KLEINTJES IB0EKENBEURS4 ANTIEKE EN MODERNE BOEKEN DE HOOIKIST Provinciaalnieuws Disfributie-Nieuws "spinnewiel wol spinnen PERSONEEL HUILEN TE KOOP Te koop gevr. Huur en Verhuur DIVERSEN is uw SPAARPOT BINNENLAND Prof. dr. J. Huizinga overleden Naar wij vernemen is overleden Prof. dr Johan Huizinga, voorzitter van de afdeling Letterkunde van de Koninklijke Academie van lYetenschappen. Johan Huizinga werd te Groningen ge boren op 7 December 1872. In 1897 promo veerde hij tot doctor in de Nederlandse Letteren op proefschrift ..De- Vidushaka in het Indische toneel". i!n 1905. werd hij benoemd tot Hoogleraar in de Geschiede nis aan de Universiteit van Groningen. Tien jaar later ging Prof. Huizinga naar de Leidse Universiteit om er de Algemene Geschiedenis te doceren. Sedert 1929 is Prof. Huizinga voorzitter van de afdeung Letterkunde van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen. HOORN De voedselpositie Het werk van de Centrale Keuken Reeds veel is geschreven over de voed selpositie in het westen des lands en het behoeft geen betoog meer, dat deze m hoge mate nijpend is geworden. Laat zich dit hoofdzakelijk gevoelen in de grote be volkingscentra, ook te Hoorn worden in dit opzicht de moeilijkheden steeds groter, mede ten gevolge van het feit dat West- Friesland door de grote trek van Amster dammers op het gebied van aardappelen en andere noodzakelijke levensmiddelen vrijwel is „uitverkocht". De grote belang stelling voor de centrale keuken er zijn meer dan 4000 deelnemers spreekt in dit opzicht, al moge deze voor een deel voortvloeien uit brandstoffennood, boek delen. En warempel, men heeft in Hoorn over wat de centrale keuken biedt, niet te kla gen. Natuurlijk zijn er mensen wien het nooit naar de zin te maken valt, doch In het algemeen kan, wat geboden wordt, de toets der vergelijking met andere keu kens zeer wel doorstaan. Nochtans leeft onder het publiek één grief en wel deze, dat per persoon en per week behalve de bon 2 kg. aardappelen moeten worden in geleverd, zulks in tegenstelling met de buitengemeenten, waar men hiervan ver schoond blijft. Over deze kwestie nu hebben wij een onderhoud gehad met de leiding der keu ken, waarbij ons duidelijk werd, dat de positie buiten veel anders is, omdat men daar betrekkelijk gemakkelijk bij de tuin ders in het dorp aardappelen kan betrek ken, wat te Hoorn ten enenmale is bui tengesloten. Daarbij komt, dat op de in genomen bonnen de laatste weken geen aardappelen konden worden verkregen en dat het ingeleverde kwantum van 2 kg. onvoldoende is om in de verstrekking per hoofd en per week te voorzien. Hiervoor moet de aardappelreserve, welke met prij zenswaardig initiatief tijdig en in ruime mate was gevormd, worden opgesoupeerd, een proces, dat met zoveel duizend deel nemers veel sneller verloopt dan wel wen selijk zou zijn. Daarom wordt er aller minst stilgezeten, wat de aanvulling van de voorraad betreft, doch de buitenstaan der kan zich nauwelijks voorstellen, op welke grote moeilijkheden men hierbij stuit. Ernstige pogingen om per „Baron van Dedem" aardappelen vanuit Friesland naar hier te vervoeren konden door over macht niet tot uitvoering komen, het is trouwens toch in hoofdzaak het transport probleem, dat hier parten speelt. Aan "wel willende raadgevingen in dit verband ont breekt het geenszins, doch wel aan het materiaal, waarmede de aardappelen uit het noorden of uit