1MGD ZIJL DAGBLAD VOOR SUIS NG „Een gelukkig gesternte behoedde ons... Harde strijd aan het Oostfront duurt voort. ia Victrix I I Tel. 2451 OLENDAM" ER a.s banden. T.. AS TEN Bommen op Berlijn. Aanval duurde precies 29 minuten. Vergeet-mij-niet. In November 36 zinken grooie schepen lot gebracht Felle strijd in Italië. Landwacht Nederland. De conferentie te Cairo. Verduister v. 16.45-8.15 uur. HOOGHEEMRAADSCHAP HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Voedselvoorziening baart zorgen. Ook na den oorlog maatregelen noodig. 30 UUR: de Grand, Waagplein. MARKEN TABAK. 1 December zijn op :en voor „1 Tagesration 'an 5 sigaretten 8 siga- Detaillisten zijn dus December af op deze ren hetzij 8 sigaretten, etzij 4 cigarillos, hetzij den verkoop van si- onnen blijft het, zooals eval was, geoorloofd de reken. Bij den verkoop liet toegestaan. SRMESJES. de Staatscourant van enen publicatie zijn de en de hande^ren in plicht zich vóór 5 inschrijving bij het etalen-verwerkende In den. Van deze verplich- erd handelaren, die de uitsluitend en détail ij deze importeeren. De inschrijving geldt dus mingen, die zoowel en il verkoopen, alsmede elaren, die deze artike- n De aanmelding dient 'ormulieren MH 7, wel- atis bij 't Bur. voor de de Industrie, Riouw- ivenhage, verkrijgbaar iden dienen deze for- ig aan te vragen, dat iderteekend, vóór 5 De- 'engencemd bureau zijn et of niet tijdig nako- ilichting tot inschrijving kunst en wetenschap- ardweg, Alkmaar; poli- J J sdarinus. Den Haag; j N Adema, Alkmaar; -oersen, Hoorn; binnen- kmaar: D A. Klomp; J Werkman. Alkmaar. Den Helder, A. C van iar, Schagen: A. Eriks, :rland: J. Belterman te reek: W J Harwijne t-Friesland: Jac. Groot e adv.-rubriek: W. Ra- Zaan. S. TE ALKMAAR erk", Breedstr. 33. Vanvang 7.30 uur. B.-functionarissen lLF acht üartet Day IK nde zwerver) rolle violist nuziek- accordeonnisten op één vleugel. 2.50. Plaatsbe- mber, dag. van MASKERS" Plaatsbespreking de zaal. s nog een vierde, Toegangskaarten rdag verkrijgbaar el des avonds aan wij ook ditmaal ér meest gewaar- gevoegd geeft een agavond bestellen 'dag halen, en wat 'an 36 uur (Sint tot 2 A bonnen, het in pakjes bui- INGSWEG. LEN VAN ENHUI5 TEL. 3472 hl DE OVER- KAN VAN ÈMBER NIET EN. W JK WAREN IN. Uitgave* Dagblad voor NoorcHPtolïaniS N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DECÊMBig Ï9'4& ALKM AARS CHE-EDITIB. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 282, 2 pagina's. Prps der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40. elke SVs m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ2.10, voor het geheele R\jk 2.63. Losse nrs. 5 ets. i m Bloedrood was de lucht, BERLIJN, Nov. - De sirenes loeiden. Op zichzelf niets bijzonders, want in heel Europa loeien de sirenes. Maar in Berlijn loeien zij toch anders dan in Nederland, niet alleen omdat haar stem dieper en langzamer is en daar door klaaglijker klinkt, maar ook om dat in Nederland de „Tommies" er in den regel alleen maar overheen wil len, terwijl zij er in Berlijn nooit alleen maar overheen willen, doch al tijd aan het doel van hun reis zijn. De sirenes loeiden. De nacht leunde als een inktzwarte massa tegen de vensters. De wolken hingen laag en het was nevelig, zoodat zelfs de con touren der huizen aan den overkant niet tegen de lucht afstaken. Regen druppels tikten tegen het glas. Neen, dat kon niet veel zijn. Hoogstens een poging, om morgenochtend weer voor een Londensche microfoon te kunnen verkondigen: „Our Mosquito bombers raided Berlin last night". En het was zoo gezellig warm boven. En het was zoo koud in den vochtigen kelder, sinds ons potkacheltje wegens ge vaar voor rookverstikking in geval wij bedolven zouden raken op non- actief is gesteld. En ik had nog werk. Ik bleef aan mijn schrijfmachine zit ten, terwijl mijn vrouw de tasschen, de koffers, met hetgeen we in elk ge val wilden redden, in de gang zette. Buiten remden de trams. Eenzame auto's zochten een plaatsje op de trottoirs om eventueel niet in den weg te staan. Over de wereldstad Berlijn daalde de intense stilte, die altijd op het gehuil der sirenes volgt. Ergens viel een schot.... Een kwartier ging voorbij. Toen viel er ergens ver een schot. Dozijnen batterijen luchtdoelgeschut bulderden er op los, zoodat het klonk als een