DAGBLAD VOOR „De veldtocht in 1944 zal zeer hard zijn." Afweerstrijd bij Kièf buitengewóón zwaar. Duitsche partijleiders te München bijeen. Churchill voorspelt: Geestdriftig over de conferentie te Moskou! Op de Krim weinig activiteit Felle gevechten in Italië. Nieuws in 't kort. Generaal Jodl over het groote vertrouwen in Hitier. Ook Göring sprak. Verduister v. 17.7.45 uur. Rede van Mussert. De overstrooming of den dijk STAD EN OMGEVING Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 11 NOVEMBER 1941 ALKMAARSCHE-EDfriE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 264, 2 .pagina's. Pr\js der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3*/s m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. STOCKHOLM, 10 Nov. (D.N.B.) Naar de %ritsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren voor de éerste maal na zijn benoeming tot eereburger van Londen op het jaar- lijksch banket van deri Lord Mayor in Mansion-House het woord gevoerd. On der de overige gasten bevonden zich «ok generaal §muts en de meeste le en van het kabinet. Churchill zeide o.m., dat hij geen reden had ont wijziging te brengen in zijn verklaring van November 1940, volgens welke Engeland den strijd nooit zou opgeven, zoolang de Duit- schers nog in de door hen bezette lan den stonden. Bij alle operaties te land, ter zee en in de lucht heeft Groot-Brittannië, zoo verklaarde Churchill verder, het grootste aandeel gehad en den duurst5® prijs betaald. Spr. beloofde den bolsje wisten, dat Engeland en de Ver. Staten ook verder alles zullen doen om hun strijdkrachten over den Oceaan aan te voeren, opdat zij in den strijd kunnen worden gebracht tegen den vijand. Hij verklaarde hierbij, dat het zijnr opvat ting was, dat de Engelsch-Amerikaan- sche luchtaanvallen op Duitschland een van de voornaamste redenen vor men voor de successen der geallieer den. In verbant} met de verliezu* der Sovjet Unie richtte hij een groet tot de Sovjet-legers en Stalin. De Moskousche conferentie. „Wij, allen," zoo zeide hij bierbij o.a, „zijn geestdriftig over het succes der Moskousche conferentie." De conferen tie heeft den Sovjets doen gevoelen, dat het de oprechte wensch is van En geland en de Ver. Staten om dezen oorlog met de Sovjet Unie tot het ein de toe uit te vechten en later met haar samen te werken, ten behoeve van den wederopbouw". Spreker heeft de. hoop niet opgegeven, dat eens de mogelijk heid zal bestaan voor een bijeenkomst dèr leidende mannen der drie regeerin gen. Dwaas noemde Churchill het, wan neer de geallieerden hun plannen en handelingen zouden opbouwer op de kans op een spoedige ineenstorting van Duitschland. Pe veldtocht in 1944 zal zeer hard zijn en voor de westelijke geallieerden de aan men- ■chenlevens kostbaarste strijd, i.ien zjj ooit uitgevochten hebben.. In dit verband riep hij de geallieer den ojp „zich hecht in het zadel te zet ten".'Het is thans geen tijd voor een verslapping of zoete droomen van de vreugde, die overwinning en vrede met ilch mede zouden brengen. Hitier be schikt nog steeds over vele honderden divisies. Hierbij sprak hij over de „m den strijd beproefde bekwaamheid" der Duitsche troepen en van de „wisselval ligheden van groote veldslagen", die de geallieerden nog voor den boeg hebben. Nieuwe- aanvallen op Engeland? „Bovendien" zoo zeide hij, „mogen wy de mogelijkheid van een nieuwen FLINKE KERELS MELDEN ZIC'II NU VOOR DE WAFPEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd yan 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuririgen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen In Nederland moeten' blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of- bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens, aanmeldèn. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplïchtig zijn voor de te- Werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de-tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder Worden, die na tenminstg een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 15.11.43 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12.00 uur, Goes, hotel Central. 16.11.43 15—18.00 uur, Breda, restaurant Modern,1' Markt. 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. I8.ii.43 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches öaus, Egmondstr. 16. iaV"43 1518-00 UUL' Arnhem, café Royal. 19.11.43 9—12.00 uur, Hengelo, café Mo- ern> Spoorstr. 18. tenbeèk 15~~18,00 uur« Zwolle, hotel Gij- a.20^1 Vaart"12'00 uur' Assen' Concerthuis «traat 446.15^~18'00 UUr' Groningen, Heere- Schaaf'"* Breedstraat^' Leeuwarden' hulze S3 43 tis Sa üUr' Amsterdam, Dam 4. OudegrachT 245S Utre=ht. N.V. Huis, 24.11.43 914.00 uur a™ Durchangslager, LeusderwS- 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haa» t-* Hout, Bezuidenhoutsche weg. vorm van aanval op ons eiland niet uitsluiten. Wy hebben vele maanden lang met gespannen aandacht ieder teeken van een voorbereiding van een dergeiyken aanval waargeno men." Het is, zoo ging hy voort, in ieder geval geen tijd om slapper te worden met de voorzichtigheidsmaat regelen of de civiele hulpdiensten op eenigerlei wyze te ontbinden. Het is ook geen tijd de naties door het opwerpen van welke politieke par tijkwesties ook in haar eensgezindheid te benadeelen. Engeland moet met nooit verlappen de en onophoudei'jke energie iedere vluchtige minuut, die «het nog geschon ken is, optreden. Het behalen van de overwinning brengt verdere 'geweldige plichten met zich mede, die in ie prac- tische werkelijkheid moeten worden omgezet. Men moet thans reeds plannen opstellen, opdat op een overwinning geen verwarring en chaos rechtstreeks volgen. De Britsche regeerinr moet bovendien reeds thans een geweldig, practisch uitvoerbaar geheel van plan nen ter hand nemen om in de jaren na den oorlog alle menschen eten, werk en woning te verzekeren. Van de broederlijke gemeenschap van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, concludeerde Churchill ten slotte, is het lot van den oorlog afhankelijk. Het oordeel van Berliin. Berlijn, 10 November (DNB). De diplomatieke correspondent van het DNB, Dr. Siegfried Horn, schrijft om.: Dezelfde Churchill die in 1940 en "41 den top van den berg reeds geloofde se zien en durfde aankondigen, dat men in 1943 over den berg heen zou zijn, ziet zich thans gedwongen te consta- teeren dat 1944 van Engeland en de Vereenigde Staten de grootste offers zal eischen aan menschenLevens en dat overal diepe1 rouw zijn intrede zal doen De gisteren gehouden rede van Hit- Ier, waaruit de vastberadenheid tot den strijd en de zekerheid der overwinning van Duitschland straalt, schijnt haar effect op den Britschen premier niet gemist te hebben, evenals ook de aan kondiging van de stellig komende ver gelding door hem geenszins n.eer lichtvaardig wordt opgenomen, gelijk blijkt uit zijn desbetreffende uiteenzet tingen. In zooverre Churchill actpeele poli tieke problemen raakt, blijft' hij uiterst vaag. Na de overwinningsfanfares over 't resultaat van Moskou, doet zijn ver-* wijzing naar de daar genomen beslui ten merkwaardig slap aan en doet het zelfvertrouwen missen, dat Churchill bij andere gelegenheden aan den dag pleegt te leggen. Zijn verzekering, dat de strijd wordt voortgezet tot de bevrijding van ieder land van het vreemde juk, klinkt gro tesk gezien het thans duidelijke feit, dat bijvoorbeeld de Baltische landen in Moskou erkend zijn als integreerend bestanddeel van de Sovjet Unie en dat het lot van Europa zeer