het oosten des lands dienen te worden vervoerd. Desondanks is het gelukt nog weer twee schepen voor dit doel te charteren, die reeds vóór enige tijd vanuit Hoorn naar de overzijde zijn vertrokken en welker terugkomst met verlangen wordt verbeid. Zonder voorts in details te treden, mo gen wij wel concluderen, dat door de lei ding van de Centrale keuken al het mo gelijke wordt gedaan om de voedselver- strekking hier ter stede zoo goed mogelijk te doen zijn. Dievenbende opereerde De laatste tijd kwamen bij de politie alhier regelmatig aangiften binnen van inbraken, hoofdzakelijk gepleegd in le vensmiddelenmagazijnen. Thans is het, door de activiteit van opperwachtmeester Stapel, gelukt de bende, welke hieraan debet was, op te sporen en gedeeltelijk in te rekenen. De heren werden n.l op heter daad betrapt bij een poging tot inbraak met diefstal in een pakhuis aan de Nieu- wendam. Het waren J. H. en J. I., beiden uit Amsterdam en A. D. van hier. bene vens twee broers van eerstgenoemde H., die echter wisten te ontkomen. Bij huis zoeking in de woning van D. werden o.m. een aantal balen meel, afkomstig van de inbraak bij de fa. Kreyger en diverse an» dere goederen, bij andere inbraken ont vreemd, in beslag genomen. De gearres teerde mannen, die onze stad sinds enige tijd onveilig hadden gebaakt, zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar over gebracht, terwijl naar de voortvluchtigen nog wordt, gezocht. Inbraak in broodfabriek Onlangs is ingebroken in het pand van de Hoornse Broodfabriek aan de Ged. Appelhaven, bij welke gelegenheid een grote hoeveelheid brood, meel en olie werd ontvreemd. Als verdacht van deze in braak werd door de politie zekere K., al hier woonachtig, aangehouden. Bij een onderzoek, dat te zijnen huize werd in gesteld, werden verschillende artikelen, van vorige inbraken afkomstig, die met K. samenwerkten en afkomstig uit Am sterdam, zijn tot dusverre spoorloos. Eendenboutjes met een nasmaak De politie ontving van S., wonende aan het Visserseiland, aangifte van diefstal van een aantal eenden; een zestal van deze dieren werd vermist. Dezelfde dag reeds gelukte het, den dadere zekere V., aan te houden, die een bekentenis aflegde. Ook de mede hier woonachtige C. K. bleek bij de diefstal te zijn betrokken. De eenden waren bij V. aan huis gebraden en reeds ten dele geconsumeerd. Behalve tegen de daders werd proces-verbaal gemaakt wegens heling tegen den vaaer van V. en de moeder van K., die een paar boutjes ten geschenke hadden aangeno men, wetende, dat deze afkomstig waren van diefstal. Een goede ontvangst De laatste tijd werd vooral de omgeving van Zwaag en Berkhout door scha'v> dieven onveilig gemaakt. Thans is het de politie gelukt op twee hunner de hand te leggen, n.l. op de gebroeders V., resp. woonachtig te Zwaag en Nibbixwoud. Dit tweetal had zich geheel op de schapen- dieveren ingesteld en sliep snachts in een schuurtje, te midden van de weilanden, waarheen de heren zelfs een bed hadden overgebracht. Van hieruit trokken zij op roof, waarna de gestolen dieren door hen zelf werden geslacht. Bij het schuurtje waren de poten in de grond begraven, ter wijl men de huiden in een vat vond ver stopt. Voor de opperwachtmeesters Luyen- dijk en Scheper, die de arrestatie verricht ten, betekende dit een goede vangst. Steeds brutaler Nadat de bomen in deze gemeente door het verscherpte toezicht een tikje rust