Adolf Hitler sprak te München, DAGBLAD VOOR Duitsche troepen bieden verbitterden tegenstand. Musserf getuigt van den wil tot solidariteit. "T* K Terugblik op de voorbije 20 jaren. Slechis Duiischland kon hei bolsjewistische gevaar keeren. Géén herhaling van1918 De bommen op Vaticaanstad. V Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 9 NOVEMBER 1943. ALKMAAESCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 262, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3'li m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprifa per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. De Ftihrer heeft Maandag temid den van zjjn oude garde in de zaal van den Löwenbrüukeller te Mün chen deelgenomen aan de herden kingsplechtigheden ter gelegenheid van den negenden November. Daarbij heeft Hitier eën réde ge houden, waarin hjj o.m. het tydperk der laatste twintig jaar met zijn ge weldige gebeurtenissen onder de lou pe nam. Hij typeerde het Duitsche Rjjk van 1914, de parlementair-democratische monarchie, waarin het jodendom was binnengedrongen in den staat, in het politieke leven en vooral ook in de zoogenaamde leidende klasse, en waarin het economische leven op Telerlei gebied uitdrukkelijk domein van het jodendom werd. a f>e politiek van het toenmalige Rijk, aldus vervolgde de Führer, was slechts gericht op het behoud van den wéreld- vrede. Alleen al het feit, dat het Rijk van toen, hoewel het bijna dertig mil- lioen inwoners meer had dan Frankrijk, een kleinere legersterkte bezat, weer legt het best de later geuite bewering, dat de vrede toen door dezen staat be dreigd was. De omsingeling van Duitsch- land had geen ander doel dan dat, het welk door talrijke Engelschen volkomen openlijk werd uitgesproken, n.l. dat het Rijk als de organisch sterkste Europee- sche kracht door een coalitieoorlog moest worden vernietigd, precies zooals Engeland in vorige eeuwen eerst Spanje, daarna Nederland en tenslotte Frank rijk in langdurige oorlogen had bestre* den. Het kleine Britsche eiland, dat door tallooze oorlogen langzamerhand een kwart van de geheele aardoppervlakte had onderworpen, deed niettemin bij het begin en tijdens den duur van den eer sten wereldoorlog geen afstand van de oude, afgesleten moraliseerende f'-azen, die Engeland tot dusverre nog in eiken oorlog vergezeld hebben: „Strijd voor de vrijheid der kleine volken, strijd voor de hervorming der wereld in den zin der gerechtigheid, strijd voor democratie, strijd voor de gelijkheid vari alle ras sen". Na 1918 geen definitieve nederlaag. De Führer herinnerde eraan, dat in weerwil van de geweldige wereldover macht tegen het toenmalige Duitsche Rijk op geen enkele plaats beslissende overwinningen werden behaald, zoodat de definitieve ineenstorting minder was4 toe,te schrijven aan de uitwerking van het zWaard dan wel aan den invloed eener ondermijnende propaganda. Een Amerikaansch president goochelde het democratische Duitschland van toen in veertien punten het ideale beeld van een nieuwe wereldorde voor. Het volk was politiek te weinig geschoold om door dezen nevel te kunnen heenkijken en vooral had het te weinig ervaring |n het ernstig opnemen van democratische verzekeringen. De staatsleiding bestond uit zwakkelingen, die, in plaats van volgens hun plicht tot den laatsten ademtocht te vechten, den schijnbaar ge makkelijker weg van het vergelijk en daarmede van de onderwerping betra den. Zij werden daarbij aangezet door partijen en leiders, die niet alleen gees telijk, maar ook ^materieel in handen van het buitenland waren. Zoo kwam het tot den 9en, den lOen en den lïden November 1918. In