DAGBLAD VOOR Zware gevechten bij Welikije Loeki. Terreuraanval op West-Duitschland. x Gerustheid in het Vaticaan. Kroatische regeering treedt af. Hongersnood in Bengalen. De Nederlandsche radio- muziekweek geopend. REEDS 115 DOODEN. Mond- en klauwzeer in Nederland. STAD EN OMGEVING. Crematie Dr. A. J. Korteweg. Tegen den zwarten handel. Verduister van 18.006.45. Limmen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 12 OCTOBER 1943. ALKMAAKSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 238, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; inin. 14 m.M. 1.40, elke 3'/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. Anglo-Amerikanen verloren in drie dagen 208 bommen werpers. HOOFDKWARTIER V. D. FÜHRER 11 Oct. (DNB) Het opperbevel vsfa de weermacht maakt bekend: Tusschen de Zee^van Azof en Zap^frozje hebben de Bolsjewisten bun met sterke artillerie-, pantser en slagvliegerstrijdkracbten gesteun de aanvallen, die echter strandden op d,en taaien Duitschen afweer, opgevoerd. Ook aan den Mufden-Dnjepr, in het gebied ten zuiden van Gomel en in het gevechtsgebied ten westen van Smolensk zijn alle aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen. De zware gevechten in het pene- tratiegebied ten zuidwesten van Welikije Loeki duren onverminderd voort. Gedurende de 'beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front 28 tanks der Bolsjewisten vernietigd, Vaarvan het overwegende meerendeel in het strijdgebied van Melitopol en Zaporozje, Het luchtwapen heeft in den centra- len en zuidelijken sector met sterke strijdkrachten den afweerstrijd van hét leger gesteund, het ravitailleeringsver- keer van den vijand aangevallen en'bij drie eigen toestellen, die verloren gin gen, gisteren 48 Bolsjewistische vlieg tuigen vernietigd. Bij de zware afweergevechten ten "Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saarpfalzische 197-ste infan teriedivisie onder aanvoering van den lt. generaal Böge bijzonder onder scheiden. De strijd in Italië. In Zuid-Italië heeft de vijand een spoorwegsteunpunt in- de vlakte van n Campania aangevallen. Hij werd bloedig afgeslagen. Van het overige front zijn slechts plaatselijke ge vechten onzer gevechtsvoorposten met ..vrij zwakke vijandelijke ge vechtsgroepen te melden. Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen, boord- en marine- afweergeschut hebben boven het Mid- dellandsche Zeegebied 9, voor het mee rendeel viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Duitsche duikbooten hebben in harde gevechten op de Karische Zee ten oosten van Nova Zembla, in het noor den van den Atlantisch en 'Oceaan en op de Middellandsche Zee schepen met een inhoud van 40.200 brt. tot zinken gebracht en twee andere schepen met torpedotreffers zwaar beschadigd. Van de beveiligingsvaartuigen vernietigden zij drie torpedobootjagers en een be wakingsschip. Terreuraanval op West-Duitsch land. 'Amerikaansche formaties bommen werpers hebben in den loop van gister middag 'West-Duitschland aangevallen. Door brisant- en brandbommen ont stond, vooral in Munster, aanzienlijke schade in woonwijken. De Dom en nog drie kerken werden zwaar beschadigd. Door de Duitsche afweer, vooral door formaties jachtvliegers, werd een groot deel van den naderenden vijand vernietigd. Tot dusver is gemeld, dat 51, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten, Daarmede heeft de vijand bij zijn ter- reuraanvallen op het Duitsche Rijks gebied in de laatste drie dagen in totaal 208, meerendeels viermotorige bom menwerpers verloren. De „Provinci di Como" meldt uit Rome: Volgens een bericht uit Vati caanstad is men daar weer volkomen gerust. Ondanks den wensch naar vrede heeft de wapenstilstand niet geringe ontsteltenis veroorzaakt, daar de voor waarden daarvan in kringen van den Heiligen Stoel groote ongerustheid ver oorzaakten. De Paus en zijn omgeving verwachtten een vrede der rechtvaar digheid waarop de wapenstilstand