DAGBLAD VOOR Nieuwe Sovjet-aanvallen bij tal van plaatsen afgeslagen. Luchtaanvallen op Duitsche bevolking. Winterslag aan het Oostelijk front ontbrand. Amerikanen landden op New-Britain. Plaatsen bij Korosien en aan de Berezina veroverd. Terreuraanval op Innsbrück, Spel van intrigues op den Balkan. Terreuraanval op Duitsche steden. Vernietigende slagen bij Tarawa en Makin. Verduister v. 16.30-8.30 uur. Geen defensieve houding van Duifschland ie verwachten. De tank als eerste aanvalswapen Drijvende tanks en vrachtauto's. Strijd nog lang niet beslist. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche editie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. DINSDAG 21 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 298, 2 pagina's. Prfls der gewone advertenties in deze éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cent. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Dec. (DNB). - Het opper bevel der weermacht maakt bekend; „Op het bruggehoofd van Cher- son hebben de bolsjewieken ook gisteren verscheidene vergeefsche aanvallen ondernomen. Na vrij lange pauze hebben de bolsjewieken met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten hun aan vallen op het bruggehoofd Nikopol en het front ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk hervat. Zij wer den in harde gevechten afgeslagen, plaatselijke penetraties werden af gegrendeld. Bij succesvolle eigen tegenaanvallen is het ten zuiden van Nikopol tot zware pantsergevechten gekomen. Daarbij werden 69 vijandelijke tanks neerge schoten. Bij Kirowograd duurt de harde wor steling voort. De bolsjewieken werden met zware verliezen afgeslagen en talrijke tanks werden vernield. Eigen pantserstrijdkrachten braken door een sterke vijandelijke tankafweerversper- ring heen en namen een belangrijk hoogtenterrein in bezit. Alleen al in het ressort van een enkel leger werden gisteren 147 vijandelijke tanks vernield_ Bij plaatselijke tegenaanvallen in het strijdgebied van Korosten en aan de Berezina hebben onze troepen eenige plaatsen stormenderhand genomen. Ten oosten van Witebsk hebben de bolsjewieken, na krachtige voorberei ding van artillerie en met steun van talrijke tanks, getracht door ons front heen te breken. Zij werden in zware gevechten afgeslagen. Eenige_ penetra ties zijn afgegrendeld. Daarbij werden 43 bolsjewistische tanks vernield of buiten gevecht gesteld. Ten zuiden en ten noordwesten van Newel heeft de vijand zijn doorbraak- aanvallen ook gisteren voortgezet Zij mislukten in verbitterde gevechten, eenige doorgebroken vijandelijke ge vechtsgroepen werden vernietigd of gevangen genomen. Onze troepen her overden in tegenaanval eenige plaat sen en maakten daarbij verscheidene kanonnen buit. Van 't Zuid-Italiaansche front wordt alleen activiteit van artillerie en stoot troepen gemeld. Op 18 en 19 December verloor de vijand in het gebied van de Middel- landsche Zee 14 vliegtuigen. Benden in Bosnië vernietigd. In Oost-Bosnië zijn bij ongunstige weers- en terreinomstandigheden ster ke communistische bendengroepen op nauw terrein opeengedrongen en in harde gevechten vernietigd of uiteen geslagen. De vijand verloor meer dan 3000 dooden en 2668 gevangenen. 24 stukken geschut, ruim 100 auto's, w.o tanks en gepantserde verkenningswa gens, benevens groote hoeveelheden infanteriewapens, munitie en ander oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. In een radiorede tot het Servische volk heeft generaal Neditsj zich bezig gehouden met de plannen der geallieerden om Tito tot onbe perkt heerscher in het vooriwalige Joego-Slavië te maken. Neditsj noemde dit pian een laag complot tegen de Serviërs. Hij zeide o.m.: Het spel van intrigues, dat men met den plotseling tot opperbevel hebber van het partisanenleger be noemden Mihailowitsj begonnen is, wordt thans met Tito voorgezet. Voor de Engelschen is het totdusver vergoten bloed nog niet genoeg geweest en zij probeeren opnieuw het Servische volk te bedriegen. Het eerste bedrog werd