DAGBLAD VOOR Brandende haat over de terreuraanvallen. Nieuwe terreuraanvallen op Duitsche steden. Dr. Göbbels spreekt De woonblokkrakers" breken den Duitschen tegenstand nooit. Als straks de vergelding komt XLVrlF "eraT, "te Hevige aardbeving in Turkije. Sovjet-troepen zware verliezen toegebracht. Duiische successen bij K-orcslen. De vastberadenheid van het Duitsche volk. Moordaanslag te Rotterdam opgehelderd. Mussert bii het „Technisch Gilde". DISTRIBUTIENIEUWS. Verduister v. 16.45-8.15 uur. Bekendmaking. Nieuws in 't kort. V.S.V. door Feijenoord geklopt. VOETBALUITSLAGEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. MAANDAG 29 NOVEMBER 1943. ALKMAAKSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 279, 2 pagina's. Pr\js der gewone advertenties in deze éditie ƒ0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 31/* m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheeie Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Rijksminister dr. Göbbels heeft Zon dag in een toespraak bij de opening der H.J.-Filmstunden in het Winter halfjaar gesproken over het pro bleem, dat, zooals hij zeide, op het oogenblik het* meest brandend is: de vijandelijke luchtterreur en haar ge volgen voor het Duitsche thuisfront. Klaarblijkelijk, zoo zeide hij, koestert de vijand van de vermoedelijke kan sen van deze gemeene, cynisch-ruwe strijdwijze, die juist daardoor ook zoo typisch Engelsch is, volkomen ijdele en bedriegelijke verwachtingen. Hij meent het oorlogsmoreel van het Duitsche thuisfront te kunnen breken en daarmede over ons een gemakke lijke, goedkoope en volkomen on militaire overwinning te kunnen beha len, die hem tot dusverre op het eerlijke slagveld onthouden is en hem altijd onthouden zal worden. Zooals in den eersten wereldoorlog met de hongerblokkade, zoo. strijdt Engeland in den tweeden wereldoorlog met fosfor en brand tegen vrouwen en kinderen, die in hun weerloosheid voor de Britsche gentlemen natuurlijk loonender doelen zijn dan gewapende Duitsche soldaten, tegenover wie zij zich, zooals het front in Zuid-Italiaë weer eens bewijst, slechts ongaarne en aarzelend wagen -te plaatsen. Thans is naast andere groote steden ook de hoofds+ad des Rijks aan de beurt. De vijand overgiet haar met brisant- en brandbommen, werpt massa's fosforpro- jectielen op haar cultuurmonumenten, ziekenhuizen, kerken en arbeiderswijken en geeft triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar bevolking dat op den duur niet zal verdragen, maar veeleer in eenstorten en daardoor aan den oorlog 't einde zal maken, dat de vijand wenscht: door een onvoorwaardelijke capitulatie, tengevolge waarvan ons leven verpand zou worden, ons volk verkocht, onze mannen als werkslaven aan het bolsje wisme uitgeleverd en elke Duitsche toe komstverwachting ten grave gedragen. Ik kan daarop, zoo vervolgde de mi nister, in naam van de hoofdstad en haar bevolking en in naam van het ge heeie Duitsche volk slechts ten ant woord geven: nooit! Er is geen situatie denkbaar, waarin wij tot een dergelij- ken wanhoopsstap zouden kunnen be sluiten. Tegenover deze laaghartige ver nietigingsbedoelingen van den vijand stellen wij een wil tot tegenstand, die onder geen omstandigheden gebroken kan worden. Woede en nationale razernij. De Londensche pers verklaart, dat de bevolking van Berlijn de beslissing over den oorlog thans in handen heeft. Als volgens de meening van den vijand op dit oogenbhk de oorlog wordt beslist door de houding van het Duitsche volk. dan is deze beslissing reeds gevallen. Door hun vliegers „woonblokkrakers" te noe men geven de Engelschen openlijk toe, dat de Britsche luchtmacht niet, zooals vroeger steeds beweerd is, bevel hëëft de Duitsche oorlogsindustrie te treffen, maar opdracht heeft om Duitsche woonwijken in puin te leggen, de bevolking tot het uiterste te pijnigen en vrouwen en kinderen op de meest bar- baarsche wijze te dooden. Het Duitsche volk zal daarvan acte nemen. In de ge heeie wereld is het oordeel over deze strijdwijze uitgesproken. Het Duitsche volk antwoordt met brandenden haat. Als de schijnheilige huichelaars in Londen, die God tot getuige aanriepen, terwijl