1 fAVORA Het stadje van den Drommedaris AKKERTJES ÉCHÉRIft kMMA. Onmisbaar De Begenadiging. Uit oude glorie ontspruit nieuw leven. 11/ II li nsche Beurs. Zondagsgedachte Schuldvergeving. Een haventje van zeldzame schoonheid. October-spel. M '4\ 1 ^zetten wij ool< nieuwe voeten aan KINDERKOUSEN. iel. 3080. {MAAR. .D EN GOED. it vertoonde In de eer- week een uitgesproken verschillende 3Vs pet. dan ook aardige koers- terwijl ook de andere onbetuigd lieten. 0II. Koersen per: 13-10 20-10 103 1/4, 21-10 103 1/4. 41. Koersen per. 13-10 8, 20-10 102 15/16, 21-li 1941. Koersen per: 13-10 20-10 99 1/8, 21-10 99. 1942. Koersen per: 13-10 20-10 98 31/32, 21.10 98 7/8. 1943. Koersen per: 13-10 1/32, 20-10 93 13/16, 21-10 stemming volgde Doh- lichte reactie, welke ;le fondsen tot fraction idde. an deze zoo guns32#i eleggingsmarkt zfjn vor ken in de nog steeds ildmarkt. weekstaat van de Ned. dat de vorderingen op derom stegen met circa entengevolge vertoond» rculatie en verdere ver- 15 millioen, terwijl rek.- lerden met f 25 millioen. geloopen week versche- moreeren wij W. Smit'» bri^k, welke 6 pet. di- de Emballagefabrieken 2lke eveneens 6 pet. de- Nederl. Tramweg Mij. t sloot van f2587.—, na '.organisatieverliezen en er een emissie aan d<a br. v. Bronswerken v.h. 'k emiteeren f 100.000.— n, tegen den voorkeurs- t. Uit het prospectus vennootschap gebruik van de gunstige situatie markt teneinde zich nu n te secureeren welke en zijn. Want voorloo- euwe kapitaal niet ge- het dus niet tot de er wel Ingaan als koek, hap heeft de laatste ja den kunnen betalen: den B. D I 1940 20 pet. f i 1941 25 pet. I 1942 25 pet. 'erleden van deze ven- at ouderen datum is i. Men moest tweemaal in 1925 en 1936. De men echter den wind voordeel van dit fonds na de kapitaalsuitbrei- bepalingen van de di al vallen (vennootschap- taal van minderdan f 5 liten) zoodat men \en sten als aandeelhouder zoo lang als het duurt, fonds in normale tijden Heden v. k. 0 11.. 103V4 103% 11 10241 102# 941 98# 99 942 98# 98% 1938 98 98 7 1... 95 94% tnk 141 141 □ank 131 .131 nie 187 187 159% 100 295 295 238 238 r 202 202 350% .350% 160% 160% k 152% 152% 155% 155% n. Hyp. 102% 102% e Hyp. 102% 102% TP- 102% 102% 102% 102% 102% 102% Hyp. 102% 102% kunst en wetenschap- ardweg, Alkmaar; poli- J. J. Marinus, Den Haag; N. Adema, Alkmaarj oersen, Hoorn; binnen-» kmaar: D. A. Klomp; Werkman, Alkmaar. Den Helder, A. C. van ar; Schagen: A. Eriks, rland: J. Belterman te eek: W J. Harwijne -Friesland: Jac. Groot adv.-rubriek: W. Ra- Zaan; vooi de plaatsel. aar rriezen 1-KGB 1. A. ssh. 1-N. Niedorp 2. Victor 1-HOSV 1. B. 2-RKDVO 1. ft d vogels 1-Twisk 1. E. )orl 2-Alcm. V. 5. S 2-Kolp. B. 1. P. Zelo 1-Dirkshorn 1. 2-LSVV 2. cel 2-Grassh. 2. T. 1-Hugo B 1. 2-W. Waard 2. Zwart 1Koegras 1 es 2-Call.oog 1. 1. hout l-RKEDO 1. Jeorge 1-St. Bavo 2. jf2-Andijk 3 agdfjk l^Strandy. 2. ven 2-SEW 2. 2-Sporters 2. agdijk 2-Valken 2. 4-Con Zelo 2. shorn 2-DTS 3. 2-Vrone 2 Üjk 2-LSVV .t. cel 3*-Geel Zwart 2. 3-H elder 4. k. afd. 1 3-Cocksdorp 2. 2-Oosterend 1. Boys 1-ZDH 1. ïioren. a-Alkm. Boys a. a-DTS a. Victor a-Alcm. V. gen a-Holl. H. b. Tot aan zijn tweede jaar - li Molenaar*» Kinder meel voor Uw kleine beschikbaar. Het legt de grond slag voor een goede gezond heid en een stevig gestel. Dring er bij Uw winkelier op aan dat hij U, indien voorradig, Molenaar' s Kindermeel verstrekt. Uitsluitend verkrijgbaar op. de daarvoor bestemde nummers van de kaart Eindervoedsel. Eiken dag ,Thee" op kantoor! NIEMEUER'S THEESURROGAAT smaakt eri geurt als echte thee! Buiaroma gele sauspoeder schakelt