bod. De toestand aan het Oostelijk front. IJE. AGBLAD VOOR Dr. Göbbels: „De bange vraag iende Ter overweging. Harde strijd in het gebied van Gomel. Ten Z.W. van Krementsjoeg wordt hevig gevochten. Berlijn thans frontstad. 400 dooden te Toulon. De ontruiming van Gomel. Strenge maatregelen bij overtreding van de voedsel voorzieningsbepalingen. Het groote Zweedsche woordenboek. DISTR1BUTIENIEÜWS. Bon voor bak- en braadvet. Nieuwe terreuraanval op Berlijn. Bekendmaking. Vredegerechtshof. Nieuws in 't kort. Elk oogenblik en voor de zei onmiddellijke et getuigenver- nuut later werd KBOEKJE. voor het kalen-» tgeverij Nenasu dstormzakboekj© inopte wijze al- e leden van en Nat. Jeugdstorm vertelt van de van het nieuwe ;rtelt van groote en verleden en allerlei vragen als de jeugd- sfront, den Ar- opeesche Jeugd- ïdere dingen, die verband houden, oto's illustreeren dat tevens als dat den samen- 3arkhuis en op- urman, alle eer LKiMAAR. 943. en heden aange- g. Prijs: 1 st. fa- 1 st. boerenkaat eemarkt: 8 Veu- ijdkoeien f 1100— (mag.) f 100U— 14 Vaarzen f 1000 f 500—f 650; 21 Konijnen f 1 per 15 Eenden f 0.90 31 Vette Gelde- veren, 123 Vette en 24 Vette var- st en wetenschap- :g. Alkmaar, poli- larinus, Den Haag; Adema, Alkmaar; n, Hoorn; binnen- D A. Klomp; ïrkman. Alkmaar. Helder, A C van chagen: A. Erlks, J Belterman te W J Harwij ne sland: Jac. Groot .-rubriek: W. Ra- vragen wij lefoon 2474. dagen. Lad. >ruitbetaling. f4.50 p. St.; leekast f 22.50; tafel f 20. Jb. al 47. lok d. vloeren mmerkacheltje tkachel f 22.50: chel f 35. Jb. al 47. ils en toebeh. fergram. en 1 m. 42. Pij- sephstraat 3. f23; regenjas liggende boor- 0; 2 hoeden m. C 194B, Wes- et bedje enz., kleertjes, 125. 44. st. oud mod., /.-hoed, f 8, J. inde 143, St. g. a. n. f8.50; te hoed, nieuw gr. vilten hoed 0. Stam. Ken- 9, Heiloo. m. kleertjes iatsen f?.0; bl. m. 46; 2 hen- 1 f 25, z. g. a. terweg C 194 B, si, o. kw., lft. vilth. rood en 2.50. J. Tamis, St. Pancras. bouwdoos f4; fellaad f 4, zw. een i. g st. staanden nik- 6. Biersteker, St. Pancras. m. 8 beweeg- C. Dilg, N. G. ed. m. kapok- kinderled, m. 45. N. v. d. 01. iesche scha al ien f 15. Ter nstraat 6. f10; 2 huiska- p. st. N. v. 101. lis en wissels ret f3.50; kin- baby-cape, g. Huisman, Nic. Heiloo. ;erv. m. thee- nderjasje f2.50; schommel en f 10. Koenen, en beenkappen v. t. Veerstr. sen f2 p. st.; L p. st.; gebak- pis en vorken ter. Dr. Schaep- naast 8). •difnen, z. g. a. n rollen compl. st. f 4. Daal- ppenwieg met enen bew. en 20: prikslede Rozenstr. 14. 'spiegel f 12.50; lerlamp. stand, raatweg 179. i. toebeb. f7.50 cast f2.50: pop- enz. Tasche, AAGD. mt. 38 en d.- 0. Mevr. Pronk, gel 53. met queu's en Ti, voor speei- v. 12 jr. Bak- epmanstr. 18. 1. 50 cm, liefst loogvorst, Har- 6, Groet. N.-H nantel om te Boode, Noord- Pancras. ur. N. Kleistra, Alkmaar, oir om te ver- pekstra, Gerard ostuum mt. 50- Holleweg G 58, talen kantoor- hlnefabr. Maar ier 19. i, gieter, trek- ïark (13- a 14- Pr. Hendrik- Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 278, 4 pagina's. Pr ijs der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.min. 14 m.M. 1.40. elke Ï'/j m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk ƒ2.63. Losse nrs. 5 ets. (Van onzen politieken redacteur.) ER was een tijd, dat over de geheele wereld de siagzin der bolsjewisten als een dreigende waarschuwing de rondgang deed, dat de bolsjewisten „met üe darmen van den laatsten priester den laatsten koning zouden ophangen." Intusschen is veel gebeurd. Er is een nieuwe wereldoorlog ontslaan en de Sovjets, die aanvankelijk het cynische standpunt ingenomen hadden, dat zij in den strijd tusscnen nationaal-socialis- ten-fascisien en kapitalisten üe rol van lachende derde konden speien, die niet bereid was, de kastanjes voor de an deren uit het vuur te halen werden zei£ in den, strijd gemengd. Nadat ze eerst sterk in een acnterwaartsche ver dediging waren teruggedrongen, konden zij, mede doordat Duitschland, naast ten strijd in net Oosten er ook een in het Westen en Zuiden had te voeren, tot den tegenaanval overgaan, die hen belangrijk terrein deed herwinnen en onmiskenoaar militaire successen op leverde. Op het moment, dat de aanvalskracht der Sovjets tot een dreigenden stort r vloed tegen Europa aangroeide, be leefde men een in