zij vrouwen en kinderen ver moordden, nog op geheime bondgenoo- ten in Duitschland hopen, kennen zij het Duitsche volk slecht. Het Duit sche volk is thans vol van veront waardiging, woede en nationale ra zernij. Niets wordt in Duitschland stormachtiger geëischt dan dat den misdadigers aan de Theems eens met rente en rente op rente zal worden vergolden wat zij hebben misdaan en misdoen. Het Duitsche volk kan gerust zijn: dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereidingen voor de vergelding, en als zij op zekeren dag over Engeland zal losbarsten, kan het Britsche volk hun dank zeggen, die in nacht en mist onze vreedzame steden overvallen en brand en verwoesting, leed en dood over onze vrouwen en kinderen laten uit storten. Volkskameraadschap. Intusschen is een geheel volk aan het werk om de zwaarbeproefde steden over de verschrikkingen van de vijandelijke luchtterreur heen te helpen. Hier ziet men een volkskameraadschap en een so cialisme van de daad, die de grootste be wondering verdienen. Ik was de laatste dagen zonder onderbreking midden on der het volk van Berlijn. Het vertrou wen, dat ik daar ontmoette, de discipline, de zenuwkracht, de hardheid in het ont vangen van slagen, het geloof in den Führer en de overwinning, de hooge mannelijke deugden, die ik daar cveral mj arm en rijk, bij jong en oud, bij mannen, vrouwen en kinderen heb waar genomen, hebben mij steeds weer diep Bewogen. Dit volk heeft de overwinning verdiend en zal haar dan ook bevech ten. Zijn mannen en vrouwen zijn hel- j en. tlin jeugd wedijvert met hen tn dapperheid. Deze tijd is' het rijkst aan "L, thaar ook de grootste in tonze ge- ls' In dezen tijd wordt onder leed an tranen het nieuwe Rijlr ge- Trl™," voorgoed bevestigd, de jeugd wendde dr- Göbbels zich tot •ol?.?.,, u^;7,00 zetde hij, zal eenmaal het •Tl in Banden worden gegeven dit hlt J"™1., er de zekerheid bestaan, weer aan handen Is. Het mag nooit den blantulPJ00 do°delijk gevaar wor- tilmaai .no u als dat. waarin het na- mm het heeft overgeno- Si gevaar^gebracht S£ï moed of aan vel^^ooSlnl3" ®ee,n verrn°eienls of verslapping. Göbbels maakte een verffellikina tusschen de beide wereldoorlogen in te- ^doorlog, zoo zeide hij, zijn er thans geen teeke nen van vermoeienis of ver<fan*vt*«<* Idealistische krachten tegenover de ver zwaarde eischen, welke de lange oorloes duur stelt, er is nergens scepsis of bet- weterij. Het nationaal-sociallsme heeft Jiet de bedwingende kracht van zijn idee het beste deel van 't volk volkomen ver anderd en aan zijn verantwoordeliikheM jet grootste deel van de taken des tild* toevertrouwd. Voor alle troepenonderdee- de reserve uit de Jeugd bij het nger duren van den oorlog eer beter dan slechter. Idealisme ert toewijding van die reserve zijn als bij het begin van den oorlog. De statistiek van de offers, door de leiders der Hitler-Jugend ln den oorlog gebracht, laat op het eerste ge zicht zien, in welk een omvang hier wordt getuigd voor de idee van het na- tionaal-socialisme, in leven en sterven. In de Duitsche jeugd leert men het Duit sche volk begrijpen. Geen volk ter we reld kan zich met het Duitsche meten in soldateske gezindheid. De minister sprak vervolgens in ver band met de Anglo-Amerikaansciie ter- reur-aanvallen over de bescherming der opgroeiende Duitsche jeugd. In het be lang van de jeugd zijn de kinderen uit een aantal groote steden, welke in groo- tere mate zijn blootgesteld aan de bru tale ,dag- en nachtaanvallen, geëvacueerd. Dat bij de laatste zware luchtaanvallen op de hoofdstad het aantal gedoode kin deren boven verwachting gering is, is een gevolg van het feit, dat de meeste Berlijnsche kinderen geëvacueerd zijn De oudere jeugd echter blijft in de bedreig de gebieden en helpt de mannen en vrou wen bij hulp- en reddingswerk met een toewijding en een moed, die slechts be wondering verdienen. Trotsch op de jeugd. Op deze jeugd kan Duitschland trotsch zijn. De nationaal-socialistische jeugdlei- ding heeft zich voor het grootste deel haar hoogste kwalificatie voor haar taak verworven aan het front. De meeste jeugdleiders dragen oorlogsonderschei dingen en hebben zware