ts )e Führer als voorbeeld voor allen. I jf r i |I' ITE WEE! VIRGINIA 225.000 TECO Theesurrogaat VOOR BABY! IEDEREEN ZEGT: wrr-rm ...NET ECHT! WEE HILLING Vrijheid dèr naties. Een woord tot Nederland. De Iuchtterreur. De fatale Joodsche invloed, Britsche vlooiactivileit in Verre Oosten verwacht. Sterke Britsche slagvloot bij Sumatra. verdwenen flesschenl NUTRICIA f of roekeloos.. II rïii ii'l :h wéér... de bonboni zegt het Heertja colade' en Biscuitfabrieken opera, die een volkom rd, omwerken tot eer* met Annie als ster en succes is er, en ook een elijksgeluk. va is een prima partner t en zij maken samen succes. De aantrek^e- alleraardigste opnamen s mogen hierbij nietj n. ;n buitenlandsch nieuwd theater in het voorpro-t tersvrouw. Victoria-Theater. ■ia-Theater vraagt een film de aandacht. Een eressante speelfilm, die otte Koch, Willy Birgeï il uitnemend gespeeld! is hierin de beroemde rkhardt. Een man met leroepsijver, die telkens roeilijkste gevallen wordt i daardoor zijn huiselijk: Gevolg: zijn vrouw Vera ties van dr. Croone, den aar man, zeer op prijs en slotte dreigt zelfs de pas gaan den chirurg n. Vol ontsteltenis be- ujn vrouw een ernstige aar zij vlucht toch hei- vekkenden toestand vindt n een hotel in N.-Italië, pende operatie is nood- ïrkhardt waagt de kans telt. Beiden zien hun n worden als het ware igd. heeft de rol van Vera begrip gespeeld, maar ;el was bijzonder goed dt. Een film, die stellig Dldoening zal schenken, ramma bracht een goed Nieuws, een uitgebreid Ufa-journaal en een natuuropname, getiteld ien". G. C, van Guliki. n uitkijken en de sfeer zal er een tie zijn! Beverwijk treft ze moet al dadelijk op -lem en al is een gelijk, we kunnen niet aan- le klasser zich zal la- por een 3e klasser! Toch uitslag zeer wel moge- men ook hier het pro- hollandsche". ndijk 2—Strandvogels 1; Limmen 2—A. Boys 4; ia 5; MFC 3—Sijbek. 2; s 2; Alcmaria 6—SVW rshorn 2; LSVV 3 3—Geel Zw. 2; HRC 5 5 a—Alkmaar a; Holl. b s: GrasshoppersW.- rl—HSV; Schagen 2— |en—KFC 2; "WFC 2— v. Forw.Sporters; HolL Texel—Watervogels. |a voor zondag. HeraclesVUC; Hee- lijckers (e kl. A: Kennemers— |S—Vriendenschaar (K.) kl.: Rapiditas—TOG; kl. B: Halfweg—Kin- kl.: Wierlngerwaard— kl. A: Atlas—Vrone; lis. k 3e kl. A: Alk. Boys 2 fesliss.wedstrijd op Al«r Jle ronde)QSCEDO) frasvogels; West-Frisia— —OFC; AFC—BI. Wit; Earlem—Beverwijk, fesliss.wedstrijd op Alc- tmeer—Zeeourgia. (wedstrijden te (eringen. Relkamp aan den start. lek uitgestelde wedstrijd ringer wielerbaan zullen fdag worden verreden. Imet verschillende „Ka- tuld. Zoo zal de beken- ploeg Braspenninx— aan den start verschij- lats van Francken—Van ïs rijden. Ook het deel- lo Middelkamp uit Kiel- Tzijn plaatsgenoot Frans n zeer groote attractie. J Vliet—Pronk blijft na- phaafd. Klink zal met Jm goeden gooi naar de |der gaat nog veler be naar de achtervolging jClink. Met elkaar een lersport-programma. dat led weer zal worden be- Innen in hoorn. ling met de VVV. te Alkm.Windhondenren- tdag op het IJselmeer- porn haar eerste rennen I Men weet, dat deze len zich in een groote logen verheugen en dat [langstelling als 't ware groeit. Dat zal ook in I temeer, waar hier een Jrdt gegeven, dat de In Nederland bevat, zoo- lin, Jacob Duvel, Detke, kr snelle honden zijn in- fdt natuurlijk ook ver- ket feit, dat Hoorn de ■zen uitgeloofd heeft, Ierland werden vastge- Tj. N. Adema, Alkmaar, lenlar.d; Haagsch corres- liek medewerker H. J. J- ldam (HAMA); chef van ersen te Hoorn, tevens kunst, letteren en we- p. van den Aardweg te Werkman te Alkmaar. "A. Klomp te Alkmaar de adv.rubriek W. Ra- laan de Zaan: voor de T. Bus, Alkmaar. fndïefl cisdien stelt ook tan surrogaat, bedenk dat «llcen TECO de smaak en geur heeft van echte Thee. TECO is een zuiver natuurproduct, samen» gesteld