DAGBLAD VOOR JOELFEEST. Zware strijd bij Nikopol, Kirowograd Korosten. en De Imponderabilia* van den oorlog. Luchtaanvallen op West-Duitschland. Verduister v. 16.30-8.30 uur. Revolutie in Bolivia. De strijd tegen de benden. Aan alle bezitters van motorvoertuigen. Vrijdagmiddag geen arbeid. Kerstverlof der leerlingen van Junkers. Loon tijdens bedrijfssluiting. De winter ingevallen. Dr. Göbbels: De strijd thans in zijn meest- opwindende stadium. STAD ENJ)MGEV1NG Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 22 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 299, 2 pagina's. Prys der gewone advertenties in deze éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cent. (Van onzen politieken redacteur.) OP den kortsten dag van het jaar, op 21 December, wanneer de win terzonnewende plaats heeft vierden onze voorzaten in deze contreien het Joelfeest of Midwinter, het feest van den kringloop des levens en van het herboren licht. Dan herdachten zij, die zich zoo nauw met de hen omringende natuur vereenzelvigden, hun gestorve nen en putten zij nieuwe levenskracht en moed uit het bewustzijn, dat de dood niet hef einde van het leven is, doch dat de dooden voortleven in het nageslacht. Wanneer de velden en boomen kaal werden en sneeuw en ijs het Noordsche landschap bedekten, wanneer het ge zoem der insecten en het zingen der vogels verstomd was, wanneer de da gen licht en warmte moesten inboeten en de nachten troosteloos lang en don ker werden, groeide in onze voorvade ren het verlangen naar de nieuwe wende. Wanneer die nacht aanbrak, vlamden overal de vuren op om het nieuwe iaar van de zon te begroeten. Het was echter niet alleen een plechtigheid van bezinning om de diep ste geheimen des levens. Er was ook vreugde om het nieuwe leven, dat weldra in al wat gestalte had. uitbotte. Twaalf nachten lang, te rekenen van de moeder-, valk- of midwinternacht af, de na<-ht waann 't nieuwe jaar vol gens de oude tijdrekening zijn aanvang neemt werd er gebeten en ^dronken, gezongen en gedanst, geiubeld en ge joeld. Op zulk een feest werden oude overeenkomsten vernieuwd, veeten be graven en het toekomstige doorvorseht Onze voorzaten, die geen angst voor *t leven, noch voor den dood hadden, gin gen het nieuwe iaar met zelfbewuste zekerheid en vertrouwen tegemoet. O MET de komst van het Christendom in deze gebieden warden de oude gebruiken gekerstend. Zij kregen een nieuwe beteekenis. To hun plaats kwa men in der» wlntertiid Sinterklaas en Kerstmis Misschien was het juist, dat de oude fees+or» vaak tot bra^nnrtiien ontaardden. Mlssohipn zat enkel de be doeling voor. dopr de verandering vjfh het karakter dm* feesten de banden m»t het verleden opzettelijk door te sniiden. Tn de Soandioaafsche landen is het Joelfeest (Jultidtot op den huidigen dag in eere g^bt^ven. Op dat feest. dat in strikten familiekring gevierd wordt hebben vreprndeil^gen **epn toegang Dan vereenigen zich enke| vne door ban den v»n bloed met elkaar verbonden ziin. Het is een feest, dat zich in dienste wezen svmboh'sch ke^rt tegen de ver vreemding van eigen aard t«gen het veHoren gaan van rasbewustzüo tegen verbastering én tegen het afsterven van den atwirltfken drang, zich vol doende te vermeerderen. —O— WE beleven thans een periode, waar in de liefde voor de symboliek der oerei genste volksgebruiken herleeft. Zii tracht datgene tot nieuw leven te b**er>»en, wat eens in deze landouwen uit het dienste wezen en de levensbe schouwing der menschen gestalte vond Dat ligt in het 'karakter van den tijd geest, die zich ot> alle gebieden van h«t leven tegen een overschatting van de ratio keert en de onderdrukte uitin gen van het ziel°1 even weer ontsluit Daardoor heeft d° Oer^oqnsohe SS ook een kind van dezen tijd het Joel feest, dit geestelük erfdeel uit een gHjs verleden, we^r 1-n eere hersteld. Dat bet°°kent niet, dat :men de chnsteliike fe°sten, zooals Sinterklaas en Kerstmis wil vervangen. Het is evenmin een terugkeer tot heidendom of een gang tot nieuw heidendom. Het Godsgelo-* is bij hen