DAGBLAD VOOR r Zware gevechten op en om de Krim. De materiaalslag bij Kriwoirog. Gevoelige verliezen der Anglo-Amerikanen ten O. van den Voliurno. De toestand in Zuid-Italië, De regenperiode blijft uit. De situatie om de Krim. Het resultaat der Moskousche conferentie. Keulsche Dom opnieuw zwaar getroffen. 't Vaticaan en de Sovjet-Unie. Verduisteren van 17.30-7.15 De mijnwerkersstaking in de Vereenigde Staten. Kraamgeldnitkeering. Wijziging Ongevallenwet. V STAD EN Oorlogspropaganda. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIË. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 258, 2 pagina's. Prjjs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3*/« m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Ryk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 3 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op de Krim is ten zuiden van Kertsj het vijandelijke landings- hoofd ondanks verbitterden tegen stand verder ineengedrongen. Aan de noordelijke toegangen tot de Krim, in dit gebied ten oos ten van Cherson en in de groote bocht van den Dnjepr duren de zware gevechten met sterke vijan delijke infanterie- en tankstrijd krachten onder zware verliezen voor den tegenstander voort. De aanval len der bolsjewisten werden afge slagen en penetraties afgegrendeld, eigen tegenaanvallen hadden on danks verbeten tegenstand der bols jewisten succes. Een groot aantal tanks werd vernield en een afgesneden vrij kleine groep van den vijand werd in de pan ge hakt. Aan de rest van het Oostelijke front werden gisteren slechts gevechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Een vijandelijke groep, die trachtte zich te nestelen op een Dnjepr-eiland ten oos ten van Tsjerkassy, werd in de pan gehakt. Ten zuidoosten en noorden van Kief en ten westen van Smolensk werden aanvallen der bolsjewisten in .tegenaanvallen afgeslagen. In het gevechtsgebied van Welikije Loeki zijn gevechten met den hier hardnekkig aanvallenden vijand nog aan den gang. Een afweerspoortrein onder leiding van lt. Muhr vernietigde in den zuidelijken sector van het Oos telijke front op één dag 15 Sovjettanks en schoot nog een buitengewoon zwa re vijandelijke tank buiten gevecht In de Finsche Golf kwamen beveili- 'gingsvaartuigen der marine in gevecht met lichte vijandelijke zeestrijdkrach ten. Zij brachten drie Sovjet-Russische motortorpedobooten tot zinken en be schadigden verscheidene andere, waar van één zoo zwaar dat aangenomen kan worden, dat ook zij vernietigd is. De strijd in Italië. In Zuid-Italië werden verscheidene nachtelijke aanvallen van Amerikaan- sche troepen ten westen van den Vol- turno afgeslagen. Ten oosten van den Volturno leed de vijand bij een poging om onze terugtrekkende beveiligingstroepen te achtervolgen door geconcentreerd vuur van artillerie en granaatwer pers en door aanvallen van Duit- sche slagvliegtuigen gevoelige ver liezen. In den oostelijken sector vielen twee Britsche regimenten met sterken steun van artillerie en tanks onze stellingen aan de rivier Trigno aan. Zij werden BERLIJN, 3 November. De A.N.P.- Correspondent meldt: Sedert vijf dagen hebben de Ameri- kaansche en Engelsche legers in zuid- Italië storm geloopen tegen de Duitsche stellingen, die, zooals bekend, voor het meerendeel in de bergen zijn gelegen. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat het den Amerikaanschen opperbevel hebber Clark er om tc doen was de straatwegen naar Isernia, Geata en Cassino in handen te krijgen en vrij te maken voor zijn troepen. Tot dusver is hem dit niet gelukt en thans is hij er in samenwerking met de troepen van de achtste Engelsche Armee toe over gegaan, frontaal over een zeer groote breedte aan te vallen. In het Matese- gebergte poogden de Amerikanen van uit hun stellingen aan den voet van de bergen bij Carinola, Geana en Vairano de Duitsche stellingen stormrijp te schieten en te doorbreken. Deze opzet slaagde niet. Ook in het Volturnogebied en vooral in het gebied van Capriani versterkten de geallieerden hun aan vallen in de richting van Isernia, dat in strategisch opzicht van groo'te be teekenis is. In Duitsche militaire kringen stelt men vast, dat het den geallieerden nog niet gelukt is door het Duitsche ver- dedigingsvoorveld te breken en dat zij, hoewel over een overmacht beschik kende, slechts zeer langzaam de Duit sche hoofdverdedigingslinie naderen. DE STRIJD OP NIEUW-GUINEA. STOCKHOLM, 3 Nov. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst uit Nieuw- Guinea meldt, heeft de opperbevelheb ber der Geallieerde strijdkrachten, ge neraal Thomas Blarney, in een inter view verklaard er van overtuigd te zijn dat de Japanners voor iederen duimbreed gronds, die op Nieuw-Gui- nea nog in hun handen is, zullen strij den. De Japanners vergrooten dagelijks hun strijdkracht en zij breidey voort durend hun versterking uit. De Ja panners zullen geen streep zetten on der hun verliezen en dan wegloopen, zij zullen integendeel voortdurend strijden. Bij Funchhafen zal het hard toegaan. De Japanners hebben zich schrap gezet en strijden om iederen meter en de Geallieerden zijn daar vol strekt nog niet klaar. met zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. Door neergeworpen bommen van vij andelijke formaties vliegtuigen in Zuid-Oostelijk Duitsch gebied ontston den gisteren overdag verliezen van menschenlevens en schade aan gebou wen. Zeven der aanvallende viermoto rige bommenwerpers werden neerge schoten. Ons luchtwapen bombardeerde in den afgeloopen nacht opnieuw doelen in Londen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben in den nacht van 2 op 3 Nov. een aanval gedaan op de Zuidkust van Engeland en van een sterk beveiligd convooi zonder eigen verliezen twee schepen tot zinken gebracht met teza men een inhoud van 4.500 brt. Mederlandsche Vrijwilligers bij de Duttsch© Oorlogsmarine. De Inspectie. De commandant bij het geweerappèl. Hij Is tevreden en betuigt den Vrijwilligers zijn waardeering Andres/StaoVPax m De werkende vrouw in Nederland. Controleuse in het Centraal Station CNF/Noske/Pax m BERLIJN, 3 November. De A.N.P.- correspondent meldt: Het zwaartepunt in den stryd aan het Oostelyke front bevindt zich nog steeds in het gebied van Kri woirog en in de meer naar het zui den gelegen Nogaïsche steppen. Bij Kriwoirog vallen de Duit sche troepen nog steeds aan, en uit de vele van het front binnenkomen de berichten blijkt thans, dat de stryd zich hier tot een zuiveren materiaalslag ontwikkeld heeft, waarbij van Duitsche zyde zeer veel zwaar materiaal en ook groote reserves aan manschappen worden gebruikt. Men wijst er in militaire kringen van de Rijkshoofdstad op, dat de stryd in het Oosten een on gewoon karakter heeft gekregen door het uitblijven van de beruchte en geduchte modderperiode. Dit is vooral voor de Russen In het gebied van Kriwoirog en in de Noga- ische steppen een tegenvaller geweest. Hoewel zij hun zoogenaamde over gangsreserves weinig op den "oorgrond hebben laten treden, hebben zij met 't oog op het naderen van de modder periode in deze gebieden toch meer lichte afdeelingen, o.a. meer cavalerie, dari gewoonlijk in den strijd gebracht. De Duitsche zware reserves hebban thans het voordeal, dat zij over betrek kelijk korte aanvoerwegen, die nog uit stekend berijdbaar zijn, snel naar het front kunnen komen, hetgeen de Duit sche tegenmaatregelen buitengewoon ondersteund heeft. De eerste resultaten der Duitsche te genaanvallen bij Kriwoirog zijn reeds in het legerbericht van gisteren ver meld. Volgens de laatste berichten heeft de Duitsche tegenactie zich thans uitgebreid tot in het gebied van Kre- mentsjoeg en men verheelt in mili taire kringen alhier niet, dat in de toe komst ook met verdere uitbreidingen gerekend zal moeten worden. Opmerkelijk is het, dat men in mili taire kringen den