donderslag in het gebergte, die door de echo tot in het oneindige wordt herhaald. Met razende snelheid spreid de zich het kanongedaver van den uitersten rand der stad over het ge heele stadsgebied uit. Spervuur! Dus toch? Maar reeds mengde zich het ge ronk van honderden vliegtuigmotoren in het pandemonium van de Flak. Op straat snerpte een politiefluitje en iemand schreeuwde: „Licht uit!" Automatisch draaide ik mijn bureau lamp uit, ofschoon mijn verduistering in orde is. Het politiefluitje bleef echter snerpen en het geschreeuw hield ook aan. En toen klonk er een nieuw geluid. Ik weet er geen anderen naam aan te geven dan gerommel. Maar dan een gerommel, «dat dreunt in je her senen, zoodat je suf wordt en even op j. tanden moet bijten. Ik weet niet, of U net gerommel kent, dat tien of twintig seconden van tevoren een aardbeving aan kondigt. Het gerommel echter, waarin honderden, duizenden neer kletterende staafbrandbommen, dof knallende stalen flesschen fos for, met barstend geweld explodee- rende brisantbommen en aanhui- lende luchtmijnen met dien door alle spleten en gaten gierenden luchtdruk ontploffen, is daarvan een veelvoud, ofschoon je er spoe dig zoo door afstompt, dat je ooren het geluid nauwelijks nog opnemen en de verschillen«ie geluiden niet meer onderscheiden. Langs de gordijnen zag ik, dat de lucht nu niet zwart meer was, maar melkblank, als matglas, waar de zon op schijnt. Dozijnen lichtkogels moes ten er in de wolken aan hun parachu tes neerdwarrelen. Op straat flakker den hier en daar blauw-gele vuren, als gaspitten in een ouderwetsche pa- lingkraam. Brandbommen. Aan den overkant lekte een klein, bijna onschuldig vlammetje achter een raam. Plotseling ging de verduistering in vlammen op en in een onwez-mlijk fel licht zag men een voornaam ge meubileerde kamer. „Licht uit". Van de vierde verdieping werden er em mers water naar beneden gemikt, die werkelijk doel troffen. Er werd op de deur gebonsd. De „Luftschutzwart" elk Berlijnsch huis heeft zijn eigen hoofd van de luchtbescherming, omdat er in die huizen zelden minder dan een dozijn gezinnen woont kwam mijn hulp inroepen, omdat wij te weinig mannen in huis hebben. Stalen helm op, het gasmasker bij de hand, dat als rookmasker onvolprezen dien sten verricht, handschoenen aan tegen fosfor: daar gingen wij. Voorop de „Luftschutzwart." een chemicus, die nog net vóór het uitbreken van den oorlog is teruggekomen uit. Londen, waar hij jaren lang had gewerkt, daar achter zijn plaatsvervanger, een Sak sische advocaat, vervolgens een tand arts, die weliswaar de Duitsche natio naliteit bezit, maar wiens grootvader nog Amerikaan was en tenslotte ik Op de trap fluisterde de „Luftschutz wart." dat er brandbommen waren gevallen dat had ik al gezien en dat wij ons gereed moesten houden om te blusschen, indien ook wij getrof fen waren. Op de derde verdieping was alles in orde. Op de vierde ver dieping ook, wat een goed teeker was: want de stalen fosforflesschen slaan altiid tamelijk diep door. Naar den zolder De deur ging open enbijtende rook sloeg ons tege moet. Zoo'n ontdekking loopt je als een emmer koud water over den rug Maar de zenuwen nemen dan de over hand en je handelt verdei automa tisch. Het heele geval had niet veel °m het lijf. „De moderne oorlog be staat voor tachtig procent uit lawaai en slechts voor twintig procent uit gevaar," vertrouwde mij onlangs een Duitsche cofleta toe. die pas een iaar Oostfront achter den rug had Ons thermiethommetie werkte zonder la waai, maar met angstwekkend veel rook. Wij vonden het kleine smeulende ding tenslotte in een haeeba'k Met een stok werd het naar beneden ge haald en onder nat zand bedolven Ofschoon het tot tweemaal toe weer aan het branden sloeg, heeft het geen schade aangericht. Dreunende ontploffingen Het Inferno buiten hield aan. Vreemd dat wij daar op zolder nauwelijks op hadden gelet. In den kelder hoorden wij weer het kanongedaver, het moto- De correspondent van den N.C.D. te Berlijn vertelt in nevenstaand artikel over zijn eigen belevenis sen gedurende het eerste bombar dement op Berlijn. Met barstend geweld explodeer den de brisantbommen en aanhui- lende luchtmijnen en de lucht, even tevoren git-zwart, werd melk blank, als matglas, waar de zon op schijnt.... Een boeiend relaas van