evenzeer onaantastbaar bei- lig als het dit bij alle vormen van Christendom is. O— 0° het Joelfeest der Germaansche SS komt echter de volks- en bloeds- verbondenheid tot uitdrukking. Zooals eens in de grijze oudheid familie en sibbe zich rond het haardvuur schaar den, met de vrouw en moeder als mid delpunt want zii is de draagster en hoedster van het leven zoo geschiedt dit thans weer. Aan de vrouw en moe der worden liederen gewild die sore- ken van liefde en vereering Haar kin deren ziin h°t zinnebeeld van het nieu we leven, dat straks als een breede sl"Oom van levensmoed over de aarde gutst. Evenals in oude, aan ons over geleverde mythen. sagen en sprookjes, treedt ook thans weer de gestalte van het kind als svmbool van het zich steeds weer verjongende leven naar voren. —O HET Joelfeest thans in dezen oorlogs tijd. nu zoo vele van Germanje's zonen dapper en moedig den strijd te gen de hen omringende vijanden van ras en bloed, vijanden van volksge woonten en bestaanszekerheid opgeno men hebben, heeft tevens de symboliek, dat German je zie b op een keerpunt der tijden bevindt. Deze wende beteekent voor honderdduizenden. en ook tien duizenden jonge Nederlanders uit ons midden, een zich afwenden van na tionale versnippering, van het uiteen groeien der Germaansche volken en als reactie daarop een streven naar toene mende verbroedering. Voor hen wijst de weg der toekomst naar een weer tot elkaar groeien, naar een toekomstige eenwording, bij alle verscheidenheid en veelvormigheid. Levendig zal daar bovenuit het bewustzijn staan, te be- hooren tot het ééne, onverbrekelijke geheel, dat naar buiten ook vasten vorm zal krijgen. Het Joelfeest bergt oude voorstellingen en zinnebeelden, doch is tevens een belofte van nieuwe, nog niet geboren toekomstbeelden Op tal van plaatsen in ons land heb- b jonge, krachtige en zelfbewuste jonge menschen op 21 December een Joelluchter ontvangen. Bij de wisseling van oud en nieuw ontsteken zij in dien Joelluchter een kleine en een groote kaars. En met die handeling, de sym boliek van oud en nieuw, beleven zij intens de saamhoorigheidsgedaehte dat alle ÖS-kameraden in de geheele Ger maansche wereld op dat moment een zelfde handeling verrichten en daar mee eenzelfde geloof in de kracht- schenkende overtuiging van de over winning tqt uitdrukking brengen. Vijand verloor vele bommen werpers. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 December (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Aan het bruggehoofd van Niko pol en ten Z.W. van Dnjeprope- trowsk zijn in harde gevechten van twee dagen alle doorbraakpo gingen der bolsjewieken mislukt. De vijand leed opnieuw zware ver liezen aan menschen en materiaal. Ten Z.O. van Kirowograd wer den de met sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen der bolsje wieken na zware wisselvallige worsteling opgevangen en doorge broken gevechtsgroepen van den vijand uiteengeslagen of vernie tigd. Ten N. van Kirowograd en ten Z. van Tsjerkassy bleven plaatselijk on dernomen aanvallen der bolsjewieken zonder succes. Eigen tegenaanvallen wonnen terrein. Bij Korosten en aan de Berezina rukten onze troepen ondanks taaien vijandelijken tegenstand verder op. Daarbij werden alleen in bet gebied van Korosten 43 tanks der bolsjewie ken en 42 kanonnen vernietigd In het gevechtsgebied van Witebsk versterkten de bolsjewieken hun druk De zware afweergevechten duurden overdag en des nachts met stijgende hevigheid voort. 80 tanks en 39 kanon nen werden vernield. Ten N.W. van Newel ondernamen de bolsjewieken vruchtelooze aanval len. Gedurende "de twee laatste dagen werden aan het Oostelijke front in to taal 412 tanks der bolsjewieken stuk geschoten. De strijd in Italië In den westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front werden ver scheiden vijandelijke stoottroepen af geslagen. Vlak bij de Adriatische kust zijn sedert gisteren krachtige Britsche aanvallen aan den gang Zij stortten onder zware verliezen voor den viiand vóór onze stellingen ineen. In het Middellandsche Zeegebied werden gisteren in luchtgevechten en door luchtafweergeschut benevens door lichte Duitsche zeestrijdkrachten en marine-afweergeschut 18 vijande lijke vliegtufgen. wo 8 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. 