■>od: DAGBLAD VOOR ende, sch, tf DU boven alles." De algemeene Europeesche oorlogssituatie., Duiischland wachi op de invasie. Kaderopleiding voor den dermaanschen Landdienst. Sovjet-troepen in het gebied van Witebsk teruggeworpen. De soevereiniteit van kleine staten. Bomaanval o van randwijken ome. De strijd in het Verre Oosten. Verduister v. 16.45-8.45 u. Doe de kinderen niet te kort. Nieuws in 't kort. Provinciale Veilingbond voor Noord-Holland. STAD EN OMGEVING. 3 e wij zing voor jwzaden zal egging van de rekening mede dere gewassea stikstof toewij- en verhoogd, zuurtoewtfaing erstrekte P203- ïe op de nor- in het seizoen slechts fosfor- esteld ten be enten en fruit de nieuwere vóór 1 Augns- ewijzing be- 3 verstrekte K 2ze op de nor- iverre het mo- gevallen nog :ing beschik- nog niet wor kers die in het minder dan e hoofdgewas- granen etc.) de provinciale -eslagtoewiJzin- inhouden. De len vóór 15 provincialen trekken aan- rullen, waarop worden ver een door de erklaring wor- /en oppervlak- opgegeven ge en zoo niet, vangen kunst teruggegeven, mstmesttoewij- ïlkstuinders en trekken gelijk orig jaar. De arissen zullen dere mededee- ;n wetenschap- Alkmaar; poli- inus, Den Haag; ema, Alkmaar; Hoorn; binnen- D. A. Klomp; nan, Alkmaar, der, A. C. van G. H. Leen, Belterman te J. Harwijne id: Jac. Groot ariek: W. Ra- )or de plaatse- standig te blad. uibliotheek ige werk- uitbetaling- afel f 30;' .g.st. f 20. 29 ï.jurk, 12 k Nic. Beets- mers f7.50;; m. dynamo ramof. f 15. rtslaan 28. 26xiy« f30; f 8. F. 4. De Kuyer, S Poelsma, ek. 40. Radio- :ras. loozen (ori» ïmes, Rijks- Heiloo. mtkraag f 25. Dorpsstr, ngendijk. ;hel, z.g.a.n. tosterweg 9, dynamo's k f 7.50. Jan- nstraat 1. torpedonaaf, 45. Groot, 1 f 65;, rood 25; glacé >en f 15. B. wiegdeken, Duinmeijer, iGP. tel, lft. pl. trie, Egm. a. eg 531. ;te 80 cm of ermaken, 2. T. de Vries, laar. nesschoenen, 9. W. Kwast, Btompetoren. louden cyl.- Prijs te ver- de Groot, ïeerapparaat, leden staat, aulaan 18. (costuumm. de Leeuw, 2e Landdw.- voor haar badcostuums of 5. Aanb. itweg 171. en platte Geest 44a. v. Noren, Mient 7. nstuum, kl. Dr. Schaep- Und kinder- Oudegrachts Jnde kinder- uijer, Verdr. ipbed, com- onderhouden ib. aan B. 50, Zaan- Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 29 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 304, 2 pagina's. Prijs der gewone advertenties in de*e éditie min. f 1.40, elke m.M. meer f 0.10. Tarieven voor de gebeele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het gebeele RJjk f 3.63. Losse nummers 5 cent. (Van onzen poïitieken redacteur.) II. DE groote vlucht der populairiteU van het boek en de daarop geba seerde film „This above all" van den Engelschén schrijver Eric Knight ligt vooral in den vrijmoedigen dialoog, die er een scherp beeld van geeft, hoe nuchter en critisch de Britsche volks ziel op de hedendaagsche wereldpro blemen reageert. Het meisje Prudence werkt in haar mengsel uit gezond realisme en gebrek aan moreele remcapaciteiten koud als een gezonde hondensnuit. Juist daar door is zij zeer Engelsch. De jongeman Clive uit de slum van een kolenmijn spreekt echter als een Oxfordstudent, die de problematiek van het bestaSn afmeet naar de trefkracht van zijn golf- stick en die zijn linksradicale opvattin gen kwistig uitstrooit, totdat hij als juniorlid in het vaderlijk bedrijf wordt opgenomen. Verbluffend ten aanzien van de komende Engelsche vredesmo- raal zijn de erotische jeugdbekentenis- sen van de jongelui, de ontmoeting van de bakvisch Prudence met een Franschman, evenals de belevenissen van Clive met jeugdige arbeidsters, die knapen ✓overvallen en verkrachten en arbeiders, die een leerling ter dood kwellen. OP zeer breed plan worden discussies weergegeven over politieke proble men. Clive geeft een krasse schildering van zijn indrukken in Duinkerken en over de verschrikkingen van den strijd. Dan stelt hij de schuldvraag Hij maakt er de Britsche regeering een verwijt van, dat zij een misdaad heeft begaan en zet uiteen, waarom hij niet meer aan de Engelsche leiding gelooft. Hij zou zelf de grootste lafaard zijn. in dien hij voor zulk een regeering verder zou strijden. Woordelijk heet het dan: „Wanneer zij van niets geweten heb ben, waardoor komt het dan, dat Hitier steeds over alles is ingelicht? En Zooals Hitier hen aanklaagt, zoo klaag ik hen aan!" Op een andere plaats gewaagt Clive van de Britsche verwijten