in het alge meen moet worden geregeld „op de basis van het respect voor de bolsje wisten". De door Churchill aangekondigde plannen ter voorkoming van chaotische toestanden na den oorlog, vormen soortgelijke propaganda-stellingen als de uitlatingen van Roosevelt over de hulpverleening aan de „bevrijde gebie den". Evenmin als Roosevelt's plan nen den nood in Noord-Afrika of Si cilië of in Zuid-Italië vermochten t.e verzachten, evenmin zullen maatregelen- van Chur^iliaanschen stempel den chaos kunhén verhinderen, die een bolsjewistische overwinning op Europa tengevolge zou hebben. .Soldaten van Badoglio onder de Sovjetster". Links: een vlag met de Sovjetster, die den troepen van Badoglio, die aan de zijde der com munistische benden in het Dalmatische kustgebied vochten, ontnomen werd. Rechts: een in Istrië gevangen genomen soldaat van Badoglio, die samen met de communistische berden tegen de Duitsche troepen s^eed. Hij had een Sovjetster op zijn muts bevestigd Scherl/Hoffmann/CNF/St/P m HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 10 Nov. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op de Krim is het gistëren slechts tot plaatselijke gevechten gekomen. Ten zuidoosten van Perekop heroverden Roémeensche formaties in een tegen aanval een tijdelijk verloren gegaan heuvelterrein. Aan het front van den Dnjepr mis lukten vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd van Cherson, ten zuid westen van Dnjepropetrowsk en ten hoorden van Kriwoirog. Van acit vijandelijke vaartuigen, die trachtten de monding van den Dnjepr binnen te dringen, werden door beveiligingsvaar tuigen der marine 6 in den grond ge boord en 2 buit gemaakt. In het gevechtsgebied van Kief duren de verbitterde gevechten met den op *een breed front en met sterke strijdkrachten aanvallenden vijand ondanks slecht weer onafge broken voort. Ten westen en noord westen van Kief zijn onze troepen onder afweren van voortdurende doorbraakpogingen 'van superieure vijandelijke strijdkrachten op nieu we stellingen teruggetrokken. Ten zuidwesten van de stad heeft een succesvolle eigen tegenaanval ge leid tot zware tankgevechten. 45 Sovjettanks werden vernietigd en verscheidene verloren gegane plaat sen werden heroverd. Ook ten noordwesten van Smolensk hebben de Bolsjewisten hun aanvallen voortgezet. Terwijl op eenige plaatsen gevechten met plaatselijk binnenge drongen vijandelijke strijdkrachten nog aan den gang zijn. zijn andere pene tratieplaatsen in tegenaanval weer op geheven. Ten zuiden van Newel is het ook gisteren, tot felle gevechten geko men, waarbij de bolsjewisten na aan vankelijke terreinwinsten in tegenaan vallen teruggeworpen werden op hun uitgangsstellingen. De Brandenburgsch-Westfaalsche 8e pantserdivisie onder leiding van kol. Frölich en de Brandenburgsche 68ste divisie infanterie onder leiding van kol. Scheuerpflug verdienen voor haar schitterende gevechtsprestaties bij de zware gevechten in den zuidelijken sector van het Oostelijke front bijzon dere waardeering. Aan het Zuid-Italiaansche front gaat de afweerslag ten westen van den Volturno met onverminderde felheid voort. Steeds opnieuw on dernomen doorbraakaanvallen van sterke Br.