1 Duitscb jachttoestel ging verloren Terreuraan vallen. Formaties vijandelijke bommenwer pers hebben overdag opnieuw een zwaren terreuraanval ondernomen op woonwijken der stad Bremen. In zware luchtgevechten en door afweer geschut werden minstens 45 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten. Gjsteravond hebben sterke Britsche luchtstrijdkrachten het Rijn-Maingc- bied aangevallen. Door het neerwer pen van brisant- en brandbommen ontstond zware schade in woonwijken vooral in Frankfurt a. d. M Offen bach en Mannheim. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten bij deze aan vallen 49 viermotorige bommenwer pers neer Vier andere toestellen ver loor de vijand boven de bezette wes telijke gebieden Daarmede werden p 20 December en in den nacht op 21 December volgens tot dusver ontvan gen. nog onvolledige berichten 98 vij andelijke vliegtuigen, waarvan min stens 89 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 23 December doelen m hei gebied van de Theemsmonding gebombardeerd. 23 Dec.: Zon op 8.49, onder 16.29. Maan op 3.57. onder 14*28. In La Paz, de hoofdstad van Bo livia, i« een revolutie uitgebroken. Onder leiding van majoor Tabor- ga en met actieve hulp van de in nauw contact met de nationale re volutionaire partii staande Boli- viancn zijn de opstandelingen erin geslaagd zich door een putch meester te maken van president Penaranda, van den minister van oorlog Candia, van den minister van binnenlandschp zaken Zilveti. alsmede van den chef van den Ge- neralen Staf Ichazo Naar verder verluidt, zal de Boliviaanscbe na tionalist Estensoro voorloopig de regeeringstaak op zich nemen. De staatsgreep in La Paz is zonder eenig verzet van beteekenis verloopen De regeering is volgens berichten uit Bolivia hecht, in handen van den af gevaardigde Estensoro Voorts wordt nog medegedeeld, dat enkele jongere officieren Maandag ochtend het presidium binnendrongen en generaal Penaranda arresteerden Ook de ministers en generaals werden in bun particuliere woningen gearres teerd Nog in den ochtend van den zelfden dag deelde president Pena randa zijn ontslag mede. Hij verklaar de. dat hij hiermede in overeenstem ming handelde met de wenschen van het volk en leger, die besloten hebben hem uit zijn ambt te ontzetten .De leider der Boliviaanscbe natio nalisten en de huidige voorloopige chef der regeering Estensoro streed reeds sedert verscheidene jaren in het parlement tegen de toenemende bui- tenlandsche overheersching van ziin vaderland. Zijn aanvallen tegen het einde.van het vorige jaar ter gelegen heid van de ratificatie van het han dels- en financieele verdrag met Wash ington verwekten een geweldige op schudding. Hij verklaarde toondertijd, dat Bolivia door de Ver Staten op on draaglijke wijze onder den d~uk gezet werd. Men vraagt zich af. wat alle mooie woorden over een politiek van goede nabuurschap, over het een heidsfront der Amer'.kaansche naóies over den strijd voor vrijheid en de mocratie beteekenen. Dit zijn slechts allemaal holle frases om de Latijn- Amerikanen in slaap te wiegen, zoo verklaarde hij destijds. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Voor het eerst sedert langen tijd wordt thans in het weermachtsbericht weder gewag gemaakt van den strijd tegen de partisanen op den Balkan. De officieele verklaringen omtrent de ze gevechten zijn vooralsnog zeer ge reserveerd. hetgeen men hiermede mo tiveert, dat men de partisanen over een Duitsche actie in het onzekere wil laten. Wel doet men uitkomen, dat men vol vertrouwen is, de activiteit der partisanen thans definitief te. kun nen onderdrukken. Dat zulks niet eer der is geschied, is. naar militaire krin- èen alhier verklaren, een gevolg van het feit, dat het overloopen der Ita lianen destijds dit gebied nagenoeg van troepen