tegen Hitier „Wat zou het, al deze flauwekul. Baat ons liever zijn onloochenbaar glansrijke methoden voor den nationalen voorspoed afluisteren. Wij kunnen van hem heel veel nieuws leeren, dat ons volk weer iets zou kunnen geven, waaraan het de moeite waard is te gelooven". Prudence, met ontzetting in haar stem: „Dus je wilt dat ons land aan het nationaal-socialisme ten prooi valt?" Clive: „Wanneer de noodlijdende ko- lenmijnengebieden en de slums der ste den met hun groote werkloosheid in de laatste twintig jaren democratie be- teekenendan, ja- En óf!" Prudence: „Ik geloof je niet, dat je dat zou willen. Je zegt, dat alleen uit gelijkhebberij. Het zou het einde der vrijheid beteekenen!" Clive: „Pruê, een man zal bereid zijn, voor zijn persoonlijke vrijheid :e sterven. Maar wanneer zijn kinderen honger lijden, zal hij de vrijheid tegen een stuk brood inruilen en hij zal het een goeden handel noemen!" Prudence: „Ik zou beide willen heb ben, vrijheid en brood". Clive: „Ik ook. Maar de Britsche de mocratie heeft ons jarenlang voor de vraag gesteld, uit één van beide te kiezen." HET boek wemelt van scherp get.ee- kende typen uit het Britsche „en Amerikaansche politieke en industriële leven, te veel om in het bestek van „dit opstel te kunnen weergeven. Een voor beeld ter karakteriseering- nog. Een Amerikaansch grootindustrieel zou gaarne den gewieksten Brit,. Pren tiss Saintby, als vice-president voor zijn trust willen winnen en hem. met zijn kleindochter Mary doen huwen, omdat de Amerikaansche jongelui voor zaken in grooten stijl zoo weinig aan leg hebben. Mary is een mooie Ame rikaansche, gauw tot een zakelijk ac- coord bereid ten opzichte van het on gerept bewaren der deugd. Zij laat het aan toeschietelijkheid niet ontbreken doch de Engelschman denkt meer aan zakendoen en politiek. Hij kout liever met Mary, die slechts een vluchtige kus in de auto voor zich te boeken heeft, over Hitier en de Joden: Mary: „O, deze vervloekte Joden. Ik heb ér genoeg van, steeds van hen te „hooren zanikken. Het loont zich toch niet voor dit gespuis oorlog te voeren. De oorlog is toch zulk een stomme dwaasheid. Waarom maken jullie er toch geen einde aan. De Joden' vechten immers niet zelf. Heb je ooit van een Joodschen ont dekkingsreiziger of van een Joodsch generaal of een soldaat van naam of Van een pionier gehoord? Neen, zij geven er de voorkeur aan. thuis te blijven, geld te verdienen en jullie de Vuile zaakjes te laten opknappen Saintby: „Het is een vlijtig volk' Mary: .Wat vlijtig" Dat is geen vlijt meer, doch grimmige hebzucht en dui- velsche machtswellust! Neen, praat me Ciet meer over Joden. Ik word er mis selijk van. U heeft in den grond van liw hart ook geen achting voor hen V wilt maar redetwisten. Kijk maar «en» naar c Joden in ons land. Zij ïiljp allemaa. of communist of geld- w' f". In het „Gebiet Danzig-Westpruisen" bevinden zich 500 Nederlandsche jon gens en meisjes, die daar het boeren werk leeren om later boer of boerin j»f handwerksman te worden in het ge bied, dat Nederland voor kolonisatie zal worden toegewezen. Ze zijn daar ondergebracht in een 20-tal kampen van 15—25 jongens of meisjes. Deze kampen staan onder leiding van ka derleden van den Nationalen Jeugd storm. Eind November begint de op leiding voor kampleiders en leidsters voor den inzet van 1944. Zij, die zich geroepen voelen zich hiervoor aan te melden, kunnen dit doen, ook al zijn zij nog geen lid van den Jeugdstorm. Aanmelden en nadere inlichtingen bij den Germaanschen Landdienst, Ko ningslaan 9, Utrecht. BERLIJN, 28 Dec. (DNB)- Omtrent de algemeene Europeesche oorlogssitua tie schrijft heden de militaire corres pondent van het DNB, Martin Hallens- leben: Terwijl men in Duitsche militaire kringen een houding van rustige zeker heid bij duidelijke gereserveerdheid aan treft, zijn daarmee destemeer de stemmen in contrast uit het vijandelijke kamp, die zich bezig houden met den tt^enwoordigen toestand en met de toe komstige ontwikkeling op de oorlogs terreinen. Men toont zich daar althans bezorgd en probeert deze bezorgdheid te verbergen achter magere succesbe- richten. Dat betreft zoowel den in het Oosten begonnen winterslag als de kwestie der oprichting van een nu ein delijk doeltreffend tweede front, een kwestie, van welker actualiteit men aan Duitsche zijde overtuigd is. De Duitsche commandoposten rijn allerwe- ge bereid, om het groote wijdvertakte