-Amerikaansche strijd krachten op onze heuvelstellingen, vooral bij Mignano en Venafro, zijn in het afweervuur bloedig ineen gestort. Door energieke eigen tegen aanvallen werden eenige plaatse lijke penetraties afgegrendeld of opgeheven en daarbij zijn gevange nen binnengebracht. Sterke formaties, DuitSche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht opnieuw het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Napels aangevallen en voltreffers geplaatst op schepen en lossingen in de haven. Bij aanvallen overdag van zwakke vijandelijke luchtstrijdkrachten op de bezette gebieden en bij nachtelijke sto- ringsaanvallen op West-Duitsch gebied, welke op eenige plaatsen gebouwen- schade tengevolge hadden, werden vier Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. „11 NOVEMBER 1918 EN 11 NOVEMBER 1913". ifs-GRAVENHAGE, 10 Nov Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, te zenden *op Donderdag 11 November 1943, over Hilversum I, om 18.45 uur, over: „11 November 1918 en 11. November 1943" De bekende wielrenner Piet Moes kops, die vijf maal achtereen het wereld kampioenschap verwierf, wordt a.s. Zon dag vijftig jaar. In de periode van 25 tot en met 30 October heeft ons volk een bedrag van f 238.740,42 voor onze minder bedeelde volksgenooten aan Winterhulp geofferd, waarbij de opbrengst der gehouden col lecte niet is inbegrepen. De" Belgische uurwerkmaker Camiel Fegterhaets heeft na drie jaar-P onver- moeiden arbeid het kleinste uurwerk ter wereld vervaardigd, dat als een edelsteen in een vingerring kan worden gedragen. Qe New York Tim^s meldt uit Washington, dat men daar meer en meer het vermoeden heeft, dat Roose velt spoedig -zal vertrekker voor een conferentie met Stalin en Churchill. „Denkt U aan de speelgoed inzameling van den Jeugdstorm". Op een bijeenkomst van den Reichsleiter, Gouwleiders en Ver- bandführer der NSDAP, die gehou den werd ter gelegenheid van den 9en November onder leiding van den leider der Partijkanselary Reichsleiter Martin Bormann, heeft de Ryksmaarschalk van het Groot- Duitschè Rijk en opperbevelhebber der luchtmacht, Hermann Göring het woord gevoerd aver kwesties der Ryksverdediging en over het optreden van de Duitsche lucht macht. In een betoog, dat meer dan twee uren duurde, behandelde de Ryks- maarschalk voor de partyleiders diepgaaaü alle vraagstukken van de verdediging en den aanval, zooals die zich voor de Duitsche oorlog voering in de lucht, aan het front en in het vaderland voordoen. Vervolgens sprak de chef van den Wehrmachtsführungsstab, generaal .der artillerie Jodl, voor de verzamelde par" tijleiders over de strategische positie bij het begin van het vijfde oorlogsjaar. Bij onze VrQwUHgers. Ttfdens hue opleiding g.&WH/P 4- Generaal JodHgaf een uitgebreid over zicht van den geheelen militairen toe stand, van het oorlogsverloop en van de huidige gevechtssituatie. Aan het slot van zijn uitvoerig betoog w.tte, bij alle factoren samen, die het stellige Duitsche vertrouwen in de overwinning motiveeren. Vooraan in dit opzicht, zoo verklaarr de generaal Jodl, staat de ethische en moreele grondslag van den Duitschen' 'strijd, die het kenmerk geeft aan de/ geheele houding van het Duitsche volk en die de Duitsche weermacht tot een, betrouwbaar instrument in handen van haar leiding maakt. De kracht 'r$n de revolutionnaire Nationaal Social'stischö idee heeft niet alleen 'n reeks on ergc- lijkelijke successen mogelijk gemaakt, doch Laat dappere Duitsche soliaU-n prestaties .verrichten, zooals geen an der volk ze heeft laten zien. Deze presr taties, aldus generaal Jodl, verwijzen elke hoop op de overwinning der vijand- den van Duitschland naar het gebied der utopie. tyïijn diepste vertouwen is even- wel gebaseerd op het feit. dat aan het hoofd van Duitschland een man staat, die volgens zijn geheele ont wikkeling, zijn willen en streven, door het lot er slechts toe kan zijn uitverkoren, <#is volk te leiden naar 'n helderder toekomst. Hij is de ziel, niet alleen van de politieke, doch ook van de militaire oorlogvoering, en de kracht van zijn wil, alsook de scheppende rijkdom van zijn ge dachten, doorstroomt de geheels Duitsche weermacht op het gebied van strategie, organisatie en wa- \pentechniek. Evenzeer is de be langrijke eenheid van politieke en