heeft ontbloot. Het heeft eenigen tijd geduurd, alvorens van Duitsche zijde troepen konden worden gezonden, hetgeen thahs is geschied. Het materiaal, dat blijkens de berich ten op de partisanen is buitgemaakt, is in hoofdzaak afkomstig van de Ita lianen, die voorheen de bezetting vormden. Op grond van de door den gevol machtigde van den Führer voor ge bruik en registratie van motorvoertui gen uitgevaardigde beschikking en in overeenstemming met den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied en den Wehrmachtbe- fehlshaber in Nederland worden door de bevoegde instanties maatregelen ten uitvoer gelegd, waarvan het doel is een regeling te treffen voor het ge bruik en de registratie van motorvoer tuigen. O.m. krijgt ieder bezitter va;, oen motorvoertuig in de eerstvolgende dagen via de bevoegde Rijksverkeers inspectie formulieren, welker nauw gezette invulling in alle opzichten ver plicht gesteld wordt. Een onachtzame, resp. onware beantwoording van alle vragen, resp. niet-tijdig terugzenden der formulieren wordt als sabotage be schouwd en brengt, ongeacht an dere straffen, confiscatie zonder schadeloosstelling van het motor voertuig met zich mede. Ten aanzien van het gebruik van motorvoertuigen wordt herinnerd aan ae verplichting tc-t het bijhouden van rittenboekjes en het bij zich hebben van dé vereisebtè opdracht voor den rit voor iederen afzonderlijken rit be nevens van de rüvergunning. Motor voertuigen, die bij controle zonder de vereischte papieren worden aangepot fen. zullen in het vervolg in beslag genomen worden. Bezitters, resp. gebruikers worden herinnerd aan het verkoopverbod van motorvoertuigen zonder vergunning van de bevoegde instanties. Der Bevollmachtigte des Führers für Kraftfahrzeugeinsatz und Erfassung Beauftragter in den Niederlanden, Gez. dr. Aran. De zwarte handel in Italië. In Ales sandria (bij Milaan) zijn 89 zwarte har delaren gearresteerd, verder werden 3' personen aan^eki^^d onder verdenkinr van zwarten handel. De nieuwe burgemeester vanSchager- brug gemeente De Zijpe, de heer J K Nieuwenhuis Jr werd Zaterdag in :ijn functie geïnstalleerd De commis saris der provincie Noo'd-Holland, mr A J Backer, spreekt de installatie rede uit 2de v I de nieuwe burge meester CNF/J Zeijlemaker/Pa* m In de werkverruiming. De centrale persdienst van het Neder- L-ndsche Arbeidsfront s car ij ons: Overeenkomstig het verzoek van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de directeur van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, ook mede namens den directeur van den Cultuur-Technischen Dienst, medegedeeld, dat alle arbeiders werkzaam op C.D.- en werkverruimings objecten, a.s Vrijdag 24 December met de middagschaft het werk voor dien oag als geëindigd kunnen beschouwen De daardoor ontstane loonderving zal worden vergoed wegens geoorloofd ver- AMSTERDAM. 21 Dec In tegen- stelling tot het bericht dat is gestuurd aan de ouders der leerlingen die op het oogenblik een vakopleiding volgen bij de Junkers Flugzeug- und Moto- renwerke A G., als zouden de jongens dezer dagen niet naar huis komen deelt de Nationale Jeugdstorm mede dat het Kerstverlof der leerlingen als nog zal doorgaan, zoodat de ouders hun zoons dezer dagen, waarschijnlijk van daag nog, thuis kunnen verwachten. Moet worden doorbetaald. Ten behoeve van de arbeiders in be drijven, die in de periode van 24 Dec. 1943 tot 3 Jan. 1944 gesloten moeten blij ven, heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken bepaald, dat de werkgever over die periode het loon moet doorbetalen, dat de betrokken arbeiders zouden hebben verdiend, wanneer zij op de bëwuste dagen hadden gewerkt. Dit voorschrift geldt evenwel niét, voor zoover wegens sneeuw of vorst nf wa gens de gevolgen daarvan niet zou kunnen worden gewerkt. De werkgever moet den uitgevallen arbeidstijd, zoo mogelijk door de be trokken arbeiders laten inhalen tus- schen 2 Jan. en 1 Mei 1944 Bovendien kan hij het doorbetaalde loon verre kenen met de aan den arbeider vóór 1 Jan 1944 toekomende vacantie. Het