anti-invasie-apparaat in werking te stellen, dat aan de geheele Europeesche kust op de ontvangst der Engelschen en Amerikanen wacht. Duitschland is gereed. De inspectiereis van generaal-veld- maarschalk Rommel op ue eventueele punten van actie en de jongste offi- cieele publicatie hierover heeft vol doende aangetoond, dat men aan Duit sche zijde gereed is, d.w.z. dat het Duitsche afweer- en tegennanvalsappa- raat slechts nog behoeft te worden los gemaakt. De vijand kan niet in gebreke blijven. Dat is algemeen de opvatting van Duitsche militairen, want dan zou hij weldra voor een toestand staan, dien hij nog moeilijker de baas zou kunnen worden dan thans, nu het winteroffen sief van de Sovjets is aangewezen op de noodige ontlasting. Een z.g. synchroni seering van beide ondernemingen is naar Duitsche opvatting een noodzake lijkheid voor den tegenstander. Onge twijfeld is zij ook het belangrijkste mi litaire resultaat van de conferentie in Teheran geweest En alles wat de vijand hierover zegt en mmiddels ge daan heeft, duidt er immers op. dat de poging thans moet worden geriskeerd, onder afleiding van de werkelijk te vor men zwaartepunten der invasie. Zal zij werkelijk geriskeerd worden? Daar van Duitsche zijde alle maatre gelen genomen zijn, interesseert de be antwoording van deze vraag den groot- Duitschen generalen staf slechts in zoo verre, als met het begin van een zoo danige vijandelijke actie het tijdstip gekomen is voor die Duitsche krachts ontplooiing, die men tot dusver op den achtergrond houdt. In dit verband is ook de Kerstrede van Roosevelt van belang. De benoeming van generaal Eisenhower tot chef van ie invasie is derhalve even verhelderen! als het feit, dat generaal Spaatz, alweer geen Eti DUITSCHE STELLINGEN BIJ RETSJITZA VERBETERD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Dec. (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Jachtvliegers hebben in de Straat van Kertsj èen bolsjewistische torpedo- motorboot tot zinken gebracht. 'Ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten zuidoosten van Kirowograd zijn Sovjetaanvallen door tegenaanvallen afgeslagen. Eigen aanvallen 'ten noor den van Kirowogra^ ontwikkelen zich .gunstig. In het gevechtsgebied van Sjitomir hield de krachtige druk van den vij- and ook gisteren aan. Twintig vijan delijke pantserwagens werden ver nield. - Ten noordwesten van Retsjitza '-on- den onze troepen na het afweren van vijandelijke tegenaanvallen hun stellin gen verbeteren. In het gebied van Witebsk stort ten herhaalde doorbraakpogingen der bolsjewisten in verbitterde gevech ten ineen. Door eigen tegenaan vallen werd de vijand op verschei dene punten teruggeworpen. In de succesvolle afweergevechten ten zuiden van Shlobin heeft zich le versterkte Thüringsch-Iiessische infan teriedivisie onder bevel van luitenant- generaal Graf Von Oriola bijzonder onderscheiden. In Italië. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het in den westelijken sector slechts tot gevechten van plaatselijke betee- kenis. Ten noorden van Venafro ging bij een aanval van numeriek veel ster kere vijandelijke strijdkrachten een hoogte na zwaren strijd verloren. In het gebied van Ortona hebbén onze troepen, nadat zij den vijand in de ver bitterde gevechten der laatste dagen de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal hadden toege'oracl t, de ruïnes van Ortona ontruimd en n:euwe stellingen dicht ten noordwesten van de stad betrokken. gelschman maar een Amerikaan, in ze keren zin aan het hoofd gesteld is van de invasie-luchtvloot. De toestand in het Oosten. De toestand in het Oosten heeft zich niet ontwikkeld, als in het plan lag van de tegenpartij. Het optreden van de winterreserves, die nu datgene moeten klaarspelen, wat aan de vroegere mas sale inspanningen en massale offers niet is gelukt, heeft niet het groote begin- succes opgeleverd. Er valt op het oogen- blik zelfs een lichte ontspanning in de gevechtspositie waar te nemen. Even wel rekent men aan Duitsche zijde op een verdere verscherping van den stormloop der Sovjets op de Duitsche stellingen en beschouwt men de tot dusver ondernomen wintergevechtshan- delingen slechts als een inleiding. Maar. hoe men het cok bekijkt, in het Oosten is de winteroorlog geen eenzijdig bols jewistische aangelegenheid. De faze van de worsteling om het initiatief is afge lost door de faze van de worsteling om het behoud van het initiatief. De