I 1 ijn knecht nbod. DAGBLAD VOOR j 9RBAHK, IS Sovjets verloren 20.000 dooden bij Kief. I I deau IS NDEL S Konings- of leiderschap. Duitsche front buiten gevaar. Bij Bremen 33 vijandelijke toestellen neergeschoten. Zware strijd in Italië. Geallieerd offensief in Italië. Pauselijk nieuws. Stalin, Roosevelt en Churchill in Teheran? Landwacht. Berlijn na de terreur aanvallen. Verduister v. 16.45-8.15 uur. Nieuws in 't kort. STAD EN OMGEVING. Inbraken opgehelderd. 1 U met de nieuwe l een heel origi- iedend voor de door de ouderen. De begunstigde p zijn (nieuwe) ?n bijschrijven en in 3 kleuren uit- landenken. Koopt vraagt inlichtin- van de kmaar, Tel. 3392. doorgeven aan hun ;n, die gewoon zijn igen te verkoopen, ïandelaren, die ge- trgarine e.d. te ver- nen .Algemeen 706" de bonnen „Alge- 69" en .Reserve siers ontvangen bij ingen waarvan een •en verzameltoewij- oek eveneens ver- inst en wetenschap- veg, Alkmaar; poli- vlarinus. Den Haag; Adema, Alkmaar; sen, Hoorn; binnen- lar: D A. Klomp; Werkman, Alkmaar. Helder, A. C van Schagen: A. Eriks, id: J Belterman te W J Harwijne iesland: Jac. Groot iv.-rubrlek: W. Ra- AAT 10, tl, vraagt dan 2 tot j'u. n.m. er worden ge- SLOTEN uur. IN, kapper. laar standaard f 15; eëm. kamerstoel Vesterweg 45. e stofzuiger 220 .Protos," compl. )0. H. Hart, v. d. .-Plncras. Niet st. f 15. Roden- Veerstraat 43. rv. m. blaadje >rnuisje f 3. A. graafstraat 15. doozen, versch. ?uurzaagdoos f 15, Rozenstraat 36. 2-pers. watten pr. d.sch. mt. 39 Kweerenpad 18. n. kist en stok m. 2 kl. auto's k v. stoommach. nbeek, Cabeljau- r-haardkachel m. kookplaat v. 2 Koeman, Gas- 7. 5 jr. f 4; 1 pr. iestukjes f 2.50; stel f 15; bril :>rnen mont. m. d1, Bergerweg 14. z.g.a.n. f 10; 3 tennisballen Vos, Loudelsweg jop f 25; kinder- f 10. Snip, Hee- 7, Camperduin, je m. puntmutsje 0. Tyroler pakje f 10. C. de Rui lt 586, Broek op ooie bontkraag, f io. Holzmann, na 6 uur. f 20, statief f 7.50, luxe sp. bridge- „0, sold, boutje 'oed spoor f 10. terweg 340, Sint rd m. sch. f 15, pel f7.50, eiken 22 koper traproe- p. st. Reijnders, 18. proeden 45 ct. p. mtafeltje f 10. C. rweg 163, bij den aschstellen f 12.50 koper roe, 1. 1-85 ?n f8. C. Swaag, 3, bij den Groe- mahonieh. blad iriumbak 49-29-28 figuurzaag fl. 2 Dallons voor pe- mp f 4. L. G. escheweg E 34, sje f6. lft. pl.m. ack f10. lft. 15 J. sel, Rijksweg 127, m. 46 f60. beige 60. 1 jekker 16 j. Oudegracht 93. ast f 25, rieten It1e f 4. poppen- ;t bedje f2.50. A. k. Westerweg 248. zwarte pumos ln f 20. Alberts, je .,w voor led. f 30. naarmanslaan 109. watt. ochtendjas hel f30. Vermeu- Uitgave; Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Vb or dam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 1 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 281, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke 31/* m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. (Van onzen politieken redacteur.) 2 OOALS de primitieve mensch al net f 8. goede em. 1 f 5. eenige pan- Snijders, Koren- kamerkachel met f 100. Stukart, 25. goede in zijn aardsch bestaan aan goede geesten en al het kwade aan kwade geesten toedacht, zoo geloofde de goêgemeente in de periode, toen de naties nog in hun puberteitsjaren stonden, dat het koningschap een van God gegeven instelling was, die enkel maar weldaden voor het volk afwierp. In deze verwachtingen werd men in den loop der tijden teleurgesteld. Het bleek, dat koningen evenals andere menschen maar normale schepselen zijn, met dezelfde fouten en g-breken en dat zij veelrl hun machtspositie enkel ge- of misbruikten, om hun eigen en fami liebelangen, niet die van de aan hun zorgen en macht toevertrouwde onder danen te behartigen. De ervaring leerde, dat op den ^ader, die een goed koning was, een zoon volgde, die het met zijn regeertaak on danks alle zorgvuldige opvceding niet zoo nauw nam en die in luttele jaren tijds 's lands voorspoed weer te niet deed. Daar kwam nog bij, dat door hu welijken veelal de landsbelangen bij die van de dynastie ten achter ge steld werden. De onderdanen werden door de intriges der heerschende ko ningshuizen in oorlogen, verwikkeld, die hen niets aangingen en waarvoor ze enkel patriottisme aan den dag moesten leggen, omdat hun koningen hen dit bevalen. Daarnaast werden hun door deze dynastieke huwelijkspolitiek vaak heerschers opgedrongen, die van land en volk geen verstand hadden en die maatregelen doorvoerden die strijdig met de belangen van land en volk wa ren en alleen voortvloeiden uit hun ge ringe kennis van dit land en volk, dat ze eigenlijk verachtten. Als zij ian