:use. bod. AGBLAD VOOR MANN Militaire kwesties op den voorgrond. Bolsjewiseering van 'i Europeesche continent Sovjets poogden op de Krim te landen. De conferentie fe Moskou. Vage omlijning inzake na-oorlogsche politiek. Oorlogsmaatregelen. Gemeenschappelij ke verklaring. Italië en Oostenrijk. Nieuwe rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen. Verduisteren van 17.30-7.15 STALIN'S DOEL Het probleem der kleine staten. De reactie te Berlijn. „Geweldige berp baarde een muisje". Men staat pas aan de poprten. Een kleine berinnering. Critische stemmen. Succesvolle Duitsche tegenaanvallen. De missie van het Nationaal- Socialisme. STAD EN OMGEVING De openstelling van winkels. Nieuws in 't kort. AGENDA. PUBLICATIE, van tabak. en reiken van 1 t.m. >r de ingeleverde ta- igen uit In de vol- 50 pet. voor tabak, ten en 10 pet. voor >ak- en braadvet. de van hun klanten 3 November a.s. in bonnen „46a boter" Vrijdag 5 November jken distrlbutiedienst en afzonderlijk ont- 01. Overblijvende een tiental worden e voor inlevering in „boter"bannen. De ak- en braadvet aan bonnen gedurende^ c hebben afgegeven, terdag li December van gort. en reiken bij inle en „678 algemeen" nnen „679 algemeen" zingen ter verkrij- Genoemde bonnen ten hoogste negen n" met één ont- —02 worden ingele- van kaas. 'doeling binnenkort brengen in de ter elaren de kaasbon- len bij de plaatse- kunnen Inwisselen, ïen dienaangaande epubliceerd. In ver- et niet toegestaan, ontvangen bonnen baandag 1, Dinsdag )vember a.s. bij de sdiensten inleveren. van toepassing op n 681", die op de October tot 6 No den ingeleverd. unst en wetenschap- weg, Alkmaar; poli- Marinus, Den Haag; «I Adema, Alkmaar; sen, Hoorn; blnnen- aar: D. A. Klomp; Werkman, Alkmaar, Helder, A. C. van Schagen: A. Eriks, W J. Harwijne iesland: Jac. Groot Iv.-rubriek: W. Ra- n; voor de plaatsel. id: J. Belterman te ttelier een indig kunnen !n, gelieve te ooruitbetaling. aat- waterdichte dubb.-daks met en een guitaar ank. M. Ruiter, Ledikant f 25 or ren a f 3.75, Stoop, Claris- console Brakenhoff. 15. ap f 0.50, kof- 00, kambakje, rakenhoff, Sn.- 30.— Esseveld, bruidsjapon, n. 40-42 f 45. Beetsweg 33, penwagen f 35, et inventaris f 10. D. Mod- i H 93, Heiloo. teekenlei f 1, D. Modder, 5, Heiloo. f 15, electr. 0, elast. kous, >llen babydoek an, Heerenweg nan, Bergen, erij f 15. Peys oed f 2.50 p. uis, Kooimeer- kort d. jasje, 1,a.n. dbl. v. d. ar. f io. f 8. Koöimeerlaan n br. vilten 5 p. st. Prins 2, F. Joustra- f 40. Wubben- lan 3. en tafel f 35, 5, 1 p. Hee- 42 m. spek te jurk f 15. sterweg 82. ledikant m. De Reus, luche mantel, nieuw, f 40, enweg A 25, lak, oudekw. *r, Hoeverweg no's, i. g. st. .50, rijwielslot f 2.00. H. Ott je, mass, b., ioltuin 23, tel. verstelb. kop, sen bed f 50., veeren bed idsen 59. Ovale eiken rond tafeltje 50. 1 ligstoel, iren, Fnidsen tragen f 75. J. acht 8. iderbox f 17, f 50. De achel f 140, 5 7-8 j. f 25, f 8.— Oly, 102. eed^ o. kw. f 65. F. C. .a. Geest 40, z. pl., z. C. de Bruy- 40, na 6 u. 15, Oud-Holl. I. Kos, Wog- 4. f 20. mass. >en.- Esseveld imgssch., m. Sch. Laa£ 7, g.a.n. crème ornschew. 12. gel f 50. E. Nd.^Scher- ermer. bij 55, met 2 eikenhouten maner en 'tel W 37.50. it 4C 5 S j. f 7.50 ip. broekje, Terver, Ree- I Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145c Jaargang, No. 257, 2 pagina's. Pr^js der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/j m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Stockholm, 2 Nov. (DNB). Gister avond heeft Reuter den tekst gepubli ceerd van het op de conferentie van Moskou uitgegeven communiqué met de inleidende formule „zooals het te Londen is gepubliceerd." In het communiqué wordt er op ge wezen, dat alle ter bespreking gestelde problemen der drie regeeringen op de agenda zijn geplaatst. Voor eenïge de zer problemen is een definitief stand punt bepaald. Voor andere problemen is weliswaar een princïpieele beslissing overeengekomen, zU zijn echter aan speciale „commissies voor nauwkeuri ger bestudeering" overgedragen, of men heeft zich de afhandeling êr van langs diplomatieken weg voorbehouden. Weer andere problemen zyn bygelegd door gedachtenwisseling. De regeeringen der Ver. Staten, van Engeland en de Sovjet-Unie, zoo wordt woordelijk verder gezegd, stre ven naar de meest intieme samenwer king in alle problemen, die de ge meenschappelijke oorlogsinspanningen raken. In de eerste plaats zijn oorlogsmaat regelen tegen Duitschland en zijn bondgenooten besproken, zoo wordt in 't communiqué verder gezegd. Er zijn „definitieve militaire operaties over eengekomen, ten