litteekens en verwondingen .ten bewijze van het feit, dat achter hun woorden en eischen ook prestaties en daden staan. Tallooze ver tegenwoordigers der jeugdleiding vervul len hun plicht aan het front. Hier groeit een geslacht op, dat den Führer eer aan doet. Dit geslacht is geroepen om het groote Duitsche leven in den huidigen geest voort te zetten. Aan dit geslacht moet eens het erfdeel van het Rijk ge rust kunnen worden toevertrouwd. Het is de groote taak, de nationaal-socialisti sche oorlogsjeugd voor dezen hoogen ar beid op te vbeden, haar dapper en sterk te maken, opdat het nationaal-socialis tische werk niet ondergaat, maar voort leeft in kinderen en kleinkinderen, voor wie het zware werk thans wordt ver richt. Dat is, aldus besloot dr. Göbbels, de. belofte aan den Führer, in wiens naam de Duitsche jeugd vandaag is samenge komen. Hij is haar vereerd en verafgood voorbeeld, dat zij wil navolgen, niet al leen in gemakkelijke maah ook in zware tijden. Hij moet op deze jeugd trotsch kunnen zijn, zooals deze jeugd trotsch is op hem. In de zuurkoolfabrieken heerscht thans groote drukte Nadat de vaten gevuld zijn, worden ze haar de laadplaatsen gerold, om vandaar naar de steden te worden getransporteerd CNF/Kui per/P ax m Naar radio-Ankara meldt, heeft zich Vrijdagnacht in bijna alle deelen van Turkije een ernstige aardbeving voor gedaan. De hoofdschokken lagen tus schen 1.21 uur en 1.25 uur. Bijzonder heden zijn nog niet ontvangen. Tot dus ver werd vernemen, dat in ae dorpen Osmantsjik en Medshitoroe groote schade is aangericht. Voorts worden zware verwoestingen gemeld uit Ti- kat. Al deze plaatsen zijn gelegen in het Vilajet Tsjorroem. Te Amasya zijn eenige muren ingestort. Te Soeloeova zijn 3 dooden en talrijke gewonden. De schokken werden ook gevoeld in Istan- boel en Diarbekir. Om 9.08 uur en 11.13 uur werden twee'v hevige aardschokken gevoeld te Ankara. Te Ilgaz werden op denzelfden tijd het postkantoor en het volkshuis verwoest. Aantal dooden stijgt. Radio-Ankara meldt, dat tengevolge van de aardbeving in Soeloe Ova reeds 25 dooden en 30 gewonden zijn geteld, in de omliggende dorpen 20 dooden, in Mezifon 60 dooden: hier is 15 pet. der huizen verwoest. Uit Ezine is geen en kel bericht ontvangen. De schade in de streek Gumusj-Madsjikeusamson is nog niet te overzien.- Tn het district Ooy is 60 pet. der huizen vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet te over zien. Te Ladik en Erbai zijn alle hui zen, die bij de vorige aardbeving, in het voorjaar gespaard varen gebleven, thans inges+ort. Volgens een officieer mededeeling uit Ankara bedraagt het totale aantal dooden tot dusverre 600. De regeering heeft treinen met verplegend personeel, geneesmiddelen en levensmiddelen naar de getroffen streken gezonden. Formaties Britsche bommenwerpers vlogen Vrijdagnacht boven het Rijks gebied en ondernamen nieuwe terreur aanvallen. Een deel dezer formaties viel Stuttgart aan, terwijl andere for maties ie Rijkshoofdstad aanvielen en over verscheidene wijken der stad ver strooid brisant- en vooral brandbommen neerwierpen. Er ontstond schade. Nachtjagers en luchtdoelartillerie scho ten, voor zoover tot dusver is vast gesteld. 39 Britsche bommenwerpers neer. Zoodoende verloor de vijand bin nen 24 uur bovrn hei- Rijk en de be zette gebieden in het Westen 93 vlieg tuigen, bijna uitsluitend zware vier motorige bommenwerpers. Duitsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 26 op 27 November bommen op het stadsgebied van Londen. Convooi aangevallen Verder deelde het weermachtsbericht van Zaterdag mede, dat Duitsche tor pedovliegtuigen voor de 'Algerijnsche kust een uit groote troepentransport schepen bestaand krachtig beschermd vijandelijk convooi met groot succes aanvielen. Zij brachten twee torpedo jagers en drie transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 38.000 brt. tot zinken. Twee andere torpedojagers, één groot transportschip en één bewa kingsvaartuig werden zwaar bescha digd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ten zuidoosten van Perekop werd een verloren gegane hoogte heroverd en tegen talrijke vijandelijke tegen aanvallen