geen begrip vonden, grepen ze naar het machtsmiddel en probeerden ze door een absolutistisch regiem het volk te koeieneeren en uit te buiten. De geschiedenis van ons eigen land en volk stelt hiervan een schat van be wijzen ter overpeinzing. Het Nederland- sche volk heeft steeds een gezonden af keer tegen dit soort heerschers gehad. Het heeft nooit heerschers nageloopen, als het er geen had. Vandaar dan ook, dat in Nederland, als eerste staat van 't moderne, na-middeleeuwsche Europa, een zelfbewuste burgerij zelf het roer van staatszaken in handen nam en de leiding en verantwoordelijkheid alleen toevertrouwde aan die menschen, die op grond van prestaties, inzichten en be kwaamheid ernaar streefden deze staatsmacht doelmatig in 't belang van land en volk aan de wenden. In plaats van erfelijke monarchen met hun eeuwigdurende familietwisten, hun vaak buitenlandsche, onvolkscne belan gen en hun uitheemsche, bloedvreemde kinderen gaf men er enkele e.euwen de, voorkeur aan, tot werkelijke heerschers van de Nederlandsche natie die men schen uit het eigen volk te verheffen, die uit dit volk voortgekomen waren en die tot in hun hoogste positie, in voorspoed en ellende, dit volk niet in den steek lieten. Zoo handelden de be kwaamste politici, die Nederland heeft gekend, Johan van Oldenbarneveldt en Johan de Witt. Zij droegen het meest tot de welvaart en zelfstandigheid van ons land bij, totdat zij door de bekende intriges uit den weg werden geruimd. Beiden verrichtten meer goeds dan mo narchen of stadhouders, die heizij aan den leiband van Engeland liepen, hetzij marionetten waren, willooze werktui gen in de handen van hun hofkliek en al wat zich door vleierij en kuiperijen toegang tot hen had verschaft., 0— HET nieuwe Europa heeft opnieuw het prestatieprincipe tot maatstaf van de menschelijke waarde- en rang bepaling in de samenleving verheven. Dat is een verworvenheid van de prac tised toegepaste socialistische gedachte, die steeds meer en meer in heel het maatschappelijk leven ingang Vindt. Op grond van dit prestatiebeginsel berust de leiding van staatszaken niet meer in handen van marionetten, die hun gemis aan eigen bekwaamheid met overbodige en overdadige luxe en middeleeuwschen hofstoet trachtten te óamoufleeren, doch wordt zij in handen van de bekwaam- sten gelegd, in handen van hen, die op grond van daden en inzichten bewijzen van leiderschap hebben gegeven. Juist op grond van de ervaringen van zijn eigen geschiedenis moest het Neder landsche volk eigenlijk gereeder begrip voor deze nieuwe opvatting aan den dag leggen, omdat dit een opvatting is, die in onze eigen geschiedenis oud is en haar nut en doelmatigheid heeft be wezen. Dit beginsel sluit aan op de beste tradities van ons volk in zijn beste dagen. 0 KONINGIN Wilhelmina heeft op 23 November naar aanleiding van Haar 45-jarig regeeringsjubileum over Radio Oranje te Londen een toespraak gehou den, zooals deze elders in dit nummer is afgedrukt. Wanneer men deze toe spraak goed leest, kan men voor zich zelf uitmaken, welke kloof ons thans reeds van de opvattingen van deze dame en Haar hofstoeterij scheidt. Zij kondigt daarin een militair gezag aan na Haar zege van Haar wapenen na tuurlijk! „Dit gezag moet worden toege past in samenwerking met de Gealli eerde strategische organisatie". Voelt ge de kneep, afgezien van het geringe blijk ven vertrouwen in Haar eigen volk dat h'ier doorschemert. Niet Haar troepen zouden het hier voor het zeggen hebben, doch de Anglo-Amerikanen en hun bondgenooten, de Sovjets, de ne gers, Canadeezen, Senegaleezen en wat er nog al zoo meer aan huurtroepen uit de rimboe van alle windstreken is op getrommeld. Hare Majesteit, gehoord net kleine kliekje van heerschappen, dat met Haar reeds vier iaren tusschen twee stoelen schommelt, zal dan natuur lek aanwijzingen geven. Of, en in hoe verre die opgevolgd zouden worden, is een tweede zaak Men kan het effect van zulke koninklijke aanwijzingen vaststellen uit de ervaringen van Vic tor Emanuel in Zuid-Italië en Sicilië, van spruit peter II in het voorma1 ige Zuid-Slavië en voorts van de Fraosclmn in Noord-Afrika. Van het weinige, dat ze te vertellen hebben, moeten ze da gelijks méér aan de communisten af staan o— 0 PMERKELIJKER echter zijn Haar koninklijk woord over de illegale Pers, die uitsluitend door communisti sche elementen bedreven wordt, enf Haar woorden over de eendrachtige samen werking met Moskou. In den ^anhef er reeds op gewezen, dat door erva- Ungen de naïeve voorstelling, dat Ko ninklijk gezag van God komt, reeds lang niet gedaan is. Dat de Koningin