toestand van het strijdtooneel voor Perekop niet ernstig acht. Men verklaart dat de Krim af doende tegen alle vijandelijke aanval len beschermd is. Het schiereiland De Krim wordt bij Perekop afgesloten door een zeer sterke Duitsche verde digingslinie en zoo verklaart men ook al zouden de Sovjet-Russen er in slagen naar den benedenloop van den Dnjepr door te breken, lang ^zal deze toestand niet blijven bestaan. (Telefonisch van onzen Berlijnschen correspondent.) Na een langdurige diplomatieke en journalistieke voorbereiding in de En gelsche en Amerikaansche pers hebben Eden en Huil twaalf dagen te Moskou met Stalin en diens naaste medewer kers besprekingen gevoerd, waarvan Reuter slechts verraadt, dat alle actu- eele aangelegenheden in behandeling zijn genomen en dat de strijd tegen den gemeenschappelijken vijand zal worden voortgezet tot dieris onvoorwaardelijke capitulatie is bereikt. Gezien het feit, dat men te Londen over een Magna Charta van Moskou spreekt, wordt te Berlijn de conclusie getrokken dat Moskou nog steeds de sterkste partner in de vijandelijke coalitie isv en dat Stalin zijn eischen tegenover de ver tegenwoordigers der Anglikaansche Staten met onmiskenbare duidelijkheid geeft. Voorzoover men er van Anglo- Amerikaansche zijde op uit was, om de belangen der kleine Europeesche Sta ten te behartigen, wordt van Duitsche zijde verklaard, dat Eden en Huil te dien opzichte met leege handen zijn teruggekeerd, zoodat het bolsjewistisch gevaar voor de Europeesche Staten grooter geacht moet worden dan ooit. In verband hiermede wordt op de Finsche mededeeling gewezen, dat in Gorki en Tiflis bolsjewistische scholen zijn opgericht voor propagandisten, die na afloop van den oorlog alle Euro peesche landen zullen overstroomen. Van Duitsche, maar ook van Japan- sche zijde wordt verklaard, dat waar toe men te Moskou is gekomen slechts hierin bestaat, dat zoowel door Ame rika als Engeland aan de door Moskou gestelde eischen is tegemoet gekomen. Slechts zóó acht men het verklaarbaar, dat men al die twaalf dagen niet tot een conflict of een crisis is gekomen. Volgens de „New York Times" is van Sovjet-Russische zijde niet slechts een vrije doortocht door de Dardanellen, maar ook een corridor van de Zwarte Zee door Thracië naar Dedeagatsz naar de Egeïsche Zee geëischt. Er wordt aan herinnerd, dat deze corridor over Turksch en Grieksch gebied zou loo- pen en ironisch wordt de vraag gesteld, of dit wellicht één van de problemen is, waarvan in het officieele commu niqué wordt gezegd: „Dat het thans niet de tijd is, om daarover met de kleine staten besprekingen te voeren." Wat de landingen bij Kertsj be treft, kan nog gezegd worden, dat het zuidelyke bruggehoofd der bolsjewisten inmiddels reeds inge drukt en opgeruimd is en dat het noordelyk bruggehoofd, dat aan- vankelijk een vry grooten omvang had, eveneens is ingedrukt. Hier zyn nog gevechten gaande met de resten der landingstroepen, doch het is niet uitgesloten, dat de bols jewisten nog meer landingspogin gen zullen ondernemen. BERLIJN, 3 Nov. (DNB). Brit- sche terreurvliegers hebben in de avonduren van den 3en November Keulen aangevallen. Door het wer pen van bommen op woonwijken der stad werd naar het DNB ver neemt, de Keulsche Dom, die reeds meermalen het doel is geweest van Britsche bommenwerpers, bij zonder zwaar getroffen. Uit het linkerschip van den Dom naast het hoofdportaal sloeg een bom op vijf tien meter hoogte een breed stuk weg en richtte in het inwendige van den Dom zware verwoestingen aan. Kostbare ornamenten en on vervangbare beelden werden door de ontploffing stukgeslagen en over al verstrooid. Op het oogenblik kan de schade nog niet in haar vollen omvang worden overzien. BERN, 3 Nov. (DNB). - De „Basler Nachrichten" publiceert een van katho lieke zijde ontvangen brief over het Vaticaan en de Sovjet-Unie. Daarin wordt o.a. gezegd: Het Vaticaan schijnt in