vertrouwen op de plechtig gege ven verzekeringen had het Duitsche volk zijn wapenen neergelegd en zelfs zijn staatsvorm veranderd. Daarmede waren de voorwaarden van onze vijanden niet slechts nage komen, maar zelfs nog overtroffen. In nauwelijks een anderen staat der wereld kon het jodendom triomfen vieren als in den toenmaligen No- vemberstaaé. Niettemin begon nu een tijd van de laaghartigoie kapita listische plundering en afpersing. De democratische republiek van Wei- mar werd door de democraten van het "Westen stelselmatig doodgemarteld. De prognose van Clemënceau, dat er ia Duitschland twintig millioen raanschen te veel waren, was even openhartig bru taal als bijvoorbeeld het odverbloemde dreigement van Éngelsche poiitici van thans, dat er in Indië honderd of twee honderd millioen menschen te veel zou- öer zijn. De vervulling va.ï den eisch van Clemenceau was tastbaar dichtbij. De Führer herinnerdé zijn oude strijd makkers eraan, hoe hij toen in de dagen van de ineenstortiag het besluit nam tegen deze ontwikkeling op te treden, de natie op te roepen om haar van haar mv endige gebreken te genezen en de voor de verdediging van het bestaan noodige krachten weer te mobiliseeren. Hy herinnerde aan zijn onversaagd wor stelen om de harten van het volk en hoe het besef van de onafwendbare noodza kelijkheid eener oplossing van de pro blemen, die op het volk drukten, lang zaam groeiden. 8 Nov. 1923 Hij herinnerde aan den Bsten Novem ber 1923, toen een stap naar een derge lijke oplossing beproefd werd en mis lukte, en de nationaal-socialistlsche be weging haar ernstigsten tegenslag leed en haar eerste martelaren in den strijd voor de vorming van het nieuwe Rijk kreeg. Als wij ons thans dezen 8sten No vember van twintig jaar geleden herinneren dan worden wij gegre pen door tweeërlei besef: ten eerste, welk een wonderbaren weg onze be weging beeft afgelegd, welk een kracht van vertrouwen onze aanhan gers bezielt. Als eenmaal in bomen de eeuwen de geschiedschrijving, on- belnvloed van het voor en tegen van een strijdenden tijd, de jaren der na- tionaal-socialistische geboorte cri- tisch zal onderzoeken, dan zal zij wel niet kunnen nalaten te consta- teeren, dat hier sprake is geweest van de wonderbaarlijkste overwin ning van het geloof tegenover de vermeende elementen van het zake lijk mogelijke. De tweede gedachte, die thans bij ons opkomt, kan slechts deze zijn: Wat zou er uit Duitschland en Europa geworden zijn, als de 8ste en 9de November. 1923 er niet geweest waren en de nationaal- socialistische gedachtenwereld het Duit sche Rijk niet veroverd had? Want het overnemen der macht in 1933 is onver brekelijk verbonden met den 8sten No vember 1923. Op dezen dag werden voor de jonge beweging voor het eerst de geesten gescheiden. De zwakken verwij derd, de blijvenden echter bezield met een nog toegenomen, versterkt fanatis me. Lang voor het jaar 1933 telde het nationaal-socialisme reeds millioenen aanhangers in de volksgemeenschap van onze partij. Wat zóu er echter geworden zijn van Europa en vooral van ons Duit sche Rijk en ons geliefde vaderland, in dien Duitschland gebleven was, wat het toen was, de democratische, onmachtige staat van Weimarsche origine? De Oost-Europeesche binnen-Azia- t^sch-bolsjewistische kolos zou zijn be wapening voltooid en het doel der be oogde vernietiging van Europa nooit uit het oog verloren hebben. Het Duitsche Rijk zou tegenover deze wereldmacht in militair opzicht slechts een vorm van een weinige weken durende weerstands kracht geweest zijn. Hoe ongegrond de gedachte was, Europa bijv. door Polen te laten beschermen, behoeft thans niet