thans de richtlijnen van de godlooche- Op Dinsdagavond, 23 November, hield Koningin Wilhelmina over Radio Oranje te Londen na volgende rede: Landgenooten, In aansluiting aan^mijn vorige radio rede wil ik vandaag een enkel punt naar voren brengen, waarvoor bij u, naar mij ter oore kwam, in ruimen kring belangstelling bestaat. Doch geeft u zich er goed rekenschap van, dat onder de tegenwoordige omstan digheden niet te veel kan worden ge zegd en ook ik u dus geen beeld ten voeten uit kan geven. Het punt, dat ik bedoel, betreft den staatsvorm na de bevrijding van ons land. Helaas moeten gij en ik ons bij 'n beschou wing daarvan voorloopig nog de noo- dige beperkingen getroosten. Onze luisterende vijand zou zich al te zeer verheugen, wanneer hij de dingen ver nam, waarmede hij zijn voordeel zou kunnen doen. Het zal u duidelijk zijn, dat er een korte spanne téjds zal moeten verloopen tusschen het begin van de bevrijding en het tijdstip, waarop het gewone leven weer zal worden hervat. Ter overbrugging van dien tijd, die enkele weken of mis schien enkele dagen zal duren, is een militair gezag ontworpen, en een plaatselijk burgerlijk gezag, dat aan het militaire gezag onderworpen zal zijn. Dit gezag zal moeten worden toegepast in samenwerking met de Geallieerde strategische organisatie. Niet minder noodzakelijk Is een har monisch verband tusschen het nieuwe Nederlandsche gezag en het Neder landsche volk. Want de bevrijding be- teekent, dat recht en rechtvaardig heid opnieuw hun intrede zullen doen in ons vaderland, de vrijheid, die ons thans dierbaarder is dan ooit. Bij het eerste vrijheidsgloren zal Nederland herrijzen. Ik kan u niet zeggen, hoe het mij verheugt, te zien. wat uw ondergrond- sche pers voortbrengt. Haar aanspo ringen tot het bestudeeren van toe komstvraagstukken verheugt mii ten zeerste. Het zal des te meer vorm tfe- ven aan onze toekomst. Met bltid- schap ook bemerk ik. hoe uw en miin gedachten overeenkomen v/at betreft de bestrijding van de duistere mach ten van dezen t'td, die tezamen onzen pptneerschalmeiijken vijand vormen. Wij willen sterk zijn. do^h niet in brute kracht, maar uit de diepe bron nen van menscheliikheid en naasten liefde en uit het he'nr™*ee om als mensch te kunnen en te moeren leven. Deze sterke krachtsinspanning groeit onder den dagelijkschen druk van een meedoogenloos schrikbewind. Wij moeten ons dan tot het uiterste in spannen om de vlam brandende te houden Deze gedachten vond ik in een artikel van uw ondergrond'sche pers. Ook ik ben er zeker van. dat het brandend houden van deze vlam het wannen van den vrede beteekent. Sedert ik het laatst tot U sprak, werden groote successen in de oor logvoering behaald. Wellicht nog be langrijker is het tot stand komen van de samenwerking in Moskou voor 't vredeswerk na den oorlog. Het is een nieuw uitgangspunt, dat gericht is op het voorkomen van een nieuwe wereldramp. Vanuit dit standpunt moet ook onze deelneming bezien worden aan de conferentie in Atlantic City, waar de Vereenigde Volkeren maatregelen tref fen, om 700 spoedig mogeliik den nood van de thans nog bezette lan den te lenigen. Ook voor ons land ziln deze van de grootste beteekenls. De lucht is vol beloften voor de toe komst. Ik besluit met den wensch, dat deze beloften spoedig in daden en feiten zullen worden omgezet. Ik heb gezegd." BERLIJN, 30 Nov. De ANP-corres- pondent meldt: In de laatste dagen is aan het Ooste lijke front nagenoeg geen verandering in den toestand ingetreden. Aan beide zijden van Gomel trach ten de Sovjet-Russen nog steeds de Duitsche verdedigingslinies te doorbre ken, doch zij stuiten tot nu toe op uiterst hevigen tegenstand. Door den langen duur der gevechten ter plaatse zijn de Duitschers erin geslaagd reser ves naar voren te brengen, die door gaans in staat zijn den druk der bols jewisten met succes het hoofd te bie den. Een tweede brandpunt van den strijd bevindt zich ten westen van Kiëf en in het gebied van Korosten. Ten westen van Kiëf slaagden de Duit schers erin in den laatsten tijd een aan tal aanvallen op de stellingen der bols jewisten succesvol ten eindè te voeren en allé tegenaanvallen der Sovjet-Rus sen af te slaan. De strijd is echter zeer hard, zoo dat nog steeds niet van een stabili satie der fronten in dit gebied ge sproken kan worden. Hetzelfde geldt voor het gebied van Korosten, waar de Duitschers de stad van dien naam, die hardnekkig door de bolsjewisten werd verdedigd, heroverd hebben. Door de tegenoperaties bij Sjitomir, Korosten en Kiëf hebben de troepen van Von Mannstein een groot gevaar voor het gejieele