tegenstelling tot vele katholieken t.a.v. „Sovjet-Unie en Bolsjewisme" niet zoo gemakkelijk te onderrichten en te bekeeren te zijn. Het zwijgt hardnekkig over berichten in zake de Sovjet-Unie, die schijnbaar een keer ten goede bevestigen. In dit zwijgen mag men echter een teeken zien, dat de pauselijke curie vol wan trouwen staat tegenover dergelijke gun stige berichten. In het Vaticaan is men van de wereldgebeurtenissen altijd goed op de hoogte. De pauselijke curie kent de namen der priesters en bisschoppen, die uit hun werkkring in de Sovjet- Unie zijn verwijderd, naar een ballings oord gezonden, in de gevangenis gewor pen, uitgehongerd of omgebracht zijn. Aan het Vaticaan is veel bekend, wat zich in de Sovjet-Unie heeft afgespeeld en dat men daar niet voor waar wil houden. De leiders en schragers van het bols jewisme zijn dezelfde mannen, die 20 jaar lang het christendom bestreden, de christelijke huisgezinnen en hun rechten vernietigd en op elke passende gelegenheid gewacht hebben om een wereldrevolutie te ontketenen, teneinde de geheele wereld te bolsjewiseeren. Die bolsjewistische leiders hebben hun bolsjewisme niet afgezworen en zijn niet plotseling van zwarte tot witte schapen geworden. Vervolgens wordt in den brief de aandacht erop gevestigd, dat de anti kerkelijke wetten in de Sovjet-Unie niet zijn ingetrokken en elk oogenblik weer in haar volle consequenties kun nen worden toegepast. Pas wanneer de Sovjet-Unie haar strategische lands grenzen, waarover thans in de wereld pers veel geschreven wordt, heeft gega randeerd en bovendien ook haar ge- wenschte invloedszones heeft afgeba kend, pas dan zal men over de kerke lijke politiek der Sovjets duidelijker kunnen oordeelen. Tot zoolang is het begrijpelijk, zoo besluit de brief dat het Vaticaan volhardt in zijn gereserveerd heid en in zijn wantrouwen tegenover de Sovjet-Unie en het bolsjewisme. HONGERSNOOD IN ZUID-ITALIë. Uit Calabrië gevluchte Italianen mel den, aldus Regime Fascista, dat in Zuid- Italië groote hongersnood heerscht. De bevolking heeft in de eerste week na de bezetting in het geheel geen levens middelen gekregen. Pas in de laatste da gen Is 100 gram brood per hoofd der be volking uitgereikt. De Engelsche bezet tingstroepen hebben onmiddellijk na de bezetting in alle steden alle radio- en fototoestellen in beslag genomen. Plun deringen door dronken Engelsche en Amerikaansche soldaten waren aan de orde van den dag. Naar de „Daily Telegraph" uit Na pels bericht, is deze stad thans zonder licht en zonder water. De bevolking leeft voor het grootste deel van vruchten en groente, waarvan de aanvoer echter ten zeerste belemmerd wordt. Brood is slechts in zeer eerinse hoeveelheden beschikbaar. 4 November. Zon op 7.39, O. 17.07. Maan op 13.57, O. 22.51 5 November. Zon op 7.41, o. 17.05. Maan op 14.37, o. 0.07 Maan: 5 Nov. 4.22 e.k. Werp geen „scherp" tusschen de aard appelschillen. De Britsche ber.dienst meldt, dat Roo- sevelts bevel aan de mijnwerkers tot hervatting van den arbeid in de Staten met de belangrijkste kolenmijnen gene geerd is. In Pennsylvanië, dat de meeste steenkolen produceert, wijst niets op een hervatting van het werk. In West- V;rginië liggen alle mijnen stil met uit zondering van enkele, welker arbeiders niet bij de vakorganisatie zijn aange sloten. Er zijn ook geen teekenen van werkhervatting in Alabama en Indiana De Amerikaansche minister van bin- nenlandsche zaken en gevolmacntigde voor de petroleumvoorziening, Ickes, en de president van de vereenigde mijn werkers vakvereeniging, Lewis, hebben Woensdag voor de tweede maal een be spreking gevoerd over de steenkolen- crisis in de Ver. Staten naar de Brit sche berichtendienst uit New York meldt. Ondanks het bevel van president Roosevelt het werk te hervatten, staken nög steeds ongeveer 500.000 mijnwer kers. In Pittsburgh zullen volgens een officieele mededeeling de komende 24 uur negen hoogovens van de United States Steel Corporation aldaar waar schijnlijk niet in werking zijn. Al met al zal door de onderbreking van het werk een vierde deel van de ruwijzerproductie van de U.S. Steelcor- poration verloren gaan. Nog vóór Woensdag middernacht zal de Clairton Cokesfabriek van de Carnegie Illinois Steel Corporation op halve capaciteit werken. 