gepleegd in 1914, toen zij Servië door hun beloften in den oorlog sleep ten en het vervolgens aan zijn lot overlieten. Hetzelfde bedrog hebben zt) in 1942 met Mihailowitsj herhaald, wien zij de totdusver nog niet verrichte landing op den Balkan beloofden. In 1943 is Engeland Mihailowitsj voor zijn plannen blijven gebruiken en heeft het tegelijkertijd in Londen de actie van Tito in Kroatië tegen de Serviërs on dersteund. Terwijl men destijds in Londen ex-koning Peter de kroon en monarchie garandeerde, moet Tito thans een volksstemming houden en bepalen of het Servische volk de mo narchie wil of Tito en de republiek. Politiek van bedrog. Dat is de „dank" van Engeland, dat steeds dezelfde politiek van het bedrog voert, die het Servische volk van 1914 tot 1943 niet minder dan een millioen verdwenen Serviërs gekost heeft. Het uur der vergelding nadert echter en de bolsjewistische bijl, die de Engel schen hanteeren om het Servische volk te onthoofden, kan gemakkelijk ook hun eigen hoofd treffen. Wanneer En geland thans tegen het Servische volk met behulp van den Kroatischen com munist Tito en zijn joodsch-bolsjewis- tische benden een complot smeedt, dan verandert Engeland daardoor reeds voor de derde maal van kleur, doch het houdt hetzelfde, doel voor oogen: de uitroeiing der Serviërs. Servië moet daarentegen zijn eigen weg gaan. Het kan den Amerikaan- schen minister Huil op zijn jongste „vermaning" alleen maar antwoorden dat ook Huil ver weg aan de overzijde van den Oceaan de Servische mentali teit niet kent, die bestaat in den wensch om Servisch te zijn en te blijven De Anglo-Amerikanen hebben zich alleen met de bolsjewisten vêreenigd om de zen wereldoorlog met hun troepen te kunnen voeren en stemmen zoodoende in alle bolsjewistische eischen toe, voor zoover deze anderen treffen. Zoo hebben zij gemakkelijk staten, volken en hun eer opgeofferd voor de eischen van Moskou^ Derhalve bestaat er tegen den stormloop van het roode monster Tito slechts een gesloten Servisch af- weerfront". Terreuraanval op Innsbrück. Vijandelijke formaties vliegers heb ben gisteren opnieuw de stad Innsbrück aangevallen. In felle luchtgevechten boven de Alpen en door afweergeschut werden, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht en in de ochtenduren van heden bommen van zwaar kaliber op doelen in zuidoost Engeland gewor pen Een eigen vliegtuig wordt vermist. Sterke formaties vijandelijke vlieg tuigen ondernamen Maandag weer een terreuraanval op woongebieden van Noord-Westduitsche plaatsen. Duitsche luchtstrijdkrachten van jagers en tor pedovliegtuigen gingen talrijke lucht gevechten met hen aan en schoten een aantal der terreurbommenwerper& omlaag. Ook het luchtdoelgeschut be streed bij goed zicht de hoog vliegende vijandelijke formaties met doeltreffend afweervuur en schoot eenige machines neer. ERNST VOORHOEVE ONTHEVEN ALS PERS- EN PROPAGANDALEIDER. UTRECHT, 20 Dec. - De persdienst der N.S.B. meldt: De heer Ernst Voorhoeve is op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontheven van zijn functie als leider der hoofdafdeeling Pers en Pro paganda van het hoofdkwartier. In zijn plaats is benoemd de heer H. J. Leeuwenberg, gemachtigde van den Leider voor Noord-Brabant. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 1000.—; 1010 21260 f 400.—: 2869 10860 13397 f 200.—: 5695 13355 f 100.—: 3539 12668 15794 16471 17449 18554 20519 Roode Kruis Kinderlegitimatiekaart Door het oorlogsgeweld Diep in zwijm neergeveld Bracht men het kind snel naar vettiger dreven. Door 't bewijs dat men vond Kon men V toen terstond Het bericht van zijn redding doen geven. Ouder, of .oogden, .reagi .oorUw kinderen tot 15 joer een kinderlegittmetlekaert men, Ainmiffonnliem verkrijgbaar bijt Hoofden van scholen. Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbestnrea van het Ned. Roode Kruis. Prijs f 0.10 Minvermogenden kosteloos. In verbitterde gevechten hebben Ja- pansche landingstroepen der marine onder leiding van schout bij nacht Sjibasaki op de eilanden Tarawa en Makin met succes de vijandelijke vloot in de wateren der Gilbert-eilanden kunnen houden en daardoor den een heden der keizerlijke marine en van het luchtwapen de mogelijkheid ge geven om in dezen sector den vijan delijken vlooteenheden een reeks ver nietigende slagen toe te brengen. In totaal werden van 19 November tot 5 December de volgende successen be haald: 8 vijandelijke vliegkampsche pen werden tot zinken gebracht en 7 andere beschadigd. Eén vijandelijk oorlogsschip van niet identificeerbare categorie werd in den grond geboord, 2 slagschepen of kruisers werden be schadigd, 4 kruisers werden tot zinken gebracht en 3 andere beschadigd, voorts werd één torpedobootjager tot zinken gebracht. In totaal zijn dus 14 oorlogsschepen tot zinken gebracht en 12 andere beschadigd. Voorts wer den 22 transportschepen beschadigd en in totaal 145 vliegtuigen, waarvan 25 niet met stelligheid neergeschoten. Deze successen werden behaald bij een verlies van slechts 33 eigen vlieg tuigen, die zich of wel vrijwillig op hun doelen neerstortten of niet op hun steunpunten terugkeerden. 22 Dec.: Zon op 8.48, onder 16.28. Maan op 2.45, onder 14.06. Groot aantal machines neergeschoten. Maandag in den loop van den dag hebben, zooals reeds elders in dit blad is vermeld, sterke formaties -vij andelijke vliegtuigen aanvallen on dernomen op Noord-West-Duitsch- land. Thans wordt van Britsche zijde vernomen, dat bij deze aanvallen 25 Engelscbe bommenwerpers verloren zijn gegaan. Krachtige formaties Amerikaansche bommenwerpers, beschermd door ja gers, vlogen het gebied van de Duit sche Bocht binnen, doch stieten, naar het DNB mededeelt, op geconcentreer de Duitsche afweer. De zeer hoog vliegende viermotorige bommenwerpers kwamen in goed lig gend vuur der luchtdoelartillerie te recht. Een groot aantal Duitsche jagers braken door de beschermende jagers heen en vielen de bommenwerpers met groot succes aan. 30 toestellen neergehaald. Tot nu toe zijn reeds berichten ont vangen over het neerschieten van een dertigtal viermotorige Amerikaansche bommenwerpers. Daardoor heeft de vijand volgens voorloopige opgaven meer dan 300 man vliegend personeel verloren, terwijl aan Duitsche zijde volgens tot dusver ontvangen rappor ten elf piloten met hun jachtvliegtui gen niet op hun bases zijn terugge keerd. Aan het Oostelijke front is de winterslag ontbrand, schrijft Mar tin Hallensleben, de militaire cor respondent van het DNB, in zijn beschouwing van gister, en hij ver volgt: Snerpende vorst heeft de laatste dagen de aarde in het Oosten weer hard en daarmede de straten en wegen weer berijdbaar gemaakt- Wat algemeen verwacht werd is nu bewaarheid geworden. De win terslag is begonnen. Hij strekt zich uit over bijna het geheele Ooste lijke front, met uitzondering van den noordelijken sector.^ De oude strijdsectoren zijn weer geworden tot brandpunten van de wederzijd- sche inspanningen. De worsteling om het initiatief kenmerkt opnieuw de strategische plannen. Maar in tegenstelling tot de opening der winterslagen van 1941-42 en l%2-43 is ditmaal de activiteit geen eenzijdige bolsjewistische aangelegenheid. Eerder is het tegendeel het geval. Men moet derhalve aannemen, dat de Duitschers zich in de winterperiode van dit jaar niet tot een defensieve houding willen beperken, doch dat zij veeleer juist dit jaargetijde willen gaan gebruiken om de eigen vrijheid van handelen sterker uit te breiden. Op bepaalde vitale pun ten van het front hebben zij die vrij heid met een opvallende krachtsont wikkeling volledig herwonnen. Klaarblijkelijk is het dit gevaar, dat de Sovjets er toe gebracht heeft, hun toevlucht te nemen tot hun oude uit- wijktactiek, t.w. tot verplaatsing der zwaartepunten van hun aanvallen. In de gebieden van Nikopol, ten zuiden van Dnjepropetrowsk en in het gebied van Newel probeeren zij den laatsten tijd aan trek te komen. Echter schijnen ook de Duitschers hun groote aanvals- actie, die tot dusver oostelijk van