Zaandijk II-Alkm. Boys li. STAD Et! OMGEVING Heiloo. Langedijk. Zuidscharwoude. Broek op Langendijk. Oadkarspel Castricam Hou je roer recht! Films van deze week. U beslissingswedstrijd res. 3e kl. A BESLUIT BURGEMEESTER. De Burgemeester van Aikmaar heeft goedgekeurd de begrootingen voor 1944 van de volgende instellingen van wel dadigheid met toekenning van subsidie aan deze instellingen: de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding van tuber culose, de Vereeniging voor Zuigelin genbescherming, de afdeeling Alkmaar van ,,het Wit-Gele Kruis", de Vereeni ging „Zorg voor de oud-leerlingen der school voor buitengewoon lager onder wijs te Alkmaar", de Vereeniging voor Gezinsverpleging en de Commissie voor Huisverzorging. DE BALDADIGHEID NEEMT TOE. Bij de door de politie ingestelde controle op het door de gemeente bij verschillende bruggen gedeponeerde reddingsmateriaal, bleken de reddings haken bij de Schapenbrug, het Texel- sche hek, de Bergerbrug, de Kabel- jauwbrug, de Kneppelbrug aan de Baansingel, de Groot Nieuwlandbrug, de Ridderstraatbrug, de brug in de Koorstraat, de St. Annastraatbrug, de Piersonbrug. de brug aan de Bleekers- kade en de brug aan den Bergerweg ontvreemd. Het is meer dan ergerlijk, dat een dergelijke ba1 dadigheid of dief stal, waardoor het leven van anderen in gevaar kan komen, in Alkmaar plaats heeft en de burgerij zal goed doen, er aan mede te werken, dit kwaad tegen te gaan. CLANDESTIENE SLACHTERS OP HET SPOOR. In. samenwerking met de ambtenaren van den CCD heeft de recherche aan den Helderschenweg een veewagen aangehouden met vier koeien. Het ble ken stamboekrunderen te zijn, die door den handelaar Terpstra uit Duiven- drecht bij boeren in Friesland waren gekocht. Deze handelaar vulde de vee boekjes met valsche namen in. waar door de boeren in den waan verkeer den/ dat dit vee als gebruiksvee naar Holland ging. Ook de vervoerbewijzen klopten niet. Uit. het onderzoek, dat nog gaande is, is gebleken, dat een groot aantal stuks van dit stamboekvee uit Fries land voor de clandestiene slachterij naar Holland is gegaan. Zoo konden in Hilversum, in het abattoir nog zes runderen worden achterhaald, één vet te stier bleek daar reeds te zijn ge- slachft. Er zijn tal van medeplichtigen, maar de hoofdpersoon in dit schande lijke bedrijf, waaraan ons beste ge bruiksvee tot schade van onze zuivel- voor?iening wordt geofferd, is nog voortvluchtig. MURMELLIUS-OLMNASIUM TE ALKMAAR. Wij verwijzen belangstellenden naar een In dit nummer voorkomende advertentie, met betrekking tot de aangifte van nieu we leerlingen voor bovenvermelde on derwij sinrichting. 25-JARIG JUBILEUM. Maandag a.s. herdenkt de hoofdrecher cheur van politie, de heer J. Vedder, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de po litie alhier in dienst trad. Ongetwijfeld zal het dezen sympathieken politieman Maandag niet aan belangstelling ontbre ken. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Ten nadeele van de doktersweduwe mevr. v. D., vroeger alhier, is een belang rijke partij tafelzilver, ter waarde van f 25 000, ontvreemd. Dit tafelzilver was in kisten geborgen op een zolder bij een expediteur alhier. De politie staat voor ef-n zeer moeilijke opdracht, aangezien 't tijdvak van de ontvreemding niet te over zien is. TE LAAT OP STRAAT. Gisteren is weer een tiental jeugdige personen gearresteerd, die zich in strijd met db voorschriften, om 10 uur nog op straat bevonden. GROOT CONCERT IN DE NED. HERV. KERK TE SINT PANCRAS. De heel lange weg, met daaraan ge legen groote en kleine huizen, waar uit eigenlijk Sint Pancras bestaat, ken merkte zich zeker niet door een pit toresk of ook maar eenigszins artistiek geheel. Integendeel, 't is, in tegenstel ling met vele andere dorpen, zelfs lee- lijk ep stijlloos. Echter de koolvelden, die ier volop omheen liggen, met aan den horizont de Noordhollandsche dor pen, zijn een lust voor het oog. Maar twee 'dingen in St. Pancras zijn prach tig. Daar staat een heerlijk, oud en wit kerkje, zoo idyllisch als we zelden aanschouwen, en in dat kerkje zong de gem. zangver. „Zanglust" zoo prach tig, dat het een lust was er naar te luisteren, en de zeer vele aanwezigen dachten daar ook zoo over. dat kon je wel bemerken. „Zanglust" gaat voor uit onder leiding van haar dirigent Corn.