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. De rege ling der Ziektewet inzake uitkeering van f 55.-— bij bevalling is aan een ingrijpen de herziening onderworpen. Vastgesteld is een lijst van personen, die voor uit keering van een kraamgeld in aanmer king komen. Voor de berekening van de 156 werkdagen verplichte verzekering, die vereischt worden om voor de uit keering in aanmerking te komen, tellen voortaan mede de werkdagen, waarop de betrokkene, voordat hij onder de Ziektewet viel, óf onder een bijzondere ziekengeldregeling viel, óf tengevolge van ziekte of ongeval eenigen tijd niet had gewerkt, óf vóór zijn tewerkstelling hier te lande in het buitenland werk zaam was. Uitzondering op dezen eisch is slechts het feit, dat voor een vrouw, die bij het einde harer verplichte ver zekering zwanger was en sindsdien een vrijwillige verzekering aanging, ook de werkdagen waarop zij vrijwillig verze kerd is geweest, mede tellen. Bepaald Is, dat ook de gehuwde vrouw voor het kraamgeld kwijting kan geven en daar over vrij kan beschikken. Voorts is een herziening tot stand ge komen van de regeling tot toekenning van bevallingsgeld aan personen met een loon van meer dan f 3000.die buiten de Ziektewet zijn gehouden. Ook in deze regeling zijn de personen vast gesteld, die in aanmerking komen voor de uitkeering van kraamgeld. Voor hen gelden eveneens de hierboven vermelde bepalingen. Aan beide regelingen is te rugwerkende kracht verleend tot 1 No vember 1943. Overeenkomstige wijzigingen in de Land- en Tuinbouwongevallenwet. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Bij be sluit van den secr-gen. van het Dep. van Sociale Zaken is een herziening der Ongevallenwet 1921 tot stand ge komen. De bevoegdheid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank tot het vaststel len van controle-voorschriften is thans nadrukkelijk in de Wet vastgelegd. Zij berust tevens bij den werkgever, aan wiens onderneming een erkende ge neeskundige dienst is verbonden t.a.v. getroffenen, die van de onderneming een tijdelijke uitkeering ontvangen. Voorts zijn nieuwe bepalingen ge maakt omtrent de voorschriften, die door of vanwege het bestuur der Rijks verzekeringsbank kunnen worden ge geven in het belang van een genees kundige behandeling of de genezing der getroffenen. De getroffene is thans nog slechts bevoegd bezwaren van geneeskundi gen aard te maken. Deze bevoegdheid geldt alleen voorzoover de voorschrif ten betrekking hebben op het onder gaan eener operatieve behandeling. Geen geneeskundige bezwaren kunnen voortaan worden ingebracht tegen alle overige voorschriften, die door of van wege het bestuur der Rijksverzeke ringsbank worden gegeven in het be lang eener goede behandeling of ge nezing, dan wel ter vermindering van de door het ongeval veroorzaakte ar beidsongeschiktheid. In ondernemingen, waaraan een er kende geneeskundige dienst is verbon den, is de getroffene gehouden tot na leving van de voorschriften, die de geneeskundige van dezen dienst op het onderwerpelijke gebied geeft. Wie in deze opzichten zonder deugdelijken grond- in gebreke blijft, kan zijn schadeloosstel ling daarmede geheel of gedeeltelijk verbeuren. Of een deugdelijke grond aanwezig is, wordt in elk afzonderlijk geval door het bestuur van de Rijks verzekeringsbank beslist en c.q. in hoo- ger beroep. Ook is het bestuur der Rijksverzeke ringsbank bevoegd de schadeloosstel ling geheel of ten deele te ontzeggen, indien: 1. de getroffene, voor wien geen an dere onmiddellijke geneeskundige hulp beschikbaar