DAGBLAD VOOR Yerwaede strijd ten zuiden van den Dnjepr. Aanvalsfojrmaiies ien westen van Kritsjef teruggeworpen. Ongekende afmetingen van den strijd aan het Oostfront. De hongersnood in Indië. Zitting van den Japanschen Rijksdag geopend. Tojo leest regeeringsverklaring voor. Japansche actie. Verduisteren van 17.30-7.15 Nogmaals,: de verduistering. Twintig mille voor Winterhulp. Nieuwe suikerbon aangewezen. Uitreiking nieuwe bonkaarten. STAD EN OMGEVING Uitgave: iDagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 27 OCTOBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOUAND 145e Jaargang. No. 251, 2 pagina's. Prjjs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 tn.M. 1.40, elke 3Vs m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER. 26 Oct. Het opperbevel der ■weermacht maakt bekend: In het zuiden van het oostelijke front bereikten gisteren de gevech ten in den sector van Melitopol en ten zuidwesten van Saporosje bij zondere felheid. In een verbitterde worsteling werden herhaaldelijk uitgevoérde vijandelijke aanvallen opgevangen en eenige penetraties afgegrendeld. Ook in de bocht Van den Dnjepr werd verder zwaar gestreden. Onze troepen hebben na vernieling van voor den oorlog belangrijke instal laties de stad Dnjepropetrowsk ont ruimd. Tegen Kriwoirog brachten de bolsjewisten nieuwe strijdkrach ten voor den 'aanval in het vuur. Ten noorden van de stad duurden d. al dagen aanhoudende gevechten ook gisteren onafgebroken voort. -• Een uit het noordwesten in de flank van den vijand uitgevoerde tegenaan val van eigen tankformaties drong door in concentraties van de bolsjewisten en bracht daardoor den bij Kriwoirog strijdenden Duitschen troepen belang rijke verlichting. Op de afgrendelingsfronten van het penetratiegebied -bleven talrijke aan vallen van den vijand zonder resultaat. Uit een bruggehoofd ten noordwesten van Krementsjoeg vielen de bolsjewis ten met sterkg strijdkrachten aan, doch werden in een tegenaanval terugge drongen. Ten zuidoosten en noorden van Kief en ten noordwesten van Tsjernikof kwam het hier en daar tot felle plaat selijke gevechten, waarbij de bolsje wisten overal werden afgeslagen. Ten westen van Krxtsjew gingen de bolsjewisten met verscheidene divisies Infanterie op breed front tot den aanval over. In energieke tegenaanvallen werden penetratie- punten opgeruimd en de vijandelij ke aan valst ormaties teruggeworpen op hun vertrekstellingen. Uit het gevechtsgebied ten westen van Smolensk en ten zuiden van Weli- kije Loeki wordt slechts geringe ge vechtsactiviteit gemeld. Het luchtwapen, dat tezamen met Roemeensche formaties vliegers voor al in het zuiden van het oostelijke front in zware afweergeveehten staan- den troepen merkbare verlichting bracht, schoot in den tijd van 22 tot 25 October 188 bolsjewistische vliegtuigen neer; 14 eigen vliegtuigen gingen in dien tijd verloren. Voorpostengevechten in Italië. In Zuid-Italië is het slechts in enke le sectoren tot voorpostengevechten ge komen. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten noorden van Drontheim twee Britsche motortorpè- dobooten beschadigd, waarvan er één korten tijd later door een Duitschen jager tot zinken, werd gebracht. In den 'nacht van 24 op 25 October hebben Duitsche motortorpeSobooten een aanval gedaan op de Engelsche oostkust en zijn in gevechten gekomen met een superieure formatie Britsche torpedobogtjageri artillerie-motortor- pedobooten en beveiligingsstrijdkrach ten. Een Britsch bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht en verschei dene vijandelijke artillerie-motortor- pedobooten werden beschadigd. Twee eigen motortorpedobooten gingen ver loren. Haar bemanningen konden voor het grootste deel gered worden. Boven de bezette westelijke gebieden en in het gebied van de Middelland- sche Zee hebben formaties van het luchtwapen en de marine 20 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. BERLIJN, 