-. Jonker. Daar werden gezongen belangrijke koren, op een wijze, die groote waar deering verdient. Alles uit het hoofd gezongen en de oogen onafgewend op den dirigent gericht Alle zes nummers werdpn zeer mooi gezongen. Het mooi ste wel „Ecce quomode moritur," voor al zoo mooi door nuanceering. Dan „Psalm 103" en „Zondagmorgen" van Jac. Bonset, twee pracht composities, en dan het zoo gevaarlijke Salve Re- gina" van Oberhöfer. Jonker dirigeert dit alles zeer fijn en z^er muzikaal. Medewerkenden aan dit concert wa ren Laurens Bogtman. de liederen- zanger bij uitnemendheid, en het Alk- maarsch Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap". Bogtman zong een twaalftal liederen. Deze -zang is zoo mooi, en rustig, zoo beheerscht en zoo aristocratisch af, dat het één genieten is van begin tot eind. Corn. Jonker begeleidde bescheiden en volgzaam. De heeren van het dubbel kwartet hadden helaas geen gelukkige avond. Het stemmenmateriaal is goed ma r de stemmen wilden niet in Alkander vloeien. De eenheid, die wel degelijk graag' gewild werd, kon niet gevonden worden. Bovendien de 3 eerste tenoren domineerden steeds. De derde man was werkelijk te veel. De tweede bassen waren echter te zwak. daar had een derde wel goed bij gepast. Een der beide tweede teno ren komt af en toe nog al rauw naar voren. Echter in .Landerkennung" van Grieg.toonden ze, wat ze eigenlijk wel kunnen. Daar was alles zeer goed, daar was wel de eenheid, en ook in de nuanceering het zoo zeer gewenschte „aan elkander vasthouden". Mevr. Kleimeerv. Munster bege leidde,, uitstekend. De voorzitter opende met een har telijk woord en sloot met vele harte lijke -woorden van dank aan het man nenkwartet, den zanger Bogtman, en in het bijzonder aan den dirigent die werkelijk de ziel van de zangvereeni- ging vormt, waarmede wij ons geheel kunne!) vereenigen. Jac. Jansen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Zondag 23 April. Alkmaar. Kapelkerk. 5 uur, ds. A. A Wildschut van Rotterdam (jeugddienst) Ned. Chr. Gemeensch.bond in „Waakt en Bidt". Woensdagavond. 8 uur, de heer Van Oost veen: „De openbaring van Johannes" (Verb. 'opg.). Nieuwe-Niedorp. doopsgez. gemeente, 10.30 uur, da. Rothfusz. Warmenhuizen, geref. kerk, geen dienst. Ochtendkerkdienst uitgesteld. - Wegens bijzondere omstandigheden kan de "óch- tendkerkdienst van de Gereformeerde kerk in het Brunogebouw morgen niet doorgaan. 50 jaar getrouwd. - Het echtpaar v. d. Molen—Greeuw herdenkt vandaag den dag, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. En al was er door ver schillende omstandigheden geen ontvang dag, toch hebben wij de stoute schoenfen maar aangetrokken om eens gezellig met den oud-gemeenteontvanger Jb. v. d. Molen en diens vrouw te gaan babbelen. Want de heer en mevrouw v. d. Molen zijn echte Heilooërs. Beiden werden te Heiloo geboren en samen bezochten zij de openbare school, waar de toenmalige onderwijzer tevens voorzanger en koster van de N. H. Kerk was. De gemeente telde toen niet meer dan 2000 zielen. De bruigom vertelde ons nog, hoe hun huwelijk op Zondagmorgen werd gesloten in het gemeentehuis door burgemeester de Wildt en dat de beves tiging dien zelfden morgen in de kerk plaats vond door ds. Loeff. Op Zondag trouwen was in dien tijd ongewoon, ver zekerde ons de bruigom. Prettig is het om het krasse echtpaar te hooren vertel len over het vroegere Heiloo. De brui gom, die werd geboren in een bakkerij waar hij als jongen, evenals zijn vader, het beroep van bakker uitoefende. Hij werd later boer en verwisselde deze be zigheid met het ambt van gemeente ontvanger, dat hij bijna 24 jaar vervulde Leek het in den beginne een nogal rustig leven, in latere jaren met den aanleg van Zeeweg, Kanaalweg, rioleering enz., ging er heel wat geld bii den ontvanger om en dit bracht flinke drukte mee. Heel graag willen de heer en mevr. v. d. Molen over dien tijd praten, want hier door vergeten zii een moment het leed waarvoor ook zij niet gespaard zijn ge bleven. En al bewonen zij ook niet meer het geheele huis, toch zijn zij nog dank baar, dat deze dag in Heiloo gevierd kan worden. Dat Heiloo ook hen niet heeft vergeten, konden wij zien uit de vele blijken van belangstelling die het echt paar mocht ontvangen. Heffing opcenten hoofdsom personeele belasting. - Met ingang van het belas- tJneiaar 19*3 zullen on de hoofdsom van de personeele belasting ten behoeve van de gemeente worden geheven 150 opcen ten. Dit beteekent echter geen verlaging, aangezien de provincie voor 1943 40- en voor 1944 50 opcenten zal heffen. H.S.Y.