hebben gekregen in vele gevallen kan worden gesproken van eeuwige rust door clandestiene crematie in diverse kachels van onze stadsbewoners heeft het gilde der houtdieven zijn operatieterrein ver plaatst naar de contreien van Houten Hoofd en Vluchthaven. Hier heeft men in de steigerwerken een welkom sloopobject gevonden en menige zware balk of paal is hier reeds afgezaagd en ontvreemd. Dit is wel bijzonder onverantwoordelijk werk, waartegen niet streng genoeg kan worden opgetreden. In verband hiermede zijn reeds acht personen naar het politiebureau overgebracht. Diefstal van autobanden Door de economische dienst van de ge meentepolitie zijn aangehouden W. H., J. C. H. en J. J. M., allen alhier, verdacht van diefstal van drie autobanden, subsi diair medeplichtigheid hieraan, in de ge meente Blokker. De daders zijn ter be schikking van de marechausée gesteld.. ALKMAAR Begrafenis J. Sijp Op de Algemene Begraafplaats alhier" werd Woensdagmiddag het stoffelijk over schot van den heer J. Sijp, secr. c adm. van het Texels Schapenstamboek en het Yorkshire Varkensstamboek, ten gi-ave gedragen. De baar was met een zestal kransen bedek.. Een intieme kring vrien den. w.o. leidende persoonlijkheden op landbouwgebied, had zich om de groeve, met de familie verenigd. De veeteeltconsulent voor N.H. schetste den overledene als een van de sterke naturen, die thans als een eik was ge broken en wiens leven werken was. Na mens de bij de stamboeken aangesloten leden bracht spreker de overledene dank voor alles wat hij voor het landbouwver- enigingsleven had gedaan. Namens het personeel werkzaam op het Landbouwhuis aan beide stamboeken, sprak hierna de heer L. Roeger een woord van dank aan den ontslapene. Ds. Klein Wassink dankte, wegens verhindering van den zoon, names de familie voor de be- lagstelling en eindigde met gebed. Tarweschoven geplunderd Een landbouwer achter de Zuilenbosch- straat, di nog koreenschoven op zijn land heeft staan, kwam de politie, voor de be scherming van die schoven assistentie verzoeken. Hoewel de man er een wacht bij geplaatst had. kon deze de omwonen den, die soms met 50 tegelijk de schoven kwamen plunderen, niet de baas worden. Ook de politie gelukte dat ten dele, aan gezien er waren die zich op Christus, die de korenaren brak en verdeelde, beriepen, betogende, dat nood wet breekt. Pogingen worden nu gedaan de schoven zo snel mogelijk te dorsen. Zeven schapen vermist Zondagmorgen kwam de veehouder J. Posch, aan de Stompetoren, tot de on aangename ontdekking, dat zeven scha pen uit zijn land vermist werden. De mogelijkheid bestond, dat nu door de sneeuw het land en de sloten één vlakte zijn geworden, deze schapen in het water waren geraakt. Tot nog toe hadden opspo ringsmogelijkheden geen resultaat, zodat ernstig gevreesd wordt dat deze schapen zijn gestolen. Bakfiets ontvreemd Een bakker, hier ter stede, kwam tot de onaangename ontdekking, dat zijn gele bakfiets was ontvreemd. Boothuis wordt gesloopt De eigenaar van het boothuis aan het afgesneden Kanaalval verzocht de politie assistentie voor de bescherming van zijn boothuis, waarvan deuren en kozijnen waren gesloopt. Diefstal De politie te Alkmaar heeft de bestel ler bij de P.T.T., S. K., gearresteerd we gens verduistering van goederen uit post pakketten. ZUID-SCHARWO UDE Hulp voor stadskinderen De Kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente heeft zich met een oproep tot de ingezetenen gericht, om, nu in de steden de nood steeds hoger stijgt, gastvrijheid te verlenen aan kinderen uit deze steden. Enige jaren geleden zijn in deze gemeen te 30 a 40 Rotterdamse kinderen opgeno men. Ook thans, nu het ook voor velen op het platteland allesbehalve „vetpot" is, zullen ongetwijfeld velen aan deze op roep gehoor geven. 