DAGBLAD VOOR Vijandelijk convooi bij Oran aangevallen. Prof. Gerbrandywenscht Stalin geluk SINT MAARTEN 1943. Vertrouwen in de zegepraal. Vier vrachtschepen en twee torpedojagers tot zinken gebracht. Nog felle strijd bij Kief. r „Vergelijking met 1918 niet mogelijk." J Verduister v. 17.7.45 uur. Toelichting op de bonnenlijst. Bolsjewisten willen Duitsche taktiek overnemen. Ingrijpend s wijziging textieldistributie. DE STEM MER SS. DISTRIBUTIENIEUWS. Musici voor dèn Landstorm Nederland. t Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarscbe éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Bed. 3330. Giro 187291. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 266, 4, pagina's. Prfjs der gewone advertenties in dexe èditie 0.10 per, m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. (Van onzen politieken redacteur). HET beroep, dat Hitler in zijn jong ste rede in den Löwenbraukeller te München tot 'zijn getrouwen richtte, is niet alleen een beroep op hen, geloof in hem te hebben, hem te vertrou wen en hun toestemming tot zijn po litieke inzichten te geven, Hitler's be roep op het geloof in zijn ideaal richt zich ook tot de soldaten aan het front, die in deze historische uren in een zwaren afweerstrijd verwikkeld zijn, het richt zich ook tot het Duit- sche millioenenvolk, dat in deze dagen van zware bombardementen tal van nieuwe ontberingen te dragen heeft, en ook tot de volkeren, de millioenen van het Europeesche contingent, die als ge volg van het oorlogsgebeuren uit hun vaak zorgvuldig gekoesterd en behoed nationale isolement zijn losgerukt en plotseling, veelal tegen hun wil, tot deelgenoot aan deze wereldworsteling zijn geworden. Dat Hitier weer eens in het openbaar zijn stem verhief, was de wensch en de verwachting van velen. Hij heeft de oogmerken van zijn spreken in de rede- zelf uiteen gezet. Voor en na de con ferentie van Moskou heeft de buiten- landsche geruchtenkeuken op volle toeren gedraaid. Iedere week was min stens drie of vier maal te lezen en te hooren, dat Hitier een zenuwinstorting gekregen had. Daarnaast circuleerden halsstarrig geruchten als zou de ver houding tusschen hem en de partij, tusschen hem en Göring, tusschen hem en weermacht en generaals veel te wenschen overlaten. Wie zijn stem ge hoord, heeft, heeft kunnen vaststellen, dat deze geruchten boosaardige sprook jes zijn. o HET geloof in an het vertrouwen op de uiteindelijke zegepraal zijn bij hem ongeschokt gebleven. In zijn rede schilderde hij de heropstanding van net Duitsche volk na de tragedie van 1918i9ig. Op ieder moment, dat volk en staat in een moeras van schijnbare onmogelijkheden tot eenigen uitweg dreigden te vergaan, redde het geloof In het ideaal land en volk van den ondergang. Zoo was het in 1918, toen hij als onaanzienlijk frontsoldaat voor zijn volk trad en de wegen en de mid delen aanwees om tot een nieuwe toe komst van welvaart en bloei te gera- Jfen. Na het mislukken van de Putsch van München in November 1923 redde een fanatiek geloof Hitler van de ver twijfeling. Hij hervormde zijn bewe ging. Van een groepje van tientallen groeide zijn partij uit tot een millioe- nenbeweging, die niets bezat dan den ijzeren wil van zijn leider, een nieuwen en gelukkiger staat te vormen. Ook in de critische dagen, die aan den histo- rischen datum van, de machtsovername voorafgingen, kon alleen een rotsvast geloof in de innerlijke zending zijn standpunt rechtvaardigen en kon het hem behoeden voor aarzeling en twij fel. Juist datmaakt zijn grootte uit, dat hij ten overstaan van welke moei lijkheden ook het hoofd niet hangen liet. In de Septemberdagen van 1939, toen zich tot de tanden gewapende te genstanders na een zorgvuldige politie ke voorbereiding van vele jaren op het Duitsche volk stortten, aarzelde Hitier evenmin tegen een schijnbare over macht de toegeworpen handschoen op te nemen en het schijnbaar