meer te worden bewezen. Even dwaas was de veel voorkomende meening, dat men misschien den bolsje- wistischen kolos had kunnen sussen, dat zijn plannen tot verovering der wereld door een vreedzaam en zichzelf steeds verder ontwapenend Europa uit den weg zouden zijn geruimd Dit maakt op mij den indruk, alsof de kippen en ganzen op zekeren dagte genover de vossen de plechtige verkla ring zouden willen afleggen, da°t zij sfiet meer voornemens zijn de vossen het roe slaan te verhinderen, in de hoop de vossen daardoor tot vegetariërs te kun nen maken. Het bolsjewistische gevaar was urgent. Deze bolsjewistische kolos, aldus ver volgde de Führer, zal tegen Europa storm loopen, zoolang hijzelf niet gebro ken en verslagen is. Of wil iemand mis schien beweren, dat Finland den we reldvrede bedreigd heeft? Niettemin werd het aangevallen en zonder het in grijpen van Duitichland zou reeds in 1941 zijn bestaan aan een nieuwe vree- selijke beproeving blootgesteld zijn ge weest. Niemand zal ook in ernst gelooven, dat de Estlanders, de Letlanders of de Littauers den Oeral hadden willen ver overen. Niettemin heeft de Sovjet-Unie besloten deze menschen uit hun landen te verjagen en naar Siberië weg te voe ren. Ook Roemenië was stellig niet van plan den Kaukasus en de petroleum- bronnen van Bakoe in bezit te nemen, maar Rusland heeft hardnekkig ernaar gestreefd, niet alleen den mond van den Donau, maar ook de Roemeensche pe- tvoleumvelden en zelfs dew geheel en Balkan te bezetten en te gebruiken als springplank voor verdere expansie Tegenover dezen stormloop, die sedert bijna tweeduizend jaar Europa steeds weer uit het Oosten bedreigt, kan slechts één enkele staat met succes optreden, en dat is Duitschland. En al is deze worste ling voor ons volk ook grenzeloos zwaar, zij bewijst toch, dat zonder of te gen Duitschland geen enkele staat dit gevaar zou kunnen weerstaan, dat elke hoop der verschillende Europeesche vol ken, door goed gedrag of door een vleien der Moskovieten misschien consideratie te verkrijgen, hoogstens een kinderlijke domheid of een jammerlijke lafheid is. Zij bewijst echter vooral, dat de mee ning, als zou in plaats van Duitschland een andere, misschien zelfs -een niet- Europeesche mogendheid dc bescherming van dit continent op zich kunnen ne men, niet slechts gedachteloos is, maar een waarlijk moreele zwakheid open baart. Het is echter vooral het volledige gebrek aan inzicht bij burgerlijke poli tici, als men in vele landen doet alsof men gelooft, dat het joodsch-plutocrati- sche Westen het joodsch-bolsjewistische Oosten al overwinnen. Neen, het tegendeel zal het gevallijn: op zekeren dag zal het joodsch- bolsje wistische Oosten het jodendom van het Westen c ntheffen van zijn taak nog lan ger te moeten •huichelen. Het kan dan volkomen openlijk het uiteindelijke doel bekendmaken. De joodsche democratie van het Westen loopt n.l. vroeg of laat zelf op het bolsjewisme uit. Dezelfde naïeve menschen echter, die nu geloo ven in Stalin den geest gevonden te heb ben, die voor hen de kastanjes uit het vuur haalt, zullen het wellicht sneller dan zij kunnen vermoeden beleven, dat de opgeroepen geesten der onderwereld hen-zelf ombrengen er wel in hun eigen landen. Dat in dezen oorlog Engeland weer de drijvendekracht was, dat het met de jcden samen oorzaak, ontketening en voeren van den oorlog in zich vereenigt, beteekent slechts een herhaling van de gebeurtenissen van den eersten wereld oorlog. Dat echter dergelijke geweldige historische gebeurtenissen niet twee maal tot hetzelfde resultaat leiden, kan dan als zeker worden aangenomen, wan neer de krachten van eens