zou zijn valsdhe feiten voor te spiegelen en den tqestand onduidelijk voorstellen, wanneer jnen, aldus de correspondent verder, de fictie in stand zou willen hou den dat Rome deze taak zou kunnen verrichten Rome kan dit niet, o.mdat het uit zee in gevaar is en aangezien ook zijn verkeersverbindingen, gezien de ligging der vijandelijke vliegvelden, voor korter of langer tijd verbroken kunnen worden. veroordeeld werd tot 3 jaar tucht huisstraf en 250Ö gulden boete, de ar beider Dirk Saln en de sl/ge/ Hein Koning, die beiden werden ^veroorr deeld tot twee jaar en zes maande# tuchthuisstraf en tot boeten van 1000 en 2000 gulden; voorts de koffiehuis- Miöuder Cornelis Johannes Vijselaar en de hotelhouder Arehd Hendrik van Linge, wier delicten werden ge straft met een jaar en drie maanden tuchthuisstraf voor beiden en voor Vijselaar bovendien met 300 «ulden boete. De employé Simon Spaans, die binnen betrekkelijk bescheiden gren zen was gebleven, kwam er met een jaar tuchthuisstraf af. Dit proces heeft op buitengewoon scherpe wijze het verwerpeiyke optre den van de clandestiene slachters en hun afnemers in het licht gesteld. Ie der móet het zich voor gezegd houden, dat een dergeiyk optreden niet verbor gen kan biyven. De veestapel staat on der zóó scherpe controle, dat het er slechts op aan komt, wanneer er weer eens controle plaats vindt. Dat kan nu eens korter, dan weer langer duren. Al- t«d echter kan verwacht worden, dat de daad ontdekt wordt. In het onderha vige geval zijn de straffen der afne mers van het vleesch vastgesteld naar de grootte Van de gekochte hoeveelheid De opgelegde boeten bedragen in ttf- taal meer dan de winst, verkregen door den clandestienen handel in ^leesch. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelenschillen voeden het vee. VLIEGERS OPLATEN STRENG VERBODEN. |s-GRAVENHAGE, 6 Oct. De Com missaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid wijst erop, dat het verboden en strafbaar .^s, vliegers van Welken aard ook op te laten. Tegen overtredin gen zal ingevolge de verordening van den Secr;-Gen. van het Dep. van Jus titie van 6 September 1940 (verordenin genblad stuk 25 nr. 133) streng worden opgetreden. ?h het bijzonder wordt de aandacht erop gevestigd, dat ouders, opvoeders *en andere met toezicht be laste personen krachtens de verorde ning van den Secr -Gen. van het Dep. van Justitie over het toezicht op min derjarigen van 5 Augustus 1943 (veror deningenblad stuk 23 nr. 85), wanneer zij het strafbare gedrag der minderja rigen door behoorlijk toezicht hadden kunnen verhinderen, kunnen worden gestraft met gevangenisstraf of hechte nis tot zes maanden óf boete tot 300 gulden. MISDAAD ONDER FRANSCHE JEUGD. Parijs, 5 Oct. (O.D.) Het aantal jeug dige personen, dat wegens overtredin gen van de wet voor den rechter moest verschijnen, is in Frankrijk zeer geste gen. Terwijl in 1935 het aantal ongeveer 11.000 was, telt men volgens „Le Petil Parisien" dit jaar in Frankrijk ten naaste bij 30.000 jeugdige misdadigers MAX BLOKZIJL OVER „DE OORLOGSWERKELIJKHEID". In 4e serie Brandende Kwesties spreekt Max Blokzijl heden, Donderdag 7 Oct., via Hilversum I om 18.45 uur over: „De Oorlogswerkelijkhqid". DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HEILOO. Zooals wij gisteren reeds mededeelden heeft de Commissaris Generaal voor Bestuur en Justitie tot burgemeester van Heiloo benoemd den heer C. L. Swaalf te Heemstede. Di nieuwe burgemeester, de heer