28 Oct. De ANP-cor- respondent meldt: De slag aan het oostelijk front heeft thans afmetingen aangenomen, die tot dusver in de geschiedenis nauwelijks zijn voorgekomen. Terwijl de strijd zich voor kort tot op bepaalde, echter steeds wisselende punten afspeel de, kan men thans nauwelijks nog van zwaartepunten spreken. Weliswaar is bij Smolensk en ten Z. van Welikije Loeki de strijd min der hevig, doch ten Z. daarvan, dat wil zeggen vrijwel overal aan den Dnjepr, is een slag van ongekende afmetingen aan den gang, waar aanvallen afgewisseld worden met tegenaanvallen en de strijd voort durend heen en weer golft. Het hevigst zijn de gevechten nog steeds in den Z. sector. Het gebied van Krementsjoeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld van wel ker afmetingen men zich moeilijk een voorstelling kan maken. A v Het is voor iederen waarnemer dui delijk, dat de sovjetrussische leiding hier een beslissing wil forceeren, waar toe-zij kwistig troepen en materiaal in den strijd werpt. Hoelang deze worsten ling, die een nauwelijks te overtreffen hoogtepunt schijnt te bereiken, nog zal duren is niet te overzien. Er zullen volgens welingelichte Duitsche krin gen nog verscheidene dagen moeten verstrijken, vóór de afloop zich zal be ginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig, doch niet als critiek gekenmerkt. Men put ver trouwen uit het feit, dat de Duitsche legerleiding den sovjet-russischen op- marsch heeft kunnen stuiten. Als ge volg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun grootsten druk in zuidelijke richting uit, met Kriwoirog als naast liggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in zekeren zin het lot sa menhangt van de Duitsche strijd krachten inde bocht van den Dnjepr. Sedert eenige dagen -regent het in het noordelijke deel van het front. Ter wijl hier de regenperiode haar intrede schijnt te hebben gedaan, is het daar entegen in den centralen en in den zuidelijken sector van het front "op het oogenblik droog en zonnig weer. „BUNDELTJES LOMPEN" WORDEN OPGERUIMD, GENEVE, 26 Oct. Hoeveel men- schen er totdusver in Indië van hon ger en als gevolg van de cholera zijn gestorven, weet niemand precies le zeggen, doch vaststaat, dat dit aantal de verliezen in den Europeeschen oor- logt'ver te boven gaat, zoo verklaart de Daily Mail in een bericht over de el lende in de hongersnooddistricten van Indië. Kleine grauwe bundeltjes lompen, zoo wordt in het bericht gezegd, liggen overal op de straten en pleinen van Calcutta. Men moet oppassen dat men niet op deze bundeltjes trapt. Want hij, die Indië kent, weet, datzich. onder deze smerige lompen menschelijke we zens bevinden, dié daar liggen omdat er voor hen ergens anders geen on derdak is. Dit is van oudsher een be kend verschijnsel in de Indische stra ten, Thans weet men echter, niet of deze lompen slapenden, stervenden of zelfs dooden bedekken. Niemand be kommert zich hierom. Ligt een hoopje lompen ongewoon lang op het plein, dan weet men, dat er in die lompen geen levende meer zit en ruimt de po litie het op. Dit heeft zich reeds dui zenden malen in de afgeloopen maan den in Calcutta, de tweede stad van het Britsche empire, afgespeeld. Intus- schen houdt de immigratie in Calcutta nog steeds aan. De meeste vluchtelin gen komen uit Midnapere, de treurig ste plaats op deze wereld. Een Euro peaan kan men nauwelijks ëen be schrijving geven van dit alles, zoo wordt tenslotte in het bericht gezegd. Het zou te vreeselijk zijn en zou ten slotte niet geloofd worden. Deson danks zijn alle bijzonderheden, ook de vreeselijkste, juist. Te Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der N.S.DA.P. en N S.B, van den kring Noord Brabant gehouden, waarbij Dienstleiter Ritterbusch en de plaatsvervangend leider der N S BVan Geellcerken, het woord voerden Bildarchiv Arbeitsbereich <fer NSDAP/Stapl/Pax m TOKIO, 26 Oct. Formaties van de Japansche