gehouden. De luchtmacht viel hier en op het landingshoofd ten zuidoosten van Kertsj met sterke strijdkrachten de vijandelijke stel lingen en de tot den tegenaanval overgaande bolsjewisten aan en bracht bun gevoelige verliezen toe. Op het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr duurden de zware afweergevechten ook giste ren voort. Plaatselijk binnengedron gen vijandelijke strijdkrachten werden teruggeworpen of afgegrendeld. Ten zuiden van Krementsjoeg en bij Tsjer- kassy worden gevechten geleverd te gen binnengedrongen vijandelijke ge vechtsgroepen. Ook ten westen van Kiëf werd hevig gevochten. Verschei dene Sovjetaanvallen mislukten, terwijl bij een eigen aanval terrein werd ge wonnen, in weerwil van verbitterden vijandelijken tegenstand en onbegaan bare wegen. Duitsche successen bij Korosten. In het gebied van Korosten werd een eigen aanvalsoperatie met succes be ëindigd. In gevechten, die dagenlang duurden, gelukte het, sterke vijande lijke strijdkr?chten in te sluiten en -e vernietigen. Daarbij werden ook bols jewisten. die tijdelijk in het zuidooste lijke deel der stad Korosten waren binnengedrongen, in weerwil van hun wanhopigen tegenstand vernietigd. On ze troepen brachten den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toe, maakten talrijke gevangenen en maak ten 59 stukken geschut en een groot aantal lichte en zware infanteriewape- nen buit. In het gevechtsgebied van Gomel na men de gevechten in hevigheid af. Op enkele plaatsen werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en de bolsjewis ten door tegenaanvallen op hun uit gangsstellingen teruggeworpen. Ten zuidwesten van Newel herover-- dén onze troepen verscheidene plaatsen en sloegen vijandelijke tegenaanval len af. In den oostelijken sector van het Zuid-Italiaansche front leefde de ge vechtsbedrijvigheid gisteren weer op. De vijand yiel meermalen aan met af- deelingen tot bataljonssterkte, gesteund door pantserwagens. De gevechten du ren nog voort. Van de andere front sectoren wordt levendige artilleriebe drijvigheid aan weerszijden gemeld. In het MIddellandsche Zeegebied zijn op 26 en 27 November 12 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen vernietigd. Terreuraanvallen. Het weermachtsbericht van Zaterdag vermeldde o.a., dat Vrijdag overdag for maties Amerikaansche bommenwerpers de Duitsche Bocht binnendrongen en een terreuraanval ondernamen op de stad Bremen, waardoor verscheidene ziekenhuizen, gestichten voor ouden van dagen en cultuurmonumenten ver nield werden. Eskaders jachtvliegtui gen en jachtkruisers vernietigden te zamen met sterke andere luchtverde digingsstrijdkrachten volgens de tot dusver ontvangen rapporten 41 vijan delijke vliegtuigen. 13 andere Ameri kaansche bommenwerpers en jagers werden boven de bezetten gebieden in het Westen neergeschoten. John Middleton Murry in zijn boek „Christocracy" Londen 1942. „Niets is neerdrukkender dan de programs vol van wer- kelij'kheid gespeende manieren van spreken over „een nieuwe we reldorde" (A New Worldorder), waarvan overdreven Britsche oor logskruisvaarders overloopen en die de waardigheid hebben verkregen van een internationaal document in het Atlantic Charter. Hun ontoepas selijkheid op de realiteiten der oor logssituatie bereikt een peil dat pa thologisch is". Op de Zaterdag te Berlijn gehouden conferentie voor de buitenlandsche pers heeft de leider van de persafdeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, gezant dr. Schmidt, gesproken over den toestand. Dr. Schmidt haalde op ironische wijze een Reuterbericht aan. volgens hetwelk hij aan „geestelijke storing" tengevolge van de jongste terreuraanvallen zou lijden. Een feit is, dat dr. Schmidt bij de blusschingpwerkzaamheden verwon dingen heeft opgeloopen De terreuraanvallen op de* Rijkshoofd stad worden, zoo ging de gezant ver der, door verantwoordelijke Engel schen, o.a. den Britschen minister van Voorlichting Brendan Bracken, ge schikt genoemd om den Duitschen wil tot verzet te breken, zoodat opnieuw de eisch naar een onvoorwaardelijke capitulatie gesteld wordt. Hierop kan maar één antwoord ge geven worden: „Wanneer Brendan Bracken