Duitsche front voor loopig bezworen. Het hangt thans van de verdere ont wikkeling van den strijd in dit gebied af, of deze gunstige ontwikkeling zich ook in de toekomst zal voortzetten. Als derde zwaartepunt in den strijd aan het Oostelijke front noemt men in Duitsche militaire kringen het bruggehoofd van Nikopol, dat voortdurend door de Sov jet-Russen bestormd wordt, evenwel zonder eenig resultaat. De Duitsche verdediging schijnt hier zeer sterk te zijn en vooralsnog over voldoende re serves te beschikken om de massale aanvallen der bolsjewisten met succes te kunnen afslaan. Bij Krementsjoeg duren de gevechten nog steeds met on verminderde hevigheid voort, zonder dat een noemenswaardige verandering in de frontlijn is ingetreden. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat het weer tot dusver van geen invloed op het verloop van den strijd is geweest. Aan het geheele front in het zuiden hebben de aanvallen en de tegenaanvallen zender eenige onderbre king de laatste weken gevuld. Ook de modder-periode heeft hieraan geen af breuk kunnen doen. naars van het Kremlin tot de Hare maakt, jaagt het restje vlam uit de laat ste illusie over de goddelijke afkomst van het koningschap. In voorspoed en tegenspoed is sij zichzelf gebleven, denkend uitsluitend aan Haar eigen belang, aan Haar aan- deelen in plantages en industriëele on dernemingen, aan Haar aandeelen in de oorlogsindustrie. Haar liefste bezigheid was schilderen. Laat Haar dit blijven doen. Dat is ongevaarlijk, schaadt en kel het linnen en verstoort alleen op rechte critici. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Nov. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen op onze Stel lingen op de landengte van Perekop bleven zonder resultaat. Op het brug gehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr was de vijandelijke aanvalsbedrijvigheid gisteren over het algemeen wat zwakker. Vrij krachtige aanvallen deden de bolsjewisten ten noordoosten en ten noorden van Kri- woirog, alsmede in de penetratie ten zuiden van Krementsjoeg. Bij een suc cesvollen tegenaanval werden 30 stuk ken geschut vernietigd of buitgemaakt. In het gebied van Tsjerkassy namen de verbitterde en heen en weer golven de gevechten in hevigheid toe. De eigen aanvalsoperatie ten westen van Kief bracht nieuwe plaatselijke successen. In de aanvals- en afweerge- vechten in het gebied van Kief en Sji tomir hebben troepen van het leger en van de Waffen SS, onder bevel van Generaloberst Hoth de vijandelijke le gers, die tot een doorbraakpoging wa ren overgegaan, in bewegelijke gevech ten opgevangen en in den tegenaanval naar het oosten teruggeworpen. De bolsjewisten verloren daar in de pe riode van 9 tot 28 November meer dan 20.000 dooden, 4800 gevangenen, 603 pantserwagens, 1505 stukken ge-chut. 1042 machinegeweren, 275 granaatwer pers en 554 pantsergeweren. In het gevechtsgebied van Gomel duurt de zware worsteling voort. Ten zuidwesten en ten westen van Steunpunt X aan de Zuidkust van Kreta. Het eentonige bestaan der mannen van de wacht, totdat na weken de aflossing komt, wordt slechts om de 8 a 10 dagen onderbroken, wanneer kameraden post en verzorging komen brengen Op den voorgrond de alarm klok, die door den post met een touw kan worden bediend PK Platte/PBZ/R/P m BERLIJN, 30 Nov. De ANP-cor- respondent meldt: Montgomery heeft na weken van betrekkelijke rust zijn troepen in de oostelijke sectoren van het Zuid- Italiaansche front in beweging gezet. Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, dat het groote offen sief, waarop men reeds geruimen tijd wachtte, thans begonnen is. Volgens de eerste berichten hebben de Engelschen thans aan den noorde lijken oever van de rivier de Sangro een bruggehoofd, van waaruit zij hun aanvallen ondernemen. Deze worden hoofdzakelijk uitgevoerd door Canadee zen en Indiërs, die deel uitmaken van het achtste Britsche leger. De stellin gen der Duitschers liggen in de heuvel ruggen ten noordwesten van de rivier. Over het verloop van den strijd zijn tot nu toe in de Wilhelmstrasse geen verdere mededeelingen gedaan. PREMIES INGEVOLGE DE KINDER BIJSLAGWET. In het in ons vorig nummer opgeno men artikel over de premies ingevolge de Kinderbijslagwet ts o.a. medegedeeld, dat de bijdrage tot dekking van de kinder bijslagen die elk jaar opnieuw wordt vastgesteld voor Instellingen van wel dadigheid voorkomende op de lijst be doeld bij art. 3 van de Armenwet op 0.142 pet. (voor 1943: 0.44 pet) van het loon is vastgesteld. Men leze hier niet 0.142 pet. maar 0.42 pet. van het loon. de stad werden sterke aanvallende