DAGBLAD VOO Verbitterde strijd in den sector van Korosten. Gevechten in de Golf van Biskaye. Nieuwe terreuraanval op Berlijn. Nieuwjaarsoproep van Sauckel. Het loonconflict bij de Amerikaansche Spoorwegen. Zoekt dekking bij luchtalarm. Verduister v. 16.45-8.45 u. u YcERSPOR Nederlandsche jongens! Nieuws in 't kort. 25 Jaar burgemeester van Hensbroek. DISTRIBUTIENIEUWS. Inlevering van Honden- en Kattenbroodkaarten. STADSNIEUWS. Nieuwjaarsrede van den Leider Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditle: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 Red, 3330, Giro 187294. DONDERDAG 30 DECEMBER 1943. ALKMAARSCHE-EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang, No. 305, 2 pagina's. PrtJs der gewone advertenties in deze éditle min. f1.40, elke m.M. meei f 0.10. Tarieven voor de geheele op lage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 2.10, voor het geheele Rtjk f2.#3. Losse nummers 5 cent. in deze meei :1e op- ■tsprgs f2.10. Losse UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Dec. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Ten noorden van Kirowograd hebben onze troepen ondanks taaien tegenstand van den vijand ver scheidene plaatsen stormender hand genomen en concentraties van de bolsjewieken in verrassenden aanval uiteengeslagen. In het gebied van Sjitomir heeft de vijand zijn aanvallen versterkt. In zware gevechten werden zijn aanvalstoppen ten z.o. van Sjitomir opgevangen. Verder naar het noorden misluk ten alle bolsjewistische aanvallen. In totaal werden 41 vijandelijke tanks stukgeschoten. De bolsjewieken zetten gisteren na sterke artillerievoorbereidingen en met talrijke tanks ook in den sector van Korosten den aanval in. Verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk werden ook verder alle doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Terstond ondernomen tegenaanval len wierpen de bolsjewieken op eenige penetratieplekken na harde gevechten terug. In Italië. In Zuid-Italië verliep de dag. met uitzondering van een vergeefschen vij andelijken aanval ten noorden van Venafro, rustig. Gisteren hebben 26 Amerikaansche bommenwerpers onder bescherming van jagers aanvallen gedaan op het Opper-Italiaansche gebied. Twintig bommenwerpers werden in luchtge vechten, 2 andere door afweergeschut van het luchtwapen neergeschoten. Vier Duitsche jagers gingen verloren. Hun vliegtuigcommandanten konden zich echter met hun valscherm in vei ligheid brengen. Aan de westkust van Italië werden 2 Amerikaansche jagers vernietigd. In de ochtenduren van 28 December hebben de Britten getracht een com mandoactie te ondernemen tegen het Kanaaleiland Sercq. Dit mislukte reeds in de dichte mijnvelden vóór de kust, waar de vijand bij zijn haastigen te rugtocht dooden achterliet. In de wateren van de Golf van Biskaye zijn van 27—29 December gevechten geleverd tusschen Duit sche torpedobootjagers en torpedo booten en Engelsche lichte zee strijdkrachten. De eigen en de vijandelijke lucht- wapens grepen voortdurend in de ope raties in. In den loop der harde ge vechten ontstonden beschadigingen aan beide zijden. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. BERLIJN, 29 Dec. (DNB). De Rijkshoofdstad was in de late avonduren van 29 December op nieuw het doel van een terreur aanval van vrij sterke formaties Britsche bommenwerpers. Bij een geheel dicht wolkendek wierpen de Britten, naar het DNB verneemt, brisant- en brandbommen op de dicht bevolkte woonwijken der stad. BERLIJN, 28 Dec. (DNB). Gouw leider Sauckel, de Algemeen Gevol machtigde voor de tewerkstelling, heeft tot alle werkers in de Duitsche oor logsindustrie een oproep uitgevaar digd, waarin hij er op wijst, dat naast de onoverwinnelijke dapperheid der Duitsche soldaten het optreden van hen, die in Duitschland werken, ook voor het nieuwe jaar de onaanvecht bare garantie vormt voor de eindover winning, van Duitschland Sauckel sluit den oproep met een appèl, ook in het nieuwe oorlogsjaar alle kracht en alle vermogen tot het uiterste te geven om nog meer en nog betere wapens dan het vorig jaar te smeden en wa pens en bestaansgoederen in den grootst mogelijken omvang uit de be drijven te voorschijn te laten komen. LISSABON, 29 Dec. (ANP). In ver band met het loonconflict bij de Ame rikaansche Spoorwegen wordt inzake de verhoudingen bij het spoorwegbedrijf het volgende gemeld: Alle spoorweg arbeiders in de Ver. Staten zijn lid van vakvereenigingen, waarvan het aantal 21 bedraagt. Er bestaan 16 z.g passieve vakvereenigingen met onge veer 1.1 millioen leden, waarnaast dan nog vijf z.g. actieve vakvereenigingen bestaan met ongeveer 300.000 leden, zooals machinisten, stokers enz. Bij de loononderhandelingen treden de actieve vakvereenigingen als een speciale groep op. Deze groep elschte in Januari 1943 een loonsverhooging van 30 pCt. Het loongeschil werd aan arbitrage onderworpen, waarbij echter geen overeenstemming kon worden be reikt. President Roosevelt benoemde in Mei 1943 een speciale commissie, welke een regeling tot stand zou moe ten brengen. De daarna gevoerde on derhandelingen duurden maandenlang. In September 1.1. werd tenslotte een loonsverhooging aanbevolen van 4 dol- lercents per uur. Roosevelt gaf deze aanbeveling door aan den leider van het Bureau voor de Economische Sta bilisatie, die echter in het kader van de maatregelen ter bestrijding van de inflatie slechts een loonsverhooging van 15 pCt boven het niveau der loo- nen van 1 Januari 1941 toestond. De actieve vakvereenigingen konden zich hiermede niet accoord verklaren en ga ven bevel tot staking. De meerderheid der leden stemde voor een stakings- begin op 30 December 1943. De z.g. passieve vakvereenigingen hadden haar eischen voor een loons verhooging van 30 pCt reeds in Sep tember 1942 ingediend. De daarna ge voerde onderhandelingen hebben niet tot overeenstemming geleid. De aan beveling van een daarna benoemde speciale commissie om een looi isver- hooging van 4—10 dollarcents per uur toe te staan werd door den leider van hét Bureau voor dè Economische Sta bilisatie afgewezen. In een op 23 Dec. j-.l. gehouden gemeenschappelijke bij eenkomst van vertegenwoordigers der spoorwegen en der spoorwegvakver- eenigingen kon evenmin overeenstem ming inzake de looneischen worden bereikt. Door eigen onvoorzichtigheid tien dooden en vjjf zwaar gewonden. ROTTERDAM, 29 Dec. - Vorige week Woensdag omstreeks kwart voor twee is op den Groenendaal te Rotterdam een granaat van het afweergeschut ontploft, waardoor tien menschen zijn gedood en vijf zwaar gewond. Toen kort te voren het signaal „luchtalarm" was gegeven, stopten de trams volgens gewoonte ter hoogte van een schuilkelder. Ook op den Groenendaal, bij het Oost plein, was dit het geval. In strijd met de voorschriften begaf een deel van bet publiek, dat ook uit de naaste omgeving was toege sneld, zich echter niet in de schuil- gelegenheid zelf, maar bleef er om heen staan. DU beteekende niet alleen een overtreding van de be staande bepalingen op dit gebied, maar tevens het spelen met eigen