en zijn medewerkers aan de beurt komen, zal men zien wie sterkere zenuwen en wie een grooter moreel heeft." In dit verband wees dr. Schmidt op het standpunt van de Londensche „Times" inzake de terreuraanvallen op Berlijn, waarin op veelzeggende wijze getwijfeld wordt aan de uitwerking van de methoden, die .door het officieele Engeland worden aanbevolen. Het drama in de Slaghekstraat, waar, zooals men weet, in den nacht van Woensdag op Donderdag een moord aanslag werd gepleegd op den 36-jari- gen caféhouder G. J. van Duffelen, is binnen tweemaal 24 uur opgelost. Reeds bij het eerste onderzoek was de verdenking gerezen tegen den 25- jarigen expeditieknecht H. M. van I., die met de vrouw van den kastelein relaties scheen te onderhouden, ter wijl vermoed werd, dat ook deze vrouw en de 21-jarige buffetjuffrouw J. M. G., die in hetzelfde huis woont, niet vrijuit gingen, te meer, omdat het volslagen onaannemelijk moest worden geacht, dat de echtgenoote, die naast haar man had gelegen, niets gehoord of gezien zou hebben. Het drietal werd gearres' teerd. Tot tweemaal toe gaf Van I. een alibi op, maar toen dit niet bleek te kloppen, moest hij wel door de mand vallen. Hij legde een volledige beken tenis af. Als motief gaf hij op, ver liefd te zijn op de echtgenoote. Tot half zeven 's avonds had hij in het café van Van Duffelen gezeten, waar het plan tot moord in hem rijpte, ^ij ging naar de woning van zijn vader, haalde een staaf ijzer rn verborg zich in een schuilkelder op straat. Tegen middernacht kwam hij te voorschijn, ging naar de woning, stak de hand door het raampje van de deur en kon aldus binnenkomen. Toen is hij naar de eer ste verdieping geslopen en heeft den caféhouder met de ijzeren staaf tot driemaal toe op het hoofd geslagen, Nadat hij met behulp van een zaklan taarn den uitslag van zijn daad had gecontroleerd, deed hij een greep in het over den stoel hangende colbertje van Van Duffelen en eigende zich twee portefeuiles toe, waarin een groot be drag aan geld zat. Beide portefeuilles verborg hij in een trommeltje thuis on der den vloer, maar de rechercheurs hebben het weten te vinden. De rol, welke de beide vrouwen in het drama hebben gespeeld, wordt nog nader onderzocht. Zij. zoowel als van I. zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het slachtoffer is Zondagmorgen aan zijn verwondingen overleden. Misschien wordt Londen één ruïne. Op den derden Landdag van het Technisch Gilde, welke te Utrecht ge houden werd, hebben verschillende sprekers het woord gevoerd. De secr.- gen. van het departement van Water staat, ir. v. d. Vegte, heeft o.a. een in leiding gehouden over den gang van zaken op zijn departement onder nat. soc. leiding. Weliswaar moesten thans vele werken blijven rusten, maar in den Noord-Oost-polder is in de voorbije jaren hard gewerkt, zoodat daar 8000 H.A. voor de voedselvoorziening in cul tuur is gebracht, terwijl in 1944 nog 10.000 H.A. hieraan toegevoegd zal kun nen worden. Spr. heeft een blik in de toekomst ge worpen en vroeg aandacht voor het na den oorlog aan te leggen net van auto-snelwegen, voor de inpoldering van de Zuidelijke polders en het IJssel- meer, van de zeearmen in Zeeland, van het Waddengebied, enz., enz. Verder moet het kanalennet verbeterd worden en de Spoorwegen gemoderniseerd wor den Rede van Mussert. Mussert, die de vergadering bij woonde, voerde het slotwoord en begon met te spreken over de techniek en den oorlog. In dit verband bracht spr de ron kende Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen, die thans boven ons Und naar Duitschland vliegen, in herinne ring. En er zijn, aldus spr., in ons volk cme categorieën. De menschen van de eerste categorie zijn verheugd over dez< muziek in hun ooren," die van de tweede verafschuwen dezen bommen- terreur uit mensehelijke overwegingen en wij vormen de derde categor'e, die e--van overtuigd zijn dat de Anglo- Arnerikaansche vliegtuigen gesteund worden door het Jodendom om Duitsche steden te vernielen. Wie zal zeggen, zoo vroeg Mussert zich af, of er over een half jaar of eerder, nog wel één huis in Londen zal staan? Wij weten het niet. Misschien is over