totale indruk van het Oostelijke front is, dat ondanks het kennelijke ontzien van de eigen strijdkrachten, de Duitschers ditmaal actief in den win- terstrijd staan en dat de Sovjets weer éen nieuwe periode van de aderlating ingaan, niet echter in de door hen' ge- wenschte periode van den eindstrijd. GENèVE, 28 Dec. (DNB) - Uit Lon- den wordt gemeld: Het Engelsche week blad New Statesman and Nation publi ceert een artikel over de kwestie der onafhankelijkheid van kleine staten. Op het chaotische gebied der buitenland- sche betrekkingen, zoo zegt het artikel, moet onafhankelijkheid steeds een rela tief begrip zijn. De souvereiniteit van kleine volken is van oud'sner een ro mantische illusie, die voor eenige men- schen der alledaagsche politiek een be proefd sprookje vormt. Het rauwe, nieuwe feit,beslissend in de moderne wereld, is daartegen over echter, dat de technische oor logvoering en vooral de luchtoorlog thans zoo geweldige economische hulpbronnen als voorwaarde hebben, dat kleine staten zich met succes in het geheel niet meer alleen verdedi gen kunnen. De huidige oorlog heeft, zoo gaat het blad voort, een half dozijn souvereine regeeringen naar Londen gebracht, di« naar wij hopen, de jaren der balling schap in nuttige overpeinzingen hebben doorgebracht over den zin en de waarde van de onafhankelijkheid in het tijd perk der duikbommenwerpers en tanks. Sedert die jaren is het echter onder politiek links ingestelde denkers ge bruikelijk geworden zich vertrouwd te maken met de gedachte aan een'beper king van de souvereiniteit. Souvereini teit is geworden tot een gevaarlijke en drukkende illusie, neutraliteit tot een onmogelijke luxe. 'rp, Naar de Tribuna meldt, hebben vijan delijke vliegtuigen gisteren tegen den .piiddag zware bommen laten vallen op wijken aan den rand van Rome. In de woonwijk Gabatella, die niet ver van de basiliek van San Paolo Fuori le Mu- ra ligt, stortten eenige huizen in. waar door talrijke personen gedood of ge wond werden. Aan de Via Appia, bij de plaats Travertino, werden verscheidene menschen het slachtoffer van den aan val. Bij Centocelle, ten oosten van Ro me, werden verscheidene personen door bomscherven getroffen. Ongeveer 50 menschen werden gewond door machi negeweervuur. In Pietralato, noorctoos telijk van de binnenstad, werden talrijke personen gedood of gewond tengevolge van instorting. Het verschijnen van de Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen boven Rome werd, aldus meldt de Tribuna verder in Vaticaanstad onmiddellijk opgemerkt. De Paus ging, zooals ook bij vorige aanvallen, onmiddel lijk naar het venster om de ma noeuvres der vliegtuigen gade te slaan Toen hij de bommen hoorde inslaan, liet hij zich dadelijk rap port uitbrengen over de aange richte schade. „Doriethe" won den grooten Kerst- prijs tijdens de draverijen, welke Zondag op Duindigt zijn gehouden CNF/Schimmelpenningh/Pax m SPOORWEGEN IN V.S. IN HANDEN DER REGEERING. Roosevelt heeft Stimson bevolen, de spoorwegen over te nemen, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Washington. President Roosevelt heeft in een officieele verklaring gezegd, dat de inbeslagneming der spoorwegen „voor het transport van troepen en materieel en voor het reizigers verkeer alsmede voor den aanvoer van materieel en levensmiddelen voor weermacht en burgerbevol king noodzakelijk en ook overigens voor een succesrijke oorlogvoering van groot gewicht is." Hij heeft zich daarom genoodzaakt gezien onverwijld de spoorwegen tijdelijk in bezit en in beheer te nemen om de voortzetting van het bedrijf te waarborgen. Als thans spoorweg- beamoten zouden staken, zouden zij dat tegen de regeering der Ver- eenigde Staten doen. Volgens een Reuterbericht uit Washington hebben thans twee gene raals de leiding van het bedrijf op bijna een kwart millioen mijl Amerikaansche spoorlijnen op zich genomen. TOKIO 28 Deé. (DNB). Het kei- zèrlijk hoofdkwartier maakt heden bekend: 1. Onze bezettingstroepen zijn se dert 26 December in felle gevechten verwikkeld met de vijandelijke troe pen, die aan de westkust van Kaap Gloucester op Nieuw-Brittannië zijn geland. 4 2. Luchtstrijdkrachten der marine hebben op 26 December een verrassen den aanval ondernomen op een vijan delijk convooi in de Borgen Bay. O.a. werden twee zware kruisers tot zin ken gebracht. 3. Op 27 December hebben lucht strijdkrachten der marine vijandelijke schepen en installaties in de nabijheid van Kaap Marcus met gunstig resul taat aangevallen. 