geen vooruitzicht gaf. De onvermijde lijke Duitsche reactie is gevolgd. Nie mand in het Vaticaan heeft het ge waagd zich uit te laten over den tekst van den"wapenstilstand- en met betrek king tot de capitulatie van Badoglio en niemand heeft gëvreesd dat de Duit sche reactie op welke wijze dan ook de neutrale houding van den kleinen Vatl caanschen staat en de vrijheid van 4en Paus zou schenden. De Duitsche weer macht is zeer voorzichtig en correct, overschrijdt nérgens de grenzen van hef Vaticaan en stoort op geenerlei wijze het verkeer in Vaticaanstad. AGRAM, 11 Oct. (D.N.B.) Officieel, .wordt medegedeeld: Van middag is onder voorzitterschap .van den Kroatischen minister-president een ministerraad gehouden. Aan deze ver gadering namen alle ministers deel, die bij deze gelegenheid hun portefeuilles ter beschikking stelden, opdat de Poglafnik een nieuwe regeering kan yormen. Na den ministerraad werd n)inister-president dr. Manditsj door den Poglafnik ontvangen, aan wien dr. Manditsj het besluit van den minister raad mededeelde. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor <3$ Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlandér, op den leeftijd van 17—45 naar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te -'orden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen» verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS' in Nedefland toetreden willen, kunnen zich weneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aan meldingsplicht! g zijn voor de tewerkstél- ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is ni'et doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. 18.10.43 9—14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk; i9.10.43, 112 00 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt" 15—18.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 20 10 43, 9—12.00 uur, Venló, Deutsches Haus, Egrnondstr. 16; 15—18.00 uur, Arnhem, Café ROyal; 21.10.43, 9—12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoor straat 18; 15—18.00 uur, Zwolle, Hotel Gij- tenbeek; 22.10.43, 9—12.00 uur, \ssen, Con certhuis, a. d. Vaart; 15—18 00 uur, Gro ningen, Concerlhuis, Poelestraat; 23.10.43, 9—12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 24.10.43, 9—14 00 uur, Amster dam, Dam- 4; 25.10.43, 9—13.00 uur, Utrecht. N.V.-Huis, Oudegracht 245; 28 10 43, 9—11.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg;, 27.10 43, 914.00 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. Onze mannen bi het Oostea ft PK StenaVO/HTP Het bericht van den correspondent van de „The Irish Press" afkomstig uit New Delhi geeft een ontzettend beeld van den hongersnood in Benga len. ,>Ik ben, zop schrijft hij, juist van Calcutta, een stad van 2 millioen zielen en de hoofdstad van de provincie Ben galen met meer dan 50 millioen men- scben, naar New-Delhi teruggekeerd Duizenden menschen in Calcutta en in andeie deelen ,van Bengalen zullen nog voor den volgenden oogst sterven en dan zal er voor de overlevenden nog niet genoeg voedsel zijn. Wanneer men des ochtends een wandeling maakt door. het Calcutta van thans vindt men do zijnen dooden op de straat liggen Min stens 150 menschen sterven dagelijks alleen al in deze stad, zij sterven in zoo groote hoeveelheden, dat de stedelijke autoriteiten de lijken niet snel genoeg kunnen verbranden. Ik zag gezin na gezin in vijf tot zes meter diepe rijen staan langs lange hui zenblokken om een bord dunne meel- soep te krijgen, die in de enkele 'aan wezige volksgaarkeukens wordt ver strekt. ik zag kinderen vuilnishoopen doorzoeken naar iets eetbaars. Ik zag oude vrouwen, met wanhoop in de oogen, die te zwak wareA om te bede len. In een van de groote hotels te'Cal cutta werd juist het diner geserveerd en op het menu stonden 17 gangen. Waarom al deze ellende? Het antwoord van de Indische pers is een aanklacht tegen de Britsche re geering omdat zij geen maatregelen