opzichte waarvan een beslissing genomen is en die reeds voorbereid worden om den grondslag voor de nauwste militaire samenwer king tusschen de drie landen in de toekomst te vormen". De drie aan de conferentie deelnemende regeeringen erkennen in de 2de plaats de nood zakelijkheid „hun nauwe samenwer king van dit oogenblik en hun samen werking bij de oorlogvoering ook voort te zetten in den tijd, die zal volgen op het einde van de vijande lijkheden". Het communiqué maakt dan melding"V. een gemeenschappelijke verklaring der Amerikaansche, Britsche, Sovjet-Russische en Tsjoengkineesche regeeringen. Deze verklaring aldus wordt gezegd is In overeenstemming met de verklaring van de geallieerden van 1 Januari 1942 en latere verklaringen, zaaalJL-die.- dat de vijandelijkheden tegen de spilmogenane- den moeten worden voortgezet tot ae „onvoorwaardelijke capitulatie". De gemeenschappelijke verklaring eïscht ln de eerste plaats, dat het gemeenschap pelijke optreden der vier regeeringen, dat gericht is op de voortzetting van den oorlog tegen hun vijanden, voor de orga nisatie eh de instandhouding van den vrede en de veiligheid wordt voortgezet. In de tweede plaats zullen de regee ringen, die -„in strijd zijn met den ge meenschappelij ken vijand", gemeenschap pelijk handelen in alle kwesties der ca pitulatie en der ontwapening van dezen vijand. Het derde punt dezer verklaring eischt gemeenschappelijke maatregelen ter voor koming van schending der voorwaarden, die den vijand worden opgelegd. 1 In het vierde punt wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid eener internat, organisatie, die „gebaseerd is op het beginsel der souvereine kwa liteit van alle vredelievende staten en waarvan al dergelijke staten, groot of klein, lid kunnen zijn, ten einde den internationalen vrede en de internatio nale veiligheid in stand te houden." Het vijfde punt eïscht „wederzijdsche raadpleging" van de vier regeeringen, tot 'n „systeem der algemeene veiligheid" is ingevoerd. „Zoo noodig" kunnen bij deze raadpleging ook andere leden der gealli eerde naties betrokken worden. Het zesde punt der verklaring houdt in, dat de vier regeeringen „na het einde der vijandelijkheden hun militaire strijd krachten niet zullen doen optreden bin nen het gebied vanandere staten, met uitzondering van de in deze verklaring bepaalde gevallen en eerst na gemeen schappelijke bespreking." Het zevende punt eindelijk eischt sar menwerking voor het tot stand komen v. een „algemeen accoord betreffende de reguleering der bewapeningen in den tijd na den oorlog." Extra vacantia. Wie zou daar niet voor te vinden zijn? Een heel® maand In een der mooiste streken van Duitsch land, met eiken dag sport, spel, veld werk enz. I Waarom zou Jij daar ook niet van profiteeren. Iedere Neder- landsche jongen van 16 18 jaar kan zich aanmelden. Werkgevers en scholen moeten vrij geven, loon wordt doorbetaald. Honderden zijn al in een weersportkamp geweest. Het wordt tijd, dat zij, die tot nu toe nog ge aarzeld1 hebben, thans ook deze keer de gelegenheid voor een heele maand vacantie aangrijpen; hak de knoop door en meld Je aan. Aan meldingsbureau weersportkampen Koningslaan 9 te Utrecht Fritz Emde/Stapf/Pax m Het communiqué geeft vervolgens een verklaring van den Amerikaanschen, den Britschen en den Sovjet-Russischen mi nister van buitenlandsche zaken betref fende de politiek der geallieerden jegens Italië. Deze politiek moet berusten op 'n algeheele vernietiging van het fascisme". In een reeks van punten wordt geëischt, dat de regeering van Italië door het op nemen van „leden der oppositie tegen 't fascisme"_ een „meer democratisch aan schijn" krijgt. Vborts worden vrijheid van drukpers, meeningsuiting en vergadering, benevens onderdrukking van alle fascis tische instellingen geëischt. De leiders v. het fascisme en de generaals van het fas cistische leger moeten worden uitge leverd. Voorts wordt in het communiqué ge meld, dat de Sovjet-Russische, Ameri kaansche en Britsche regeering overeen gekomen zijn. de „annexatie van Oosten rijk" van 1938 van „nul en géener waar de" te verklaren en in plaats daarvan een „vrij en onafhankelijk Oostenrijk" op te richten. Woordelijk wordt gezegd „Oos tenrijk wordt er echter aan herinnerd, dat het een verantwoordelijkheid draagt, die het niet verloochenen kan. namelijk de verantwoordelijkheid aan den oorlog te hebben deelgenomen aan de zijde van Duitschland. Oostenrijk wordt vervolgens uitgenoodigd „een bijdrage te leveren tot zijn bevrijding". Tenslotte behelst het communiqué een verklaring van de bij de conferentie be trokken naties, volgens welke „alle Duit- sche officieren, manschappen en partij leden", die voor beweerde „gruweldaden" verantwoordelijk zijn, na den wapenstil stand naar de betrokken landen „wegge voerd" worden, om daar „gevonnist te worden." 