ING CHOOL LIEFDE DAGBLAD VOOR De groote standvastigheid van een oorlogvoerend volk. LLKMAAR PAS. ING. In met o. gevers, isse fUr Haag Felle doorbraakpogingen tusschen Kief en Tsjernigof DuUsche luchtaanvallen op Londen en Huil. Britsche luchtafweer werkte tevergeefs. Sovjet-doel niet bereikt. De conferentie te Moskou. 40.000 SPOORWEG- DIEFSTALLEN IN 1942! Dieven krijgen harde slagen. Verliezen van het Roode leger. Verduisteren van 17.45-7.00 Moed, uithoudingsvermogen, 'standvastigheid, de kenmerken van het Duitsche volk. STAD EN OMGEVING. Brutale treindieven gearresteerd. Noordhollandsche Consumptiemelk-vereeniging. De onverbiddelijke kogel If I Kil M |?lijk het blauwe pak lenen te dragen. den president of dit [gissing was, ant- I dat hij den brief Ich dat deze met de In had. gissingen werd ech-~ laar een drama, aan- jaar en 4 maanden Iderde. nschte zich te rele- rdeel van de recht- |nd z. i. echter niet diefstal heeft ge let mogelijk was, daf rijwielen ontvreemd verdachte had gege- PUBLICATIE. van Alkmaar, waar in Burgemeester en Iter algemeene kennis, Taladrvan Alkmaar nr. |t besluit van 22 Sep- is vastgesteld een King van de algemeen© [>bod tot het zonder Burgemeester oprich- |uden van kinderbe- kspeeltuinen en kin- Is heden afgekondigd baanden ter gemeen- ng gelegd. Zij is al- [ik tegen betaling der I 1943. Imeester voornoemd, yAN DER SLUIJS. tariff, ELMA. schillen eft de koe melk* P kunst en wetenschap- Tdweg, Alkmaar; poli- J. Marinus, Den Haag; N. Adema, Alkmaar; lersen, Hoorn; binnen- |maar: D. A. Klomp; Werkman, Alkmaar. i>en Helder, A. C. van f; Schagen: A. Eriks, land: J. Belterman te [:ek: W. J. Harwijne jFjriesland: Jac. Groot adv.-rubrlek: W. Ra- laan; voor de plaatsel. Har. asting. BOOSTER to*- 3 uur, DEN HELDER een „Ausweis" verklaren van in die gemeente aar overdag hun pór 1 OCTOBER (bereikt, van wie s l, m, n en O a,/s. tusschen 8 fitsdie Evacuatie- ,-ten vervoegen, gausweis" wen- let bezit-zijn van fezen, dat in het „Ausweis" zal gemeente, van in dienst van de werkzaamheden |trus, Falkena en n), behoeven op een persoons- |iking van een gemeente Den stelt een ieder, zonder in het aan strafvervol- jliteit ln hun am op ge- voering van an d© Ver voor het to 25 Sep- /en aan de Ichtlngan gst van hun izonden. SAUER. Directeur. ULLRICH HEESTERS STAAL ESSCHULE) chool der liefde zoo v r o o 1 ij k, gen geestig zelfs de meest leerling er van kan opste- Aile leeft. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.T. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C t. Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 22 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No, 247, 2 pagina's. Prfl» der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Terreuraanvallen der Britten. HOOFDKWARTIER VAN DEN Jet. -- van de weermacht maakt bekend: In het penetratiegebied ten Zuid oosten van Kremcntsjoeg hebben de Sovjets gisteren tijdelijk slechts plaatselijke aanvallen ondernomen, waarmede zij de bres naar de zij kanten probeerden te verbreeden. In gevechten die hier en daar een verbitterd karakter aannamen, wer den deze aanvallen afgeslagen. Aan het front tusschen Kief en Tsjernigof zette de vijand zijn ster ke doorbraakpogingen voort, die telkens met verscheidene divisies werden ondernomen. Terwijl ten Noorden van Kief alle aanvallen bloedig mislukten, duren de ge vechten ten Noordwesten van Tsjernigof nog voort. Van de overige deelen van het Oos telijke front worden slechts uit de sec toren van Melitopol, Gondel en ten Zuidwesten van Welikije-Loeki vrij levendige plaatselijke gevechten ge meld. Ten Noorden van Kief heeft zich de gevechtsgroep van de 323e divisie infanterie onder kolonel Glatz door voortreffelijke houding en gevechts prestaties in den aanval en de afweer bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche .front ont stonden gisteren geen gevechtshande lingen van beteekenis. Vijandelijke op- dtingingspoginger. bij Campobasso en aan den kustweg ten Noordwesten van Têrmoli werden afgeslagen. Terreuraanvallen. Vijandelijke vliegtuigen drongen gis- teten overdag alsmede in den afgeloo- pen nacht onder bescherming van het wolkendek het Rijksgebied binnen en wierpen bommen op eenige plaatsen, waaronder kleine landelijke gemeen ten. Er werd een gering aantal slacht offers gemaakt en er werd schade aan gericht aan gebouwen. Luchtverdedi- gingsstrijdkrachtpn haaiden 16 viermo torige Britsch-^jünerikaansche bommen werpers en 2 jagers omlaag. Huil en Londen gebombardeerd. De Duitsche luchtmacht ondernam in den nacht van 20 op 21 October een krachtigen aanval op het havengebied van Huil en bestookte bovendien enke le doelen in het stadgebied van Lon den èn aan de kust van Zuid-Engeland met bommen. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. Duitsche duikbooten hebben in de Middellandsche "Zee ,van den Britsch- Amerikaanschen aanvoer schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip door torpedotreffers zwaar beschadigd. Zooals in het hierboven geplaatste weermachtbericht» reeds is meegedeeld, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 20 op 21 October de Oost-Engelsche havenstad Huil aange vallen. De Duitsche vliegtuigen vielen in het bijzonder doelen in het havenge bied van Huil deels in steile- scheer- vliichten aan. Zware brisant- en obrandbommen kwamen, naar het DNB verneemt, op de haven- en dokinstallaties aan de monding- van de Humber terecht, waar door branden en verwoestingen wer den veroorzaakt. In denzelfden nacht bestookten an dere Duitsche gevechtsvliegtuigen doe len in het stadgebied van Londen. Er werden verscheidene branden na de ontploffing der bommen waargenomen. De Britsche afweer wierp talrijke nachtjagers in den strijd, die echter niet in staat waren de Duitsche for maties te dwingen van koers te ver anderen en te voorkomen, dat belang rijke militaire en industrieele doelen in Huil en Londen werden gebombar deerd. Nederlaag voor Amerikanen. Aan het Zuid-Italiaansche front za gen de Britten en Amerikanen zich door hun zware verliezen, de voorgaan de dagen geleden, gedwongen hun for maties te hergroepeeren. Derhalve werden op 19 en 20 October -lechts plaatselijke, zij het ook deels hevige gevechten geleverd. Op den rechter Duitschen vleugel drongen de Amerikaansche strijd krachten aan de bocht van de Vol- turno stroomopwaarts op. Zij leden echter bij Dragoni en ten Oosten hier van bij Rocco Romana bloedige ne derlagen en moesten tijdelijk ver overde plaatselijke terreinwinsten als gevolg van de energieke tegen aanvallen van onze troepen weer prijsgeven. In den centralen sector naderdep vij- andeflken strijdkrachten dichter de Duitsche hoofdstellingen. Ten Zuid westen van Campobasso vielen sterke TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt li voor de Waffen-SS en den Landstorm. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, op den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich vrijwil lig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de WafJen-SS of den Landstorm. TUdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. - Vrijwilligers, die om bepaalde redenen In Nederland" moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon tn Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche krtegsmartne kunnen zich aanmelden. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens •anmelden. Personen, tusschen 1830 Jaar, die aan- tteldlngsplichtig zUn voor de tewerkstel- Rog, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan Ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding ls niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, pres- 23.10.43, 9—12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat; 24.10.43, 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 25.10.43, 9—13.00 uur, Utrecht N.V.- huts, Oudegracht 245 26.10.43, 9—14.00 u„ Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 27.10.43, 9—14.00 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutachoweg, Britsche troepen na een voorbereiding door de artillerie-" van verscheidene uren driemaal achter elkaar het door onze troepen den vorigen dag stormen^ derhand veroverde plaatsje Baranello zonder succes aan. Hier, evenals ten Noorden van Campobasso, zijn de ge vechten nog aan den gang. In den Oostelijken sector blijven de krijgsoperaties beperkt tot wederzijdsch artillerievuur en plaatselijke ge vechten tusschen vooruitgeschoven af- deelingen. Duitsche stormtroepen, die in het gebied ten Zuidwesten van Têr moli oprukten, maakten gevangenen en zware wapens