zich niet la ten vergelijken met die van thans. Dat het hjiidige Duitschland een andere staat is dan het Duitschland van 1914- 1918 zal wel voor niemand meer een ge heim zijn, zooals de 9e November 1943 ock niet meer gelijkt op den 9den No vember 1918, (Wordt vervolgd.) Anglo-Amerikanen zijn verantwoordelijk. De verklaring over den bomaanval op Vaticaanstad, Zondagavond door hot geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika gepubliceerd, wordt te Berlijn beschouwd als een .ondubbelzinnig be wijs voor de verantwoordelijkheid der Anglo-Amerikanen. De geallieerde verklaring zegt: „Of schoon het klaarblijkelijk onmogelijk is, bij nachtelijke operaties met vol komen zekeVneic vast te stellen, waar de bommen gevallen zijn, heeft een grondig onderzoek naar de operaties, in den nacht van 5 op 6 November on dernomen, aangetoond, dat de beman ningen stellige instructies hadden om Vaticaanstad niet te bombardeeren". (Deze formuleering beteekent, aldus zegt men in toonaangevende Berlijn- sche kringen, dat in tegenstelling tot vroegere beweringen ook in den betref- fenden nacht vijandelijke vliegers on derweg waren De Duitsche constatee ring over het binnenvliegen van - af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen wordt daarmede gestaafd. In het Casino te 's-Hertogenbosch had In tegenwoordigheid van talrijke Duitsche en Nederlandsche autoriteiten de opening plaats van de tentoonstelling „Socialisme v. d. NiQ^wen Tijd," welke als zoodanig een primeur voor het zuiden vormt. De prov. leider van den N V. D. schetste de taak van den N. V. D. Sovjet-aanvallen brachten weer geen succes. De strijd bij Kiel duurt voort. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de landengte van Kertsj had den ook gisteren de met sterke strijdkrachten ondernomen aanval len der bolsjewisten slechts geringe plaatselijke successen. Al dagen lang gedragen zich in dezen frontsector op bijzondere wij ze het Brandenburgsche pioniers- bataljon 71, welks commandant, majoor Schneider, in de laatste ge vechten is gesneuveld, en in den strijd op den grond gebruikte dea len van de negende luehtafweer- divisie. Aan het front van den Dnjepr ver liep de dag, afgezien van succesvolle eigen aanvallen, rustig. Bij de voort zetting van onze aanvalsactie ten zui den van Nikopol werd een ingesloten vijandelijke groep strijdkrachten uit eengeslagen en nieuwe gevangenen en buit binnengebracht. In het gevechtsgebied van Kief bie den onze troepen op breed front aan bolsjewisten, die met verre superieure strijdkrachten oprukken, verbitterden tegenstand. In deze met onverminderde fe'heid voortdurende afweergevechten hebben zich de Frankisch-Sudetenduitsche 183ste divisie, onder leiding van lt.-ge- neraal Dettling en de Oost-Pruisische 217e infanterie-divisie onder leiding van lt.-generaal Poppel bijzonder on derscheiden. In het onoverzichtelijke meren- en moerassenterrein van het penetratie- gebied van Newel staan eigen gc echts- groepen in afweerstrijd tegenover vrij sterke "ijanaelijke strijdkrachten. Pogingen van de bolsjewisten om het penetratiegabied naar de kanten uit te breiden, mislukten. Uit de overige sectoren van het cen trale en noordelijke oostelijke front werd ook gisteren slechts plaatselijke verkennings- en stoottroepenactiviteit gemeld. De strtfd in Italië. Aan het Zuid-Italiaansche front blijft de vijand met geconcentreer de strijdkrachten hardnekkig onze stellingen ten noordwesten van den Volturno aanvallen. Daarbij is het vooral bij Venafro tot felle en voor de Britten en Amerikanen uiterst verliesrijke gevechten gekomen. v Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doeltreffende