overwerk mag verricht worden in afwijking van de Arbeidswet 1919. doch met dien verstande, dat niet lan- gér mag worden gewerkt dan 11 uur per dag en 601/s uur per week. De re geling der hierbij te volgen arbeids tijden moet tevoren worden toêgezon- den aan het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie. Sovjet-opmarsch tot staan gekomen. Het invallen van de vorst heeft terstond tot een sterk toegenomen activiteit aan het geheele Oostelijke front geleid. De dit jaar uitzonder lijk korte modderperiode heeft wel iswaar de activiteit eenigszins doen verflauwen, doch een pauze in de gevechten is niet ingetreden, en de thans aangevangen winterslag is dan ook niets anders dan de voort zetting van den strijd, die thans sedert begin "uli vrijwel onafge broken voortduurt. FÏPt eerste gevolg van de intrede deT vorstperiode is, dat thans weder op ruimere schaal van tanks gebruik ge maakt wordt, nadat dit wapen in ver band met de onbegaanbaarheid der wegen in de voorafgaande weken eenigszins op den achtergrond was ge raakt. Het aantal tanks, dat de Duit- schers blijkens het weermachtsbericht buiten gevecht hebben gesteld, getuigt van den omvang, waarin van Sovjet- Russische zijde weder van dit wapen gebruik wordt „.emaakt. De situatie aan het front wordt ge kenmerkt door krachtige Duitsche te genaanvallen, waarvan het zwaarte punt thans meer in het gebied van Ki rowograd dan in dat van Shitomir en Korosten ligt. Situatie is gunstig. De Sovjet-Russische opmarsch in he' gebied van Kirowograd is als gevolg hiervan tot staan gekomen. Van Duit sche zijde meent men te mogen aan nemen een veronderstelling, die overigens ook van Engelsche zijde reeds is geopperd dat deze Duitsche tegenaanval de Sovjet-Russische win terplannen voor een deel in de war heeft gestuurd, en men is in Berlijn kennelijk geneigd, de situatie aan het Oostelijke front weder aanmerkelijk gunstiger te beoordeelen dan eenigen fijd geleden. Dit optimisme wordt ook hiermede gemotiveerd, dat de pogingen der Rus sen, die er kennelijk op gericht waren, zoowel op den noordelijken als op den zuidelijken vleugel van den centraIen sector door het Duitsche front te bre ien tot dusver alle hebben gefaald De Sovjet-Russische legerleiding heeft echter blijkbaar haar voornemen nog niet ongegeven en vooral in het gebied van Newel en sedert kort ook ten oos ten van Witebsk zijn de Duitsche troe- nen nog in een hevigen afweerstriid gewikkeld Het is zeer waarschijnlijk dat de winter ook ten noorden van NeWel nieuwe Sovjet-Russische aan vallen zal brengen. De aanvallen van bet roode leger in den zuidelijken sec- *or. d w.z. op het bruggehoofd van Nikopol en ten zuiden van Dnjeprope- trowsk, worden van Duitsche zijde meer beschouwd als een poging, met het oog opr-den Duitschen tegenaanval bij Kirowograd het zwaartepunt van den strijd te verplaatsen. BEKENDMAKING. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN DEN LANDSTORM NEDERLAND Het S.S. Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen S.S en den Landstorm Nederland plaats vinden. M°n kan zich hiervoor melden bil het Er satzcommando, Korte Vijverberg 5. Den Haag van 10—14 uur Alle inlichtingen omtrent dienstneming in de Waffen S.S. of Landstorm Nederland geven de Er- satzcommando's Den Haag. Korte Vijver berg 5: Amsterdam, Dam 4: Alkmaar Langestraat 56: Groningen. Heerestraat 46: Heerlen, Saroleastraat 25 Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Vijand moet op het slagveld verschijnen. Onder het opschrift „De impon derabilia van den oorlog" schrijft Rijksminister dr. Göbbels in het jongste nummer van „Das Reich" het volgende: „Wjj maken thans een van die omwentelende gebeurtenissen en ontwikkelingen in de geschiedenis der menschheid door, die een totale verandering van het aanzien der wereld met zich medebrengen. Dr. Göbbels verklaart, dat deze tijd begonnen is met den eersten we reldoorlog en dat het einde voor loopig nog niet te overzien is. De oude burgerlijke wereld, zoo schrijft hij oa, is op 1 Augustus 1914 ten