onmogelij ke mogelijk te maken. Het overwinnen van al deze moei lijkheden verleent den betrokkenen een niet te onderschatten kracht van over tuiging in het rechtvaardige van hun zaak. Na de successen in het Westen, Noorden en Zuiden van Europa en na de groote veldslagen in het Oosten moesten tegenslagen twijfel oproepen. Toen daarbij tot overmaat nog een zoogenaamde bondgenoot de wapenen omkeerde en na verraderlijk intrige- spel Duitschland in den rug probeer de aan te vallen, hieven de tegenstan ders reeds juichkreten aan, omdat zij de eerste bressen van twijfel en zwakte in het Duitsche volk meenden te ontdekken. Ten overvloede voerden zij juist in die dagen het doorzichtige comediespel van Moskou op, niet be seffend wellicht, dat zij juist door de ze stappen voor het Duitsche volk een afgrond openden, waarin dit volk na de ervaringen van 1918—1919 en na de ervaringen in Hongarije (Bela Kun), in Rusland zelf, in de Oekraine, de Karelische volksrepubliek, de Bal- tische Staten, Polen en Bessarrabië nimmer zal vallen. Wat de Anglo-Ame- rikanen het Duitsche volk beschoren hebben, is onvrijwillige zelfmoord. Daartoe schieten welke lokmiddelen ook te kort. Men onderschat het Duit- Bche volk wel zeer, indien men van geallieerde zijde meent, dat het zich laat uitroeien. o T"1E omvang van tegenslagen werd nog vergroot door de Anglo-Ame- rtkaansche luchtaanvallen op Duitsche steden. Er is geen mensch meer, die gelooft, dat het Joel van deze lucht aanvallen enkel militaire objecten is. fa Anglo-Amerikanen hebben het reeds lang in pers en radio onver bloemd toegegeven, dat hun oogmerken •net deze venijnige luchtaanvallen zijn, de moraal van het Duitsche volk ka- P°t te maken. De Anglo-Amerikanen onderschatten deze moraal echter evenzeer als zij de kracht en de techniek van welk Duitsch oorlogswa pen ook hebben onderschat en zooals zij ook de economische zelfstandigheid van Duitschland veel te laag hebben aangeslagen. Het Duitschland van 1943 Is niet het Duitschland meer, van 1918. De smadelijke ervaring, die het Duit sche volk destijds opdeed, heeft het geleerd, alleen en uitsluitend op zich zelf te vertrouwen en niet op voor spiegelingen van tegenstanders, die juist, omdat zij tegenstanders van de welvaart van het Duitsche- volk zijn geen andere oogmerken hebben dan dit volk klein te houden, en liefst heele- maal te vernietigen. De uitbarstingen van haat, die van Engelsche en Ame- rikaansche zijde elke basis van vreed zame regeling weggeslagen hebben, nebben hun uitwerking niet gemist. Duitsche volk weet, wat het te ,en staat, indien het aarzelt of histlS8 npkomen laat. Het heeft het man zeldzame voorbeeld van een roerselV°°r °°2en> die zich met ieder eemcnn met tedere vezel van zijn on- heelo nngro°t temperament, met zijn verona?btrronU5kheid' alhet andere veronachtzamend, voor de grootma- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 November (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim' hebben de bolsje wisten met sterke strijdkrachten gepoogd hun bruggehoofd ten N.- Oosten van Kertsj te verbreeden. Zij werden na harden strijd door Duitsche en Roemeensche troepen tot staan gebracht. Lichte Dnitsche zeestrijdkrachten verhinderden vij andelijke pogingen om hun Ian- dingshoofden ten Z. van Kertsj te versterken en brachten daarbij een vijandelijke kanonneerboot tot zin ken. Ten N.-Oosten van Perekop over de Siwasj getrokken vijandelijke afdee- lingen werden in een strijd op kor ten afstand vernietigd. Aan den Dnjepr hebben onze troe pen een overtochtspoging van den vij and ten Oostln van Nikopol verijdeld. Plaatselijke aanvallen der bolsjewis ten in de Dnjeprbocht mislukten. In het strijdgebied van Kief dunrt de slag in de diepte van-het penetra- tiegebied met onverminderde felheid voort. Ten Z.-W. der stad stortten sterke bolsjewistische aanvallen on der zware verliezen voor den vijand ineen, terwijl verder naar het Zuiden door tegenaanvallen verscheidene plaatsen heroverd konden worden. Ten N.