marine-luchtmacht hebben in samenwerking met eenheden op den beganen grond, boven Rabaul (Nièuw- Brittannië) in totaal nog 60 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten of op an dere wijze vernietigd, toen gemengde formaties van meer dan 200 vijandelij ke bommenwerpers en jagers op den ochtend van 23 October en, op- 24 Oct. verscheidene pogingen deden om de Japansche stellingen aan te vallen. Successen der Japansche marine. De minister van marine, Sjimada, heeft in zijn rijksdagrede bekend ge maakt dat de Japansche marine van 15 Juni tot 20 October de volgende vij andelijke schepen tot zinken heeft ge bracht;, 17 kruisers, 18 torpedojagers en 7Q transportschepen met een tota len jnhoud van 320.000 -ton. Het aantal in denzelfden tijd neergeschoten vijan delijke vliegtuigen bedraagt 1613. 28 Oct.: Zon op 7.27, onder 17^20 uur- Maan op 6.16, onder 17.39 uur. Helpt de koé met schillen en de koe helpt U. In tegenwoordigheid van den Dtenstietter Ritterbusch vond In Den Haag de plechtige opname der 21-Jarige meisjes van den BdM in de N.S.- Frauenschaft plaats Bildarchiv ArbcKsberelch der NSDAP/Stapf/Pax m TOKIO, 26 Oct. (D.N.B.). De 83ste buitengewone zitting van den Japan schen Rijksdag is vandaag geopend en tegenwoordigheid van den Keizer. Mi nisterpresident Tojo las een verklaring der regeering voor, waarin het volk wordt aangespoord zijn innerlijke strijdkracht nog te Verhoogen. In deze verklaring wordt o.m. ge zegd: Slechts als de honderd millioen Japanners zich van het verleden los maken en als 'één man deze taak op zich nemen, kan zij ook volbracht wor den. Dit is ook de reden voor de bij eenroeping van de huidige Rijksdagzit ting. De voornaamste eisch is het, dat het. opperbevel en de binnenlandsche politiek volkomeiï „op elkaar worden afgestemd". Ooff moeten de politiek en de versterking van het landsbestuur hand in hand gaan, de kern der inwen dige kracht is de bes: oedigde uitbrei ding der wapenindustrie, vooral een grootscheepsche versterking der lucht macht. In dit verband heeft de regee ring de drie ministeriën van handel en landbouw, van munitieproductie en van transport en verkeer ingesteld. Er kan niet de minste twijfel bestaan, of in dezen oorlog, waarin Japan tegen zijn wil verwikkeld is om te strijden voor het bestaan en de bevrijding van Groot Oost-Azië, zal de overwinning aan Japansche zijde zijn. Ten aanzien van het verraad van Badoglio zeide Tojo, dat dit schaamte- looze bedrog ten zeerste betreurd moet worden. De overwinningskansen der spilmogendheden zijh er échter niet in het minst door aangetast. Dank zij de verstandige en energieke maatregelen van den Führer is de Duce thans in staat, piet mannen van zijn geest den strijd tot vernietiging der Anglo-Ame- rikanen te hervatten. Japan en Duitsch- land hebben de nieuwe regeering ter stond erkend. Tojo wenschte den Duce geluk met het overnemen van de macht. Duitschland is thans in staat, zijn plannen ongehinderd uit te voeren. Japan is er vast van overtuigd, dat de dag 'spoedig zal komen, waar op Duitschland, in volkomen samen werking met Japan, de Ver. Staten en Engeland op de knieën zal dwingen. Tojo deelde vervolgens mede, dat de bevrijding van Oost-Azië binnen de vastgestelde lijnen voortdurend vor dert. Tojo zeide zich gedrongen te ge voelen uiting te geven aan zijn groote sympathie en medelijden met de vol ken, die onder .het regime van Tsj ng- king staan. .Het is te betreuren, dat Tsjoengking den broedertwist voortzet en niet deelneemt-^aan den gemeen STRENGERE STRAFBEPALINGEN. Men maakt bekend, dat de navolgende nieuwe algemeerfe voorschriften betref fende afsnijding lichttoevoer >n be straffing vèrduisteringsovertredingen binnenkort in werking zullen treden. In elk geval van overtreding zal worden overgegaan tot afsnijding van den lichttoevoer voor den duur van tenminste 14 dagen. Bovendien zal iedere overtreding (behalve de afsnijding 'van den