aanvallen in scheervlucht gericht op vijandelijke concentraties van auto's. Formaties vijandelijke vliegers zijn gisteren overdag de bezette westelijke gebieden binnengevlogen en zijn bij weersomstandigheden, die slecht zicht boden, doorgedrongentot in West- Duitsch gebied. Ook storingsaanvallen in den afgeloopen nacht hadden slechts gering eïTect. Vijf Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben ook in den nacht van 7 op 8 November afzon derlijke doelen in het stedelijk gebied van Londen met bommen van zwaar kaliber bestookt. 140.000 br. ton scheepsruimte vernietigd. Zooals mjfcen extra bericht is bekend gemaakt, hjteft-.de Duitsche luchtmacht opnieuw een zwaren slag toegebracht aan vijandelijke troepen- en ravitail- leeringstransporten in het westelijke deel van de Middellandsche Zee. For maties gevechtsvliegtuigen hebben in stoutmoedige scheervlucht voor de N.- Afrikaansche kust' een uit 22 volgela den troepentransportschepen bestaand, door acht torpedojagers beschermd convooi aangevallen. Talrijke bommen en torpedo's troffen 13 groote passa giersschepen met een gezamenlijken in houd van 140.000 brt., alsmede twee torpedojagers vernietigend. Reeds-1 bij het vertrek werden ver scheidene der getroffen transportsche pen in brandenden en zinkenden toe stand waargenomen. Mét de vernietigde schepen vonden vele duizenden jonge Amerikaansche en Britsche recruten hun graf in de golveü. Mussert tijdens zijn rede in de groote zaal van het Fivoli-theater te Utrecht op de belangrijkste bijeenkomst der gecombineerde vergaderingen, welke door het Arbeitsbereich der N.S D A P en N.S.B. in het kader van den .Dag der Solidariteit in alle deelen van ons land werden gehouden. Hier spraken de Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss-lnquart en do Leider Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf/Pax m De Germaansche solidariteit is gegrond op de gemeenschappelijke wereldbeschouwing. Alvorens dr. Seyss Inquart zijn rede hield, heeft Mussert de vergadering toegesproken en er op gewezen, dat het voor de Nedejdandsche naf.-socia- listen altijd duidelijk geweest is, lots- verbonden met het Duitsche volk te moeten zijn. Mussert sprak als volgt: Mijnheer de Rijkscommissaris, mijne kameraden! Het district Utrecht der Beweging is hier bijeengekomen met onze Duitsche karperaden om gezamenlijk te herden ken twee dagen, die van groote betee- kenis zijn in de worsteling van dezen tijd. Het zijn twee Novemberdagen. Wij herdenken tezamen 11 November van het jaar 1918: Wapenstilstandsdag, over enke le dagen 25 jaar geleden, en wij herdenken hier met elkander 9 November 1923, de opmarsch van de nationaal-socialisten in München, over een paar dagen 20 Jaar geleden. Deze twee .dagen zijn van de grootste beteekenis en wij hebben deze gelegen heid gebruikt om samen te betuigen on zen wil tot solidariteit, onzen wil om voort te gaan op datgene wat vorige na tionaal-socialisten gebouwd hebben voor ons. Ik weet het, mijne kameraden, velen zullen ervzi>n, misschien wel honderddui zenden, die zeggen „Wat hebben wij Ne derlanders te maken met dien wapen stilstandsdag, wij waren toch niet in den oorlog van 19141918?" en andere hon derdduizenden zullen zeggen „Wat 'heb ben wij Nederlanders te maken met die Duitsche nationaal-socialisten, die daar in München in 1923 opmarcheerden?" En dan zijn er nette tegenstanders van ons en die zeggen: „Zie eens, dat is overdreven, dat is iets van de N. «S.B.-ers, die weer hoffelijk willen zijn tegenover de Duitsche bezetting" ett dan zijn er minder nette tegenstanders, die zeggen „Daar heb je weer die hie- lenlikkerü van de N. S.B.