Wrp ill §n II De slag in hei Westen begonnen. VIE I I Hi If f Ml I p1 t Films van deze week. STAD EN^MGEVING. Akersloot. Egmond aan den Hoef. Oterleek. Langedijk. Broek op Langendijk. Noordscharwoude. Oudkarspel. Warmenhuizen. Nieuwe Niedorp. LAATSTE _BERICHTEN. Aanval van Britsche torpedo- motorbooten afgeslagen. De Stem der SS. WAT maakt Uw pudding rotftnig van smaak? Marktberichten. SPÖRTREVUE VAN DE WEEK. Voetbalseizoen gesloten. PUZZLE. Kantongerecht. DAMRUBRIEK. Een VIVI steeds af U in deze gezinsvoc te maker --T-- Ir 1.. 1 I li lil Buitenlandsch overzicht. kff De 6e Juni zal in de f geschiedenis van dezen oorlog een even r historische datum zijn als de 10e Mei 1-040 en de 22ste Juni 1941, toen eerst het Westfront, daarna het Oostfront in jt beweging kwam. Het begin van de ge vechtshandelingen voor de Atlantische kust op 6 Juni 1944 heeft een phase van dezen oorlog ingeluid, die naar alle waarschijnlijkheid naar de meest dra matische hoogtepunten en daafmee ook naar het einde van den oorlog leiden zal. De invasie is dus begonnen. Daar mee is ook het oogenblik aangebroken om nu haar beteekenis in het kader dy algeheele oorlogvoering te bepalen, vervolgens vast te stellen welk karak ter de invasiestrategie vertoont, om hieruit tenslotte het verloop van den nu ontketenden slag in het westen te verklaren. De ontwikkeling der gebeurtenissen sedert 1940 vertoont 't volgende beeld: Na de snelle Duitsche zegepraal in het westen lag eeh voortzetting van het Duitsche offensief, rechtstreeks over het Kanaal en het Nauw van Calais naar Engeland, in den nazomer van 1940 voor de hand. Reeds toen echter begon zich in het oosten een spanning af te teekenen, die Duitschland een verder risico nemen in het westen ver bood. De Duitsche weermacht vol stond er daarom mee voor de Atlanti sche kust halt te houden; de door velen verwachte sprong naar Engeland bleef uit. Uit de spanning in het oosten ont wikkelde zich de dreiging, die in den zomer van 1941 tot den oorlog met de Sovjet-Unie geleid heeft. Het zwaarte- punt d€r Duitsche oorlogvoering ver- plaatste zich daarmee naar het oosten. De slag in het westen .werd afgebro ken, Engeland herademde. Dit zwaar tepunt is in overwegende mate in het oosten blijven liggen tot op het oogen blik, dat de Duitsche weermacht tot Stalingrad was doorgedrongen. Dit was voor de Duitsche legerleiding tevens het oogenblik haar verdere gedragslijn aan een herziening te onderwerpen en wel om drie redenen. Ten eerste was het in het oosten gestelde doel de vernietiging der bolsjewistische hoofdmacht niet bereikt, ondanks de bezetting van uitgestrekte Russische gebieden. Ten tweede deed het verraad van Badoglio aan den Duitschen zuide lijken flank een tijdelijk gevaarlijke situatie ontstaan. Ten derde had de te genstander in het westen Engeland, nu bovendien versterkt door Amerika van de adempauze sedert 1940 ge bruik gemaakt om zijn krachten te her stellen, aan te vullen en in gereedheid te brengen voor een tegenaanval de eerste tegenaanval sedert het Brit- sche échec bij Duinkerken, die aanvan kelijk als „tweede front," daarna als „invasie" werd aangekondigd. Het tijdstip scheen nader te komen, waarom de in 1940 afgebroken slag in het wes ten weer zou moeten worden voortge zet en langzaam, zoo langzaam dat de samenhang van het oostelijk front niet •in gevaar kwam, verplaatste 't zwaar- tepunt der Duitsche oorlogvoering zich naar het westen. Dit kwam allereerst tot uiting in de stelselmatige verkor ting van het oostelijk front, door de bolsjewisten gevierd als overwinnin gen, door de Engelschen echter ge vreesd als een onmiskenbaar teeken, dat Duitschland aan zijn westelijk, naar Engeland gekeerde zeefront in gelijk toenemende mate meer beteeke nis ging hechten. De Anglo-Amerikaan. sche oorlogsleidin.» heeft toen vermoe delijk gepoogd deze „terugkeer" van het zwaartepunt der Duitsche macht naar het westen naar elders af te lei den en wel naar het zuidén. Dit is het belangrijkste deel geweest, dat de En gelschen voor oogen heeft gestaan bij den strijd in de Middellandsche Zee, in Noord-Afrika en in Italië: de in het oosten vrijkomende Duitsche hoofd macht uit haar marschrichting naar het westen te lokken naar het zuiden. Dit doel heeft men niet bereikt. Het zuidelijk front in Afrika en in Italië is voor de Duitsche legerleiding on veranderd een nevenfront gebleven. Noch door het eerste Italiaansche ver raad in den rug van Rommels Afrika- corps, noch door de geallieerde lan dingen in Z. Italië, noch tenslotte door h§,t verraad van Badoglio heeft zij zich van de wijs laten brengen en 'de Duit sche hoofdmacht maakte dan ook op geen dezer momenten een zwenking naar het zuiden, maar bleef zich steeds