lichttoevoer) door het plaatselijk hoofd van de politie worden gestraft met een mi nimum boete van 25. Ten slotte zullen in elk geval van verduisteringsovertreding de gloei lampen waarmede de overtreding werd gepleegd, in beslag genomen worden. In gevallen van herhaling' van verduisteringsovertredingen volgt lichtaf snij ding voor langeren termijn en eventueel bestraffing door een Duitsch gerecht. Ten aanzien van c^e verantwoordelijk heid - in hotels en pensions is het volgende bepaald: In beginsel is de luchtbeschermings- plichtige eigenaar verantwoordelijk. Voor het volgens de voorschriften ver duisteren van ëen verhuurde kamer kan tijdens diens aanwezigheid de lo geergast verantwoordelijk worden ge steld, als bij een overtreding blijkt, dat deze de nalatige is. Hierbij dient voor opgesteld te wiorden, dat in iedere ho tel- en pensionskamer een mededeeling moet zijn aangebracht, waarin de gast op zijn verantwoordelijkheid voor een juiste wijze van verduistering wordt gewezen. De politie en in het algemeen de or ganen, welke met de controle op tie verduistering zijn belast, richten zich bij het vaststellen van een verduiste ringsovertreding in de eerste plaats tot den eigenaar of verantwoordelijken leider van pension of hotel en stellen eerst dan den gast verantwoordelijk, als de eigenaar overtuigend kan aantbo- nen, dat noch hem, noch zijn personeel schuld aan de overtreding treft Dit zal in het bijzonder dan het geval zijn, als de gast zich op zijn kamer bevindt, en, nadat er volgens de voorschriften vei- duisterd is (b.v. zelf een venster opent). Is de v^rduisteringsovertreding ver oorzaakt, doordat het verduisterlngs- materiaal zich niet in goeden staat be- schappelijken strijd der volken van Oost Azië. Ten aanzien van de bewo ners van Sumatra, Java, Bornèo en Celebes is de vroeger gedane belofte, volgens welke zij tot politieke mede werking geroepen zouden worden, thans ingelost. Door al deze maatregelen is een Groot Oost-Azië voor de Oost-Aziaten ontstaan. Japan zal in de toekomst ook de vrije Indische regeering onder Söebhas Chandra Bose de grootste medewerking verleenen. Schenking van den Arbeidsdienst. 'S-GRAVENHAGE, 26 Oct. - Nu het winterseizoen zooveel hoogere eischen stelt aan de gezinsuitgaven en daardoor een aantal van onze volksgenooten voor groote moeilijkheden zou komen te staan, is het verblijdend te bemerken, dat er velen zijn, die voor hen in de bres springen. Zoo ontving Winterhulp van den com mandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst een bedrag van 20.000, een voorbffeld, dat veel navolging moge vinden. Met andere bedragen heeft Winterhulp in de jveek van 11 tot 16 'dezer de mooie som ontvangen van 59.131,32. - vindt, dan zal de eigenaar verantwoor delijk worden gesteld. De controle. Het is practisch niet mogeujk geble. ken een regelmatige, intensieve ver duisteringscontrole uitsluitend door de organen der politie te laten verrichten. Daarom worden dan ook de blokhoof den en de plaatsvervangend blokhoof den van de zelfbescherming bü deze controle ingeschakeld. De controle door de blokhoofden en hun plaatsvervangers wordt meer in strueerend dan controleerend uitge voerd, d.w.z. dat bij geconstateerde overtredingen uitsluitend gewaar schuwd wordt. Voor den overtreder bestaat dan de mogelijkheid de overtreding te doen ophouden, zonder dat strafmaatregelen genomen worden. Indien dus een blokhoofd een bewo ner waarschuwt' dat zijn woningniet goed verduisterd is, doet men verstan dig onmiddellijk maatregelen tot op heffing te nenjen om strafmaatregelen te voorkomen. 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. Het is mogelijk gebleken den suikerbon, die per 17 October had dienen te worden be kend gemaakt, met ingang van heden geldig te verklaren. Hiertoe is aange wezen bon „Algemeen 683", die recht geeft op het koopen van de normale hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 Novem ber a.s. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare suiker bestemd is voor het tijdvak van 17 Oc tober tot en met 30 October. Op 31 October zal dan ook weer een bon, ëveneèns voor 500 gram, worden aangewezen. Men diene er rekening mee te houden, dat niet alle suiker al tegelijkertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaatselijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen). De textieldistributie. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld dat het innemen van textielpunten niet in overwe ging is genomen. Nieuwe rantsoenbonnen. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Met in gang van 1, November a.s. worden ook voor artikelen versnaperingen peul vruchten, koffie-surrogaat, jam, vervan gingsmiddelen, tarwebloem, rijst, ha vermout, vermicelli, gort, beschuit, spijsolie, kaas, taptemelk, toileteep scheerzeep, eenheidszeep, waschpoeder en groente rantsoenbonnen van een nieuw model in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voorts wordt een nieuwe rantsoen bon voor vet, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van vet, in gebruik genomen. Voor maizena wordt geen nieuwe rantsoenbon ingevoerd. De thans in omloop zijnde bon „een rantsoen maizena" is na 27 November a.s. niet meer geldig. Van de oude rantsoenbonnen zijn na 27 November a.s. uitsluitend nog geldig: de bon „een rantsoen cacao" en de wis selbonnen voor 1/4 rantsoen brood, 1/50 rantsoen boter, 1/4 rahtsoen kaas 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk eri 1/4 -rantsoen vleesch. 's-GRAVÉNHAGE, 27 Oct. - De Plaatselijke Distributiediensten reiken van 31 Oct. tot en met27 Nov. a.s, tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voe dingsmiddelen alsmede nieuwe groente- kaarten uit. De groentekaarten zijn gel dig van 26 Dec. 1943 toj en met 18 Maart 1944. Uitgereikt worden: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 123, aan houders van een inlegvet-K 2 of L 2; een bonkaart K 223, aan hou ders van een inlegvel K 3 of L 3; een bonkaart K 323, aan houders van een inlegvel K 4 of L .4; een bonkaart K 423 benevens afen allen een groentekaart. Zij, die geboren zijn tusschen 31 Oct. ,en 29 Nov. van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen, al vorens hun bonkaarten in ontvangst te memen. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkmgsre- gister is ingeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woon wagenbewoners (voor zoover zij zijn op genomen in het Centraal Bevolkings register), gedetacheerde marechaussees, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen. die tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenkomt met dat van 'de uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 13 der Stamkaart een kruis geplaatst. Bij uitreiking van de bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke eveneens ge durende deze periode plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 13 een aanteekening geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaar ten na. of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behan deling genomen. „WEEST DAPPER, WORDT STORMER Hedenavond spreekt een Jeugdstor- mer voor de radio over het onderwerp „Weest dappèr, wordt Stormer". Deze uitzending vindt plaats van 18.45—19.00 uur via den zender Hilver sum I. JUBILEUM LEGER DES HEILS. In verband met het 55-jarig bestaan hield het Leger des Heils hier ter plaatse een aantal zeer bijzondere sa menkomsten. Op Dinsdag 20 Oct. leidde maj. Mai cops van Amsterdam een her- inneringsdienst. Reeds heengegane mak kers werden herdacht. De dienst droeg 'n zeer plechtig karak ter en vond groote belangstelling. Don derdag 22 Oct. werd een stonde van ge wijde muziek en zang gegeven door de heeren G. Clays en Br. v. Doesburg, beiden zeer bekwame Leger des Heils- musici. Zondag j.l. waren Brig. J. v. Eeken en een groot aantal cursisten van Am sterdam de