DAGBLAD VOOR Hevige strijd om en bij Gomel en Smolensk. Aanvallen op de Krim gekeerd. Nog steeds onlusten in Libanon. Opnieuw veerbooten aangevallen. KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN-SS. De strijd ten Westen van Kief. Aan den schandpaal. Turkije en de oorlog. Drie jaren „Vreugde en Arbeid". Verduister v. 17.7.45 uur. STAD EN OMGEVING. Iet v. Feggelen te Alkmaar. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 16 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 268, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3V» m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Ryk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Nieuwe Sovjei-aanvallen in de bocht van den Dnjepr afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 15 Nov. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op de Krim werden ten noord westen van K e r t s j verscheidene ma len herhaalde vijandelijke aanvallen in hevige gevechten afgeslagen. Ten oosten van P e r e k o p vernietigden onderdeelen van het Roemeensche in- fanterieregiment 38 onder bevel van kapitein Tabisa in een aanval een vij andelijke compagnie granaatwerpers. Aan den benedenloop van den Dnjepr vielen Duitsche bergjagers op verrassende wijze vanuit het brug- gehoofd Cherson aan, maakten gevan genen, behaalden buit en sloegen te genaanvallen van den vijand af. In de groote bocht van den Dnjepr gingen de bolsjewisten met sterke formaties infanterie en pantserwa gens opnieuw tot den aanval over. Na een verbitterde worsteling wer den hier doorbraakpogingen ten zuidwesten van Dnjeprope- t r o w s k en ten noordwesten van K r i w o i r o g met zware verlie zen voor den vijand verijdeld. Ten noorden van de stad Kriwoirog werd een met behulp van superieu re strijdkrachten verkregen pene tratie in ons front in een tegenaan val opgevangen. Bij deze gevech ten, die met volle kracht voortdu ren, werden 120 bolsjewistische tanks stukgeschoten. Aan het Dnjepr-front werd de aan weerszijden van Tsjerkassy over de rivier getrokken vijand op den an deren oever teruggeworpen. In het gebied van Kief en S j i t o- m i r werden enkele verloren gegane plaatsen heroverd. Een vijandelijke ge vechtsgroep werd uiteengeslagen. Onze bij Sj iiomir strijdende troepen wer den op stellingen ten westen en noord westen der stad teruggetrokken. Teil zuidwesten van Gomel ver kreeg de vijand na dagenlange ge vechten, die zware verliezen ople verden, een penetratie. Vyandely- ke cavalerie en tanks probeerden de stad R e t s j i z a in een snelle manoeuvre te veroveren. Zij wer den overhoop geschoten. Aan weers zijden van Gomel mislukten tal rijke aanvallen der bolsjewisten. Ten westen van Smolensk her vatten de bolsjewisten met ge bruikmaking van talrijke infante riedivisies en sterke pantserstrijd- krachten hun doorbraakpogingen. In verbitterde gevechten werden de in verscheidene golven aanval lende strijdkrachten afgeslagen, plaatselijke penetraties afgegren deld en alleen in dezen sector van het front 56 vijandelijke tanks stuk geschoten. Ten noordwesten van Smolensk nam de gevechtsacti viteit iets af. Van de overige deelen van het oos telijke front worden alleen nog plaat selijke aanvallen van den vijand in het gebied van Newel gemeld. De 12e en 17e luchtafweerdivisie van de luchtmacht hebben door hun voor beeldig optreden en hun onvermoei baar ingrijpen in de gevechten te land aan de monding van de S s o s h en in de bocht van den Dnjepr een be- FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het ss-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bi] de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche ,SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier ln de Waffen-SS kan leder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 17.11.43 9—14.00 uur, Den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43 912,00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 18.11.43 15—18.00 uur, Arnhem, café Royal. 19.11.43 9—12.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstr. 18. 