-nieuws. - Morgen wordt de wedstrijd Schoorl I—HSV I gespeeld voor het Gouden-Kruis. Nog slechts tien clubs van de ruim honderd zijn overgebleven. lederen wedstrijd wordt dus zwaarder. Voor HSV wordt het morgen extra oppassen nu zij de kam pioenen van haar afdeeling in eigen huis moet gaan opzoeken Wanneer de Heilooërs echter spelen zooals Zondag j.l., is er zeker kans op een gelijk spel, hetgeen in een uit wedstrijd voldoende is om de volgende ronde te halen. Opgepast dus! De an dere elftallen zijn vrij Vitamine-C-tabletten. Van gemeente wege is de vorige week de gelegenheid opengesteld om ter secretarie gratis vi- tamine-C-tabletten te bekomen voor de kleuters. Alle ouders waren persoonlijk aangeschreven om van deze gelegenheid voor hun kinderen wel gebruik te ma ken. Het ls zeer te betreuren, daj van de pl.m. 400 aangeschrevenen slecnts pl.m 200 zijn opgekomen. Moet hieruit worden afgeleid dat de ouders het belang van deze tabletten voor hun kinderen niet voldoende beseffen? Een zoo gering ver antwoordelijkheidsgevoel, juist in dezen tijd, zou toch wel zeer ontstellend zijn Ieder wordt aangeraden zich alsnog ten spoedigste ter gemeente-secretarie, afd. Alg. Zaken, te vervoegen. Het echtpaar Prins gehuldigd. In de dezer dagen gehouden vergadering van B. en W. der gemeente Langedijk is het echtpaar Prins ontvangen en gehuldigd in verband met het dubbele zilveren ju bileum, dat zij in gemeentedienst heb ben gevierd. De heer Prins was van 18 April 1918 af gemeente-veldwachter te Zuid-Scharwoude en zijn vrouw heeft van dien datum af als raadhuisschoon maakster gefungeerd. De waarnemend burgemeester van Langedijk, de heer Stoutjesdijk, heeft beiden hartelijk toe gesproken en hen een door den heer D Dirkmaat vervaardigde oorkonde over handigd, waarin de beide jubilea zijn vastgelegd. Een huldeblijk, dat door den heer en mevrouw Prins zeer op prijs wordt gesteld. De jeugd 's Zondagsavonds van de straat. De waarnemend burgemeester heeft als politiegezagsdrager, gelet op ar tikel' 1 van het besluit van den Secreta ris-Generaal van de Departementen van Justitie en van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming van 6 Nov. 1942 betreffende bescherming van de jeugd, een verordening afgekondigd, waarin wordt bepaald, dat het aan jeugdige per sonen beneden den leeftijd van 20 jaren is verboden zich op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen in Broek op Langendijk buiten op te hou den: a. na zonsondergang: b. na 18 uur wanneer het tijdstip van zonsondergang valt vóór 19 uur en c. na 21 uurv wan neer het tijdstip van zonsondergang vall na 21 uur. Dit verbod is niet van toepassing op den jeugdigen persoon, die zich in gezel schap bevindt van een opvoeder, in den zin van art. 8 van het bovengenoemde besluit van den Secretaris-Generaal van Justitie en Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, of die bij zich draagt een te zijnen name gestelde schriftelijke ontheffing, afgegeven door of vanwege den burgemeester en deze aan iederen opsporingsambtenaar op diens eerste vordering toont, of die in geval van ziekte of ongeval, waarvan het ernstige karakter kan worden aange toond, hulp tracht te vinden. De schriftelijke ontheffing moet wor den aangevraagd door een opvoeder Wanneer een aanvrage ten doel heeft den betrokkene in de gelegenheid te stellen tot het volgen van onderwijs of gods dienstonderwijs, moet zij worden inge diénd door het hoofd van een inrichtin" van onderwijs, resp. door een predikant of een Roomsch-Katholiek geestelijke. Zii moet dan door een opvoeder voor „ge zien" worden geteekend. Deze aanvrage wordt ingediend bij den burgemeester of bij een door hem aan te wijzen ambtenaar. Zij moet met re denen omkleed zijn. De ontheffing 