de geschiedenis nim mer gekend walgelijk tooneel van ver broedering. Men noorde van het bezoek van den aartsbisschop van York, dr. Forster Garbett naar Moskou, die daar de „verzoening" van net bolsjewisme met het christendom in oogenschouw nam en die zich uitputte in vriend schapsbetuigingen over de „godsdienst vrijheid" die de bolsjewisten aan het Russische voik toestonden. Terzelfder tijd gebeuroe het, dat ook monarchen vrienos.chap met de Sovjets sloten. Wat ons Nederlanders in 't bij zonder ontnutste, was üe boodschap, die de anti-revolutionnaire professor Gerbrandy in opdracht van zijn heer- scheres aan Stann stuurde. Er zullen ongetwijfeld Nederlanders zijn, die ge probeerd hebben, zich gemakkelijk van deze boodschap van Gerbrandy aan Stalin at te maken door te beweren, oat het een verzonnen verhaal is. Ook dat is een tragische vorm van zins verbijstering! Alle ongemakkelijke of onaangename berichten heet men bij voorbaat liegen. De boodschap van Ger brandy aan Stalia is echter geen leu gen, doch naakte, trieste waarheid, een weinig fraai document, dat een van de vele bewijzen is, in welke vreemde bochten zich de zich noemende „Ne- derlandsche regeering" in Londen wringt. o DE reeks van ontstellende feiten is nog niet afgesloten. Na zijn terug keer uit Moskou gaf de aartsbisschop van York in de Engeische pers en radio en in diverse toespraken zijn indrukken over zijn bezoek aan Moskou weer. Zoo verklaarde hij op een conierentie van bisschoppen, dat hij van zijn reis naar Moskou overtuigder dan ooit terugge keerd was. dat de welstand en het ge luk der menschheid gedurende vele komende jaren van de nauwe samen werking tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië afhing. Hij betoogde verder, dat het „in de Sovjet-Unie niet alleen iedereen vrij stond in de kerken te bidden, neen. in de laatste vijf-en-twintig jaren had de uitoefening van den godsdienst in at Sovjet-Unie nooit opgehouden." Men krijgt zoo oen indruk, dat deze aartsbisschop eenigermate aan geheu genstoornis lijdt. Op 12 Februari 1930 legde deze zelfde hoogkerkelijke heer aan het Britsche Hoogerhuis de z.g. convocatie van Canterbury voor, die dit hooge college vrijwel met eenparige stemmen aannam. De tekst van deze convocatie luidde: „Dit Huis verheft met verontwaardiging zijn protest tegen de vervolging van ai degenen die zich in Rusland tot eenigen vorm van reli gie bekennen. Het Huis spreekt jegens al degenen, die onder deze vervolging lij den, zijn diepste en hartelijkste sym pathie uit en roept alle leden der kerk op, zich in gebed tot God om hun nentwil te vereenigen." Nog op de Wereldkerkenconferentie van Oxford in 1937 wist dr. Garbett eveneens deze verklaring te doen aannemen. Destijds waren de Sovjets goddeloos, waren zij moordenaars van 428.000 be dienaars der kerk, die volgens opgave van het volkscommissariaat van Bin- nenlandsche Zaken in 1937 volledig ge liquideerd was. Destijds vereenigde dr. Garbett zich in gebed met Tychen, den voorganger van den nieuwbakken Russischen patriarch Sergius, die zei ie: „Het bloed der martelaren van onze kerk schreeuwt ten hemel!" DE aartsbisschop moet wel zeer aan doenlijk door geheugenzwakte ge plaagd zijn. Hij is vergeten, dat in de vijf-en-twintig jaren het hoogste ge bod der Sovjets Lenin's spreuk geweest is: „Godsdienst is opium voor het volk." Dr. Garbett, professor Ger brandy en al wie thans van christelijken huize zoo gretig met communisten, bols jewisten, sovjets of hoe ze ook heeten mogen, aanpappen, willen er niet aan herinnerd worden, wat de in kerke lijk opzicht meest onverschillige waar nemers met eigen oogen hebben vast gesteld, n.l. dat de kerken en kathe dralen in Rusland door de sovjets rot bioscopen, godloozenmusea warenhui zen. boraeelen en varkensstallen ziin omgebouwd en dat ze. zooals in de Oekraïne, eerst door de Duitschers weer voor hun oorsponkelijke bestem ming werden vrijgegeven. Aan dit alles wil de aartsbisschop van York blijkbaar niet herinnerd wor den. Anders zou hij er toch moeilijk toe kunneD komen, te beweren zooals hij thans vrijwel dagelijks doet, dat ,,„r niets onverzoenlijks tusschen christen dom en communisme bestaat" en „dat de sovjets in den moederschoot der christelijke kerk teruggekeerd zijn" (waarschijnlijk zooais 3e wolf in het sprookje