den ooggetuige! rengeronk, de dreunende ontploffin gen. De fundamenten van het huis kreunden. De luchtdruk rukte aan de deuren. Het sneeuwde kalk. Et zat nu niemand in zijn stoel te dommelen. Er zat zelfs heelemaal niemand en allen stonden in een kring bij de deur. Er werd druk gesproken en er viel tel kens een diepe stilte, als na een zeer zwaren slag het licht even uitging. We kuchten met droge lippen. Wij herhaalden steeds vaker onzen rond gang door het huis, omdat de rook verstikkend begon te worden en het steeds onbegrijpelijker leek, dat het bij ons niet brandde. Doch een geluk kig gesternte behoedde ons. Bloed rood was de lucht. De straten waren helderder verlicht dan overdag in deze trieste Novemberdagen. De v'ammen laaiden op, slechts enkele, huizen van ons vandaan. Te redden' leek er niets, maar toen wij tenslotte alles, wat wij er uit hadden kunnen sleepen, in den hoofdingang en op de binnenplaats hadden staan, was het toch nog heel wat. Alleen vraag je je later af, wie zich in die vlammenzee heeft gewaagd, om er een rieten prullemand uit te halen of een emaille pannetje met vele butsen Als het signaal „alles veilig" wordt gegeven, drijven er dikke rookge- vaarten om de sirenes. Vele sirenes ook zijn verstomd. Een dichte asch- regen valt, bijtend scherp als felle vorst, nu het laaiende yuur overal zuurstof aanzuigt en zoodoende een waren storm veroorzaakt, die op zijn beurt de vlammen hooger doet gieren Het lijkt een onvergetelijke nacht merrie van uren. Toch heeft de eigen lijke aanval precies negen-en-twintig minuten geduurd. Het vergeet-mij-nietje zal het sym bool vormen voor de eerstvolgende groote Winterhulp-straatcollecte, welke op de data 4-6 December is vastgesteld. Hoewel het doel, dat Winterhulp Ne derland nastreeft, langzamerhand be kend verondersteld mag worden, wil len wij er ten overvloede nog eens op wijzen, dat men er naar streeft voor die gezinnen, die een minimum-inkomen hebben, de extra-zorgen, welke de win termaanden nu eenmaal met zich mee brengen, te verlichten. Over den aard van deze extra-uit gaven behoeven wij de huismoeders nauwelijks in te lichten, omdat ieder voor zich wel weet wat er in den win ter voor kleeding, voeding dekking en "kolen noodig is. Om de aanschaf fing hiervan mogelijk te maken, geeft Winterhulp waardebonnen uit, doch daarvoor moet er geld zijn, veel geld zelfs en om dit bijeen te brengen, wordt een beroep gedaan op het Nederland- sche volk. Winterhulp zelf is een organisatie, die niet boven of naast ons volk staat; zij wordt gedragen en gevormd door al onze volksgenooten. Het is dus plicht van ieder medewerking te verleenen. Op grond hiervan is het duidelijk, dat Winterhulp niet vraagt naar po litieke of godsdienstige overtuiging, maar er is voor al onze volksgenooten. De vorige collecten zijn een groot succes geworden; er zijn zelfs velo ge meenten. waar de opbrengst met 100% gestegen is. Deze stijgende lijn dient te worden gehandhaafd, want vooral in de Sint Nicolaas-periode behoort het „ver geet-mij-niet" len aanzien van de min der bedeelde volksgenooten in lichtende 'letters te worden geschreven. Men stelle dus hart en beurs open en wil men op bijzondere wijze mede werken dan kan dit geschieden door opgave als collectant(trice) bij de buurt- schapshoofden en bij de kantoren van den Nederlandschen VolksdienstWin terhulp Nederland. BONAANWIJZING HONDEN EN KATTENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. - Van 1 tot en met 31 December 1943 worden op bon no. 21 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als o p den bon van de afgeloopen periode. Op bon no. 21 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor ver melde periode l1/* K.G. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 December 1943 is bon no. 21 van vermelde kaarten ongeldig. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER 1 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Van het bruggehoofd Cherson uit ondernamen bergjagers een plaatselij ken aanval. Zij drongen in vijandelijke stellingen binnen, rolden die op en wierpen de bolsjewisten naar het oosten terug. Terwijl er op het bruggehoofd Nikopol slechts een beperkte ge vechtsactiviteit heerschte, werden in de groote bocht van den Dnjepr ten noordoosten van Kri- woirog en ten zuidwesten van Kre- mentsjoeg hevige aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en door krachtige tegenaanvallen penetra ties van de gevechten der vorige dagen opgeheven of verkleind. Bij Tsjerkassy gingen formaties pant serwagens en pantsergrenadiers, op doeltreffende wijze door de luchtmacht gesteund, tot tegenaan vallen over. In verbitterde gevechten werd een vijandelijke gevechtsgroep vernietigd en een tweede ingesloten. In het gebied van Gomel ver sterkte de vijand zijn druk op on ze stellingen tusschen Pripet en Berezina. Verscheidene sovjetaan- vallen werden door geslaagde te genacties opgevangen of afgeslagen en vrij sterke groepen gereedstaan de sovjetstrijdkrachten uiteen ge slagen. Hevige vijandelijke aanval len ten zuidwesten van Kritsjef mislukten. Bij den autoweg ten westen van Smolensk gingen de bolsjewisten met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten opnieuw tot den san- val over. Hun doorbraakpogingen werden verijdeld, plaatselijke rene- traties in een tegenoperatie opge heven. In het penetratiegebied van Newel werd de vijand gisteren door eigen aanvallen uit nog meer ter reinsectoren teruggeworpen. Aan het Zuid-Italiaansche front mis lukten verscheidene vijandelijke aan vallen op onze hoogtestellingen in den centralen sector. In den oostelijken sector zette de vijand over een smal front zijn zware aanvallen tot in den avond voort. De door sterke formaties vliegtuigen en geconcentreerd ar tillerievuur gesteunde Britsche aan- valsformaties werden in bloedige gevechten opgevangen. Een enkele kilometers diepe penetra tie in onze stellingen werd afgegren deld. In het Middellandsche Zeegebied be schadigden Duitsche torpedomotorboo ten voor Elba een Britsche torpedo- motorboot. door haar te rammen en door artillerietreffers. Andere booten brach ten in de Adriatische Zee een Veneti- aansch motorzeilschip op. Bij slecht zicht drongen gisteren over dag vijandelijke luchtstrijdkrachten en gedurende den nacht eenige stoorvlieg- tuigen West-Duitschland binnen. Zij lieten op eenige plaatsen brisant- en brandbommen vallen, waardoor ge ringe schade werd aangericht. Lu ch tverdedi gi ngsstrij dkra chten ver nietigden 7 vijandelijke vliegtuigen. De oorlog ter zee. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche scheepvaart hebben lucht macht en marine in de maand Novem ber 38 troepentransportschepen en koopvaardijschepen met een gezamen- 1 ijken inhoud van 306.900 brt. tot zin ken gebracht; 27 transport- en koop vaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 176.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat vele dezer sche pen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. verloren geacht kunnen worden. Voorts kregen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 90.000 brt. bom- of tor pedotreffers. Marine en luchtmacht brachten de volgende vijandelijke oor logsschepen tot zinken: 14 torpedoja gers, één fregat, één korvet, drie duik- booten en zes torpedomotorbooten. Voorts werden één lichte kruiser, zes torpedojagers, vier duikbooten, vier torpedomotorbooten en vijf bewakings vaartuigen voor het grootste deel zwaar beschadigd. Door een verordening van den Rijks commissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden van 13 Nov. 1943 is in overeenstemming met den Lei der van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden uit de le den der N.S.B. en ,.haar organisaties een gewapende Landwacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteuning van de gewone politie en in zeer nau we samenwerking met deze, leven en goed van de ordelievende bevolking en de openbare instellingen van eiken aard te beschermen voor overvallen en sabotage, controle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aanvallen op de openbare veiligheid en orde af te weren. Deze verordening en de hieruit voortvloeiende opstelling van- de „Landwacht Nederland" was een on vermijdelijke noodzaak, die voort sproot eensdeels uit de talfijke ver raderlijke overvaren op Peden der NSB en lederf^van het politiecojgjg? an derdeels ook- Tiit 'de overvallen^p lijf en goed £an de bevolking in^pNeder- iland. Uit'deze overvallen en sabotage daden is gebleken, dat in Ne#derland misdadige elementen aan het werk zijn voor welker bestrijding