1? slechts geldig, indien aan de voorwaar den waaronder zij verleend is, voldaan wordt. De 'burgemeester of degene, die in zijn naam de ontheffingen verleent is bevoegd den geldigheidsduur der ont heffingen te beperken Hij kan verleende ontheffingen te allen tijde intrekken. Dit uitgaansverbod geldt uitsluitend voor het dorp Broek op Langendijk en is slechts van kracht op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestda gen. Gemeentesluis opnieuw verpacht. De gemeentesluis alhier is weer voor den tijd van twee jaar verpacht aan den tegen- woordigen pachter, den heer H. C. Bak- huijs. Schoenenruilbeurs. - De burgemeester verzoekt ons medrdeeling. dat door den Nederlandschen Volksdienst een Scboe- nenruilbeurs gehouden zal worden in het Raadhuis iederen Woensdag van 23 uur. Geruild kunnen worden ge repareerde, direct bruikbare schoenen. jo fakkel ZWAAIDE de fakkeü van z'jn pianistisch ver.mogen vera. harbrjnk, numan was met haar. blonde oeu6d de prima-donna van den avon r> AVOND.' guus verhoe ven de GRPOTMEESTEl van het komi&che spei_. een minuut voor den aanvang.. mej0. voorthuüsen als oostersche helpster. van den toovenaar MENNO GRPNDSMA AL-b „ENZODIUS puhmelbibel'' JAN WORM HAD ALS /UEIDSTER6^1TTEN1 ZEEMAN DE 8AARD (LEIDSTER6ALLÊTTEN) VAN NEPTUNIU5 GELEEND. na afloop was er een prachtige bloemenmand.... van mo krijgen 2e. allen BEN orchidee-, die in schoonheid wil weddveren net de CHARMANTE MEDEWERKSTERS 'T GULDEN VLIES. Revue onder auspiciën der Alkm. Roei- en Zeilvereeniging. Tusschen een dichter en een revuere gisseur bestaan wanneer men het goed bekijkt groote overeenkomsten, maar minstens ook even groote ver schillen. Bij den eerste is het product van het werk namelijk 1 pet. inspiratie en 99 pet. transpiratie, en bij den twee de 40 pet. inspiratie en 60 pet. transpi ratie om het beroemde woord van Edison eens te variaeren. En als ik nu in het kort mijn indruk formuleeren moet van de revue „Hou je roer recht" die gisterenavond, onder groote be langstelling en in een zaal, die getooid was met de fleurige emblemen van de stad Alkmaar en van de nobele water sport, ten doop gehouden werd dan zou ik' willen vaststellen, dat het 40 pet inspiratie en 40 pet. transpiratie ge weest is. Men had zich dus nog voor 20 pet. meer in de parels moeten repetee- ren. Was dat ontbrekende erbij ge weest, dan had, uit dilettantisch oogpunt bekeken, de zaak vrijwel volmaakt ge noemd mogen worden. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het nu toch ook al goed was. En, nietwaar, het was gis terenavond toch ook eigenlijk de. gene rale repetitie Het opvoeren van een revue is en blijft een hachelenke onderneming; want waar het tooneel maar drie eischen stelt spel, stuk en décor daai vergt de revue er zes: spel, stuk, mu ziek, zang, décor en dan nog dat ééne. dat ondéfinieerbare, dat een revue een revue maakt en dat wellicht gelegen is in gratie en charme. De goede regis seur moet daarom een veelzijdig artist zijn. Guus Verhoeven en Menno Grondsma, die beiden van „Hou je roer recht", de algemeene leiding had den, hebben ruimschoots bewezen, dat ook in hun bloed de bacil van den kunstenaar leeft. Want er is gisteren avond op het tooneel iets gebéurd; oog en oor van het publiek kregen voedsel, en het waren behoudens een enkel wat al te belegen gerecht zorgvuldig gekozen en smakelijk toe bereide spijzen. De revue zat, zooals men het huise lijk noemt, fraai in het pak. En ik be doel heusch niet alleen Menno Gronds ma, die zijn blijde entrée voor het voetlicht in een crême-getint costuum maakte, dat hem in het licht van de schijnwerpers een man van marsepein deed zijn. of Guus Verhoeven die in zijn geruit „gewaad" een record boek te. Neen, ik bedoel alles en allen: van Jo Fakkel af. die in een colbertje van smetteloos wit de Zigeuner Rhap- sodie op den vleugel liet hooren tot aan het sierlijkste danseresje toe; en van de pilaren met bloemen af tot aan Een Koster, die zijn keurig grijs pak met een zwier en een „aangesmeed- heid" droeg, alsof hij de heer Cees Laseur zelf was! Het is bij de huidige papierbespa ring niet mogelijk alle nummers af- (Teekening G. Dekker) zonderlijk te bespreken, hoe gaarne ik het ook