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Met in- gang van 1 November j.l. zijn nieuwe rantsoenbonnen voor vaste brandstof fen in gebruik gesteld. Deze rantsoen bonnen, waarvan de ondergrond in groene kleiir is uitgevoerd, zijn van een horizontale roode gegolfde lijn voor zien en dragen in den linkerbovenhoek in rood het nummer 73, terwijl in den rechterbovenhoekhet cijfer 1 en de letter E in zwart voorkomen, evenals het woord „Brandstoffen", dat onder aan den bon over de geheele breedte is gedrukt. De oude in omloop zijnde rantsoen bonnen voor vaste brandstoffen blij ven tot nader order geldig. MARGARINEBONNEN OOK IN RESTAURANTS. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Het is gebleken, dat in enkele restaurants van de bezoekers, die voor het nuttigen van hun maaltijden wisselbonnen van 1/50 rantsoen moeten inleveren, geen bon nen, waarop uitsluitend margarine verkrijgbaar is gesteld, worden aange nomen. Van bevoegde zijde wordt daar om medegedeeld, dat, zooals tot dusver gebruikelijk is, ook bonnen, waarop uit sluitend margarine verkrijgbaar is ge steld, kunnen worden afgegeven en^dat na aftrek van het verschuldigde aan tal wisselbcnnen van 1/50 rantsoen de overige wisselbonnen den bezoekers ter hand dienen te worden gesteld. 3 Nov.: Zon op 7.37, onder 17.09 uur. Maan op 13.10, onder 21.41 uur. 4 Nov.: Lon op 7.39, onder 17.07 uur. Maan op 13.57, onder 22.51 uur. BERLIJN, 2 Nov. (DNB) De diploma tieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn, schrijft: Omtrent de Moskousche conferentie is een officieel communiqué uitgegeven, dat naar Reuter met een zekere behoefte tot herverzekering vaststelt, is weergegeven in den vorm „zpoals het in Londen is gepubliceerd". De authentieke officieele redactie van dit „sensationeel en histo risch ingrijpend" genoemde document is er derhalve nog niet, ofschoon belangrijke variaties ten opzichte van de Londensche redactie nauwelijks te verwachten zijn. Deze redactie veroorlooft reeds eenige zaken te constateeren. die aldus kunnen worden samengevat, dat alle van Duitsche zijde uitgesproken meeningen over de be weegredenen, het verloop der onderhan delingen en het resultaat der conferentie in laatste instantie volledig worden be vestigd Op den voorgrond der besprekingen stonden, naar thans officieel wordt ge documenteerd, militaire kwesties, zonder dat aan de wereldmeening nauwkeuriger gegevens worden verstrekt over de voor nemens der z.g. geallieerden In de twee de plaats Is onderhandeld over de z.g. politieke problemen, die in het officieele communiqué gecamoufleerd worden door een stroom van phrases over na-oorlog sche politiek, waarbij de Volkenbonds gedachten onzaliger nagedachtenis een rol spelen. Uit de volkomen negatieve behande ling van die problemen, welke de Eu ropeesche volken in de eerste plaats zouden kunnen interesseeren, trekt men in Duitsche politieke kringen de con clusie, dat Stalin iedere bespreking der problemen, die hy beoordeelt als bin nen zijn belangensfeer komende, afwij zend behandeld heeft en dat hem door zijn partners bü de onderhandelingen de concessie is gedaan de discussie van die problemen uit te stellen tot een ge schikter tijdstip. Dit beteekent volgens de opvatting alhier niet meer en niet minder dan een principieele concessie aan den dictator van het Kremlin om naar believen op te treden overal, waar de belangen van Sovjet-Rusland naar zyn meening een dirïgeerende hand noodig hebben. De opvallende caoutchouc-achtige for muleering van het communiqué over de Moskousche besprekingen wordt in Duit sche politieke kringen aldus uitgelegd, dat wel een principieele overeenkomst is bereikt ten opzichte v. den gemeenschap- pelijken haat der „geallieerden" tegen de Europeesche nationale staten en ten aan zien van hun wil om deze te liquideeren op de hun geschikt voorkomende wijze, maar dat verschillende oneenigheden het noodig hebben gemaakt te vluchten in een phraseologie, die herinnert aan recep ten, zooals de wereld ze uit den tijd van den Volkenbond voldoende kent. Wanneer in het communiqué over de ontmoeting in Moskou Italië een speciale plaats inneemt, dan is dat klaarblijkelijk omdat daarmede uitdrukking moest wor den gegeven aan de ontstemming van Moskou over de eigenmachtige behande ling van een probleem door Engeland en de V.S., waarbij ook Moskou meende een woordje te kunnen meespreken Na de aanstelling van de z.g. Middellandsche Zèecommissie schijnt de in het commu nique gevonden formuleering betreffend0 een specialen „Raad van Vier" achteraf datgene te willen goedmaken, wat Stalin slechts als een in gebreke blijven ten aanzien van de wenschen van Mos kou maar ook ten aanzien van de rech- tueeren Moskou meend* ie moeten accen- (r,°!2?e<vai1-en '5 in Ber!