heeft genomen, niettegenstaande zij den hongersnood zag aankomen. Zij heeft zonder rekening te houden met de wanT hopige voedselpositie der bevolking de Engelsche troepen van de Birmagrens naar Bengalen laten terugstroorften en deed niets om de verwoestende gevol gen van de cyclonen en overstroomin gen van het afgeloopen jaar te verzach ten of het ontoereikende distributie apparaat aan de veranderde omstandig heden aan te passen. De burgemeester van Calcutta heeft een beroep gedaan op Roosevelt om schepen met levensmiddelen te zenden Doch de Amerikaansche consul-gene raal te Calcutta antwoordde dat graan- transporten afhankelijk zijn van vele door den oorlog gecompliceerde vraag stukken. Hoop, dat de dingen bteter zullen wor den, bestaat er niet voor den eerstvol- genden rijstoogst einde Januari Doch ook dah zal er niet genoeg zijn voor allen. VOORHEEN EN THANS „Nu Mylord, wat schreef U vroeger altijd zoo mooi „Nu, komt er nog wal van?* „Sovjetrusland, het land van de massa moorden, van het barbarisme, de verdierlijking, het gruwelijkeI" „Goed, uitstekend, en hoe schrijft men thans ondanks Katyn over zijn bondgenooten „Sovjetrusland, oprechte democratie, vriend der menschheid, gelukbrenger van Europa l" „Goed zoo, U heeft mijn volste achting". E. O. Plauen/Orbis/Holland/Pax m luchtaanval op duitsche verbandplaats. Naar het D.N.B. verneemt, is den 9den October een hoofdverbandplaats der Düitsche troepen aan het Zuid- Italiaansche front door Britseh—Ame rikaansche vliegers met bommen be stookt. Deze in strijd met het volken-' recht zijnde aanval veroorzaakte onder de gewonde soldaten en het verplegend personeel aanzienlijke verliezen. De verbandplaats was als zoodanig duide lijk gekenmerkt door witte doeken met rood kruis. De Italiaansche minister voor Natio-- nale verdediging heeft bepaald, dat in het kader der Fascistisch-Republikein- sche weermacht een zwarthemdencorps gevormd wordt, dat naast de andere onderdeelen de traditie der militie moet voortzetten. De derde Nederlandsche Radio- muziekweek is Zoiidag te Hilversum' geopend met een concert in Studio A van den Ned. Omroep aan den 's Gra- velandscheweg te Hilversum. Dit con cert bracht naast oude Nederlandsche muziek ook composities van moderne toonkunstenaars, die in opdracht van den Nederlandschen Omroep werkeit hebben geschreven. In de pauze van het concert hield de waarnemend secr.-gen. van het dept. v. Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz een toespraak tot de radio-luisteraars en de Nederlandsche en Duitsche genoodigden in de studio, onder wie zich o.a. bevpnden de com missaris van de provincie Noord-Hol land, mr. A .J. Backer en de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schroder. Jhr. de Ranitz wees er op dat er in ons .volk de kiemen van een groote mu ziekcultuur aanwezig zijn geweest. Een nieuwe muziekcultuur zal thans moeten opbloeien. De staat kan daartoe bijdra gen. Ons volk moet weer naar de kunst worden gebracht en daardoor kan de radio het machtige .middel en een der belangrijkste middelen zijn voor het Departement om zijn taak met suc ces te vervullen. In deze radio-muziek week zal men-kunnen htioren hoe het met de' Nederlandsche muziek staat. Tentoonstelling „Rondom de Neder landsche volksklanken". In de morgenuren is de tentoonstel ling „Rondom de Nederlandsche Volks klanken" in het „Hof van Holland' officieel geopend. De dir.-gen. van den Nederl. Omroep, dr. ir. W. A. Herweijer, zeide daarbij o.m. dat de Ned. Omroep op zijn gebied heeft gedaan wat mogelijk is om de Nederlandsche muziek meer bekend heid bij ons eigen volk te geven. Wij hebben op muziekgebied veel gepres teerd, maar het ontbrak ons aan schep pende werkzaamheid en alleen wan neer wij ook voldoende scheppen, kan men zeggen dat wij over een afgeronde muziekcultuur beschikken. De omroep wil het zingen van het volkslied en het beoefenen van den volksdans bevorderen en tot nieuw leven brengen. Het resultaat van een jaar werken in deze richting, zoo be sloot de dir.