leven. Het luchtdoelgeschut kwam in actie, en op een gegeven oogenblik gebeurde het fatale. Een granaat van het afweergeschut sloeg neer even naast den schuilkelder en boorde een gat in den grond. Een ontzettende explosie volgde, welke de menschen binnen den schuilkel der niet deerde, maar natuurlijk wel degenen die buiten stonden. Het is ondoenlijk het tafereel te beschrijven, dat zich na de ontplof fing aan de oogen vertoonde. Acht menschen waren op slag gedood, terwijl zeven anderen, ernstig ge wond, om hulp riepen. Onmiddel lijk werden auto's van den genees kundigen dienst ontboden, die de slachtoffers naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerden. Later op den dag zijn daar nog twee van de gewonden overleden, zoodat het aantal dooden tot tien is gestegen. Op één na zijn alle slachtoffers afkomstig uit Rotterdam. Het voorgevallene moge een zeer ernstige waarschuwing zijn voor dat deel van het publiek, dat nog steeds verzuimt bij luchtalarm de voorgeschreven dekking te zoeken. 31 Dec.: Zon op 8.51, onder 16.35. Maan op 11.47, onder 22.17. DE TOESTAND VAN CHURCHILL. STOCKHOLM, 29 Dec. (DNB)- Naar d< Britsche berichtendienst meldt is te Londen officieel medegedeeld, dat Churchill zijn tegenwoordige verblijf plaats „met onbekend doel" verlaat om eenige weken „rust in zonneschijn" door te brengen. NIEUWE BENOEMINGEN. STOCKHOLM, 29 Dec. (DNB). De Britsche berichtendienst maakt officieel bekend, dat admiraal Sir Bertram Ramsay benoemd is tot opperbevelheb ber der vlootstrijdkrachten der Geal lieerden onder generaal Eisenhower en luchtmaarschalk Sir Trafford Leigh- Mallory tot opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten der Geallieerden onder generaal Eisenhower. PAUS ONTVANGT DE NOBELGARDE. ROME, 29 Dec. (DNB) Paus Pius XII heeft Woensdag de Nobelgarde ontvan gen, wier kapiteingeneraal, vorst Francesco Chigi Delia Rovere, hem de beste wenschen voor het nieuwe jaar namens het corps overbracht. In zijn antwoord sprak de Paus, naar radio Rome meldt, woorden on diepe verontwaardiging over den Anglo- Amerikaanschen terreuraanval op Vati caanstad. Evenals in zijn toespraak bij he* aanbieden der Kerstwenschen van het college van kardinalen geeselde de Paus het werpen van bommen op de heilige plaatsen van de christenheid. De vrijheid en onalhankelijkheid van ons geestelijk ambt," zoo zeide Paus Pius XII woordelijk, „hebben deze aanslagplegers misdadig geschonden" De Paus dankte de Nobelgarde voor den in die moeilijke oogenblikken be wezen moed. DRIE-EN-TWINTIG FIETSEN GESTOLEN. Twee en een half jaar gevangenis straf legde de Arnhemsche rechtbank op aan den 31-jarigen A.A.W., een constructiewerker uit Arnhem, over eenkomstig den eisch. Verdachte had 23 fietsen gestolen. DTT GELUK KUNT OOK GIJ HEBBEN. PK. bij de Kriegsmarine. - In een langen, met ontzaglijke snelheid voort snellenden fronttrein zitten vier matro zen. Zij zijn in gedachten verdiept en af en toe kijken zij met een gelukkigen glimlach om de lippen naar de zware zeezakken, die in de netten liggen opge stapeld. Wat is daar alles niet in, en hoe gelukkig zal men er thuis mee wezen. Thuis. Dit woord beteekent voor den grootsten onder hen: Rotterdam. Voor den iets kleineren: Antwerpen. En voor de twee anderen: Groningen. Straks zullen zij thuis zijn. Zal men hen aan het station afhalen. Zullen zij de broertjes en zusjes gelukkig kunnen maken met het vele dat zij meebren- i n. Zullen zij allen tezamen den ge lukkigen terugkeer kunnen vieren. Na eenige maanden dienst is ook