buit, terwijl een Britsche aanval langs den kustweg bloedig werd afgeslagen. Met het oog op den overvloed aan optimistische berichten over den toe stand aan het front in de Sovjet-Unie moet men, naar de Daily Sketch ver klaart, vragen welke beteekenis deze berichten hebben Zij veranderen, zoo verklaart het blad, vooral niets aan het feit, dat de Sovjets nog -deeds honder den mijlen van Duitsehlands grenzen verwijderd zijn en dat hun terreinwinst geenszins het belangrijkste is, want het komt op de vernietiging van de Duitsche militaire kracht an. Juist dit doel echter hebben de Sovjets nog in de verste verte niet bereikt. De Daily Mail waarschuwt zijn le zers er voor, het algemeene niveau van het Duitsche leger ,en zijn moreel te onderschatten en verklaart, dat het Duitsche leger nog steeds vastbera den in den oorlog is, over rijke erva ringen beschikt, sterk is en goed geleid wordt. WIE^ ZICH ONTTREKT AAN DE TEWERKSTELLING, WORDT GESTRAFT. - 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. De kan toorbediende Westenend uit Nijmegen, de vroegere politiebeambte Scholten uit Tilburg, de schildér Bos uit Eist, de bakker Van Campenhout uit Tete- ringen, de bedrijfsleider Theodorus van Asseldonk, de timmerman Leenders en de kantoorbediende Bernardus van As seldonk hadden van het Arbeidsbureau te Nijmegen bepaalde plaatsen in Duitschland aangewezen gekregen voor het verrichten van arbeid. Zij onttrok ken 'zich aan de tewerkstelling door zich op oneerlijke wijze „Ausweise" voor het kleine grensverkeer te verschaffen, waarmede zij in de nabijheid van de grens werk zochten. Het Duitsche Ober- gericht heeft tegen hen gevangenis straffen uitgesproken van 5 tot 8 maanden. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 21 Oct. (DNB). Vrij sterke formaties Britsche bommenwer pers zijn vannacht het Rijksgebied bin nengevlogen en zijn op groote hoogte doorgedrongen tot het gebied tusschen Elbe en Oder. Zonder dat er eenig uitzicht was, lieten zij lukraak hier en daar bommen vallen. Tot dusver is geconstateerd, dat tien Britsche .bom menwerpers zijn neergeschoten. STOCKHOLM, 21 Oct. (DNB). De Sovjet-Russische commissaris van Buit tenlandsche Zaken, Molotow, heeft Woensdagmiddag volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst utt Moskou een officieel diner gegeven aan de Engelsche en Amerikaansche deel nemers aan de conferentie. Naar Rus sische zede duurde het diner tot in de middaguren. In aansluiting hierop be gon de tweede plenaire zitting der con ferentie, die ruim twee uur duurde. Behalve Molotow was ook Litwinow aanwezig, wiens aandeel aan de be sprekingen „zeer belangrijk" wordt ge noemd. Met het oog op de aanwezig heid van Cordell Huil, die 72 jaar oud is, is afgezien van de in Moskou zoo geliefde nachtzitting. De besprekingen van 20 October hebben waarschijnlijk, naar dit bericht zegt, een militair ka rakter gedragen. Cordell Huil en Eden waren omringd door hun militaire raad gevers. Van bolsjewistische zijde heb ben waarschijnlijk verscheidene maar schalken deelgenomen aan de bespre kingen van Woensdag. DE UITWISSELING VAN KRIJGSGEVANGENEN. Onze Berlijnsche correspondent tele foneerde ons heden het volgende: BERLIJN, 21 Oct. Naar in de Wil- helmstrasse wondt medegedeeld, zijn er op initiatief van het Zweedsche Roode Kruis onder leiding van graaf Folke Bernadotte en den Zweedschen koning en vice-president van het Roode Kruis minstens 4000 Britsche krijgsgevange nen tegen Duitsche krijgsgevangenen uitgewisseld. De officieele ruil van militaire en civiele krijgsgevangenen stuit op moei lijkheden, daar 4340 Britsche personen via Gothenburg de terugreis naar hun land konden voortzetten, terwijl slechts 832 Duitsche krijgsgevangenen van de ze .route gebruik Vonden maken, daar de anderen tusschen Oran en Marseille worden uitgewisseld. Om de. hierdoor ontstane moeilijkheden uit den weg te ruimen, moesten de Britsen^ transport schepen Empress of Russia en Atlantic met de Duitsche krijgsgevangenen Maandagochtend in- Gothenburg bin- nenloopen, om. na de ontscheping on middellijk een zeer groot aantal Brit sche krijgsgevangenen aan boord te kunnen nemen. Terwijl het door de Duitsche en Zweedsche spoorwegmaatschappijen ge organiseerde transport van Britsche krijgsgevangenen, een