uit fijne en uitgelezen bladsoorten. Het zal wellicht iets meer moeite kosten om het te krijge» maar dat is TECO overwaard J Amateur- Tabakkers! Zelf tabak gekweekt? Saus de blaren met Ten Have's origineele Virginia-saus... en rook Uw eigen, geurige Virginia's. Pakje met gebruiks-| aanwijzing slechts 20 cent. Ook voor Beka-shag. VOLDOENDE VOOR 250 GR. TABAK TABAKS AUS Fa. K. tÈiT HAVE TABAKSKERVERIJ SINDS 1828 •M" »y. JJL r Op Dw toiletzeepbon kunt U nog Adelaar-Kinderzeep krijgen van oude kwaliteit! *.V V.» •J' 'n ADELAAR.PRODUCT PRIMA! Hoe kookt U? Iedere kookwijze geeft goede resultaten... als er maar in grediënten in de pan gaan, die zuiver en goed zijn. U kunt daarvan zeker zijn, wanneer U producten ge bruikt van W. A. Scholten, producten zooals Butaroma, Albumona, Transparants, W. A. Scholten's sago, aardappelmeel, etc. W. A. SCHOIiTEX Aardappelmeelfabrieken Wat Hilling met NETTIE heeft bereikt, houdt de beste belofte in voor wat Hilling «traks in echte thee zal bren gen. Dan gaat er weer niets boven van H is de rust en de kracht. (Vervolg rede Rijkscommissaris.) Daarbij is de Führer ons voorbeeld. In 1918 en 1919 heeft hij met den moed der vastbeslotenheid den strijd aan vaard. En naarmate zijn strijd werd voortgezet, groeide de verantwoorde lijkheid, die op zijn schouders ligt. Thans staat hij niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa berg. En als wij in ons beroep en bij deze taak "haenigmaal denken, dat het nauwelijks nog te dragen is, kamera den. denkt dan steeds aan den Führer. V/at ons als enkelingen moeilijk mag lijken, is toch slechts een honderd- millioenste deel van hetgeen op de schouders van den Führer ligt. Hij echter is de rust en de kracht. Dat is de genade in dezen mensch, dat hy in 't bewustzijn van een volle verantwoordelijkheid niet slechts alles draagt, maar grooter en sterker zijn kracht op anderen overdraagt, naarmate zyn taak zwaarder is. De Führer heeft volbracht wat slechts zeer weinigen genialen menscheii is gegeven, strijder te blijveè en een wijze te zijn. Dat is het grootsche van zijn verschijning. Wij zijn in den oorlog gegaan in het bewustzijn, dat wij nationale rechten moesten verdedigen en handhaven, waarop niets kon worden afgedongen Dat de Duitsche stad Dantzig tot Duitschland terugkeert en Dantzig en Oost-Pruisen een veilige verbinding met de kern van het Rijk hebben, zijn onbetwistbare volksche rechten. Als wij ons thans voor oogen houden wel ke machten intusschen naar voren zijn gekomen, over welke historische zaken beslist wordt dan lijkt het ons nauwe lijks te gelooven. dat deze eischen het onderwerp zijn geworden van een oor- og, die een geheel continent op het pel heeft gezet. Terugblikkend kunnen wij thans zeg gen, dat reeds toen uit den Führer het Europeesche geweten heeft gesproken, doordat hij zoo gematigd, zonder het minste imperialisme, de rechten van het Duitsche volk wilde verwezenlij ken. Voor ons Duitschers was er toen geen aarzelen, geen weifelen, maar slechts een helder besef voor de ver dediging van onze volksche rechten. Misschien zijn wij toen ook in den oorlog gegaan met bepaalde wenschge- dachten, dat het ons mogelijk zou zijn. in den loop van of na dit conflict iets als een Europeesch lot te vormen. Maar bij onzen terugblik zien wij thans in, dat die wenschgedachte nog iet of wat eenzijdig was. Wij hadden haar n.l. slechts gekregen in de antithese tot het bolsjewisme. Wij hadden het bolsje wisme niet slechts naast ons. maar in den vorm van het communisme zelfs in ons zelf beleefd en overwonnen. Wij wisten, dat wij Europa moes ten oproepen om tegen dit oosten gemeenschappelijk paraat te zijn. Onze Europeesche gezindheid be rustte op het besef, dat wij een eenheid tegen het bolsjewisme moesten