in de keuken in tallooze gevallen het gebruik van boter uit. Atbumona (juspoeder) levert vele soorten smakelijke jus en tallooze appetijtelijke sausen op. Transparanta- aardappelta» pioca) helpt U bij het bereiden van pudding, vla, pap, enz. Bet tngtt, datop dg ban verlcr'jgbaaa W. A. SCHOLTEN'S AARDAPPELMEELFABRIEKEN. Sen groote kring! jHet is geen wonder, d»t Santé een flrooten kring van gebruikers heeft Een drank met zulke goede kwaliteiten moet wel allerwege gewaardeerd worden. is goed, iedereen drinkt hetj door Mr. R. Houwink In het „Onze Vader" bidden wij om schuldvergeving. Wie om vergeving van schuld vraagt, heeft schuld erkend. Dit beteekent dus, dat wij deze bede van het „Onze Vader" niet bidden kunnen zonder schuldbelijdenis. Doch dit is nog niet voldoende, al is het ook moeilijk genoeg voor een men- schenkind om schuld te bekennen. Want wanneer wij bidden: „Vergeef ons onze schulden", dan volgt daarop: „gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren." Dat wil dus zeggen, dat, wanneer wij schuldvergeving vragen, dit inhoudt althans voor God inhoudt dat wij begonneft zijn met zelf onze schuldenaren vergeving te schenken. En wellicht is dit nog moeilijker voor ons dan schuldbelijdenis te doen: onze schuldenaren vergeving te schenken. Want wie schuld belijdt, krijgt een ge voel vün bevrijding, een drukkende last valt van hem af. Maar wie zijn schul denaren vergeving schenkt, doet vrij willig afstand van zijn recht. Hij haalt een streep door de rekening, voordat hij haar aan zijn debiteur aangeboden heeft. Ongetwijfeld: dat is een daad van royaliteit. Maar het is de vrijgevigheid van een dwaas, die door geen verstan dig mensch ter wereld wordt gerespec teerd. De wereld heelt dan ook haar oordeel klaar: schuldvergeving leidt tot ondermijning der moraal zij zet het gansche zedelijke leven op losse schroeven. Maar als zoo vaak! de wereld vergist zich. Zij ziet de louterende kracht, die in alle waarachtige schuld vergeving besloten ligt, over het hoofd. Zij vergeet, dat schuldvergeving zoowel louterend inwerkt op dengeen die ver geeft als op hem dien vergeven wordt. En de kracht van deze dubbele loute ring is grooter dan de wet van oog om oog en tand om tand, om maar te zwij gen van de degenereerende krachten, die werken in het voeden, koesteren en voortbestaan van gevoe lens van haat en wrok. Maar deze louterende kracht der schuldvergeving „werkt" alleen, wan neer ook werkelijk vergeven wordt, d.w.z. wanneer werkelijk uit geheet enze houding blijkt, dat wij afstand hebben gedaan van ons recht. En nu sluit zich de'Cirkel: wij kun nen onze schuldenaren niet vergeven, indien wij er ons niet van bewust zijn. dat ook wij zelf ja, wij zelf in de eerste plaats! schuldvergeving noo- dig hebben. Immers eerst dan gaan wij inzien, dat ons recht in hoogsten zin geen „recht" Verhaal uit vroegere eeuwen, door H. P. VAN DEN AARDWEG. De wacht bij den ingang van het som bere paleis was verdubbeld. Want dien middag hadden twee ge harnaste boodschappers het bericht ge bracht dat koningin Johanna, die gedu rende eenige weken in de bergen ver toefd had, nog dienzelfden avond zou te- rugkeeren om de komende dagen per soonlijk aanwezig te kunnen zijn bij het proces, dat gevoerd zou worden tegen den verrader Barnold, die Navarre in het grootste gevaar gebracht had. „Het zal met dien schoelje gauw ge beurd zijn", voorspelde de kapitein van Johanna's lijfwacht, terwijl hij gemoe delijk zijn mannetjes monsterde, o En de rechtbank der edelen van Na varre maakte inderdaad met den be klaagde, wiens schuld onaanvechtbaar