vlot verloop had, ondervond de aankomst van Britsche schepen met Duitsche krijgsgevange nen een vertraging van 35 uur, zoodat ze pas Dinsdagmiddag in plaats van Maandagochtend arriveerden. Voor het verdere transport der Brit sche krijgsgevangenen had men reeds Zondag het Zweedsche schip Brott- mingholm gereed liggen. De met de booten Meteoor en Rügen vervoerde krijgsgevangenen moestén aan boord blijven en het toeval wilde, -.dat een IDnitsch geneesheer nog op het laatste nippertje bij een der Britsche krijgs gevangenen een operatie Ikin de blinde darm kon verrichten. Voor de Duitsche krijgsgevangenen staat de verzorging onder toezicht van den Duitschen gezant te Stockholm, Dr. Thomson, terwijl de- Duitsche weermacht eenige vertegenwoordigers naar Zweden heeft gezondèn om de Duitsche kameraden bij aankomt, te begroeten. Een groot aantal rechercheurs der Ned, Spoorwegen, welk aantal het vorig jaar met vier en twintig man werd uit gebreid, werkt dag en nacht om paal en perk te stellen aan de rooverijen, waar aan de Spoorwegen, en in de eerste plaats de verzenders van goederen, bloot staan. Hun werk is welhaast troosteloos te noemen. Het is een was sende stroom die bijna niet te keeren is. De eigen recherche der Spoorwegen arresteerde in 1942 totaal 229 dieven, maar dit is slechts een klein percentage van de dieven die nog rondloopen en hun misdadig werk iederen dag" be drijven. Zooals de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof, mr. van Vloten, ter zitting vapg het Hof mededeelde, zal de justitie met groote"" kracht tegen spoorwegroovers optreden. Ter illustra tie van dit voornemen vermeldde de procureur-generaal, dat in 1942 totaal 36.041 diefstallen werden gepleegd uit spoorwegloodsen. Doch de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg dit aan tal diefstallen reeds ruim 13.000. In 1942 werden totaal 4075 spoorwagons open gebroken en daaruit goederen gestolen, de eerste drie maanden van dit jaar ba- droeg dit aantal 803 Bij deze diefstallen komen dan nog een paar duizend dief stallen op de perrons én van expres goederen, zoodat in 1942 meer dan 40.000 spoorwegdièfstallen werden gepleegd. Welk een enorme schade toegebracht wordt aan de Spoorwegen, valt te be grijpen. Het is het algemeen belang, dat het noodzakelijk maakt zoo scherp mo gelijk deze rooverijen tegen te gaan, velen vertrouwen thans met angst en vreeze hun goederen aan de Spoor wegen toe. De justitie zal, dit bleek ook uit de eisten, welke de procureur- generaal tegen spoorwegdieven die te recht stonden, stelde, harde slagen .voor de spoorwegroovers gaan uitdeelen. Zllmillioen dooden en gewonden. Tot de sinds 2 October zwaar geteis terde of bijna volkomen vernietigde Sovjet-eenheden behoorde ook de 17e divisie tiraillèurs. Volgens een relaas van den Sovjet luitenant Andrei Oesjakof, beschikken de twee nog opgestelde regimenten der divisie, het 45e en 48e regiment tirail leurs, tezamen nog slechts over 300 man. Alle anderen zijn dood of gewond. Ook de. 23e Sovjet-divisie tirailleurs heeft de laatste dagen zoo zware verliezen gele den, dat zij practisch niet meer kan worden opgesteld, nu *90 procent van de bemanning is uitgevallen. De aanhou dend fellé gevechten én de blijvend zware verliezen der Sovjets hebben het Roode Leger alleen in de laatste 4 maanden ruim 2.500.000 man aan doo den en gewonden* gekost. 23 Oct.: Zon op 7.18, onder 17.30. Maan op 0.42, onder 15.50. Geeft de koe de schillen dan geeft de koe melk. Dr. Göbbels in „Das'Reich In een nieuw artikel in het week blad „Das Reich" met als opschrift „De standvastigheid van een oorlog voerend volk" schrijft Rijksminister dr. Göbbels o.a.: Iedere groote oorlog is aan 't ein de toch hoofdzakelijk altijd beslist door de taaiheid, die dr. Göbbels het voornaamste element van de over winning noemt. Ons falen in No vember 1918 heeft ons over de heele wereld, vooral bü onze vijanden, den naam gegeven, dat tvjj in onze mo- reele standvastigheid bijzonder vat baar zijn. Daarom is het thans zoo moeilijk voor ons om deze zelfde wereld, voornamelijk echter onzen vijanden aan het verstand bren gen, dat de ineenstorting van 1918 een eenmaal voorkomende tragische gebeurtenis in onze geschiedenis is geweest, die zich niet herhalen kan en ook niet herhaald zal worden. Onze vijanden hopen hier tevergeefs op. Met beslistheid legt de minister den nadruk er op, dat Duitschland niet het minste aan oorlogspotentieel of aan strategische waarde verloren heeft van datgene wat het bij het begin van den Nederlandich. Vrijwilliger: bü de Duitsche Oorlogsmarine. Tijdens den vrijen tijd In het kamp. De mennen op de kamer der 4de groep vee de 2de afdeeling behoeven voor, een bezoek aan den kapper niet ver te gaap. want een van hen hanteert de schaar op vakkundig} wl|!