-Westen van Tsjernikof ver minderde de kracht der vijandelijke aanvallen na de zware verliezen van den vorigen dag. Desondanks is het gisteren tot felle gevechten gekomen, waarbij in den sector van een corps opnieuw 57 vijandelijke tanks vernie tigd of onklaar geschoten werden. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten N.-W van Smolensk werden door te genaanvallen afgeweerd of opgevan gen. In het gebied van Newel heeft de vij and ook gisteren getracht zijn pene tratieplaats vooral ten Z. en N. der stad uit te breiden. Bij het succesvol le afweren dezer aanvallen werden ten N. van Newel 40 tanks vernietigd, waarvan alleen 35 door één divisie in fanterie. In de beide laatste dagen verloren de sovjets in totaal aan het Oostelijke front 411 tanks en 98 vliegtuigen. De strjjd in Italië. In Zuid-Italië stormen de Ameri- kaansche troepen ten W. van den Vol- turno al dagen ondanks zware verlie zen steeds weer op onze heuvelstellin gen vergeefs aan. Ten Z. van Migna- no heeft een energieke eigen tegenaan- ECONOMIST: STOCKHOLM, 12 Nov. (A.N.P.) Het Engelsche tijdschrift „Econo mist" schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die' van thans vergeleken worden, hoe gaarne men dat aan geallieerde zijde ook zou willen. Immers, het Duitsche leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn de zenuwen het Duitsche opperbevel de baas geworden en werd het mdreel van de Duitsche troepen gebroken. Thans echter is de Duitsche weer macht geestelijk en lichamelijk nog volkomen in tact. val geleid tot herovering van een tij delijk verloren gegane hoogte en een plaats. Duitsche formaties gevechts- en torpedovliegtuigen hebben gister middag laat opnieuw een sterk be veiligd vjjgndelijk ravitailleerings- convooi in de wateren ten O. van Oran aangevallen. Naar tot dusver werd vastgesteld, werden vier vol geladen vrachtschepen met een in houd van 29.000 brt. en twee torpe dojagers tot zinken gebracht en 11 andere vrachtschepen met tezamen eea inhoud van 84.000 brt., twee torpedobootjagers en een bewa kingsvaartuig zwaar beschadigd. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigformaties heb ben overdag plaatsen in de bezette Westelijke gebieden aangevallen en bommen geworpen op de stad Munster. Des nachts hebben eenige Britsche storingsvliegtuigen het W. en N. gebied van Duitschland aangevallen. In totaal werden gisteren 19 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. 14 Nov.: Zon op 7.58, onder 1Q.50 uur Maan op 18.55, onder 10.10 uur. 15 Nov.: Zon op 8, ondei 16.48 uur. Maan op 19.40, onder 11.10 uür. 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. - Perso nen, die bon „Algemeen 696" ter ver krijging van 100 gram volvette, 40+. Limburgsche of Hervésche kaas hebben ingeleverd, kunnen deze kaas van 13 tot en met 27 November tegen afgifte van bon „Algemeen 703" bij hun win kelier verkrijgen. Degenen, die verzuimd hebben hun bon „Algemeen 696" tijdig voor 40+ kaas ir te leveren, kunnen niet verlan gen dat de winkelier aan hen ook de vette soorten kaas levert, zoodat zij, in dien de winkelier hiertqe niet in staat is, genoegen dienen te nemen met 20+ of magere kaas. Op de rantsoenbonnen van nieuw model zijn gedurende het tijdvak van 14 .tot en met 27 Nov. eveneens de vette soorten kaas, voor zoover deze althans bij den handelaar voorradig zijn, verkrijgbaar. Indien de winkelier niet voldoenden voorraad vette soorten heeft, is hij echter bevoegd om ook op deze rant soenbonnen 20+ of magere kaas te le veren. Op de rantsoenbonnen van oud model, die na 27 Nov. a.s. ongeldig zijn, is uitsluiten^ 20+ of magere kaas ver krijgbaar. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat ook de bonnen van de Reichskarte für Urlauber en van de Lebensmittelkarte gedurende ge noemd tijdvak reoht geven op het koo- pen van de vette soorten kaas. De vleeschbonnen van het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. zullen op 15 Nov. worden bekend gemaakt. Ten behoeve van personen van 021 jaar is gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. a.s. op de bonnen „Re serve 2-70, 3-70 en 4-70" een bijzonder rantsoen ter hoogte van 125 gram mar garine beschikbaar gesteld. De bonnen „Reserve 2-70, 3-70 en 4-70" zijn na 27 Nov. ongeldig. Het Duitsche#voorbeeld van de ketelslagen. Superioriteit van leiding contra die van getal. „De groote slag aan het Oostelijke front neemt dergelijke afmetingen aan, dat men van een slag in den gebruikelijken zin nauwelijks meer kan spreken," aldus de militaire cor respondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, Hij schrijft o.m.: Toch vormen de gevechten aan het heele Oostelijke front een geheel; zij vormen gemeenschappe lijk den slag, waarin de bolsjewisten pogen een keer van den oorlog te hun nen gunste te veroorzaken. Zij houden daarbij vast aan het voorbeeld 'van de groote Duitsche ketelslagen van 1941, en trachten van hun kant de Duitsche legers in het Oosten te omsingelen. Zij houden zich daarbij zóó nauwkeurig aan het Duitsche voorbeeld van 1941, dat zij meenen reeds op grond van de vorming van een variabel zwaartepunt met het doel het front door middel van de z.g. gepantserde vuist te door breken, tot een vernietigend succes te kunnen geraken. Zij denken niet slechts door ononderbroken aanv. d. Duitschers ten slotte den adem te kunnen ontne men, doch ook reeds door het copieeren van de plannen, die eens den tegen stander het succes tegen hen bezorgden, de overwinning te behalen. Ten slotte zien zij zich steeds weer bedrogen in deze overwinning, die zij reeds ver schillende malen tastbaar voor zich meenden te hebben. Hieruit blijkt wel licht het duidelijkst hoe gerechtvaar digd de wijziging der Duitsche tactiek is. De Duitschers hijgen niet naar adem en dat zal niet gebeuren ook. Daarvoor staan twee dingen borg: le. het feit, dat de Duitsche legers aan het front in tegenstelilng tot de meening van den vijand, niet zijn gedecimeerd, doch Bij onze Vrijwilligers. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, .extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om 'bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-wachtbataillon "te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—S0 Jaar, die king van zijn volk heeft ingezet. Uit de feiten van de laatste jaren weet het Duitsche volk, wat het Hitier te dan ken heeft. Zulk een kans krijgt het in de geschiedenis niet meer. Uit de vele optimistische echo's, die de rede van Hitier allerwege opgeroepen hééft, blijkt, dat het Duitsche volk het in hem gestelde vertrouwen niet bescha men zal en dat het andermaal zijn ge loof in de juistheid van het ideaal van zijn leider bekrachtigt. Tijdens hdh opleiding G.F.L/H/P es aanmeldingsplichtlg zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen.' Zijn schoolopleiding' is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 15.11.43 9—14.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 16.11.43 9—12.00 uur, Goes,1 hotel Central. 16.11.43 15—18.00 uur, Breda, restaurant Modern, Markt, 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16 18.11.43 15—18.00 uur, Arnhem, café Royal. 19.11.43 9—12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Sooorstr. 18. 19.11 43 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20.11.43 9—12.00 uur, Assen, Concerthuls a. d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen, Heere straat 46. 21.11.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13.09 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag café Den 1 Hout. Bezuidenhoutsche weg groote versterking hebben gekregen, die zich nog vroeg genoeg zal doen gevoelen. In elk geval, aan Duits,.hc zijde heeft men schijnbaar geen haast. 