4. Luchtstrijdkrachten der marine bonden op 27 December den strijd aan met ongeveer 50 vijandelijke vliegtui gen, die een aanval ondernamen op Rabaul en schoten 23 ervan neer. De Japansche verliezen bedragen 6 vliegtuigen, die nog nier teruggekeerd zijn. BEKENDMAKING. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN DEN LANDSTORM NEDERLAND Het S.S Ersatzeommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan nog een extra keuring voor de Waffen S.S en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Er- satzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag van 10—14 uur Alle inlichtingen omtrent dienstneming in de Waffen S.S of Landstorm Nederland geven de Er- satzcommando's Den Haag, Korte Vijver berg 5: Amsterdam. Dam 4: Alkmaar Langestraat 56: Groningen. Heerestraat 46: Heerlen. Saroleastraat 25 Kostelooze spoorwegbilietten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden 30 Dec.: Zon op 8.51, onder 16.34. Maan op 11.16, onder 20.58. JEUGD MOET GROEIEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: De extra rantsoenen boter, melk. brood en aardappelen voor kinderen van bepaalden leeftijd zijn er ni at voor niets. De jeugd toch heeft het voedsel niet alleen noodig voor de itii+a.'id- houding van het lichaam en vooi ar beidsvermogen en warmte z joals de volwassenen. Het kind gro'iit en het voedsel moet dus het kinderlichaam tevens in staat stellen z ch te o itwiK- kelen en te versterken Bij de kleinsten zijn b v de bouw stoffen noodig om het beendcrstelsel stevig te maken en de tanden ie vor men. De oudere kinderen groeien voor al in de lengte, nieuwe cellen waar uit het lichaam wordt opgeoouwd, ont staan. Kiijgt een kind hiervoor geen voldoende voedingsstoffen en hier in voorz' er juist zooveel mogelijk die extra rantsoenen dan on! wikkelt het zich slecht, wordt zwak en loopt het gevaar spoediger ziek te worden dan beter gevoede kinderen Zelfs de volwassene kan nog te lijden hebben van onvoldoende voeding in zijn jeugd. Geef den kinderen daarvni de voedingsmiddelen, waarop zij recht hebben. Profiteert er niet zelf van. Gij kunt beter met wat min der toe dan uw kinderen. ORGANISATIE-COMMISSIE WOLTERSOM OPGEHEVEN. Resteerende bevoegdheden overge dragen aan den Raad voor het Bedrijfsleven. 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. - De Ned Staatscourant van 23 Dec. 1943 bevat een besluit (het z.g. zevende Uitvoe ringsbesluit) van den Secr-gen. van het Dept. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart,' waarbij de organisatie commissie voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikke ling van het bedrijfsleven, de z.g. com- missie-Woltersom, wordt opgeheven De haar nog resteerende bevoegdhe den zijn overgedragen aan den Raad voor het Bedrijfsleven. De organisatie-commissie werd in het najaar van 1940 ingesteld en heeft in den sindsdien verloopen tijd vrijwel het geheele Nederlandsche bedrijfsle ven georganiseerd. Naarmate de ver schillende hoofdgroepen tot stand kwa men, werden de bevoegdheden der or ganisatie-commissie grootendeels aan deze hoofdgoepen overgedragen. In verband daarmede kon thans, nu het geheele werk vrijwel voltooid is, ook de organisatie-commissie zelve worden opgeheven. Voor de door de leden verrichte werkzaamheden heeft de secr.-gen. zijn bijzonderen dank be tuigd. POLITIEK JAAROVERZICHT MAX BLOKZIJL. Op Donderdag a s zal Max Blokzijl niet een brandende kwestie behandelen Hij zal over den zender Hilversum I dien avond reeds om 18.30 tot 19 uur zijn politiek jaaroverzicht uitspreken. Slachtoffer van de duisternis. Tenge volge van de duisternis is te Schoonho ven de 55-jarige dekknecht L. Hoogen- doorn, na het verlaten van zijn woning, in het water van den Singel geloopen Het is niet zeer diep, maar gevaarlijk door den modder. H heeft daarvan zoo veel naar binnen gekregen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hoofdconducteur door trein gegrepen. - Toen employé's van de Ned. Spoorwegen zich Maandagmorgen vroeg op het sta tionsemplacement te Oldenzaal bevonden, zagen zij iemand op de rails liggen, die hevig bloedde Het bleek bij onderzoek de 56-jarige hoofdconducteur B. te zijn, die vermoedelijk door een trein is gegrepen Het slachtoffer is aan de gevolgen over leden. Ongeval met klein projectiel. Het 11- jarig dochtertje van de familie Fokker te Vroomshopp