-gen., kan men op deze ten toonstelling vinden. De tentoonstelling blijft tot 18 Oct. geopend. Zij geeft een overzicht van de historische bronnen, waaruit de volks klanken geput zijn. Men vindt er oude instrumenten, muziekliteratuur en lied boeken en anderzijds kan men zien hoe de programma's tot stand komen. VERPLAATSING DEPARTEMENT VAN KOLONIëN. 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. - In ver band met de a.s. verhuizing van het departement van koloniën naar Zut- phen kunnen tot nader bericht ten de- partemente geen bezoeken worden ont vangen. Correspondentie kan voorlooV pig nog worden gezonden aan het tegenwoordige adres te 's-Gravenhage, Carel van Bylandtlaan 12. AVONDSPREEKUUR VAN. TANDARTSEN. De Commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen acht het ge- wenscht, dat verplicht-verzekerden, dié overdag om gegronde redenen, met na me wegens hun werkzaamheden, regel matig buiten hun woonplaats, zoo noo- dig "s avonds tandheelkundige hulp kunnen ontvangen. Er dient dus op één of meer avonden per week» een tandarts (of tandheelkundige) beschikbaar te zijn, die hulp verleent, tenzij de be handeling eenig uitstel kan lijden en binnen enkele dagen op een gewoon spreekuur mogelijk moet worden ge acht. Bij voorbeeld op een vrijen Zater dagmiddag. Men kan 'n rouleeringssysteem invoe ren, zoodat alle in een bepaalde plaat; wonende tandartsen met fondspraktijk beurteling." beschikbaar zijn voor alle verzekerden. ONTHULLING GEDENKTEEKEN VOOR WEERMAN BANNINK. Op 10 Februari -van dit jaar is te Haarlem de WA-man H. Bannink door moordenaarshand gevallen. Zijn kame raden hebben op zijn graf een eenvou dig, doch stijlvol gedenkteeken doen plaatsen, dat Zondagmiddag aan de fa milie is overgedragen. Tevoren had voor het Gouvernementsgebouw in Den Hout, de algemeene commandant, mr. Zondervan, inspectie gehouden en arm banden met' het opschrift „Vendel Ban-, nink" uitgereikt. Op de begraafplaats sprak, na den heerbancommandant op- perhopnian C. L. Swaalf, heerbanvor- mingsleider van Noord-Holland die o.a zeide, dat weerman Bannink in den geest verder strijdt in de gelederen van de WA. Tenslotte herinnerde mr. Zon dervan aan de velen, die 'de laatste maanden als slachtolfer van terreur zijn gevallen. Thans .is ons geduld fen einde, zeide spreker. De Beweging wordt bewapend en wij zullen een ein de maken aan de terreur. Ons bezielt, de geest van het front en wij zullen uit roeien wat Uitgeroeid moet worden. Nadat een krans bij het gedenkteeken was gelegd werd langs het graf gedefi leerd. I DOOR TERREURAANVAL f IN HET OOSTEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Het aantal dooden bij den terreuraanval van Anglo-Amerikaansche vliegers op 10 October 1943 op woonwijken van een stad in het Oosten des lands is intusschen tot 115 gestegen. Sedert het begin van de maand Juli van dit jaar is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in Nederland in niet onbelangrijke mate toegenomen. In het bijzonder in Friesland, Noord en Zuid-Holland en Utrecht kwam een groot aantal gevallen voor, ook in Gro ningen en Drente breidde de ziekte zich in vrij ernstige mate uit. In Zeeiand en Limburg komt de ziekte tot op heden slechts sporadisch voor. Gelukkig Is fret lijden ditmaal niet van kwaadaardigen aard en het aantal sterfgevallen gering, zoodat geen vrees behoeft te worden gekoesterd, dat door het heerschen van het mond- en klauw zeer de voorziening van zuivel en zui velproducten ernstig in gevaar zal wor den gebracht. a Het is overal gebleken, "Sat een af doende bestrijding van het mond- en klauwzeer uitsluitend met politioneele maatregelen echter niet mogelijk is. Daarom is naar andere bestrijdings middelen omgezien, waarbij ;n de eerste plaats gedacht is aan voorbehoedende enting. Deze enting is op zeer kleine schaal, bij wijze Van proef in