_ t m oorlog reeds bezat. De vijand, zoo schrijft hij, heeft slechts een tractie veroverd van datgene, wat wij hem in den loop van de drie eerste oorlogsjaren hebben afgenomen, waaruit zonder meèr de conclusie kan worden getrokken, dat wanneer wij in September 1939 den moed hebben bezeten om den ons op gedrongen oorlog om ons teven te be ginnen, wij thans des te meer moed kunnen en moeten hebben om den oor log met alle kracht en al het geloof in de overwinning voort te zetteh. Dr. Göbbels wijst er op, dat het op zichzelf nog niet veel zegt, dat het Duitsche volk aan menigvuldige geva ren. ten deele zelfs van ernstigen aard. blootstaat. Dit zal, zoo verklaart hij. alleen dan van tragische beteekenis zijn, wanneer wij als leiding en als volk niet de kracht zouden bezitten om hierop op de juiste wijze te reageeren. doch dit is geheel uitgesloten. Wat ons Duitschers in November 1913 ontbrak en aan welk gebrek wfj toentertijd ten onder gingen, dat staat ons thans in voldoenden om vang ter beschikking: politiek be grip voor de historische grootheid van dezen oorlog, moed, uithou dingsvermogen, standvastigheid en taaiheid. Wij kennen zeer nauwkeu rig de voorbijgaande'zwakten van onze positie, maar wij zien daardoor niet onze kracht en dé hiermede ge paarde gaande kansen op de eind overwinning over het hoofd. Wij hadden in den .afgeloopen zomer, zoo gaat de minister verder, enkele mi litaire tegenslagen te verdurën, die tn hoofdzaak veroorzaakt zijn door het verraad van het Italiaansche konings huis. Ook onze distancleeringsbewegin- gen aan het oostelijke front hebben daarin haar oorsprong, daar wij voor de beveiliging van het zuiden divisies uit het oosten moesten terugtrekken, waardoor een verkorting van ons oos telijke front noodzakelijk werd. Deze gebeurtenis staat echter in geen ver houding tot het gevaar, dat het afvallen van het aan Badoglio ondérhoorige Italië naar den wil van onze vijanden voor ons had moeten medebrengen. Het ls onrechtvaardig alleen datgene te zien, wat gebeurd is. Men moet ook hier tegenover stellen datgene, wat zou hebben kunnen gebeuren. De genoem de operaties hebben onze oojlogvoering voor een buitengewone belastmgprdef geplaatst, doch onze vijanden hebben maar een kleine fractie bereikt van dat- gene, wet zij wilden bereiken. .._j Duitsche weermacht bewonde renswaardig. Wij weten precies welke groote eischen in de afgeloopen vier maanden aan ons oostelijk leger zijn gesteld en thans nog gesteld worden. Wanneer een zoo grootscheepsch opgezette terugtrek kende beweging desondanks met de grootste discipline en in de grootste or de uitgevoerd wordt en hierbij troepen en materiaal in een. omvang worden teruggebracht, dat de vijand het in het geheel niet wagen kan cijfers over het aantal gevangenen en den buit te publi- ceeren, dan beteekent dit ten overvloe de nog eens te meer, dat de Duitsche weermacht in het vijfde oorlogsjaar zich in een staat bevindt, die alleen maar bewonderenswaardig genoemd kan wor den. Dit geeft ook de vijand onvoor waardelijk toe. De woorden succesvolle terugtocht wijst de minister hierbij uit drukkelijk van de hand, omdat zij, naar hij zegt, slechts een betrekkelijke gel digheid bezitten. Want vanzelfsprekend is elk opgeven van veroverd gebied absoluut gezien een'verlies, doch wanneer dit onver mijdelijk geworden is, beteekent het een relatieve winst voor zoover dit over het geheel genomen zonder ern stige verliezen kan worden uitgevoerd. En dat is gebeurd. De vijand is er niet in geslaagd belangrijke deelen van de Duitsche strijdkrachten af te snijden of te omsingelen of een buit te verove ren. die in een belangrijke verhouding staat tot zijn krachtsinspanningen en verliezen. Hierin moet de winst van deze operaties voor