bewezen was, zeer korte metten. De man die den vijand spionnagediensten bewezen had, moest op het schavot zijn leven eindigen en nog voor dat de ge vonniste met zijn lot in kennis gesteld was, waren soldaten en burgers reeds bezig op het ma^tplein het onheilspel lende gevaarte van hout op te richten, o Johanna zat in haar kleedkamer, toen Hertog Osterlan, die de Rechtbank ge presideerd had, binnentrad met een groot perkament onder den arm Met een sierlijk gebaar wees Johanna raadsma een stoel aan. „Majesteit, de schurk is met alge: ne stemmen ter dood veroordeeld en morgen vroeg bij het opgaan van de zon, zal de straf ten uitvoer worden is. maar een aanmatiging, waarbij wij uitgaan van de veronderstelling, dat wij eigen rechter kunnen zijn in eigen zaak. Zoodra wij echter tot het besef geko men zijn dat dit ons „individualisme" geen houdbaren gfond heeft in de wer kelijkheid, maar dat er tusschen ons, menschen, een solidariteit der schuld bestaat, gelijk wij opgeroepen zijn tot een solidariteit der liefde, gaat ons de. smaak - erloren aan deze gevoelens van haat en wrok, met hoeveel kracht zij zich ook aan ons mogen opdringen. Wanl wij weten dan, dat, wat ons ook overkomt, wij dragen aan elkan ders schuld. En deze schuld is zoo on metelijk groot en zoo ondragelijk zwaar, dat wij, zoo wij onder haar gewicht niet willen bezwijken, eenvoudig geen an deren „weg" meer ten „teven hebben dan de bede van het „OnzeVader": „Vergeef onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren." Alleen dit dage.ijksch gebed kan ons bewa ren voor de vertwijfclir g en voor den geeste'ijken dood. gelegd. Niet alleen omdat hij met de vijanden van Navarre geheuld heeft, maar ook wegens de uitoefening der zwarte kunst. Barnold heeft op de meest schaamtelooze wijze beweerd een waarzegger te zijn." „Een waarzegger?" En om Johanna's lippen speelde een verachtelijk glim lachje. Osterlan knikte en schoof zijn gebiedster het perkamenten document toe. „Wanneer U teekent, dan zal het vonnis van kracht geworden zijn en kan het den gevangene aangezegd worden." „Het zal dus morgen voltrokken wor den. Op den dertienden Verwonderd keek de ruige Hertog zijn koningin aan: „U bent toch niet bijgeloovig, Majesteit?" Koningin Johanna verhief zich in haar volle lengte en antwoordde ijzig: „Een koningin van Navarra houdt zich slechts aan feiten Hertog en laat bijge loof over aan haar ridders en edelen. Ik zal U nog vanmiddag dit stuk doën terug bezorgen. Adieu, mijnheer de Hertog!" „No§ één ding, Majesteit, U weet dat volgens de wetten van dit land iedere beklaagde, alvorens hij zijn vonni# ver neemt, het recht heelt door U gehoord te worden." „U had zich de moeite van deze me- dedeeling kunnen besparen. Mijnheer de Hertog, want zij is mij reeds lang bekend." „Barnold heeft den wensch te ken nen gegeven van dit recht gebruik te maken, Majesteit „Tref dan maatregelen, Hertog, dat de man over een kwartier bij mij bin nengeleid wordt." De Hertog boog en verliet het ko ninklijk vertrek met de bange zeker heid in het hart dat hij bij zijn vorstin in ongenade gevallen was. o Barnold, die straks zijn vonnis ver nemen zou, stond Voor Johanna, de ko ningin van Navarre, „Gij zijt ook waarzegger nietwaar?" vroeg Johanna spottend. „Dat h e n ik Majesteit." „Bewijs mij Uw kunde eens." „Ik voorspel U dat Navarre een groo te toekomst tegemoet gaat Majesteit. „Dat is wel erg vaag,' hoonde' de koningin, „kunt gij niets poiiti vers vertellen?" Even viel een vreemde stilte, doch toen boog Barnold zich zoover naar vo ren, dat de vorstin zijn heeten adem over haar