de gewone politie niet sterk genoeg is. Wanneer daarom is overgegaan tot de instel ling van de Landwacht Nederland, is dat geschied met het oog op de toe standen, welke de openbare orde en veiligheid in Nederland in gevaar brachten. De commissaris-generaal voor de veiligheid en höhere SS- und Polizei- führer, SS-Obergruppenführer Rauter, heeft op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris een be schikking uitgevaardigd, waaruit het arbeidsressort van de „Landwacht Ne derland" blijkt en waarin de bevoegd heden zijn omschreven, welke aan de Landwacht Nederland gegeven zijn. Bovendien behelst deze beschikking de medische en sociale verzorging der leden van de Landwacht Nederland. Tot inspecteur-generaal van de Land- wacht Nederland heeft de RÏTkscoïïr-;/%F7.130. STOCKHOLM, 1 Dec. (D.N.B.) Omtrent de conferentie tusschen Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai- Sjek in Caïro is, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de conferentie vijf dagen heeft ge duurd. Talrijke militaire en politieke leiders der geallieerden hebben er aan deelgenomen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de missies „tot over eenstemming zijn gekomen ten aan zien van de toekomstige militaire ope raties tegen Japan". Er wordt be weerd dat men Japan alle territoriale winsten, die het gemaakt heeft sedert 1914 „weer afnemen" zal. Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai-Sjek zijn tij dens het weekeind met onbekend doel vertrokken. 3 December. Zon op 8.29, o. 16.30 Maan op 12.15, O. 23.14 AANMELDING N A. D. 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. - Ten einde teleurstelling te voorkomen deelt de svaf van de N A. D mede, dat de aan melding voor vrijwillige dienstneming in de kampen, welke begin Juli 1944 aan vangen. van heden af weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen l7 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor e e n jaar, behalve zij, die sollici- teereh naar een aanstelling in open baren dienst of bil het bijzonder onder wijs. Deze laatste verbinden zich voor een half jaar. Tevens wordt er nog maals met nadruk op vgewezen, dat zij, die in eènig studiejaar als student wen- schen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt voor 1 Juni voorafgaande aan dat stud'eiaar, hun arbeidsdienstplicht ver vuld moeten hebben. Het verdient daar om aanbeveling na gedaan eindexamen HBS of gymnasium eerst vrijwillig den arbeidsdienstplicht var een half jaar te vervullen, alvorens verder te studeeren ook al is men nog geen 18 iaar Aanmelding van aanstaande stu denten dient eveneens vóór 15 April 1944 te geschieden. Zij, die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aangemeld, worden op verzoek van hun verbintenis ontheven. Verdere inlichtingen verstrekken de aanmeldingsbureaux te Groningen. Leeuwarden, Assen, Emmen, Zwolle Almelo. Apeldoorn, Nijmegen. Utrecht. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. 's-Hertogenbosch, Eindhoven en Maas tricht. Hondsbossche Zeewering in goeden staat. Mussert sprak op de jaarvergadering van het Technische Gilde, welke te Utrecht werd gehouden CNF/Otto/Pax m missaris den plaatsvervangenden leider der NSB, Van Geelkerken, benoemd en tot inspecteurs den voorman der Ger- maansche SS, SS-Standartenführer Feldmeyer en den commandant der WA. Zondervan. De Landwacht Nederland ressor teert als een soort hulppolitie ten aan zien van haar optreden onder den höheren SS- und Polizeiführer. De organisatie en het interne bestuur wor den geleid door den inspecteur-gene raal, resp. de beide inspecteurs. De leden der Landwacht hebben het recht, in de uitoefening van hun dienst de identiteit van personen, die zich door hun openbaar gedrag op de een of andere wijze verdacht maken, aan de hand van het per soonsbewijs vast te stellen en deze personen, in geval van ernstige verdenking voorloopig te arrestee ren. De leden van de Landwacht kunnen ook in speciale opdracht vSn den commandant der Neder- landsche Staatspolitie op bepaalde plaatsen personencontrole houden en personen, die zich niet behoorlijk kunnen legitimeeren, arresteeren. Voorts zijn zij bevoegd tot eontro- leeren van auto's met Nederland- sche nummerborden. Wanneer per sonen onbevoegd of op verdachte wijze de te beschermen