Neder land reeds met succes toegepast. Bin nenkort zal een instituut worden ge opend, waar bedoelde entstof op groote schaal zal kunnen worden bereid. Na dere bijzonderheden over een en ~<nder zullen over enkele dagen mogen worden verwacht. Nagenoeg alle medici uit Alkmaar en omgeving hadden zich gistermiddag naar Westerveld begeven om de cre matie bij te wonen van het stoffelijk overschot van Dr. A. J. Korteweg. Ook tal van andere persoonlijkheden uit Alkmaar, de omgeving en van elders woonden de plechtigheid bij. Indruk wekkend was 8e stoet naar het Cre matorium., De baar was met vele kran sen bedekt. Terwijl 'de groote aula zich geheel met belangstellenden vulde speelde het orgel Verset en Forma de Canon van S. Rousseaut. De heer P. C. Korteweg, broer van den overledene, getuigde, mede namens de famiile, van zijn groote dankbaarheid voor alles, wat de ont .slapene voor de familie deed. Hij schets te zijn groote bereidheid om te helpen, alsmede zijn medische kennis. Aan zijn tragisch einde blijft onver breekbaar de gedachte verbonden, dat hij tijdens zijn leven zooveel voor ons is geweest. Dr. Hpeneveld sprak namens de specialisten. Na een korte schets van de medische loopbaan van den overledene, herinnerde hij eraan, hoe Dr. Korteweg zich in 1920 in Alkmaar, eerst als huis arts en later als specialist vestigde. Door zijn uitstekende medische kennis verwierf hij zich als specialist in onze provincie een hoogen naam. Hij wist zich volkomen te handhaven; vele jaren was hij lid van de Malaria-commissie en wijdde hij zijn krachten aan de volksgezondheid. De laatste tien jaar was hij voorzitter van het Centraal Genootschap én wij verliezen in hem een voortreffelijk voorzitter, die moei lijk is te vervangen. Hij was in 't alge meen een zeer opgewekt mensch, bui tengewoon belezen 'en bezield met een groote ambitie voor de literatuur. Hij studeerde de laatste jaren nog Latijn en schreef een roman, voortreffelijk van stijl en inhoud. Hij was behulpzaam en zijn gezelschap meer dan waard Als student was hij Leidenaar in hart en pieren. Hij was een uitstekend vader en echtgenoot. De stormen des levens bleven hem niet bespaard, maar zelfs in het laatste jaar, toen hem een groote klap trof, richtte hij zich manmoedig overeind en gelukte het hem, zich staande te houden. Op de vraag, hoe Korteweg in Alk maar bij dit alles, zoo'n groofe praktijk heeft gekregen, antwoordt épreker, dat dit alles mogelijk was, dank zij zijn vróuw. Groote, bewondering voelt spr. voor alles, wat zij voor haar man ge daan heeft. Spr. weet zeker namens alle medici te spreken, wanneer hij Dr. Korteweg hartelijk dank zegt voor het voortreffe lijke werk, dat hij heeft verricht, voor zijn collegialiteit en voor de wijze, waarop hij den medischen stand heeft hooggehouden. Ik heb, zoo eindigde spr., veel van je geleerd en je zult in mijn herinnering een ,groote plaats in nemen. Rust in vrede, vriend Korteweg. Prof. mr. C. de Vries sprak een dankwoord namens zijn familie, die veel aan den overledene verschuldigd was. Namens de Leidsche Club teekende hij den ontslapene -als een trouw club lid, als den primus interparis, van wien) men wist, dat hij zou bereiken, wat hij zich had voorgesteld. Mr. W. C. Wendelaar sprak als vriend eep woord van dank voor alles wat Dr. Korteweg voor zijn gezin was geweest. Ook voor Alkmaar deed de ontslapene veel. Spr. herinnerde aan zijn grooten steun voor de totstandko ming van het Centraal Ziekenhuis welks oprichting tot zegen is geworden voor den kop van Noord-Hollanch Zijn naam en die van den eveneens overle den Dr. van Dam, zullen voor altijd aan deze inrichting 'verbonden blijven. Ook voor alles, wat Dr. Kortèweg geduren de een reeks van jaren voor zijn tal- looze patiënten heeft gedaan, bracht ipr een oprécht woordy van dank „Korteweg," zoo beslodt spr., „zal blijven voortleven als een allerbeste vriend, aan wien wij veel dankbaarheid verschuldigd zijh". De