onder gegaan en van dat tijdstin af begint een nieuw tijdne^k in de geschie denis der menschheid Wie durft te be voeren. destijds reeds een. zij. het ook maar in grove lijnen, idee gehad te heb ben over het vermoedelijke verloon van Jeze ontwikkeling, voor zoover wij haar thans kunnen overzien Zij begon met enkele revolverschoten in Seraiewo g'ng via de modder- en bloedvelden van het Westen naar de democratische Duitsche renubiiek en den val van het Tsarisme naar 't bolsjewistische systeem in Rusland, leidde via werkloosheid en i i-flatie tot de nieuwe ordening in Puitschland en leidde vervolgens door de eeuwige vijanden van het Duitsche Rijk tof. een twee continenten omvattend gewapend conflict. Tronen en altaren stortten ineen De vaste waarden in het samenleven der volken geraakten aan bet wankelen Van den grond af werd opnieuw begonnen en intusschen veran dert v/eer eens het aanschijn der menschheid. De laatste acte Wij staan thans in de laatste acte van dit grootste drama, dat de geschiedenis kent." Ook deze oorlog is een bewijs voor het feit, dat in dergelijke tijden bijna alles mogelijk is De oorlog is terechtgekomen in een gebied der im ponderabilia. Slechts voor een deel verloopt hij vol gens de wetten, die de menschheid hem gesteld heeft, voor het overige echter volgt hij zijn eigen wet En dit wordt fn geen geval door de dagelijksche om standigheden, doch uitsluitend door diepere historische noodzaken en doel matigheden bepaald. Hetgeen de oorlog ons aan zorgen en smarten bereidt, be hoort daartoe en is onvermijdelijk. Doch dit is niet het beslissende van den oor log. Wij gelooven veeleer vast en on wrikbaar. dat de geschiedenis óns in de zen oorlog een van haar groote. voor eeuwen berekende taken heeft toever trouwd. Wij zijn bij de vervulling van deze taak in Gods hand Wij weten zeer nauwkeurig, dat zii niet od onze schou ders gelegd zou zijn, wa^neei wij niet de kracht bezaten haar ook te volbren gen. Oorlog in een opwindend stadium Het zou vermetel zijn. zoo gaat de mi nister verder, in het huidige stadium van den oorlog te willen voorspellen, wan néér hij ten einde zal zijn. De oorlog is op het oogenblik in zijn meest opwin dende stadium, en eiken dag worden nieuwe verrassende elementen aan den oorlog, toegevoegd Men kan weliswaar met eeniee waarschijnlijkheid van tevo ren béoalen. in welke richting hij zich ongeveer zal ontwikkelen, doch of de afzonderlijke phasen van deze ontwik keling1 korteren of langeren tijd zullen duren, dat weet niemand Het is absurd te veronderstellen, dat het bolsjewisme aan het einde van dezen oorlog de heer- Tthappïj over ons continent zal verkrij gen, want dan zou de geschiedenis haar bete,ekenis verloren hebben en dan zou Furooa terecht de vraag steden, waar toe het dezen omweg moest maken, daar betzelfde resultaat in 1918 veel gemak kelijker te bereiken was geweest. Taak van het Nat -Socialisme Het Natiónaal-Socialisme heeft in de ze ontwikkeling dezelfde taak te vervul len, die dé nationaal-socialistische be weging in de analoge ontwikkeling in Duit,schland vervuld heeft, n.l haar kort voor de dramatische beslissing, die, wanneer zij eenmaal gevallen is. niet meer ongedaan gemaakt kan worden, tot staan -te brengen, en haar zoodoende 'n fundamenteele nieuwe wending t.e ge ven. De minister wijst op de teleurstel ling die bij de vijanden heerscht over het feit, dat in Duitsrhland nergens ook maar het geringste teeken te ontdekken valt, dat de Duitsche natie eens in een onbewaakt oogenblik zwak zou kunnen v-orden. Deze vijanden hebben zelf. zoo verklaart dr. Göbbels, het hunne er toe bijgedragen, dat dit.ook in de toekomst nooit het geval zal zijn. Er is in Duitsch- lgnd ni.emand, die ook maar speelt met ce gedachte aan den oorlog een einde te maken, door te vroeg op te houden. In di+ opzicht heeft het Duitsche volk in dit jaar meer geleerd, dan wij bij het begin durfden honen. Het Rijk is thans ons heiligdom. Wij zijn allen vast beslo ten het in geval van nood met hand en •■and te verdedigen. De