gevechtsgroepen van den vyand door onze troepen in zware gevech ten opgevangen. Talryke aanvallen ten noorden van Gomel mislukten. Daarby leed de vijand door doel treffend afweervuur en krachtige tegenaanvallen gevoelige verliezen. Ten zuidwesten van Newel braken onze troepen in den aanval een hardnekkigen vijandelijken tegen stand en heroverden terrein en plaatsen. Aan het Moermanfrónt sloeg de bezetting van een Duitsch steunpunt een vyandelijken aanval in een §tryd op korten afstand af. In luchtgevechten werden gisteren bij twee eigen verliezen 49 Sovjetvl5^tui gen vernietigd. Majoor Rail, groeps commandant bij een jachteskader, be haalde op 28 November aan het Oos telijk front zijn 250ste overwinning in de lucht. In zuid-Italië ging de vijand gis teren na hevige a'rtillerievoorbe- reiding en met steun van zeer ster ke formaties vliegtuigen aan onzen oostelijken vleugel in het Sangro-dal tot den verwachten aanval over. Zware gevechten zyn nog in vollen gang. In de andere frontsectoren werden plaatselijke aanvallen van vry zwakke vijandelijke strijdkrach ten afgeslagen. Volgens de definitieve rapporten is bij den aanval, op 26 November door Duitsche torpedovliegtuigen op een vij andelijk troepenconvooi voor de Alge- rijnsche kust ondernomen, nog een' vierde groot schip tot zinken gebracht, zoodat de totale verliezen van den ij- and bij dezen aanval zijn gestegen tot 4 transportschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 50.000 brt. Terreuraanvallen. Formaties Amerikaansche vliegtuigen drongen gisteren overdag onder be scherming van het wolkendek het ge bied der Duitsche bocht binnen en vie len de stad Bremen aan. Er ontston den schade aah gebouwen en geringe verliezen aan "menschenlevens. In ver bitterde luchtgevechten, alsmede door het afweergeschut werden 33 vijande lijke vliegtuigen, waaronder een groo* aantal zware viermotorige bommen werpers, neergeschoten. Voorts verloor de vijand 6 vliegtuigen boven het bezet te gebied in het Westen. Boven den Atlantischen Oceaan werd gisteren een groote vliegboot door Duitsche jagers met grooten actieradius neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten vijan delijke storingsvliegtuigen lukraak eenige bommen op west-Duitsch gebied vallen. 36.000 br. ton vernietigd. In zware gevechten hebben Duitsche duikbooten in den Atlantischen Oceaan, in deMiddellandsche Zee en in de Zwarte Zee 8 schepen met een geza- menlijken inhoud van 36.000 brt., 2 tor pedojagers, 1 fregat en een duikboot tot zinken gebracht. Een lichte kruiser werd door torpedotreffers zwaar be schadigd. Voorts werden 5 vijandelijke vliegtuigen, die belast waren met de bescherming der convooien, door onze duikbooten neergeschoten. „De Tijd" deelt mede, dat, nu het Diocesaanproces van de zaligverkla ring van Paus Pius X beëindigd is, thans het apostolisch proces voor deze zaligverklaring is ingeleid; de kerke lijke rechtbank tot dit doel is 25 Nov. j.l. geïnstalleerd. Het DNB deelt mede, dat er thans 27 kardinaalsvacaturen zijn. Van de 43 overgebleven kardinalen zijn er 29 Ita liaan. Nieuwe kardinalen zullen ver moedelijk gedurende den oorlog niet worden gecreëerd. Op 24 December 's middags zal de Paus volgens de Gazetta del Popoio een Kerstboodschap tot de wereld rich ten, welke per Radio Vaticana zal wor den uitgezonden. ANKARA, 30 Nov. (Interinf). Naar men in diplomatieke kringen alhier meent te weten, zou de voorgenomen bijeenkomst tusschen Stalin, Roosevelt en Churchill te Teheran worden ge houden. In dezelfde kringen verneemt men, dat Roosevelt en Churchill zich reeds in Cairo zouden bevinden. Er wordt vermoed, dat Roosevelt en Churchill hun reis hebben voortgezet en mis schien al in Teheran zijn aangekomen. Uit door andere diplomatieke kringen schijnbaar ontvangen aanduidingen wordt de conclusie getrokken, dat ook Stalin zich reeds in Teheran bevindt. Voorts verneemt men, dat ook Tsjang- Kai-Sjek en diens echtgenoote reeds in Iran zijn aangekomen om zich eveneens naar de conferentie te begeven. Berlijn wacht af. In volkomen kalmte ziet men te Ber lijn het resultaat tegemoet, dat het onderhoud van Roosevelt, Churchill en Stalin zou kunnen opleveren. Het deel nemen van het echtpaar Tsjang-Kaï- Sjek duidt er volgens de in Berlijn bestaande opvatting,op, dat de toestand in Oost-Azië vooral den Ver. Staten een zorgvuldige behandeling raadzaam doet schijnen. In elk geval, zoo verklaart men in Duitsche politieke kringen, zullen de besprekingen gericht zijn tegen de Eu- ropeesche belangen, aangezien Europa, zooals reeds uit den afloop van de Moskousche conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken is gebleken, het gelag moet betalen voor den politie ken koehandel tusschen de Anglo-Ame rikanen en de Sovjet-Unie. BRITSCHE BOMMENWERPERS BOVEN WEST-DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 Juni. (D.N.B.) Formaties Amerikaansche bommenwerpers zijn in den ochtend van 30. November naar W.