voor u dit geluk niet uitgesloten. Eiken dag melden zich zoo en zooveel Nederlan ders, eiken dag zoo en zooveel Vlamin gen aan. Wacht ook gij niet langer, het is voor u en uw familie de eenig juiste weg naar een gelukkige toekomst. Al leen in de overwinning van Duitschland ligt het latere welzijn van het Neder- landsche en Vlaamsche volk. Volledige inlichtingen verstrekt men u gaarne in al de „Meldestellen" voor vrijwilligers der Kriegsmarine, die in elke stad, bij de Kommandantur al daar, zijn te vinden. Ga er vandaag nog heen. Gij kunt er niets bij ver liezen. De toren van de oude kerk te Monni kendam, welke in zijn zwaar vervallen toestand een gevaar voor de omgeving opleverde, staat thans voor het ver richten van de noodige restauratie werkzaamheden rondom in de steigers CNF/Kil/Pax m Tl» rermaansche weersportkampen wachten je. Daar leer je bij dienst en nit alle Germaansche landen kennen. Iedere flinke Nederland- spel l.on®e°s," ri leeftijd van 16 tot 18 jaar kan aan een kamp deelnemen. S<Meld°^e nog heden bij "een der onderstaande^dressen:^^^^ Utrecht, Koningslaan 9 Maastricht, Vrijthof 28. Goes, Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24 Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizerstraat 9. Hengelo, Drienerstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emmakade 48. OLIEFABRIEKEN LEVERDEN TE WEINIG RAAPOLIE. HAARLEM, 29 Dec. Uit een door de Haarlemsche politie ingesteld onder zoek is gebleken dat zeer velen in den lande minder raapolie hebben ontvan gen, dan waarop zij recht hadden. In verband hiermede is procesverbaal op gemaakt tegen de directie van drie groote oliefabrieken, resp. in Amster dam, Delft en in de Zaanstreek. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in deze fabrieken de machines, waarmede de groote flesschen van vier rantsoenen werden gevuld, niet zuiver waren af gesteld, zoodat er in plaats van 720 gram olie 690 a 700 gram in de fles schen vloeide. Hiervan zijn waarschijn lijk duizenden de dupe geworden. Zij ontvingen te weinig olie. maar moes ten wel den vastgestelden prijs voor het volle rantsoen betalen. Daarom is ook de inspectie voor de Prijsbeheer- sching van deze zaak op de hoogte gesteld. AMBTENAREN BEVORDERDEN ZWARTEN HANDEL. De Rhedensche politie is er in ge slaagd twee gevallen van fraude en zwarten handel te achterhalen, waarin amtenaren hun medewerking hadden verleend. In het eerste geval ging het om de clandestiene verhandeling van 61 ton graan. De transporteurs, die aan bakkers in de omliggende gemeenten leverden, hebben twee ambtenaren van de voedselvoorziening bewogen de ge- leidebiljetten, die voor het vervoer benoodigd waren, te vervalschen. Zoo doende konden zij een tweede maal ge bruikt worden ten einde de zwarte handel-prijzen te kunnen berekenen. Bij het andere geval waren 6 amb tenaren uit Den Haag betrokken, die een fabrikant te Velp, verwerker van teerproducten, 70 ton van dit mate riaal in handen speelden. De fabri kant zou hiermede zeker 100.000,— verdiend hebben. Tegen allen is pro cesverbaal opgemaakt. De diefstal op de begraafplaats te Rhe- nen. De 29-jarige voormalige suppoost G. H., die op de begraafplaats aan den Grebbeberg te Rhenen wegens diefstal van gelden uit de collectebussen op net kerkhof voor de Utrechtsche rechtbank terecht heeft gestaan, en tegen wien de officier van justitie twee jaar gevange nisstraf had geëischt, is veroordeeld tot 1 jaar en 4 maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. DoodelUk auto-ongeluk. - Op den Bosch- dijk te Eindhoven is Dinsdagmiddag de 19-jarige A. van den Heuvel, uit Best, by het passeeren van een autobus met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood. 3 Januari a.s. vieren de gemeente naren van Hensbroek feest. Hoewel ae tijdsomstandigheden er, naar het oordeel van burgemeester Kooiman, niet naar zijn om te feesten, heeft de bevolking gemeend, zich ditmaal niet aan het oordeel van den burgemees ter te moeten storen en wij zijn van oordeel, dat de Hensbroekers daar in gelijk hebben. 