doen zou. Ik bepaal mij dus tot hoofdzaken en algemeenheden. Het onbetwistbare succes van den avond was zonder twijfel in de eerste plaats te danken aan Menno Grondsma en Guus Verhoeven. Grondsma is een veelzijdig dilettant-kunstenaar om dit vreemde woord nu maar eens te gebruiken. Hij kent het geheim der vlotte conférence; hij zingt de Fran sche chansons op een manier, die in de verte aan de oude zangers van het Quartier Latin herinnert; hij is een verbluffend snelteekenaar, een boeiend imitator en een goochelaar, waar ieder een zijn hoed voor kan afnemen. Al leen: hij verschijnt iets ce veel op het tooneel. Guus Verhoeven beschikt, be halve over een gezonde en vruchtbare „theatervisie", over een. ronduit ge zegd, groot kom-sch talent, dat hem tot vér over de grens van het dilettan tisme voert, hetgeen vooral in het schetsje „Kinderaftrek" tot uiting kwam. De primadonna van den avond was Vera Harbrink-Numan. die met de bekoorlijkheid van haar blonde jeugd en met het ras van de tooneelspeel- ster khaar rolletjes vertolkte. Ben Koster en Jan Worm, die ook tot het „tableau de la troupe" behoorden, muntten uit door welbegrepen, vlot en beschaafd spel. De balletdanseresjes oogstten, zoo wel in het stemmige, doch suggestieve „Delftsch Blauw" als in het feeërieke „Tuinfeest" een warmen en dubbel verdienden bijval; mevr. G. Pranger— Schuitemaker, die de balletten instu deerde, zou een lauwerkrans uitgereikt moeten worden, wanneer zij al niet rijkelijk mededeelde in de orchideeën, die onze teekenaar reeds a^n alle me dewerksters heeft geschonken. Met on geschoolden een ballet opvoeren, be hoort tot de lastigste en ondankbaar ste artistieke taken, die er zijn. Koor en musici de harmonica spelers A. Dam en P. Burger hebben nog recht op speciale vermelding gaven, onder den tocgewijden en slag vaardigen muzikalen leider, aan het geheel een klankrijken inhoud en een passende omlijsting. En was alles nu even prachtig? Was er nu niets aan te merken? Natuurlijk was niet alles even prach tig en natuurlijk was er wel iets aan te merken. Ik had het immers reeds over de 20%>, die ontbreken. Maar als men bereid is het „bosch" te zien en niet één voor één de boomen afzon derlijk te inspecteeren, laten we dan tegen elkaar zeggen: ze hebben het allemaal, zooals ze op de planken ston den, knap, gedaan Dit dilettantisme is als een wilde roos die opschiet, èrgens, en misschien veel van haar deskundig gekweekte tweelingzuster mist, maar toch onder alle omstan digheden een roos blijft! H. P. VAN DEN AARDWEG. De plaatsbewijzen, die voor Dinsdag 25 April verkocht zijn, kunnen op 24 April tusschen II en 12 uur in Het Gulden Vlies worden afgehaald. PUZZLE. Onze derde April-opgave. 66 op elke r«. De getallen van 1 tot 32 moesten op de witte vakken van het schaakbord, me de in verband met de aangegeven getal len, als volgt worden geplaatst. 2141031 1229232— 2813718 5202615 1625196 1781427— 1243011 329322 Zooals men ziet is de som van elke horizontale en verticale rij steeds 66. Een moeilijke puzzle, die velen heel wat hoofdbreken heeft gekost. Onze nieuwe opgave. (No. 4 der April- serie.) Hoe luidt de bedoelde zin? Een zin, waarvan alle woorden aan el kaar zijn geschreven, is in 60 stukken verdeeld, die wij hieronder in alphabeti- sche volgorde laten volgen, and-anvu-arde-art-bero-de-dde-deo- dev-ebes-edde-edok-ege-egro-ei-eik-elen- emd-enbi-eni-ensp-ente-env-epa-eri-ermo- euw-eva-get-gle-hen-inra-ke-kendo-lak- nber-ndi-ne-nenk-nne-nnen-on-ore-ort- otes-rend-rha-rig-rok-rwo-sle-ssc-tada- te-tevo-twa-verd-vie-zend. Hoe luidr de bedoelde zin? Oplossingen (2 punten) kan men inzen den tot uiterlijk 28 April 12 uur aan het Bur. dezer onder motto Puzzle-Rubriek. DAMRUBRIEK. Oplossing probleem 1844 (a en b) vorige rubriek. Groote bord Zw. 13 sch. op: 7, 8, 9. 13, 15, 18. 20. 22. 24. 28. 29, 30. 36. Wit 14 sch. op: 16, 21, 27, 31, 33, 38, 39, 40. 42, 43, 44 45, 47, 48 Opl. 1. 40—34 (zw, 29 x 49). 2. 47—41 (zw 36 X 47). 3. 38—32 (zw. 28 x 17). 4. 39—34 (zw. 47 of 49 x 40). 5, 45 x 1 (zw. 49 of 47 x 21) 6. 1 X 20 (ZW 15 X 24) 7. 16 X 9! b Kleine bord Zw. 6 sch. op: 73, 74, 63, 64, 53, 31 en twee dammen op 83 en 11. W. 10 sch. op: 51, 42, 44. 