Duitschland wor den gezien. Defensieve snccessen. Tenslotte herinnert de minister er nog eens aan, dat deze oorlog het Rijk werd opgedrongen door zijn vijanden, dus dat hij voor Duitschland in den waarsten zin van het woord een verdedigingsoorlog is. 0 Wij zijn, zoo zeide hij, ln het strijd perk getreden om ons leven te bescher men en elk middel moet ons recht zijn om deze bescherming doeltreffend te waarborgen. Zooals wij zoo dikwijls of fensieve successen behaald hebben, zoo moeten wij tijdelijk genoegen nemen ook met defensieve successen. Het zal onze taak moeten zijn deze als uitgangs basis van een nieuwe, belangrijke ver sterking van onze algemeene oorlogs positie uit te breiden. Dat is mogelijk en zal ook gebeuren. In den eeuwigen op en neergang van den oorlog moet steeds één ding bestendig en onveranderlijk blijven: dat is de taaiheid der oorlog voering en de vastbeslotenheid om te overwinnen. Boven de wisselvalligheid van de krijgskansen staat de standvas tigheid van een oorlogvoerend volk. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 24 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I, op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, onderwerp: De Edda. Zij sprongen op een rijdenden trein. Het ls de Beverwijksche recherche mogen- gelukken licht te tyrengen in een diefstal van zendingen textielgoederen, gepleegd vanuit een goederentrein, rij dende tusschen Uitgeest en Beverwijk. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de dieven in de vroege mor genuren van 7 October tusschen de stations Uitgeest en Beverwijk op een rijdenden goederentrein zijn geklommen. Na het verbreken van de verzegeling van den wagon hebben zij een aantal pakken en doozen met textielgoederen uit den rijdenden trein geworpen, waarna deze door twee handlangers werden weggehaald en verder getrans porteerd. Dit transport geschiedde met een handwagen, wat den dieven noodlottig werd. De politie slaagde er al spoedig in de voorloopige opslagplaats van het ge- stolene te ontdekken. Deze bleek te zijn in de woning van eei^ te Beverwijk woonachtig familielid van de treindie ven, die tegenover de politie verklaarde niet beter te weten of de bij hem gede poneerde goederen waren bestemd voor den zwarten handel. Later konden door de recherche twee van de bij het misdrijf betrokken per sonen in hun woning te Amsterdam worden aangehouden. Naar de verblijf plaats van twee anderen eveneens te Amsterdam woonachtig, wordt een on derzoek ingesteld. Wanneer taptemelk ook als melk wordt aangemerkt, dan is het melkgebruik over geheel Neder land ongeveer gelijk aan dat van vóór den oorlog. Dit geldt echter niet voor het Noord-Hollandsche gebied. Noodtoestand voor melksljjtferg in Den Helder. Ohder voorzitterschap van Dr. Mol werd gisteren in de Harmonie te Alk maar een druk bezochte vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Consumptiemelk-vereeniging. De voorzitter richtte een speciaal woord van welkom tot den heer Ten Kate uit Den Haag van het Bedrijfschap Zuivel, die altijd getoond heeft, de be langen van den melkhandel zooveel mogelijk te willen dienen. Uit het feit, dat de vereeniging nog steeds niet was opgeheven, concludeer de spr., dat ze nog nuttig en noodig was. Ten aanzien van de ordening van den melkhandel, deelde spr. mede, dat het bestuur zich zoo goed mogelijk op de hoogte had gesteld om te bereiken, dat den melkhandel in hetalgemeen de ze slag niet harder zou treffen dan be slist noodig was. Het zwaarst zijn ge troffen de veehouders-melkslijters, die tusschen beide bedrijven moesten kie zen. Uit dé vergadering gingen verschil lende stemmen op, die het bestuur dank brachten voor de verschillende werkzaamheden. In verband met een ingekomen schrijven van den heer Roosloot, waarin verwondering wordt geuit over het feit, dat de uitbetaling van de melk naar het vetgehalte in het gebied der vereeniging lager is dan in andere gebieden van de C.M.C., ant woordde de heer Ten Kate, dat het streven is om te komen tot een zoo ge lijk mogelijke uitbetaling. Met het oog op den onzekeren le vensduur der vereeniging werd beslo ten, geen bestuursverkiezing te houden. De balans en winst- en verliesreke ning werden conform vastgesteld. De ontwerp-begrooting 1943-1944 