of te bewa ken objecten naderen, kunnen zij door de leden der Landwacht voor loopig gearresteerd worden. Het recht tot arrestatie houdt de be voegdheid in, de te arresteeren personen te visiteeren op wapenen, gevaarlijke voorwerpen en illegale geschriften en gevonden voorwer pen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der Land wacht is bij wijze van uitzondering slechts dan toegelaten, als een op hee- terdaad betrapt persoon rechtstreeks achtervolgd wordt en men kan aanne men, dat hij in de woning in kwestie is gevlucht en daar gearresteerd kan worden. In alle andere gevallen blijft het verrichten van huiszoekingen de taak van de gewone politie. De leden van de Landwacht zijn gerechtigd van hun wapen gebruik te maken, als zij hun taak niet op andere wijze kunnen vervullen. In het bijzonder mogen zij van hun wapen gebruik maken bij de afweer vrn een aanval of van een bedreiging met onmiddellijk gevaar voor lijf en leven, of als een te arresteeren persoon of een gearresteerde vlucht of ondanks eerste sommatie zijn vlucht voortzet Indien een te arresteerer persoon ver dedigingswapenen van welken aard ook na sommatie niet onmiddellijk neer legt of de neergelegde waperen weer opneemt, kan de Landwachter even eens van zijn wapenen gebruik maken Hetzelfde recht heeft hij als een te arresteeren persoon of-een gearresteer de een actieven tegenstand biedt, welke slechts door gebruik van de wapenen kan worden gebroken. r De leden der Landwacht dragen om den linkerbovenarm een rooden band met het zwarte opschrift „Landwacht Nederland". Bovendien zijn zij in het bezit van een speciale legitimatie. Verwacht wordt, dat de ordelie vende bevolking de Landwacht Ne derland bij het vervullen van haar dienst op alle wijzen ondersteunt en er daarmee toe bijdraagt, dat rust en vrede in het land hersteld en gehandhaafd worden. Alle mis dadige elementen kunnen erop re kenen; dat tegen hen onverbiddel- lijk wordt opgetreden. In het gemeenlandshuis aan den Ken- nemerstraatweg te Alkmaar werd Woensdag, onder voorzitterschap van den Dijkgraaf, mr. Kamp, de najaars vergadering gehouden van het Hoog heemraadschap „Noordhollands Noor derkwartier". In zijn openingswoord herdacht de Dijkgraaf het door een ongeval omge komen lid, den heer J. Jimmink, die sinds 1921 deel van het waterschap had uitgemaakt en zich een man had ge toond met een zelfstandig inzicht, dat een basis vormde voor een goede sa menwerking. De voorstellen tot ruiling van grond met den heer K-. Mantel te Andijk en anderen werden aangenomen. Ziekteuitkeering aan arbeiders. In 1930 maakte het hoogheemraad schap een regeling, waarbij de vaste werklieden gedurende ten hoogste 36 ziektedagen per geval en 78 dagen per kalenderjaar een hoogere uitkeering werd gewaarborgd dan de.ziektewet aangeeft. In 1935 werd het eigen-ri'sicosysteem verlaten en het risico ondergebracht bij de algemeene bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering te Amster dam. De werklieden behielden het recht op dezelfde uitkeering. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken werd bepaald da?' het zieken geld Jvoor de eerste zes dagen niet'hoo ger mag zijn dan 50 pCt. van- het dag loon, de daarop volgende dagen tot vier weken 80 pCt. en als de ziekte langer duurt, dan krijgt de verzekerde voor de eerste zes dagen een lhTfere uitkee ring tot 80 pCt. van het loon. De be drijfsvereeniging mag niet hooger gaan en aangezien dijkgraaf en hoogheem- braden voor de werklieden "de betere regeling wenschen te behouden, stelden zij voor weer tot het dragen van eigen risieo over te gaan en de regeling van 1932 eenigszins gewijzigd opnieuw vast te stellen. Conform besloten. Uitkeering aan bepaalde ge- pensionneerden. Voorgesteld werd om bepaalde amb tenaren te laten deelen in de voor deden die de pensioenverordening heeft vastgesteld voor ambtenaren en hun weduwen en weezen, die krachtens verkregen rechten een betere pensioen regeling hadden dan de pensioenwet 1922 aan ambtenaren verleent. Als voren. Begrooting 1944. Aan de orde was hierop de begroo ting '44, aanwijzende voor den gewonen dienst een bedrag van 1.416.300 en voor den buitengewonen dienst van De begrooting wordt geopend met een batig saldo van den dienst 1942, groot 123.940 en sluit met een post