Sji- tomir en Korosten naar Kief liep, te hebben verplaatst. Want bij Kirowograd treden zij thans op met een aanvals- kracht, die hierop duidt. Daarbij ziet het er naar uit, dat de Duitschers niet temin in het gebied ten westen van Kief hun doel hardnekkig blijven na jagen. De tank in het eerste gelid. Als eerste aanvalswapen treedt weer de tank te voorschijn. De enorm zware verliezen der bolsjewieken aan tanks zijn een graadmeter voor de intensiteit der Duitsche tegenmaatregelen. De hevige pantsergevechten ten zuiden van Nikopol duiden op belangwekkende voornemens van beide partijen. Groote belangstelling gaat uit naar de Duit sche tegenbewegingen in het gebied van Kirowograd. Voorloopig kan hier over evenwel niet meer gezegd wor den. dan dat de Duitsche bewegingen aan den gang schijnen te blijven en de Sovjets hier blijkbaar niet sterk ge noeg zijn om den Duitschen tegenaan val tot staan te brengen. Vast staat al leen, dat de Sovjets nu hun hoop stel len op den winter. De winteroorlog was tot dusver hun hoofdelement. Daarmede willen zij nu bereiken wat hun van den zomer en het najaar niet gelukt is. Bij Newel ondernemen de bolsjewieken op het oogenblik een nieuwe enorme krachts inspanning om te trachten, een door braak te^forceeren door de Duitsche stellingen. De ervaring leert, dat groote offensieven, wanneer zij niet in den stormloop van de eerste dagen sterk aan terrein winnen, ondanks alle aan vankelijke successen ten slotte op niets uitloopen. Evenwel zijn de Duitsche militairen van meening, dat de slag zijn hoogtepunt nog pas tegemoet gaat. BEKENDMAKING. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN DEN LANDSTORM NEDERLAND. Het S.S, Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waf f en S.S. en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan ziGh hiervoor melden bij het Er satzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag van 10—14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstneming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Er- satzcotnmando's Den Haag, Korte Vijver berg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwogbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. De opperbevelhebber der gealli eerde strijdkrachten In het Z.-W. van den Stillen Oceaan, Generaal Douglas Mac Arthur, heeft in zijn legerbericht van Donderdag mede gedeeld, dat Amerikaansche troe pen zijn o-eland op het eiland New Britair in de Bismarck-Archipel. Zoowel uit Japansche als uit ge allieerde bron zjjn er intusschen te Berlijn berichten ontvangen, welke een vrij goed beeld geven van het verloop der operaties. Dadelijk na de luchtgevechten bij Bougainville op de Salomons-eilanden, hebben de Japanners melding ge maakt van een zeer sterke geallieerde vlootconcentratie in deze wateren, be stemd voor een frontalen aanval op T"aw Britain. Deze aanval bleef toen in de tweede helft van November uit, en een .ndere sterke vlootforma- tie, die uitsluitend uit Amerikaansche oorlogsbodems bestond, ondernam een verrassenden aanval op Makin en Ta rawa in de groep der Gilbert-eilanden, waarvan de Japanners zich indertijd direct na Pearl Harbour meester hadden gemaakt. De kleine Japansche garni zoenen vochten tot den laatsten man en de Amerikanen hebben geen enke len gevangene gemaakt, maar dit kon niet verhinderen, lat het eene eiland na het andere bezet werd. Van hieruit begonnen de Amerikanen thans zware luchtaanvallen op de Mars hall-eilanden, die echter in de 20 jaar, dat zij onder Japansch mandaat waren geplaatst, heel wat hechter bevestigd zijn dan de Gilbert-eilanden. Waar schijnlijk is hier meer sprake geweest van afleidingsmanoeuvres, omdat dui delijk bleek, dat Mac Arthur zijn plan nen ten aanzien van de Bismarck-Ar chipel allerminst had opgegeven. E»n zwaar bombardement. De aanval op New Britain werd voorafgegaan door het zwaarste bom bardement, hetwelk tot dusverre in het Verre Oosten heeft plaats gehad, en dat gericht was tegen Gasmata, *t uit gestrekte Japansche luchtsteunpunt