DAGBLAD VOOR 861 Millionnairs Zware gevechten bij Krementsjoeg, Gomel en Kritsjef. DE TERREURAANVALLEN OP BERLIJN. De situatie aan het Oostelijke front. DÏSTRIBUTIENIEUWS. Uitreikin? van nieuwe bonkaarten. Rantsoenbonnen vaste brandstoffen. De rechten van verzekerden. Anglo-Amerikaansche luchtaanval op Toulon. Verduister van 16.458 uur. STAD EN OMGEVING. Heiloo. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau, Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 276, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 31/* m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. (Van onzen politieken redacteur.) ALWIE een greintje sociaal gevoel in zijn body heeft, om nog niet eens van socialistische opvattingen of over tuiging te spreken, zal met van verba zing schele oogen het bericht in de dagbladen gelezen hebben, dat Neder land, volgens een officieele opgave van het Centraal Bureau v. d. Statistiek, in 1941 niet minder dan 861 millionnairs bezat en dat dit aantal dat tezamen 14% van het totale vermogen bezit en slechts 17% van het totaal der vermo gensbelasting betaalt, in vergelijking met het jaar daarvóór met 18°/o geste gen isl Indien er ooit een bewijs zou moeten geleverd worden, dat Nederland niet leeggeplunderd wordt, zooals de stom me anti's hun kankerende broertjes aan de overzijde nazéveren, dan is het wel dit bericht. Toch zullen er ongetwijfeld ook vele, te hopen zelfs zeer velen zijn, die gaarne een ander bewijs daarvoor zouden gezien hebben dan deze toena me met 18% van het aantal million nairs. Alsof er nog niet genoeg million nairs waren in dit land van Colijns, Zwanenbergs, Van den Berghs en hoe al deze kapitaalkoningen met of zonder kromme neuzen mogen heeten! Een verblijdend verschijnsel is deze toename geenszins. Als nationaal-soci- alist acht men zich een gezond mensch en als zoodanig weet men, dat bezit- vorming een noodzakelijke prikkel voor het floreeren van een menschelijke ge meenschap is. Bodemloos kankeren te gen het liberalisme, dat deze bezitvor- ming aanmoedigde en daardoor de mo gelijkheden tot menschelijke welvaart vergrootte, is even onbillijk als het bruut afwijzen van de socialistische gedachte, die er naar streeft, de wel vaartsmogelijkheden systematisch 1e verbreeden, zoodat een zoo ruim mo gelijk deel der menschelijke gemeen schap daarvan profiteert en dat op zijn minst armoede en ellende voorkomen worden. O HET gaat erom, voor de toekomsti ge maatschappij een gezond sy steem te vinden, dat voorkomt, dat de eene mensch ten koste van den wel stand van den anderen mensch in wel vaart, rijkdom en weelde baadt. Daar toe is noodzakelijk dat ieder mensch, die werken kan, ook werkelijk arbeid heeft en niet op goedertierenheid, de aalmoezen, giften hoe ook geformu leerd, van beter bedeelden is aangewe zen. Daartoe is ook een gezonde basis noodzakelijk, zoodat een maatschappe lijk minimum bereikt wordt, dat ieder mensch in staat stelt, naarmate zijn prestaties aan het genot van maat schappelijke goederen deelachtig te worden. Eveneens is het noodig, dat ieder mensch door de gemeenschap in staat gesteld wordt, nuttig en doelma tig opvoeding en onderwijs te krijgen, opdat zijn natuurlijke vermogens kans tot ontwikkeling en ontplooiing gebo den wordt. Die opvoeding en dat on derwijs moeten het opgroeiend ge slacht de plichten en rechten van een moderne maatschappij bijbrengen. Het geheele Tnaatschappelijk leven moet voorts ter bepaling van rang en posi tie als maatstaf de prestatie hebben en niet verouderde begrippen zooals de voorrechten van klassen of bezit, die juist tot de ontwrichting en ver splintering van de moderne maatschap pij hebben geleid. Afstamming en af komst zijn door het nationaal-socialis- me niet meer een voorrecht van klas sen of enkelingen meer, doch een voor recht van een geheel vblk, dat zich bloedsverbonden weet en dat zich van zijn plichten ten overstaan van den bo dem en het vaderland, den geboorte grond waartob het behoort, bewust is Dat is een idieëele aanwinst voor de menschelijke samenleving, die nog geen enkele democratische staat ver kregen