-ers". Wij zeggen: wij hebben er alles mee te rnakqn, want het hangt safnen met de solidariteit en die moet er zijn tus- schen .nationaal-socialisten en solida riteit moet er zijn tusschen Germaan sche volkeren, tusschen het Duitsche, het Nederlandsche, het Noorsche, het Deensche en het Zweedsche en daar overheen weer de solidariteit van het continent Europa* dat zich nog altijd niet weet te gedragen als een conti nent. D.w.z. als een eenheid in den af weer naar buiten. Deze worsteling om de solidariteit pis levensvoorwaarde voor het Avondland, dat is de grootste geschiedkundige ge beurtenis van onze 20ste eew. En te ge tuigen van de noodzakelijkheid daarvan, wij kunnen het moeilijk beter doen dan op dezen dag nu wij terugdenken aan dien wapenstilstandsdag van 25 jaar ge leden en aan» dezen opmarsch in Mün chen 20 jaar geleden. In 1917 was Ame rika den oorlog ingegaan onder Wilson en 11 November was de triomfdag voor Amerika. Het had voor het v eerst over Europa getriomfeerd. Voor het eerst over Europa, ja, maar dan toch over een verdeeld Europa,- een Europa, dat in een worsteling van jaren tegenover elkander- stond en volkomen verscheurd was. Twee millioen Franschen hadden hun leven ge geven in de gedachte, dat zij dit deden „poür Ia gloire de la grande patrie" en in Werkelijkheid hadden zij hun leven ge geven voor de Amerikaansche bankiers. Willbn was met zijn 14 punten gekomen, die van allés voorspiegèlden. Duitschland moest de Wapenen neerleggen en dan zou het heil over de wereld komen. En nau welijks had Duitschland de wapenen neer gelegd of er werd een aanvang gemaakt met de knechting, ontwrichting en be- rooving en er werd een Volkenbond on-' der Éngelsche leiding opgericht om het onrecht -in stan(J te houden. De oorlog werd met andere middelen voortgezet. De Engelschen en Amerikanen probeerden binnen te komen in het groóte Russische rijk, dat zoo in 1 beroerng was en waar de Sovjets het bewind in handen hadden genomen. Zij zouden den Sovjets het be wind uit handen nemen en er Kerenski of den Tzaar of wien dan ook weer op den troon zetten. Niets Is daarvan geko men. Zij zijn er uitgegooid. De Sovjet- Unie werd aan haar lot overgelaten en ging bouwen. Maar terwijl de Sovjet- Unie nog in haar kinderschoenen stond, probeerde zij al haar greep te leggen op Europa. Bela Kun in Hongarije, Eisner in Beieren, tn de Povlakte, in' Milaan, het Roergebied, tn Berlijn. - Overal begon de Sovjet zijn invloed uit te breiden. En toenmaals stond Sovjet-Rusland nauwe lijks in de kinderschoenen. De beteekenis yan 11 November!!! Elf November, een dag van schijn een bedrog. Schijn voor millioenen menschen, die werd gezegd, dat de dageraad van een betere wereld aan staande was. En bedrog aan millioenen menschen, die al zooveel geleden had den, zoo ontzaggelijk veel in vier jaren tüds en die werd wijsgemaakt „Leg de wapens neer en aan uw lij den zal een yind komen," terwijl juist een nieuwe ph^se daartoe werd inge luid. Millioenen menschen waren aan wezig en waren vreugdevol op 11 No vember 1918. Van deze millioenen le- yen nog millioenen. Waar zijn diege nen, die nu nog na 25 jaar vreugdevol denken aan 11 November 1918, dien dag van schijn en van bedrog Laat dit ons een leering zijn, mijne ka meraden. Het oud-Nederlandsche spreek woord zegt „veen schip op het strand, een baken in zee". En nu na 25 jaar, nu wordt Europa wederom gepaaid, met be loften. Was het één of anderhalf jaar ge leden. dat de wereld er van dreunde, van de schoone verhalen over dat Atlanti sche charter, dat opgemaakt was door Churchill en Roosevelt? Wie spreekt