- Duitschland gevlogen. Eén der forma ties trachtte eerst, naar het DNB ver neemt, een aanval op Z.W.-Duitschland te suggereeren, terwijl een tweede met sterke jagerbescherming dwars dcor Nederland vloog en vervolgens naar het Ruhrgebied doordrong. De Duitsche luchtverdediging keerde zich met sterke strijdkrachten tegen de vijandelijke bommenwerpers en bestreed voortdu rend de aanvallende Amerikaansche vliegtuigen, hinderde hen bij de uit voering van een geconcentreerden aan val en drong hen ten slotte naar het W. terug. Daarbij wierpen de Amerikaan sche formaties, voor een deel door de omstandigheden gedwongen, verspreid bommen in het Z. Ruhrgebied en op Belgisch gebied neer. Slechts op een plaats ontstond schade en vrij ge ringe persoonlijke verliezen. De eerste berichten over successen van Duitsche jagers zijn reeds ontvangen. Het neer storten van verscheidene viermotorige toestellen boven het Ruhrgebied is waargenomen. Drie andere vijandelijke vliegtuigen zijn boven Nederland neer geschoten. BONAANWIJZING HONDEN EN KATTENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. - Van 1 tot en met 31 December 1943 worden op bon no. 21 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden- brood beschikbaar gesteld als o p den bon van de afgeloopen periode. Op bon no. 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor ver melde periode IV2 K.G. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 December 1943 is bon no. 21 van vermelde kaarten ongeldig. 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. - Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in overleg met den Leider der N.S.B., op voorstel van den höheren SS- und Polizeiführer en commissaris-generaal voor de vei ligheid, den plaatsvervangenden leider der N.S.B., van Geelkerken, benoemd tot inspecteur-generaal, en den ^oor- man der Germaansche SS in Neder land, SS-Standartenführer Feldmeyer, alsmede den commandant der WA, Zon dervan, tot inspecteurs van de Neder landsche Landwacht. BERLIJN, 30 Nov. De ANP-corres- pondent meldt: De Rijkshoofdstad heeft reeds ver schillende luchtaanvallen meege maakt, doch zij is nog nooit zoo ern stig getroffen als de vorige week. In de eerste plaats is het de burger bevolking, die van de gevolgen te lijden heeft, doch met een opmer kelijke gelatenheid heeft zij de ramp, want hiqrvan mag men wel spreken, gedragen en wat zij de laatste dagen gepresteerd heeft, is bewonderens waardig. Terstond na de bombardemen ten zijn overal in de brandende stad de bewoners in de door het vernie lende vuur aangetaste wijken aan het werk getogen om te redden wat er te redden viel. Het is bij de door de Engelschen ge volgde methode van bombardeeren niet anders te verwachten dan dat ook ge bouwen, die voor de oorlogvoering niet van het minste belang zijn, verloren gaan en groot is dan ook het aantal kerken, theaters en onvervangbare cul tuurmonumenten, die aan de bommen ten offer zijn gevallen. De tallooze be woners der Rijkshoofdstad, die have en goed hebben verloren en vaak niets meer bezitten dan hetgeen zij aan het lichaam hebben, zijn liefderijk opge nomen door hen, die tot nu toe méér geluk hebben gehad. De oproepen der overheid, die aan het gemeenschaps gevoel der bevolking appelleeren, zijn dan ook welhaast overbodig. De ge zinnen, die verwanten en vaak ook vreemden in hun woning hebben opge nomen, zijn talrijker dan die, welke nog alleen over hun woning kunnen be schikken en zoo is het ook met de leden der buitenlandsche pers, waartoe vele getroffenen behooren. Het opruimingswerk. Ongelooflijke prestaties zijn tot dus ver reeds verricht op het gebied van het opruimingswerk. Wanneer men de aangerichte schade de vorig week zag, de tallooze ruïnes, de uitgebrande tram wagens en de nu eenmaal onvermijde lijke verwarring van het eerste oogen- blik, dan staat men versteld van de snelheid, waarmede alles weder in eenigszins ordelijke banen wordt ge leid. al is natuurlijk ook veel onher stelbare schade aangericht, om alleen maar te spreken van het vele men schelijke leed. Met man en macht is gewerkt om in de eerste plaats het verkeer voor een zoo uitgestrekte stad als Berlijn van het grootste belang weder op gang te brengen en het opmerkelijk groote aantal voetgangers van de eer ste dagen na het bombardement is dan ook reeds grootendeels weder door de openbare verkeersmiddelen opgenomen Waar het herstel van tramlijnen meer tijd vergt, is een compensatie aanwe zig in den vorm van een grooter aan tal auto's, veel grooter dan men in jaren in de Duitsche hoofdstad heeft gezien. Hierdoor heeft men ook de le vensmiddelenvoorziening, een kwets baar punt voor een stad met den om vang van Berlijn, in een zoodanigen omvang kunnen verzekeren, dat nie mand honger heeft moeten lijden. AANMELDING N. A. D. 