Ün> dat Oostenrijk naar voren gebracht wordt als 't eemge land, dat bij de z.g. regeling der na-oorlogsche problemen in het communiqué van Moskou speciaal vermeld wordt. Ongetwijfeld heeft men hier gezocht naar een uitweg om de zelfs van Engelsche en Amerikaansche zijde als netelig aangegeven regeling van he* probleem der kleine staten te behandelen van een standpunt, dat de z.g. groote mogendheden bevrijdt van de pijnlijkhe den, die er in gelegen zijn het probleem ner kleine staten aan te snijden ln een door Sovjet-Rusland al lang veroordeelden vorm en toch den schijn te bewaren van WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN. aardappelschillen, die de huisvrou- vnnr *i°rgvuldig dienen te bewaren en doer "Ptialer klaar zetten, worden Niet *n oeien met graagte gegeten vee eooSen' at dIe schillen het melk- vendier, etV(i en' maar ze werken bo- echter wei hielkdrljvend. Men moet denDïf bedenken, dat onachtzaam in alleen eee geworpen „scherp" niet veel sehta £oedsel is, maar dat het ook Wet ie ?an berokkenen aan het vee een Le e" herp "Scherp" is alles wat oude eeifr g.niet kan verteren, zooals endaarSdewerrkeSleS' naSlden' stuk'es glas Vb?™,1 gebroken naalden kunnen gemak- in, schillenemmer verdwalen, wie onbekend is met vee, weet niet hoe veel lijden door een gebroken naald aan een koe veroorzaakt kan worden. Dus: geen „scherp" in de schillen. het Atlantic Charter, alsof in Moskou ook de belangen van al die naties onder oogen waren gezien, welke feitelijk opgeofferd worden op het altaar van die belangen, welke slechts moeilijk in overeenstem ming kunnen worden gebracht met be kende propagandistische stellingen. In Berlijnsehe politieke kringen, waai ook van de communiqués omtrent de re kenschap, die men eischen wil van de z.g. oorlogsmisdadigers, gelaten kennis is ge nomen, behoudt men zich een dieper gaande beoordeeling van het z.g. commu niqué over Moskou voor. De fundamenteele tendentie blijft in- tusschen de al sinds dagen aangeduide. Ook dit communiqué bevestigt alle tot dusver geuite vermoedens en inlichtin gen, volgens welke Stalin vasthoudt aan de bolsjewiseering van het Europeesche continent en zijn partners bij de on derhandelingen hem om opportunistische redenen niet hebben durven tegenspre ken. BERLIJN, 2 Nov. (DNB) De diploma tieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn, heeft op grond van een gisteravond in Duitsche politieke kringen gehouden enquête kunnen vaststellen, dat bij de beoordeeling van het z.g. sensatio- neele Moskousche communiqué een eens gezindheid heerscht, die niemand behoeft te verbazen, die eenigszins vertrouwd ls met de opvatting van toonaangevende Duitsche instanties. De waardeering van het communiqué komt in hoofdzaak overeen met hetgeen dienaangaande reeds gezegd is. Wanneer de „geallieerden", die thans reeds mee- nen te kunnen optreden als overwinnaars, verklaren, dat zij een gemeenschappelij- ken oorlog voeren, brengen zij volgens de hier heerschende opvatting niets nieuws, maar kunnen hoogstens Duitsch land en -zijn vrienden sterken in hun wil orn van hun kant met alle hardheid en vastberadenheid den strijd door te zetten tot de beslissing. Wanneer zij doen alsof Europa reeds veroverd was, wijst men er in Berlijn op, dat zij pas aan de poorten staan van dit voor alle mogelijkheden zorgvuldig uit geruste continent. Wanneer Eden en Huil naar Moskou zijn gegaan om territoriale problemen op te helderen en grenspro blemen te regelen, dan hebben zij, naar men m Berlijn verklaart, een trekbal moeten maken, eenvoudig omdat Moskou 'edere inmenging weigerde in die proble men. zoodat als eenige uitweg bleef te vluchten in een commissie, die gevormd werd op het voorbeeld van den Volken bond en met Volkenbondsmethoden sma kelijk gemaakt moet worden voor dege nen. die moeten worden gedupeerd. Moskou is men het, volgens het eensluidende oordeel van toonaangevende Berlynsche instanties, wel eens ten aan zien van het doel: Vernietiging der Euro peesche nationale staten zonder dat de ontvangen informaties en ock het thans uitgegeven communiqué zonder meer conclusies wettigen ten aanzien van overeenstemming ten opzichte