oudste zoon van den over ledene dankte naitiens de familie voor de belangstelling. Tot slot sprak. Ds Snaayer uit Irnsum nog een typeerend gevoelig woord, waarna het orgel, terwijl de kist daalde, het Prière van Rousseaut speel de) s BURGERLIJKE STAND. Geboren; Jan H. J., z.v. Jan H. J. Bak en G. A. M. de Wolf. Getrouwd: Dirk K. Graaff en Maartje Oostwouder, Walter H. Faust en Petronella G. Kroon. Overleden: Willem C. Munk, geh. met M. van Leuken, 51 jaar. VRIJZINNIGE JONGEREN IN NOORD-HOLLAND. Een leekenspel in Heiloo opgevoerd. Zaterdagavond had in „De Rustende Jager" te Heiloo een feestelijke bijeen komst plaats van Vrijzinnige Jongeren uit alle deelen van onze provincie, die bijeen waren gekomen om een verjaar dag van de Jeugdgroep Heiloo te her denken, een bijzonderen verjaardag, welken men in Zeeland, een „kroonjaar' zou noemen. Ds. Bloemhoff opende en zette den belangstellenden, die de groote zaal ge heel vulden, de beteekenis van deze samenkomst en het streven der Vrij zinnige Jongeren uiteen, waarna een groep meisjes in „zonnebloem-costuum- Pjes" bij accordeonmuziek een sierlij ken dans uitvoerden. Vervolgens werd een leekenspel op gevoerd „De kaarsvlam van Jeruzalem' van Selma Lagerlöf, voor bet tooneel bewerkt door mevr. GlasBakker. Het is de geschiedenis van een ruwen krijgsman, die slechts waarde hecht aan kracht en durf en aardsche goederen hooger stelt dan de liefde van zijn "vrouw, die hij verstoot. Hij trekt met Godfried van Bouillon naar het Heilige land, komt daar tot in. zicht en bekeering, ontsteekt er een kaars op het graf van Christus en slaagt er na eindelooze moeilijk heden in met deze vlam, die wel over gegeven maar nooit 'gedoofd mocht wor den, de kaarsen op het altaar van de Domkerk in zijn woonplaats Florence aan te steken. Dan vindt hii zijn vrouw terug en worden beiden voor goed her- eenigd. Het is' niet gemakkelijk op een dorps- tooneel entourage te vinden en sfeer te scheppen voor een dergelijk spel en evenmin voor een groep eenvoudige jongeren om dit leekenspel te vertolken. Dat zij er desondanks in geslaagd zijn de toeschouwers tot het einde in span ning te houden bewijst met welk een toewijding er gewerkt is en hoe ieder zijn en haar best heeft gedaan eigen taak zoo goed mogelijk te vervullen. Wij kunnen niet alle medespelers noe men. maar maken een uitzondering voor de beide hoofdrolvertolkers, den heer P. Nieuwenhuizen als Reiniefo di Ra- nieri eii mej. Jannie Greeuw als zijn vrouw Francesca, die zich op uitste kende wijze van hun taak hebben ge kweten. In hef bijzonder mej. Jannie Greeuw, de voorzitster en mede oprichtster van de plaatselijke jeugd groep, de stuwende kracht van het kleine maar wakkere groepje, die voor deze uitvoering zeer veel gedaan heeft, kan met voldoening op het welslagen daarvan terugzien. Een! frjsch koortje, onder leiding van den heer Harder, zorgde bij elk tafereel voor de muzikale illustratie. De Voorzitter sprak een woqrd van dank tot allen, die tot het slagen van deze opvoering hadden medegewerkt, waarna ds. Bloemhoff met eenige toe passelijke woorden heeft gesloten. Een gezamenlijke maaltijd Eenige honderden Vrijzinnige Jonge ren, voor dezen herdenkingsavond over gekomen, werden ondergebracht bij particulieren, voornamelijk in boerde rijen, en hebben Zondag in „De Rus tende Jager" een gezelligen gemeen- schappelijken maaltijd gehouden 's Morgens was door ds. Bloemhoff een bijzondere kerkdienst gehoudén en 's middags werd in de kerk een film voorstelling gegeven met toelichting van ds. Kapteyn uit Schagen, waarna ds,- Bloemhoff de bijeenkomst sloot. ALLES VOOR ADRIAAN DOOR „ONTWAAKT". Zaterdagavond voerde de tooneelver- eeniging „Ontwaakt" in het Gulden Vlies op de comedie: „Alles voor Adri- aan". Voor ouders, die hun kinderen in de maatschappij een hoogere positie zien innemen, was uit dit stuk wel iets te leeren. Weliswaar zijn de kinderen den ouders dank verschuldigd, voor