2e. De strategische en tactische supe rioriteit van de Duitsche oorlogsleiding die tezamen met de menigte beproefde önderleiders er in slaagt de superiori teit van het getal te niet te doen. Het blijkt, dat het een drogreden is, dat de Duitschers tot het systeem van wisselende noodhulp hebben moeten overgaan als gevolg van het feit, dat er van de dicht bij het front beschik bare strijdkrachten te veel werd ge vergd, en dat zij hun numerieke min derheid aan de telkens nieuwe brand punten hebben moeten compenseeren door leening bij de frontsectoren waar van minder wordt gevergd. De gebeur tenissen in het gebied van Tsjernikof bewijzen, dat de Duitschers over meer strijdkrachten in de nabijheid van het front moeten beschikken dan het er op den eersten aanblik uitzag. Anders valt het toch niet te verklaren, dat zij in staat zijn midden in de zware afweer- gevechten zich van den aanvang af met zulk een energie te verzetten tegen een plotselinge nieüwe doorbraak- en om- singelingspogi'ng van de bolsjewisten, ais dit ten noordwesten van Tsjernikof het geval was. 217 stukgeschoten pant serwagens getuigen van een kracht van de Duitsche afweer, die men in dit gebied niet kon verwachten. De bolsjewisten hadden hier dan ook re kening gehouden met een snel succes, hetgeen valt af te leiden uit het ge bruik van groote formaties cavalerie. De aanval, die werd ondernomen op 'n gebied van ongeveer 10 km breedte, kwam den bolsjewisten op zeer groote bloedige verliezen te staan. Verschei dene bolsjewistische infanteriedivisies werden dermate gedecimeerd, dat zij uit den strijd moesten worden genomen Toch verwachten de Dnitsche militairen, dat de vijand den slag met grootere energie zal hervatten, vooral omdat men aan Duitsche zijde nergens den indruk heeft van verminderen van de bolsjewistische strijdkracht. De gevechtssector van Kief staat niet minder in het teeken der intensivee- ring van de Duitsche afweerkracht. Dit geldt vooral voor het centrale zwaartepunt bij Kief. Hier is de stoot van de ver vooruittastende bolsjewis tische voorhoedeformaties opgevangen. De gevechten zijn daardoor hier op het oogenblik stationnair geworden. Ten zuidwesten van de stad konden de bolsjewistische aanvallen te midden van sneeuwjacht en op doorweekte, modderige wegen, eveneens worden stukgeslagen. Duitsche aanvallen van een meer plaatselijk karakter veront rustten den vijand sterk en leidden ten slotte tot terreinwinsten. Ten westen van de stad zijn Duitsche divisies even eens met ver naar voren geschoven bolsjewistische formaties in harden strijd verwikkeld. Daar brengt de vijand ook nieuwe reserves in den strijd. Echter had de Duitsche leiding eveneens vrij groote formaties aange voerd. en wel uit het gebied van Sji- tomir, zoodat kan worden verwacht, dat de gevechten in hevigheid zullen toe nemen. De tweede phase is in vollen gang. Intusschen duurt de bolsjewistische 'activiteit in het gebied ten oosten 'an W i t e b s k voort, waar op het oogen blik wisselvallige gevechten gaande zijn. Doch ook hier stuit de vijand bij alle elasticiteit van de Duitsche ge vechtsvoering op harden Duitschen tegenstand. AANMELDING VOOR DEN LANDSTORM. Voor de Provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den Vertegenwoordi ger van den Landstorm aan onderstaand adres: Vertegenwoordiger voor den Landstorm in de Provincie Noord- Holland: Grenadier J. Hendriks. De duur der opleiding is vier maan den; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, worden vrijgesteld van uit zending. „Denkt TJ aan de speelgoed- inzameling van den Jengdstonn" Het Alg. Hbld. meldt: PROIJ MR. P. S. GERBRANDY heeft volgens Oranje Radio naar aanlei ding van de 26ste herdenfking der Russische revolutie de volgende telegrafische boodschap gezondien aan Stalin en het Sovjet-Russische volk: Met U herdenken wij met vr;eugde op dezen 7den November het feit, dat