er nog over en denkt er nog aan, aan de vrome gezan'gen, die daarbij werden ge zongen? Niemand meer, dat is al weer vervangen. Hebben wij dat niet geleerd, zoo even juist van de conferentie van drie, van de drie groote mogendheden, Sovjet-Rusland, het Britsche' Imperium1 (voor zoöver aanwezig) en verder Ame rika daar bij Stalin in Moskou? De punten van Wilson zijn vergeten. Wie onzer zou in staat zijn om deze 14 pun ten op te noemen of nog slechts aan te duiden. £ij zijn vergeten, alleen de her innering is gebleven aan den schijn en aan het bedróg. En nu zijn er waar schijnlijk weer^punten verschenen, maar nu niet van Wilson, maar nu zijn het punten vanStalin. Deze worden ons niet geopenbaard. Wij weten niet welke pun ten het zijn en of het er 10, 14 of 100 zijn. Maar één ding weten" wij precies, en dat is de wil van Stalin. Deze wil is precies dezelfde gebleven gedurende 25 jaar, van 1917 tot nu toe en dat is de wereldrvolutie. De eerste greep naar de wereldrevolutie. De eerste greep naar de daar zoo gevestigd is, is de greep naar Europa precies als na de 14 jpunfen van Wilson. Sovjet-Rusland wil verdroot wor den. Sovjet-Rusland wil nü eerst vergroot worden met Oo§t-Europa en met den Balkan. En dan, wanneer dat gebeurd is, wanneer het nationaal-socialisme versla ge^ zal zijn, wie zal dan den opmarsch tegenhouden Dan is er geen macht meer in Europa, die dezen opmarsch verder zal tegenhouden. Het Sovjet-Europa zou dan naast het vergroote Sovjetrijk komen te staan en tezamen zouden zij de oude we reld beheerschen. Reeds nu zien wij de communistische woelarbeid 'in Engeland, in Noord-Afrika, in Zuid-Italië. Europa zou voor goed verloren zijn en als een rijpe vrucht in deschoot van de Sovjet-Unie vallen. Daarmede zou dan voltrokken worden, wat zoovelen voorspeld hebben: de ondergang van het avondland en een beschaving van duizenden jaren zou ten gronde gaan voor dé eerste 10 jaar_ en misschien voor altoos. En Rooseyelt," de Wilson van onzen tijd, die de heiligste beloften deed voor en tijdens zijn pre sidentsverkiezingen, dat hij nooit iets Zou doen om Amerika in den oorlog te bren gen, maar alles zou doen om dien verre te houden, deze Röosevelt, die onmid dellijk na zijn verkiezing en ook sedert jaren daarvoor wellicht, deed wat moge lijk was om de Ver. Staten er zoo spoe dig mogelijk in te krijgen, deze zelfde Rcasevelt dan, zou, wanneer dat lot zich over Europa voltrokken zou hebben, ver der van Europa geen last meer hebben. Europa zou geen concurrent meer zijn in Afrika en niet in Australië en niet in Ztfld- Amerika.'* Europa zou voor hem verdwenen zijn en hij zou de andere helft van de wereld hebban. De helft, die de Sovjets niet zouden hebben, zou dan Roo- sevelts helft zijn. Zoo stelt men zich dat voor. 11 No vember 1918 moge dan voor ons allen zijn en is voor ons allen een waar schuwing en een leering. Er is een Europeesch volk, waarvoor die waar schuwing en die leering ^Onvoldoende geweest is, n.l. v. Italië was de waar schuwing onvoldoende. Dat is nu het meest beklagenswaardige volk van Europa, in tweeën gesneden en den oorlog thuis. Er is voor het Italiaan- sche volk nog „maar één lichtpunt: Mussolini leeft! «ij is itfet in een kooi STAD EN OMGEVING VtoOR HET BEROEP BEDANKT. Ds. J. D. Kleyne alhier heeft bedankt voor het beroep van de Herv. Gemeente te Rotterdam-Feijenoord (vac. ds. Kijf- tenbelt). DIEFSTAL. Vanmorgen is door een pudding fabrikant aangifte gedaan, dat bij hem pakjes pudding zijn ontvreemd. De ver denking ging uit naar het personeel en dit bleek juist te zijn. Een daar werkzaam meisje heeft bekend zich aan den diefstal schuldig