19,11.43 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20.11.43 912,00 uur, Assen, Concerthuis d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen,. Heere straat 46. 21.11.43 912.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. langrijk aandeel in de hier behaalde afweersuccessen. In Italië. Aan het Zu i d-I taliaansche front heerschte gisteren slechts activi teit van artillerie en verkenners. In de Golf van F i u m e zijn, in samenwer king met formaties van de marine, troepen van het leger op de door ben den bezette eilanden O'K ak, Cherso en Lussino aan land gegaan. Op energieke wijze werd het vijandelijke verzet gebroken en werden de eilanden bezet. Talrijke gevangenen en buit vie len in onze handen. Lichte vlootstrijd- krachten brachten verscheidene vaar tuigen op, waarmede deelen van den vijand probeerden te ontkomen. De luchtmacht schoot boven het oostelijke deel van de Middellandsche Zee vijf vijandelijke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Egeïsche Zee een vijan delijke duikboot tot zinken en bracht gevangenen mee". Sector Kief vraagt aller aandacht. De Berlijnsche ANP-correspondent meldt: De berichten van het Oostelijke front maken melding van hernieuwde aan vallen op eenige punten, waar de ac tiviteit de laatste dagen was verflauwd. De voornaamste sector is echter nog steeds die van Kief, waar de Duit schers thans hun stellingen tot voor bij Sjitomir hebben teruggetrokken. Hoewel de Sovjet-Russische opmarsch in Westelijke en Zuid-Westelijke rich ting verschillende steden bedreigt, heeft het Roode Leger een betrekke lijk groot risico op zich genomen, daar het oprukt in een betrekkelijk smalle bres in de Duitsche linies. Teneinde deze bres te verbreeden zijn zij thans in de bocht van den Dnjepr, waar zij blijkbaar eeniger- tijd noodig hebben gehad om een nieu we actie voor te bereiden, na eenige dagen van betrekkelijke rust tot nieu we aanvallen overgegaan. Zij trachten thans niet een sterke overmacht verdei naar het Zuiden op te rukken en wel ten noorden van Kriwoirog en ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk. Welis waar slaagden zij erin de Duitsche li nies binnen te dringen, doch hun aan vallen hebben zich tot dusver niet ver der kur-nen ontwikkelen. De gevechten die met groote verbittering worden ge voerd duren evenwel nog voort. Van de aanvalen, die de Sovjet-Rus sen op andere punten hebben onderno men, moeten die ten Zuidwesten van Gomel en ten Westen van Smolensk genoemd worden. Hier hebben de bols jewisten met het volle gewicht van hun kracht cpnieuw getracht, door het Duitsche front te breken, doch verder dan tot plaatselijke bressen in het Duitsche front hebben zij het niet ge bracht. Bij Smolensk zijn de Sovjet-Russi sche aanvallen ten Noordwesten der stad in hevigheid afgenomen, waarte genover zij thans tra:hten, over den autoweg naar het Westen op te rukken in de richting van Orsja. Duitscn afweersucces. In aanvulling op het weermachts- bericht verneemt het DNB omtrent den massalen aanval der bolsje wisten in de groote bocht van den Dnjepr, dat over het geheel geno men de zware bloedige offers van de twintig infanteriedivisies, die aan de aanvallen hebben deelge nomen, vergeefs zijn geweest. De dag eindigde met een volledig Duitsch afweersucces. In dit verband is het opmerkelijk, dat een groot deel van de bolsjewistische infanteriedivi sies thans nog slechts ongeveer een vierde tot een vijfde van haar norma le gevechtssterkte heeft en desondanks als divisies gehandhaafd blijven. Omtrent de gevechten, die sedert den lOden November in het gebied van den mond van de Ssosh gevoerd worden, verneemt het DNB, dat de bolsjewis ten de eerste drie aanvalsdagen in to taal 329 pantserwagens hebben verlo ren. NED. KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. V tot en met Z. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier, beginnende met de letter V tot en met de letter Z. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelie ven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14. 