op de zuidkust van New Britain. In den nacht van Dinsdag op Woens dag voer clt Amerikaansche landings- vloot tot vlak onder de kust van New Britain, om bij het aanbreken van den dag met de landingsoperaties te be ginnen. De Amerikanen zijn er op de Salomons eilanden en op. de Gilberts en de Aleoeten, steeds in geslaagd de Japansche verdediging te verrassen en aan land te gaan op een punt, waar zij geen tegenstand van eenige beteeke- nis ondervonden. Op New Britain was de kans op 'n verrassenden aanval bjj voorbaat verkeken, daar de Japanners voor de keuze staan om 't strategisch on schatbare vloot- en luchtsteunpunt Rabaul te houden of zich bjj de doorbraak van hun buitensten ver dedigingsgordel neer te leggen en zich terug te tr- kken op Ned. Oost- Indië en de Philippjjnen, weshalve zjj al het mogelijke hadden gedaan om een krachtige bezetting op het eiland te concentreeren. De Amerikaansche aanval richtte zich tegen het zuidelijkste punt van New Britain, Kaap Marcus. De opera ties werden gedekt door een .luchtpa- rapluie", die werd gevórmd door vlieg tuigen, welke, naar het schijnt, niet van vliegdekschepen, maar van de pas ver overde steunpunten Lae en Finchhar- hour op Nieuw Guinea opstegen. Klaarblijkelijk om geen al te groote risico's te loopen lieten de Amerika nen hun slagschepen en zware kruisers thuis, om de landingsbooten uitsluitend te laten dekken door destroyers en eenige lichte kruisers. Het welslagen hunner landingsonderneming tegen een hoogstwaarschijnlijk goed verdedigde kust vertrouwden zij toe aan geheel nieuw materiaal. De Japanners lieten den vijand zoo lang mogelijk in het onzekere omtrent hun sterkte en hun opstelling. Terwijl hun vliegtuigen de landingsvloot be stookten, loste de kustverdediging geen schot, totdat de Amerikanen met hun eigenlijke landingsoperaties begonnen. De linkervleugel der Amerikanen, die de O. zijde van Kaap Marcus moest bestormen, kwam in een vernietigend vuur te liggen en leed volgens Ameri kaansche berichten „uiterst zware erliezen. De rechtervleugel kwam er beter af en kon zijn aanval met nieuwe wapenen tot ontplooiing brengen. Ter wijl de Amerikaansche oorlogsbodems de Japansche batterijen zoo goed en zoo kwaad als het ging in bedwang hielden zetten nieuwe amphibietanks, die den naam dragen van „Alligators" en „Buffels," koers naar de kust. Deze tanks kunnen zich in het water bijna even snel voortbewegen als aan land. Met de snelvuurkanonnen hunner pantserkoepels ontnamen zij den tegen stander de vrijheid van handelen. Een interessante nieuwe vinding. Misschien zouden de tanks toch nog in zee teruggedreven zijn, als het niet mogelijk was geweest ze met een intens artillerievuur te dekken. Dit vuur kwam uit kanonnen, die op drijvende vrachtauto's waren gemonteerd. Deze auto's kunnen zich vrij snel door het water voortbewegen en hebben het groote voordeel, dat zij ook meteen bij de operaties te land kunnen worden gebruikt. Ofschoon nog slechts summiere gegevens ter beschikking staan, mag worden a .ngenomen, dat wy hier te doen hebben met een even in teressante als geduchte nieuwe vinding. Nadat de Amerikanen de W.-zijde van Kaap Marcus hadden bezet, moes ten de Japanners, die de landing op de O.-zijde hadden afgeslagen, zich terug trekken, om een omsingeling te ont gaan. Op die manier waren de Ame rikaansche troepen in het bezit van een landingshoofd, dat zij binnen kor ten tijd. konden uitbreiden en verster ken. Over, het verder verloop van den strijd is niets van beteekenis bekend De Amerikanen zullen zeker alles op alles zetten, nu zij het doel van zeven tien maanden harden strijd bij wijze van spreken voor oogen zien. Aan den anderen kant behoeft men slechts Ja pansche persstemmen te lezen, om te zien dat men te Tokio heel goed be seft, dat de val van Rabaul gelijk zou staan met het wegvallen van een hoek- pijler uit het Japansche verdedigings systeem in Oost-Azië. Zoo is het te be grijpen, dat men te Berlijn als zijn meening te kennen geeft, dat