is, zich niet onderwerpt aan de behandeling van den genees kundige, wiens hulp direct bij het on geval door of namens den werkgever wordt ingeroepen: 2. de getroffene zich niet zoodra en zoolang de medische adviseur of de controleerend geneeskundige der Rijks verzekeringsbank zulks noodzakelijk acht, onder geneeskundige behandeling stelt of blijft stellen; 3. de getroffene, gedurende den tijd van zijn geheele of gedeeltelijke on geschiktheid tot werken, zich schuldig maakt aan gedragingen, waardoor zijn genezing wordt belemmerd, onvol doende medewerkt om aanpassing ean zijn letsel te verkrijgen of bij opne ming in" een inrichting zich daar on behoorlijk gedraagt: 4. de getroffene zich niet houdt aan de controle-voorschriften, behoudens de bevoegdheid van den rechter om te beoordeelen of de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank in overeenstemming is met den ernst der overtreding; 5. de door het ongeval veroorzaakte ongeschiktheid tot werken in verband staat met een als misdrijf strafbaar gestelde gedraging van den verzekerde of haar oorzaak vindt in een vecht- of kloppartij, waaraan hij uit eigen be weging heeft deelgenomen. De bestaande voorschriften inza'ke de verplichting om bij oproeping te ver schijnen, het zich onderwerpen aan een ondervraging, een geneeskundig on derzoek of een observatie in een in richting zijn uiteraard gehandhaafd. Tegelijk met de vorenstaande her ziening van de Ongevallenwet 1921 zijn in de Land- en Tuinbouwongevallen wet overeenkomstige wijzigingen aan gebracht. De rechtbank te Amsterdam heeft den 41-jartgen natuurgeneeskundige J. J. H. Krug aldaar, die in Januari j.l. een 60-jarige Joodsche vrouw om het leven bracht, tot 10 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. ZONDAG A.S. GEEN VOETBALWEDSTRIJDEN Voor het geval op 7 November de Heldengedenkdag zal worden gehou den, moeten alle voetbalwedstrijden vervallen, volgens een mededeeling van den N. V. B. Nadere berichten hieromtrent zullen worden gepubli ceerd. Indien Zondag a.s. niet kan worden gespeeld, wordt het programma ver schoven naar 21 Nov., daar op 14 Nov. de Techn. Dag wordt gehouden. ZILVEREN JUBILEUM. Op 3 Nov. herdacht de heer J. Smeets den dag, dat hij 25 jaar als besteller werkzaam was bij N.V. De Alkmaar sche Wasscherij. De directeur, de heer J. H. van Straa- ten, sprak hem in hartelijke bewoordin gen toe en overhandigde hem een enve loppe met inhoud en een mooie bouquet bloemen. Namens het personeel sprak mej. C. Ender een gelukwensch op rijm uit en overhandigde den jubilaris een mooie lamp en eveneens een bloemstuk, Na nog eenigen tijd van gezellig samen zijn, dankte de jubilaris voor de aan hem gebrachte hulde en bracht den verderen dag in familiekring door. Het Gulden Vlies. ZEER GESLAAGD OPTREDEN VAN MR. HEDI. De poppenkast van den heer Hedi is ook daarom aantrekkelijk, omdat hij er zelf zoo weinig poppenkast bij maakt Mr. Hedi heeft niet, zooals verschillen den zijner collega's dat wel doen, ge probeerd zich een exotisch aanzien te verschaften en door gewichtigdoenerij indruk te maken. Deze Hedi is een eenvoudig man hij lijkt in zijn rok op een degelijken boerenzoon, die op een deftige trouwpartij is genoodigd! die kalmweg op het tooneel zijn gang gaat. En hij weet zijn toeschouwers mate loos te boeien. Het eene verbluffende staatje vertoont hij na het andere en onophoudelijk hoort men in de zaal uitroepen als „Hoe isset in gosnaam mogeluk!" De heer Hedi toovert geld uit de lucht, hij zaagt, als het moet, wees- en andere meisjes door; hij stopt een maagd in een kist, stookt een vuurtje en laat ons naderhand het nog dampende skelet zien; hij goochelt si garen en sigaretten uit 't „Niet" te voor schijn; hij laat zichzelf verdwijnen. Met op den kop af 28 nummers, die er alle zonder uitzondering mogen zijn, brengt deze knappe illusionist zijn pu bliek tot steeds grootere bewondering en eindelijk