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. - Ten einde teleurstelling te voorkomen deelt de staf van de N. A. D. mede, dat de aan melding voor vrijwillige dienstneming in de kampen, welke begin Juli 1944 aan vangen, van heden af weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen 17 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor een jaar, behalve zij, die sollici- teeren naar een aanstelling in open- 'baren dienst of bij het bijzonder onder wijs. Deze laatste verbinden zich voor een half jaar. Tevens wordt er nog maals met nadruk op gewezen, dat zij, die in eenig studiejaar als student wen- schen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt voor 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht ver- veuld moeten hebben. Het verdient daar om aanbeveling na gedaan eindexamen H.B.S. of gymnasium eerst vrijwillig den arbeidsdienstplicht var» een half jaar te vervullen, alvorens verder te studeeren ook al is men nog geen 18 iaar. Aanmelding van aanstaande stu denten dient eveneens v o r 15 April 1944 te geschieden. Zij,, die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aangemeld, worden op verzoek van hun verbintenis ontheven. Verdere inlichtingen verstrekken de aanmeldingsbureaux te Groningen, Leeuwarden, Assen, Emmen, Zwolle, Almelo, Apeldoorn, Nijmegen. Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Eindhoven en Maas tricht. 2 Dec.: Zon op 8.28, onder 16.30 uur. Maan op 12.40, onder 21.55 uur. Kroonprins Umberto van Italië is van zins, in geval van een troonafstand, naar de Ver. Staten te emigreeren In New- York bezit hij een groote bankrekening: hij zou het voornemen hebben, zich in de rubberindustrie te begeven Naar verluidt hebben zich tusschen Vic tor Erhanuel en "Umberto ernstige mee- ningsverschillen voorgedaan, waarbij de kroonjuweelen een belangrijke rol hebben gespeeld. Het aantal personen, om het leven gekomen tengevolge van den Anglo- Amerikaanschen terreuraanval op Toulon, is, naar men hier verneemt, tot meer dan 500 gestegen. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat tengevolge van de aardbeving in Turkije 2599 personen om het leven zijn gekomen en 1084 zwëar gewond. Daarbij zijn de verliezen in de geheel verwoeste districten Vezirkoepru en Ladik niet in begrepen. De Führer heeft het eikenloof, be- hoorende bij het ridderkruis van het ijze ren kruis verleend aan luitenant-generaal Otto Schünemann, commandant van een infanteriedivisie, als 339sten soldaat van de Duitsche weermacht. Zware jongen gearresteerd. In de periode September—October zijn er in Alkmaar 15 inbraken ge pleegd. Het is de politie, in samenwer king met die te Roterdam, gelukt den dader te arresteeren. Het viel de poli tie op, dat er groote overeenkomst was tusschen de nu gepleegde inbraken en die van het vorig jaar. Aan die van het vorig jaar had zich een zekere Daniel Taffen, een nog jonge gehuw de man schuldig gemaakt, die een spruit was uit een verwaarloosd gezin en zijn opvoeding genoten had in ge stichten. De man werd het vorig jaar veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, doch wist zoowel uit de gevangenis in Holland als die in Bonn te ontvluch ten. In Aken ingesloten, wist hij ook daar uit te breken en'naar Holland te vluchten Niet alleen in Alkmaar, maar ook in Gouda, Ouderkerk aan den IJs- sel en Waspik pleegde hij inbraken en in alle plaatsen volgens een eigen sys teem. In Waspik werkte hij met twee ande ren. Deze werden gegrepen en op hen werden voorwerpen gevonden, o.a. een gouden horloge, afkomstig van inbra ken in Alkmaar die zij van D. T., die wist te ontkomen, hadden gekregen. Hierdoor stond het voor de recherche vast, dat D. T. de dader van de Alk maarsche inbraken was. Dag en nacht toog de recherche aan het werk, overal posten uitzettende. Aanvankelijk bleef het opsporingswerk zonder resultaat, tot men vernam, dat T. op een bepaald adres in Rotterdam nogal eens kwam. Een valletje werd uitgezet, waar de inbreker inliep, zoodat het de politie, in samenwerking met die van Rotter