gasten. Des morgens werd in het eigen gebouw, Limmerhoek 40, een druk bezochte Heiligingsdienst gehou den, waarna 's middags en des avonds twee belangrijke diensten werden geleid in het gebouw „Waakt en Bidt". Te 3 uur nam. voerden de cursisten van Amsterdam onder de bekwame lei ding van Zr. Stins een keurprogramma uit. Des avonds werd een Openbare Verlossingssamenkomst geleid door Brig. v. Eeken van Amsterdam. De belangstelling in al deze diensten was steeds groot. De afdeeling1 Alkmaar van het Leger dfes Heils is vast besloten, onder den zegen des Allerhoogsten moedig voor waarts te gaan, met haaf heerlijken^ arbeid. BUITENGEWOON SYMPHONIE- CONCERT. Kamer-opera. Buitengewoon! Inderdaad, buitefige- woon diep is de indruk die dit concert heeft gemaakt. Van dit kamerorkest is ieder lid solist op zijn instrument, dit geeft natuurlijk al dadelijk de .grootste mogelijkheid van een uiterst technisch kunnen bij ieder onderdeel van het orkest. Dit is nu direct nog niet bui tengewoon, maar daar staat Jef So- mers, een dirigent, die zich volkomen één weet te maken met dit orkestinstru ment, die zelf een en al muziek is, die zijn diepste innerlijk weet mede te dee- len aan zijn medewerkers, die ieder, individueel, van den eersten tot den laatsten noot geheel in hem opgaan, waardoor een hoogere kunstuiting ontstaat vol spanning, vol golving en beroering, streng gediciplineerd, maar bovenal zoo hevig begeesterd dat er* moet volgen, een hoogst zeldzame eenheid, en een ihuziekuiting die zeer buitengewoon is. Het merkwaardige verschijnsel doet zich hier voor, dat de dirigent vooral was een koordirigent van beteekenis Een prima koordirigent gewent zich veel duidelijker zijn emoties mede te deelen aan zijn zangers. Hij zingt alles meer uit; In dit geval zien wij een dirigent die een orkest op deze wijze geweldig weet te beïnvloeden, zóó hevig, dat ieder vol spanning iedere intentie trouw volgt. Dit nu is iets dat ge worden is alles wat maar vol is van „goed," „schoon" en „heerlijkheid". De.symphonieën van Schubert wor den maar weinig uitgevoerd, buiten de onvoltooide" natuurlijk. Zooals wij he den de 5de symphonie van Schubert hebben genoten, vol van een heerlijke stemming van hoogere levenslust, zoo hebben wij het voorheen ook nooit ge hoord. Dit is den grootmeester Schubert in ieder deel begrijpen en recht doen wedervaren. Hoe bizonder fijn en vol geest klon ken de walsen van Brahms, tot ln het allerkleinste afgewerkt, maar tevens juistfvol, vol leven gebleven. Siegfried-idylle van Wagner, altijd uitgevoerd met groot orkest. Hoe onder gaan we hier in dit kamerorkest nu veel inniger deze heerlijke idylle. En dan tot slot nog maar even het be roemde vioolconcert van Max Brueh, de vioolsolo gespeeld door den concert meester Simon Kooke. Heden een nieu we belevenis met dit kleine orkest. Geen oogenblik van verslapping, inte gendeel steeds vol aandacht en over gave geeft ieder wat hij kan en dat is heel veel. De solist speelde het concert, zooals een echt gevoelig kunstenaar dit zal doen. Met veel lyrischen toon, warm en diep gevoeld, met gemakkelijk loo- pende techniek, maar bovenal: „heerlijk muzikaal". Dat het publiek meer dan dankbaar en opgetogen was, behoef ik eigenlijk niet eens te vermelden. Hier was een heerlijke, maar ook een eerlijke kunst- uitfstraling die ten slotte wel ieder moest begeesteren. Het bestuur van de N.D.K. kan met groote voldoening op dezen avond te rugzien. Breng ons nog eens weer zoo'n avond, wantdit is inderdaad „buitengewoon". Jac. Jansen. EEN AFSCHEID. Morgen, Donderdag, zal in de regen tenkamer van het Huis van Bewaring afscheid genomen worden van den heer A. Mater, die wegens het bereiken van zijn 65sté levensjaar den dienst met pensioen gaat verlaten. De heer Mater heeft 45 jaar lang getracht zijn dienst naar behooren te vervullen, watS:eker wel gewaardeerd werd, daar hem in 1939 de eere-medaille in brons in de Orde van Oranje Nassau werd geschon ken. Het zal den heer Mater dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. HET PR OEF AL ARM. In ons blad van gisteren werd een proefalarm aangekondigd van de lucht beschermingssirenes op Zaterdag 23 Oc tober, wat natuurlijk fout is. Dit proef alarm zal n.l. op Donderdag 28 October, d.i, morgen, worden gehouden. DIERENBESCHERMING. Zwervend aangetroffen in de Reguliers laan een cypersch poesje. Adres inspec- Tr S- Verwer. Baanstraat, Alkmaar. In het kader van dejï October-dierendag werd alsnog ontvangen van mevr. L. f 2.50 en van mevr. M. f 1.