's-Graven- hage, onder opgave van naam, voorna men, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. DE REORGANISATIE VAN DE STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 15 Nov. De persdienst van het Departement van Financiën deelt mede, dat het in ver band met de voorgenomen reorganisa tie van de Staatsloterij voorshands géén nut heeft verzoeken om benoe ming tot collecteur, enz. in te zenden, terwijl bezoeken hierover noch aan het Departement van Financiën, noch aan de directie der Staatsloterij kunnen worden afgewacht. Schepmann benoemd tot stafchef der S A De Fuhrer heeft met ingang van 9 November 1943 den tot dusver met de leiding van de aangelegen heden belas'en stafchef Schepmann benoemd tot stafchef der S A. Hoffmann/Stapf/Pax m Naar de Britsche berichtendienst mededeelt is ondanks de politieke dementis uit Britsche bronnen be kend geworden, dat niet slechts te Beiroet, doch ook in verscheidene andere plaatsen in den Libanon de onlusten voortduren. Gemeld werd, dat Fransche troepen het vuur heb ben geopend op demonstreerende menigten en dat het tot nieuwe relletjes is gekomen^ Een aantal vrouwen en kinderen zijn om het leven gekomen. Syrië en de Libanon. De Syrische ministerpresident heeft naar radio-Beiroet meldt in een bij eenkomst van studenten een rede ge houden, waarin hij de bevolking tot rust en bezonnenheid aanspoorde en haar verzocht het initiatief over te la ten aan de regeering en het parle ment Naar radio-Beiroet verder verklaard heeft de Syrische regeering den Syrie- schen bladen verboden over de gebeur tenissen in den Libanon te schrijven. Berlijn observeert. In Berlijnsche politieke kringen slaat men met aandacht 'den toenemender druk gaande, van Engelsche zijde op generaal De Gaulle uitgeoefend, om den Libanon prijs te geven en aldus den weg te banen voor een inschake ling van de Levantijnsche republiek in een Pan-Arabische Unie onder Britsche leiding. In dit verband, zoo verklaart men te Berlijn, verdient een bericht van de „Observer" aandacht, waarin De Gaulle reeds openlijk als gekochten Britschen regent wordt gekarakteri seerd, die, naar het blad hoonend op merkt. eerst door Engelsche hulp en met Engelsch geld in zijn tegenwoordi ge positie werd verheven. In hoeverre de reis van Catroux naar den Libanon tot regeling van het geschil succes zal opleveren meent men te Berlijn te moeten afwachten. In elk geval dient reeds thans in herinnering te worden gebracht, dat het generaal Catroux was, die den Libanon destijds volle dige vrijheid en onafhankelijkheid heeft beloofd. Door aanvallen met de boordwa- pens van Angio-Amerikaansche vlieg tuigen op veerbooten werden 13 Ne derlanders gedood. Elf andere wer den zwaar en 14 licht gewond. Zoo langzamerhand weet men er in Nederland van mee te praten, wat luchtaanvallen zijn. Vooral de burger bevolking weet dat en wanneer men er toe zou overgaan het totale cijfer te publiceeren van het aantal burgers, dat aan de „bescherming" van het Anglo- Amerikaansche luchtwapey ten offer is gevallen, dan zou dat ontstellend groot blijken te zijn. Na de treinen zijn het thans de veerbooten, die het moe ten ontgelden en bij de jongste aanval len waren het weer 13 Nederlanders, die het leven lieten, terwijl vele ande ren min c.f meer ernstig gewond wer den. Welk doel met hiermede nastreeft, is niet duidelijk, doch 't resultaat des te meer en dit drukt zich uit in een steeds meer kwijnende sympathie je gens hen, die zich als bevrijders van ons volk hebben uitgeroepen. Slechis mogelijk tot 30 Nov. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moe ten alle kerstpakketjes voor vrijwilli gers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het SS-Ersatzkommando Neder land, Den Haag, Korte Vijverberg 5 afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvangen die voor de vei zending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerst pakketjes aan de vrijwilligers te zen den van 1 kilo of 2 kilo Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor kilo 2 „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 cent opplakken Daar de „Zulassungsmarken" aan de sol daten uitgereikt worden en docr hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar Familieleden. bekenden, werkge vers enz., die een pakje aan een vrij williger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbin ding te stellen Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer. kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „ZulassungsmaYke" tot 30 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 De cember 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en* pakjes aange nomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: An das SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: Rang NaamVeldpostnrof adres. Sovjei-troepen worden in de flanken bedreigd. Bij onze Vrijwilliger,. - Tijdens hun opleiding G.F.L./H/P rit De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Na den val van Kief, die hét roo de leger in het bezit van een nieuw steunpunt op den linkeroever van den Dnjepr bracht, hebben de bols jewisten thans ruim een week lang ook op de andere punten van het front geconcentreerde aanvallen ondernomen, doch zij zyn er ner gens in geslaagd noemenswaardige wijzigingen in de frontlinies te brengen. Slechts ten westen van Kief heb ben de sovjet-russische aanvallen die met een groote overmacht wer den ondernomen en waarbij op vallend veel van can|.lerie gebruik werd gemaakt, terreinwinst kunnen opleveren. Nadat bij Kief het front door den aanhoudenden druk van het roode le ger over een breedte' van ongeveer 80 kilometer was ingedeukt, hebben de bolsjewisten van deze saillie uit, die geleidelijk verbreed werd, aanvallen ondernomen die ten deele op hardnek- kigen Duitschen tegenstand stuitten,ten deele tot resultaat hadden, dat voor namelijk in westelijke richting eenig terrein kon werden gewonnen. De al- duo door de sovjet-russen veroverde vrij smalle terreinstrook kon ondanks alle daartoe ondernomen pogingen tot dusver niet verbreed worden, daar de Duitschers aan weerzijden een hechten verdedigingsmuur hebben opgetrokken Al hun aanvallen ondernemen de oots- jewisten thans met geconcentreerde krachten in de diepte van- den door hen gevormden zak, waarbij zij inmiddels Sjitomir hebben bereikt. Het is echter duideljjk, dat de al dus vrij ver opgerukte spits der sov jet-russische troepen voortdurend in de flanken bedreigd wordt door de Duitschers, die herhaaldelijk, vooral van het zuiden uit, tot te genaanvallen overgaan. Met het oog daarop is het voor de bolsje wisten noodzakelijk de saillie van waaruit zy hun aanvallen onderne men, naar de zijden te verbreeden, alvorens haar in de diepte te kun nen vergrooten. Hiermede in verband moeten wel de aanvallen worden gebracht, welke de bolsjewisten aan weerzijden van Kiëf hebben ondernomen, klaarblijkelijk met het doel de verbinding over den Dnjepr met de aan deze zijde liggende bruggehoofden tot stand te brengen Deze aanvallen hebben tot dusver geen succes gehad. De sovjet-russische aan vallen zijn er blijkbaar op gericht de Duitschers nergens tot rust te laten komen en daarom worden de aanval- len dan hier, dan daar herhaald. De laatste dagen zijn deze aanvallen hoofdzakelijk geconcentreerd op het deel van het front tusschen Kief en Newel. Waarschijnlijk willen de bols jewisten er alles op zetten om nog vóór het invallen van den winter ook hier op den linkeroever vèn den Dnjepr over een of meer gunstige uitgangspo sitie^ voor verdere o'peraties te be schikken en tegelijkertijd hun troepen ten westen van Kief tè ontlasten. Door de voortdurende verlegging van het zwaartepunt der aanvallen is het, naar van Duitsche zijde verklaard wordt, niet altijd te vermijden, dat de bolsjewisten de Duitsche linies hier of daar binnen dringen, daar het lange front betrekke lijk dun met troepen bezet is en het altijd eenigen tijd duurt vóór cle reser ves op de bedreigde plaats zijn aange komen. Meestèntijds sldagt men er in den