de slag om New Britain nog lang niet beslist is, en dat de Amerikanen het Japansc-he fanatisme zullen leeren kennen, zooals zij het nog nergens hebben ontmoet. Zuidwest-Duitschland bezocht. Britsche terreurbommenwerpers heb ben in de avonduren van Maandag, naar het D.N.B. verneemt, brisant en brandbommen geworpen op de woon wijken van verscheidene plaatsen in zuidwest-Duitschland. Zij veroorzaak ten schade en verliezen onder de bevol king. De Duitsche luchtverdediging viel bij goed zicht de Britsche vliegtui gen energiek aan en vernietigde er een aantal van. Definitieve berichten over het aantal neergeschoten toestellen zijn nog niet beschikbaar. „Moordvereeniging". De „Völkische Beobachter" bevat de foto van een op 26 November 1943 bo ven Bremen neergeschoten Ameri- kaanschen vliegenier, wiens overall op den rug het opschrift „Murder In corporation" (Moordvereeniging) droeg, dat ook op het neergeschoten vlieg tuig stond. Ook de escadrille, waartoe het toestel van dezen piloot behoorde, draagt officieel den naam „Murder In corporation". De gevangen genomen vlieger, Kenneth D. Williams, uit Charlotte (North Carolina) heeft bij zijn verhoor verklaard, dat andere es cadrilles en bemanningen soortgelijke namen, die ontleend zijn aan de gang- stertaai, dragen. Het moordkarakter van de Ang- lo-Amerikaansche terreuraanval- len op de Duitsche burgerbevol king heeft geen bewijs of toelich ting meer noodig, zoo schrijft de V.B. naar aanleiding hiervan De lijken van vrouwen en kinderen onder de puinhoopen van hun ver brande of vernielde woningen, de ruïnes van heele stadswijken, de uitgebrande gedenkteekenen van de Duitsche bouwkunst, vormen bewijs genoeg voor het onomstoo- telijke feit, dat de vijand moordt en brandschat uit ondcrwereldmenta- liteit, omdat hij te laf is voor den eerlijken strijd der wapens of geen doorslaand sucses verwacht langs dien weg. De „Murder Incorporation" en hu- opdrachtgevers op presidents- en pre miers-stoel kunnen ervan verzekerd zijn, zoo besluit het blad, dat de straf hun zal treffen. Zij hebben dood ge zaaid en zullen een brandenden, on- bluschbaren haat oogsten. Deze 'haat groeit met elk nieuw slachtoffer van deze laffe terreur, tot de rechtvaardi ge vergelding zal komen. STAD EN OMGEVING „PROBEBETRIEB" des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) fin- det am Donnerstag, den 23. Dezember 1943 in der Zeit zwischen 10 und 12 Uhr statt. Es wird der lange Dauerton (Entwar- nungssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der Probebetrieb aus besonderen Gründen nicht1 stat, so erfolgt neue Be- kanntgabe. Der Ortliche Luftschvtzleitër, B. A. VAN DER SLUIJS. PROEFALARM. Op Donderdag 23 December 1943 zul len de luchtbeschermingssirenes tusschen 10 en 12 uur bij wijze van proef in wer king worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm ge ëindigd" (één minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschermings leider, B. A. VAN DER SLUIJS. GEVAARLIJK AVONDVERKEER. Gisteravond is na den dienst in de R.Kath. Kerk aan het Verdronken oord een oude vrouw ter plaatse in het water geloopen. Zij werd spoedig op het droge gebracht, maar men wijst ons er op. dat Mier bij den uitgang der kerk het water slechts over een smal gedeelte is afgesloten. Wat langer afsluitingen, desnoods al leen door touw of staaldraad, worden hier, in verband met het drukke kerk bezoek in de donkere uren, dringend noodzakelijk geacht. HET ALKMAARSCH TOONEEL. De Ridder van den Kouseband. Zodagavond gaf de ver. H. A. T. haar eerste uitvoering in dit seizoen voor een geheel bezette Gulden Vlies-zaal. Zooals de heer A. J. Bruin in het openings woord, na allen welkom te hebben ge- heeten, mededeelde, was ditmaal de keu ze gevallen op een klucht: De Ridder van den Kouseband" van Henk Bakker. Nu de aanwezigen hebben zich met deze, naar bekende recepten vervaardigde ko mische geschiedenis, uitstekend geamu seerd. Het ging weer om den jongen echtgenoot, die na een zakenreis naar Berlijn, door