heeft, zelfs niet ondanks alle verbeteringen in de Scandinaafsche landen, die men zoo vaak gaarne als voorbeeld wil aandienen. O— TEGEN bezit en bezitters op zich zelf heeft het nationaal-socialisme geen bezwaar, indien niet de bezitters hun bezit dank zij uitbuiting en onder drukking van bezitloozen, die niets dan ellende om zich heen zien, verkregen hebben. Een gezonde gemeenschap en daarnaar streeft het nationaal-socia lisme ziet echter in het feit, dat zich millioenenvermogens konden vormen een bewijs, dat het maatschappelijk systeem, dat daartoe de mogelijkheid verschafte, fout is, zoolang tegenover deze millionnairs als schrijnende tegen stelling nog werkloosheid en armoede staan. Dat iemand die bovenmatige prestaties levert, ook bovenmatige be looning voor die prestaties ontvangt, is niet onbillijk, doch volkomen rede lijk. Het is echter wel onbillijk, indien deze vermogens verworven worden ten koste van den nood en de ellende der arbeiders, die veelal door lage inko mens deze vermogens met hun arbeid hebben helpen vormen. Ongetwijfeld zal het gros der geregis treerde millionnairs hun vermogen reeds vóór den tienden Mei 1940 ver worven hebben. Wellicht hebben ze voordien bij het slappe, matig sociale beleid der vroegere machthebbers niet al hun bezittingen aangegeven en heb- ben zy ingezien, dat het onder een na- tlonaal-soeialistisch bestuur voorzoo- ver daar thans reeds sprake 'van is, be ter is, niets te verzwijgen. Wellicht hebben zu intusschen ervaren dat het nationaal-socialisme geen zachtoogige zoetsappige maagd is die als idealen enkel leuzen heeft. Wat bij het natio naal-socialisme leuze is, daarachter steekt werkelijkheid en in ieder geval een fanatieke wil, het nagestreefde Ideaal te verwezenlijken. Het is geen „veel beloven en weinig geven, doet kinderen en dwazen in vreugde leven", zooals in de democratische wereld de practijk was. Daarvoor is het nieuwe systeem ten overstaan van zijn jonge historische taak te ernstig en daarvoor is het zich te zeer zijn verantwoorde lijkheid voor volk, toekomst en nage slacht bewust. —O— QP rechtvaardige en billijke wijze wordt geen sterveling in een men- schenleeftijd millionnair! Het ontstel- 'end aantal millionnairs zal grooten- deels nog wel uit de oude school, uit den tijd van vóór den tienden Mei stammen Voor zoover het nieuw aan- irv°Inenen zi^n' 15311 men ze gevoege lijk tot de oorlogswoekeraars rekenen, In tegenaanvallen terrein heroverd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Nov. (DNB). - Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het bruggehoofd Nikopol, in de groote bocht van den Dnjepr en by Tsjerkassy werden nieuwe sterke aanvallen der bolsjewisten in he vige gevechten afgeslagen en bin nengedrongen vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval vernie tigd of teruggeworpen. In den sector ten zuiden van Kre mentsjoeg duren de hevige gevech ten voort. In het achterwaartsche gebied ten zuidwesten van Tsjerkassy werden ver scheidene versterkte bandietenkampen vernietigd. In het gevechtsgebied ten westen van Kief leidde een eigen aan val, op aanzienlijke schaal onderno men, tot de omsingeling van sterke vijandelijke strijdkrachten. Door een Duitsche pantserdivisie werden gisteren 30 pantserwagens, 6 batterijen en 40 andere stukken geschut van elk kaliber vernietigd of buitgemaakt. Er werden gevangenen gemaakt. De zware gevechten in het pene tratiegebied ten westen van Gomel duurden ook gisteren voort Onze troepen boden den aanvallenden vijandelijken formaties verbitterden tegenstand. Ten noorden van Gomel werden hevige Sovjet-aanvallen af- geslagem Bij het penetratiegebied ten zuid westen van Kritsjef zijn hevige ge vechten aan den gang. Ten noord westen van Newel werd bij een eigen tegenaanval terrein heroverd. Het Italiaansche front. Aan het zuid-Italiaansche front kwam het gisteren tot levendige plaatselijke gevechten. In den westelijken sector mislukte een vijandelijke aanval op een hoogtestelling ten westen van Venafro In den oostelijken sector werden onze gévechtsvoorposten door numeriek veel sterkere