stoot snel op te vahgen en tot een doorbraak der bolsjewisten is het, naar men steeds weer te Berlijn doet uit komen, nog geen enkele) maal in den loop van het sovjet-russische zomer- offensief gekomen. De Correspondenz Republicana publi ceert een lijst met de namen van 33 schrijvers en journalisten, die zich tij dens het fascistische regime, ondanks hun vroegere contraire standpunt, tot de regeering hadden gewend en door het ministerie van volksopvoeding met subsidies of maandelijksche toelagen rijkelijk gesteund waren. De in de lijst opgi-nomenen, onder wie zich bekende schrijvers bevinden zooals Benelli Massimo, Bonternpelli Ugo d'Andres e.a., zijn na den 25sten Juli, naar de Republicana schrijft „op de gemeenste wijze verraders gebleken" en hebben hun ware gelaat getoond. Er zullen nieuwe lijsten worden gepubliceerd. Deelname nutteloos. In de „Aksjam" richt zich de afge vaardigde Sadak tegen de herhaalde malen in de wereldpers geuite mee ning, dat een deelnemen van Turkije aan den oorlog dezen zou kunnen be korten. Sadak acht een dergelijke stap van de Turksche regeering niet slechts nutteloos, doch is tevens van mêening, dat hij noch voor de eene, noch voor de andere zijde voordeel zou opleveren. Verder is het deelnemen van een land aan den oorlog een zeer netelige kwes tie. Het recht daarover te beslissen komt alleen toe aan het volk dat het aangaat. De landen, die in een positie geraken, dat dergelijke beslissingen door andere regeeringen genomen wor den, en die nog slechts de belangen van anderen en niet die van zichzelven die nen, kunnen zelfs niet meer als stroo- poppen worden beschouwd. INDRUKWEKKENDE STAAT VAN DIENST. 'S-GRAVENHAGE, 13 Nov. De ge- rreenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft haar derde levensjaar volbracht en zij heeft bij deze gelegenheid haar leden en genoodigden Zaterdagavond een in den Haagschen Stadsschouwburg door het Duitsche Theatergezelschap opge voerde opera-voorstelling aangeboden: „Der Troubadour", van Guiseppe Veidi Aan deze in alle opzichten voortref felijk geslaagde opvoering ging een persconferentie vooraf, waarin de Ar beidsfrontleider H. .T. Woudenberg een overzicht heeft gegeven van de voor naamste werkzaamheden dezer Gemeen schap in het afgeloopen tijdvak. In den aanvang is „Vreugde en Arbeid" door vele Nederlandsche wer kers sceptisch ontvangen doch thans mag met voldoening worden vastge steld, dat „Vreugde en Arbeid" in zeer breede kringen een begrip is ge worden en dat deze gemeenschap tot een levenskrachtig organisme is ont wikkeld. Zoo heeft „Vreugde en Arbeid" in belangrijke mate er toe bijgedragen om den Nederlandschen werkers buiten onze grenzen cultureele ontspanning te bieden en hun zelfwerkzaamheid te prikkelen. Als voorbeeld kan worden genoemd dat op het oogenblik in Duitschland een zeer groot aantal Ne derlandsche werkers deelneemt aan verschillende takken van sport, sport- gemeenschappen zijn gesticht en dat op het gebied van muziek, kleinkunst en tooneel reeds veel door hen wordt ge presteerd. Binnen onze grenzen verzorgde „Vreugde en Arbeid" in enkele plaat sen Kerst- en Paaschfeesten voor de kinderen, wier vader in het buitenland werkzaam is. „Vreugde en Arbeid" heeft opdracht gekregen om voor de zelfde kinderen clubs te organiseeren, alsmede in den komenden Kersttijd in ongeveerd 25 steden van ons land voor ongeveer 30.000 kinderen een Kerstfeest te verzorgen. Wat de cultureele ontspanning be treft werden in het derde jaar 1300 voorstellingen en bedrijfsfeesten ge organiseerd, welke door een ruim half millioen personen werden bezocht. Ten behoeve van de wprkers in Duitschland werden in dit'derde jaar 255 filmvoorstellingen georganiseerd, welke door ongeveer 100.000 menschen werden bezocht. Voorts werden in het afgeloopen werkjaar 44 avondscholen voor vol wassenen en een aantal cursussen op velerlei gebied georganiseerd. Meer dan 100 bedrijfsbiblotheken werden verzorgd. Vele voordracht-avonden werden gegeven. De huisvlijtactie van. „Vreugde en Arbeid" met 5 