vormen. Maar deze Euro peesche gezindheid was nog niet volkomen. Pas de oorlog heeft ons daartoe gebracht, op het oogenblik namelijk, dat het westen in zijn machtigste- concentratie, in het Amerikanisme van Roosevelt, tegen ons optrad. Thans rondt de vorm zich af. Ook geestelijk, niet slechts politiek, mili tair of economisch. Thans weten wij, wat Eropa is. Thans weten wij wat wij te verwachten hebben, als het oosten of het westen zich over ons uitstort en de overhand krijgt, namelijk dat wij dan ophouden Europeanen te zijn. Men heeft de juistheid van onze in 1941 opgestelde these „Duitsch land strijdt voor Europa" betwist. Men heeft ons gezegd, dat Duitsch land slechts strijdt voor een door Duitschland beheerscln Europa. Thans weten wij, dat het wezen van dit Europa bestaat in de vrije ontplooiing van de cultuur der Europeesche volken, in de volksche vrijheid der Europeesche naties, die er zich van bewust zijn dat zij Europeanen zijn en een Europeesche taak hebben. Voor dit inzicht, voor deze wijsheid is het Duitsche volk een moeilijken weg gegaan en heeft het grenzenlooze offers gebracht. Aan dit inzicht hou den wij daarom vast. Wij keeren ons tegen elk imperialisme, waar het ook vandaan komt. omdat wij weten dat een imperialisme het einde in Europa beteekent. het einde van den Europee- schen geest. Wij verlangen vrijheid voor de Europeesche volken, maar een vrijheid in het besef van hun verant woordelijkheid voor Europa zelf. Zij moeten en zullen alle aantreden. Daar mede zullen zij hun vrijheid verwer ven. Dat is het ook, wat ons zoo dicht bij u brengt. Nederlandsche kamera den, dat gij uw volk voorgegaan ziit, om met ons den weg van offers voor dit Europa, dat tenslotte de vrijheid van uw eigen volk beteekent. te gaan Ik geloof, dat het wijzer-worden, waarvan ik heb gesproken, voor de Nederlanders zelf geldt, weliswaar niet voor degenen, die er vandoor gegaan zijn en aan den overkant er gens in Londensche schuilkelders zit ten en daardoor het kloppende leven van het Nederlandsche volk in het ge heel niet meer kennen. Maar ik spreek met degenen, die hier staan, die hier strijden, ook al zouden zij thans nog tegen ons zijn. Ik geloof, dat er onder hen niemand is. die niet eens bij zich zelf zegt. dat de oude orde, hoe nut tig die ook voor hem was, hoezeer hij haar ook aanhing, eenigszins dubieus was. De Nederlander heeft een zeer bij zondere waarde aan zijn onafhanke lijkheid gehecht. Want een numeriek klein volk hecht juist tengevolge van deze quantiteitsverhouding veel meer waarde aan zijn souvereiniteit dan een groot volk van honderd millioen zie len, omdat voor dat groote volk de kwestie der onafhankelijkheid zich in het geheel niet kan voordoen, wanneer het vastbesloten is zijn vrijheid tot het uiterste te verdedigen. Ik geloof kame raden, dat ook deze vraag thans reeds in het Nederlandsche brein zeer be dachtzaam wordt beantwoord. Bij bewust, nationaalsocialisten, want gil weet. dat de gemeenschap, waarheen het nationaalsocialisme ons leidt, niets anders kan zijn, dan uw volksche vrij heid. De Nederlanders echter, die dat nog niet begrijpen, hooren thans de woor den, die ergens in het buitenland wor den gesproken over de onafhankelijk held der z.g. kleine volken. Wejnu, de grooten, die uitgetrokken zijn om de handhaven, hebben haar reeds totaal afgeschreven. Dat hebben overigens de heeren van Kleffens en Gerbrandy wij hebben dat het Nederlandsche volk niet ont houden ook tot uitdrukking ge bracht met hun bruggehoofdtheorie voor Amerika. Want een bruggehoofd beteekent natuurlijk afhankelijkheid van het land, waarvoor men een brug gehoofd moet vormen. De onafhanke lijkheid der kleinen is dus thans in het geheel geen probleem meer. omdat zij door de anderen niet eens wordt toe gelaten. Er