van Roodkapje), „dat de anti religieuze propaganda gestaakt is" en wat voor onzin al niet meer. Kerke lijke bedienaren zijn nimmer sterk in het onderscheiden tusschen fantasie en werkelijkheid geweest. Terwille van politieke oogmerken, <he door haat en hebzucht gedicteerd worden, haat die hen hun oereigen- ®te taak van christelijke naastenliefde boet vergeten, strooien zij, bisschop- nai rnonar('ben en anti-revolution- re sta®tslieden, de beminde geloovi- p- j in °°8en- Wie verwondert dan nog over, dat zij, die aan HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Nov. (DNB). - Het opper bevel van de weermacht maakt bekend. „Aan het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr werden aanvallen der bolsjewisten in verbitterde, tot de duisternis voortdurende gevechten in hoofd zaak afgeslagen. Op de penetratie- plek ten zuidwesten van Krement sjoeg wordt nog levendig gevochten. De vijand verloor daar gisteren 112 pantserwagens. Hiervan heeft het zware pantserjagerregiment 656 onder den reserve-luitenantkolonel von Jungen- feldt alleen 54 pantserwagens stukge schoten. Een bijzondere prestatie ver richtte hierbij luitenant Kretschmer die met zijn stormgeschut 21 vijande lijke pantserwagens vernietigde Hier mede heeft het regiment in de laatste vier maanden 654 pantserwagens en 610 stukken geschut vernietigd. Bü Tsjerkassy, in het gebied ten westen van Kief en bjj Korosten mislukten talrijke vijandelijke aan vallen. Door eigen tegenaanvallen werden verscheidene vijandelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggehoofd aan deze zijde van den Dnjepr opgeruimd en verscheidene honderden gevangenen gemaakt. In het gebied van Gomel duren de harde en heen en weer golvende gevechten in het onoverzichtelijke terrein tusschen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij langen tijd in de voorste gevechts linie lag, is na totale vernieling ontruimd. Pogingen der bolsjewisten om de penetratie ten noordwesten van Gomel uit te breiden, werden in zware gevechten verijdeld en doorgebroken vijandelijke afdeelin gen in een tegenaanval vernietigd. Ten noordwesten van Newel verdre ven onze grenadiers bij het voortzetten van hun door duikbommenwerpers doeltreffend gesteunden aanval den vijand onder voortdurende afweer van sterke tegenaanvallen 'weer uit ver scheidene plaatsen en schoten tien pantserwagens stuk. Aan het front van de Noordelijke IJszee sloegen Duitsche jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht een aanval van vijandelijke luchtstrijd krachten op een vliegtuigsteunpunt af en vernietigden van 65 aanvallende bolsjewistische vliegtuigen er 32. Aan het zuid-Italiaansche front wer den ook gisteren geen gevechtshande lingen van beteekenis gevoerd. Terreuraanvallen. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een terreuraanval gedaan op Frankfort aan den Main en op Offenbach. Ook op ver scheidene andere plaatsen in het Rijn— Maingebied werden bommen neerge worpen. Bij deze aanvallen en boven de bezette gebieden in het westen wer den. volgens nog onvolledige rapporten, BERLIJN, 26 November. (D.NB.) De Duitsche pers noemt de laatste Britsche terreuraanvallen op Berlijn eenstemmig moord met voorbedachten rade op de Duitsche burgerbevolking. De Völkische Beobachter schrijft: „Berlijn is thans frontstad" geworden en de slag om de Duitsche hoofdstad is gebonnen. De geaillieerden, die zich reeds zoo vaak ten aanzien van geest en houding van het Duitsche volk ver gist hebben, hebben ook thans volko men gedwaald wat betreft de bevolking van Berlijn. Berlijn heeft zijn zeer zwa re vuurproef volkomen doorstaan en in de bevolking vlamt de haat tegen de veroorzakers van dit doellooze leed op. Tegenover een verdierlijkten tegenstan der zullen wij ons onthouden van elk spoor van medelijden, als de dag der vergelding komt. De dag zal ook ko men, dat de Engelschen beseffen, dat zij Duitschland niet door den luchtoor log kunnen overwinnen en dan zullen zij gedwongen zijn als soldaten te vech ten en het tweede front te vormen, waaraan zij zich sedert vier jaar hebben onttrokken. Dan zal het Duitsche volk, in wapenrok, hun een rekening aanbie den, waarop ook het leed van Berlijn een post zal vormen." VICHY, 26 Nov. (DNB). - Het aantal slachtoffers van den Anglo-Amerikaan- schen luchtaanval