dam, gelukte T. te arresteeren en ge vankelijk naar Alkmaar over te bren gen. In zijn bezit werden verschillende distributiebescheiden gevonden, waar door de inbraak in Heiloo tot klaar heid werd gebracht. T. was voorts inx het bezit van een valsch persoonsbe wijs, dat hij had gestolen Het onder zoek duurt voort. Met deze arrestatie heeft de recherche een goeden slag ge slagen en het ziet er naar uit dat Alk maar voorloopig rustig kan zijn. DE DADERS VAN DF.N BOTERDIEFSTAL GEVAT. Het is de politie gelukt de daders van den boterdiefstal in de Coöperatieve Melkcentrale aan de Oudegracht op te sporen en de geheele partij boter in be slag te nemen. Aan den overkant van de,. Centrale woont een zwakke broeder S., "die Zater dag gezien had. dat er een partij bo4er aan de Centrale werd bezorgd. S. waar schuwde zijn vriend, den beruchten B., die ook van oordeel was, dat dit wat voor hen was. Zij wisten een zekere K. te be wegen met de auto van zijn patroon Zondagmorgen om 4 uur bij de Friesche- brug te zijn. B. stapte in en samen re den zij naar de Oudegracht, waar S. de deuren van het pakhuis reeds had ge forceerd. De margarine in doozen ver pakt. werd in minimum van tijd in de auto geladen en de heeler J. H. aan de "Ruiterstraat opgezocht, die zoo onvoor zichtig was, de geheele partij, zonder voorkennis op den zolder van een fami lielid aan de St. Annastraat ta bergen. Toen dit familielid thuis kwam, ontdekte deze de partij. Hij las in de courant van de inbraak en stelde de politie met zijn vondst op de hoogte, waarop spoedig de daders en de heler werden geknipt. DE BONNENHANDEL. In verband met den bonnenhandel wer den nog in bewaring gesteld de groente- venter H. de Jong, Heiligenland 44. Maar ten Groot, Tienenwal 44. de gehuwde vrouw Karsen. Overdiestraat 14. In to taal zijn 30 personen, die bij den bonnen- handel zijn betrokken, in verzekerde be waring gesteld VERDRONKEN. Tijdens het noodweer van Maandag avond werd om 6 uur aan den Westdijk, de 16-jarige Petronella de Reus met haar rijwiel door een windhoos in het N.H. Kanaal geslingerd. De gewaarschuwde po litie kon slechts haar rijwiel opvisschen. Zondagmorgen werd haar lijk gevonden. EEN JUBILEUM. Op 23 December is het 25 jaar gele den, dat de heer C. J. Berkhout in dienst trad bij de firma Jan de Vries, thans NV. „Vriesia" v.h. Jan de Vries, Luttik Oudorp. Alkmaar. HANDELSREGISTER 1943. Nieuwe inschrijvingen: Castricum: Expeditiebedrijf B. Lute en Zn., Oudeweg 6. Heiloo: Kantoor voor Onroerende Goe deren, R. de Jager, Stationsweg 15. Limmen: Land- en Tuinbouw onderne ming N. Nooij en Zn., Schoollaan 2. Andere wijzigingen: Alkmaar: Ass kantoor „West-Friesland" (eig. D Kieft-Glijnis) en Woningbureau „West-Friesland". Geesterssingel 17, bei de zaken worden voortgezet door een venn. o. fa. Herm. de Haan, Langestr. 23a, Winkel in beerenmode art., het fil. te Den Helder, Spoorstraat 62 is overge gaan aan P. J de Haan. N V. Holl. IJzer- magazijn v.h. M. de Wild, Laat 96 en 121, Statuten gewijzigd (bijv. t.d. Ned. Stscrt. d.d. 17-ll-'43 no. 224). Castricum: Th. Imming, Burg. Mooijstr. 18. schoenenmagazijn, enz., verplaatst n. Amsterdam, Uiterwaardenstraat 106 hs. Egmond Binnen: Gebrs. Schuijt, Slot- weg 386, timmerbedrijf enz., rechtsvorm gewijzigd. Schermerhorn: Jb. Los, Breedstraat A 42. expeditiebedrijf, overgegaan aan P. Los. Opheffingen: Alkmaar: H. Winter, Helderscheweg 28, handel in slachtproducten. Gedeponeerde stukken: Alkmaar: N. Timmerman's Graan- en Meèlhandel en Maalderij N.V.. in liq., Schermerweg 116, plan van uitkeering in gediend. ALS DE BREMSTRUIK BLOEIT. Mooi, heel mooi, kan het in de Schoorlsche duinen zijn. Wanneer de volle bremstruik de Vele bloemen ten toonstelt en de omgeving door haar helder gele kleuren opvroolijkt, dan bekruipt een ieder de neiging om iets van dit mooie, van dit wonderlijk schoone met zich mede te dragen, naar de woning. En zoo zullen we» ons maar voorstel len, dat de twee wandelende dames, door de schoonheid aangetrokken re deneerden, toen zij in den Duinweg in den tuin van een verlaten woning zulk een struik zagen staan. Enkele takken werden afgerukt en trots trokken de dames, t.w. de 32- jarige Marietje M uit Schoorl en haar vriendin, de 23-jarige Dirkje SI. uit Alkmaar, naar hun huis terug, waar de bloeiende brem een welkome versiering vormde. Maar.... de eigenaar ontdekte het en de dames moesten voor den politierech ter komen. Nou het viel hun „reus achtig" mee, zeiden ze, toen zij con form den eisch» tot f 7.50 of 3 dagen werden veroordeeld.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1