vijand zal ver baasd staan, wanneer hij op zekeren dae den grooten stormloop op Europa be gint Hij zal daarbij stooten op een volk dat door al het lijden en door alle ge- '*aren van nnripc» n"iooe+ crann er» daar het hierdoor niet ten onder gegaan is alleen nog harder en sterker gewor den is. Nooit was het Duitsche volk zoo eensgezind in het besluit om dezen oor log tot de definitieve overwinning voort zetten als" thans. Wat denkt men aan de overzijde van het Kanaal nog door terreur vanuit de lucht te kunnen hereïken? Onze bewa- oonincsindustrïe blïift.. naar de ervaring bewiist. intact De eene stad na de ande re en de eene provincie na de andere bebben bewezen, dat brand en vernie ling hoar itfpgpTp krachten niet verlam men, doch sjechts stimuleeren. Hier door srhiint dus bewezen te ziin. dat men een tweeduizend iaar oude Europeesche geschiedenis niet op een zoo goedkoone wijze met fosfor kan vernietigen Met andere woorden: De viiand moet zelf en rechtstreeks op het slagveld verschij- ren om dé poging te ondernemen de be- «discing af te dwingen. Wat dat wil zeggen weten de Fn- eelschen pn Amerikanen even goed als wii. Waarom zonden zii anders zoo lang geaarzeld hebben om deren riskanten gang te ondernemen? Niet alleen bet Duitse.be Riik. ook Enge land striidt daarbïi om ziin bestaan. Alleen zien w.ü Duitschers d't hel derder in dan de Fngelseben En dit is reeds een goed deel van de over winning. Het zcii mogeliik ziin. dat bier het aspunt van den oorlog ligt. De imponderabilia van den oorlog zullen daardoor weer rechtstreeks haar doel bereiken Zij neigen over het alge meen meer naar de zijde van den wil en de besluitvaardigheid dan naar die van bet materiaal aüeen Wat het laatst genoemde betreft. z*jn wij nauwelijks inferieur, wat het eerste betreft, zijn wij verre weg superieur. Het Duitsche volk. zoo besluit de mi nister. staat dit jaar rond een karigen kerstboom Veel van wat vroeger dit meest Duitsche ^an alle feesten ver fraaide. hebben wij in het verloop van Hezen oorlog verloren* het geluk der kinderen aan het moederhart en den vrede van orize steden en dorpen Des te vaster echter is ons besluit geworden om dit* alles weer terug te halen en veel wat het leven van een volk mooi en waard om geleefd te worden maakt, nog bovendien". De invloeden welke meewerken tot het verkrijgen van een doel, maar die niet onder woorden te brengen zijn Red. V. P. KEYSPER. t Op den leeftijd van 45 jaar overleed hedennacht in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis de heer V. P. Keysper, oud wethouder van Alkmaar. N In 1933 tot raadslid gekozen, werd hij in 1939 wethouder. In 1941 ging hij met ziekteverlof, terwijl in 1942 zijn ontslag volgde. De heer Keysper was een man be zield met groote liefde voor de stad waar hij werd geboren. Man van groote geestesgaven zocht hij, die in den raad de R.K. Staatspartij vertegenwoordigde, vooral naar hetgeen wat bindt. Als goed koopman wist hij de be stuurders vaak los te maken van amb telijke starheid, hetgeen vooral de be drijven ten goede kwam. Onder zijn beleid sloten verschillende gemeenten zich bij bet gemeentelijk gasbedrijf aan. De kaasmarkt droeg hij een warm hart toe en voor het St. Elisabeth-Zieken- huis heeft hij veel en prachtig werk verricht. Vele jaren was hij voorts de steun pilaar van de R.K. Tooneelvereeniging ,Alberdingk Thijm". Vele tooneellief- hebbers bewaren een bewonderende^ indruk aan zijn prachtige vertolking in de Calderonse stukken en aan de vei** tolking van de hoofdrol in „De Krinf» loop der Belangen" in het Openlucht» theater te Bergen. Ofschoon hij de zeven laatste Jaren door een hartkwaal genoopt werd zich van tooneelspel te onthouden, speelde hij, gedreven door zijn sterken wil. j.l. St. Nicolaas in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis. voor de zieken nog voor St. Nicolaas. Weinigen zullen bevroed hebben, dat hij zoo kort daarop in ditzelfde zieken huis, waarheen hij Maandagavond werd vervoerd, zou kómen te overlijden. Zijn nagedachtenis zal ongetwijfeld in