tentoon-* stellingen, ruim 2200 inzendingen efi ruim 30.000 bezoekers vormde een bij zonder succes. Bijzondere propaganda werd ge maakt voor bedrijfssport, welke thans door meer 'dan 100 bedrijven wordt be oefend. Het aantal zwemmers, dat aan. de zwemavonden van „Vreugde en Arbeid" deelnam, bedroeg 16.000, hat aantal zwemfeesten 20. In totaal wer den 81 sportcursussen als b.v. boksen, jiu-jitsu, rythmische gymnastiek geo- ganiseerd. Aan een zestal georgani seerde bedrijfssportdagen namen in totaal 1050 personen deel. Het aantal afstandsmarschen bedroeg 12. Wat de organisatie van de uitstapjes en het reizen betreft werden 181 be drijf suitstapjes georganiseerd met bijna 20.000 deelnemers. In de vacantie-oor- den werden het afgeloopen jaar 15 000 overnachtingen geboekt. Aan het spaarsysteem, dat door „Vreugde en Arbeid? is ingevoerd, na"men 48 be drijven deel. BEPERKING TELEFOONVERKEER OP DE SPITSUREN. Om uitsluiting te voor komen. 's-GRAVENHAGE, 15 November. Speciaal het geautomatiseerde locale en interlocale telefoonverkeer is op de spitsuren (8.3012 en 1417 uur) zoo toegenomen, dat vlotte afwikkelingen van „Kriegswichtige" gesprekken ern stig worden belemmerd. Van Duitsche zijde zal men niet schromen een groot aantal abonne's van het telefoonverkeer uit te sluiten, indien door medewerking van de aan geslotenen zelf de verkeersbelemmering niet verdwijnt. Derhalve wordt den aangeslotenen in hun eigen belang en dat van den tele foondienst met klem aanbevolen zoo weinig mogelijk automatisch te telefo- neeren gedurende de spitsuren en iij het algemeen zich te onthouden van het voeren van gesprekken, welke nie£ dringend noodig zijn. AANGETEEKENDE ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 15 Nov. Om het postverkeer met Duitschland te ontlas ten is het gewenscht, alledaagsche be- richtenwisseling door middel van ge wone briefpostzendingen af te hande len en alleen dan stukken aan te tee kenen of met aangegeven waarde te yerzenden als de inhoud dit wettigt. 17 Nov.: Zon op 8.04, onder 16.46 uur. Maan onder 12.45 uur, op 21.26 uur. ERNSTIGE AANRIJDING. Gister om kwart over vijf kwam een vierwielig motorrijtuig uit de richting Heiloo naar Alkmaar. Ter hoogte van de Houtlaan had het juist een paar te genliggers gepasseerd, zoodat het vol doende uitzicht miste. Twee meisjes staken op dat moment van de Houtzij de den Kennemerstr.weg dwars over. Het tweede meisje, de 7-jarige Maria Bosma, Hout.laan 10, had de auto niet gezien. De auto remde uit alle macht maar slipte. Het meisje kwam te val len en de wagen reed over haar heen. Voor het linkerwiel van de gasgene rator bleef het kmd liggen. Twee wie len van de auto waren over haar heen gegaan en ernstig verwond werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. BONNENHANDEL OP HET SPOOR. Naar wij vernemen, is de Economi sche Dienst van de Alkmaarsche poli tie een handel in distributiebonnen od het spoor gekomen, waarbij het aantal betrokken personen nog niet te over zien is. PAST OP UW RIJWIEL. Een winkelier aan de Laat. die een oogenblik zijn fiets voor zijn wifiKel had geplaatst, kwam spoedig daarop tot de droeve ontdekking, dat het rij wiel was ontvreemd. Dagelijks worcien rijwielen gestolen, het publiek doet uus verstandig ze geeïi moment onbeheerd te laten staan, vent P'is als men ce fiets kwijt is, merkt men gevoelig wat men mist. FRONTZORG. Gisteravond werd in het Wapen van Heemskerk een frontzorg-avond gehou den door den Kring Kennemerland- Noord (28). Nadat me.vr. Schut—1Tismeer den aanwezigen welkom geheeten had, in 't bijzonder den frontstrijders, die met verlof zijn en den soldaten, die voor goed in het vaderland blijven, kon de opvoering van een en ander een aanvang nemen. Het programma werd geheel door eigen krachten verzorgd en wel voor het meerendeel door den Jeugdstorm. Toen het doek vaneen ging, bleek het tooneel smaakvol ver sierd. Op den achtergrond de spreuk .Frontzorg is Eereplicht," met de vlag gen der SS en het oranje-blanje-bleu. geflankeerd door het rood-zwart