op Toulon bedraagt volgens de Vrijdagochtend gepubli ceerde voorloopige raming vierhonderd dooden en meer dan zeshonderd gewon den. Het aantal dooden zal volgens een officieus bericht van Ofi nog aanzien lijk stijgen, daar nog niet alle slacht offers uit de puinhoopen te voorschijn gebracht konden worden. Bovenstaand kaartje geeft de ligging weer der verschillende veelomstreden eilandengroep in den Stillen Oceaan. de hond van niet te loochenen feiten het bolsjewisme wèl als een sociaal- economisch en geestelijk kwaad voor Europa beschouwen, niets meer van zulke door haat en politieken koehandel verblinde kerkelijke of wereldlijke ge zagdragers willen weten. 25 BritschAmerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 November doelen in Londen en Dover aan". BERLIJN, 26 Nov. (DNB). - De mili- taire correspondent van het DNB, Mar tin Hallensleben, schrijft: De sedert langen tijd in de voorste linies liggende stad Gomel is gisteren in den loop van den dag door de Duit sche troepen ontruimd en wel in het kader van een reeds zichtbaar gewor den Duitsche distancieeringsbeweging in dit gebie zooals gisteren al duide lijk te zien was. De ontwikkeling van de gevechten in het gebied van Gomel gaf de Duitsche leiding al tijdens de afgeloopen dagen aanleiding tot om vangrijke ontruimingsmaatregelen. Gis teren in den loop van den avond waren deze maatregelen voor het grootste deel reeds uitgevoer l. In 'en afgeloo pen nacht gingen vervolgens de Tuit- sche formaties naar de voorbereide linie in het achterwaartsche gebied terug, zonder dooi d bolsjewisten hierbij in het nauw rebra^ht te worden. De ont ruiming van Gomel en van de naburige sectoren brengt de Duitsche troepen in een betere en gunstigere verdedigings positie. Bovendien worden de Duitsche verdedigingsstellingen hierdoor aan zienlijk verkort. Alles gereed Een dichte nevel tus schen de stellingen maakt het den Sovjets makkelijk om naderbij te sluipen, zoodat van de posten in de voorste loopgraven de grootste waak zaamheid gevergd wordt Hand granaten liggen steeds tot werpen gereed PK Tiemann/H H/St/P m VERBODEN KOPPELVERKOOP ROOKARTIKELEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Som mige winkeliers eischen van hun klan ten, dat, wanneer deze op een der twee toegewezen bonnen sigaretten willen hebben, zij op den anderen bon genoe gen moeten nemen met de levering van sigaren, of omgekeerd. Wij vernemen thans van bevoegde zijde, dat zulks on- aIs ongeoorloofde koppelverkoop is te beschouwen ,en dus strafbaar. Hbl. Naar de Engeische nieuwsdienst meldt is er Vrijdagavond in het stadsgebied van Londen luchtalarm gemaakt. Er zijn bommen geworpen op het gebied van Londen. De gevechten aan het Oostelijk front zijn in den loop van gisteren geconcen treerd op de sectoren Kief en Gomel, zoo schrijft de militaire correspondent van het DNB. Ruim 5 maanden duurt de offensieve inspanning der bolsje wisten. Een vergelijking met de groote Duitsche offensieven van 1941—42, die uitgevoerd werden met numeriek veel geringere strijdkrachten en die in aan zienlijk korter tijdsbestek voltrokken werden, bewijst twee dingen: 1. dat de bolsjewieken, vergeleken met de toen malige vernietigingsoverwinningen der Duitschers, met de toenmalige Duitsche terreinwinsten en tenslotte met hun eigen ontzaggelijke verliezen feitelijk weinig hebben bereikt, in ieder geval geen enkele overwinning hebben be haald, waaraan ook maar een gedeelte lijk beslissende waarde kan worden toe gekend. 2. dat de Duitsche formaties, die voortdurend in den strijd hebben gestaan, na vijf maanden onafgebroken uiterst harde gevechten niet alleen nog steeds beschikken over een superieure weerstands- en gevechtswaarde, maar ook over een offensieven geest, waaraan men ongetwijfeld voor de toekomstige ontwikkeling een niet te onderschatten beteekenis moet toekennen, vooral om dat het gros der operatieve reserves der Duitschers nog steeds niet naar voren komt. Het is derhalve slechts begrijpelijk, wanneer in Duitsche militaire kringen ten aanzien van de verdere ontwikke ling van den oorlog in het Oosten juist met het oog op de eischen, die de toe komst nog zal stellen aan het Duitsche militaire vermogen, de meening heerscht, dat men aan Duitschen kant ten slotte toch nog aan den langsten kant van den hefboom