gezicht voelde, en hij stiet er met schorre stem uit: „Ik zeg U dat gij drie dagen na mijn dood zult sterven." o De gevangene was weer weggevoerd' „Drie dagen na mijn dood zult gij ster ven," herhaalde Johanna peinzend. En terwijl de fiere koningin van N-varre het perkament dat Osterlan haar gege ven' had in stukken scheurde, gaf zij last den hertog te berichten dat de ver rader Barnold begenadigd was Er ligt daar aan het breede water van het IJsselmeer een vergeten stadje. Het droomt in den gouden morgenzon van vergane tijden toen het groot was en machtig en in de rij der Holandsche steden 'n vooraanstaandè plaats bezette. Dat alles is heel lang geleden, van al die oude glorie is niets meer geble ven dan wat verweerde steen, wat oude muren, scheef gezakte huisjes en hier en daar een geveltje, dat kunst zinnig gerestaureerd werd en den voor bijganger een indruk geeft van de schoonheid van het verleden. Overal ziet men op huizen er. poor ten een wapen, drie gekroonde harin gen, het symbool van de zilveren schat ten welke Enkhuizen aan de zee heeft ontnomen en waardoor het eens de machtige havenstad was, welker sche pen naar verre gewsten voeren en rijk- beladen met specerijen huiswaarts keerden. Van dien tijd, de eerste helft van de zeventiende eeuw, toen de machtige, door wallen en vestingwerken omgeven koopmansstad 30.000 inwoners telde, dateeren de groote kerken, die, toen het zielenaantal tot die ons doen beseffen, dat zelfs een kleine operatie als het trekken van een kies Voor onze voorouders een ver schrikkelijke marteling moet geweest zijn. Aan de haven staat als een 'ersteend stuk historie de Drommedaris, de atads- poort uit 1540, binnen welks meterdik- ke muren oude gevangenissen moeten zijn. Aan den Wierdijk herinnert het oude peperhuis aan den tijd, Jat Enk huizen waarin beurtelings met Hoorn de admiraliteit zetelde een stapelplaats was van de Indische com pagnieën en aan het einde van de lange Westerstraat prijkt nog in oude glorie de Koepoort, de steenen kubus, waar door alles werd aangevoerd wat de rijke dorpen uit het achterland aan landbouw en veeteelt konden voort brengen. Er zijn meer van die mooie oude gebouwen, als het stadhuis en overal staat men op zijn dwaaltocht door het stadje voor verweerde muren met kleine bestoven ruitjes en gevel- steenen, die van vijftien- of zestien honderd dateeren. Al het oude ligt langs de westzijde - J ^iULOr"1- 5000 was terug- geloopen, niet meer da'n beziens waardigheden konden zijn. Daar staat de Zuiderkerk met haar beroemde schilderwerken en haar 75 meter hoogen toren, waaruit elk half uur carillonklan ken op de roode daakjes druppelen en er is geen machtig plein om déze bouwkunst van eenigen af stand te bewonde ren, want rondom de kerk rijen zich oude huis jes, schuurtjes en schuttingen, wrak en vervallen, een milieu van scheef gezakte gevels en kleine bestoven ruitjes, een pitto resk geheel, dat van een wonder lijke schoonheid is. De oude hoofd straat, de Wester straat, is lang en men ergert zien onwillekeurig aan de winkeliers, die hier hun panden 'n modern cachet geven om wat daardoor verlo ren is gegaan. Veel is hier gerestaureerd, maar ook veel is er ongeschonden bewaard gebleven. Men vind er een klokhuis van geel geverfd hout, dat aan lang ver vlogen tijden doet denken, daarnaast weer een moderne pui en men staat een oogenblik later voor het prachtig gerestaureerde oude weeshuis rnet zijn breede geveisteenen, waarin thans de kweekschool Abel Tasman ls gevestigd. Even verder verheft zich de Wester- kerk met haar beroemd houtsnijwerk, eer. kerk, die honderden menschen kan bevatten en in dit kleine stadje een bezienswaardigheid voor den op schoonheid belusten vreemdeling is geworden. In het qude Waaggebouw met zijn prachtigen gevel vindt men de chirur gijnskamer, het leslokaal der oude ge- neesheeren, met katheder en sch—'- S-rJKA-t 1U.