was waarschijnlijk in 1940 een zeer groot aantal Nederlanders, die meenden, dat Duitschland de onafhan kelijkheid der kleine Staten wilde ver nietigen. Alleen op grond van de be staande militaire noodzaken moesten wij toen immers hier situaties schep pen, die thans, in 1944, zoo krachtig zijn, dat zij Europa kunnen bescher men. Thans ziet men in, dat het niet Duitschland is, maar het imperialisme van de grooten aan den overkant, die de onafhankelijkheid der kleine Sta ten niet willen. En nu moet gij Nederlanders er over gaan nadenken, welke situatie in laatste instantie gunstiger is: de afhankelijkheid van een Amerika nisme, waarvoor de Nederlanden een smal bruggehoofd, nauwelijks honderd kilometer diep, moeten vor men, met voor zich een gebolsjewi- seerde massa op een gebied van zes tot zevenduizend kilometer diep, of een afhankelijkheid, die slechts beteekent een subordineering onder de gemeenschap der Europeesche naties, waarin natuurlijk Duitsch land als de sterkste in aanmerking komende leidende mogendheid geldt. Dat Duitschland in militair opzicht de leidende mogendheid moet zijn, zul len de Europeesche naties zelf ver langen, aangezien dat land de grootste prestaties levert voor de verdediging van Europa. Het gaat niet meer om de onafhanke- lijheid, maar om de rechtsgelijkheid van het Nederlandsche volk in de ge meenschap der Europeesche volken. Het zou ons liever zijn, als het ge- heele Nederlandsche volk onze militai re bondgenoot was. Als hier dozijnen voortreffelijk uitgeruste Nederlandsche divisies stonden. Dan hadden wij een zorg 'minder en wij allen, zooals wij hier zijn, zouden in het oosten onze taak kunnen vervullen. Zoo ver zijn wij nog niet. Daardoor verkeeren wij hier niet alleen in de situatie van den politiek gelijk denkende en kameraad, maar ook nog in de rol van bezettende mogendheid. Maar u moogt dien toestand niet zien als den toestand, dien wij ons voor de toekomst voorstellen. De toekomstige verhouding moet een verhouding van vertrouwen zijn. Wie vertrouwen wil ontmoeten moet zelf vertrouwen geven, en wie vertrouwen wil geven moet het zelf ontmoeten. Dit alles wordt echter slechts verkregen door de prestatie. Naar mate het Nederland sche volk prestaties levert, niet voor de Duitschers, maar voor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daarmede de rechtsgelijkheid en de vrijheid der Nederlanders. Wij hebben uit dezen oorlog het in zicht verworven, dat het nooit gaat om een strijd waarin Europa op de een of andere wijze overheerscht moet wor den. maar om een strijd, waarin de krachten van Europa in volledige ont plooiing moeten worden vereenigd. Het Duitsche Volk en de Duitsche leiders mogen van zich zeggen, dat zij voor Europa heben gestreden, om niet te spreken van de geschiedenis, waarin Duitsch bloed steeds weer in het oos ten het lot van Europa heeft gered. Toen Molotof in Berlijn kwam Ik herinner slechts aan een gebeurte nis, die zich enkele jaren geleden af speelde op een militair zeer belangrijk oogenblik, n.l. toén Molotof naar Berlijn kwam. Molotof heeft namens de bols jewistische regeering den Führer voor gesteld, dat Duitschland er zich niet om zou bekommeren, als de bolsjewis ten Finland bij de Sovjet-Unie zouden inlijven, als zij door Roemenië zouden opmarcheeren. ais zij Bulgarije zouden inlijven en de Dardanellen bezetten. Wat zou er gebeurd zijn als de Führer op dit oogenblik „ja" gezegd had? Op het oogenblik der militaire be slissing van den strijd met Engeland zou de bolsjewistische macht in het oosten afgeleid zijn langs wegen, die hen minstens een jaar zouden hebben beziggehouden Als bovendien de bols jewistische regimenten en luchtvloten aan de kust van de Botnische Golf zouden zijn geweest, zou ook menig Zweedsch blad heel anders