schoonmama ernstig van ontrouw wordt verdacht. En deze schoon zoon komt bij zijn pogingen om zijn on schuld te bewijzen in steeds moeilijker situaties, waarbij de rose kousebanden, een loodgieter, die voor detective speelt, een detective, die een oplichter is, een bokser en een dienstbode belangrijke rol len spelen. Maar aan 't slot moet schoon mama toch erkennen, dat zij zich ver gist heeft en de verzoening tusschen de jonggehuwden volgt tegelijkertijd. Onder leiding van den heer A. de Waal hebben de leden van H. A. T. dit stuk aardig gespeeld. Ook nu had het tempo vlotter kunnen zijn, wat ook het samen spel ten goede zou zijn gekomen. De heer L. de Leeuw Sr. had in de rol van den schoonvader veel succes. Hij speelde ook bijzonder aardig. L. de Leeuw Jr. sloeg zich goed door zijn eerste groo te rol heen. Mw. AayOudt was geen gemakkelijke schoonmoeder. Enkele ma len had zij gerust wat vinniger mogen zijn. De heer D. Slinger maakte een al- deraardigst vlot type van den loodgieter detective. terwijl de echte detective bij den heer M. Bart. in goede handen was. Rie de Waal zag men ditmaal als een leuke Duitsche dienstbode. De heeren A. J. Bruin en W. Aay typeerden Pilger en de bokser Breelingh heel goed terwijl mw. BartBroers een sympathieke jonge echtgenoote was. Kleinere rollen van mw. SlingerElemans en de heeren L. A. Brouwer en A, de Jonge completeerden het geheel, dat. zooals wij reeds schre ven den vrienden van H. A. T. eenige zeer prettige uren verschafte. Met een woord van dank sloot voor zitter De Leeuw den avond. Cr. C. van Gulik HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Alkmaar: ..De Kleine Corrie", Kooltuin 15, cafébedrijf, overgegaan aan J. Mey onder den handelsnaam: café-concert „Sylvia". Bergen: C. Kokkes, Mathieu Wiegmanw 5, winkelier in aardappelen enz., ver plaatst naar: Alkmaar, Groot Nieuwland 74a. Castricum: Kruidenierszaak „De Con current", eig. N. W. Portegies. Dorpsstr 43, verplaatst naar: Amsterdam, Rijnstr. 20. Opheffingen: Heerhugowaard: Bouwond. „Ons Stre ven", Middenweg G 118a, aankoop enz. v huizen. Schoorl: Fensionbedrijf J. G. V. d. K^ay, Oorsprong C 206a. NED. ^HERVORMD KERKKOOR MET KINDERKOOR. 't Was een invitatie-concert, waartoe het bestuur van het Ned. Hervormde Kerkkoor had besloten, dat Zaterdag middag in „Het Gulden Vlies" gege ven werd en waarvan het programma geheel in het teeken stond van de a.s. feestdagen. Zelfs het podium herin nerde aan Kerstmis door het aanwezig zijn van eenige Kerstklokken en bij den zang van het kinderkoor waren brandende kaarsjes. De voorzitter van het koor opende den middag met gebed, las het Bij- belsch Kerstverhaal voor. Hij sprak zijn dank uit voor de groote opkomst, de aanwezigheid van den eere-voor- zitter, den vroegeren dirigent van het koor (den heer J. F. de Haas), dr. Tuin- stra en den heer Dun. Daarna zongen allen Gezang 1 uit den nieuwen bun del en volgde het talrijk bezette kin derkoor met het zingen van een Kerst cantate van J. W. van Zetten. Dit koor bestaat nog slechts eenige maan den. De tegenwoordige dirigent, de heer Nico Snel, heeft er al aardig wat mee bereikt. Blijft het intact, dan kan het een mooi ensemble worden. De heer P. Maas (tenor) zong eenige liederen op het Kerstfeest betrekking hebbende. Met genoegen luisterde men naar zijn sympathieke, zuivere stem en voordracht. Evenals het kinderkoor is ook het gemengd koor goed van leden v jor- zien, dat „Nu sijt wellecome" en een Kerstzang van A. N. Koopman, met veel nuanceering en beschaafden zang ten gehoore bracht. No. 7 van het programma bestond uit: Kerstverhaal, gedeclameerd en door schimmen voorgesteld met daar bij passende muziek door Nico Snel gecorrtponeert. Een pummer, dat door de aanwezigen met veel aandacht ge volgd werd. (Het Kerstverhaal was geschreven door Jac. Bos.) Gemeenschappelijk werd nog gezon gen vers 1 en 2 van Psalm 150 N.V.B.H.S. IN ALKMAAR. Zaterdagmiddag hielden de heeren Smit en Taconis, twee bestuursleden van de N.V.B.H.S. een causerie