de stad in epre blijven voortleven. ONGEVAL. Gistermiddag om kwart over één werd op het Ritsevoort de 52-jarige gehuwde vrouw de L., wonende te Anna-Paulowna, bij het oversteken der straat, nadat zij eerst een auto had laten passeeren. gaande in de richting van de stad, aangereden door een van de tegenovergestelde richting komende auto. De vrouw bekwam een hersen schudding en moest in het Centraal Ziekenhuis worden opgenomen. DE GASGENERATOR. De gasgenerator van een NACO- wagen kreeg gisteren op den Berger- weg de kuur om juist bij het passee ren van twee wielrijders uit den uit laat een partijtje gloeiende kolen uit te werpen. De wielrijders waren genood zaakt daar door heen te rijden met het gevolg, dat hun banden werden ver nield. Het is zaak, om den uitlaat van een wagen, gestookt met een gas generator, te mijden. INBRAAK. Gisteravond is er ingebroken in een pakhuis aan de Peperstraat, toebehoo- rende aan een caféhouder. Een partij tje witte Portwijn werd ontvreemd. KERSTFEEST NED. VOLKSDIENST. Het Kerstfeest van den Nederland- schen Volksdienst, dat Vrijdagmiddag om 2 uur in „Het Wapen van Heems kerk" wordt gehouden, is toegankelijk voor kinderen van 914 jaar (dus niet van 9—33 jaar). Men verzoekt ons nog mede te dee- len. dat de kinderen, die daaraan wil len deelnemen, ieder twee B-bonnen moeten meebrengen. Zooals reeds gemeld kunnen zij heden en morgen van 2—4 uur aan het kan toor van den Nederl. Volksdienst, -Langestraat 87. gratis toegangskaarten bekomen. DE KERSTBOOMENMARKT. De Steenenbrug staat weer in het teeken van het a.s. Kerstfeest. Bijtjes en Zwanenburg, W. Boersen, Jb. Hey- nis, Morsch en Ranzijn hebben daar tot en met a.s. Vrijdag hun honder den dennenboómen uitgestald. die straks in de huiskamers weer van het verlangen der menschen naar het licht en naar vrede op aarde zullen getuigen. Voor de kinderen, die zoo gaarne bij den Kerst boom, als de lichtjes zijn aangestoken, zitten, om naar de kerstverhalen te luisteren, vormen de kerstboomen - p ;de Fteenenbrug ook een groote at tractie en met glinsterende oogen staan ze vol belangstelling bij de .on derhandelingen van vader of moeder met den koopman over den aankoop van een boompje, dat volgens vastgestelde prijzen verkocht moet worden. Vreemd wordt het vaak gevonden, dat een hoog ijl exemplaar zooveel duur der mag gelden dan een' mooi vol kleiner, maar er zijn nu eenmaal vast gestelde prijzen. Veel belangstelling toont de jeugd ook voor de kerst stukjes in de stallen van Bijtjes en Zwanenburg en die van Morsch en voor al de stalletjes van beide eersten ver heugen zich in de groote belangstel ling van de jeugd. Het rood, geel en groen domineeren in de kerststukjes en het is verwon derlijk, wat de vervaardigers met een ter versiering aangebracht beschilderd worteltje, rietje of dennenappel weten te bereiken. Alkmaar heeft weer zijn kerstmarkt. Wanneer zal het met Kerstmis vrede zijn? H. O. V. MEESTER-SERIE. Onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging zal in de concert zaal „Harmonie" te Alkmaar een Meester-serie gegeven worden en wel op de Zaterdagen 8 Januari, 12 Februa ri en 25 Maart 1944, 's middags te 3 uur. Op 'deze middagen zullen respectie velijk optreden: Janine Andrade viool en Theo van der Pas. piano, benevens het beroemde Nederlandsche Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel en Herman Krebbers, viool met aan den vleugel Marinus Flipse. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elly, d. v. Diederik Stam mes en H. J. IJpelaan. Johanna M. Th., d. v. Cornells J. Gaarthuis en J. E. Verschuure. Astrid M. J., d. v. Jo hannes A. J. de Jong en M. Krauwinkel. Geertruda A. A., d. v. Johannes P. A. Stroomer en A, M. C. Koop. Theodo-N rus P., z. v. Jan J. de Swart en M. C. Koreman. Arie G. A., z. v. Arie N. Booy en M. J. Vrouwe. Gerardus J., z. v. Theodorus J. Leurs en J. M. Wil- lekes. Wilhelmina C., d. v. Freerk Schilt en E. Bindinga. Gehuwd: Rein Zetzema en Maria A. van der Hilst.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1