voor onvoorzien, groot 54.610, alzoo een ongunstiger verhouding in de ont vangst en uitgave van 69.330. Voor namelijk is dit toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de bijdragen der provincie in de kosten van onderhoud der wegen pro memorie zijn geraamd. In normale tijden werd uit dezen hoof de een 90.000 ontvangen. Bovendien moesten de uitgaven voor werken 53.000 hooger worden geraamd dan in 1943. Toch is het mogelijk gebleken het heffingspercentage over 1943 van 1.74 ook voor 1944 te handhaven. Ir. Poppens gaf een uiteenzetting over verschillende werken en deelde me de, dat de Hondsbossche Zeewering nog steeds in een zoodanigen staat verkeert dat ze zware stormen zal kunnen weer staan. Sinds 1940 is er aan de hoofden geen schade geleden. Ook het keeren van het IJselmeerwater is verzekerd en niettegenstaande het groote gebrek aan materialen verkeeren de wegen nog in goeden staat, al zou men er graag méér aan willen doen. Na artikelsgewijze behandeling werd de begrooting conform vastgesteld. Het college werd gemachtigd tot het .aangaan van de vastgestelde kasgeld- feening en tot het uitvoeren bij onder- handsche aanbesteding van onder houdswerken beneden 10.000. Op de aanbeveling voor de benoeming van hoogheemraad (aftredend de heer J. J. Verfaille) werd als no. 1 geplaatst de heer P. Blaauboer te Wieringer- waard, als no. 2 de heer J. de Veer te Schagen en als no. 3 de heer P. J. Waiboer te Anna-Paulownapolder. De opgemaakte aanbeveling voor dijk graaf (aftrèdend mr. A. F. Kamp, luidfc als volgt: 1. mr. A. F. Kamp, met algemeene stemmen, 2. de heer P. Groot te Andijk en 3. de heer A. Sluys te^Enkhuizen. Wegens periodieke aftreding van de heeren N. Dekker en P. Groot als heemraden werden de volgende aan bevelingen opgemaakt: vacature-N, Dekker: 1. N Dekker te Obdam, 2. J*. Langedijk te Beemster en 3. J. v. Kam pen te Spierdijk; vacature-P Groot Jzn.: 1. P. Groot Jzn. te Andijk, 2 J. Kroonenbrug te St. Pancras en 3. C. Ham te Wijdens. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek van ce rekening werden benoemd de heeren G. Hare- maker* te Oostzaan, C. Ham te Wijde- nes, J "Best Nzn. te Berkhout en G. v. d. S'uya te Zijpe en tot plaatsver vangende ieden de heeren C. Kramer Glijns te Stompetoren, C. Hartog te Beemster, J. Lakeman te Lutjebroek en P. Tromp te Heerhugowaard. Aan het einde der vergadering sprak de Dijkgraaf een waareerend woord van afscheid tot den scheidenden heem raad, den heer Verfaille, die vanaf de oprichtingvan 1923 deel van het col lege had uitgemaakt. Op initiatief van het Departement van Landbouw en Visscherij werd Dinsdagmorgen door den Burgemeester van Alkmaar den heer B. A. van der Sluijs, een bijeenkomst belegd met hoofden van industrieele bedrijven en instellingen, ter bespreking van wen- schelijke maatregelen voor de voed selvoorziening van ons volk in 1944. In zijn openingswoord zette de Bur gemeester uiteen, dat het doel van de bijeenkomst was, de directies en hoof den van bedrijven op te wekken, met de arbeiders voor 1944 de exploitatie van bedrijfstuinen ter hand te nemen, om de moeilijkheden, die de voedsel voorziening in 1944 wachten, het hoofd te bieden. Namens het Dept. van Landbouw en Visscherij, afd. Tuinbouw, gaf de heer Koster een verhandeling, waarin hij er op wees, dat het voor 1944 noodzakelijk is, extra krachten in te spannen om op nieuwe terreinen voedselgewassen voort te brengen. Voor het verstrekken van warme maaltijden is het aardap- pelenverbruik verdrievoudigd en is iedereen in de groente gevlucht De be- roepstuinbouw kan dit niet bijhouden, omdat hij voor een bepaald kwantum aan de -exporteischen moet voldoen en door gebrek aan arbeidskrachten de productie niet kan opvoeren. Daarom heeft het Dept. zich met een circulaire tot de gemeentebesturen gericht met het verzoek om voor 1944 de boeren voor rekening van de gemeente groen ten te laten telen. Zelfvoorziening is het parool geworden. Vooral voor de stedelijke bevolking is zelfvoorziening het parool geworden. Een tweede hulpmiddel is de volks- tiynderij en een derde middel de be drijf svoikstuinen, waarvan vóór den oorlog de sociale beteekenis niet onder schat kon worden, doch die thans drin gende noodzaak zijn geworden. 