32, 34, 21, 22. 23, 13. 14. Opl. 1. 44—54 (ZW. 31 x 52). 2. 14—24 (zw. 11 x 14). 3. 51—61 (zw. 63 x 23). 4. 61 x 84 en wint, want de zwarte dam, die geslagen dreigt te worden kan niet weg, alleen naar 74, maar dat helpt niet. Een aardige eindstandje. Zw 1 sch. op 24, dam op 14 Wit 3 sch op: 17, 25, 39 en dam op 1. Zwart aan zet denkt remise te maken door 14-28 Wit wint nu niet door 1—6, (want op 28 x 50 heeft wit geen zet) maar door 39— 33! op 28 X 39, 44 of 50 volgt 1—6 en op 28 x 11 of 6 volgt 1—34 en 25 x 34! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1845 van Max Douwes (groote bord). Zw 4 sch. op: 24, 29, 35, 36 en dam op 17 Wit 8 sch. op: 33, 38, 39, 41, 42, 45, 49, 50. Men onderzoeke vooral de varianten na de eerste twee zetten. b. Kleine bord. Zw. 4 sch op: 73, 74. 44, 31 en dam op 64. Wit 6 sch op: 53, 43. 32, 33, 34, 11. Voor beide geldt: Wit speelt en wint Opl volgende rubriek. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. TOESLAGKAARTEN ZWARE ARBEID. De na-uitreiking van de toeslagkaarten zwaren arbeid voor de 5e periode zal plaats vinden: Dinsdag 25 en Woensdag 24 April 1944 in het kantoor Oudegr. 168. LEVEN IN DE WASSCHERIJ. Theater Harmonie. Blijkbaar is de titel van deze film een variant op de bekende uitdrukking „leven in de brouwerij". Wasscherjj of brouwerij dat verschilt niet zoo veel, de hoofdzaak is, dat er een vroolijk heerschap in het een of andere weinig romantische bedrijf ver schijnt en daar zóó den boel op stelten zet, dat de toeschouwers naar hartelust kunnen lachen. Hier zijn het twee leden van het stadsmuziekcorps, die hun hart aan de muziek verpand hebben, maar door hun belangstelling in twee charmante dames van een wasscherij van de pauken en de trommels naar de wasch- ketels overgaan en de zaak natuurijlk hopeloos in de war sturen. Een vluchtig niemandalletje, waar van men de bijzonderheden al weer vergeten is als men het theater verlaat, maar met enkele komische scènes, waarom men een bezoek aan deze film, die een vroolijk verhaal van manne lijke zwakheden en vrouwelijke dwaas heden wordt genoemd, niet zal betreu ren. Vooraf o. a. een interessante cabaret film. Tj. N. Adema. DRIE OP DE HUWELIJKSREIS. Alkm. Bioscoop-Theater. De titel van deze Tobis-film doet al reeds vermoeden, dat men hier te doen heeft met een comedie vol dwaasheid en dol-komische situaties En dat is ook inderdaad zoo. En Theo Lingen speelt er een zeer geestige rol in en wel van den koppelenden portier Klin- ke. Het verhaal gaat natuurlijk om een bruidegom, die zijn bruid op den hu welijksdag in den steek laat, waarop de laatste toch op reis gaat, maar bij tante Clotilde met een anderen man aan komt, die natuurlijk voor den echtge noot wordt aangezien met al de ver wikkelingen die daaruit voortvloeien; Maria Andergast als het bruidje mag zeker genoemd, evenals Johannes Rie- mann als de pseudo-bruigom, Paul Hörbiger als de professor en Gretha Weiser als de tante. Zij werken met Theo Lingen samen tot een zeer amu sant geheel. Een goed voorprogramma met uitge breide journaals gaat aan het hoofd nummer vooraf. MIR MACHEN MUSIK. Cinema-Theater. Dit is de film van Ilse Werner, die in deze muzikale film (Peter Igelhoff schreef de luchtige mziekal bijzonder op dreef is als Annie P; kier, de leer linge van de muziekschool, die in een amusementsorkest aan den velugel zit en speelt en zingt én fluit op zoodanige wijze, dat zij Karl Zimmermann geheel betoovert en spoedig met hem in het huwelijk treedt. Maar dan komen de echtelijke problemen pas. Ten slotte Ze keeren wéér... de bonbons zegl het Heertje De Heer's Chocolade- cn Biscuit/abrieken moet Karl zijn opera, die een volkom men fiasco werd, omwerken tot een muzikale revue, met Annie als ster en ziedaarhet succes is er, en ook een hernieuwd huwelijksgeluk. Victor de Kowa is een prima partner van Ilse Werner en zij maken samenj de film tot een succes. De aantrekke lijke muziek en alleraardigste opnamen en revue-scènes mogen hierbij nielj vergeten worden. Veel binnen- en buitenlandsch nieuwe ziet men in dit theater in het voorpro-» gramma. DOKTERSVROUW. Victoria-Theater* In het Victoria-Theater vraagt ee« meer ernstige film de aandacht. Een boeiende en