tot geestdrift. Het applaus is den geheelen avond niet van de lucht. Wie aangenaam bij den neus genomen wil worden, moet een voorstelling van Hedi bezoeken. IJ. P. van den Aardweg. TENTOONSTELLING „DOORWERKEN" GESLOTEN. Op last van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten is gister middag de tentoonstelling van de Schil- óersvereeniging „Doorwerken" geslo ten en zijn de tentoongestelde werken voorloopig in beslag genomen. Dit heeft niets te maken met het exposeeren van ontaarde kunst, want de 20 geëx poseerde werken zijn door en door Hollandsch. De schilders, die wel indi vidueel bij de Cultuurkamer zijn aan gesloten, hadden echter verzuimd toe stemming voor het houden van de ten toonstelling aan te vragen, waartoe zij volgens verordening 134 van 1942 ver plicht zijn. Bovendien hadden zij, als kleine vereeniging verzuimd, zich als vereeniging te melden bij het commis sariaat van niet-commercieele vereeni- gingen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. In het belang van het cultureele leven hopen wij echter, dat het verzuim nog kan worden goed gemaakt en dat binnenkort de tentoon stelling, die zich in een groote belang stelling verheugde (er waren al 6 wer ken verkocht) weer spoedig heropend kan worden. DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Op de reis van Amsterdam naar Alk maar ontdekte een schipper, dat zijn distributiebescheiden waren verdwenen. De verdenking viel op de aan boord vertoevende vrouy? van den dekknecht. Bij fouilleering te Alkmaar bleek de vrouw inderdaad de diefstal te hebben gepleegd. Procesverbaal werd opge maakt. (Van onzen politieken redacteur.) CHURCHILL, reeds tijdens den eersten wereldoorlog op het vinketouw, zei van het toenmaals nog jonge strijdmid del, de oorlogspropaganda, dat de Brit ten tijdens den Boerenoorlog het eerst met een haast wetenschappelijk cynisme toepasten: „Grootsch en ongemeen nut tig is de rol, die de leugen in het be staan van die volken speelt, die zich in den toestand van een democratische vrij heid verheugen". Er is intusschen zoo al een en ander in de wereld gebeurd! De menschen hebben het onderscheid tusschen leugen, propaganda, stilzwijgen, terughoudend heid en waarheid leeren onderkennen. Fabeltjes, die in den eersten wereld oorlog nog grif werden geloofd, zooals het afhakken van kinderhandjes en an dere dergelijke hoogst griezelige, maar opzettelijk verzonnen verhalen, doen het thans niet meer. Dit waren echter de extreme uitingen van oorlogspropaganda. Minder bekend zijn bijvoorbeeld de feiten, die de Brit sche Lagerhuisafgevaardigde Arthur Ponsonby in zijn opzienbarend document „Leugens in Oorlogsdagen" onthuld heeft, feiten, die hij later nog aanvulde i', een voordracht te Glasgow. T^EN curieus voorbeeld moge hier vol- gen: In October 1914 publiceerde de „Kölnische Zeitung" na den val van Antwerpen het volgende berichtje: „Bij het beken<t worden van den val van Antwerpen werden overal in Duitsch- land de kerkklokken geluid". Het Parij- sche dagblad „Matin" maakte daarvan: „Zooals de „Kölnische Zeitung" bericht, werden de geestelijken van Antwerpen gedwongen, de kerkklokken te luiden, toen de vesting ingenomen werd". Het Londensche blad „Times" vond deze vervalsching nog niet genoeg; het dikte ze nog een „beetje" aan en maakte er van: „Zooals aan de „Matin" uit Keulen bericht werd, zijn de Belgische priesters, die geweigerd hadden, bij den val van Antwerpen de kerkklokken te luiden, tot dwangarbeid veroordeeld". Een an dere Engelsche krant, de „Manchester Guardian", deed ook nog een cent in het zakje en sauste: „Zooals de „Times" uit Keulen verneemt, zijn de ongelukki ge priesters, die geweigerd hadden bij den val van Antwerpen de kerkklokken te luiden, tot dwangarbeid veroordeeld". Het Parijsche blad „Matin", dat het eerst zijn propagandageweld aan het kerkklokken-geval gebotvierd had, re capituleerde de geschiedenis