100ft/o van het hier geteelde komt, zonder ex portverplichting, ten goede aan de deelnemers. Voor 1944 wordt voor iederen deel nemer aan een bedrijfsvolkstuin 250 M2 cultuurgrond beschikbaar gesteld, die als één geheel geëxploiteerd wor den. De deelnemers moeten hun ar beidskracht beschikbaar stellen, onder deskundige leiding van het Bureau Aardappelenverbouw te Arnhem, dat 2 jaar geleden is ingesteld. Eiken dag moet 4 a 5°/o van de deelnemers naar den bedrijfsvolkstuin. De Heidemaat schappij zorgt er voor, dat de grond ge spit wordt, alsmede voor het zaaizaad en het pootgocd. Het bedrijfspersoneel verzorgt de gewassen en daarvoor is het noodig, dat de werkgever daarvoor vrij geeft, De kosten per deelnemer bedragen f 40.Naar schatting ont vangt elke deelnemer 3 mud aardappe len, 7.5 kg. erwten en capucijners, een bepaalde hoeveelheid zomergroenten als bloemkool en roode bieten en 7.5 k.g boonen. Spr. riep de medewerking in van de directies en ondernemers van bedrij ven om voor de bedrijfstuinen propa ganda onder hun personeel te maken en een deel van de kosten voor reke ning van het bedrijf te nemen. In ge vallen, waar het beslist onmogelijk is, de deelnemers voor de bedrijfstuinen beschikbaar te stellen, is de Heide Maatschappij bereid voor f 500.— méér kosten per H.A. werkkrachten te wij zen, maar vóór alles geldt,'dat zij, dis» als deelnemer, boven hetgeen de bon nen verstrekken, extra voedsel ontvan gen, ook zelf werken. Voor 1944 wordt de voedsel voorziening zorgvol ingezien. De algemeene voedselvoorziening, al dus spr., wordt door de overheid zorg vol ingezien. Ook als in 1944 de oorlog wordt beëindigd, zal in dat jaar de voedselvoorziening zorgelijk blijven. De beroepstuinbouw kan het tekort aan. aardappelen en groenten niet wegwer ken en daarom heeft ons geheele volk belang bij het tot stand komen van de» bedrijfsvolkstuinen. Ook voor de indus trieën is dit van groot belang, aange zien slechts arbeiders, die lichamelijk zoo goed mogelijk in stand blijven, het in de industrie noodzakelijke werk kunnen blijven verrichten. Ir. Henkes gaf hierop een uiteenzet ting van de werkwijze van het Bur. voor Aardappelvoorziening en de Hei de Mij. Hij wees op de moeilijkheden. Ten eerste de beperkte bedrijfsbezet ting, ten tweede het gemis aan beschik baren cultuurgrond in de nabijheid van de bedrijven en ten derde het buiten werking stellen van den scheurplicht voor 1944. Vooral het transport zal in 1944 groote moeilijkheden opleveren en daarom is de toestemming verkregen om voor volkstuinen en bedrijfstuinen geschikte gronden te vorderen. De heer Van Wel, die voor 1943 in de omgeving van Alkmaar al drie be drijfstuinen had beheerd, deelde hierop mede, dat aan iederen deelnemer 60 kg. vroege aardappelen en 350 kg. Beve landers, 54 kg. wortelen, 4V2 kg. roode bieten, 11 kg. koolrapen, 9 kg. roode kool, 5 kg. gele kool, 15 stuks boeren kool, 10 stuks spruitkool, 25 andijvie- planten. 4 kg. groene erwten, l1/* kg. capucijners, 7% kg. bruine boonen, I8V2 kg. pronkboonen en 5 kg. slaboo- nen verstrekt was kunnen worden. Over het algemeen was dit alles pret tig verloopen, al leverde reeds toen Tiet transport moeilijkheden op. Nadat verschillende vragen waren beantwoord, sprak de burgemeester een woord van dank tot de inleiders en van opwekking tot de aanwezigen, om over het instellen van bedrijfstuinen zoo spoedig mogelijk besprekingen met hun personeel te openen en daarvan mede- deeling te doen aan den heer R. A. van Wel, Blinkenlaan 63, Heiloo, post Alk maar, die ook aan niet-aanwezige on dernemingen gaarne inlichtingen ver strekt. HET SLACHTEN VAN KONIJNEN. Aan het Gemeente Slachthuis is ge legenheid om konijnen deskundig te laten slachten en keuren op Zaterdag morgen van 9—12 uur. Voor het keuren wordt 0,25 in rekening gebracht. Het slachten moet geschieden door loonsla- gers, welke op het abattoir werkzaam zijn. De kosten zullen vermoedelijk 0,50 par konijn bedragen. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. Men kan zich desgewenscht tot vak kundige poeliers wenden. DIERENBESCHERMING. Ontvangen voor het te stichten Die- renasyl: Mevr. L. te Alkmaar f 2.50; de heer P. f 1; mevr. L. f 2.50; mevr P. f 1; 'de heer de J. te Warmenhuizen f 2.50; de heer P. f 1; tezamen f 10.50. ii i

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1