—, beide bedragen ten bate van het te stichten dierenasyl. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Van 19—26 October 194J. Bestuurswijziging: Alkmaar: N.V. Alkmaarsche Manufactu- renhandel van Vroom Dreesmanr., Laat hoek Ridderstraat. Andere wijzigingen: Alkmaar: Mw. de wed. N. Berkhou wer—Vroegop, Verdronkenoord 53, gros- sierderij in gezouten groenten, overgegaan aan: J. Mulder, Broek op Langendük. Dorpsstraat 549. Gedeponeerde stukken: St. Pancras: Jb. Kooy Zonen, N.V. in Uiq., Bovenweg 291, plan van uitkeerins ingediend. f DE PAARDENMARKT. Op de heden gehouden paardenmarkt werden een 30-tal veulens aangevoerd. De handel in veulens is vrij, maar de koopers loopen kans, dat deze het volgend jaar tegen taxatie gevorderd worden en dan de helft minder opbrengen. Zoo werden er heden een 10-tai oudere paarden Voor de vordering Aangevoerd, die tegen taxatie-priis werden toegewe zen aan die boeren, die ten behoeve van hun bedrijf een toewijzing hadden gekregen. Een 2'/!-jarig paard waarvoor de boer vrij f 4500,— had kunnen krijgen, ging weer voor ongeveer f 300.—. De prijzen van de veulens varieer- nu vöor ongeveer f 1300,—. EEN SOCIAAL VOORMAN WERKT VOOR WINTERHULP. Bij de laatste collecte voor Winter hulp Nederland mocht het Buurtsehaps- hoofd van den N.V.D. en W.N. te Ber gen van den heer Bakker, Heilige Geertsstraat 288 te Eindhoven en thans werkzaam bij de firma Slingerland' te Bergen, waar genoemde heer Bakker tevens sociaal voormanis, de som van.' f 380,ontvangen. Dit belangrijke be drag was bijeengebracht door hat per soneel dér firma Slingerland en wel f 45,door collecte en de rest f 335, door verloting van tabaksbonnen, afge staan voor dit doel door den heer Bakker. Een woord van lof komt èn den soc. voorman en het personeel toe voor deze uiting van medeleven met hun minder bedeelde arbeidskameraden. Een voor beeld ter navolging. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 u. voorstelling. Zon dags doorloopend van 2 uur af, Woens dag 2.30 u. matinee. Harmonie-Theater: De Postmeester Victoria-Theater: Intermezzo (rom.) 18 jaar. (rom.) Geprolongeerd. 18 jaar. Cinema-Theater: De weg naar geluk (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop Theater: De school der liefde (comedie). Alle .leeftijden. Woensdag 27 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. van „De vrome leugen". Donderdag 28 October. 7.30 uur, De Rustende Jager te Hei- loo, opv. „De vrome leugen" door De Haghespelers. Vrijdag 29 October. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, abonn. voorstelling Gif, door Res.-tooneel. -Ik heb er schoon genoeg van", schold Henk op zekeren dog tegen zijn vrienden. Zjj wisten nergens anders over te spreken, dan dal Duitschland den oorlog verloor, dat er hongersnood en revolutie was en wat niet al Hij wilde niet meehuilen met de wolven in hel bosch; hij wilde zich zel( overtuigenDaarom meldde hij zich dan ook voor het eerstvolgen de weersportkamp in Duitschland. Nederlandsche Jongens van 16 18 jaar, doe als hij I Breek een maand uit de alledaagsche sleur. Meld je aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk. Loon wordt doorbetaald, werkgevers moeten vrij geven. Aan meldingsbureau weersportkampen Koningslaan 9, Utrecht Fritz Emde/Stapf/Pax té

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1