zit. Deze opvat ting wordt slechts gemotiveerd door meer moreele overwegingen, die de numerieke superioriteit van den vijand in zekeren zin tot uitgangspunt heb ben, maar vooral door "eiten, die voor loopig nog op den achtergrond worden gehouden. Zeker is, dat de achtereenvolgens uit gevoerde achterwaartsche verplaatsing van het Duitsche front en de strategie van „zet en tegenzet" een belangrijke rol spelen. Uit dit gezichtspunt zal men ook de nieuwe phase van den Oostelij ken veldtocht moeten beschouwen, wel ke werd ingeleid door den Duitschen tegenaanval in het gebied ten westen van Kief en die wordt voortgezet door den nieuwen grooten Sovjet-Russisch en aanval in het gevechtsgebied van Go mel. Dat de Sovjet-Russen hier aan vielen, bewijst, hoe zeer zij steeds weer het slachtoffer worden van de verlei ding om op grond van aanvankelijk ge makkelijk verworven terreinwinst de meening te krijgen dat zij eenzijdig de bepaling van het verloop der gevechts handelingen in handen hebben en naar willekeur van slagveld kunnen veran deren Dat dit niet zoo is, heeft de ont wikkeling der opeenvolging van veld slagen sedert 4 Juli voldoende bewezen. Dat dit ook in het vervolg niet zoo zal zijn. zullen de verdere feiten vroeg ge noeg leeren. Groot gezien moet het als een uiterst handige Duitsche tegenzet worden beschouwd, dat de Duit sche leiding in den sector van Go mel, dus de plaats, waar de Pripet- moerassen een belangrijk woordje mee te spreken zullen hebben in het verloop van den slag, de druk van den tegenstander is ontweken en haar beveïligingsnet terugtrok in voorbereide achterwaartsche stel lingen. Wederom werd de tegen stander beroofd van de vruchten zijner inspanning, door het aanbie den van een stad, die geen stad meer is en geenerlei functie meer als zoodanig kan uitoefenen. Het gevechtsgebied komt dus dichter bij de ruimte, waar de Duitsche gene raal veldmaarschalk von Mannstein zijn bewegingen thans vooral ook in noor delijke richting voltrekt. Stellig, het ligt ongetwijfeld in het voornemen der bolsjewisten om juist deze hen bedrei gende bewegingen op zijn minst te neu traliseeren, zooveel mogelijk echter in het noorden te overvleugelen. Nu, het is niet de eerste maal dat de Duitsche leiding in het doorzien van de voorne mens van den tegenstander deze in we kere mate tegemoet schijnt te komen. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. - Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, heeft de secr.-gen. van het Dept. van Land bouw en Visscherij van de hem ver leende bevoegdheid om ondernemers op het gebied van de voedselvoorziening wegens ernstige overtredingen of slechte bedrijfsvoering van hun bedrijf te ont zetten en andere gebruikers hiervoor aan te wijzen in enkele gevallen gebruik gemaakt. Bij de toepassing van dezen maatregel is echter gebleken, dat het besluit, het welk deze materie regelt, niet voldoen de mogelijkheden bood? Dit besluit is daarom aangevuld. De voornaamste wij zigingen komen hierop neer, dat aan den betreffenden ondernemer ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd, terwijl hem tevens een inleve ringsplicht voor het bedrijfsvee en den bedrijfsinventaris kan worden opgelegd Voorts zijn de gevolgen ten aanzien van de pacht geregeld, terwijl de mogelijk heid is geopend om een bewindvoerder op het bedrijf te plaatsen, die in de plaats treedt van den vroegeren eige naar.. De ondernemers op het gebied van de voedselvoorziening zijn er nogmaals op gewezen, dat de overheid niet zal aar zelen in ernstige gevallen deze stren ge maatregelen in toepassing te bren gen. STOCKHOLM, 26 Nov. (ANP). - Het Zweedsche persbureau TT meldt: Het werk aan het groote woorden boek van de Zweedsche Academie, dat onder leiding van deze Academie staat, is zoodanig gevorderd dat het eerste deel van band 17, omvattende de letter M, het volgend jaar zal verschijnen. De geheele band zal voltooid zijn begin 1945. Men is met het woordenboek begon nen in 1890. In 1920 heeft men het werk rhoeten reorganiseeren, teneinde de vol tooiing te bespoedigen. Weliswaar zal het nog ongeveer 20 jaar duren alvo rens het woordenboek gereed is, maar fhans reeds bezit men in het voltooide gedeelte een rijke bron van inlichtin gen. In totaal beschikt men nu over zes millioen kaarten in het register over alle woorden van de Zweedsche taal, te beginnen met het jaar 1520 tot den dag van heden. Vele Zweedsche en buiten- landsche geleerden zijn er reeds mede begonnen, uit dit rijke materiaal te putten. Werp geen „scherp" tusschen de aard appelschillen. 