meer richten op haar niéuwe hoofd- front: het westen. Deze ontwikkeling moet men goed beseffen, omdat hierdoor de huidige verdeeling van het Duitsche potenti eel duidelijk wordt en hiermee tevens een antwoord gegeven kan worden op de vraag, waarom de frontverkortin gen in het oosten en de distancieering in het zuiden niets z-gt over het ver loop, dat de strijd in het westen zal nemen; de vraag, waarom de Duitsche legerleiding dus zich in het westen geenszins zal beperken tot de taktiek, die de laatste jaren aan de andere fronten zoo opvallend het kenmerk is geweest van den Duitschen operatieven wil. Dit antwoord luidt dan immers: De defensieve houding der Duitsche weermacht op de andere fronten schiep juist daarom de voorwaarde voor een offensieve hduding in het westen. Ook al hadden Duitsche woordvoerders zich nooit in dezen geest uitgelaten, dan nog zdü het een eisch van onver biddelijke logica zijn met zulk een of fensieve houding der Duitsche weer macht thans in het westen rekening te houden. Ook om hét karakter der inva siestrategie en dus van den thans aan gevangen tweeden grooten slag i- het westen te begrijpen, moet men zich het strategisch verloop van den eersten na den veldtocht in 1940 afgebroken slag bij het uitbreken van den oorlog in 1940 herinneren. De Duitsche weermacht stond toen, in afwachting, het geweer aan den voet, in de Siegfriedlinie, juist zooals zij p<| in den Atlantlkwal staat. Ver kenningen en voorpostengevechten kenmerkten evenzeer als thans de pe riode, die aan de eigenlijke gevechts handelingen voorafging. Alleen bood de politieke situatie toen aan de geallieer den meer mogelijkheden een recht- streekschen aanval op de Duitsch' ver dedigingslinie uit den weg te gaan. Dit uitstel van het geallieerde offensief speelde tenslotte Duitschland het ini tiatief zoo overwegend in handen, dat vanaf de 10e Mei 194ö het toen ontke tende Duitsche offensief niet meer ge stuit kon worden. Thans, in 1944, lagen de politieke verhoudingen wezenlijk anders. Thans bestond voor de geallieerden geen mo- gelijkheid meer het initiatief uit den weg te gaan. Wél heeft Engeland nog eenige malen gepoogd het zwaartepunt der geallieerde oorlogvoering te ver leggen naar fronten, waar het Duit sche zwaartepunt juist niet lag met name naar de Middellandsche Zee maar het nog in Casablanca bedongen uitstel der invasie kon niet meer tot afstel leiden Want achter de Engel sche regeering stond nu dreigend Sta lin. Stalin wenschte de invasie, dus geallieerde initiatief in het westen en toen ook Roosevelt zich op dit stand punt plaatste, had Churchill zich ten slotte daarnaar te voegen. Vanaf dat oogenblik hebben zich in het geallieerde kamp paradoxale ver houdingen ontwikkeld, die op 6 Juni in het verloop der eerste krijgsverrich tingen zichtbaar werden. Want wat is het geval? De dwang door het Krem lin op Engeland uitgeoefend om het initiatief tot de invasie te nemen sloeg de Britsche legerleiding tevens de mo gelijkheid uit handen deze op eigen initiatief, d.w.z. naar Engelschen trant aan te vangen. Naar Engelschen trant ware het immers geweest om, onder het voorzichtig aftasten van den At- lantikwal, door middel van zgn. com mandoraids, het zwaartepunt zoo lang mogelijk te doen liggen bij een dreiging met invasie (een „invasion-in-being") om daaruit heel geleidelijk en dan bij voorkeur onder gebruikmaking van politieke mogelijkheden (intimidatie der neutralen, omkooping tot verraad enz.) gevechtshandelingen te doen ont staan. Deze vorm van „geruischlooze invasie" ziet .men door Engeland in zijn steunverleening aan Tito's partisanen in practijk gebracht, en vele Engelschen hebben gehoopt, dat zich in Frankrijk uit het „maquis" der terroristen der gelijke mogelijkheden zouden ontwik kelen. Op den 6en Juni is gebleken, dat zulk een hoop ijdel is. Engeland en Amerika zijn thans door Moskou ge dwongen om volgens bolsjewistische methode, onder het storten van stroo men bloed, massaal tegen den Duit schen Atlantik^val storm te loopen Reeds onmiddellijk immers was het uit de mededeelingen van Churchill duide lijk, dat de op 6 Juni begonnen aan val op het Normandische zeefront geen schijn- of afleidingsmanoeuvre is, ge lijk men die van de Engelschen kon verwachten, maar een in bolsjewisti- schen trant uitgevoerde frontale aan val op de Duitsche linie. De massale concentratie van schepen en vliegtui gen, door Churchill opgesomd, laat voor de veronderstelling dit als een schijnmanoeuvre te moeten beschou wen evenmin ruimte als de inzet van deze geconcentreerde macht ruimte liet voor het bij de Engelschen zoo gelief de element der verrassing. Tijdig heeft de Duitsche weermacht h^r afweer- maatregeien kunnen nemen en