had in de omgeving van haar woning een klein projectiel gevon den en ging daarmede spelen. Plotseling volgde een ontploffing, waarbij het kind zeer ernstig aan gelaat, handen en bee- nen werd gewond. Door een klomp getroffen. Op het schoolplein te Usquert waren eenige jon gens aan het stoeien. Twee hunner kregen daarbij ^ongenoegen en een van hen trok een klomp van den" voet met de bedoeling dezen den ander naar het hoofd te gooien De klomp trof 'n derden jongen, den 10- jarigen Jan de Pater. Deze moest met een ernstige hersenschudding naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen worden vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden.- Azijnessenco gedronken. In het be gin der vorige week zag het 2-jarige kind van het gezin Van M. aan de Kam steeg te Helmond in een onbewaakt oogenblik kans een fleschie azijnessence te bemachtigen en daaruit te drinken De kleine is gisteren aan de gevolgen overleden. Knaapje aan halsverwonding doodge bloed. De 6-jarige D. P uit de Stuur manstraat te 's-Gravenhaee droeg Maan dagmiddag in die straat een flesch am moniak. Toen het vcntic door onbekende oorzaak viel, brak de flesch. Een scherf daarvan trof een ha^sla^der. tengevolge waarvan de knaap doodbloedde. Hik gevonden. Uit de Oudahaven te Rotterdam is het lijk opgehaald van den 50-jarigen arbeider bij de Ned. Spoor wegen C. van Dongen, die sinds 22 No vember uit zijn woning werd vermist. Jaarvergadering te Alkmaar. Er zal worden aangedrongen op betere productieprijzen. De vergadering van den Prov. Veiling- bond voor Noord-Holland, welke Dins dag in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar werd gehouden, was druk bezocht. Be halve de vertegenwoordigers der aange sloten veilingen waren talrijke gasten aanwezig, die alle door den voorzitter, den heer J. P. Nijssen, verwelkomd wer- d In zijn sober gehouden openingsrede, waarin uiteraard niet kon worden uit geweid over de economische omstandig heden, heeft de voorzitter het liquidee ren van de provinciale voorbeeldbedrij ven, te Broek op Langendijk, Boven- karspel en Heemskerk, gemomoreerd en de wordingsgeschiedenis van deze bedrijven belicht. Circa 20 iaar geleden, toen de Ned. tuinbouw aan den grond dreigde te loopen en vooral de koude- grond-bedrijven in moeilijkheden kwa men, werden deze voorbseidbedrijven, met medewerking der provincie Noord- Holland, gesticht. Ondanks de groote financiëele offers hebben de bedrijven niet aan de verwachtingen voldaan. Aan het bestuur der prov. Noord-Holland werd hulde gebracht voor de medewer king in dit geval en ook in andere ge vallen, zooals de soepele afwikkeling van de destijds verleende voorschotten. Spr. betreurde het, da^t een dergelijke gunstige regeling niet verkregen kan worden met de renteloo.ze Rijksvoor schotten. Men blijft echter hopen en vertrouwen dat deze nog eens zal ko men. De toekomst besprekende, waarschuw de de voorz. er tegen zich te laten ver blinden door een zekere schijn-welvaart en wees op het gevaflr voor teeltver schuiving door het stellen van te lage prijzen voor de meeste van onze pro ducten. Bij de pogingen voor het ver krijgen van verbeteringen in het alge meen prijspeil heeft de prov. comm nog steeds geen succes gehad. Met voldoe ning constateerde spr. dat ondanks deze moeilijkheden de tuinders willen blij ven produceeren; zij vechten terecht voor 'n betere belooning en waardeering van hun arbeid. Tenslotte concludeerde spr. dat de oplossing van zeker te ver wachten problemen het noodig zal ma ken dat men schouder aan schouder Miift staan. Het jaarverslag zal door het bestuur worden goedgekeurd, aangezien het in verband met de beperking ta.v. het uit geven van economische publicaties niet 3an de veilingen mag worden toeg~zon- den. De rekening over het afgeloopen boekjaar werd vastgesteld op een to taalbedrag van f 10486.60, met een batig saldo van f 1881.26, dat aan de rekening kapitaal werd toegevoegd. De exploitatierekening van het Voor beeldbedrijf te Heemskerk sloot met een nadeeiig saldo van f 870.38, die van het Voorbeeldbedrijf te Bovenkarspel met een v e-r li es-van f 1009.34 en die van het Voorbeeldbedrijf te Broek op Lan gendijk met een nadeeiig saldo van f 923.49 De contributie voor 1943-44 werd vast gesteld op 1/30 pet. van den omzrt. De begrooting 1943-44 sloot op éen totaal bedrag van f 8200 met een post voor on voorzien van f 644. Er is gerekend op een omzet der aangesloten veilingen van f 24.000 000. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de hee- ren D. Koolhaas en Th. Roosje, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. Gutker Jbz. te Warmenhuizen, werd de heer K. Molenaar te Warmenhuizen gekozen, alle drie met alg. stemmen. Daarna heeft de voorzitter met zeer hartelijke waardeerende woorden af scheid genomen van den heer Gutker. die sinds 13 Nov. 1919 zitting heeft in het bestuur van de Prov. Commissie. Onder groote instemming der verga dering werd de heer Gutker benoemd tot eere-lid. De heer Gutker toonde zich hiervoor zeer erkentelijk en nam met de beste wenschen voor den tuinbouw afscheid van zijn werk. De voorzitter heeft den heer Roosje nog gecomplimenteerd met zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap, waarmede de aanwezigen luide instemden. Goede documentatie gewenscht, Op voorstel van het bestuur besloot men, dat de aangesloten veilingen alle gegevens welke zij ook aan het Bedrijf schap voor Groente en Fruit of aan het Centr. Bureau verstrekken, steeds aan de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland verstrekken, opdat het testuur volledig op de hoogte zal zijn. Actie voor betere productiepryzen. De marktvereeniging „Ons Vertrou wen" te Medemblik drong aan op medewerking om de productieprijzen van groenten en aardappelen verhoogd te krijgen. De tegenwoordige prijzen zijn onvoldoende. „De Noordermarktbond" te Noord- Scharwoude drong aan op verhooging van de koolprijzen, waarbij gewezen op de sterke stijging der produc tiekosten, zooals arbeidsloonen, bemes ting, bewerking van den grond, enz, Voorts werd de aandacht gevestigd op den slechten oogst en op de omstandig heid dat de handhaving van de huidige te lage prijzen de voedselpositie afbreuk zal doen. Het bestuur was het met de voorstel lende vereenigingen eens. Het is dan ook steeds actief. De animeering van de teelt en speciaal het bewaren van het product wordt door het bestuur op zijn plaats geacht, daar de groentenvoorzie- ning in die periode geheel met stapel producten moet geschieden. De heeren Schoenmaker, Medemblik, Zwagerman (Noordermarktbond) en K. Molenaar. Warmenhuizen, hebben de voorstellen verdedigd en nogmaals den nadruk gelegd op hetgeen in deze voorstellen belichaamd wordt, waarna het prae-advies werd aangenomen. Op voorstel van de veilingsvereen. '„Noorderma-rktbond" te Noord-Schar- woude zal worden aangedrongen op het goed doen functionneeren van den be richtendienst inzake de bespuiting tegen draaihartigheid der kool en de aard appelziekte. Voorts zal men aandringen op de be schikbaarstelling van de noodige sproei middelen opdat de bestrijding dezer ziekten ter hand kan worden genomen als het noodig is. Daarna sluiting. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Overzicht jjdvak 1—20 December 1943. In het tijdvak van 1—18 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 151.899,78 (v. j. f 133.134,06) en terugbe taald f 103.450,25 (v. j. f 135.702,81) alzoo meer ingelegd dan terugbet. f 48.449,53 (v. j. minder ingelegd dan terugbetaald f 2.568,75). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang van het jaar f 4.184.299,58, bedraagt thans f5.926.397,45 (v. j. f 4.098.516,93). Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 141 (v. j. 89). Ingetrokken werden 27 (v. j. 21) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 15.3é6, be draagt thans 17.291 (v. j. 15.366). Van dit aantal behooren 10897 (v. j. 9619) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4009 (v. j. 3570) aan personen elders woonachtig en 2385 (v. J. 2177) aan schoolspaarders. Onder de in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 13 (v. j. 11) voor jonggeborenen (op deze boek jes plaatst de spaarbank een eersten inleg van f 1). In voormeld tijdvak bedroeg het aan tal posten van inleg 1818(v. j. 1100), dat van terugbetaling 726 (v. j. 922) tezamen 2544 (v.j. 2022). De lediging in voormeld tijdvak van 388 (v. j. 181) spaarbusjes leverde een bedrag van f 4.209,87 (v. j. 1.773.98) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij den aanvang van het jaar 2989, bedraagt thans 3410 (v.j. 2989). KOPER NIET INGELEVERD. Mcj. Koekman, directrice van het Cen traal Ziekenhuis, sinds eenige maanden gedetineerd wegens verduistering van levens- en genotsmiddelen uit het zie kenhuis, had zich Woensdag voor den econcmischen rechter mr. Meijer, te