25-jarig jubileum Op 1 Februari herdacht onze postbod de heer W. Boot het heugelijke feit, dat hij voor 25 jaar als besteller in de wijken A en C werd aangesteld. Alhoewel de tijdsomstandigheden oor zaak waren, dat het feit zonder feestver toon moest plaats hebben, is deze da voor onze n trouwen post niet onopge merkt voorbij gegaan. Van vele „collega's uit cl- -uigevin werd de jubilaris geluk gewenst, ook na mens het hoofdbestuur der P.T.T. e" werden hem geschenken aangeboden. Ook door de burgerij, die in deze nie achter wilde blijven, werd een couve" met inhoud en vele gaven in natura aan geboden. De voorzitter van het feestcomi te, de heer Wit, schetste hem als ee trouw ambte raar en bracht hulde aan d post voor zijn behulpzaamheid, ook aa~" mevr. Boot de kantoorhoudster. De jubilaris dankte voor de grote be langstelling en zeide, dat hij meende nie^ meer als zijn plicht te hebben gedaan. Deze dag is voor onzen post zeer zeke" een onvergetelijke geworden. Moge he hem gegeven zijn nog vele jaren op d zelfde wijze ons dorp van het nieuws voorzien. Bon 315 vóór-inleveren I kg. aardappelen In de provincie Noord-Holland moe voor de week van 11 tot en met 17 Febr de bon 315 van de derde noodkaart vóór Donderdag 8 Februari worden ingeleverd, voorzover niet van de centrale keuken o diëetkeuken gebruik zal worden gemaakt. Nadat de handelaren hierop bevoorraad zijn, zal zonder nadere aankondiging to' aflevering worden overgegaan, doch uit sluitend in de week van 11 tot en met 17 Februari.' Vóór-inlevering bon B 352 kindermeel, voedingssuiker of tarwebloem In de provincie Noord-Holland dient het publiek de bonnen B 352 van de derde noodkaart, welke voor de week van 11 t.m. 17 Febr. zullen worden aangewezen voor het kopen van 250 gram kinder meel, voedingssuiker of tarwebloem, vóór Woensdag 7 Febr. bij zijn leverancier in te leveren, desverlangd tegen ontvangst bewijs. Aflevering door handelaren zal zonder nadere aankondiging geschieden, nadat de detaillisten hierop zijn bevoor raad. Vóór-inlevering kaasbon 321 Van 18 Febr. t.in. 3 Maart zal bon 321 van de derde noodkaart in de provincie Noord-Holland recht geven op het kopen van 100 gram kaas. Het pubhek dient deze bonnen vóór Donderdag 8 Febr. bij den handelaar in te leveren. De aflevering van de kaas zal na de bevoorrading der detaillisten zonder nadere aankondiging geschieden in het tijdvak van 18 Febr. t.m. 3 Maart. Vóór-inlevering bon 314 groente en fruit In de gemeenten in het westen des lands waar de zg. klantenbinding voor groente is ingevoerd, wordt voor de derde periode in plaats van een bon van de groentekaart een bon van de derde nood kaart aangewezen voor het kopen van groente. Voor het tijdvak van 18 Febr, t.m. 3 Maart is de bon 314 van de derdei noodkaart aangewezen. Het publiek dient deze bon vóór Donderdag 8 Febr. in te leveren bij den handelaar van wien hetj van 18 Febr. t.m. 3 Maart groente en fruit wenst te kopen. Bij deelneming aan de centrale keuken of de diëetkeuken dient men bij de kaartverkoop voor het tijdvak van 18 Febr. t.m. 3 Maart deze bon in zijn geheel bij de centrale keuken of de diëetkeuken in te leveren. Ruilen Aangeboden grijs sport- costuum, maat 46, z.g.a.n., voor herencostuum, m. 48. W. PIERSMA, Akelei straat 2, Alkmaar. te huur. K. v. 