alles wat zij voor hen gedaan hebben. Maar eenmaal moét ook de jonge mensch vrij zijn en op eigen wieken kunnen drijven. Vader de Ronde meent het goed, maar er* was veel voor noodig om hem hier van te overtuigen. We hebben kunnen constateeren, dat de heer C. Blauw dezè rol zeer ^oed gespeeld heeft. Zoowel hij als de heer J. Teeuwen hebben het stuk gedragen en het succes, dat „Ont waakt" hier ongetwijfeld behaalde, wel voor een groot deel aap hen te danken. Wij wijzen daarbij nog in 't bijzonder op een dialoog in het derde bedrijf. Het ongedwongen „potje domino" was ongekunsteld en echt. De titelrol werd gespeeld door den -heer C. Kiewitt, die hoewel hij in den loop van het tweede bedrijf een beetje los kwam, nog de vrijheid van beweging mist. D. v. Leyen speelde de rol yan Dolf geestig en geraffineerd. Minder sterk spel hebben wij bij de dames moeten constateeren. Mies (mej Hartenberg) was weinig overtuigend en we hadden het jonge paar dan ook graag wat vlotter gezien. Haar liefde tot Adri- éan kwam niet duidelijk naar voren en veelal stemden tekst en mimiek/ niet met elkaar overeen. Wij gelooven echter dat'de regjsseur. de heer B. C. Loevens, zijn gezelschap vast in handen heeft en uit de zwak kere helft wel meer zal weten te halen. De kleinere rollen werden naar be lmoren vervuld door de dames Blauw, Kiewitt en Schoenmaker en de heeren Schots, Streicher en Kopjes. ,,'t Gulden Vlies". DE KLEINË COMEDIE. Puc-kie, de pantoffelheld. Het gezelschap van Jin Nooy, een klein ensemble, gaf Zondagavond voor een talrijk publiek een opvoe ring van een eenviudig kluchtspel, waarin nog eens het gegeven wordt behandeld van den bescheiden man, die tamelijk onder de plak zittend in 't derde bedrijf, manhaftig wordt en de baas in huis. Erg oorspronkelijk dit stuk dus niet. Het publiek leek zich met het nu en dan komische spel wel te amuseeren. Jan Nooy en Willem 'Faassen vervulden de rWlert van Valuche en zijn vriend Boudaine. (Van onzen politieken redacteur). Na de jongste rede van den Rijks commissaris in Groningen, waarin een krachtiger bestrijding van den zwarten handel werd aangekondigd, heeft men in de dagbladen feeds kunnen lezen, dat met die bestrijdtngsactie reeds een grondig begin is gemaakt. Enkele zwarte handelaren in clandestien ge slacht vleesch en clandestiene slagers werden tot zware straffen veroordeeld. Men is gauw geneigd, over zulk een bericht achteloos heen te lezen. Alleen tuchthuisstraf is geen kleinigheid! Het is de strengste straf, die onze wetge ving kent. Wanneer dat nog niet helpt* is het te verwachten, dat nog scherpere strafmethoden ingevoerd zullen worden, waarbij het wegvoeren in concentratie kampen, wat reeds een enkele maal werd toegepast, als voorbeeld mag gel den. Deze uitermate strenge straffen dui den aan, dat de bevoegde instanties het in den laatsten tijd opnieuw sterk opwoekerend euvel den kop willen indrukken. Het publiek laat zich veelal met den zwarten handel in, omdat het daarin nog een soort patriottische hel dendaad ziet. Het meent n.l., dat de in den zwarten handel gebrachte goederen dan tenminste niet naar Duitschland gaan. Deze veronderstelling is volko men onwaar. De Rijkscommissaris ver klaarde in zijn rede te Groningen nog eens nadrukkelijk, dat deze bewering slechts een valsch voorwendsel van oor) ogswoekeraars is om hun onvader- andslierjende duistere praktijken schijnheilig te maskeeren. Wat Duitsch land noodig heeft, krijgt het toch wel! Daaraan doet alle zwarte handel geen afbreuk. Men had intusschen kunnen weten, dat de bezettingsmacht over vol doende middelen beschikt om zich de goederen, die zij noodig heeft, te ver schaffen. Duitschland ontvangt niet meer dan het Landoorl<jj)sreglement bepaalt. Al wat in den zwarten handel omgaat, wordt niet aan Duitsche leve ranties onttrokken, doch gaat verloren voor de rechtvaardige verdeeling, zoo als de distributie ze zeer sociaal regelt. De zwarte handelaren benadee- len niet de Duitsche bezettingsmacht, noch de Duitsche oorlogvoering, doch alleen en uitsluitend hun eigen landge- nooten, doordat ze- eenerzijds de hoog- noodige distributiegoederen b.v. onder de toonbank houden en anderzijds tegen ontstellende prijzen de goederen aan de toch reeds beter gesitueerden versjacheren. Het is de Overheid vol komen ernst do.