nog eens en deed er, trots op het grootsche effect, dat zijn „stunt" verkregen had, nog een dik schepje boven op, terwijl het 't na volgend bericht de wereld instuurde: „Volgens informaties van de „Manches ter Guardian" uit Keulen over Londen wordt bevestigd, dat Belgische pries ters door de barbaarsche overweldigers van Antwerpen werden bestraft, omdat zij heldhaftig geweigerd hadden, bij den val van de vesting Antwerpen de kerk klokken te luiden. De straf werd op de navolgende, gruwzame wijze ten uitvoer gelegd: De priesters werden aan de bee- nen met het hoofd naar beneden als le vende klepels in de klokken Opge hangen" Aldus geschiedde in de Fransche en Britsche pers naar aanleiding van een onschuldig berichtje in de „Kölnische Zeitung". o— TN dezen oorlog hebben de Britten di- 1 verse malen geprobeerd soortgelijke „stunts" uit te halen. Verwezen mag hier worden naar de gruwelverhalen over het Duitsche optreden in Polen en in het Westen (valschermtroepen)! De cynische ontboezeming van Churchill, inleidend weergegeven, doet nog steeds opgeld. Men proeft het uit hun berich ten over de operaties in Italië. De Sov jets hebben wat oorlogspropaganda en berichtvervalsching betreft, de kunst bij de Britten afgekeken. Wat zegt men na melijk over de volgende feiten: Reeds sedert 6 Juli van dit jaar, het begin van het Sovjet-offensief, bericht Reuter uit Moskou dagelijks, dat de Sovjets weer honderd steden veroverd en 10 tot 15 kilometer ruimte op de Duitschers gewonnen hebben. Indien deze berichten waèr zouden zijn, zou dit beteekenen, dat de Sovjets in honderd dagen meer dan 1000 km. hebben afge legd 'en dat ze daarbij 10.000 steden zouden veroverd hebben. De afstand Berlijn—Moskou bedraagt 1600 km. Die van Moskou tot de grens van het voor malige Polen 840 km. Dus zouden de Sovjets, indien Reuter en de Sovjets niet schromelijk overdreven, op het oogen blik reeds op Duitsch grondgebied moe ten marcheeren. Waarvandaan rapen de Sovjets de 10.000 steden bijeen, die ze in tusschen volgens Reuter op de Duit schers veroverd hebben? Waarschijnlijk van Wladiwostok af! Zelfs wanneer men iedere stad slechts het gering aantal van 20.000 bewoners zou geven, zouden 10.000 steden met dit aantal bewoners meer dan het totaal van de geheele be volking van de uitgestrekte Sovjet- Unie, met Siberië en al, uitmaken! De tijden hebben geleerd te onderscheiden tusschen leugen, propaganda, stilzwijgen, terughoudendheid en waarheid. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht October 1943. In den loop der maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 268.501,75 (v. j. f 150.628,.en terugbe taald f 134.336,35 (v. j. f 149.926,45), alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 134.265,40 (V. J. f 701,55). Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij den aanvang van het jaar f 4.184.299,58, bedraagt thans f 5,743.792 26 (V. j. f 4.057.711,77). Het aantal In den loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 196 (v. j. 111). Ingetrokken werden 42 (v. j. 48) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 15.306. bedraagt thans 16.704 (v. J. 15.115). Van dit aantal behooren 10653 (v.j, 9873) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 3914 (v. j. 3356) aan personen elders woonachtig en 2137 (v. j. 2086) aan schoolspaarders. Onder de in October nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 16 (v. J. 7) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1 In October bedroeg het aantal posten van inleg 2092 (v. j. 1508). dat van terug betaling 932 (v. j. 1174) tezamen 3024 (v. J. 2680). De lediging in den loop der maand Oc tober van 311 (v. j. 221) spaarbusjes le verde een bedrag van f 4.054.80 (v. j. f 2.232,53) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij den aanvang Van het jaar 2989, bedraagt thans 3359 (V. j. 2922).

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1