schrijven dan nu De Führer had toen Molotof zijn toestemming kunnen geven. Hij had zich zeker voor een jaar vrijheid in den rug verschaft, hetgeen voldoen de zou zijn geweest om met Engeland volledig af te rekenen. Als de Führer toen „neen" heeft gezegd, dan deed hij dat. omdat hij tot zichzelf gezegd heeft dat het bolsjewisme niet in Europa mocht worden binnengelaten, al zou dat nog zoo'n tactisch succes geweest zijn. Daarom is het Adolf Hitler, die „Europa" mag zeggen, want hij heeft zelf het geheele Duitsche volk met zijn lot in de waagschaal der geschiedenis geworpen. Had hij van Europa afge ven en Europa bij dit. snel ingezet, dan was de situatie tactisch wellicht ge makkelijker geworden. Het begint te dagen Thans, kameraden, geloof ik te kun nen zeggen, dat het reeds in de hoof den begint te dagen. In het afgeloo pen jaar trachtten onze vijanden met alle mogelijke politieke en propagan distische middelen de neutralen tegen ons in het harnas te jagen, en ook eenige onzer bondgenooten uit ons front los te maken. Sedert een half jaar echter beleven wij politieke ne derlagen van onze vijanden. Of hetZwe- den, Ierland. Spanje. Turkije, Finland of Roemenië betreft, wij zien de eene nederlaag na de andere Waarom? Om dat onze legers in Stalingrad en El Ala- mein zegevierden? Geenszins! Omdat deze menschen inzien, dat Duitschland moet bestaan, willen zij zelf nog be staan. Is het voor ons Duitschers een oor log van den haat. die op vernietiging uitloopt? Tegenover het westen behoef ik geen woord te verspillen, maar ook zelfs tegenover het oosten is het. als ik denk aan de volksche kern van de Russen, de Oekrainers, de Tartaren en hoe zij verder mogen heeten geen oorlog der vernietiging. Het is onze historische taak het bolsjewisme zoo zeer te breken, dat het nooit meer een gevaar voor Europa is. Er kan in de Duitsche harten een gevoel van haat opkomen op het oogenblik, dat Duitsche vrouwen en kinderen door Anglo-Amerikaansche terreurvliegers vermoord worden. Ik weet niet hoe het Duitsche volk over Bij onze Vrijwilligers. In de voorste linies wordt het IJzeren Kruis uit gereikt aan ^r-grenadiers voor het yernietigen van een groot aantal vijandelijke pantsers hh PK Ohlemacher/O/H/P m daden zal denken. Maar rliet wij heb ben dezen toestand geschapen. Dat moeten degenen verantwoorden. die bevel geven tot de terreuraanvallen op Duitsche steden. Dat het zuivere terreuraanvallen zijn, hebben wij immers in deze stad zelf beleefd. Er is hier niets van mili tairen aard te vernielen. Ik wil niet tegenspreken, als iemand zegt, dat de Amerikaansche eskaders niet absoluut bewust een Nederlandsche stad willen vernietigen. Wellicht hebben zij hee- lemaal niet geweten, dat het hier een Nederlandsche stad betrof, omdat zij niet de minste behoefte hebben zich vertrouwd te maken met onze Euro peesche toestanden. Evenzoo hebben zij Schaffhausen weggevaagd. Zij hebben zooveel honderd kilometer gevlogen en toen wilden zij hun bommenlast kwijt. Ik stel mij de zaak zoo voor, dat die Amerikaansche eskaders hier binnen gevlogen zijn, tot een zekere diepte in het continent zijn doorgedrongen, een stad gezien hebben en geen moment hebben overlegd, of het een Duitsche, Nederlandsche of een andere stad was, maar hun bommenregen eenvoudig hebben laten vallen. Deze mentaliteit wekt in ons Duit schers een doodelijken haat, maar het is geen haat, die ons van het verstan berooft. Het is een haat, die ons voor generaties zeer voorzichtig zal maken geen haat, die de menschelijkheid in ons doodt. Wij moeten sems zeer hard zijn. maar wij kwellen de menschen niet. Nooit zal de menschelijkheid zel ve door ons verraden worden Wat wij willen is slechts het hard zijn, dat het oogenblik gebiedt. Den Amerikaan- schen en Engelschen