hoewel het nog te vroeg is om aan het ver loop der gevechten conclusies te ver binden, is het veelzeggend, dat deze nu geheel verloopen zooals door de Duitsche legerleiding verwacht en dus voorzien was. HAB MICH LIEB. Theater-Harmonie. ■••Marika Rökk heeft in Alkmaar vele bewonderaars en een film, waarin zij op den voorgrond treedt, trekt hier al tijd volle zalen. Een van de films, waarin zij zich van haar beste zijden doet kennen ■- en zij is inderdaad een veelzijdig artiste is zeker ,,Hab mich lieb", een film, die reeds meermalen hier gedraaid werd en altijd weer volle zalen trekt Men kan hier Marika Rökk niet al leen als danseres en zangeres bewon deren, maar ook als actrice. Zij heeft éen zekere charme, die het publiek onmiddellijk pakt en van harte met al haar groote en kleine avonturen doet meeleven. Deze film, waarin Viktor Staal een uitstekende partner is, besluit met een schitterend ballet, waarin Marika Rökk ten volle demonstreert, dat ..zij een van de beste danseressen van dezen tijd is. Tj. N. Adema. QUAX, DE BROKKENPILOOT. Cinema-Theater. Bovengenoemde succesfilm van Heinz Rühmann is in het C.-T. weder om geprolongeerd, HALT! DOUANE! Victoria-Theater. Een film, die een bijzondere aantee- kening verdient, omdat zij een zeei geslaagde afwisseling brengt in het repertoire, dat men veelal gewend is In deze Bavaria-film heeft de regisseur Paul May een sterke spanning weten te brengen, met bovendien naar het einde een climax en een verrassends ontknooping. De diefstal van een prachtig antiek kunstwerk uit het mu seum te Bremen (de Spiegel van Hele na) vormt de inleiding, terwijl de ge schiedenis zich verder a'fspeelt in het bergland aan de Zuidgrens, waar- een geroutineerde bende zal trachten het kostbare sieraad over de grens te smokkelen. De douanebeambte Alex Roscher wordt op onverwachte wijze in deze zaak betrokken, waarbij ook de charmante en verleidelijke Margot Marsau, handlangster der smokkelaars een opmerkelijke rol speelt. Om de spanning niet te verminderen, kunnan wij over den inhoud der film verder niets mededeeien. Maar behalve door den inhoud, zal men door Jiet spel ten zeerste geboeid worden- Rudolf Prack als Alex Roscher is speciaal te noe men, maar Annelies Reinhold als Mar got doet weinig voor hem onder. Bij zondere rollen moge», nog genoemd worden van Viktoria von Baliasko (de verloofde.Ernst Fürbringer als dr. Eveillard en "Walter Jung als Bratt. Als geheel een film, die groote waar deering heeft gevonden. Het vóórprogramma bracht veel nieuws uit binnen- en buitenland en een zeer geslaagde natuuropname van schapen teelt in Frankrijk. HARTSTOCHT. Alkm. Bioscoop-Theater Deze film, die weliswaar een thema behandelt, dat niet geheel nieuw is zal zeker opnieuw de toeschouwers boeien door het sterke spel van Olga Tschechowa in de hoofdrol (Gerda) Deze Gerda Is n.l. getrouwd met graat Hubert Stein zu Schwangen, die veel ouder is dan zij. Het huwelijk is niet gelukkig Natuurlijk komt er een an der in haar leven, n-1. de jonge jacht opziener Hans Strobel. Maar de snel opbloeiende liefde tusscheq deze twee menschen wordt spoedig verstoord. Er ontstaan voor Gerda groote moeilijk heden als graaf Hubert op de groote jachtpartij wordt gedold, Alles getuigt tegen Gerda. Tal van bijkomende om standigheden maken haar zaak schijn baar hopeloos Tot ten slotte maar dat ga men zelf in het A.B.T. zien Paul Otto als de graaf en Hans Stüwe als de jachtopziener staan de hoofd vertolkster in deze spannende film zeer goed ter zijde- Een uitgebreid vóórprogramma gaat aan het hoofdnummer vooraf. G C. van Gultk. .SPEEL NIET MET ONBEKENDE VOORWERPEN. Vreeselijke gevolgen door het ontploffen van een projectiel. Twee. jeugdige knechten uit een zaak hier ter stede vonden ergen^ een pro jectiel, dat veel gelijkenis vertoonde met een onderdeel van een radiotoe stel. Tijdens de afwezigheid van hun patroon gingen de knapen aan het experimenteeren. Na aansluiting op een batterijtje ontplofte tenslotte het projectiel. Toen de baas even later thuis kwam, kon hij slechts de afschuwelijke ge volgen constateeren; de beide jongens waren ijlings naar een dokter ge vlucht. De 18-jarige K. bleek een lichte hoofdwond opgeloopën te hebben en de twee jaar jongere van G. moest met een borstwond, een hoofdwond en een verbrijzelde rechterhand in het Cen traal Ziekenhuis worden opgenomen. De hulpverleenende arts oordeelde de amputatie van de hand noodzakelijk. Vanmorgen verkeerde de knaap nog steeds buiten bewustzijn. De jonge Van G. was op 5 Mei al aan het politiebureau ontboden, daar hier gebleken was, dat hij zich reeds vaker met. deze gevaarlijke experimen ten had bezig gehouden. De waarschuwing werd echter in den wind geslagen, met het gevolg, dat de jongen, tenminste als er geen vererge ring van den toestand intreedt, voor zijn verdere leven verminkt zal blijven. Laat dit voor velen weer eén waar schuwing zijn om Ce bedenken, dat oorlogswerktuigen geen speelgoederen zijn en dat men beter doet deze ge vaarlijke instrumenten onaangeroerd te laten liggen en er direct melding van te maken bij de politie of een militaire instantie. 