van de desbetreffende methodes. *?e opvatting ten aanzien van het doel. dat het Moskousche communiqué op het oog heeft met de uitvoerige behandeling van het Italiaansche probleem, komt overeen met de overwegingen, die hier reeds naar voren gebracht zijn. Princi pieel ziet men te Berlijn in het Moskou sche communiqué een typisch voorbeeld ervoor hoe Stalin als realist de anderen laat kletsen over vermeende diplomatieke overwinningen, terwijl hij zelf zijn legers op marsch brengt naar Europa en uit sluitend vertrouwt op het verpletterende gewicht van een machine, waartegen Eu ropa alleen door den Duitschen wapen muur en de bezielende gedachte daarvan beschermd wordt. Wanneer binnen 't bestek van het Mos kousche communiqué het probleem van Europeesche staten slechts, zachtjes is aangeduid, gelooft men in Berlijn te dien aanzien een ophelderende bijdrage te kunnen geven door te herinneren aan 4 vragen, die Indertijd door den Sovjet- Russischen commissaris van buitenland sche zaken, Molotof, gericht zijn tot den Führer van Duitschland. Uit de procla matie van den Führer aan het Duitschf volk van 21 Juli 1941 blijkt ondubbelzin nig, dat zoowel de Sovjet-Russische eiscb ten aanzien van Roemeensch bezit als ook cynische insinuaties betreffende Finland en brutaal naar voren gebrachte aanspra ken op beweerde belangen in Bulgarije en niet In de laatste plaats de eisch be treffende belangrijke steunpunten aan de Dardanellen en den Bosporus beantwoord zijn met een duidelijkheid, die iederen twijfel omtrent het standpunt van den Führer niet alleen als verantwoordelijk vertegenwoordiger van Duitschland, maar ook van de Europeesche cultuur en ci vilisatie uitsluit en werd tot het signaal voor den strijd, waarin het eenvoudigweg gaat om het bestaan van Europa. Deze verwijzing naar principieele over wegingen. die de leiding van Duitschland hebben bepaald verbonden met de vele vooral den laatsten tijd komende uitlatingen uit Engelsche, Amerikaansche en Sovjet-Russische bron, rechtvaardigt niet alleen de houding van Duitschland en zijn bondgenooten sedert den dag, waarop de strijd tegen den vloed uit het Oosten begon, maar geeft ook een bij zonder relief aan de Moskousche confe rentie, die als een geweldige berg slechts een muisje baarde, dat de wereld wordt aangeprezen als panacee. In de Wilhelmstrasse ziet men het Moskousche communiqué als de ratifica tie-oorkonde van de capitulatie van En geland en de Ver. Staten naar de Sovjet- hegemonie in Europa en tevens als dat der totale uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. Men wijst er op, dat niet de landen genoemd zijn welke door de Sovjet-aspiraties zijn getroffen, maar wel een Oostenrijk dat zich onverbreke lijk bij het Duitsche Rijk heeft aange sloten en zich reeds na den eersten we reldoorlog daarvóór uitsprak. Dat een land een „democratische vrij heid" moet worden opgedrongen is in flagranten strijd met de afkondiging der vrije zelfbeschikking der volken. Bijzon der schaamteloos en kenmerkend den communistischen geest noemt men met het oog op de massagraven van Katyn den eisch tot bestraffing van de Duit sche officieren die zoogenaamd Poolsche officieren zouden omgebracht hebben. Volgens den Londenschen correspondent van „Socïal-Demokraten" zou men in Moskou besloten hebben, dat Finland zich onvoorwaardelijk moet onderwer pen. De Finsohe pers wijst er op, dat de kwesties der Baltische staten, 't vroegere Polen, Finland, de Balkan enz., volkomen verzwegen worden. Finland wijst het plan eener aansluiting van alle „vrede lievende volkeren" na den oorlog af, wanneer de Sovjet-Unie, die wegens haar overval op Finland door den Volkenbond werd uitgesloten, thans behoeder van een vredesordening en rechter over Finlands vredelievendheid moet worden. In de Roemeensche pers wordt erop ge wezen, dat er van den Atlantic Char ter in 't communiqué niets meer te be speuren valt. Engeland en Amerika laten ook Finland volkomen ln den steek. Ter wijl men te Moskou den toekomstigen vrede bespreekt, geeft de Sovjetpers zich over aan van haat vervulde parolen van vernietiging tegen de nabuurlanden. Volgens den Moskouschen zender staat Hongarije, Roemenië, Finland en Bulga rije hetzelfde lot te wachten als Duitsch land en zal er voor hen in het bevrijde Europa geen plaats zijn. De News Chronicle schrijft, dat de re sultaten der conferentie een geweldige leemte vertoonen, daar elke aanwijzing omtrent de W. grenzen der Sovjet-Unie ontbreekt, vooral ook t. a. van Polen. EDEN NOODIGT TURKSCH MINISTER UIT. ANKARA, 2 Nov. (DNB). Naar radio Ankara meldt, heeft