's-GRAVENHAGE. 26 Nov. Van 12 December tot en met 22 Januari a.s. is op bon Boter 50B desgewenscht bak en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kun nen verkrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen moet den bon Boter 50B bij zijn handelaar inleveren in het tijdvak van Zaterdag 27 Novem ber tot en met Woensdag 1 December. De aflevering door den winkelier aan het publiek mag eerst van 12 Decem ber af geschieden. Degene, die gedu rende dit tijdvak zijn bon niet bij zijn handelaar inlevert, kan hierop geen bak- en braadvet verkrijgen. Personen, die geen bak- en braadvet wenschen te betrekken, kunnen op bon Boter 50B van 11 December tot en met 22 Januari a.s. 325 gram margarine verkrijgen. DE GELDIGHEIDSDUUR DER PETRO- LEUMBONNEN VERLENGD. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De gel digheidsduur der met ,,42 Verlichting" en ,,43" Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" en der met ,,62 Verlichting" gemerktebonnen der bon kaart ,,S 221" is verlengd tot en met 11 December 1943. Deze bonnen geven, zoo als bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. RESULTAAT WAS GERING. In den avond van den 26en Novem ber hebben de Britten wederom een terreuraanval op de Rijkshoofdstad on dernomen. Zij kozen, naar het D N.B. verneemt, wegens de weersomstandig heden en tot misleiding van de Duit sche luchtverdediging een omweg over zuid-west Duitschland. De Duitsche nachtjagers vielen den vijand op den langen weg naar het aanvalsdoel aan en wikkelden hem, vooral in het ge bied van Berlijn, in zware luchtge vechten, waarbij zij werden gesteund door de lang tevoren gealarmeerde luchtdoelartillerie. Reeds bij het begin van dezen jongsten aanval op Berlijn werd volgens tot nu toe ontvangen be richten waargenomen, dat viiftien bommenwerpers werden neergeschoten. Er komen nog steeds berichten binnen over neergeschoten toestellen. Het resultaat van den Britschen aan val was des te geringer omdat de te vergeefs verlengde heenweg slechts het medenemen van een veel geringere hoeveelheid bommen gedoogde dan bij de laatste aanvallen op Berlijn. Dl uit werking van den luchtaanval in den nacht van 26 op 27 November bleef daardoor ver achter bij die van de laat ste terreuraanvallen. SALAZAR OVER DE BUITEN- LANDSCHE POLITIEK. LISSABON, 26 Nov. (DNB). - In de heden gehouden bijeenkomst van de Portugeesche Nationale Vergadering heeft minisrer-president Dr Salazar een verklaring afgelegd m er de Portugee sche buitenlandsche politiek. Sinds de onderteekening van het En- gelschPortugeesche Verdrag over de Azoren heeft de Portugeesche buiten landsche politiek, naar Salazar ver klaarde, geen wijziging ondergaan Met de onderteekening van dit Verdrag heeft de Portugeesche regeering uit sluitend de belangen van Portugal ge meend te dienen. Vervolgens sprak Salazar over de Portugeesche kolonie Timor, die door de Japanners bezet is. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat de Japansche regeering tot dusver geen gevolg heeft gegeven aan de Portugeesche wenschen inzake een rechtstreeksche verbinding met deze kolonie. Overigens zijn de be trekkingen tusschen Portugal en Japan uiterst correct en in het bijzonder zijn er in het geval van de kolonie Macao nooit meeningsverschillen ontstaan. Het gaat om leven of dood. BERLIJN, 25 Nov. (DNBDe Mos- kousche conferentie is in zeker opzicht een kruispunt in de politieke ontwik keling van dezen oorlog, zoo schrijft Rijksminister dr. Göbbels in zijn jong ste artikel in het weekblad „Das Reich", dat tot opschrift draagt: „De bange vraag". De minister constateert, dat de hoop van de Engelschen en Amerikanen, op deze conferentie het Kremlin te kun nen bewegen tot Let vastleggen van zijn territoriale eischen niet in vervulling is gegaan. De Sovjets zijn niet bereid gebleken concessies te doen.Integen deel, de plutocratieën zijn met het oog op den algemeenen oorlogstoestand ge dwongen geweest, aan de eischen der bolsjewisten toe te geven in een om vang, dien een Amerikaansch blad on langs bestempeld