militaire.leiding in hem belichaamd op een wijze, zooals sind? Frederik den Grooten niet meer het geval is geweest. Wat de rol van de medewerkers van den Führer betreft, zoo veivoigde ge neraal Jodl, zoo wordt thans evenals weleer een weinig bekend woord van Von Clausewitz bewaarheid: „De vol maaktste generale staf met dë meest juiste inzichten en beginselen vormt nog niet de voorwaarde tot de voor treffelijke legerleiding, wanneer de zie] [van een groot veldheer ontbreekt." Wat er in den loop van dezen oorlog, zoo verklaarde generaal Jodl nog alle maal zal gebeuren, hoeveel verwachtin- gén teleurgesteld zullen werden en hoeveel zorgen in het tegendeel zullen verkeeren, ligt in het. duister' van de toekomst verborgen. Zeker is al leen, dat wij nooit zullen ophouden te strijden, zoolang de overwinning niet Is behaald. Ten slotte verklaarde ger.eraal Jodl o.a. nog: „Ik zou op dit oogenblik niet met den mond, maar diep uit het hart willen bekennen, dat ons vertrou wen en ons geloof in den Führer geen grenzen heeft, dat er voor ons geen hoogere wet en geen heiliger plicht bestaat dan tot den laatsten ademtocht te stryden voor de y- heid van ons volk, dat wy-'al het weeke en slappe in onze houding willen afstooten, dat ons alle drei gementen van onze tegenstanders slechts nog harder en vastberade ner zullen maken, dat wy ons niet overgeven aan eenige laffe hoop alsof anderen ons tegen het T olsje- wisme zouden kunnen redden het bolsjewisme, dat alles zou weg vagen, wanneer Duitschland zou vallen en dat wy -zuilen overwin nen omdat wy moeten overwinnen, aangezien de wereldgeschiedenis anders haar zin zou verloren heb ben." Ridderkruisdrager kolonel Von Hal- lermann sprak vervolgens over de aan vulling voor het leiderscorps in het le ger. Hij betoogde, dat de infanterie, zooals in elkeri vroegeren oorlog, de koningin van de wapenen is. In de ge lederen van de infanterie strijden, bloe den en overwinnen de meeste Duitsche soldaten. Daaruit ontstaat echter ook de groote verplichting van het Duitsche volk jegens zijn dappere en met roem beladen infanterie. DE ONTMOETING ROOSEVELT. CHURCHILL, STA! IN. Stockholm, 11 Nov. (DNB). - Naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton meldt, maken de voorbere'di-ngen voor de ontmoeting tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin „goede vorderin gen". De recente besprekingen van Roo sevelt met zijn militaire raadgevers, ge neraal Marshall, admiraal King, gene raal Arnold en den minister van oor log, kol. Knox, zouden een inleiding gevormd hebben op deze conferentie. 12 Nov.: Zon op 7.55, onder 16.53 uur. Maan op 17.42, onder 7.52 uur. Wat wil men Mussert eindigde zijn rede over den 9en November als volgt: Zes jaren van voorbereiding, wat is 6 jaren van voorbereiding? En onwillekeu rig komt deze gedachte op: indien het in 1923 al gelukt zou zijn, "zouden het dan in plaats van 6 jaren 16 jaren van voor bereiding geweest zijn? Wie weet? Maar wat 'heeft het voor zin om te spreken over geschiedenis, zooals die zou zijn, als de geschiedenis, die er was, er niet g'e- weest zou zijn? Het heeft geen zin. Vast Staat dit, dat in 1S23 tenslotte de macht in handen is genomen en dat in 1939 de stormioop begonnen is. Vast staat, dat de stormvloed die dreigende is, in zufk een geweldigenomvang, die nie mand'- had kunnen beseffen, dat deze stormvloed opgevangen wordt door een dam, die voor tenminste 90°/o ontstaan is uit den wil van het nationaal-sociulisme, een feit, een historisch feit,, dat niemand kan ontkennen. Ik hoorde dezer dagen van een man .op hoogen leeftijd, die op sterven lag en die in zijn laatste uren uitliep: Ik wil niet dood, ik wil niet dood! Tenslotte stierf hij toch. -Zijn hart hield op te kloppen en