minister Eden den Turkschen minister van Bui- teiïïandsche Zaken, Menemendsjogloe, uitgenoodigd voor een bespreking in Cairo. De Turksche minister heeft deze uitnoodiging aangenomen en is met be geleidende personen terstond derwaarts vertrokken. s-GRAVENHAGE, 1 Nov. Toen drie jaar geleden het politieke leiders corps in Utrecht bijeenkwam ter op richting van het Arbeitsbereich der NSDAP in Nederland, werd door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, het parool gegeven een levend voorbeeld van de Nat. Soc. gemeenschap te zijn in het Nederland- sche gebied. Dit parool werd opnieuw gegeven tijdens de groote betooging in Arnhem, welke op den derden verjaar dag der oprichting van het Arbeits bereich de leiders der afdeelingen en organisaties, benevens talrijke func tionarissen der partij Zondag in Arnhem bijeen heeft gebracht. De inwijding van de nieuwe haken- kruisvlaggen werd voltrokken door Dienstleiter Ritterbusch. De uitbrei ding der partijorganisatie wordt voort gezet in den geest van de dooden, die gestaan hebben in de gelederen van het Arbeitsbereich, Dit bracht de Dienstleiter naar voren tijdens de herdenking der dooden. waarbij hij in het bijzonder levende woorden sprak over den gestorven leider van het Arbeitsbereich, die in het Nederland- sche gebied den hoogsten zin en de schoonste voltooiing van zijn leven heeft gevonden. De rede van den Rijkscommissaris. Dat de Duitsche missie geen machts politieke plannen tot wereldverovering nastreeft, zooals het Amerikanisme en Bolsjewisme, maar in de verwezenlij king van een nieuwe op het beginsel der sociale gerechtigheid opgebouwde orde haar taak ziet, was de zin van de rede. waarmede zich de Rijkscom missaris richtte tot het politieke lei derscorps. Wereldkapitalisme en bols jewisme moeten leiden tot een smelt- pot der rassen, hetgeen den dood der Europeesche volken zou beteekenen. Daartegenover stelde spreker de menig vuldigheid der Europeesche volken, die. gevoegd in een organische gemeenschap hun beste waarden vrijelijk kunnen ontplooien. Tegenover de ontbindingsverschijn selen in Europeesche landen stelde spreker als taak van het Nat. Soc. dui delijk in het licht, dat geestelijke pene traties uit Oost en West moesten wor den afgeweerd en dat het Duitsche volk geleid moest worden naar het volksche socialisme. Zijn waardeering uitsprekende voor den tot dusver gepresteerden arbeid, wees spreker op het vergroote com plex van taken. Met den wensch, dat de partijgenooten van het Arbeitsbe reich in de nauwste gemeenschap met de kameraden der NSB tezamen den wég zullen begaan, wérd opnieuw het bondgenootschap bevestigd. De Rijkscommissaris wees er op, dat de nieuwe leider van het Arbeitsbe reich de nalatenschap van den over leden partijgenoot Schmidt ten uitvoer zal leggen. Het samengaan van alle Nat. Soc. is, naar spreker verklaarde, een der essentieele politieke taken in dit gebied. Spreker besloot met een blik op den militairen toestand, dien hij aan alle fronten ongeschokt noemde. Duitsch- lands vertrouwen is gebaseerd op den Führer en de Duitsche soldaten. Daar uit put het Duitsche volk de onwrik bare zekerheid, dat geen macht ter wereld in staat is Duitschland op de knieën te krijgen. Zijn gelofte alle krachten in den strijd te brengen voor de overwinning vond in de geestdrif tige instemming van de politieke lei ders van het Arbeitsbereich sterken weerklank. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim heeft de vijand gis teren getracht ter weerszijden van de stad Kertsj te landen. Op één plaats gelande Sovjetstrijdkrachten werden in een tegenaanval afge grendeld en opeengedrongen. Op de overige landingsplaatsen werd de vijand bloedig afgeslagen. Aan land gekomen vijandelijke strijdkrach ten werden vernietigd. Ten zuiden van den Beneden-Dnjepr gaan in de Nogaische steppe de ge vechten met de op den Dnjepr aanruk kende snelle formaties der bolsjewis ten voort. Pogingeh van de bolsjewis ten om Duitsche strijdkrachten te om singelen en af te snijden mislukten, evenals krachtige aanvallen op onze noordelijke en zuidelijke afgrendelings fronten. In de bocht van den Dnjepr werden vrij sterke aanvallen ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk afgeslagen en daarbij op één plaats van 40 aanval lende tanks 28 vernield. Succes ten noorden van Kriwoirog. Onze tegenaanval in het gebied ten noorden van Kriwoirog heeft reeds tot ■groote successen geleid. De ver vooruitgedrongen vijandelijke aanvals- toppen werden afgesneden en vernie tigd. Sedert 27 October werden daar volgens tot dusver ontvangen berich ten 