20.000 GULDEN BOETE! De Starnmeerder veehouder W. Schermerhorn, die voor de Tucht rechter terecht stond voor het achter houden van de melk zijner koeien ge-» durende eenige weken, werd door den tuchtrechter mr. Meyer veroordeeld tot 20.000 boete, 10.000 waarborg som, de levering van acht koeien en publicatie van het vonnis. De eisch was 7500. HET WIT-GELE-KRUIS. In de maand April werden door de Wijkverpleegsters 507 bezoekn afge legd bij 52 patiënten, waarvan 352 bez. bij leden van het A.A.Z.A., 151 bez. bij leden van het W. G. Kruis en '4 bez. bij particulieren. Zij verleenden dus 66 maal laatste hulp. In de maand Mei legden de zusters 502 bez. af bij 42 patiënten, waarvan 399 bez. bij leden van het A. A. Z. A., 103 bez. bij leden van het W. G. Kruis. 5 maal werd laatste hulp verleend. De Wijkkraamverpleegster legde in de maand April 391 bezoeken af bij 25 patiënten en verleende .6 x assistentie aan den dokter., In de maand Mei leg de zij 317 bez. af bij 19 patiënten en verleende 4 x assistentie aan den dokter. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Mei werd op spaarbankboekjes aan bovengenoemd kantoor en ressort ingelegd 327.764,46 en terugbetaald 88.888.84. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 224 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 11 Juni is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark. Langestraat 1, geopend, welke in de week van 10 t.e.m. 16 Juni tevens den nachtdienst zal waar nemen. De geopende apotheken zijn 's avonds na 7 uur gesloten. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. N.-Niedorp, Doopsgez, kerk. 10.30 uur, prop. G. Prinsen Geerligs. Geref. kerk, 7.30 uur dienst. Warmenhuizen, Geref. kerk, 5.30 uur, ds. Greving. Hengeltvedstrijd. De hengelclub „De Sander" heeft besloten, indien de omstandigheden dit toelaten haar tra ditioneel concours wederom te houden op 9 Juli, te meer daar dit door ver schillende afd. werd verzocht. Het concours wordt gehouden in clubverband, personeelen- en dames wedstrijd. Openstelling postkantoor. - Met in ging van 9 Juni komt er een wijziging in de openstelling van het postkantoor De uren zijn dan van .9 tot 10.30 uur. van 13.30 tot 14.30 en van 16.30 tot 17.30. Geslaagd. - Onze plaatsgenoot, de heer J. Govers, slaagde voor het te Amsterdam vanwege het N.bv.A. ge houden èxamen Economische Geschie denis. Postzegelverzamelaars vereenigen zich. —Naar wij vernemen, is aan den Lange dijk een onderafdeeling opgericht van de postzegelverzamelaarsvereen. „Phila- telica". Er bestaat voor deze vereeniging veel belangstelling. Er hebbèn zich 35 personen als lid aangemeld. Het voorloo- pig bestuur bestaat uit de heeren N Groot, Noord-Scharwoude, voorzitter; C- Keeman Cz. Jr., Noord-Scharwoude, se cretaris en W. Tuyn. Noord-Scharwoude. penningmeester Het ligt in de bedoeling om op geregelde tijden bijeenkomsten te houden en door onderlinge ruiling de verzamelingen te vervolmaken Om den zuurkoolbeker. - Door de onverwachte 4—1 nederlaag van LSVV I| tegen Vrone heeft de strijd om den zuurkoolbeker wel bijzonder aan span ning gewonnen, De situatie is nu nl. zoo, dat wan neer DTS I Zondag a.s. thuis van LSVV wint. de drie clubs in punten- aantal gelijk staan. In dit geval zal het doel gemiddelde moeten beslissen. De uitwedstrijd heeft DTS met 0—1 verloren; DTS demonstreerde toen echter een matig parvijtje voetbal. Wil zij ditmaal kans op succes hebben, dan zal er terdege moeten worden aanae- pakt,- want LSVV is geen ploeg, die met zich laat sollen. Aan spanning zal het vbij den be slissingswedstrijd niet ontbreken. Vóór alles is het echter te hopen, dat eerlijk en sportief gestreden wordt. Deze belangrijke wedstrijd wordt voorafgegaan door een veteranenwed- strijd van genoemde clubs. Geslaagd. - Voor de gisteren te 's-Gravenhage gehouden examens voor stuurlieden slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. Wagenaar voor den derden rang. Het Jolige Weeuwtje. - Binnenkori zal de operette-vereeniging „Caeeilia" alhier een viertal opvoeringen geven van de operette ,Die Lustige Witwe" van Fr^ps Léhar. Wie aan operette denkt, denkt aan Franz Léhar en wie aan Franz Léhar denkt, denljt aan „Die Lustige Witwe", het levenswerk van dezen componist. Zelden heeft een operette zulk een succes geoogst als juist