5 Sovjets pogen nieuwe frontlijn te vormen Aanval buitenste verdedigingsgordel Breslau Duifse tegenacties t Bedrog en werkelijkheid h Nieuws in het kort Provinciaalnieuws Bon 336 voor vlees aangewezen r' De „Völkischer Beobachter" schrijft {.omtrent de huidige stand van de strijd in Hiet Oosten: „Hoe verbitterd de gevechten jn het Oosten op het moment ook zijn, ;ij dragen nog steeds het kenmerk, dat lij in het stadium tussen opmars en grote ;lag kregen. De Sowjets pogen een nieuwe I frontlijn te vormen, die minder ongun- i ;tig is dan de oude en niet meer langs de ,pder loopt, dus het ver vooruitspringen .,/an het centrale front naar het westen Wervlakt en verbreedt. De verdediger 'ilaarentegen brengt steeds weer met de 'irterste volharding zijn strijdkrachten in 'ie sti'ijd om'den tegenstander tegen te jaouden en aldus nog meer tijd te winnen voor een tegenopmars, die bij de buiten- ja, jewone omvang en betekenis van de ko- |hende beslissende gevechten niet in en- fiele dagen of weken geëindigd kan zijn. De „Völkischer Beobachter" ziet bij de '.militaire beschouwing van de huidige toe- i- ?tand een belangrijke factor in het feit, ,|1at Du'tsland niet gedwongen -is naar ,oeide fronten het westelijke en het .oostelijke front troepen van dezelfde j 'sterkte te zenden. Dat Duitsland tegen 'idrie wereldmachten moet strijden moet jinzoverre gecorrigeerd worden, dat het de Duitse leiding ook thans nog mogelijk is, het voornaamste deel van zijn leger tel- sens tegenover een tegenstander te plaat- I sen. Dit is van belang bij de beoordeling van de vooruitzichten der komende ge- beurtenissen in deze oorlog. ;i P'; In het Westen 1 Tussen de westelijke Beskiden en het Opper-Silezische industriegebied zetten de Sowjetrussen na het aanvoeren van ver- C '.sterkingen hun doorbraakpogingen voort. Zij leden zware bloedige verliezen en I k Ij. c; I, i: jr V j ij i •i J 'i r 3»1 11 Onder het opschrift „Yalta: bedrog en werkelijkheid" schrijft de waal-nemende Reichspressechef Sündermann in de V.B. o.a.Elkeen, die nog enig verstand be waard heeft, weet, dat de uitlevering der 1 naties aan de willekeur van internationale machthebbers niet tot de vestiging van een vrede kan leiden, doch het eeuwig voortbestaan van de oorlog moet beteke- 1 nen. Op het grondgebied der Sowjet-ünie werd de capitulatie van Engeland en de Ver. Staten voor Stalin ondertekend, op Duits grondgebied zal dit program van slavernij door de felle strijd van ons rijk en volk worden verscheurd. Wij Duitsers weten daarbij een ding: de tegenstelling tussen .bedrog en werkelijkheid, de inner lijke tegenspraak tussen de hersenschim men van onze vijanden en de realiteiten van de strijd aan het front zal eens aan jet licht treden. Wij geloven niet, dat Ohurchill en Roosevelt van Stalin afvallen, daarvoor hebben zij zich reeds te sterk aan hem overgeleverd, maar wij weten, dat zij allen aog eens door hun 'bedrogen volken van aun heersersplaatsen zullen worden weg gevaagd. Duitsland heeft met volharding genoeg gevochten om de onware parolen van zijn vijanden nog tijdens de oorlog te ont zenuwen. Het zal zo hard blijven door vechten, dat de joodse haatfantasieën aan Je wereld zichtbaar worden voor wat zij zijn: producten van hersenen, die gevaar opleveren voor de gemeenschap. ci i .1 ■tl.t! i <1 f :-l i 1i ui: Niet voortijdig bestelbonnen voor Zweedse Rode Kruis inleveren Het blijkt, dat sommige winkeliers sigenmachtig zijn overgegaan tot het in nemen van bestelbonnen voor de goederen van het Zweedse Rode Kruis. Het publiek vordt er nogmaals op gewezen, dat inleve ring der bestelbonnen niet mag