Ï> 6HN VERSTEEND S—UK. MlSTORie »E HOMHESARIS gevat in een lijst van levend groen, een prachtig bolwerk met breed water, met bloemen en planten, met sierlijke witte banken, die tot een zitje nooden, met een parkaanleg waar in dezen tijd langs de breede gazons hoornen en strui ken als 't ware één bonte bouquet vor men; met kleurschakeeringen van zwart en donkerbruin tot lichtgroen met gele tinten, waartusschen hier en daar het goud van door zon beschenen herfstbla den schittert en in de donkere partijen 't oranje vlamt van hooggesteelde bloemen Maar dat alles is niet het karakteris tieke van Enkhuizen. Wat het beeld van de geheele stad beheerscht en doet beseffen waardoor zij opnieuw naar de tienduizend in woners groeit, dat is de zee, die daar wijd en open ligt als een .meer waarin ••èrweg de horizon vervloeit in den wij- bord, met allerlei oude instrumenten, 1 den hemelkoepel, Wanneer men den verweerden muur volgt, die op den machtigen dijk van oazaltblokken ge bouwd is, wanneer men zich daar on der de oude boomen op een rustbank zet, ziet men, als de zon achter de wol ken schuil gaat, het breed» water als een rimpellooze vlakte. Het is als kijkt men op eep reusachtig vel grijs tee kenpapier waarop met zwart krijt scherp en duidelijk lijnen zijn getrok ken, een lange dikke streep, die ver in zee loopt en aan het einde een lichtop- stand draagt en overal silhouetten van scheepjes met masten en zeiltjes, touw werk als fijne streepjes, vijf zes van die kleine séhuitjes bij elkaar, verweg vlekjes pan den horizon waar een zwart veegje den rookpluim van een dampertje verraadt. Even verder aan de haven waar men langs uitgespreide netten over dik ge teerde planken loopt, glijden de botters onafgebroken binnen en op de breed gespannen zeilen prijken de letters van de meest verschillende stadjes. H.K.121 leest de vreemdeling en hij denkt aan een Enkhuizer botter omdat ze daar in dat wondere stadje overal H's schrij ven waar die vol gens De Vries en te Winkel niet thuis hooren. Maar het is Har derwijk en er zijn andere L.E. (Lem mer), U.K. (Urk) en E.H. (Enkhuizen). Hier liggen ze rij en breed en wie des morgens aan ien havenkant ver toeft ziet hoe tal rijke vrouwen met tasschen en zakken overal aan boord klauteren in de hoop, dat de vis- schers zich laten verleiden, wat bliek, wat onder- maatsche paling aan een zorgzame hulsmoeder, af te staan. Dan staan op hun botters .de Urkers in hun rood baaien hemd met gouden halsknoo- pen ?n hun wijd- uitstaande broeken en kijken met hun door weer en wind vervreten koppen naar al die begee- rige menschen en spuwen eens over boord en loeren naar de politie op den wal omdat er verboden zijn, die niet mogen worden overtreden. Met glatte schop- de overtollige bliek en als de zon door dat scheepspark roestrood gelapte Pak ze, pak ze, honderdtallen, zie ze vallen, zie ze vallen, bruine gele, donkerrood, vang ze, vang ze in je schoot, Blèren van den Herfst! Zie 'm, zie 'ra joelend stoeien, hoor 'm loeien, hoor 'ra loeien, wind hem om je blooten kop, grijp 'm, grijp 'ra, vang 'm op, 't Windekind van Herfst! Zie ze, zie ze jachtend vluchten, hoor ze zuchten hoor ze zuchten, grijze, gele, grillig-grauw, 'k hou, ja 'k hou, ja 'k hou van jou, Wolken van den Herfst! G. de Reus. gen werpen zij jes overboord