U Rusland in d& tijd van 26 jaren tot het sterkste en meest geachte land hebt weten op te bouwen. Dezie herinnering wordt gevierd op een oogenblik dat het Roode Leger op het punt staat, uw land te bevrijden van den lagen vijand en de in Moskou afgelegde verklaring de geheele beschaafde wereld met nieuwe hoop vervult. Onzèe landgenooten in hét bezette gebied zullen uit de overwinning van het dap i lere Russische volk kracht putten. Zij zullen begrijpen, dat de bevrijding; der gefolterde Russische gebieden het begin beteeken+ook van hun eigen' bevrijding, waarvan de Moskousqfie verklaring den hoeksteen vormt." JOZEF STALIN heet eigenlijk Sosso Dzjoegazjwily hij werd geboren op 21 December 1879 te Gori in Georgië. Hij ging voor opleiding tot priester naar een seminarium, doch werd verwijderd wegens wangedrag en leidde daarna het zwerversleven van een Russischen revolutionnair. Hij maakte zich schuldig aan bankroof en plundering van posttreinen en ba gagewagens en werd éenige malen gedeporteerd, doch wist na korteren of langeren tijd weer te ontvluchten. Toen de revolutie in Rusland uitbrak, was hij een volkomen verhard en menschenschuw man. Later werd hij de rechterhand van Lenin en Trotsky; na den dood van den eerste maakte hij. ondanks diens politieke testament, Trotsky door verbanning onschadelijk, waarna hij alle macht aan zich trok. Stalin heeft naam gemaakt door zijn radicale vervolging van de kerk en de geloovigen en door een ver bitterden strijd tegen boeren en „burgers". Het aantal der slachtof fer van zijn G.P.Oe. loopt in de mil lioenen. Op 50-jarigen leeftijd her trouwde hij met een 15-jarig meisje. Nadja Alleluja; eenige jaren daarna schoot hij haar dood ert ilrouwde met Rebecca Kaganowitsj. Voor degenen, die zich PROF. GERBRANDY niet of nauwelijks herinneren dienen de volgende bi6'girafische gegevens; Pieter Sjoecd Gerbrandy werd geboren op dertien .April 1885 In Wymbritseradeel (Fr.land); hij bazoeht de Christelijke Norma a lschool te Sneek, het Gereformeerde Gymnasium te Zetten en dt V r ij e tfljiversiteit te Amsterlam; hij was lid van de Anti Revolutionnaire Partij ien werd in 1939 benoemd tot minister van Justitie, in welke functie hij d< ai procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch in het Öss« :he zedenschandaal (zaak Zwanenberg) sauveerde. Zijn dissertatie had 'tot titel: „Heimstattenrecht". Voorts verschenen van zijn hand „De Duitsch* i Schadevergoeding" (1924; in „Stemmen des tijds"); „De overeenkomst van Londen" (dito) en„Het religieus socialisme" (1928; in „Antirevoiutijimnaire Staatkunde"). Nog zij er op gewezr'jn, dat prof. Gerbrandy, als minister, in de Mei-dagen van 1940 met de geharple regeering naar Londen vluchtte en dat hij na de terug-vlucht van jhr;mr. De Geer tot „minister-president" van de zich noemende regeering alljldaar werd benoemd. JOZEF STALIINjj. (Fc ,tc-Archief) Aantal artikelen no g slechts op speciale vergu nning. 'S-GRAVENHAGE, 13 November. In verband met de hi aidige textielpo- sitie wordt medegecTeel d, dat de pun ten van de kleedingkal .rten voor man nen, jongens, vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, ben^ vens de T.'-pun- ten en alle speciale puj aten met ingang van 15 November a.s. voorloopig niet meer gebruikt kunnei i, worden voor den aankoop van: wat betreft mannen en jongens: Costuums en onderd ,eelen daarvan, hemden, overhemden, onderbroeken, sokken enkousen, nac$ themden, regen- jaisen en Windjacken, alle sporten jas sen? (met uitzondering ttan bontjassen), pullovers en gebreide v «sten, alle soor ten werk- en bedrijfskt eeding, jekkers, pyama's, winterhandschol'etnen, wat betreft vrouwen, em meisjes: Alle soorten japonnen, rokken, blouses, onderjurken, pullovers* gebreide vesten, hemden, alle soorten directoires, shawls, kousen, schorten, nachthemden, regen mantels en windjacken, I 'llle soorten man- telsp en