dit werk. In 1905 werd het voor het eerst opge-' voerd en het genoot reeds direct een meer dan gewone belangstelling. Op Kerstmis 1910 beleefde het werk reeds de 10.000e opvoering. Dat was pl.m. 40 jaar geleden, maar ook nu nog in 1944 spreekt men van „Het Jolige Weeuwtje" als ware het een werk van zeer recenten datum. Wie kent niet het beroemde „Vilja lied", wie hoorde niet van het beken de „Er waren twee koningskinderen", het „Paviijoenlied", enz. „Caeeilia" heeft onder leiding van haar eminenten directeur, den heer Nico Snel hard gewerkt; ook aan de regie, de aankleeding en verlichting is de volle aandacht besteed, zoodat weer eenige mooie uitvoeringen te ver wachten zijn. Voor de muzikale begeleiding heeft men zich de medewerking weten te verzekeren van het bekende Zaansche Operette Orkest. Geslaagd. Mej. N. Gelder, alhier, ie bij het te Amsterdam gehouden vakexa men voor dameskapsters geslaagd. Geslaagd. - Onze vroegere plaatsge noot de heer A. Borst Mz. slaagde bij het te Arnhem gehouden examen voor het PBNA-diplomsu Betonbouw, met vrijstelling voor, het mondelinge ge deelte. Politie. Gevonden: een pet (onder Schoorldam); een kinderportemonnaie. Inl. bij den heer Boon. Kolfwedstrtfden aan den Langedijk. De tweede serie van de kolfwedstrijden, welke als voorbereiding voor den alhier te houden nationalen wedstrijd door de Langedijker kolvers worden gespeeld, is thans geëindigd. Er was weer zeer veel belangstelling. We vermelden hieronder de bestgeplaatsten van de verschillende groepen: Eerste klasse: P. Gelder, Oud karspel, 974 pt.; C. Langedijk Bz. 970 pt.; P. Molenaar, Zuid-Scharwoude, 952 pt.; Th. Hijper Sr., Zuid-Scharwoude, 950 pt. Tweede klasse: W. Glas. Noord-Schar- woude, 871 pt.; P. Toepoel, Z.-Scharwou- de, 862 pt.; K. de Bakker. Noord-Schar woude, 853 pt.; C. Langedijk Cz., Noord- Scharwoude, 839 pt.; P. Kat, Oudkarspel, 835 pt. Derde klasse: J. Snijders, Zuid- Scharwoude, 858 pt.; J. Kramer, Zuid- Scharwoude, 850 pt.; H. Blom, Noord- Scharwoude, 841 pt.; L. Schrijver, idem, 806 pt.; Jac. Prijs, idem, 783 pt. Bridgewedstryd. De uitslag van den in café Kramer te Zuid-Scharwoude ge houden bridgewedstrijd was als volgt: Oneven lijn: le prüs C. Goudsblom er> C. Bakker. 12 pt.; 2e prijs J. Zijp en L H. Overtoom, 13 pt. Even lijn: le prijs G. Vroling en A. Weel, 11 pt.; 2e prijs C. Borst en H. de Vries, 13 pt. Heropening zaak. - Donderdag 8 Juni heropende den heer J. Wit aan de Dorpsstraat alhier, zijn geheel gemo derniseerde levensmiddelenhedrijf. Het is thans geworden een zaak naar de eiSchen des tijds ingericht onder ar chitectuur van de VIVO, een der grootste organisatie's in Nederland. De modernste vitrine's, stofvrije bewaar- bakken enz. zijn aangebracht, alles is tot in de pur.tjes verzorgt. Warmenhuizen is een moderne zaak rijker geworden. Met. deze aanwinst wenschen wij den heel- Wit goede za ken. Kolven. - De gehouden 50 slagenwed strijd in de Prins Maurits, bedoeld als vóórwedstrijd voor de te houden ..Noord- hollandsche" op a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag, is gisteren geëindigd. Ruim honderd kolvers hebben aan de zen geanimeerden wedstrijd deelgenomen en de resultaten waren zeec zeker door elkaar genomen goed Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat G. Deutekom van Noord-Scharwoude tijdens dezen wed strijd het bestaande baanrecord met 3 punten heeft verbeterd en gebracht heeft van 503 op 506. Het stond reeds een tien tal jaren op naam van J. Goet. die on danks zijn bijna 70-jarigen leeftijd kans zag om in 'dezen wedstrijd beslag te leg gen op den tweeden prijs in de eerste klasse mét 477 punten. Zeker een mooie prestatie. De uitslag was: Sajet: 1. W. Gorter Krommenie 439 pnt. 2. P. Goet, Zd.-Scharwoutie 437 pnt. 3. D. Blaauwboer, B'horn 433 pnt. De serie- prijs was voor C. Smit te Barsingerliorn met 99 punten. le klasse gummi: -1. G. Deutekom, N.- Scharwoude 50& pnt. 2. J. Goet, N.-Nie dorp 477 pnt. 3. K. Kistemaker, Barsin- gerhorn 463 pnt. Serieprijs P. Schudde- boom. Koog a.d.' Zaan 111 pnt. 2e jtlasse gummi: 1. K. de Geus, Zd.- Scharwoude 443 pnt., 2. dr. de Boer, N.- Niedorp 430 pnt. 3. Stadtlander, Hem N.-H. 423 pnt. Serieprijs C Langedijk Jz., N.-Scharwoude 109 pnt. 3e klasse gummi: 1. G. Sevenhuizen, N.-Scharwoude 433 pnt. 2. G. J. Woudt, Krommenie 405 pnt., 3. H. Blom, Noord- Scharwoude 399 pnt. Serieprijs G. Keu ken, N.