Britsche strijdkrachten aange vallen. Na een gevecht van verschei dene uren, waarin de vijand gevoelige verliezen leed, trokken zij zich op ach terwaartsche spellingen terug. Nieuwe aanval op Berlijn De Rijkshoofdstad werd in de avond uren van den 23en November opnieuw door sterke formaties Britsche bom- „Observer". „Nationale zelfbestem ming en separate sou- vereiniteit zijn over het geheel gezien geen voordeel der kleine naties gebleken. Dit be ginsel heeft aanleiding gegeven tot de geboorte van zoovele kleine en slecht te verdedigen staten". FELLE CRITIEK IN ENGELSCHE PERS. GENèVE, 24 Nov. (DNB). - De neder lagen in den Dodecanesos zrin voor de Engelsche pers aanleiding tot felle cri- tiek. Over den betreurenswaardigen loop der dingen zal het parlement beslist een regeeringsverklaring eischen, schrijft de News Chronicle. De ontlastingspogingen van generaal Wilson bevredigen in het geheel niet- Gebleken is, dat de opera ties zeer dom geleid en kostbaar zijn Ontwijkende regeeringsverklaringen of pogingen tot verontschuldiging van het falen van het opperbevel zouden de openbare meening maar ergeren De val van Leros is een even groote ramp als Dieppe, zoo verklaart de Daily Express. Dit blad wijst erop. dat de ar beidersstakingen niet passen bij den ernst van den huidigen oorlog. VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK. ,s-GRAVENHAGE, 24 Nov. - In de periode van 8 t/m 13 Nov. bracht ons volk een bedrag van f 67.607,81 bijeen voor onze minder bedeelde volksgenoo- ten. De opbrengst van de in dit tijdvak gehouden collecte is hierbij niet inbe grepen. Winterhulp, die dit bedrag ont ving. zal ook ditmaal weer zorgdragen voor een goede bestemming dezer gelden wellicht antimannetjes die het hardst op degenen schelden, waaraan ze hun geld verdiend hebben Die zullen wel hun bekomst krijgen. Daaraan behoeft niemand te twijfelen en daaraan twij felt ook niemand die zijn oogen en ooren goed den kost geeft' Met dit soort verdieners zal straks grondig af gerekend worden. Daar is in de eerste plaats de belas- tingschröef, die dit ongezonde maat schappelijke euvel op de meest weten schappelijke wijze kan verhelpen, zoo- öat de geheele gemeenschap daarvan r-v^-801^' ^oorts *s het met alle rede lijkheid te verwachten, dat straks de inkomens der arbeiders, ambtenaren en al wat werknemer is, aan een bete ren maatschappelijken welstand zullen aangepast worden, waarop zij ten vol le recht hebben. Het spreekt verder vanzelf, dat de gemeenschap alle recht neeft te weten na afloop van den oor log, waarvandaan het inkomen van hooge meneeren de kuren heeft gehaald zoo plotseling sprongsgewijs omhoog te klimmen. Wanneer in de toekomst uit w elgefundeerde sociale overwegingen kinderen van arbeiders, kleine boeren, middenstanders en ambtenaren bijzon dere voorrechten bij opvoeding en on derwijs tol in de hoogste regionen toe fen deel vallen, dan is het volkomen natuurlijk, dat deze voorrechten niet openstaan voor de spruiten van de 861 millionnairs. Hoezeer is wijders de ge meenschap niet gediend met het op .schappelijke" wijze verwerven van parken en landgoederen, waarvan te lang enkelingen en te weinig volk heeft geprofiteerd. Waartoe alle vooruitzichten opsom men. Het is voldoende te weten, dat er een fanatieke, misschien hardvoch tige, maar niettemin gezonde v-;l is, de zen ongezonden socialen verhoudingen paal. en perk te stellen. En waar een wil is, zoo zegt een oud spreekwoord, is ook een weg. Die zal beslist wel gevonden worden. De 861 millionnairs van 1941 en zij die zich nadien nog bij dit illus tere gezelschap zullen voegen, zullen ervan kunnen meepraten! menwerpers aangevallen. Door dezen terreuraanval werd in verscheidene wij ken nieuwe zware brandschade aange richt Behalve uitgestrekte woongebie den werden talrijke openbare gebou wen, waaronder kerken, sociale instel lingen en kunstmonumenten verwoest. Formaties jagers en afweergeschut der luchtmacht schoten in weerwil van de voor den afweer moeilijke omstandig heden 19 vijandelijke vliegtuigen neer". Duitsche wegencontrole in Dalmatië. Alle burgers, die zich