3 Januari toch is het 25 jaar gele den, waarop burgemeester Kooiman op 26-jarigen leeftijd als de nieu we burgervader werd ingehaald. In die 25 jaar is hij één geworden met de bevolking en de bevolking met hem. Spontaan heeft zich in deze, thans 1040 zielen tellende gemeente, die evenwel een oppervlakte heeft van ruim 1000 II.A., een comité ge vormd, dat op 3 en 4 Januari te Hensbroek en op 5 en 6 Januari in de Wogmeer (dat is een afzonderlijk deel van de gemeente) feestelijkhe den voor ouderen, jongeren en kin deren organiseert, die het bewijs zul len leveren, dat de gemeentenaren behoefte gevoelen, den heer Kooiman bij zijn 25-jarige ambtsvervulling dank te brengen voor wat hij voor de bevolking is geweest. Zij, die weten, wat burgemeester Kooiman in de crisisjaren 1935-1939 voor de kleine boeren en tuinders in zijn gemeente heeft gedaan, verwon deren zich er niet over, dat men, on danks de moeilijke tijdsomstandigheden, dit jubileum aangrijpt om hem daar voor zijn erkentelijkheid te betuigen. Burgemeester Kooiman is een een voudig man, die zijn gemeente trouw is gebleven (zijn voorganger stond er ruim 40 jaar). Als jonge man ontving hij zijn opleiding voor gemeentezaken op de gemeentesecretarie van Koedijk, waar zijn vader burgemeester was. Hensbroek is een rüstige gemeente. De bevolking houdt zich in hoofdzaak met veeteelt en tuinbouw bezig. Dank zij zijn opleiding was burgemeester Kooiman in staat, de eerste twaalf jaar van zijn ambtsvervuling als eenige werkkracht ter secretarie werkzaam te zijn in de functie van burgemeester, secretaris en ambtenaar van den bu gerlijken stand. „Het beviel mij hier goed,' aldus de 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Alle tot dusver uitgereikte distributiekaar ten voor honden- en kattenbrood moe ten vóór 15 Januari 1944 worden in gezonden aan het Bedrijfschap voor Veevoeder, „Sectie Bijzondere Dier- groepen", Plein 4 te 's-Gravenhage. Van de in te zenden voederkaarten dienen te worden verwijderd eri dus niet te worden ingezonden de bon nen nos. 3 en 22 en 23, welke zullen worden aangewezen voor hét bétrek- *ken van honden- en kattenbrood in de maanden Januari, Februari en Maart 1944. Aan de in te zenden Voederkaarten moet nog aanwezig zijn de bon no. 4. Bij ontbreken van dezen bon of bij inzending na 15 Januari 1944 zal in geen geval een nieuwe Voederkaart worden verstrekt. Op de in te zenden Voederkaarten moeten, indien adreswijziging heeft plaats gehad, de juiste adressen wor den vermeld. Nieuwe Voederkaarten kunnen uit sluitend worden verstrekt aan houders van honden en katten, welke voor bij zondere doeleinden worden gehouden, zooals blindengeleidehonden, trekhon den, bedrijfskatten, enz. enz. en mede aan een beperkt aantal houders van fokdieren en enkele houders van zeer groote rassen (in de beide laatste ge vallen in overleg met den raad van beheer op kynologisch gebied). Daar entegen worden aan particuliere hou ders van honden en katten geen voe derkaarten verstrekt. De voor een voederkaart in aanmerking komende houders van honden en katten ontvan gen na inzending der thans in hun bezit zijnde Voederkaart een invul- formulier. Correspondentie over deze aangele genheid kan, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, niet' worden ge voerd. RANTSOENBONNEN JAM, VER SNAPERINGEN EN SPIJSOLIE. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Per sonen, die hun distributiebescheiden voor de periode van 28 Nov. tot en met 25 Dec. 1943 wegens ontslag uit den N.A.D., Landstorm e.d., hebben terug ontvangen en tot dusver nog geen rant soenbonnen ter verkrijging van het extra-rantsoen raapolie, suikerwerk en stroop hebben ontvangen, kunnen deze alsnog tot 7 Januari 1944 bij den distri- butiedienst van hun woonplaats ver krijgen. Zij, die vóór 28 Nov. 1943 de bon kaarten voor de twaalfde periode 1943, waaraan zich de bonnen „Algemeen" 706, 707 en 708 bevonden, tot hun be schikking hadden en deze bonnen der halve tijdig bij den winkelier konden inleveren, komen uiteraard niet voor verstrekking van rantsoenbonnen in aanmerking. DENK ER OM: DE INLEGVELLEN BEWAREN. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. De thans in gebruik zijnde Inlegvellen van de distributie-stamkaarten moeten zorgvuldig bewaard worden, ook na dat alle bonnen daarvan door den distributiedienst zijn verwijderd. Perso nen, die te zijner tijd het Inlegvel niet kunnen overleggen, brengen zich daar door in ernstige moeilijkheden. Burgemeester Kooiman. a.s. jubilaris dezer dagen in een on derhoud, dat wij met hem mochten hebben. „De gemeente was welvarend. In de eerste elf jaar van mijn ambts vervuling hieven wij hier met gemak jaarlijks f 19000 uit den Hoofdelijken Omslag. Later veranderde de economi sche toestand en toen de rijksinkom stenbelasting en de gemeentefondsbe lasting kwamen, brachten die slechts f 1600 per jaar op. In 1933 werd zelfs de eens zoo bloeiende gemeente nood lijdend en beleefden wij het droeve féit, dat 130 vari de 230 gezinnen in den steun kwamen. De tuindersbedrij- ven varieeren hier van IV2 tot 2l/£> H.A. Steeds hadden deze menschen zelf standig hun brood verdiend, maar toen zagen tachtig tuinders zich genood zaakt hun bedrijf te verwaarloozen om in den steun bij anderen te baggeren. 4 Januari 1935 kwam de Commissa ris der Provincie, Jhr. Roëll, op ambts- bezoek. De tuinders wezen hem op hun noodtoestand en ik verkreeg zijn steun voor mijn bezoek aan het Depart, van Binnenl. Zaken, waar ik verzocht, de tuinders in het belang van hun bedrij- Raadhuis Hensbroek ven op andere wijze te helpen. Ik kreeg gehoor en bereikt werd, dat de tuin ders door het B. A. geholpen konden worden en op hun eigen bedrijven werk zaam konden blijven. Wij ontvingen toen van het Rijk voor het B. A. een subsidie van f 16.000 per jaar. In 1937-'38 kwam de rijkssteunrege ling voor de kleine boeren en tuinders, die het mogelijk maakte dat de men schen hun bedrijfjes gaande konden houden. De tijd voor deze menschen was evenwel hard, eenvoudig, omdat de producten de productiekosten niet dek ten. In den oorlog werd het beter en in 1941 waren wij reeds zoover, dat alle tuinders uit den steun geraakten. De financieele situatie Van de inwoners is thans weer pjrima. Tusschen de bevolking en mij is, door hetgeen wij hebben doorgemaakt, een verhouding van wederzijdsche waar deering ontstaan en ofschoon ik van meening ben dat de tijdsomstandighe den er niet naar zijn om feestelijkheden te organiseeren, wil ik mij daaraan, nu men eenmaal heeft doorgezet, niet ont