geschieden voordat de plaatselijke distributiediensten officieel hebben bekend gemaakt op w^lke Jagen en bij welke winkeliers dit moet olaats hebben. Zij, die voortijdig de bon nen hebben ingeleverd, dienen deze onver- .vijld terug te halen. Te meer is dit van lelang, aangezien ook winkeliers, die niet net de verdeling der goederen belast zul- en worden, de bestelbonnen hebben inge- ïomen. Mededelingen Wij maken de evacué's van Den Helder er |p attent, dat zij zich op dit blad kunnen Abonneren tegen 2.25 per kwartaal. Abon nementen kunnen worden opgegeven, -nder vermelding van Uw oud adres in Jen Helder, aan den agent van dit blad in fw evacuatie-oord, of aan het adres van ;e administratie die tijdelijk gevestigd is in kantore van Houthandel Eesen, Oud- arspel (tel. N. Scharwoude K 2260445). Advertenties kunnen op dezelfde wijze op egeven worden. Voor Schagen kunnen eze afgegeven worden aan den agent K. alk, N. Laagzijde B 61 te Schagen. De geëvacueerden te Oudesluïs en om- Jeving maken wij er op attent, dat de heer H. Stoutenburg, Noordwoning 9, die be- prging van de Helderse editie op zich eeft genomen. Nieuwe abonné's kunnen ch bij genoemden heer melden. Tevens unt U advertenties, tegen contante be ding opgeven. De Directie. moesten zich oostelijk van Saybusch in wanorde terugtrekken. Tussen Bielitz en Schwarzwasser werden bolsjewistische aanvoercolonnes onder zware beschieting genomen. In het Neder-Silezische strijd gebied schijnt de Sowjetleiding besloten te zijn, een aanval on de buitensté ver dedigingsgordel van Breslau van alle kan ten te openen. Talrijke aanvallen van het oosten en het westen uit vormden de inleiding van de komende slag om de Si- lezische hoofdstad. Sterke Sowjetrus- sische tankstrijdkrachten konden Klet- tendorf binnendringen. Zuidoostelijk van Liegnitz is een heftige doorbraakpoging gestrand op de onverschrokkenheid der Duitse grenadiers. Tussen Bunzlau en Sa- gan waren de bolsjewieken slechts met verkenningstroepen in actie. Ten noorden van Sorau was het den bolsjewieken met sterke strijdkrachten gelukt, de Duitse versperringsgrendel te verbreken en tijde lijk het contact tot stand te brengen tus sen de verder naar het westen doorge broken tankspitsen. De penetratie werd weldra weer afgegrendeld en de bolsje wieken werden uit Sommerfeld enNaum- burg a.d. Bober verdreven. De Amerikaanse delegatie voor San Francisco De persdienst van het witte huis heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse dele gatie voor de op 25 April te San Fran cisco te houden" conferentie der gealli eerden onder voorzitterschap van den minister van buitenlandse zaken Stetti- nius, zal staan. Leden zijn Cordell Huil, senator Connally, senator Vandenberg, Bloom, Eaton en commandeur Harold Stassen. Huil zal eerste adviseur der Ver- eenigde Staten zijn. De doodvonnissen tegen collaborateurs in Frankrijk BERN, 12 Febr. (D.N.B.) Naar het persbureau van de regering-De Gaulle meldt, heeft de Franse minister van Voor lichting, Teitgen, in een rede te Marseille medegedeeld, dat in Frankrijk reeds 471 doodvonnissen tegen collaborateurs zijn geveld. Amerikaans vliegkampschip verloren gegaan- Dinsdag is te Washington bekend ge maakt, dat het Amerikaanse convooi- vliegkampschip „Ommonay Bay" en de mijnveger „Long" door vijandelijk op treden in de omgeving der Philippijnen verloren zijn gegaan, aldus Reuter. De gemeenschappelijke generale staven der Geallieerden Naar de Newyorkse correspondent van de „Daily Mail" meldt, zullen binnenkort hogere Sow jet-officieren té Washington aankomen om hun plaats in de gemeen schappelijke generale