naar Zara willen begeven, worden aan den rand der stad gecontroleerd Meestal zijn het vrouwen uit de omliggende dorpen, die de dagelijksche markt in de stad met de producten van het land voor zien en haar waren op de aldaar gebruikelijke wijze op het hoofd dragen PK Kirsche/Sch/CNF/P m De houding der bevolking. De correspondent van de Tat schrijft het volgende over de houding der be volking tijdens den eersten luchtaanval op de Duitsche hoofdstad: „Zonder het geringste grondzicht lie ten deformaties Engelsch—Amerikaan- sche bommenwerpers haar „tapijt" blin delings op onzichtbare doelen vallen. Nog tijdens het alarm verliet de bevol king de kelders en maakte zij een aan vang met het blusschingswerk. Mannen én vrouwen, kinderen en ouden van dagen vormden lange rijen en sleepten emmers water naar de brandende ge vels en daken. Bewonderenswaardig was de discipline van al deze menschen Er werd geen hardwoord gehoord, geen traan gezien. Verbeten deed men zijn plicht. In dezen nacht, dien Berlijn niet zoo spoedig zal vergeten, vierde de kameraadschap triomfen. De men schen trachtten niet alleen den brand in hun eigen huizen te blus- schen, maar ook dien bij hun buren en bij volslagen vreemden. Er waren waarschijnlijk weinig Berlijners, die vóór het aanbreken van den dag hun legerstede konuen opzoeken. Den geheelen nacht werd er gewerkt. De gezichten van de menschen op straat waren zwart van roet, hun handen smerig en bebloed door het zware werk. Maar wie des ochtends vroeg uit het venster zag, kon zeggen, dat dit werk niet vergeefs is geweest. Met de pri mitieve middelen aarde en w ter heb ben de Berlijners het klaar gespeeld, nog grootere schade te voorkomen. Dui zenden en nog eens duizenden brand bommen zijn in dezen nacht door moe dige menschen gebluscht." De meening van Berlijnsche poli tieke kringen. T.a.v. de jongste berichten van vij andelijke zijde, volgens welke de An- glo-Amerikaansche terreuraanvallen op Duitsche gebieden, in het bijzonder op de Rijkshoofdstad, een soort tweede BERLIJN. 24 -Nov. - De ANP-corres- pondent meldt: Nadat talrijke Sovjet-Russische divi sies wekenlang getracht hebben de Duitsche stellingen, die ten W van Smolensk den g-ooten autoweg naar Minsk afgrendelen, te doorbreken, is de strijd hier merkbaar geluwd, waar schijnlijk door de verliezen van den tegenstander. Te Berlijn meent men te kunnen aannemen, dat het Sovjet-Rus sische offensief in dezen sector voor- l.oopig tot staan is gebracht. Van een verflauwen van den strijd in den centralen en Z sector is daarente gen, niettegenstaande den invloed van het weer, dat het terrein in een mod derpoel heeft herschapen, nog niet veel te merken, hoewel men voor de opera ties thans grootendeels afhankelijk is van gebaande wegen. Met name geldl dit voor het penetratiegebied ten W van Kief. waar de in hevigheid niet verminderde strijd gekenmerkt wordt eenerzijds door Duitsche tegenaanval len met het doel den gevaarlijk ver naar het W opgeruktem- tegenstander terug te dringen, respectievelijk door aanval len op de Z. flank van zijn verbindin gen af te snijden, anderzijds door po gingen van het roode leger, de basis van het penetratiegebied door aanval len aan weerszijde van Kief te verbree den. De Duitsche tegenaanvallen van het gebied van Sjitomir uit hebben ondanks den hardnekkigen Sovjet-Russischen tegenstand tot herovering van eenige belangrijke sectoren geleid en de bols jewisten zijQ; in N. richting terugge drongen. Mén herinnert er te Berlijn aan, dat von Manstein in het voorjaar bij Charkof in een soortgelijke situatie de kansen ten gunste van de Duit- schers heeft doen keeren. Aan den an deren kant wordt echter gewezen op de groote moeilijkheden, die de operaties ondervinden als gevolg van de slechte terreingesteldheid. In het gebied van Korosten is geen verandering in de situatie. Het is echter duidelijk, dat voor den in de richting van deze stad opgerukten noordelijken arm der Sovjet- Russische voorhoede in het penetratie gebied van Kief een gevaarlijke situatie kan ontstaan, naarmate de Duitsche troepen van het Z. verder oprukken