:ht DAGBLAD VOOR 'bmikJ lassen. Engelsch zeesteunpunt' Leros genomen. J&> >men! «D cabaret ICIJ N KI N. ïRT GROEI. Talrijke Sovjet-aanvallen afgeslagen. Om een peneiraiie bij Gomel wordt hevig gevochten. Extra weermachtsbericht. De beteekenis der capitulatie. De Turksche;: buitenlandsche politiek. Vijfde slag bij Bougainville. Finsche conclusies inzake den oorlog. KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN-SS. Slechts mogelijk1 tot 30 Nov. Hoofdmacht der Ameri kaansche vloot. Letland roept lichtingen op. LANDSTORM NEDERLAND. Moordenaar gearresteerd. Rundveemarkten van 1 tot 19 Dec. gesloten. STAD EN OMGEVING. Egmond-Binnen. Egtnond aan Zee. /indt die gebreide il gewas- iaast on- I W O L dm o&tlüf.! EI-VEEMARKT. 1943. Op de he- ïemarkt werden 60 kalveren 6 stuks aari- rijzen als volgt: 00; Melkkoeien coeien f 1200 f 1200; Gel de- Graskalveren ■en f 500—f 900. en wetenschap- Alkmaar; poli- arinus, Den Haag; Adema, Alkmaar; Hoorn; btnnen- D A. Klomp: rkman. Alkmaar, [elder, A. C van :hagen: A. Erlks, J. Belterman te W J. Harwijn* land: Jac. Groot -rubriek: W. Ra- gevarieerd pro- deering vond, en Norde, John Nellie van der rs medewerkten, had met haar a.) zeer veel suc- waardige lubi- lijk gas eit ztjn, ten volle, esneden. jaar, woon- ties Nieuw- ie Harmonie, ie 1938-1939. lken leeftijd. 30 uur i. h. 0, 60 en 80 e groote ste- stelling trok. «KERS". JAM" reeds geheel vindt plaats uur aan den in ,,'t Gulden nder-Operette Muziek: Arco. aker. Danza" met ■pen). Plaats- er uitvoering iLOO. .30 uur. nden: Het be- oby Griffioen nsche liedjes. genieten. >v. 10 uurv.m. lel lskade 56. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1943. i ALKMAAKSCHE-EDITI2, NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 270, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties In dei® éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 3l/i m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Ryk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 17 Nov. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Ten noordoosten van Kertsj is in een tegenaanval een penetratie op geheven. Vyandeiyke aanvallen op de veroverde stelling mislukten. Bij Saporosje verdreven onze troepen den vijand van een eiland in den Dnjepr, maakten talrijke gevangenen en maakten talrijke wapens buit. Ten zuid westen van Dnjepropetrowsk en ten noorden van Kriwoirog werden nieuwe Sovjetaanvallen afgeslagen, mei# uitzon dering van enkele intusschen afgegren delde penetraties. Afdeelingen van 'een pantserdivisie hebben daar bij een ge slaagden aanval 25 pantserwagens en 12 stukken geschut vernietigd of buitge maakt. In het gevechtsgebied van Sjito- mir maken de eigen tegenaanvallen goede vorderingen. In weerwil van zyn hardnekkigen tegenstand werd de vijand in verscheidene sectoren teruggeworpen. Verder naar het noorden zyn in het gebied van Ko- rosten zware gevechten gaande. Aan weerszijden van Gomel herhaal den de bolsjewisten hun zware door- braakaanvaHen. Terwijl om een pene tratie ten zuidwesten van Gomel nog hevig wordt gevochten, zijn de overige aanvallen afgeslagen, hier en daar in verbitterde gevechten van korten af stand. Ten westen van Smolensk bracht ook de derde dag van den grooten af- weerslag den vijand geen successen. De met numeriek sterkere strijdkrach ten stormloopende bolsjewisten /werden in bloedige gevechten afgeslagen, bin nengedrongen vijandelijke afdeelingen door onverwijlde tegenaanvallen terug geslagen. Ten noordwesten van Smo lensk en in het gebied van Newel hield de zware vijandelijke druk tegen onze stellingen aan. Bij de zware afweergevechten op de landengte van Perekop hebben zich twee Kaukasische vrijwilligersbataljons bijzonder onderscheiden. Het Italiaansche gevechtsterrein. In Zuyi-Italië had de dag, afgezien van een vruchteloozen plaatselijken aanval van Indische troepen aan den oostelijken sector van het front, over het algemeen een kalm verloop. In de Egeïsche Zee verloor de vijand giste ren 9 vliegtuigen, waarvan 6 bij een vergeefschen aanval op een 1 Duitsch convooi. Formaties Amerikaansche bommen werpers ondernamen gisteren overdag aanvallen op Noorsch gebied, waardoor aanzienlijke verliezen onder de burger bevolking werden veroorzaakt. Bij deze aanvallen en bij eenige vluchten boven Frankrijk werden 13 vijandelijke vliegtuigen, waaronder verscheidene viermotorige bommenwerpers, door liichtverdediglngsstrijdkrachten neerge schoten. Britsche stoorvliegtuigen lie ten in de avonduren van gisteren eeni ge bommen op W.