verantwoorden, wegens het niet inleve ren van koperen voorwerpen, waartoe ieder krachtens art. 9 „Verordening in levering metalen" verplicht is. Het was tragisch, de eens zoo krach tige, flinke, thans sterk vermagerde vrouw, deemoedig voor den rechter te zien staan. Uit èen door een deskundige uitge bracht rapport was inmiddels gebleken, dat alle voorwerpen, behalve een enkel stuk, kunstwaarde hadden en niet be hoefden te worden ingeleverd, wanneer daartoe het verzoek was ingediend De officier van justitie, mr. Feits- ma, concludeerde dan ook, dat het niet noodig was geweest, dat verdachte den boel verstopt had en allerlei verklarin gen had afgelegd, die geen hoogen dunk gaven van haar betrouwbaarheid. Haar houding vond hij ernstiger dan het ten laste gelegde feit. De eisch luidde f25 of 5 dg. met verbeurdverklaring van het eene en teruggave van de andere voorwerpen. Het vonnis luidde conform. C. WIJDENES SPAANS, t In zijn tijdelijken woonplaats Oran jewoud (Fr.) overleed plotseling tenge volge van een hartkwaal, op den leef tijd van 74 jaar, de heer C. Wijdsnes Spaans, oud-Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier, oud-Dijkgraaf en oud-Burge meester van den Anna Paulownapolder. Met het verscheiden van den heer Wij- denes Spaans verdwijnt een persoonlijk heid, die destijds een leidende functie in de V. D. kringen van ons gewest vervulde. De heer Wijdenes Spaans ving zijn ambtelijke loopbaan aan als secretaris van de gemeenten Beets en Oudendijk. Daarna volgde zijn benoeming tot bur gemeester van den Anna Paulowna polder en werd hij spoedig tot dijkgraaf van dien polder verkozen. Toen na den watersnood van 1916 het Hoogheem raadschap „Noordhollands Noorderkwar. tier" werd ingesteld, werd de heer Wij- dènes Spaans tot Dijkgraaf benoemd, welke functie door hem tot het berei ken van zijn 70ste levensjaar werd ver vuld. De heer Wijdenes Spaans deed zich kennen als een geboren leider, die zich ter dege in den waterstandkundigen toestand voor N.-H. zoowel wat de ge schiedenis als den tegenwoordigen toe stand betreft, had ingewerkt. Bij zijn 12/4-jarige ambtsvervulling volgde zijn benoeming tot Off. in de Oranje Nassau- orde, terwijl bij zijn afscheid in het Hoogheemraadschap een door den kun stenaar Jaap Weyand ontworpen glas in loodraam werd 'onthuld. Vele jaren was hij voorts president-commissaris van de N.V. Trapman en Co. te Scha- gen. KONIJN TE VERKRIJGEN. De commandant der gemeente politie verzoekt juffrouw, die aan het politie bureau een tasch, waarin een levend konijn, heeft laten staan, zich aan het bureau te melden om dit terug te be komen. HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijvingen: Alkmaar: West-Friesche Coöp. Inkoop Ver. van winkeliers in huish. en luxe art. en speelgoederen U.A., Verdronk en- oord 109. Egmond Binnen: Land- en Tuinbouw- en Bloembollenbedrijf J. Liefting Zn., Vennewatersweg 37. Langedijk: Fa. A. Schoon, Dorpsstraat 331, groothandel in groenten enz. St. Pancras: J. van Kampen, Van der Vijzellaan 220c, makelaar in huisraad. Andere wijzigingen: Alkmaar: N.V. „Nooit Gedacht", Ken- nemerstraatweg 49, benoeming comm. en gedelegeerd comm. Heiloo: Expl. Bouw- en Aann. bedrijf Van den Berg en Hulst, Mallevoortsche- dijk K 143a, uit- en toetreding venn., handelsnaam thans: Bouw- en Aann. be drijf Van den Berg Bolten. Langedijk: N.V. Hollandsche Autobus Onderneming, Stationsweg 37b, verplaatst naar: Purmerend, Jaagweg lb. Langedijk: Gebr. Schoon, Dorpsstraat 61, kleinhandel in aardappelen enz., rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Beemster: H. E. Fritsen, Middenweg 78, metselbedrijf. Bergen: Pension „Duinpost", eig. N. P. I. Slikker, Kerkelaan 5. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Thomas E. L. J., zoon van Barend J. Leeuwenberg en P. H. Huddle- ston Slater. Overleden: Jan J. v. d. Linden, geh. m. G. van Teunenbroek, oud 77 j. Petronella Kraakman, wed. v. C. J. Goes, oud 7i j. Dirk Ffhnkenoudt, weduwn. v. C. Otte, oud 76 jaar. AGENDA. Bioscopen, lederen avond 7.30 uur voorstelling. Alkm. Bioscoop Theater, Anuschka (romj 18 jaar. Harmonie-Theater: De Ster van Rio (rom. sens.) 18 jaar. tVictoria-Theater: Het bad in de schuur (rom. kleurenfilm) 18 jaar. Cinema-Theater: Mijn vrouw is een chef (com.), alle leeftijden. Woensdag 29 Dec. 7.15 uur, Gulden Vlies, Ter Hall's Re vue: Koning Lach.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1