Zich van dit gevaar bewust, verdedigen de bolsjewisten zich met de grootste hardnekkigheid. De Sovjet-Russische aanvallen ten Z.W. van Gomel hebben kennelijk ten doel, de verbinding tot stand te bren gen met de ten W. van Kief staande troepen. De strijd, die zich hier voor een deel afspeelt in het gebied van Restjitsja, welke stad zelf in handen der bolsjewisten is, wordt uitermate bemoeilijkt, doordat hier de Pripetmoe- rassen beginnen, welke een wegens zijn onoverzichtelijkheid voor grootere ope raties onmogelijk terrein vormen, waar bovendien talrijke partisanen hun handwerk uitoefenen. Hoewel als ge volg hiervan de bolsjewisten hier en daar eenig terrein konden veroveren, hebben hun aanvallen nergens tot eenig succes van beslissende beteekenis ge leid. De wisselvallige strijd is hier nog in vollen gang. In de groote bocht van den Dnjepr zijn nog hevige gevechten gaande De laatste dagen ondernemen de bolsjewis ten felle aanvallen in het gebied van Tsjerkassy, doch alle aanvallen op de stad zelf zijn door de Duitschers afge slagen. Tegelijk herhalen de bolsje wisten hun pogingen om met sterke strijdkrachten in het gebied van Kri- woirog en ten Z. van Dnlepropetrowsk door de Duitsche afweerlinies te bre ken terwijl ook 't bruggehoofd Nikopol aan hevige Sovjet-Russische aanvallen bloot staat. De Duitschers, die van hun kant te genaanvallen ondernemen, hebben alle doorbraakpogingen van den 'tegenstan der kunnen verijdelen. Waar deze suc ces hadden bleef dit tot plaatselijke pe netraties beperkt Nieuwe tabakskaart tegen overlegging van textielkaart. De plaatselijke distributiediensten reiken van 28 November tot en met 24 December a.s. tegen overlegging van de stamkaart en tegen in ontvangstne ming van een bgn van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit Uitgereikt worden: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K A 401; aan nouders van een inleg vel K 2 of L 2 een bonkaart K B 401; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K C 401; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bon kaart K D 401 of K E 401, naar gelang zij geboren zijh tusschen 26 December 1939 en 27 December 1941, dan wel na 26 December 1941. Zij, die geboren zijn tusschen 28 No vember en 27 December van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen vóór zij hun bonkaart in ont-* vangst nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributies- dienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering wprdt gemaakt voor schip pers, woonwagenbewoners (voor zoover zij in het centraal bevolkingsregister zijn opgenomen) gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kostscholen en voor hen, die tengevol ge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt de bon K of L 1—24, 224, 324 of 424 van het in legvel verwijderd. Voorts reiken de diensten aan houders van L-inlegvel- len toeslagkaarten uit, welke geldig zijn van 26 Decerflber 1943 tot en met 16 April 1944 Men moet, ten einde de ze kaart te ontvangen, bon „toeslag 52" van de thans geldige toeslagkaart in leveren NIEUWE TABAKSKAART. Verder reiken de diensten aan mannelyke personen, die geboren zijn vóór 27 December 1925, nieuwe tabakskaarten uit, welke geldig zijn van 26 December 1943 tot en met 16 April 1944. In verband biermede moeten alle personen van 15 jaar en ouder hun textielkaart V 115 medebrengen. Ook mannelijke per sonen tusschen 15 en 18 jaar moeten dus, lioewel zij geen tabakskaart ontvangen, toch hun textielkaart overleggen. Zeep,- toiletzeep en kindervoed- selkaarten worden ditmaal niet uit gereikt. In den vervolge zullen voor deze artikelen andere bonnen wor den aangewezen. Ook versnaperingenkaarten wor den niet meer uitgereikt, aangezien versnaperingenbonnen op de bon kaarten voor voedingsmiddelen voor personen van 0 t.m. 13 jaar voor komen. Bij de uitreiking van een bonkaart voor voedingsmiddelen, en een toeslag- kaart voor houders van L-inlegvellen. wordt een kruis geplaatst rechts naast het vakje S 1 van de stamkaart Bij de uitreiking van een tabakskaart wordt een kruis geplaatst naast het vakje S 14 van de