ör éen krachtige actie dit euvel grondig uit te roeien. Het is een specifiek Nederlandsch belang. 13 Oct.: Zon op 2.00, onder 17.52. Maan onder 6.23, op 18-24. die hem vroeger Puckie noemde. Zij typeeren aardig, doch zullen goed doen heel wat rolvaster te worden. Nu had het souffleurshok te veel hun aandacht en werd het tempo geremd. Riny Blaaser als het nichtje Jeanne kende haar rol perfect en speelde heel aardig. Beppy Nooy - was mevr. Valu che en Rina Blaaser maakte een kort entrée als bloemenmeisje. G. C. van Gulik v INBRAKEN TE ALKMAAR. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn er op vier plaatsen in de om geving van het station inbraken ge pleegd. De daders hebben voornamelijk naar geld en distributiebescheiden ge zocht, doch die niet gevonden. Ont vreemd werden een rijwiel, een gouden ketting en een leeren aktetasch. De da ders 'zijn onbekend. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht September 1943.. In den loop der maand September werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 230.588.37 (v. j. f 184.744,28) en terug betaald f 126.051,90 (v. j. f 172.794,71) alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 1 104.536,47 (V. j. f 11.949,57). Het aan de inleggers verschuldigd» Kapitaal, bij den aanvang vari het jaar f4.184.299,58, bedraagt thans f5.609.526,84' (V. j. f 4.057.010,22). Het aantal in den loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 171 (v. j. 147). Ingetrokken werden 39 (v. 1, 55) boekjes. Het aantal in omloop zijn-' de boekjes, bij den aanvang van het jaaT 15.366, bedraagt thans 16.550 (v, j. 15.052)., Van dit aantal behooren 10.538 (v. j. 9630) aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 3862 (v. j. 3324) aan per sonen elders woonachtig en 2150 (v. I. 2098) aan schoolspaarders. Onder de in September nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 19 (v. j. 9) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1.—). In September bedroeg het aantal pos ten van Inleg. 1953 (v. j. 1603), dat van terugbetaling 911 (v. j. 1033) tezamen 2864 (v. J. 2636). De lediging in den loop der maand September van 249 (v. j. 302) spaarbusies leverde een bedrag van f 2718,45 (v. 1 f3050,64) aan kleine besparingen op. He\ aantal in omloop zijnde busjes, bij den 33481"? j?a2n919). bedraagt thans PROJECTIEL AAN EEN KIND GEGEVEN. Als een zeer grove ondoordachtzaam- heid dient de daad te worden gesigna leerd van een inwoner onzer gemeente, Mjie een door hem gevonden, niet ont ploft projectief ter hand stelde aan een 13-jarigen jongen. Deze, Simon B. ge- heeten, bewerkte het projectie] op het erf van den groentehandelaar C. *M met en hamer. Tenslotte explodeerde het met een -hevigen knal. Het gevolg was, dat de duim van den jongen werd opengereten. Bovendien be kwam het 4-jarige zoontje van den heer K., dat op het erf vertoefde, een lichte hoofdwond. Dr. Van Oppen heeft bei den kinderen geneeskundige hulp ver leend. De duim van Simon B. bleek zóó ernstig geblesseerd, dat de wonde op vier plaatsen moest worden gekramd. In de gegeven omstandigheden mag men constateeren, dat het gebeurde nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De po litie heeft procesverbaal opgemaakt te gen den heer N., die het projectiel den jongen had ter hand gesteld om het 'als speelgoed te gebruiken. Diefstal Van langooren. - Op drie plaatsen in onzé gemeente zijn in totaal tien konijnen ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De koeien loeien om aardappelschillen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1