in de dancing van de Harmonie te Alkmaar over de wedstrijdsport op schaatsen. De heer Smit heeft eerst een snel overzicht gegeven van de historie van de schaatsenport, kwam daarbij ge leidelijk tót het hardrijden en het wed strijdwezen en tenslotte op het werk van de N.V.B.H.S., die zich tot taak heeft gesteld het hardrijden te bevor deren door systematische opleiding en training van onze hardrijders en adspi- rant-hardrijders. In den loop van de ja ren heeft deze vereeniging buitengewoon veel succes geboekt en we kunnen wel zeggen, dat thans alle vooraanstaande rijders lid van deze organisatie zijn en onder leiding van de N.V.B.H.S. trainen. De heer Taconis behandelde daarna de training zelf, waarbij hij aan de hand van plaatjes en vertraagde films wees op goede en slechte stijl, op de „Zit", o£ d® arm- en beentechniek, kortom op alles, wat met de hardrijsport in verband staat. Hierbij werd speciaal ook gewezen op de noodzakelijkheid, om reeds in de hêrfst met de z.g. droge training te beginnen, opdat de rijder „klaar" is, als de ijsbanen geopend wor den. De bijeenkomst, welke bovendien nog werd „verlucht" door een aantal lan taarnplaatjes en films, had tot uiteinde lijke bedoeling, om hier in Alkmaar te trachten tot een trainingscentrum te komen en als de belangstelling der ver gadering een betrouwbare barometer is, ziet het er voor de N.V.B.H.S. niet slecht uit en zal men hier spoedig tot een aparte afdeeling, kunnen komen waar regelmatig onder deskundige lei ding geoefend kan worden in den tech niek van het hardrijden en het toer- rijden. KINDERFEESTEN NED. ARBEIDSFRONT. Het Ned. Arbeidsfront organiseerde hedenmorgen in ,,'t Gulden Vlies" een Kerstfeest voor de kinderen, waarvan de vader in Duitschland werkt. De on geveer 200 kinderen waren allen in feeststemming aan lange tafels geze ten, waar ze versnaperingen ontvingen". Toen het doek omhoog ging, be groetten de kleinen met groote be wondering het décor, een werkstuk van de hoofdafdeeling „Vreugde en Ar beid", voorstellende een dorpje in den winter, met roode lichtjes uit de vensters en besneeuwde dennenboomen. De leider van „Vreugde en Arbeid" sprak een vriendelijk welkomstwoord, wenschte de kinderen een prettig Kerstfeest en een spoedigen terugkeer van vader uit Duitschland, waaraan hij den wensch vastknoopte, dat het in Europa spoedig vrede zou zijn. Onder leiding van Jacques der Kin deren werd hierna een Kerstspel op gevoerd, waarvan de kinderen bijzonder genoten. Onder leiding van eenige actieve dames werden hierna de kerstge schenken uitgedeeld. Al naar hun leef tijd ontvingen de kinderen speelgoe deren (meestal degelijke werkstukken van hout), prentenboeken en kalender- tjes. Alle kinderen kregen voorts een zakje appelen. Een aardig evenement was het schrij ven van een postkaart aan vader. De kinderen vonden het zeer gewichtig, dat de geschreven kaarten door den postbode werden opgehaald. Met gemeenschappelijken zang, be geleid door een strijkje, werd het ove rige deel van het feest, dat 2 uur duur de, doorgebracht en toen trokken de kleinen vreugdevol huiswaarts, vol herinnering aan een onvergetelijken feestmorgen. ONGEPASTE GRAPPEN. Zondagavond ongeveer half zes had den in de Langestraat eenige opge schoten belhamers de gevaarlijke aar digheid om bussen gevuld met explo sieve stoffen brandend naar de voet gangers te werpen met het gevolg, dat meerdere personen gewond werden. Een 15-jarig meisje werd ernstig aan het gelaat gewond, terwijl haar klee- ren werden beschadigd.- Het is te hopen, dat de politie tegen dat gevaarlijke spel met kracht zal optreden. KERSTFEEST NED. VOLKSDIENST. De Ned.- Volksdienst organiseert Vrijdagmiddag om 2 uur in het Wapen van Heemskerk een Kerstfeest voor kinderen van 9 tot 11 jaar. Kinderen, die daaraan willen deelnemen, kun nen daarvoor aan het kantoor van den Ned. Volksdienst, Langestraat 87, Woensdag en Donderdag van 2 tot 4 uur gratis toegangskaarten bekomen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1