bombardemen<s- vliegers echter is dat alles geheel on verschillig Die houwen op de stad in in het besef, ja met de bedoeling, dat de Duitsche vrouwen en kinderen ver nietigd worden. Kameraden, deze oorlog is een oproep tot alle mannen, of zij aan het front of aan het thuisfront staan, om zich vrij te maken van hen, die uit haat den oorlog wil len en dat zyn de Joden. Als de regeeringen onzer vijanden niet bij de bolsjewisten volkomen in han den der Joden waren of indirect door de Joodsche adviseurs geheel onder den invoeld dezer Joden stonden, dan zou deze oorlog reeds geëindigd zijn. Daarom is deze oorolg een oproep aan alle strijders tegen degenen, die geld en macht hooger schatten dan het menschelijk lot en dat zijn de Joden. Wederom gaat onze blik naar den Führer Hij heeft ons de richting aan gegeven. doordat hij ons het volksche rasbewdstzijn en de taak van onze ge meenschapsordening heeft geschonken. Uit een volksche gemeenschapsorde ning kan nooit een imperialisme ont staan, want zij wordt gebouwd op de vrijheid der door het ras bepaalde vol ken. Zij is nooit, op grond van een of ander rationalisme van een of andere internationale of universalistische idee, de poging om alle anderen, onverschil lig van welk ras die zijn, onder een heerschappij te dwingen. Door het richtsnoer, dat de Führer ons gegeven heeft, ontkomen wij ook aan het ge vaar van afglijden. Afglijden is het b.v. als menschen, die over den zin van deze wereld ingespannen nadenken en hun medemensehen een weg in den twijfel willen wijzen, constateeren, dat het Jodendom en de Joden hun nader verwant zijn en dichter bij hen staan dan hun eigen volksgenooten van na- tionaal-socialistische gezindheid. Dat is het ziellooze rationalisme, zelfs als het in confessioneelen vorm gekleed wordt dat ontstaat als men de volksche wet ten niet beschouwt, als door God ge geven. In werkelijkheid spreekt uit deze menschen een geestelijke hoog moed, die den Schepper een stumper noemt, want het internationalisme wil immers de door den Schepper gegeven verdeeling in rassen door vermenging der verschillen ongedaan maken en het werk van den Schepper verbeteren. Kameraden, er bestaat echter geen mensch op zichzelf, een mensch bestaat slechts onder het stempel van zijn ras Dat is een fundementeele wet, waaraan niet getornd kan worden. Daarom is ons rasbewustzijn f-n de inzet in onze gemeenschap van volk en ras, de eers te opdracht, die wij van onzen Schep per hebben gekregen. Niet om anderen op deze of gene wijze te overheerschen Elk leven in zijn ras en op ziin bodem, naar zijn verplichting en verantwoor delijkheid moeten altijd in zijn volk berusten. Zoo heeft God het gewild want hij heeft de rassen geschapen Deze weg van offers van het Duitsche volk zou ondenkbaar zijn, indien hij gegaan werd, omdat men een groot ge bied wilde scheppen of omdat men uit vrees voor het bestaan dezen strijd aanvaard had. Geolof aan ons volk. De bron en het uitgangspunt van on ze kracht is het ons door den Führer gegeven geloof aan ons eigen volk. Slechts zoo is het te verklaren, dat wij na 1918 uit de diepste vernedering zijn opgestegen tot deze machtsontwik keling in den wereldoorlog, die thans reeds vijf jaar duurt. Het lot heeft ons als geen ander beproefd en daarom kunnen wij vertroeven. De politieke leiders der partij zijn de soldaten uit den wereldoorlog van 1914 tot 1918. Dat verbindt ons, de weer macht en de partij, thans tot een een heid. De politieke wilodrager moet doordrongen zijn van de noodzaken der weermacht. De militaire wilsdra- gers zijn volledig vervuld van ons poli tiek doel. In deze eenheid van strijders aanvaarden wij de vuurproef, van wel ke wij weten, dat zij de zwaarste zal zijn. Wij zijn innerlijk zoo sterk in ons hart, dat wij zeggen: Ja, thans komt deze vuurproef, wij zijn zoo hard, wij zullen overwinnen. Vóórgaan Gij politieke -leiders wordt heden beëedigd. Dat de dag der eedsaflegging samenvalt met den verjaardag van den Führer is meer dan een besluit der politieke leiding, het is een symbool. Want de politieke leider moet vóór gaan. Voor hem is er evenmin ^als voor den soldaat aan het front een eigen ik. Onze Führer en zijn gedachte zijn voor ons allen een politieke weder geboorte, een moreel e en geestelijke wedergeboorte geweest. Derhalve is het vol beteekenis, dat gij op den ver jaardag van den Führer den eed af legt, met alle krachten en altijd de taak te vervullen, die de Führer u heeft gegeven. Altijd een strijder zijn, altijd een zoeker :i?n, nooit een zelf voldane, nooit een onverschillige zijn. dan hebt gij volbracht wat uw lot en uw verantwoordelijkheid verlangen Oris nationaal-socialisme is geen pro gramma, het is een overtuiging, de wet van ons leven. Het zijn geen woorden. Ons nationaal-socialisme wordt be leefd en het zal ons Duitschers en ons nationaal-socialistep naar de overwin ning van ons leven leiden. In naam van den Führer en in zijn idee. Heil Hitier! Aanval óp Sabang begin van een nieuwe phase onafhankelijkheid der kleine volken te dezen toestand en over deze schand- De gebeurtenissen op het stryd- tooneel in Oost-Azië worden in Duitschland steeds met groote aan dacht gevolgd, aldus de N.C.D. Be halve de actie van Duitsch*. hulp kruisers onderstreept het optreden van Duitsche dirkbuoten, die tot in den Indischen Oceaan opereeren, het belang, dat Duitschland aan den strijd in deze verafgelegen gebieden hecht. Een gebeurtenis zooals de ver plaatsing van het hoofdkwartier van Admiraal Mountbatten van New Delhi naar Ceylon heeft dan ook tot talryke commentaren en gissin gen in de Duitsche pers aanleiding gegeven. Men heeft hierin niet slechts een uiting gezien van oneemgheid tusschen Mountbatten en den te New Delhi ach tergebleven generaal Auchinleck, doch misschien meer nog de inleiding tot komende operaties ter zee, beter gezegd- amphibische operaties, op welk gebied Mountbatten als deskundige geldt. Dit zou in overeenstemming zijn met een uitlating van het Britsche blad „Sunday Times" dat na het voor de Engelschen weinig gunstige verloop der gevechten aan de Indisch-Birmaansche grens ver klaard heeft, dat al het gepraat over plannen van Mountbatten voor een of fensief te land slechts moest dienen om de aandacht van plannen voor een aanval over zee af te leiden. Het was hier bekend, dat Engelan'd slagschepen uit de Middellandsche Zee naar den In dischen Oceaan heeft overgebracht en daar thans over een sterke slagvloot be schikt. Dat aan deze vloot de taak is toegedacht, eens een rol te spelen bij nieuwe offensieve plannen der Engel schen in het gebied van den Indischen Oceaan, ligt voor de hand. Tot dusver heeft de Engelsche activiteit in dit zee gebied zich beperkt tot de voor enkele maanden begonnen duikbootactie en het leggen van mijnen door vliegtuigen, dat sedert kort een aanvang heeft genomen. Aanvti op Sabang. Thans schijnt echter een nieuwe phase ingeleid te zijn, want Britsche vliegtuigen hebben volgens te Berlijn ontvangen berichten een aanval on dernomen op het vlootsteunpunt Sa bang op Noord-Sumatra Deze vlieg tuigen waren opgestegen van vlieg kampschepen die deel- uitmaken van een door slagschepen krachtig be schermd vlooteskader. Omtrent deze actie zijn te Berlijn nog geen nadere bijzonderheden ontvangen. Afgewacht moet worden, of zij het be gin vormt van verder strekkende opera ties van het Britsche vlootsteunpunt Ceylon uit, doch intusschen wijst men er in Duitsche marineklingen op, dat alle operaties der Engelschen, of zij zich nu tegen de Irswadi-monding en Rangoon of tegen de Straat