-Duitschland vallen. OOSTELIJK FRONT. Duitschers hernemen het initiatief. BERLIJN, 17 Nov. Aan het Ooste lijke front wijzen alle teekenen er op, dat de Duitsche tegenmaatregelen meer en meer beginnen gevolgen te krijgen, aldus Martin Hallensleben, de mili taire mede-correspondent van het DNB. De algemeene verslechting van het weer, zoo gaat hij voort, in bijna alle sectoren van het front heeft reeds een FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len enz. Vrijwilligers die om bepaalde redenen In Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het. SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die- tot de Germaansche SS-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 Jaar, die aanmeldingsplichtig ztfn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier ta de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, presta tie. 19.11.43 912.00 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstr. 18. 19.11.43 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tenbeek. 20.11.43 912.00 uur. Assen, Concerthuis d. Vaart. 20.11.43 15—18.00 uur, Groningen, Heere straat 46. 2l.ii.43 9—12.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.11.43 9—13.00 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24-11.43 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchangslager, Leusderweg. 25.11.43 9—14.00 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. remmenden invloed op gevechtshande lingen en wel voor den aanvaller zoo wel als voor den verdediger. Des te meer moet het feit gewaardeerd wor den, dat de Duitsche tegenmaatregelen steeds duidelijker gevolgen krijgen. Wel kan deze constateering op het oo- genblik niet—onbeperkt gegeven wor den voor het gebied van Koro~stenv waar de Sovjettroepen opnieuw hun energieën geconcentreerd heen richten. Maar ingeval de Duitsche tegendruk in het geheele gevechtsgebied van Kief en Sjitomir blijft aanhouden, en daar wijst alles 'op, kan men reeds thans vermoeden, dat de gevechtshan delingen juist in dat gebied den ih- vloed ervan niet zullen ontgaan Want de toestand der Sovjettroepen begint daar plaatselijk een gevaarlijk karak ter aan te nemen. Ongerustheid bij de bolsjewisten. De Duitsche stooten in de flank hébben reeds, naar uit zekere hergroe peeringen van den tegenstander duide lijk blijkt, de bolsjewisten oifgerust ge maakt. Uit de verontrustheid kan ech ter gemakkelijk een bedreiging ont staand Als bijzonder interessant zal men in dit verband het feit moeten ver melden, dat de Duitschers hun aan vankelijk slechts plaatselijke successen in het gebied van Fastoff verder heb ben kunnen uitbreiden. Rechtstreeks in de richting van Sjitomir trekt even eens een Duitsche aanval. Deze heeft tot dusver zoo'n succes gehad, dat men van een reeds in den aanvang zicht baar effect op de geheele Zuidelij ke flank van dit gevechtsgebied kan spreken. Onder den dnuk van deze Duitsche tegenaanvalsactie hebben de bolsjewisten zich gedwongen gezien- van hun verder naar het Noorden staande formaties troepen in allerijl weg te halen, ten einde ze als tegen wicht hier in den strijd te werpen. Uit dit alles blijkt, dat, de Duitschers weer eens bezig zijn met eigen initiatief in te grijpen overal, waar dat in hun concept past. De%e indruk wordt sterker, wan neer men de gevechten in de groo te bocht van den Dnjepr volgt, waar de Duitschers plotseling eveneens weer actief geworden zijn. Ondanks uiterst zware inspanning kunnen de Sovjettroepen ook hier hun totale situatie geen cent gunsti ger maken, In plaatselijk begrensde sectoren kan eerder een slechter wor den van de bolsjewistische positie geconstateerd worden, zooals