hij was dood. En nu zijn er in Nederland menschen, die zeg gen: „Wat bolsjewisme. Ik wil geen bols jewisme". Ja, gij wilt geen bolsjewisme, goed. En gij wilt ook geen nationaal-so- cialisme. Welnu, wat zeggen wij Neder landers tot iemand, die zegt: ik wil geen cverstrooming, maar ik wil ook geen dijk. Dan zeggen wij: gij zijt een dwaas. Gij hebt te kiezen: de overstrooming of den -dijk en wanneer gij zegt: ik wil geen overstrooming en geen dijk, kijk, dan komt die overstrooming en spoelt u weg. Daarom gaat het in dezen tijd. Wij bouwen aan dezen dijk. Wij, zooals wij hier zitten, en die millioenen anderen, die daar buiten staan meer nog mis schien dan wij. Wij bouwen aan dezen dijk en daarom past het ons zeker van middag om onze erkentelijkheid van hieruit te betuigen aan allen, die aan dezen dijk wérken en wel in de eerste plaats aan f den verantwoordelijken dijk graaf Adolf Hitler, die naar onze mee rling, ons Europeanen door God gegeven is om Europa te behoeden tegen de over- strooming. Gij weet het, de tijden zijn ernstig. De sovjets staan a#n de landengte van de Krim. De Engelschen en Ame rikanen zijn geland in Italië en staan tusschen Rome en Napels. Europa is een belegerde vesting en in den ko menden tijd wordt beslist over ons aller lot. Wij, oude nationaal-socialis ten, staan jarenlang in de branding. Golven zyn over ons heengevallen en wij hebben daarvoor geen angst meer. Wij weten hoe wij deze golven moeten opvangen. Angst, schuchterheid kennen wij op dat punt niet meer. Vastberaden staan wij daar en wij hebben onzen plicht te doen in onwrikbaar geloof en in vast vertrouwen. Nog èen maand en dan viert de Bewe ging haar twaalfjarig bestaan en in die twaalf jaren hebben wij koers gehouden, steeds denzelfden koers. Twaalf jaar lang is het ons vergund geweest de groote historische lijn te .mogen volgen, te mo rgen voorzien, voordat anderen die lijn zagen. In duizenden vergaderingen en in miHioenen pamfletten en schrifturen hebben wij ons volk gewezen op datge ne,' wat komen moest. Daaraan ontleenen wij het recht nu om leiding te geven aan dit volk. Hierop gaf Mussert vier voorbeelden uit een rij, die er wel vierhonderd zou den kunnen zijn, hoe wij in die jaren van ons bestaan "den draad van de soli dariteit altijd voor oogen hebben gehad. Ons geheele 12-f jarig bestaan Is één getuigenis ten overstaan van ons volk /an solidariteit en wie kan nu ontken nen, 'clat deze gedragslijn juist was? Wanneer in 1939 een solidair Europa be staan had, zou dan Engeland een oorlog hebben durven verklaren? Uw antwoord is met mij: Neen! Indien Europa op dit moment solidair was, zou dan Amerika kunnen probeeren om Europa binnen te dringen? Neen! De solidariteit beheerscht- onze toekomst en bij deze woorden is het niet gebleven. Daden hebben gesproker Iedere week staat in Volk en Vaderland een korte of langere lijst van hen, die hun jonge leven gaven daar in het Oos ten opdat hun volk iou leven.Schouder aan schouder hebben zij met hun Duit sche kameraden gestaan en wanneer de vijand kwam aanstormen, dan werd nie| gevraagd of het een Duitscher was of een Nederlander, die daar stond. Samen stonden zij en samen zijn zij ook geval- len, indien dit noodig was. De lotsver bondenheid van de Germaansche volken is met bloed bezegeld: die lotsverbon denheid, die gestalte zal krijgen straks, die de Führer gestalte zal geven. Hoe, weet ik nog niet, maar gestalte in een Germaanschen statenbond, in een Ger- maansch rijk, hoe het ook zijn zal, het is een historische noodzaak, zich te be kennen tot de grootere eenheid. Wij hebben dezer dagen kunnen lezen dat daar in het Oosten een Groot-Aziatisch blok gevormd wordt van volkeren en staten. U weet ook dat in het Westen een Amerikaansch