een jaar Londen één ruïne De Leider herinnerde er voorts aan. dat in 950 vóór Christus Babyion ien wereldstad was, die 689 v. Christus •to taal werd verwoest. Eeuwenlang heeft men niet eens gewet3n waar Babylon ooit heeft gelegen. Zal dit ook hel lot van Londen worden? Het gaat thans om de vraag of Europa zal kunnen blijven bestaan of niet. nu heele werelddeelen tegen elkaar in op stand zijn gekomen. De communistische en groot-kapitalistische techniek ver vaardigen massa-producten zonder zie', terwijl het Europeesche product een ziel heeft. Deze tijd eischt van ons het tegen houden van de ontbinding en de ver woesting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Indien Duitschland niet aan het Oostfront stond, zou het uit zijn met het leven van Europa De af weer van Europa eischt een vereenigd Europa Indien het Adolf Hitler gelukt zijn historische roeping te vervullen, zal het ware socialisme komen Gaat daar bij onze souvereiniteit verloren? Geens zins, als er maar vrijheid in gebonden heid is. In Amerika zei Monroe, dat de Amerikanen zich niet met zaken, die buiten hun werelddeel vallen, moeten bemoeien. Laten wij Europeanen eens denken aan onze eigen Monroe-doc- trine. Ook de technici kunnen helpen den oorlog voor Europa te winnen Aan het einde van zijn rede kwam de Leider te spreken over onze hoogescho- len, waar momenteel de hoogleeraren saboteeren, met uitzondering van Delft en Wageningen. Wij moeten het van de saboteerende hoogleeraren aan de an dere universiteiten niet hebben. Inte gendeel, het gaat om de bouwers vgn Europa. Met een opwekking om pal te blijven staan in deze moeilijke jaren, besloot Mussert zijn rede. POLITIEK WEEKPRAATJE. 's-GRAVENHAGE. 27 Nov. De titel van het door den heer Max Blokzijl op Maandag 29 November over Hilver sum I om 18.45 uur te houden politieke weekpraatje is: „Weest dapper, wordt Stormec". DE AFLEVERING VAN VLEESCH. Hoewel de vleeschbonnen 40 en 50 reeds op Vrijdag bekend zijn gemaakt, is het afleveren op deze bonnen door den kleinhandel eerst van Woensdag 1 December af toegestaan. DE GELDIGHEIDSDUUR VAN DEN CHOCOLADEBON VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen Versnaperingen 47, welke op het koo- pen van 100 gram chocolade recht ge ven, is tot en met 11 December a.s. verlengd. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 28 Nov. tot en met 11 Dec. 1943 geven de met „44 Verlichting" en „45 Verlichting" gemerkte bonnen der bon kaart „S 121" elk recht op het koopen van één liter petroleum. DE GELDIGHEIDSDUUR DER PETRO- LEUMBONNEN VERLENGD. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De gel digheidsduur der met „42 Verlichting" en „43" Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 121" en der met „62 Verlichting" gemerkte bonnen der bon kaart „S 221" is verlengd tot en met 11 December 1943. Deze bonnen geven, zoo als bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. 30 Nov.: Zon op 8.25, onder 16.32 uur. Maan op 11.06, onder 19.29 uur. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aussenst.elle Holland, deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederland- sche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijks- duitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskomman do Ausland, Amsterdam, Prins Hen drikkade 159, waarbij zij den Wehrpass of andere documenten, die betrekking hebben op den militairen dienst, moe ten overleggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzon dering verplicht alle personen met inbegrip van het personeel in dienst van de weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding totdusver achterwege gelaten hebben, worden hierbij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan be straffing volgens de krijgswetten (over treding van den aanmeldingsplicht) ge schieden. OPENSTELLING POSTINRICHTINGEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Op Za terdag 4 December zullen de post- inrichtingen gedurende de gewone uren geopend zijn. Er wordt geen extra ge legenheid geboden om daarna nog post pakketten aan te bieden, zooals andere jaren gebruikelijk was. Op grond van een besluit van den Italiaanschen