b.v. in het gebied ten Noordwesten van Kri woirog, waar en Duitsche aanval, met verrassende kracht uitgevoerd, leidde tot aanzienlijke successen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de bedoeling voorzit om de troepenlei ding van den tegenstander af te gei den „van andere gebeurtenissen. Het derde zwaartepunt der gevechten ligt op het oogenblik in het gebied ten Westen van Smolensk, in het gebied van den autoweg naar Orsja, en wel ten Zuiden en ten Noorden van dezen hoofdverkeersslagader. Na uiterst sterke artillerievoorbereiding hebben de Sovjettroepen ook hier weer aangevallen. Zij wierpen talrijke tank formaties in den strijd, gesteund door sterke ïuchtformaties. Opmerkelijk is, dat zij reeds des avonds weer in hun uitgangsstellingen stonden en geen duimbreed terrein konden winnen. DE LUCHTAANVAL OP SOFIA. SOFIA, 17 Nov. (Belgapress). Naar verluidt hebben tot nu toe 56 personen bij den Engelsch-Amerikaanschen luchtaanval op Sofia den dood gevon den. Een 40-tal lijken kon nog niet geïdentificeerd worden. Er worden geen cijfers bekend gemaakt omtrent de gekwetsten. Op een of twee uitzon deringen na is geen enkel openbaar ge bouw getroffen. Het blad „Utro" meldt, dat het station van Sofia niet getrof fen is en dat de beschadigde stadswij ken geen militaire objecten, bevatten. BRITSCHE ADMIRAAL VERMIST. GENèVE, 17 Nov. (D.N.B.). Uit Londen wordt gemeld: De Britsche ad miraal Sir Henry John Brownrigg wordt in een thaps door de Britsche admiraliteit uitgegeven verlieslijst ver meld als „vermist, vermoedelijk zo dood". Dé totalelijst behelst 615 na men van Britsche marineleden. Admi raal Brownrigg zou als, bevelhebber van een convooi op zee om - het leven gekomen zijn. WACHTGELDERS EN ONGE VALLENWET. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. De Se cretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken heeft ten aanzien van wachtgelders, op wie het besluit loonbepaling werkverruiming van toe passing is, bepaald, dat de geldelijke schadeloosstelling ingevolge cfe onge vallenwet 1921 en de Land- en Tuin- bouw-Ongevallenwet 1922 berekend wordt naar het voor den arbeider in gevolge dit loonbesluit geldende dag loon, vermeerderd met een zesde ge deelte van het bedrag, dat hij naast zijn loon per week als wachtgeld ge niet. „DE VERREKIJKER DER ILLUSIE". De neutrale: „Prachtig, dat hebben de Engelschen my in het geheim aangeraden. Dan is hy heel ver weg en kan my niets doen" HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Nov. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Na een taaien, wisselvalligen stryd van vier dagen tegen een in aantal en bewapening superieuren vyand hebben de Duitsche troepen van het leger en van de lucht macht onder leiding van luitenant- generaal Müller den 16den Novem ber het Engelsche zeesteunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkrachten van marine en luchtmacht schiepen door hun vastbesloten, doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing, doordat zy den vyandely- ken ;zee- en luchtstrijdkrachten zware verliezen toebrachten. Zij forceerden ondanks het krach tige afweervuur der kustbatteryen de landing op het rotseiland, terwijl gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers de weerstandskracht van den vijand definitief braken. Tweehonderd Engelsche officie ren en 3000 man onder leiding van den Engelschen bevelhebber van het eiland, generaal Tilney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio, onder leiding van den Italiaanschen admiraal Mascharpa, gaven zich aan de dap pere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engolsch luchtdoelgeschut, 20 stukken 2 cm luchtdoelgeschut, ongeveer 120 stuk ken geschut tot een kaliber van 15 cm en 80 luchtafweermitrailleurs werden buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande gevech ten werden door marine en lucht macht 9 torpedojagers en convooi- vaartuigen, twee bewakingsvaartui gen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, vier koopvaardijschepen van teza men ongeveer 12.000 brt., alsmede verscheidene kleine ravitailleerings- vaartuigen vernietigd en 1" kruiser, 1 torpedobootjager en twee coh- vooivaartuigen zwaar of dfr vernie tigende wijze getroffen. Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het DNB, schrijft omtrent de capitulatie der Engelschen op het eiland Leros: Met Leros is thans aan het zuidoost-Europeesch beveili gingsstelsel weer een bouwsteen toege voegd, tie er door het verraad van Ba doglio en de landing der Engelsche troepen op het eiland op 18 November uitgebroken was. Het feit. dat de Duit schers het eiland in bezit hebben ge nomen, weegt des- te zwaarder, omdat De parlementsfractie der Volkspartij heeft in een geheimezitting, na het aanhooren van epn verslag van den minister van buitenlandsche zaken over zijn besprekingen met Eden, de buitenlandsche politiek der Turksche regeering goedgekeurd. In een daarop volgende vergadering keurde ook de onafhankelijke groep der Turksche Volkspartij de buitenlandsche politiek goed, eveneens na een verslag van den minister. Zooals reeds uiteengezet in het te Caïro uitgegevep communiqué, heeft men daar den internationalen toestand op vriendschappelijke wijze en-in over eenstemming rpet het bondgenootsehe.D de revue laten, passeeren en handels kwesties besproken, die voortvloeien uit het bondgenootschapsverdrag tus schen Turkije en Engeland. De Turk sche minister van buitenlandsche za ken heeft daarbij de politieke lijn der buitenlandsche politiek van zijn regee ring toegelicht en behandeld met nauwkeurige ^inachtneming der uit het bondgenootschap voortvloeiende ver plichtingen. In kringen ?met politieke belangstel ling was de buitengewoon lange zit tingsduur .vaU de parlementsgroep met interesse en spanning gevolgd en werd begrijpelijkerwijze aan de verlenging der debatten de grootste aandacht ge schonken. De communiqué's veroor zaakten dientengevolge een onmiddel lijke ontspanning. Zij herstelden het vertrouwen Van de openbare meening in een vreedzaam blijvende ontwikke ling, die als gevolg van de Engelsche propaganda in verband met de confe rentie te Moskou en in het bijzonder door het onderhoud van Menemen- dzjogloe met Eden te Caïro geschokt was. Bij onz« Vrijwilliger». Tijdens de opleiding G. F. L/H/P m TOKIO, 17 Nov. Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben op 17 November vijan delijke vlootstrijdkrachten in de wate ren ten zuiden van het eiland Bougain ville aangevallen en de volgende re sultaten behaald: Eén groot vl.iegkampschip werd on middellijk tot zinken gebracht; twee vliegkampschepen van middelbare grootte, drie kruisers en een groot oor-' logsschip van niet-herkende klasse werden tot zinken gebracht.- De Japan sche verliezen bedragen 5 vliegtuigen, die nog niet op hun bases zijn terug gekeerd. Deze slag zal „vijfde slag bij het eiland Bougainville" heeten". het eiland het strategisch belangrijkste in dit zeegebied is. Het is 63 vierk. ki lometer groot en heeft niet slechts een uitstekend vliegveld, doch ook een goe de oorlogshaven, die het beide voorbe stemmen voor de controle over den oostelijken ingang yan de Egeïsche Zee Bovendien is het eiland Samos, dat zich nog in handen der Engelschen bevindt, thans geïsoleerd. De onderneming getuigt niet slechts van een buitengewone gevechtskracht van de Duitsche formaties, doch ook van een gevechtsmoreel, dat verre dat van den vijand overtreft. Want de ver dedigers waren zoowel wat manschap pen als materiaal betreft verre in de meerderheid - tegenover de gelande Duitsche afdeelingen Het is niet onin teressant, dat de 3009 gevangen geno men Engelschen, onder wie 200 officie ren, na capitulatie unaniem verklaar den, dat in de eerste plaats de Duit sche duikbommenwerpers hun murw hadden gemaakt. In 'hoeverre de Duit schers hier van een nieuw vliegtuigty pe gebruik hebben gemaakt, zij in het midden gelaten. Waarschijnlijk is, dat de combinatie marine en lucht macht door de Duitschers is vervol maakt. hetgeen voor de waarnemers der oorlogsgebeurtenissen interessante perspectieven kan openen, vooral met 't oog op het feit, dat de Duitsche opera tie tegen Leros in het vijfde oorlogs jaar werd ondernomen. HELSINKI, 17 Nov. In een be- schouwing over de oorlogskansen schrijft de Uusi Suomi, da\; het woord van Adolf Hitler: „Duitschland zal niet capitulee- ren" de belijdenis van het Duitsche oorlogs- en thuisfront is. Als men de feiten ziet, moet men, aldus het blad, tot de volgende conclusies komen: 1. In weerwil van het bolsjewisti sche offensief aan het oostelijke front hebben de Duitsche linies niet alleen haar elasticiteit, maar ook haar hecht heid in vollen-omvang behouden. 