staven in té nemen, terwijl leidende Britse en Amerikaanse militairen naar Moskou zullen vliegen om deel te nemen aan het opstellen dei- strategische plannen. Het nieuwe Belgische kabinet Volgens officieuze nog onvolledige in lichtingen uit Brussel behelst het nieuwe Belgische kabinet de namen van de vol gende ministers: Van Acker, premier; Spaak, buitenlandse zaken, De Smael, economische zaken; Delvaux, landbouw; Calmand, levensmiddelenvoorziening Kroonacker, levensmiddeleninvoer; prof. Eyskens, financiën; Rongvaux, verkeer; Herman Vos, openbare werken; Troclet, arbeid en sociale verzekering. Voorts is nog een uit zes ministers be staand oorlogskabinet gevormd, dat zich in het bijzonder zal wijden aan de pro blemen van de invoer van levensmiddelen en grondstoffen en van het herstel der industrie. Vlaamse lichting onder de wapenen „Associated Press" meldt uit Brussel, dat de lichting 1940 der Vlaams-sprekende bevolking thans onder de wapenen wordt geroepen. Deze lichting had tot dusverre' gepn militaire dienst gedaan. Geen reizigersverkeer over Frans- Spaanse grens United Press meldt uit Parijs, dat, naar verluidt, de Frans-Spaanse grens voor het reizigersverkeer in beide rich tingen is gesloten om nog niet bekende reden. In Parijs en Madrid worden geen visa verstrekt. Hootcireüacteur: H. M. C. Schroder, A'dam. Rayonredacteuren: J. Groot, Enkhuizen; J. Broersen, Hoorn; A. van Kampen, Den Helder; M. Kuiper, Scha gen en Langedijk; D. Klomp, Alk maar; W. Harwijnen, Koog a.d Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Chef Prov. Red H. P. v. d. Aardweg. Verantw. voor de advertenties: W. Ragetlie, Koog a.d. Zaan. Drukker: N.V. „De Arbeiderspers", Amsterdam. K 113 ALKMAAR Nutsspaarbank In de loop der maand Januari 1945 werd op de spaarbankboekjes ingelegd f201.767,53 (v. j. f339.044,67) en terug betaald f79.961,21 (v. j. f 145.648,36) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 121.806,32 (V. j. f 193.396,31). Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f7.121.008.bedraagt thans f7.242,814,32 (V. j. f6.233.635,34). Het aantal in de loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes- bedraagt J21 (v. j. 336). Ingetrokken werden 26 (v. j. 60) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 18.956, be draagt thans 19.051 (v. j. 17.569). Van dit aantal behoren 12.194 (v. j. 11.131) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4355 (v. j. 4074) aan personen -elders woonachtig en 2502 (v. j. 2364) aan schoolspaarders. Onder de in Januari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 15 (v. j. 29) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. In Januari bedroeg het aantal posten van Inleg 2039 (v. j. 3471), dat van terug betaling 582 (v. j. 981) tezamen 2621 (V. j. 4452).. De lediging in de loop der maand Ja nuari van 365 (v. j. 447) spaarbusjes le verde een bedrag van f 5.551,17 (v. j. f 5.716,87) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 3751, bedraagt thans 3734 (v. j. 3417). Burgerlijke Stand Geboren: Pieter, z. v. Frans v. Rossum en A. de Boer; Lawrence C., z. v. Corne lls Bierman en M. Bras; Teunisje, d. v. Anthonius Schoonhoven en L. v. Dijk; Peter G., z. v. Dirk- de Waard en A. Pop ken; Elwi L., d. v. Louis J. Chr. Rees en A. Zwcrt; Jan J., z. v. Dirk de Vries en A. de Lwart; Richardus A. C. M., z. v. Antonius J. Klaver en A. M. M. Jacobse; Jacob, z. v. Dirk Groen en K. Kieft; An tonius, z. v. Johannes W. Kieft en L. IJ. A. Stroomer; Maria T., d. v. Cornells G. Reijns en M. T. Ooteman; Antonius P., z. v. Joannes Ruis en J. Groot; Marjan, d. v. Jan P. Kossen en