mantelcostuums (met uitzonde ring van bontmantels), oHmslagdoeken, al le soorten werk- en bedrijfskleeding, peignoirs, pyama's, bedjs sjes, e. d. Deze artikelen zijn a'Zleen op speciale vergunningen verkrfjgbiiw. Stukgoederen, welke bestemd zijn vocfer de vervaardi ging van boven- en <nr,»derkleeding, on verschillig of deze besta r'nd zijn voor per sonen boven of onder l'Efi jaar, zijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Alle in bovengenoemd e opgave niet ge noemde artikelen, zooa ,\s bijv, hoeden, zakdoeken, bretelles, slpkophouders, bus tehouders, bontmantel S lint, band, ga rens, jabots enz. kunflvm op de puntep van bovengenoemde k» larten en de T.- punten wèl worden gf Ikocht. Deze pun ten kunnen tevens wol i'den besteed voor het doen verrichten reparatie-werk zaamheden, waarvoor Ook stoffen kun nen worden gekocht tpt een maximum van 0.8 m2. Volledig geldig bliJvitaA: 1. De kleedingkaarUli van oorlogsge troffenen, mits zij. in het bezit zijn van een machtigl i ig oorlogsgetroffe nen. 2. De klee$ingkaart<j ri van a.s. moeders, die in het bezit ;zijn van een foe- slagkaart V. 815, tegen overlegging van deze kaart e n deze toeslagkaart zelve. 3. De kleedingkaart van alle kinderen tot 15 jaar, benei* ens die van de jon gens en meisjes "vfan 15-18 jaar, wel ke in het bezit hiljn van een toeslag- kaart V: 715, qn deze toeslagkaart zelve, voor z(x>ver deze geldig is verklaard. De plaatselijke dkA irtibutiediensten heb ben de bevoegdheid 'Valleen in hoogst noodzakelijke gevallen! nog speciale ver gunningen, leveringsu trgunningen e.d. af te geven, voor die artikelen, waarvoor tot dusver deze dior.isten vergunningen verstrekten (zgn. groote stukken, wo ninginrichtingartikelen). Voor alle andere artikelen, dus ook voor huishoudgoede- ren, moeten de aanvragen voorloopig worden gericht tot het Rijksbureau Dis- tex, afd. Speci&le Vergunningen, Andries Bickerweg 4 te 's-Graverihage (op de aan vraagformulieren van den plaatselijken distributiedlenst). In het algemeen kan worden gezegd, dat alleen zij, die van een noodzakelijk kleedingstuk geen enkel exemplaar be zitten, in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage in te dienen, waarbij vast moet staan, dat zij de noodfge punten hiervoor nog op hun textielkaart be schikbaar hebben. V Voor huishoudgoederen zal in het al gemeen geen vergunning worden ver strekt, dan in uitzonderingsgevallen, zoo als huwelijk e.d., dus*niet bij slijtage. De reeds uitgegeven lever in gs vergun ningen en speciale vergunningen behou den hun geldigheid voor den duur, welke daarop is vermeld. Alle lodpende aanvragen worden ge acht vervallen te zijn. Met inachtneming van bovenstaande richtlijnen kunnen zij in de meest dringende gevallen opnieuw worden aangevraagd, onder vermelding van het aantal op de textielkaart aanwe zige punten en het motief van de aan vrage. Lnistert op Zondag 14 November van 11.30 tot 11.45 uur over den eender Hilversum I, op golflengte 415 M„ naar de Stem der SS. De voorman der Germaansche SS. in Nederland spreekt over: Nu eerst recht (derde gedeelte). PETROLEUM VOOR VERLICHTING. 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Van 14 tot en met 27 November 1943 geven de met „42 Verlichting" en „43 Verlich ting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" en de met „62 Verlichting" ge merkte bonnen der bonkaart „S 221" elk recht op het koopen van één liter petrcleum. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen. Offert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Landstorm worden musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale oplei ding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aan melding bij 't SS-Ersatzkommando. ZAANO/HT) II NOV. J0* Hier woont etaw r<jk. man/, OIE VEEL GEVE.Nl KAM.../ Hier woon/t EEN KJKKERBiL, Die NIKS GEVEN WIL =X v»",

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1