breekt, en heel van bruine en zeilen in een gouden gloed zet, als het rimpelige water spiralen van masten en wonderlijk gevormde zeilen weer kaatst, dan komen in breede zwermen de meeuwen en strijken als een -wolk van dons en veeren over dat haventje. Zij krijschen en vechten en duiken naar d© bliekjes, die met hun zilveren buik jes omhoog bij honderden in het water drijven. Hoog uit de steenen kolos, die Drom medaris heet, parelt een vaderlandsch liedje in zuivere klanken over dat ha ventje en de bezoeker gaat huiswaarts onder den indruk, dat zon en lucht hier aan den waterkant van dit oude stadje een wonéermooi wereldje heb ben geschapen. TJ. N. ADEMA. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Afwijkend veevoeder. Op 23 Oct. 1943 is de termijn waarin aanvragen voor afwijkend veevoeder kon den worden ingezonden, gesloten. De na dezen datum ingekomen aanvragen wor den niet meer in behandeling genomen. Koopen van aardappelen. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het verboden is aardappelen te koo pen in productiecentra en deze zonder vervaerbewijs te vervoeren naar consump tiecentra, ook al zijn zij gekocht op gel dige betamen. Aankaopvergunningen voor rundvee- handelaren. Naar aanleiding van het feit, dat aan handelaren aankoopvergunningen mogen worden verstrekt tot een aantal, ten hoogste gelijk aan hun handelsbedrijfs maximum» is gebleken, dat handelaren, die geen bedrijf befitten, geen handels- veetoewijzing hebben ontvangen. Dien tengevolge kunnen aan hen thans geen aankoopvergunningen worden verstrekt. De rundveeverorclening 1942 schrijft voor, dat het verboden is runderen in voor raad of voorhanden te hebben, tenzij men in het bezit is van een bedrijfsma ximum. Teneinde deze handelaren alsnog in de gelegenheid te stellen tot het ver krijgen van aankoopvergunningen, kan in overleg met den handelaar alsnog een bedrijfsmaximum voor 1944 voor handels vee worden vastgesteld Als basis hier voor moet worden genomen het aantal handelskoeien dat zij blijkens hun zak boekje in de periode van 1 December 19421 Maart 1943 ten hoogste op een be paald tijdstip in voorraad hebben gehad. Het noodzakelijke gevolg van het alsnog verstrekken van een handelsbedrijfsma ximum is evenwel, dat nog een aanslag 1943 van 65 kg op basis van dit bedrijfs maximum moet worden opgelegd. Ham delaren die een bedrijfsmaximum voor hartdelsvee op deze voorwaarden wen- sehen te accepteeren, kunnen zich bij den Plaatselijken Bureauhouder vervoegen, waarna aan hen eveneens op de gebrui kelijke wijze aankoopvergunnningen kun nen worden verstrekt. Zelfverzorgersregeling 1943-1944. Aan alle telers en'of melkveehouders, die onder de zelfverzorgersregeling voor brood, vleesch, melk of aardappelen val len, is een aanvraagformulier gezonden. Zij, die zelf verzorger zijn voor één of meerdere der bovengenoemde groepen en momenteel nog géén aanvraagformulieren hebben ontvangen, dienen dit formulier onmiddellijk aan te vragen bij hun P.B.H. Huisslachting schapen. Zooals reeds in een officieel persbe richt is medegedeeld, mag er in de plaats van het huisslachtingsvarken een lam worden geslacht. Deze lammeren moesten vóór 1 October in het bezit van den ge organiseerde zijn, en komen in mindering van den leveringsplicht, van diengene, te wiens name, de huisslachting wordt gesteld. Verder blijven dus alle verplich tingen van kracht. Landarbeiders en en kele kleine bedrijven kunnen zonder meer een lam slachten; de anderen moe ten eerst aan hun varkenscontract ver plichting hebben voldaan, behoudens en kelen, die in voorgaande