ministerraad is de inbeslag neming bevolen van alle kunstvoorwer pen, antiquiteiten en bibliotheken in joodsch bezit. Deze maatregel geldt ook voor de joodsche gemeenten. Radio Rome meldt, dat in de afge- loopen week in Napels 21 Italiaansche ar beiders door een Anglo-Amerikaanschen krijgsraad onder beschuldiging van rebel lie ter dood veroordeeld en doodgeschoten zijn. De Führer heeft het eikenloof bij het ridderkruis van 't ijzeren kruis verleend aan luitenant-generaal Johannes Block, commandant van een infanterie-divlsie als 331sten en aan generaal-majoor Hasso von Manteuffel, commandant van een pant serdivisie, als 332sten soldaat der Duit sche weermacht. Tijdens den jongsten terreuraanval van de Angelsaksische luchtmacht op de stad Frankfurt am Main is ook het in de geheeie wereld bekende geboortehuis van Johann Wolfgang von Goethe getrof fen. Het huis, dat o.a. met zijn smaak volle interieur de woninginrichting van een patricisch gezin uit de 18de eeuw voor het nageslacht bewaart, liep ernsti ge beschadigingen op. Van de 26 vijandelijke bommenwer pers en jagers, die op 22 Nov. trachtten, de Japansche stellingen op Bougainville aan te vallen, zijn er 20 door het Japan sche afweergeschut neergeschoten. Een andere vijandelijke formatie van 100 bom menwerpers en jagers trachtte op 26 Nov. een aanval op dezelfde plaats te doen, doch zij werd door het afweergeschut ver dreven met een verlies van 12 toestellen. De schade aan de Japansche installaties is gering ONZE PAARDENSPORT. Voor liefhebbers van paardensport laten wij hier eenige cijfers volgen, welke bewijzen, hoe zeer de pu blieke belangstelling voor de courses het laatste jaar is toegenomen. In 1943 werd voor draverijen in to taal 1.227.745 aan prijzen uitge loofd en voor de rennen was dit 367.410. Wann er men bedenkt, dat het vorig jaar deze cijfers resp. 439.855 en 131.343 was, dan blijkt, dat de be dragen driemaal zoo groot zijn ge worden. In 1943 waren de omzetten van den totalisator ruim tienmaal zoo groot als in 1941 en ongeveer 2Vz maal zoo groot als verleden jaar. Het is zelfs voorgekomen, dat Duin- digt op één dag een record-omzet van 440.000 behaalde. Bij de winnende dravers staat Barones Spencer aan het hoofd met een bedrag van niet minder dan 53.800. Dit pj ard, dat een klasse op zichzelf vertegenwoordigt, zal het volgend jaar uitsluitend voor de fokkerij wor den gebruikt, zoodat het niet meer aan de courses zal deelnemen. Vast staat, dat het ons in de toe komst niet aan paarden van deze kwaliteit zal ontbreken. Alcmaria wint van W.F.C. Het kleine programma, dat Zon dag werd afgewerkt, heeft des ondanks de noodige verrassingen opgeleverd. Daartoe rekenen we nog niet zoo zeer de eclatante overwin ning van EDO op HBS, omdat hier de oorzaak gevonden moet worden in een totaal uit vorm zijnde Haag- sche verdediging, maar wel de twee overige ontmoetingen in het Wes ten: Feijenoord versloeg VSV met niet minder dan 41 en 't Gooi had in Amsterdam niet de minste moeite met Blauw Wit, dat een 15-neder- laag te slikken kreeg! De situatie in district II is thans zoo geworden, dat VUC onbedreigd aan den kop gaat: V. U. C10 8 2 0 45—20 18 Feijenoord 10 5 4 1 169 14 V. S. V10 5 3 2 23—19 13 In het Oosten won Ensch. Boys met 51 van Tubantia, wat in de lijn der verwachtingen lag. Het Zuiden zorgde ook nu weer vooi onverwachte resultaten. Zoo werd Eind hoven door Noad geklopt met 3—2 en verloor MVV met 12 van Spekholzer- heide, dat n.b. op de tiende plaats staatf Willem II en Roermond speelden ge lijk (0—0), wat een uitstekende prestatie is van de Limburgers, die desondanks onderaan blijven. Nog meer verrassingen: PSV klopte zeer royaal NAC met 5—1! En tenslotte twee normale uitslagen: BW won van Maurits met 30 en Longa overwon de Spechten met 10. Wie moet hier kampioen worden? Er zijn minstens vijf serieuze candidaten: Eindhoven, BW, MVV, Longa en Wil lem II. In het Noorden won GVAV van HSC met 5—1, versloeg Veendam Be Quick met 32 en maakte Achilles korte met ten met Sneek: 40. Tweede klasse A. In de 2e klasse A zorgde Alcmaria voor een verrassing, door in Wormer- veer WFC met 21 te kloppen. Een lee- lijke streep door de rekening van de WFC-ers. die nog altijd een bedreiging vormden voor KFC en nu plotseling twee kostbare punten verloren. West-Frisia deed uitstekend werk door in Heemstede gelijk te spelen tegen HBC. 