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 19600, met een bedrag van f 735 voor onvoorzien. Dat een zuinig beheer was gevoerd, bleek wel uit het feit, dat aan omslag van de leden slechts 50% was geheven. Moeilijkheden voor de slijters. De heeren Ram en Meyer uit Den Helder waren van oordeel, dat er bij het vaststellen van de minimum-om- zetten der melkslijters (800 L. per w.) niet voldoende rekening is gehouden met het gebombardeerde Den Helder. Melkslijters, die hun bedrijf gaande hielden, toen er bijna geen Inwoners meer waren, en toen hoogstens 20 L. per dag verkochten, werden, toen Den Helder weer "bevolkt werd, in hun be staan bedreigd door boeren, die in geen twee jaar hadden gevent, maar nu de klanten wegpikten, omdat zij de karnemelk, die zij voor hun vee mogen houden, uitventen, maar de af nemers verplichten, ook de melk van hen té nemen. Bonafide slijters', die tot geen hoogeren omzet dan 600 L. kun nen komen, worden nu bedreigd, dat zij hun bedrijf moeten opheffen. 5 September hadden de veehouders- melkslijters moeten verdwijnen, Ze zijn er echter nog. De heer Ten Kate antwoordde, dat de normen voor de slijters in de ge bombardeerde of geëvacueerde gebie den veel lager zijn genomen. Zij loo- pen dus minder risico, uitgeschakeld te worden. Het ligt inderdaad in de bedoeling, zelfslijtende melkveehou ders uit "te schakelen. Zij hebben ech ter recht van beroep en ook het recht, verzoeken ln te dienen om te mogen blijven. In plattelandsgemeenten, waar door hun uitschakeling de melkvoor- ziening in gevaar zou komen, worden die verzoeken ingewilligd. Vele zijn er echter ook reeds afgewezen. Wie in be roep is gegaan of een verzoek heeft ingediend, mag voorlbopig doorgaan. Wanneer een melkveehouder zijn slijterij aan zijn zoon overdoet en die zoon den melkhandel niet op de boer derij vestigt, dan wordt hij erkend. Ongeveer 20.000 verzorgingsverklarin gen moeten in Nederland worden uit gereikt en dit vordert nu eenmaal tijd. De heer Harder, Anna-Paulownapol- der, bepleitte verhooging van de winst marge. Zijn knecht, die 800 L. omzet, en daarvoor is in zijn gemeente een vol le dagtaak weggelegd, kost hem f 30 en verdient voor hem f 20. Doordat spr.'s vrouw en dochter ook een hoe veelheid bezorgen, kan hij staande blij ven, maar spr. oordeelde, dat men hiermede in Den Haag toch rekening moest houden. De heer Ten Kate antwoordde, dat de normen zijn vastgesteld door de in stantie van den Rljkpcommissaria. .Wij, i. Hypotheek van het verdwenen regiem. (Van onzen politieken redacteur.) De terechtstelling van twee commu nisten, die als leiders jarenlang open lijk in Nederland revolutionnairea woelarbeid verrichtten en na de bezet ting een illegale actie van verzet in het leven riepen, die in een roekeloo- ze sabotage- en bloedige moordcen- trale ontaardde, geeft aanleiding een beroep op het nuchtere en gezonde verstand te doen, dat men eeuwenlang qls een bijzondere eigenschap van het Nederlandsche volk heeft geprezen. Onlangs bij het groote Amsterdam- sche sabotageproces heeft men met ontzetting kunnen vaststellen, hoe jon gelui, door verkeerd begrepen vader landsliefde gedreven,in de handen van gewetenlooze politieke avonturiers vielen en successievelijk na de eerste kleine politieke misdrijven tot steeds grootere misdaden, tot roof, doodslag en moord werden aangezet. Die jonge- ,lui zagen en wisten niet, dat deze ge wetenlooze avonturiers zelf nimmer ook maar in ééi opzicht één enkele simpele daad van maatschappelijk nut hebben geSteld, dat ze veelal niet in staat waren op zijn minst voor zich zelf een boterham met eerlijk werk te verdienen, maar dat zij er wel den mond van vol hadden een stad, een staat, een continent, een wereldrijk te besturen. De beide -thans terechtgestelde com munisten waren oorspronkelijk arbei ders. Zij waren voortgekomen uit het 'grauwe kleurlooze proletariaat van de groote steden. Door een zelfzuchtige kortzichtigheid van een kapitalistisch, bekrompen burgerlijk regiem konden zij in de maatschappij geen ordelijk bestaan vinden. Zij hadden werkloos heid en bittere ellende gekend. Zij hadden geen plaats kunnen innemen in de maatschappij, die aan den eenen kant huizen in rijkdom deed pralen, vrouwen met dure pelsmantels en ju- weelen deed omhangen voorraadschu