van Malak- ka of Noord-Sumatra richten, daardoor bemoeilijkt zullen worden, dat op den weg daarheen de door de Japanners be zette eilandengroepen der Andamanen en Nicobaren liggen, die een soort van barrière vormen. Daar Ceylon niet over dokmogelijkheden voor groote schepen beschikt, zijn de Engelschen ook in dit cpzicht in het nadeel tegenover de Ja panners, die in het betrekkelijk nabij gelegen Singapore ook slagschepen in het dok kunnen opnemen. Volgens het communiqué van het Japansche hoofdkwartier, dat Vrijdag middag is uitgegeven, is een slagforma tie vijandelijke vlooteenheden in den ochtend van 19 April verscheneh in de wateren ten westen van Sumatra en heeft een luchtaanval uitgevoerd op het aan de kust gelegen eiland Sabang. OFFICIEELE PUBLICATIES. Rijksbureau voor IJzer en staal. Het in de telefoongids voorkomende nummer van Rijkskijzer, Lange Houtstraat 11, 's Gravenhage, is gewijzigd van 182550 in 183050 Onder no. 110835, Deutscher Be- vollmSchtiger kunnen uitsluitend ge sprekken worden gevoerd met den Duit- schen gevolmachtigde bij dit Rijksbureau Noii-Ferro metalen voor Duitsche orders. Op circulaire no 300 D is een supple ment verschenen, houdende wijzigingen inzake de te gebruiken formulieren bij het koopen van eindproducten of giet- stukken in het binnenland zoowel als in het buitenland, bestemd voor de uitvoe ring van Duitsche orders. Belanghebben den, die bedoeld supplement nog niet ontvingen, wordt aangeraden een exem- Wy openen de jacht op de De babies van Nederland smeeken om Nutricia-voe- ding. Geef ons Uw leege flesschen terug, opdat wij hen kunnen helpen. Dapper is het nemen van noodzakelijke risico's, roe keloos het nemen van on- noodige risico's. Wie hel enorme risico van oorlogs schade voor eigen reke ning neemt, is roekeloos. Immers, rfien kan er zich behoorlijktegen verzeke ren. Sluit zonder verwijl een molestverzekering. Onderl. Nederlandsche Molestverzekering Mij. Kent. A'dam, Kelzersgr. 399, Tel. 30315 GOEDE RISICOVERDEELING plaar aan te vragen bij het Rijksbureau voor Non-Ferro Metalen, Lyceumplein 18, 's Gravenhage. Aanslag 1944 rundvee. Zeer veel veehouders zijn de meening toegedaan, dat de rundveeaanslag 1944, gekoppeld aan de melklevering, uitslui tend gebaseerd is op het aantal geleverde kg melk Als basis meent men het dis trict gemiddelde te kunnen aanhouden, zooals dit, voor de vervroegde levering was vastgesteld. Dit is echter geheel on juist. De aanslag '44 wordt niet alleen ge baseerd op het aantal kg. geleverde melk vanaf 10 Juni 1943, doch ook op het aan tal kg. geleverde melkvet. Dit laatste if juist van doorslaggevende beteekenis. Het leveren van nuchtere kalveren. Het leveren van kalveren op naam van derden is absoluut verboden, ook al we gen zij minder dan 60 kg Hierbij zijn ook de nuchtere kalveren Inbegrepen. In den vervolge zal hierop een strenge controle worden toegepast. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Prijzen kabeljauwkoppen. De prijzen, waartegen kabeljauwkoppen ten hoogste door den kleinhandel? ar aan den consument mogen worden verkocht, bedragen: f0.50 per kg., met lippen en kelen, f 0.25 per kg., zonder lippen en kelen. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEP. VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat het verbod, om goedgekeurde pootaardappelen voor andere dan pootdoeleinden af te leveren, is opgeheven Derhalve kunnen alle onverkochte en onverkoopbare res tanten goedgekeurde pootaardappelen on geacht. het ras, de klasse en de sortee ring, als gewone consumptie-aardappelen worden beschouwd en op de voorgeschre ven gebruikelijke wijze aan de V B.N A. worden afgeleverd, zoodra zich hiertoe de gelegenheid voordoet. i-1 V fel

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 3