Carol-us Ludovicus Swaalf, is 'te Haar-, lem geboren op 19 September 1905 en dus 38 jaar oud. Hij behoort tot de Ned. JHerv. Gem., is gehuwd en heeft' twee zoontjes, resp. geboren in 1941 en 1943. Te Amsterdam bezocht de heer Swaalf de M.T.S., waarna hij in de autozaak van zijn vader werd opgeno men. In 1933 werd hij lid der N.S.B, In zijn functie van Opper-Hopman en Heerbanleider leidde hij verschillende bijeenkomsten. Voor de gemeente admi nistratie was hij volontair op de secre tarie van burgemeester Kolb te Aals meer. KOSTELOOZE KOEPOKINENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Hard draver slh an nr. 11 bestaat de gelegenheid voor koste- looze koepokinenting op Dinsdag 12 October a.s., des voormiddags te 9 u. Men gelieve het trouwboekje mede tnemen. Alkmaar, 9 October 1943. De Burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS. DIERENBESCHERMING. Woensdag is door een bewoonster van de Kievitstraat uit 't Noord-Hollandsch Kanaal opgehaald een zwart poesje, pl. m. 3 maanden oud, wit neusje, witte voeten en witte borst. Het beestje, dat door jongens in het Kanaal was ge gooid is in goede conditie. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C, Verver, Baanstraat, Alk maar. 1 OCTOBER DIERENDAG. Ontvangen van mej. W. Haarlem voor 't stichten van een Dierenasyl 1. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand September werdetf door de Wijkverpleegster 658 bezoeken! afgelegd bij 49 patiënten, waarvan 539 bezoeken bij leden van het A.A.Z.A.,- 107 bezoeken bij leden van hét W.-G. kruis en 12 bezoeken by particulieren. Zij verleende 2 maal laatste hulp. De Wijkkraamverpleegster legde 226 be zoeken af bij 18 patiënten en verleende 8 maal assistentie by den dok tér. AANRIJDING. Maandagmiddag werd de 8-jarige H. L. in de Langestraat alhier door een onbekend gebleven wielrijder aangere- den.^Het jongetje kwam te vallen en brak daarbj zijn rechterbeen. DE POLITIE STRAFT. Gedurende de maand September 1943 werden door de Alkmaarsche politie 172 strafbeschikkingen uitgevaardigd (vorige maand 101) en wel: 136 voor de VerduisteAngverordening (v. m. 37), 32 terzake van overtreding der Wegenver keersregeling (v. m. 63) en 4 voor de Verordening Openbare Orde (v. m. 1). Voorts werden in genoemd tijdvak 566 politioneele waarschuwingen uitgereikt' (v. m. 535). Terzake van overtreding der verduisteringsvoorschriften werd bij 70 inwoners voor eenïgen tijd het elec^ trisch licht afgesneden. 't Gulden Vlie». PAS OP JE VROUW. De klucht in drie bedrijven, die jb* teravond in de Schouwburgzaal van 't Gulden Vlies ten tooneele werd ge voerd, is geschreven door Carl Max Haas en droeg oorspronkelijk den titel „Schuld an allem ist die Mona Lisa". In het Hollandsch is deze klucht than« „Pas op je vrouw" gedoopt, wat on tegenzeggelijk een.zeer vrije vertaling is. Op welke vrouw gepast moet wor den, is bovendien niet heelemaal duiden lijk, want alle vrouwen, die hier gister avond op de planken stonden ge trouw yf verloofd wairen allesbehalve Brajidstoffenbonnen en tabakskaarten verhandeld. Voor den economischen rechter, mr. Meijer, hadden zich Woensdag 55 ver dachten, in 43 zaken, wegens overtre ding van de distributiebepalingen te verantwoorden. Als eerste stond .terecht Jacob Kok, gemeente-werkman te Enkhuizen,- voor het vervoeren van 300 kg. aardappelen Tot zijn verontschuldiging voerde hij aan, dat hij toch moest eten. Vonnis 50 of 10 dg. Voor het verkoopen van een schoenen bon kreeg