't Werd 4—4; een bewijs, dat er iets niet klopte in beide verdedigingen. De stand is thans: K. F. C9 7 2 0 23—10 16 O. S. V9 6 1 2 23—17 13 W. F. C8 4 2 2 15—11 11 Z. F.' C9 4 3 2 20—14 11 Alcmaria 10 5 1 4 1919 11 W.-Frisia 10 4 2 4 18—24 10 R. C. H8 3 1 4 17—20 7 H. B. C9 2 2 5 24—28 6 Alkm. Boys 9 1 3 5 1422 5 Kennemers 7 1 2 4 814 4 Santpoort 9 2 0 7 24—26 4 In de 3e klasse A werd de ingelaschte wedstrijd HRCQSC gespeeld. De Hel- derschen verloren met 1--C, wat. zeer onverdiend was, aangezien sij vrijwel steeds in de meerderheid waren en tot ver in de tweede helft nog leidden met 1—0. In de 3e klasse D won SDW met 50 van Purmersteyn, wat verwacht werd. Overigens zie men de uitslagen. W.F.C.—ALCMARIA 1—2. Alcmaria heeft met de traditie gebro ken door WFC ditmaal op eigen veld te slaan en met wat geluk was de uit slag voor de withemden nog veel gun stiger geweest. Alcmaria was voor de rust regelmatig in den aanval, terwijl de enkele aanvallen der Wormerveer- ders goed door de A.-verdediging wer den afgeslagen. Door een snellen uit val maakten de WFC-ers hun eerste en. eenige doelpunt, waarbij een geval van buitenspel den scheidsrechter ontging. Binnen 2 minuten was de stand gelijk, toen de W.-doelverdediger een zeer hard schot van v. Wieringen niet vol doende kon wegwerken en de toeloo- pende Venema den bal in het doel trap te. Direct hierop was het rust; 11. Na de rust was A. direct weer in den aanval. Schot op schot werd gelost op het W.-doel, doch Fortuna was niet met de Alkmaarders, terwijl de WFC-doel- man het zijne er toe bijdroeg om doel punten te voorkomen. Telkens kwam de A.-voorhoede, goed gesteund door de halflinie. terug en tien minuten voor het einde kwam het tweede doelpunt van den voet van v. Wieringen. De WFC-ers probeerden nog in de laatste minuten den stand gelijk te maken, het geen hun door de A.-achterhoede ech ter werd belet. Toen de scheidsrechter het einde aankondigde, had Alcmaria een zeer verdiende overwinning be haald. Het geheeie elftal heeft zeer goed gespeeld. Het was hetzelfde elftal dat tegen de Alkm. Boys speelde met uit zondering van De Waal, waarvoor A. IJssel heeft meegespeeld. De eerste helft der competiie is nu gespeeld en met 11 punten uit 10 wed strijden behoort Alcmaria tot de boven ste groep, een goede prestatie, te meer daar deze punten zijn verkregen uit 3 thuis- en 7 uitwedstrijden. HSV I-VIOS I 3-1. Reeds direct ontwikkelt zich een vlug opgaande strijd Beide ploegen blijken over een hechte verdediging te beschik ken. De HSV-voorhoede is echter ge vaarlijker dan die van de bezoekers, zoodat moeilijke problemen voor het VlOS-doel moeten worden opgelost. Als HSV na 20 min. spelen weer een snelle aanval over links opzet, straft Zoon een fout in de VlOS-achterhoede af, 1-0. Nog voor de rust weet VIOS op bijna aezelfde wijze er 1-1 van te maken. Na de rust weer hetzelfde enthousiaste spel. HSV is nu echter iets sterker. Wanneer HSV er 2-1 van maakt, komt VIOS ver woed opzetten. Doch in menige moei lijke situatie weet Tom Oosterwijk zijn doel schoon te houden. Als HSV 10 min. voor het einde er echter 3-1 van maakt speelt VIOS een verloren wedstrijd en speelt ontmoedigd verder. Totdat 5 min. voor het einde den stand op 31 brengt. DISTRICT I. PSV—NAC 5—1 Derde klasse A. EDO—HBS 6—0 NoadEindhoven 3—2 BeverwijkDEM 1—1 DISTRICT n. De SpechtenLonga 0—1 HRC—QSC 1—3 FeijenoordVSV 4—1 DIST.1ICT V. Vierde klasse A. Blauw Wit't Gooi 1—5 HSC—GVAV 1—5 Watèrv.BKC DISTRICT III. VeendamBe Quick 3—2 W n.o.g. Enschedesche Boys AchillesSneek 4—0 Vierde klasse C. Tubantia 5—1 Tweede kl-.sse A. ADO—VVB 5—1 DISTRICT IV. WFC—Alcm. V. 1—2 IEVZeevogels 5—1 Spekholzerheide— HBC—West-Frisia 4—4 Res. derde klasse B. MVV 2—1 Tweede klasse B. WFC 4 KFC 3 2—4 Willem II— AFCZeeburgia 0—1 Hockey. Roermond 0—0 HilversumDOS 2—1 Eerste klasse B. Maurits—BW. 0—3 HerculesHVC 4—4 H'sumA'dam 6—1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1