stamkaart Bij* de uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke even eens gedurende dit tijdvak plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 1 een aanteekening geplaatst. Men ga terstond bij ontvangst der kaarten na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. - blijkt, dat de intlruk is gevestigd, ook de oude modellen van de rantsoen bonnen voor een eenheid brandstoffen na 27 November a.s. niet meer geldig zijn. Dit is onjuist, aan'gezien deze bon nen geldig blijven. Voor het koopen van brandstoffen zijn ook na 27 Nov. a.s derhalve geldig: 1. De nieuwe bonnen met het opschrift „73-1-e brandstoffen" uitgevoerd in de kleuren groen, en bruin, 2. de oude bonnen met het opschrift „Brandstoffen een eenheid" uitgevoerd hetzij in groen-grijze kleur, hetzij in groene kleur met horizontalen witten balk. Het dat .OP DEN KANSEL - EN DAARONDER" In de serie Brandende Kwesties heden over Hilversum 1 om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl over: „Op den kansel - en daaronder". front zouden vormen is men in Ber lijnsche politieke kringen van meening, dat dit mogelijk een poging is een nieuw thema te scheppen met het oog op de groote moeilijkheden, die zich voordoen bij' de Anglo-Amerikaansche oorlogvoering en de vorming van een werkelijk tweede front. Daarbij zouden in het bijzonder ook de groote échecs, die de Amerikanen en Engelschen in den oorlog in den Stillen Oceaan lijden, een zekere rol spelen. In dit verband herinnert men te Berlijn aan de uitla tingen van Dingle Foots, die onlangs pleitte voor een sterker bommenterreur met het oog op het feit. dat een blok kade haar doel, n.L vernieling van het Duitsche gevechtsmoreel aan het front en in het vaderland, niet kon bereiken Overigens, zoo verklaart men te Ber lijn, zullen ook door deze laffe over vallen op woningen en cultuurmonu menten van de Rijkshoofdstad de ge beurtenissen en het verloop van den oorlog in geen enkel opzicht benadeeld worden. De Duitsche bevolking weet evenals het front wat zij verdragen moet en kan. Zij neemt derhalve met taaie vastbeslotenheid de offers van den terreuroorlog, op zich in de trotsche ze kerheid, dat de eindoverwinning aan Duitschland en zijn bondgenooten zal zijn. De Duitsche pers over de aan vallen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de bevolking van de Rijks hoofdstad den tweeden terreuraanval verwacht had, die wederom bestond in lukraak werpen van bommen op woon wijken en cultuurmonumenten, zonder dat er ook maar van militaire of voor den oorlog belangrijke doelen sprake kon zijn. Dit blijkt ook uit een uitlating van Reuter volgens welke deze aanval len in de eerste plaats gericht waren tegen het moreel van de bevolking. Dit heeft echter de bevolking der Rijkshoofdstad evenzeer begrepen als de menschen in Hamburg, Hannover Essen, Keulen en andere steden van het Rijk, en zij heeft ook ditmaal tegenover den terreuraanval een dappere houding aan den dag gelegd en bereidheid tot hulp geloond. Te ..Berliner Nachtausgabe" schrijft: Wederom heeft de vijand. omdat hij geen andere mogelijkheden tot succes ziet, gepoogd het moreel der bevolking aan te tasten in de onjuiste verwach ting dit te kunnen breken. Wederom zijn kerken, historische gebouwen, kunstschatten ert ziekenhuizen aan de luchtterreur ten offer gevallen. Hoe smartelijk en onvervangbaar deze ver liezen ook zijn, zij bewijzen slechts .en duidelijkste dat de vijand ,geen ander middel ziel om Duitschland op de knie- en te krijgen en dat hij de hoop om Duitschland in eerlijken strijd te kun nen overwinnen zelf heeft opgegeven 'uist d >or de wetenschap, dat in wer- kelijkhei 1 de militaire onmacht van den vijand om Duit chland te verslaan ach ter deze luchtterreur staat, zet de be volking de tanden opeen en komt zij ook dez? gemeene wonden te boven. P' gesprekken der menschen op straat, voor de V randende huizen en in de schuilkelders bevestigen slechts, dat de vijand mei zijn terreur geenszins heeft bereikt, wat hij hoopte, doch slechts haat en afschuw heeft gewekt. De Duitsche vergelding. De ANP-correspondent meldt: Op de dagelijksche persconferentie is van bevoegde zijde medegedeeld, dat de omvang van de Britsche terreuraanvallen op de Berlijnsche bevolking Duitschland tot zijn leed wezen noodzaakt naar zijn vergel dingswapen te grijpen. Een oproep van Dr. Göbbels Rijksminister Dr. Göbbels heeft tot de bevolking van Berlijn een oproep gericht, waarin hij spreekt over de laatste Britsche terreuraanvallen waar in hij o.a. zegt, dat de vijand doorzijn infame en cynische strijdwijze datge ne wil bereiken, wat hem op het mili taire slagveld ontzegd zal blijven: de ineenstorting van de Duitsche weer standskracht en van den Duitschen ver- dedigingswil. Dr. Göbbels brengt de Berlijnsche bevolking dank voor haar houding tij dens de vijandelijke terreuraanvallen. De vijand vergist zich, zegt hij, wan neer hij aanneemt, dat het oorlogsmo- reel der Rijkshoofdstad slechter zou zijn dan van welke andere Duitsche stad ook. Deelen onzer stad hebben weliswaar zware schade geleden, ver wondingen en dood van een heele reeks medeburgers wekken leed, maar de zware tijd. dien wij th- ns beleven, zal eenmaal eindigen. Ten slotte verklaart Dr. Göbbels, dat alle burgers hun plicht zullen doen, ook al overvallen nood en ongeluk velen. Op de Rijkshoofdstad wordt de vaan geplant van de onwrikbaarheid en uit de puinen der vernielde huizen en stra ten zal na den oorlog een nieuw Berlijn onstaan, schooner dan ooit. In de praktijk is gebleken, dat nog altijd velen het juiste onderscheid niet kennen tusschen de verstrekkingen, die de verplichte verzekering bij een alge meen ziekenfonds geeft en de rechten waarop men vanwege de ziektewet aan spraak kan doen gelden. Daarom zij er op gewezen, dat het ziekenfonds zorg draagt voor de geneeskundige behande ling en wat daarbij behoort, alsook voor de uitkeerlng bij overlijden, ter wijl het ziekengeld en het kraamgeld van 55.kraentens de ziektewet worden uitgekeerd. Wie voor ziekengeld of voor hot kraamgeld van 55.in aanmerking wil komen, moet dus niet bij zijn zie kenfonds zijn. Het aangewezen adres is in dit geval de Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereeniging. waarbij de werk gever is aangesloten. Snelle aanmelding is steeds dringend gewenscht. Voorts heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, den wensch uitgesproken, dat de zie kenfondsen, indien hun een overlijdens- geval bekend wordt, dat aanspraak geeft op het ontvangen van een over- lijdensuitkeering, terwijl de betrokke nen nochtans in gebreke blijven, hier toe een aanvrage in te dienen, steels uit eigen beweging stappen doen om dit in het reine te brengen Dit om te voor komen, dat lieden de dupe worden van 'n uit misverstand of onwetendheid be gaan verzuim. Uiteraard mogen de be trokkenen hierin geen aansporing zien om het indienen van een aanvrage nu maar op zijn beloop te laten. PARIJS, 25 Nov. (DNB.) - De Anglo- Amerikaansche luchtmacht heeft, naar de Parijsche bladen melden, gisteren middag een aanvalN gedaan op de stad Toulon, die als de zwaarste beschouwd wordt, die ooit op Zuid-Fransch gebied is ondernomen. De aanval was gericht op de woon wijken der stad, die deels zwaar geteis terd werden. Reeds gisteravond werden verscheidene honderden dooden en ge wonden geteld. EINDE BADOGLIO-REGIEM IN ZICHT. Volgens berichten uit Zuid-Italië is thans spoedig de troonsafstand van Victor Emanuel te verwachten, even als de demissie van Badoglio. Naar verluidt zal Sforza een provisorische regeering samenstellen, waarin ver moedelijk de communisten de eerste viool zullen spelen. Van Britsche zijde zou Malta als voorloopige verblijf plaats aan Victor Emanuel toegewe zen zijn. 26 Nov.: Zon op 8.19, onder 16.35 uur. Maan op 6.22, onder 16-30 uur. DE KAMER-OPREA. „DON PASQUALE". Precies 100 jaar geleden werd deze komische opera door Donizetti gecom poneerd. 