jaren 1941-1942, gewend waren een schaap te slachten. Te vens wordt nog medegedeeld, dat het haar, afkomstig van in huisslachting ge slachte varkens, moet worden ingeleverd bij den erkenden loonslager, die de slach ting verricht. Winterkoolzaadplicht oogst 1944. Tot het omploegen wegen^ misgewas van winterkoolzaad, of van gewassen, welke men teelt om aan den opgelegden koolzaadplicht te voldoen, mag slechts worden overgegaan, nadat men van den Prov. Productie Commissaris daartoe schriftelijk toestemming heeft verkregen. Indien toch zonder toestemming van den Prov. Productie Commissaris bovenbedoel de gewassen zouden worden opgeploegd, wordt geacht, dat de betreffende teler In gebreke is gebleven en dus in overtreding is. Afgezien van eventueele andere straf maatregelen, welke t. z. t. nader zullen worden bekend gemaakt, is men «jan ver plicht, 11/2 maal de omgeploegde opper vlakte met blauwmaanzaad te bebouwen. Scheurpremie 1943. Verder worden belanghebbenden ver zocht om met reclames omtrent scheur- premiën te wachten tot de eerste week van November a.s., daar verwacht kan worden, dat uiterlijk deze maand de be taling van scheur/teeltpremie 1943 zal plaats gevonden hebben. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND, OFFICIEELE PUBLICATIE, DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Aanmelding tusschenpersonen verzekeringen. Ieder, die als tusschenpersoon zich bezig houdt met het afsluiten en/of aanbrengen van verzekeringen, onverschillig hoe klein zijn inkomen daaruit ook is, is een onder nemer en moet zich aanmelden bij de be drijfsgroep makelaars *n 'assurantiën, as surantiebezorgers en assurantieagenten. Niet behoeven zich aan te melden zij, die optreden uitsluitend als gevolmachtigden voor brand- en/of transportverzekering ter beurze. De aanmelding moet geschieden uiterlijk 10 November 1943 bij het secreta riaat der Bedrijfsgroep, van de Veldestr. 12, Amsterdam-Zuid, tel. 26147, en wel door het inzenden van een volledig Inge vuld en onderteekend aanmeldingsformu lier, dat op aanvraag door het secretariaat franco wordt toegezonden. Aan hen, die lid waren van de tha\is opgeheven vak groep „tusschenpersonen" (makelaars in assurantiën, assurantiebezorgers en assu rantieagenten,, wordt automatisch 'n aan meldingsformulier, dat opnieuw ingevuld dient te worden, toegezonden. Op niet- nakomirig van de verplichting tot aanmel ding is straf gesteld bij beschikking van den Seer.-Gen. van het Dep, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betreffende den opbouw van een zelfstandige organi satie ter ontwikkeling van het bedrijfs leven. Aflevering batterijen. De Directeur van het Rijksbureau voor de Metalenverwerkende Industrie machtigt hierbij fabrikanten en handelaren in bat terijen om in de zevende periode, van 16 October tot 15 November 1943, batterijen af te leveren op grond van de door zijn Bureau afgegeven repeteerende koopver gunningen HG en HG 3. Gebruikers van batterijen, aan wie batterijen zijn. toege wezen, kunnen zich thans weder tot hun leverancier wenden voor aflevering van de hun toegewezen hatterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond - van koopvergunningen, voorzien van het stem pel „Speciale toewijzing", mogen niet worden herhaald. Bonaanwijzing kunstmest. Thans zijn geldig verklaard: stikstof bonnen voorzien van opdruk no. 3. De ze behouden hun geldigheid tot uiterlijk 15 November a.s. De verbruikers dienen deze zegels vóór 10 November bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het R. V. OT Kunstmest Distributiebureau kunnen zorg dragen