2. De geallieerde flankaanvallen in Italië en Afrika hebben wel een deel der Duitsche gevechtskracht aan deze fronten gebonden, maar in geen enkel opzicht het overigens beoogde doel be reikt. 3. Het Duitsche thuisfront is in zijn gevechtskracht alleen maar versterkt door de luchtterreur der geallieerden. Duitschland is thans, aldus het blad, even zeker van „de overwinning als te voren. Ook van het Finsche volk eischt deze tijd kracht, volharding en een heid. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30. November 1943 moe ten alle kerstpakketjEs voor vrijwilli gers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het SS-Ersatzkoihmando Neder land, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenondérdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn." Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerst pakketjes aan de vrijwilligers te zen den van 1 kilo of 2 kilö Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungsmarken" aan de sol daten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens andeits verkrijgbaar Familieleden, bekenden, werkge vers enz., die een pakje aan een vrij williger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbin ding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30. November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 De cember 1943 kunnen in geen geval vel(jpostpakketten en pakjes aange nomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: An das :f Së-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: Rang Naam.... Veldpostnrof adres. „EEN LOODGIETER HEEFT REDEN TOT ERGERNIS". 's-GRAVENHAGE. 17 Nov. Max Blokzijl spreekt in de serie Brandende Kwesties, uit te zenden hedenavond over Hilversum I om 18.45 uur, over: „Een loodgieter heeft reden tot erger nis". Volkomen vernietigd. TOKIO, 17 Nov. (D.N.B.) Volgens Domei verklaren vloot- deskundigen in zake de dramatische en opzienbarende zeeslagen in het zuidelyk deel van den Stillen Oceaan, dat zij de volledige vernie tiging gebracht hebben van de hoofdmacht der Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. De ruggegraat van de vloot der Ver. Staten is gebroken. De ramp, die de Amerikaansche vloot heeft over weldigd, is ontstaan ondanks het feit, dat het Amerikaansche opper bevel met het nog op de niet op houdende reeks van vlootnederla- gen in de 23 oorlogsmaanden sinds Pearl Harbour zyn tactiek herhaal delijk veranderd heeft. Werp geen „scherp** tusschen de aard appelschillen. Tijdens de bijeenkomst in de aula der universiteit te Riga heeft de direc teur-gen. voor binnenlandsche zaken, generaal Danker, medegedeeld, dat hij overeenkomstig de opdracht van den commissaris-generaal te Riga en na unanieme goedkeuring der directeuren- generaal van het eigen Letlandsche be stuur besloten heeft bepaalde lichtin gen van het Letlandsche lègioen op te roepen. Deze maatregel werd genomen om het vaderland en het eigen Let landsche volk te verdedigen tegen de poging het opnieuw onder slavernij van Moskou te brengen en te verhin deren, dat zooals Stalin dezer dagen heeft gezegd de Letten weder Sov jetburgers zouden worden. Oefening van reservisten. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Paraat heid is alles. Wij komen, wanneer men ons roept. Het regiment had voor de eerste maal zijn reservisten opgeroe pen voor een korte reserve-oefening van drie dagen in een standplaats van het regiment in het Oosten van het land. De oefqning was voor de lei ding noodzakelijk, omdat de opleiding van vier maanden, die de mannen heb ben gehad, steeds weer moet worden opgefrischt en tevens, omdat, menig zoogenaamd betweter ten spijt, bewe zen moest worden, dat de grenadiers van den Landstorm er zijn. wanneer zij geroepen worden En zij waren iT. De treinen, die Vrijdag naar de kleine garnizoensstad rolden, zaten vol reser visten, die 'onderweg reeds menig oud kameraad terugzagen, herinneringen uitwisselden en hun soldatenliederen zongen. Toen de mannen in het voor jaar voor de eerste maal de grijze uni form aantrokken, was menigeen toch bezorgd, dat hgt soldatenleven hen zwaar zou vallen. En het was ook niet altijd gemakkelijk zich te schikken in de harde discipline en onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid. Maar daar zij den wil hadden als Soldaten hun plicht te vervullen, zijn zij er doorheen ge komen. Maar nu zijri zij geen recruten meer, doch voelen zich als oude rotten, wien de korte oefening vreugde verschaft, welke voor velen een welkome afwis seling is. De tijd ging ook snel voorbij. Een korte exercitie- en gevechtsoplei ding too ide. dat de mannen nog niet verleerd hebben hun wapens te gebrui ken en te allen tijde gebruikt kun.ien worden aan de zijde van hun actieve kameraden. Zondag leidde een marsch hen door de straten der stad, eindigend in een fiksche parhde langs dën regi mentscommandant. De oefening werd bekroond door een grooten kameraad schapsavond, tot welks welslagen een voortreffelijke troep kunstenaars van de Nederlandsche organisatie Vreugde en Arbeid en de politiemuziekkapei ■Deventer belangrijk bijdroeg De commandant van het regiment kon Heerbanleider Meulenberg verwel komen, die de groeten van den Leider der NSB, Mussert, overbracht aan de reservisten. De regimentscommandant zeide o.m. „Wanneer gij, kameraden, morgen™*erugkeert naar Uw huis. Uw gezin en Uw werk, neemt gij het in zicht mede, dat er voor oprechte en trotsche mannen niets schooners kan zijn dan het bewustzijn het eigen va derland te kunnen verdedigen met de wapens in de hand. Wij weten niet wanneer en of hier een aanval zal komen, maar wij weten, dat gij bereid zijt te strijden en zoo noodig ook zult sterven, trouw aan Uw eed en in vu rige liefde voor Uw volk en vader land". ROTTERDAM, 17 Nov. Een beet in den vinger, een spoorkaartje en een el ders gepleegde moord zijn oorzaak ge worden, dat een poging tot roofmoord kon worden opgehelderd. De 21-jarige student aan de M.T.S. te Dordrecht, G. A. R. gehêeten, reisde op Vrijdag 29 October 's avonds over zevenen per trein van Dordrecht naar Rotterdam Hij bevond zich in een eerste klas cou pé en kon slechts de vage omtrekken onderscheiden van den eenigen passa gier, die samen met hem in de coupé zat. Nu en dan stak de passagier een sigaret op, waardoor het gelaat van den medepassagier even werd verlicht. Bij dé halte Feijenoord gekomen hoor de de student de vraag stellen of hier de halte Feijenoord was. Vóórdat hij daarop kon antwoorden, voelde h|j een slag óp het hoofd, hem door den mede reiziger toegebracht. Naar later 'bleek was het voorwerp een stuk betontegel gewikkeld in een zakdoek. De student voelde nog hoe een hand tusschen zijn jas gieed, kennelijk met de bedoèlitig hem te berooven. Hij slaagde er echter in zich te verweren, waarna de ander bij de halte aan den verkeerden kant uit den trein sprong en in het duister verdween. Het hoofd van den student was zoodanig toegetakeld, dat hij in een ziekenhuis moest wordefi verbonden. De politie werd gewaarschuwd, maar als eenig signalement kon slechts worden opgegeven, dat de dader vermoedelijk door den student hevig in een vinger was gebeten. Dit vage signalement werd per radio verspreid. Den daarop volgenden Maandag werd in 's-Heer Arendskerke een 72-jarige boer vermoord. De man was met een bijl op het hoofd geslagen en daarna gewurgd. De dader van dezen moord kon 's nachts worden aangehouden en toen de opperwachtmeester van 's-Heer Arendskerke, die het onderzoek leidde, de handen van den moordenaar bekeek, bemerkte hij, dat deze een .verwonding aan den vinger had, kennelijk toege bracht door een beet. Bij fouilleering werd bovendien ook nog een spoor kaartje op hem gevonden, éen eerste klas kaartje DordrechtRotterdam, ge dateerd 9 October. Hoewel de man de poging tot roofmoord blijft ontkennen, is het bewijsmateriaal van dien a«r4, dat hij naar het Huis van Bewaring kon worden overgebracht. Men bleek te doen te hebben met den 32-jarigen J. V. uit Middelburg. 