der N.S.B. Behalve den Jeugdstorm werk ten aan dezen geslaagden avond mede de Feldw. W. Schmid, die enkele liede ren zong met pianobegeleiding; SS Sturmman Melchert Schuurman, die eenige vioolsoli liet hooren en de heer Fransse, die tot aller verbazing zoete klanken wist te ontlokken aan een zaag. Mevr. SchutTismeer sloot dezen avond met een driewerf hou-zee op de strijders aan het front. PAARD EN WAGEN TE WATER. Een redder, met een nat pak. Een paard en wagen van de fa. S. al hier geraakte gistermiddag ongeveer 4 uur in het water van de Zaadmarkt. Het dier, dat zwemmende naar den wal kant probeerde te komen, werd erg ge hinderd door den achter hem hangen den wagen, maar door een gelukkig toe val raokte deze los, zoodat het paard tegen den wal aan grond onder de bee- nen kreeg en met een touw aan het hoofdstel het hoofd boven water kon houden. Daarna kón men beginnen met de reddingspogingen. Gemakkelijk ging dat niet, de hooge wallekant van de Zaadmarkt leent zich nii eenmaal niet voor dergelijke krachttoeren. Onder de enthousiaste belangstelling en op- en aanmerkingen van honderden „stuurlui aan den wal" slaagde men er in het naard onder de bfug door in den Kool tuin te krijgen, waar het al wat op zijn verhaal kon komen, omdat daar zóó weinig water staat, dat 's rossinanten buik al bijna boven water kwam. Om Bruintje in de Kooltuinrichting te dl- rigeeren waren er van een mandenma- kersvlot af enkele staaltjes van helden moed weggeven met touwen en vaar- Zandagmiddag organiseerde de Alk maarsche Zwemvereeniging D. A. W. een nationaal waterpolotournooi, waar in ook onze zwem-„ster" Mevr. I. Kosterv. Feggelen (Iet van Feggelen) (Teekening G. Dekker) uitkwam, die onze teekenaar inspi reerde tot het bovenstaande plaatje, waarbij zij doet denken aan een zee meermin. Ook nu liet zij weer van zich spreken, want met de 5 doel punten, die zij voor haar rekening nam, deelde zij rake klappen uit en zij bewees hiermede, in het water nog steeds in haar element te zijn. boomen, die algeheele bewondering oogst ten. In den Kooltuin was onderwijl een roeiboot gearriveerd, bemand met enkele vastberaden lieden, onder commando van een stoeren politieagent. Onder vele goe de raadgevingen begon men met de red ding. Na veel vergeefsche pogingen wist men het dier met de beide voorbeenen bij een van de gloppen op den kant te krijgen, maar toen stond Bruin dan ook zoo muurvast met den buik tegen den wal en de achterbeenen nog in de Kooltuinmodder, dat er geen verwikken of verwegen meer aan was. Een onder nemend man, wellicht de voerman, ge bruikte den paardenrug als glijbaan en waagde zich met doodsverachting in de roeiboot, welke bij den staart van het slachtoffer gemeerd lag. Met touwen en roeispanen werd Bruin tot nog grootere krachtsinspanning aangevuurd. Machtig hief zich het zware lichaam op de ach terbeenen omhoog, het dier spande zich tot het uiterste in. Tot verademing van de steeds aangroeiende menigte wist het op den kant te komen. Deze laatste sprong bracht het water in groote be roering, de zwaar geladen roeiboot schommelde hevig en onder donderend gelach van de menigte verdween een koene redder in de woeste baren van den Kooltuin. Druipend van water en modder zette hij voet aan wal, waarna paard en man waarschijnlijk wel een warmen stal opgezocht zullen hebben. Lachend verspreidde de menigte zich; zoo'n Maandagmiddagverzelje was iang niet ongezellig! GEEN MUTATIES BIJ DEN LANDSTAND. In ons blad van j.l. Zaterdag werd onder het, hoofdje „Mutaties in den Landstand" een berichtje opgenomen inzake bestuursbenoemingen bij de Heem- en Volkskundige Werkgemeen schap. Bedoelde Werkgemeenschap staat geheel los van dén Nederlandschen Landstand, zij is gevormd door deel name van verscheidene personen uit verschillende organisaties. De 1 eeren Leeuw en Koeman zijn niet in hun kwaliteit van functie bij den Land stand gekozen tot bestuursleden, doch als particuliere personen, zoodat hier van mutaties bi sprake ip.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1