interessante speelfilm, die door het trio Lotte Koch, Willy Birgel! en Victor Staal uitnemend gespeeld wordt. Birgel is hierin de beroemde chirurg, dr. Burkhardt. Een man met een enormen beroepsijver, die telkens weer voor de moeilijkste gevallen wordt weggeroepen en daardoor zijn huiselijk leven vergeet. Gevolg: zijn vrouw Vera begint de attenties van dr. Croone, den assistent van haar man, zeer op prijs te stellen, en ten slotte dreigt zelfs de scheiding. Dan pas gaan den chirurg de oogen open. Vol ontsteltenis be merkt hij dat zijn vrouw een ernstige ziekte heeft. Maar zij vlucht toch hei melijk. In zorgwekkenden toestand vindt hij haar terug in een hotel in N.-Italië. Een zeer ingrijpende operatie is nood zakelijk. Dr. Burkhardt waagt de kans en Vera herstelt. Beiden zien hun. dwalingen in en worden als het ware opnieuw vereenigd. Lotte Koch heeft de rol van Vera zeer mooi, vol begrip gespeeld, maar ook Willy Birgel was bijzonder goed als dr. Burkhardt. Een film, die stellig velen groote voldoening zal schenken. Het voorprogramma bracht een goed Nederlandsch Nieuws, een uitgebreid en afwisselend Ufa-journaal en een interessante natuuropname, getiteld „Rond om Weenen". G. C. van Gulik* Westelijke kampioenen moeten uitkijken Promotiewedstrijden. ZONDAG a.s., 2.30 uur, Gem. Sport park, Natuurlijk z(jn we er allemaal van overtuigd, dat de Westelijke kam- pioensploegen sterker zijn dan de drie overige, maar dat wil toch niet zeggen, dat deze laatste drie zonder moeite te kloppen zijn. Eerder is het tegendeel het geval en daarom is het noodig, dat de Westelijke vertegen woordigers hun taak morgen niet al te licht opvatten. Noch VUC, noch Volewijckers kunnen rekenen op een gemakkelijke overwinning! Volewijckers moeten naar Heeren veen en deze ploeg is van 't jaar wel iswaar niet erg gelukkig met haar thuiswedstrijden (zoowel tegen VUC als tegen Longa werd onverdiend verlo ren!), maar de kansen kunnen keeren. De Amsterdammers zullen dus verstan dig doen door met 100 wilskracht en enthousiasme hun taak op te vatten. Pas dan is de zege bereikbaar. Er hoeft echter slechts heel weinig te gebeuren, of we moeten Maandag een verrassing noteeren! VUC zal het in Almelo ook niet ge makkelijk krijgen. In Den Haag speel den beide ploegen gelijk. Heracles maakte echter den laatsten tijd een in zinking door en verloor daardoor eeni- e punten. Maar als het vertrouwen en de rust in het elftal zijn teruggekeerd, zullen de Harder c.s. heel hard moeten werken, om beide puntjes mee te ne men naar de hoofdstad. Wat de promotiewedstrijden betreft, bepalen we ons tot ons district. Helder ontvangt ZW. Deze wedstrijd moest de vorige week uitgesteld worden. Men weet het: beide clubs vechten als wabe voor hun laatste kans, al blijft de mogelijkheid groot, dat er straks be slissingswedstrijden gespeeld zullen moeten worden. Zou Helder eindelijk ook eens het zoet der overwinning mo gen proeven? In de 4e klasse speelt Wieringer- waard thuis tegen MFC. Een wedstrijd die o.i. door de thuisclub gewonnen kan worden, vooral ook, omdat MFC iets zwakker is dan verleden jaar. Tenslotte zijn er een paar beslissings wedstrijden, die voor ons van belang zijn. Wie zal n.l. de tegenstander wor den van OSV? DOS of Vriendenschaar? Algemeen moet aan de kampioen van dit jaar een iets grootere kans gegeven worden dan aan die van het yorig jaar maar dat beteekent toch niet, dat Vriendenschaar favoriet is. In dit geval zou het wel eens kunnen gebeuren, dat DOS iets betere papieren heeft En dan is daar nog Alkm. Boys 2- Zaandijk 2. Een beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de res. 3e klas se A Een merkwaardig geval is er met dezen wedstrijd. Het districtbestuur had n.l. Zaandijk 2 al tot kampioene uitgeroepen en reeds had deze ploeg een uitwedstrijd gespeeld tegen OSV 2 en gewonnen. En nu plotseling moet er nog gestreden worden om het eigen lijke kampioenschap! De oorzaak van dit alles is een fou tieve uitslag geweest. Het districtbe stuur heeft n.l. voor Zaandijk 2 een lelijk spel in een overwinning omgezet hetgeen de Alkm. Boys echter niet ont gaan was. De rectificatie volgde en zie daar het unieke feit, dat een kam pioen géén kampioen is. Deze