't Is een van de meest typi sche Italiaansche operavormen: een fei telijk onbenullige tekst, eerste rangs muziek maar muziek die zich meestal buiten verband met de tekst beweegt, en toch al met al hoogst bekoorlijk. Het is een aangenaam voorbij gaan voor oog en oor, geen oogenblik dra matisch of diepzinnig, 't is van begin tot eind louter „spel", maar het houdt je ;tevens ook tot het eind geboeid. Het is de verdienste van den regisseur Hans Strohbach dat hij dit „spel" in zoo groote verscheidenheid en zoo bijzon der verfijnd naar voren weet te bren gen. Het gebaren-spel, de oogen, de lichaamsbewegingen, 't is inderdaad al les kunstzinnig en houdt zelfs nauw verband met de muziek. De dirigent Wim Quispel heeft deze opvatting ge heel in de muziek overgenomen en heeft daarmede een ongewoon effect bereikt. Tusschen dirigent en regisseur is blijkbaar in opvatting een groote eenheid bereikt, die het geheel heelt gemaakt tot iets heel bijzonders. De in druk is niet dat het levende menschen zijn. Meer doet het aan als een „pop penspel" maar dan ook van de meest kunstzinnige orde. Corry Bijster speelde en zong de hoofdpartij met innige overtuiging, en een gratie die bepaald innemend was. Haar stem is rein en zij weet er met veel schakeering gebruik van te maken. Anton Eldering, als „Don Pasquale", Anton van Heyningen, als „Dokter Ma- latesta" en Chris Taverne als „Ernesto" om ze maar alle drie in één adem te noemen, zijn eerste zangkrachten en hun zang neemt onvoorwaardelijk in. Het opera-orkest en de dirigent ver dienen alle lof. Alles is prima ingestu deerd en afgewerkt. Bijzondere lof verdienen alle mede werkenden om de wijze waarop ze ge reageerd hebben op de moeilijkheden die plaats en toestand, hun brachten. Geen oogenblik heeft iemand zich daar'" or laten beïnvloeden om maar wat minder te geven, integendeel, de stem ming was prima. En wat een contact tusschen hen en het talrijk opgekomen publiek, dat zich steeds zeer dankbaar toonde en vele keeren een ovatie bracht. Zoodat we weder een avond van hoog kunstgenot hebben mogen beleven. Jac. Jansen. SPOORWEGDIEFSTAL. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal bij de Nederlandsche Spoor wegen van een kist, inhoudende fles- schen sterke drank. BURGERLIJKE STAND. Geboren Hendricus L., z. v. Jo hannes Oostendorp en B. Mulder. Gehuwd: P. J. van Kessel en J. M. C. Schroder. P. de Graaf en J. Schoen. M. Bijl en C. Stuijfbergen. Overleden: M. Jonker, wed. v. K. Roemer, oud 80 j. AGENDA. Bioscopen. lederen avond 7.30 uur voorstelling. Zon- dagsdoorl. van 2 uur af. Woensdag 2.30 uur matinee. Harmonie-Theater Donder dagavond geen voorstelling. Cinema-Theater: Het geval Styx (rom. sens.), 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: Als vrouwen regeeren (rom.), alle leeftij den. Harmonie-Theater: Allotria (hum. rom.), 18 jaar. Victoria-Theater: Münch- hausen (rom. kleurenfilm), 18 jaar. Donderdag 25 Nov., 7.30 uur, in De Rus tende Jager te Heiloo, bonte avond door Gezelschap De Lach. Zaterdag 27 November. 3 uur Harmonie: Residentie Orkest. Fe lix de Nobel, piano. Hensbroek, 6.30 uur, zaal Kossen, Opv. Onder één dak. Maandag 29 November. Gulden Vlies, 7.30 uur Droomen zijn be drog. Revue met Mary Dresselhuys. Ergerlijk. - Een drietal te Heiloo woonachtige jongens, leerlingen van de ambachtsschool te Alkmaar, die dage lijks heen en weer reizen van Heiloo naar Alkmaar, hebben zich j.l. Maandag ergerlijk gedragen in den trein. In plaats van gebruik te maken van de W.C., hebben zij een 3e klas rijtuigaf- deeling bij de z.g. harmonica-overgang op dusdanige manier verontreinigd, dat medepassagiers en conducteur zich met het geval bemoeiden en door den hal techef te Heiloo aangifte bij de politie werd gedaan. Tegen de belhamels is proces-verbaal opgemaakt. Huismoeders, denkt om uw wasch! - Dinsdagavond kwam de huisvrouw K., geëvacueerd uit Egmond en thans wonende aan den Heerenweg, tot de on aangename ondekking, dat haar wasch- goed, dat aan een lijn achter de woning hing te drogen, was verdwenen. Een zoo goed als nieuw stel onderkleeding was door onbevoegden in den voor avond - pl.m. 6 uur - weggehaald. Aan gezien het den laatsten tijd meer voor komt, dat waschgoed van de lijn wordt gestolen, wordt men in eigen belang aangeraden bij avond geen kleeren buiten te laten hangen. v

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1