-Niedorp 100 pnt. LANDSCHAPSSCHOON IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Zuidwestpoïder en het kanaal door West-Friesland. Dë Commissie voor Landschaps- schoon in Hollands Noorderkwartier kan in aanvulling op haar korten tijd geleden gedrne mededeeling van haar rapport over den Zuid-westpolder en het kanaal met de randmeren langs de kust van Hollands Noor lerkwartier weer een zeer belangrijk bericht brengen in verband met haar plannen. De Gemeentebesturen van Venhui zen, Wijderes en Schellinkhout en de besturen van den pojder De Drieban. den polder ScheUinkhout en de banne Venhuizen hebben unaniem besloten om zich te verzetten tegen een ka naal. hetwelk eventueel binnendijks geprojecteerd zou worden en om met klem aan te dringen op een buiten- dïjksch kanaal. De genoemde gemeenten, polders en banne oihvatten het geheele gebied dat door het gedachte binnendijkseh kanaal zou worden doorsneden. Deze eensgezinde actie tegen een dergelijk kanaal is voor de plannen van boven genoemde commissie vanzeer groot bej,ang. BERLIJN, 10 Juni. (Interinf). Duitsche patrouillestrijdkrachten heb ben vanochtend tusschen 2 en 3 uur voor de Nederiandsche kust bij IJmui- den verscheidene aanvallen van Brit sche torpedoraotorbooten in zware gevechten afgeslagen. Op de vijande lijke booten werden talrijke treffers geplaatst. Eén dezer booten werd zwaar beschadigd. Een eigen vaartuig ging verloren. VIJF PERSONEN VERMIST. Sedert eenige dagen worden te Bar- neveld 5 personen vermist. Er wordt een ernstig ongeluk ge vreesd. Dinsdagmorgen vertrokken in een luxe auto, met bestemming Assen, de garagehouder H. Blankenspoor, uit Barneveld, met de ^passagiers Bosman, Kooy, Tijmesen en Van Mourik,, allen uit Achterveld. Volgens informatie is het vijftal inderdaad in Assen geweest. Het spoor- leidt, vandaar naar Dedems- vaart, daarna echter ontbreken alle ge gevens. Daar het vast schijnt te staan, dat er dien dag nergens controle is geweest, of in beslagneming heeft plaats gehad, bestaat het vermoeden, dat de wagen te water is gereden. Luistert op Zondag 11 Juni van 11.30—11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 m. naar de Stem der SS, onderwerp: „Reichsschule Valkenburg". DE HEER F. E. MALLER GEMACHTIGDE VAN DEN LEIDER VOOR BINNENL. ZAKEN. UTRECHT, 9 Juni. Dé persdienst van de N.S.B. deelt mede: Overwegende, dat het wenschelijk is gebleken, de taak van zijn gemachtigde voor binnenlandsche zaken en nationa le veiligheid te splitsen in een arbeids gebied „Binnenlandsche Zaken" en een arbeidsgebied „Nationaje Veiligheid," heeft de Leider tot gemachtigde voor Binnenlandsche Zaken benoemd ir. F. E. MUller burgemeester van Rotter dam. De heer C. van Geelkerken, die tot de benoeming van ir. Muller de functie vervulde van gemach tigde van den Leider voor Binnenland sche Zaken en Nationale Veiligheid, zal in den vervolge optreden ais ge machtigde van den Leider voor Natio nale Veiligheid, PRIJSAANDUIDING MOET JUI$T GESCHIEDEN. DEVENTER, 9 Juni. Nu de prijs aanduidingsplicht algemeen is gewor den, is iedere kleinhandelaar voor de taak gesteld zijn uitgestalde waren op de juiste wijze van prijzen te voor zien. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het voldoende is als er zoo maar een prijs bij staat vermeld, maar dat'de vermelding van den toegestanen prijs, zoo noodig met verkoopeenheid en kwaliteitsaanduiding, is vereischt. Bij de controle op de naleving van dit voorschrift is namelijk gebleken, dat sommige winkeliers met name an tiquairs en handlaren in gebruikte, goederen om er maar van af te zijn een willekeurigen prijs hadden geno teerd en dan liefst aan den zéér hoo- gen kant. Zooiets is ontoelaatbaar en in ver schillende gevallen hebben de contro- leerende ambtenaren dan ook reeds proces-verbaal opgemaakt. De winke liers zijn hierdoor gewaarschuwd, dat bij gebleken overtreding zonder pardon wordt ingegrepen. Om pudding te krijgen, diff heerlijkroomig smaakt, hoeft U alleen maar V./.F.-pudding te nemen. Iedere K.LF.-pudding heeft dien roomsmaak naast den vanille- of vruchtensmaak. Proef het zelf door op Uw bon nen F./.F.-pudding te koopen. PUDDING EN VLA MARKTBERICHT ALKMAAR. Alkmaar* 9 Juni 1944. Aangevoerd f stapels wegende 7000 kg. Fabriekskaas 20+ f 42.50. Boerenkaas m/merk f56. Han del goed. TAXATIE PAARDENMARKT, TE SCHAGEN. Voor de Taxatie paardenmarkt ten behoeve van de Weermacht waren 45 stuks aangevoerd, waarvan 27 stuks werden goedgekeurd; 18 paarden kon-* den dus weer naar den eigenaar terug* 2 Paarden zijn niet opgekomen en worden inbeslag genomen. De paarden werden getaxeerd tol maximum prijs. -ti AKKERBOUWPRODUCTEN. Wijzigingen in het stelsel van. inneming. 