M. C. Raat; Petrus P., z. v. Theodorus Put en A. Hof; Johan nes L. M., z. v. Simon P. Kapteijn en D. G. Hoogewerf. Gehuwd: Pieter Wapstra en Elisabeth A. Ravenstijn; Jan Dekker en Johanna L. v. ,d. Vooren; Jan H. Dogger en Antonia G. de Haas; Cornelis Stam en Cornelia A. Bergen; Gerhard W. J. Meijer en Geertje Adolf. Overleden: Cornelia Spierings, geh. m. C. Roobeek, 63 j.; Jan de Jong, gehuwd m. M. A. Vasbinder, oud 83 j.: Willempje Gons, wed. v. R. Tromp, oud 81 j.Maar ten Besse, wedr. v. T. Boets, 83 j.; Joseph Brugeman, oud 83 j.Jan Ankringa, geh. m. A. Edse, 62 j.; Jan. Koopman, wedr. v. S. Laan, 71 j.; Guurtruida P. Peper kamp, geh. m. J. Blokker, 48 j.; IJnte Roode, geh. m. M. v. Proosdij, 74 j.; Lambertha P. Blokker, wed. ,v. A. Kok, 60 j.; Cornelis J. Rendering, oud 3 j.; Jenneke J. Spaarenberg, wed. v. R. H. v. Suil, 80 j.; Jaeobus A. Bruning, geh. m. C. J. Grocff, 63 j.; Johannes Ploeger, geh. m. M. v. d. Woude, 71 j.; Dirk v. d. Made, gehuwd m. T. v. Zoonen, oud 74 j.; Hendrikus Faber, gehuwd m. L. J. Rik- kers, oud 70 j.; Anna C. Idema, 74 j.; Cornelis J. v. Tilborg, geh. m. J. C. Thoólen, 58 j.; Clasina A. M. Oud, 2 j.; Maria J. Ummels, wed. v. P. Hoogen- bosch, 84 j.; Jacoba J. Koetzier, 13 -j.; Sophia E. W. Blok, 6 j.; Aris B, Pas toor, 39 j.; Catharina S. Ccrrporaal, 82 j., geh. m. L. Martin; Jan Bouwman, geh. m. J. de Rover, 80 j. HOORN Gem. bekendmakingen De Burgemeester van Hoorn maakt be kend: le. dat zijn spreekuur voortaan zal zijn des Woensdags van 3 tot 4 uur. 2e. Dat onmiddellijk een bezuiniging van ten minste 50 pet. op het waterver bruik moet worden verkregen, daar anders tot het nemen van drastische maatregelen zal moeten worden overgegaan. Met klem wordt er dan ook bij de ingezetenen op aangedrongen de desbetreffende voor schriften na te leven, en verder tot een ingrijpende beperking van het gebruik van leidingwater onverwijld over te gaan, ten einde te voorkomen dat de volksge zondheid in gevaar wordt gebracht. Het leidingwater mag niet meer gebruikt wor den o.a. voor het doorspoelen van closets en voor het schrobben van vloeren en straten. 3e. Dat de ingezetenen, die op 1 Decem ber 1944 textielgoederen bij de Duitse weermacht hebben ingeleverd en nog geen gevolg hebben gegeven aan het verzoek om hiervan ten stadhuize mededeling te doen, voor het laatst in de gelegenheid worden gesteld' om op Vrijdag 23 Februari a.s. tussen 9 en 4 uur, de bedoelde aan gifte alsnog te doen. Het verkregen be wijs van ontvangst en het persoonsbewijs van belanghebbende moet worden overge legd. Overigens wordt naar het aanplakbord verwezen. Gedurende het tijdvak van 25 Februari tot en met 3 Maart a.s. geeft bon 336 van de derde noodkaart in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht recht op het kopen van li rantsoen vlees. Indien in sommige distributie kringen vlees voorradig is, mag op bon 336 reeds onmiddellijk worden gekocht en afgeleverd. Rectificatie In het nummer van j.l. Donderdag werd onder het kopje „Heemskerk" een bericht opgenomen betreffende een inge steld noodziekenhuis, dat geen betrekking had op genoemde gemeente, doch dat on der Hoorn ressorteerde, waar dit zieken huis onlangs in gebruik is genomen. Ernstige waarschuwing Ondanks herhaalde waarschuwing blij ven aan het Keern onder deze gemeente, waar toch een goed rijwielpad is, de fiet sen van de rijweg misbruik maken. De kapitein van politie wijst er daarom nog eens met nadruk op, dat dit verboden is en dat de politie opdracht heeft, de rjj- wielen van overtreders ronder meer in be slag te nemen. Men stelt zich dus met in gang van heden, door op de rijweg te fietsen, aan een groot risico bloot. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johan M., z. v. G. R. Ger- rits en A. A. C. v. Til; Alida M.. d. v. D. v. d. Beek en W. Rol; Elisabeth M. A., d. v. C. J. Klooster en V. Leek; Wilhel mus, z. v. L. Th. Hendriks en G. M, Eg- gink; Ahdries W„ z. v. J. P. Klaassen Bos en V. Rauscher; Wilhelmina M., d. v. J. J. Rijkhoff en M. Hoffer. OVERLEDEN: Jaeobus Langedijk, 44 j.; Geertje Blok, 72 j., echtg. v. T. Louwe- rens; Ad'riaantje Vastwi.jk, echtg. v. H. E. Vonk, 63 j.; Guurtruida M. Groot, IJ j.; Lambertus van dén Bosch, 30 .i.; Chris- tiaan Hulsebos, 44 j.; Maria Verbeek, 86 j.; Bartholomeus Nannings, 71 j.; Hille- gonda Glim, echtg. v. C. van der Zei, 29 j,Alida Sopar, wed. v. C. J. Haremaker, 75 j.; Elizabeth Rollema, wed. v. C. Koop- mans, 58 j.; Geertje Lunshof, wed. v. F. J. Vulker, 57 j. ONDERTROUWD: Cornelis Okx en Jo hanna van Straalen. GETROUWD: Jacob de Vet en Aafje Feller. BEVERWIJK Jeugd speelt spoortje De Beverwijkse jeugd speelt thans spoortje en zij bpdient zich daarbij van „heuse" spoorkaartjes. Een zeer onaan gename achtergrond is evenwel dat de duizenden spoorkaartjes waarover de jeugd beschikt, zijn geroofd uit het verla ten stationsgebouw. De opgeschoten jeugd is op een goede, of beter gezegd kwade dag, het station binnen gedrongen en heeft zich vergrepen aan de loketkasten met kaartjes en de vele andere admini stratieve bescheiden. Zelfs kwam het voor, dat de straten in de omgeving van het station waren gevuld met her- en der waarts dwarrelende serpentines, welke bij nadere beschouwing evenwel telegraaf- papier der N.S. bieek te zijn. Ook het meubilair in het kantoor schijnt reeds ernstig te zijn beschadigd. Een dergelijk optreden van onze jeugd moet als schandelijk worden gekwalifi ceerd en het schijnt het gevolg te - zijn van dergelijke handelingen op stations in nabij gelegen plaatsen, waar de plunde ring helaas nog veel ernstiger vormen heeft aangenomen. Met diep leedwezen moet alzo worden geconstateerd, dat de burgerij zich ten deze opzichte allerminst braaf gedraagt en in geen enkel opzicht rekening schijnt te geven, hoeveel moei lijker mede daardoor de opbouw van het spoorwegverkeer na de oorlog zal zijn. Houthakker in actie Het brandstoffengebrek heeft de ge meente aanleiding gegeven, een aantal bomen langs de Halve Maan en het Sta tionsplein te vellen. Zo zijn ook verdwe nen de hoge bomen op he tdriehoekje voor hotel „Ter Burg", daar waar vroe ger de Jan Willem Schuit-fontein heeft gestaan. Eeveneens is de houthakker in actie op de Breestraat, waar verschillen de iepen worden gerooid teneinde de ge meente in staat te stellen, de verstrekking van brandhout aan particulieren weer te hervatten en daardoor de kachels der in gezetenen zo goed en kwaad ais het gaat, brandende te houden. VELSEN Inbraak in verlaten woning Er is ingebroken in de ledigstaande woning van den heer D. aan de Wijker- straatweg. De ongewenste bezoekers zijn binnengekomen door het vernielen van een ruit aan de achterzijde van het huis. Het gehele huis is grondig onderzocht en heel wat meegenomen, o.a. alle plan ken uit de kasten beneden. De verduiste ring, die keurig in orde was, is stuk gescheurd en de latten zijn verdwenen. Op zolder is alles eveneens overhoop ge haald, terwijl tenslotte de W.C. op schan delijke wijze was verontreinigd. Is het niet treurig, dat, terwijl de ge- evacueerden toch al zo ernstig zijn ge dupeerd, hun eigendommen, welke zij niet kunnen meenemen, worden gestolen en beschadigd.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1945 | | pagina 2