trekken, omdat ik het toch ook wel prettig vind, erkentelijkheid voor mijn werk te ondervinden, al deed ik ten slote niets anders dan mijn plicht, want als burgemeester moet men toch voor zijn inwoners zorgen." Juist deze laatste opmerking is wel teekenend voor burgemeester Kooiman. In tegensteling met zoovelen gevoelt hij zich als burgemeester niet in de eerste plaats vertegenwoordiger van het Staatsgezag, maar allereerst bur gervader voor zijn inwoners. Hoezeer hij één is met de bevolking, moge blijken uit het feit, dat hij vele jaren voorziter is van Floralia, de afd. van den IJ. H. N. mede nieuw leven heeft ingeblazen, eerelid is van de Tuinbouwvereeniging „Ons Belang", beschermheer van de tooneelvereeniging „Het Viooltje" en van de gymnastiek- vereeniging ,U. D. I.". Ondanks het feit, dat de bevolking voor' de helft uit katholieken en voor de andere helft uit protestanten be staat, is de verhouding onder de bur gerij altijd vriendschapelijk geweest. Er zijn wel eens gebeurtenissen ge weest, die wat stof deden opwaaien, zooals de bouw van een dokterswoning door de gemeente, maar nimmer wer den de tegenstellingen op de spits ge dreven. Met aller medewerking kwam in 1920 b.v. de openbare driemansschool tot stand. Toen in 1940, gelukig slechts voor één week, 900 in plaats van 800 ge- evacueerden uit Amersfoort kwamen, werden die allen liefderijk opgenomen. Zij schonken uit er kentelijkheid de ge meente een tegelta bleau, dat een plaats vond in de vestibule van het raadhuis. Dit raadhuis, In 1877 gebouwd, is nog hecht, maar vraagt .een inwendige res tauratie, „Ten zeer ste hoop ik," aldus dé burgemeester, „dat die nog eens tot stand zal worden gebracht". Burgemeester Kooi man en zijn ge meente zijn één en 3 Januari de feestelijkheden van gen reeds om half tien aan zal het ondubbelzinig blij ken, dat hij een blij vende plaats in de hartèn van de in woners heeft ver overd. De persdienst der N.S.B. deelt mede: Op Nieuwjaarsdag zal de Leider van het Nederlandsche volk een Nieuwjaars rede uitspreken, die over den zender Hilversum 1 zal worden uitgezonden van 12.45 tot 13.15 uur. HET DEP. VAN VOLKSVOORLICH TING EN KUNSTEN IN 1943. Heden zal jhr. mr. S. M. S. de Ra- nitz, wnd.-secr.-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, van 1717.45 uur over den zender Hilver sum I spreken over „Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, in 1943." BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft in verband met de benoeming van den heer Tj. Faber tot gemeenteontvanger aan hem eervol ontslag verleend als gedelegeerde der gemeeme in het be stuur der R.K. Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" en der Arbeiders Wo ningbouwvereeniging „Rochdale" en heeft als zoodanig benoemd den heer J. Haringsma, verificateur der ge- meentefinanciën. Voorts heeft de Burgemeester be noemd tot tijdelijk leeraar in wiskun de aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs den heer Y. Schreuder, alhier. Verder heeft de burgemeester nog de volgende besluiten genomen: a. tot verleening van medewerking, op verzoek van het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van Christe lijk Schoolonderwijs, om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van boeken voor de eerste klasse van de Juliana van Stolbergschool voor uitgebreid lager onderwijs, wegens toeneming van bet aantal leerlingen in die klasse; b. tot verhuring van de voormalige noodwoningen aan de Noorderkade aan de firma Gebr. Van der Wal, alhier, voor f 156.per jaar. c. tot