's-GBAVENHAGE, 8 Juni. - In eeni officieele mededeeling, elders in dit blad opgenomen, worden voot de land bouwers belangrijke mededeelingen' gedaan over wijzigingen in het stelsel- van inneming van akkerbouwproduc ten, met name van de oliehoudende zaden, de granen en d£ peulvruchten* Ook voor aardappelen 1 is het inleve-t ringssysteem herzien, doch voor deze akkerbouwproducten zal de regeling nog nader bekend worden gemaakt* Het is van het grootste belang dat be langhebbenden nauwkeurig studie ma ken van de publicatie. De laatste voetbalzondag van het sei zoen 1943—'44 is gekomen: na morgen is er rust tot 15 Augustus. Een rust, die de voetballers kunnen gebruiken voor de beoefening van andere takken van sport. Wat dat laatste betreft, moet Noord- Holland-Noord eén achterstand Inhalen. Cricket, het spel voor de zomermaanden voor voetballers, wordt heelemaal niet beoefend, honkbal.... we hoeven alleen maar eens te kijken naar Haarlem en Amsterdam, om te weten, hoe honkbal door de voetballers geapprecieerd wordt! Honkbal dan wordt alleen nog maar in de omgeving van Velzen sporadisch beoefend. En voor de rest kent de door snee voetballer alleen maar voetbal Is dat niet een beetje al te eenzijdig? Zou het. ook in het belang van de licha melijke opvoeding, niet wenschelijk zijn, wanneer onze voetballers eens wat meer deden dan voetballen? Natuurlijk zijn er op het oogenblik moeilijkheden, welke niet te overwinnen zijn. We denken hier speciaal aan de materiaalschaarschte, die het onmogelijk maakt, om het honkbalspe! e.d. thans in te voeren. Maar we denken ook aan het voetbaltennis, waermee we verleden week in Alkmaar hebben kennis gemaakt. Dat spel kan in elke vereeniging beoefend worden zonder eenige kosten en het ware te wenschen, dat vele vereenigingen er toe over gingen, het in clubverband te beoefenen, 't Is niet alleen een welkome afwisseling in de zomermaanden, het is bovendien een nuttig spel, omdat het een prachtige gelegenheid geeft om de bal controle te verbeteren én de reactie snelheid grooter te doen worden. Intusschen wordt er morgen nog ge speeld Allereerst de finale om den N.V.B.-beker tusschen Willem II en Groene Ster. Een eerste en tweede klas- ser dus! Het is dezen keer een Zuidelijke aangelegenheid geworden, wat eigenlijk een beetje beschamend is voor het sterke Westen. Maar dat doet niets af aan de waarde van deze finale, die met vuur gespeeld zal worden. Willem II is natuurlijk favoriet, maar Groene Ster zal zich niet gemakkelijk ge wonnen geven. Verder nog enkele competitie-restanten en een enkele promotie-wedstrijd in de reserve-klassen. We kunnen ze gevoege lijk voorbijgaan. O Maken we thans even de balans op van het afgeloopen seizoen. Volewijckers is kampioen van Nederland geworden na 'n aardigen strijd met de andere dis- trictskampioenen: V.U.C., Heracles, Hee renveen e'n Longa. De promotie-wedstrij den brachten D.O.S., Neptunus. Be Quick (Z.), Sitt. Boys en Frisia in de eerste klasse Hier zijn dus tw#e oudjes weer teruggekeerd ln de hóógste klasse van den N.V.B.Be Quick en Frisia, die beide 'n prachtigen staat van dienst hebben en in de opkomstjaren van den N V.B. veel propagandistisch werk hebben verricht. Dat dergelijke clubs zich konden hand haven en nu zelfs weer konden promö- veeren, bewijst wel. hoe gezond deze vereenigingen zijn. Trouwens, de oudjes hebben het dit seizoen best gedaan. H.V V. werd kampioen en zag haar kans op promotie slechts op het nippertje ont gaan, Vitesse had eigenlijk evenveel recht op promotie als Be Quick. V.O.C., de populaire Rotterdamsche club, strui kelde weliswasr in de promotje-compe- t'itie, maar haar kampioenschap is een bewijs, dat ook deze oude club weer in kracht gaat toenemen. Zien we dan verder naar ons eigen gewest: OSV werd kampioen der tweede klasse, ZW. behoorende tot de Noord- hollandsche pioniers, promoveerde na&r de 2e klasse. Helder en Zaandijk achter zich latende, Wieringerwaard, MFC en ADO vochten om een plaatsje in de der de klasse, waarbij ADO van Heemskerk de sterkste bleek. Ziedaar dan de voornaamste resultaten van het afgeloopen seizoen. We zullen het er bij laten en alleen de hoop uit spreken. dat de competitieleider het vol gend seizoen zijn programma's iets lo gischer vast stelt. We hebben dezen keer al te lang op competitierestanten" ge teerd en deze restantjes doen werkelijk geen goed aan het voetbalspel! GEEN AD SPIRANTENDAG. De adspirantendag van de afdeeling N.