5000 gevangenen binnengebracht, 357 tanks, 378 kanonnen en ruim 500 voertuigen buitgemaakt of vernietigd. Vooral zwaar zijn de bloedige verliezen van de bolsjewisten ten gevolge van den wanhopigen tegen stand der afgesneden vijandelijke groepen. De eigen verliezen zifs géring. Aan de rest van het Oostelijk front is het, behalve een feilen, maar ver- geefschen aanval van den vijand in de lus van den Dnjepr ten zuidoosten van Kief, slechts tot gevechten van plaat selijke beteekenis gekomen. Daarbij werden vrij kleine vijandelijke pene traties ten zuidwesten van Gomel en ten zuidwesten van Welikije Loeki in tegenaanvallen opgeheven of afgegren deld. Een eigen aanvalsactie ten wes ten van Kritsjef bracht ondanks taai en vijandelijken tegenstand belangrijke stellingverbeteringen. De strijd in Italië. In den westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front trachtte de vijand met sterke strijdkrachten onze stellingen te naderen. Uit de andere sectoren van het front wordt, behalve een succeslooze aanval van Britsch- Amerikaansche formaties in het gebied ten westen van Campobasso, slechts geringe gevechtsactiviteit gemeld. Napels door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben ster ke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen het vijandelijke ravitailleerings- steunpunt Napels aangevallen. Door bomtreffers ontstonden in de haven installaties branden en verwoestingen. Verscheidene schepen werden zwaar getroffen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond de haveninstallaties van verscheidene steden in Zuid-Engeland met bommen bestookt. VAN KINDERBEWAAR- EN SPEELPLAATSEN De burgemeester heeft de politie verordening uitgebreid met de volgen de bepalingen van kinderbewaarplaat sen en kinderspeeltuinen. Het is verboden, zonder vergunning van den Burgemeester, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethou ders, een kinderbewaarplaats op te richten en in stand te houden. Onder kinderbewaarplaats wordt ver staan een inrichting, waar .gelegenheid wordt gegeven om kinderen van in den regel ten hoogste drie jaar, behoorende tot verschillende gezinnen, op bepaalde uren van den dag toe te vertrouwen aan de zorg en het toezicht van de aan de inrichting verbonden personeel of personen. Aan de vergunning kunnen in het belang van de gezondheid en veiligheid der kinderen voorwaarden worden ver bonden, betrekking hebbende o.m. op de persoon of personen aan de inrich ting werkzaam, de lokalen, de toetre ding van licht en lucht, de hygiëne, de privaten, de verwarming, de brand- bluschmiddelen, het maximum aantal in de lokalen toe te laten kinderen. Het is verboden zonder vergunning van den Burgemeester, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethou ders, een kinderspeeltuin of kinder- GEDURENDE HET WINTER-HALFJAAR. '-GRAVENHAGE, 2 Nov. Van de zijde van het Dep. van Handel Nij verheid en Scheepvaart wordt de aan dacht er op gevestigd, dat met ingang van 1 November 1943 inzake de ver plichte openstelling van winkels de regeling van het winter-half jaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bak kers-, kruideniers-, melk-, groenten- en fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 10—18 uur voor het publiek geopend m o e t e r zijn. Voor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoorma- chinewinkels, geldt de verplichting tot openstelling op Maandag van 13—17 uur, op Zaterdag van 10—18 uur en op de overige werkdagen van 1017 uur. Deze regeling blijft tot 1 Maart 1944 van kracht. Winkels, ten aanzien waarvan toe passing is gegeven aan artikel 9, 4e lid onder b van het Winkelsluitingsbesluit 1941 of aan artikel 6 der Winkelslui tingswet 1930 in dien zin, dat zij weke lijks gedurende een anderen halven dag dan den Maandagmorgen niet voor het publiek gesloten behoeven te zijn, onderscheidenlijk voor het publiek ge sloten moeten zijn, dienen van 1 Nov. 1943 af ook op Maandagmorgen geopend te zijn. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. Serie Brandende kwesties te zenden op Donderdag 4 November om 18.45 u. over Hilversum I. De titel van dit praatje is: „Een mep met de bus op hun kop?" Werp geen „scherp" tusschen de aard appelschillen. De regeering van Thailand heeft medegedeeld, dat Petsjaboen gekozen is tot hoofdstad van Thailand in plaats van Bangkok. Het particuliere vermogen van ex- koning Victor Emmanuel, dat op grond van de besluiten van den Italiaanschen ministerraad der Fascistische Repu bliek verbeurd verkaard werd, heeft een waarde van ruim 800 millioen gou den lire. Het huis van Savoye was een der rijkste huizen ter wereld. Maandag is wederom een contin gent van een kleine 400 Nederland- sche Vrijwilligers voor deelneming aan den strijd tegen het bolsjewisme uit Den Haag vertrokken. In de groote zaal. van Krasna- polsky organiseerde de afdeeling Am sterdam der Republikeinsch-Fascisti- sche Partij een bijeenkomst ter gelegen heid van den verjaardag van den marsch naar Rome, op welke vergade ring ook talrijke Duitsche en Neder- landsche Nationaal-Soeialisten aanwe zig waren. Het bestuur van den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond heeft tot voorzitter van de commissie voor het hardrijden benoemd dr. ir. A. F. van der Scheer (Rotterdam), oud-kampioen van Nederland. speelplaats op te richten en in stand te houden. Onder kinderspeeltuin of kinder speelplaats wordt verstaan een speel tuin of speelplaats, waar aan kinderen, behoorende tot verschillende gezinnen, gelegenheid wordt gegeven, anders dan in schoolverband, te spelen. Aan de vergunning kunnen in het belang van de veiligheid en gezondheid der kinderen voorwaarden worden ver bonden, betrekking hebbende o.m. op het tijdens de openstelling uit te oefe nen toezicht op de kinderen en hun spel, de deugdelijkheid van het spelma teriaal, de stevigheid, constructie en deugdelijkheid der speelwerktuigen, de verwijdering van spelmateriaal en speelwerktuigen, waarvan het gebruik gevaar oplevert, alsmede op de af scheiding van den speeltuin of speel plaats. Is een rechtspersoon, een vennoot schap of een ander zedelijk lichaam houder van een kinderbewaarplaats, een kinderspeelplaats of kinderspeel tuin, dan zijn onderscheidenlijk de wettelijke vertegenwoordigers, de be- heerende vennooten of de leden van het bestuur van het zedelijk lichaam verplicht er voor te zorgen, dat door de rechtspersoon, door hen vertegen woordigd, de vennootschap, door hen beheerd, en het zedelijk lichaam onder hun bestuur de bepalingen, vervat in de artikelen 214 en 215 worden nage leefd. Overtreding van een bepaling'"van deze afdeeling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. Alkmaar, 22 Sept. 1943. De Burgemeester van Alkmdar, B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, A. KOELMA. Deze verordening is aan den Com missaris der Provincie Noordholland blijkens zijn bericht van den 8en Octo ber 1943, nr. 164 in afschrift medege deeld. Afgekondigd, den 21en October 1943. EN DE RIJ GROEIT. De verplichte verkoop van textiel- goederen bij den heer Böttger, Huig- brouwerstraat alhier staat wel sterk in het teeken van de belangstelling van het publiek. De vorige week werd uit sluitend op door den burgemeester aan ambtenaren verstrekte voorrangs- kaarten verkocht en dit ging zeer re gelmatig. Deze week is de verkoop aan het publiek begonnen en de stroom ge gadigden vormde reeds een queue ter hoogte van de geheele Huigbrouwer- straat met een ombuiging op de Laat. Ieder kwartier werden vier gegadigden in den voor zooveel clientèle te klei nen winkel toegelaten. In den winkel werd er door het personeel gezwoegd. De verkoop geschiedt uitsluitend op textielpunten, maar iedere klant vor dert nu eenmaal tijd en het was dus reeds hedenmorgen te zien, dat de sliert gegadigden niet allen vandaag geholpen zouden kunnen worden. Intusschen vormen de rijen gegadig den (ook voor de snoepwinkels kan men regelmatig rijen gegadigde koo- pers aantreffen) geen verkwikkelijk tijdbeeld. Het is echter opvallend met welk een gemoedelijke gelatenheid de menschen uren in een rij kunnen staan. FIETSENDIEFSTAL. Voor de meervoudige strafkamer te Alkmaar werd Dinsdag een jaar gevan genisstraf geëischt tegen den Alkmaarder J. K„ die een bij 'n café geparkeerde fiets had gestolen. Mr. J. R. de Groot schetste de huise lijke omstandigheden van den verdachte en vroeg clementie. DIERENBESCHERMING. Reeds geruimen tijd zwerft een mooi blauw poesje, pl.m. 'Is jaar oud, in de omgeving van de Heldersche woningen. Wie is eigenaar van een heel oude zwarte poes, die thans zwerft ln de omgeving van 't Varnebroek? Adres Inspeéteur: C. Verwer, Baanstr., Alkmaar. BIOSCOPEN. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dag doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-theater: Liefdescomedie (rom. com), 18 jaar. Cinema-theater: 3 maal Bruiloft (rom.) Alle leeftijden. A.B.-theater: Korra Terry (variété-film) 18 jaar. Harmonie-theater: Hallo, Janine! (ope- rettef), 18 jaar. TENTOONSTELLING. Schilderver. „Doorwerken" van 30 Oct. t.e.m. 7 Nov. Geopeyid van 2—5 uur Zon dags van 10—5 uur. Atelier Geest.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1