heeft als bepaald fan tastisch. Daarmede, zoo vervolgt dr. Göbbels, heeft de internationale toe stand een fundamenteele wijziging on dergaan. De minister constateert, dat de aan spraken der Sovjets op invloed en grondgebied niet alleen betrekking hebben op Polen, het geheele Balti- sche gebied, Finland, Roemenië, Bul garije en Hongar^e of op militaire steunpunten in Turkije, doch dat men in Moskou reeds medezeggenschap verlangt in Afrika, in de Middelland- sche Zee en in de Egeische Zee. Ja, het geheele Nabije Oosten is inmid dels door de Sovjet-Unie tot haar be- langengebïed verklaard en de Anglo- Amerikanen bezitten geenerlei moge lijkheden om aan dit streven naar macht van het bolsjewisme een halt toe te roepen. Bezorgdheid in de neutrale staten. De minister wijst er op, dat er uit alle neutrale staten en uit de door Duitsche troepen bezette gebieden in Europa be richten komen, dat het tot dusver be staande leedvermaak over de militaire tegenslagen van itschland aan het Oostelijk front heeft plaats gemaakt voor een algemeene bezorgdheid. De ontwikkeling, zoo verklaart de minis ter, gaat dus precies zoo, als wij haar hebben voorspeld. Wie gisteren nog juichte, is thans vervuld van angst. De Sovjets zullen uiteraard geen seconde dralen om hun politieke en territoriale eischen in overeenstemming te brengen met hun militaire successen. De minister legt er den nadruk op, dat Europa van Engeland en de Ver Staten niets meer te verwachten heeft. Zelfs wanneer zij wilden, zouden zij het niet kunnen helpen. Uit eigen kracht is Evropa zonder Duitschland niet bij machte, zijn bestaan tegenover den stormloop uit het Oosten te ver dedigen. Er blijft derhalve voor zijn bescherming nog slechts over het mili taire potentieel van het Duitsche Rijk. Zou die wal doorbroken worden, dan zou Europa verloren zijn. Maar niet alleen dat: ook Engeland en de Ver. Staten zouden in dat geval een duis tere toekomst tegemoet gaan, die vroeg of laat zou eindigen in het bolsje wisme. De laatste verdedigingslinie. In zijn verdere uiteenzettingen her haalt de minister, dat de Duitsche weermacht aan het Oostelijk front thans de laatste verdedigingslinie voor alle Europeesche volkeren vormt, en dat eigenlijk elke Franschman, elke Italiaan, elke Zweed en elke Zwitser onze soldaten op de knieën moest bedanken dat zij de landen van ons Continent door het inzetten van hun leven bewaren voor een lot, waarover, wanneer het voltrokken is, aan de doode monden van tallooze milioenen menschen geen enkele maal meer een klacht zou zijn ver oorloofd. Dr. Göbbels onderzoekt vervolgens om welke redenen volkeren van Europa die door het bolsjewistische gevaar be dreigd worden, niets doen om dat ge vaar uit den weg te ruimen. Het be treft hier, zoo schrijft hij. een samen gaan van gebrek aan inzicht, aanmati ging en lafheid. Men probeert het con flict zoo lang te ontgaan totdat het eens te laat zou kunnen zijn. De vraag waarvoor Europa zich geplaatst ziet, is zoo ingrijpend en categorisch gesteld, dat het niet meer mogelijk daarvan terug te wijken. Het Europeesche Con tinent heeft reeds verscheidene malen in zijn wisselvallige geschiedenis voor een zoo wreedaardige keus gestaan, en telkens ging het daarbij voor het Con tinent om leven of dood. En telkens, zoo betoogt dr. Göbbels, was het 't in het Duitsche volk vertegenwoordigde Germanendom. dat op het laatste be slissende oogenblik in de bres sprong en Europa de hand tot redding bood. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Dr. Göbbels legt er den nadruk op. dat de Duitsche grenadiers, die dage lijks weer opnieuw den strijd aanbin den met den wilden stormloop van het bolsjewisme, op zijn minst de harts tochtelijke belangstelling verdienen van alle volkeren, die zonder hun optreden weerloos zouden zijn blootgesteld aan de vloedgolf uit de steppen van het Oosten. Wanneer het heden hun uit blind onverstand die belangstelling onthoudt, dan zal de toekomst haar niet kunnen weigeren. Want de toekomst zal slechts uit hun heldendom haar leven winnen. „De bange vraag, die thans op de menschheid drukt, t.w. de vraag naar leven of dood, zoo besluit de minister zijn artikel, vindt slechts door hen een antwoord Het is het antwoord van een manlijk besluit, dat ook in de zwaarste crises en onder den hevigsten druk onwrikbaar blijft en daarom op het hoogtepunt van het Europeesche drama tot de triomf van een groote en fiere overwinning zal leiden." Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederland- sche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijks- duitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskomman do Ausland, Amsterdam, Prins Hen drikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst, moe ten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzon dering verplicht alle personen met inbegrip van het personeel in dienst van de weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding totdusver achterwege gelaten liebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gpvolg wordt gegeven, kan be straffing volgens de krijgswetten (over treding van den aanmeldingsplicht) ge schieden. Burgemeester viel politie- inspeeteur aan. 's GRAVENHAGE, 26 Nov. Het vrij zeldzame feit deed zich Don derdag voor, dat eei. burgemeester zich v/egens mishandeling moest verantwoor den voor het Vredegerechtshof. De en kele jaren geleden benoemde burge meester van Weert, J. M. W. R.-M., had n.l. op 28 Juli 1941 ter secretarie den inspecteur van politie H. een kas tijding toegediend omdat de inspecteur op 's burgemeesters vraag, waarom hij op straat den burgemeester niet groet te, had geantwoord: „Dat behoef ik niet te doen." Inderdaad bestond er geen rechts- noch sociale plicht tot groeten, althans bestond die plicht op genoemden datum niet meer, want de inspecteur was in middels van Weert naar Groningen overgeplaatst, waardoor het dienstver band met Weert was verbroken. De burgemeester echter had het in het bijzijn van eenige secretarie-ambtena ren door den inspecteur gegeven ant woord als een aantasting van diens gezag beschouwd en hij was daarover zoozeer ontstemd, dat hij den inspec teur. te lijf was gegaan en hem zelfs volgens verklaring van getuigen bij de keel had gegrepen. Voor het Vredegerecht erkende de burgemeester, dat hij in woord en daad foutief was geweest. De procureur-generaal, mr. Van Vlo ten, zeide o.a., dat het optreden van den burgemeester jegens den inspecteur al was de verhouding tusschen deze beiden reeds lang gespannen geens zins te pas was gekomen en dat een gezagsdrager, die aangewezen is om de nieuwe orde ingang te doen vinden, in de eerste plaats zichzelf moet weten te beheerschen. iekening houdend met menschelijke motieven zag spr. af van zijn aanvankelijk voornemen om een principale vrijheidsstraf te vorderen en hij volstond met het eischen van een flinke boete: 100, wegens mishande ling. Het Vredegerechtshof zal 9 December uitspraak doen. Jongeman stichtte brand en nam goederen weg. 's GRAVENHAGE, 26 Nov. In hooger beroep stond voor het Vre degerechtshof de ongeveer 20-jarige J. P N. P. terecht, die wegens brandstich ting in een magazijntje van W. A. Klee ding te Leiden en wegens medeplich tigheid aan diefstal van eenige goederen uit dat magazijn door den Vrederechter tot twee jaren gevangenisstraf was ver oordeeld. De procureur-generaal achtte aanlei ding tot vermindering der straf aanwe zig en vorderde veroordeeling van den jongeman die bij de uitvoering van zijn daad door wraakgevoelens bezield was geweest tot één jaar, met af trek van den tijd, dien deze in preven tieve hechtenis had doorgebracht. Uitspraak 9 December. Onlangs hebben ambtenaren van de prijsbeheersching een enormen fruit- smokkelhandel achterhaald, waarbij pl.m. 200 ton appelen, die tegen zeer 'noogen prijs van de hand gingen, in beslag zijn genomen. Voor den politierechter te Middel burg heeft een groot aantal personen te recht gestaan wegens den smokkel van duizenden gouden munten naar België. Er werden heehtenisstraffen tot maxi maal 5 maanden en geldboeten tot maxi maal 5000 gulden opgelegd. De rechtbank te Amsterdam heeft den 26-jarigen W J. Peters en den 25- jarigen C. J. v Velsen als daders van den dubbelen moord in de Haarlemmer straat resp. tot 15 en 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. In het Sint Pranciscus Gasthuis te Rotterdam is Donderdag na langdurige ziekte op 67-1arigen leeftijd overleden pater Fr. Paulinus Hase, O.F.M., de laat ste pastoor van de in de Meidagen 1940 zoo zwaar getroffen Boschjeskerk.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1