ter verkrijging van een aankoopmachtiging. De ingeschreve nen kunnen de stikstofbonnen no. 3 tweemaal inzenden, t.w. vóór 1 Novem ber en vóór 15 November a.s. Bonnen, welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen onder geen voorwaarde meer «•orden geaccepteerd. De fosforzuurzegels no. 1 -blijven tot nader order geldig. Veelvuldige klacht van vrouwen eH' meisjes en met reden. Doch een vraag: Waaróm die nare hoofdpijn verduren als er AKKERTJES z$nNdie TJ daar direct van afhelpen Het ztin vrienden in den nood. O* N&derfandachc Pf/'/rs Geen man geeft er *ich rekenschap van, dat die kleine witte schilfertjes op z'n Jas een ernstige bedrei ging zijn voor zijn haardos. Roos verstikt de haar- wortels. Elk kaal hoofd is met roos begonnjn. D^ar tijdige behandeling met Anti-Favlc« *ou het te voorkomen afijn geweest Uit voorraad leverbaar door: Kennemer Agenturen Ijlandel Bloemendaa! VAN DEN K0FFIEVAKMAN Weer rap ter beeh en vrij ven Rheumatische pijnen. - Neem Mf&ÏJSCfiffEN Gezondheid voor een cent per dag. 89 Apocfc. e» Drog 0.4L 0.76. L47. N.V. BovstrM De Zwitsal Kinderpce- 'der die het teere huidje, i sterker maakt en het beschermttegen smet. ten en ontstekingen. ld GROOTE STROOIBUS 40 c. - NAVULZAKJE 30 c. Toewijzingen voor chocolade. Detaillisten ontvangen van 1 t/m 5 No vember a.s. bij inlevering van de bonnen „Versnaperingen 42", welke van 16 t/m30 October a.s. naar keuze recht geven sop het koopen van chocolade-artikelen of suikérwerk, toewijzingen voor chocolade, welke uitsluitend recht geven op het koo pen van chocoladeartikelen. Detaillisten, die thans over een voorraad chocolade artikelen beschikken, zullen derhalve ver standig doen daaruit desgevraagd op bon 42 aan het publiek af te leveren. Zij loo- pen immers bij gebreke daarvan de kans met dien voorraad te blijven zitten. Voor bederf wordt geen vergoeding gegeven. Beroepschriften veehouderij. Voor het behandelen van bezwaarschrif ten door de daartoe aangestelde beroeps commissies moeten de volgende bedragen worden gestort: a. f 10.— resp. f 40.— al naar gelang van de grootte van het bedrijf voor bezwaar schriften tegen de rundveetoewijzing (be drijfsmaximum). v b. f 2.50 re^p, f 5.— al naar gelang van de grootte van het bedrijf voor bezwaar schriften tegen -den aanslag in de ver plichte rundvee- en schapenievering, toe wijzing schapen - (bedrijfsmaximum scha pen), enz. Voor bezwaarschriften tegen het be drijfsmaximum rundvee per 1 December a.s. dient men dus f 10.— of f 40— te storten. Heeft men reeds een bezwaar schrift tegen dit bedrijfsmaximum inge diend en daarbij f 2.50 of f 5.— gestort,- dan dient men dit bedrag tot f 10.— resp. f 40.— te verhoogen. Indien men zich niet kan vereenigen met ziin toewüz'nn. 7::n aanslag, enz., dient men zulks bij zijn P.B.H. schriftelijk kenbaar i.e ma u..»- nen 14 dagen na het tijdstip, ^aarop de opgelegde verplichting of de vastgc,;ieide toewijzing schriftelijk ter kennis van den belanghebbende is gebracht.De P.E H. beoordeelt in eerste instantie of het mo gelijk is, aan de, gemaakte bezwaren te gemoet te komen; zoo niet, dat geeft hij klager in overweging, het bezwaarschrift in te trekken. Het wordt geacht te zrn ingetrokken en verliest zijn schorsende werking (bezwaarschrift tegen de toewij zing), indien niet binnen 7 dagen schrif telijk door den klager aan den P.B.H is medegedeeld, dat hij zijn bezwaarschrift wenseht te handhaven, in welk gevai de P.B.H. het aan de Provinciale Beroros- commiSsie ter behandeling zal doorzenden. i Pt «11 ii [;Sl!

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3