te hebben ge maakt. Tegen haar is procesverbaal opgemaakt. RIJWIELDIEVEGGE ACHTER HAALD. Op verzoek van de Alkmaarsche po litie is te Amsterdam een vrouw aan gehouden. die zich in Alkmaar aan diefstal van een tandem had séhuldig gemaakt. EXAMEN APOTHEKERS-ASSISTENT. ^-eslaagds.voor het examen apothekers assistente mej. A. D. $Haytema te Alk maar. FRONTZORGAVOND. Maandag 15 Nov. organispert Kring Ken- nemerland-Noord Frontzorg een avond, waarvan de opbrengst geheel «ten goede komt aan de Nederlandsch Frontsoldaten. Deze strijders, die vrijwillig hun leven wagen om het communisme té vernieti gen, hebben recht op het medeleven van ider weldenkend volksgenoot. Véél is er noodig om dezen mannen geregeld pak jes en lectuur te zenden. Door onzen Frontzorgavond te bezoeken, helpt U hier aan mee. Wij verzorgen alle Frontsolda ten uit Alkmaar en omstreken. U wacht een alleraardigst programma, terwijl u een mooi boek kunt winnen door mee te doen aan een origineele prijsvraag voor 10 cent. Ieder mensch, onverschillig of hij pro of anti is, moet bewondering hebben voor onze vrijwilligers. Volksgenooten, wij rekenen op uw komst. Elders leest u hetgeen gij noodig hëbt te weten, Het thuisfront behoort te zorgen voorde Frontstrijders. M. SCHUT—TISMEER, Kringhoofd Frontzorg BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus C.. z. v. P. Stam en M. Groothuizen. Wilhelmus H., z. v. W. H. Blankendaal en M. .Groen. Bob J., z. v. H. yan 't Veen èn T. Hillei^. Gehuwd: Paulus J. Kuin en Pe- tronella M. Stootman. Petrus N. X'iplein en Gertruida C. van Diepen. Overleden: Neeltje Bestevaar, geh. m. R. Peereboom, 50 j. Geer- truida M. Kager, geh. m. J. H. Heere mans, 51 j. AGENDA. Bioscopen. Eiken avond 7.30 uur voorstelling. Zon dag doorloopend van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie Theater. Hallo Janine! ope rettefilm), 18 jaar (geprolongeerd). Don derdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater: De kus op het Sta tion (rom.) 18 jaar. Cinéma-Theater: Pantserkruiser Sebas- topol, 18 jaar. A.B.-Theater: Kora Terry (variété film), 18 jaan Tot en met Zondagzaal Central, tentoonstelling N.A.F. Dinsdag 9 Nov. 7.15 u., G. Vlies, Mademoiselle Panama door het Centraal Tooneel. 7.30 uur Hotel Proot: Lezing over Duit- schen vliegtuigbouw door Alex Büttner. door de straten van New York gereden. Hij leeft, hij is Vrij. (App.) pauk zij de trouw van den Führer, dank z\j de heldhaftigheid der bevrijders van Mus solini, is er deze hoop nog voor Italië over. Al moet Mussolini dan weer na 20 jaren vai# voren af aan beginnen, maar ditmaal op een grondslag stevi ger en vaster dan ooit te voren, nl. qp dezen grondslag: nationaal en socia listisch en geen koningshuis meer. Stel op prinsen geen vertrouwen! (Appl.) De les van den llen November 1918 was een harde les, die zijn werking niet heeft gemist, want nu staat toch alles In' het teeken van „nooit meerden 11e Novem ber". Dat is het beginsel van den strijd van heden. Nooit, nooit meer een 11e November! Dit geldt zeker in de eerste plaats voor het Duitsche volk, ik weet het, maar toch ook eVen goed voor het Nederlandsche volk. (Wordt vervolgd.) „Denkt U aan de speelgoed inzameling van den Jeugdstorm". WE HEB8.5N/ B'J A*.*- Boys- O s v K^onikjG voetsal w5ER* VAMDAAG EBSJ „t-'CHTS^'EPJe* 2AL HeBSEN/ öPG5LOOPEN/m 70UWEM TOBN 6 NrtMui&N/ V'oo(? HET et-voe. de wos 2-2 DooQ. OOSLP-ÜMtgM v/vjs/ PlEOw eöSEu ..owe Vtic" EM DeSRAND o 5 knaisi Die TE506 minnegiv O,. "J5 MAAÏ5. TOËIM Kv.M-OSv OPZSTTEN/ f. EM Doei_MAV E6» VEE.D A 6 En/SM tlSAMEI?. MOEST CAP.TO.S5 ^.E V.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1