Maria Prent, huisvrouw te Oostzaan, 15 of 3 dg. Louis Nottelman, incasseerder te Den Helder, had 12 extra" brandstofbonnen verkocht en werd daarv.oor beboet met 100 of 20 dg. De Heldersche kellner Jan C. W. v. Leeuwen had 3 liter jenever voor brandstofbonnen geruild. Ook dit mag niet en daarvoor zal hij 10 moeten betalen of 2 dg. moeten opknappen. De rechter vond het 'pijnlijk, dat verd. zijn jenever ook kwijt was geraakt. De 45-jarige bankwerker Bijlsma te Oudesluis had 3 extra brandstofbonnen voor 24 gekocht en geruild voor drie flesschen jenever. De jenever was hem echter niet geleverd. Eisch 40 of 4 dg. Vonnis ƒ30 of 6 dg. Anke Brinksma, bankwerker te Den Helder, had 3 extra brandstofbonnen verkocht. Het O.M., mr. Feitsma, nam aan, dat verdachte een bonnenhandel dreef; eisch 50 of 10 dg. De verdediger, mr. dr. Buiskool, wees er op, dat verdachte het gedaan had- om een tekort voor zijn examengeld aan te vullen, van handel was geen sprake. Vonnis ƒ30 of 6 dg.' De 28-jarige Jacob Boon uit Hippoly- tushoef had aan Brinksma drie brand stofbonnen verkocht, omdat hij geld hoodig had; eisch ƒ40 of 8 dg; vonnis 25 of 5 dg. De losse arbeider "Willem van Wijhe uit Zwblie had een tabakskaart ge kocht; vonnis ƒ20 of 4. dg. De huisschilder Jan Kraan uit Urk had de tabakskaart verkocht: vonnis 20 of 5 dg. De Alkmaarsche electricien A. B. Mei man had een levensmiddelenkaart ge kocht en kreeg een uitbrander van den officier, omdat hij beweerde, dat zijn vrouw de kaart gekocht had. Tenslotte zeide hij, dat hij wel wilde aannemen, dat hij het had gedaan. Dit was niet voldoende, zoodat de zaak tot 3 Nov. werd aangehouden. Petrus Molenkamp te Alkmaar had een levensmiddelenkaart gekocht voor eigen gebruik. Toen hij hoorde, dat de kaart gestolen was, had hij haar terug gebracht, De rechter vond het feit ernstig, om dat het niet mogelijk moet zijn, dat zij, die over geld beschikken, zich voe dingsmiddelen kunnen toeëigenen die voor anderen bestemd zijn. Vonnis 100 of 20 dg. De Hoornsche huisvrouw Geurtje de Boer had 3 voedingsmiddelenkaarten verkocht; eisch 25 of 5 dg; vonnis conform. A. Heine te Den Haag had de kaarten gekocht; eisch ƒ100 of 20 dg.; vonnis dito. De 30-jarige kapper A. P. Worms- becher uit Winkel had 215 kg. tarwe en 100 kg. rogge in voorraad gehad en de controleur had den indruk, dat hij zwarten handel drêef. wat door den ver dediger, mr. dr. Buiskool werd bestre den. Verdachte verklaarde, dat de hoe veelheden voor eigen gebruik dienden en niet aan anderen toebehoorden. De .controleurs M. Lastdrager en K. Wiersma bleven hun meening handha ven, dat W. een gewiekste zwarte han delaar was, maar aangezien zij dit nim- imer hadden kunnen constateeren, vond de rechter dit wat gevaarlijk. Het O.M. veronderstelde, dat niet vast was komen te staan, dat verdachte een zwarte handelaar was. Het leelijke van de zaak was, dat verdachte zijn voorraad bij anderen had opgeslagen Voor, het voorhanden hebben van, een arootere partij graan dan waartoe hij zerechtigd was, vorderde het O.M. ƒ300 'boete of 60 dg. De verdediger wees op1, verdachte's groot gezin en op het feit, dat hij de hoeveelheden in kleine partjjen had gekocht en aan den bewaarder een. half mud had afgestaan. Vonnis 250 of 50 dg. Peter Oud, eveneens te Winkel, had ook tarwe enz. in voorraad gehad en. stond volgens het procesverbaal van de marechaussée algemeen als een zwarte handelaar bekend. Een positief feit te dien aanzie/i bestond er