't Veer- straat 76, Alkmaar. Burger heer uit de ge goede stand, gev. leeftijd, vraagt tehuis te Alkmaar bij dame al leen, is zelfverzorger en heeft daardoor voor twee personen melk enz. Br. 16 A, bur. v. d. blad. aangeboden. J. v. VELD HOVEN, Vollerswaal 1, Hoorn. NIEUWESLOOT 103, ALKMAAR. Inkoop van Boeken in prima staat, goede prijzen. H.H. Amateurs Tabakkers Heeft U geen of onge schikte grond voor het telen van tabak, laat dit dan door ons doen. Vraagt gratis inlichtingen bij Gebrs. JONG, Zwaag 200. Prijs 60 ct. p. adv. van 4 regels, per regel meer 15 ct. R.K. HUISHOUDSTER bij vader en 2 zoons, zelfstandig kunnende werken. Joh. Laan, Sijbekarspel S 19. NETTE WASVROUW gevr. C. Knol, Schoutenstraat 25, Hoorn. 1 PR. kindersch. m. 22 voor kinderrubberlaarsjes m. 25 C. Visser, Fruitkwekerij, Holen- weg, Hoorn. 2 WIEGDEKENTJES O. kw. w.o.z.g.a.n. voor 2 manshem- den. Tevens nog 3 babypon- netjes o. kw. bij A. Spaan, N 129, Benningbroek. DAMES- en herenondergoed o. kw., broek, lange pijp, voor brandstof. Schoutenstraat 68, Hoorn. 1 PR. in beste st. zijnde j. sch. m. 41 voor m. 43. P. Ko ning, Jaagweg 27, Avenhorn. EEN PLATENCAMERA met dubb. uittrek, Ibsor sluiter, Tular lens 1:6.3 F 16.5 cm., 5 delig 6tatief, 20 platen chassis plus filmpackchassls met bij passende vergrotingskoker en een boy glanspers 18-24 voor een goede kleinbeeld film klap camera en event, vergroter. Een Liber Usualis voor een mooi missaal. Een paar dames schoenen m. 38 voor id. 39. Een paar beste leren knielaar zen m. 43 en 5 ronde bollen- randen met 14 div. zeefplaten waaronder 10, 11 en 12 -met rubber voor olie of schapen wol, ook genegen.£e verkopen. HANDNAAIMACHINE 75, verwacht andere week prima trapnaaimachine, gevr. z.g.an. h. laarzen, rubber of Ieder, m. 44 of45. J. Haakman, Gr. Noord 136, Hoorn. Erkende naaima chinehandel. MOOIE JONGE HONDJES, reutjes, moeder prima ratten vanger bij C. Laan, Pade E4, Opmeer. 1 WANDELWAGENTJE 60, 1 jurkje v. m. leeftijd 21 jr. 5, 1 ged. baby-uitzet 25, 1 vloerkleed, niet nw. ƒ40. Zon- dag's 24 uur. W. v. d. Heij den, Koepoortsweg 21, Hoorn. 1 AARDAPPELAARDER, 2 wiedmessen, 30, en 1 kamp- fles met hand wiel inh. 3 1. v. ƒ20. W. de Boer, B 86, Ben ningbroek. BR. M. SCII. 15, br. w. mantel (swagger) ƒ60, posi tiejapon m. 42 40, dito corset A15, 1 p. pumps m. doorl. hak m. 39-40 15, 1 garibaldihoed 10. J, ter Hofstede, Zwaag. 4 KLEIN blijvende jonge hondjes. M. Bakker, Bobeldijk D 71. ELECTR. FORNUIS, even tueel met bijbehorende pan nen enz. Aanbiedingen Café De Roode Leeuw, Benning- broek. EEN GOED bruikbaar dors- zeil, pl.m. 80 a 100 el door J. Grootewal, Pade B 25, Hoog woud. ANEMONEN en ranonkels en gladiolen, door J. Groote wal, Pade B 25, Hoogwoud. SPINNEWIEL. J. Jams, Ged. Turfhaven 15, Hoorn. GEVRAAGD LAND te huui of op gezamenlijke vekenlnf te bebouwen. Br. «ader No 2351 W bur. t. d. Wad t< Hoorn. GEVONDEN bruin hondji met donkere snuit en flap oren. Tegen adverte»tiefce*tei terug te halen bij J. Jans Ged. Turfhaven K, Hoorn. NANNE PRINS, zaadteelt zaanhandel, Andijk-West. Vel soorten groentenzaden vcoi handen. ,«3X

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 3