ren tot den nok deed vullen, doch aan den anderen kant het nuchtere en ge zonde verstand miste, dat ieder volks genoot recht heeft op arbeid en brood en recht op deelgenootschap in de aanwezige welvaart. Land en volk in Nederland waren rijk. Er was wel vaart voor leder mogelijk geweest. Dat hier communisme kon gedijen, zooals uit de communistenopstand in 1934 in Amsterdam is gebleken, is een mis daad van de vroegere machthebbers. Een gezonde volkshuishouding heeft den plicht, ertegen te waken, dat de kloof tusschen de verschillende door de natuur gegeven geledingen van de maatschappij niet tot klassenstrijd en revolutionnaire sociale spanningen ontaarden kan. Een regiem moet daar toe alle maatregelen, die noodig zijn om misstanden op te ruimen, durven nemen. Anders verliest het zijn be staansrecht. Dan brengt het de op bil lijkheid, rechtvaardigheid en naar prestatie vastgelegde orde aan het glij den, veroorzaakt het ontevredenheid, roept het revolutie op en plaatst daar door de geheele maatschappij voor den afgrond. De ware schuldigen aan de lange reeks van terechtstellingen, die in den loop der laatste jaren voltrokken wer den, zijn de heerschers van gisteren, die schuldbewust meerendeels tijdig den door hen overigens zoo hypocriet ge prezen vaderlandschen bodem met alle schielijk bijeen te rapen rijkdommen verlieten. Alle terechtgestelden, ook deze beide communis'ten, die, nadat ze eenmaal als gevolg van de egoïstische kortzichtigheid van het overleefd re giem uit de normale gemeenschap bui tengesloten waren, van de kleine tot de groote misdaad, tenslotte tot poli tieke avonturiers opgroeiden, alle slachtoffers^ zijn de pijnlijke wissels van de politieke hypotheek, waarmee een liberalistisch-kapitalistisch-demoL cratisch regiem het Nederlandsche volk in de.i loop der laatste decenniën heeft belast. Eenmaal den weg van illegale actie betreden, is er geen weg meer terug. Het wordt dan een cyclus als de ont wikkeling, die uit een kleinen leugenaar een dief, inbreker, roover en moorde naar maakt. Het proces van illegale actie begint bij schampere opmerkin gen, verbreiding van kwaadwillige ge ruchten, die hardnekkiger worden rondgestrooid naarmate men zekerder weet, dat ze valsch verzonnen zijn, geheime vlugschriften, aanslagen op militaire en economisch belangrijke Inrichtingen. Het draait op moord uit. Ondanks alle eerlijke, rechtmatige en met oproeping van alle krachten geboden tegenstand bleek toch een ontwikkeling onafwendbaar, dat de Duitschers de verantwoordelijkheid voor«de rust en orde in dit land te «jragfti kregen. Zij stellen hun tegen standers niet uit een soort sadisme te recht. Zij, die in de oorlogsdagen wa- penen droegen, weten wel beter. Maar Duitschers, noch Britten, noch Ame rikanen en allerminst de Sowjets, dul den na overgave nog verzet. Niet zoozeer wegens het verzet op zich zelf, dat geen stroobreed de oorlogs plannen veranderen zal, doch uit sluitend, omdat de Duitschers èn in hun eigen belang èn in het belang van het Nederlandsche volk, ter ver mijding van noodeloos bloedvergieten van vele onschuldigen, orde en rust willen handhaven. Zij beschikten over voldoende militaire macht om dit land, toen het militair op zijn sterkst was, te beheerschen. Zij be zitten een met al^c middelen uitge rust en ervaren politie-apparaat, om eiken verzethaard na korten of langen tijd uit te roeien. Dat heeft de trieste reeks van terechtstellingen bewezen. (Slot volgt.) aldus spr., hebben ze steeds veel te hoog gevonden, maar er is niets aan te doen. De omzet van 800 L. is de mini male. In de groote steden wordt per melkslijter 1400 L. omgezet per week en in Brabant en Limburg zijn er slij ters, die met één man meer dan 20ÓÖ L. omzetten. Aan de prijzen wordt gedok terd, maar men moet er rekening mee houden, dat de voorstellén vier k vijf instanties moeten passeeren en dat ver andering ook geen verbetering kan in houden. De hoeveelheid melk, die in Nederland gedronken wordt, verschilt thans bijn? niet van die van vóór den oorlog. Er zijn arme gezinnen met veel kinderen, die nu alle melkbonnen ge bruiken. Dr. Mol kon dit niet goed thuis bren gen. Spr. herinnerde eraan, dat Ir. De Waal vóór den oorlog had berekend. "i 1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1