echter niet. Verdachte beweerde, dat hij ten on rechte als ?warte handelaar bekend stond. De tarwe bad hh door aren'ezen ver kregen en dë verdediger, mr. dr. Buis kool, legde vijf verklaringen over van personen, die verdachte toestemming tot het arenlezen hadden gegeven. Da erwten had verdachte gekocht. Het O.M. vorderde omdat verdachte geen familieleden heeft waarvoor hij moet zorgen, en er aanwijzingen be stonden, dat verdachte zwarte han delaar was, 300 of 60 dg. met de toe zegging, dat hij een volgende maal ge vangenisstraf zal vorderen. Mr. dr. Buiskool was van oordeel, dat verdachte het slachtoffer, was van praat jes uit eigen scheersalon. Vast stond, dat verdachte geen zwarte handelaar is. Verdachte heeft 'te zorgen voor zijn' huishoudster en haar kind. Verwerpt men dit, dan moet er 75 kg. tarwe voor de huishoudster worden afgetrokken. De man heeft vier evacuées uit Den Hel der in huis en_is met hun lot begaan, al heeft hij geen onderhoudsplicht. Von- is ƒ250 of 50 dg. Jacob Doorn, arbeider te St. Maar ten, had twee valsche tabakskaarten. voor 1 per stuk gekocht. De rechter oordeelde dit een zeeg ongewonen prijs en merkte op, dat ver dachte voor de politie verklaard heeft ze voor ƒ0.50 te hebben gekocht; von nis 15 of 3 dg. 'De kleermaker L. v.* d. Bqrg te Den Helder had ëen distributiestamkaart in onderpand gegeven voor geleend geld; vonnis 1 maand gevangenisstraf. De caféhouder J. G. Nagengast, die het geld voor de stamkaart als onder pand had geleend, kreeg eveneens 1 maand gevangenisstraf. De Alkmaarsche grondwerker Jan Koeleman had voor iemand op diens tabakskaart een dakje sigaretten ge haald, maar de kaart verkocht en kreeg deswege 25 of 5'dg. De 24-jarige huisvrouw A. C. Spier dijk uit Barsingerhorn had valsche snoepbonnen in voorraad gehad om ze uit te geven. Bij haar was één kg. sui ker in beslag genomen. De rechte? noemde het een ernstig feit en wees ver dachte erop, dat het de vraag zou zijn of ze wel naar huis kon. Snikkende ver klaarde ze daarop, jdat ze het maar een maal gedaan heeft, op verzoek van een buurvrouw; eisch 1 maand gevangenis straf. Verdachte verzocht een geldboete, mededeelende dat haar njoeder haar daarvoor wil helpen. Vonnis 250 boete of 50 dg. Mej. Elisabeth Mostert te Opperdoes had twee brandstoffenbonnen in voor raad gehad, terwijl ze er maar één had mogen hebben. Ze vertelde, dat ze die van het distri butiekantoor had ontvangen, wat de rechter verwierp, aangezien de zaak op het distributiekantoor klopte. Op de vraag hoe het het vorig vorig jaar in het café met de brandstoffen was ge gaan, verklaarde ze rich dit niet meer te kunnen herinneren. Ze bleek zeer bespraakt en slechts toen de officier haar dreigde met ver wijdering, hield ze zich stil.; eisch 25 of 5 dg.; vonnis conform. De Heldersche filiaalhouder K. L. J. Luiten had een tabakskaart gekocht, doch verzekerde, dat hij zich niet meer met den zwarten handel inliet; von nis ƒ50 of 10 dg. 75 of 15 dg. kreeg T. C. de Vries uit' Amsterdam, die in de Wierlngermeer klompen voor-broodbonnen had geruild. De autog'enisch lasscher T. J. Jansen, die in samenwerking met De V. het zelfde had gedaan, kreeg ook 75 of 15 dg. Een 12-tal zaken werden tot 3 No vember aangehouden, waaronder een achttal uit Den Helder, wegens het valsffh invullen van fomulieren voor extra levensmiddelen, omdat in deze zaken een Duitscher met een tolk ge hoord moest worden.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1