continent gevormd wordt en dat er nu reeds zulk een sterk Oost-Eüropeesch-Azi atisch-Sovj etti sch blok bestaat. Daartegenover kan alleen staan een solidair Europa. Hoe kunnen wij nu spre ken over solidariteit tusschen de Euro- peesche volkeren, wanneer wij niet aan vangen met de solidariteit tusschen de vólkeren van hetzelfde ras en van het zelfde bloed, dus tusschen de Germaan sche volkeren? En hoe kunnen wij daar over spreken, indien wij niet weten, dat de nationaal-socialisten de dragende kern in die volkeren, solidair met elkander zijn? Want wanneer zich groote contingenten vormen, kan niet in Europa één volk al les doen, maar zullen de volken samen moeten werken en dus in de eerste plaats volken van h.etzelfde ras. Daardoor wordt niets prijsgegeven van eigen aard. Voor ons Nederlanders komt daardoor de - bevrijding van ons gevoel van machteloosheid, van het vernederen de, neerdrukkende besef, dat wij niets dan een speelbal zijn van groote mach ten. Wij komen daardoor op een hooger plan, zooals ik zooeven reeds zeide en wy worden ten vólle een zich zelf res- pecteerenn deel van een grooter geheel, dat ook door anderen gewaardeerd wordt. Een deel van het Germanendom, dat als eenheid alle Nederlanders omvat, welke volksche eenheid in zich bergt de ontplooïng van plaatselijke variaties zie, dit is ons ideaal. En dit zal verwezen lijkt moeten worden op straffe van een totalen ondergang. De draagsters van de ze gedachte zijn de N.S.B. in het Neder landsche volk en de N.S D.A.P. in het Duitsche volk. In deze jaren is er tusschen ons gegroeid een werkelijk kameraad schappelijke band, bevrijd van het Neder landsche separatisme, bevrijd v. h Duit sche imperialisme, een band, die ons vereenigd houdt en steeds sterker wordt. Het nationaal-socialisme is 'n eenheid in de verscheidenheid, in tegenstelling tot het communisme en het kapitalisme, dat geestdoodend en eenvormig is. Een persoonlyk woord. En tenslotte wil ik een enkel woord tot u zeggen, mijnheer de Rijkscommissaris. Het zy mij veroorloofd datop dezen dag te doen. Ik weet, gij zijt hier als ver tegenwoordiger van den Führer, van den man. die verantwoordelijk is voor de toe komst, niet alleen van zyn eigen volk, maar van Europa. En wij, Nederlandsche nationaal-socialisten hebben te dien aan zien maar één wensch, namelijk hem te steunen in zijn strijd met alle middelen waarover wij beschikken. En ik vraag u, mijnheer de Rijkscommissaris, als zijn vertegenwoordiger, wil hem dat overbren gen. (Zeer langdurig applaus.) Ik weet het, mijnheer de Rijkscommis saris, gij verwacht van mij zeker niet op dezen dag woorden van lof. Het ligt ook niet in ons terughoudend wezen dat te doen. Maar ik ben nu eenmaal de Ne derlander, die meer dan alle andere Ne derlanders ook weet, welke inspanningen gij u getroost, welke moeilijkheden gij hebt te overwinnen en dat gij uw best doet uit plichtsgevoel en verantwoorde lijkheidsbesef en uit toewijding voor ons volk, maar daarbovenuit principieel, om dat gy overtuigd zijt, dat en het Duit sche èn het Nederlandsche belang ons voorlichten, ons voorgaan eischen. Doel bewust hebt gy steeds naar deze solida riteit gestreefd. Ik mag /u daarvan wel pionier noemen. En op dezen dag van solidariteit mag ik daarvan getuigen en u daarvoor mijn diepe erkentelijkheid be tuigen. Hou zee! (Langdurig applaus.) Van portefeuille met 6000 beroofd. Na sluitingstijd kwam gisteravond de groenteboer J. H. uit Bergen, in zeer beschonken toestand, aan het politiebu reau aangifte doen, dat hij van zijn por tefeuille, inhoudende f 6000, was be roofd. De man wist geen verdere aan wijzingen te doen, zoodat de politie voor een puzzle stond. De man werd ter ontnuchtering opgeborgen en de re cherche trok er