's-GRAVENHAGE, W Nov. In verband met de inventarisatie van den rundveestapel zullen de rund veemarkten van 1 tot 19 Dec. a.s. gesloten zyn. Belanghebbenden worden verwezen naar de betref fende Officieele publicatie. AANVOERVERBOD KOOL VERLENGD. Aan de veilingen is bekend1 ge maakt, dat het aanvoerverbod van roode en gele kool is verlengd tot en met Maandag a.s. FRAUDE. In verband met de arrestatie van den 47-jarigen J. W. B., inspecteur van een verzekerings mij, wordt ons verzocht, de aandacht te vestigen op het feit, dat hier niet bedoeld werd de heer W. J. Brandse. DE TOESTAND VAN JAN DERKSEN. Naar wij hedenmorgen uit Zwolle vernemen is de toestand van den wiel renner Jan Derksen aanmerkelijk ver beterd. De ziekte heeft in den afgeloo- pen nacht plotseling een gunstige Wen ding genomen, zoodat direct, levensge vaar is geweken. De patiënt voelde zich zoo goed, dat hij zelfs wederom wat kon gebruiken, WEER RIJWIELDIEFSTALLEN. Een jonge vrouw, die gistermiddag enkele oogenblikken een winkel in de Langestraat bezocht, kwam tot de on aangename ontdekking, dat in drie mi nuten tijds haar rijwiel was gestolen. Een bewoner van den Westerweg, die 's-avonds zijn fiets op slot in zijn voor tuintje had laten staan, kwam, toen hij haar later wilde binnenhalen, tot de ontdekking, dat ook deze fiets gestolen was. Voorzichtigheid met rijwielen wordt steeds meer noodzaak. DE SCHEIMARKT. Gezien de tijdsomstandigheden, viel de aanvoer gister, 278 runderen en 60 kalveren, buitengewoon mee. Het is verwonderlijk, dat de prijzen 10 maal hooger waren dan in normale jaren, zoo zagen wij een boertje ver geefs, na tiental malen, den verkooper f 1400 bieden voor een kalfkoe, die in normale jaren met 'f 150 dik betaald was. Nu de veestapel zoo is ingekrompen, beschikken de veehouders over vol doende hooi en willen zij, kost wat köst, een koetje op stal hebben. De bonnen voor de levering van dit jaar gelden f2.10 per kg., zoodat een boer, die een koe aan de centrale moet le veren, ongeveer f 1000 bijpast. De bonnen voor de nieuwe levering noteerden f 1.90. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken van 16 November. G. de J„ voeger te Alkmaar, diefstal, eisch een jaar gevangenisstraf, vonnis 10 maanden. W. C. H. B., fabrieks arbeider te Alkmaar, diefstal, eisch een jaar, vonnis nader onderzoek. J. C. S., chauffeur, J. B. v. d. M., grondwer ker en G. de J., wachtman, allen te Alkmaar, diefstal, eisch tegen S. en M. 8 maanden en tegen J. 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Vonnis S. 5 maanden, v. d. H. 6 maanden en de J. 9 maanden. J. C., los arbeider te Alk maar, diefstal, eisch 8 maanden, vonnis 4 maanden. H. M., visscher Harder wijk, appel Zaak kantongerecht Hoorn, ondermaatsche paling, eisch 10 dagen hechtenis, vonnis f 150 boete of 15 da gen. B. D., papierbewerker Alkmaar, diefstal, eisch 3 maanden, vonnis 1 mnd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermanus G., z. v. wil helm N. Lutgerink en E. Marchand. Caecilia, d. v. Frederikus C. Oudejans en C. c. M. Keesom. Gehuwd: Jacob van de "Kappelie en Geertje Stieltjes. Fredericus M. Rae- ven en Eliy Dee. Overleden: Johan Broeder, geh. m. W. C. Rommel, oud 68 jaar. AGENDA. Bioscopen. Victoria-Theater: Karavaan (rom.), 14 jaar. Cinema-Theater: Hab, mich lieb (rom.- operette), allé leeftijden Alkm. Bioscoop-Theater: Maria II on a 9 (rom.), alle leeftijden. Harmonie-Theater: Boefje, «14 jaar. Benoemd. - Tot onderwijzeres aan de r.k. bijzondere lagere school te Egmond- Binnen is benoemd mej. A. C. Mooij uit Limmen. Belastingheffing. - De burgemeester heeft het aantal opcenten op de grond- belasting voor 1944 bepaald op 190 (80 v.j.> voor de geb. en 110 (20) voor de ongeb. eigendommen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1