- Holland van den N.V.B., wélke morgen in Alkmaar zou worden gehouden, is uit gesteld tot de tweede helft van Augus tus. WORSTELEN IN ALKMAAR. De Alkmaarsche krachtsport vereeniging SSS houdt Zondagmiddag in den Muziek- tuin worstelwedsti-ijden en zij heeft voor dezen middag gezorgd voor een uitste kend "programma. Immers, niet alleen, staan vijf worstelpartijen op het pro gramma: we .geven ze even weej: Elder- man (kamp. van Ned.) tégen Schoen (kamp. '43). Munnekes (kamp. v. Ned.) tegen Schut (kamp. '43), Minneboo (Be verwijk) tegen Beersén (Alkmaar), Gróót (drie maal kampioen van Ned.) tegen. Kokkes--Van Wormerever en Melgers (2e in de nat. kamp.) tegen Arts <3e in dé nat. kamp.), maar bovendien zullen ver schillende athleten het gewichtsheffen demonstreeren. Hét zijn Jansen (Delft)» kamp. van Ned. 1944, Beuker (Amste- dam), eveneens kamp van Ned., Slinger land (Delft), 3e in de nat. kamp. en, Tamboer (Amsterdam). Twee deskundigen zullen in een kort© causerie zoowel het worstelen als het gewichtheffen uiteenzetten, zoodat het publiek in de gelegenheid is, om wat meer te höoren van de krachtsportbe- oefening. Dan zal de heer F. Schouten met Roos en Hoven een demonstratie geven van het GriekschRomeinsch worstelen en ten slotte zullen Halter-leden voor een frisch nummertje hoogrek en brug zor gen en natuurlijk voor de meer en meer populair wordende acrobatiek. De wedstrijden beginnen om half drie. Onze Eerste Juni-opsrave. WELKE BEROEPEN? De eerste voorletters der namen 1, 3i en 6 waren (zooals Dinsdag aangegeven) F, L en E. De zes bedoelde beroepen waren: L Fabriekschef, 2. Melkcon- troleur, 3. Filmregisseur, 4. Sluiswach ter, 5. Brandstoffenhandelaar, 6. Piano-» onderwijzeres. Een minder gemakkelijke puzzle, die echter voor de geroutineerde oplossera geen al te groote moeilijkheden op-, leverde. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Juni-serie.) HOE OUD IS ELK DER VRIENDEN? Twee vrienden ontmoeten elkaar en na een lang gesprek zegt A tegen B: „Jij bent tochjaar? Juist, zegt B. Over 7 jaar zal driemaal mijn leef tijd viermaal jouw leeftijd samen 284 jaar zijn. O zegt A. en over 8 jaar zal driemaal mijn leeftijd viermaal jouw leeftijd samen 283 jaar zijn. Hoe oud zijn A. en B. op het oogen-t blik? Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk' Vrijdag 16 Juni 12 uur aan het Bureau dezer Editie, onder motto: „Puzzle- Rubriek". Jeugdbeschermingsverordening: A. M. de H. te Alkmaar, P. J. B. te Heiloo, C. P. M. P te Alkmaar, ieder f3 b. of 1 weèk tuchtschool. E. M. O te Alkmaar, f7.50 b. of 3 weken tuchtschool. Identiteitsplicht: Th. J. B. te Alkmaar, f2 b. of 1 dag hecht. M. S. te Alkmaar, f3 b. of 2 dg. hecht. Leerplichtwet: J. H. v. d. B. te Alk maar, f 3, b. of 2 dg. hecht. D. S. te Alk maar, f5 b. of 3 dg. hecht, N. L. te Warmenhuizen, f 6 b. of 3 dg. hecht. D. S. te Alkmaar, f 8 b. of 4 dg. hecht. W de W. te Alkmaar, J. C. de W. te Oudorp, ieder f 10 b. of 5 dg. hecht. Melkbesluit: 5?. v. D. te N.-Scharwoude. f 20 b. of 10 hecht. S. v. D. te N.- Scharwoude. f 30 b. of 15 dg hecht. Artikel 453 van het W. v. Str. (dron kenschap): P. de G te Limmen, J. H. B. te Limmen, ieder f6 b. of 6 dg. hecht. Verduisteringsverordening: J. P. t e Alkmaar, f6 b. of 3 dg. heept. K. S. J. te Almaar, f 8 b. of 4 dg. necht. Motor- en Rijwielwet: J. C. v. d. Z. te Z.-Scharwoude, 13 b. of 2 dg. hecht. Oplossing Probleem 1851 (a en b), vorige rubriek. a. Groote bord. Zw. 11 sch. op: 8, 9, 10, 13. 16, 18, 19, 23, 27, 34, 35. Wit U sch op: 21. 28, 32 37, 38. 43, 44, 46, 47, 48, 50. Opl. 1. 37—31 (zw. 27 X 36), 2. 38-33 (zw. 16 x 40), 3. 47—42 (zw. 23 X 32), 4. 42—38 (zw. 32 x 43). 5. 48 x 30 (zw. 35 x 24), 6. 46—41 (zw. 36 x 47), 7. 50—45 (zw., 47 x 29) 8. 45 x 5! b. Kleine bord. Zw. 9 sch. op: 81, 83, 71. 73. 62. 63. 53, 54, 31. Wit 8 sch. op: 51, 52, 41, 44, 33, 22, 23, 12. Opl. 1. 12—21 (zw. 31 X 12), 2. 33—43 (zw. 53 x 32). 3. 41 x 22 (zw. 12 X 61), i- 51 x 74 (zw. 83 x 64), 5. 44 x 82. Combinaties: I. Zw. 14 sch. op; 2. 3, 4, 7, 9, 12, TS 17. 18, 19, 20. 21, 22. 23. Wit 14 sch. op: 26. 28, 30. 32, 33. 34, 36, 38, 39, 42, 43, 48, 49, 50. Wit speelt: 1. 30—24 2. 39-31 3 33 x 13, 4. 13 x 11. 5. 38 x 7 en 26 x 6 (alleen zetten nu wit). Men 6' dit na! II. Zw, 6 sch op: 10. 13, 14, 23, 24, 30. Wit 6 sch. op: 25 34, 38. 39. 42 44. Zwart San zet. Het vervolg was: 2429, wit 44—40, zw. 30—35? wit 34—40, zw. 35 X 33, wit 30—24, zw. 29 x 20, wit 38 x 9, zW- 14 x 3. wit 25 x 51 Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 1852 van A. Polman. a. Groote bord: Zw. 8 sch. op: 3. 9, 12, 13. 14, 19.30,33. Wit 8 sch. op: 15, 23. 24, 28, 35, 37, 39 44. b. Kleine bord: Zw. 7 sch. op: 73. 61. 62. 63. 64, 52. 34. Wit 8 sch. op: 54 43, 32, 33, 21.' 23- 24. 13. Voor beide geldt: Wit speelt en wint Oplossing volgende rubriek. T-r koffiesuri 000R ONS KI dat met de uit bloem is - DE ZAj HET VERTR0UV ALS DE ZOLDER ONTRUIMD IS» HET BRANDGEVAAR GERINGER. ZOJJ ER VOOR, DAT HOEKEN EN BEREIKBAAR ZIJN. Eert met het Oor. p, V>tMt tornt off men nalaat in dezen een molestverzeker ten. Het ie «en „inzet* daarbij bet geheele aar» van den speler. C apeler 1 Verzek zonder uitstel v tegea oorlog' Onderf. Nederlandse!»» Wolaetmreterfng Mij. I K»n^ A'ttam, Kalzersgr. uïk' m

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1944 | | pagina 2