beslissingswedstrijd wordt op het Alcmaria-veld gespeeld en juist de kleine voorgeschiedenis geeft Iets pikants aan deze ontmoeting. Voor de competitiewedstrijden ver wijzen we naar het programma. Bekerontmoetlngen Er moeten In ons district nog een paar wedstrijden van de voorronde ge speeld worden, zooals VSV—HVC en DWV—Alcmaria. Toevallig twee wed strijden van dezelfde halve competitie Beide zijn nog van belang. Immers, zou VSV verliezen en Alcmaria win nen, dan zouden HVC en Alcmaria de eerste ronde bereiken! Zoover zal VSV het echter ..wel niet laten komen, zoodat we er op rekenen, dat VSV en HVC zich voor de eerste ronde plaatsen. Wat deze eerste ronde betreft, om te beginnen moet Hollandia naar West- Frisia! Een boeiende ontmoeting tus schen twee oude rivalen mag ver- wacht worden en de sfeer zal er een van de competitie zijn! Beverwijk treft het niet best: ze moet al dadelijk op bezoek bij Haarlem en al is een gelijk, spel voldoende, we kunnen niet aan nemen, dat een le klasser zich zal la ten verrassen door een 3e klasser! Toch is een dragelijke uitslag zeer wel moge lijk. Overigens zie men ook hier het pro gramma! „NOORDHOLLANDSCHE". Competitie: Andijk 2Strandvogels 1; Twisk 1DVO 1, Limmen 2A. Boys 4; Vlos 2Alcmaria 5; MFC 3Sijbek. 2; SEW 3Sporters 2; Alcmaria 6SVW 2; VZV 2—Dirkshorn 2; LSVV 3— DTS 3; Winkel 3—Geel Zw. 2; HRC s —Helder 5; DTS a—Alkmaar a; Holl. b AFC a. Gouden kruis: GrasshoppersW.- Friezen; Schoorl—HSV; Schagen 2 VZV. Beker: Schagen—KFC 2; WFC 2— Alcmaria 2; Alw. Forw.Sporters; HolL 2SijbekarspelTexelWatervogels. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kamp. v. Ned.: HeraclesVUC; Hee renveenVolewijckers Competitie 2e kl. A: Kennemers ZFC. 2e kl. B: DOSVriendenschaar (K.) Promotie 3e kl.: Rapiditas—TOG; Helder—ZW. Competitie 3e kl. B: Halfweg—Kin- heim. Promitie 4e kl.: Wierlngerwaard— MFC. Competitie 4e kl. A: AtlasVrone; LSVV—Oudesluis. Competitie res. 3e kl. A: Alk. Boys 2 —Zaandijk 2 (besliss.wedstrijd op Aljg maria-terrein). NVB-beker (le ronde)QSCEDO| Purmerend—TerrasvogelsWest-Frisia— Hollandia; WFC—OFC; AFC—BI. Wit; Ajax—SDW; HaarlemBeverwijk. —Zaandijk 2 (besliss.wedstrijd op Alc maria; W.graafsmeer—Zeenurgia. Wielrennen. ZONDAG WEDSTRIJDEN TE WIERINGEN. Middelkamp aan den start. De vorige week uitgestelde wedstrij den op de Wieringer wielerbaan zullen thans a.s. Zondag worden verreden. Het „veld" is met verschillende „Ka nonnen" aangevuld. Zoo zal de beken de Brabantsche ploeg Braspenninx— Van Amsterdam aan den start verschij nen in de plaats van Francken—Van Gent, die elders rijden. Ook het deel nemen van Theo Middelkamp uit Kiel- drecht, met zijn plaatsgenoot Frans Pauwels. is een zeer groote attractie. De ploeg Van Vliet—Pronk blijft na tuurlijk gehandhaafd. Klink zal met Cor de Best een goeden gooi naar de zege doen. Verder gaat nog veler be langstelling uit naar de achtervolging GroenewegenKlink. Met elkaar een uitstekend wielersport-programma, dat hopelijk door goed weer zal worden be gunstigd. Honden. HONDENRENNEN IN HOORN. In samenwerking me' de V VV. te Hoorn houdt de Alkm.Windhondenren- vereeniging Zondag op het IJselmeer- sportpark te Hoorn haar eerste rennen in dit seizoen. Men weet, dat deze windhondenrennen zich in een groote belangstelling mogen verheugen en dat de publieke belangstelling als 't ware met de week groeit. Dat zal ook in Hoorn blijken, temeer, waar hier een programma wordt gegeven, dat de beste honden van Nederland bevat, zoo als Flying Belwin, Jacob Duvel, Detke, e.a. Dat deze zeer snelle honden zijn in geschreven, wordt natuurlijk ook ver oorzaakt door het feit, dat Hoorn de hoogste geldprijzen uitgeloofd heeft, die ooit in Nederland werden vastge steld! Wnd. hoofdred. Tj. N. Adema, Alkmaar, tevens afd. buitenland: Haagsch corres pondent en politiek medewerker H. J. J- Marinus, Amsterdam (HAMA); chef van dienst Jac. Broersen te Hoorn, tevens afd. binnenland; kunst, letteren en we tenschappen H. p. van den Aardweg te Alkmaar: sport Werkman te Alkmaar. Prov. nieuws: D.'A. Klomp te Alkmaar. Verantw. voor de adv.rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatselijke adv.: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2