oogenblikkelijk op uit, met het schitterende resultaat, dat reeds hedenmorgen om 7 uur de vier daders waren ingesloten en 4200 van het geld achterhaald kon worden. Een in café's ing9steld onderzoek bracht aan het licht, dat H. den geheelen dag aan den rol was geweest, groote ver teeringen had gemaakt, zwaar met zijn geld had gepocht en als vliegen op de stroop ongure elementen tot zich had getrokken, die hij royaal trakteer de. Toen, na sluitingstijd een ca" aan de Kraanbuurt werd verlaten, rijpte bij het viertal kornuiten, de 28-jarige Kompas lezen, marcheerén, veldspel} enz., alles leer je In de weersport- kampen van de Germaansche jèugd. Bij sport en spel leeren de jongens van alle Germaansche landen elkaar kennen en respecteeren. Wil je hier ook bij zijn? Meld je dan snel aan! Door den enormen toeloop wordt nog eens gelegenheid tot keuring geboden. Alle jongens van 16 18 jaar kunnen tich op Woensdag 10 November van 9—12 uur in den Dierentuin te Den Haag hiervoor melden. Het reisgeld wordt terugbetaald op de plaats van keuring. Kosten zijn er niet aan ver bonden. Patroons en scholen zijn verplicht vrij te geven. Margrit Heyer/Stapf/P«x m chauffeur J. Koeman, Vondelstraat, de 26-jarige cementwerker J. Lebbing, le Landdwarsstraat, de 36-jarige C. de Haan, le Landdwarsstraat en de 24-1 a- rige J. *H. Dekker, Oudegracht, allen alhier, het plan om H. van zijn geld te berooven. Aanvankelijk durfde nie mand van hen dit plan te volvoeren, maar tenslotte gingen Koeman en Leb bing met H. mee en beroofden zij hemi op de Molenbuurt van zijn portefeuille. De Haan en Dekker, diè op wacht hal den gestaan, deelden mede in den buit. Het geld werd verdeeld. Koeman kreeg 1400, Lebbing 1200, en de Haan en Dekker ieder 800. De daders werden door de nolitie van hun bed gelicht en de huiszoeking bracht de genoemde bedragen aan het licht, waarop de daders werden inge sloten. De portefeuille van H. had men verbrand en de ketting van de porte feuille in de W.C. geworpen. Voor uitgaande buitenmenschen, mo ge het gebeurde een waarschuwing zijn om niet zoo roekeloos met het geld om te gaan. Verondersteld wordt, dat H., die gister den geheelen dag de bloe- mentjes had buitengezet, het ontbre kende geld verteerd heeft. v GEMEENTE-AMBTENAAR GEARRESTEERD. Gisteren heeft de politie den gemeen te-ambtenaar v. D-, werkzaam op het ge meente-archief, in arrest gesteld. De man heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van waardevolle boeken uit het gemeente-archief, die hij, vèr onder de waarde, aan antiquairs in Amsterdam had verkocht. De diefstal .kwam uit, door dat e^n antiquair de zaak niet vertrouw de en in Alkmaar een onderzoek instel de. Van D. is in verzekerde bewaring gesteld. INBRAAK. Gisternacht is er ingebroken bij de fir ma Bak aan de Noorderkade, waar vlie zen van schapen werden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. DE KONIJNENDIE VEN ACHTERHAALD. Het is der politie gelukt, de hand te leggen öp de dieven, die in de nachte- ïyke uren verschillende konijnenhokken hadden geleegd. Het waren de twee min derjarige broeders S. DIEFSTAL. De kuiper Bakker aan den Dijk heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit den zak van- zijn jas, die op het kantoor hing, f 300.— uit zijn portefeuille is ont vreemd. KERSTFEEST NED. VOLKSDIENST. De Nederlandsche Volksdienst ia voornemens een Kerstfeest te organi- seeren voor de Alkmaarsche jeugd en vraagt daarvoor de jnedewerking van een 20-tal jongens en meisjes van 1016 jaar om onder leiding- van den heer Jac. Jansen Kerstliederen in te stu- deeren. Aanmelding hiervoor uiterlijk tot Woensdag 17 Nov. aan het kantoor van den Ned, Volksdienst, Bangestraat 87* I

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1