verhuring van de woning Laat nr. 169 aan F. J. Kalksma, alhier, voor f 12.50 per week. WEER DE LUIFEL. Gistermiddag 3 uur is de antieke lui fel van de kapperszaak van den heer v. Dijk aan de Huigbrouwerstraat weer ten offer gevallen van een vrachtauto. Het wordt moeilijk dit typische beeld van Middeleeüwsche bouwkunst te be houden. EXTRA KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Jan. nog een extra keuring voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Deze keuringen zullen worden ge houden in het gebouw van het Er- satzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent de dienst neming in de Waffen-SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Groningen, Heerestraat 46; Heerlen. Saroleastraat 25. Bij bovengenoemde adressen zijn eveneens kostelooze spoorwegbiljet ten voor de heen en terugreis ver krijgbaar. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer Th. Kees- om, slaagde voor het Staatsdiploma Boekhouden. Voor het op 18 December te 's Gra- venhage gehouden examen vanwege de Verg. v. Leeraren in Stenografie en ma- chineschrijven, slaagde voor het diplo ma leerares Stenografie Nederlandsch onze stadgenoote mej. R. Vennik. KERSTFEESTVIERING. Het Kerstfeest der Vrije Geref. Gem., Doelenstraat 3. was druk bezocht, ook zelfs door personen uit Heiloo en Spierdijk. Ds. Ruys opende met gebed en behandelde vragender wijs met de vele kinderen het Kerstverhaal. De ca techisanten wisten vele voorzeggingen van Jezus prompt op te zeggen, ten genoege der ouders. Ds. v. d. Togt van Zaandijk sprak een opbouwend woord, terwijl de heer Ruiter een boeiend Kerstverhaal deed. Alle aanwezigen werden verschillende malen op ver snaperingen onthaald, terwijl Kerst pakketten en boeken werden uitgedeeld aan gezinnen en leerlingen. Aan het slot werd dank gebracht aan God, die ook menschen wilde gebruiken: mevr. Goedhart, die een deel der organisatie op zich nam, door ziekte van mevr. RuysSchupper, de heer G. Spanjaard, die zorgde voor orgelspel en de dames Broekhuizen en Ploeger. TER HALL'S REVUE KONING LACH. Met groot succes werd gisteravond voor een geheel gevulde zaal Ter Hali's Revue „Koning Lach" opgevoerd. Aan de uiterlijke verzorging bleek ook nu weer de beste zorg besteed en de ver schillende tafereelen maaken een groot- schen indruk. De zang van Magda van Donk paste zeer goed in deze revue en met haar partner bracht zij de fleurige scène „Violetta" tot één der glanspun ten van den avond. Het kranige ballet verwierf luiden en verdienden bijval en de schetsen, waarin Emmy Arbous, Octave van Aerschot en Rob Milton optraden, verwierven 'n luid applaus van 't zeer voldane publiek. Als geheel 'n revue die aller belangstelling waard is. Hedenavond wordt de opvoering herhaald. 1M G. C. v. Gulik. AGENDA. Bioscopen, lederen avond 7.30 uur voorstelling. Alkm. Bioscoop Theater, Anuschka (rom.) 18 3aar' x Harmonie-Theater: De Ster van Rio (rom. sens.) 18 jaar. tVictoria-Theater: Het bad ln de schuur (rom. kleurenfilm) 18 jaar. Cinema-Theater: Mijn vrouw is een chef (com.), alle leeftijden. Woensdag 29 Dec. 7.15 uur, Gulden Vlies, Ter Hall's Re vue: Koning Lach. Donderdag 30 Dec. 7.15 uur, Gulden Vlies, Ter Hall's Re vue: Koning Lach. 8 uur, Kapelkerk, orgelconcert Feike As- ma. kker) kslag Wat t. dant uari lid oips tan- dit kan, dat ean eiae \ans ge- cht, tan- leid tin een nen let- r 't cm ge en. !k- lan sen ok. ya - ,an >u- Drt or- - lid an w- an k- er lij e- 0- m lij ie 35 5- >r

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1